Rukan Suomen Cup Hiihdot 2021 - Katso Ohjelma & Tulokset

Rukan Suomen Cup Hiihdot 2021


Hiihdon Suomen Cupin kauden kuudes ja viimeinen osakilpailu hiihdetään Rukan keväthangilla 9.-10.4.2021. Katso ohjelma, lähtölistat ja tulokset.
Hiihdon Suomen Cupin kauden 2020-2021 kuudes ja viimeinen osakilpailu hiihdetään 9.-10.4.2021 Rukalla. Rukalla hiihdetään pelkästään vapaalla hiihtotavalla. Kisojen ohjelmassa on vapaan hiihtotavan viestit ja 15/20 km yhteislähtökilpailut.

Rukalla on hiihdetty Suomen Cupin merkeissä kahdesti aiemmin vuosina 2013 ja 2018.




Rukan Suomen Cup hiihdot 2021 - Kisojen aikataulu


AikatauluLaji
pe 9.4.2021 klo 18:10Naisten viesti 3 x 5 km (v)
pe 9.4.2021 klo 19:00Miesten viesti 3 x 7,5 km (v)
la 10.4.2021 klo 13:05Naiset 15 km (v) yhteislähtö
la 10.4.2021 klo 14:00Miehet 20 km (v) yhteislähtö


Hiihdon Suomen Cup Ruka 2021 - Televisiointi


YLE televisioi aiempien vuosien tapaan Suomen Cupin osakilpailut kanavillaan ja YLE Areenassa suorina lähetyksinä.

Lähetysajat YLE2

PäiväKloLaji
Pe 9.4.18:00-19:00Naisten viesti 3 x 5 km (v)
Pe 9.4.19:00-20:30Miesten viesti 3 x 7,5 km (v)
La 10.4.12:50-13:55Naisten 15 km (v) yhteislähtö
La 10.4.13:55-15:10Miesten 20 km (v) yhteislähtö


Rukan Suomen Cup 2021 - Tulokset


Päivitämme tähän Rukan Suomen Cupin 2021 tulokset sitä mukaa kun kisoja hiihdetään.

Katso myös: Livetulokset Rukan Suomen Cupiin

Ruka Suomen Cup 10.4.2021


Miehet 20 km (v) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)46.47,8
2.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+20,6
3.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+36,6
4.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+38,3
5.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+38,3
6.Petteri Koivisto (Puijon Hiihtoseura)+45,2
7.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+45,7
8.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+1.12,7
9.Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)+1.29,4
10.Emil Liekari (Kouvolan Hiihtoseura)+1.30,7



Naiset 15 km (v) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)37.32,4
2.Riitta-Liisa Roponen (Visa Ski Team Kemi)+58,1
3.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+1.39,5
4.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+1.42,7
5.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.44,4
6.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+1.57,6
7.Emmi Lämsä (Visa Ski Team Kemi)+2.32,7
8.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+2.33,8
9.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)+2.34,5
10.Katariina Lonkka (Ikaalisten Urheilijat)+2.38,2


Ruka Suomen Cup 9.4.2021


Miesten viesti 3 x 7,5 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Puijon Hiihtoseura48.50,6
2.Jämin Jänne+32,4
3.Pohti SkiTeam+44,1
4.Vuokatti Ski Team Kainuu+1.05,9
5.Visa Ski Team Kemi+1.13,5
6.Vuokatti Ski Team Kainuu 2+1.19,3
7.Kuusamon Erä-Veikot+1.25,1
8.IF Minken+1.36,8
9.Imatran Urheilijat+1.38,8
10.Taivalkosken Metsä-Veikot -85+1.52,1

Naisten viesti 3 x 5 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Visa Ski Team Kemi36.13,3
2.Ikaalisten Urheilijat+0,6
3.Hämeenlinnan Hiihtoseura+9,5
4.Vuokatti Ski Team Kainuu+37,4
5.Vantaan Hiihtoseura+1.10,1
6.Kainuun Hiihtoseura+1.18,3
7.Lempäälän Kisa+1.50,7
8.Jämin Jänne+1.58,5
9.Team Skiers+2.07,5
10.Mikkelin Hiihtäjät+2.30,0






Rukan Suomen Cup 2021 - Lähtölistat




Pe 9.4. viestit


Miesten viesti 3 x 7,5 km (v)

NroJoukkue
1Puijon Hiihtoseura 1
2Pohti SkiTeam 1
3Jämin Jänne
4Ilmajoen Kisailijat 1
5Imatran Urheilijat 1
6Vuokatti Ski Team Kainuu 1
7Taivalkosken Metsä-Veikot 85 1
8Skiteam 105
9Kuusamon Erä-Veikot 1
10Juvan Urheilijat
11Petoteam
12IF Minken 1
13Espoon Hiihtoseura 1
14Posion Pyrintö
15Visa Ski Team Kemi
16Vantaan Hiihtoseura
17Haapajärven Kiilat 1
18IF Sibbo-Vargarna 1
19Inarin Yritys
20Siilinjärven Hiihtoseura
21Norrvalla Ski Team
22Saarijärven Pullistus
23Seinäjoen Hiihtoseura
24Team Skiers
25Puijon Hiihtoseura 2
26Pohti SkiTeam 2
27Ilmajoen Kisailijat 2
28Imatran Urheilijat 2
29Vuokatti Ski Team Kainuu 2
30Taivalkosken Metsä-Veikot 85 2
31Kuusamon Erä-Veikot 2
32IF Minken 2
33Espoon Hiihtoseura 2
34Haapajärven Kiilat 2
35IF Sibbo-Vargarna 2
36Pohti SkiTeam 3
37Kuusamon Erä-Veikot 3

Naisten viesti 3 x 5 km (v)

NroJoukkue
1Hämeenlinnan Hiihtoseura
2Kainuun Hiihtoseura
3Vuokatti Ski Team Kainuu
4Vantaan Hiihtoseura 1
5Visa Ski Team Kemi 1
6Siilinjärven Hiihtoseura
7Ikaalisten Urheilijat
8Mikkelin Hiihtäjät
9Lahden Hiihtoseura
10Savonlinnan Hiihtoseura
11Ski Jyväskylä
12Team Skiers
13Tampere Pyrintö 1
14Lempäälän Kisa
15Jämin Jänne
16IF Brahe
17Ounasvaaran Hiihtoseura
18Aavasaksan Urheilijat
19Vantaan Hiihtoseura 2
20Visa Ski Team Kemi 2



La 10.4. yhteislähdöt


Miehet 20 km (v)

#Urheilija
1Joni Mäki (Pohti SkiTeam)
2Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)
3Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)
4Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)
5Markus Vuorela (Jämin Jänne)
6Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)
7Joel Ikonen (Pohti SkiTeam)
8Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)
9Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)
10Juuso Haarala (Pohti SkiTeam)
11Heikki Korpela (Pohti SkiTeam)
12Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)
13Joonas Sarkkinen (Puijon Hiihtoseura)
14Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)
15Oskari Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)
16Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)
17Petteri Koivisto (Puijon Hiihtoseura)
18Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)
19Johannes Vuorela (IF Minken)
20Timo Mantere (Ilmajoen Kisailijat)
21Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)
22Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)
23Niko Husu (Kuusamon Erä-Veikot)
24Veli-Matti Räsänen (Jämsänkosken Ilves)
25Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)
26Santeri Erola (Imatran Urheilijat)
27Tino Tiilikainen (Vuokatti Ski Team Kainuu)
28Juuso Mäkelä (Pohti SkiTeam)
29Lassi Vuorinen (Skiteam 105)
30Topi Kuorelahti (Vuokatti Ski Team Kainuu)
31Turo Sipilä (Vuokatti Ski Team Kainuu)
32Miikka Kinnunen (Pohti SkiTeam)
33Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)
34Verneri Poikonen (Äänekosken Huima)
35August Högnabba (IF Åsarna)
36Jussi Karkkulainen (Mikkelin Hiihtäjät)
37Santeri Pirneskoski (Visa Ski Team Kemi)
38Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)
39Antti Kartano (Ilmajoen Kisailijat)
40Remi Lindholm (IF Minken)
41Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)
42Elmeri Toivanen (Kouvolan Hiihtoseura)
43Eelis Valikainen (Kalajoen Junkkarit)
44Sami Lähdemäki (Saarijärven Pullistus)
45Jeremias Lipsanen (Juvan Urheilijat)
46Antti Honkimaa (Puijon Hiihtoseura)
47Ville-Petteri Saarela (Keminsuun Kisa)
48Karri Hakala (Ilmajoen Kisailijat)
49Niko Anttola (Visa Ski Team Kemi)
50Vili Hämäläinen (Mikkelin Hiihtäjät)
51Waltteri Vinkanharju (Vantaan Hiihtoseura)
52Kalle Parantainen (IF Minken)
53Miika Heikkilä (Espoon Hiihtoseura)
54Juha Nurmi (Kuusamon Erä-Veikot)
55Matias Heinonen (Espoon Hiihtoseura)
56Olli Jarva (Imatran Urheilijat)
57Topi Huttunen (Juvan Urheilijat)
58Jussi Salo (Ilmajoen Kisailijat)
59Nico Bennert (Kuusamon Erä-Veikot)
60Eino Vuollet (Posion Pyrintö)
61Matias Lantta (Juvan Urheilijat)
62Leo Rantahalvari (Skiteam 105)
63Ari Luusua (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)
64Niila Ahokas (Inarin Yritys)
65Janne Häkkinen (Jämsänkosken Ilves)
66Ville Vakkila (Kuusamon Erä-Veikot)
67Isac Holmström (IF Sibbo-Vargarna)
68Iiro-Mikko Harju (Pohti SkiTeam)
69Oscar Högnabba (IF Åsarna)
70Jonas Nordström (IF Sibbo-Vargarna)
71Reima Idström (Inarin Yritys)
72Teemu Pöntinen (Kuusamon Erä-Veikot)
73Henri Erkkilä (Vantaan Hiihtoseura)
74Ville Maunuksela (Imatran Urheilijat)
75Roni Lukkarinen (IF Minken)
76Tero Similä (Posion Pyrintö)
77Petteri Kymäläinen (Kuusamon Erä-Veikot)
78Petteri Mattila (Norrvalla Ski Team)
79Eerik Puranen (Saarijärven Pullistus)
80Benjamin Holmgren (IF Sibbo-Vargarna)
81Tomi Santasalo (Jämin Jänne)
82Benjamin Sundqvist (IF Minken)
83Patrik Kuuttinen (IF Minken)
84Lauri-Aleksi Laitinen (Mikkelin Hiihtäjät)
85Markus Kasanen (Liperin Hiihtoseura)
86Onni Mäkelä (Keuruun Kisailijat)
87Jussi Jussila (Jämin Jänne)
88Wilhelm Stenbacka (IF Sibbo-Vargarna)
89Antti Ahvenjärvi (Espoon Hiihtoseura)
90Ilmari Saarinen (Espoon Hiihtoseura)
91Eero Vuollet (Posion Pyrintö)
92Rasmus Ähtävä (Lahden Hiihtoseura)
93Arttu Kaario (Jämsänkosken Ilves)
94Petteri Laurén (Team Skiers)
95Niilo Helkama (Espoon Hiihtoseura)
96Jonni Mukkala (Seinäjoen Hiihtoseura)
97Juho Friman (Inarin Yritys)
98Markus Malmberg (Jämsänkosken Ilves)
99Pekka Karppanen (Saarijärven Pullistus)
100Juho Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)
101Onni Rantahalvari (Skiteam 105)
102Aku Hietaharju (Ilmajoen Kisailijat)
103Joona Mäkelä (Keuruun Kisailijat)
104Jani Sarkkinen (Team Skiers)
105Iisakki Ponnikas (Keravan Urheilijat)
106Jukka Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura)
107Lauri Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura)
108Jaakko Ranta (Imatran Urheilijat)
109Severi Oikkonen (Ounasvaaran Hiihtoseura)
110Lauri Kataja-Rahko (Seinäjoen Hiihtoseura)
111Niko Rinta-Keturi (Seinäjoen Hiihtoseura)
112Morten Priks (Tampereen Yritys)
113Valtteri Markkila (Vaasan Hiihtäjät)
114Eero Aittolampi (Visa Ski Team Kemi)
115Tero Seppälä (Haapajärven Kiilat)
116Hannu Henrik Lappi (Siilinjärven Hiihtoseura)

Naiset 15 km (v)

#Urheilija
1Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)
2Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)
3Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)
4Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)
5Riitta-Liisa Roponen (Visa Ski Team Kemi)
6Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)
7Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)
8Julia Häger (IF Minken)
9Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)
10Johanna Ukkola (Siilinjärven Hiihtoseura)
11Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)
12Emmi Lämsä (Visa Ski Team Kemi)
13Hennariikka Rahkola (Vantaan Hiihtoseura)
14Katariina Lonka (Ikaalisten Urheilijat)
15Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)
16Josefiina Böök (Jämin Jänne)
17Rebecca Immonen (Nastolan Naseva)
18Oona Kettunen (Lempäälän Kisa)
19Maija Hakala (Hämeenlinnan Hiihtoseura)
20Marjaana Pitkänen (Vantaan Hiihtoseura)
21Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)
22Heini Hokkanen (Kainuun Hiihtoseura)
23Roosa Juuska (Team Skiers)
24Eevakaisa Loukusa (Siilinjärven Hiihtoseura)
25Noora Kivikko (Lahden Hiihtoseura)
26Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)
27Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)
28Sonja Eskelinen (Vantaan Hiihtoseura)
29Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)
30Ida Haapala (Espoon Hiihtoseura)
31Sanni Alatalo (Lempäälän Kisa)
32Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)
33Kati Venäläinen (Puijon Hiihtoseura)
34Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura)
35Tuuli Raunio (Kankaantaan Kisa)
36Linnea Henriksson (IF Femman)
37Petra Torvinen (Liperin Hiihtoseura)
38Eveliina Toivanen (Visa Ski Team Kemi)
39Senni Vuolle (Siilinjärven Hiihtoseura)
40Miia Säilynoja (Team Skiers)
41Erika Jänkä (Jämin Jänne)
42Heta Jalonen (Lempäälän Kisa)
43Roosa Riikola (Ylikiimingin Nuijamiehet)
44Maria Harju (Kalajoen Junkkarit)
45Marja-Terttu Repo (Lahden Hiihtoseura)
46Sanna Laari (Noormarkun Nopsa)
47Suvi Leinonen (Kainuun Hiihtoseura)
48Emma Hämäläinen (Lahden Hiihtoseura)
49Ella Anttola (Visa Ski Team Kemi)
50Laura Karkkulainen (Mikkelin Hiihtäjät)
51Marie Sippus (Vörå IF)
52Heli Heiskanen (Team Skiers)
53Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)
54Eveliina Korva (Kuusamon Erä-Veikot)
55Jonna Vestenius (Visa Ski Team Kemi)
56Jennie Lindvall (IF Minken)
57Iina Ahokas (Vantaan Hiihtoseura)
58Amanda Nyfors (IF Brahe)
59Tiina Idström (Inarin Yritys)
60Julia Junkkala (Kankaantaan Kisa)
61Jennifer Antell (IF Femman)
62Sanni Oikkonen (Ounasvaaran Hiihtoseura)
63Saana Ukkonen (Team Skiers)
64Emilia Irvankoski (Ounasvaaran Hiihtoseura)
65Eeva Nurmi (Lempäälän Kisa)
66Katariina Hämäläinen (Mikkelin Hiihtäjät)
67Sanna Martikkala (Vuokatti Ski Team Kainuu)
68Henna Korpi (Aavasaksan Urheilijat)
69Elisa Reijonen (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)
70Krista Leskinen (Vantaan Hiihtoseura)