Falun Skandinavia Cup 2023 | Katso Ohjelma & Tulokset

Falun Skandinavia Cup 2023


Skandinavia Cup -kauden 2022-2023 toinen kisaviikonloppu kilpaillaan tammikuun puolivälissä Falunissa, Ruotsissa.
Kolme kisaviikonloppua sisältävä Skandinavia Cup 2023-2023 jatkuu tammikuun 13.-15. päivinä Ruotsin Falunissa. Kisaviikonloppu oli alunperin tarkoitus järjestää viikkoa aiemmin Rovaniemellä, mutta kilpailut siirrettiin Faluniin kovien pakkasennusteiden takia.

Skandinavia Cup käynnistyi joulukuussa Ruotsin Östersundista ja päättyy Latvian Madonassa maaliskuussa.



Falun Skandinavia Cup 2023 – Ohjelma & aikataulut


Kolmipäiväiset kilpailut käynnistyvät perjantaina 10 km vapaan hiihtotavan väliaikalähtökilpailuilla. Lauantaina hiihdetään perinteisen hiihtotavan sprintit ja sunnuntaina 30 km perinteisen hiihtotavan väliaikalähtökilpailut.

Kisakalenteri Falun 13.-15.1.2023

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 13.1.2023 - 15.1.2023Skandinavia Cup Falun Falun, Ruotsi
    -
    pe 13.01.2023 12:0010 km (v) väliaikalähtö, miehet
    pe 13.01.2023 13:3010 km (v) väliaikalähtö, naiset
    la 14.01.2023 09:30Sprintti (p) karsinta, naiset
    la 14.01.2023 09:40Sprintti (p) karsinta, miehet
    la 14.01.2023 13:00Sprintti (p) erävaihe, naiset
    la 14.01.2023 13:30Sprintti (p) erävaihe, miehet
    su 15.01.2023 11:3030 km (p) yhteislähtö, miehet
    su 15.01.2023 13:1530 km (p) yhteislähtö, naiset




Falun Skandinavia Cup 2023 - Tulokset


Päivitämme tähän Falunin Skandinavia cupin tulokset. Katso myös FIS-livetulokset.

Falun Skandinavia Cup 15.1.2023


Naisten 30 km (p) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Ebba Andersson 🇸🇪1.33.00,7
2.Sigrid Leseth Føyen 🇳🇴+2.26,4
3.Anna Svendsen 🇳🇴+2.30,6
4.Moa Lundgren 🇸🇪+2.32,3
5.Linn Sömskar 🇸🇪+2.38,5
6.Emma Kirkeberg Mörk 🇳🇴+2.41,2
7.Maren Wangensteen 🇳🇴+2.52,0
8.Nora Sanness 🇳🇴+2.57,4
9.Berit Mogstad 🇳🇴+4.58,1
10.Sofia Henriksson 🇸🇪+5.56,5

Koko tuloslista

Falun Skandinavia Cup 15.1.2023


Miehet 30 km (p) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Jan Thomas Jenssen 🇳🇴1.20.35,0
2.Jonas Vika 🇺🇸+1,9
3.Mikael Gunnulfsen 🇳🇴+2,1
4.Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴+3,3
5.Edvard Sandvik 🇳🇴+4,6
6.Mattis Stenshagen 🇳🇴+5,2
7.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+19,3
8.Jens Burman 🇸🇪+20,8
9.Ole Morten Flataker 🇳🇴+22,6
10.Andreas Fjorden Ree 🇳🇴+23,6

Koko tuloslista

Falun Skandinavia Cup 14.1.2023


Naisten sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴3.51,86
2.Anna Svendsen 🇳🇴+0,86
3.Ebba Andersson 🇸🇪+4,11
4.Tuva Bakkemo 🇳🇴+7,80
5.Tiril Liverud Knudsen 🇳🇴+11,71
6.Sigrid Leseth Føyen 🇳🇴+1.04,53

Koko tuloslista

Miesten sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Erik Valnes 🇳🇴3.17,63
2.Jan Thomas Jenssen 🇳🇴+0,87
3.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+1,44
4.Ansgar Evensen 🇳🇴+6,61
5.Jonas Vika 🇺🇸+7,87
6.Sivert Wiig 🇳🇴+25,97

Koko tuloslista



Falun Skandinavia Cup 14.1.2023


Naisten sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Anna Svendsen 🇳🇴3.57,20
2.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴+0,79
3.Sigrid Leseth Føyen 🇳🇴+1,64
4.Ebba Andersson 🇸🇪+4,81
5.Linn Sömskar 🇸🇪+4,86
6.Tuva Bakkemo 🇳🇴+5,96
7.Ingrid Andrea Gulbrandsen 🇳🇴+7,60
8.Hedda Östberg Amundsen 🇳🇴+9,75
9.Margrete Rössum Dyrhovd 🇳🇴+9,95
10.Maria Hartz Melling 🇳🇴+11,67


Miesten sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Erik Valnes 🇳🇴3.20,00
2.Olli Ahonen 🇫🇮+0,37
3.Sivert Wiig 🇳🇴+4,45
4.Jan Thomas Jenssen 🇳🇴+5,61
5.Pål Trøan Aune 🇳🇴+5,95
6.Harald Astrup Arnesen 🇳🇴+6,84
7.Lars Agnar Hjelmeset 🇳🇴+7,26
8.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+7,64
9.Ansgar Evensen 🇳🇴+7,89
10.Amund Hoel 🇳🇴+8,46


Falun Skandinavia Cup 13.1.2023


Naisten 10 km (v) väliaikalähtö

#UrheilijaTulos
1.Ebba Andersson 🇸🇪28.06,8
2.Ragnhild Haga 🇳🇴+33,3
3.Moa Lundgren 🇸🇪+49,2
4.Julie Bjervig Drivenes 🇳🇴+1.13,3
5.Nora Sanness 🇳🇴+1.16,9
6.Elina Rönnlund 🇸🇪+1.33,5
7.Kristin Austgulen Fosnæs 🇳🇴+1.36,2
8.Maren Wangensteen 🇳🇴+1.37,8
9.Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴+1.39,2
10.Johanne Hauge Harviken 🇳🇴+1.54,1

Koko tuloslista

Falun Skandinavia Cup 13.1.2023


Miesten 10 km (v) väliaikalähtö

#UrheilijaTulos
1.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴24.00,2
2.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴+1,4
3.Martin Kirkeberg Mørk 🇳🇴+8,2
4.Gjøran Tefre 🇳🇴+12,9
5.Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴+14,5
6.Edvard Sandvik 🇳🇴+17,6
7.Vegard Sivertgård 🇳🇴+20,5
8.Karsten Andre Vestad 🇳🇴+20,6
9.Magne Haga 🇳🇴+23,4
10.Simen Myhre 🇳🇴+29,9

Koko tuloslista




FIS-livetulokset


Pe 13.1.


La 14.1.




Su 15.1.



Joukkueet Falunin Skandinavia Cupiin 2023


Päivitämme tähän kärkimaiden joukkueet Falunin Skandinavia Cupiin. Suomi ei valitettavasti lähetä lainkaan joukkuetta Faluniin. Hiihtoliitto vetosi ylittämättömiin logistiikkaongelmiin.

Ruotsalaisista Falunissa ovat mukana muun muassa Ebba Andersson, Johanna Hagström ja Jens Burman.



🇳🇴 Norjan joukkue


10 km (v) väliaikalähtö

MiehetNaiset
Aakervik, DanielAabrekk, Ingrid Bergene
Aakervik, EspenAas, Julie Sofie Franksdatter
Amundsen, Harald ØstbergAmundsen, Hedda Østberg
Andersen, Iver TildheimAndersen, Nora
Augdal, Eirik SverdrupArnesen, Synne
Bergsland, AndreasBakkemo, Hedda
Berset, KristofferBerg, Julie Victoria
Bjertnæs, BjarteDrivenes, Julie Bjervig
Brustad, HermanFosnæs, Kristin Austgulen
Bruvoll, Ole JørgenFøyen, Sigrid Leseth
Buvarp, Martin JulianHaga, Ragnhild Gløersen
Dukstad, DanielHarviken, Johanne Hauge
Dønnestad, HenrikHeggen, Anna
Evensen, AnsgarHeramb, Liv Tone
Falkanger, August BertheussenHolstrøm, Ellisif Luytkis
Flataker, Ole Morten EngesvoldHustad, Sofie Nordsveen
Fosse, Erling FagerbakkeJohnsen, Elena Rise
Gautvik, Mikkel WaldelandKnudsen, Tiril Liverud
Grønflaten, SindreMelling, Maria Hartz
Gunnarsen, BenjaminMikkelsplass, Marte
Gunnulfsen, MikaelMogstad, Berit
Haga, MagneMørk, Emma Kirkeberg
Haugan, Armann SaastadNordlunde, Mari
Herland, Kasper AnderssonRofstad, Hanne Wilberg
Hjelmeset, Lars AgnarSanness, Nora
Hoel, AmundSimpson-Larsen, Karoline
Holmboe, Nikolai EldeSkaanes, Marte
Holmboe, Aleksander EldeSvingheim, Mari Landro
Horven, PrebenWangensteen, Maren
Hovde, Håvard 
Husdal, Henrik 
Håbrekke, Magnus Øyaas 
Jenssen, Jan Thomas 
Jenssen, Matz William 
Johansen, Iver Wang 
Korsæth, Amund August 
Krogh, Finn-Hågen 
Kvisle, Sjur 
Kvåle, Gaute 
Lian, Magnus Harr 
Martens Meyer, Herman 
Melling, Christian Hartz 
Michelsen, Even Solem 
Moseby, Håvard 
Myhr, Petter 
Myhre, Simen 
Mørk, Martin Kirkeberg 
Opsal, Mats 
Perger, Magnus 
Ree, Andreas Fjorden 
Reinemo, Per Ivar Sølie 
Rogstad, Frederik Arent 
Sandvik, Edvard 
Schjølberg, Jørgen 
Sedeniussen, Magnus Nikolai 
Sivertsgård, Vegard 
Sjøli, Mattis 
Spigseth, Ola 
Stenshagen, Mattis 
Stigen, Jørgen 
Stock, Daniel 
Tandberg, Jostein 
Tefre, Gjøran Holstad 
Thoresen, Tobias Dyrli 
Thoresen, Jonas Dyrli 
Thorvik, David 
Tjelle, Johan 
Turtveit, Vebjørn 
Vestad, Karsten Andre 
Vika, Jonas 
Wiig, Sivert 
Øhlschlägel, Albert Sunde 


Sprintti (p)

MiehetNaiset
Aakervik, DanielAabrekk, Ingrid Bergene
Aakervik, EspenAas, Julie Sofie Franksdatter
Aasbø, JonasAmundsen, Hedda Østberg
Amundsen, Harald ØstbergBakkemo, Hedda
Arnesen, Harald AstrupDrivenes, Julie Bjervig
Augdal, Eirik SverdrupDyrhovd, Margrete Røssum
Aune, Pål TrøanFosnæs, Kristin Austgulen
Bergsland, AndreasFøyen, Sigrid Leseth
Berset, KristofferGarberg, Hanne Sæther
Bjertnæs, BjarteGulbrandsen, Ingrid Andréa
Buvarp, Martin JulianHarviken, Johanne Hauge
Evensen, AnsgarHeggen, Anna
Falkanger, August BertheussenJohnsen, Elena Rise
Flataker, Ole Morten EngesvoldKnudsen, Tiril Liverud
Gautvik, Mikkel WaldelandMelling, Maria Hartz
Gunnulfsen, MikaelMogstad, Berit
Haga, MagneMyhre, Julie
Haugan, Armann SaastadMyhrvold, Mathilde Skjærdalen
Hjelmeset, Lars AgnarMørk, Emma Kirkeberg
Hoel, AmundNordlunde, Mari
Holmboe, Nikolai EldeOus, Amalie Håkonsen
Holmboe, Aleksander EldeRofstad, Hanne Wilberg
Horven, PrebenSkistad, Kristine Stavås
Hovde, HåvardStenseth, Ane Appelkvist
Hoås, Geir KristianSvendsen, Anna
Håbrekke, Magnus ØyaasSvingheim, Mari Landro
Jenssen, Jan ThomasWangensteen, Maren
Jenssen, Matz William 
Knotten, Sivert 
Korsæth, Amund August 
Krogh, Finn-Hågen 
Kvisle, Sjur 
Martens Meyer, Herman 
Melling, Christian Hartz 
Moseby, Håvard 
Myhre, Simen 
Olsen, Oskar Myrvang 
Opsal, Mats 
Perger, Magnus 
Ramstad, Simen Christopher Bratberg 
Ree, Andreas Fjorden 
Sandvik, Edvard 
Schjølberg, Jørgen 
Skaanes, Håkon 
Skinstad, Mårten Soleng 
Solheim, Jan Marcus Nielsen 
Spigseth, Ola 
Stenshagen, Mattis 
Tefre, Gjøran Holstad 
Thoresen, Jonas Dyrli 
Thorstensen, Erik Lippestad 
Thorvik, David 
Tjelle, Johan 
Turtveit, Vebjørn 
Valnes, Erik 
Vestad, Karsten Andre 
Vika, Jonas 
Wiig, Sivert 


30 km (p) yhteislähtö

MiehetNaiset
Aakervik, DanielAmundsen, Hedda Østberg
Aakervik, EspenAndersen, Nora
Aasbø, JonasArnesen, Synne
Amundsen, Harald ØstbergBakkemo, Hedda
Andersen, Iver TildheimBerg, Julie Victoria
Augdal, Eirik SverdrupFosnæs, Kristin Austgulen
Bergsland, AndreasFøyen, Sigrid Leseth
Bjertnæs, BjarteGulbrandsen, Ingrid Andréa
Brustad, HermanHarviken, Johanne Hauge
Bruvoll, Ole JørgenHeggen, Anna
Buvarp, Martin JulianHeramb, Liv Tone
Dukstad, DanielHolstrøm, Ellisif Luytkis
Dønnestad, HenrikJohnsen, Elena Rise
Falkanger, August BertheussenKnudsen, Tiril Liverud
Flataker, Ole Morten EngesvoldMelling, Maria Hartz
Fosse, Erling FagerbakkeMikkelsplass, Marte
Grønflaten, SindreMogstad, Berit
Gunnarsen, BenjaminMørk, Emma Kirkeberg
Gunnulfsen, MikaelNordlunde, Mari
Haga, MagneRofstad, Hanne Wilberg
Herland, Kasper AnderssonSanness, Nora
Hjelmeset, Lars AgnarSimpson-Larsen, Karoline
Holmboe, Nikolai EldeSkaanes, Marte
Holmboe, Aleksander EldeSvendsen, Anna
Hovde, HåvardSvingheim, Mari Landro
Hoås, Geir KristianWangensteen, Maren
Husdal, Henrik 
Håbrekke, Magnus Øyaas 
Jenssen, Jan Thomas 
Jenssen, Matz William 
Johansen, Iver Wang 
Knotten, Sivert 
Korsæth, Amund August 
Kvisle, Sjur 
Kvåle, Gaute 
Lian, Magnus Harr 
Melling, Christian Hartz 
Michelsen, Even Solem 
Moseby, Håvard 
Myhr, Petter 
Mysen, Eirik 
Mørk, Martin Kirkeberg 
Opsal, Mats 
Perger, Magnus 
Ramstad, Simen Christopher Bratberg 
Ree, Andreas Fjorden 
Reinemo, Per Ivar Sølie 
Rogstad, Frederik Arent 
Sandvik, Edvard 
Schjølberg, Jørgen 
Sedeniussen, Magnus Nikolai 
Sivertsgård, Vegard 
Sjøli, Mattis 
Skaanes, Håkon 
Skinstad, Mårten Soleng 
Solheim, Jan Marcus Nielsen 
Stenshagen, Mattis 
Stigen, Jørgen 
Stock, Daniel 
Tandberg, Jostein 
Tefre, Gjøran Holstad 
Thoresen, Tobias Dyrli 
Thoresen, Jonas Dyrli 
Thorvik, David 
Tjelle, Johan 
Turtveit, Vebjørn 
Valnes, Erik 
Vestad, Karsten Andre 
Vika, Jonas 
Wiig, Sivert 



Falun Skandinavia Cup 2022 - Tulokset


Ohessa Falunin Skandinavia Cupin tulokset vuodelta 2022.

Falun Skandinavia Cup 9.1.2022


Naiset 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Jonna Sundling 🇸🇪26.02,6
2.Maren Wangensteen 🇳🇴+26,8
3.Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴+30,8
4.Emma Kirkeberg Mörk 🇳🇴+50,9
5.Silje Øyre Slind 🇳🇴+1.00,4
6.Margrethe Bergane 🇳🇴+1.02,7
7.Maria Nordström 🇸🇪+1.09,8
8.Marte Skaanes 🇳🇴+1.11,1
9.Magni Smedås 🇳🇴+1.12,9
10.Lovisa Modig 🇸🇪+1.14,1

Miehet 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.William Poromaa 🇸🇪36.05,5
2.Andreas Fjorden Ree 🇳🇴+15,8
3.Magne Haga 🇳🇴+16,1
4.Jon Rolf Skamo Hope 🇳🇴+22,3
5.Gaute Kvåle 🇳🇴+38,3
6.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴+43,5
7.Henrik Dönnestad 🇳🇴+45,3
8.Gjøran Tefre 🇳🇴+48,3
9.Erland Kvisle 🇳🇴+49,0
10.Finn Hågen Krogh 🇳🇴+49,5


Falun Skandinavia Cup 8.1.2022


Miehet 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.William Poromaa 🇸🇪40.52,1
2.Mikael Gunnulfsen 🇳🇴+23,4
3.Johan Häggström 🇸🇪+25,4
4.Leo Johansson 🇸🇪+33,2
5.Eirik Mysen 🇳🇴+37,7
6.Jonas Eriksson 🇸🇪+40,7
7.Mattis Stenshagen 🇳🇴+46,3
8.Magne Haga 🇳🇴+46,5
9.Andreas Fjorden Ree 🇳🇴+55,4
10.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴+1.04,0

Naiset 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Jonna Sundling 🇸🇪29.11,8
2.Marte Skaanes 🇳🇴+35,2
3.Moa Olsson 🇸🇪+42,4
4.Maja Dahlqvist 🇸🇪+51,1
5.Emma Kirkeberg Mörk 🇳🇴+1.00,0
6.Hedda Östberg Amundsen 🇳🇴+1.06,5
7.Berit Mogstad 🇳🇴+1.17,9
8.Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴+1.23,7
9.Sofia Henriksson 🇸🇪+1.27,0
10.Silje Øyre Slind 🇳🇴+1.28,4


Falun Skandinavia Cup 7.1.2022


Naisten sprintti (v) 1,4 km

#UrheilijaTulos
1.Jonna Sundling 🇸🇪 
2.Maja Dahlqvist 🇸🇪 
3.Moa Olsson 🇸🇪 
4.Kristin Austgulen Fosnæs 🇳🇴 
5.Silje Øyre Slind 🇳🇴 
6.Magni Smedås 🇳🇴 
7.Moa Hansson 🇸🇪 
8.Maria Hartz Melling 🇳🇴 
9.Ingrid Andrea Gulbrandsen 🇳🇴 
10.Jenny Solin 🇸🇪 
11.Märta Rosenberg 🇸🇪 
12.Julie Bjervig Drivenes 🇳🇴 

Miesten sprintti (v) 1,4 km

#UrheilijaTulos
1.Karl-Johan Westberg 🇸🇪 
2.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴 
3.Finn Hågen Krogh 🇳🇴 
4.David Thorvik 🇳🇴 
5.Sindre Bjørnestad Skar 🇳🇴 
6.Edvin Anger 🇸🇪 
7.Emil Danielsson 🇸🇪 
8.Hugo Jacobsson 🇸🇪 
9.Harald Astrup Arnesen 🇳🇴 
10.Axel Aflodal 🇸🇪 
11.Arngrim Sörumshaugen 🇳🇴 
12.Nikolai Elde Holmbö 🇳🇴