Nuorten SM-hiihdot 2021 - Katso Ohjelma & Tulokset

Nuorten SM-hiihdot 2021


Vuoden 2021 nuorten SM-hiihdot järjestetään tammikuun puolivälissä Vuokatissa ja helmikuun loppupuoliskolla Jyväskylässä.
HUOM! Nuorten SM-hiihdot Vuokatissa siirtyvät myöhempään ajankohtaan Kainuussa vallitsevan koronatilanteen vuoksi. Vuokatin nuorten SM-hiihdot 15.-17.1. 2021 on siirretty pidettäväksi 16.-18.4.2021.

Nuorten SM-hiihdoissa kilpaillaan mitaleista vuonna 2021 kahdessa osassa. Ensimmäinen kisarupeama on Jyväskylässä 20.-21.2. ja toinen Vuokatissa 16.-18.4.

Nuorten SM-hiihdot 2021 - Aikataulut




Jyväskylä 20.-21.2.2021


La 20.2.2021

KloLajiSarja
xx:xxParisprintti (p)N16, N18, N20
xx:xxParisprintti (p)M16, M18, M20


Su 21.2.2021

KloLajiSarja
xx:xx10 km (p) väliaikalähtöN17, N18
xx:xx15 km (p) väliaikalähtöM17, M18, N20, N23
xx:xx20 km (p) väliaikalähtöM20, M23



Vuokatti 16.-18.4.2021


Pe 16.4.2021

KloLajiSarja
xx:xx15 km (v)M17, M18, M20, M23
xx:xx5 km (v)N17, N18, N20, N23


La 17.4.2021

KloLajiSarja
xx:xxSprintti (p)M18, M20, M23
xx:xxSprintti (p)N18, N20, N23


Su 18.4.2021

KloLajiSarja
9:00 alkaen10 km (p)N17, N18, N20, N23
12:3015 km (p)M17, M18, M20, M23



Nuorten SM-hiihdot 2021 – Tulokset



Katso myös: Sunnuntain livetulokset

Nuorten SM-hiihdot Jyväskylä 21.2.2021


M23 20 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Petteri Koivisto (Puijon Hiihtoseura)50:10.8
2.Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)   +36.8
3.Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)   +50.3
4.Remi Lindholm (IF Minken)   +1:01.4
5.Johannes Vuorela (IF Minken)   +1:06.9
6.Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)   +1:10.2
7.Lassi Vuorinen (Skiteam 105)   +1:47.2
8.Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)   +2:05.9
9.August Högnabba (IF Åsarna)   +2:07.1
10.Eelis Valikainen (Kalajoen Junkkarit)   +2:13.4


M20 20 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)50:33.9
2.Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)+49.0
3.Niilo Moilanen (Pohti SkiTeam)+1:24.6
4.Matias Hyvönen (Lahden Hiihtoseura) +1:51.1
5.Jussi Hyytiäinen (Jämsänkosken Ilves)+2:28.6
6.Gabriel Gledhill (Strathcona Nordic Ski Club)+2:38.6
7.Petteri Mattila (Norrvalla Ski Team)+2:58.5
8.Veeti Pyykkö (Liperin Hiihtoseura)+3:49.0
9.Rasmus Ähtävä (Lahden Hiihtoseura)+4:01.2
10.Eero Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85) +4:25.9


M18 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Eero Rantala (Vehkalahden Veikot)+38:29.1
2.Niko Anttola (Visa Ski Team Kemi)+25.5
3.Konsta Mäntyvaara (Kankaantaan Kisa)+1:28.3
4.Santeri Kirjavainen (Puijon Hiihtoseura)+1:44.9
5.Elias Mäkinen (Kankaantaan Kisa)+1:45.9
6.Jussi Rantala (Visa Ski Team Kemi)+2:00.5
7.Luukas Siitonen (Ski Jyväskylä)+2:32.2
8.Aaron Häggman (Vörå IF)+2:34.2
9.Nuutti Mäkinen (Puijon Hiihtoseura)+3:00.5
10.Leonard Markén (Oravais IF)+3:01.8


M17 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Niilo Mäkinen (Puijon Hiihtoseura)39:59.3
2.Jalmari Bergqvist (Puijon Hiihtoseura)+7.1
3.Akseli Pitkänen (Teiskon Urheilijat)+1:16.9
4.Otto Hirvilampi (Ähtärin Urheilijat)+1:25.9
5.Lauri Saarinen (Kalannin Vankka)+1:26.0
6.Lukas Kuuttinen (Närpes Kraft Skidförening)+1:29.9
7.Pyry Riissanen (Espoon Hiihtoseura)+1:35.1
8.Jirka Oja (Kalajoen Junkkarit)+1:50.2
9.Herman Happonen (Puijon Hiihtoseura)+1:56.1
10.Pauli Vuorma (Liperin Hiihtoseura)+2:02.0


N23 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Emmi Lämsä (Visa Ski Team Kemi)43:52.5
2.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)+12.5
3.Rebecca Immonen (Nastolan Naseva)+1:00.8
4.Linnea Henriksson (IF Femman)+1:29.8
5.Josefiina Böök (Jämin Jänne)+1:52.6
6.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)+2:06.0
7.Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)+2:18.7
8.Noora Tivinen (Mikkelin Hiihtäjät)+2:21.0
9.Anni Huovinen (Puijon Hiihtoseura)+3:16.0
10.Riina Perkiö (Vantaan Hiihtoseura)+3:31.1


N20 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)+43:24.6
2.Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)+1.1
3.Ida Haapala (Espoon Hiihtoseura)+50.7
4.Tuuli Raunio (Kankaantaan Kisa)+1:45.5
5.Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat)+2:15.5
6.Vilja Kauranen (Espoon Hiihtoseura)+2:46.1
7.Aino Pihlava (Kankaantaan Kisa)+3:00.5
8.Suvi Leinonen (Kainuun Hiihtoseura)+3:02.4
9.Jonna Vestenius (Visa Ski Team Kemi)+3:11.8
10.Roosa Riikola (Ylikiimingin Nuijamiehet)+3:12.1


N18 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Fanny Kukonlehto (Tampereen Pyrintö)29:46.4
2.Sanni Räisänen (Ski Jyväskylä)+18.6
3.Elsa Torvinen (Ylöjärven Ryhti)+21.0
4.Maija Tiainen (Savonlinnan Hiihtoseura)+54.5
5.Iiris Helander (Ski Jyväskylä)+1:00.9
6.Iida Vuollet (Kalajoen Junkkarit)+1:11.9
7.Eevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)+1:17.5
8.Felicia Krook (Närpes Kraft Skidförening)+1:49.4
9.Siiri Rasimus (Ski Jyväskylä)+1:50.2
10.Pinja Aaltonen (Espoon Hiihtoseura)+2:09.5


N17 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Nora Kytäjä (Skiteam 105)30:29.5
2.Silva Kemppi (Espoon Hiihtoseura)+22.7
3.Peppi Leppälä (Reisjärven Pilke)+27.4
4.Selene Rossi (Espoon Hiihtoseura)+34.0
5.Hanna Niskanen (Visa Ski Team Kemi)+43.9
6.Melia Palsinajärvi (Kaipolan Vire)+49.2
7.Wilma Lax (Borgå Akilles)+54.1
8.Emmi Henriksson (Ylöjärven Ryhti)+57.4
9.Ada Aarnio (Kangasalan Kisa)+59.4
10.Ella Noora Haapalehto (Lempäälän Kisa)+1:10.2


Nuorten SM-hiihdot Jyväskylä 20.2.2021, Parisprintti (p)



N20 finaali

#JoukkueTulos
1.Iisalmen Visa (Hannah Smart, Vilma Ryytty) 
2.Kankaantaan Kisa (Aino Pihlava, Tuuli Raunio) 
3.Liperin Hiihtoseura (Lotta Kurttila, Iitu Vuorma) 
4.Pargas IF (Rebecca Lönqvist, Anni Lindroos) 
5.Visa Ski Team Kemi (Anni-Maija Laurikainen, Jonna Vestenius) 
6.Vehkalahden Veikot (Venla Rantala, Venla Hämäläinen) 

M20 finaali

#JoukkueTulos
1.Norrvalla Ski Team (Petteri Mattila, Alexander Ståhlberg) 
2.Pohti SkiTeam (Eemil Juntunen, Niilo Moilanen) 
3.Vehkalahden Veikot (Olli-Pekka Laitila, Eero Rantala) 
4.Visa Ski Team Kemi (Jarkko Kukkonen, Niko Anttola) 
5.Petoteam (Ville Muhonen, Jussi Hyytiäinen) 
6.Kantaankaan Kisa (Elias Mäkinen, Julius Mäkinen) 



N18 finaali

#JoukkueTulos
1.Savonlinnan Hiihtoseura, Maija Tiainen ja Eevi-Inkeri Tossavainen17:19,94
2.Närpes Kraft, Frida Häggkvist ja Felicia Krook17:36
3.Ylöjärven Ryhti, Elsa Torvinen ja Venla haataja17:36
4.Espoon Hiihtoseura, Annu Virtanen ja Pinja Aaltonen 14:47
5.Ski Team 105, Ilana Onnela ja Nora Kytäjä 17:47
6.Kalajoen Junkkari, Iida Vuollet ja Alisa Vuollet17:51
7.Tampereen Pyrintö 118:15
8.Visa Ski Team Kemi 18:29
9.Ski Jyväskylä18:55
10.Vammalan Seudun Voima19:04

M18 finaali

1.Kankantaan Kisa, Konsta Mäntyvaara ja Ike Velnits14:51
2.Puijon Hiihtoseura 1, Niilo Mäkinen ja Santeri Kirjavainen14:56, 05
3.Puijon Hiihtoseura 2, Nuutti Mäkinen ja Jalmari Berqvist14:56, 47
4.Ski Jyväskylä, Markus Saaranen ja Luukas Siitonen15:29
5.Espoon Hiihtoseura, Akseli Ojala ja Topias Kemppi15:30
6.Liperin Hiihtoseura15:49, 83
7.Keravan Urheilijat15:49, 90
8.Ähtärin Urheilijat16:02,93
9.Taivalkosken Metsä-Veikot16:29,86
10.Espoon Hiihtoseura 216:44



N16 finaali

#JoukkueTulos
1.Espoon Hiihtoseura 1, Selene Rossi ja Silve Kemppi18:02,32
2.Norrvalla Ski Team, Wilma Hjerpe, Signe Jakobsson18:18,43
3.Borgå Akilless, Emelia Hägglund ja Ronja Kronvall18:18, 92
4.Seinäjoen Hiihtoseura 1, Aida Koivisto ja Sini Hietamäki18:26,76
5.Ylöjärven Ryhti, Aida Koivisto ja Sini Hietamäki18:39,09
6.Pargas IF 118:39,97
7.Lempäälän Kisa 119:00,65
8.IF Femman19:08,54
9.Nakkilan Vire19:17,97
10.Kaipolan Vire19:23,74

M16 finaali

#JoukkueTulos
1.Teiskon Urheilijat, Johannes Alarotu ja Akseli Pitkänen15:42,87
2.Espoon Hiihtoseura 1, Heikki Sumanen ja Anton Pakkalen15:51,10
3.Hollolan Urheilijat 46, Roni-Emil Norrbacka ja Leevi Passila15:52,35
4.Lahden Hiihtoseura 1, Topi Palviainen ja Rasmus Saarinen16:24,92
5.Pakilan Veto, Juho Länsiluoto ja Eino Haara16:28,06
6.SkiTeam 10516:43,63
7.Liperin Hiihtoseura16;43,92
8.Visa Skiteam Kemi16:45,77
9.Lahden Hiihtoseura 217:15,10
10.Kalajoen Junkkarit17:44,86







Nuorten SM-hiihdot 2020 – Tulokset


Nuorten SM-hiihdot Kontiolahti 16.2.2020


N20 viesti 3 x 3,3 km

#JoukkueTulos
1.Mikkelin Hiihtäjät29.17,0
2.Espoon Hiihtoseura+14,6
3.Kalajoen Junkkarit+40,3
4.Tampereen Pyrintö+1.06,8
5.Valkeakosken Haka+1.08,3
6.Ounasvaaran Hiihtoseura+1.19,5


N18 viesti 3 x 3,3 km

#JoukkueTulos
1.Valkeakosken Haka29.15,9
2.Kankaantaan Kisa+21,9
3.Visa Ski Team Kemi+34,7
4.Borgå Akilles+58,4
5.Ski Jyväskylä+1.41,2
6.Ski Jyväskylä 2+1.46,1


M18 viesti, 3 x 5km

#JoukkueTulos
1.Puijon Hiihtoseura37.36,9
2.Karihaaran Visa+3,5
3.Ski Jyväskylä+23,0
4.Puijon Hiihtoseura 2+57,7
5.Espoon Hiihtoseura+1.34,3
6.Valkeakosken Haka+1.55,2
7.Petoteam+2.19,2
8.Skiteam 105+2.50,6
9.Borgå Akilles+3.03,1
10.Taivalkosken Metsä-Veikot -85+3.11,8


M20 viesti, 3 x x5 km

#JoukkueTulos
1.IF Minken37.43,6
2.Liperin Hiihtoseura+11,8
3.Oulun Hiihtoseura+20,9
4.Vehkalahden Veikot+23,4
5.Norrvalla Ski Team+41,5
6.Puijon Hiihtoseura+43,3
7.Espoon Hiihtoseura+1.02,6
8.Lahden Hiihtoseura+1.04,3
9.Teuvan Rivakka+1.36,5


Nuorten SM-hiihdot Kontiolahti 15.2.2020


M23 yhteislähtö 30 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Remi Lindholm (IF Minken)1:07.44,5
2.Martin Himma (EST)+33,3
3.Oskari Hökka (Taivalkosken Metsä-Veikot -85)+48,9
4.Kalle Parantainen (IF Minken)+51,3
5.Lauri Mannila (Oulun Hiihtoseura)+57,6
6.Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)+1.03,5


M20 yhteislähtö 30 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)1:09.26,4
2.Eemil Helander (Keuruun Kisailijat)+1,0
3.Johannes Vuorela (IF Minken)+18,5
4.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+55,4
5.Olli-Pekka Laitila (Vehkalahden Veikot)+1.42,0
6.Eelis Valikainen (Kalajoen Junkkarit)+1.52,4


N18, yhteislähtö 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)40.14,4
2.Elisa Mattila (Kouvolan Hiihtoseura)+4,8
3.Laura Kankkunen (Keravan Urheilijat)+7,2
4.Jonna Vestenius (Karihaaran Visa)+20,2
5.Tuuli Raunio (Kankaantaan Kisa)+25,6
6.Sofia Tivinen (Mikkelin Hiihtäjät)+29,2


M18, yhteislähtö 20 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Alexnder Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)46.22,2
2.Veeti Pyykkö (Liperin Hiihtoseura)+53,4
3.Jaakko Kukkonen (Karihaaran Visa)+54,5
4.Perttu Reponen (Liperin Hiihtoseura)+1.00,8
5.Matias Hyvönen (Lahden Hiihtoseura)+1.01,1
6.Jussi Hyytiäinen (Jämsänkosken Ilves)+1.38,3



N17, yhteislähtö 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Iida Vuollet (Kalajoen Junkkarit)39.45
2.Eevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)-
3.Sanni Räisänen (Ski Jyväskylä)-
4.Enni Petrelius (Ounasvaaran Hiihtoseura)-
5.Rebecca Sandnäs (IF Brahe)-
6.Nora Kytäjä (Valkeakosken Haka)-


M17, yhteislähtö 20 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Niko Anttola (Karihaaran Visa)47.11,9
2.Eero Rantala (Vehkalahden Veikot)+30,8
3.Topias Kemppi (Espoon Hiihtoseura)+1.03,2
4.Eemeli Juntunen (Iisalmen Visa)+1.03,8
5.Elias Mäkinen (Kankaantaan Kisa)+1.04,8
6.Santeri Kirjavainen (Puijon Hiihtoseura)+1.04,9


N20, yhteislähtö 20 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)52.19,5
2.Iida Haatpala (Espoon Hiihtoseura)+17,4
3.Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)+1.14,4
4.Vilja Kauranen (Espoon Hiihtoseura)+1.32,5
5.Hanna Ray (IK Falken)+1.37,4
6.Anne Penttilä (Vehkalahden Veikot)+1.42,7


N23, yhteislähtö 20 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)51.34,5
2.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)+0,1
3.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)+5,5
4.Linnea Henriksson (IF Femman)+50,7
5.Heidi Kuuttinen (IF Minken)+1.32,7
6.Sonja Eskelinen (Vantaan Hiihtoseura)+1.33,5


Nuorten SM-hiihdot Kontiolahti 14.2.2020


M23 Sprinttifinaali (v)

#UrheilijaTulos
1.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46) 
2.Verneri Poikonen (Äänerkosken Huima) 
3.Elmeri Toivanen (Kouvolan Hiihtoseura) 
4.Miro Karppanen (Imatran Urheilijat) 
5.Lauri Mannila (Oulun Hiihtoseura) 
6.Martin Himma (EST) 


M20 Sprinttifinaali (v)

#UrheilijaTulos
1.Niilo Moilanen (Oulun Hiihtoseura) 
2.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu) 
3.Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti) 
4.Karl Sebastian Dremljuga (EST) 
5.Eero Iso-Tryykäri (Espoon Hiihtoseura) 
6.Valtteri Pennanen (Puijon Hiihtoseura) 


M18 Sprinttifinaali (v)

#UrheilijaTulos
1.Eero Rantala (Vehkalahden Veikot) 
2.Topias Kemppi (Espoon Hiihtoseura) 
3.Elias Mäkinen (Kankaantaan Kisa) 
4.Samppo Kumpumäki (Pyhäjärven Pohti) 
5.Niko Anttola (Karihaaran Visa) 
6.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team) 

N23 Sprinttifinaali (v) 1,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)3.13,1
1.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)3.13,1
3.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)+0,6
4.Annu Pylkkänen (Ski Jyväskylä)+2,4
5.Saana Lahdelma (Mikkelin Hiihtäjät)+2,8
6.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+16,9


N20 Sprinttifinaali (v) 1,5 km

#UrheilijaTulos
1.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)3.12,7
2.Lotta Kurttila (Liperin Hiihtoseura)+2,7
3.Telloora Ojaste (EST)+4,7
4.Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)+5,9
5.Marika Aho (Ski Jyväskylä)+19,6
6.Hanna Ray (IK Falken)+26,0
7.Heidi Nikkinen (Kouvolan Hiihtoseura)+46,3


N18 Sprinttifinaali (v) 1,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johanna Udras (EST)3.19,0
2.Eevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)+3,6
3.Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)+4,2
4.Saara Mattila (Valkeakosken Haka)+4,3
5.Tuuli Raunio (Kankaantaan Kisa)+4,9
6.Jonna Vestenius (Karihaaran Visa)+5,4






Nuorten SM-hiihdot 2019 – Tulokset


Nuorten SM-hiihdot M23 30 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)1:10.27,5
2.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+0,1
3.Juuso Haarala (IF Minken)+0,7
4.Anssi Koirikivi (HaapaJäven Kiilat)+1.05,8
5.Tuukka Invenius (Skiteam 105)+2.44,7
6.Remi Lindholm (IF Minken)+2.51,7


Nuorten SM-hiihdot N23 20 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)56.21,8
2.Anni Alakoski (Reisjärven Pilke)+1,3
3.Linnea Henriksson (IF Femman)+8,9
4.Petra Viirumäki (Järviseudun Hiihtoseura)+42,5
5.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+56,6
6.Julia Häger (IF Minken)+1.00,4


Nuorten SM-hiihdot M20 30 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)1:11.49,2
2.Otto Invenius (Keravan Urheilijat)+1.34,8
3.Leo Rantahalvari (SkiTeam 105)+1.38,0
4.Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)+1.43,9
5.Kalle Parantainen (Vantaan Hiihtoseura)+2.10,1
6.Roni Lukkarinen (Vantaan Hiihtoseura)+3.16,2


Nuorten SM-hiihdot N20 20 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)57.45,8
2.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)+57,9
3.Hanna Ray (IK Falken)+1.01,4
4.Rebecca Ehrnrooth (Espoon Hiihtoseura)+1.03,1
5.Ella Anttola (Karihaaran Visa)+1.24,6
6.Sandra Jordman (Norrvalla Ski Team)+2.07,6


Nuorten SM-hiihdot M18 20 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Eemil Helander (Keuruun Kisailijat)51.44,4
2.Olli-Pekka Laitila (Vehkalahden Veikot)+1.00,4
3.Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)+1.12,8
4.Emil Liekari (Kouvolan Hiihtoseura)+1.21,7
5.Saku Siren (Oulun Hiihtoseura)+2.34,8
6.Sakari Hynynen (Ski Jyväskylä)+2.43,2


Nuorten SM-hiihdot N18 15 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Ida Haapala (Espoon Hiihtoseura)43.19,6
2.Heidi Nikkinen (Kouvolan Hiihtoseura)+2.10,5
3.Lotta Kurttila (Liperin Hiihtoseura)+2.38,8
4.Nina Vänskä (Rantasalmen Urheilijat)+2.55,0
5.Suvi Leinonen (Paltamon Urheilijat)+2.57,6
6.Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)+3.17,6


Nuorten SM-hiihdot M17 20 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)52.49,2
2.Veeti Pyykkö (Liperin Hiihtoseura)+1.13,8
3.Matias Hyvönen (Lahden Hiihtoseura)+1.18,2
4.Jarkko Kukkonen (Karihaaran Visa)+1.24,7
5.Niko Anttola (Karihaaran Visa)+1.34,4
6.Eemeli Salmelin (Espoon Hiihtoseura)+1.34,7


Nuorten SM-hiihdot N17 20 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Fanny Kukonlehto (Valkeakosken Haka)46.46,0
2.Emilia Irvankoski (Ounasvaaran Hiihtoseura)+14,7
3.Iida Vuollet (Kalajoen Junkkarit)+18,0
4.Iina Koskela (Team Skiers)+20,0
5.Hannah Smart (Paltamon Urheilijat)+35,3
6.Maija Tiainen (Kerimäen Urheilijat)+48,7

Nuorten SM-hiihdot M23 15 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Markus Vuorela (Jämin Jänne)39.13,9
2.Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)+15,6
3.Juuso Haarala (IF Minken)+30,2
4.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)+49,2
5.Karri Hakala (Ilmajoen Kisailijat)+1.24,3
6.Joona Koponen (Tampereen Yritys)+1.36,2


Nuorten SM-hiihdot N23 10 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)31.37,2
2.Rebecca Immonen (Nastolan Naseva)+27,0
3.Anni Alakoski (Reisjärven Pilke)+27,1
4.Linnea Henriksson (IF Femman)+39,9
5.Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura)+1.29,2
6.Julia Häger (IF Minken)+1.38,0


Nuorten SM-hiihdot M20 15 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)40.31,5
2.Petteri Koivisto (Kuhmo-Ski)+37,4
3.Oskari Hökka (Taivalkosken Metsä-Veikot -85)+57,1
4.Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)+1.09,9
5.Kalle Parantainen (Vantaan Hiihtoseura)+1.11,0
6.Alex Svartsjö (IF Femman)+1.58,0


Nuorten SM-hiihdot N20 10 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)32.44,9
2.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)+1.17,0
3.Hanna Ray (IK Falken)+1.18,1
4.Ella Anttola (Karihaaran Visa)+1.49,9
5.Rebecca Ehrnrooth (Espoon Hiihtoseura)+1.50,4
6.Riina Perkiö (Vantaan Hiihtoseura)+2.21,4


Nuorten SM-hiihdot M18 15 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Eemil Helander (Keuruun Kisailijat)41.43,5
2.Emil Liekari (Kouvolan Hiihtoseura)+1.15,7
3.Olli-Pekka Laitila (Vehkalahden Veikot)+1.29,1
4.Niilo Moilanen (Oulun Hiihtoseura)+1.35,9
5.Petteri Mattila (Teuvan Rivakka)+1.37,4
6.Santeri Leikas (Teuvan Rivakka)+2.39,1


Nuorten SM-hiihdot N18 10 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)32.33,0
2.Ida Haapala (Espoon Hiihtoseura)+13,1
3.Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)+30,5
4.Heidi Nikkinen (Kouvolan Hiihtoseura)+52,8
5.Lotta Kurttila (Liperin Hiihtoseura)+1.10,0
6.Vilja Kauranen (Espoon Hiihtoseura)+1.37,6


Nuorten SM-hiihdot M17 15 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)42.15,8
2.Jarkko Kukkonen (Karihaaran Visa)+7,0
3.Niko Anttola (Karihaaran Visa)+1.15,7
4.Jaakko Mattila (Himangan Urheilijat)+2.29,6
5.Veeti Pyykkö (Liperin Hiihtoseura)+2.31,2
6.Onni Mäkelä (Keuruun Kisailijat)+2.46,1


Nuorten SM-hiihdot N17 10 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Maija Tiainen (Kerimäen Urheilijat)32.51,7
2.Elisa Mattila (Kouvolan Hiihtoseura)+12,1
3.Aino Pihlava (Kankaantaan Kisa)+41,3
4.Eevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)+46,1
5.Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)+1.15,7
6.Venla Järvelä (Paltamon Urheilijat)+1.44,0

Nuorten SM-hiihdot - M20 viesti 3 x 5km 22.3.2019

#JoukkueAika
1.Keravan Urheilijat (Wiljam Mattila, Pyry Stevander, Otto Invenius)35.55,3
2.IF Minken (Kevin Lindholm, Johannes Vuorela, Patrik Kuuttinen)+17,0
3.SkiTeam 105 (Leevi Vuorinen, Onni Rantahalvari, Leo Rantahalvari)+22,4
4.Siilinjärven Hiihtoseura+49,6
5.Vantaan Hiihtoseura+1.32,3
6.Imatran Urheilijat+2.27,7


Nuorten SM-hiihdot - N20 viesti 3 x 3,3km 22.3.2019

#JoukkueAika
1.Mikkelin Hiihtäjät (Noora Tivinen, Katariina Neuvonen, Jasmin Kähärä)28.00,7
2.Visa Skiteam (Jemina Böök, Ella Anttola, Josefiina Böök)+40,1
3.IF Falken (Elin Björk, Sonja Katajamäki, Hanna Ray)+47,2
4.Puijon Hiihtoseura+54,3
5.Seinäjoen Hiihtoseura+1.05,8
6.Ounasvaaran Hiihtoseura+1.16,9


Nuorten SM-hiihdot - M18 viesti 3 x 5km 22.3.2019

#JoukkueAika
1.Ylöjärven Ryhti (Aapo Haataja, Veeti Seppälä, Tino Stenman)36.31,7
2.Norrvalla Ski Team (Casper Hjerpe, Jimi Aalto, Alexander Ståhlberg)+2,1
3.Puijon Hiihtoseura (Valtteri Pennanen, Henri Heikkinen, Arttu Heikkinen)+20,3
4.Vehkalahden Veikot+20,6
5.Oulun Hiihtoseura+56,3
6.Ski Jyväskylä+1.03,3


Nuorten SM-hiihdot - N18 viesti 3 x 3,3km 22.3.2019

#JoukkueAika
1.Valkeakosken Haka (Nea Kytäjä, Fanny Kukonlehto, Sonja Leinamo)28:29.7
2.Paltamon Urheilijat (Hannah Smart, Venla Järvelä, Suvi Leinonen)+14,6
3.Espoon Hiihtoseura (Aino Soininen, Ida Haapala, Vilja Kauranen)+24,5
4.Pargas IF+25,9
5.Visa Skiteam+31,2
6.Savonlinnan Hiihtoseura+52,0

Nuorten SM-hiihdot – N17 10 km (V) 24.2.19

#UrheilijaAika
1.Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)41.16,7
2.Julia Junkkala (Kankaantaan Kisa)41.20,1
3.Elisa Mattila (Kouvolan Hiihtoseura)41.24,1

Nuorten SM-hiihdot – N20 10 km (V) 24.2.19

#UrheilijaAika
1.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)39.22,7
2.Josefina Böök (Karihaaran Visa)39.47,3
3.Siiri Saalo (Keravan Urheilijat)39.53,8

Nuorten SM-hiihdot – N18 10 km (P) 24.2.19

#UrheilijaAika
1.Heidi Nikkinen (Kouvolan Hiihtoseura)39.39,8
2.Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)40.22,5
3.Lotta Kurttila (Liperin Hiihtoseura)40.22,6

Nuorten SM-hiihdot – N23 10 km (V) 24.2.19

#UrheilijaAika
1.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)38.44,5
2.Sanni Alatalo (Lempäälän Kisa)38.44,7
3.Anni Alakoski (Reisjärven Pilke)38.51,2

Nuorten SM-hiihdot – M17 10 km (P) 23.2.19

#UrheilijaAika
1.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)25.57,8
2.Matias Hyvönen (Lahden Hiihtoseura)26.50,5
3.Ville Muhonen (Jämsänkosken Ilves)26.52,4
4.Jarkko Kukkonen (Karihaaran Visa)26.53,8
5.Niko Anttola (Karihaaran Visa)27.20,7

Nuorten SM-hiihdot – M18 10 km (P) 23.2.19

#UrheilijaAika
1.Emil Liekari (Kouvolan Hiihtoseura)26.26,0
2.Eemil Helander (Keuruun Kisailijat)26.45,6
3.Aapo Taipale (Vetelin Urheilijat)26.46,1
4.Eero Mannila (Oulun Hiihtoseura)27.05,8
5.Olli-Pekka Laitila (Vehkalahden Veikot)27.14,2

Nuorten SM-hiihdot – M20 10 km (P) 23.2.19

#UrheilijaAika
1.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)25.11,7
2.Petteri Koivisto (Kuhmo-Ski)25.44,6
3.Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)25.49,5
4.Leo Rantahalvari (SkiTeam 105)25.52,6
5.Eelis Valikainen (Kalajoen Junkkarit)26.11,1

Nuorten SM-hiihdot – M23 10 km (P) 23.2.19

#UrheilijaAika
1.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)24.49,0
2.Juuso Haarala (IF Minken)25.13,7
3.Markus Vuorela (Jämin Jänne)25.17,3
4.Lassi Vuorinen (Skiteam 105)25.19,6
5.Lauri Mannila (Oulun Hiihtoseura)25.31,8

Nuorten SM-hiihdot – N17 5 km (P) 23.2.19

#UrheilijaAika
1.Elisa Mattila (Kouvolan Hiihtoseura)14.35,7
2.Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)14.51,5
3.Venla Järvelä (Paltamon Urheilijat)14.57,1
4.Maija Tiainen (Kerimäen Urheilijat)14.58,1
5.Julia Junkkala (Kankaantaan Kisa)15.01,9

Nuorten SM-hiihdot – N18 5 km 23.2.19

#UrheilijaAika
1.Heidi Nikkinen (Kouvolan Hiihtoseura)14.13,5
2.Lotta Kurttila (Liperin Hiihtoseura)14.21,8
3.Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)14.25,1
4.Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat)14.37,7
5.Nina Vänskä (Rantasalmen Urheilijat)14.52,6


Nuorten SM-hiihdot – N20 5 km 23.2.19

#UrheilijaAika
1.Josefina Böök (Karihaaran Visa)14.11,4
2.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)14.14,0
3.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)14.24,2
4.Rebecca Ehrnrooth (Espoon Hiihtoseura)14.31,7
5.Noora Tivinen (Mikkelin Hiihtäjät)14.31,8

Nuorten SM-hiihdot – N23 5 km 23.2.19

#UrheilijaAika
1.Sanni Alatalo (Lempäälän Kisa)13.55,7
2.Anni Alakoski (Reisjärven Pilke)14.04,9
3.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)14.08,2
4.Senni Vuolle (Seinäjoen Hiihtoseura)14.26,5
5.Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura)14.30,9

Nuorten SM-hiihdot – N20, Sprintti (P) 22.2.19

#UrheilijaAika
1.Josefina Böök (Karihaaran Visa)3.35,18
2.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)3.37,23
3.Anniina Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)3.38,37
4.Hanna Ray (IK Falken)3.45,71
5.Jemina Böök (Karihaaran Visa)3.45,96
6.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)4.17,37

Nuorten SM-hiihdot – M18, Sprintti (P) 22.2.19

#UrheilijaAika
1.Eero Mannila (Oulun Hiihtoseura)3.49,19
2.Jarkko Kukkonen (Karihaaran Visa)3.50,40
3.Aapo Taipale (Vetelin Urheilijat)3.51,32
4.Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)3.51,36
5.Niilo Moilanen (Oulun Hiihtoseura)3.59,09
6.Ville Muhonen (Jämsänkosken Ilves)4.02,96

Nuorten SM-hiihdot – M20, Sprintti (P) 22.2.19 *

#UrheilijaAika
1.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)3.42,72
2.Leo Rantahalvari (SkiTeam 105)3.44,63
3.Roni Lukkarinen (Vantaan Hiihtoseura)3.47,28
4.Olli Ahonen (Imatran Urheilijat)3.53,88
5.Patrik Kuuttinen (IF Minken)3.56,35
6.Juuso Mattila (Himangan Urheilijat)3.58,20

Nuorten SM-hiihdot – N18, Sprintti (P) 22.2.19 *

#UrheilijaAika
1.Eevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)3.40,42
2.Heidi Nikkinen (Kouvolan Hiihtoseura)3.41,27
3.Anni Lindroos (Pargas IF)3.43,18
4.Maija Tiainen (Kerimäen Urheilijat)3.45,44
5.Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)3.45,64
6.Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat)4.22,70