Nuorten SM-hiihdot 2021 - Katso Ohjelma & Tulokset

Nuorten SM-hiihdot 2021


Vuoden 2021 nuorten SM-hiihdot järjestetään tammikuun puolivälissä Vuokatissa ja helmikuun loppupuoliskolla Jyväskylässä.
Nuorten SM-hiihdoissa kilpaillaan mitaleista vuonna 2021 kahdessa osassa. Ensimmäinen kisarupeama on Jyväskylässä 20.-21.2. ja toinen Vuokatissa 16.-18.4. Vuokatin nuorten SM-hiihdot alkuperäinen ajankohta oli tammikuussa, mutta koronavirustilanteen myötä kisat siirrettiin huhtikuulle.

Nuorten SM-hiihdot 2021 - Aikataulut




Vuokatti 16.-18.4.2021


Pe 16.4.2021

KloSarja & Laji
10:00N17 5 km (p)
10:22N18 5 km (p)
10:40N20 5 km (p)
10:56N23 5 km (p)
12:00M17 10 km (p)
12:22M18 10 km (p)
12:40M20 10 km (p)
13:00M23 10 km (p)


La 17.4.2021

KloSarja & Laji
9:00N18 Sprintti (v) karsinta
9:22N20 Sprintti (v) karsinta
9:33N23 Sprintti (v) karsinta
13:00M18 Sprintti (v) karsinta
13:22M20 Sprintti (v) karsinta
13:35M23 Sprintti (v) karsinta


Su 18.4.2021

KloLajiSarja
xx:xx15 km (v) yhteislähtöN17, N18
xx:xx20 km (v) yhteislähtöN20, N23
xx:xx20 km (v) yhteislähtöM17, M18
xx:xx30 km (v) yhteislähtöM20, M23



Jyväskylä 20.-21.2.2021


La 20.2.2021

KloLajiSarja
xx:xxParisprintti (p)N16, N18, N20
xx:xxParisprintti (p)M16, M18, M20


Su 21.2.2021

KloLajiSarja
xx:xx10 km (p) väliaikalähtöN17, N18
xx:xx15 km (p) väliaikalähtöM17, M18, N20, N23
xx:xx20 km (p) väliaikalähtöM20, M23



Nuorten SM-hiihdot 2021 – Tulokset



Nuorten SM-hiihdot Vuokatti 18.4.2021


M23 30 km (v) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)1:14:48.9
2.Niko Husu (Kuusamon Erä-Veikot)  +0.4
3.Oskari Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)  +0.5
4.Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)  +2.8
5.Elmeri Toivanen (Kouvolan Hiihtoseura)  +14.2
6.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski team Kainuu)  +21.1
7.Kalle Parantainen (IF Minken)  +27.9
8.Lassi Vuorinen (Skiteam 105)  +1:23.9
9.Johannes Vuorela (IF Minken)  +1:28.8
10.Juho Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)  +1:45.7
11.Roni Lukkarinen (IF Minken)  +2:35.2
12.August Högnabba (IF Åsarna)  +2:37.0
13.Patrik Kuuttinen (IF Minken)  +3:12.9
14.Eelis Valikainen (Kalajoen Junkkarit)  +4:48.5
15.Matias Lantta (Juvan Urheilijat)  +4:50.2
16.Markus Kasanen (Liperin Hiihtoseura)  +5:17.2
17.Otto-Eemil Karvinen (Kontiolahden Urheilijat)  +5:47.3
18.Otto Invenius (Keravan Urheilijat)  +6:36.4
19.Tomi Santasalo (Jämin Jänne)  +7:12.8
20.Ilmari Saarinen (Espoon Hiihtoseura)  +7:37.3
21.Pyry Stevander (Keravan Urheilijat)  +7:47.3
22.Benjamin Sundqvist (IF Minken)  +8:03.5
23.Alex Svartsjö (IF Femman)  +8:37.4
24.Aapo Viippola (Oulun Hiihtoseura)  +9:18.8
25.Markus Malmberg (Jämsänkosken Ilves)  +10:07.8
26.Antti Ahvenjärvi (Espoon Hiihtoseura)  +10:09.8
27.Viljami Vuorre (Kuusamon Erä-Veikot)  +10:41.3
28.Iisakki Ponnikas (Keravan Urheilijat)  +11:23.0
29.Arttu Kaario (Jämsänkosken Ilves)  +11:59.9
30.Eero Iso-Tryykäri (Espoon Hiihtoseura)  +12:11.3
31.Elias Valikainen (Kalajoen Junkkarit)  +12:47.2
32.Jussi Jussila (Jämin Jänne)  +13:34.6
33.Oskari Juutinen (Kuhmo-Ski)  +13:34.6
34.Ville Parantainen (IF Minken)  +14:03.2
35.Eppu Honkanen (Liperin Hiihtoseura)  +14:56.8
36.Aapo Saastamoinen (Lieksan Hiihtoseura)+16:47.2
37.Jaska Lius (Kankaantaan Kisa)+19:00.0
DNFSanteri Pirneskoski (Visa Ski Team Kemi)-
DNFRemi Lindholm (IF Minken)-
DNFHenri Erkkilä (Vantaan Hiihtoseura)-
DNFVille Vakkila (Kuusamon Erä-Veikot)-
DNFNiilo Helkama (Espoon Hiihtoseura)-
DNFErno Kantanen (Juvan Urheilijat)-
DNFOnni-Kalle Lahdelma (Hollolan Urheilijat -46)-
DNSJuuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)-
DNSLauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)-
DNSJuha Nurmi (Kuusamon Erä-Veikot)-
DNSJonni Mukkala (Seinäjoen Hiihtoseura)-

M20 30 km (v) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)1:15:14.9
2.Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)  +3:28.3
3.Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)  +5:12.5
4.Petteri Mattila (Norrvalla Ski Team)  +5:19.3
5.Veeti Pyykkö (Liperin Hiihtoseura)  +6:06.9
6.Jarkko Kukkonen (Visa Ski Team Kemi)  +7:01.0
7.Sakari Hynynen (Ski Jyväskylä)  +7:49.1
8.Valtteri Heinimaa (Tampereen Yritys)  +8:04.5
9.Otto Niittykoski (IF Minken)  +8:06.3
10.Antti Rolig (Ski Jyväskylä)  +8:12.0
11.Jussi Hyytiäinen (Jämsänkosken Ilves)  +8:17.5
12.Samppo Kumpumäki (Pohti SkiTeam)  +8:34.0
13.Niklas Ekström (Skiteam 105)  +9:47.2
14.Matias Hyvönen (Lahden Hiihtoseura)  +10:17.4
15.Juho Repo (Simpeleen Urheilijat)  +11:10.0
16.Iiro Uusitalo (Valkeakosken Haka)  +11:44.3
17.Onni Mäkelä (Keuruun Kisailijat)  +11:54.0
18.Matias Sippo (Kangasniemen Kalske)  +13:24.0
19.Oskari Tanninen (Valkeakosken Haka)  +13:44.1
20.Akseli Lindgren (Raision Kuula)  +14:19.0
21.Jasper Saarinen (Lahden Hiihtoseura)  +16:01.4
22.Eetu Petrelius (Ounasvaaran Hiihtoseura)  +16:14.6
23.Severi Oikkonen (Ounasvaaran Hiihtoseura)  +16:14.9
24.Jukka Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura)  +16:30.7
25.Topias Torvinen (Ylöjärven Ryhti)  +16:51.1
26.Lauri Maaninka (Kuusamon Erä-Veikot)+18:04.0
-Veikka Ylilauri (Taivalkosken Metsä-Veikot 85) 
DNFErno Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura) 
DNFMiro Jylkkä (Ylivieskan Kuula) 
DNFRasmus Ähtävä (Lahden Hiihtoseura) 
DNFJaakko Mattila (Himangan Urheilijat) 
DNFKalle Ijäs (Jämsänkosken Ilves) 
DNFLauri Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura) 
DNSAnders Veerpalu (EST) 
DNSEero Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85) 
DNSSaku Siren (Taivalkosken Metsä-Veikot 85) 
DNSNiilo Syrjälä (Valkeakosken Haka) 
DNSPyry Rannikko (Espoon Hiihtoseura) 
DNSPerttu Reponen (Liperin Hiihtoseura) 



M18 15 km (v) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Niko Anttola (Visa Ski Team Kemi)49:54.5
2.Eero Rantala (Vehkalahden Veikot)  +2:16.1
3.Eemil Juntunen (Pohti SkiTeam)  +3:13.7
4.Ike Melnits (Kankaantaan Kisa)  +3:14.4
5.Santeri Kirjavainen (Puijon Hiihtoseura)  +3:14.6
6.Jarkko Reijonen (Ylivieskan Kuula)  +3:28.5
7.Arttu Turtiainen (Kerimäen Urheilijat)  +3:45.4
8.Antti-Jussi Raappana (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)  +3:46.1
9.Aaron Häggman (Vörå IF)  +4:23.3
10.Elias Mäkinen (Kankaantaan Kisa)  +4:30.8
11.Topias Kemppi (Espoon Hiihtoseura)  +4:31.2
12.Markus Saaranen (Ski Jyväskylä)  +4:38.8
13.Rasmus Räikkönen (Imatran Urheilijat)  +4:46.6
14.Lasse Komu (Iisalmen Visa)  +5:31.9
15.Leevi Vuorinen (Skiteam 105)  +5:36.4
16.Miika Ylikulju (Team Skiers)  +5:44.5
17.Akseli Ojala (Espoon Hiihtoseura)  +6:37.9
18.Christian Hilden (IF Femman)  +6:40.0
19.Juuso Varis (Liperin Hiihtoseura)  +6:44.4
20.Jussi Raasakka (Espoon Hiihtoseura)  +6:50.2
21.Luukas Siitonen (Ski Jyväskylä)  +7:02.5
22.Konsta Mäntyvaara (Kankaantaan Kisa)  +7:02.9
23.Lauri Pulkkinen (Ski Jyväskylä)  +7:35.8
24.Matias Riipi (Inarin Yritys)  +7:54.2
25.Tuukka Kupiainen (Kankaantaan Kisa)  +7:59.8
26.Matias Nevala (Seinäjoen Hiihtoseura)  +8:43.5
27.Antti Seppänen (Sulkavan Urheilijat 41)  +9:24.5
28.Joonas Nelimarkka (Seinäjoen Hiihtoseura)  +12:17.5
29.Jimi Leppälä (Ylivieskan Kuula)  +12:34.2
30.Aapeli Leppä (Raision Kuula)  +13:46.3
31.Arttu Heilala (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)  +14:53.0

M17 15 km (v) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Arttu Heikkinen (Puijon Hiihtoseura)51:04.7
2.Jalmari Bergqvist (Puijon Hiihtoseura)  +4.8
3.Niilo Mäkinen (Puijon Hiihtoseura)  +30.9
4.Elliot Fjeldkåsa (Espoon Hiihtoseura)  +2:29.5
5.Arsi Tietäväinen (Tohmajärven Urheilijat)  +2:30.8
6.Juuso Kinnunen (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)  +2:35.7
7.Jirka Oja (Kalajoen Junkkarit)  +2:38.4
8.Eemi Naumanen (Puijon Hiihtoseura)  +2:42.2
9.Luukas Mäkelä (Liperin Hiihtoseura)  +2:46.6
10.Akseli Pitkänen (Teiskon Urheilijat)  +2:57.4
11.Lukas Kuuttinen (Närpes Kraft Skidförening)  +3:11.7
12.Herman Happonen (Puijon Hiihtoseura)  +3:24.6
13.Jaakko Salomäki (Keravan Urheilijat)  +4:41.6
14.Kalle Himanka (Kalajoen Junkkarit)  +4:51.2
15.Jesse Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)  +4:53.3
16.Lauri Saarinen (Kalannin Vankka)  +4:53.9
17.Anton Packalén (Espoon Hiihtoseura)  +4:57.0
18.Oskari Kalliokoski (Pargas IF)  +5:00.3
19.Onni Tiira (Tampereen Pyrintö)  +5:04.1
20.Eemil Heinonen (Kontiolahden Urheilijat)  +5:30.7
21.Markus Myyry (Kontiolahden Urheilijat)  +5:39.0
22.Pyry Riissanen (Espoon Hiihtoseura)  +5:51.2
23.Pauli Vuorma (Liperin Hiihtoseura)  +5:54.0
24.Eeli Kujala (Oulun Hiihtoseura)  +6:07.1
25.Heikki Sumanen (Espoon Hiihtoseura)  +6:22.7
26.Eino Haara (Pakilan Veto)  +6:25.2
27.Väinö Kontkanen (Liperin Hiihtoseura)  +6:29.7
28.Anton Hannula (Alavieskan Viri)  +6:30.5
29.Topi Palviainen (Lahden Hiihtoseura)  +6:41.0
30.Oliver Suhonen (Hollolan Urheilijat - 46)  +6:43.6
31.Verneri Tanninen (Valkeakosken Haka)  +7:19.2
32.Leevi Tarjanne (Espoon Hiihtoseura)  +7:23.7
33.Tuukka Tolkkinen (Sotkamon Jymy)  +7:51.2
34.Roni-Eemil Norrbacka (Hollolan Urheilijat -46)  +7:56.0
35.Viljami Ylilauri (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)  +8:11.7
36.Valtteri Leskelä (Haapajärven Kiilat)  +8:52.4
37.Aapo Kurttila (Liperin Hiihtoseura)  +9:01.8
38.Eero Sinkko (Lappeen Riento)  +9:12.3
39.Jami Rinta-Jaskari (Lappeen Riento)  +10:39.7
40.Jakob Ehrs (Vörå IF)  +10:53.5
41.Aleksi Huttunen (Iisalmen Visa)  +11:50.2
42.Lassi Valta (Liperin Hiihtoseura)  +12:22.1
43.Topias Törmäkangas (Sotkamon Jymy)  +14:56.1
44.Aleksi Murtoniemi (Espoon Hiihtoseura)  +17:32.6
DNFMikael Koivisto (Keravan Urheilijat)-
DNFTomi Sandberg (IF Sibbo-Vargarna)-
DNFTeemu Pajuranta (Seinäjoen Hiihtoseura)-
DNFEemeli Laukkanen (Pöytyän Urheilijat)-
DNFKonsta Soikkeli (Kymin Koskenpojat)-
DNSOtto Hirvilampi (Ähtärin Urheilijat)-
DNSElmeri Syrjälä (Valkeakosken Haka)-
DNSTuomas Laurikainen (Visa Ski Team Kemi)-



N23 15 km (v) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Emmi Lämsä (Visa Ski Team Kemi)51:53.3
2.Josefiina Böök (Jämin Jänne)  +8.1
3.Rebecca Immonen (Nastolan Naseva)  +18.1
4.Eveliina Toivanen (Visa Ski Team Kemi)  +35.6
5.Linnea Henriksson (IF Femman)  +2:26.4
6.Amanda Nyfors (IF Brahe)  +4:34.8
7.Noora Kupari (Puijon Hiihtoseura)  +4:39.1
8.Riina Perkiö (Vantaan Hiihtoseura)  +4:40.9
9.Saana Vuolle (Tampereen Pyrintö)  +4:42.7
10.Reetta Silvasti (Puijon Hiihtoseura)  +4:51.7
11.Sofia Joronen (Seinäjoen Hiihtoseura)  +5:01.5
12.Hilda Kukonlehto (Tampereen Pyrintö)  +5:54.0
13.Minerva Karppanen (Kiteen Urheilijat)  +5:59.2
14.Ronja Linna (Ski Jyväskylä)  +8:33.5
15.Bettina Wikström (Perniön Urheilijat)  +8:47.5
16.Kaisa Salminen (Aavasaksan Urheilijat)  +13:59.2
DNSAmanda Saari (Tampereen Pyrintö)-

N20 15 km (v) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)53:23.7
2.Anni Lindroos (Pargas IF)  +0.4
3.Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)  +1.4
4.Jonna Vestenius (Visa Ski Team Kemi)  +10.5
5.Kaisa Keränen (Imatran Urheilijat)  +20.8
6.Tuuli Raunio (Kankaantaan Kisa)  +23.4
7.Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat)  +52.0
8.Vilja Kauranen (Espoon Hiihtoseura)  +58.7
9.Roosa Riikola (Ylikiimingin Nuijamiehet)  +2:37.6
10.Suvi Leinonen (Kainuun Hiihtoseura)  +2:39.1
11.Henna Hamari (Visa Ski Team Kemi)  +2:42.1
12.Emilia Irvankoski (Ounasvaaran Hiihtoseura)  +2:44.6
13.Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)  +2:59.9
14.Iitu Vuorma (Liperin Hiihtoseura)  +3:14.0
15.Tuuli Järviluoma (Nivalan Urheilijat)  +3:35.4
16.Venla Rantala (Vehkalahden Veikot)  +4:16.1
17.Laura Kankkunen (Keravan Urheilijat)  +4:34.9
18.Eerika Konu (Kokkolan Veikot)  +4:54.3
19.Veera Kontkanen (Liperin Hiihtoseura)  +4:59.1
20.Julia Junkkala (Kankaantaan Kisa)  +5:03.2
21.Henna Korpi (Aavasaksan Urheilijat)  +7:42.1
22.Josephine Sundqvist (IF Femman)  +7:49.1
23.Meri Hakala (Espoon Hiihtoseura)  +7:54.3
24.Kerttu Seppänen (Sulkavan Urheilijat 41)  +8:38.6
25.Essi Leikas (Hollolan Urheilijat -46)  +9:01.8
26.Wilhelmiina Liuksiala (Ylöjärven Ryhti)  +11:59.2
27.Aino-Kaisa Taipale (Kouvolan Hiihtoseura)  +13:40.0
DNFSeela Peuralahti (Oulun Hiihtoseura)-
DNFLinnea Backman (IF Femman)-
DNFVilma Kanerva (Valkeakosken Haka)-
DNFRebecca Lönnqvist (Pargas IF)-
DNSSara Niittyviita (Hollolan Urheilijat -46)-



N18 10 km (v) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Fanny Kukonlehto (Tampereen Pyrintö)40:32.6
2.Iida Vuollet (Kalajoen Junkkarit)  +7.2
3.Sanni Räisänen (Ski Jyväskylä)  +20.1
4.Eeva Haasanen (Vantaan Hiihtoseura)  +34.1
5.Iiris Helander (Ski Jyväskylä)  +36.2
6.Maija Tiainen (Savonlinnan Hiihtoseura)  +38.6
7.Elsa Torvinen (Ylöjärven Ryhti)  +39.2
8.Kerttu Pirneskoski (Visa Ski Team Kemi)  +40.9
9.Pinja Aaltonen (Espoon Hiihtoseura)  +41.9
10.Frida Achrén (Oravais IF)  +1:03.0
11.Iida Haukilahti (Vetelin Urheilijat)  +1:03.5
12.Felicia Krook (Närpes Kraft Skidförening)  +2:38.0
13.Ilana Onnela (Skiteam 105)  +2:43.8
14.Alisa Vuollet (Kalajoen Junkkarit)  +3:06.9
15.Ronja Haavisto (Tampereen Pyrintö)  +3:08.0
16.Annamaija Oinas (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)  +3:08.3
17.Jenni Ojala (Ounasvaaran Hiihtoseura)  +3:13.3
18.Frida Häggkvist (Närpes Kraft Skidförening)  +3:14.2
19.Saimi Lupala (Österby Sportklubb)  +3:21.2
20.Siiri Rasimus (Ski Jyväskylä)  +3:23.1
21.Helmiina Lantta (Savonlinnan Hiihtoseura)  +3:30.3
22.Vilma Pylkkänen (Savonlinnan Hiihtoseura)  +3:32.6
23.Saara Mattila (Valkeakosken Haka)  +3:34.2
24.Olivia Halme (Hollolan Urheilijat -46)  +3:40.6
25.Siiri Kejonen (Hollolan Urheilijat -46)  +4:20.0
26.Pihla Hakuni (Vantaan Hiihtoseura)  +4:34.0
27.Anniina Rantala (Orimattilan Jymy)  +5:08.7
28.Silja Lamminmäki (Kangasalan Kisa)  +7:00.1
29.Veera Kiljunen (Puumalan Hiihtäjät)  +7:27.5
30.Noora Daavitsainen (Keravan Urheilijat)  +8:30.5
31.Eveliina Lindsberg (Nilsiän Nujakka)  +10:46.0
32.Matleena Palonen (Ylöjärven Ryhti)  +10:50.0
DNFHilda Salonen (Vantaan Hiihtoseura)-
DNFEevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)-

N17 10 km (v) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Inka Hämäläinen (Kontiolahden Urheilijat)40:49.3
2.Silva Kemppi (Espoon Hiihtoseura)  +5.2
3.Rebecca Sandnäs (IF Brahe)  +17.5
4.Selene Rossi (Espoon Hiihtoseura)  +26.6
5.Peppi Leppälä (Reisjärven Pilke)  +29.6
6.Nora Kytäjä (Skiteam 105)  +52.2
7.Lyydia Rainio (Vantaan Hiihtoseura)  +59.2
8.Melia Palsinajärvi (Kaipolan Vire)  +1:05.9
9.Lotte-Line Ekström (Skiteam 105)  +1:12.0
10.Teodora Westerlund (IF Brahe)  +1:24.0
11.Saga Hurskainen (Kontiolahden Urheilijat)  +1:33.0
12.Sanni Vuollet (Kalajoen Junkkarit)  +1:39.7
13.Maija Borén (Kontiolahden Urheilijat)  +2:17.7
14.Annu Virtanen (Espoon Hiihtoseura)  +2:28.5
15.Sini Hietamäki (Seinäjoen Hiihtoseura)  +2:28.9
16.Sissi Oikkonen (Ounasvaaran Hiihtoseura)  +3:02.0
17.Enni Petrelius (Ounasvaaran Hiihtoseura)  +3:11.0
18.Wiivi Karhumaa (Lahden Hiihtoseura)  +3:15.6
19.Venla Haataja (Ylöjärven Ryhti)  +3:36.0
20.Noora Nummila (Espoon Hiihtoseura)  +3:36.5
21.Iina Savolainen (Siilinjärven Hiihtoseura)  +3:50.1
22.Lotta Kairikko (Savonlinnan Hiihtoseura)  +3:51.0
23.Venla Heinimaa (Kangasalan Kisa)  +4:14.1
24.Anni Niku (Haapaveden Urheilijat)  +4:53.4
25.Enni-Sofia Saari (Ylivieskan Kuula)  +4:53.9
26.Emelie Hägglund (Borgå Akilles)  +5:00.0
27.Emma Korhonen (IF Femman)  +5:24.1
28.Pauliina Pirinen (Ski Jyväskylä)  +5:50.5
29.Veera Väisänen (Lahden Hiihtoseura)  +6:54.1
30.Aida Koivisto (Seinäjoen Hiihtoseura)  +7:00.9
31.Venla Metsänvuori (Lahden Hiihtoseura)  +8:52.3
DNFElla Noora Haapalehto (Lempäälän Kisa)-
DNFKiia Karttunen (Savonlinnan Hiihtoseura)-
DNFHeli Korpi (Aavasaksan Urheilijat)-
DNSKrista Manninen (Nakkilan Vire)-
DNSSiiri Peura (Kauhajoen Karhu)-
DNSJenna Rautiala (Pyhäjärven Pohti)-



Nuorten SM-hiihdot Vuokatti 17.4.2021


M18 sprintti (v) finaali

#UrheilijaTulos
1.Eero Rantala (Vehkalahden Veikot)2:05.05
2.Ike Melnits (Kankaantaan Kisa)2:05.77
3.Juuso Kinnunen (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)2:06.24
4.Jalmari Bergqvist (Puijon Hiihtoseura)2:06.71
5.Niko Anttola (Visa Ski Team Kemi)2:06.85
6.Elliot Fjeldkåsa (Espoon Hiihtoseura)2:11.26


M20 sprintti (v) finaali

#UrheilijaTulos
1.Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)1:59.94
2.Otto Niittykoski (IF Minken)2:01.74
3.Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)2:01.88
4.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)2:02.35
5.Anders Veerpalu (EST)2:03.22
6.Jussi Hyytiäinen (Jämsänkosken Ilves)2:06.44


M23 sprintti (v) finaali

#UrheilijaTulos
1.Eero Iso-Tryykäri (Espoon Hiihtoseura)2:02.33
2.Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)2:02.53
3.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)2:03.25
4.Oskari Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)2:03.74
5.Lassi Vuorinen (Skiteam 105)2:05.56
6.Elmeri Toivanen (Kouvolan Hiihtoseura)2:43.29


N18 sprintti (v) finaali

#UrheilijaTulos
1.Inka Hämäläinen (Kontiolahden Urheilijat)2:29.33
2.Peppi Leppälä (Reisjärven Pilke)  +1.28
3.Elsa Torvinen (Ylöjärven Ryhti)  +1.93
4.Eevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)  +2.13
5.Pinja Aaltonen (Espoon Hiihtoseura)  +7.08
6.Frida Häggkvist (Närpes Kraft Skidförening)  +8.21


N20 sprintti (v) finaali

#UrheilijaTulos
1.Anni Lindroos (Pargas IF)2:24.30
2.Lotta Kurttila (Liperin Hiihtoseura)  +1.97
3.Tuuli Raunio (Kankaantaan Kisa)  +4.29
4.Roosa Riikola (Ylikiimingin Nuijamiehet)  +7.81
5.Suvi Leinonen (Kainuun Hiihtoseura)  +9.96
6.Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)  +28.13


N23 sprintti (v) finaali

#UrheilijaTulos
1.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)2:19.05
2.Emmi Lämsä (Visa Ski Team Kemi)  +4.58
3.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)  +6.29
4.Josefiina Böök (Jämin Jänne)  +9.07
5.Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)  +9.11
6.Amanda Nyfors (IF Brahe)  +19.96


Nuorten SM-hiihdot Vuokatti 16.4.2021


M17 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Jalmari Bergqvist (Puijon Hiihtoseura)28:15.00
2.Arttu Heikkinen (Puijon Hiihtoseura)  +4.60
3.Niilo Mäkinen (Puijon Hiihtoseura)  +20.20
4.Akseli Pitkänen (Teiskon Urheilijat)  +37.30
5.Jirka Oja (Kalajoen Junkkarit)  +1:05.40
6.Lauri Saarinen (Kalannin Vankka)  +1:19.60
7.Lukas Kuuttinen (Närpes Kraft Skidförening)  +1:28.00
8.Herman Happonen (Puijon Hiihtoseura)  +1:52.50
9.Väinö Kontkanen (Liperin Hiihtoseura)  +1:58.00
10.Elliot Fjeldkåsa (Espoon Hiihtoseura)  +2:03.70
11.Anton Packalén (Espoon Hiihtoseura)  +2:09.80
12.Leevi Tarjanne (Espoon Hiihtoseura)  +2:14.40
13.Heikki Sumanen (Espoon Hiihtoseura)  +2:25.70
14.Tomi Sandberg (IF Sibbo-Vargarna)  +2:47.10
15.Mikael Koivisto (Keravan Urheilijat)  +2:55.80
16.Topi Palviainen (Lahden Hiihtoseura)  +3:08.60
17.Eero Sinkko (Lappeen Riento)  +3:29.60
18.Kalle Himanka (Kalajoen Junkkarit)  +3:45.80
19.Anton Hannula (Alavieskan Viri)  +3:59.30
20.Jaakko Salomäki (Keravan Urheilijat)  +4:02.20
21.Verneri Tanninen (Valkeakosken Haka)  +4:14.30
22.Matti Mansikka (Liperin Hiihtoseura)  +4:16.90
23.Eino Haara (Pakilan Veto)  +4:20.50
24.Eetu Takomo (Skiteam 105)  +4:25.90
25.Jami Rinta-Jaskari (Lappeen Riento)  +4:27.60
26.Elmeri Syrjälä (Valkeakosken Haka)  +4:48.80
27.Oliver Suhonen (Hollolan Urheilijat - 46)  +5:18.00
28.Jakob Ehrs (Vörå IF)  +5:38.30
29.Aleksi Huttunen (Iisalmen Visa)  +6:00.20
30.Lassi Valta (Liperin Hiihtoseura)  +6:31.20
31.Aleksi Murtoniemi (Espoon Hiihtoseura)  +9:20.90
DNFOskari Kalliokoski (Pargas IF)-
DNFArsi Tietäväinen (Tohmajärven Urheilijat)-
DNFRoni-Eemil Norrbacka (Hollolan Urheilijat -46)-
DNFPauli Vuorma (Liperin Hiihtoseura)-
DNFKonsta Soikkeli (Kymin Koskenpojat)-
DNSLuukas Mäkelä (Liperin Hiihtoseura)-
DNSTuomas Laurikainen (Visa Ski Team Kemi)-
DNSDaniel Onnela (Skiteam 105)-
DNSJesse Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)-
DNSPyry Riissanen (Espoon Hiihtoseura)-
DNSOtto Hirvilampi (Ähtärin Urheilijat)-

M18 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Niko Anttola (Visa Ski Team Kemi)27:39.60
2.Eero Rantala (Vehkalahden Veikot)  +54.80
3.Aaron Häggman (Vörå IF)  +1:40.70
4.Eemil Juntunen (Pohti SkiTeam)  +1:56.90
5.Santeri Kirjavainen (Puijon Hiihtoseura)  +2:01.90
6.Luukas Siitonen (Ski Jyväskylä)  +2:10.60
7.Arttu Turtiainen (Kerimäen Urheilijat)  +2:29.80
8.Rasmus Räikkönen (Imatran Urheilijat)  +2:31.80
9.Jacob Smeds (Oravais IF)  +2:32.80
10.Jarkko Reijonen (Ylivieskan Kuula)  +2:49.00
11.Antti-Jussi Raappana (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)  +2:50.90
12.Topias Kemppi (Espoon Hiihtoseura)  +2:52.80
13.Leevi Vuorinen (Skiteam 105)  +3:18.70
14.Akseli Ojala (Espoon Hiihtoseura)  +3:43.70
15.Juuso Varis (Liperin Hiihtoseura)  +3:50.80
16.Päär Suursild (EST)  +3:51.30
17.Markus Saaranen (Ski Jyväskylä)  +4:01.20
18.Jussi Raasakka (Espoon Hiihtoseura)  +4:14.40
19.Christian Hilden (IF Femman)  +4:20.00
20.Miika Ylikulju (Team Skiers)  +4:24.10
21.Matias Riipi (Inarin Yritys)  +4:38.00
22.Frans Böhm (Ski Jyväskylä)  +4:41.80
23.Lucas Finskas (IF Femman)  +5:34.80
24.Lauri Pulkkinen (Ski Jyväskylä)  +5:54.40
25.Antti Seppänen (Sulkavan Urheilijat 41)  +6:14.20
26.Patrick Tallbäck (IF Femman)  +7:10.00
27.Jimi Leppälä (Ylivieskan Kuula)  +8:03.20
DNFKonsta Mäntyvaara (Kankaantaan Kisa)-
DNFEmil Sundell (IF Femman)-
DNFRoni Hänninen (Vantaan Hiihtoseura)-
DNSEemeli Eronen (Vantaan Hiihtoseura)-
DNSLasse Komu (Iisalmen Visa)-
DNSBenjamin Tasa (Vehkalahden Veikot)-



M20 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)27:33.20
2.Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)  +0.90
3.Matias Hyvönen (Lahden Hiihtoseura)  +1:11.60
4.Petteri Mattila (Norrvalla Ski Team)  +1:40.90
5.Leevi Virkkala (Sievin Sisu)  +1:47.30
6.Jarkko Kukkonen (Visa Ski Team Kemi)  +2:07.00
7.Rasmus Ähtävä (Lahden Hiihtoseura)  +2:21.10
8.Anders Veerpalu (EST)  +2:24.40
9.Valtteri Heinimaa (Tampereen Yritys)  +2:34.80
10.Jussi Hyytiäinen (Jämsänkosken Ilves)  +2:36.10
11.Onni Mäkelä (Keuruun Kisailijat)  +2:47.00
12.Juho Repo (Simpeleen Urheilijat)  +2:48.30
13.Sakari Hynynen (Ski Jyväskylä)  +2:54.80
14.Jasper Saarinen (Lahden Hiihtoseura)  +2:56.30
15.Jaakko Mattila (Himangan Urheilijat)  +3:02.50
16.Samppo Kumpumäki (Pohti SkiTeam)  +3:20.60
17.Iiro Uusitalo (Valkeakosken Haka)  +3:26.90
18.Topias Torvinen (Ylöjärven Ryhti)  +4:00.20
19.Antti Rolig (Ski Jyväskylä)  +4:09.10
20.Saku Miettinen (Imatran Urheilijat)  +4:09.30
21.Erno Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)  +4:33.20
22.Robin Mäenpää (Ski Team Mäenpää)  +4:33.80
23.Niilo Syrjälä (Valkeakosken Haka)  +4:34.60
24.Oskari Tanninen (Valkeakosken Haka)  +4:45.90
25.Saku Siren (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)  +4:53.50
26.Akseli Lindgren (Raision Kuula)  +5:06.60
27.Jukka Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura)  +5:12.00
28.Aapo Haataja (Ylöjärven Ryhti)  +5:14.40
29.Kalle Ijäs (Jämsänkosken Ilves)  +6:22.70
30.Eetu Petrelius (Ounasvaaran Hiihtoseura)  +6:37.30
31.Onni Koskela (Ylöjärven Ryhti)  +7:35.10
32.Lauri Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura)  +7:58.70
33.Miro Jylkkä (Ylivieskan Kuula)  +8:23.30
DNFVille Muhonen (Jämsänkosken Ilves)-
DNFAapo Taipale (Vetelin Urheilijat)-
DNFTino Stenman (Ylöjärven Ryhti)-
DNFVeeti Pyykkö (Liperin Hiihtoseura)-
DNSJanne Paavilainen (Ylöjärven Ryhti)-
DNSEero Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)-

M23 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)27:02.60
2.Johannes Vuorela (IF Minken)  +7.70
3.Lassi Vuorinen (Skiteam 105)  +19.00
4.Petteri Koivisto (Puijon Hiihtoseura)  +21.40
5.August Högnabba (IF Åsarna)  +37.70
6.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)  +44.40
7.Roni Lukkarinen (IF Minken)  +52.20
8.Oskari Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)  +1:20.90
9.Kalle Parantainen (IF Minken)  +1:26.20
10.Eelis Valikainen (Kalajoen Junkkarit)  +1:27.10
11.Markus Kasanen (Liperin Hiihtoseura)  +1:55.60
12.Olli Ahonen (Imatran Urheilijat)  +2:01.10
13.Verneri Poikonen (Äänekosken Huima)  +2:12.70
14.Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)  +2:21.00
15.Jonni Mukkala (Seinäjoen Hiihtoseura)  +2:28.50
16.Wiljam Mattila (Keravan Urheilijat)  +2:35.50
17.Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)  +2:43.90
18.Patrik Kuuttinen (IF Minken)  +2:44.80
19.Alex Svartsjö (IF Femman)  +2:51.40
20.Markus Malmberg (Jämsänkosken Ilves)  +2:58.10
21.Benjamin Sundqvist (IF Minken)  +2:59.60
22.Henri Erkkilä (Vantaan Hiihtoseura)  +3:06.60
23.Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)  +3:09.80
24.Petteri Laurén (Team Skiers)  +3:27.90
25.Arttu Kaario (Jämsänkosken Ilves)  +4:03.50
26.Ville Parantainen (IF Minken)  +4:29.80
27.Oskari Juutinen (Kuhmo-Ski)  +4:35.30
28.Aleksi Salmela (Haapajärven Kiilat)  +5:10.20
29.Jussi Jussila (Jämin Jänne)  +5:17.30
30.Iisakki Ponnikas (Keravan Urheilijat)  +5:30.90
31.Pyry Stevander (Keravan Urheilijat)  +5:54.60
32.Veeti Nissinen (Puolangan Ryhti)  +10:45.60
DNFErno Kantanen (Juvan Urheilijat)-
DNFMikael Rovio (Imatran Urheilijat)-
DNSEppu Honkanen (Liperin Hiihtoseura)-
DNSNiilo Helkama (Espoon Hiihtoseura)-
DNSJuha Nurmi (Kuusamon Erä-Veikot)-
DNSIlmari Saarinen (Espoon Hiihtoseura)-
DNSAntti Ahvenjärvi (Espoon Hiihtoseura)-
DNSTomi Santasalo (Jämin Jänne)-
DNSJuuso Mattila (Himangan Urheilijat)-
DNSOtto Invenius (Keravan Urheilijat)-
DNSLeo Rantahalvari (Skiteam 105)-



N17 5 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Peppi Leppälä (Reisjärven Pilke)15:25.90
2.Nora Kytäjä (Skiteam 105)+7.50
3.Sanni Vuollet (Kalajoen Junkkarit)+11.70
4.Maija Borén (Kontiolahden Urheilijat)+23.20
5.Silva Kemppi (Espoon Hiihtoseura)+26.80
6.Melia Palsinajärvi (Kaipolan Vire)+34.70
7.Ella Noora Haapalehto (Lempäälän Kisa)+38.50
8.Emma Korhonen (IF Femman)+49.90
9.Selene Rossi (Espoon Hiihtoseura)+54.90
10.Pauliina Pirinen (Ski Jyväskylä)+55.00
11.Aida Koivisto (Seinäjoen Hiihtoseura)+58.00
12.Hanna Niskanen (Visa Ski Team Kemi)+1:09.60
13.Annu Virtanen (Espoon Hiihtoseura)+1:23.10
14.Venla Heinimaa (Kangasalan Kisa)+1:27.20
15.Rebecca Sandnäs (IF Brahe)+1:29.70
16.Teodora Westerlund (IF Brahe)+1:31.40
17.Jessica Junkkala (Vammalan Seudun Voima)+1:39.10
18.Riina Taskila (Haapaveden Urheilijat)+1:41.10
19.Lotta Kairikko (Savonlinnan Hiihtoseura)+1:42.40
20.Enni-Sofia Saari (Ylivieskan Kuula)+1:48.00
21.Iina Savolainen (Siilinjärven Hiihtoseura)+1:49.20
22.Enni Petrelius (Ounasvaaran Hiihtoseura)+1:54.20
23.Emelie Hägglund (Borgå Akilles)+2:03.70
24.Wiivi Karhumaa (Lahden Hiihtoseura)+2:04.20
25.Noora Nummila (Espoon Hiihtoseura)+2:09.40
26.Aino Hämäläinen (Vehkalahden Veikot)+2:12.80
27.Ada Aarnio (Kangasalan Kisa)+2:13.50
28.Siiri Juntunen (Kainuun Hiihtoseura)+2:17.10
29.Venla Metsänvuori (Lahden Hiihtoseura)+2:32.00
30.Lyydia Rainio (Vantaan Hiihtoseura)+2:41.20
31.Jenna Rautiala (Pyhäjärven Pohti)+2:58.80
32.Kiia Karttunen (Savonlinnan Hiihtoseura)+3:06.20
33.Venla Miettinen (Mikkelin Hiihtäjät)+3:10.30
34.Heli Korpi (Aavasaksan Urheilijat)+4:02.80
DNFVenla Haataja (Ylöjärven Ryhti)-
DNSMiina Koivisto (Sievin Sisu)-
DNSKatriina Vuollet (Kalajoen Junkkarit)-
DNSHanna Soronen (Iin Hiihtoseura)-
DNSSara Niskanen (Visa Ski Team Kemi)-
DNSKrista Manninen (Nakkilan Vire)-
DNSEmmi Henriksson (Ylöjärven Ryhti)-

N18 5 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Sanni Räisänen (Ski Jyväskylä)15:34.00
2.Maija Tiainen (Savonlinnan Hiihtoseura)+4.70
3.Elsa Torvinen (Ylöjärven Ryhti)+12.40
4.Iiris Helander (Ski Jyväskylä)+14.40
5.Iida Vuollet (Kalajoen Junkkarit)+27.90
6.Ilana Onnela (Skiteam 105)+43.00
7.Pinja Aaltonen (Espoon Hiihtoseura)+49.70
8.Fanny Kukonlehto (Tampereen Pyrintö)+57.40
9.Eeva Haasanen (Vantaan Hiihtoseura)+58.00
10.Alisa Vuollet (Kalajoen Junkkarit)+1:07.10
11.Siiri Rasimus (Ski Jyväskylä)+1:15.70
12.Eevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)+1:23.80
13.Felicia Krook (Närpes Kraft Skidförening)+1:25.60
14.Linnea Källbacka (Vörå IF)+1:29.80
15.Ronja Haavisto (Tampereen Pyrintö)+1:31.00
16.Frida Häggkvist (Närpes Kraft Skidförening)+1:39.10
17.Pihla Hakuni (Vantaan Hiihtoseura)+1:42.30
18.Iida Haukilahti (Vetelin Urheilijat)+1:43.20
19.Frida Achrén (Oravais IF)+2:04.70
20.Saimi Lupala (Österby Sportklubb)+2:05.40
21.Siiri Kejonen (Hollolan Urheilijat -46)+2:07.50
22.Helmiina Lantta (Savonlinnan Hiihtoseura)+2:09.20
23.Saara Mattila (Valkeakosken Haka)+2:18.70
24.Venla Järvelä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+2:34.50
25.Jenni Kukkola (Sievin Sisu)+3:11.40
26.Hilda Salonen (Vantaan Hiihtoseura)+3:20.10
27.Noora Daavitsainen (Keravan Urheilijat)+3:24.20
28.Evelina Österberg (Oravais IF)+3:26.40
29.Veera Kiljunen (Puumalan Hiihtäjät)+3:26.60
30.Silja Lamminmäki (Kangasalan Kisa)+3:36.80
31.Matleena Palonen (Ylöjärven Ryhti)+4:01.60
DNFVilma Pylkkänen (Savonlinnan Hiihtoseura)-
DNFRonja Pöyhönen (Kuhmo-Ski)-
DNSVenla Pesonen (Ski Jyväskylä)-



N20 5 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Anni Lindroos (Pargas IF)15:13.00
2.Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)+4.20
3.Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)+20.00
4.Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat)+23.00
5.Roosa Riikola (Ylikiimingin Nuijamiehet)+25.60
6.Jonna Vestenius (Visa Ski Team Kemi)+48.10
7.Suvi Leinonen (Kainuun Hiihtoseura)+1:05.20
8.Tuuli Raunio (Kankaantaan Kisa)+1:11.10
9.Iitu Vuorma (Liperin Hiihtoseura)+1:13.40
10.Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)+1:16.90
11.Aino Pihlava (Kankaantaan Kisa)+1:28.10
12.Eerika Konu (Kokkolan Veikot)+1:30.10
13.Vilja Kauranen (Espoon Hiihtoseura)+1:32.50
14.Veera Kontkanen (Liperin Hiihtoseura)+1:33.40
15.Laura Kankkunen (Keravan Urheilijat)+1:35.90
16.Venla Rantala (Vehkalahden Veikot)+1:48.60
17.Henna Hamari (Visa Ski Team Kemi)+1:49.70
18.Kaarina Nurminen (Kangasalan Kisa)+2:17.00
19.Wilhelmiina Liuksiala (Ylöjärven Ryhti)+2:17.10
20.Tuuli Järviluoma (Nivalan Urheilijat)+2:18.00
21.Henna Korpi (Aavasaksan Urheilijat)+2:29.90
22.Elisa Reijonen (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)+2:36.30
23.Julia Junkkala (Kankaantaan Kisa)+2:43.70
24.Meri Hakala (Espoon Hiihtoseura)+2:53.00
25.Rebecca Lönnqvist (Pargas IF)+2:59.10
26.Josephine Sundqvist (IF Femman)+3:28.90
27.Kerttu Seppänen (Sulkavan Urheilijat 41)+3:56.60
28.Hilla Lehtola (Saloisten Reipas)+5:17.10
DNSEmilia Irvankoski (Ounasvaaran Hiihtoseura)-
DNSSara Niittyviita (Hollolan Urheilijat -46)-
DNSHannah Smart (Iisalmen Visa)-

N23 5 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)15:07.10
2.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)+17.50
3.Emmi Lämsä (Visa Ski Team Kemi)+25.00
4.Rebecca Immonen (Nastolan Naseva)+26.60
5.Linnea Henriksson (IF Femman)+42.30
6.Sonja Eskelinen (Vantaan Hiihtoseura)+52.30
7.Noora Kupari (Puijon Hiihtoseura)+1:03.50
8.Amanda Nyfors (IF Brahe)+1:20.60
9.Hilda Kukonlehto (Tampereen Pyrintö)+1:21.00
10.Riina Perkiö (Vantaan Hiihtoseura)+1:25.30
11.Katariina Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)+1:31.20
12.Anni Huovinen (Puijon Hiihtoseura)+1:39.80
13.Eveliina Toivanen (Visa Ski Team Kemi)+1:40.50
14.Reetta Silvasti (Puijon Hiihtoseura)+1:58.00
15.Saana Vuolle (Tampereen Pyrintö)+1:59.20
16.Eveliina Korva (Kuusamon Erä-Veikot)+2:13.10
17.Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)+2:14.00
18.Bettina Wikström (Perniön Urheilijat)+2:23.40
19.Anniina Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)+2:26.60
20.Minerva Karppanen (Kiteen Urheilijat)+2:29.80
21.Emmi Hakomäki (Jämin Jänne)+2:40.80
22.Sofia Joronen (Seinäjoen Hiihtoseura)+3:13.30
23.Kaisa Salminen (Aavasaksan Urheilijat)+4:42.20



Nuorten SM-hiihdot Jyväskylä 21.2.2021


M23 20 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Petteri Koivisto (Puijon Hiihtoseura)50:10.8
2.Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)   +36.8
3.Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)   +50.3
4.Remi Lindholm (IF Minken)   +1:01.4
5.Johannes Vuorela (IF Minken)   +1:06.9
6.Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)   +1:10.2
7.Lassi Vuorinen (Skiteam 105)   +1:47.2
8.Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)   +2:05.9
9.August Högnabba (IF Åsarna)   +2:07.1
10.Eelis Valikainen (Kalajoen Junkkarit)   +2:13.4


M20 20 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)50:33.9
2.Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)+49.0
3.Niilo Moilanen (Pohti SkiTeam)+1:24.6
4.Matias Hyvönen (Lahden Hiihtoseura) +1:51.1
5.Jussi Hyytiäinen (Jämsänkosken Ilves)+2:28.6
6.Gabriel Gledhill (Strathcona Nordic Ski Club)+2:38.6
7.Petteri Mattila (Norrvalla Ski Team)+2:58.5
8.Veeti Pyykkö (Liperin Hiihtoseura)+3:49.0
9.Rasmus Ähtävä (Lahden Hiihtoseura)+4:01.2
10.Eero Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85) +4:25.9


M18 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Eero Rantala (Vehkalahden Veikot)+38:29.1
2.Niko Anttola (Visa Ski Team Kemi)+25.5
3.Konsta Mäntyvaara (Kankaantaan Kisa)+1:28.3
4.Santeri Kirjavainen (Puijon Hiihtoseura)+1:44.9
5.Elias Mäkinen (Kankaantaan Kisa)+1:45.9
6.Jussi Rantala (Visa Ski Team Kemi)+2:00.5
7.Luukas Siitonen (Ski Jyväskylä)+2:32.2
8.Aaron Häggman (Vörå IF)+2:34.2
9.Nuutti Mäkinen (Puijon Hiihtoseura)+3:00.5
10.Leonard Markén (Oravais IF)+3:01.8


M17 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Niilo Mäkinen (Puijon Hiihtoseura)39:59.3
2.Jalmari Bergqvist (Puijon Hiihtoseura)+7.1
3.Akseli Pitkänen (Teiskon Urheilijat)+1:16.9
4.Otto Hirvilampi (Ähtärin Urheilijat)+1:25.9
5.Lauri Saarinen (Kalannin Vankka)+1:26.0
6.Lukas Kuuttinen (Närpes Kraft Skidförening)+1:29.9
7.Pyry Riissanen (Espoon Hiihtoseura)+1:35.1
8.Jirka Oja (Kalajoen Junkkarit)+1:50.2
9.Herman Happonen (Puijon Hiihtoseura)+1:56.1
10.Pauli Vuorma (Liperin Hiihtoseura)+2:02.0


N23 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Emmi Lämsä (Visa Ski Team Kemi)43:52.5
2.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)+12.5
3.Rebecca Immonen (Nastolan Naseva)+1:00.8
4.Linnea Henriksson (IF Femman)+1:29.8
5.Josefiina Böök (Jämin Jänne)+1:52.6
6.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)+2:06.0
7.Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)+2:18.7
8.Noora Tivinen (Mikkelin Hiihtäjät)+2:21.0
9.Anni Huovinen (Puijon Hiihtoseura)+3:16.0
10.Riina Perkiö (Vantaan Hiihtoseura)+3:31.1


N20 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)+43:24.6
2.Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)+1.1
3.Ida Haapala (Espoon Hiihtoseura)+50.7
4.Tuuli Raunio (Kankaantaan Kisa)+1:45.5
5.Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat)+2:15.5
6.Vilja Kauranen (Espoon Hiihtoseura)+2:46.1
7.Aino Pihlava (Kankaantaan Kisa)+3:00.5
8.Suvi Leinonen (Kainuun Hiihtoseura)+3:02.4
9.Jonna Vestenius (Visa Ski Team Kemi)+3:11.8
10.Roosa Riikola (Ylikiimingin Nuijamiehet)+3:12.1


N18 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Fanny Kukonlehto (Tampereen Pyrintö)29:46.4
2.Sanni Räisänen (Ski Jyväskylä)+18.6
3.Elsa Torvinen (Ylöjärven Ryhti)+21.0
4.Maija Tiainen (Savonlinnan Hiihtoseura)+54.5
5.Iiris Helander (Ski Jyväskylä)+1:00.9
6.Iida Vuollet (Kalajoen Junkkarit)+1:11.9
7.Eevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)+1:17.5
8.Felicia Krook (Närpes Kraft Skidförening)+1:49.4
9.Siiri Rasimus (Ski Jyväskylä)+1:50.2
10.Pinja Aaltonen (Espoon Hiihtoseura)+2:09.5


N17 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Nora Kytäjä (Skiteam 105)30:29.5
2.Silva Kemppi (Espoon Hiihtoseura)+22.7
3.Peppi Leppälä (Reisjärven Pilke)+27.4
4.Selene Rossi (Espoon Hiihtoseura)+34.0
5.Hanna Niskanen (Visa Ski Team Kemi)+43.9
6.Melia Palsinajärvi (Kaipolan Vire)+49.2
7.Wilma Lax (Borgå Akilles)+54.1
8.Emmi Henriksson (Ylöjärven Ryhti)+57.4
9.Ada Aarnio (Kangasalan Kisa)+59.4
10.Ella Noora Haapalehto (Lempäälän Kisa)+1:10.2


Nuorten SM-hiihdot Jyväskylä 20.2.2021, Parisprintti (p)



N20 finaali

#JoukkueTulos
1.Iisalmen Visa (Hannah Smart, Vilma Ryytty) 
2.Kankaantaan Kisa (Aino Pihlava, Tuuli Raunio) 
3.Liperin Hiihtoseura (Lotta Kurttila, Iitu Vuorma) 
4.Pargas IF (Rebecca Lönqvist, Anni Lindroos) 
5.Visa Ski Team Kemi (Anni-Maija Laurikainen, Jonna Vestenius) 
6.Vehkalahden Veikot (Venla Rantala, Venla Hämäläinen) 

M20 finaali

#JoukkueTulos
1.Norrvalla Ski Team (Petteri Mattila, Alexander Ståhlberg) 
2.Pohti SkiTeam (Eemil Juntunen, Niilo Moilanen) 
3.Vehkalahden Veikot (Olli-Pekka Laitila, Eero Rantala) 
4.Visa Ski Team Kemi (Jarkko Kukkonen, Niko Anttola) 
5.Petoteam (Ville Muhonen, Jussi Hyytiäinen) 
6.Kantaankaan Kisa (Elias Mäkinen, Julius Mäkinen) 



N18 finaali

#JoukkueTulos
1.Savonlinnan Hiihtoseura, Maija Tiainen ja Eevi-Inkeri Tossavainen17:19,94
2.Närpes Kraft, Frida Häggkvist ja Felicia Krook17:36
3.Ylöjärven Ryhti, Elsa Torvinen ja Venla haataja17:36
4.Espoon Hiihtoseura, Annu Virtanen ja Pinja Aaltonen 14:47
5.Ski Team 105, Ilana Onnela ja Nora Kytäjä 17:47
6.Kalajoen Junkkari, Iida Vuollet ja Alisa Vuollet17:51
7.Tampereen Pyrintö 118:15
8.Visa Ski Team Kemi 18:29
9.Ski Jyväskylä18:55
10.Vammalan Seudun Voima19:04

M18 finaali

1.Kankantaan Kisa, Konsta Mäntyvaara ja Ike Velnits14:51
2.Puijon Hiihtoseura 1, Niilo Mäkinen ja Santeri Kirjavainen14:56, 05
3.Puijon Hiihtoseura 2, Nuutti Mäkinen ja Jalmari Berqvist14:56, 47
4.Ski Jyväskylä, Markus Saaranen ja Luukas Siitonen15:29
5.Espoon Hiihtoseura, Akseli Ojala ja Topias Kemppi15:30
6.Liperin Hiihtoseura15:49, 83
7.Keravan Urheilijat15:49, 90
8.Ähtärin Urheilijat16:02,93
9.Taivalkosken Metsä-Veikot16:29,86
10.Espoon Hiihtoseura 216:44



N16 finaali

#JoukkueTulos
1.Espoon Hiihtoseura 1, Selene Rossi ja Silve Kemppi18:02,32
2.Norrvalla Ski Team, Wilma Hjerpe, Signe Jakobsson18:18,43
3.Borgå Akilless, Emelia Hägglund ja Ronja Kronvall18:18, 92
4.Seinäjoen Hiihtoseura 1, Aida Koivisto ja Sini Hietamäki18:26,76
5.Ylöjärven Ryhti, Aida Koivisto ja Sini Hietamäki18:39,09
6.Pargas IF 118:39,97
7.Lempäälän Kisa 119:00,65
8.IF Femman19:08,54
9.Nakkilan Vire19:17,97
10.Kaipolan Vire19:23,74

M16 finaali

#JoukkueTulos
1.Teiskon Urheilijat, Johannes Alarotu ja Akseli Pitkänen15:42,87
2.Espoon Hiihtoseura 1, Heikki Sumanen ja Anton Pakkalen15:51,10
3.Hollolan Urheilijat 46, Roni-Emil Norrbacka ja Leevi Passila15:52,35
4.Lahden Hiihtoseura 1, Topi Palviainen ja Rasmus Saarinen16:24,92
5.Pakilan Veto, Juho Länsiluoto ja Eino Haara16:28,06
6.SkiTeam 10516:43,63
7.Liperin Hiihtoseura16;43,92
8.Visa Skiteam Kemi16:45,77
9.Lahden Hiihtoseura 217:15,10
10.Kalajoen Junkkarit17:44,86






Nuorten SM-hiihdot 2021 Vuokatti – Lähtölistat



Pe 16.4.


N17 5 km (p)

NroUrheilijaLähtöaika
1Jenna Rautiala (Pyhäjärven Pohti)10:00:30
2Emma Korhonen (IF Femman)10:01:00
3Miina Koivisto (Sievin Sisu)10:01:30
4Aida Koivisto (Seinäjoen Hiihtoseura)10:02:00
5Riina Taskila (Haapaveden Urheilijat)10:02:30
6Venla Metsänvuori (Lahden Hiihtoseura)10:03:00
7Wiivi Karhumaa (Lahden Hiihtoseura)10:03:30
8Sanni Vuollet (Kalajoen Junkkarit)10:04:00
9Emelie Hägglund (Borgå Akilles)10:04:30
10Katriina Vuollet (Kalajoen Junkkarit)10:05:00
11Siiri Juntunen (Kainuun Hiihtoseura)10:05:30
12Hanna Soronen (Iin Hiihtoseura)10:06:00
13Lotta Kairikko (Savonlinnan Hiihtoseura)10:06:30
14Ada Aarnio (Kangasalan Kisa)10:07:00
15Venla Miettinen (Mikkelin Hiihtäjät)10:07:30
16Heli Korpi (Aavasaksan Urheilijat)10:08:00
17Teodora Westerlund (IF Brahe)10:08:30
18Enni-Sofia Saari (Ylivieskan Kuula)10:09:00
19Lyydia Rainio (Vantaan Hiihtoseura)10:09:30
20Sara Niskanen (Visa Ski Team Kemi)10:10:00
21Pauliina Pirinen (Ski Jyväskylä)10:10:30
22Kiia Karttunen (Savonlinnan Hiihtoseura)10:11:00
23Noora Nummila (Espoon Hiihtoseura)10:11:30
24Jessica Junkkala (Vammalan Seudun Voima)10:12:00
25Venla Haataja (Ylöjärven Ryhti)10:12:30
26Iina Savolainen (Siilinjärven Hiihtoseura)10:13:00
27Venla Heinimaa (Kangasalan Kisa)10:13:30
28Ella Noora Haapalehto (Lempäälän Kisa)10:14:00
29Hanna Niskanen (Visa Ski Team Kemi)10:14:30
30Krista Manninen (Nakkilan Vire)10:15:00
31Aino Hämäläinen (Vehkalahden Veikot)10:15:30
32Emmi Henriksson (Ylöjärven Ryhti)10:16:00
33Melia Palsinajärvi (Kaipolan Vire)10:16:30
34Selene Rossi (Espoon Hiihtoseura)10:17:00
35Maija Borén (Kontiolahden Urheilijat)10:17:30
36Silva Kemppi (Espoon Hiihtoseura)10:18:00
37Enni Petrelius (Ounasvaaran Hiihtoseura)10:18:30
38Rebecca Sandnäs (IF Brahe)10:19:00
39Peppi Leppälä (Reisjärven Pilke)10:19:30
40Annu Virtanen (Espoon Hiihtoseura)10:20:00
41Nora Kytäjä (Skiteam 105)10:20:30


N18 5 km (p)

NroUrheilijaLähtöaika
44Veera Kiljunen (Puumalan Hiihtäjät)10:22:00
45Venla Pesonen (Ski Jyväskylä)10:22:30
46Jenni Kukkola (Sievin Sisu)10:23:00
47Hilda Salonen (Vantaan Hiihtoseura)10:23:30
48Noora Daavitsainen (Keravan Urheilijat)10:24:00
49Evelina Österberg (Oravais IF)10:24:30
50Matleena Palonen (Ylöjärven Ryhti)10:25:00
51Silja Lamminmäki (Kangasalan Kisa)10:25:30
52Pihla Hakuni (Vantaan Hiihtoseura)10:26:00
53Ronja Pöyhönen (Kuhmo-Ski)10:26:30
54Linnea Källbacka (Vörå IF)10:27:00
55Saimi Lupala (Österby Sportklubb)10:27:30
56Vilma Pylkkänen (Savonlinnan Hiihtoseura)10:28:00
57Frida Achrén (Oravais IF)10:28:30
58Frida Häggkvist (Närpes Kraft Skidförening)10:29:00
59Felicia Krook (Närpes Kraft Skidförening)10:29:30
60Saara Mattila (Valkeakosken Haka)10:30:00
61Alisa Vuollet (Kalajoen Junkkarit)10:30:30
62Ronja Haavisto (Tampereen Pyrintö)10:31:00
63Helmiina Lantta (Savonlinnan Hiihtoseura)10:31:30
64Siiri Kejonen (Hollolan Urheilijat -46)10:32:00
65Ilana Onnela (Skiteam 105)10:32:30
66Iida Haukilahti (Vetelin Urheilijat)10:33:00
67Siiri Rasimus (Ski Jyväskylä)10:33:30
68Pinja Aaltonen (Espoon Hiihtoseura)10:34:00
69Iiris Helander (Ski Jyväskylä)10:34:30
70Eeva Haasanen (Vantaan Hiihtoseura)10:35:00
71Venla Järvelä (Vuokatti Ski Team Kainuu)10:35:30
72Fanny Kukonlehto (Tampereen Pyrintö)10:36:00
73Elsa Torvinen (Ylöjärven Ryhti)10:36:30
74Maija Tiainen (Savonlinnan Hiihtoseura)10:37:00
75Sanni Räisänen (Ski Jyväskylä)10:37:30
76Iida Vuollet (Kalajoen Junkkarit)10:38:00
77Eevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)10:38:30


N20 5 km (p)

NroUrheilijaLähtöaika
80Hilla Lehtola (Saloisten Reipas)10:40:00
81Wilhelmiina Liuksiala (Ylöjärven Ryhti)10:40:30
82Kerttu Seppänen (Sulkavan Urheilijat 41)10:41:00
83Josephine Sundqvist (IF Femman)10:41:30
84Kaarina Nurminen (Kangasalan Kisa)10:42:00
85Elisa Reijonen (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)10:42:30
86Henna Korpi (Aavasaksan Urheilijat)10:43:00
87Henna Hamari (Visa Ski Team Kemi)10:43:30
88Emilia Irvankoski (Ounasvaaran Hiihtoseura)10:44:00
89Meri Hakala (Espoon Hiihtoseura)10:44:30
90Tuuli Järviluoma (Nivalan Urheilijat)10:45:00
91Eerika Konu (Kokkolan Veikot)10:45:30
92Rebecca Lönnqvist (Pargas IF)10:46:00
93Sara Niittyviita (Hollolan Urheilijat -46)10:46:30
94Julia Junkkala (Kankaantaan Kisa)10:47:00
95Veera Kontkanen (Liperin Hiihtoseura)10:47:30
96Hannah Smart (Iisalmen Visa)10:48:00
97Laura Kankkunen (Keravan Urheilijat)10:48:30
98Venla Rantala (Vehkalahden Veikot)10:49:00
99Iitu Vuorma (Liperin Hiihtoseura)10:49:30
100Roosa Riikola (Ylikiimingin Nuijamiehet)10:50:00
101Jonna Vestenius (Visa Ski Team Kemi)10:50:30
102Suvi Leinonen (Kainuun Hiihtoseura)10:51:00
103Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)10:51:30
104Tuuli Raunio (Kankaantaan Kisa)10:52:00
105Anni Lindroos (Pargas IF)10:52:30
106Aino Pihlava (Kankaantaan Kisa)10:53:00
107Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat)10:53:30
108Vilja Kauranen (Espoon Hiihtoseura)10:54:00
109Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)10:54:30
110Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)10:55:00


N23 5 km (p)

NroUrheilijaLähtöaika
113Kaisa Salminen (Aavasaksan Urheilijat)10:56:30
114Katriina Autti (Team Skiers)10:57:00
115Minerva Karppanen (Kiteen Urheilijat)10:57:30
116Bettina Wikström (Perniön Urheilijat)10:58:00
117Reetta Silvasti (Puijon Hiihtoseura)10:58:30
118Noora Kupari (Puijon Hiihtoseura)10:59:00
119Amanda Nyfors (IF Brahe)10:59:30
120Saana Vuolle (Tampereen Pyrintö)11:00:00
121Eveliina Toivanen (Visa Ski Team Kemi)11:00:30
122Emmi Hakomäki (Jämin Jänne)11:01:00
123Anniina Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)11:01:30
124Sofia Joronen (Seinäjoen Hiihtoseura)11:02:00
125Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)11:02:30
126Katariina Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)11:03:00
127Hilda Kukonlehto (Tampereen Pyrintö)11:03:30
128Anni Huovinen (Puijon Hiihtoseura)11:04:00
129Eveliina Korva (Kuusamon Erä-Veikot)11:04:30
130Riina Perkiö (Vantaan Hiihtoseura)11:05:00
131Sonja Eskelinen (Vantaan Hiihtoseura)11:05:30
132Josefiina Böök (Jämin Jänne)11:06:00
133Linnea Henriksson (IF Femman)11:06:30
134Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)11:07:00
135Rebecca Immonen (Nastolan Naseva)11:07:30
136Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)11:08:00
137Emmi Lämsä (Visa Ski Team Kemi)11:08:30


M17 10 km (p)

NroUrheilijaLähtöaika
141Väinö Kontkanen (Liperin Hiihtoseura)12:00:30
142Jami Rinta-Jaskari (Lappeen Riento)12:01:00
143Luukas Mäkelä (Liperin Hiihtoseura)12:01:30
144Jakob Ehrs (Vörå IF)12:02:00
145Kalle Himanka (Kalajoen Junkkarit)12:02:30
146Roni-Eemil Norrbacka (Hollolan Urheilijat -46)12:03:00
147Tuomas Laurikainen (Visa Ski Team Kemi)12:03:30
148Eino Haara (Pakilan Veto)12:04:00
149Anton Hannula (Alavieskan Viri)12:04:30
150Eero Sinkko (Lappeen Riento)12:05:00
151Arsi Tietäväinen (Tohmajärven Urheilijat)12:05:30
152Akseli Pitkänen (Teiskon Urheilijat)12:06:00
153Daniel Onnela (Skiteam 105)12:06:30
154Konsta Soikkeli (Kymin Koskenpojat)12:07:00
155Lukas Kuuttinen (Närpes Kraft Skidförening)12:07:30
156Topi Palviainen (Lahden Hiihtoseura)12:08:00
157Elliot Fjeldkåsa (Espoon Hiihtoseura)12:08:30
158Aleksi Murtoniemi (Espoon Hiihtoseura)12:09:00
159Aleksi Huttunen (Iisalmen Visa)12:09:30
160Oliver Suhonen (Hollolan Urheilijat - 46)12:10:00
161Lassi Valta (Liperin Hiihtoseura)12:10:30
162Matti Mansikka (Liperin Hiihtoseura)12:11:00
163Verneri Tanninen (Valkeakosken Haka)12:11:30
164Elmeri Syrjälä (Valkeakosken Haka)12:12:00
165Jesse Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)12:12:30
166Jaakko Salomäki (Keravan Urheilijat)12:13:00
167Oskari Kalliokoski (Pargas IF)12:13:30
168Anton Packalén (Espoon Hiihtoseura)12:14:00
169Heikki Sumanen (Espoon Hiihtoseura)12:14:30
170Eetu Takomo (Skiteam 105)12:15:00
171Leevi Tarjanne (Espoon Hiihtoseura)12:15:30
172Tomi Sandberg (IF Sibbo-Vargarna)12:16:00
173Pauli Vuorma (Liperin Hiihtoseura)12:16:30
174Pyry Riissanen (Espoon Hiihtoseura)12:17:00
175Herman Happonen (Puijon Hiihtoseura)12:17:30
176Otto Hirvilampi (Ähtärin Urheilijat)12:18:00
177Jirka Oja (Kalajoen Junkkarit)12:18:30
178Mikael Koivisto (Keravan Urheilijat)12:19:00
179Lauri Saarinen (Kalannin Vankka)12:19:30
180Jalmari Bergqvist (Puijon Hiihtoseura)12:20:00
181Niilo Mäkinen (Puijon Hiihtoseura)12:20:30
182Arttu Heikkinen (Puijon Hiihtoseura)12:21:00


M18 10 km (p)

NroUrheilijaLähtöaika
185Jimi Leppälä (Ylivieskan Kuula)12:22:30
186Patrick Tallbäck (IF Femman)12:23:00
187Antti Seppänen (Sulkavan Urheilijat 41)12:23:30
188Emil Sundell (IF Femman)12:24:00
189Lucas Finskas (IF Femman)12:24:30
190Antti-Jussi Raappana (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)12:25:00
191Matias Riipi (Inarin Yritys)12:25:30
192Christian Hilden (IF Femman)12:26:00
193Eemeli Eronen (Vantaan Hiihtoseura)12:26:30
194Jacob Smeds (Oravais IF)12:27:00
195Lasse Komu (Iisalmen Visa)12:27:30
196Miika Ylikulju (Team Skiers)12:28:00
197Frans Böhm (Ski Jyväskylä)12:28:30
198Jussi Raasakka (Espoon Hiihtoseura)12:29:00
199Roni Hänninen (Vantaan Hiihtoseura)12:29:30
200Akseli Ojala (Espoon Hiihtoseura)12:30:00
201Juuso Varis (Liperin Hiihtoseura)12:30:30
202Lauri Pulkkinen (Ski Jyväskylä)12:31:00
203Benjamin Tasa (Vehkalahden Veikot)12:31:30
204Arttu Turtiainen (Kerimäen Urheilijat)12:32:00
205Jarkko Reijonen (Ylivieskan Kuula)12:32:30
206Päär Suursild (EST)12:33:00
207Leevi Vuorinen (Skiteam 105)12:33:30
208Markus Saaranen (Ski Jyväskylä)12:34:00
209Rasmus Räikkönen (Imatran Urheilijat)12:34:30
210Santeri Kirjavainen (Puijon Hiihtoseura)12:35:00
211Luukas Siitonen (Ski Jyväskylä)12:35:30
212Aaron Häggman (Vörå IF)12:36:00
213Topias Kemppi (Espoon Hiihtoseura)12:36:30
214Eemil Juntunen (Pohti SkiTeam)12:37:00
215Konsta Mäntyvaara (Kankaantaan Kisa)12:37:30
216Eero Rantala (Vehkalahden Veikot)12:38:00
217Niko Anttola (Visa Ski Team Kemi)12:38:30


M20 10 km (p)

NroUrheilijaLähtöaika
220Janne Paavilainen (Ylöjärven Ryhti)12:40:00
221Eetu Petrelius (Ounasvaaran Hiihtoseura)12:40:30
222Miro Jylkkä (Ylivieskan Kuula)12:41:00
223Onni Koskela (Ylöjärven Ryhti)12:41:30
224Lauri Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura)12:42:00
225Kalle Ijäs (Jämsänkosken Ilves)12:42:30
226Jukka Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura)12:43:00
227Oskari Tanninen (Valkeakosken Haka)12:43:30
228Topias Torvinen (Ylöjärven Ryhti)12:44:00
229Jasper Saarinen (Lahden Hiihtoseura)12:44:30
230Niilo Syrjälä (Valkeakosken Haka)12:45:00
231Saku Siren (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)12:45:30
232Aapo Taipale (Vetelin Urheilijat)12:46:00
233Saku Miettinen (Imatran Urheilijat)12:46:30
234Robin Mäenpää (Ski Team Mäenpää)12:47:00
235Eero Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)12:47:30
236Rasmus Ähtävä (Lahden Hiihtoseura)12:48:00
237Iiro Uusitalo (Valkeakosken Haka)12:48:30
238Ville Muhonen (Jämsänkosken Ilves)12:49:00
239Antti Rolig (Ski Jyväskylä)12:49:30
240Akseli Lindgren (Raision Kuula)12:50:00
241Juho Repo (Simpeleen Urheilijat)12:50:30
242Sakari Hynynen (Ski Jyväskylä)12:51:00
243Erno Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)12:51:30
244Aapo Haataja (Ylöjärven Ryhti)12:52:00
245Jaakko Mattila (Himangan Urheilijat)12:52:30
246Onni Mäkelä (Keuruun Kisailijat)12:53:00
247Valtteri Heinimaa (Tampereen Yritys)12:53:30
248Samppo Kumpumäki (Pohti SkiTeam)12:54:00
249Leevi Virkkala (Sievin Sisu)12:54:30
250Anders Veerpalu (EST)12:55:00
251Petteri Mattila (Norrvalla Ski Team)12:55:30
252Jussi Hyytiäinen (Jämsänkosken Ilves)12:56:00
253Jarkko Kukkonen (Visa Ski Team Kemi)12:56:30
254Veeti Pyykkö (Liperin Hiihtoseura)12:57:00
255Matias Hyvönen (Lahden Hiihtoseura)12:57:30
256Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)12:58:00
257Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)12:58:30
258Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)12:59:00


M23 10 km (p)

NroUrheilijaLähtöaika
261Eppu Honkanen (Liperin Hiihtoseura)13:00:30
262Pyry Stevander (Keravan Urheilijat)13:01:00
263Aleksi Salmela (Haapajärven Kiilat)13:01:30
264Veeti Nissinen (Puolangan Ryhti)13:02:00
265Iisakki Ponnikas (Keravan Urheilijat)13:02:30
266Mikael Rovio (Imatran Urheilijat)13:03:00
267Ville Parantainen (IF Minken)13:03:30
268Erno Kantanen (Juvan Urheilijat)13:04:00
269Markus Malmberg (Jämsänkosken Ilves)13:04:30
270Oskari Juutinen (Kuhmo-Ski)13:05:00
271Jonni Mukkala (Seinäjoen Hiihtoseura)13:05:30
272Niilo Helkama (Espoon Hiihtoseura)13:06:00
273Juha Nurmi (Kuusamon Erä-Veikot)13:06:30
274Petteri Laurén (Team Skiers)13:07:00
275Arttu Kaario (Jämsänkosken Ilves)13:07:30
276Ilmari Saarinen (Espoon Hiihtoseura)13:08:00
277Antti Ahvenjärvi (Espoon Hiihtoseura)13:08:30
278Jussi Jussila (Jämin Jänne)13:09:00
279Alex Svartsjö (IF Femman)13:09:30
280Markus Kasanen (Liperin Hiihtoseura)13:10:00
281Patrik Kuuttinen (IF Minken)13:10:30
282Benjamin Sundqvist (IF Minken)13:11:00
283Tomi Santasalo (Jämin Jänne)13:11:30
284Verneri Poikonen (Äänekosken Huima)13:12:00
285Juuso Mattila (Himangan Urheilijat)13:12:30
286Otto Invenius (Keravan Urheilijat)13:13:00
287Leo Rantahalvari (Skiteam 105)13:13:30
288Roni Lukkarinen (IF Minken)13:14:00
289Henri Erkkilä (Vantaan Hiihtoseura)13:14:30
290Wiljam Mattila (Keravan Urheilijat)13:15:00
291Olli Ahonen (Imatran Urheilijat)13:15:30
292Eelis Valikainen (Kalajoen Junkkarit)13:16:00
293August Högnabba (IF Åsarna)13:16:30
294Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:17:00
295Oskari Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:17:30
296Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:18:00
297Lassi Vuorinen (Skiteam 105)13:18:30
298Kalle Parantainen (IF Minken)13:19:00
299Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)13:19:30
300Petteri Koivisto (Puijon Hiihtoseura)13:20:00
301Johannes Vuorela (IF Minken)13:20:30
302Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)13:21:00
303Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)13:21:30



La 17.4.


N18 sprintti (v) karsinta

NroUrheilijaLähtöaika
1Eevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)9:00:15
2Iida Vuollet (Kalajoen Junkkarit)9:00:30
3Sanni Räisänen (Ski Jyväskylä)9:00:45
4Maija Tiainen (Savonlinnan Hiihtoseura)9:01:00
5Elsa Torvinen (Ylöjärven Ryhti)9:01:15
6Nora Kytäjä (Skiteam 105)9:01:30
7Fanny Kukonlehto (Tampereen Pyrintö)9:01:45
8Venla Järvelä (Vuokatti Ski Team Kainuu)9:02:00
9Eeva Haasanen (Vantaan Hiihtoseura)9:02:15
10Iiris Helander (Ski Jyväskylä)9:02:30
11Pinja Aaltonen (Espoon Hiihtoseura)9:02:45
12Siiri Rasimus (Ski Jyväskylä)9:03:00
13Annu Virtanen (Espoon Hiihtoseura)9:03:15
14Peppi Leppälä (Reisjärven Pilke)9:03:30
15Iida Haukilahti (Vetelin Urheilijat)9:03:45
16Rebecca Sandnäs (IF Brahe)9:04:00
17Enni Petrelius (Ounasvaaran Hiihtoseura)9:04:15
18Ilana Onnela (Skiteam 105)9:04:30
19Silva Kemppi (Espoon Hiihtoseura)9:04:45
20Siiri Kejonen (Hollolan Urheilijat -46)9:05:00
21Helmiina Lantta (Savonlinnan Hiihtoseura)9:05:15
22Maija Borén (Kontiolahden Urheilijat)9:05:30
23Kerttu Pirneskoski (Visa Ski Team Kemi)9:05:45
24Selene Rossi (Espoon Hiihtoseura)9:06:00
25Ronja Haavisto (Tampereen Pyrintö)9:06:15
26Alisa Vuollet (Kalajoen Junkkarit)9:06:30
27Melia Palsinajärvi (Kaipolan Vire)9:06:45
28Saara Mattila (Valkeakosken Haka)9:07:00
29Emmi Henriksson (Ylöjärven Ryhti)9:07:15
30Aino Hämäläinen (Vehkalahden Veikot)9:07:30
31Krista Manninen (Nakkilan Vire)9:07:45
32Hanna Niskanen (Visa Ski Team Kemi)9:08:00
33Ella Noora Haapalehto (Lempäälän Kisa)9:08:15
34Felicia Krook (Närpes Kraft Skidförening)9:08:30
35Frida Häggkvist (Närpes Kraft Skidförening)9:08:45
36Venla Heinimaa (Kangasalan Kisa)9:09:00
37Iina Savolainen (Siilinjärven Hiihtoseura)9:09:15
38Vilma Pylkkänen (Savonlinnan Hiihtoseura)9:09:30
39Frida Achrén (Oravais IF)9:09:45
40Venla Haataja (Ylöjärven Ryhti)9:10:00
41Jessica Junkkala (Vammalan Seudun Voima)9:10:15
42Saimi Lupala (Österby Sportklubb)9:10:30
43Linnea Källbacka (Vörå IF)9:10:45
44Olivia Halme (Hollolan Urheilijat -46)9:11:00
45Noora Nummila (Espoon Hiihtoseura)9:11:15
46Kiia Karttunen (Savonlinnan Hiihtoseura)9:11:30
47Pauliina Pirinen (Ski Jyväskylä)9:11:45
48Sara Niskanen (Visa Ski Team Kemi)9:12:00
49Lyydia Rainio (Vantaan Hiihtoseura)9:12:15
50Anniina Rantala (Orimattilan Jymy)9:12:30
51Teodora Westerlund (IF Brahe)9:12:45
52Ronja Pöyhönen (Kuhmo-Ski)9:13:00
53Pihla Hakuni (Vantaan Hiihtoseura)9:13:15
54Silja Lamminmäki (Kangasalan Kisa)9:13:30
55Matleena Palonen (Ylöjärven Ryhti)9:13:45
56Noora Daavitsainen (Keravan Urheilijat)9:14:00
57Hilda Salonen (Vantaan Hiihtoseura)9:14:15
58Eveliina Lindsberg (Nilsiän Nujakka)9:14:30
59Heli Korpi (Aavasaksan Urheilijat)9:14:45
60Anni Niku (Haapaveden Urheilijat)9:15:00
61Jenna Rautiala (Pyhäjärven Pohti)9:15:15
62Emelie Hägglund (Borgå Akilles)9:15:30
63Sini Hietamäki (Seinäjoen Hiihtoseura)9:15:45
64Hanna Soronen (Iin Hiihtoseura)9:16:00
65Lotte-Line Ekström (Skiteam 105)9:16:15
66Jenni Kukkola (Sievin Sisu)9:16:30
67Inka Hämäläinen (Kontiolahden Urheilijat)9:16:45
68Saga Hurskainen (Kontiolahden Urheilijat)9:17:00
69Sanni Vuollet (Kalajoen Junkkarit)9:17:15
70Veera Kiljunen (Puumalan Hiihtäjät)9:17:30
71Siiri Peura (Kauhajoen Karhu)9:17:45
72Riina Taskila (Haapaveden Urheilijat)9:18:00
73Wiivi Karhumaa (Lahden Hiihtoseura)9:18:15
74Katriina Vuollet (Kalajoen Junkkarit)9:18:30
75Venla Pesonen (Ski Jyväskylä)9:18:45
76Veera Väisänen (Lahden Hiihtoseura)9:19:00
77Sissi Oikkonen (Ounasvaaran Hiihtoseura)9:19:15
78Venla Metsänvuori (Lahden Hiihtoseura)9:19:30
79Venla Miettinen (Mikkelin Hiihtäjät)9:19:45


N20 sprintti (v) karsinta

NroUrheilijaLähtöaika
88Tuuli Raunio (Kankaantaan Kisa)9:22:00
89Anni-Maija Laurikainen (Visa Ski Team Kemi)9:22:15
90Hannah Smart (Iisalmen Visa)9:22:30
91Aino Pihlava (Kankaantaan Kisa)9:22:45
92Suvi Leinonen (Kainuun Hiihtoseura)9:23:00
93Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)9:23:15
94Lotta Kurttila (Liperin Hiihtoseura)9:23:30
95Emilia Irvankoski (Ounasvaaran Hiihtoseura)9:23:45
96Tuuli Järviluoma (Nivalan Urheilijat)9:24:00
97Iitu Vuorma (Liperin Hiihtoseura)9:24:15
98Jonna Vestenius (Visa Ski Team Kemi)9:24:30
99Roosa Riikola (Ylikiimingin Nuijamiehet)9:24:45
100Anni Lindroos (Pargas IF)9:25:00
101Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)9:25:15
102Laura Kankkunen (Keravan Urheilijat)9:25:30
103Vilja Kauranen (Espoon Hiihtoseura)9:25:45
104Julia Junkkala (Kankaantaan Kisa)9:26:00
105Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)9:26:15
106Kaisa Keränen (Imatran Urheilijat)9:26:30
107Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat)9:26:45
108Eerika Konu (Kokkolan Veikot)9:27:00
109Rebecca Lönnqvist (Pargas IF)9:27:15
110Venla Rantala (Vehkalahden Veikot)9:27:30
111Elisa Reijonen (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)9:27:45
112Henna Korpi (Aavasaksan Urheilijat)9:28:00
113Essi Leikas (Hollolan Urheilijat -46)9:28:15
114Veera Kontkanen (Liperin Hiihtoseura)9:28:30
115Josephine Sundqvist (IF Femman)9:28:45
116Aino-Kaisa Taipale (Kouvolan Hiihtoseura)9:29:00
117Meri Hakala (Espoon Hiihtoseura)9:29:15
118Henna Hamari (Visa Ski Team Kemi)9:29:30
119Seela Peuralahti (Oulun Hiihtoseura)9:29:45
120Kaarina Nurminen (Kangasalan Kisa)9:30:00
121Linnea Backman (IF Femman)9:30:15
122Vilma Sytelä (Vantaan Hiihtoseura)9:30:30
123Kerttu Seppänen (Sulkavan Urheilijat 41)9:30:45


N23 sprintti (v) karsinta

NroUrheilijaLähtöaika
132Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)9:33:00
133Noora Kupari (Puijon Hiihtoseura)9:33:15
134Reetta Silvasti (Puijon Hiihtoseura)9:33:30
135Sonja Eskelinen (Vantaan Hiihtoseura)9:33:45
136Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)9:34:00
137Anniina Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)9:34:15
138Emmi Lämsä (Visa Ski Team Kemi)9:34:30
139Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)9:34:45
140Eveliina Toivanen (Visa Ski Team Kemi)9:35:00
141Saana Lahdelma (Mikkelin Hiihtäjät)9:35:15
142Sanni Oikkonen (Ounasvaaran Hiihtoseura)9:35:30
143Sofia Joronen (Seinäjoen Hiihtoseura)9:35:45
144Hilda Kukonlehto (Tampereen Pyrintö)9:36:00
145Katariina Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)9:36:15
146Josefiina Böök (Jämin Jänne)9:36:30
147Bettina Wikström (Perniön Urheilijat)9:36:45
148Eveliina Korva (Kuusamon Erä-Veikot)9:37:00
149Amanda Nyfors (IF Brahe)9:37:15
150Linnea Henriksson (IF Femman)9:37:30
151Saana Vuolle (Tampereen Pyrintö)9:37:45
152Katriina Autti (Team Skiers)9:38:00
153Ronja Linna (Ski Jyväskylä)9:38:15
154Riina Perkiö (Vantaan Hiihtoseura)9:38:30
155Kaisa Salminen (Aavasaksan Urheilijat)9:38:45
156Noora Kesämaa (Kaipolan Vire)9:39:00
157Minerva Karppanen (Kiteen Urheilijat)9:39:15


M18 sprintti (v) karsinta

NroUrheilijaLähtöaika
201Niko Anttola (Visa Ski Team Kemi)13:00:15
202Eero Rantala (Vehkalahden Veikot)13:00:30
203Konsta Mäntyvaara (Kankaantaan Kisa)13:00:45
204Ike Melnits (Kankaantaan Kisa)13:01:00
205Arttu Heikkinen (Puijon Hiihtoseura)13:01:15
206Eemil Juntunen (Pohti SkiTeam)13:01:30
207Topias Kemppi (Espoon Hiihtoseura)13:01:45
208Aaron Häggman (Vörå IF)13:02:00
209Elias Mäkinen (Kankaantaan Kisa)13:02:15
210Luukas Siitonen (Ski Jyväskylä)13:02:30
211Santeri Kirjavainen (Puijon Hiihtoseura)13:02:45
212Rasmus Räikkönen (Imatran Urheilijat)13:03:00
213Markus Saaranen (Ski Jyväskylä)13:03:15
214Jalmari Bergqvist (Puijon Hiihtoseura)13:03:30
215Lauri Saarinen (Kalannin Vankka)13:03:45
216Leevi Vuorinen (Skiteam 105)13:04:00
217Päär Suursild (EST)13:04:15
218Mikael Koivisto (Keravan Urheilijat)13:04:30
219Arttu Turtiainen (Kerimäen Urheilijat)13:04:45
220Tuukka Kupiainen (Kankaantaan Kisa)13:05:00
221Benjamin Tasa (Vehkalahden Veikot)13:05:15
222Lauri Pulkkinen (Ski Jyväskylä)13:05:30
223Juuso Varis (Liperin Hiihtoseura)13:05:45
224Jirka Oja (Kalajoen Junkkarit)13:06:00
225Akseli Ojala (Espoon Hiihtoseura)13:06:15
226Otto Hirvilampi (Ähtärin Urheilijat)13:06:30
227Herman Happonen (Puijon Hiihtoseura)13:06:45
228Pyry Riissanen (Espoon Hiihtoseura)13:07:00
229Roni Hänninen (Vantaan Hiihtoseura)13:07:15
230Pauli Vuorma (Liperin Hiihtoseura)13:07:30
231Jussi Raasakka (Espoon Hiihtoseura)13:07:45
232Frans Böhm (Ski Jyväskylä)13:08:00
233Tomi Sandberg (IF Sibbo-Vargarna)13:08:15
234Leevi Tarjanne (Espoon Hiihtoseura)13:08:30
235Eetu Takomo (Skiteam 105)13:08:45
236Heikki Sumanen (Espoon Hiihtoseura)13:09:00
237Anton Packalén (Espoon Hiihtoseura)13:09:15
238Oskari Kalliokoski (Pargas IF)13:09:30
239Miika Ylikulju (Team Skiers)13:09:45
240Lasse Komu (Iisalmen Visa)13:10:00
241Jaakko Salomäki (Keravan Urheilijat)13:10:15
242Jacob Smeds (Oravais IF)13:10:30
243Jesse Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)13:10:45
244Elmeri Syrjälä (Valkeakosken Haka)13:11:00
245Eemeli Eronen (Vantaan Hiihtoseura)13:11:15
246Matias Riipi (Inarin Yritys)13:11:30
247Verneri Tanninen (Valkeakosken Haka)13:11:45
248Onni Tiira (Tampereen Pyrintö)13:12:00
249Antti-Jussi Raappana (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:12:15
250Matti Mansikka (Liperin Hiihtoseura)13:12:30
251Lassi Valta (Liperin Hiihtoseura)13:12:45
252Lucas Finskas (IF Femman)13:13:00
253Oliver Suhonen (Hollolan Urheilijat - 46)13:13:15
254Aapeli Leppä (Raision Kuula)13:13:30
255Aleksi Murtoniemi (Espoon Hiihtoseura)13:13:45
256Arttu Heilala (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:14:00
257Topi Palviainen (Lahden Hiihtoseura)13:14:15
258Eemil Heinonen (Kontiolahden Urheilijat)13:14:30
259Konsta Soikkeli (Kymin Koskenpojat)13:14:45
260Eemeli Laukkanen (Pöytyän Urheilijat)13:15:00
261Akseli Pitkänen (Teiskon Urheilijat)13:15:15
262Eero Sinkko (Lappeen Riento)13:15:30
263Jimi Leppälä (Ylivieskan Kuula)13:15:45
264Viljami Ylilauri (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:16:00
265Tuukka Tolkkinen (Sotkamon Jymy)13:16:15
266Patrick Tallbäck (IF Femman)13:16:30
267Kalle Himanka (Kalajoen Junkkarit)13:16:45
268Juuso Kinnunen (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:17:00
269Topias Törmäkangas (Sotkamon Jymy)13:17:15
270Aukusti Arvola (Lempäälän Kisa)13:17:30
271Jami Rinta-Jaskari (Lappeen Riento)13:17:45
272Jakob Ehrs (Vörå IF)13:18:00
273Elliot Fjeldkåsa (Espoon Hiihtoseura)13:18:15
274Eemi Naumanen (Puijon Hiihtoseura)13:18:30
275Daniel Onnela (Skiteam 105)13:18:45
276Emil Sundell (IF Femman)13:19:00
277Markus Myyry (Kontiolahden Urheilijat)13:19:15
278Antti Huttunen (Alavieskan Viri)13:19:30
279Luukas Mäkelä (Liperin Hiihtoseura)13:19:45
280Teemu Pajuranta (Seinäjoen Hiihtoseura)13:20:00
281Anton Hannula (Alavieskan Viri)13:20:15
282Lukas Kuuttinen (Närpes Kraft Skidförening)13:20:30


M20 sprintti (v) karsinta

NroUrheilijaLähtöaika
291Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:22:45
292Samppo Kumpumäki (Pohti SkiTeam)13:23:00
293Jarkko Kukkonen (Visa Ski Team Kemi)13:23:15
294Aapo Taipale (Vetelin Urheilijat)13:23:30
295Matias Hyvönen (Lahden Hiihtoseura)13:23:45
296Leevi Virkkala (Sievin Sisu)13:24:00
297Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)13:24:15
298Erno Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)13:24:30
299Veeti Pyykkö (Liperin Hiihtoseura)13:24:45
300Juho Repo (Simpeleen Urheilijat)13:25:00
301Jussi Hyytiäinen (Jämsänkosken Ilves)13:25:15
302Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)13:25:30
303Eero Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:25:45
304Petteri Mattila (Norrvalla Ski Team)13:26:00
305Sakari Hynynen (Ski Jyväskylä)13:26:15
306Anders Veerpalu (EST)13:26:30
307Valtteri Heinimaa (Tampereen Yritys)13:26:45
308Otto Niittykoski (IF Minken)13:27:00
309Iiro Uusitalo (Valkeakosken Haka)13:27:15
310Ville Muhonen (Jämsänkosken Ilves)13:27:30
311Jasper Saarinen (Lahden Hiihtoseura)13:27:45
312Jaakko Mattila (Himangan Urheilijat)13:28:00
313Onni Mäkelä (Keuruun Kisailijat)13:28:15
314Antti Rolig (Ski Jyväskylä)13:28:30
315Ville-Valtteri Karvinen (Kontiolahden Urheilijat)13:28:45
316Saku Miettinen (Imatran Urheilijat)13:29:00
317Robin Mäenpää (Ski Team Mäenpää)13:29:15
318Kalle Ijäs (Jämsänkosken Ilves)13:29:30
319Matias Sippo (Kangasniemen Kalske)13:29:45
320Saku Siren (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:30:00
321Akseli Lindgren (Raision Kuula)13:30:15
322Samu Hanska (Keravan Urheilijat)13:30:30
323Onni Koskela (Ylöjärven Ryhti)13:30:45
324Veikka Ylilauri (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:31:00
325Jukka Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura)13:31:15
326Lauri Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura)13:31:30
327Miro Jylkkä (Ylivieskan Kuula)13:31:45
328Eetu Petrelius (Ounasvaaran Hiihtoseura)13:32:00
329Niklas Ekström (Skiteam 105)13:32:15
330Janne Paavilainen (Ylöjärven Ryhti)13:32:30
331Perttu Reponen (Liperin Hiihtoseura)13:32:45
332Severi Oikkonen (Ounasvaaran Hiihtoseura)13:33:00
333Lauri Maaninka (Kuusamon Erä-Veikot)13:33:15


M23 sprintti (v) karsinta

NroUrheilijaLähtöaika
342Petteri Laurén (Team Skiers)13:35:30
343Roni Lukkarinen (IF Minken)13:35:45
344Lassi Vuorinen (Skiteam 105)13:36:00
345Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)13:36:15
346Oskari Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:36:30
347Olli Ahonen (Imatran Urheilijat)13:36:45
348Jussi Jussila (Jämin Jänne)13:37:00
349Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:37:15
350Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:37:30
351Wiljam Mattila (Keravan Urheilijat)13:37:45
352Otto Invenius (Keravan Urheilijat)13:38:00
353Otto-Eemil Karvinen (Kontiolahden Urheilijat)13:38:15
354Eero Iso-Tryykäri (Espoon Hiihtoseura)13:38:30
355Johannes Vuorela (IF Minken)13:38:45
356Verneri Poikonen (Äänekosken Huima)13:39:00
357Elmeri Toivanen (Kouvolan Hiihtoseura)13:39:15
358Eelis Valikainen (Kalajoen Junkkarit)13:39:30
359Leo Rantahalvari (Skiteam 105)13:39:45
360Nico Bennert (Kuusamon Erä-Veikot)13:40:00
361Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)13:40:15
362Petteri Koivisto (Puijon Hiihtoseura)13:40:30
363Henri Erkkilä (Vantaan Hiihtoseura)13:40:45
364Niko Husu (Kuusamon Erä-Veikot)13:41:00
365Väinö Kotro (Vehkalahden Veikot)13:41:15
366Onni Rantahalvari (Skiteam 105)13:41:30
367Mikael Rovio (Imatran Urheilijat)13:41:45
368Alex Svartsjö (IF Femman)13:42:00
369Elmeri Voutilainen (Siilinjärven Hiihtoseura)13:42:15
370Markus Kasanen (Liperin Hiihtoseura)13:42:30
371Patrik Kuuttinen (IF Minken)13:42:45
372Jonni Mukkala (Seinäjoen Hiihtoseura)13:43:00
373Oskari Juutinen (Kuhmo-Ski)13:43:15
374Erno Kantanen (Juvan Urheilijat)13:43:30
375Juho Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:43:45
376Tomi Santasalo (Jämin Jänne)13:44:00
377Benjamin Sundqvist (IF Minken)13:44:15
378Niilo Helkama (Espoon Hiihtoseura)13:44:30
379Antti Ahvenjärvi (Espoon Hiihtoseura)13:44:45
380Ilmari Saarinen (Espoon Hiihtoseura)13:45:00
381Arttu Kaario (Jämsänkosken Ilves)13:45:15
382Aapo Viippola (Oulun Hiihtoseura)13:45:30
383Elias Valikainen (Kalajoen Junkkarit)13:45:45
384Markus Malmberg (Jämsänkosken Ilves)13:46:00
385Iisakki Ponnikas (Keravan Urheilijat)13:46:15
386Veeti Nissinen (Puolangan Ryhti)13:46:30
387Onni-Kalle Lahdelma (Hollolan Urheilijat -46)13:46:45
388Juha Nurmi (Kuusamon Erä-Veikot)13:47:00
389Eppu Honkanen (Liperin Hiihtoseura)13:47:15
390Pyry Stevander (Keravan Urheilijat)13:47:30
391Lauri Kataja-Rahko (Seinäjoen Hiihtoseura)13:47:45



Nuorten SM-hiihdot 2020 – Tulokset


Nuorten SM-hiihdot Kontiolahti 16.2.2020


N20 viesti 3 x 3,3 km

#JoukkueTulos
1.Mikkelin Hiihtäjät29.17,0
2.Espoon Hiihtoseura+14,6
3.Kalajoen Junkkarit+40,3
4.Tampereen Pyrintö+1.06,8
5.Valkeakosken Haka+1.08,3
6.Ounasvaaran Hiihtoseura+1.19,5


N18 viesti 3 x 3,3 km

#JoukkueTulos
1.Valkeakosken Haka29.15,9
2.Kankaantaan Kisa+21,9
3.Visa Ski Team Kemi+34,7
4.Borgå Akilles+58,4
5.Ski Jyväskylä+1.41,2
6.Ski Jyväskylä 2+1.46,1


M18 viesti, 3 x 5km

#JoukkueTulos
1.Puijon Hiihtoseura37.36,9
2.Karihaaran Visa+3,5
3.Ski Jyväskylä+23,0
4.Puijon Hiihtoseura 2+57,7
5.Espoon Hiihtoseura+1.34,3
6.Valkeakosken Haka+1.55,2
7.Petoteam+2.19,2
8.Skiteam 105+2.50,6
9.Borgå Akilles+3.03,1
10.Taivalkosken Metsä-Veikot -85+3.11,8


M20 viesti, 3 x x5 km

#JoukkueTulos
1.IF Minken37.43,6
2.Liperin Hiihtoseura+11,8
3.Oulun Hiihtoseura+20,9
4.Vehkalahden Veikot+23,4
5.Norrvalla Ski Team+41,5
6.Puijon Hiihtoseura+43,3
7.Espoon Hiihtoseura+1.02,6
8.Lahden Hiihtoseura+1.04,3
9.Teuvan Rivakka+1.36,5


Nuorten SM-hiihdot Kontiolahti 15.2.2020


M23 yhteislähtö 30 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Remi Lindholm (IF Minken)1:07.44,5
2.Martin Himma (EST)+33,3
3.Oskari Hökka (Taivalkosken Metsä-Veikot -85)+48,9
4.Kalle Parantainen (IF Minken)+51,3
5.Lauri Mannila (Oulun Hiihtoseura)+57,6
6.Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)+1.03,5


M20 yhteislähtö 30 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)1:09.26,4
2.Eemil Helander (Keuruun Kisailijat)+1,0
3.Johannes Vuorela (IF Minken)+18,5
4.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+55,4
5.Olli-Pekka Laitila (Vehkalahden Veikot)+1.42,0
6.Eelis Valikainen (Kalajoen Junkkarit)+1.52,4


N18, yhteislähtö 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)40.14,4
2.Elisa Mattila (Kouvolan Hiihtoseura)+4,8
3.Laura Kankkunen (Keravan Urheilijat)+7,2
4.Jonna Vestenius (Karihaaran Visa)+20,2
5.Tuuli Raunio (Kankaantaan Kisa)+25,6
6.Sofia Tivinen (Mikkelin Hiihtäjät)+29,2


M18, yhteislähtö 20 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Alexnder Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)46.22,2
2.Veeti Pyykkö (Liperin Hiihtoseura)+53,4
3.Jaakko Kukkonen (Karihaaran Visa)+54,5
4.Perttu Reponen (Liperin Hiihtoseura)+1.00,8
5.Matias Hyvönen (Lahden Hiihtoseura)+1.01,1
6.Jussi Hyytiäinen (Jämsänkosken Ilves)+1.38,3



N17, yhteislähtö 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Iida Vuollet (Kalajoen Junkkarit)39.45
2.Eevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)-
3.Sanni Räisänen (Ski Jyväskylä)-
4.Enni Petrelius (Ounasvaaran Hiihtoseura)-
5.Rebecca Sandnäs (IF Brahe)-
6.Nora Kytäjä (Valkeakosken Haka)-


M17, yhteislähtö 20 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Niko Anttola (Karihaaran Visa)47.11,9
2.Eero Rantala (Vehkalahden Veikot)+30,8
3.Topias Kemppi (Espoon Hiihtoseura)+1.03,2
4.Eemeli Juntunen (Iisalmen Visa)+1.03,8
5.Elias Mäkinen (Kankaantaan Kisa)+1.04,8
6.Santeri Kirjavainen (Puijon Hiihtoseura)+1.04,9


N20, yhteislähtö 20 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)52.19,5
2.Iida Haatpala (Espoon Hiihtoseura)+17,4
3.Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)+1.14,4
4.Vilja Kauranen (Espoon Hiihtoseura)+1.32,5
5.Hanna Ray (IK Falken)+1.37,4
6.Anne Penttilä (Vehkalahden Veikot)+1.42,7


N23, yhteislähtö 20 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)51.34,5
2.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)+0,1
3.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)+5,5
4.Linnea Henriksson (IF Femman)+50,7
5.Heidi Kuuttinen (IF Minken)+1.32,7
6.Sonja Eskelinen (Vantaan Hiihtoseura)+1.33,5


Nuorten SM-hiihdot Kontiolahti 14.2.2020


M23 Sprinttifinaali (v)

#UrheilijaTulos
1.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46) 
2.Verneri Poikonen (Äänerkosken Huima) 
3.Elmeri Toivanen (Kouvolan Hiihtoseura) 
4.Miro Karppanen (Imatran Urheilijat) 
5.Lauri Mannila (Oulun Hiihtoseura) 
6.Martin Himma (EST) 


M20 Sprinttifinaali (v)

#UrheilijaTulos
1.Niilo Moilanen (Oulun Hiihtoseura) 
2.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu) 
3.Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti) 
4.Karl Sebastian Dremljuga (EST) 
5.Eero Iso-Tryykäri (Espoon Hiihtoseura) 
6.Valtteri Pennanen (Puijon Hiihtoseura) 


M18 Sprinttifinaali (v)

#UrheilijaTulos
1.Eero Rantala (Vehkalahden Veikot) 
2.Topias Kemppi (Espoon Hiihtoseura) 
3.Elias Mäkinen (Kankaantaan Kisa) 
4.Samppo Kumpumäki (Pyhäjärven Pohti) 
5.Niko Anttola (Karihaaran Visa) 
6.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team) 

N23 Sprinttifinaali (v) 1,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)3.13,1
1.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)3.13,1
3.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)+0,6
4.Annu Pylkkänen (Ski Jyväskylä)+2,4
5.Saana Lahdelma (Mikkelin Hiihtäjät)+2,8
6.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+16,9


N20 Sprinttifinaali (v) 1,5 km

#UrheilijaTulos
1.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)3.12,7
2.Lotta Kurttila (Liperin Hiihtoseura)+2,7
3.Telloora Ojaste (EST)+4,7
4.Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)+5,9
5.Marika Aho (Ski Jyväskylä)+19,6
6.Hanna Ray (IK Falken)+26,0
7.Heidi Nikkinen (Kouvolan Hiihtoseura)+46,3


N18 Sprinttifinaali (v) 1,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johanna Udras (EST)3.19,0
2.Eevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)+3,6
3.Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)+4,2
4.Saara Mattila (Valkeakosken Haka)+4,3
5.Tuuli Raunio (Kankaantaan Kisa)+4,9
6.Jonna Vestenius (Karihaaran Visa)+5,4






Nuorten SM-hiihdot 2019 – Tulokset


Nuorten SM-hiihdot M23 30 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)1:10.27,5
2.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+0,1
3.Juuso Haarala (IF Minken)+0,7
4.Anssi Koirikivi (HaapaJäven Kiilat)+1.05,8
5.Tuukka Invenius (Skiteam 105)+2.44,7
6.Remi Lindholm (IF Minken)+2.51,7


Nuorten SM-hiihdot N23 20 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)56.21,8
2.Anni Alakoski (Reisjärven Pilke)+1,3
3.Linnea Henriksson (IF Femman)+8,9
4.Petra Viirumäki (Järviseudun Hiihtoseura)+42,5
5.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+56,6
6.Julia Häger (IF Minken)+1.00,4


Nuorten SM-hiihdot M20 30 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)1:11.49,2
2.Otto Invenius (Keravan Urheilijat)+1.34,8
3.Leo Rantahalvari (SkiTeam 105)+1.38,0
4.Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)+1.43,9
5.Kalle Parantainen (Vantaan Hiihtoseura)+2.10,1
6.Roni Lukkarinen (Vantaan Hiihtoseura)+3.16,2


Nuorten SM-hiihdot N20 20 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)57.45,8
2.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)+57,9
3.Hanna Ray (IK Falken)+1.01,4
4.Rebecca Ehrnrooth (Espoon Hiihtoseura)+1.03,1
5.Ella Anttola (Karihaaran Visa)+1.24,6
6.Sandra Jordman (Norrvalla Ski Team)+2.07,6


Nuorten SM-hiihdot M18 20 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Eemil Helander (Keuruun Kisailijat)51.44,4
2.Olli-Pekka Laitila (Vehkalahden Veikot)+1.00,4
3.Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)+1.12,8
4.Emil Liekari (Kouvolan Hiihtoseura)+1.21,7
5.Saku Siren (Oulun Hiihtoseura)+2.34,8
6.Sakari Hynynen (Ski Jyväskylä)+2.43,2


Nuorten SM-hiihdot N18 15 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Ida Haapala (Espoon Hiihtoseura)43.19,6
2.Heidi Nikkinen (Kouvolan Hiihtoseura)+2.10,5
3.Lotta Kurttila (Liperin Hiihtoseura)+2.38,8
4.Nina Vänskä (Rantasalmen Urheilijat)+2.55,0
5.Suvi Leinonen (Paltamon Urheilijat)+2.57,6
6.Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)+3.17,6


Nuorten SM-hiihdot M17 20 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)52.49,2
2.Veeti Pyykkö (Liperin Hiihtoseura)+1.13,8
3.Matias Hyvönen (Lahden Hiihtoseura)+1.18,2
4.Jarkko Kukkonen (Karihaaran Visa)+1.24,7
5.Niko Anttola (Karihaaran Visa)+1.34,4
6.Eemeli Salmelin (Espoon Hiihtoseura)+1.34,7


Nuorten SM-hiihdot N17 20 km (v) 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Fanny Kukonlehto (Valkeakosken Haka)46.46,0
2.Emilia Irvankoski (Ounasvaaran Hiihtoseura)+14,7
3.Iida Vuollet (Kalajoen Junkkarit)+18,0
4.Iina Koskela (Team Skiers)+20,0
5.Hannah Smart (Paltamon Urheilijat)+35,3
6.Maija Tiainen (Kerimäen Urheilijat)+48,7

Nuorten SM-hiihdot M23 15 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Markus Vuorela (Jämin Jänne)39.13,9
2.Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)+15,6
3.Juuso Haarala (IF Minken)+30,2
4.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)+49,2
5.Karri Hakala (Ilmajoen Kisailijat)+1.24,3
6.Joona Koponen (Tampereen Yritys)+1.36,2


Nuorten SM-hiihdot N23 10 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)31.37,2
2.Rebecca Immonen (Nastolan Naseva)+27,0
3.Anni Alakoski (Reisjärven Pilke)+27,1
4.Linnea Henriksson (IF Femman)+39,9
5.Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura)+1.29,2
6.Julia Häger (IF Minken)+1.38,0


Nuorten SM-hiihdot M20 15 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)40.31,5
2.Petteri Koivisto (Kuhmo-Ski)+37,4
3.Oskari Hökka (Taivalkosken Metsä-Veikot -85)+57,1
4.Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)+1.09,9
5.Kalle Parantainen (Vantaan Hiihtoseura)+1.11,0
6.Alex Svartsjö (IF Femman)+1.58,0


Nuorten SM-hiihdot N20 10 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)32.44,9
2.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)+1.17,0
3.Hanna Ray (IK Falken)+1.18,1
4.Ella Anttola (Karihaaran Visa)+1.49,9
5.Rebecca Ehrnrooth (Espoon Hiihtoseura)+1.50,4
6.Riina Perkiö (Vantaan Hiihtoseura)+2.21,4


Nuorten SM-hiihdot M18 15 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Eemil Helander (Keuruun Kisailijat)41.43,5
2.Emil Liekari (Kouvolan Hiihtoseura)+1.15,7
3.Olli-Pekka Laitila (Vehkalahden Veikot)+1.29,1
4.Niilo Moilanen (Oulun Hiihtoseura)+1.35,9
5.Petteri Mattila (Teuvan Rivakka)+1.37,4
6.Santeri Leikas (Teuvan Rivakka)+2.39,1


Nuorten SM-hiihdot N18 10 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)32.33,0
2.Ida Haapala (Espoon Hiihtoseura)+13,1
3.Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)+30,5
4.Heidi Nikkinen (Kouvolan Hiihtoseura)+52,8
5.Lotta Kurttila (Liperin Hiihtoseura)+1.10,0
6.Vilja Kauranen (Espoon Hiihtoseura)+1.37,6


Nuorten SM-hiihdot M17 15 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)42.15,8
2.Jarkko Kukkonen (Karihaaran Visa)+7,0
3.Niko Anttola (Karihaaran Visa)+1.15,7
4.Jaakko Mattila (Himangan Urheilijat)+2.29,6
5.Veeti Pyykkö (Liperin Hiihtoseura)+2.31,2
6.Onni Mäkelä (Keuruun Kisailijat)+2.46,1


Nuorten SM-hiihdot N17 10 km (p) 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Maija Tiainen (Kerimäen Urheilijat)32.51,7
2.Elisa Mattila (Kouvolan Hiihtoseura)+12,1
3.Aino Pihlava (Kankaantaan Kisa)+41,3
4.Eevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)+46,1
5.Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)+1.15,7
6.Venla Järvelä (Paltamon Urheilijat)+1.44,0

Nuorten SM-hiihdot - M20 viesti 3 x 5km 22.3.2019

#JoukkueAika
1.Keravan Urheilijat (Wiljam Mattila, Pyry Stevander, Otto Invenius)35.55,3
2.IF Minken (Kevin Lindholm, Johannes Vuorela, Patrik Kuuttinen)+17,0
3.SkiTeam 105 (Leevi Vuorinen, Onni Rantahalvari, Leo Rantahalvari)+22,4
4.Siilinjärven Hiihtoseura+49,6
5.Vantaan Hiihtoseura+1.32,3
6.Imatran Urheilijat+2.27,7


Nuorten SM-hiihdot - N20 viesti 3 x 3,3km 22.3.2019

#JoukkueAika
1.Mikkelin Hiihtäjät (Noora Tivinen, Katariina Neuvonen, Jasmin Kähärä)28.00,7
2.Visa Skiteam (Jemina Böök, Ella Anttola, Josefiina Böök)+40,1
3.IF Falken (Elin Björk, Sonja Katajamäki, Hanna Ray)+47,2
4.Puijon Hiihtoseura+54,3
5.Seinäjoen Hiihtoseura+1.05,8
6.Ounasvaaran Hiihtoseura+1.16,9


Nuorten SM-hiihdot - M18 viesti 3 x 5km 22.3.2019

#JoukkueAika
1.Ylöjärven Ryhti (Aapo Haataja, Veeti Seppälä, Tino Stenman)36.31,7
2.Norrvalla Ski Team (Casper Hjerpe, Jimi Aalto, Alexander Ståhlberg)+2,1
3.Puijon Hiihtoseura (Valtteri Pennanen, Henri Heikkinen, Arttu Heikkinen)+20,3
4.Vehkalahden Veikot+20,6
5.Oulun Hiihtoseura+56,3
6.Ski Jyväskylä+1.03,3


Nuorten SM-hiihdot - N18 viesti 3 x 3,3km 22.3.2019

#JoukkueAika
1.Valkeakosken Haka (Nea Kytäjä, Fanny Kukonlehto, Sonja Leinamo)28:29.7
2.Paltamon Urheilijat (Hannah Smart, Venla Järvelä, Suvi Leinonen)+14,6
3.Espoon Hiihtoseura (Aino Soininen, Ida Haapala, Vilja Kauranen)+24,5
4.Pargas IF+25,9
5.Visa Skiteam+31,2
6.Savonlinnan Hiihtoseura+52,0

Nuorten SM-hiihdot – N17 10 km (V) 24.2.19

#UrheilijaAika
1.Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)41.16,7
2.Julia Junkkala (Kankaantaan Kisa)41.20,1
3.Elisa Mattila (Kouvolan Hiihtoseura)41.24,1

Nuorten SM-hiihdot – N20 10 km (V) 24.2.19

#UrheilijaAika
1.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)39.22,7
2.Josefina Böök (Karihaaran Visa)39.47,3
3.Siiri Saalo (Keravan Urheilijat)39.53,8

Nuorten SM-hiihdot – N18 10 km (P) 24.2.19

#UrheilijaAika
1.Heidi Nikkinen (Kouvolan Hiihtoseura)39.39,8
2.Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)40.22,5
3.Lotta Kurttila (Liperin Hiihtoseura)40.22,6

Nuorten SM-hiihdot – N23 10 km (V) 24.2.19

#UrheilijaAika
1.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)38.44,5
2.Sanni Alatalo (Lempäälän Kisa)38.44,7
3.Anni Alakoski (Reisjärven Pilke)38.51,2

Nuorten SM-hiihdot – M17 10 km (P) 23.2.19

#UrheilijaAika
1.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)25.57,8
2.Matias Hyvönen (Lahden Hiihtoseura)26.50,5
3.Ville Muhonen (Jämsänkosken Ilves)26.52,4
4.Jarkko Kukkonen (Karihaaran Visa)26.53,8
5.Niko Anttola (Karihaaran Visa)27.20,7

Nuorten SM-hiihdot – M18 10 km (P) 23.2.19

#UrheilijaAika
1.Emil Liekari (Kouvolan Hiihtoseura)26.26,0
2.Eemil Helander (Keuruun Kisailijat)26.45,6
3.Aapo Taipale (Vetelin Urheilijat)26.46,1
4.Eero Mannila (Oulun Hiihtoseura)27.05,8
5.Olli-Pekka Laitila (Vehkalahden Veikot)27.14,2

Nuorten SM-hiihdot – M20 10 km (P) 23.2.19

#UrheilijaAika
1.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)25.11,7
2.Petteri Koivisto (Kuhmo-Ski)25.44,6
3.Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)25.49,5
4.Leo Rantahalvari (SkiTeam 105)25.52,6
5.Eelis Valikainen (Kalajoen Junkkarit)26.11,1

Nuorten SM-hiihdot – M23 10 km (P) 23.2.19

#UrheilijaAika
1.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)24.49,0
2.Juuso Haarala (IF Minken)25.13,7
3.Markus Vuorela (Jämin Jänne)25.17,3
4.Lassi Vuorinen (Skiteam 105)25.19,6
5.Lauri Mannila (Oulun Hiihtoseura)25.31,8

Nuorten SM-hiihdot – N17 5 km (P) 23.2.19

#UrheilijaAika
1.Elisa Mattila (Kouvolan Hiihtoseura)14.35,7
2.Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)14.51,5
3.Venla Järvelä (Paltamon Urheilijat)14.57,1
4.Maija Tiainen (Kerimäen Urheilijat)14.58,1
5.Julia Junkkala (Kankaantaan Kisa)15.01,9

Nuorten SM-hiihdot – N18 5 km 23.2.19

#UrheilijaAika
1.Heidi Nikkinen (Kouvolan Hiihtoseura)14.13,5
2.Lotta Kurttila (Liperin Hiihtoseura)14.21,8
3.Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)14.25,1
4.Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat)14.37,7
5.Nina Vänskä (Rantasalmen Urheilijat)14.52,6


Nuorten SM-hiihdot – N20 5 km 23.2.19

#UrheilijaAika
1.Josefina Böök (Karihaaran Visa)14.11,4
2.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)14.14,0
3.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)14.24,2
4.Rebecca Ehrnrooth (Espoon Hiihtoseura)14.31,7
5.Noora Tivinen (Mikkelin Hiihtäjät)14.31,8

Nuorten SM-hiihdot – N23 5 km 23.2.19

#UrheilijaAika
1.Sanni Alatalo (Lempäälän Kisa)13.55,7
2.Anni Alakoski (Reisjärven Pilke)14.04,9
3.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)14.08,2
4.Senni Vuolle (Seinäjoen Hiihtoseura)14.26,5
5.Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura)14.30,9

Nuorten SM-hiihdot – N20, Sprintti (P) 22.2.19

#UrheilijaAika
1.Josefina Böök (Karihaaran Visa)3.35,18
2.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)3.37,23
3.Anniina Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)3.38,37
4.Hanna Ray (IK Falken)3.45,71
5.Jemina Böök (Karihaaran Visa)3.45,96
6.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)4.17,37

Nuorten SM-hiihdot – M18, Sprintti (P) 22.2.19

#UrheilijaAika
1.Eero Mannila (Oulun Hiihtoseura)3.49,19
2.Jarkko Kukkonen (Karihaaran Visa)3.50,40
3.Aapo Taipale (Vetelin Urheilijat)3.51,32
4.Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)3.51,36
5.Niilo Moilanen (Oulun Hiihtoseura)3.59,09
6.Ville Muhonen (Jämsänkosken Ilves)4.02,96

Nuorten SM-hiihdot – M20, Sprintti (P) 22.2.19 *

#UrheilijaAika
1.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)3.42,72
2.Leo Rantahalvari (SkiTeam 105)3.44,63
3.Roni Lukkarinen (Vantaan Hiihtoseura)3.47,28
4.Olli Ahonen (Imatran Urheilijat)3.53,88
5.Patrik Kuuttinen (IF Minken)3.56,35
6.Juuso Mattila (Himangan Urheilijat)3.58,20

Nuorten SM-hiihdot – N18, Sprintti (P) 22.2.19 *

#UrheilijaAika
1.Eevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)3.40,42
2.Heidi Nikkinen (Kouvolan Hiihtoseura)3.41,27
3.Anni Lindroos (Pargas IF)3.43,18
4.Maija Tiainen (Kerimäen Urheilijat)3.45,44
5.Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)3.45,64
6.Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat)4.22,70