Yleisurheilun Nuorten (U20) MM-kisat 2021 - Katso Livestream

Yleisurheilun nuorten (U20) MM-kisat Nairobi 18.-22.8.2021


Nuorten alle 20-vuotiaiden yleisurheilun MM-kisat kilpaillaan elokuussa 2021 Kenian Nairobissa.
Santtu Heikkinen on alittanut nuorten MM-kisojen tulosrajan 1500 metrillä.
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Santtu Heikkinen on alittanut nuorten MM-kisojen tulosrajan 1500 metrillä.


Nuorten alle 20-vuotiaiden yleisurheilun maailmanmestaruudet ratkotaan elokuun puolivälissä 18.-22.8.2021 Kenian Nairobissa. Kisat oli tarkoitus järjestää Nairobissa alunperin jo kesällä 2020, mutta kisat jouduttiin siirtämään koronaviruspandemian takia.

Kilpailijoiden onneksi elokuu on Kenian viileimpiä kuukausia, eikä helteen pitäisi yltyä sietämättömän kuumaksi. Alustavasti kisojen ajalle on lupailtu mukavia noin 25 asteen lämpötiloja.

Suomalaisittain suurimmat menestysodotukset kisoissa kantavat moukarinheiton nuorten kausitilaston ykkönen, ME-nainen ja tuore alle 20-vuotiaiden Euroopan mestari Silja Kosonen sekä seitsenottelun kausitilaston ykkösnimi ja alle 20-vuotiaiden EM-kultaa niin ikään voittanut Saga Vanninen.

Myös naisten keihäänheitossa on mitaliodotuksia lähes 60 metriä heittäneen Anni-Linnea Alasen harteilla. Alanen on nuorten kausitilastossa neljäntenä alle kahden metrin päässä kauden kärkinoteerauksesta.



Nuorten MM-kisojen 2021 ohjelma ja aikataulu


Nairobi sijaitsee Suomen kanssa samalla aikavyöhykkeellä, joten aikataulussa olevat ajat ovat sekä Suomen aikoja että paikallisia aikoja kisapaikkakunnalla.

Keskiviikko 18.8. aamu

KloM/NLajiInfo
09:00M+N4x400 m sekaviestiAlkuerät
09:08MMoukarinheitto (6kg)Karsinta - Ryhmä A
09:25N100 m aidat7-ottelu (Vanninen, Käyhkö)
09:35N100 mAlkuerät (Kylmänen, Pursiainen)
09:47MKuulantyöntö (6kg)Karsinta
10:15NKorkeushyppy7-ottelu (Vanninen, Käyhkö)
10:20M100 mAlkuerät (Vuori)
10:25MMoukarinheitto (6kg)Karsinta - Ryhmä B (Härkönen)
11:15N400 mAlkuerät
11:40M400 mAlkuerät

Keskiviikko 18.8. ilta

KloM/NLajiInfo
16:00NSeiväshyppyFinaali
16:05NKuulantyöntö7-ottelu (Vanninen, Käyhkö)
16:10N100 mSemifinaalit (Kylmänen, Pursiainen)
16:14MKeihäänheittoKarsinta - Ryhmä A (Ruokangas)
16:40M100 mSemifinaalit (Vuori)
17:05MKeihäänheittoKarsinta - Ryhmä B (Läspä)
17:15M+N4x400 m sekaviestiFinaali
17:35N200 m7-ottelu (Vanninen, Käyhkö)
17:45M3000 mFinaali



Torstai 19.8. aamu

KloM/NLajiInfo
09:00N400 m aidatAlkuerät (Aho, Salminen)
09:05MKorkeushyppyKarsinta
09:12NPituushyppy7-ottelu (Vanninen, Käyhkö)
09:25M400 m aidatAlkuerät
10:05M800 mAlkuerät
10:39NKeihäänheitto7-ottelu (Vanninen, Käyhkö)
10:50N800 mAlkuerät

Torstai 19.8. ilta

KloM/NLajiInfo
14:40NKeihäänheittoFinaali (Alanen, Suominen)
15:00MSeiväshyppyFinaali (Alasaari)
15:20MKuulantyöntö (6kg)Finaali
15:40M1500 mAlkuerät (Heikkinen)
16:00NKolmiloikkaKarsinta
16:05N800 m7-ottelu (Vanninen, Käyhkö)
16:25NKiekonheittoFinaali
16:30M5000 mFinaali
17:00N3000 mFinaali (Mononen)
17:30N100 mFinaali
17:50M100 mFinaali



Perjantai 20.8. aamu

KloM/NLajiInfo
09:00M100 m10-ottelu U20 (Savolainen, Toivonen)
09:10NMoukarinheittoKarsinta - Ryhmä A (Kosonen)
09:15N100 m aidatAlkuerät (Kokkonen, Stång)
09:40MPituushyppy10-ottelu U20 (Savolainen, Toivonen)
09:55M110m aidat (99.0cm)Alkuerät
10:00NMoukarinheittoKarsinta - Ryhmä B (Koppeli)
10:05MSeiväshyppyFinaali (Alasaari)
10:13NKorkeushyppyKarsinta
10:30N1500 mAlkuerät (Mononen)
10:50MKuulantyöntö (6kg)10-ottelu U20 (Savolainen, Toivonen)
10:55NPituushyppyKarsinta
11:00N200 mAlkuerät
11:40M200 mAlkuerät

Perjantai 20.8. ilta

KloM/NLajiInfo
14:20MKeihäänheittoFinaali (Läspä, Ruokangas)
14:25NKolmiloikkaFinaali
14:29M3000 m esteetAlkuerät
15:05N100 m aidatSemifinaalit (Kokkonen, Stång)
15:17MKorkeushyppy10-ottelu U20 (Savolainen, Toivonen)
15:30M110m aidat (99.0cm)Semifinaalit
16:15MMoukarinheitto (6kg)Finaali (Härkönen)
16:20N800 mSemifinaalit
16:35MPituushyppyFinaali
16:40N200 mSemifinaalit
17:05M200 mSemifinaalit
17:35M400 m10-ottelu U20 (Savolainen, Toivonen)
18:05N3000 m esteetFinaali (Saari)



Lauantai 21.8. aamu

KloM/NLajiInfo
09:00M110m aidat (99.0cm)10-ottelu U20 (Savolainen, Toivonen)
09:15M10 000 m kävelyFinaali
09:50MKiekonheitto (1.750kg)10-ottelu U20 (Savolainen, Toivonen)
10:20N10 000 m kävelyFinaali
10:45MKiekonheitto (1.750kg)Karsinta - Ryhmä A
11:22N4x400 m viestiAlkuerät
11:36MKiekonheitto (1.750kg)Karsinta - Ryhmä B
11:50MSeiväshyppy10-ottelu U20 (Savolainen, Toivonen)
11:55M4x400 m viestiAlkuerät
12:20N4x100 m viestiAlkuerät (Kylmänen, Pursiainen, Stång, Tainio)
12:40M4x100 m viestiAlkuerät (Björkgren, Kangasoja, Peltola, Vuori)

Lauantai 21.8. ilta

KloM/NLajiInfo
15:00M400 m aidatSemifinaalit
15:05MKeihäänheitto10-ottelu U20 (Savolainen, Toivonen)
15:30M800 mSemifinaali
15:55MKorkeushyppyFinaali
16:00N100 m aidatFinaali (Stång)
16:10NMoukarinheittoFinaali (Kosonen, Koppeli)
16:15M110m aidat (99.0cm)Finaali
16:30M1500 mFinaali (Heikkinen)
16:40NKuulantyöntöFinaali
16:45N800 mFinaali
17:00N400 mFinaali
17:20M400 mFinaali
17:45M1500 m10-ottelu U20 (Savolainen, Toivonen)
18:00N200 mFinaali
18:10M200 mFinaali



Sunnuntai 22.8. ilta

KloM/NLajiInfo
14:30MKolmiloikkaFinaali
15:00N400 m aidatFinaali (Salminen)
15:15M400 m aidatFinaali
15:25NKorkeushyppyFinaali
15:30M800 mFinaali
15:50N1500 mFinaali (Mononen)
16:00MKiekonheitto (1.750kg)Finaali
16:05M3000 m esteetFinaali
16:25NPituushyppyFinaali
16:30N4x100 m viestiFinaali
16:45M4x100 m viestiFinaali
17:10N5000 mFinaali
17:55N4x400 m viestiFinaali
18:10M4x400 m viestiFinaali




Nuorten MM-kisojen 2021 suomalaisurheilijat


Suomi osallistuu 27 urheilijan joukkueella Nairobissa, Keniassa, käytäviin alle 20-vuotiaiden MM-kilpailuihin.

Joukkueeseen voitiin nimetä kolme SUL:n tulosrajan rikkonutta, 2002-2003 syntynyttä urheilijaa per laji, joista kaksi osallistuu kilpailuihin ja kolmas on kotiin jäävä varahenkilö. Tulosrajat tuli olla tehtynä 1.1.-1.8.2021 välisenä aikana tilastokelpoisissa kilpailuissa (hallitulokset hyväksytään, pois lukien ylipitkän radan tulokset).

Valinnoissa painottiin ulkoratakauden 2021 tuloksia, joista tärkeimpiä ovat Motonet GP, Tähtikisat, lajikarnevaalit ja U20 EM-kisat.

Suomen joukkue nuorten MM-kisoihin


Miehet

LajiUrheilija
100 mEino Vuori
1500 mSanttu Heikkinen
SeiväsJuho Alasaari
Moukari (6 kg)Arttu Härkönen
KeihäsJanne Läspä, Onni Ruokangas
10-ottelu (6 kg kuula, 99,1 cm aidat, 1,75 kg kiekko)Aleksi Savolainen, Ville Toivonen
4×100 mAlexander Björkgren, Niko Kangasoja, Arttu Peltola, Eino Vuori

Naiset

LajiUrheilija
100 mJohanna Kylmänen, Anna Pursiainen
1500 mIlona Mononen
3000 mIlona Mononen
3000 m ejMoona Korkealaakso, Venla Saari
100 m ajTanja Kokkonen, Sonja Stång
400 m ajAada Aho, Heidi Salminen
MoukariSilja Kosonen, Aada Koppeli
KeihäsAnni-Linnea Alanen, Vivian Suominen
7-otteluNeea Käyhkö, Saga Vanninen
4×100 mJohanna Kylmänen, Anna Pursiainen, Sonja Stång, Emma Tainio




Nuorten MM-kisojen 2021 osallistujat


Osallistujat lajeittain PDF-muodossa löydät oheisesta World Athletics -linkistä.


Nuorten MM-kisojen 2021 tulosrajat


LAJIMIEHETNAISET
100 m10,4811,7
200 m21,1423,93
400 m46,8653,91
800 m1.49,6002.06.90
1500 m3.46,604.23,20
3000 m8.14,009.23,70
5000 m14.11.2016.31,10
110 m / 100 m aj13,90 (99 cm)13,84
400 m aj52,0559,52
3000 m esteet09.02.5010.25,70
10 km kilpakävely43.08,7049.25,20
Korkeus216183
Seiväs516410
Pituus766622
3-loikka15,7713,05
Kuula18,76 (6 kg)15,1
Kiekko58,05 (1.75 kg)50,78
Moukari70,04 (6 kg)59,37
Keihäs71,0851,7
10-ottelu / 7-ottelu71955433
4x100 m40,15 (10,64 / 21,46)45,22 (11,91 / 24,35)
4x400 m3.09,30 (47,93)3.36,80 (54,80)



Nuorten MM-kisojen 2021 tulokset ja osallistujalistat


Voit seurata nuorten MM-kisojen tuloksia ja osallistujalistoja reaaliajassa World Athleticsin livetulospalvelusta. Tulokset löytyvät kootusti myös WA:n aikataulu-sivulta.


Nuorten MM-kisojen 2021 livestream


Voit katsoa nuorten MM-kisoja Nairobista suorana lähetyksenä World Athleticsin YouTube-kanavalta tai Facebook-tililtä.

Päivän livestream - su 22.8. iltasessio:





Mikäli upotus ei toimi, voit katsoa kisoja suorana World Athleticsin Youtube-kanavalta.