U20 Yleisurheilun EM-kisat 2019 Borås - Katso Ohjelma & Tulokset

U20 yleisurheilun EM-kisat 2019


U20 eli 19-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisat 2019 kilpaillaan Ruotsin Boråsissa 18.-21.7.2019.
19-vuotiaiden (U20) yleisurheilun EM-kisat kilpaillaan vuonna 2019 Karolina Kluftin kotikaupungissa Boråsissa ratkotaan 19 vuotiaiden EM-mitalit. Sivuiltamme löydät kisojen tulosrajat, aikataulut ja muuta tietoa kilpailuista.

Suomen joukkue 19-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisoihin


Miehet

LajiUrheilijaTulosRaja
100 mSamuel Purola10,4310,70
200 mEero Hirvinen21,5021,65
5000 mMika Kotiranta14.36,6014.30,00
3000 m esteetEemil Helander9.08,229.12,00
110 m aidatJuuso Peltola14,0414,10
400 m aidatKalle Stylman53,1353,20
KorkeushyppyDaniel Kosonen212i212
KorkeushyppyArttu Mattila216i210
KolmiloikkaAaro Davidila15,5415,30
KuulantyöntöArttu Korkeasalo (ei kilpaile)19,4818,30
MoukarinheittoOskari Lahtinen70,5371,00
KeihäänheittoTopias Laine75,1869,00
KeihäänheittoTeemu Narvi71,2169,00
KeihäänheittoJuho Järvinen (varamies)69,9669,00
KeihäänheittoAleksi Yli-Mannila69,0169,00
KymmenotteluJuuso Toivonen72207100
4 x 100 mPurola, Hirvinen, Jesse Väyrynen, Chibunna Ezeabasirim, Juuso Peltola


Naiset

LajiUrheilijaTulosRaja
100 mSara Francis (ei kilpaile)11,7511,90
100 mKerttu Latvala11,8811,90
1500 mNathalie Blomqvist4.24,104.27,00
3000 mNathalie Blomqvist9.31,179.45,00
100 m aidatSaara Keskitalo13,7014,05
400 m aidatFrida Hämäläinen60,3660,40
KorkeushyppyJessica Kähärä190i179
SeiväshyppySaga Andersson430i400
SeiväshyppyMinttu Koskiaho400i400
SeiväshyppyKiia Jullenmaa400400
KolmiloikkaJessica Kähärä13,0412,75
KuulantyöntöKaisu Eskelinen14,91i14,50
KiekonheittoSilja Ahonen48,5848,50
MoukarinheittoSara Killinen63,4859,00
MoukarinheittoJulia Kivinen59,9659,00
KeihäänheittoMinna Hollanti51,5250,50
KeihäänheittoMinna Pölkky50,6250,50
KeihäänheittoJulia Valtanen50,59i50,50
SeitsenotteluJanette Hanski52915250
4 x 100Francis, Latvala, Keskitalo, Mette Baas, Jenna Kokkonen


19-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisat – Tulokset


Katso kisojen livetulokset.

Suomalaisten sijoitukset kisoissa

SijaUrheilijaLajiTulos
3.Arttu MattilaKorkeushyppy212
4.Nathalie Blomqvist3000 m9.32,44
5.Eemil Helander3000 m esteet9.04,01
6.Topias LaineKeihäänheitto72,20
8.Teemu NarviKeihäänheitto71,30
7.Jasmin KähäräKolmiloikka12,90
8.Jasmin KähäräKorkeushyppy180
9.Samuel Purola100 m10,53
9.Sofia PölkkyKeihäänheitto50,01
10.Saara Keskitalo100 m aidat13,88
10.Oskari LahtinenMoukarinheitto68,90
11.Julia ValtanenKeihäänheitto47,58
12.Sara KillinenMoukarinheittoEi tulosta
12.Kaisu EskelinenKuulantyöntö14,42
13.Eero Hirvinen200 m21,47
13.Mika Kotiranta5000 m14.39,70
15.Julia KivinenMoukarinheitto57,86
15.Daniel KosonenKorkeushyppy205
15.Janette HanskiSeitsenottelu5213
15.Juuso ToivonenKymmenottelu7135
16.Minna HollantiKeihäänheitto49,70
16.Aaro DavidilaKolmiloikka15,06
16.Naisten viestijoukkue4 x 100 m53,84
19.Kiia JullenmaaSeiväshyppy370
19.Minttu KoskiahoSeiväshyppy370
20.Juuso Peltola110 m aidat14,08
22.Silja AhonenKiekonheitto42,98
22.Frida Hämäläinen400 m aidat1.01,83
23.Kerttu Latvala100 m11,97
23.Kalle Stylman400 m aidat54,19
-Miesten viestijoukkue4 x 100 mDQ


Televisiointi & Live Stream U20 EM-kisat


Kisat näkyvät suorana live stream -lähetyksenä European Athletics -sivustolla osoitteessa european-athletics.org.

19-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisat – Tulosrajat


Tullakseen valituksi nuorten EM-kisoihin, urheilijan täytyy rikkoa tulosraja 1.1.-7.7.2019. Joukkueeseen voidaan valita maksimissaan kolme rajan ylittänyttä urheilijaa. Mikäli rajan rikkoneita on enemmän kuin kolme, määritetään joukkue lajikarnevaalien tulosten perusteella. Urheilijalla on mahdollisuus päästä joukkueeseen, vaikka ei saavuttaisi SUL:n asettamaa tulosrajaa.

Tällöin urheilijan täytyy rikkoa EA:n asettama tulosraja ja sijoittua 20 parhaan joukkoon Euroopan tilastoissa (huomioidaan vain 3 urheilijaa/maa) valintapäivänä.

19v EM-kisojen tulosrajat

MiehetLajiNaiset
10,7100 m11,9
21,65200 m24,3
48,1400 m55,4
1.50,50800 m2.08,50
3.49,501500 m4.27,00
8.20,003000 m9.45,00
14.30,005000 m17.10,00
14,1100/110 m aj14,05
53,2400 m aj60,4
9.12,003000 m ej10.45,00
212Korkeus179
510Seiväs400
740pituus610
15,33-loikka12,75
18,3Kuula14,5
56Kiekko48,5
71Moukari59
69Keihäs50,5
71007-/10-ottelu5250
44.00,0010000 m kävely50.15,00
41,00 / ka 10,854 x 100 m45,80 / ka 12,05
3.12,00 / ka 48,604 x 400 m3.40,80 / 55,80