U20 Yleisurheilun EM-kisat 2019 Borås - Katso Ohjelma & Tulokset

U20 yleisurheilun EM-kisat 2019


U20 eli 19-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisat 2019 kilpaillaan Ruotsin Boråsissa 18.-21.7.2019.
19-vuotiaiden (U20) yleisurheilun EM-kisat kilpaillaan vuonna 2019 Karolina Kluftin kotikaupungissa Boråsissa ratkotaan 19 vuotiaiden EM-mitalit. Sivuiltamme löydät kisojen tulosrajat, aikataulut ja muuta tietoa kilpailuista.

Suomen joukkue 19-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisoihin


Suomen joukkuetta ei ole kisoihin vielä nimetty. Seuraavat urheilijat ovat selvittäneet kisojen tulosrajan (Lähteet: Tilastopaja, European Athletics, päivitetty 22.6.2019):

Miehet

LajiUrheilijaAikaRaja
100 mSamuel Purola10,4310,70
200 mEero Hirvinen21,5021,65
3000 m esteetEemil Helander9.08,229.12,00
110 m aidatJuuso Peltola14,0414,10
KorkeushyppyDaniel Kosonen212i212
KolmiloikkaAaro Davidila15,5415,30
KuulantyöntöArttu Korkeasalo19,4818,30
KeihäänheittoTopias Laine75,1869,00
KeihäänheittoTeemu Narvi71,2169,00
KeihäänheittoAleksi Yli-Mannila69,0169,00
KymmenotteluJuuso Toivola72207100


Naiset

LajiUrheilijaAikaRaja
100 mJohanna Kylmänen11,7811,90
1500 mNathalie Blomqvist4.24,104.27,00
3000 mNathalie Blomqvist9.31,179.45,00
100 m aidatJessica Kähärä13,7114,05
100 m aidatSaara Keskitalo13,8114,05
100 m aidatSaga Vanninen13,8214,05
KorkeushyppyJessica Kähärä190i179
SeiväshyppySaga Andersson430i400
SeiväshyppyMinttu Koskiaho400i400
PituushyppyJessica Kähärä632i610
KolmiloikkaJessica Kähärä13,0412,75
KolmiloikkaNea Lento12,8512,75
KuulantyöntöKaisu Eskelinen14,91i14,50
MoukarinheittoSara Killinen62,2459,00
MoukarinheittoSilja Kosonen60,1059,00
KeihäänheittoMinna Hollanti51,1450,50
KeihäänheittoVivian Suominen51,0750,50
KeihäänheittoJulia Valtanen50,59i50,50
SeitsenotteluJanette Hanski52915250


19-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisat – Aikataulu


Päivä 1 - to 18.7.2019 aamu

KloLajiM/NVaihe
10:45MoukariMKarsinta A
11:00SeiväsMKarsinta AB
11:06100m aidat 7-otteluNErät
11:30100m aidatNAlkuerä 1
12:00Korkeus 7-otteluNRyhmät AB
12:03MoukariMKarsinta B
12:10110m aidatMAlkuerä 1
12:45400mMAlkuerä 1
13:21KiekkoNKarsinta A
13:25100mNAlkuerä 1
13:30KolmiloikkaNKarsinta AB
14:00KuulaMKarsinta AB
14:05100mMAlkuerä 1
14:39KiekkoNKarsinta B
14:45400mNAlkuerä 1


Päivä 1 - to 18.7.2019 ilta

KloLajiM/NVaihe
17:00800mNAlkuerä 1
17:04Kuula 7-otteluNAB
17:321500mMAlkuerä 1
18:00KorkeusNKarsinta AB
18:04100mNVälierät
18:15KeihäsNKarsinta A
18:28100mMVälierät
18:501500mNAlkuerä 1
19:25200m 7-otteluNErät
19:45KeihäsNKarsinta B
20:00PituusMKarsinta AB
20:203000m ejNAlkuerä 1


Päivä 2 - pe 19.7.2019 aamu

KloLajiM/NVaihe
10:45KiekkoMKarsinta A
11:00100m 10-otteluMErät
11:02Pituus 7-otteluNRyhmät AB
11:05SeiväsNKarsinta AB
11:25800mMAlkuerä 1
12:003000m ejMAlkuerä 1
12:02KiekkoMKarsinta B
12:20Pituus 10-otteluMAB
12:48100m aidatNVälierät
13:16110m aidatMVälierät
13:20MoukariNKarsinta A
13:30KorkeusMRyhmät AB
13:41800mNVälierät
13:58400m HMAlkuerä 1
14:00Kuula 10-otteluMRyhmät AB
14:30400m HNAlkuerä 1
14:40MoukariNKarsinta B


Päivä 2 - pe 19.7.2019 ilta

KloLajiM/NVaihe
16:30Keihäs 7-otteluNRyhmä A
17:15200mMAlkuerä 1
17:30Korkeus 10-otteluMAB
17:35Keihäs 7-otteluNRyhmä B
17:55400mNVälierät
18:05PituusMFinaali
18:25400mMVälierät
18:50KiekkoNFinaali
18:52200mNAlkuerä 1
19:30800m 7-otteluNFinaali
19:45KuulaMFinaali
20:003000mNAlkuerä 1
20:35MoukariMFinaali
20:55400m 10-otteluMErät
20:19100mMFinaali
20:35100mNFinaali


Päivä 3 - la 20.7.2019 aamu

KloLajiM/NVaihe
10:50110m aidat 10-otteluMErät
11:10PituusNKarsinta AB
11:30800mMVälierät
11:35Kiekko 10-otteluMRyhmä A
12:00200mNVälierät
12:30KuulaNKarsinta AB
12:32200mMVälierät
12:40Kiekko 10-otteluMRyhmä B
13:004 x 400m viestiNAlkuerä 1
13:304 x 400m viestiMAlkuerä 1
13:50KeihäsMKarsinta A
14:00Seiväs 10-otteluMRyhmä A
14:45Seiväs 10-otteluMRyhmä B
15:10KeihäsMKarsinta B


Päivä 3 - la 20.7.2019 ilta

KloLajiM/NVaihe
17:05KolmiloikkaMKarsinta AB
17:20Keihäs 10-otteluMRyhmä A
17:25KorkeusNFinaali
17:353000mMFinaali
17:50400m HNVälierät
18:15400m HMVälierät
18:333000m ejNFinaali
18:35Keihäs 10-otteluMRyhmä B
18:50SeiväsMFinaali
19:00800mNFinaali
19:151500mMFinaali
19:25200mNFinaali
19:29KolmiloikkaNFinaali
19:35200mMFinaali
19:44MoukariNFinaali
19:46400mNFinaali
20:00400mMFinaali
20:16100m aidatNFinaali
20:31110m aidatMFinaali
20:451500m 10-otteluMFinaali


Päivä 4 - su 21.7.2019 aamu

KloLajiM/NVaihe
11:0010 000m kävelyNFinaali
11:05KiekkoMFinaali
11:30KuulaNFinaali
12:0510 000m kävelyMFinaali
12:18PituusNFinaali
13:05400m HNFinaali
13:14KeihäsMFinaali
13:20400m HMFinaali
13:303000mNFinaali
13:524 x 100m viestiNAlkuerä 1
14:174 x 100m viestiMAlkuerä 1


Päivä 4 - su 21.7.2019 ilta

KloLajiM/NVaihe
16:543000m ejMFinaali
17:12KorkeusMFinaali
17:18SeiväsNFinaali
17:205000mMFinaali
17:37KolmiloikkaMFinaali
17:474 x 100m viestiNFinaali
18:004 x 100m viestiMFinaali
18:255000mNFinaali
18:45KeihäsNFinaali
19:00800mMFinaali
19:331500mNFinaali
19:504 x 400m viestiNFinaali
20:254 x 400m viestiMFinaali


19-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisat – Tulosrajat


Tullakseen valituksi nuorten EM-kisoihin, urheilijan täytyy rikkoa tulosraja 1.1.-7.7.2019. Joukkueeseen voidaan valita maksimissaan kolme rajan ylittänyttä urheilijaa. Mikäli rajan rikkoneita on enemmän kuin kolme, määritetään joukkue lajikarnevaalien tulosten perusteella. Urheilijalla on mahdollisuus päästä joukkueeseen, vaikka ei saavuttaisi SUL:n asettamaa tulosrajaa.

Tällöin urheilijan täytyy rikkoa EA:n asettama tulosraja ja sijoittua 20 parhaan joukkoon Euroopan tilastoissa (huomioidaan vain 3 urheilijaa/maa) valintapäivänä.

19v EM-kisojen tulosrajat

MiehetLajiNaiset
10,7100 m11,9
21,65200 m24,3
48,1400 m55,4
1.50,50800 m2.08,50
3.49,501500 m4.27,00
8.20,003000 m9.45,00
14.30,005000 m17.10,00
14,1100/110 m aj14,05
53,2400 m aj60,4
9.12,003000 m ej10.45,00
212Korkeus179
510Seiväs400
740pituus610
15,33-loikka12,75
18,3Kuula14,5
56Kiekko48,5
71Moukari59
69Keihäs50,5
71007-/10-ottelu5250
44.00,0010000 m kävely50.15,00
41,00 / ka 10,854 x 100 m45,80 / ka 12,05
3.12,00 / ka 48,604 x 400 m3.40,80 / 55,80


19-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisat – Tulokset


Kisojen tulokset päivitetään tähän.