U20 Yleisurheilun EM-kisat 2021 Tallinna - Ohjelma & Tulokset

U20 yleisurheilun EM-kisat 2021, Tallinna


U20 eli 19-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisat 2021 kilpaillaan Virossa, Tallinnassa 15.-18.7.2021. Katso kisojen aikataulu ja tulokset.
19-vuotiaiden EM-kisat kisataan Tallinnassa heinäkuussa 2021.
19-vuotiaiden EM-kisat kisataan Tallinnassa heinäkuussa 2021.


19-vuotiaiden (U20) yleisurheilun EM-kisat kilpaillaan vuonna 2021 etelänaapurissamme Virossa, Tallinnassa. Sivuiltamme löydät kisojen tulosrajat, aikataulut ja muuta tietoa kilpailuista.

HUOM! Myös U23 EM-kisat 2021 kilpaillaan Tallinnassa



Aikataulu - U20 yleisurheilun EM-kisat 2021


Torstai 15.7.

AikaLajiM/NVaihe
10:003000 m esteetNR1
10:00KuulantyöntöMKarsinta AB
10:40100 m aidat 7-otteluNAlkuerät
11:00MoukarinheittoMKarsinta A
11:10100 mNR1
11:40100 mMR1
11:40Korkeushyppy 7-otteluNAB
12:15MoukarinheittoMKarsinta B
12:20400 mNR1
12:50400 mMR1
15:25KorkeushyppyMAB
15:30KiekonheittoNKarsinta A
15:35800 mNR1
16:001500 mMR1
16:20Kuulantyöntö 7-otteluNAB
16:25100 mNSemifinaali
16:45100 mMSemifinaali
16:50KiekonheittoNKarsinta B
17:05PituushyppyMKarsinta AB
17:053000 mMR1
17:40400 mNSemifinaali
17:50KuulantyöntöMFinaali
17:55400 mMSemifinaali
18:10200 m 7-otteluNAlkuerät
18:20KeihäänheittoMKarsinta A
18:25SeiväshyppyNKarsinta AB
18:353000 mNR1
18:55KolmiloikkaNKarsinta AB
19:2010 000 m kävelyNFinaali
19:30KeihäänheittoMKarsinta B


Perjantai 16.7.

AikaLajiM/NVaihe
10:05110m aidatMR1
10:20MoukarinheittoNKarsinta A
10:30SeiväshyppyMKarsinta A8
10:45100m aidatNR1
10:50KorkeushyppyNKarsinta A8
11:151500 mNR1
11:35MoukarinheittoN 
11:458OOmMR1
12:15400m aidatNR1
12:45Pituushyppy 7-otteluNAB
12:50400m aidatMR1
15:00Keihäänheitto 7-otteluNA
16:00100m aidatNSemifinaali
16:00Keihäänheitto 7-otteluNB
16:101O OOO m kävelyNPalkintojen jako
16:15KolmiloikkaNFinaali
16:25110m ajMSemifinaali
16:35KuulantyöntöMPalkintojen jako
16:50800mNSemifinaali
17:10100mMFinaali
17:15KiekonheittoNFinaali
17:20100mNFinaali
17:35800m 7-otteluNFinaali
17:45100mMPalkintojen jako
17:52100mNPalkintojen jako
17:58PituushyppyMFinaali
18:003000 m esteetMR1
18:27KolmiloikkaNPalkintojen jako
18:35400mNFinaali
18:45400mMFinaali
18:48KiekonheittoNPalkintojen jako
18:555000mMFinaali
19:0SMoukarinheittoMFinaali
19:20200mNR1
19:45200mMR1
19:46400mNPalkintojen jako
19:53400mMPalkintojen jako
20:007-otteluNPalkintojen jako




Lauantai 17.7.

AikaLajiM/NVaihe
9:30KiekonheittoMKarsinta A
9:35100m 10-otteluMAlkuerät
10:0510 000 kävelyMFinaali
10:30Pituushyppy 10-otteluMAB
10:35KuulantyöntöNKarsinta AB
10:40KiekonheittoMKarsinta B
11:304 x 400m viestiWR1
11:SOPituushyppyNKarsinta AB
11:SS4 x 400m viestiMR1
12:00Kuulantyöntö 10-otteluMAB
12:10KeihäänheittoNKarsinta A
13:20KeihäänheittoNKarsinta B
14:485000mMPalkintojen jako
14:5410 000m kävelyMPalkintojen jako
15:00400m aidatNSemifinaali
15:05Korkeushyppy 10-otteluMAB
15:05MoukarinheittoNFinaali
15:20400m aidatMSemifinaali
15:30SeiväshyppyNFinaali
15:40200mNSemifinaali
16:00200mMSemifinaali
16:20800mMSemifinaali
16:40KuulantyöntöNFinaali
16:45100m aj.NFinaali
16:50MoukarinheittoMPalkintojen jako
17:00110m aj-MFinaali
17:05PituushyppyMPalkintojen jako
17:15800mNFinaali
17:18MoukarinheittoNPalkintojen jako
17:303000m esteetNFinaali
17:35KorkeushyppyMFinaali
17:43100m aidatNPalkintojen jako
17:55200mNFinaali
17:57110m aidatMPalkintojen jako
18:0S200mMFinaali
18:07SeiväshyppyMPalkintojen jako
18:13KeihäänheittoMFinaali
18:15400m 10-otteluMAlkuerät
18:17KuulantyöntöNPalkintojen jako
18:23800mNPalkintojen jako
18:303000m esteetNPalkintojen jako
18:351500mMFinaali
18:37KolmiloikkaMKarsinta AB
18:463000mNFinaali
18:56200mNPalkintojen jako
19:00200mMPalkintojen jako
19:0S3000mMFinaali


Sunnuntai 18.7.

AikaLajiM/NVaihe
9:30110m aidat 10-otteluMAlkuerät
10:2SKiekonheitto 10-otteluMA
10:304 x 100m viestiNR1
11:104 x 100m viestiMR1
11:20Kiekonheitto 10-otteluMB
13:30Seiväshyppy 10-otteluMA
13:30Seiväshyppy 10-otteluMB
14:40KiekonheittoMFinaali
15:301500mMPalkintojen jako
15:35KorkeushyppyNFinaali
15:38KeihäänheittoMPalkintojen jako
15:43KorkeushyppyMPalkintojen jako
15:483000mNPalkintojen jako
15:55KolmiloikkaMFinaali
16:00400m aidatNFinaali
16:043000mMPalkintojen jako
16:10400m aidatMFinaali
16:20Keihäänheitto 10-otteluMA
16:25800mMFinaali
16:32400m aidatNPalkintojen jako
16:404 x 100m viestiNFinaali
16:42400m aidatMPalkintojen jako
16:504 x 100m viestiMFinaali
16:57800mMPalkintojen jako
17:051500mNFinaali
17:10SeiväshyppyMFinaali
17:12KiekonheittoMPalkintojen jako
17:20Keihäänheitto 10-otteluMB
17:203000m esteetMFinaali
17:314 x 100m viestiNPalkintojen jako
17:405000mNFinaali
17:50PituushyppyNFinaali
18:004 x 1OOm viestiMPalkintojen jako
18:15KorkeushyppyNPalkintojen jako
18:251500m 10-otteluMFinaali
18:30KeihäänheittoNFinaali
18:33KolmiloikkaNPalkintojen jako
18:411500mNPalkintojen jako
18:483000m esteetMPalkintojen jako
19:004 x 400m viestiNFinaali
19:065000mNPalkintojen jako
19:1210-otteluMPalkintojen jako
19:204 x 400m viestiMFinaali
19:26SeiväshyppyNPalkintojen jako
19:32PituushyppyNPalkintojen jako
19:38KeihäänheittoNPalkintojen jako




19-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisat – Tulokset 2021


Seuraa kisoja reaaliajassa livetulosten kautta:




Televisiointi & Live Stream U20 EM-kisat


Kisat näkyvät suorana live stream -lähetyksenä European Athletics -sivustolla.

Katso livestreamia: LIVESTREAM

Suomen joukkue 19-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisoihin


Miehet


100 m: Alexander Björkgren IF Drott, Pietarsaari, Arttu Peltola Jyväskylän Kenttäurheilijat, Eino Vuori Hämeenlinnan Tarmo.

1500 m: Santtu Heikkinen Lempäälän Kisa Yleisurheilu.

3000 m: Santtu Heikkinen Lempäälän Kisa Yleisurheilu.

110 m aj (99 cm): Matias Komi Sibbo-Vargarna.

10 km kävely: Jerry Jokinen Naantalin Löyly.

Seiväs: Juho Alasaari Laihian Luja, Albin Lundberg Vasa Iddrottssällskap.

Moukari (6 kg): Arttu Härkönen Savonlinnan Riento.

Keihäs: Janne Läspä Kaustisen Pohjan-Veikot, Aku Parviainen Tuupovaaran Urheilijat, Onni Ruokangas Janakkalan Jana. – Eemil Porvari Hartolan Voima (kotiin jäävä varaheittäjä).

Kymmenottelu (6 kg kuula, 99 cm aidat, 1,75 kg kiekko): Aleksi Savolainen Tampereen Pyrintö, Ville Toivonen Ähtärin Urheilijat.

4×100 m: Alexander Björkgren IF Drott Pietarsaari, Niko Kangasoja Oulun Pyrintö, Arttu Peltola Jyväskylän Kenttäurheilijat, Eino Vuori Hämeenlinnan Tarmo. Valtteri Louko (varajuoksija). – Joel Turkka Tampereen Pyrintö (kotiin jäävä varajuoksija).

Naiset


100 m: Johanna Kylmänen Raision Kuula, Anna Pursiainen Espoon Tapiot.

1500 m: Ilona Mononen Lahden Ahkera.

3000 m: Ilona Mononen Lahden Ahkera.

5000 m: Moona Korkealaakso Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Venla Saari Jyväskylän Kenttäurheilijat.

3000 m ej: Moona Korkealaakso Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Lotta-Maria Maine Turun Urheiluliitto, Venla Saari Jyväskylän Kenttä-Urheilijat.

100 m aj: Tanja Kokkonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Vilma Mäki Alavuden Urheilijat, Sonja Stång Kuivasjärven Aura.

400 m aj: Aada Aho Raision Kuula, Heidi Salminen Jyväskylän Kenttäurheilijat.

10 km kävely: Ellen Seisto Espoon Tapiot, Heta Veikkola Lapuan Virkiä.

Seiväs: Silja Andersson Esbo IF.

Pituus: Neea Käyhkö Savonlinnan Riento, Nea Lento Tampereen Pyrintö.

3-loikka: Nea Lento Tampereen Pyrintö, Ilona Ruohola Turun Urheiluliitto.

Kuula: Annukka Vainonen Iitin Pyrintö, Saga Vanninen Tampereen Pyrintö.

Kiekko: Patricia Kellgren Helsingfors IFK.

Moukari: Aada Koppeli Jyväskylän Kenttäurheilijat, Silja Kosonen Someron Esa.

Keihäs: Anni-Linnea Alanen Vaasan Vasama, Siiri Elomaa Tampereen Pyrintö, Vivian Suominen Helsingfors IFK.

Seitsenottelu: Neea Käyhkö Savonlinnan Riento, Saga Vanninen Tampereen Pyrintö.

4×100 m: Johanna Kylmänen Raision Kuula, Anna Pursiainen Espoon Tapiot, Sonja Stång Kuivasjärven Aura, Emma Tainio Paimion Urheilijat. Katja Luukkola Leppävaaran Sisu (varajuoksija). – Milla Pirkkalainen Savonlinnan Riento (kotiin jäävä varajuoksija).

19-vuotiaiden yleisurheilun EM-kisat – Tulosrajat


Valintapäivä 5.7. Joukkueeseen voidaan nimetä 4 tulosrajan rikkonutta, 2002-2003 syntynyttä urheilijaa / laji, joista kolme osallistuu kilpailuihin ja neljäs on kotiin jäävä varahenkilö. Tulosrajat tulee olla tehtynä 1.1.-4.7.2021 välisenä aikana tilastokelpoisissa kilpailuissa (hallitulokset hyväksytään, pois lukien ylipitkän radan tulokset). Moniotteluissa tulosraja tulee olla tehtynä 1.5.2020-4.7.2021. Valinnoissa painotetaan ulkoratakauden 2021 tuloksia.

19v EM-kisojen tulosrajat

MiehetLajiNaiset
10,60100 m11,79
21,40200 m24,11
47,75400 m54,90
1.50,35800 m2.07,80
3.48,101500 m4.25,10
8.23,003000 m9.43,30
14.34,505000 m17.10,70
14,01 (99 cm)110 m / 100 m aj13,85
52,90400 m aj60,35
9.11,903000 m esteet10.41,50
45.10,010 km kilpakävely51.16,10
212Korkeus179
508Seiväs401
742Pituus613
15,263-loikka12,77
18,10 (6 kg)Kuula14,20
55,50 (1.75 kg)Kiekko48,20
69,40 (6 kg)Moukari58,00
68,65Keihäs50,10
719510-ottelu / 7-ottelu5330
40,97 (10,84 / 21,88)4x100 m45,34 (11,93 / 24,39)
3.13,20 (48,90)4x400 m3.36,80 (54,80)