Motonet GP 2020 - Katso Ohjelma, Lajit & Tulokset

Motonet GP 2020


Motonet GP on kotimaisen yleisurheilun johtava kilpailusarja. Motonet GP:n osakilpailuja järjestetään kauden 2020 aikana viidellä eri paikkakunnalla ja ne näkyvät suorina lähetyksinä Ylen kanavilta. Motonet GP:tä edeltänyt kilpailusarja tunnettiin vielä vuoteen 2018 asti nimellä Eliittikisat.

Sivuiltamme löydät muun muassa Motonet GP:n kisakalenterin, tulokset ja tilastoja menneiltä vuosilta!
Kauden 2020 Motonet GP -kilpailut kisataan edellisvuoden kuuden paikkakunnan sijaan viidellä paikkakunnalla. Myös kisojen ajankohdat aikaistuvat arvokisojen (olympialaiset ja EM-kisat) vuoksi.



Motonet GP 2020 – Kisat


Ensi kesän (2020) Motonet GP -kilpailut käydään viidellä paikkakunnalla. Edellisvuoden kisakalenteriin tulee muutamia muutoksia: Lapinlahti ja Tampere tippuvat GP-sarjasta pois, kun taas Kuortane lisätään Motonet GP:n kisapaikkakunnaksi.

Motonet GP 2020 - kisakalenteri

Motonet GPPäivä
Joensuu3.6.2020
Espoo12.6.2020
Kuortane21.6.2020
Jyväskylä8.7.2020
Lahti15.7.2020


Motonet GP 2020 – Televisiointi


Motonet GP:n kaikki kilpailut näkyvät tuttuun tapaan Ylen kanavilta sekä Yle Areenasta. Vastikään tehdyn uuden sopimuksen myötä Motonet GP näytetään YLEn kanavilla vuoteen 2026 saakka.

Kisakohtaiset lajit kauden 2019 kisoissa


Kaudella 2019 Motonet GP järjestettiin kuudella paikkakunnalla. Alla listaus paikkakunnista ja niissä kilpailtavista lajeista.

Laji/PaikkaLahtiJyväsk.Tamp.Lapinl.JoensuuEspoo
100 mMN MMN
200 mN MN M
400 m      
800 m MN N / MN / M
1500 mN / M MN / M  
3000 m    M 
5000 m M N  
100/110 m aj.NN / MNNNN
400 m aj.MNN / M NN / M
3000 m est. N MN 
KorkeusN N / M NN
SeiväsMMMM M
PituusNMNMMM
3-loikkaMN  MN
Kuula   N  
Kiekko  NN N
MoukariMN / M    
KeihäsN MMN / MM


Motonet GP 2019 - Tulokset


Motonet GP Espoo 18.8.2019


M 400 m aj A-erä

#UrheilijaTulos
1.Oskari Mörö (Esbo IF)49,74
2.Timofey Chalyy (ANA)50,25
3.Alex Knibbs (GBR)50,59
4.Jehue Gordon (TTO)51,14
5.Romel Lewis (JAM)51,74
6.Joni Vainio-Kaila (Laitilan Jyske)52,03
7.Tuomas Lehtonen (Liedon Parma)52,20
8.Jonni Blomqvist (Borgå Akilles)52,39

N 400 m aj A-erä

#UrheilijaTulos
1.Vera Barbosa (POR)56,15
2.Valeria Andreeva (ANA)56,34
3.Jess Turner (GBR)56,39
4.Eveliina Määttänen (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)58,58
5.Martta Rautala (Viipurin Urheilijat)59,71
6.Nea Mattila (Helsingfors IFK)59,96
7.Mathilda Kvist (Vasa IS)1.00,62
8.Annika Hannola (Helsingin Kisa-Veikot)1.01,87


M 200 m A-erä

#UrheilijaTulos
1.Andrei Kukharenko (ANA)21,05
2.Roope Saarinen (Esbo IF)21,09
3.Chad Miller (GBR)21,38
4.Eljas Aalto (IF Sibbo-Vargarna)21,38
5.Ville Aarnivala (Tampereen Pyrintö)21,66
6.Erik Annerfalk (SWE)21,81
-Santeri Kuusiniemi (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)DNF

N 100 m aj

#UrheilijaTulos
1.Nooralotta Neziri (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,01
2.Reetta Hurske (Tampereen Pyrintö)13,06
3.Eefje Boons (NED)13,08
4.Farah Jacques (CAN)13,17
5.Greta Kerekes (HUN)13,17
6.Matilda Bogdanoff (Helsingfors IFK)13,21
7.Karelle Edwards (CAN)13,37
-Erica Bougard (USA)DQ


M/N 200m Kelaus T53-54

#UrheilijaTulos
1.Leo-Pekka Tähti T54 (Porin Tarmo)24,71
2.Tuomo Himanka T54 (Kalajoen Junkkarit)28,00
3.Esa-Pekka Mattila T54 (Espoon Tapiot)28,01
4.Henry Manni T34 (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)28,11
5.Jesse Anttila T54 (Hämeenlinnan Tarmo)28,89
6.Niko Ristiranta T54 (Kuusankosken Kisa)29,01
7.Amanda Kotaja T54 (Vampulan Urheilijat)29,50
8.Sini Paukkeri T54 (Pudasjärven Urheilijat)34,31

M 200m Kelaus T51-52

#UrheilijaTulos
1.Toni Piispanen (Espoon Tapiot)39,81
2.Peter Genyn (BEL)40,43
3.Antti Sinisaari ()51,11


N 100 m

#UrheilijaTulos
1.Kiara Parker (USA)11,44
2.Lotta Kemppinen (Helsingfors IFK)11,54
3.Hanna-Maari Latvala (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,57
4.Helene Rønningen (NOR)11,68
5.Gina Akpe-Moses (IRL)11,69
6.Anniina Kortetmaa (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,71
7.Anna Pursiainen (Espoon Tapiot)11,82
8.Jandeh Jallow (Oulun Pyrintö)11,97

M Keihäs

#UrheilijaTulos
1.Alexandru Novac (ROU)79,70
2.Lassi Etelätalo (Joensuun Kataja)78,66
3.Oliver Helander (IF Raseborg)78,43
4.Patriks Gailums (LAT)78,22
5.Toni Kuusela (Kuortaneen Kunto)77,37
6.Genki Dean (JPN)75,67
7.Teemu Wirkkala (Toholammin Urheilijat)74,16
8.Sami Peltomäki (Alajärven Ankkurit)74,00
9.Jami Kinnunen (Äänekosken Urheilijat)71,54
10.Jarmo Marttila (Kälviän Tarmo)71,03
11.Teo Takala (IF Raseborg)70,04


N 800 m A-erä

#UrheilijaTulos
1.Noelie Yarigo (BEN)2.03,00
2.Sara Kuivisto (Borgå Akilles)2.03,02
3.Maryna Arzamasova (BLR)2.03,17
4.Alena Brooks (TTO)2.04,15
5.Claire Mooney (IRL)2.06,35
6.Laura Valdes (ESP)2.08,84
7.Viola Westling (Turun Urheiluliitto)2.11,16
8.Katja Blunden (Helsingin Kisa-Veikot)2.11,42
9.Kaisa Honkaharju (Kälviän Tarmo)2.11,76
10.Moona Latvala (Helsingin Kisa-Veikot)2.12,09
11.Heini Ikonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.12,15
-Volha Nemahai (BLR)DNF

M 100m Kelaus T51-52

#UrheilijaTulos
1.Toni Piispanen (Espoon Tapiot)20,57
2.Peter Genyn (BEL)21,20
3.Antti Sinisaari ()25,63


N Kolmiloikka

#UrheilijaTulos
1.Dovile Kilty (LTU)14,23 (+1,4)
2.Kristiina Mäkelä (Orimattilan Jymy)14,10 (+2,2) w
3.Senni Salminen (Imatran Urheilijat)13,85 (+1,5) PB
4.Iryna Vaskouskaya (BLR)13,79 (+2,0)
5.Janne Nielsen (DEN)13,60 (+2,2) w
6.Emma Pullola (Vaasan Vasama)13,38 (+2,3) w
7.Kira Kytölä (Esbo IF)13,36 (+2,4) w
8.Rebecka Abrahamsson (SWE)13,27 (+2,8) w
9.Caroline Ehrhardt (CAN)13,08 (+1,3)
10.Liisa Naskali (Nokian Urheilijat)12,67 (+3,1) w
11.Jessica Miettinen (Joensuun Kataja)12,58 (+3,2) w
12.Elina Torro (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)12,32 (+2,4) w
13.Elina Kostiainen (Vihdin Viest)12,31 (+1,9)

M/N 100m Kelaus T53-T54

#UrheilijaTulos
1.Leo-Pekka Tähti T54 (Porin Tarmo)13,90
2.Esa-Pekka Mattila T54 (Espoon Tapiot)15,32
3.Tuomo Himanka T54 (Kalajoen Junkkarit)15,33
4.Henry Manni T34 (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)15,86
5.Niko Ristiranta T54 (Kuusankosken Kisa)15,97
6.Amanda Kotaja T54 (Vampulan Urheilijat)16,05
7.Jesse Anttila T54 (Hämeenlinnan Tarmo)16,12
8.Sini Paukkeri T54 (Pudasjärven Urheilijat)17,98


N 100 m aj

#UrheilijaTulos
1.Nooralotta Neziri (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,03 Q
2.Farah Jacques (CAN)13,17 Q
3.Eefje Boons (NED)13,17 Q
4.Erica Bougard (USA)13,18 q
5.Anni Siirtola (Helsingin Kisa-Veikot)13,77
6.Tanja Kokkonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)14,07
7.Lotta Vento (Turun Urheiluliitto)14,15
-MacKenzie Hill (USA)DNF

M 800 m A-erä

#UrheilijaTulos
1.Nikolay Verbitskiy (ANA)1.48,93
2.Christian von Eitzen (GER)1.49,49
3.Joonas Rinne (Saarijärven Pullistus)1.49,51
4.Markus Teijula (Naantalin Löyly)1.49,71
5.Robin Rohlen (SWE)1.49,93
6.Mohamed Abouettahery (MAR)1.50,06
7.Siarhei Karpau (BLR)1.51,03
8.Ville Lampinen (Kenttäurheilijat -58)1.51,49
9.Jaakko Lehtilä (Esbo IF)1.52,27
10.Tuomo Salonen (Espoon Tapiot)1.52,75
11.Elmar Engholm (SWE)2.00,99
-Andreas Roth (NOR)DNF


N Korkeus

#UrheilijaTulos
1.Heta Tuuri (Lahden Ahkera)183
2.Yuliya Chumachenko (UKR)183
3.Linda Sandblom (HIK Friidrot)179
4.Sofie Skoog (SWE)179
5.Nadezha Dubovitskaya (KAZ)179
6.Viivi Voutilainen (Turun Urheiluliitto)175
7.Elin Pajunen (IF Åsarna)170
8.Miia Lindholm (Helsingfors IFK)165
8.Gabriela Kosonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)165

N 100 m

#UrheilijaTulos
1.Hanna-Maari Latvala (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,49 Q
2.Helene Rønningen (NOR)11,53 Q
3.Annika Mäenpää (Noormarkun Nopsa)11,91
4.Maria Räsänen (Lapin Veikot)11,92
5.Anna Julin (IF Nykarlebynejden)12,07
6.Säde Honkala (Turun Urheiluliitto)12,30
7.Alisa Aalto (Tampereen Pyrintö)12,43


M 200 m B-erä

#UrheilijaTulos
1.Tuukka Huuskola (Esbo IF)21,23
2.Matias Linkoaho (Helsingin Kisa-Veikot)21,76
3.Aleksi Lehto (Seinäjoen Seudun Urheilijat)21,87
4.Erno Mehtonen (Savonlinnan Riento)22,40
5.Kalle Raitala (Tampereen Pyrintö)22,79
6.Mikko Ryhänen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)23,07
7.Mouctar Diallo (Savonlinnan Riento)23,12

M Seiväs

#UrheilijaTulos
1.Ilya Mudrov (ANA)542
2.Charlie Myers (GBR)542
3.Tomas Wecksten (Karhulan Urheilijat)532
4.Tommi Holttinen (Someron Esa)532
5.Jere Keskinen (Vaasan Toverit)532
6.Mikko Paavola (Alajärven Ankkurit)522
7.Eetu Turakainen (Turun Urheiluliitto)522
8.Anton Kunnas (IF Sibbo-Vargarna)522
9.Carl Stenson (SWE)512
10.Juho Alasaari (Laihian Luja)487
10.Veeti Vesalainen (Lahden Ahkera)487


M 400 m aj B-erä

#UrheilijaTulos
1.Anton Tallbacka (Helsingfors IFK)54,46
2.Edward Lindberg (IF Sibbo-Vargarna)54,57
3.Samuli Raikunen (Liedon Parma)55,61
4.Iiro Surkka (Jyväskylän Kenttäurheilijat)57,00
5.Santeri Tanner (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)59,17

N Kiekko

#UrheilijaTulos
1.Salla Sipponen (Keuruun Kisailijat)56,59
2.Vanessa Kamga (SWE)55,36
3.Sanna Kämäräinen (Lapin Veikot)54,80
4.Lotta-Kaisa Eliander (Turun Urheiluliitto)53,03
5.Vilma Paakkala (Espoon Tapiot)52,59
6.Johanna Lehtiö (Kenttäurheilijat -62)50,60
7.Elina Mattila (Turun Urheiluliitto)49,81
8.Katri Hirvonen (Joensuun Kataja)48,86
-Patricia Kellgren (Helsingfors IFK)NM
-Hrisoula Anagnostopoulou (GRE)NM


N 400 m aj B-erä

#UrheilijaTulos
1.Kristiina Halonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)59,04
2.Meeri Salomaa (Esbo IF)1.01,43

N 800 m B-erä

#UrheilijaTulos
1.Janette Niemi (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.12,74
2.Suvi Selvenius (Helsingin Kisa-Veikot)2.12,93
3.Ella Koskiniemi (Espoon Tapiot)2.14,81
4.Jessica Rautelin (Esbo IF)2.15,23
5.Riina Heikkonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)2.15,83
6.Pinja Kotinurmi (Lahden Ahkera)2.16,83
7.Siiri Rainio (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.17,15
8.Lotta-Maria Maine (Lauttakylän Luja)2.17,57
9.Janna Hautala (Lahden Ahkera)2.17,95
10.Sofie Lövdal (Vasa IS)2.17,99
11.Roosa Lahtinen (Tampereen Pyrintö)2.18,36
12.Viivi Lankinen (Turun Urheiluliitto)2.18,50
-Karin Storbacka (Ik Falken)DNF


M 800 m B-erä

#UrheilijaTulos
1.Matias Tiiro (Limingan Niittomiehet)1.53,92
2.Joonatan Junkkala (Vammalan seudun Voima)1.53,96
3.Samuli Hussa (Limingan Niittomiehet)1.54,46
4.Santtu Heikkinen (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)1.54,64
5.Eelis Uitto (Viipurin Urheilijat)1.55,12
6.Tuomas Puputti (IF Raseborg)1.55,18
7.Antton Launto (Sauvon Urheilijat)1.55,24
8.Lauri Hassi (Oriveden Ponnistus)1.55,27
9.Jussi Raittinen (Kurikan Ryhti)1.55,79
10.Julius Mäkinen (Tampereen Pyrintö)1.58,20
-Alex Rauhala (Vasa IS)DNF

N Tuolikeihäs

#UrheilijaTulos
1.Marjaana Heikkinen F34 (Siilinjärven Ponnistus)18,88
2.Jasmine Repo F55 (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,37


M Tuolikeihäs

#UrheilijaTulos
1.Tuomas Manni F33 (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)23,83
2.Janne Saario F34 (Liedon Parma)19,35
3.Janne Silvo F33 (Liedon Parma)7,49

N 800 m C-erä

#UrheilijaTulos
1.Hertta Hankimaa (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)2.15,92
2.Noomi Malmgren (Esbo IF)2.16,37
3.Maija Tukeva (ÄhtU)2.16,59
4.Kiia Keinonen (Tampereen Pyrintö)2.16,79
5.Mona Jäppinen (Helsingin Kisa-Veikot)2.17,10
6.Linnea Harala (Someron Esa)2.18,85
7.Ilona Mononen (Janakkalan Jana)2.19,09
8.Helmi Vuorimaa (Lahden Ahkera)2.19,74
9.Pihla Hokkanen (Kuopion Reipas)2.20,14
10.Katariina Liipo (Esbo IF)2.20,26
11.Ilona Pulkkinen (TuWe)2.22,69
-Katri Djerf (Runners Club)DNF


M 800 m C-erä

#UrheilijaTulos
1.Benjamin Lee (Helsingin Kisa-Veikot)1.55,55
2.Robin Lainto (Turun Urheiluliitto)1.55,78
3.Atte Nevala (Kenttäurheilijat -59)1.56,02
4.Samu Heikkonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)1.56,39
5.Robin Kronqvist (IK Falken)1.57,14
6.Vincent Quednau (Helsingin Kisa-Veikot)1.57,64
7.Wiljami Itämeri (Turun Urheiluliitto)1.58,19
8.Konsta Hämäläinen (Sulkavan Urheilijat -41)1.59,17
9.Kristian Backman (Imatran Urheilijat)1.59,17
10.Christian Vänttinen (Naantalin Löyly)1.59,67
11.Leevi Kallio (Lahden Ahkera)2.00,23
-Daniel Lundmark (Helsingfors Ifk)DNF

N 800 m D-erä

#UrheilijaTulos
1.Aino Sikkinen (Tampereen Pyrintö)2.20,86
2.Johanna Sällinen (Turun Urheiluliitto)2.21,86
3.Heljä-Viivi Unkila (Turun Urheiluliitto)2.22,38
4.Veera Kontkanen (Joensuun Kataja)2.22,77
5.Mira Tuominen (Forssan Salama)2.23,00
6.Jenna Maukonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.24,46
7.Annina Walling (Kuopion Reipas)2.24,68
8.Veronika Virtapohja (Tampereen Pyrintö)2.27,12
9.Anna Hyvärinen (Turun Urheiluliitto)2.28,88
10.Alisa Pennanen (Forssan Salama)2.31,96
-Karin Storbacka (Ik Falken)DNF


M Pituus

#UrheilijaTulos
1.Roni Ollikainen (Helsingin Kisa-Veikot)8,04 (+1,5) SB
2.Kalle Salminen (Joensuun Kataja)7,78 (+0,8) PB
3.Mohammad Amin Al-Salami (SYR)7,74 (+1,1)
4.Artsiom Huryn (BLR)7,71 (+2,7) w
5.Yaroslav Isachenkov (UKR)7,63 (+2,5) w
6.Joska Tommola (Lahden Ahkera)7,21 (+3,2) w
7.Arttu Tyystjärvi (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)7,20 (+2,5) w
8.Pyry Keränen (Karkkilan Pojat)7,19 (+3,9) w
9.Valtteri Välläri (Janakkalan Jana)6,90 (+1,9)
10.Janne Etelämäki (Kuortaneen Kunto)6,87 (+2,5) w
-Tuomas Rouvali (Jyväskylän Kenttäurheilijat)DNS ()

M 800 m D-erä

#UrheilijaTulos
1.Lassi Kuva (Lahden Ahkera)1.58,91
2.Mustafe Muuse (Turun Urheiluliitto)1.59,84
3.Jussi Huuskonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.00,18
4.Wäinö Hautala (Lahden Ahkera)2.04,05
5.Pyry Suojanen (Turun Urheiluliitto)2.04,23
6.Kalle Lahtinen (Tampereen Pyrintö)2.06,87
7.Patrik Järvinen (Tampereen Pyrintö)2.07,22
8.Onni Ikonen (Hankasalmen Hanka)2.15,97
-Jani Henriksson (Viipurin Urheilijat)DNF
-Lauri Syväranta (Lahden Ahkera)DNS


M Kiekko

#UrheilijaTulos
1.Ehsan Hadadi (IRI)63,72
2.Nuermaimaiti Tulake (CHN)58,12
3.Abuduaini Tuergong (CHN)58,08
4.Oskari Perälampi (Espoon Tapiot)58,02
5.Tan Shen (CHN)57,55
6.Ville Kivioja (Nokian Urheilijat)52,84
7.Juha Lahdenranta (Porin Yleisurheilu)52,59



Joensuun Motonet GP 24.7.2019


100 m aidat finaali, naiset

#UrheilijaAika
1.Brittany Anderson (JAM)12,71 WJR
2.Annimari Korte (Helsingfors IFK)12,72 SE
3.Reetta Hurske (Tampereen Pyrintö)12,78 PB
4.Isabelle Pedersen (NOR)13,28
5.Rikenette Steenkamp (RSA)13,35
6.Jutta Heikkinen (Joensuun Kataja)13,74
7.Julia Enarvi (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,77
-Nooralotta Neziri (Jyväskylän Kenttäurheilijat)DNS



3000 m, miehet (top 10)

#UrheilijaAika
1.Topi Raitanen (Helsingin Kisa-Veikot)7.52,82 PB
2.Per Svela (NOR)7.55,83
3.Marius Vedvik (NOR)7.56,29
4.Sam Atkin (GBR)8.01,41
5.Brian Fay (IRL)8.09,26
6.David Nilsson (SWE)8.09,90
7.Erik Udo Pedersen (NOR)8.14,96
8.Hannu Granberg (Lahden Ahkera)8.15,66 PB
9.Alexander Nilsson (SWE)8.16,54 PB
10.Miika Tenhunen (Nivalan Urheilijat)8.16,60 PB

3000 m esteet, naiset (top 10)

#UrheilijaAika
1.Camilla Richardsson (Vasa IS)9.35,27 PB
2.Alicja Konieczek (POL)9.36,09 PB
3.Fancy Cherono (KEN)9.36,61
4.Elizabeth Bird (GBR)9.36,84 PB
5.Adva Cohen (ISR)9.38,01
6.Michelle Finn (IRL)9.41,23
7.Tuigong Caroline Chepkurui (KEN)9.48,97
8.Janica Rauma (Forssan Salama)9.49,95
9.Jana Sussmann (GER)9.54,30
10.Yukari Ishizawa (JPN)10.01,98



800 m A-erä, miehet

#UrheilijaAika
1.Ramzi Abdenouz (ALG)1.47,28
2.Joseph Reid (GBR)1.47,71
3.Andreas Bube (DEN)1.47,99
4.Christian von Eitzen (GER)1.48,54
5.Mohamed Abouettahery (MAR)1.48,89
6.Jan Petrac (SLO)1.49,15
7.Ville Lampinen (Kenttäurheilijat -58)1.49,73
8.Joonas Rinne (Saarijärven Pullistus)1.50,38
9.Rivar Tipp (EST)1.53,51
10.Elias Tuominen (Naantalin Löyly)1.54,14

Keihäänheitto, miehet

#UrheilijaTulos
1.Magnus Kirt (EST)87,35
2.Antti Ruuskanen (Pielaveden Sampo)80,79
3.Lassi Etelätalo (Joensuun Kataja)80,72
4.Shivpal Singh (IND)76,90
5.Tanel Laanmäe (EST)75,82
6.Toni Sirviö (Sulkavan Urheilijat -41)72,54
7.Teo Takala (IF Raseborg)72,49
8.Joni Karvinen (Joensuun Kataja)72,12
9.Patrik Torn (Pyhäselän Urheilijat)70,44
10.Ville Miettinen (Juuan Urheilijat)63,17



Kolmiloikka, miehet

#UrheilijaTulos
1.Roger Haitengi (NAM)16,26
2.Adrian Swiderski (POL)16,24
3.Simo Lipsanen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)16,15
4.Carlos Veiga (POR)16,02
5.Topias Koukkula (Kangasalan Urheilijat -68)15,92
6.Arttu Tyystjärvi (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)15,72
7.Veikko Nugraha (Espoon Tapiot)15,70 PB
8.Daigo Hasegawa (JPN)15,04
9.Daniel Ofosu (Turun Weikot Yleisurheilu)14,87
-Aleksi Pelto (Tampereen Urheilijat -38)NM

800 m A-erä, naiset

#UrheilijaAika
1.Hedda Hynne (NOR)2.02,42
2.Maryna Arzamasava (BLR)2.03,12
3.Volha Nemahai (BLR)2.03,53
4.Sara Kuivisto (Borgå Akilles)2.04,09
5.Liga Velvere (LAT)2.04,36
6.Viola Westling (Turun Urheiluliitto)2.11,31 PB
7.Moona Latvala (Helsingin Kisa-Veikot)2.11,70 PB
8.Heini Ikonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.12,28
9.Reetta Joronen (Savonlinnan Riento)2.13,41
10.Janette Niemi (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.13,76



200 m A-erä, miehet

#UrheilijaAika
1.Przemyslav Slowikowski (POL)20,77 PB
2.Kirara Shiraishi (JPN)20,83
3.Oskari Lehtonen (Nurmijärven Yleisurheilu)20,83 PB
4.Masafumi Naoki (JPN)21,28
5.Robert Moise (HAI)21,30
6.Jonathan Nyepa (MAS)21,39

Korkeushyppy, naiset

#UrheilijaTulos
1.Mariya Siratsiuk (BLR)179
2.Linda Sandblom (HIK Friidrott)175
2.Nedezhda Andryukhina (RUS)175
4.Sini Lällä (Jyväskylän Kenttäurheilijat)170
4.Neea Käyhkö (Savonlinnan Riento)170
6.Gabriela Kosonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)170



400 m aidat, naiset

#UrheilijaAika
1.Lina Nielsen (GBR)56,91
2.Jessie Knight (GBR)56,94
3.Wenda Nel (RSA)58,09
4.Eveliina Määttänen (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)59,11
5.Nea Mattila (Helsingfors IFK)1.00,24
6.Oona Hujanen (Helsingin Kisa-Veikot)1.00,82
7.Annika Hannola (Helsingin Kisa-Veikot)1.01,68
8.Elin Mickos (IF Sibbo-Vargarna)1.02,04

100 m A-erä, miehet

#UrheilijaAika
1.Takuya Kawakami (JPN)10,27
2.Andrew Fisher (BRN)10,32
3.Jonathan Nyepa (MAS)10,37
4.Przemyslav Slowikowski (POL)10,37
5.Oskari Lehtonen (Nurmijärven Yleisurheilu)10,53 PB
6.Robert Moise (HAI)10,59
7.Jonathan Quarcoo (NOR)10,59
8.Amiya Kumar Mallick (IND)10,60


Pituushyppy, miehet

#UrheilijaTulos
1.Roni Ollikainen (Helsingin Kisa-Veikot)779
2.Kalle Salminen (Joensuun Kataja)774
3.Ifeanyi Otuounye (TKS)766
4.Mateusz Rózanski (POL)763
5.Ramone Bailey (JAM)758
6.Reynold Banigo (GBR)743
7.Arttu Pajulahti (Viipurin Urheilijat)721
8.Pyry Keränen (Karkkilan Pojat)717
9.Tuomas Rouvali (Jyväskylän Kenttäurheilijat)683
10.Aleksi Salminen (Harjavallan Jymy)653

Keihäänheitto, naiset

#UrheilijaTulos
1.Tatsiana Khaladovich (BLR)64,82
2.Irena Sedivá (CZE)59,35
3.Asdis Hjalmsdottir (ISL)59,27
4.Ge Lijuan (CHN)55,71
5.Jenni Kangas (Seinäjoen Seudun Urheilijat)55,12
6.Heidi Nokelainen (Joensuun Kataja)53,29
7.Marina Saito (JPN)52,34
8.Jatta-Mari Jääskeläinen (Turun Urheiluliitto)50,27
9.Risa Miyashita (JPN)50,23
10.Sanne Erkkola (Turun Urheiluliitto)48,53
11.Saara Lipsanen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)48,10
12.Miia Makkonen (Sysmän Sisu)47,92

Motonet GP Lapinlahti 17.7.2019


3000 m esteet, miehet

#UrheilijaAika
1.Bilah Tabti (ALG)8.22,75
2.Topi Raitanen (Helsingin Kisa-Veikot)8.22,76
3.Kaur Kivistik (EST)8.30,56
4.Stephen Kiplagat (KEN)8.31,87
5.Lawrence Kemboi (KEN)8.34,70
6.Tom Erling Kårbo (NOR)8.35,02
7.Emil Blomberg (SWE)8.35,20
8.Justinas Berzanskis (LTU)8.46,41
9.Miika Tenhunen (Nivalan Urheilijat)8.54,96
10.Serhyi Schevchenko (UKR)9.12,44
11.Hannu Granberg (Lahden Ahkera)9.17,33

5000 m, naiset

#UrheilijaAika
1.Katsiaryna Karneyenka (BLR)15.34,51 PB
2.Camilla Richardsson (Vasa IS)15.37,02 PB
3.Natalia Rule (AUS)15.39,33 PB
4.Valeriya Zhandarova (GEO)15.54,14
5.Anna Haataja (Oulun Pyrintö)17.36,72 PB
6.Krista Lindholm (Pudasjärven Urheilijat)17.57,01
7.Oona-Mari Hakulinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)18.02,85
8.Emma Hakala (Espoon Tapiot)18.03,28 PB
9.Katri Niemistö (Jyväskylän Kenttäurheilijat)18.05,20
10.Emma Hietaranta (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)18.18,15


1500 m naiset (top 10)

#UrheilijaAika
1.Janica Rauma (Forssan Salama)4.24,53
2.Agata Strausa (LAT)4.29,16
3.Reetta Joronen (Savonlinnan Riento)4.32,21
4.Kaisa Honkaharju (Kälviän Tarmo)4.36,31 PB
5.Heini Ikonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)4.37,29 PB
6.Katri Gauriloff (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)4.39,38
7.Pihla Hokkanen (Kuopion Reipas)4.39,52
8.Lotta-Maria Maine (Lauttakylän Luja)4.44,38
9.Jenni Moskari (Kenttäurheilijat -58)4.44,85
10.Maria Murtorinne-Taskinen (Kuopion Reipas)4.51,86

1500 m A-erä, miehet (top 10)

#UrheilijaAika
1.Timo Benitz (GER)3.44,00
2.Evans Biwot (KEN)3.44,14
3.Simas Bertasius (LTU)3.44,46
4.Brian Fay (IRL)3.46,05
5.Andrew Smith (GBR)3.46,14
6.Siarhei Platonau (BLR)3.47,18
7.Robin Rohlen (SWE)3.47,38 PB
8.Joonas Rinne (Saarijärven Pullistus)3.47,67
9.Eero Saleva (Helsingin Kisa-Veikot)3.49,66 PB
10.Martti Siikaluoma (Lahden Ahkera)3.50,02


100 m aidat 2. juoksu, naiset

#UrheilijaAika
1.Annimari Korte (Helsingfors IFK)12,86 PB
2.Reetta Hurske (Tampereen Pyrintö)12,97 PB
3.Matilda Bogdanoff (Helsingfors IFK)13,18
4.Hanna Chubkovtsova (UKR)13,45
5.Viivi Avikainen (Lahden Ahkera)13,95
6.Sonja Stång (Kuivasjärven Aura)14,42

Keihäänheitto, miehet

#UrheilijaTulos
1.Edis Matusevicius (LTU)78,15
2.Catis Cakss (LAT)77,81
3.Antti Ruuskanen (Pielaveden Sampo)77,42
4.Rolands Strobinders (LAT)76,75
5.Sami Peltomäki (Alajärven Ankkurit)75,32
6.Jani Kiiskilä (Veitsiluodon Kisaveikot)73,81
7.Toni Sirviö (Sulkavan Urheilijat -41)73,75
8.Jarmo Marttila (Kälviän Tarmo)68,10
9.Taneli Juutinen (Kuopion Reipas)67,09
10.Jere Salo (Lauttakylän Luja)65,21
11.Ville Miettinen (Juuan Urheilijat)63,03


Pituushyppy, miehet

#UrheilijaTulos
1.Zarck Visser (RSA)770
2.Kristian Pulli (Kaipolan Vire)767
3.Raimone Bailey (JAM)767
4.Kalle Salminen (Joensuun Kataja)758
5.Ifeanyichukwu Otuonye (TKS)750
6.Joona Kokkola (Valtiumon Vasama)717
7.Jimi Nukala (Vasa IS)695

100 m finaali, miehet

#UrheilijaAika
1.Jonathan Nyepa (MAS)10,48
2.Rechmial Miller (GBR)10,52
3.Amiya Kumar Mallick (IND)10,55
4.Otto Ahlfors (Ikaalisten Urheilijat)10,57
5.Robert Moise (HAI)10,58
6.Jonathan Quarcoo (NOR)10,60


Kuulantyöntö, naiset

#UrheilijaTulos
1.Senja Mäkitörmä (Varpaisjärven Vire)16,72
2.Alena Abramchuk (BLR)16,69
3.Frida Åkerström (SWE)16,56
4.Kaisa Kymäläinen (Oriveden Ponnistus)16,15 PB
5.Eveliina Rouvali (Kuopion Reipas)15,72
6.Jessica Meriheinä (Liljendal IK)14,56 PB
7.Henna Sallinen (Savonlinnan Riento)14,05
8.Tiia Tirkkonen (Keiteleen Kunto)12,71 PB

200 m kelaus

#UrheilijaAika
1.Leo-Pekka Tähti (Porin Tarmo)24,96
2.Henry Manni (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)27,92
3.Tuomo Himanka (Kalajoen Junkkarit)27,99
4.Esa-Pekka Mattila (Espoon Tapiot)28,09
5.Amanda Kotaja (Vampulan Urheilijat)29,97
6.Sini Paukkeri (Pudasjärven Urheilijat)35,56


Kiekonheitto, naiset

#UrheilijaTulos
1.Anna Rüh (GER)58,83
2.Salla Sipponen (Keuruun Kisailijat)53,61
3.Sanna Kämäräinen (Lapinlahden Veto)51,04
4.Katri Hirvonen (Joensuun Kataja)47,26
5.Tuula Penttinen (Puumalan Viri)46,97
6.Taija Tirkkonen (Keiteleen Kunto)45,19
7.Tiia Tirkkonen (Keiteleen Kunto)44,14
-Johanna Lehtiö (Kenttäurheilijat -58)NM

200 m A-erä, naiset

#UrheilijaAika
1.Hafsatu Kamara (SLE)24,48
2.Milla Heiskanen (Iisalmen Visa)24,53 PB
3.Maria Räsänen (Lapinlahden Veto)24,97
4.Zaidatul Husniah Zulkifli (MAS)25,09
5.Anna Julin (If Nykarlebynejden)25,33


Seiväshyppy, miehet

#UrheilijaTulos
1.Urho Kujanpää (Tampereen Pyrintö)540
2.Joel Benitez (GBR)530
3.Tomas Wecksten (Karhulan Urheilijat)530
4.Anton Kunnas (IF Sibbo-Vargarna)500
5.Veeti Vesalainen (Lahden Ahkera)460
-Jere Keskinen (Vaasan Toverit)NH
-Robin Nool (EST)NH

100 m kelaus

#UrheilijaAika
1.Leo-Pekka Tähti (Porin Tarmo)13,87
2.Tuomo Himanka (Kalajoen Junkkarit)15,22
3.Esa-Pekka Mattila (Espoon Tapiot)15,31
4.Henry Manni (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)15,77
5.Amanda Kotaja (Vampulan Urheilijat)16,46
6.Sini Paukkeri (Pudasjärven Urheilijat)18,72



Motonet GP Tampere 3.7.2019


800 m A-erä, naiset

#UrheilijaAika
1.Sara Kuivisto (Borgå Akilles)2.04,01
2.Revee Walcott-Nolan (GBR)2.05,03
3.Helin Meier (EST)2.06,95
4.Kelly Nevolihhin (EST)2.07,76
5.Nathalie Blomqvist (IK Falken)2.09,08 PB
6.Heini Ikonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.11,60 PB
7.Reetta Joronen (Savonlinnan Riento)2.11,85
8.Kaisa Honkaharju (Kälviän Tarmo)2.12,11 PB
9.Moona Latvala (Helsingin Kisa-Veikot)2.12,54 PB
10.Katja Blunden (Helsingin Kisa-Veikot)2.14,77
11.Alisa Virtanen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.16,58

Korkeushyppy, naiset

#UrheilijaTulos
1.Ella Junnila (Tampereen Pyrintö)195 SE
2.Barbara Szabo (HUN)179
3.Sini Lällä (Jyväskylän Kenttäurheilijat)179
3.Miia Sillman (Tampereen Pyrintö)179
3.Jessica Kähärä (Mikkelin Kilpa-Veikot)179
6.Viivi Voutilainen (Turun Urheiluliitto)175
7.Linda Sandblom (HIK Friidrott)175
8.Gabriela Kosonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)170


100 m aidat, naiset (+2,2)

#UrheilijaAika
1.Reetta Hurske (Tampereen Pyrintö)12,92
2.Luca Kozak (HUN)13,05
3.Matilda Bogdanoff (Helsingfors IFK)13,10
4.Hanna Plotitsyna (UKR)13,19
5.Alicia Barrett (GBR)13,45
6.Diana Suumann (EST)13,65
7.Anni Siirtola (Helsingin Kisa-Veikot)13,97

200 m A-erä, miehet

#UrheilijaAika
1.Salem Eid Yaqoob (BRN)21,09
2.Marek Niit (EST)21,25
3.Oskari Lehtonen (Nurmijärven Yleisurheilu)21,38
4.Addau Abdou (BRN)21,38
5.Ville Aarnivala (Tampereen Pyrintö)21,61
6.Ryan Shields (JAM)22,09
-Jaysuma Saidy Ndure (NOR)DNF


Keihäänheitto, miehet

#UrheilijaTulos
1.Keshorn Walcott (TTO)82,32
2.Gatis Cakss (LAT)82,16
3.Toni Kuusela (Kuortaneen Koitto)80,06
4.Lassi Etelätalo (Joensuun Kataja)76,98
5.Jarmo Marttila (Kälviän Tarmo)72,10
6.Jani Kiiskilä (Veitsiluodon Vastus)71,75
7.Topias Laine (Helsingin Kisa-Veikot)71,67
8.Niu Heqing (CHN)67,44
9.Patrik Torn (Pyhäselän Urheilijat)67,12
10.Hu Haoran (CHN)63,77
-Petr Frydrych (CZE)NM

1500 m A-erä, miehet (top 10)

#UrheilijaAika
1.Ashley Smith (RSA)3.45,62
2.Siarhei Platonau (BLR)3.45,95
3.Mohamed Abouettahery (MAR)3.47,83
4.Samu Mikkonen (Joensuun Kataja)3.48,07
5.Martti Siikaluoma (Lahden Ahkera)3.49,21
6.Olavi Allase (EST)3.49,50
7.Antton Launto (Sauvon Urheilijat)3.50,09 PB
8.Jiri Karjalainen (Joensuun Kataja)3.50,74 PB
9.Eemil Helander (Jyväskylän Kenttäurheilijat)3.52,85 PB
10.Panu Jantunen (Helsingin Kisa-Veikot)3.53,55


400 m aidat, naiset

#UrheilijaAika
1.Aminat Jamal (BRN)57,72
2.Eveliina Määttänen (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)59,21
3.Nea Mattila (Helsingfors IFK)59,99
4.Annika Hannola (Helsingin Kisa-Veikot)1.00,11
5.Frida Hämäläinen (Tampereen Pyrintö)1.00,36
6.Elin Mickos (IF Sibbo-Vargarna)1.00,77
7.Oona Hujanen (Helsingin Kisa-Veikot)1.01,36

Pituushyppy, naiset

#UrheilijaTulos
1.Maria Huntington (Tampereen Pyrintö)656 w
2.Milica Gardasevic (SRB)652
3.Anna Bühler (GER)642 w
4.Taika Koilahti (Turun Weikot)641
5.Nea Lento (Tampereen Pyrintö)615
6.Emmi Mäkinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)607 w
7.Oona Hietala (Tampereen Pyrintö)586
8.Aino Tapio (IF Sibbo-Vargarna)573
9.Sini Sanaslahti (Kaipolan Vire)568
10.Sini Toivola (Jyväskylän Kenttäurheilijat)548
-Tiina Hakanen (Tampereen Pyrintö)NM
-Ore Adamson (GBR)NM


Seibäshyppy, miehet

#UrheilijaTulos
1.Tommi Holttinen (Someron Esa)535
2.Tomas Wecksten (Karhulan Urheilijat)535
3.Mikko Paavola (Alajärven Ankkurit)510
4.Urho Kujanpää (Tampereen Pyrintö)510
5.Jere Keskinen (Vaasan Toverit)510
6.Anton Kunnas (IF Sibbo-Vargarna)510 PB
7.Eetu Turakainen (Turun Urheiluliitto)490
8.Jami Siira (Tampereen Pyrintö)490 PB
9.Juho Alasaari (Laihian Luja)465
-Veeti Vesalainen (Lahden Ahkera)NM

400 m aidat A-erä, miehet

#UrheilijaAika
1.Tibor Koroknai (HUN)50,93
2.Erik Jagor (EST)51,65
3.Joni Vainio-Kaila (Laitilan Jyske)51,72
4.Tuomas Lehtonen (Liedon Parma)52,17
5.Jonni Blomqvist (Borgå Akilles)52,99
6.Vesa Kittilä (Pyhäjoen Wirta)53,31


Kiekonheitto, naiset

#UrheilijaTulos
1.Anna Rüh (GER)57,43
2.Hrysoula Anagnostopoulou (GRE)56,61
3.Salla Sipponen (Keuruun Kisailijat)54,47
4.Sanna Kämäräinen (Lapinlahden Veto)53,92
5.Lotta-Kaisa Eliander (Turun Urheiluliitto)52,60
6.Kätlin Töllasson (EST)51,15
7.Vilma Paakkala (Espoon Tapiot)48,85
8.Katri Hirvonen (Joensuun Kataja)47,98
9.Johanna Lehtiö (Kenttäurheilijat -58)46,29
10.Helena Leveelahti (Virtain Urheilijat)45,11
-Krista Uusi-Kinnala (Laitilan Jyske)NM
-Silja Ahonen (Parkanon Urheilijat)NM

Korkeushyppy, miehet

#UrheilijaTulos
1.Daniel Kosonen (Tampereen Pyrintö)206
2.Valtteri Välimäki (Uudenkaupungin Kenttäkarhut)203
3.Matias Mustonen (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)199
3.Arttu Mattila (Äänekosken Urheilijat)199
5.Julius Kuusela (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)199
5.Samuli Eriksson (Salon Vilpas)199
7.Ville Eikkula (Tampereen Pyrintö)194
7.Artturi Tipiö (Teuvan Rivakka)194
9.Valtteri Mattila (Äänekosken Urheilijat)194
-Casper Tillander (IF Sibbo-Vargarna)NM



100 m kelaus Erä 2

#UrheilijaAika
1.Leo-Pekka Tähti (Porin Tarmo)13,97
2.Esa-Pekka Mattila (Espoon Tapiot)15,42
3.Niko Ristiranta (Kuusankosken Kisa)15,85
4.Henry Manni (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)16,11
5.Jesse Anttila (Hämeenlinnan Tarmo)16,35
6.Amanda Kotaja (Vampulan Urheilijat)16,48
7.Sini Paukkeri (Pudasjärven Urheilijat)18,36



Motonet GP Jyväskylä 19.6.2019


100 m aidat finaali, (N) (+2,3)

#UrheilijaAika
1.Klaudia Siciarz (POL)12,77
2.Nooralotta Neziri (Jyväskylän Kenttäurheilijat)12,82
3.Reetta Hurske (Tampereen Pyrintö)12,86
4.Annimari Korte (Helsingfors IFK)12,90
5.Ruslana Rahskovan (BLR)13,17
6.Maria Huntington (Tampereen Pyrintö)13,22
7.Julia Enarvi (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,71

110 m aidat 2.juoksu, (M) (+2,4)

#UrheilijaAika
1.Elmo Lakka (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,65
2.Ilari Manninen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14,02
3.Tiaan Kleynhans (RSA)14,05
4.Valtteri Kalliokulju (Liedon Parma)14,23
5.Juuso Peltola (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14,50
6.Viktor Kantele (Borgå Akilles)14,59
7.Tuomas Valle (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14,67
8.Eelis Hirvinen (Kankaanpään Seudun Leisku)15,50



Moukarinheitto, naiset

#UrheilijaTulos
1.Krista Tervo (Karhulan Katajaiset)70,18 SE
2.Kati Ojaloo (EST)67,28
3.Charlene Woitha (GER)67,08
4.Inga Linna (Riihimäen Kisko)64,50
5.Kiira Väänänen (Varpaisjärven Vire)62,46
6.Johanna Salmela (Jyväskylän Kenttäurheilijat)62,44
7.Sara Killinen (Lapuan Virkiä)62,24
8.Silja Kosonen (Someron Esa)60,10
9.Julia Kivinen (Kaustisen Pohjan-Veikot)58,89
10.Aada Koppeli (Jyväskylän Kenttäurheilijat)54,22
11.Johanna Witka (Someron Esa)48,06
-Heli Rinnekari (Nurmijärven Yleisurheilu)NM

Kolmiloikka, naiset

#UrheilijaTulos
1.Senni Salminen (Imatran Urheilijat)13,50
2.Kira Kytölä (Esbo IF)13,38
3.Emma Pullola (Vaasan Vasama)13,24
4.Jessica Kähärä (Mikkelin Kilpa-Veikot)13,04
5.Sini Sanaslahti (Kaipolan Vire)12,95
6.Elina Kostiainen (Vihdin Viesti)12,81
7.Saara Hakanen (Helsingin Kisa-Veikot)12,75
8.Ada Koistinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)12,55
9.Nea Lehto (Tampereen Pyrintö)12,51
10.Wilhelmiina Harju (Jyväskylän Kenttäurheilijat)12,50
11.Liisa Naskali (Nokian Urheilijat)12,49
12.Jessica Miettinen (Joensuun Kataja)12,45
13.Johanna Hokkanen (Kangasniemen Kalske)12,27



5000 m, miehet (top 10)

#UrheilijaAika
1.Stanislav Maslov (UKR)14.10,09
2.Vasyl Koval (UKR)14.10,56
3.Eero Saleva (Helsingin Kisa-Veikot)14.36,96
4.Siarhei Platonau (BLR)14.41,06
5.Eemil Helander (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14.43,54
6.Mika Kotiranta (Joensuun Kataja)14.51,19
7.Antti Ihamäki (Alajärven Ankkurit)14.59,07
8.Rauno Palmi (EST)15.09,43
9.Aki Nummela (Helsingin Kisa-Veikot)15.10,97
10.Samu Heikkonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)15.20,23

Seiväshyppy, miehet

#UrheilijaTulos
1.Urho Kujanpää (Tampereen Pyrintö)545
2.Carl Stenson (SWE)517
2.Eetu Turakainen (Turun Urheiluliitto)517
4.Jere Keskinen (Vaasan Toverit)506
5.Anton Kunnas (IF Sibbo-Vargarna)491
6.Mikko Paavola (Alajärven Ankkurit)491
7.Juho Alasaari (Laihian Luja)471
8.Joonas Jokivartio (Jyväskylän Kenttäurheilijat)471
-Pietari Outinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)NM
-Tomas Wecksten (Karhula Urheilijat)NM



800 m A-erä, miehet

#UrheilijaAika
1.Mohamed Abutahiri (MAR)1.49,78
2.Markus Teijula (Naantalin Löylu)1.50,46
3.Roman Fesenko (UKR)1.50,67
4.Joonas Rinne (Saarijärven Pullistus)1.50,78
5.Ville Lampinen (Kenttäurheilijat -58)1.51,39
6.Samu Mikkonen (Joensuun Kataja)1.51,41
7.Niko Viljola (Helsingin Kisa-Veikot)1.53,49
8.Joonatan Junkkala (Vammalan Seudun Voima)1.54,29
9.Aleksi Kivelä (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)1.54,39
10.Janne Kanerva (Lahden Ahkera)1.54,52

800 m B-erä, miehet

#UrheilijaAika
1.Tuomas Puputti (IF Raseborg)1.54,56
2.Santtu Heikkinen (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)1.54,69
3.Jiri Karjalainen (Joensuun Kataja)1.54,94
4.Eelis Uitto (Viipurin Urheilijat)1.55,06
5.Niklas Heikkilä (Kuusankosken Urheiluseura)1.55,18
6.Lauri Hassi (Oriveden Ponnistus)1.55,45
7.Kristian Backman (Imatran Urheilijat)1.57,23
8.Niklas Lainto (Turun Urheiluliitto)1.57,59
9.Eetu Pöyry (Tampereen Pyrintö)1.57,87
9.Leevi Kallio (Lahden Ahkera)1.57,87
11.Juho Pirskanen (Kuopion Reipas)1.58,39



3000 m esteet, naiset

#UrheilijaAika
1.Camilla Richardsson (Vasa IS)9.52,46
2.Janica Rauma (Forssan Salama)10.04,35
3.Kerry O'Flaherty (IRL)10.11,76
4.Astrid Snäll (Forssan Salama)10.40,93
5.Aino Kuljukka (Lahden Ahkera)10.57,99
6.Emma Hietaranta (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)11.06,47
7.Pihla Hokkanen (Kuopion Reipas)11.08,31
8.Sara-Elise Ruokonen (Kuusjoen Humu)11.10,17
9.Heljä-Viivi Unkila (Turun Urheiluliitto)11.29,42
10.Lotta Mäkinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11.43,62
-Amanda Virtanen (Turun Urheiluliitto)DNF

100 m finaali, naiset

#UrheilijaTulos
1.Hanna-Maari Latvala (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,45
2.Lotta Kemppinen (Helsingfors IFK)11,50
3.Anniina Kortetmaa (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,59
4.Johanna Kylmänen (Raision Kuula)11,78
5.Anna Pursiainen (Espoon Tapiot)11,88
6.Jenna Jokela (Helsingfors IFK)11,92
7.Kerttu Latvala (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)12,07



100 m aidat 1. alkuerä, naiset

#UrheilijaTulos
1.Klaudia Siciarz (POL)12,87 Q
2.Nooralotta Neziri (Jyväskylän Kenttäurheilijat)12,90 Q
3.Maria Huntington (Tampereen Pyrintö)13,11 Q
4.Anni Siirtola (Helsingin Kisa-Veikot)13,68
5.Marika Partinen (Joensuun Kataja)13,89
6.Hertta Heikkinen (Joensuun Kataja)14,48
7.Kaila Barber (USA)24,27
-Matilda Bogdanoff (Helsingfors IFK)DNF

100 m aidat 2. alkuerä, naiset

#UrheilijaAika
1.Reetta Hurske (Tampereen Pyrintö)13,12 Q
2.Annimari Korte (Helsingfors IFK)13,15 Q
3.Jade Barber (USA)13,15 Q
4.Ruslana Rahskovan (BLR)13,29 q
5.Julia Enarvi (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,41 q
6.Jutta Heikkinen (Joensuun Kataja)13,89
-Lotta Harala (Tampereen Pyrintö)DNF
-Saara Keskitalo (Espoon Tapiot)DNF



400 m ratakelaus M+N

#UrheilijaAika
1.Henry Manni (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)53,39
2.Niko Ristiranta (Kuusankosken Kisa)56,11
3.Tuomo Himanka (Kalajoen Junkkarit)56,61
4.Esa-Pekka Mattila (Espoon Tapiot)57,95
5.Jesse Anttila (Hämeenlinnan Tarmo)59,15
6.Sini Paukkeri (Pudasjärven Urheilijat)1.10,59

110 m aidat 1. juoksu, miehet

#UrheilijaAika
1.Elmo Lakka (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,71
2.Ilari Manninen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14,02
3.Valtteri Kalliokulju (Liedon Parma)14,37
4.Viktor Kantele (Borgå Akilles)14,81
5.Tiaan Kleynhans (RSA)15,00
6.Eelis Hirvinen (Kankaanpääm Seudun Leisku)15,45
7.Juuso Hassi (Oriveden Ponnistus)15,48
-Otto Kilpi (Jyväskylän Kenttäurheilijat)NM



Moukarinheitto, miehet

#UrheilijaTulos
1.Myhaylo Kokhan (UKR)75,42
2.Nick Miller (GBR)75,33
3.Dilsod Nazarov (TJK)74,81
4.Tuomas Seppänen (Noormarkun Nopsa)73,02
5.Aaron Kangas (Kankaanpäänseudun Leisku)71,70
6.Tommi Remes (Kiuruveden Urheilijat)69,96
7.Roope Auvinen (Sjundeå IF)68,51
8.Markus Kokkonen (Pyhäselän Urheilijat)66,22
-Henri Liipola (Someron Esa)NM
-Aleksi Jaakkola (Vehmaisten Urheilijat)NM

Pituushyppy, miehet

#UrheilijaTulos
1.Roni Ollikainen (Helsingin Kisa-Veikot)768
2.Simo Lipsanen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)765
3.Kalle Salminen (Joensuun Kataja)763
4.Eero Haapala (Viipurin Urheilijat)755
5.Kristian Bäck (Vasa IS)748
6.Joska Tommola (Lahden Ahkera)695
7.Tuomas Rouvali (Jyväskylän Kenttäurheilijat)694
-Arttu Pajulahti (Viipurin Urheilijat)NM



400 m aidat erä 1, naiset

#UrheilijaAika
1.Mathilda Kvist (Vasa IS)1.00,13
2.Meeri Salomaa (Esbo IF)1.00,77
3.Annika Hannola (Helsingin Kisa-Veikot)1.01,00
4.Elin Mickos (IF Sibbo-Vargarna)1.01,08
5.Neea Käyhkö (Savonlinnan Riento)1.01,54
6.Heidi Salminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)1.01,68
7.Pinja Heinonen (Tampereen Pyrintö)1.05,35

400 m aidat 2. erä, naiset

#UrheilijaAika
1.Kiah Seymour (USA)58,18
2.Viivi Lehikoinen (Helsingfors IFK)59,35
3.Eveliina Määttänen (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)59,55
4.Lauren Williams (GBR)59,73
5.Frida Hämäläinen (Tampereen Pyrintö)1.00,46
6.Nea Mattila (Helsingfors IFK)1.00,64
7.Viola Westling (Turun Urheiluliitto)1.00,73
8.Oona Hujanen (Helsingin Kisa-Veikot)1.01,63



100 m alkuerä 1, naiset

#UrheilijaAika
1.Hanna-Maari Latvala (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,71 Q
2.Lotta Kemppinen (Helsingfors IFK)11,81 Q
3.Kerttu Latvala (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)12,15 Q
4.Saara Keskitalo (Espoon Tapiot)12,15 q
5.Annika Haverinen (Kajaanin Kipinä)12,19
6.Milla Heiskanen (Iisalmen Visa)12,23
7.Maria Räsänen (Lapinlahden Veto)12,35

100 m alkuerä 2, naiset

#UrheilijaAika
1.Anniina Kortetmaa (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,83 Q
2.Johanna Kylmänen (Raision Kuula)11,99 Q
3.Anna Pursiainen (Espoon Tapiot)12,05 Q
4.Jenna Jokela (Helsingfors IFK)12,07 q
5.Merituuli Jääskeläinen (Lappeenranna Urheilu-Miehet)12,16
6.Annika Mäenpää (Noormarkun Nopsa)12,18
7.Sara Francis (Kiuruveden Urheilijat)12,32
8.Gia Reinholm (Jyväskylän Kenttäurheilijat)12,83



Korkeushyppy, miehet

#UrheilijaTulos
1.Samuli Eriksson (Salon Vilpas)207
2.Valtteri Välimäki (Uudenkaupungin Kenttäkarhut)207
3.Daniel Kosonen (Tampereen Pyrintö)205
4.Jesse Huttunen (Savitaipaleen Urheilijat)205
4.Arttu Mattila (Äänekosken Urheilijat)205
6.Valtteri Mattila (Äänekosken Urheilijat)200
7.Julius Kuusela (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)195
8.Casper Tillander (IF Sibbo-Vargarna)195

100 m ratakelaus M+N

#UrheilijaTulos
1.Leo-Pekka Tähti (Porin Tarmo)14,24
2.Esa-Pekka Mattila (Espoon Tapiot)15,52
3.Tuomo Himanka (Kalajoen Junkkarit)15,70
4.Jesse Anttila (Hämeenlinnan Tarmo)16,05
5.Niko Ristiranta (Kuusankosken Kisa)16,07
6.Henry Manni (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)16,29
7.Sini Paukkeri (Pudasjjärven Urheilijat)18,20

Motonet GP Lahti 5.6.2019


NAISET


200 m, naiset A-erä

#UrheilijaAika
1.Hanna-Maari Latvala (Jyväskylän Kenttäurheilijat)23,75
2.Anniina Kortetmaa (Jyväskylän Kenttäurheilijat)24,02
3.Johanna Kylmänen (Raision Kuula)24,35
4.Kerttu Latvala (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu24,35
5.Mette Baas (Veitsiluodon Kisaveikot)24,52
6.Anna Pursiainen (Espoon Tapiot)24,74
7.Saara Keskitalo (Espoon Tapiot)25,14

200 m, naiset B-erä

#UrheilijaAika
1.Tanja Kokkonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)25,13
2.Sanna Erkinheimo (Lahden Ahkera)25,24
3.Maria Räsänen (Lapinlahden Veto)25,29
4.Pinja Hirvilahti (Jyväskylän Kenttäurheilijat)26,49



100 m aidat, naiset

#UrheilijaAika
1.Annimari Korte (Helsingfors IFK)12,93
2.Reetta Hurske (Tampereen Pyrintö)13,10
3.Hanna Plotitsyna (UKR)13,18
4.Hanna Chubkovtsova (UKR)13,33
5.Monika Zapalska (GER)13,65
6.Anni Siirtola (Helsingin Kisa-Veikot)13,72
7.Saara Keskitalo (Espoon Tapiot)13,91
8.Marika Partinen (Joensuun Kataja)13,99

1500 m, naiset

#UrheilijaAika
1.Yolanda Ngarambe (SWE)4.07,61
2.Caterina Granz (GER)4.07,77
3.Jarinter Mawia Mwasya (KEN)4.09,29
4.Kristiina Mäki (CZE/Lahden Ahkera)4.14,23
5.Ophelie Claude-Boxberger (FRA)4.14,57
6.Nathalie Blomqvist (IF Falken)4.24,72
7.Saija Seppä (Suolahden Urho)4.24,88
8.Camilla Richardsson (Vasa IS)4.24,93
9.Kaisa Tyni (Pyhtään Yritys)4.27,73
10.Reetta Joronen (Savonlinnan Riento)4.35,19
11.Maria Murtorinne-Taskinen (Kuopion Reipas)4.35,59
12.Moona Latvala (Helsingin Kisa-Veikot)4.35,66
13.Katri Gauriloff (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)4.36,25
14.Linnea Harala (Someron Esa)4.37,15
15.Pihla Hokkanen (Kuopion Reipas)4.45,44



Pituushyppy, naiset

#UrheilijaTulos
1.Taika Koilahti (Turun Weikot Yleisurheilu)679 (+3,6)
2.Quanesha Burks (USA)662
3.Anne-Mari Lehtiö (Kenttäurheilijat -58)608
4.Emmi Mäkinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)600
5.Marika Partinen (Joensuun Kataja)595
6.Sini Sanaslahti (Kaipolan Vire)594
7.Gia Reinholm (Jyväskylän Kenttäurheilijat)587
8.Neea Käyhkö (Savonlinnan Riento)585
9.Aino Tapio (IF Sibbo-Vargarna)571
10.Saara Hakanen (Helsingin Kisa-Veikot)568
11.Oona Nieminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)565
12.Kira Kytölä (Esbo IF)561

Korkeushyppy, naiset

#UrheilijaTulos
1.Karyna Taranda (BLR)196
2.Levern Spencer (LCA)190
3.Tonje Angelsen (NOR)187
4.Ella Junnila (Tampereen Pyrintö)181
5.Viivi Voutilainen (Turun Urheiluliitto)178
6.Linda Sandblom (HIK Friidrott)178
7.Heta Tuuri (Lahden Ahkera)174
8.Elin Pajunen (IF Åsarna)174
8.Erika Furlani (ITA)174
10.Sini Lällä (Jyväskylän Kenttäurheilijat)174



Keihäänheitto, naiset

#UrheilijaTulos
1.Liina Laasma (EST)62,56
2.Heidi Nokelainen (Joensuun Kataja)54,89
3.Ge Lijuan (CHN)54,40
4.Dai Qianqian (CHN)53,59
5.Sanni Utriainen (Tampereen Pyrintö)51,23
6.Saara Lipsanen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)50,60
7.Jin Pingping (CHN)49,74
8.Julia Valtanen (Rauman Urheilijat)49,04
9.Miia Makkonen (Sysmän Sisu)48,81
10.Jelena Jaakkola (Soinin Sisu)48,05



MIEHET


100 m, miehet A-erä

#UrheilijaAika
1.Gavin Smellie (CAN)10,22
2.Sam Osewa (GBR)10,43
3.Elmo Lakka (Jyväskylän Kenttäurheilijat)10,62
4.Aleksi Lehto (Seinäjoen Seudun Urheilijat)10,74
5.Riku Illukka (Vantaan Salamat)10,77
6.Konsta Alatupa (Kokkolan Työväen Urheilijat)10,84
7.Jonathan Brace (Esbo IF)10,91
8.Ilari Mäkinen (Helsingfors IFK)10,99

100 m, miehet B-erä

#UrheilijaAika
1.Samuli Lehtinen (Lahden Ahkera)10,92
2.Mikke Jaakkola (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)11,03
3.Isac Wedenberg (Borgå Akilles)11,05
4.Mikko Laaksonen (Kaustisen Pohjan-Veikot)11,12
5.Aaro Karjalainen (Lahden Ahkera)11,21
6.Samir Demnati (Ikaalisten Urheilijat)11,22
7.Mike Changala (Turun Urheiluliitto)11,43
8.Aleksi Sairanen (Helsingfors IFK)11,43



400 m aidat, miehet A-erä

#UrheilijaAika
1.Jaak-Heirich Jagor (EST)50,78
2.Rilwan Alowonle (NGR)51,06
3.Gerald Drummond (CRC)51,10
4.Erik Jagor (EST)51,57
5.Joni Vainio-Kaila (Laitilan Jyske)52,13
6.Tuomas Lehtonen (Liedon Parma)54,98
7.Chibunna Ezeabasirim (Helsingin Kisa-Veikot)56,85

400 m aidat, miehet B-erä

#UrheilijaAika
1.Jonni Blomqvist (Borgå Akilles)53,42
2.Vesa Kittilä (Pyhäjoen Wirta)53,65
3.Anton Tallbacka (Helsingfors IFK)53,69
4.Don-Zheni Ekoebve (Helsingfors IFK)54,55
5.Kalle Stylman (Liedon Parma)55,28
6.Eero Ilomäki (Helsingfors IFK)55,76



1500 m, miehet A-erä

#UrheilijaAika
1.Matthew Ramsden (AUS)3.35,85
2.Johnny Gregorek (USA)3.36,49
3.Stewart McSweyn (AUS)3.36,50
4.Drew Hunter (USA)3.39,76
5.Topi Raitanen (Helsingin Kisa-Veikot)3.40,71
6.Balazs Vindics (HUN)3.41,37
7.Joonas Rinne (Saarijärven Pullistus)3.41,38
8.Siarhei Platonau (BLR)3.41,42
9.Jan Petrac (SLO)3.42,01
10.Volodymyr Kyts (UKR)3.46,51
11.Olavi Allase (EST)3.47,94
12.Martti Siikaluoma (Lahden Ahkera)3.51,79
13.Samu Mikkonen (Joensuun Kataja)3.52,38
14.Hannu Granberg (Lahden Ahkera)3.54,12
15.Ossi Kekki (Lahden Ahkera)3.59,72

1500 m, miehet B-erä

#UrheilijaAika
1.Miika Tenhunen (Nivalan Urheilijat)3.55,84
2.Antton Launto (Sauvon Urheilijat3.55,90
3.Aleksi Kivelä (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)3.56,33
4.Jiri Karjalainen (Joensuun Kataja)3.56,73
5.Mika Kotiranta (Joensuun Kataja)3.56,97
6.Samuli Hussa (Limingan Niittomiehet)3.57,60
7.Janne Kanerva (Lahden Ahkera)3.59,40
8.Samu Heikkonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)3.59,80
9.Tuomas Puputti (IF Raseborg)4.01,01
10.Niklas Heikkilä (Kuusankosken Urheiluseura)4.02,26
11.Deniss Salmijanov (EST)4.04,37
12.Mikko Hirvonen (Joensuun Kataja)4.05,81
13.Otto Kaario (Jyväskylän Kenttäurheilijat)4.11,60



1500 m, miehet C-erä

#UrheilijaAika
1.Vincent Quednau (Helsingin Kisa-Veikot)4.05,75
2.Niklas Lainto (Turun Urheiluliitto)4.07,08
3.Kari Poutiainen (Limingan Niittomiehet)4.07,37
4.Pekka Antikainen (Turun Toverit)4.07,87
5.Aleksi Rajaniemi (Lahden Ahkera)4.07,93
6.Samuel Auvinen (Joensuun Kataja)4.08,36
7.Atte Nevala (Kenttäurheilijat -58)4.08,41
8.Leevi Kallio (Lahden Ahkera)4.09,11
9.Walte Hautala (Lahden Ahkera)4.10,07
10.Tomi Lehto (Espoon Tapiot)4.10,49
11.Justus Luonela (Lahden Ahkera)4.10,73
12.Wäinö Hautala (Lahden Ahkera)4.10,93
13.Tuomas Aho (Limingan Niittomiehet)4.17,76

Kolmiloikka, miehet

#UrheilijaTulos
1.Oleksandr Malosilov (UKR)16,43
2.Dimitrios Tsiamis (GRE)16,41
3.Simo Lipsanen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)16,23
4.Artem Konovalenko (UKR)15,97
5.Topias Koukkula (Kangasalan Urheilijat -68)15,59
6.Aaro Davidila (Lapin Lukko)15,54
7.Daniel Ofosu (Turun Weikot Yleisurheilu)15,14
8.Veikko Nugraha (Espoon Tapiot)15,08
9.Arttu Tyystjärvi (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)14,91
10.Juho Nieminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14,61



Moukari, miehet

#UrheilijaTulos
1.Tuomas Seppänen (Noormarkun Nopsa)73,10
2.Aaron Kangas (Kankaanpäänseudun Leisku)72,87
3.Zakhar Makhrosenka (BLR)72,65
4.Henri Liipola (Someron Esa)72,37
5.Aleksi Jaakkola (Vehmaisten Urheilijat)70,87
6.Tommi Remes (Kiuruveden Urheilijat)70,06
7.Roope Auvinen (Sjundeå IF)67,70
8.Petri Rautio (Oulun Pyrintö)63,22
9.Joni Syrjälä (Tampereen Pyrintö)61,16
10.Fredrik Fröberg (Sjundeå IF)60,96

Seiväs, miehet

#UrheilijaTulos
1.Declan Carruthers (AUS)555
2.Tommi Holttinen (Someron Esa)535
3.Tomas Wecksten (Karhulan Urheilijat)525
4.Urho Kujanpää (Tampereen Pyrintö)525
5.Eetu Turakainen (Turun Urheiluliitto)525
6.Jere Keskinen (Vaasan Toverit)480
-Anton Kunnas (If Sibbo-Vargarna)NH
-Veeti Vesalainen (Lahden Ahkera)NH





Motonet GP – Palkinnot


Motonet GP:ssä jaetaan osakilpailukohtaisia palkintorahoja. Lajit jaotellaan kolmeen kategoriaan A- ja B-lajit sekä muut lajit. Seuraavassa esimerkki vuoden 2018 Motonet GP:n Lapinlahden osakilpailun palkintorahoista.

Lajien palkintorahat

SijaA-lajiB-lajiMuut lajit
1.1000 e500 e300 e
2.800 e400 e200 e
3500 e300 e100 e
4300 e200 e
5100 e100 e


Mikäli urheilija rikkoo Suomen ennätyksen Motonet GP:n osakilpailussa, maksetaan urheilijalle SE-bonus perustuen IAAF:n pistetaulukkoon.

SE-bonukset

Pisteet (IAAF-pistetaulukko)SE-bonus
11191000 e
1120 – 12093000 e
1210 –5000 e