Mäkihyppy - Katso Uutiset & Tulokset Tänään | Etusuora.com

Mäkihyppy


Mäkihyppy on yksi suosituimmista pohjoismaisista hiihtolajeista. Tältä sivulta löydät mäkihyppy-uutiset, tulokset sekä paljon muuta tietoa mäkihypystä.
Kuten alppihiihto ja ampumahiihto, myös mäkihyppy on valtavan suosittua Keski-Euroopassa. Tämän huomaa sekä yleisömääristä että esimerkiksi palkintorahoista. Muut pohjoismaiset hiihtolajit, kuten hiihto tai yhdistetty eivät Euroopassa yllä lähellekään mäkihypyn suosiota.

Mäkihyppy - Uutiset & muut julkaisut




Kalenteri - Mäkihyppykilpailut 2020-2021


Mäkihypyssä seurataan ennen kaikkea mäkihypyn maailmancupia sekä MM-kisoja. Lisäksi neljän vuoden välein järjestettävissä talviolympialaisissa mäkihyppy on ollut vuosien varrella yksi Suomen seuratuimpia lajeja.

Vuodenvaihteessa järjestettävä Keski-Euroopan Mäkiviikko on valtavan suosittu - etenkin juuri Keski-Euroopassa.

Kisakalenteri Mäkihyppy

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 20.11.2020 - 22.11.2020Maailmancup Wisla (miehet)Wisla, Puola
  • 27.11.2020 - 29.11.2020Maailmancup Ruka (miehet)Kuusamo, Suomi
  • 4.12.2020 - 6.12.2020Maailmancup Lillehammer (PERUUTETTU) (naiset)Lillehammer, Norja
  • 4.12.2020 - 6.12.2020Maailmancup Nizhny Tagil (miehet)Nizhny Tagil, Venäjä
  • 10.12.2020 - 13.12.2020Lentomäen MM-kisat Planica (miehet)Planica, Slovenia
  • 18.12.2020 - 20.12.2020Maailmancup Engelberg (miehet)Engelberg, Sveitsi
  • 28.12.2020 - 29.12.2020Mäkiviikko Oberstdorf (miehet) (Maailmancup)Oberstdorf, Saksa
    +
    ma 28.12.2020 17:30Oberstdorf HS137 karsinta
    ti 29.12.2020 17:30Oberstdorf HS137 kilpailu
  • 28.12.2020 - 6.1.2021Mäkiviikko (miehet)Saksa, Itävalta
    +
    ma 28.12.2020 17:30Oberstdorf HS137 karsinta
    ti 29.12.2020 17:30Oberstdorf HS137 kilpailu
    to 31.12.2020 15:00Garmisch-Partenkirchen HS142 karsinta
    pe 01.01.2021 15:00Garmisch-Partenkirchen HS142 kilpailu
    la 02.01.2021 14:30Innsbruck HS128 karsinta
    su 03.01.2021 14:30Innsbruck HS128 kilpailu
    ti 05.01.2021 17:30Bischofshofen HS142 karsinta
    ke 06.01.2021 17:45Bischofshofen HS142 kilpailu
  • 31.12.2020 - 1.1.2021Mäkiviikko Garmisch-Partenkirchen (miehet) (Maailmancup)Garmisch-Partenkirchen, Saksa
    +
    to 31.12.2020 15:00Garmisch-Partenkirchen HS142 karsinta
    pe 01.01.2021 15:00Garmisch-Partenkirchen HS142 kilpailu
  • 2.1.2021 - 3.1.2021Mäkiviikko Innsbruck (miehet) (Maailmancup)Innsbruck, Itävalta
    +
    la 02.01.2021 14:30Innsbruck HS128 karsinta
    su 03.01.2021 14:30Innsbruck HS128 kilpailu
  • 5.1.2021 - 6.1.2021Mäkiviikko Bischofshofen (miehet) (Maailmancup)Bischofshofen, Itävalta
    +
    ti 05.01.2021 17:30Bischofshofen HS142 karsinta
    ke 06.01.2021 17:45Bischofshofen HS142 kilpailu
  • 8.1.2021 - 10.1.2021Maailmancup Sapporo (PERUUTETTU) (naiset)Sapporo, Japani
  • 8.1.2021 - 10.1.2021Maailmancup Titisee-Neustadt (miehet)Titisee-Neustadt, Saksa
  • 14.1.2021 - 17.1.2021Maailmancup Zao (PERUUTETTU) (naiset)Zao, Japani
  • 15.1.2021 - 17.1.2021Maailmancup Zakopane (miehet)Zakopane, Puola
  • 22.1.2021 - 24.1.2021Maailmancup Ljubno (naiset)Ljubno, Slovenia
  • 22.1.2021 - 24.1.2021Maailmancup Lahti (miehet)Lahti, Suomi
  • 29.1.2021 - 31.1.2021Maailmancup Willingen (miehet)Willingen, Saksa
  • 29.1.2021 - 31.1.2021Maailmancup Titisee-Neustadt (naiset)Titisee-Neustadt, Saksa
  • 5.2.2021 - 7.2.2021Maailmancup Hinzenbach (naiset)Hinzenbach, Itävalta
  • 5.2.2021 - 7.2.2021Maailmancup Sapporo (PERUUTETTU) (miehet)Sapporo, Japani
  • 10.2.2021 - 14.2.2021Maailmancup Peking (PERUUTETTU) (miehet)Peking, Kiina
  • 18.2.2021 - 20.2.2021Maailmancup Rasnov (naiset)Rasnov, Romania
  • 19.2.2021 - 21.2.2021Maailmancup RasnovRasnov, Romania
  • 24.2.2021 - 6.3.2021MM-kisat OberstdorfOberstdorf, Saksa
    +
    ke 24.02.2021 19:00HS106 karsinta, naiset
    to 25.02.2021 18:00HS106, naiset
    pe 26.02.2021 18:15Joukkuekilpailu HS106, naiset
    pe 26.02.2021 21:30HS106 karsinta, miehet
    la 27.02.2021 17:30HS106, miehet
    su 28.02.2021 18:00Sekajoukkuekilpailu HS106
    ti 02.03.2021 19:00HS137 karsinta, naiset
    ke 03.03.2021 18:15HS137, naiset
    to 04.03.2021 18:30HS137 karsinta, miehet
    pe 05.03.2021 18:00HS137, miehet
    la 06.03.2021 18:00Joukkuekilpailu HS137, miehet
  • 12.3.2021 - 14.3.2021Maailmancup Holmenkollen (Raw Air Tournament)Oslo, Norja
  • 12.3.2021 - 14.3.2021Maailmancup Holmenkollen (naiset)Oslo, Norja
  • 15.3.2021 - 16.3.2021Maailmancup Lillehammer (Raw Air Tournament)Lillehammer, Norja
  • 15.3.2021 - 16.3.2021Maailmancup Lillehammer (naiset)Lillehammer, Norja
  • 17.3.2021 - 18.3.2021Maailmancup Trondheim (naiset)Trondheim, Norja
  • 19.3.2021 - 21.3.2021Maailmancup Vikersund (miehet) (Raw Air Tournament)Vikersund, Norja
  • 19.3.2021 - 21.3.2021Maailmancup Nizhny Tagil (naiset) (Russia Blue Bird Tournament)Nizhny Tagil, Venäjä
  • 25.3.2021 - 28.3.2021Maailmancup Planica (miehet)Planica, Slovenia
  • 26.3.2021 - 28.3.2021Maailmancup Chaikovsky (naiset) (Russia Blue Bird Tournament)Chaikovsky, Venäjä


Mäkihyppy - Tulokset tänään


Chaikovsky maailmancup 28.3.2021


Naiset HS140

#UrheilijaTulos
1.Marita Kramer (AUT)136,1
2.Silje Opseth (NOR)120,1
3.Nika Kriznar (SLO)115,4
4.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)115,2
5.Chiara Hölzl (AUT)113,3
6.Ema Klinec (SLO)111,8
7.Sara Takanashi (JPN)109,4
8.Irina Avvakumova (RUS)106,5
9.Josephine Pagnier (FRA)103,9
10.Katharina Althaus (GER)94,3
22.Julia Kykkänen (FIN)69,3


Naiset joukkuemäki HS102

#UrheilijaTulos
1.Itävalta373,7
2.Slovenia348,5
3.Saksa336,5
4.Norja324,5
5.Venäjä293,9
6.Japani292,6
7.Tsekki223,5
8.Kanada174,5
9.USA128,1


Planica maailmancup 28.3.2021


Miehet HS240

#UrheilijaTulos
1.Karl Geiger (GER)459,3
2.Ryoyu Kobayashi (JPN)452,4
3.Markus Eisenbichler (GER)447,9
4.Domen Prevc (SLO)442,5
5.Daniel Huber (AUT)438,2
6.Yukiya Sato (JPN)435,1
7.Bor Pavlovcic (SLO)430,1
8.Johann Andre Forfang (NOR)428,2
9.Robert Johansson (NOR)426,7
10.Michael Hayböck (AUT)425,8


Miehet joukkuemäki HS240

#JoukkueTulos
1.Saksa819,5
2.Japani810,0
3.Itävalta788,9
4.Slovenia785,5
5.Norja779,2
6.Puola763,9
7.Venäjä712,2
8.Suomi638,5
9.Sveitsi621,0


Mäkihyppy Planica 26.3.2021


Lentomäki HS240

#UrheilijaTulos
1.Karl Geiger (GER)237.3
2.Ryoyu Kobayashi (JPN)-9,6
3.Bor Pavlovcic (SLO)-12,1
4.Domen Prevc (SLO)-14,5
5.Robert Johansson (NOR)-18,5
6.Yukiya Sato (JPN)-20,5
7.Piotr Zyla (POL)-23,8
8.Markus Eisenbichler (GER)-27,6

28. Jarkko Määttä -43,7
43. Niko Kytösaho -62,4
45. Eetu Nousiainen -65,1
56. Antti Aalto -87,6

Naiset, Mäkihyppy Chaikovsky 26.3.2021


HS102

#UrheilijaTulos
1.Marita Kramer (AUT)258,1
2.Sara Takanashi (JPN)-23,3
3.Nika Krizsan (HUN)-34,7
4.Maruyama Nopsome (JPN)-35,2
5.Silje Opseth (NOR)-37,7
6.Rogelj Spela (SLO)-47,5
7.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)-47,9
8.Ekaterina Avvakumova (RUS)-50,1

24. Jenny Rautionaho -80,4

Planican lentomäki 25.3.2021


Lentomäki HS240

#UrheilijaTulos
1.Ryoyu Kobayashi (JPN)425.5
2.Markus Eisenbichler (GER)-7,4
3.Karl Geiger (GER)-21,2
4.Michael Hayböck (AUT)-22,3
5.Bor Pavlovcic (SLO)-24,3
6.Daniel Huber (AUT)-32,1
7.Robert Johansson (NOR)-32,6
8.Domen Prevc (SLO)-33,6
9.Yukiya Sato (JPN)-35,2
10.Piotr Zyla (POL)-39,3


Planica maailmancup 24.3.2021


Miesten karsinta HS240

#UrheilijaTulos
1.Ryoyu Kobayashi (JPN)249,7
2.Markus Eisenbichler (GER)248,5
3.Bor Pavlovcic (SLO)245,8
4.Karl Geiger (GER)239,7
5.Andrzej Stekala (POL)239,1
6.Dawid Kubacki (POL)238,6
7.Anze Lanisek (SLO)238,3
8.Johann Andre Forfang (NOR)237,9
9.Michael Hayböck (AUT)237,5
9.Naoki Nakamura (JPN)237,5
44.Antti Aalto (FIN)200,5
50.Niko Kytösaho (FIN)191,4
52.Jarkko Määttä (FIN)188,6
54.Eetu Nousiainen (FIN)179,2

Kaikki suomalaiset karsiutuivat.

Nizhny Tagil maailmancup 22.3.2021


Naiset HS97

#UrheilijaTulos
1.Marita Kramer (AUT)243,1
2.Nika Kriznar (SLO)232,3
3.Sara Takanashi (JPN)230,0
4.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)225,0
5.Nozomi Maruyama (JPN)223,5
6.Silje Opseth (NOR)222,5
7.Katharina Althaus (GER)220,2
8.Thea Minyan Björseth (NOR)208,6
9.Yuki Ito (JPN)205,9
10.Chiara Hölzl (AUT)202,9
22.Julia Kykkänen (FIN)186,3
35.Jenny Rautionaho (FIN)81,6


Nizhny Tagil maailmancup 20.3.2021


Naiset HS97

#UrheilijaTulos
1.Marita Kramer (AUT)232,1
2.Sara Takanashi (JPN)224,1
3.Nika Kriznar (SLO)218,1
4.Silje Opseth (NOR)215,9
5.Chiara Hölzl (AUT)214,9
6.Nozomi Maruyama (JPN)209,8
7.Thea Minyan Björseth (NOR)209,4
8.Yuki Ito (JPN)207,4
9.Katharina Althaus (GER)204,1
10.Irina Avvakumova (RUS)203,6
31.Julia Kykkänen (FIN)81,7
32.Jenny Rautionaho (FIN)80,8


Mäkihyppy MM 6.3.2021


Joukkuemäki HS137

#UrheilijaTulos
1.Saksa1046,6
2.Itävalta1035,5
3.Puola1031,2
4.Japani1017,5
5.Slovenia1010,0
6.Norja974,1
7.Sveitsi856,6
8.Venäjä778,2
9.Suomi344,6


Mäkihypyn MM-kisat 5.3.2021


HS137

#UrheilijaTulos
1.Stefan Kraft (AUT)276.5
2.Robert Johansson (NOR)-4.4
3.Karl Geiger (GER)-9.1
4.Piotr Zyla (POL)-12.1
5.Anze Lanisek (SLO)-18.0
6.Marius Lindvik (NOR)-19.3
7.Yukiya Sato (JPN)-19.8
8.Daniel Huber (AUT)-21.2
9.Cene Prevc (SLO)-23.3
10.Jan Hoerl (AUT)-31.1

30. Niko Kytösaho -82.8

Hiihdon MM 4.3.2021 mäkihyppy


Miehet karsinta HS137

#UrheilijaTulos
1.Stefan Kraft (AUT)143,5 Q
2.Johann Andre Forfang (NOR)142,2 Q
3.Markus Eisenbichler (GER)140,8 Q
4.Piotr Zyla (POL)140,7 Q
5.Keiichi Sato (JPN)139,5 Q
6.Peter Prevc (SLO)137,4 Q
7.Daniel Huber (AUT)136,6 Q
8.Ryoyu Kobayashi (JPN)136,2 Q
9.Dawid Kubacki (POL)135,2 Q
10.Philipp Aschenwald (AUT)135,0 Q
24.Niko Kytösaho (FIN)118,2 Q
34.Antti Aalto (FIN)104,5 Q
43.Eetu Nousiainen (FIN)84,1 Q
51.Arttu Pohjola (FIN)69,5


Hiihdon MM 3.3.2021 mäkihyppy


Naiset HS137

#UrheilijaTulos
1.Maren Lundby (NOR)296,6
2.Sara Takanashi (JPN)287,9
3.Nika Kriznar (SLO)287,1
4.Marita Kramer (AUT)281,9
5.Silje Opseth (NOR)277,1
6.Ema Klinec (SLO)273,3
7.Irina Avvakumova (RUS)265,7
8.Chiara Hölzl (AUT)262,6
9.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)252,0
10.Juliane Seyfarth (GER)242,7
21.Julia Kykkänen (FIN)195,4

Hiihdon MM 2.3.2021 mäkihyppy


Naiset karsinta HS137

#UrheilijaTulos
1.Marita Kramer (AUT)153,3
2.Ema Klinec (SLO)148,8
3.Sara Takanashi (JPN)146,2
4.Katharina Althaus (GER)136,9
5.Nika Kriznar (SLO)135,7
6.Maren Lundby (NOR)134,4
7.Ursa Bogataj (SLO)129,9
8.Thea Minyan Björseth (NOR)128,9
9.Chiara Hölzl (AUT)125,2
10.Jerneja Brecl (SLO)123,0
18.Julia Kykkänen (FIN)106,6
29.Jenny Rautionaho (FIN)77,9
37.Susanna Forsström (FIN)62,5


Hiihdon MM 28.2.2021 mäkihyppy


Sekajoukkuemäki HS106

#MaaTulos
1.Saksa1000,8
2.Norja995,6
3.Itävalta986,5
4.Slovenia954,8
5.Japani940,3
6.Puola837,6
7.Venäjä805,4
8.Tsekki777,2
9.Suomi332,0
10.Kanada298,9


Hiihdon MM 27.2.2021 mäkihyppy


Miehet HS106

#UrheilijaTulos
1.Piotr Zyla (POL)268,8
2.Karl Geiger (GER)265,2
3.Anze Lanisek (SLO)261,5
4.Halvor Egner Granerud (NOR)259,7
5.Dawid Kubacki (POL)257,1
6.Robert Johansson (NOR)256,5
7.Michael Hayböck (AUT)253,9
8.Bor Pavlovcic (SLO)253,4
9.Daniel Andre Tande (NOR)251,6
10.Stefan Kraft (AUT)251,2
26.Niko Kytösaho (FIN)225,4
27.Antti Aalto (FIN)224,9


Hiihdon MM 26.2.2021 mäkihyppy


Miehet karsinta HS106

#UrheilijaTulos
1.Halvor Egner Granerud (NOR)144,2 Q
2.Anze Lanisek (SLO)137,4 Q
3.Stefan Kraft (AUT)134,4 Q
4.Daniel Andre Tande (NOR)133,6 Q
5.Yukiya Sato (JPN)131,8 Q
6.Kamil Stoch (POL)131,6 Q
7.Dawid Kubacki (POL)131,5 Q
8.Philipp Aschenwald (AUT)129,2 Q
9.Marius Lindvik (NOR)128,0 Q
10.Danil Sandreev (RUS)127,3 Q
24.Niko Kytösaho (FIN)119,4 Q
26.Antti Aalto (FIN)118,7 Q
46.Eetu Nousiainen (FIN)104,7 Q
-Jarkko Määttä (FIN)DSQ



Naisten joukkuemäki HS106

#UrheilijaTulos
1.Itävalta959,3
2.Slovenia957,9
3.Norja942,1
4.Japani877,5
5.Saksa873,1
6.Venäjä787,4
7.Puola631,2
8.Tsekki621,5
9.Suomi282,0
10.USA254,3
11.Kanada246,7
12.Romania209,8


Mäkihypyn MM-kisat Oberstdorf 25.2.2021


Naiset HS106

#UrheilijaTulos
1.Ema Klinec (SLO)279,6
2.Maren Lundby (NOR)276,5
3.Sara Takanashi (JPN)276,3
4.Marita Kramer (AUT)275.2
5.Nika Kriznar (SLO)257,5
6.Silje Opseth (NOR)255,1
7.Thea Minyan Björseth (NOR)252,7
8.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)248,0
9.Jerneja Brecl (SLO)244,6
10.Katharina Althaus (GER)241,8
29.Julia Kykkänen (FIN)180,8

Hiihdon MM mäkihyppy 24.2.2021


Naisten karsinta HS106

#UrheilijaTulos
1.Sara Takanashi (JPN)142,6 Q
2.Marita Kramer (AUT)140,1 Q
3.Ema Klinec (SLO)135,4 Q
4.Jerneja Brecl (SLO)135,0 Q
5.Nika Kriznar (SLO)130,7 Q
6.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)129,4 Q
7.Thea Minyan Björseth (NOR)129,0 Q
8.Silje Opseth (NOR)128,8 Q
9.Sophie Sorschag (AUT)127,2 Q
10.Yuki Ito (JPN)126,5 Q
24.Jenny Rautionaho (FIN)105,4 Q
31.Julia Kykkänen (FIN)98,7 Q
36.Susanna Forsström (FIN)83,8 Q
45.Julia Tervahautiala (FIN)66,9

Rasnov maailmancup 20.2.2021


Sekajoukkuekilpailu

#JoukkueTulos
1.Norja968,7
2.Slovenia945,3
3.Itävalta924,6
4.Japani920,8
5.Saksa875,8
6.Venäjä861,2
7.Puola856,9
8.Ranska785,5


Rasnov maailmancup 19.2.2021


Miehet HS97

#UrheilijaTulos
1.Ryoyu Kobayashi (JPN)257,9
2.Kamil Stoch (POL)256,3
3.Karl Geiger (GER)255,7
4.Dawid Kubacki (POL)255,6
5.Piotr Zyla (POL)253,4
6.Daniel Andre Tande (NOR)253,3
7.Pius Paschke (GER)252,7
8.Manuel Fettner (AUT)249,5
9.Daniel Tschofenig (AUT)246,3
10.Gregor Deschwanden (SUI)245,6


Naiset HS97

#UrheilijaTulos
1.Sara Takanashi (JPN)239,2
2.Silje Opseth (NOR)232,9
3.Nika Kriznar (SLO)228,6
4.Ema Klinec (SLO)224,3
5.Maren Lundby (NOR)221,3
6.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)220,8
7.Eva Pinkelnig (AUT)219,1
8.Julia Clair (FRA)206,4
9.Sophie Sorschag (AUT)204,9
10.Ekaterina Avvakumova (RUS)203,5
36.Julia Kykkänen (FIN) 


Rasnov maailmancup 18.2.2021


Naiset HS97

#UrheilijaTulos
1.Nika Kriznar (SLO)235,7
2.Sara Takanashi (JPN)232,9
3.Silje Opseth (NOR)230,1
4.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)224,5
5.Ema Klinec (SLO)222,3
6.Maren Lundby (NOR)218,7
7.Eva Pinkelnig (AUT)215,5
8.Thea Minyan Björseth (NOR)214,1
9.Jerneja Brecl (SLO)205,7
10.Chiara Hölzl (AUT)205,5
22.Julia Kykkänen (FIN)186,8


Zakopane maailmancup 14.2.2021


Miehet HS140

#UrheilijaTulos
1.Halvor Egner Granerud (NOR)298,1
2.Anze Lanisek (SLO)295,2
3.Robert Johansson (NOR)293,8
4.Marius Lindvik (NOR)292,6
5.Stefan Kraft (AUT)290,2
6.Dawid Kubacki (POL)288,4
7.Daniel Andre Tande (NOR)286,4
8.Keiichi Sato (JPN)286,0
9.Ryoyu Kobayashi (JPN)284,8
10.Daniel Huber (AUT)284,5


Zakopane 13.2.2021


Miehet HS140

#UrheilijaTulos
1.Ryoyu Kobayashi (JPN)268,9
2.Andrzej Stekala (POL)268,6
3.Marius Lindvik (NOR)267,8
4.Anze Lanisek (SLO)266,9
5.Bor Pavlovcic (SLO)266,4
6.Daniel Andre Tande (NOR)263,5
7.Halvor Egner Granerud (NOR)263,0
8.Piotr Zyla (POL)257,5
9.Robert Johansson (NOR)256,8
10.Stefan Kraft (AUT)252,9


Nuorten MM mäkihyppy 12.2.2021


M20 Joukkuemäki HS100

#JoukkueTulos
1.Itävalta986,2
2.Slovenia914,7
3.Venäjä903,1
4.Norja901,7
5.Ranska852,4
6.Japani827,4
7.Italia824,9
8.Saksa806,5
9.Suomi388,1


N20 Joukkuemäki HS100

#JoukkueTulos
1.Itävalta883,6
2.Venäjä828,7
3.Slovenia818,0
4.Japani786,3
5.Saksa758,9
6.Puola749,0
7.Norja695,3
8.Italia681,0
10.Suomi258,3


Nuorten MM-hiihdot 11.2.2021 mäkihyppy


M20 HS100

#UrheilijaTulos
1.Niklas Bachlinger (AUT)263,9
2.David Haagen (AUT)263,3
3.Dominik Peter (SUI)261,5
4.Daniel Tschofenig (AUT)256,9
5.Jernej Presecnik (SLO)251,3
6.Ren Nikaido (JPN)250,8
7.Elias Medwed (AUT)247,0
8.Bendik Jakobsen Heggli (NOR)245,1
9.Rok Masle (SLO)243,8
10.Zag Mogel (SLO)241,9
20.Arttu Pohjola (FIN)220,7
22.Mico Ahonen (FIN)219,4


Nuorten MM-hiihdot 11.2.2021, mäkihyppy


N20 HS100

#UrheilijaTulos
1.Thea Minyan Björseth (NOR)239,0
2.Josephine Pagnier (FRA)218,5
3.Jerneja Brecl (SLO)213,0
4.Lisa Eder (AUT)208,7
5.Anna Shpyneva (RUS)194,6
6.Klara Ulrichova (CZE)194,1
7.Hannah Wiegele (AUT)193,2
8.Anna Twardosz (POL)190,0
9.Jessica Malsiner (ITA)186,2
10.Aleksandra Barantceva (RUS)185,3
38.Julia Tervahautiala (FIN)60,9
46.Vilma Meis (FIN)32,2


Klingenthal 7.2.2021


Miehet HS140

#UrheilijaTulos
1.Halvor Egner Granerud (NOR)288,5
2.Bor Pavlovcic (SLO)287,8
3.Markus Eisenbichler (GER)285,7
4.Robert Johansson (NOR)280,1
5.Yukiya Sato (JPN)278,7
6.Kamil Stoch (POL)277,8
7.Dawid Kubacki (POL)275,8
8.Keiichi Sato (JPN)270,8
9.Anze Lanisek (SLO)264,6
10.Martin Hamann (GER)263,8
40.Niko Kytösaho (FIN)98,3
41.Antti Aalto (FIN)95,5


Hinzenbach 7.2.2021


Naiset HS90

#UrheilijaTulos
1.Sara Takanashi (JPN)234,1
2.Nika Kriznar (SLO)231,0
3.Silje Opseth (NOR)223,5
4.Marita Kramer (AUT)223,3
5.Maren Lundby (NOR)219,7
5.Ekaterina Avvakumova (KOR)219,7
7.Katharina Althaus (GER)208,2
8.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)206,4
9.Chiara Hölzl (AUT)206,3
10.Lisa Eder (AUT)206,1
27.Julia Kykkänen (FIN)185,8


Klingenthal maailamncup 6.2.2021


Miehet HS140

#UrheilijaTulos
1.Halvor Egner Granerud (NOR)284,2
2.Kamil Stoch (POL)271,6
3.Bor Pavlovcic (SLO)270,8
4.Piotr Zyla (POL)262,9
5.Anze Lanisek (SLO)261,0
6.Dawid Kubacki (POL)259,7
7.Pius Paschke (GER)251,6
8.Robert Johansson (NOR)251,4
9.Markus Eisenbichler (GER)251,0
10.Yukiya Sato (JPN)245,6
23.Antti Aalto (FIN)223,8
43.Niko Kytösaho (FIN)94,9


Hinzenbach maailmancup 5.2.2021


Naiset HS90

#UrheilijaTulos
1.Nika Kriznar (SLO)237,4
2.Ema Klinec (SLO)236,6
3.Eirin Maria Kvandal (NOR)226,6
4.Marita Kramer (AUT)223,6
5.Ekaterina Avvakumova (KOR)217,2
6.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)215,2
7.Josephine Pagnier (FRA)210,9
8.Silje Opseth (NOR)210,8
8.Ursa Bogataj (SLO)210,8
8.Lisa Eder (AUT)210,8
26.Jenny Rautionaho (FIN)182,7
27.Julia Kykkänen (FIN)180,7


Klingenthal maailmacup 5.2.2021


Miesten karsinta HS140

#UrheilijaTulos
1.Halvor Egner Granerud (NOR)153,3
2.Bor Pavlovcic (SLO)145,4
3.Dawid Kubacki (POL)145,2
4.Markus Eisenbichler (GER)139,3
5.Anze Lanisek (SLO)137,7
6.Robert Johansson (NOR)136,2
7.Andrzej Stekala (POL)134,2
8.Ryoyu Kobayashi (JPN)134,1
9.Pius Paschke (GER)131,6
10.Marius Lindvik (NOR)131,5
35.Niko Kytösaho (FIN)110,6
36.Antti Aalto (FIN)110,4


Naisten maailmancup Titisee-Neustadt 30.-31.1.2021


31.1. naiset HS142

#UrheilijaTulos
1.Marita Kramer (AUT)265,7
2.Sara Takahashi (JPN)263,5
3.Silje Opseth (NOR)253,2
4.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)251,2
5.Ema Klinec (SLO)251,0
6.Nika Kriznar (SLO)249,3
7.Sophie Sorschag (AUT)245,6
8.Maren Lundby (NOR)244,4
9.Yuki Ito (JPN)240,1
10.Jerneja Brecl (SLO)238,5
32.Julia Kykkänen (FIN)76,2

30.1. Naiset HS142

#UrheilijaTulos
1.Marita Kramer (AUT)257,7
2.Silje Opseth (NOR)254,0
3.Ema Klinec (SLO)245,5
4.Maren Lundby (NOR)242,0
5.Nika Kriznar (SLO)236,9
6.Eirin Maria Kvandal (NOR)235,1
7.Sara Takahashi (JPN)232,6
8.Yuki Ito (JPN)212,0
9.Katharina Althaus (GER)209,6
10.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)207,9
21.Julia Kykkänen (FIN)179,8



Willingen maailmancup 31.1.2021


Miehet HS147

#UrheilijaTulos
1.Halvor Egner Granerud (NOR)154,3
2.Piotr Zyla (POL)135,0
3.Markus Eisenbichler (GER)132,9
4.Klemens Muranka (POL)127,6
5.Daniel Andre Tande (NOR)125,9
6.Stefan Kraft (AUT)124,5
7.Daniel Huber (AUT)121,9
8.Pius Paschke (GER)121,2
9.Simon Ammann (SUI)119,4
10.Dawid Kubacki (POL)117,4
46.Antti Aalto (FIN)89,5
49.Niko Kytösaho (FIN)80,8


Willingen maailmancup 30.1.2021


Miehet HS147

#UrheilijaTulos
1.Halvor Egner Granerud (NOR)285,5
2.Daniel Andre Tande (NOR)276,6
3.Kamil Stoch (POL)272,2
4.Bor Pavlovcic (SLO)268,4
5.Dawid Kubacki (POL)260,7
6.Marius Lindvik (NOR)256,8
7.Ryoyu Kobayashi (JPN)254,8
8.Markus Eisenbichler (GER)252,8
9.Piotr Zyla (POL)251,1
10.Anze Lanisek (SLO)248,2
36.Antti Aalto (FIN)99,6
49.Niko Kytösaho (FIN)63,6


Ljubno naisten maailmancup 23.-24.1.


Naiset HS94

#UrheilijaTulos
1.Eirin Maria Kvandal (NOR)244,2
2.Ema Klinec (SLO)242,8
3.Marita Kramer (AUT)238,1
4.Sara Takahashi (JPN)237,0
5.Maren Lundby (NOR)233,1
6.Katharina Althaus (GER)222,6
7.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)220,7
8.Thea Minyan Björseth (NOR)220,5
9.Sophie Sorschag (AUT)218,0
10.Nika Kriznar (SLO)216,4
26.Julia Kykkänen (FIN)193,2
27.Jenny Rautionaho (FIN)188,7
39.Susanna Forsström (FIN)77,1


Joukkuemäki HS94

#UrheilijaTulos
1.Slovenia1064,8
2.Norja1046,9
3.Itävalta1028,9
4.Japani989,6
5.Saksa968,0
6.Venäjä925,6
7.Ranska882,1
8.Puola864,6
9.Suomi424,0


Salpausselän kisat 24.1.2021


Mäkihyppy HS130

#UrheilijaTulos
1.Robert Johansson (NOR)265,9
2.Markus Eisenbichler (GER)264,2
3.Karl Geiger (GER)264,0
4.Halvor Egner Granerud (NOR)263,5
5.Stefan Kraft (AUT)257,8
6.Daniel Andre Tande (NOR)257,6
7.Anze Lanisek (SLO)255,4
8.Michael Hayböck (AUT)254,3
9.Ryoyu Kobayashi (JPN)252,7
10.Pius Paschke (GER)251,5
24.Niko Kytösaho (FIN)238,7
35.Jarkko Määttä (FIN)110,9
36.Antti Aalto (FIN)109,9
44.Eetu Nousiainen (FIN)97,3


Salpausselän kisat 23.1.2020 mäkihyppy


Joukkuemäki HS130

#JoukkuePisteet
1.Norja1024,2
2.Puola1018,3
3.Saksa1014,4
4.Itävalta1003,0
5.Japani957,3
6.Slovenia938,0
7.Sveitsi792,8
8.Suomi772,0
9.USA310,1


Zakopane maailmancup 17.1.2021


Miehet HS140

#UrheilijaTulos
1.Marius Lindvik (NOR)296,5
2.Anze Lanisek (SLO)294,2
3.Robert Johansson (NOR)292,9
4.Daniel Huber (AUT)288,9
5.Andrzej Stekala (POL)284,7
6.Ryoyu Kobayashi (JPN)282,4
7.Yukiya Sato (JPN)279,8
8.Markus Eisenbichler (GER)279,1
8.Domen Prevc (SLO)279,1
10.Daniel Andre Tande (NOR)278,3
19.Antti Aalto (FIN)268,7
35.Niko Kytösaho (FIN)117,5
37.Eetu Nousiainen (FIN)113,7
45.Jarkko Määttä (FIN)106,9


Zakopane, maailmancup 16.1.2021


Joukkuemäki

#MaaTulos
1.Itävalta991,2
2.Puola-8,9
3.Norja-16,4
4.Slovenia-54,3
5.Japani-66,1
6.Saksa-120,9
7.Suomi-189,3
8.Sveitsi-290,7
9.Italia-654,4

Zakopane maailmancup 15.1.2021


Karsinta miehet HS140

#UrheilijaPst
1.Yukiya Sato (JPN)139,8 Q
2.Markus Eisenbichler (GER)137,0 Q
3.Andrzej Stekala (POL)135,8 Q
4.Daniel Huber (AUT)134,4 Q
5.Antti Aalto (FIN)133,0 Q
6.Cene Prevc (SLO)132,3 Q
7.Dawid Kubacki (POL)130,5 Q
8.Niko Kytösaho (FIN)130,1 Q
8.Tilen Bartol (SLO)130,1 Q
10.Keiichi Sato (JPN)129,7 Q
38.Jarkko Määttä (FIN)109,3 Q
45.Eetu Nousiainen (FIN)100,7 Q


Titisee-Neustadt maailmancup 10.1.2021


Miehet HS142

#UrheilijaPisteet
1.Halvor Egner Granerud (NOR)299,4
2.Daniel Andre Tande (NOR)297,0
3.Stefan Kraft (AUT)291,3
4.Markus Eisenbichler (GER)288,7
5.Marius Lindvik (NOR)288,4
6.Dawid Kubacki (POL)287,0
7.Ryoyu Kobayashi (JPN)280,3
8.Yukiya Sato (JPN)279,2
9.Jakub Wolny (POL)278,5
10.Daniel Huber (AUT)276,0
25.Niko Kytösaho (FIN)250,7

Antti Aalto karsiutui toiselta kierrokselta.

Titisee-Neustadt maailmancup 9.1.2021


Miehet HS142

#UrheilijaPisteet
1.Kamil Stoch (POL)281,6
2.Halvor Egner Granerud (NOR)277,6
3.Piotr Zyla (POL)270,8
4.Markus Eisenbichler (GER)268,7
5.Andrzej Stekala (POL)265,2
6.Robert Johansson (NOR)263,3
7.Dawid Kubacki (POL)262,3
8.Marius Lindvik (NOR)259,2
9.Stefan Kraft (AUT)255,7
10.Ryoyu Kobayashi (JPN)252,4
20.Niko Kytösaho (FIN)228,0
21.Antti Aalto (FIN)227,9


Maailmancup, Titisee-Neustad 8.1.2021


Karsinta HS142

#UrheilijaTulos
1.Halvor Egner Granerud (NOR)156,2
2.Dawid Kubacki (POL)-5,8
3.Marius Lindvik (NOR)-7,1
4.Daniel Huber (AUT)-11,0
5.Robert Johansson (NOR)-11,9
6.Andrzej Stekala (POL)-15,4
7.Kamil Stoch (POL)-16,3
8.Pius Paschke (GER)-18,6
9.Jakub Wolny (POL)-19,6
10.Stefan Kraft (AUT)-20,7

16. Antti Aalto -25,2
36. Niko Kytösaho -40,0


Mäkihyppy Salpausselän kisat 29.2.2020


Joukkuemäki HS130

#JoukkueTulos
1.Saksa984,1
2.Slovenia981,8
3.Itävalta979,3
4.Norja958,1
5.Japani921,4
6.Puola917,3
7.Sveitsi792,4
8.Suomi766,0
9.Venäjä383,0


Mäkihyppy Salpausselän kisat 28.2.2020


Miehet HS 130

#UrheilijaTulos
1.Stefan Kraft (AUT)284,1
2.Karl Geiger (GER)279,1
3.Daniel Andre Tande (NOR)273,3
4.Anze Lanisek (SLO)272,5
5.Kamil Stoch (POL)271,6
6.Dawid Kubacki (POL)270,3
7.Timi Zajc (SLO)268,6
8.Stefan Huber (AUT)266,0
9.Michael Hayböck (AUT)265,4
10.Philipp Aschenwald (AUT)261,4

39. Niko Kytösaho (FIN) 105,9
43. Jarkko Määttä (FIN) 103,5
44. Antti Aalto (FIN) 101,5

Bischofshofen 6.1.2021


HS142

#UrheilijaTulos
1.Kamil Stoch (POL)300
2.Marius Lindvik (NOR)-23,3
3.Karl Geiger (GER)-23,4
4.Stefan Kraft (AUT)-24,8
5.Robert Johansson (NOR)-25,9
6.Michael Hayböck (AUT)-26,1
7.Piotr Zyla (POL)-26,8
8.Andrzej Stekala (POL)-28,5
9.Yukiya Sato (JPN)-30,2
10.Daniel Huber (AUT)-31,8

19. Antti Aalto -53,4

Bischofshofen 5.1.2021


Antti Aalto saa vastaansa keskiviikon kisan ensimmäisellä kierroksella Maximilian Steinerin ja Niko Kytösaho Michael Hayboeckin.

Karsinta HS142

#UrheilijaTulos
1.Kamil Stoch (POL)142.9
2.Robert Johansson (NOR)-0.6
3.Halvor Egner Granerud (NOR)-0.7
4.Stefan Kraft (AUT)-2.2
5.Daniel Huber (AUT)-2.8
6.Dawid Kubacki (POL)-7.4
7.Michael Hayböck (AUT)-7.5
8.Markus Eisenbichler (GER)-10.5
9.Yukiya Sato (JPN)-14.9
10.Philipp Aschenwald (AUT)-18.6

22. Antti Aalto -26.4
44. Niko Kytösaho -40.8

Innsbruck 3.1.2021


Innsbruck, mäkiviikko

#UrheilijaTulos
1.Kamil Stoch (POL)261,6
2.Anze Lanisek (SLO)-12,0
3.Dawid Kubacki (POL)-13,3
4.Piotr Zyla (POL)-15,4
5.Yukiya Sato (JPN)-16,0
6.Markus Eisenbichler (GER)-16,6
7.Ryoyu Kobayashi (JPN)-17,3
8.Stefan Kraft (AUT)-18,1
9.Michael Hayböck (AUT)-19,1
10.Gregor Deschwanden (SUI)-21,0

21. Niko Kytösaho -29,9
27. Antti Aalto -37,5


Innsbruck 2.1.2021


Innsbruck karsinta

#UrheilijaTulos
1.Halvor Egner Granerud (NOR)132,2
2.Daniel Huber (AUT)128,9
3.Dawid Kubacki (POL)128,7
4.Markus Eisenbichler (GER)125,7
5.Kamil Stoch (POL)125,4
6.Stefan Kraft (AUT)125,2
7.Karl Geiger (GER)123,6
8.Piotr Zyla (POL)123,2
9.Peter Prevc (SLO)121,8
10.Philipp Aschenwald (AUT)119,5

19. Antti Aalto 114,8
24. Niko Kytösaho 109,3

Kytösaho saa vastaansa Maximilian Steinerin ja Aalto Clemens Leitnerin.

Garmisch Partenkirchen 1.1.2021


Miehet HS142

#UrheilijaTulos
1.Dawid Kubacki (POL)282,1
2.Halvor Egner Granerud (NOR)274,9
3.Piotr Zyla (POL)260,4
4.Kamil Stoch (POL)260,0
5.Karl Geiger (GER)259,9
6.Philipp Aschenwald (AUT)257,7
7.Ryoyu Kobayashi (JPN)257,2
7.Markus Eisenbichler (GER)257,2
9.Johann Andre Forfang (NOR)256,2
10.Adnrzej Stekala (POL)253,7

25. Antti Aalto 227,0


Garmisch-Partenkirchen 31.12.2020, karsinta


Miehet HS142, karsinta

#UrheilijaTulos
1.Anze Lanisek (SLO)138,6
2.Halvor Egner Granerud (NOR)138,1
3.Markus Eisenbichler (GER)137,9
4.Stefan Kraft (AUT)136,1
5.Karl Geiger (GER)134,3
6.Kamil Stoch (POL)134,1
6.Ryoyu Kobayashi (JPN)134,1
8.Dawid Kubacki (POL)131,2
9Adnrzej Stekala (POL)129,8
10.Johann Andre Forfang (NOR)129,0

18. Niko Kytösaho (FIN) 123,4
20 Antti Aalto (FIN) 122,8

Mäkiviikko Oberstdorf 29.12.2020


Miehet HS137

#UrheilijaTulos
1.Karl Geiger (GER)291,1
2.Kamil Stoch (POL)288,3
3.Marius Lindvik (NOR)285,2
4.Halvor Egner Granerud (NOR)280,1
5.Markus Eisenbichler (GER)274,3
6.Stefan Kraft (AUT)273,6
7.Adnrzej Stekala (POL)273,3
8.Philipp Aschenwald (AUT)273,0
9.Anze Lanisek (SLO)270,1
10.Ziga Jelar (SLO)269,8

23. Antti Aalto (FIN) 254,0
31. Niko Kytösaho (FIN) 119,4

Mäkiviikko Oberstdorf, karsinta 28.12.2020


Miehet HS137

#UrheilijaTulos
1.Philipp Aschenwald (AUT)134,9
2.Halvor Egner Granerud (NOR)123,8
3.Cene Prevc (SLO)123,5
4.Daniel Huber (AUT)123,3
5.Ryoyu Kobayashi (JPN)122,5
6.Antti Aalto (FIN)121,2
7.Robert Johansson (NOR)118,3
8.Anze Lanisek (SLO)118,2
9.Giovanni Bresadola (ITA)117,0
10.Gregor Deschwanden (SUI)115,7

12. Niko Kytösaho (FIN) 114,1

Ramsau naisten maailmancup 18.12.2020


HS98

#UrheilijaTulos
1.Marita Kramer (AUT)253,6
2.Nika Kriznar (SLO)245,1
3.Sara Takanashi (JPN)240,1
4.Ursa Bogataj (SLO)233,8
5.Yuki Ito (JPN)232,0
6.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)230,4
7.Maren Lundby (NOR)229,4
8.Anna Rupprecht (GER)228,0
9.Silje Opseth (NOR)227,6
10.Chiara Hölzl (AUT)226,7


Engelberg maailmancup 20.12.2020


Miehet HS140

#UrheilijaTulos
1.Halvor Egner Granerud (NOR)305,4
2.Markus Eisenbichler (GER)303,7
3.Piotr Zyla (POL)296,2
4.Anze Lanisek (SLO)295,6
5.Pius Paschke (GER)294,1
6.Mackenzie Boyd-Clowes (CAN)293,8
7.Kamil Stoch (POL)293,4
8.Dawid Kubacki (POL)285,6
9.Yukiya Sato (JPN)284,8
10.Cene Prevc (SLO)282,6


Engelberg maailmancup 19.12.2020


Miehet HS140

#UrheilijaTulos
1.Halvor Egner Granerud (NOR)311,4
2.Kamil Stoch (POL)309,2
3.Anze Lanisek (SLO)302,7
4.Markus Eisenbichler (GER)301,7
5.Piotr Zyla (POL)286,8
6.Pius Paschke (GER)285,8
7.Adnrzej Stekala (POL)284,4
8.Bor Pavlovcic (SLO)284,3
9.Dawid Kubacki (POL)282,6
10.Marius Lindvik (NOR)282,5

20. Antti Aalto (FIN) 263,2
46. Niko Kytösaho (FIN) 86,0

Mäkiviikko, Oberstdorf 28.12.2019


HS137, karsinta

#UrheilijaTulos
1.Stefan Kraft (AUT)152,2
2.Junshiro Kobayashi (JPN)-2,6
3.Stephan Leyhe (GER)-4,3
4.Ryoyu Kobayashi (JPN)-4,6
5.Markus Eisenbichler (GER)-5,7
6.Karl Geiger (GER)-7,2
7.Marius Lindvik (NOR)-7,9
8.Domen Prevc (SLO)-8,2
9.Piotr Zyla (POL)-8,7
10.Philipp Aschenwald (AUT)-10,8

18. Antti Aalto -19,3
63. Eetu Nousiainen -68,2
67. Niko Kytösaho -74,0

Mäkiviikko 1/4 Oberstdorf 29.12.2019


Miehet HS 137

#UrheilijaTulos
1.Ryoyu Kobayashi (JPN)305,1
2.Karl Geiger (GER)295,9
3.Dawid Kubacki (POL)294,7
4.Stefan Kraft (AUT)291,2
5.Piotr Zyla (POL)281,5
6.Philipp Aschenwald (AUT)280,3
7.Yukiya Sato (JPN)280,1
8.Robert Johansson (NOR)279,8
9.Domen Prevc (SLO)279,5
10.Marius Lindvik (NOR)278,5

37. Antti Aalto (FIN) 115,4

Mäkiviikko Garmisch-Partenkirchen 31.12.2019 karsinta


Miehet HS142

#UrheilijaTulos
1.Karl Geiger (GER)142,7
2.Philipp Aschenwald (AUT)142,6
3.Ryoyu Kobayashi (JPN)140,9
3.Peter Prevc (SLO)140,9
5.Markus Eisenbichler (GER)140,0
6.Yukiya Sato (JPN)137,7
7.Stefan Kraft (AUT)137,4
7.Daiki Ito (JPN)137,4
9.Johann Andre Forfang (NOR)137,0
10.Dawid Kubacki (POL)136,6

61. Niko Kytösaho (FIN) 95,2
63. Antti Aalto (FIN) 92,9
69. Eetu Nousiainen (FIN) 81,5

Suomalaiset karsiutuivat keskiviikon kilpailusta, johon selvisi karsinnan 50 parasta.

Mäkiviikko 1.1.2020, Garmisch-Partenkirchen


HS142

#UrheilijaTulos
1.Marius Lindvik (NOR)289,8
2.Karl Geiger (GER)285,0
3.Dawid Kubacki (POL)284,0
4.Ryoyu Kobayashi (JPN)282,1
5.Daiki Ito (JPN)273,4
6.Daniel Huber (AUT)272,1
7.Constantin Schmid (GER)271,5
8.Roman Koudelka (CZE)267,3
9.Johann Andre Forfang (NOR)266,2
10.Markus Eisenbichler (GER)266,1


Mäkiviikko Innsbruck, karsinta 3.1.2020


Miehet HS130

#UrheilijaTulos
1.Marius Lindvik (NOR)138,9 Q
2.Stefan Kraft (AUT)136,8 Q
3.Karl Geiger (GER)134,9 Q
3.Philipp Aschenwald (AUT)134,9 Q
5.Ryoyu Kobayashi (JPN)134,0 Q
5.Dawid Kubacki (POL)134,0 Q
7.Timi Zajc (SLO)129,5 Q
7.Junshiro Kobayashi (JPN)129,5 Q
9.Piotr Zyla (POL)129,3 Q
10.Stephan Leyhe (GER)128,2 Q

26. Antti Aalto 116,1 Q
55. Niko Kytösaho 96,7
66. Andreas Alamommo 82,4

50 parasta selviytyi karsinnasta lauantain kilpailuun.

Mäkiviikko 3/4, Innsbruckin kilpailu 4.1.2020


Miehet HS130

#UrheilijaTulos
1.Marius Lindvik (NOR)253,3
2.Dawid Kubacki (POL)252,0
3.Daniel Andre Tande (NOR)249,3
4.Stefan Kraft (AUT)245,0
5.Stephan Leyhe (GER)241,6
6.Gregor Schlierenzauer (AUT)240,0
7.Johann Andre Forfang (NOR)238,4
8.Karl Geiger (GER)236,5
9.Peter Prevc (SLO)236,3
10.Domen Prevc (SLO)234,6

24. Antti Aalto (FIN) 211,9

Mäkiviikko Bischofshofen 5.1.2020


HS142

#UrheilijaTulos
1.Dawid Kubacki (POL)300.9
2.Karl Geiger (GER)291.0
3.Marius Lindvik (NOR)289.4
4.Stefan Krat (AUT)287.4
5.Peter Prevc (SLO)283.6
6.Daniel Andre Tande (NOR)279.3
7.Ryoyu Kobayashi (JPN)279.0
8.Daiki Ito (JPN)276.4
9.Domen Prevc (SLO)275.5
10.Philipp Aschenwald (AUT)274.6

34. Antti Aalto (FIN) 117,4


Lentomäen MM-kisat Planica 13.12.2020


Joukkuemäki HS240

#JoukkueTulos
1.Norja1727,7
2.Saksa1708,5
3.Puola1665,5
4.Slovenia1609,9
5.Japani1483,5
6.Itävalta1422,1
7.Venäjä1356,3
8.Suomi1284,8


Planica 12.12.2020


Planica HS240 4/4

#UrheilijaTulos
1.Karl Geiger (GER)877,2
2.Halvor Egner Granerud (NOR)876,7
3.Markus Eisenbichler (GER)859,3
4.Michael Hayböck (AUT)845,1
5.Robert Johansson (NOR)841,0
6.Yukiya Sato (JPN)835,1
7.Piotr Zyla (POL)828,6
8.Kamil Stoch (POL)808,5
9.Evgeniy Klimov (RUS)802,2
10.Adnrzej Stekala (POL)790,9

16. Antti aalto 723,1

Lentomäen MM-kisat 1. päivä 11.12.2020


Miehet HS240, MM-kisa 1/2

#UrheilijaTulos
1.Karl Geiger (GER)431,2
2.Halvor Egner Granerud (NOR)426,6
3.Markus Eisenbichler (GER)425,7
4.Michael Hayböck (AUT)422,9
5.Robert Johansson (NOR)411,4
6.Yukiya Sato (JPN)408,9
7.Piotr Zyla (POL)408,5
8.Kamil Stoch (POL)399,0
9.Evgeniy Klimov (RUS)397,0
10.Adnrzej Stekala (POL)396,5

16. Antti Aalto (FIN) 371,3
Jarkko Määttä ja Eetu Nousiainen eivät selviytyneet 30 parhaan joukkoon toiselle kierrokselle.

MM-kilpailu jatkuu lauantaina kahden kierroksen kilpailulla. Maailmanmestaruus ratkeaa neljän hypyn yhteistuloksella.

Nizhny Tagil maailmancup 6.12.2020


Miehet HS134

#UrheilijaTulos
1.Halvor Egner Granerud (NOR)241,5
2.Robert Johansson (NOR)240,7
3.Marius Lindvik (NOR)240,6
4.Markus Eisenbichler (GER)231,6
5.Keiichi Sato (JPN)219,8
6.Pawel Wasek (POL)218,9
7.Johann Andre Forfang (NOR)217,9
7.Constantin Schmid (GER)217,9
9.Gregor Deschwanden (SUI)216,5
10.Timi Zajc (SLO)215,2

Suomalaisia ei ollut kisassa mukana.

Nizhny Tagil maailmancup 5.12.2020


Miehet HS134

#UrheilijaTulos
1.Halvor Egner Granerud (NOR)270,0
2.Daniel Huber (AUT)255,7
3.Robert Johansson (NOR)254,1
4.Thomas Lackner (AUT)249,3
5.Pius Paschke (GER)241,6
6.Aleksander Zniszczol (POL)230,6
7.Evgeniy Klimov (RUS)230,5
8.Yukiya Sato (JPN)230,2
9.Anze Lanisek (SLO)227,3
10.Markus Schiffner (AUT)223,9


Mäkihypyn maailmancup Ruka 28.11.2020


Miehet HS142

#UrheilijaTulos
1.Markus Eisenbichler (GER)313,4
2.Piotr Zyla (POL)294,1
3.Dawid Kubacki (POL)293,9
4.Halvor Egner Granerud (NOR)291,2
5.Yukiya Sato (JPN)276,1
6.Robert Johansson (NOR)275,7
7.Bor Pavlovcic (SLO)274,9
8.Pius Paschke (GER)268,5
9.Karl Geiger (GER)265,2
9.Klemens Muranka (POL)265,2

20. Antti Aalto (FIN) 237,5

Wisla maailmancup, Puola, 22.11.2020


HS142, miehet

#UrheilijaTulos
1.Markus Eisenbichler (GER)267,6
2.Karl Geiger (GER)258,6
3.Daniel Huber (AUT)255,7
4.Halvor Egner Granerud (NOR)251,7
5.Piotr Zyla (POL)246,5
6.Anze Lanisek (SLO)246,3
7.Yukiya Sato (JPN)244,0
8.Philipp Aschenwald (AUT)242,4
9.Mackenzie Boyd-Clowes (CAN)240,7
10.Michael Hayböck (AUT)228,7

Kilpailussa ei olult mukana suomalaishyppääjiä.

Wisla maailmancup 21.11.2020


Joukkuemäki HS134

#UrheilijaTulos
1.Itävalta1078,0
2.Saksa1069,3
3.Puola1061,5
4.Norja1024,2
5.Japani996,3
6.Slovenia968,4
7.Venäjä875,0
8.Sveitsi863,0
9.Tsekki368,0

Wisla maailmancup karsinta 20.11.2020


HS 134

#UrheilijaTulos
1.Kamil Stoch (POL)135,3
2.Yukiya Sato (JPN)128,6
3.Markus Eisenbichler (GER)128,4
4.Michael Hayböck (AUT)121,1
5.Karl Geiger (GER)120,8
5.Dawid Kubacki (POL)120,8
7.Halvor Egner Granerud (NOR)117,7
8.Evgeniy Klimov (RUS)117,5
9.Daniel Huber (AUT)117,1
10.Piotr Zyla (POL)115,9

Naisten maailmancup Lillehammer 9.-10.3.2020


HS140 10.3.2020

#UrheilijaTulos
1.Maren Lundby (NOR)262,3
2.Silje Opseth (NOR)261,6
3.Chiara Hölzl (AUT)255,1
4.Eva Pinkelnig (AUT)245,7
5.Ema Klinec (SLO)237,3
6.Katharina Althaus (GER)225,2
7.Yuki Ito (JPN)213,9
8.Sara Takahashi (JPN)205,7
9.Nika Kriznar (SLO)197,3
10.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)172,0

32. Julia Kykkänen (FIN) 5,2

HS140 9.3.2020

#UrheilijaTulos
1.Sara Takahashi (JPN)296,9
2.Maren Lundby (NOR)295,4
3.Silje Opseth (NOR)293,5
4.Katharina Althaus (GER)290,8
5.Nika Kriznar (SLO)290,4
6.Eva Pinkelnig (AUT)286,1
7.Ema Klinec (SLO)272,6
8.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)262,1
9.Chiara Hölzl (AUT)261,2
10.Lara Malsiner (ITA)248,8

27. Julia Kykkänen (FIN) 196,1

Lillehammer maailmancup 9.3.2020


Osakilpailu korvasti 8.3. olosuhteiden takia perutun Holmenkollenin osakilpailun.

Miehet HS140

#UrheilijaTulos
1.Peter Prevc (SLO)279,0
2.Markus Eisenbichler (GER)278,6
3.Stephan Leyhe (GER)277,5
4.Marius Lindvik (NOR)275,7
5.Robert Johansson (NOR)275,5
5.Robin Pedersen (NOR)275,5
7.Kamil Stoch (POL)272,7
8.Stefan Kraft (AUT)270,6
9.Ryoyu Kobayashi (JPN)270,4
10.Gregor Schlierenzauer (AUT)263,5

26. Antti Aalto (FIN) 247,6

Mäkihyppy maailmancup Holmenkollen 7.3.2020


Joukkuemäki HS134

#UrheilijaTulos
1.Norja997,4
2.Saksa960,9
3.Slovenia954,2
4.Puola950,0
5.Japani947,0
6.Itävalta916,1
7.Sveitsi789,6
8.Venäjä753,5
9.Tsekki333,8


Mäkihyppy Salpausselän kisat 1.3.2020


Miehet HS130

#UrheilijaTulos
1.Karl Geiger (GER)266,4
2.Stefan Kraft (AUT)260,5
3.Michael Hayböck (AUT)259,1
4.Constantin Schmid (GER)254,5
5.Stephan Leyhe (GER)254,3
6.Piotr Zyla (POL)251,6
7.Ryoyu Kobayashi (JPN)250,2
8.Robert Johansson (NOR)250,0
9.Daniel Andre Tande (NOR)248,9
10.Anze Lanisek (SLO)247,9

41. Jarkko Määttä (FIN) 92,8
51. Arttu Pohjola (FIN) 84,1
52. Antti Aalto (FIN) 83,5
57. Niko Kytösaho (FIN) 71,6



Televisiointi 2020-2021


Suomalaisten mäkihypyn seuraajien iloksi mäkihypyn maailmancup näkyy YLE:n kanavilla. Näet näin ollen kaudella 2020-2021 sekä mäkihypyn maailmancupin että Keski-Euroopan Mäkiviikon suorina lähetyksinä YLE:n TV-kanavilla. Lisäksi voit luonnollisesti seurata mäkihyppyä ilmaiseksi netissä YLE Areenan välityksellä.

Suomen Mäkihyppymaajoukkue 2020-2021


Suomella on varsin nuori A- ja B-maajoukkue. Joukkueet edustavat pääosin 1994-1999 ikäluokkia. A-maajoukkue on suppea ja siinä on mukana vain neljä miestä. Suomen naisten ykkösmäkihyppääjä Julia Kykkänen harjoittelee itsenäisesti maajoukkueen ulkopuolella .

Hiihtoliitto ilmoittaa, että "Tulevalla kaudella maajoukkue jatkaa ”maailman paras harjoittelu” -kokonaisuuden rakentamista. Keskittäminen, mutta myös riittävän ison joukkueen yhteisharjoittelu, on toiminnallisesti kustannustehokasta ja tervettä sisäistä kilpailua rakentavaa.".

Selkeitä menestystavoitteita joukkueella ei siis edes ole, vaan suomalaisissa mäkihypyssä pyritään tällä hetkellä laittamaan ns. perusta kuntoon.

Suomen mäkihypyn maajoukkueet 2020-2021


Miesten A-maajoukkue

Andreas Alamommo 
Antti Aalto 
Arttu Pohjola 
Eetu Nousiainen 
Jarkko Määttä 
Niko Kytösaho 


Naisten maajoukkue ja mäkihypyn muut harjoitusryhmät valmentajineen julkaistaan myöhemmin.

Valmennus


A-maajoukkueen päävalmentaja: Janne Väätäinen
Valmentaja: Lauri Hakola
Väliteknikko ja apuvalmentaja: Frederic Zoz

Miesten & naisten mäkihyppy


Mäkihyppy ei perinteisesti ole kuulunut kaikista tasa-arvoisimpiin lajeihin. Naisten mäkihyppy on vielä äärimmäisen lyhytikäinen miesten mäkihyppyyn verrattuna. Tämä näkyy sekä kilpailijamäärissä että esimerkiksi palkintorahoissa.

Naisten mäkihyppy pääsi olympialaisiin mukaan vasta Sotsissa 2014, kun monissa muissa talvilajeissa naiset ovat olleet mukana aivan alusta alkaen. Myös pohjoismaisten hiihtolajien MM-kisoihin naisten mäkihyppy tuli hyvin myöhään mukaan.

Palkintorahat


Mäkihypyssä on perinteisesti ollut hyvät palkintorahat, kun summia verrataan esimerkiksi maastohiihtoon. Ennen kaikkea Saksassa ja Itävallassa laji on äärimmäisen suosittua ja isot sopimukset nostavat palkintorahoja lajin sisällä.

Maailmancupin palkintorahoista löydät tietoa täältä – PALKINTORAHAT

Mäkihypyn ennätykset - pisimmät hypyt


Mäkihypyssä maailman pisimmän hypyn on hypännyt Itävallan Stefan Kraft, joka ponkaisi Vikersundin lentomäestä maaliskuussa 2017 peräti 253,5 metrin mittaisen leiskautuksen. Naisten ennätystä pitää hallussaan Itävallan Daniela Iraschko-Stolz (tasan 200m).

Mäkihypyn Suomen ennätys on Janne Happosen nimissä, kuka loikkasi Vikersundin lentomäestä 240,0 metriä vuonna 2011. Aiempi ennätys oli Matti Hautamäellä, kuka venyi Planicassa peräti 235,5 metrin mittaiseen hyppyyn vuonna 2005. Hyppy oli silloinen maailmanennätys.

Mäkihypyn Maailmanennätykset

EnnätysHyppyHyppääjäMäki
ME, miehet253,5mStefan KraftVikersund HS225
ME, naiset200mDaniela IraschkoKulm HS200
Kesä ME, miehet147,5mDmitri VasiljevRusSki Gorki HS140
Kesä ME, naiset141,0mSara TakanashiOkurayama HS134
Parihyppy35,0mRok Urbanc & Jaka RusBloudkova Velikanka HS45