Mäkihyppy - Katso Uutiset & Tulokset Tänään | Etusuora.com

Mäkihyppy


Mäkihyppy on yksi suosituimmista pohjoismaisista hiihtolajeista. Tältä sivulta löydät mäkihyppy-uutiset, tulokset sekä paljon muuta tietoa mäkihypystä.
Kuten alppihiihto ja ampumahiihto, myös mäkihyppy on valtavan suosittua Keski-Euroopassa. Tämän huomaa sekä yleisömääristä että esimerkiksi palkintorahoista. Muut pohjoismaiset hiihtolajit, kuten hiihto tai yhdistetty eivät Euroopassa yllä lähellekään mäkihypyn suosiota.

Mäkihyppy - Uutiset & muut julkaisut




Kalenteri - Mäkihyppykilpailut 2019-2020


Mäkihypyssä seurataan ennen kaikkea mäkihypyn maailmancupia sekä MM-kisoja. Lisäksi neljän vuoden välein järjestettävissä talviolympialaisissa mäkihyppy on ollut vuosien varrella yksi Suomen seuratuimpia lajeja.

Vuodenvaihteessa järjestettävä Keski-Euroopan Mäkiviikko on valtavan suosittu - etenkin juuri Keski-Euroopassa.

Kisakalenteri Mäkihyppy

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 22.11.2019 - 24.11.2019Maailmancup Wisla (miehet)Wisla, Puola
    +
    pe 22.11.2019HS134, karsinta, miehet
    la 23.11.2019HS134, joukkuemäki, miehet
    su 24.11.2019HS134, miehet
  • 29.11.2019 - 1.12.2019Maailmancup Ruka (miehet)Ruka, Suomi
    +
    pe 29.11.2019 19:00HS142, karsinta, miehet
    la 30.11.2019 17:30HS142, miehet
    su 01.12.2019 15:45HS142, karsinta, miehet
    su 01.12.2019 17:30HS142, miehet
  • 6.12.2019 - 8.12.2019Maailmancup Lillehammer (naiset)Lillehammer, Norja
    +
    pe 06.12.2019HS98, karsinta, naiset
    la 07.12.2019HS98, naiset
    su 08.12.2019HS140, naiset
  • 6.12.2019 - 8.12.2019Maailmancup Nizhny Tagil (miehet)Nizhny Tagil, Venäjä
    +
    pe 06.12.2019HS134, karsinta, miehet
    la 07.12.2019HS134, miehet
    su 08.12.2019HS134, miehet
  • 13.12.2019 - 15.12.2019Maailmancup KlingenthalKlingenthal, Saksa
    +
    pe 13.12.2019HS140, karsinta, naiset
    pe 13.12.2019HS140, karsinta, miehet
    la 14.12.2019HS140, joukkuemäki, miehet
    la 14.12.2019HS140, naiset
    su 15.12.2019HS140, miehet
  • 20.12.2019 - 22.12.2019Maailmancup Engelberg (miehet)Engelberg, Sveitsi
    +
    pe 20.12.2019HS140, karsinta, miehet
    la 21.12.2019HS140, miehet
    su 22.12.2019HS140, miehet
  • 28.12.2019 - 6.1.2020Mäkiviikko (miehet)Saksa, Itävalta
    +
    la 28.12.2019Oberstdorf HS137, karsinta, miehet
    su 29.12.2019Oberstdorf HS137, miehet
    ti 31.12.2019Garmisch-Partenkirchen HS142, karsinta, miehet
    ke 01.01.2020Garmisch-Partenkirchen HS142, miehet
    pe 03.01.2020Innsbruck HS128, karsinta, miehet
    la 04.01.2020Innsbruck HS128, miehet
    su 05.01.2020Bischofshofen HS142, karsinta, miehet
    ma 06.01.2020Bischofshofen HS142, miehet
  • 10.1.2020 - 12.1.2020Maailmancup Sapporo (naiset)Sapporo, Japani
    +
    pe 10.01.2020HS134, karsinta, naiset
    la 11.01.2020HS134, naiset
    su 12.01.2020HS134, naiset
  • 10.1.2020 - 12.1.2020Maailmancup Val di Fiemme (miehet)Val di Fiemme, Italia
    +
    pe 10.01.2020HS135, karsinta, miehet
    la 11.01.2020HS135, miehet
    su 12.01.2020HS135, miehet
  • 16.1.2020 - 19.1.2020Maailmancup Zao (naiset)Zao, Japani
    +
    to 16.01.2020HS102, karsinta, naiset
    pe 17.01.2020HS102, naiset
    la 18.01.2020HS102, joukkuemäki, naiset
    su 19.01.2020HS102, naiset
  • 17.1.2020 - 19.1.2020Maailmancup Titisee-Neustadt (miehet)Titisee-Neustadt, Saksa
    +
    pe 17.01.2020HS134, karsinta, miehet
    la 18.01.2020HS134, miehet
    su 19.01.2020HS134, miehet
  • 24.1.2020 - 26.1.2020Maailmancup Rasnov (naiset)Rasnov, Romania
    +
    pe 24.01.2020HS97, karsinta, naiset
    la 25.01.2020HS97, naiset
    su 26.01.2020HS97, naiset
  • 24.1.2020 - 26.1.2020Maailmancup Zakopane (miehet)Zakopane, Puola
    +
    pe 24.01.2020HS140, karsinta, miehet
    la 25.01.2020HS140, joukkuemäki, miehet
    su 26.01.2020HS140, miehet
  • 31.1.2020 - 2.2.2020Maailmancup Sapporo (miehet)Sapporo, Japani
    +
    pe 31.01.2020HS137, karsinta, miehet
    la 01.02.2020HS137, miehet
    su 02.02.2020HS137, miehet
  • 31.1.2020 - 2.2.2020Maailmancup Oberstdorf (miehet)Oberstdorf, Saksa
    +
    pe 31.01.2020HS137, karsinta, naiset
    la 01.02.2020HS137, naiset
    su 02.02.2020HS137, naiset
  • 7.2.2020 - 9.2.2020Maailmancup Hinzenbach (naiset)Hinzenbach, Itävalta
    +
    pe 07.02.2020HS90, karsinta, naiset
    la 08.02.2020HS90, naiset
    su 09.02.2020HS90, naiset
  • 7.2.2020 - 9.2.2020Maailmancup Willingen (miehet)Willingen, Itävalta
    +
    pe 07.02.2020HS145, karsinta, miehet
    la 08.02.2020HS145, miehet
    su 09.02.2020HS145, miehet
  • 14.2.2020 - 16.2.2020Maailmancup Tauplitz / Bad Mitterndorf (miehet)Tauplitz / Bad Mitterndorf, Itävalta
    +
    pe 14.02.2020HS235, karsinta, miehet
    pe 14.02.2020HS235, miehet
    pe 14.02.2020HS235, miehet
  • 21.2.2020 - 23.2.2020Maailmancup Ljubno (naiset)Ljubno, Slovenia
    +
    pe 21.02.2020HS94, karsinta, naiset
    la 22.02.2020HS94, joukkuemäki, naiset
    su 23.02.2020HS94, naiset
  • 28.2.2020 - 1.3.2020Maailmancup Lahti (miehet)Lahti, Suomi
    +
    pe 28.02.2020HS130, karsinta, miehet
    la 29.02.2020HS130, joukkuemäki, miehet
    su 01.03.2020HS130, miehet
  • 6.3.2020 - 8.3.2020Maailmancup Oslo (Raw Air)Oslo, Norja
    +
    pe 06.03.2020HS134, karsinta, miehet
    la 07.03.2020HS134, joukkuemäki, miehet
    la 07.03.2020HS134, karsinta, naiset
    su 08.03.2020HS134, miehet
    su 08.03.2020HS134, naiset
  • 9.3.2020 - 10.3.2020Maailmancup Lillehammer (Raw Air)Lillehammer, Norja
    +
    ma 09.03.2020HS140, karsinta, naiset
    ma 09.03.2020HS140, karsinta, miehet
    ti 10.03.2020HS140, naiset
    ti 10.03.2020HS140, miehet
  • 11.3.2020 - 12.3.2020Maailmancup Trondheim (Raw Air)Trondheim, Norja
    +
    ke 11.03.2020HS138, karsinta, miehet
    ke 11.03.2020HS138, karsinta, naiset
    to 12.03.2020HS138, miehet
    to 12.03.2020HS138, naiset
  • 13.3.2020 - 15.3.2020Maailmancup Nizhny Tagil (naiset) (Russia Tour Blue Bird)Nizhny Tagil, Venäjä
    +
    pe 13.03.2020HS97, karsinta PERUTTU, naiset
    la 14.03.2020HS97 PERUTTU, naiset
    su 15.03.2020HS97 PERUTTU, naiset
  • 13.3.2020 - 15.3.2020Maailmancup Vikersund (miehet)Vikersund, Norja
    +
    pe 13.03.2020HS240, karsinta PERUTTU, miehet
    la 14.03.2020HS240, joukkuemäki PERUTTU, miehet
    su 15.03.2020HS240 PERUTTU, miehet
  • 20.3.2020 - 22.3.2020Maailmancup Chaikovsky (naiset) (Russia Tour Blue Bird)Chaikovsky, Venäjä
    +
    pe 20.03.2020HS102, karsinta PERUTTU, naiset
    la 21.03.2020HS102 PERUTTU, naiset
    su 22.03.2020HS140 PERUTTU, naiset


Mäkihyppy - Tulokset tänään


Naisten maailmancup Lillehammer 9.-10.3.2020


HS140 10.3.2020

#UrheilijaTulos
1.Maren Lundby (NOR)262,3
2.Silje Opseth (NOR)261,6
3.Chiara Hölzl (AUT)255,1
4.Eva Pinkelnig (AUT)245,7
5.Ema Klinec (SLO)237,3
6.Katharina Althaus (GER)225,2
7.Yuki Ito (JPN)213,9
8.Sara Takahashi (JPN)205,7
9.Nika Kriznar (SLO)197,3
10.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)172,0

32. Julia Kykkänen (FIN) 5,2

HS140 9.3.2020

#UrheilijaTulos
1.Sara Takahashi (JPN)296,9
2.Maren Lundby (NOR)295,4
3.Silje Opseth (NOR)293,5
4.Katharina Althaus (GER)290,8
5.Nika Kriznar (SLO)290,4
6.Eva Pinkelnig (AUT)286,1
7.Ema Klinec (SLO)272,6
8.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)262,1
9.Chiara Hölzl (AUT)261,2
10.Lara Malsiner (ITA)248,8

27. Julia Kykkänen (FIN) 196,1

Lillehammer maailmancup 9.3.2020


Osakilpailu korvasti 8.3. olosuhteiden takia perutun Holmenkollenin osakilpailun.

Miehet HS140

#UrheilijaTulos
1.Peter Prevc (SLO)279,0
2.Markus Eisenbichler (GER)278,6
3.Stephan Leyhe (GER)277,5
4.Marius Lindvik (NOR)275,7
5.Robert Johansson (NOR)275,5
5.Robin Pedersen (NOR)275,5
7.Kamil Stoch (POL)272,7
8.Stefan Kraft (AUT)270,6
9.Ryoyu Kobayashi (JPN)270,4
10.Gregor Schlierenzauer (AUT)263,5

26. Antti Aalto (FIN) 247,6

Mäkihyppy maailmancup Holmenkollen 7.3.2020


Joukkuemäki HS134

#UrheilijaTulos
1.Norja997,4
2.Saksa960,9
3.Slovenia954,2
4.Puola950,0
5.Japani947,0
6.Itävalta916,1
7.Sveitsi789,6
8.Venäjä753,5
9.Tsekki333,8


Mäkihyppy Salpausselän kisat 1.3.2020


Miehet HS130

#UrheilijaTulos
1.Karl Geiger (GER)266,4
2.Stefan Kraft (AUT)260,5
3.Michael Hayböck (AUT)259,1
4.Constantin Schmid (GER)254,5
5.Stephan Leyhe (GER)254,3
6.Piotr Zyla (POL)251,6
7.Ryoyu Kobayashi (JPN)250,2
8.Robert Johansson (NOR)250,0
9.Daniel Andre Tande (NOR)248,9
10.Anze Lanisek (SLO)247,9

41. Jarkko Määttä (FIN) 92,8
51. Arttu Pohjola (FIN) 84,1
52. Antti Aalto (FIN) 83,5
57. Niko Kytösaho (FIN) 71,6

Mäkihyppy Salpausselän kisat 29.2.2020


Joukkuemäki HS130

#JoukkueTulos
1.Saksa984,1
2.Slovenia981,8
3.Itävalta979,3
4.Norja958,1
5.Japani921,4
6.Puola917,3
7.Sveitsi792,4
8.Suomi766,0
9.Venäjä383,0


Mäkihyppy Salpausselän kisat 28.2.2020


Miehet HS 130

#UrheilijaTulos
1.Stefan Kraft (AUT)284,1
2.Karl Geiger (GER)279,1
3.Daniel Andre Tande (NOR)273,3
4.Anze Lanisek (SLO)272,5
5.Kamil Stoch (POL)271,6
6.Dawid Kubacki (POL)270,3
7.Timi Zajc (SLO)268,6
8.Stefan Huber (AUT)266,0
9.Michael Hayböck (AUT)265,4
10.Philipp Aschenwald (AUT)261,4

39. Niko Kytösaho (FIN) 105,9
43. Jarkko Määttä (FIN) 103,5
44. Antti Aalto (FIN) 101,5

Ljubno naisten maailmancup 22.-23.2.2020


Normaalimäki HS94

#JoukkueTulos
1.Maren Lundby (NOR)254,8
2.Eva Pinkelnig (AUT)252,7
3.Nika Kriznar (SLO)250,0
4.Marita Kramer (AUT)249,7
5.Sara Takahashi (JPN)243,8
6.Ema Klinec (SLO)242,3
7.Chiara Hölzl (AUT)240,5
8.Silje Opseth (NOR)238,9
9.Yuka Seto (JPN)235,8
10.Nozomi Maruyama (JPN)234,8

33. Julia Kykkänen (FIN) 99,0

Joukkuemäki HS94

#JoukkueTulos
1.Itävalta1008,7
2.Slovenia1005,1
3.Norja960,2
4.Saksa916,4
5.Venäjä913,4
6.Italia845,8
7.Tsekki797,5
8.Suomi750,6

Rasnov maailmancup 22.2.2020


HS97

#UrheilijaTulos
1.Stefan Kraft (AUT)270.3
2.Karl Geiger (GER)266.7
3.Constantin Schmid (GER)260.2
4.Dawid Kubacki (POL)258.6
5.Daniel Andre Tande (NOR)255.5
6.Marius Lindvik (NOR)253.8
7.Stephan Leyhe (GER)252.8
8.Ziga Jelar (SLO)252.4

26. Antti Aalto 226.3

Rasnov maailmancup 21.2.2020


Miehet HS 97

#UrheilijaTulos
1.Karl Geiger (GER)270,3
2.Stephan Leyhe (GER)264,7
3.Stefan Kraft (AUT)264,5
4.Peter Prevc (SLO)258,2
5.Marius Lindvik (NOR)256,5
6.Kamil Stoch (POL)252,2
7.Philipp Aschenwald (AUT)251,5
8.Dawid Kubacki (POL)251,1
9.Piotr Zyla (POL)248,7
10.Pius Paschke (GER)246,9

19. Antti Aalto (FIN) 227,3

Mäkihyppy MC, Tauplitz-Bad Mitterndorf 16.2.2020


HS235

#UrheilijaTulos
1.Stefan Kraft (AUT)232,6
2.Ryoyu Kobayashi (JPN)231,9
3.Timi Zajc (SLO)230,1
4.Kamil Stoch (POL)229,4
5.Domen Prevc (SLO)229,1
6.Karl Geiger (GER)227,3
7.Johann Andre Forfang (NOR)225,9
8.Robert Johansson (NOR)224,3
9.Piotr Zyla (POL)220,1
10.Stephan Leyhe (GER)219,5

11. Antti Aalto (FIN) 219,1
37. Jarkko Määttä (FIN) 168,1

Mäkihypyn MC, Tauplitz/Bad Mitterndorf 15.2.2020


HS235

#UrheilijaTulos
1.Piotr Zyla (POL)418.5
2.Timi Zajc (SLO)418.2
3.Stefan Kraft (AUT)414.6
4.Karl Geiger (GER)414.5
5.Dawid Kubacki (POL)410.4
6.Antti Aalto (FIN)405.1
7.Kamil Stoch (POL)400.9
8.Robert Johansson (NOR)398.0
9.Ryoyu Kobayashi (JPN)397.7
10.Marius Lindvik (NOR)395.7

Willingen maailmancup 8.2.2020


HS145

#UrheilijaTulos
1.Stephan Leyhe (GER)266,4
2.Marius Lindvik (NOR)262,4
3.Kamil Stoch (POL)254,6
4.Stefan Kraft (AUT)253,5
5.Karl Geiger (GER)252,0
6.Johann Andre Forfang (NOR)246,0
7.Gregor Schlierenzauer (AUT)241,7
8.Peter Prevc (SLO)241,6
9.Ryoyu Kobayashi (JPN)240,8
10.Anze Semenic (SLO)240,3

27. Antti Aalto 220,2

Oberstdorf maailmancup 1.2.2020


Naiset HS137

#UrheilijaTulos
1.Chiara Hölzl (AUT)284,9
2.Maren Lundby (NOR)276,2
3.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)270,4
4.Eva Pinkelnig (AUT)261,2
5.Nika Kriznar (SLO)252,2
6.Marita Kramer (AUT)248,1
7.Nozomi Maruyama (JPN)247,6
8.Juliane Seyfarth (GER)246,8
9.Yuki Ito (JPN)226,0
10.Ema Klinec (SLO)223,1


Sapporo maailmancup 2.2.2020


Miehet HS137

#UrheilijaTulos
1.Stefan Kraft (AUT)268,5
2.Stephan Leyhe (GER)247,4
3.Ryoyu Kobayashi (JPN)239,0
4.Peter Prevc (SLO)235,7
5.Karl Geiger (GER)234,8
6.Dawid Kubacki (POL)234,2
7.Timi Zajc (SLO)231,8
8.Michael Hayböck (AUT)226,3
9.Kamil Stoch (POL)225,2
10.Anze Lanisek (SLO)223,5

26. Antti Aalto (FIN) 190,2

Sapporo maailmancup 1.2.2020


Miehet HS137

#UrheilijaTulos
1.Yukiya Sato (JPN)244,3
2.Stefan Kraft (AUT)234,1
3.Dawid Kubacki (POL)229,5
4.Domen Prevc (SLO)228,2
5.Stephan Leyhe (GER)223,9
6.Roman Koudelka (CZE)223,2
7.Peter Prevc (SLO)223,1
8.Piotr Zyla (POL)220,0
9.Daniel Andre Tande (NOR)217,9
10.Pius Paschke (GER)216,0

43. Antti Aalto (FIN) 61,8

Rasnov maailmancup 26.1.2020


Naiset HS 97

#UrheilijaTulos
1.Maren Lundby (NOR)259,0
2.Eva Pinkelnig (AUT)241,1
3.Chiara Hölzl (AUT)240,8
4.Juliane Seyfarth (GER)228,3
5.Katharina Althaus (GER)227,2
6.Nozomi Maruyama (JPN)225,2
7.Lara Malsiner (ITA)225,0
8.Silje Opseth (NOR)224,8
9.Sara Takahashi (JPN)221,8
10.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)220,9

36. Julia Kykkänen (FIN) 83,4
40. Susanna Forsström (FIN) 82,3

Rasnov maailmancup 25.1.2020


Naiset HS 97

#UrheilijaTulos
1.Chiara Hölzl (AUT)247,6
2.Katharina Althaus (GER)245,7
3.Eva Pinkelnig (AUT)240,8
4.Sara Takahashi (JPN)233,6
5.Maren Lundby (NOR)230,3
5.Silje Opseth (NOR)230,3
7.Juliane Seyfarth (GER)229,6
8.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)224,5
9.Nika Kriznar (SLO)222,5
10.Jacqueline Seifriedsberger (GER)221,1

32. Julia Kykkänen (FIN) 86,5
38. Susanna Forsström (FIN) 81,6

Zakopane maailmancup 26.1.2020


Miehet HS 140

#UrheilijaTulos
1.Kamil Stoch (POL)295,7
2.Stefan Kraft (AUT)290,6
3.Dawid Kubacki (POL)287,8
4.Stephan Leyhe (GER)286,5
5.Karl Geiger (GER)282,4
6.Marius Lindvik (NOR)278,1
7.Ryoyu Kobayashi (JPN)277,6
8.Piotr Zyla (POL)274,8
9.Philipp Aschenwald (AUT)272,7
10.Peter Prevc (SLO)271,3

27. Antti Aalto (FIN) 236,7
35. Jarkko Määttä (FIN) 108,2

Zakopane maailmancup 25.1.2020


Joukkuekilpailu HS 140

#UrheilijaTulos
1.Saksa1182,2
2.Norja1142,2
3.Slovenia1125,0
4.Japani1122,5
5.Puola1118,6
6.Itävalta1114,9
7.Tsekki974,6
8.Sveitsi965,1
9.Venäjä294,9


Zao maailmancup 19.1.2020


Naiset HS 102

#UrheilijaTulos
1.Eva Pinkelnig (AUT)226,5
2.Chiara Hölzl (AUT)224,7
3.Maren Lundby (NOR)213,1
4.Sara Takahashi (JPN)206,9
5.Katharina Althaus (GER)202,1
6.Juliane Seyfarth (GER)198,8
7.Marita Kramer (AUT)198,0
8.Nika Kriznar (SLO)197,7
9.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)187,4
10.Lara Malsiner (ITA)186,8

30. Julia Kykkänen (FIN) 115,8

Zao maailmancup 18.1.2020


Naiset joukkuemäki HS 102

#UrheilijaTulos
1.Itävalta889,4
2.Japani749,0
3.Norja748,6
4.Venäjä722,6
5.Slovenia711,7
6.Saksa667,3
7.Italia593,6
8.Puola562,7


Zao maailmancup 17.1.2020


Naiset HS 102

#UrheilijaTulos
1.Eva Pinkelnig (AUT)232,3
2.Sara Takahashi (JPN)215,0
3.Chiara Hölzl (AUT)212,6
4.Marita Kramer (AUT)205,7
5.Maren Lundby (NOR)201,6
6.Nika Kriznar (SLO)201,4
7.Ema Klinec (SLO)199,8
8.Katharina Althaus (GER)194,2
9.Anna Odine Ström (NOR)191,2
10.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)188,9

33. Julia Kykkänen (FIN) 64,3
38. Susanna Forsström (FIN) 53,4

Titisee-Neustadt maailmancup 19.1.2020


Titisee-Neustadt maailmancup 18.1.2020


Miehet HS 142

#UrheilijaTulos
1.Dawid Kubacki (POL)283,3
2.Ryoyu Kobayashi (JPN)283,0
3.Timi Zajc (SLO)271,6
4.Stephan Leyhe (GER)269,2
5.Karl Geiger (GER)266,2
5.Anze Lanisek (SLO)264,3
7.Yukiya Sato (JPN)262,1
8.Piotr Zyla (POL)260,7
9.Constantin Schmid (GER)259,9
10.Marius Lindvik (NOR)259,5

21. Antti Aalto (FIN) 242,3
36. Jarkko Määttä (FIN) 105,9

Miehet HS 142

#UrheilijaTulos
1.Dawid Kubacki (POL)290,1
2.Stefan Kraft (AUT)283,7
3.Ryoyu Kobayashi (JPN)282,8
4.Johann Andre Forfang (NOR)280,4
5.Stephan Leyhe (GER)277,6
5.Constantin Schmid (GER)277,6
7.Daniel Andre Tande (NOR)275,4
8.Kamil Stoch (POL)275,1
9.Piotr Zyla (POL)273,6
10.Timi Zajc (SLO)271,7

31. Antti Aalto (FIN) 116,7
41. Jarkko Määttä (FIN) 105,4

Val di Fiemme maailmancup 12.1.2020


Miehet HS 104

#UrheilijaTulos
1.Karl Geiger (GER)285,2
2.Stefan Kraft (AUT)280,5
3.Dawid Kubacki (POL)278,2
4.Kamil Stoch (POL)277,3
4.Piotr Zyla (POL)277,3
6.Johann Andre Forfang (NOR)270,7
7.Marius Lindvik (NOR)266,0
7.Peter Prevc (SLO)266,0
9.Anze Lanisek (SLO)263,8
10.Yukiya Sato (JPN)263,6

49. Jarkko Määttä (FIN) 102,1

Sapporo maailmancup 12.1.2020


Naiset HS 137

#UrheilijaTulos
1.Eva Pinkelnig (AUT)250,8
2.Maren Lundby (NOR)239,6
3.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)227,4
4.Chiara Hölzl (AUT)221,1
5.Sara Takahashi (JPN)214,9
6.Yuki Ito (JPN)214,7
7.Silje Opseth (NOR)211,5
8.Marita Kramer (AUT)210,0
9.Sofia Tikhonova (RUS)201,7
10.Irina Avvakumova (RUS)198,9

36. Julia Kykkänen (FIN) 51,2
38. Susanna Forsström (FIN) 39,3

Val di Fiemme maailmancup 11.1.2020


Miehet HS 104

#UrheilijaTulos
1.Karl Geiger (GER)294,6
2.Stefan Kraft (AUT)286,9
3.Dawid Kubacki (POL)279,9
4.Kamil Stoch (POL)279,8
5.Constantin Schmid (GER)279,1
6.Stephan Leyhe (GER)277,6
7.Piotr Zyla (POL)276,6
8.Pius Paschke (GER)274,5
9.Johann Andre Forfang (NOR)269,7
10.Anze Lanisek (SLO)269,2


Sapporo maailmancup 11.1.2020


Naiset HS 137

#UrheilijaTulos
1.Marita Kramer (AUT)279,6
2.Maren Lundby (NOR)275,0
3.Eva Pinkelnig (AUT)271,1
4.Sara Takahashi (JPN)262,3
5.Daniela Iraschko-Stolz (AUT)256,4
6.Chiara Hölzl (AUT)256,0
7.Katharina Althaus (GER)247,4
8.Nika Kriznar (SLO)236,3
9.Yuki Ito (JPN)235,9
10.Luisa Görlich (GER)232,7

36. Julia Kykkänen (FIN) 72,9
37. Susanna Forsström (FIN) 63,4

Val di Fiemme maailmancup 11.1.2020


Karsinta miehet HS109

#UrheilijaTulos
1.Dawid Kubacki (POL)139,7
2.Karl Geiger (GER)139,6
3.Stephan Leyhe (GER)136,7
4.Cene Prevc (SLO)132,7
5.Stefan Kraft (AUT)132,3
6.Kamil Stoch (POL)131,8
7.Jan Hörl (AUT)131,1
8.Daniel Huber (AUT)131,0
9.Roman Koudelka (CZE)130,8
10.Ryoyu Kobayashi (JPN)130,7

52. Jarkko Määttä (FIN) 103,1
55. Andreas Alamommo (FIN) 96,5

Suomalaiset eivät selviytyneet karsinnassa jatkoon.

Mäkiviikko Bischofshofen 5.1.2020


HS142

#UrheilijaTulos
1.Dawid Kubacki (POL)300.9
2.Karl Geiger (GER)291.0
3.Marius Lindvik (NOR)289.4
4.Stefan Krat (AUT)287.4
5.Peter Prevc (SLO)283.6
6.Daniel Andre Tande (NOR)279.3
7.Ryoyu Kobayashi (JPN)279.0
8.Daiki Ito (JPN)276.4
9.Domen Prevc (SLO)275.5
10.Philipp Aschenwald (AUT)274.6

34. Antti Aalto (FIN) 117,4


Mäkiviikko 3/4, Innsbruckin kilpailu 4.1.2020


Miehet HS130

#UrheilijaTulos
1.Marius Lindvik (NOR)253,3
2.Dawid Kubacki (POL)252,0
3.Daniel Andre Tande (NOR)249,3
4.Stefan Kraft (AUT)245,0
5.Stephan Leyhe (GER)241,6
6.Gregor Schlierenzauer (AUT)240,0
7.Johann Andre Forfang (NOR)238,4
8.Karl Geiger (GER)236,5
9.Peter Prevc (SLO)236,3
10.Domen Prevc (SLO)234,6

24. Antti Aalto (FIN) 211,9

Mäkiviikko Innsbruck, karsinta 3.1.2020


Miehet HS130

#UrheilijaTulos
1.Marius Lindvik (NOR)138,9 Q
2.Stefan Kraft (AUT)136,8 Q
3.Karl Geiger (GER)134,9 Q
3.Philipp Aschenwald (AUT)134,9 Q
5.Ryoyu Kobayashi (JPN)134,0 Q
5.Dawid Kubacki (POL)134,0 Q
7.Timi Zajc (SLO)129,5 Q
7.Junshiro Kobayashi (JPN)129,5 Q
9.Piotr Zyla (POL)129,3 Q
10.Stephan Leyhe (GER)128,2 Q

26. Antti Aalto 116,1 Q
55. Niko Kytösaho 96,7
66. Andreas Alamommo 82,4

50 parasta selviytyi karsinnasta lauantain kilpailuun.



Televisiointi 2019-2020


Suomalaisten mäkihypyn seuraajien iloksi mäkihypyn maailmancup näkyy YLE:n kanavilla. Näet näin ollen kaudella 2019-2020 sekä mäkihypyn maailmancupin että Keski-Euroopan Mäkiviikon suorina lähetyksinä YLE:n TV-kanavilla. Lisäksi voit luonnollisesti seurata mäkihyppyä ilmaiseksi netissä YLE Areenan välityksellä.

Suomen Mäkihyppymaajoukkue 2019-2020


Suomella on varsin nuori A- ja B-maajoukkue. Joukkueet edustavat pääosin 1994-1999 ikäluokkia. A-maajoukkue on suppea ja siinä on mukana vain neljä miestä. Suomen naisten ykkösmäkihyppääjä Julia Kykkänen harjoittelee itsenäisesti maajoukkueen ulkopuolella .

Hiihtoliitto ilmoittaa, että "Tulevalla kaudella maajoukkue jatkaa ”maailman paras harjoittelu” -kokonaisuuden rakentamista. Keskittäminen, mutta myös riittävän ison joukkueen yhteisharjoittelu, on toiminnallisesti kustannustehokasta ja tervettä sisäistä kilpailua rakentavaa.".

Selkeitä menestystavoitteita joukkueella ei siis edes ole, vaan suomalaisissa mäkihypyssä pyritään tällä hetkellä laittamaan ns. perusta kuntoon.

Suomen mäkihypyn maajoukkueet 2019-2020


A-maajoukkueHaastaja-maajoukkue
Aalto Antti (Kiteen Urheilijat)Forsström Susanna (Lahden Hiihtoseura)
Alamommo Andreas (Ounasvaaran Hiihtoseura)Heikkinen Kalle (Kuusamon Erä-Veikot)
Määttä Jarkko (Kainuun Hiihtoseura)Kavilo Henri (Puijon Hiihtoseura)
Nousiainen Eetu (Puijon Hiihtoseura)Kytösaho Niko (Lahden Hiihtoseura)
 Ojala Juho (Kuusamon Erä-Veikot)
 Rautionaho Jenny (Ounasvaaran Hiihtoseura)


Nuorten maajoukkue 
Ahonen Mico (Lahden Hiihtoseura) 
Pohjola Arttu (Lahden Hiihtoseura) 
Tervahartiala Julia (Lahden Hiihtoseura) 
Veteläinen Jonne (Kuusamon Erä-Veikot) 


Valmennus


A-maajoukkueen päävalmentaja: Lauri Hakola
Pukuteknikko: Frederic Zoz

Haastaja- ja nuorten maajoukkue:
Valmentaja Kai Kovaljeff
Valmentaja Ossi-Pekka Valta

Miesten & naisten mäkihyppy


Mäkihyppy ei perinteisesti ole kuulunut kaikista tasa-arvoisimpiin lajeihin. Naisten mäkihyppy on vielä äärimmäisen lyhytikäinen miesten mäkihyppyyn verrattuna. Tämä näkyy sekä kilpailijamäärissä että esimerkiksi palkintorahoissa.

Naisten mäkihyppy pääsi olympialaisiin mukaan vasta Sotsissa 2014, kun monissa muissa talvilajeissa naiset ovat olleet mukana aivan alusta alkaen. Myös pohjoismaisten hiihtolajien MM-kisoihin naisten mäkihyppy tuli hyvin myöhään mukaan.

Palkintorahat


Mäkihypyssä on perinteisesti ollut hyvät palkintorahat, kun summia verrataan esimerkiksi maastohiihtoon. Ennen kaikkea Saksassa ja Itävallassa laji on äärimmäisen suosittua ja isot sopimukset nostavat palkintorahoja lajin sisällä.

Maailmancupin palkintorahoista löydät tietoa täältä – PALKINTORAHAT

Mäkihypyn ennätykset - pisimmät hypyt


Mäkihypyssä maailman pisimmän hypyn on hypännyt Saksan Stefan Kraft, joka ponkaisi Vikersundin lentomäestä maaliskuussa 2017 peräti 253,5 metrin mittaisen leiskautuksen. Naisten ennätystä pitää hallussaan Daniela Iraschko (tasan 200m).

Mäkihypyn Suomen ennätys on Janne Happosen nimissä, kuka loikkasi Vikersundin lentomäestä 240,0 metriä vuonna 2011. Aiempi ennätys oli Matti Hautamäellä, kuka venyi Planicassa peräti 235,5 metrin mittaiseen hyppyyn vuonna 2005. Hyppy oli silloinen maailmanennätys.

Mäkihypyn Maailmanennätykset

EnnätysHyppyHyppääjäMäki
ME, miehet253,5mStefan KraftVikersund HS225
ME, naiset200mDaniela IraschkoKulm HS200
Kesä ME, miehet147,5mDmitri VasiljevRusSki Gorki HS140
Kesä ME, naiset141,0mSara TakanashiOkurayama HS134
Parihyppy35,0mRok Urbanc & Jaka RusBloudkova Velikanka HS45