Espoo Motonet GP 2022 | Ohjelma, Lähtölistat & Tulokset

Espoo Motonet GP 2022


Motonet GP -sarjan vuoden 2022 kolmas osakilpailu kilpaillaan Espoon Leppävaaran mondolla 8.6.2022. Katso Espoon Motonet GP:n aikataulu, osallistujat, tulokset ja muuta tietoa.
Motonet GP:n kauden kolmas osakilpailu on vuorossa keskiviikkona 8.6. Espoon Leppävaarassa. YLE televisioi kisat suorana lähetyksenä.



Motonet GP Espoo 2022 - Aikataulu


Kilpailutapahtumat käynnistyvät Espoossa jo klo 16.30 naisten kiekonheitolla. Reilu nelituntinen yleisurheiluilta päättyy naisten sähköiseen pika-aitojen finaaliin klo 20.45.

Kisa-aikataulu

KloLaji
16.30N kiekonheitto
16.35M 800 m D-erä
16.35M / N keihäs parakeihäs/tuoli
16.45M 800 m C-erä
16.55N 5000 m/M 10000 m kävely
17.15M kolmiloikka
17.50N 1500 m B-erä
17.55M keihäänheitto
18.00Avajaiset
18.05T/P 13 100 m 2-erää
18.15M 400 m aidat
18.27M 200 m B-erä
18.32N 200 m B-erä
18.44N 400 m B-erä
18.40N seiväshyppy
18.50N pituushyppy
18.53M 800 m B-erä
19.05M 110 m aidat finaali
19.15M 800 m A-erä
19.25N 1500 m A-erä
19.20M korkeushyppy
19.35N 200 m A-erä
19.40N moukarinheitto
19.45M 200 m A-erä
19.55N 100 m aidat alkuerät 2-erää
20.10N 5000 m
20.33N 400 m A-erä
20.45N 100 m aidat loppukilpailu



Espoon Motonet GP 2022 - Osallistujat


Espoossa nähdään laaja kattaus kotimaisen yleisurheilun kärkinimiä sekä myös ulkomaisia urheilijoita. Mukana suomalaisista Espoossa ovat muun muassa Samuel Purola, Joonas Rinne, Toni Kuusela, Nathalie Blomqvist, Camilla Richardsson, Wilma Murto, Krista Tervo, Annimari Korte ja Nooralotta Neziri.

Lähtölistat tuottaa: Tilastopaja
Valitse laji
Näytä vain suomalaislajit

M 100 m

UrheilijaPB/SB
Akani Simbine (RSA)9.84 -21/10.06
Andre De Grasse (CAN)9.89 -21/10.21
Benjamin Azamati (GHA)9.90 -22/9.90
Reece Prescod (GBR)9.93 -22/9.93
Abdul Hakim Sani Brown (JPN)9.97 -19/10.04
Rohan Browning (AUS)10.01 -21/10.12
Ojie Edoburun (GBR)10.04 -18/10.21
Mudiyanselage Abeykoon (SRI)10.06 -22/10.06

M 400 m

UrheilijaPB/SB
Isaac Makwala (BOT)43.72 -15/45.35
Kirani James (GRN)43.74 -14/44.02
Luguelín Santos (DOM)44.11 -15/45.27
Liemarvin Bonevacia (NED)44.48 -21/45.55
Christopher Taylor (JAM)44.79 -21/45.45
Zakithi Nene (RSA)44.92 -22/44.92
Benjamin Lobo Vedel (DEN)45.52 -22/45.52
Håvard Bentdal Ingvaldsen (NOR)45.94 -21/

M Maili

UrheilijaPB/SB
Jakob Ingebrigtsen (NOR)3:47.24 -21/3:49.76
Olli Hoare (AUS)3:50.65 -22/3:50.65
Matthew Ramsden (AUS)3:51.23 -20/
Jake Wightman (GBR)3:52.02 -19/
Ismael Debjani (BEL)3:52.70 -21/
Ferdinand Kvan Edman (NOR)3:53.42 -21/
Ignacio Fontes (ESP)3:54.38 -22/3:54.38
Neil Gourley (GBR)3:57.11 -18/
Michał Rozmys (POL)3:59.82 -19/
Mounir Akbache (FRA)/
Charles Grethen (LUX)/
Mohamed Katir (ESP)/
Boaz Kiprugut (KEN)/
Samuel Zeleke (ETH)/

M 5000 m

UrheilijaPB/SB
Telahun Haile (ETH)12:52.98 -19/12:57.18
Getnet Wale (ETH)12:53.28 -21/13:11.68
Milkesa Mengesha (ETH)12:58.28 -21/13:01.11
Joe Klecker (USA)13:04.42 -22/13:04.42
Samuel Tefera (ETH)13:06.86 -22/13:06.86
Peter Maru (UGA)13:08.89 -22/13:08.89
Luis Grijalva (GUA)13:10.09 -21/13:36.93
Filip Ingebrigtsen (NOR)13:11.75 -19/
Sam Atkin (GBR)13:15.31 -22/13:15.31
Henrik Ingebrigtsen (NOR)13:15.38 -19/13:29.92
Adel Mechaal (ESP)13:15.40 -16/
Narve Gilje Nordås (NOR)13:16.67 -21/13:26.64
Ali Abdulmena (ETH)13:20.28 -21/13:45.0h
Elzan Bibić (SRB)13:24.42 -22/13:24.42
Magnus Tuv Myhre (NOR)13:27.06 -22/13:27.06
Jack Rayner (AUS)13:34.68 -21/
Wilberforce Kones (KEN)/

M 110 m aidat

UrheilijaPB/SB
Devon Allen (USA)12.84 -22/12.84
Omar McLeod (JAM)12.90 -17/13.17
Jason Joseph (SUI)13.12 -21/13.60
Aaron Mallett (USA)13.15 -20/13.22
Wilhem Belocian (FRA)13.15 -21/13.23
Asier Martínez (ESP)13.22 -21/13.32
Paolo Dal Molin (ITA)13.27 -21/13.70
Rafael Henrique Pereira (BRA)13.27 -22/13.27

M 400 m aidat

UrheilijaPB/SB
Alison dos Santos (BRA)46.72 -21/47.23
Yasmani Copello (TUR)47.81 -18/49.11
Rasmus Mägi (EST)47.82 -22/47.82
Carl Bengtström (SWE)48.52 -22/48.52
Sokwakhana Zazini (RSA)48.73 -19/49.17
Wilfried Happio (FRA)49.03 -19/49.11
Ramsey Angela (NED)49.07 -21/49.20
Nick Smidt (NED)49.28 -19/49.66

M Seiväshyppy

UrheilijaPB/SB
Armand Duplantis (SWE)6.15 -20/6.01
Sam Kendricks (USA)6.06 -19/5.65
Renaud Lavillenie (FRA)6.05 -15/5.81
Thiago Braz (BRA)6.03 -16/
Pål Haugen Lillefosse (NOR)5.85 -22/5.85
Ben Broeders (BEL)5.85 -22/5.85
Valentin Lavillenie (FRA)5.82 -19/5.71
Sondre Guttormsen (NOR)5.81 -21/5.81
Simen Guttormsen (NOR)5.65 -22/5.65

M Pituushyppy

UrheilijaPB/SB
Miltiádis Tentóglou (GRE)8.60 -21/8.36
Ruswahl Samaai (RSA)8.49 -17/7.73
Simon Ehammer (SUI)8.45 -22/8.45
Emiliano Lasa (URU)8.28 -22/8.28
Kristian Pulli (FIN)8.27 -20/8.00
Thobias Montler (SWE)8.27 -21/8.27
LaQuan Nairn (BAH)8.22 -22/8.22
Benjamin Gföhler (SUI)8.13 -16/8.02
Ingar Kiplesund (NOR)8.10 -19/7.65
Henrik Flåtnes (NOR)7.98 -21/7.71

M Moukarinheitto

UrheilijaPB/SB
Paweł Fajdek (POL)83.93 -15/80.19
Wojciech Nowicki (POL)82.52 -21/81.58
Eivind Henriksen (NOR)81.58 -21/77.94
Myhaylo Kokhan (UKR)80.78 -21/78.09
Bence Halász (HUN)79.88 -20/78.88
Thomas Mardal (NOR)76.74 -21/73.41

N 200 m

UrheilijaPB/SB
Jamile Samuel (NED)22.37 -18/23.35
Beth Dobbin (GBR)22.50 -19/23.04
Dalia Kaddari (ITA)22.64 -21/22.83
Ida Kathrine Karstoft (DEN)22.76 -22/22.76
Gemima Joseph (FRA)22.77 -21/23.46
Nikola Horowska (POL)22.98 -22/22.98
Martyna Kotwiła (POL)22.99 -18/23.50
Elisabeth Slettum (NOR)23.39 -21/23.48

N 800 m

UrheilijaPB/SB
Keely Hodgkinson (GBR)1:55.88 -21/1:57.72
Natoya Goule (JAM)1:56.15 -18/1:59.39
Laura Muir (GBR)1:56.73 -21/1:57.23
Jemma Reekie (GBR)1:56.90 -21/1:58.44
Renelle Lamote (FRA)1:57.98 -21/1:58.48
Halimah Nakaayi (UGA)1:58.03 -21/1:59.94
Catriona Bisset (AUS)1:58.09 -21/1:59.73
Hedda Hynne (NOR)1:58.10 -20/2:03.57
Diribe Welteji (ETH)1:58.28 -22/1:58.28
Olha Lyakhova (UKR)1:58.64 -15/2:01.58
Lovisa Lindh (SWE)1:58.77 -17/2:02.24
Aneta Lemiesz (POL)1:59.93 -06/

N 5000 m

UrheilijaPB/SB
Letesenbet Gidey (ETH)14:06.62 -20/14:24.59
Almaz Ayana (ETH)14:12.59 -16/
Gudaf Tsegay (ETH)14:13.32 -21/14:31.91
Konstanze Klosterhalfen (GER)14:26.76 -19/
Fantu Worku (ETH)14:26.80 -21/14:47.37
Eilish McColgan (GBR)14:28.55 -21/
Yasemin Can (TUR)14:36.82 -17/16:06.28
Hawi Feysa (ETH)14:38.76 -19/14:48.94
Alicia Monson (USA)14:42.56 -21/
Karoline Bjerkeli Grøvdal (NOR)14:43.26 -21/14:51.38
Dawit Seyaum (ETH)14:47.55 -22/14:47.55
Aberash Minsewo (ETH)14:50.88 -21/
Jessica Judd (GBR)14:57.19 -22/14:57.19
Laura Galván (MEX)15:00.16 -21/15:09.80
Alina Reh (GER)15:04.10 -19/
Maureen Koster (NED)15:06.86 -22/15:06.86
Rose Davies (AUS)15:07.49 -22/15:07.49
Tsige Gebreselama (ETH)15:12.96 -19/
Roseline Chepngetich (KEN)16:07.0h -12/

N 400 m aidat

UrheilijaPB/SB
Femke Bol (NED)52.03 -21/53.02
Anna Ryzhykova (UKR)52.96 -21/54.50
Viktoriya Tkachuk (UKR)53.76 -21/54.81
Jessie Knight (GBR)54.09 -22/54.09
Amalie Hammild Iuel (NOR)54.72 -19/56.77
Carolina Krafzik (GER)54.72 -21/57.05
Lina Nielsen (GBR)54.73 -22/54.73
Line Kloster (NOR)54.99 -22/54.99

N Kuulantyöntö

UrheilijaPB/SB
Chase Ealey (USA)19.98 -22/19.98
Auriol Dongmo (POR)19.75 -21/19.68
Sarah Mitton (CAN)19.58 -22/19.58
Danniel Thomas-Dodd (JAM)19.55 -19/19.53
Maggie Ewen (USA)19.47 -19/19.32
Fanny Roos (SWE)19.34 -21/19.10
Jessica Schilder (NED)19.19 -22/19.19
Sophie McKinna (GBR)18.61 -19/17.36
Axelina Johansson (SWE)18.39 -22/18.39

N Kiekonheitto

UrheilijaPB/SB
Valarie Allman (USA)71.46 -22/71.46
Sandra Perković (CRO)71.41 -17/67.26
Kristin Pudenz (GER)66.94 -22/66.94
Mélina Robert-Michon (FRA)66.73 -16/62.61
Claudine Vita (GER)66.64 -19/64.04
Liliana Cá (POR)66.40 -21/62.47
Marike Steinacker (GER)64.55 -22/64.55
Lisa Brix Pedersen (DEN)61.29 -22/61.29


Espoon Motonet GP 2022 - Televisiointi


YLE näyttää Espoon Motonet GP -kilpailut suorana lähetyksenä YLE2-kanavalla klo 18.30-21.00. YLE Areenan lähetys käynnistyy jo klo 17.45 ja päättyy klo 21.15.



Espoon Motonet GP 2022 - Tulokset


Voit seurata Espoon Motonet GP 2022:n tuloksia reaaliajassa tapahtuman livetulospalvelusta.

Tuloksia aiemmilta vuosilta: