Espoo Motonet GP 12.6.2020 | Katso Lajit, Aikataulu & Tulokset

Espoo Motonet GP 2020


Motonet GP -sarjan vuoden 2020 toinen osakilpailu kilpaillaan Espoossa 12.6.2020.
Motonet GP:n kauden toinen osakilpailu kilpaillaan Espoossa. YLE televisioi kisat suoran lähetyksenä.



Espoon Motonet GP 2020 - Lajit


Päivitämme tähän Espoon GP:n lajit, kun lajiohjelma julkaistaan.

Motonet GP Espoo - Aikataulu 12.6.2020


Päivitämme tähän Espoon GP:n aikataulun, kun se julkaistaan.

Espoon Motonet GP 2020 - Tulokset


Päivitämme tähän Espoon GP:n tuloksia sitä mukaa, kun kilpailuja käydään. Alta löydät viime vuode kisojen tulokset.

Motonet GP Espoo 18.8.2019


M 400 m aj A-erä

#UrheilijaTulos
1.Oskari Mörö (Esbo IF)49,74
2.Timofey Chalyy (ANA)50,25
3.Alex Knibbs (GBR)50,59
4.Jehue Gordon (TTO)51,14
5.Romel Lewis (JAM)51,74
6.Joni Vainio-Kaila (Laitilan Jyske)52,03
7.Tuomas Lehtonen (Liedon Parma)52,20
8.Jonni Blomqvist (Borgå Akilles)52,39

N 400 m aj A-erä

#UrheilijaTulos
1.Vera Barbosa (POR)56,15
2.Valeria Andreeva (ANA)56,34
3.Jess Turner (GBR)56,39
4.Eveliina Määttänen (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)58,58
5.Martta Rautala (Viipurin Urheilijat)59,71
6.Nea Mattila (Helsingfors IFK)59,96
7.Mathilda Kvist (Vasa IS)1.00,62
8.Annika Hannola (Helsingin Kisa-Veikot)1.01,87


M 200 m A-erä

#UrheilijaTulos
1.Andrei Kukharenko (ANA)21,05
2.Roope Saarinen (Esbo IF)21,09
3.Chad Miller (GBR)21,38
4.Eljas Aalto (IF Sibbo-Vargarna)21,38
5.Ville Aarnivala (Tampereen Pyrintö)21,66
6.Erik Annerfalk (SWE)21,81
-Santeri Kuusiniemi (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)DNF

N 100 m aj

#UrheilijaTulos
1.Nooralotta Neziri (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,01
2.Reetta Hurske (Tampereen Pyrintö)13,06
3.Eefje Boons (NED)13,08
4.Farah Jacques (CAN)13,17
5.Greta Kerekes (HUN)13,17
6.Matilda Bogdanoff (Helsingfors IFK)13,21
7.Karelle Edwards (CAN)13,37
-Erica Bougard (USA)DQ


M/N 200m Kelaus T53-54

#UrheilijaTulos
1.Leo-Pekka Tähti T54 (Porin Tarmo)24,71
2.Tuomo Himanka T54 (Kalajoen Junkkarit)28,00
3.Esa-Pekka Mattila T54 (Espoon Tapiot)28,01
4.Henry Manni T34 (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)28,11
5.Jesse Anttila T54 (Hämeenlinnan Tarmo)28,89
6.Niko Ristiranta T54 (Kuusankosken Kisa)29,01
7.Amanda Kotaja T54 (Vampulan Urheilijat)29,50
8.Sini Paukkeri T54 (Pudasjärven Urheilijat)34,31

M 200m Kelaus T51-52

#UrheilijaTulos
1.Toni Piispanen (Espoon Tapiot)39,81
2.Peter Genyn (BEL)40,43
3.Antti Sinisaari ()51,11


N 100 m

#UrheilijaTulos
1.Kiara Parker (USA)11,44
2.Lotta Kemppinen (Helsingfors IFK)11,54
3.Hanna-Maari Latvala (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,57
4.Helene Rønningen (NOR)11,68
5.Gina Akpe-Moses (IRL)11,69
6.Anniina Kortetmaa (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,71
7.Anna Pursiainen (Espoon Tapiot)11,82
8.Jandeh Jallow (Oulun Pyrintö)11,97

M Keihäs

#UrheilijaTulos
1.Alexandru Novac (ROU)79,70
2.Lassi Etelätalo (Joensuun Kataja)78,66
3.Oliver Helander (IF Raseborg)78,43
4.Patriks Gailums (LAT)78,22
5.Toni Kuusela (Kuortaneen Kunto)77,37
6.Genki Dean (JPN)75,67
7.Teemu Wirkkala (Toholammin Urheilijat)74,16
8.Sami Peltomäki (Alajärven Ankkurit)74,00
9.Jami Kinnunen (Äänekosken Urheilijat)71,54
10.Jarmo Marttila (Kälviän Tarmo)71,03
11.Teo Takala (IF Raseborg)70,04


N 800 m A-erä

#UrheilijaTulos
1.Noelie Yarigo (BEN)2.03,00
2.Sara Kuivisto (Borgå Akilles)2.03,02
3.Maryna Arzamasova (BLR)2.03,17
4.Alena Brooks (TTO)2.04,15
5.Claire Mooney (IRL)2.06,35
6.Laura Valdes (ESP)2.08,84
7.Viola Westling (Turun Urheiluliitto)2.11,16
8.Katja Blunden (Helsingin Kisa-Veikot)2.11,42
9.Kaisa Honkaharju (Kälviän Tarmo)2.11,76
10.Moona Latvala (Helsingin Kisa-Veikot)2.12,09
11.Heini Ikonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.12,15
-Volha Nemahai (BLR)DNF

M 100m Kelaus T51-52

#UrheilijaTulos
1.Toni Piispanen (Espoon Tapiot)20,57
2.Peter Genyn (BEL)21,20
3.Antti Sinisaari ()25,63


N Kolmiloikka

#UrheilijaTulos
1.Dovile Kilty (LTU)14,23 (+1,4)
2.Kristiina Mäkelä (Orimattilan Jymy)14,10 (+2,2) w
3.Senni Salminen (Imatran Urheilijat)13,85 (+1,5) PB
4.Iryna Vaskouskaya (BLR)13,79 (+2,0)
5.Janne Nielsen (DEN)13,60 (+2,2) w
6.Emma Pullola (Vaasan Vasama)13,38 (+2,3) w
7.Kira Kytölä (Esbo IF)13,36 (+2,4) w
8.Rebecka Abrahamsson (SWE)13,27 (+2,8) w
9.Caroline Ehrhardt (CAN)13,08 (+1,3)
10.Liisa Naskali (Nokian Urheilijat)12,67 (+3,1) w
11.Jessica Miettinen (Joensuun Kataja)12,58 (+3,2) w
12.Elina Torro (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)12,32 (+2,4) w
13.Elina Kostiainen (Vihdin Viest)12,31 (+1,9)

M/N 100m Kelaus T53-T54

#UrheilijaTulos
1.Leo-Pekka Tähti T54 (Porin Tarmo)13,90
2.Esa-Pekka Mattila T54 (Espoon Tapiot)15,32
3.Tuomo Himanka T54 (Kalajoen Junkkarit)15,33
4.Henry Manni T34 (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)15,86
5.Niko Ristiranta T54 (Kuusankosken Kisa)15,97
6.Amanda Kotaja T54 (Vampulan Urheilijat)16,05
7.Jesse Anttila T54 (Hämeenlinnan Tarmo)16,12
8.Sini Paukkeri T54 (Pudasjärven Urheilijat)17,98


N 100 m aj

#UrheilijaTulos
1.Nooralotta Neziri (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,03 Q
2.Farah Jacques (CAN)13,17 Q
3.Eefje Boons (NED)13,17 Q
4.Erica Bougard (USA)13,18 q
5.Anni Siirtola (Helsingin Kisa-Veikot)13,77
6.Tanja Kokkonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)14,07
7.Lotta Vento (Turun Urheiluliitto)14,15
-MacKenzie Hill (USA)DNF

M 800 m A-erä

#UrheilijaTulos
1.Nikolay Verbitskiy (ANA)1.48,93
2.Christian von Eitzen (GER)1.49,49
3.Joonas Rinne (Saarijärven Pullistus)1.49,51
4.Markus Teijula (Naantalin Löyly)1.49,71
5.Robin Rohlen (SWE)1.49,93
6.Mohamed Abouettahery (MAR)1.50,06
7.Siarhei Karpau (BLR)1.51,03
8.Ville Lampinen (Kenttäurheilijat -58)1.51,49
9.Jaakko Lehtilä (Esbo IF)1.52,27
10.Tuomo Salonen (Espoon Tapiot)1.52,75
11.Elmar Engholm (SWE)2.00,99
-Andreas Roth (NOR)DNF


N Korkeus

#UrheilijaTulos
1.Heta Tuuri (Lahden Ahkera)183
2.Yuliya Chumachenko (UKR)183
3.Linda Sandblom (HIK Friidrot)179
4.Sofie Skoog (SWE)179
5.Nadezha Dubovitskaya (KAZ)179
6.Viivi Voutilainen (Turun Urheiluliitto)175
7.Elin Pajunen (IF Åsarna)170
8.Miia Lindholm (Helsingfors IFK)165
8.Gabriela Kosonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)165

N 100 m

#UrheilijaTulos
1.Hanna-Maari Latvala (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,49 Q
2.Helene Rønningen (NOR)11,53 Q
3.Annika Mäenpää (Noormarkun Nopsa)11,91
4.Maria Räsänen (Lapin Veikot)11,92
5.Anna Julin (IF Nykarlebynejden)12,07
6.Säde Honkala (Turun Urheiluliitto)12,30
7.Alisa Aalto (Tampereen Pyrintö)12,43


M 200 m B-erä

#UrheilijaTulos
1.Tuukka Huuskola (Esbo IF)21,23
2.Matias Linkoaho (Helsingin Kisa-Veikot)21,76
3.Aleksi Lehto (Seinäjoen Seudun Urheilijat)21,87
4.Erno Mehtonen (Savonlinnan Riento)22,40
5.Kalle Raitala (Tampereen Pyrintö)22,79
6.Mikko Ryhänen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)23,07
7.Mouctar Diallo (Savonlinnan Riento)23,12

M Seiväs

#UrheilijaTulos
1.Ilya Mudrov (ANA)542
2.Charlie Myers (GBR)542
3.Tomas Wecksten (Karhulan Urheilijat)532
4.Tommi Holttinen (Someron Esa)532
5.Jere Keskinen (Vaasan Toverit)532
6.Mikko Paavola (Alajärven Ankkurit)522
7.Eetu Turakainen (Turun Urheiluliitto)522
8.Anton Kunnas (IF Sibbo-Vargarna)522
9.Carl Stenson (SWE)512
10.Juho Alasaari (Laihian Luja)487
10.Veeti Vesalainen (Lahden Ahkera)487


M 400 m aj B-erä

#UrheilijaTulos
1.Anton Tallbacka (Helsingfors IFK)54,46
2.Edward Lindberg (IF Sibbo-Vargarna)54,57
3.Samuli Raikunen (Liedon Parma)55,61
4.Iiro Surkka (Jyväskylän Kenttäurheilijat)57,00
5.Santeri Tanner (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)59,17

N Kiekko

#UrheilijaTulos
1.Salla Sipponen (Keuruun Kisailijat)56,59
2.Vanessa Kamga (SWE)55,36
3.Sanna Kämäräinen (Lapin Veikot)54,80
4.Lotta-Kaisa Eliander (Turun Urheiluliitto)53,03
5.Vilma Paakkala (Espoon Tapiot)52,59
6.Johanna Lehtiö (Kenttäurheilijat -62)50,60
7.Elina Mattila (Turun Urheiluliitto)49,81
8.Katri Hirvonen (Joensuun Kataja)48,86
-Patricia Kellgren (Helsingfors IFK)NM
-Hrisoula Anagnostopoulou (GRE)NM


N 400 m aj B-erä

#UrheilijaTulos
1.Kristiina Halonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)59,04
2.Meeri Salomaa (Esbo IF)1.01,43

N 800 m B-erä

#UrheilijaTulos
1.Janette Niemi (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.12,74
2.Suvi Selvenius (Helsingin Kisa-Veikot)2.12,93
3.Ella Koskiniemi (Espoon Tapiot)2.14,81
4.Jessica Rautelin (Esbo IF)2.15,23
5.Riina Heikkonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)2.15,83
6.Pinja Kotinurmi (Lahden Ahkera)2.16,83
7.Siiri Rainio (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.17,15
8.Lotta-Maria Maine (Lauttakylän Luja)2.17,57
9.Janna Hautala (Lahden Ahkera)2.17,95
10.Sofie Lövdal (Vasa IS)2.17,99
11.Roosa Lahtinen (Tampereen Pyrintö)2.18,36
12.Viivi Lankinen (Turun Urheiluliitto)2.18,50
-Karin Storbacka (Ik Falken)DNF


M 800 m B-erä

#UrheilijaTulos
1.Matias Tiiro (Limingan Niittomiehet)1.53,92
2.Joonatan Junkkala (Vammalan seudun Voima)1.53,96
3.Samuli Hussa (Limingan Niittomiehet)1.54,46
4.Santtu Heikkinen (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)1.54,64
5.Eelis Uitto (Viipurin Urheilijat)1.55,12
6.Tuomas Puputti (IF Raseborg)1.55,18
7.Antton Launto (Sauvon Urheilijat)1.55,24
8.Lauri Hassi (Oriveden Ponnistus)1.55,27
9.Jussi Raittinen (Kurikan Ryhti)1.55,79
10.Julius Mäkinen (Tampereen Pyrintö)1.58,20
-Alex Rauhala (Vasa IS)DNF

N Tuolikeihäs

#UrheilijaTulos
1.Marjaana Heikkinen F34 (Siilinjärven Ponnistus)18,88
2.Jasmine Repo F55 (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,37


M Tuolikeihäs

#UrheilijaTulos
1.Tuomas Manni F33 (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)23,83
2.Janne Saario F34 (Liedon Parma)19,35
3.Janne Silvo F33 (Liedon Parma)7,49

N 800 m C-erä

#UrheilijaTulos
1.Hertta Hankimaa (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)2.15,92
2.Noomi Malmgren (Esbo IF)2.16,37
3.Maija Tukeva (ÄhtU)2.16,59
4.Kiia Keinonen (Tampereen Pyrintö)2.16,79
5.Mona Jäppinen (Helsingin Kisa-Veikot)2.17,10
6.Linnea Harala (Someron Esa)2.18,85
7.Ilona Mononen (Janakkalan Jana)2.19,09
8.Helmi Vuorimaa (Lahden Ahkera)2.19,74
9.Pihla Hokkanen (Kuopion Reipas)2.20,14
10.Katariina Liipo (Esbo IF)2.20,26
11.Ilona Pulkkinen (TuWe)2.22,69
-Katri Djerf (Runners Club)DNF


M 800 m C-erä

#UrheilijaTulos
1.Benjamin Lee (Helsingin Kisa-Veikot)1.55,55
2.Robin Lainto (Turun Urheiluliitto)1.55,78
3.Atte Nevala (Kenttäurheilijat -59)1.56,02
4.Samu Heikkonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)1.56,39
5.Robin Kronqvist (IK Falken)1.57,14
6.Vincent Quednau (Helsingin Kisa-Veikot)1.57,64
7.Wiljami Itämeri (Turun Urheiluliitto)1.58,19
8.Konsta Hämäläinen (Sulkavan Urheilijat -41)1.59,17
9.Kristian Backman (Imatran Urheilijat)1.59,17
10.Christian Vänttinen (Naantalin Löyly)1.59,67
11.Leevi Kallio (Lahden Ahkera)2.00,23
-Daniel Lundmark (Helsingfors Ifk)DNF

N 800 m D-erä

#UrheilijaTulos
1.Aino Sikkinen (Tampereen Pyrintö)2.20,86
2.Johanna Sällinen (Turun Urheiluliitto)2.21,86
3.Heljä-Viivi Unkila (Turun Urheiluliitto)2.22,38
4.Veera Kontkanen (Joensuun Kataja)2.22,77
5.Mira Tuominen (Forssan Salama)2.23,00
6.Jenna Maukonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.24,46
7.Annina Walling (Kuopion Reipas)2.24,68
8.Veronika Virtapohja (Tampereen Pyrintö)2.27,12
9.Anna Hyvärinen (Turun Urheiluliitto)2.28,88
10.Alisa Pennanen (Forssan Salama)2.31,96
-Karin Storbacka (Ik Falken)DNF


M Pituus

#UrheilijaTulos
1.Roni Ollikainen (Helsingin Kisa-Veikot)8,04 (+1,5) SB
2.Kalle Salminen (Joensuun Kataja)7,78 (+0,8) PB
3.Mohammad Amin Al-Salami (SYR)7,74 (+1,1)
4.Artsiom Huryn (BLR)7,71 (+2,7) w
5.Yaroslav Isachenkov (UKR)7,63 (+2,5) w
6.Joska Tommola (Lahden Ahkera)7,21 (+3,2) w
7.Arttu Tyystjärvi (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)7,20 (+2,5) w
8.Pyry Keränen (Karkkilan Pojat)7,19 (+3,9) w
9.Valtteri Välläri (Janakkalan Jana)6,90 (+1,9)
10.Janne Etelämäki (Kuortaneen Kunto)6,87 (+2,5) w
-Tuomas Rouvali (Jyväskylän Kenttäurheilijat)DNS ()

M 800 m D-erä

#UrheilijaTulos
1.Lassi Kuva (Lahden Ahkera)1.58,91
2.Mustafe Muuse (Turun Urheiluliitto)1.59,84
3.Jussi Huuskonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.00,18
4.Wäinö Hautala (Lahden Ahkera)2.04,05
5.Pyry Suojanen (Turun Urheiluliitto)2.04,23
6.Kalle Lahtinen (Tampereen Pyrintö)2.06,87
7.Patrik Järvinen (Tampereen Pyrintö)2.07,22
8.Onni Ikonen (Hankasalmen Hanka)2.15,97
-Jani Henriksson (Viipurin Urheilijat)DNF
-Lauri Syväranta (Lahden Ahkera)DNS


M Kiekko

#UrheilijaTulos
1.Ehsan Hadadi (IRI)63,72
2.Nuermaimaiti Tulake (CHN)58,12
3.Abuduaini Tuergong (CHN)58,08
4.Oskari Perälampi (Espoon Tapiot)58,02
5.Tan Shen (CHN)57,55
6.Ville Kivioja (Nokian Urheilijat)52,84
7.Juha Lahdenranta (Porin Yleisurheilu)52,59