Suunnistuksen Viestiliiga 2019 - Katso Aikataulu, Tulokset & Tilanne

Suunnistuksen Viestiliiga 2019


Kymmenen vuoden tauon jälkeen henkiin herätetty suunnistuksen Viestiliiga muodostuu vuonna 2019 seitsemästä osakilpailusta.
Uudelleen käynnistetty suunnistuksen Viestiliiga muodostuu kaudella 2019 seitsemästä osakilpailusta. Osakilpailuista neljä kilpaillaan huhti-kesäkuun aikana ja loput kolme syys-lokakuun aikana. Joukkueet saavat osakilpailuista pisteitä sijoituksensa mukaan ja eniten pisteitä kerännyt joukkue voittaa Viestiliigan. Viestiliigan osakilpailuissa pisteitä saavat jokaisessa viestissä 50 parasta Suomen Suunnistusliiton alaista seurajoukkuetta.



Viestiliiga 2019 - Ohjelma & aikataulu


PäiväKilpailuTV
12.4.Kevätyön viestiISTV
21.4.FinnSpring-viestiISTV
25.5.Medilaser-viestiISTV
15.-16.6.Jukolan viestiYle
1.9.Lakeuden viestiISTV
21.9.SM-viestiISTV
6.10.Viestiliigan finaaliISTV


Viestiliiga 2019 - Pistetilanne 4/7 osakilpailua


Pistetilanne päivitetty 20.6.2019. Lähde: Viestiliigan kotisivut

Miehet

#JoukkuePisteet
1.Kalevan Rasti255 (80, 75, 100)
2.Tampereen Pyrintö245 (100, 65, 80)
3.Ikaalisten Nouseva-Voima220 (75, 70, 75)
4.Paimion Rasti216 (36, 90, 90)
5.Helsingin Suunnistajat175 (55, 50, 70)
6.Lahden Suunnistajat-37175 (65, 45, 65)
7.Angelniemen Ankkuri147 (60, 55, 32)
8.Lynx137 (45, 32, 60)
9.Ikaalisten Nouseva-Voima 2136 (37, 60, 39)
10.MS Parma134 (34, 100, 0)
11.Kalevan Rasti 2133 (70, 40, 23)
12.Tampereen Pyrintö 2117 (90, 0, 27)
13.Pargas IF113 (33, 80, 0)
14.OK Trian105 (39, 31, 35)
15.Lahden Suunnistajat-37 2104 (28, 26, 50)
16.Turun Metsänkävijät104 (40, 38, 26)
17.Vehkalahden Veikot103 (32, 16, 55)
18.Koovee98 (38, 20, 40)
19.Paimion Rasti 295 (31, 36, 28)
20.Helsingin Suunnistajat 291 (16, 37, 38)
21.Espoon Suunta90 (26, 34, 30)
22.Hiidenkiertäjät70 (35, 35, 0)
23.Lynx 264 (0, 28, 36)
24.Turun Suunnistajat63 (30, 33, 0)
25.OK7758 (21, 4, 33)
26.Lappeen Riento56 (18, 1, 37)
27.Koovee 255 (26, 0, 29)
28.Turun Metsänkävijät 252 (27, 0, 25)
29.Espoon Suunta 251 (12, 21, 18)
30.Tampereen Pyrintö 350 (50, 0, 0)
31.Kangasala SK49 (20, 29, 0)
32.Navi45 (0, 0, 45)
33.OK77 245 (14, 0, 31)
34.Kouvolan Suunnistajat41 (0, 7, 34)
35.Lahden Suunnistajat-37 341 (0, 19, 22)
36.Hiisirasti39 (0, 39, 0)
37.MS Parma 238 (29, 9, 0)
38.Paimion Rasti 337 (24, 13, 0)
39.Angelniemen Ankkuri 236 (19, 17, 0)
40.Vehkalahden Veikot 234 (5, 5, 24)
41.Lappeen Riento 230 (10, 0, 20)
42.Helsingin Suunnistajat 330 (0, 30, 0)
43.Kangasala SK 229 (4, 25, 0)
44.Turun Suunnistajat 227 (0, 27, 0)
45.Lapuan Virkiä24 (0, 24, 0)
46.Helsingin Suunnistajat 423 (0, 23, 0)
47.Ikaalisten Nouseva-Voima 323 (9, 14, 0)
48.Kokkolan Suunnistajat23 (23, 0, 0)
49.SK Pohjantähti22 (0, 22, 0)
50.Kalevan Rasti 322 (22, 0, 0)
51.Turun Metsänkävijät 321 (0, 0, 21)
52.MS Parma 321 (15, 6, 0)
53.Siilin Rasti19 (0, 0, 19)
54.Hiisirasti 218 (0, 18, 0)
55.SK Vuoksi17 (0, 0, 17)
56.Hiidenkiertäjät 217 (17, 0, 0)
57.Lynx 316 (0, 0, 16)
58.Olavin Rasti15 (0, 0, 15)
59.Kangasala SK 315 (0, 15, 0)
60.Kouvolan Suunnistajat 214 (0, 0, 14)
61.OK Trian 214 (6, 2, 6)
62.Lappeen Riento 313 (0, 0, 13)
63.Kuopion Suunnistajat13 (13, 0, 0)
64.Joutsenon Kullervo12 (0, 0, 12)
65.Ikaalisten Nouseva-Voima 412 (0, 12, 0)
66.Navi 211 (0, 0, 11)
67.Valkeakosken Haka11 (0, 11, 0)
68.MS Parma 411 (11, 0, 0)
69.SK Uusi10 (0, 0, 10)
70.Jämsän Retki-Veikot10 (0, 10, 0)
71.OK77 39 (0, 0, 9)
72.Joutsenon Kullervo 28 (0, 0, 8)
73.Rajamäen Rykmentti8 (0, 8, 0)
74.Espoon Suunta 38 (8, 0, 0)
75.Kouvolan Suunnistajat 37 (0, 0, 7)
76.Tampereen Pyrintö 47 (7, 0, 0)
77.SK Uusi 25 (0, 0, 5)
78.SK Uusi 34 (0, 0, 4)
79.Ikaalisten Nouseva-Voima 53 (0, 3, 0)
80.Hiidenkiertäjä 33 (3, 0, 0)
81.Tampereen Pyrintö 52 (2, 0, 0)
82.Angelniemen Ankkuri 31 (1, 0, 0)

Naiset

#JoukkuePisteet
1.Lynx250 (50, 100, 100)
2.Rastikarhut220 (70, 60, 90)
3.Tampereen Pyrintö215 (75, 65, 75)
4.Kalevan Rasti210 (65, 75, 70)
5.Pargas IF190 (100, 90, )
6.Paimion Rasti185 (60, 45, 80)
7.Lahden Suunnistajat-37155 (40, 50, 65)
8.Helsingin Suunnistajat152 (55, 37, 60)
9.Kouvolan Suunnistajat130 (0, 80, 50)
10.Koovee126 (90, 36, 0)
11.MS Parma100 (45, 55, 0)
12.Helsingin Suunnistajat 294 (36, 13, 45)
13.OK 7786 (29, 17, 40)
14.Kalevan Rasti 283 (28, 16, 39)
15.Lynx 282 (0, 27, 55)
16.Koovee 280 (80, 0, 0)
17.Espoon Suunta79 (21, 22, 36)
18.Angelniemen Ankkuri76 (37, 39, 0)
19.Turun Suunnistajat72 (39, 33, 0)
20.Hiidenkiertäjät70 (0, 70, 0)
21.Vehkalahden Veikot70 (23, 9, 38)
22.Turun Suunnistajat 265 (33, 32, 0)
23.Kangasala SK60 (34, 26, 0)
24.Pargas IF 256 (38, 18, 0)
25.Kangasala SK 254 (30, 24, 0)
26.Rastikarhut 252 (32, 20, 0)
27.SK Pohjantähti51 (17, 34, 0)
28.MS Parma 249 (35, 14, 0)
29.Kouvolan Suunnistajat 249 (0, 12, 37)
30.OK 77 243 (0, 8, 35)
31.Hiisirasti40 (0, 40, 0)
32.Jämsän Retki-Veikot38 (0, 38, 0)
33.Rajamäen Rykmentti36 (31, 5, 0)
34.Paimion Rasti 235 (0, 35, 0)
35.OK Trian34 (0, 0, 34)
36.Rasti-Kurikka31 (0, 31, 0)
37.Angelniemen Ankkuri 230 (0, 30, 0)
38.Hiidenkiertäjät 229 (0, 29, 0)
39.Hiisirasti 228 (0, 28, 0)
40.Tampereen Pyrintö 227 (27, 0, 0)
41.Helsingin Suunnistajat 326 (26, 0, 0)
42.Vaasan Suunnistajat25 (0, 25, 0)
43.Hämeenlinnan Suunnistajat25 (25, 0, 0)
44.Pargas If 324 (24, 0, 0)
45.Turun Suunnistajat 323 (0, 23, 0)
46.Rastikarhut 322 (22, 0, 0)
47.Anttolan Urheilijat21 (0, 21, 0)
48.Kokkolan Suunnistajat20 (20, 0, 0)
49.Suunta Jyväskylä19 (0, 19, 0)
50.Espoon Suunta 219 (18, 1, 0)
51.Kokkolan Suunnistajat 219 (19, 0, 0)
52.Lahden Suunnistajat-3715 (0, 15, 0)
53.Lapuan Virkiä11 (0, 11, 0)
54.Suunta Jyväskylä 210 (0, 10, 0)
55.IF Femman7 (0, 7, 0)
56.Kuopion Suunnistajat6 (0, 6, 0)
57.Turun Suunnistajat 44 (0, 4, 0)
58.Rajamäen Rykmentti 23 (0, 3, 0)
59.Espoon Akilles2 (0, 2, 0)


Viestiliiga 2019 - Tulokset


Viestiliiga 3/7 - Medilaser-viesti 25.5.2019


Naiset D21

#JoukkueAika
1.Lynx2:15.39
2.Rastikarhut+2.20
3.Paimion Rasti+5.10
4.Tampereen Pyrintö+7.47
5.Kalevan Rasti+11.19
6.Lahden Suunnistajat-37+15.04
7.Helsingin Suunnistajat+15.56
8.Lynx 2+16.30
9.Kouvolan Suunnistajat+19.03
10.Helsingin Suunnistajat 2+25.48


Miehet H21

#JoukkueAika
1.Kalevan Rasti2:25.55
2.Paimion Rasti+0.06
3.Tampereen Pyrintö+2.04
4.Ikaalisten Nouseva-Voima+2.55
5.Helsingin Suunnistajat 2+3.51
6.Lahden Suunnistajat-37+8.29
7.Lynx+8.35
8.Vehkalahden Veikot+8.52
9.Lahden Suunnistajat-37 2+14.22
10.Navi+14.36


Viestiliiga 2/7 - Finnspring-viesti 21.4.2019


Miehet

#SeuraAikaero
1.MS Parma (Artem Popov, Arto Talvinen, Akseli Ruohola)1:47:06
2.Paimion Rasti (Daniel Stenlund, Toni Saari, Frederic Tranchand)+0.23
3.Pargas IF (Erik Haajanen, Tobias Henriksson, Fredric Portin)+1.09
4.Kalevan Rasti (Jere Pajunen, Markus Räsänen, Miika Kirmula)+1.26
5.Ikaalisten Nouseva-Voima (Mikko Knuuttila, Aleksi Karppinen, Eetu Savolainen)+2.13
6.Tampereen Pyrintö (Matthias Reiner, Anton Kuukka, Johan Runesson)+3.36
7.Ikaalisten Nouseva-Voima 2 (Tero Linnainmaa, Juho Ylinen, Dmitry Tsvetkov)+3.44
8.Angelniemen Ankkuri (Tuomo Mäkelä, Pekka Hyvönen, Andreas Hougaard Boesen)+4.01
9.Helsingin Suunnistajat (Einari Heinaro, Ollipekka Heikkilä, Topi Syrjäläinen)+4.37
10.Lahden Suunnistajat-37 (Aki Saari, Pauli Leinonen, Aleksi Anttolainen)+5.23

Naiset

#SeuraAikaero
1.Lynx (Karoliina Sundberg, Sara Karvonen, Aino Mänkärlä)1:45:57
2.Pargas IF (Yvonne Gunell, Ida-Marie Cederberg, Amy Nymalm)+0.51
3.Kouvolan Suunnistajat (Liisa Peltonen, Marja Laukkanen, Elisa Mattila)+1.01
4.Kalevan Rasti (Silja Tarvonen, Siiri Silvennoinen, Silja Kauppinen)+1.27
5.Hiidenkiertäjät 2 (Roosa Hämäläinen, Jenny Patana, Laura Parjanne)+1.49
6.Tampereen Pyrintö (Anni-Maija Fincke, Milla Lohikainen, Lotta Karhola)+3.01
7.Rastikarhut (Mira Kaskinen, Elli Peltomäki, Suvi Ylikylä)+6.28
8.MS Parma (Noora Koskinen, Tuulia Viberg, Anastasia Rudnaya)+7.13
9.Lahden Suunnistajat-37 (Anna-Kaisa Anjala, Tytti Kirvesmies, Lotta Kirvesmies)+7.31
10.Paimion Rasti (Inga Dambe, Ina Westerlund, Emma Silvennoinen)+7.32


Viestiliiga 1/7 - Kevätyön Viesti 12.4.2019


Miehet

#JoukkueAika
1.Tampereen Pyrintö 12:10.18
2.Tampereen Pyrintö 2+0.02
3.Kalevan Rasti 2+2.19
4.Ikaalisten Nouseva-Voima 1+2.22
5.Kalevan Rasti 1+2.54
6.Lahden Suunnistajat-37 1+6.16
6.Angelniemen Ankkuri 1+6.16
8.Helsingin Suunnistajat 1+9.08
9.Tampereen Pyrintö 3+9.09
10.Lynx 1+9.11

Naiset

#JoukkueAika
1.Pargas IF 11:45.55
2.Koovee 2+1.13
3.Koovee 1+2.41
4.Tampereen Pyrintö 1+2.48
5.Rastikarhut 1+3.49
6.Kalevan Rasti 1+4.18
7.Paimion Rasti 1+4.32
8.Helsingin Suunnistajat 1+5.09
9.Lynx 1+7.20
10.MS Parma 1+9.20



Viestiliiga – Televisiointi ja stream


ISTV näyttää kaudella 2019 kaikki Viestiliigan osakilpailut suorina verkkolähetyksinä. Lisäksi Yle televisioi Viestiliigaan kuuluvan Jukolan Viestin.