Rovaniemen SM-hiihdot 2022 - Katso Ohjelma & Tulokset

Rovaniemen SM-hiihdot 2022


Maastohiihtokauden toiset SM-hiihdot kilpaillaan Rovaniemen Ounasvaaralla 1.-3.4.2022. Katso kisojen ohjelma, lähtölistat ja tulokset.
Krista Pärmäkoski Äänekosken SM-hiihdoissa 2019.
Kuva: Pärmäkosken mediapankki 2019
Krista Pärmäkoski Äänekosken SM-hiihdoissa 2019.

Hiihdon Suomen Cupin kausi 2021-2022 huipentuu huhtikuun alussa Rovaniemen Ounasvaaralla. Suomen Cupin kärkisijojen lisäksi Ounasvaaralla hiihdetään myös SM-mitaleista.

SM-mitalit jaetaan Rovaniemen vapaan hiihtotavan 5/10 km väliaikalähdöissä, viesteissä ja 30/50 km perinteisen hiihtotavan väliaikalähdöissä.

Maastohiihdon lisäksi Ounasvaaralla ratkaistaan saman viikonlopun aikana myös yhdistetyn ja mäkihypyn normaalimäen SM-mitalit.




Rovaniemen SM-hiihdot 2022 - Ohjelma & aikataulu


Ohessa Rovaniemen SM-kisojen kilpailuaikataulu. Taulukossa lajina maastohiito ellei toisin mainita.

Kisa-aikataulu


Pe 1.4.

KloLaji
11.00Naisten 5 km (v) väliaikalähtö
13.00Miesten 10 km (v) väliaikalähtö
18.00Mäkihypyn normaalimäen kilpailu, miehet ja naiset


La 2.4.

KloLaji
10.00Yhdistetyn mäkiosuus
12.30Naisten viesti 3 x 5 km (1p+2v)
13.40Miesten viesti 4 x 10 km (2p+2v)
16.30Yhdistetyn hiihto-osuus 10 km


Su 3.4.

KloLaji
9.45Naisten 30 km (p) väliaikalähtö
12.45Miesten 50 km (p) väliaikalähtö



Rovaniemen SM-hiihtojen 2022 maastohiihdon lähtölistat




Rovaniemen SM-hiihdot 2022 - tulokset


Päivitämme tähän Rovaniemen SM-hiihtojen tuloksia sitä mukaa, kun kilpailuja käydään. Voit seurata kisojen väliaikoja ja tuloksia reaaliajassa kilpailujen livetulospavelusta, joka avautuu kilpailujen alla.

Rovaniemen SM-hiihdot 3.4.2022


Miesten 50 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)2.15.08,8
2.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+2.01,3
3.Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)+4.55,1
4.Lauri Lepistö (Jämin Jänne)+6.50,9
5.Arsi Ruuskanen (Kuusamon Erä-Veikot)+7.01,0
6.Olli Ahonen (Imatran Urheilijat)+7.01,5
7.Niko Koskela (Ilmajoen Kisailijat)+8.08,2
8.Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)+9.25,7
9.Juha Nurmi (Kuusamon Erä-Veikot)+9.25,9
10.Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)+9.29,6

Katso myös: Koko tuloslista


Naisten 30 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)1.24.40,1
2.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+3.07,4
3.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+3.34,3
4.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+4.40,9
5.Anni Kainulainen (Vantaan Hiihtoseura)+5.55,5
6.Jasmin Kähärä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+6.12,1
7.Emmi Lämsä (Visa Ski Team Kemi)+6.36,0
8.Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)+6.51,3
9.Rebecca Immonen (Vantaan Hiihtoseura)+7.54,1
10.Oona Kettunen (Karhulan Katajaiset)+7.55,3

Katso myös: Koko tuloslista

Rovaniemen SM-hiihdot 2.4.2022


Miesten viesti 4 x 10 km

#UrheilijaTulos
1.Jämin Jänne1.44.42,4
2.Puijon Hiihtoseura+37,2
3.Imatran Urheilijat+1.37,0
4.Pohti SkiTeam+2.01,4
5.Kuusamon Erä-Veikot+2.40,5
6.Skiteam 105+3.10,2
7.Vuokatti Ski Team Kainuu+4.24,3
8.Ilmajoen Kisailijat+5.18,1
9.Inarin Yritys+5.58,2
10.Pohti SkiTeam 2+6.14,5

Katso myös: Kokonaistulokset

Naisten viesti 3 x 5 km

#UrheilijaTulos
1.Vuokatti Ski Team Kainuu41.16,1
2.Vantaan Hiihtoseura+5,2
3.Ikaalisten Urheilijat+38,4
4.Visa Ski Team Kemi+55,6
5.Iisalmen Visa Ski Team+1.30,1
6.Vantaan Hiihtoseura 2+1.31,9
7.Puijon Hiihtoseura+1.54,2
8.Imatran Urheilijat+2.01,7
9.Kankaantaan Kisa2.07,0
10.Kainuun Hiihtoseura+2.08,0

Katso myös: Kokonaistulokset

Miesten 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)23.26,7
2.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+29,6
3.Remi Lindholm (Imatran Urheilijat)+39,8
4.Arsi Ruuskanen (Kuusamon Erä-Veikot)+42,6
5.Niko Anttola (Visa Ski Team Kemi)+46,0
6.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+48,1
7.Kalle Parantainen (IF Minken)+53,5
8.Aleksi Parttimaa (SkiTeam 105)+58,2
9.Joonas Sarkkinen (Puijon Hiihtoseura)+1.00,9
10.Juuso Haarala (Pohti SkiTeam)+1.01,9

Katso myös: Koko tuloslista

Naisten 5 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)12.41,7
2.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)+5,2
3.Mari Eder (Enon Kisa-Pojat)+16,2
4.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)+37,1
5.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+37,6
6.Julia Häger (IF Minken)+39,6
7.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+39,9
8.Riitta-Liisa Roponen (Visa Ski Team Kemi)+44,9
9.Rebecca Immonen (Vantaan Hiihtoseura)+48,8
10.Qinghua Ma (CHN)+50,2

Katso myös: Koko tuloslista




Hiihdon SM-kisat Rovaniemi 2022 - Televisiointi


YLE televisioi aiempien vuosien tapaan SM-hiihtojen ja Suomen Cupin osakilpailut kanavillaan ja YLE Areenassa suorina lähetyksinä.

Lähetysajat

Päivä & kloLajiKanava
Pe 1.4. klo 10.51-12.02Naisten 5 km (v) väliaikalähtöYLE2 & YLE Areena
Pe 1.4. klo 12.50-14.40Miesten 10 km (v) väliaikalähtöYLE2 & YLE Areena
La 2.4. klo 12.23-13.30Naisten 3 x 5 km viestiYLE2 & YLE Areena
La 2.4. klo 13.30-15.45Miesten 4 x 10 km viestiYLE2 & YLE Areena
Su 3.4. klo 10.00-12.10Naisten 30 km (p) väliaikalähtöYLE2 & YLE Areena
Su 3.4. klo 13.15-16.30Miesten 50 km (p) väliaikalähtöYLE2 & YLE Areena



Hiihdon Suomen Cup Rovaniemi 2019 - tulokset


Rovaniemen Suomen Cup 24.11.2019


Naisten sprintti (p), finaali

#UrheilijaTulos
1.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)2.51,75
2.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+2,80
3.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)+3,14
4.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+3,77
5.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+4,19
6.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+14,63

Miesten sprintti (p), finaali

#UrheilijaAika
1.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)3.15,40
2.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+2,74
3.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+4,26
4.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)+4,76
5.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+4,82
6.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+11,67



Naisten sprintti (p), karsinta

#UrheilijaAika
1.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)2.50,27
2.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+0,46
3.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)+2,05
4.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+3,37
5.Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)+4,10
6.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+4,16
7.Anni Alakoski (Reisjärven Pilke)+4,75
8.Heini Hokkanen (Kainuun Hiihtoseura)+5,23
9.Anita Kirvesniemi (Ski Jyväskylä)+5,34
10.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)+6,56

Miesten sprintti (p), karsinta

#UrheilijaAika
1.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)3.11,67
2.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+3,02
3.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+3,87
4.Antti Häkämies (Posion Pyrintö)+6,14
5.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)+6,92
6.Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)+6,94
7.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+7,60
8.Olli Ahonen (Imatran Urheilijat)+8,70
9.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+10,24
10.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)+10,47



Rovaniemen Suomen Cup 23.11.2019


Naisten 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)26.02,4
2.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+30,1
3.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+51,8
4.Susanna Saapunki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+57,0
5.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+57,8
6.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+1.13,2
7.Hennariikka Rahkola (Jämin Jänne)+1.37,2
8.Maija Hakala (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.39,9
9.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)+1.56,2
10.Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)+2.08,4

Miesten 16,5 km

#UrheilijaTulos
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)40.39,1
2.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+16,5
3.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+20,6
4.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.30,3
5.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+1.35,3
6.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+2.09,9
7.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+2.09,9
8.Lari Lehtonen (Imatran Urheilijat)+2.22,9
9.Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)+2.36,9
10.Kalle Parantainen (IF Minken)+3.21,5





KAIKKI TULOKSET


Hiihdon Suomen Cup Rovaniemi 2018 - tulokset


Naiset Sprintti (p), 11.11.2018

SijNimiSeuraAikaEro
1JOHANNA MATINTALOPöytyän Urheilijat2:50.790.00
2LEENA NURMILempäälän Kisa2:55.40+4.61
3ANNI KAINULAINENHämeenlinnan Hiihtoseura2:56.69+5.90
4HEINI HOKKANENKainuun Hiihtoseura2:58.43+7.64
5ANDREA JULINIF Minken2:58.48+7.69
6LAURA MONONENHämeenlinnan Hiihtoseura3:06.10+15.31


Miehet Sprintti (p), 11.11.2018

SijNimiSeuraAikaEro
1RISTOMATTI HAKOLAJämin Jänne3:19.28 0.00
2ANSSI PENTSINENVantaan Hiihtoseura3:21.42 +2.14
3JONI MÄKIPyhäjärven Pohti3:22.69+3.41
4ARI LUUSUASki Team Mäenpää3:25.44+6.16
5LAURI VUORINENSkiteam 1053:31.06+11.78
6VERNERI SUHONENHollolan Urheilijat -463:35.24+15.96


Naiset 10km (p), 10.11.2018

SijNimiSeuraAikaEro
1KRISTA PÄRMÄKOSKIIkaalisten Urheilijat29:06.90.0
2JOHANNA MATINTALOPöytyän Urheilijat29:35.6+28.7
3LAURA MONONENHämeenlinnan Hiihtoseura29:44.5+37.6
4RIITTA-LIISA ROPONENOulun Hiihtoseura29:53.6+46.7
5EVELIINA PIIPPOVuokatti Ski Team Kainuu30:01.5+54.6
6ANNI KAINULAINENHämeenlinnan Hiihtoseura30:28.1+1:21.2
7JOHANNA UKKOLASiilinjärven Hiihtoseura30:31.9+1:25.0
8MARJAANA PITKÄNENOulun Hiihtoseura30:33.3+1:26.4
9VILMA NISSINENVuokatti Ski Team Kainuu30:33.7+1:26.8
10KATRI LYLYNPERÄVuokatti Ski Team Kainuu30:42.8+1:35.9


Miehet 13,2km (p), 10.11.2018

SijNimiSeuraAikaEro
1RISTOMATTI HAKOLAJämin Jänne33:50.70.0
2IIVO NISKANENPuijon Hiihtoseura34:20.5+29.8
3LARI LEHTONENImatran Urheilijat34:55.4+1:04.7
4PERTTU HYVÄRINENPuijon Hiihtoseura35:02.0+1:11.3
5LAURI VUORINENSkiteam 10535:18.1+1:27.4
6JOONAS SARKKINENOunasvaaran Hiihtoseura35:33.0+1:42.3
7JUUSO HAARALAIF Minken35:34.1+1:43.4
8KARI VARISIlmajoen Kisailijat35:46.1+1:55.4
9ANSSI PENTSINENVantaan Hiihtoseura36:04.7+2:14.0
10JONI MÄKIPyhäjärven Pohti36:10.0+2:19.3

Tulokset kokonaisuudessaan löydät täältä.