Rovaniemi Suomen Cup Hiihdot 2019 - Katso Ohjelma & Tulokset

Rovaniemi, Suomen Cup hiihdot


Vuonna 2019 Rovaniemen Suomen Cupissa hiihdetään vapaan tyylin väliaikalähdöt ja perinteisen sprintit. Rovaniemen Ounasvaaralla on kilpailtu Suomen Cupia vuodesta 2012.
Oloksella kautensa mukavasti avannut Krista Pärmäkoski kilpailee Rovaniemen Suomen Cupissa sekä lauantaina että sunnuntaina.
Kuva:Pärmäkosken mediapankki 2019
Oloksella kautensa mukavasti avannut Krista Pärmäkoski kilpailee Rovaniemen Suomen Cupissa sekä lauantaina että sunnuntaina.

Hiihdon Suomen Cupin kauden 2019-2020 toinen osakilpailu hiihdetään marraskuussa 23.-24.11.2019 Rovaniemen Ounasvaaralla.

Lauantaina ohjelmassa ovat vapaan tyylin väliaikalähdöt (naiset 10 km ja miehet 16,5 km). Naisten kympille on ilmoittanut käytännössä koko Suomen kärkikaarti Krista Pärmäkosken, Kerttu Niskanen, Laura Monosen ja Anne Kyllösen johdolla. Miesten 16,5 km kilpailussa on niinikään mukana koko Suomen parhaimmisto, kun Oloksen Tykkikisoissa loistanut Iivo Niskanen saa vastaansa muun muassa Ristomatti Hakolan, Lari Lehtosen, Perttu Hyvärisen ja Joni Mäen. Lauantain kisoihin on kaikkiaan ilmoittautunut 67 naista ja peräti 135 miestä.

Sunnuntain perinteisen tyylin sprinttiin ovat naisista ilmoittautuneet muun muassa Pärmäkoski, Kyllönen ja Mononen. Miehissä Mäki ja Hakola mittaavat Niskanen sprinttitason ja mukana on muutenkin todella kattavasti koko suomalaisen miesmaastohiihdon parhaimmisto. Sunnuntain kisoihin on kaikkiaan ilmoittautunut 79 naista ja peräti 108 miestä.



Katso myös:

Hiihdon Suomen Cup Rovaniemi 2019 - Aikataulu


AjankohtaLaji
la 23.11.2019 klo 9:45Naiset 10 km (v), väliaikalähtö
la 23.11.2019 klo 12:15Miehet 16,5 km (v), väliaikalähtö
su 24.11.2019 klo 10:20Naisten sprintti (p), karsinta
su 24.11.2019 klo 10:40Miesten sprintti (p), karsinta
su 24.11.2019 klo 12:15Naisten sprintti (p), erähiihdot
su 24.11.2019 klo 12:15Miesten sprintti (p), erähiihdot


Hiihdon Suomen Cup Rovaniemi 2019 - tulokset


Rovaniemen Suomen Cup 24.11.2019


Naisten sprintti (p), finaali

#UrheilijaTulos
1.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)2.51,75
2.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+2,80
3.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)+3,14
4.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+3,77
5.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+4,19
6.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+14,63

Miesten sprintti (p), finaali

#UrheilijaAika
1.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)3.15,40
2.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+2,74
3.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+4,26
4.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)+4,76
5.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+4,82
6.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+11,67



Naisten sprintti (p), karsinta

#UrheilijaAika
1.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)2.50,27
2.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+0,46
3.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)+2,05
4.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+3,37
5.Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)+4,10
6.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+4,16
7.Anni Alakoski (Reisjärven Pilke)+4,75
8.Heini Hokkanen (Kainuun Hiihtoseura)+5,23
9.Anita Kirvesniemi (Ski Jyväskylä)+5,34
10.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)+6,56

Miesten sprintti (p), karsinta

#UrheilijaAika
1.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)3.11,67
2.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+3,02
3.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+3,87
4.Antti Häkämies (Posion Pyrintö)+6,14
5.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)+6,92
6.Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)+6,94
7.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+7,60
8.Olli Ahonen (Imatran Urheilijat)+8,70
9.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+10,24
10.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)+10,47



Rovaniemen Suomen Cup 23.11.2019


Naisten 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)26.02,4
2.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+30,1
3.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+51,8
4.Susanna Saapunki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+57,0
5.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+57,8
6.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+1.13,2
7.Hennariikka Rahkola (Jämin Jänne)+1.37,2
8.Maija Hakala (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.39,9
9.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)+1.56,2
10.Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)+2.08,4

Miesten 16,5 km

#UrheilijaTulos
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)40.39,1
2.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+16,5
3.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+20,6
4.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.30,3
5.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+1.35,3
6.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+2.09,9
7.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+2.09,9
8.Lari Lehtonen (Imatran Urheilijat)+2.22,9
9.Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)+2.36,9
10.Kalle Parantainen (IF Minken)+3.21,5




KAIKKI TULOKSET

Hiihdon Suomen Cup Rovaniemi 2019 - Televisiointi


YLE televisioi aiempien vuosien tapaan Suomen Cupin osakilpailut kanavillaan ja YLE Areenassa suorina lähetyksinä.

Lähetysajat

PäiväKloKanava
Lauantai 23.11 9:55-11:00TV2
Lauantai 23.11 12:10-14:00TV2
Sunnuntai 24.11 12:10-14:00TV2


Hiihdon Suomen Cup Rovaniemi 2018 - tulokset


Naiset Sprintti (p), 11.11.2018

SijNimiSeuraAikaEro
1JOHANNA MATINTALOPöytyän Urheilijat2:50.790.00
2LEENA NURMILempäälän Kisa2:55.40+4.61
3ANNI KAINULAINENHämeenlinnan Hiihtoseura2:56.69+5.90
4HEINI HOKKANENKainuun Hiihtoseura2:58.43+7.64
5ANDREA JULINIF Minken2:58.48+7.69
6LAURA MONONENHämeenlinnan Hiihtoseura3:06.10+15.31


Miehet Sprintti (p), 11.11.2018

SijNimiSeuraAikaEro
1RISTOMATTI HAKOLAJämin Jänne3:19.28 0.00
2ANSSI PENTSINENVantaan Hiihtoseura3:21.42 +2.14
3JONI MÄKIPyhäjärven Pohti3:22.69+3.41
4ARI LUUSUASki Team Mäenpää3:25.44+6.16
5LAURI VUORINENSkiteam 1053:31.06+11.78
6VERNERI SUHONENHollolan Urheilijat -463:35.24+15.96


Naiset 10km (p), 10.11.2018

SijNimiSeuraAikaEro
1KRISTA PÄRMÄKOSKIIkaalisten Urheilijat29:06.90.0
2JOHANNA MATINTALOPöytyän Urheilijat29:35.6+28.7
3LAURA MONONENHämeenlinnan Hiihtoseura29:44.5+37.6
4RIITTA-LIISA ROPONENOulun Hiihtoseura29:53.6+46.7
5EVELIINA PIIPPOVuokatti Ski Team Kainuu30:01.5+54.6
6ANNI KAINULAINENHämeenlinnan Hiihtoseura30:28.1+1:21.2
7JOHANNA UKKOLASiilinjärven Hiihtoseura30:31.9+1:25.0
8MARJAANA PITKÄNENOulun Hiihtoseura30:33.3+1:26.4
9VILMA NISSINENVuokatti Ski Team Kainuu30:33.7+1:26.8
10KATRI LYLYNPERÄVuokatti Ski Team Kainuu30:42.8+1:35.9


Miehet 13,2km (p), 10.11.2018

SijNimiSeuraAikaEro
1RISTOMATTI HAKOLAJämin Jänne33:50.70.0
2IIVO NISKANENPuijon Hiihtoseura34:20.5+29.8
3LARI LEHTONENImatran Urheilijat34:55.4+1:04.7
4PERTTU HYVÄRINENPuijon Hiihtoseura35:02.0+1:11.3
5LAURI VUORINENSkiteam 10535:18.1+1:27.4
6JOONAS SARKKINENOunasvaaran Hiihtoseura35:33.0+1:42.3
7JUUSO HAARALAIF Minken35:34.1+1:43.4
8KARI VARISIlmajoen Kisailijat35:46.1+1:55.4
9ANSSI PENTSINENVantaan Hiihtoseura36:04.7+2:14.0
10JONI MÄKIPyhäjärven Pohti36:10.0+2:19.3

Tulokset kokonaisuudessaan löydät täältä.