Xiamen Timanttiliiga 2024


Kauden 2024 Timanttiliigan avausosakilpailu kilpaillaan Kiinan Xiamenissa huhtikuun loppupuolella.


Timanttiliigan kausi 2024 käynnistyy kahden arvokisan myötä jo huhtikuussa. Kauden avauskisa kilpaillaan Kiinassa, Xiamenissa 20.4.2024. Xiamenin jälkeen Timanttiliiga jatkuu viikkoa myöhemmin toisella Kiinan osakilpailulla Suzhoussa.


Xiamen Timanttiliiga 2024 – Kisojen ohjelma & aikataulu


Ajat Suomen aikoja.

KloLaji
12.155000 m kansallinen naiset
12.35💠 Korkeushyppy miehet
12.42Keihäänheitto naiset
13.055000 m kansallinen miehet
13.21💠 Kuulantyöntö naiset
13.30💠 Seiväshyppy miehet
13.33100 m kansallinen naiset
13.43100 m kansallinen miehet
14.04💠 400 m naiset
14.17💠 100 m aidat naiset
14.20💠 Kiekonheitto naiset
14.25💠 5000 m miehet
14.39💠 Kolmiloikka miehet
14.47💠 200 m naiset
14.55💠 800 m miehet
15.05💠 3000 m esteet naiset
15.27💠 110 m aidat miehet
15.37💠 1500 m naiset
15.53💠 100 m miehet



Xiamen Timanttiliiga 2024 – Lähtölistat


Lähtölistat tuottaa: Tilastopaja
Valitse laji
Näytä vain suomalaislajit

M 100 m

UrheilijaPB/SB
Deng Xinrui 🇨🇳10.21 -23/10.46
Ryo Wada 🇯🇵10.10 -22/10.13
Yoshihide Kiryu 🇯🇵9.98 -17/
Yohan Blake 🇯🇲9.69 -12/10.44
Brandon Carnes 🇺🇸10.01 -23/10.27
Fred Kerley 🇺🇸9.76 -22/10.03
Christian Coleman 🇺🇸9.76 -19/
Ackeem Blake 🇯🇲9.89 -23/10.25
Rohan Watson 🇯🇲9.91 -23/10.52
Ronnie Baker 🇺🇸9.83 -21/10.44

M 800 m

UrheilijaPB/SB
Liu Dezhu 🇨🇳1:46.77 -23/1:46.63i -24/1:46.63i
Mark English 🇮🇪1:44.71 -21/1:46.61i
Ethan Hussey 🇬🇧1:44.96 -23/
Elias Ngeny 🇰🇪1:43.84 -21/1:44.79
Wycliffe Kinyamal 🇰🇪1:43.12 -18/1:44.52
Peter Bol 🇦🇺1:44.00 -22/1:45.06
Clayton Murphy 🇺🇸1:42.93 -16/
Marco Arop 🇨🇦1:42.85 -23/1:45.50i
Andreas Kramer 🇸🇪1:44.47 -20/1:45.27i
Abdellatif El Guesse 🇲🇦1:44.52 -23/1:45.28i
Alex Kipngetich 🇰🇪1:44.07 -24/1:44.07
Patryk Sieradzki 🇵🇱1:45.13 -22/1:47.20i
Tshepiso Masalela 🇧🇼1:44.03 -23/1:45.56i

M 5000 m

UrheilijaPB/SB
Samwel Chebolei 🇰🇪13:11.72 -21/
Cornelius Kemboi 🇰🇪13:00.68 -23/13:40.61
Jack Rayner 🇦🇺13:06.00 -22/13:16.34
Muktar Edris 🇪🇹12:54.83 -14/
Stewart McSweyn 🇦🇺12:56.50 -22/
Benson Sigei 🇰🇪13:02.74 -23/
Brian Fay 🇮🇪13:01.40 -23/13:17.21i
Birhanu Balew 🇧🇭12:56.26 -19/
Nicholas Kipkorir 🇰🇪12:46.33 -22/
Lamecha Girma 🇪🇹/
Mounir Akbache 🇫🇷/
Kuma Girma 🇪🇹13:03.37 -23/13:43.58
Callum Davies 🇦🇺13:47.20 -24/13:47.20
Nibret Melak 🇪🇹12:54.22 -21/
Addisu Yihune 🇪🇹12:58.99 -21/
Matthew Ramsden 🇦🇺13:16.63 -20/13:17.22
Dan Kibet 🇺🇬13:16.31 -23/
Mohamed Abdilaahi 🇩🇪13:03.18 -22/13:16.43i
Ronald Kwemoi 🇰🇪13:14.42 -23/
Sam Parsons 🇩🇪13:21.17 -22/13:12.78i -23/13:19.70i

M 110 m aidat

UrheilijaPB/SB
Orlando Bennett 🇯🇲13.18 -22/13.72
Liu Junxi 🇨🇳13.40 -23/
Wilhem Belocian 🇫🇷13.07 -23/
Cordell Tinch 🇺🇸12.96 -23/
Shunsuke Izumiya 🇯🇵13.04 -23/
Hansle Parchment 🇯🇲12.93 -23/
Daniel Roberts 🇺🇸13.00 -19/
Freddie Crittenden 🇺🇸13.00 -22/
Jamal Britt 🇺🇸13.08 -22/13.48
Eric Edwards Jr. 🇺🇸13.15 -22/13.60

M Korkeushyppy

UrheilijaPB/SB
Christoffe Bryan 🇯🇲2.25 -16/2.28i -15/2.25
Mutaz Essa Barshim 🇶🇦2.43 -14/
Luis Castro 🇵🇷2.30 -23/2.25
Vernon Turner 🇺🇸2.30 -22/2.33i -18/2.15
Tomohiro Shinno 🇯🇵2.31 -20/2.27
Thomas Carmoy 🇧🇪2.29 -23/2.21i
Joel Baden 🇦🇺2.33 -23/2.28
Shelby McEwen 🇺🇸2.33 -21/2.33i
Wang Zhen 🇨🇳2.32 -23/2.24i
Hamish Kerr 🇳🇿2.33 -23/2.36i -24/2.27

M Seiväshyppy

UrheilijaPB/SB
Zhong Tao 🇨🇳5.72 -23/5.75i -24/5.70
Armand Duplantis 🇸🇪6.23 -23/6.05i
Austin Miller 🇺🇸5.86 -24/5.90i -24/5.86
Jacob Wooten 🇺🇸5.90 -20/5.82i
Yao Jie 🇨🇳5.82 -23/5.53i
Huang Bokai 🇨🇳5.75 -19/5.70
Bo Kanda Lita Baehre 🇩🇪5.90 -22/5.60i
Ben Broeders 🇧🇪5.85 -22/5.72i
Sam Kendricks 🇺🇸6.06 -19/5.95i
Chris Nilsen 🇺🇸6.00 -22/6.05i -22/6.01i

M Kolmiloikka

UrheilijaPB/SB
Hugues Fabrice Zango 🇧🇫17.82 -21/18.07i -21/16.97
Max Heß 🇩🇪17.20 -16/17.52i -17/17.03i
Pedro Pablo Pichardo 🇵🇹18.08 -15/
Zhu Yaming 🇨🇳17.57 -21/16.72i
Donald Scott 🇺🇸17.43 -19/17.00
Fang Yaoqing 🇨🇳17.17 -19/17.20i -23/16.93i
Jean-Marc Pontvianne 🇫🇷17.20 -23/17.13i
Abdulla Narangolintevida 🇮🇳17.19 -22/16.76
Su Wen 🇨🇳17.14 -23/16.74i
Tiago Pereira 🇵🇹17.11 -21/17.08i

N 200 m

UrheilijaPB/SB
Jessica-Bianca Wessolly 🇩🇪22.89 -18/23.24
Caisja Chandler 🇺🇸22.37 -23/
Anavia Battle 🇺🇸21.95 -21/22.56
Tamara Clark 🇺🇸21.92 -22/22.21
Sha'Carri Richardson 🇺🇸21.92 -23/
TeeTee Terry 🇺🇸22.17 -23/
Anthonique Strachan 🇧🇸22.15 -23/
Mujinga Kambundji 🇨🇭22.05 -22/
Torrie Lewis 🇦🇺22.94 -24/22.94

N 400 m

UrheilijaPB/SB
Floria Guei 🇫🇷50.84 -16/53.98
Kaylin Whitney 🇺🇸50.29 -21/52.36
Aliyah Abrams 🇬🇾50.20 -23/51.93
Sada Williams 🇧🇧49.58 -23/51.93
Marileidy Paulino 🇩🇴48.76 -23/
Natalia Kaczmarek 🇵🇱49.48 -23/
Britton Wilson 🇺🇸49.13 -23/50.74
Evelyn Aguilar 🇨🇴51.07 -23/
Ellie Beer 🇦🇺51.59 -24/51.59

N 1500 m

UrheilijaPB/SB
Sarah Billings 🇦🇺4:06.77 -23/4:08.15
Linden Hall 🇦🇺3:56.92 -23/4:05.03
Birke Haylom 🇪🇹3:54.93 -23/3:58.43i
Freweyni Hailu 🇪🇹3:55.68 -23/3:55.28i -24/3:55.28i
Diribe Welteji 🇪🇹3:53.93 -23/3:55.47i
Gudaf Tsegay 🇪🇹3:54.01 -21/3:53.09i -21/3:58.11i
Aneta Lemiesz 🇵🇱/
Migist Getachew 🇪🇹/
Habitam Alemu 🇪🇹4:01.41 -18/4:00.97i -24/4:00.97i
Georgia Griffith 🇦🇺4:00.16 -22/4:03.68
Winnie Nanyondo 🇺🇬3:59.56 -19/
Axumawit Embaye 🇪🇹3:58.80 -22/
Saron Berhe 🇪🇹4:00.46 -23/4:06.62i
Gaia Sabbatini 🇮🇹4:01.24 -23/4:13.11i
Addy Wiley 🇺🇸3:59.17 -23/4:07.32i
Worknesh Mesele 🇪🇹3:57.00 -23/

N 3000 m esteet

UrheilijaPB/SB
Frehiwot Gesese 🇪🇹9:35.32 -24/9:35.32
Olivia Gürth 🇩🇪9:20.08 -23/
Jackline Chepkoech 🇰🇪8:57.35 -23/
Lomi Muleta 🇪🇹9:14.03 -21/9:26.63
Faith Cherotich 🇰🇪8:59.65 -23/
Peruth Chemutai 🇺🇬9:01.45 -21/9:16.07
Beatrice Chepkoech 🇰🇪8:44.32 -18/9:15.61
Fancy Cherono 🇰🇪9:23.92 -18/10:00.43
Aude Clavier 🇫🇷9:34.07 -23/
Xu Shuangshuang 🇨🇳9:30.39 -21/
Adva Cohen 🇮🇱9:29.74 -18/
Cara Feain-Ryan 🇦🇺9:29.60 -23/9:42.71
Juliane Hvid 🇩🇰9:33.40 -23/
Regan Yee 🇨🇦9:24.82 -23/
Daisy Jepkemei 🇰🇿9:06.66 -19/
Madie Boreman 🇺🇸9:22.99 -23/

N 100 m aidat

UrheilijaPB/SB
Wu Yanni 🇨🇳12.76 -23/
Cyrena Samba-Mayela 🇫🇷12.65 -24/12.65
Ditaji Kambundji 🇨🇭12.47 -23/
Danielle Williams 🇯🇲12.32 -19/12.57
Tobi Amusan 🇳🇬12.12 -22/12.89
Jasmine Camacho-Quinn 🇵🇷12.26 -21/
Devynne Charlton 🇧🇸12.44 -23/
Megan Tapper 🇯🇲12.44 -23/
Alaysha Johnson 🇺🇸12.35 -22/12.80
Masai Russell 🇺🇸12.36 -23/

N Kuulantyöntö

UrheilijaPB/SB
Gong Lijiao 🇨🇳20.58 -21/19.65i
Adelaide Aquilla 🇺🇸19.64 -22/18.74i
Chase Jackson 🇺🇸20.76 -23/19.88
Sarah Mitton 🇨🇦20.33 -22/20.22i
Maggie Ewen 🇺🇸20.45 -23/18.95
Jessica Schilder 🇳🇱20.24 -22/20.31i -24/18.22
Yemisi Ogunleye 🇩🇪19.44 -23/20.19i -24/20.19i
Danniel Thomas-Dodd 🇯🇲19.77 -23/18.72
Song Jiayuan 🇨🇳20.38 -22/19.23
Maddison-Lee Wesche 🇳🇿19.51 -23/19.62i -24/19.43

N Kiekonheitto

UrheilijaPB/SB
Feng Bin 🇨🇳69.12 -22/66.44
Liliana Cá 🇵🇹66.40 -21/63.57
Valarie Allman 🇺🇸71.46 -22/67.98
Laulauga Tausaga-Collins 🇺🇸69.49 -23/65.38
Yaimé Pérez 🇨🇺73.09 -24/73.09
Sandra Elkasević 🇭🇷71.41 -17/
Kristin Pudenz 🇩🇪67.87 -22/63.38i
Jorinde van Klinken 🇳🇱70.22 -21/63.50i
Shanice Craft 🇩🇪66.73 -23/63.70
Claudine Vita 🇩🇪66.64 -19/

N Keihäänheitto

UrheilijaPB/SB
Flor Dennis Ruiz 🇨🇴65.47 -23/
Dai Qianqian 🇨🇳63.63 -24/63.63
Lu Huihui 🇨🇳67.98 -19/61.95
Tori Peeters 🇳🇿63.26 -23/59.43
Kathryn Mitchell 🇦🇺68.92 -18/62.12
Līna Mūze-Sirmā 🇱🇻64.87 -19/
Gai Qiaohui 🇨🇳59.88 -24/59.88
Yu Yuzhen 🇨🇳64.98 -21/52.82




Xiamen Timanttiliiga 2024 – Tulokset


Kisojen livetulokset


Xiamen Timanttiliiga 2024 – TV & livestream


Timanttiliigan osakilpailut näkyvät Suomessa kaudella 2024 MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta. Hanki katseluoikeus ja katso Xiamenin Timanttiliigan osakilpailu suorana lähetyksinä.

Kauden avauskilpailu Xiamenista näkyy myös ilmaiseksi MTV3-kanavalla klo 13.55-16.00.

MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:

  • Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour ja World Athletics Continental Tour
  • Liiga, Mestis ja muu jääkiekko
  • Mestarien liiga, Serie A, La Liga ja muu jalkapallo
  • MM-ralli, NFL, ATP-tennis ja paljon muuta
  • MTV:n suosikkiohjelmia ennakkoon
  • Runsaasti kotimaisia ja kansainvälisiä sarjoja ja elokuvia
  • Uutis- ja ajankohtaisohjelmat
  • Runsaasti lastenohjelmia
  • Kaikki MTV-alkuperäissarjat ensimmäisenä
  • 8 TV-kanavaa suorana