Annecy Maailmancup Ampumahiihto 2020 - Katso Ohjelma & Tulokset

Annecy-Le Grand Bornand maailmancup 2020


Ranskan Annecy-Le Grand Bornandissa järjestetään ampumahiihdon maailmancup-kauden 2020-2021 osakilpailut 17.-20.12.2020. Katso Annecyn ampumahiihdon maailmancupin 2020 ohjelma, tulokset ja tilastoja.
Annecy ei kuulu ampumahiihdon maailmancupin vakiopaikkoihin, siellä Annecyssa on kilpailtu maailmancupin merkeissä tätä ennen vain kolme kertaa: kausilla 2013-2014, 2017-2018 ja 2019-2020.

Kaisa Mäkäräinen on onnistunut nappaamaan Annecysta yhden palkintosijan sijoituttuaan kaudella 2013-2014 pikamatkalla toiseksi.

Annecy Maailmancup - Ohjelma 2020


Annecyn maailmancupissa kilpaillaan 2020 sprintit, takaa-ajot ja yhteislähtökisat. Kisarupeama käynnistyy torstaina 17. joulukuuta miesten pikakilpailulla ja päättyy sunnuntaina yhteislähtöihin.

Kisakalenteri Annecy-Le Grand Bornand 17.-20.12.2020

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 17.12.2020 - 20.12.2020Maailmancup Annecy Annecy-Le Grand Bornand, Ranska
    -
    to 17.12.2020 15:15Pikakilpailu 10 km, miehet
    pe 18.12.2020 15:15Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    la 19.12.2020 14:00Takaa-ajo 12,5 km, miehet
    la 19.12.2020 16:00Takaa-ajo 10 km, naiset
    su 20.12.2020 13:00Yhteislähtö 15 km, miehet
    su 20.12.2020 15:15Yhteislähtö 12,5 km, naiset


Televisiointi & TV-lähetykset


Ampumahiihdon maailmancupia näyttää Suomessa sekä YLE että Eurosport. Näet kilpailuja sekä TV-kanavilla että netissä. Netissä ampumahiihdon maailmancupia voi katsoa YLE Areenan sekä Eurosport Playerin kautta.

Annecy Maailmancup - Tulokset 2020


Päivitämme tähän Annecyn maailmancupin tuloksia sitä mukaa kun kilpailuja käydään.

Annecy Maailmancup - Tulokset 2019


Annecy-Le Grand Bornand 22.12.2019


Miehet, yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)41.36,3 (1)
2.Emilien Jacquelin (FRA)+42,1 (1)
3.Tarjei Bø (NOR)+51,8 (1)
4.Quentin Fillon Maillet (FRA)+1.03,3 (2)
5.Martin Fourcade (FRA)+1.05,0 (1)
6.Johannes Dale (NOR)+1.51,9 (2)
7.Arnd Peiffer (GER)+1.53,9 (2)
8.Simon Eder (AUT)+2.00,6 (1)

Naiset, yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)38.52,8 (2)
2.Dorothea Wierer (ITA)+1.24,9 (2)
3.Linn Persson (SWE)+1.25,1 (1)
4.Kaisa Mäkäräinen (FIN)+1.35,6 (4)
5.Denise Herrmann (GER)+1.43,0 (4)
6.Ekaterina Yurlova-Percht (RUS)+1.43,6 (2)
7.Anais Bescond (FRA)+1.45,0 (1)
8.Franziska Preuss (GER)+1.45,2 (2)

13. Mari Eder +2.15,3 (4)




Takaa-ajo, Annecy 21.12.2019


Miehet takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)30.07,8 (1)
2.Quentin Fillon Maillet (FRA)+22,0 (0)
3.Vetle Sjastad Christiansen (NOR)+1.00,0 (1)
4.Tarjei Bø (NOR)+1.01,7 (2)
5.Benedikt Doll (GER)+1.23,8 (3)
6.Emilien Jacquelin (FRA)+1.32,3 (2)
7.Martin Fourcade (FRA)+1.32,5 (2)
8.Erlend Bjöntegård (NOR)+1.42,0 (5)
9.Arnd Peiffer (GER)+1.51,6 (1)
10.Simon Schempp (GER)+1.58,3 (0)

37. Tero Seppälä (6) +4.00,0
59. Tuomas Harjula (4) +6.16,1

Naiset takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)29.41,6 (2)
2.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+38,1 (2)
3.Lena Haecki (SUI)+46,0 (2)
4.Dorothea Wierer (ITA)+58,5 (1)
5.Justine Braisaz (FRA)+1.02,8 (4)
6.Denise Herrmann (GER)+1.10,8 (4)
7.Franziska Preuss (GER)+1.16,4 (1)
8.Iryna Kryuko (BLR)+1.28,0 (1)
9.Julia Simon (FRA)+1.39,1 (4)
10.Paula Fialkova (SVK)+1.45,8 (2)

19. Kaisa Mäkäräinen +2.21,3 (2)
24. Mari Eder +2.43,4 (4)


Annecy maailmancup 20.12.2019 - Lopputulokset


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)20.27,0
2.Justine Braisaz (FRA)+6,2
3.Marketa Davidova (CZE)+20,5
4.Svetlana Mironova (RUS)+22,5
5.Denise Herrmann (GER)+29,7
6.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+31,7
7.Iryna Kryuko (BLR)+44,9
8.Julia Simon (FRA)+46,7
9.Olena Pidhrushna (UKR)+47,1
10.Paulina Fialkova (SVK)+48,8

Suomalaiset:
25. Mari Eder +1.28,6
56. Kaisa Mäkäräinen +2.10,8
77. Suvi Minkkinen +2.53,1
DNS Jenny Fellman

Miehet pikamatka


Miehet 10 km

#UrheilijaTulos
1.Benedikt Doll (GER)23.22,1
2.Tarjei Bø (NOR)+9,4
3.Quentin Fillon Maillet (FRA)+11,3
4.Johannes Thingnes Bø (NOR)+14,8
5.Erlend Bjöntegård (NOR)+15,0
6.Johannes Dale (NOR)+26,7
7.Dominik Windisch (ITA)+28,0
8.Simon Desthieux (FRA)+36,4
9.Lukas Hofer (ITA)+37,1
10.Julian Eberhard (AUT)+40,5

33. Tero Seppälä (2) +1.21,6
51. Tuomas Harjula (0) +1.59,5
xx. Olli Hiidensalo (3) +2.32,8