Hiihdon Maailmancup 2018-2019 - Katso Ohjelma & Tulokset

Hiihdon maailmancup 2018-2019


Etusuoran hiihdon maailmancup -sivulta löydät kaiken maastohiihdon maailmancupista. Katso ohjelma, pisteet, tulokset ja valtava määrä historiatietoa kaikilta menneiltä vuosilta.
SIIRRY KOHTAAN: PISTEET & TILANNE | OHJELMA | TULOKSET | HISTORIA & TILASTOT

Hiihdon maailmancup on kansainvälisen hiihtoliitto FIS:n järjestämä sarjamuotoinen kilpailu, mitä on kilpailtu jo 1970-luvulta saakka. Miehissä ensimmäinen hiihdon maailmancup kilpailtiin vuosina 1973-1974 ja naisissakin jo vuonna 1978-1979.


Tuleva Maastohiihdon maailmancup 2018-2019 on jo 38. kilpailu, mikä käynnistyy perinteiseen tapaan marraskuun lopulla Suomessa Rukan maailmancup -kilpailuissa ja päättyy tällä kertaa Kanadan Quebeciin maaliskuun lopulla. Kilpailun pisteisiin lasketaan mukaan myös vuodenvaihteessa kilpailtavat Tour de Skin osakilpailut sekä hiihdon MM-kilpailut 2019.



Hiihdon maailmancup 2018-2019 - Pisteet


Alla hiihdon maailmancupin pistetaulukko 2018-2019 kärkikymmenikön ja pisteille päässeiden suomalaisten osalta. Edelliset maailmancupin kilpailut käytiin Beitostölenissä 8.-9.12.2018 ja seuraavan kerran kilpaillaan Davosin maailmancupissa 14.-15.12.2018. Tämän jälkeen vuorossa on Tour de Ski 29.12.2018-6.1.2019.

Pistetilanne päivitetty: 6.1.2019

Kokonaiskilpailu, miehet

Sij.UrheilijaPisteet
1.Johannes Hoesflot Kläbo (NOR)934
2.Aleksandr Bolšunov (RUS)750
3.Sjur Röthe (NOR)674
4.Simon Hegstad Krueger (NOR)577
5.Sergey Ustiugov (RUS)554
6.Didrik Tönseth (NOR)537
7.Martin Johnsrud Sundby (NOR)494
8.Calle Halfvarsson (SWE)487
9.Emil Iversen (NOR)466
10.Andrey Melnichenko (RUS)461

Suomalaiset:
32. Iivo Niskanen 153
35. Ristomatti Hakola 138
49. Joni Mäki 66
72. Lauri Vuorinen 27
82. Perttu Hyvärinen 20
97. Ari Luusua 10
101. Matti Heikkinen 8
105. Anssi Pentsinen 5
111. Martti Jylhä 3
112. Antti Ojansivu 3
118. Turo Sipilä 1

Kokonaiskilpailu, naiset

Sij.UrheilijaPisteet
1.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)1152
2.Krista Pärmäkoski (FIN)883
3.Natalia Nepryaeva (RUS)881
4.Yulia Belorukova (RUS)680
5.Jessica Diggins (USA)601
6.Therese Johaug (NOR) Norja600
7.Stina Nilsson (SWE)566
8.Anastasia Sedova (RUS)489
9.Heidi Weng (NOR)414
10.Ebba Andersson (SWE)409

Suomalaiset:
25. Laura Mononen 186
53. Susanna Saapunki 47
57. Riitta-Liisa Roponen 42
69. Johanna Matintalo 18
80. Anne Kyllönen 10
81. Eveliina Piippo 9
86. Andrea Julin 7
94. Kerttu Niskanen 1




Hiihdon maailmancup 2018-2019 - Ohjelma


Hiihdon maailmancup ohjelma 2018-2019 käynnistyy Suomessa, Rukalla marraskuun 24. päivä sprinttikilpailuilla. Maailmancupin viimeiset osakilpailut käydään Quebecissa, Kanadassa.

Kisakalenteri Hiihdon maailmancup

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 24.11.2018 - 25.11.2018Maailmancup RukaRuka, Suomi
    +
    la 24.11.2018Sprintti, karsinta, p, naiset
    la 24.11.2018Sprintti, karsinta, p, miehet
    la 24.11.2018Sprintti, finaalit, p, naiset
    la 24.11.2018Sprintti, finaalit, p, miehet
    su 25.11.201815km, väliaikalähtö, p, miehet
    su 25.11.201810km, väliaikalähtö, p, naiset
  • 30.11.2018 - 02.12.2018Maailmancup LillehammerLillehammer, Norja
    +
    pe 30.11.2018Sprintti, karsinta, v, naiset
    pe 30.11.2018Sprintti, karsinta, v, miehet
    pe 30.11.2018Sprintti, finaalit, v, naiset
    pe 30.11.2018Sprintti, finaalit, v, miehet
    la 01.12.201810km, väliaikalähtö, v, naiset
    la 01.12.201815km, väliaikalähtö, v, miehet
    su 02.12.201810km, takaa-ajo, p, naiset
    su 02.12.201815km, takaa-ajo, p, miehet
  • 08.12.2018 - 09.12.2018Maailmancup BeitostolenBeitostolen, Norja
    +
    la 08.12.201830km, väliaikalähtö, v, miehet
    la 08.12.201815km, väliaikalähtö, v, naiset
    su 09.12.2018Viesti (4x7,5km), miehet
    su 09.12.2018Viesti (4x5km), naiset
  • 15.12.2018 - 16.12.2018Maailmancup DavosDavos, Sveitsi
    +
    la 15.12.2018Sprintti, karsinta, v, naiset
    la 15.12.2018Sprintti, karsinta, v, miehet
    la 15.12.2018Sprintti, finaalit, v, naiset
    la 15.12.2018Sprintti, finaalit, v, miehet
    su 16.12.201810km, väliaikalähtö, v, naiset
    su 16.12.201815km, väliaikalähtö, v, miehet
  • 12.01.2019 - 13.01.2019Maailmancup DresdenDresden, Saksa
    +
    la 12.01.2019Sprintti, karsinta, v, naiset
    la 12.01.2019Sprintti, karsinta, v, miehet
    la 12.01.2019Sprintti, finaalit, v, naiset
    la 12.01.2019Sprintti, finaalit, v, miehet
    su 13.01.2019Joukkuesprintti, karsinnat, v, naiset
    su 13.01.2019Joukkuesprintti, karsinnat, v, miehet
    su 13.01.2019Joukkuesprintti, finaali, v, naiset
    su 13.01.2019Joukkuesprintti, finaali, v, miehet
  • 19.01.2019 - 20.01.2019Maailmancup OtepaaOtepaa, Viro
    +
    la 19.01.2019Sprintti, karsinta, p, naiset
    la 19.01.2019Sprintti, karsinta, p, miehet
    la 19.01.2019Sprintti, finaalit, p, naiset
    la 19.01.2019Sprintti, finaalit, p, miehet
    su 20.01.201910km, väliaikalähtö, p, naiset
    su 20.01.201915km, väliaikalähtö, p, miehet
  • 26.01.2019 - 27.01.2019Maailmancup UlricehamnUlricehamn, Ruotsi
    +
    la 26.01.201910km, väliaikalähtö, v, naiset
    la 26.01.201915km, väliaikalähtö, v, miehet
    su 27.01.2019Viesti (4x5km), naiset
    su 27.01.2019Viesti (4x7,5km), miehet
  • 09.02.2019 - 10.02.2019Maailmancup LahtiLahti, Suomi
    +
    la 09.02.2019Sprintti, karsinta, p, naiset
    la 09.02.2019Sprintti, karsinta, p, miehet
    la 09.02.2019Sprintti, finaalit, p, naiset
    la 09.02.2019Sprintti, finaalit, p, miehet
    su 10.02.2019Joukkuesprintti, karsinnat, p, naiset
    su 10.02.2019Joukkuesprintti, karsinnat, p, miehet
    su 10.02.2019Joukkuesprintti, finaali, p, naiset
    su 10.02.2019Joukkuesprintti, finaali, p, miehet
  • 16.02.2019 - 17.02.2019Maailmancup CogneCogne, Italia
    +
    la 16.02.2019Sprintti, karsinta, v, naiset
    la 16.02.2019Sprintti, karsinta, v, miehet
    la 16.02.2019Sprintti, finaalit, v, naiset
    la 16.02.2019Sprintti, finaalit, v, miehet
    su 17.02.201910km, väliaikalähtö, p, naiset
    su 17.02.201915km, väliaikalähtö, p, miehet
  • 09.03.2019 - 10.03.2019Maailmancup OsloOslo, Norja
    +
    la 09.03.201950km, yhteislähtö, p, miehet
    su 10.03.201930km, yhteislähtö, p, naiset
  • 12.03.2019Maailmancup DrammenDrammen, Norja
    +
    ti 12.03.2019Sprintti, karsinta, p, naiset
    ti 12.03.2019Sprintti, karsinta, p, miehet
    ti 12.03.2019Sprintti, finaalit, p, naiset
    ti 12.03.2019Sprintti, finaalit, p, miehet
  • 16.03.2019 - 17.03.2019Maailmancup FalunFalun, Ruotsi
    +
    la 16.03.2019Sprintti, karsinta, v, naiset
    la 16.03.2019Sprintti, karsinta, v, miehet
    la 16.03.2019Sprintti, finaalit, v, naiset
    la 16.03.2019Sprintti, finaalit, v, miehet
    su 17.03.201910km, väliaikalähtö, v, naiset
    su 17.03.201915km, väliaikalähtö, v, miehet
  • 22.03.2019 - 24.03.2019Maailmancup QuebecQuebec, Kanada
    +
    pe 22.03.2019Sprintti, karsinta, v, naiset
    pe 22.03.2019Sprintti, karsinta, v, miehet
    pe 22.03.2019Sprintti, finaalit, v, naiset
    pe 22.03.2019Sprintti, finaalit, v, miehet
    la 23.03.201910km, yhteislähtö, p, naiset
    la 23.03.201910km, yhteislähtö, p, miehet
    su 24.03.201915km, takaa-ajo, v, naiset
    su 24.03.201915km, takaa-ajo, v, miehet
    su 24.03.201910km, takaa-ajo, v, naiset


Hiihdon maailmancup 2018-2019 - Tulokset


Edelliset tulokset Tour de Skin Oberstdorfin osakilpailuista.

Dresden tulokset 13.1.2019


Miehet 6 x 1.6 km

SijaMaaAikaero
1.Norja22:38.72
2.Norja 2+0.75
3.Venäjä+0.80
4.Sveitsi+1.01
5.Venäjä 2+1.04
6.Iso-Britannia+3.17


Parisprintti (v) Naiset 6 x 1.6 km

SijaMaaAikaero
1.Ruotsi24:02.45
2.Ruotsi 2+1.11
3.Norja+1.11
4.USA+1.11
5.Sveitsi+2.02
6.Norja 2+14.20



Dresden tulokset 12.1.2019


Sprintti (v) 12.1.2019


Naiset, finaali 12.1.2019

SijaKilpailijaAika
1.Stina Nilsson (SWE)3.48.50
2.Maja Dahlqvist (SWE)+0.25
3.Jonna Sundling (SWE)+0.54
4.Nadine Faehndrich (SUI)+0.56
5.Sophie Caldwell (USA)+2.61
6.Alenka Cebasek (SLO)+11.50

Miehet, finaali 12.1.2019

SijaKilpailijaAika
1.Sindre Björnestad Skar (NOR)3.25.94
2.Gleb Retivykh (RUS)+0.11
3.Erik Valnes (NOR)+2.83
4.Richard Jouve (FRA)+11.22
5.Lucas Chanavat (FRA)+21.94
6.Baptiste Gros (FRA)+23.93



Sprintti (v) karsinta, naiset

SijaKilpailijaAika
1.Hanna Falk (SWE)3:41.85
2.Sophie Caldwell (USA)+0.49
3.Stina Nilsson (SWE)+0.80
4.Evelina Settlin (SWE)+2.79
5.Sandra Ringwald (GER)+2.95
6.Jonna Sundling (SWE)+3.60

Miehet

SijaKilpailijaAika
1.Federico Pellegrino (ITA)3:21.12
2.Andrew Young (GBR)+0.47
3.Gleb Retivykh (RUS)+1.27
4.Andrey Krasnov (RUS)+1.53
5.Sindre Björnestad Skar (NOR)+1.69
6.Pål Golberg (NOR)+1.83




Val di Fiemme, tulokset 6.1.2019


Naiset takaa-ajo (v) 9 km, osuusajat

SijaKilpailijaAikaero
1.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)35:15.0
2.Krista Pärmäkoski (FIN)+42.8
3.Anastasia Sedova (RUS)+49.4
4.Anna Nechaevskaya (RUS)+56.8
5.Laura Mononen (FIN)+1:10.9
6.Mariya Istomina (RUS)+1:29.7
7.Natalie von Siebenthal (SUI)+1:38.3
8.Lisa Vinsa (SWE)+1:38.7
9.Masako Ishida (JPN)+1:46.3
10.Natalia Nepryeave (RUS)+1:48.6


Val di Fiemme, tulokset 5.1.2019


Miehet yhteislähtö (p) 15 km

SijaKilpailijaAikaero
1.Johannes Hösflot Kläbo (NOR)40.52.6
2.Francesco De Fabiani (ITA)+0.6
3.Alexander Bolshunov (RUS)+2.6
4.Andrey Larkov (RUS)+3.4
5.Maxim Vylegzhanin (RUS)+4.6
6.Andrey Sobakarev (RUS)+6.3
7.Hans Christer Holund (NOR)+13.0
8.Denis Spitsov (RUS)+27.1
9.Andrew Musgrave (GBR)+29.0
10.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+29.9


Naiset yhteislähtö (p) 10km

SijaKilpailijaAikaero
1.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)29:34.4
2.Anastasia Sedova (RUS)+10.0
3.Natalia Nepreyaeva (RUS)+10.8
4.Krista Pärmäkoski (FIN)+12.5
5.Yulia Belorukova (NOR)+39.7
6.Heidi Weng (NOR)+1.10.0
7.Jessica Diggins (USA)+1.19.3
8.Annamarija Lampic (SLO)+1.36.8
9.Moa Molander Kristiansen (SWE)+1.36.9
9.Laura Mononen (FIN)+1.36.9


Oberstdorf, takaa-ajo 3.1.2019


Naiset takaa-ajo (v) 10km

SijaKilpailijaAikaero
1.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)26:21.2
2.Natialia Nepryaeva (RUS)+30.4
3.Jessica Diggins (USA)+1:12.6
4.Yulia Belorukova (RUS)+1:12.7
5.Krista Pärmäkoski (FIN)+1:23.6
6.Anastasia Sedova (RUS)+2:18.8
7.Heidi Weng (NOR)+3:00.7
8.Kari Oeyer Slind (NOR)+3:36.1
9.Teresa Stadlober (AUT)3:36.6
10.Lotta Udnes Weng (NOR)+3:49.7

Suomalaiset:
26. Laura Mononen +6:12.3
34. Anne Kyllönen +8:24.6

Miehet takaa-ajo (v) 15 km

SijaKilpailijaAikaero
1.Johannes Hösflot Kläbo (NOR)35.07.5
2.Sergei Ustiugov (RUS)+0.4
3.Alexander Bolshunov (RUS)+1.08.2
4.Sindre Bjoernestad Skar (NOR)+1.41.5
5.Simen Hegstad Kruger (NOR)+1.42.5
6.Francesco De Fabiani (ITA)+1.56.9
7.Calle Halfvarsson (SWE)+1:57.4
8.Finn Haagen Krogh (NOR)+1:58.3
9.Andrey Melnichenko (RUS)+1.59.2
10.Clement Parisse (FRA)+2.00.2



Oberstdorf yhteislähdöt (p), 2.1.2019 (osakilpailu 4/7)


Naiset 10 km (p)

1.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)32:08.9
2.Natalia Nepryaeva (RUS)+0.1
3.Anastasia Sedova (RUS)+5.3
4.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+12.9
5.Krista Pärmäkoski (FIN)+15.9
6.Yulia Belorukova (RUS)+16.2
7.Teresa Stadlober (AUT)+20.6
8.Heidi Weng (NOR)+23.6
9.Katharina Hennig (GER)56.5
10.Stina Nilsson (SWE)+56.6

Suomalaiset:
21. Anne Kyllönen +1:40.9
24. Laura Mononen +1:45.8
Susanna Saapunki keskeytti

Miehet 15 km (p)




Val Müstair, sprintti (v) 1.1.2019


Miehet

1.Johannes Hösflot Kläbo (NOR)3:03.81
2.Federico Pellegrino (ITA)+2.36
3.Sergey Ustiugov (RUS)+3.07
4.Richard Jouve (FRA)+3.08
5.Emil Iversen (NOR)+3.63
6.Sindre Björnestad Skar (NOR)+43.04

Suomalaiset:
Ristomatti Hakolan ja Lauri Vuorisen hiihdot päättyivät erävaiheeseen.

Naiset

1.Stina Nilsson (SWE)3:31.94
2.Sophie Caldwell (USA)+2.27
3.Jessica Diggins (USA)+2.27
4.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)+3.56
5.Maiken Caspersen Falla (NOR)+4.59
6.Lotta Udnes Weng (NOR)+20.77

Suomalaiset:
15. Krista Pärmäkoski
37. Laura Mononen
44. Susanna Saapunki
61. Anne Kyllönen



Toblach 10 km (v), naiset

1.Natalia NepryaevaVenäjä23:19.9
2.Ingvild Flugstad ÖstbergNorja+0.3
3.Anastasia SedovaVenäjä+10.9
4.Krista PärmäkoskiSuomi+17.4
5.Heidi WengNorja+21.2
6.Jessica DigginsUSA+27.2
7.Yulia BelorukovaVenäjä+36.1
8.Nathalie von SiebenthalSveitsi+44.0
9.Kari Oyre SlindNorja+49.0
10.Katharina HennigSaksa+49.5
11.Teresa StadloberItävalta+50.7

Muut suomalaiset:
44. Laura Mononen +2:03.2
50. Susanna Saapunki +2:08.9
60. Anne Kyllönen +2:44.4
DNS Mari Eder

Sunnuntai 16.12.2018

Hiihto, 15 km (v), miehet

1.Jevgeni Belov (RUS)35.52.5
2.Maurice Manificat (FRA)+0.9
3.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+4.5
4.Denis Spitsov (RUS)+7.5
5.Chris Andre Jespersen (NOR)+10.6
6.Jean Marc Gaillard (FRA)+17.0

Suomalaiset:
13. Iivo Niskanen +36.7
21. Perttu Hyvärinen +53.8
24. Matti Heikkinen +59.5
32. Lari Lehtonen +1.13.0
63. Ristomatti Hakola +2.13.7

Hiihto, 10 km (v), naiset - Davos 16.12.2018

1.Therese Johaug (NOR)26:06.9
2.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)+12.1
3.Krista Pärmäkoski (FIN)+19.2
4.Ebba Anderson (SWE)+38.2
5.Jesica Diggins (USA)+1:01.1
6.Rosie Brennan (USA)+1:04.9
7.Teresa Stadlober (AUT)+1:09.3
8.Anastasia Sedova (RUS)1:11.4
9.Natalia Nepryaeva (RUS)1:17.4
10.Elisa Brochard (ITA)1:22.0

Muut suomalaiset:
15. Riitta-Liisa Roponen +1:40.2
21. Susanna Saapunki +1:46.5
32. Eveliina Piippo +2:02.1
47. Katri Lylynperä +2:44.6

Hiihto, Sprintti, finaali (v), naiset - Davos 15.12.2018

1.Stina NilssonRuotsi2.41.36
2.Sophie CaldwellYhdysvallat+0.72
3.Maja DahlqvistRuotsi+2.60
4.Natalia NepryaevaVenäjä+3.98
5.Katja VisnarSlovenia+4.34
6.Krista PärmäkoskiSuomi+11.16

32. Katri Lylynperä
66. Leena Nurmi
68. Eveliina Piippo

Hiihto, Sprintti (v), miehet - Davos 15.12.2018

1.Johannes Hösflot KläboNorja2.20.44
2.Federico PellegrinoItalia+0.40
3.Baptiste GrosRanska+1.40
4.Lucas ChanavatRanska+1.45
5.Eirik BrandsdalNorja+6.46
6.Gleb RetivykhVenäjä+10.83

10. Joni Mäki
21. Lauri Vuorinen
27. Ristomatti Hakola
34. Anssi Pentsinen
43. Martti Jylhä
67. Juho Mikkonen

Viesti, naiset - Beitostölen 9.12.2018

1.Norja57:23.6
2.Venäjä 2+37.3
3.Suomi+37.8
4.Venäjä+40.9
5.USA+48.0
6.Ruotsi+50.0
7.Norja 2+53.6
8.Saksa+2:05.6
9.Italia+2:24.6
10.Slovenia+3:27.2
11.Kazakstan+4:50.1
12.Japani+5:03.6
13.Kiina+1 k.
DNSSuomi 2 
DNSUSA 2 


Miehet, 30km, v, 8.12.2018

1.Roethe S.Norja1:09:53.5
2.Sundby M. J.Norja+35.2
3.Melnichenko A.Venäjä+49.2
4.Belov E.Venäjä+1:07.2
5.Holund H.Norja+1:16.5
6.Bolshunov A.Norja+1:23.2
7.Krueger S. H.Norja+1:26.9
8.Spitsov D.Venäjä+1:27.2
9.Haga M.Norja+1:32.1
10.Toenseth D.Norja+1:35.6


Suomalaiset:

21. Perttu Hyvärinen +2:42.3
46. Antti Ojansivu 4:25.2
48. Lari Lehtonen 4:46.1
50. Kari Varis 5:04.9
DNF Juuso Haarala
DNF Iivo Niskanen

Beitostölen MC, 15km v, naiset

1.Johaug T.Norja37:33.9
2.Kalla C.Ruotsi+1:05.9
3.Oestberg I. F.Norja+1:06.1
4.Andersson E.Ruotsi.+1:08.8
5.Sedova A.Venäjä+1:23.8
6.Pärmäkoski K.Suomi+1:24.1
7.Nepryaeva N.Venäjä+1:27.9
8.Diggins J.USA+1:29.6
9.Haga R.Norja+1:55.1
10.Roponen R.Suomi+2:05.9


Muut suomalaiset:
22. Eveliina Piippo +2:58.4
33. Kerttu Niskanen +3:58.7
41. Anne Kyllönen 4:29.8
46. Laura Mononen 4:43.4

Edelliset tulokset Lillehammerin maailmancupista 2.12.2018.

Lillehammer, takaa-ajo 15 km (p), miehet

1.Didrik TönsethNorja44:13.8
2.Sjur RötheNorja+1.6
3.Emil IversenNorja+1:03.3
4.Calle HalfvarssonRuotsi+1:04.4
5.Alexander BolshunovVenäjä+1:04.5
6.Andrey LarkovVenäjä+1:05.0
7.Iivo NiskanenSuomi+1:05.2
8.Simen Hegstad KrugerNorja+1:05.3
9.Viktor ThornRuotsi+1:05.5
10.Dario ColognaSveitsi+1.05.8

Muut suomalaiset
28. Ristomatti Hakola +1:16.9
56. Anssi Pentsinen +4:06.1
65. Lauri Vuorinen +4:41.5

Lillehammer 10 km, takaa-ajo (p), naiset

1.Therese JohaugNorja29.35.5
2.Ebba AnderssonRuotsi+16.8
3.Ingvild Flugstad ÖstbergNorja+17.9
4.Charlotte KallaRuotsi+23.1
5.Krista PärmäkoskiSuomi+1.04.2
6.Stina NilssonRuotsi+1.35.4
7.Teresa StadloberItävalta+1.44.8
8.Natalia NepryaevaVenäjä+2.05.3
9.Ragnhild HagaNorja+2.13.2
10.Sadie BjornsenUSA+2.21.7

Suomalaiset:
20. Susanna Saapunki +4.00.3
30. Laura Mononen +4.42.2
43. Johanna Matintalo +5.59.8
DNF Katri Lylynperä

Sprintti (v), naiset Lillehammer 30.11.2018

1.Jonna SundlingRuotsi2:52.74
2.Stina NilssonRuotsi+0.34
3.Sadie BjörnsenUSA+3.03
4.Evelina SettlinRuotsi+3.82
5.Kristine Stavaas SkistadNorja+6.65
6.Hanna FalkRuotsi+9.81


Sprintti (v), miehet Lillehammer 30.11.2018

1.Pellegrino F.Italia3:19.14
2.Iversen E.Norja+0.47
3.Harvey A.Kanada+0.71
4.Skar S.Norja+0.94
5.Krogh F. H.Norja+1.09
6.Hakola R.Suomi+2.46


Katso kaikki Lillehammer maailmancup tulokset >>

Alla edelliset tulokset Rukan maailmancupista.

Katso kaikki Ruka maailmancup tulokset >>

Ruka 24.11.2018, Sprintti (p), miehet

1.Bolshunov A.Venäjä2:29.42
2.Klaebo J. H.Norja+0.17
3.Brandsdal E.Norja+1.24
4.Iversen E.Norja+2.91
5.Retivykh GVenäjä+3.86
6.Fossli S. T.Norja+4.85


Ruka 24.11.2018, Sprintti finaali (p), naiset

1.Belorukova Y.Venäjä2:53.74
2.Dahlqvist M.Ruotsi+1.12
3.Ingemadtsdotter I.Ruotsi+1.51
4.Falla M.C.Norja+1.52
5.Pärmäkoski K.Suomi+4.71
6.Nilsson S.Norja+12,33


Televisiointi


Suomessa hiihdon maailmancup-lähetykset tulee kaudella 2018-2019 Ylen kanavilla. Katsojilla on myös mahdollisuus nähdä hiihdon maailmancup netistä ilmaiseksi, sillä kaikki hiihtolähetykset ovat katsottavissa myös YLE Areenan kautta.

Hiihdon maailmancupin televisioi myös Eurosport omilla kanavillaan. Paras tapa nähdä Eurosportin huima kattaus hiihtolajeista, on hankkia Eurosport Player, minkä kautta näet kaikki hiihdon maailmancupin osakilpailut.

Palkintorahat


Hiihdon maailmancupissa jaetaan palkintorahaa kahdellekymmenelle parhaalle kilpailijalle. Muutos palkintorahoihin tuli voimaan kaudelle 2017/2018 ja sitä on kritisoitu kilpailijoiden parissa rajusti, sillä aiemmin rahaa oli jaossa harvemmalla (10:lle).

Palkinnot jaetaan Sveitsin frangeissa siten, että voittaja saa 10 000 frangia ja tästä eteenpäin portaittain alaspäin aina 20:een saakka.

Palkintorahojen jakautuminen henkilökohtaisilla matkoilla:

1. 10 000 frangia (n. 8 600 euroa)
2. 7 500 (6 500)
3. 5 000 (4 300)
4. 4 000 (3 400)
5. 3 000 (2 600)
6. 2 000 (1 700)
7. 1 500 (1 300)
8. 1 100 (950)
9. 1 000 (860)
10. 900 (780)
11. 800 (690)
12. 700 (600)
13. 600 (520)
14. 500 (430)
15. 400 (340)
16. 300 (260)
17. 250 (215)
18. 200 (170)
19. 150 (130)
20. 100 (86)

Pistelasku


Hiihdon maailmancupissa osakilpailuissa jaetaan pisteitä 30 parhaan kilpailijan kesken alla olevan taulukon mukaan.

SijaPistSijaPist
1.10016.15
2.8017.14
3.6018.13
4.5019.12
5.4520.11
6.4021.10
7.3622.9
8.3223.8
9.2924.7
10.2625.6
11.2426.5
12.2227.4
13.2028.3
14.1829.2
15.1630.1


Suomalaiset hiihdon maailmancupissa


Suomen hiihtomaajoukkue kilpailee kokonaisuudessaan maailmancupissa. Joukkueet yksittäisiin osakilpailuihin valitaan aina ennen tulevia kilpailuja erikseen.

Naiset:
Kyllönen Anne, Kainuun Hiihtoseura
Matintalo Johanna, Pöytyän Urheilijat
Mononen Laura, Hämeenlinnan Hiihtoseura
Niskanen Kerttu, Vieremän Koitto
Piippo Eveliina, Vuokatti Ski Team Kainuu
Pärmäkoski Krista, Ikaalisten Urheilijat
Roponen Riitta-Liisa, Oulun Hiihtoseura
Saapunki Susanna, Vuokatti Ski Team Kainuu
Miehet:
Hakola Ristomatti, Jämin Jänne
Heikkinen Matti, Vantaan Hiihtoseura
Hyvärinen Perttu, Puijon Hiihtoseura
Jylhä Martti, Vuokatti Ski Team Kainuu
Lehtonen Lari, Imatran Urheilijat
Mäki Joni, Pyhäjärven Pohti
Niskanen Iivo, Puijon Hiihtoseura
Ojansivu Antti, Jämin Jänne
Pentsinen Anssi, Vantaan Hiihtoseura
Vuorinen Lauri, SkiTeam 105



Hiihdon maailmancup - Historia & tilastot


Hiihdon maailmancupia on hiihdetty vuodesta 1973, mutta ensimmäiseksi viralliseksi kaudeksi katsotaan vasta maailmancup-kausi 1981-1982. Lisäksi erillistä sprintticupia on hiihdetty kaudesta 1996-1997 alkaen. Sprintticupiin lasketaan vain sprinttikilpailut.

Menestyneimmät urheilijat miesten maailmancupissa kautta aikain ovat Björn Dählie ja Dario Cologna. Naisissa menestyneimmät kilpailijat ovat Norjan Marit Björgen ja Venäjän Jelena Välbe.

Lue myös: Menestyneimmät suomalaiset - Katsaus maastohiihdon maailmancupin suomalaishistoriaan

Eniten kokonaiskilpailun voittoja, miehet

SijKilpailijaVoitot2. sijat3. sijat
1.Bjørn Dæhlie, Norja622
2.Gunde Svan, Ruotsi521
3.Dario Cologna, Sveitsi411
4.Martin Johnsrud Sundby, Norja301
5.Petter Northug, Norja241
6.Vladimir Smirnov, NL/Kaz233
7.Per Elofsso, Ruotsi200
7.Tobias Angerer, Saksa200
9.Torgny Mogren, Ruotsi131
10.Vegard Ulvang, Norja121
11.Thomas Alsgaard, Norja111
12.Lukás Bauer, Tshekki110
12.Mathias Fredriksson, Ruotsi110
12.Johann Mühlegg, Espanja110
12.René Sommerfeldt, Saksa110
16.Bill Koch, USA101
17.Axel Teichmann, Saksa100
17.Alexander Savjalov, NL100
17.Johannes Høsflot Klæbo, Norja100
20.Alexander Legkov, Venäjä030
20.Thomas Wassberg, Ruotsi030


Eniten kokonaiskilpailun voittoja, naiset

SijKilpailijaVoitot2. sijat3. sijat
1.Jelena Välbe, NL / Venäjä531
2.Marit Bjørgen, Norja450
3.Justyna Kowalczyk, Puola411
4.Bente Skari, Norja330
5.Marjo Matikainen, Suomi300
6.Therese Johaug, Norja221
7.Larisa Lazutina, NL/Venäjä204
8.Heidi Weng, Norja202
9.Virpi Kuitunen, Suomi201
9.Marja-Liisa Kirvesniemi, Suomi201
11.Manuela di Centa, Italia200
12.Stefania Belmondo, Italia133
13.Ljubov Jegorova, NL/Venäjä112
14.Julija Tšepalova, Venäjä101
14.Gabriella Paruzzi, Italia101
16.Berit Aunli, Norja100
16.Anette Bøe, Norja100
18.Katerina Neumannová, Tšekki022
18.Britt Pettersen, Norja022
20.Kristina Šmigun, Viro020



Eniten osakilpailuvoittoja, miehet

SijaKilpailijaVoitot
1.Bjørn Dæhlie, Norja46
2.Petter Northug, Norja38
3.Vladimir Smirnov, NL / Kazakstan30
3.Martin Johnsrud Sundby, Norja30
3.Gunde Svan, Ruotsi30
6.Dario Cologna, Sveitsi26
7.Lukás Bauer, Tšekki18
8.Emil Jönsson, Ruotsi16
9.Johannes Høsflot Klæbo, Norja15
10.Torgny Mogren, Ruotsi13
10.Thomas Alsgaard, Norja13
10.Axel Teichmann, Saksa13
10.Tor Arne Hetland, Norja13
10.Ola Vigen Hattestad, Norja13


Eniten osakilpailuvoittoja, naiset

SijaKilpailijaVoitot
1.Marit Bjørgen, Norja114
2.Justyna Kowalczyk, Puola50
3.Therese Johaug, Norja48
4.Jelena Välbe, NL/Venäjä45
5.Bente Skari, Norja42
6.Virpi Kuitunen, Suomi27
7.Petra Majdič, Slovenia24
8.Stefania Belmondo, Italia23
9.Larisa Lazutina, NL/Venäjä21
10.Katerina Neumannová, Tšekki19



Eniten palkintopallisijoja, miehet

SijaKilpailijaIIIIIIYht
1.Petter Northug jr. (NOR)38291784
2.Bjørn Dæhlie (NOR)46231281
3.Martin Johnsrud Sundby (NOR)30251873
4.Dario Cologna (SUI)26271871
5.Vladimir Smirnov (NL/KAZ)30211566
6.Gunde Svan (SWE)3011646
7.Lukás Bauer (CZE)1813738
8.Torgny Mogren (SWE)1316837
9.Tor Arne Hetland (NOR)1314835
9.Alexander Legkov (RUS)991735

Parhaat suomalaiset:
23. Mika Myllylä 10-7-8 = 25
30. Jari Isometsä 4-8-11 = 23
45. Harri Kirvesniemi 6-3-6 = 15
45. Matti Heikkinen 4-3-8 = 15

Eniten palkintopallisijoja, naiset

SijaKilpailijaIIIIIIYht
1.Marit Bjørgen (NOR)1144327184
2.Therese Johaug (NOR)482731106
3.Justyna Kowalczyk (POL)503222104
4.Heidi Weng (NOR)11333882
5.Jelena Välbe (NL/RUS)45201681
6.Stefania Belmondo (ITA)23261766
7.Larisa Lazutina (NL/RUS)21192262
8.Bente Skari (NOR)4213560
9.Charlotte Kalla (SWE)12262159
10.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)11202253

Parhaat suomalaiset:
11. Virpi Kuitunen 27-15-10 = 52
19. Aino-Kaisa Saarinen 4-16-15 = 35
24. Marja-Liisa Kirvesniemi 11-12-4 = 27
26. Krista Pärmäkoski 5-11-9 = 25

Miesten kokonaiskilpailujen kolme parasta kautta historian:


Suomalaismiehistä kokonaiskilpailua ei ole onnistunut voittamaan kukaan. Lähimmäksi ovat päässeet Mika Myllylä ja Jari Isometsä, ketkä molemmat ovat olleet kokonaiskilpailussa kerran toiseksi korkeimmalla korokkeella. Eniten kokonaiskilpailun voittoja on Norjan Björn Dählien hallussa (6).

Miehet

Kausi1.2.3.
1981–82USA Bill KochRuotsi Thomas WassbergSuomi Harri Kirvesniemi
1982–83NL Alexander SavjalovRuotsi Gunde SvanUSA Bill Koch
1983–84Ruotsi Gunde SvanRuotsi Thomas WassbergSuomi Harri Kirvesniemi
1984–85Ruotsi Gunde SvanNorja Tor Håkon HolteNorja Ove Aunli
1985–86Ruotsi Gunde SvanRuotsi Torgny MogrenNL Vladimir Smirnov
1986–87Ruotsi Torgny MogrenRuotsi Thomas WassbergRuotsi Gunde Svan
1987–88Ruotsi Gunde SvanRuotsi Torgny MogrenNorja Pål Gunnar Mikkelsplass
1988–89Ruotsi Gunde SvanNorja Vegard UlvangRuotsi Torgny Mogren
1989–90Norja Vegard UlvangRuotsi Gunde SvanNorja Bjørn Dæhlie
1990–91NL Vladimir SmirnovRuotsi Torgny MogrenNorja Bjørn Dæhlie
1991–92Norja Bjørn DæhlieNorja Vegard UlvangKazakstan Vladimir Smirnov
1992–93Norja Bjørn DæhlieKazakstan Vladimir SmirnovNorja Vegard Ulvang
1993–94Kazakstan Vladimir SmirnovNorja Bjørn DæhlieSuomi Jari Isometsä
1994–95Norja Bjørn DæhlieKazakstan Vladimir SmirnovItalia Silvio Fauner
1995–96Norja Bjørn DæhlieKazakstan Vladimir SmirnovSuomi Jari Isometsä
1996–97Norja Bjørn DæhlieSuomi Mika MyllyläItalia Fulvio Valbusa
1997–98Norja Thomas AlsgaardNorja Bjørn DæhlieKazakstan Vladimir Smirnov
1998–99Norja Bjørn DæhlieItävalta Mikhail BotvinovSuomi Mika Myllylä
1999–00Espanja Johann MühleggSuomi Jari IsometsäNorja Odd-Bjørn Hjelmeset
2000–01Ruotsi Per ElofssonEspanja Johann MühleggNorja Thomas Alsgaard
2001–02Ruotsi Per ElofssonNorja Thomas AlsgaardNorja Anders Aukland
2002–03Ruotsi Mathias FredrikssonSaksa René SommerfeldtRuotsi Jörgen Brink
2003–04Saksa René SommerfeldtRuotsi Mathias FredrikssonNorja Jens Arne Svartedal
2004–05Saksa Axel TeichmannRanska Vincent VittozNorja Tor Arne Hetland
2005–06Saksa Tobias AngererNorja Jens Arne SvartedalNorja Tor Arne Hetland
2006–07Saksa Tobias AngererVenäjä Alexander LegkovNorja Eldar Rønning
2007–08Tšekki Lukás BauerSaksa René SommerfeldtItalia Pietro Piller Cottrer
2008–09Sveitsi Dario ColognaNorja Petter NorthugNorja Ola Vigen Hattestad
2009–10Norja Petter NorthugTšekki Lukás BauerRuotsi Marcus Hellner
2010–11Sveitsi Dario ColognaNorja Petter NorthugRuotsi Daniel Rickardsson
2011–12Sveitsi Dario ColognaKanada Devon KershawNorja Petter Northug
2012–13Norja Petter NorthugVenäjä Alexander LegkovSveitsi Dario Cologna
2013–14Norja Martin Johnsrud SundbyVenäjä Alexander LegkovKanada Alex Harvey
2014–15Sveitsi Dario ColognaNorja Petter NorthugRuotsi Calle Halfvarsson
2015–16Norja Martin Johnsrud SundbyNorja Petter NorthugNorja Finn Hågen Krogh
2016–17Norja Martin Johnsrud SundbyVenäjä Sergei UstjugovKanada Alex Harvey
2017–18Norja Johannes Høsflot KlæboSveitsi Dario ColognaNorja Martin Johnsrud Sundby


Naisten kokonaiskilpailujen kolme parasta kautta aikain:


Suomalaisnaishiihtäjistä kokonaiskilpailun ovat onnistuneet voittamaan Virpi Kuitunen, Marja-Liisa Hämäläinen ja Marjo Matikainen. Eniten naisten kokonaiscupin voittoja on napannut Venäjää sekä NLa urallaan edustanut Jelena Välbe (5).

Naiset

Kausi1.2.3.
1981–82Norja Berit AunliNorja Britt PettersenTšekki Kveta Jeriová
1982–83Suomi Marja-Liisa HämäläinenNorja Britt PettersenTšekki Kveta Jeriová
1983–84Suomi Marja-Liisa HämäläinenNL Raisa SmetaninaNorja Anne Jahren
1984–85Norja Anette BøeNorja Grete Ingeborg NykkelmoNorja Britt Pettersen
1985–86Suomi Marjo MatikainenNorja Marianne DahlmoNorja Britt Pettersen
1986–87Suomi Marjo MatikainenNL Anfisa ReztsovaNorja Marianne Dahlmo
1987–88Suomi Marjo MatikainenRuotsi Marie-Helene ÖstlundSuomi Marja-Liisa Kirvesniemi
1988–89NL Jelena VälbeSlovakia Alžbeta HavrančíkováNL Tamara Tihonova
1989–90NL Larisa LazutinaNL Jelena VälbeNorja Trude Dybendahl
1990–91NL Jelena VälbeItalia Stefania BelmondoNL Ljubov Jegorova
1991–92Venäjä Jelena VälbeItalia Stefania BelmondoVenäjä Ljubov Jegorova
1992–93Venäjä Ljubov JegorovaVenäjä Jelena VälbeItalia Stefania Belmondo
1993–94Italia Manuela Di CentaVenäjä Ljubov JegorovaVenäjä Jelena Välbe
1994–95Venäjä Jelena VälbeVenäjä Nina GavriljukVenäjä Larisa Lazutina
1995–96Italia Manuela Di CentaVenäjä Jelena VälbeVenäjä Larisa Lazutina
1996–97Venäjä Jelena VälbeItalia Stefania BelmondoTšekki Katerina Neumannová
1997–98Venäjä Larisa LazutinaNorja Bente SkariItalia Stefania Belmondo
1998–99Italia Stefania BelmondoNorja Bente SkariVenäjä Nina Gavriljuk
1999–00Norja Bente SkariViro Kristina ŠmigunVenäjä Larisa Lazutina
2000–01Venäjä Julija TšepalovaNorja Bente SkariVenäjä Larisa Lazutina
2001–02Norja Bente SkariTšekki Katerina NeumannováItalia Stefania Belmondo
2002–03Norja Bente SkariViro Kristina ŠmigunItalia Gabriella Paruzzi
2003–04Italia Gabriella ParuzziNorja Marit BjørgenUkraina Valentyna Ševtšenko
2004–05Norja Marit BjørgenTšekki Katerina NeumannováSuomi Virpi Kuitunen
2005–06Norja Marit BjørgenKanada Beckie ScottVenäjä Julija Tšepalova
2006–07Suomi Virpi KuitunenNorja Marit BjørgenTšekki Katerina Neumannová
2007–08Suomi Virpi KuitunenNorja Astrid Uhrenholdt JacobsenPuola Justyna Kowalczyk
2008–09Puola Justyna KowalczykSlovenia Petra MajdičSuomi Aino-Kaisa Saarinen
2009–10Puola Justyna KowalczykNorja Marit BjørgenSlovenia Petra Majdič
2010–11Puola Justyna KowalczykNorja Marit BjørgenItalia Arianna Follis
2011–12Norja Marit BjørgenPuola Justyna KowalczykNorja Therese Johaug
2012–13Puola Justyna KowalczykNorja Therese JohaugUSA Kikkan Randall
2013–14Norja Therese JohaugNorja Marit BjørgenNorja Astrid Uhrenholdt Jacobsen
2014–15Norja Marit BjørgenNorja Therese JohaugNorja Heidi Weng
2015–16Norja Therese JohaugNorja Ingvild Flugstad ØstbergNorja Heidi Weng
2016–17Norja Heidi WengSuomi Krista PärmäkoskiNorja Ingvild Flugstad Østberg
2017–18Norja Heidi WengUSA Jessica DigginsNorja Ingvild Flugstad Østberg


Sprintticupin kolme parasta kautta aikain


Miehet

Kausi1.2.3.
1996–97Norja Bjørn DæhlieItalia Fulvio ValbusaItalia Silvio Fauner
1997–98Norja Thomas AlsgaardNorja Bjørn DæhlieKazakstan Vladimir Smirnov
1998–99Norja Bjørn DæhlieNorja Tor Arne HetlandRuotsi Mathias Fredriksson
1999–00Norja Morten BrørsNorja Odd-Bjørn HjelmesetNorja Håvard Solbakken
2000–01Norja Jan Jacob VerdeniusItalia Cristian ZorziNorja Tor Arne Hetland
2001–02Norja Trond IversenNorja Jens Arne SvartedalItalia Cristian Zorzi
2002–03Ruotsi Thobias FredrikssonNorja Tor Arne HetlandSuomi Lauri Pyykönen
2003–04Ruotsi Thobias FredrikssonNorja Jens Arne SvartedalNorja Håvard Bjerkeli
2004–05Norja Tor Arne HetlandNorja Eldar RønningNorja Trond Iversen
2005–06Ruotsi Björn LindRuotsi Thobias FredrikssonNorja Tor Arne Hetland
2006–07Norja Jens Arne SvartedalNorja Trond IversenRuotsi Emil Jönsson
2007–08Norja Ola Vigen HattestadRuotsi Emil JönssonNorja John Kristian Dahl
2008–09Norja Ola Vigen HattestadItalia Renato PasiniNorja Tor Arne Hetland
2009–10Ruotsi Emil JönssonNorja Petter NorthugVenäjä Aleksei Petuhov
2010–11Ruotsi Emil JönssonNorja Ola Vigen HattestadRuotsi Jesper Modin
2011–12Ruotsi Teodor PetersonVenäjä Nikolai MorilovNorja Eirik Brandsdal
2012–13Ruotsi Emil JönssonNorja Petter NorthugVenäjä Nikita Kriukov
2013–14Norja Ola Vigen HattestadNorja Eirik BrandsdalSaksa Josef Wenzl
2014–15Norja Finn Hågen KroghNorja Eirik BrandsdalItalia Federico Pellegrino
2015–16Italia Federico PellegrinoNorja Petter NorthugNorja Finn Hågen Krogh
2016–17Norja Johannes Høsflot KlæboItalia Federico PellegrinoNorja Sindre Bjørnestad Skar
2017–18Norja Johannes Høsflot KlæboItalia Federico PellegrinoRanska Lucas Chanavat


Naiset

Kausi1.2.3.
1996–97Italia Stefania BelmondoVenäjä Jelena VälbeTšekki Katerina Neumannová
1997–98Norja Bente MartinsenVenäjä Larisa LazutinaItalia Stefania Belmondo
1998–99Norja Bente MartinsenTšekki Katerina NeumannováViro Kristina Šmigun
1999–00Norja Bente SkariNorja Anita MoenViro Kristina Šmigun
2000–01Norja Bente SkariSuomi Pirjo ManninenSaksa Manuela Henkel
2001–02Norja Bente SkariNorja Anita MoenTšekki Katerina Neumannová
2002–03Norja Marit BjørgenNorja Bente SkariSuomi Pirjo Manninen
2003–04Norja Marit BjørgenItalia Gabriella ParuzziRuotsi Anna Olsson
2004–05Norja Marit BjørgenSuomi Virpi KuitunenRuotsi Anna Olsson
2005–06Norja Marit BjørgenNorja Ella GjømleKanada Beckie Scott
2006–07Suomi Virpi KuitunenSlovenia Petra MajdičVenäjä Natalja Matvejeva
2007–08Slovenia Petra MajdičNorja Astrid Uhrenholdt JacobsenSuomi Virpi Kuitunen
2008–09Slovenia Petra MajdičItalia Arianna FollisSuomi Pirjo Muranen
2009–10Puola Justyna KowalczykNorja Marit BjørgenSlovenia Petra Majdič
2010–11Slovenia Petra MajdičItalia Arianna FollisUSA Kikkan Randall
2011–12USA Kikkan RandallNorja Maiken Caspersen FallaNorja Marit Bjørgen
2012–13USA Kikkan RandallPuola Justyna KowalczykNorja Ingvild Flugstad Østberg
2013–14USA Kikkan RandallSaksa Denise HerrmannNorja Marit Bjørgen
2014–15Norja Marit BjørgenNorja Ingvild Flugstad ØstbergNorja Maiken Caspersen Falla
2015–16Norja Maiken Caspersen FallaNorja Ingvild Flugstad ØstbergRuotsi Stina Nilsson
2016–17Norja Maiken Caspersen FallaRuotsi Stina NilssonRuotsi Hanna Falk
2017–18Norja Maiken Caspersen FallaRuotsi Stina NilssonUSA Sophie Caldwell