Hiihdon Maailmancup 2018-2019 - Katso Ohjelma & Tulokset

Hiihdon maailmancup 2018-2019


Etusuoran hiihdon maailmancup -sivulta löydät kaiken maastohiihdon maailmancupista. Katso ohjelma, pisteet, tulokset ja valtava määrä historiatietoa kaikilta menneiltä vuosilta.
SIIRRY KOHTAAN: PISTEET & TILANNE | OHJELMA | TULOKSET | HISTORIA & TILASTOT

Hiihdon maailmancup on kansainvälisen hiihtoliitto FIS:n järjestämä sarjamuotoinen kilpailu, mitä on kilpailtu jo 1970-luvulta saakka. Miehissä ensimmäinen hiihdon maailmancup kilpailtiin vuosina 1973-1974 ja naisissakin jo vuonna 1978-1979.


Tuleva Maastohiihdon maailmancup 2018-2019 on jo 38. kilpailu, mikä käynnistyy perinteiseen tapaan marraskuun lopulla Suomessa Rukan maailmancup -kilpailuissa ja päättyy tällä kertaa Kanadan Quebeciin maaliskuun lopulla. Kilpailun pisteisiin lasketaan mukaan myös vuodenvaihteessa kilpailtavat Tour de Skin osakilpailut sekä hiihdon MM-kilpailut 2019.



Hiihdon maailmancup 2018-2019 - Pisteet


Alla hiihdon maailmancupin pistetaulukko 2018-2019 kärkikymmenikön ja pisteille päässeiden suomalaisten osalta.

Pistetilanne päivitetty: 22.3.2019

Kokonaiskilpailu, miehet (31/31 osakilp.)

Sij.UrheilijaPisteet
1.Johannes Hoesflot Kläbo (NOR)1717
2.Aleksander Bolšunov (RUS)1617
3.Sjur Röthe (NOR)974
4.Simen Hegstad Kruger (NOR)907
5.Didrik Tönseth (NOR)865
6.Emil Iversen (NOR)825
7.Francesco de Fabiani (ITA)817
8.Federico Pellegrino (ITA)706
9.Martin Johnsrud Sundby (NOR)689
10.Sergey Ustiugov (RUS)633

Suomalaiset:
20. Iivo Niskanen 379
28. Ristomatti Hakola 301
43. Joni Mäki 157
72. Lauri Vuorinen 57
103. Perttu Hyvärinen 25
111. Anssi Pentsinen 18
120. Matti Heikkinen 12
123. Ari Luusua 10
136. Martti Jylhä 4
138. Antti Ojansivu 3
142. Lari Lehtonen 1
143. Lauri Lepistö 1
144. Turo Sipilä 1

Kokonaiskilpailu, naiset (31/31 osakilp.)

Sij.UrheilijaPisteet
1.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)1654
2.Natalia Nepryaeva (RUS)1431
3.Therese Johaug (NOR)1322
4.Krista Pärmäkoski (FIN)1316
5.Stina Nilsson (SWE)1072
6.Jessica Diggins (USA)1005
7.Ebba Andersson (SWE)918
8.Yulia Belorukova (RUS)853
9.Maja Dahlqvist (SWE)672
10.Charlotte Kalla (SWE)658

Muut suomalaiset:
31. Laura Mononen 249
42. Kerttu Niskanen 166
66. Riitta-Liisa Roponen 54
66. Anne Kyllönen 53
70. Johanna Matintalo 49
71. Susanna Saapunki 47
78. Eveliina Piippo 33
87. Andrea Julin 20
89. Katri Lylynperä 13
101. Anita Korva 9
103. Vilma Nissinen 8




Hiihdon maailmancup 2018-2019 - Ohjelma


Hiihdon maailmancup ohjelma 2018-2019 käynnistyy Suomessa, Rukalla marraskuun 24. päivä sprinttikilpailuilla. Maailmancupin viimeiset osakilpailut käydään Quebecissa, Kanadassa.

Kisakalenteri Hiihdon maailmancup

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 24.11.2018 - 25.11.2018Maailmancup RukaRuka, Suomi
    +
    la 24.11.2018Sprintti, karsinta, p, naiset
    la 24.11.2018Sprintti, karsinta, p, miehet
    la 24.11.2018Sprintti, finaalit, p, naiset
    la 24.11.2018Sprintti, finaalit, p, miehet
    su 25.11.201815km, väliaikalähtö, p, miehet
    su 25.11.201810km, väliaikalähtö, p, naiset
  • 30.11.2018 - 02.12.2018Maailmancup LillehammerLillehammer, Norja
    +
    pe 30.11.2018Sprintti, karsinta, v, naiset
    pe 30.11.2018Sprintti, karsinta, v, miehet
    pe 30.11.2018Sprintti, finaalit, v, naiset
    pe 30.11.2018Sprintti, finaalit, v, miehet
    la 01.12.201810km, väliaikalähtö, v, naiset
    la 01.12.201815km, väliaikalähtö, v, miehet
    su 02.12.201810km, takaa-ajo, p, naiset
    su 02.12.201815km, takaa-ajo, p, miehet
  • 08.12.2018 - 09.12.2018Maailmancup BeitostolenBeitostolen, Norja
    +
    la 08.12.201830km, väliaikalähtö, v, miehet
    la 08.12.201815km, väliaikalähtö, v, naiset
    su 09.12.2018Viesti (4x7,5km), miehet
    su 09.12.2018Viesti (4x5km), naiset
  • 15.12.2018 - 16.12.2018Maailmancup DavosDavos, Sveitsi
    +
    la 15.12.2018Sprintti, karsinta, v, naiset
    la 15.12.2018Sprintti, karsinta, v, miehet
    la 15.12.2018Sprintti, finaalit, v, naiset
    la 15.12.2018Sprintti, finaalit, v, miehet
    su 16.12.201810km, väliaikalähtö, v, naiset
    su 16.12.201815km, väliaikalähtö, v, miehet
  • 12.01.2019 - 13.01.2019Maailmancup DresdenDresden, Saksa
    +
    la 12.01.2019Sprintti, karsinta, v, naiset
    la 12.01.2019Sprintti, karsinta, v, miehet
    la 12.01.2019Sprintti, finaalit, v, naiset
    la 12.01.2019Sprintti, finaalit, v, miehet
    su 13.01.2019Joukkuesprintti, karsinnat, v, naiset
    su 13.01.2019Joukkuesprintti, karsinnat, v, miehet
    su 13.01.2019Joukkuesprintti, finaali, v, naiset
    su 13.01.2019Joukkuesprintti, finaali, v, miehet
  • 19.01.2019 - 20.01.2019Maailmancup OtepaaOtepaa, Viro
    +
    la 19.01.2019Sprintti, karsinta, p, naiset
    la 19.01.2019Sprintti, karsinta, p, miehet
    la 19.01.2019Sprintti, finaalit, p, naiset
    la 19.01.2019Sprintti, finaalit, p, miehet
    su 20.01.201910km, väliaikalähtö, p, naiset
    su 20.01.201915km, väliaikalähtö, p, miehet
  • 26.01.2019 - 27.01.2019Maailmancup UlricehamnUlricehamn, Ruotsi
    +
    la 26.01.201910km, väliaikalähtö, v, naiset
    la 26.01.201915km, väliaikalähtö, v, miehet
    su 27.01.2019Viesti (4x5km), naiset
    su 27.01.2019Viesti (4x7,5km), miehet
  • 09.02.2019 - 10.02.2019Maailmancup LahtiLahti, Suomi
    +
    la 09.02.2019 12:00Sprintti, karsinta, p, naiset
    la 09.02.2019 12:00Sprintti, karsinta, p, miehet
    la 09.02.2019 14:30Sprintti, finaalit, p, naiset
    la 09.02.2019 14:30Sprintti, finaalit, p, miehet
    su 10.02.2019 12:00Joukkuesprintti, karsinnat, p, naiset
    su 10.02.2019 12:00Joukkuesprintti, karsinnat, p, miehet
    su 10.02.2019 14:30Joukkuesprintti, finaali, p, naiset
    su 10.02.2019 14:30Joukkuesprintti, finaali, p, miehet
  • 16.02.2019 - 17.02.2019Maailmancup CogneCogne, Italia
    +
    la 16.02.2019 11:30Sprintti, karsinta, v, naiset
    la 16.02.2019 11:30Sprintti, karsinta, v, miehet
    la 16.02.2019 13:30Sprintti, finaalit, v, naiset
    la 16.02.2019 13:30Sprintti, finaalit, v, miehet
    su 17.02.2019 10:4510km, väliaikalähtö, p, naiset
    su 17.02.2019 13:3015km, väliaikalähtö, p, miehet
  • 09.03.2019 - 10.03.2019Maailmancup OsloOslo, Norja
    +
    la 09.03.201950km, yhteislähtö, p, miehet
    su 10.03.201930km, yhteislähtö, p, naiset
  • 12.03.2019Maailmancup DrammenDrammen, Norja
    +
    ti 12.03.2019Sprintti, karsinta, p, naiset
    ti 12.03.2019Sprintti, karsinta, p, miehet
    ti 12.03.2019Sprintti, finaalit, p, naiset
    ti 12.03.2019Sprintti, finaalit, p, miehet
  • 16.03.2019 - 17.03.2019Maailmancup FalunFalun, Ruotsi
    +
    la 16.03.2019Sprintti, karsinta, v, naiset
    la 16.03.2019Sprintti, karsinta, v, miehet
    la 16.03.2019Sprintti, finaalit, v, naiset
    la 16.03.2019Sprintti, finaalit, v, miehet
    su 17.03.201910km, väliaikalähtö, v, naiset
    su 17.03.201915km, väliaikalähtö, v, miehet
  • 22.03.2019 - 24.03.2019Maailmancup QuebecQuebec, Kanada
    +
    pe 22.03.2019Sprintti, karsinta, v, naiset
    pe 22.03.2019Sprintti, karsinta, v, miehet
    pe 22.03.2019Sprintti, finaalit, v, naiset
    pe 22.03.2019Sprintti, finaalit, v, miehet
    la 23.03.201910km, yhteislähtö, p, naiset
    la 23.03.201910km, yhteislähtö, p, miehet
    su 24.03.201915km, takaa-ajo, v, naiset
    su 24.03.201915km, takaa-ajo, v, miehet
    su 24.03.201910km, takaa-ajo, v, naiset


Hiihdon maailmancup 2018-2019 - Tulokset


Quebec mc 15 km (V) takaa-ajo, miehet 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)29.05,4
2.Alex Harvey (CAN)+2,8
3.Alexander Bolshunov (RUS)+2,9
4.Francesco de Fabiani (ITA)+1.13,3
5.Emil Iversen (NOR)+1.13,4
6.Federico Pellegrino (ITA)+1.13,7
7.Simen Hegstad Krueger (NOR)+1.14,2
8.Didrik Tønseth (NOR)+1.14,3

Suomalaiset
13. Ristomatti Hakola +1.54,7
36. Joni Mäki +4.01,6
46. Lauri Vuorinen +5.27,6
48. Matti Heikkinen +5.32,9

Quebec mc 10 km (V) takaa-ajo, naiset 24.3.2019

#UrheilijaAika
1.Stina Nilsson (SWE)23.55,1
2.Therese Johaug (NOR)+12,9
3.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+15,1
4.Krista Pärmäkoski (FIN)+52,3
5.Ebba Andersson (SWE)+53,3
6.Jonna Sundling (SWE)+1.14,1
7.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+1.29,2
8.Maja Dahlqvist (SWE)+1.29,2
9.Frida Karlsson (SWE)+1.31,9
10.Charlotte Kalla (SWE)+1.36,7

Muut suomalaiset
32. Laura Mononen +3.55,2
34. Kerttu Niskanen +4.01,2
37. Anne Kyllönen +4.10,4


Quebec mc 15 km (P) yhteislähtö, miehet 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)36.10,9
2.Alex Harvey (CAN)+0,8
3.Didrik Tønseth (NOR)+1,3
4.Francesco de Fabiani (ITA)+1,6
5.Sjur Røthe (NOR)+2,5
6.Emil Iversen (NOR)+17,0
7.Alexander Bolshunov (RUS)+17,4
8.Dario Cologna (SUI)+17,6
9.Simen Hegstad Krueger (NOR)+17,7
10.Ristomatti Hakola (FIN)+18,2

Quebec mc 10 km (P) yhteislähtö, naiset 23.3.2019

#UrheilijaAika
1.Stina Nilsson (SWE)25.51,6
2.Therese Johaug (NOR)+0,2
3.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+1,5
4.Ebba Andersson (SWE)+25,4
5.Krista Pärmäkoski (FIN)+26,8
6.Maja Dahlqvist (SWE)+39,6

Muut suomalaiset
30. Anne Kyllönen +1.26,8
32. Laura Mononen +1.28,7
39. Kerttu Niskanen +2.08,2

Quebec mc sprintti (v) finaali miehet 22.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)3.22,14
2.Federico Pellegrino (ITA)+1,10
3.Sindre Bjørnestad Skar (NOR)+1,55
4.Alexander Bolshunov (RUS)+1,57
5.Johan Häggström (SWE)+15,06
6.Lucas Chanavat (FRA)+33,76

Quebec mc sprintti (v) finaali naiset 22.3.2019

#UrheilijaAika
1.Stina Nilsson (SWE)3.44,80
2.Maja Dahlqvist (SWE)+0,01
3.Jonna Sundling (SWE)+1,28
4.Maiken Caspersen Falla (NOR)+10,01
5.Frida Karlsson (SWE)+10,59
6.Sadie Björnsen (USA)+14,43

Quebec mc sprintti (v) karsinta miehet 22.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)3.07,61
2.Federico Pellegrino (ITA)+2,36
3.Alexander Bolshunov (RUS)+2,65
4.Eirik Brandsdal (NOR)+4,41
5.Joni Mäki (FIN)+5,53
6.Andrey Melnichenko (RUS)+6,04
7.Viktor Thorn (SWE)+6,06
8.Lucas Chanavat (FRA)+6,45
9.Sindre Bjørnestad Skar (NOR)+6,67
10.Ristomatti Hakola (FIN)+7,53

31. Lauri Vuorinen (FIN) +14,76
63. Matti Heikkinen (FIN) +25,67

Quebec mc sprintti (v) karsinta naiset 22.3.2019

#UrheilijaAika
1.Jonna Sundling (SWE)3.25,39
2.Stina Nilsson (SWE)+0,47
3.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+4,12
4.Sadie Björnsen (USA)+5,24
5.Tiril Udnes Weng (NOR)+5,42
6.Natalia Nepryaeva (RUS)+6,02
7.Sophie Caldwell (USA)+6,04
8.Maja Dahlqvist (SWE)+6,33
9.Maiken Caspersen Falla (NOR)+6,34
10.Krista Pärmäkoski (FIN)+6,58

28. Kerttu Niskanen (FIN) +12,24
29. Therese Johaug (NOR) +12,63
---------------------------------------
31. Ida Ingemarsdottir (SWE) +13,35
33. Anne Kyllönen (FIN) +13,95
33. Heidi Weng (NOR) +13,95
39. Laura Mononen (FIN) +14,39

Falun mc miehet 15 km (v) 17.3.2019

#UrheilijaAika
1.Alexander Bolshunov (RUS)33.18,6
2.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+8,9
3.Didrik Tønseth (NOR)+17,7
4.Sjur Røthe (NOR)+32,2
5.Andrei Larkov (RUS)+41,3
6.Simen Hegstad Krueger (NOR)+44,6
7.Alexey Chervotkin (RUS)+52,1
8.Andrew Musgrave (GBR)+1.03,3
9.Ireneu Altimiras Esteve (AND)+1.07,9
10.Dario Cologna (SUI)+1.09,0

30. Matti Heikkinen (FIN) +1.45,3
31. Perttu Hyvärinen (FIN) +1.45,8
48. Markus Vuorela (FIN) +2.53,5
56. Verneri Suhonen (FIN) +4.10,7
58. Antti Ojansivu (FIN) +4.19,2
DNS Iivo Niskanen

Falun mc naiset 10 km (v) 17.3.2019

#UrheilijaAika
1.Therese Johaug (NOR)25.23,9
2.Ebba Andersson (SWE)+18,5
3.Jessica Diggins (USA)+30,3
4.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+30,8
5.Heidi Weng (NOR)+41,4
6.Krista Pärmäkoski (FIN) +45,4
7.Nathalie von Siebenthal (SUI)+47,5
8.Yulia Belorukova (RUS)+53,8
9.Maja Dahlqvist (SWE)+54,1
10.Kerttu Niskanen (FIN)+1.01,0

18. Eveliina Piippo +1.24,0
26. Laura Mononen +1.54,8
38. Anne Kyllönen +2.31,5

Falun mc miesten sprintti (v) finaali 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2.52.41
2.Emil Iversen (NOR)+0.13
3.Sindre Bjørnestad Skar (NOR)+0.28
4.Federico Pellegrino (ITA)+0.71
5.Martin Bergström (SWE)+1.97
6.Eirik Brandsdal (NOR)+2.22

Falun mc naisten sprintti (v) finaali 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Stina Nilsson (SWE)3.07.76
2.Maiken Caspersen Falla (NOR)+0.67
3.Maja Dahlqvist (SWE)+2.13
4.Ida Ingemarsdottir (SWE)+3.13
5.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+5.09
6.Annamarija Lampic (SLO)+8.87

Falun mc miesten sprintti (v) karsinta 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2.33.38
2.Federico Pellegrino (ITA)+1.26
3.Alexander Bolshunov (RUS)+2.22
4.Ristomatti Hakola (FIN)+2.90
5.Lucas Chanavat (FRA)+3.38
6.Richard Jouve (FRA)+3.42
7.Joni Mäki (FIN)+3.64
8.Andrew Young (GBR)+4.14
9.Eirik Brandsdal (NOR)+4.15
10.Viktor Thorn (SWE)+4.50

Muut suomalaiset
30. Lauri Vuorinen +8.11
35. Anssi Pentsinen +9.78 (karsiutui)
36. Verneri Suhonen +9.88 (karsiutui)
43. Martti Jylhä +10.25 (karsiutui)

Falun mc naisten sprintti (v) karsinta 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Maja Dahlqvist (SWE)2.55,00
2.Jonna Sundling (SWE)+1,89
3.Stina Nilsson (SWE)+2,81
4.Sadie Björnsen (USA)+5,26
5.Moa Lundgren (SWE)+5,76
6.Hanna Falk (SWE)+6,12
7.Annamarija Lampic (SLO)+6,13
8.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+7,07
9.Nadine Fähndrich (SUI)+7,16
10.Johanna Hagström (SWE)+7,24

Poimintoja:
27. Krista Pärmäkoski (FIN) +11,78 (jatkoon)
41. Charlotte Kalla (SWE) +14,38 (karsiutui)
42. Natalia Nepryaeva (RUS) +14,63 (karsiutui)
43. Laura Mononen (FIN) +14,69 (karsiutui)
44. Sandra Ringwald (GER) +14,91 (karsiutui)
46. Kerttu Niskanen (FIN) +15,74 (karsiutui)
49. Anne Kyllönen (FIN) +16,38 (karsiutui)
60. Katri Lylynperä (FIN) +25,85 (karsiutui)

Drammen mc sprintti finaali (m) 12.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2.37,90
2.Eirik Brandsdal (NOR)+0,89
3.Richard Jouve (FRA)+2,17
4.Sondre Turvoll Fossli (NOR)+3,34
5.Oskar Svensson (SWE)+3,63
6.Pål Tröan Aune (NOR)+4,01

Suomalaiset:
10. Joni Mäki
27. Anssi Pentsinen
36. Lauri Vuorinen
37. Iivo Niskanen
44. Lauri Lepistö
46. Juuso Haarala

Drammen mc sprintti finaali (n) 12.3.2019

#UrheilijaAika
1.Maiken Caspersen Falla (NOR)2.56,12
2.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+0,80
3.Natalia Nepryaeva (RUS)+1,06
4.Stina Nilsson (SWE)+1,28
5.Jessica Diggins (USA)+5,38
6.Anna Svendsen (NOR)+7,59

Suomalaiset:
20. Krista Pärmäkoski
29. Laura Mononen
37. Anne Kyllönen
39. Johanna Matintalo
46. Kerttu Niskanen
48. Andrea Julin

Drammen mc sprintti karsinta (m) 12.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2.25,60
2.Alexander Bolshunov (RUS)+3,54
3.Sondre Turvoll Fossli (NOR)+3,96
4.Eirik Brandsdal (NOR)+4,83
5.Richard Jouve (FRA)+5,25
6.Pål Tröan Aune (NOR)+5,40
7.Calle Halfvarsson (SWE)+6,35
8.Marcus Grate (SWE)+6,75
9.Oskar Svensson (SWE)+7,11
10.Sivert Wiig (NOR)+7,31

Suomalaiset:
20. Joni Mäki +8,36
23. Anssi Pentsinen +8,98
36. Lauri Vuorinen +10,33
37. Iivo Niskanen +10,75
44. Lauri Lepistö +12,34
46. Juuso Haarala +13,02

Drammen mc sprintti karsinta (n) 12.3.2019

#UrheilijaAika
1.Maiken Caspersen Falla (NOR)2.49,90
2.Ida Ingemarsdottir (SWE)+1,22
3.Johanna Hagström (SWE)+1,59
4.Ane Appelkvist Stenseth (NOR)+2,40
5.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+2,44
6.Katja Visnar (SLO)+2,84
7.Laura Gimmler (GER)+3,29
8.Sadie Björnsen (USA)+3,32
9.Stina Nilsson (SWE)+3,48
10.Greta Laurent (ITA)+3,64

Suomalaiset:
29. Laura Mononen +6,70 (jatkoon)
30. Krista Pärmäkoski +7,33 (jatkoon)
37. Anne Kyllönen +9,98 (karsiutui)
39. Johanna Matintalo +10,23 (karsiutui)
45. Kerttu Niskanen +11,46 (karsiutui)
47. Andrea Julin +12,03 (karsiutui)

Holmenkollen mc naisten 30 km 10.3.2019

#UrheilijaAika
1.Therese Johaug (NOR)1:18.54.5
2.Natalia Nepryaeva (RUS)+1.45.9
3.Ebba Andersson (SWE)+1.49.9
4.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+1.50.1
5.Charlotte Kalla (SWE)+2.17.9
6.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+2.32.1
7.Krista Pärmäkoski (FIN)+3.51.2
8.Katharina Hennig (GER)+4.11.9

Muut suomalaiset
11. Kerttu Niskanen +4.44.9
12. Laura Mononen +4.53.2
15. Anne Kyllönen +5.21.5
28. Johanna Matintalo +7.10.7
DNF Susanna Saapunki

Holmenkollen mc miesten 50 km 9.3.2019

#UrheilijaAika
1.Alexander Bolshunov (RUS)2:23.49,8
2.Maxim Vylegzhanin (RUS)+1,0
3.Andrei Larkov (RUS)+1,6
4.Ilia Semikov (RUS)+2,0
5.Alex Harvey (CAN)+4,6
6.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+7,7
7.Simen Hegstad Krueger (NOR)+11,2
8.Mikael Gunnulfsen (NOR)+16,0
9.Sjur Røthe (NOR)+20,5
10.Alexey Chervotkin (RUS)+24,7

Suomalaiset:
32. Iivo Niskanen +4.01,9
35. Markus Vuorela +4.59,1

Hiihdon MM 2019 10 km (p), naiset 26.2.2019

#UrheilijaAika
1.Therese Johaug (NOR)27.02,1
2.Frida Karlsson (SWE)+12,2
3.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)+35,6
4.Krista Pärmäkoski (FIN)+37,0
5.Nadine Fähndrich (SUI)+1.03,9
6.Anastasia Sedova (RUS)+1.04,9
7.Natalia Nepryaeva (RUS)+1.07,5
8.Teresa Stadlober (AUT)+1.07,9
9.Charlotte Kalla (SWE)+1.09,2
10.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+1.09,4

Muut suomalaiset:
14. Laura Mononen +1.18,1
17. Johanna Matintalo +1.31,9
22. Kerttu Niskanen +1.40,6

Hiihdon MM 2019 - Parisprintti (p) semifinaali 1 miehet 24.2.2019

1.Norja19.10,80 (Q)
2.Venäjä+1,38 (Q)
3.Ruotsi+2,42 (q)
4.USA+2,59 (q)
5.Kanada+10.34 (q)
6.Itävalta+11.04 (q)
7.Iso-Britannia+19.72
8.Kazakstan+25.77
9.Tsekki+26.23
10.Romania+1:53.75
11.Slovakia+2:00.00
12.Belgia+2:13.34
13.Liettua+2:35.59
14.Irlanti+3:00.08
15.Tanskakierros


Hiihdon MM 2019 - Parisprintti (p) semifinaali 2 miehet 24.2.2019

1.Suomi19:14:62 (Q)
2.Ranska+0.06 (Q)
3.Italia+0.73 (q)
4.Slovenia+17.48 (q)
5.Sveitsi+17.48
6.Viro29.18
7.Saksa+33.28
8.Puola+42.27
9.Valko-Venäjä+1:06.34
10.Ukraina+1:28.49
11.Kiina1:47.02
12.Liechestein+2:23.25
13.Turkki+2:48.03
14.Kroatia+3:26.14

Naisten parisprintti semifinaali 2, 24.2.2019

1.Venäjä15:34.54 (Q)
2.Sveitsi+0.42 (Q)
3.Slovenia+0.53 (q)
4.USA+0.65 (q)
5.Puola+16.26 (q)
6.Valko-Venäjä+23.58 (q)
7.Tsekki+50.38
8.Kiina+1:11.47
9.Ukraina+1:31.76
10.Thaimaakierros



Hiihdon MM 2019 - Parisprintin semfinaali 1, naiset 24.2.2019

1.Ruotsi15.36.52 (Q)
2.Norja+0.17 (Q)
3.Suomi+0.32 (q)
4.Saksa+0.36 (q)
5.Italia+27.45
6.Kanada+36.13
7.Slovakia+1.08.43
8.Iso-Britannia+1.11.08
9.Kazakstan+1.30.51

Hiihdon MM 2019 - Skiathlon 15 km + 15 km, miehet 23.2.2019

#UrheilijaAika
1.Sjur Röthe (NOR)1.10.21.8
2.Alexander Bolshunov (RUS)+0.1
3.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+0.7
4.Iivo Niskanen (FIN)+12.3
5.Clement Parisse (FRA)+20.7
6.Alex Harvey (CAN)+58.9
7.Andrew Musgrave (GBR)+1.00.3
8.Adrien Backscheider (FRA)+1.03.6
9.Sergei Ustjugov (RUS)+1.09.4
10.Jens Burman (SWE)+1.12.8

Muut suomalaiset
12. Matti Heikkinen +1.48.6
23. Perttu Hyvärinen +3.37.3
33. Antti Ojansivu +4.43.7

Hiihdon MM 2019 - Skiathlon 7,5 km + 7,5 km, naiset 23.2.2019

#UrheilijaAika
1.Therese Johaug (NOR)36.54,5
2.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)+57,6
3.Natalia Nepryaeva (RUS)+58,7
4.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+1.02,0
5.Frida Karlsson (SWE)+1.07,4
6.Charlotte Kalla (SWE)+1.13,3
7.Heidi Weng (NOR)+1.20,2
8.Krista Pärmäkoski (FIN)+1.33,7
9.Anastasia Sedova (RUS)+1.50,4
10.Rosie Brennan (USA)+2.01,8

Muut suomalaiset:
12. Laura Mononen +2.09,6
23. Eveliina Piippo +2.59,6
32. Johanna Matintalo +3.41,4

MM-kisat Seefeld, sprinttikarsinta (m) 21.2.2019

#UrheilijaAika
1.Viktor Thorn (SWE))2.55,57
2.Sergei Ustjugov (RUS)+0,01
3.Finn Hågen Krogh (NOR)+0,54
3.Calle Halfvarsson (SWE)+0,54
5.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)+0,91
6.Federico Pellegrino (ITA)+0,92
7.Emil Iversen (NOR)+1,20
8.Joni Mäki (FIN)+2,25
9.Francesco de Fabiani (ITA)+2,38
10.Lucas Chanavat (FRA)+2,39

Muut suomalaiset:
24. Ristomatti Hakola +6,50
35. Lauri Vuorinen +8,48
37. Anssi Pentsinen +8,58

Mäki ja Hakola selvisivät jatkoon finaalivaiheeseen. Vuorinen ja Pentsinen karsiutuivat jatkosta.

MM-kisat Seefeld, sprinttikarsinta (n) 21.2.2019

#UrheilijaAika
1.Maja Dahlqvist (SWE)2.29,44
2.Nadine Fähndrich (SUI)+1,04
3.Hanna Falk (SWE)+1,31
4.Sophie Caldwell (USA)+1,70
5.Eva Urevc (SLO)+1,95
6.Maiken Caspersen Falla (NOR)+2,02
7.Anamarija Lampic (SLO)+2,14
8.Katja Visnar (SLO)+2,36
9.Natalia Nepryaeva (RUS)+3,20
10.Greta Laurent (ITA)+3,64

Suomalaiset:
33. Anne Kyllönen +8,67
45. Katri Lylynperä +11,06
51. Anita Korva +11,94
54. Laura Mononen +13,38

Kaikki suomalaisnaiset karsiutuivat jatkosta.

Miesten 15 km (p) Cogne 17.2.2019

#UrheilijaAika
1.Alexander Bolshunov (RUS)34.48.4
2.Iivo Niskanen (FIN)+43.7
3.Alexander Bessmertnykh (RUS)+55.9
4.Alexey Poltoranin (KAZ)+1.00.8
5.Ilia Poroshkin (RUS)+1.07.7
6.Evgeniy Belov (RUS)+1.15.6
7.Martin Löwström Nyenget (NOR)+1:22.1
8.Hans Christer Holund (NOR)+1:27.5
9.Vebjörn Turtveit (NOR)+1:34.0
10.Alex Harvey (CAN)+1:40.7

Naisten 10 km (p) Cogne 17.2.2019

#UrheilijaAika
1.Kerttu Niskanen (FIN)27.24.8
2.Nadine Fähndrich (SUI)+3.0
3.Natalia Nepryaeva (RUS)+12.6
4.Julia Belorukova (RUS)+14.4
5.Alisa Zhambalova (RUS)+30.9
6.Victoria Carl (GER)+32.5

10. Anne Kyllönen +57.8
23. Vilma Nissinen +1.22.5
47. Emmi Lämsä +2.46

Cogne miesten sprintti, finaali 16.2.2019

#UrheilijaAika
1.Federico Pellegrino (ITA)3:09.07
2.Francesco de Fabiani (ITA)+0.48
3.Lucas Chanavat (FRA)+0.51
4.Simeon Hamilton (USA)+3.91
5.Sondre Turvoll Fossli (NOR)+4.03
6.Marcus Grate (SWE)+27.90

Cogne naisten sprintti, finaali 16.2.2019

#UrheilijaAika
1.Jessica Diggins (USA)3:32.73
2.Sandra Ringwald (GER)+0.11
3.Johanna Hagström (SWE)+0.86
4.Ane Appelkvist Stenseth (NOR)+1.31
5.Sadie Björnsen (USA)+2.23
6.Eva Urevc (SLO)+2.32

Cogne miesten sprintti, karsinta 16.2.2019

#UrheilijaAika
1.Federico Pellegrino (ITA)3:10.57
2.Lucas Chanavat (FRA)+0.20
3.Richard Jouve (FRA)+1.65
4.Sergey Ustiugov (RUS)+2.12
5.Simeon Hamilton (USA)+3.83
6.Eirik Brandsdal (NOR)+4.56
7.Francesco de Fabiani (ITA)+4.65
8.Håvard Solås Taugbøl (NOR)+4.78
9.Gleb Retivykh (RUS)+4.84
10.Artem Maltsev (RUS)+5.25


Cogne naisten sprintti, karsinta 16.2.2019

#UrheilijaAika
1.Nadine Fähndrich (SUI)3.37.06
2.Eva Urevc (SLO)+2.46
3.Alenka Cebasek (SLO)+3.35
4.Sandra Ringwald (GER)+4.19
5.Sophie Caldwell (USA)+4.27
6.Sadie Björnsen (USA)+4.97
7.Jessica Diggins (USA)+5.18
8.Greta Laurent (ITA)+6.34
9.Johanna Hagström (SWE)+6.49
10.Natalia Matveeva (RUS)+6.53

Suomalaiset:
44. Anne Kyllönen +18.28
52. Vilma Nissinen +25.79
54. Emmi Lämsä +28.46

Salpausselän Kisat, Parisprintti finaali miehet 10.2.2019

#JoukkueAika
1.Norja (Iversen, Klæbo)18:57.19
2.Norja 2 (Skar, Brandsdal)+0.65
3.Suomi (Niskanen, Hakola)+0.71
4.Venäjä (Maltsev, Retivykh)+2.69
5.Ruotsi (Halfvarsson, Svensson)+4.24
6.Italia (de Fabiani, Pellegrino)+5.40
7.Saksa (Brugger, Eisenlauer)+16.08
8.Sveitsi (Schnider, Hediger)+24.61
9.Ruotsi 2 (Thorn, Peterson)+27.16
10.Venäjä 2 (Sobakarev, Terentev)+28.49


Salpausselän Kisat, Parisprintti finaali (n) 10.2.2019

#UrheilijaAika
1.Ruotsi (Ingemarsdottir, Dahlqvist)18:24.96
2.Norja (Weng, Falla)+1.84
3.Ruotsi 2 (Settlin, Falk)+3.55
4.Venäjä 2 (Aleshina, Shapovalova)+4.18
5.Suomi 2 (Matintalo, Kyllönen)+4.98
6.Venäjä (Soboleva, Matveeva)+8.30
7.Suomi (Niskanen, Korva)+8.35
8.Saksa (Ringwald, Gimmler)+10.55
9.Norja 2 (Svendsen, Eide)+13.59
10.Sveitsi (van der Graaff, Fähndrich)+27.01


Salpausselän Kisat, Parisprintti karsinta miehet 10.2.2019


Alkuerä 1

#JoukkueAika
1.Norja19:22.32Q
2.Saksa+0.63Q
3.Ruotsi 2+1.00q
4.Ruotsi+1.89q
5.Venäjä 2+11.68q
6.Iso-Britannia+13.85
7.Saksa 2+20.53
8.Ranska+20.68
9.Viro+21.28
10.Suomi 2+26.04
11.Tsekki+28.78

Alkuerä 2

#JoukkueAika
1.Venäjä19:31.22Q
2.Suomi+0.26Q
3.Norja 2+0.53q
4.Italia+0.55q
5.Sveitsi+1.19q
6.USA 2+6.60
7.USA+16.05
8.Italia 2+18.85
9.Ranska 2+24.91
10.Sveitsi 2+25.85
11.Slovenia+1:03.61
12.Puola+1:30.21



Salpausselän Kisat, Parisprintti karsinta naiset 10.2.2019


Alkuerä 1

#UrheilijaAika
1.Ruotsi 218:36.74Q
2.Suomi 2+3.47Q
3.Venäjä 2+6.19q
4.Saksa+6.91q
5.Slovenia+10.40
6.USA+10.78
7.Valko-Venäjä+16.34
8.Saksa 2+18.44
9.Tsekki+1:05.10

Alkuerä 2

#JoukkueAika
1.Norja18:31.09Q
2.Ruotsi+0.14Q
3.Sveitsi+0.74q
4.Norja 2+0.95q
5.Venäjä+2.38q
6.Suomi+3.82q
7.USA 2+1:06.32
8.Slovenia 2+1:13.49
9.Kiina+1:48.14



Salpausselän Kisat, Sprintti finaali (m) 9.2.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2:52.06
2.Federico Pellegrino (ITA)+0.30
3.Finn Hågen Krogh (NOR)+0.61
4.Eirik Brandsdal (NOR)+1.31
5.Emil Iversen (NOR)+1.75
6.Gleb Retivykh (RUS)+2.08


Salpausselän Kisat, Sprintti finaali (n) 9.2.2019

#UrheilijaAika
1.Maiken Caspersen Falla (NOR)2:43.64
2.Sophie Caldwell (USA)+0.11
3.Maja Dahlqvist (SWE)+0.37
4.Sandra Ringwald (GER)+0.46
5.Mari Eide (NOR)+0.75
6.Tiril Udnes Weng (NOR)+0.94

Suomalaiset:
18. Katri Lylynperä
22. Anita Korva


Salpausselän Kisat, Sprintti karsinta (m) 9.2.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2:47.01
2.Håvard Solås Taugbøl (NOR)+4.15
3.Joni Mäki (FIN)+4.35
4.Federico Pellegrino (ITA)+4.36
5.Finn Hågen Krogh (NOR)+4.40
6.Sindre Bjørnestad Skar (NOR)+5.23
7.Eirik Brandsdal (NOR)+5.98
8.Lucas Chanavat (FRA)+6.04
9.Erik Valnes (NOR)+6.38
10.Teodor Peterson (SWE)+6.70

Muut suomalaiset:
18. Lauri Vuorinen +8.53 (jatkoon)
22. Anssi Pentsinen +9.19 (jatkoon)
30. Martti Jylhä +10.05 (jatkoon)
33. Verneri Suhonen +10.40 (karsiutui)
35. Juuso Haarala +10.91 (karsiutui)
39. Miska Poikkimäki +11.36 (karsiutui)
44. Lauri Mannila +11.89 (karsiutui)
45. Olli Hiidensalo +11.90 (karsiutui)
46. Juho Mikkonen +11.97 (karsiutui)
51. Lauri Lepistö +13.25 (karsiutui)
54. Heikki Korpela +13.73 (karsiutui)
59. Ville Ahonen +15.82 (karsiutui)
61. Turo Sipilä +16.03 (karsiutui)
65. Oskari Hokka +17.94 (karsiutui)

Salpausselän Kisat, Sprintti karsinta (n) 9.2.2019

#UrheilijaAika
1.Eva Urevc (SLO)2:40.67
2.Nadine Fähndrich (SUI)+4.21
3.Sophie Caldwell (USA)+4.36
4.Johanna Hagström (SWE)+4.40
5.Annamarija Lampic (SLO)+5.44
6.Katja Visnar (SLO)+5.81
7.Maiken Caspersen Falla (NOR)+5.89
8.Laurien van der Graaff (SUI)+6.71
9.Tiril Udnes Weng (NOR)+6.76
10.Greta Laurent (ITA)+6.81

Suomalaiset:
19. Katri Lylynperä +8.88 (jatkoon)
20. Anita Korva +8.98 (jatkoon)
40. Anne Kyllönen +11.70 (karsiutui)
44. Maaret Pajunoja +13.53 (karsiutui)
47. Andrea Julin +14.19 (karsiutui)
50. Tia Olkkonen +15.88 (karsiutui)
51. Heini Hokkanen +16.26 (karsiutui)
52. Emmi Lämsä +16.36 (karsiutui)
53. Julia Häger +16.83 (karsiutui)
54. Anni Alakoski +16.99 (karsiutui)
58. Hennariikka Rahkola +18.44 (karsiutui)
60. Anni Kainulainen +19.42 (karsiutui)
62. Rebecca Erhnrooth +19.77 (karsiutui)
63. Leena Nurmi +20.08 (karsiutui)
64. Rebecca Immonen +24.14 (karsiutui)


Miesten viesti 4 x 7.5 km 27.1.2019

SijaMaaAikaero
1.Venäjä 2+1:17.53.2
2.Venäjä 1+20.8
3.Norja+35.8
4.Suomi+56.4
5.Ruotsi 1+1.39.6
6.Ranska 1+ 1.41.0



Naisten viesti 4 x 5.0 km, 27.1.2019

SijaMaaAikaero
1.Norja 157.06.2
2.Ruotsi 1+37.4
3.Suomi+41.2
4.Venäjä 1+1.09.1
5.Norja 2+1.15.7
6.USA+ 1.26.6
7.Venäjä 2+1.46.3
8.Ruotsi 2+2.19.0


Naiset 10 km (v), 26.1.2019


SijaKilpailijaAika
1.Therese Johaug (NOR)25.48.2
2.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+22.8
3.Ebba Andersson (SWE)+24.8
4.Jessica Diggins (USA)+38.3
5.Krista Pärmäkoski (FIN)+53.3
6.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)+58.7
7.Natalia Nepryaeva (RUS)+1.02.0
8.Heidi Weng (NOR)+1.08.7

Muut suomalaiset:
19. Riitta-Liisa Roponen +1.30.2
20. Eveliina Piippo +1.41.8
29. Laura Mononen +2.04.5
36. Kerttu Niskanen +2.14.7
47. Susanna Saapunki +2.55.6

Miehet 15 km (v), 26.1.2019


SijaKilpailijaAika
1.Maurice Manificat (FRA)34.55.4
2.Simen Hegstad Kruger (NOR)+1.1
3.Didrik Tönseth (NOR)+8.7
4.Sergei Ustjugov (RUS)+11.2
5.Sjur Röthe (NOR)+19.9
6.Iivo Niskanen (FIN)+20.1
7.Alexander Bolshunov (RUS)+23.4
8.Dario Cologna (SUI)+23.9

Muut suomalaiset:
28. Matti Heikkinen +1.12.4
30. Lari Lehtonen +1.14.0
32. Perttu Hyvärinen +1.14.5
41. Antti Ojansivu +1.38.6
50. Kari Varis +2.06.3

15 km (p) miehet, 20.1.2019


SijaKilpailijaAika
1.Iivo Niskanen (FIN)40.07.1
2.Alexander Bolshunov (RUS)+15.9
3.Didrik Tönseth (NOR)+46.4
4.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+48.0
5.Alexander Bessmertnykh (RUS)+50.4
6.Evgeniy Belov (RUS)+52.6
7.Sjur Roethe (NOR)+54.4
8.Mattis Stenshagen (NOR)+1.00.2
9.Ristomatti Hakola (FIN)+1.00.9
10.Andrey Larkov (RUS)+1.05.9

Muut suomalaiset:
26. Perttu Hyvärinen +2.28.8
29. Joni Mäki +2.33.3
34. Ari Luusua +2.58.5
35. Antti Ojansivu +2.59.4

Otepää 10 km (p) naiset, 20.1.2019


SijaKilpailijaAika
1.Therese Johaug (NOR)29:53.7
2.Ebba Andersson (SWE)+48.4
3.Natalia Nepryaeva (RUS)+56.7
4.Krista Pärmäkoski (FIN)+1:14.0
5.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)+1.14:8
6.Charlotte Kalla (SWE)1:19.9
7.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+1:26.5
8.Anastasia Sedova (RUS)+1:41.6

Muut suomalaiset:
12. Laura Mononen +2:16.6
15. Johanna Matintalo +2:35.8
22. Kerttu Niskanen +2:56.2
31. Riitta-Liisa Roponen +3:15.3
36. Anne Kyllönen +3:38.9

Otepää, sprintti (p) finaali, 19.1.2019


Naiset

SijaKilpailijaAika
1.Maiken Caspersen Falla (NOR)3.05.18
2.Natalia Nepryaeva (RUS)+1.40
3.Maja Dahlqvist (SWE)+5.78
4.Jonna Sundling (SWE)+8.12
5.Katja Visnar (SLO)+23.22
6.Stina NilssonDNS

Suomalaiset:
11. Krista Pärmäkoski
18. Andrea Julin
19. Johanna Matintalo
25. Laura Mononen

Miehet

SijaKilpailijaAika
1.Johannes Hösflot Kläbo (NOR)3.20.09
2.Alexander Bolshunov (RUS)+1.51
3.Pål Golberg (NOR)+2.53
4.Eirik Brandsdal (NOR)+2.57
5.Mattis Stenshagen (NOR)+7.69
6.Erik Valnes (NOR)+11.99

Suomalaiset:
13. Ristomatti Hakola
18. Joni Mäki
25. Lauri Vuorinen
30. Lauri Lepistö



Dresden tulokset 13.1.2019


Miehet 6 x 1.6 km

SijaMaaAikaero
1.Norja22:38.72
2.Norja 2+0.75
3.Venäjä+0.80
4.Sveitsi+1.01
5.Venäjä 2+1.04
6.Iso-Britannia+3.17


Parisprintti (v) Naiset 6 x 1.6 km

SijaMaaAikaero
1.Ruotsi24:02.45
2.Ruotsi 2+1.11
3.Norja+1.11
4.USA+1.11
5.Sveitsi+2.02
6.Norja 2+14.20



Dresden tulokset 12.1.2019


Sprintti (v) 12.1.2019


Naiset, finaali 12.1.2019

SijaKilpailijaAika
1.Stina Nilsson (SWE)3.48.50
2.Maja Dahlqvist (SWE)+0.25
3.Jonna Sundling (SWE)+0.54
4.Nadine Faehndrich (SUI)+0.56
5.Sophie Caldwell (USA)+2.61
6.Alenka Cebasek (SLO)+11.50

Miehet, finaali 12.1.2019

SijaKilpailijaAika
1.Sindre Björnestad Skar (NOR)3.25.94
2.Gleb Retivykh (RUS)+0.11
3.Erik Valnes (NOR)+2.83
4.Richard Jouve (FRA)+11.22
5.Lucas Chanavat (FRA)+21.94
6.Baptiste Gros (FRA)+23.93



Sprintti (v) karsinta, naiset

SijaKilpailijaAika
1.Hanna Falk (SWE)3:41.85
2.Sophie Caldwell (USA)+0.49
3.Stina Nilsson (SWE)+0.80
4.Evelina Settlin (SWE)+2.79
5.Sandra Ringwald (GER)+2.95
6.Jonna Sundling (SWE)+3.60

Miehet

SijaKilpailijaAika
1.Federico Pellegrino (ITA)3:21.12
2.Andrew Young (GBR)+0.47
3.Gleb Retivykh (RUS)+1.27
4.Andrey Krasnov (RUS)+1.53
5.Sindre Björnestad Skar (NOR)+1.69
6.Pål Golberg (NOR)+1.83




Val di Fiemme, tulokset 6.1.2019


Naiset takaa-ajo (v) 9 km, osuusajat

SijaKilpailijaAikaero
1.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)35:15.0
2.Krista Pärmäkoski (FIN)+42.8
3.Anastasia Sedova (RUS)+49.4
4.Anna Nechaevskaya (RUS)+56.8
5.Laura Mononen (FIN)+1:10.9
6.Mariya Istomina (RUS)+1:29.7
7.Natalie von Siebenthal (SUI)+1:38.3
8.Lisa Vinsa (SWE)+1:38.7
9.Masako Ishida (JPN)+1:46.3
10.Natalia Nepryeave (RUS)+1:48.6


Val di Fiemme, tulokset 5.1.2019


Miehet yhteislähtö (p) 15 km

SijaKilpailijaAikaero
1.Johannes Hösflot Kläbo (NOR)40.52.6
2.Francesco De Fabiani (ITA)+0.6
3.Alexander Bolshunov (RUS)+2.6
4.Andrey Larkov (RUS)+3.4
5.Maxim Vylegzhanin (RUS)+4.6
6.Andrey Sobakarev (RUS)+6.3
7.Hans Christer Holund (NOR)+13.0
8.Denis Spitsov (RUS)+27.1
9.Andrew Musgrave (GBR)+29.0
10.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+29.9


Naiset yhteislähtö (p) 10km

SijaKilpailijaAikaero
1.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)29:34.4
2.Anastasia Sedova (RUS)+10.0
3.Natalia Nepreyaeva (RUS)+10.8
4.Krista Pärmäkoski (FIN)+12.5
5.Yulia Belorukova (NOR)+39.7
6.Heidi Weng (NOR)+1.10.0
7.Jessica Diggins (USA)+1.19.3
8.Annamarija Lampic (SLO)+1.36.8
9.Moa Molander Kristiansen (SWE)+1.36.9
9.Laura Mononen (FIN)+1.36.9


Oberstdorf, takaa-ajo 3.1.2019


Naiset takaa-ajo (v) 10km

SijaKilpailijaAikaero
1.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)26:21.2
2.Natialia Nepryaeva (RUS)+30.4
3.Jessica Diggins (USA)+1:12.6
4.Yulia Belorukova (RUS)+1:12.7
5.Krista Pärmäkoski (FIN)+1:23.6
6.Anastasia Sedova (RUS)+2:18.8
7.Heidi Weng (NOR)+3:00.7
8.Kari Oeyer Slind (NOR)+3:36.1
9.Teresa Stadlober (AUT)3:36.6
10.Lotta Udnes Weng (NOR)+3:49.7

Suomalaiset:
26. Laura Mononen +6:12.3
34. Anne Kyllönen +8:24.6

Miehet takaa-ajo (v) 15 km

SijaKilpailijaAikaero
1.Johannes Hösflot Kläbo (NOR)35.07.5
2.Sergei Ustiugov (RUS)+0.4
3.Alexander Bolshunov (RUS)+1.08.2
4.Sindre Bjoernestad Skar (NOR)+1.41.5
5.Simen Hegstad Kruger (NOR)+1.42.5
6.Francesco De Fabiani (ITA)+1.56.9
7.Calle Halfvarsson (SWE)+1:57.4
8.Finn Haagen Krogh (NOR)+1:58.3
9.Andrey Melnichenko (RUS)+1.59.2
10.Clement Parisse (FRA)+2.00.2



Oberstdorf yhteislähdöt (p), 2.1.2019 (osakilpailu 4/7)


Naiset 10 km (p)

1.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)32:08.9
2.Natalia Nepryaeva (RUS)+0.1
3.Anastasia Sedova (RUS)+5.3
4.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+12.9
5.Krista Pärmäkoski (FIN)+15.9
6.Yulia Belorukova (RUS)+16.2
7.Teresa Stadlober (AUT)+20.6
8.Heidi Weng (NOR)+23.6
9.Katharina Hennig (GER)56.5
10.Stina Nilsson (SWE)+56.6

Suomalaiset:
21. Anne Kyllönen +1:40.9
24. Laura Mononen +1:45.8
Susanna Saapunki keskeytti

Miehet 15 km (p)




Val Müstair, sprintti (v) 1.1.2019


Miehet

1.Johannes Hösflot Kläbo (NOR)3:03.81
2.Federico Pellegrino (ITA)+2.36
3.Sergey Ustiugov (RUS)+3.07
4.Richard Jouve (FRA)+3.08
5.Emil Iversen (NOR)+3.63
6.Sindre Björnestad Skar (NOR)+43.04

Suomalaiset:
Ristomatti Hakolan ja Lauri Vuorisen hiihdot päättyivät erävaiheeseen.

Naiset

1.Stina Nilsson (SWE)3:31.94
2.Sophie Caldwell (USA)+2.27
3.Jessica Diggins (USA)+2.27
4.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)+3.56
5.Maiken Caspersen Falla (NOR)+4.59
6.Lotta Udnes Weng (NOR)+20.77

Suomalaiset:
15. Krista Pärmäkoski
37. Laura Mononen
44. Susanna Saapunki
61. Anne Kyllönen



Toblach 10 km (v), naiset

1.Natalia NepryaevaVenäjä23:19.9
2.Ingvild Flugstad ÖstbergNorja+0.3
3.Anastasia SedovaVenäjä+10.9
4.Krista PärmäkoskiSuomi+17.4
5.Heidi WengNorja+21.2
6.Jessica DigginsUSA+27.2
7.Yulia BelorukovaVenäjä+36.1
8.Nathalie von SiebenthalSveitsi+44.0
9.Kari Oyre SlindNorja+49.0
10.Katharina HennigSaksa+49.5
11.Teresa StadloberItävalta+50.7

Muut suomalaiset:
44. Laura Mononen +2:03.2
50. Susanna Saapunki +2:08.9
60. Anne Kyllönen +2:44.4
DNS Mari Eder

Sunnuntai 16.12.2018

Hiihto, 15 km (v), miehet

1.Jevgeni Belov (RUS)35.52.5
2.Maurice Manificat (FRA)+0.9
3.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+4.5
4.Denis Spitsov (RUS)+7.5
5.Chris Andre Jespersen (NOR)+10.6
6.Jean Marc Gaillard (FRA)+17.0

Suomalaiset:
13. Iivo Niskanen +36.7
21. Perttu Hyvärinen +53.8
24. Matti Heikkinen +59.5
32. Lari Lehtonen +1.13.0
63. Ristomatti Hakola +2.13.7

Hiihto, 10 km (v), naiset - Davos 16.12.2018

1.Therese Johaug (NOR)26:06.9
2.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)+12.1
3.Krista Pärmäkoski (FIN)+19.2
4.Ebba Anderson (SWE)+38.2
5.Jesica Diggins (USA)+1:01.1
6.Rosie Brennan (USA)+1:04.9
7.Teresa Stadlober (AUT)+1:09.3
8.Anastasia Sedova (RUS)1:11.4
9.Natalia Nepryaeva (RUS)1:17.4
10.Elisa Brochard (ITA)1:22.0

Muut suomalaiset:
15. Riitta-Liisa Roponen +1:40.2
21. Susanna Saapunki +1:46.5
32. Eveliina Piippo +2:02.1
47. Katri Lylynperä +2:44.6

Hiihto, Sprintti, finaali (v), naiset - Davos 15.12.2018

1.Stina NilssonRuotsi2.41.36
2.Sophie CaldwellYhdysvallat+0.72
3.Maja DahlqvistRuotsi+2.60
4.Natalia NepryaevaVenäjä+3.98
5.Katja VisnarSlovenia+4.34
6.Krista PärmäkoskiSuomi+11.16

32. Katri Lylynperä
66. Leena Nurmi
68. Eveliina Piippo

Hiihto, Sprintti (v), miehet - Davos 15.12.2018

1.Johannes Hösflot KläboNorja2.20.44
2.Federico PellegrinoItalia+0.40
3.Baptiste GrosRanska+1.40
4.Lucas ChanavatRanska+1.45
5.Eirik BrandsdalNorja+6.46
6.Gleb RetivykhVenäjä+10.83

10. Joni Mäki
21. Lauri Vuorinen
27. Ristomatti Hakola
34. Anssi Pentsinen
43. Martti Jylhä
67. Juho Mikkonen

Viesti, naiset - Beitostölen 9.12.2018

1.Norja57:23.6
2.Venäjä 2+37.3
3.Suomi+37.8
4.Venäjä+40.9
5.USA+48.0
6.Ruotsi+50.0
7.Norja 2+53.6
8.Saksa+2:05.6
9.Italia+2:24.6
10.Slovenia+3:27.2
11.Kazakstan+4:50.1
12.Japani+5:03.6
13.Kiina+1 k.
DNSSuomi 2 
DNSUSA 2 


Miehet, 30km, v, 8.12.2018

1.Roethe S.Norja1:09:53.5
2.Sundby M. J.Norja+35.2
3.Melnichenko A.Venäjä+49.2
4.Belov E.Venäjä+1:07.2
5.Holund H.Norja+1:16.5
6.Bolshunov A.Norja+1:23.2
7.Krueger S. H.Norja+1:26.9
8.Spitsov D.Venäjä+1:27.2
9.Haga M.Norja+1:32.1
10.Toenseth D.Norja+1:35.6


Suomalaiset:

21. Perttu Hyvärinen +2:42.3
46. Antti Ojansivu 4:25.2
48. Lari Lehtonen 4:46.1
50. Kari Varis 5:04.9
DNF Juuso Haarala
DNF Iivo Niskanen

Beitostölen MC, 15km v, naiset

1.Johaug T.Norja37:33.9
2.Kalla C.Ruotsi+1:05.9
3.Oestberg I. F.Norja+1:06.1
4.Andersson E.Ruotsi.+1:08.8
5.Sedova A.Venäjä+1:23.8
6.Pärmäkoski K.Suomi+1:24.1
7.Nepryaeva N.Venäjä+1:27.9
8.Diggins J.USA+1:29.6
9.Haga R.Norja+1:55.1
10.Roponen R.Suomi+2:05.9


Muut suomalaiset:
22. Eveliina Piippo +2:58.4
33. Kerttu Niskanen +3:58.7
41. Anne Kyllönen 4:29.8
46. Laura Mononen 4:43.4

Edelliset tulokset Lillehammerin maailmancupista 2.12.2018.

Lillehammer, takaa-ajo 15 km (p), miehet

1.Didrik TönsethNorja44:13.8
2.Sjur RötheNorja+1.6
3.Emil IversenNorja+1:03.3
4.Calle HalfvarssonRuotsi+1:04.4
5.Alexander BolshunovVenäjä+1:04.5
6.Andrey LarkovVenäjä+1:05.0
7.Iivo NiskanenSuomi+1:05.2
8.Simen Hegstad KrugerNorja+1:05.3
9.Viktor ThornRuotsi+1:05.5
10.Dario ColognaSveitsi+1.05.8

Muut suomalaiset
28. Ristomatti Hakola +1:16.9
56. Anssi Pentsinen +4:06.1
65. Lauri Vuorinen +4:41.5

Lillehammer 10 km, takaa-ajo (p), naiset

1.Therese JohaugNorja29.35.5
2.Ebba AnderssonRuotsi+16.8
3.Ingvild Flugstad ÖstbergNorja+17.9
4.Charlotte KallaRuotsi+23.1
5.Krista PärmäkoskiSuomi+1.04.2
6.Stina NilssonRuotsi+1.35.4
7.Teresa StadloberItävalta+1.44.8
8.Natalia NepryaevaVenäjä+2.05.3
9.Ragnhild HagaNorja+2.13.2
10.Sadie BjornsenUSA+2.21.7

Suomalaiset:
20. Susanna Saapunki +4.00.3
30. Laura Mononen +4.42.2
43. Johanna Matintalo +5.59.8
DNF Katri Lylynperä

Sprintti (v), naiset Lillehammer 30.11.2018

1.Jonna SundlingRuotsi2:52.74
2.Stina NilssonRuotsi+0.34
3.Sadie BjörnsenUSA+3.03
4.Evelina SettlinRuotsi+3.82
5.Kristine Stavaas SkistadNorja+6.65
6.Hanna FalkRuotsi+9.81


Sprintti (v), miehet Lillehammer 30.11.2018

1.Pellegrino F.Italia3:19.14
2.Iversen E.Norja+0.47
3.Harvey A.Kanada+0.71
4.Skar S.Norja+0.94
5.Krogh F. H.Norja+1.09
6.Hakola R.Suomi+2.46


Katso kaikki Lillehammer maailmancup tulokset >>

Alla edelliset tulokset Rukan maailmancupista.

Katso kaikki Ruka maailmancup tulokset >>

Ruka 24.11.2018, Sprintti (p), miehet

1.Bolshunov A.Venäjä2:29.42
2.Klaebo J. H.Norja+0.17
3.Brandsdal E.Norja+1.24
4.Iversen E.Norja+2.91
5.Retivykh GVenäjä+3.86
6.Fossli S. T.Norja+4.85


Ruka 24.11.2018, Sprintti finaali (p), naiset

1.Belorukova Y.Venäjä2:53.74
2.Dahlqvist M.Ruotsi+1.12
3.Ingemadtsdotter I.Ruotsi+1.51
4.Falla M.C.Norja+1.52
5.Pärmäkoski K.Suomi+4.71
6.Nilsson S.Norja+12,33


Televisiointi


Suomessa hiihdon maailmancup-lähetykset tulee kaudella 2018-2019 Ylen kanavilla. Katsojilla on myös mahdollisuus nähdä hiihdon maailmancup netistä ilmaiseksi, sillä kaikki hiihtolähetykset ovat katsottavissa myös YLE Areenan kautta.

Hiihdon maailmancupin televisioi myös Eurosport omilla kanavillaan. Paras tapa nähdä Eurosportin huima kattaus hiihtolajeista, on hankkia Eurosport Player, minkä kautta näet kaikki hiihdon maailmancupin osakilpailut.

Palkintorahat


Hiihdon maailmancupissa jaetaan palkintorahaa kahdellekymmenelle parhaalle kilpailijalle. Muutos palkintorahoihin tuli voimaan kaudelle 2017/2018 ja sitä on kritisoitu kilpailijoiden parissa rajusti, sillä aiemmin rahaa oli jaossa harvemmalla (10:lle).

Palkinnot jaetaan Sveitsin frangeissa siten, että voittaja saa 10 000 frangia ja tästä eteenpäin portaittain alaspäin aina 20:een saakka.

Palkintorahojen jakautuminen henkilökohtaisilla matkoilla:

1. 10 000 frangia (n. 8 600 euroa)
2. 7 500 (6 500)
3. 5 000 (4 300)
4. 4 000 (3 400)
5. 3 000 (2 600)
6. 2 000 (1 700)
7. 1 500 (1 300)
8. 1 100 (950)
9. 1 000 (860)
10. 900 (780)
11. 800 (690)
12. 700 (600)
13. 600 (520)
14. 500 (430)
15. 400 (340)
16. 300 (260)
17. 250 (215)
18. 200 (170)
19. 150 (130)
20. 100 (86)

Pistelasku


Hiihdon maailmancupissa osakilpailuissa jaetaan pisteitä 30 parhaan kilpailijan kesken alla olevan taulukon mukaan.

SijaPistSijaPist
1.10016.15
2.8017.14
3.6018.13
4.5019.12
5.4520.11
6.4021.10
7.3622.9
8.3223.8
9.2924.7
10.2625.6
11.2426.5
12.2227.4
13.2028.3
14.1829.2
15.1630.1


Suomalaiset hiihdon maailmancupissa


Suomen hiihtomaajoukkue kilpailee kokonaisuudessaan maailmancupissa. Joukkueet yksittäisiin osakilpailuihin valitaan aina ennen tulevia kilpailuja erikseen.

Naiset:
Kyllönen Anne, Kainuun Hiihtoseura
Matintalo Johanna, Pöytyän Urheilijat
Mononen Laura, Hämeenlinnan Hiihtoseura
Niskanen Kerttu, Vieremän Koitto
Piippo Eveliina, Vuokatti Ski Team Kainuu
Pärmäkoski Krista, Ikaalisten Urheilijat
Roponen Riitta-Liisa, Oulun Hiihtoseura
Saapunki Susanna, Vuokatti Ski Team Kainuu
Miehet:
Hakola Ristomatti, Jämin Jänne
Heikkinen Matti, Vantaan Hiihtoseura
Hyvärinen Perttu, Puijon Hiihtoseura
Jylhä Martti, Vuokatti Ski Team Kainuu
Lehtonen Lari, Imatran Urheilijat
Mäki Joni, Pyhäjärven Pohti
Niskanen Iivo, Puijon Hiihtoseura
Ojansivu Antti, Jämin Jänne
Pentsinen Anssi, Vantaan Hiihtoseura
Vuorinen Lauri, SkiTeam 105



Hiihdon maailmancup - Historia & tilastot


Hiihdon maailmancupia on hiihdetty vuodesta 1973, mutta ensimmäiseksi viralliseksi kaudeksi katsotaan vasta maailmancup-kausi 1981-1982. Lisäksi erillistä sprintticupia on hiihdetty kaudesta 1996-1997 alkaen. Sprintticupiin lasketaan vain sprinttikilpailut.

Menestyneimmät urheilijat miesten maailmancupissa kautta aikain ovat Björn Dählie ja Dario Cologna. Naisissa menestyneimmät kilpailijat ovat Norjan Marit Björgen ja Venäjän Jelena Välbe.

Lue myös: Menestyneimmät suomalaiset - Katsaus maastohiihdon maailmancupin suomalaishistoriaan

Eniten kokonaiskilpailun voittoja, miehet

SijKilpailijaVoitot2. sijat3. sijat
1.Bjørn Dæhlie, Norja622
2.Gunde Svan, Ruotsi521
3.Dario Cologna, Sveitsi411
4.Martin Johnsrud Sundby, Norja301
5.Petter Northug, Norja241
6.Vladimir Smirnov, NL/Kaz233
7.Per Elofsso, Ruotsi200
7.Tobias Angerer, Saksa200
9.Torgny Mogren, Ruotsi131
10.Vegard Ulvang, Norja121
11.Thomas Alsgaard, Norja111
12.Lukás Bauer, Tshekki110
12.Mathias Fredriksson, Ruotsi110
12.Johann Mühlegg, Espanja110
12.René Sommerfeldt, Saksa110
16.Bill Koch, USA101
17.Axel Teichmann, Saksa100
17.Alexander Savjalov, NL100
17.Johannes Høsflot Klæbo, Norja100
20.Alexander Legkov, Venäjä030
20.Thomas Wassberg, Ruotsi030


Eniten kokonaiskilpailun voittoja, naiset

SijKilpailijaVoitot2. sijat3. sijat
1.Jelena Välbe, NL / Venäjä531
2.Marit Bjørgen, Norja450
3.Justyna Kowalczyk, Puola411
4.Bente Skari, Norja330
5.Marjo Matikainen, Suomi300
6.Therese Johaug, Norja221
7.Larisa Lazutina, NL/Venäjä204
8.Heidi Weng, Norja202
9.Virpi Kuitunen, Suomi201
9.Marja-Liisa Kirvesniemi, Suomi201
11.Manuela di Centa, Italia200
12.Stefania Belmondo, Italia133
13.Ljubov Jegorova, NL/Venäjä112
14.Julija Tšepalova, Venäjä101
14.Gabriella Paruzzi, Italia101
16.Berit Aunli, Norja100
16.Anette Bøe, Norja100
18.Katerina Neumannová, Tšekki022
18.Britt Pettersen, Norja022
20.Kristina Šmigun, Viro020



Eniten osakilpailuvoittoja, miehet

SijaKilpailijaVoitot
1.Bjørn Dæhlie, Norja46
2.Petter Northug, Norja38
3.Vladimir Smirnov, NL / Kazakstan30
3.Martin Johnsrud Sundby, Norja30
3.Gunde Svan, Ruotsi30
6.Dario Cologna, Sveitsi26
7.Lukás Bauer, Tšekki18
8.Emil Jönsson, Ruotsi16
9.Johannes Høsflot Klæbo, Norja15
10.Torgny Mogren, Ruotsi13
10.Thomas Alsgaard, Norja13
10.Axel Teichmann, Saksa13
10.Tor Arne Hetland, Norja13
10.Ola Vigen Hattestad, Norja13


Eniten osakilpailuvoittoja, naiset

SijaKilpailijaVoitot
1.Marit Bjørgen, Norja114
2.Justyna Kowalczyk, Puola50
3.Therese Johaug, Norja48
4.Jelena Välbe, NL/Venäjä45
5.Bente Skari, Norja42
6.Virpi Kuitunen, Suomi27
7.Petra Majdič, Slovenia24
8.Stefania Belmondo, Italia23
9.Larisa Lazutina, NL/Venäjä21
10.Katerina Neumannová, Tšekki19



Eniten palkintopallisijoja, miehet

SijaKilpailijaIIIIIIYht
1.Petter Northug jr. (NOR)38291784
2.Bjørn Dæhlie (NOR)46231281
3.Martin Johnsrud Sundby (NOR)30251873
4.Dario Cologna (SUI)26271871
5.Vladimir Smirnov (NL/KAZ)30211566
6.Gunde Svan (SWE)3011646
7.Lukás Bauer (CZE)1813738
8.Torgny Mogren (SWE)1316837
9.Tor Arne Hetland (NOR)1314835
9.Alexander Legkov (RUS)991735

Parhaat suomalaiset:
23. Mika Myllylä 10-7-8 = 25
30. Jari Isometsä 4-8-11 = 23
45. Harri Kirvesniemi 6-3-6 = 15
45. Matti Heikkinen 4-3-8 = 15

Eniten palkintopallisijoja, naiset

SijaKilpailijaIIIIIIYht
1.Marit Bjørgen (NOR)1144327184
2.Therese Johaug (NOR)482731106
3.Justyna Kowalczyk (POL)503222104
4.Heidi Weng (NOR)11333882
5.Jelena Välbe (NL/RUS)45201681
6.Stefania Belmondo (ITA)23261766
7.Larisa Lazutina (NL/RUS)21192262
8.Bente Skari (NOR)4213560
9.Charlotte Kalla (SWE)12262159
10.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)11202253

Parhaat suomalaiset:
11. Virpi Kuitunen 27-15-10 = 52
19. Aino-Kaisa Saarinen 4-16-15 = 35
24. Marja-Liisa Kirvesniemi 11-12-4 = 27
26. Krista Pärmäkoski 5-11-9 = 25

Miesten kokonaiskilpailujen kolme parasta kautta historian:


Suomalaismiehistä kokonaiskilpailua ei ole onnistunut voittamaan kukaan. Lähimmäksi ovat päässeet Mika Myllylä ja Jari Isometsä, ketkä molemmat ovat olleet kokonaiskilpailussa kerran toiseksi korkeimmalla korokkeella. Eniten kokonaiskilpailun voittoja on Norjan Björn Dählien hallussa (6).

Miehet

Kausi1.2.3.
1981–82USA Bill KochRuotsi Thomas WassbergSuomi Harri Kirvesniemi
1982–83NL Alexander SavjalovRuotsi Gunde SvanUSA Bill Koch
1983–84Ruotsi Gunde SvanRuotsi Thomas WassbergSuomi Harri Kirvesniemi
1984–85Ruotsi Gunde SvanNorja Tor Håkon HolteNorja Ove Aunli
1985–86Ruotsi Gunde SvanRuotsi Torgny MogrenNL Vladimir Smirnov
1986–87Ruotsi Torgny MogrenRuotsi Thomas WassbergRuotsi Gunde Svan
1987–88Ruotsi Gunde SvanRuotsi Torgny MogrenNorja Pål Gunnar Mikkelsplass
1988–89Ruotsi Gunde SvanNorja Vegard UlvangRuotsi Torgny Mogren
1989–90Norja Vegard UlvangRuotsi Gunde SvanNorja Bjørn Dæhlie
1990–91NL Vladimir SmirnovRuotsi Torgny MogrenNorja Bjørn Dæhlie
1991–92Norja Bjørn DæhlieNorja Vegard UlvangKazakstan Vladimir Smirnov
1992–93Norja Bjørn DæhlieKazakstan Vladimir SmirnovNorja Vegard Ulvang
1993–94Kazakstan Vladimir SmirnovNorja Bjørn DæhlieSuomi Jari Isometsä
1994–95Norja Bjørn DæhlieKazakstan Vladimir SmirnovItalia Silvio Fauner
1995–96Norja Bjørn DæhlieKazakstan Vladimir SmirnovSuomi Jari Isometsä
1996–97Norja Bjørn DæhlieSuomi Mika MyllyläItalia Fulvio Valbusa
1997–98Norja Thomas AlsgaardNorja Bjørn DæhlieKazakstan Vladimir Smirnov
1998–99Norja Bjørn DæhlieItävalta Mikhail BotvinovSuomi Mika Myllylä
1999–00Espanja Johann MühleggSuomi Jari IsometsäNorja Odd-Bjørn Hjelmeset
2000–01Ruotsi Per ElofssonEspanja Johann MühleggNorja Thomas Alsgaard
2001–02Ruotsi Per ElofssonNorja Thomas AlsgaardNorja Anders Aukland
2002–03Ruotsi Mathias FredrikssonSaksa René SommerfeldtRuotsi Jörgen Brink
2003–04Saksa René SommerfeldtRuotsi Mathias FredrikssonNorja Jens Arne Svartedal
2004–05Saksa Axel TeichmannRanska Vincent VittozNorja Tor Arne Hetland
2005–06Saksa Tobias AngererNorja Jens Arne SvartedalNorja Tor Arne Hetland
2006–07Saksa Tobias AngererVenäjä Alexander LegkovNorja Eldar Rønning
2007–08Tšekki Lukás BauerSaksa René SommerfeldtItalia Pietro Piller Cottrer
2008–09Sveitsi Dario ColognaNorja Petter NorthugNorja Ola Vigen Hattestad
2009–10Norja Petter NorthugTšekki Lukás BauerRuotsi Marcus Hellner
2010–11Sveitsi Dario ColognaNorja Petter NorthugRuotsi Daniel Rickardsson
2011–12Sveitsi Dario ColognaKanada Devon KershawNorja Petter Northug
2012–13Norja Petter NorthugVenäjä Alexander LegkovSveitsi Dario Cologna
2013–14Norja Martin Johnsrud SundbyVenäjä Alexander LegkovKanada Alex Harvey
2014–15Sveitsi Dario ColognaNorja Petter NorthugRuotsi Calle Halfvarsson
2015–16Norja Martin Johnsrud SundbyNorja Petter NorthugNorja Finn Hågen Krogh
2016–17Norja Martin Johnsrud SundbyVenäjä Sergei UstjugovKanada Alex Harvey
2017–18Norja Johannes Høsflot KlæboSveitsi Dario ColognaNorja Martin Johnsrud Sundby
2018-19Norja Johannes Høsflot KlæboVenäjä Alexander BolshunovNorja Sjur Röthe


Naisten kokonaiskilpailujen kolme parasta kautta aikain:


Suomalaisnaishiihtäjistä kokonaiskilpailun ovat onnistuneet voittamaan Virpi Kuitunen, Marja-Liisa Hämäläinen ja Marjo Matikainen. Eniten naisten kokonaiscupin voittoja on napannut Venäjää sekä NLa urallaan edustanut Jelena Välbe (5).

Naiset

Kausi1.2.3.
1981–82Norja Berit AunliNorja Britt PettersenTšekki Kveta Jeriová
1982–83Suomi Marja-Liisa HämäläinenNorja Britt PettersenTšekki Kveta Jeriová
1983–84Suomi Marja-Liisa HämäläinenNL Raisa SmetaninaNorja Anne Jahren
1984–85Norja Anette BøeNorja Grete Ingeborg NykkelmoNorja Britt Pettersen
1985–86Suomi Marjo MatikainenNorja Marianne DahlmoNorja Britt Pettersen
1986–87Suomi Marjo MatikainenNL Anfisa ReztsovaNorja Marianne Dahlmo
1987–88Suomi Marjo MatikainenRuotsi Marie-Helene ÖstlundSuomi Marja-Liisa Kirvesniemi
1988–89NL Jelena VälbeSlovakia Alžbeta HavrančíkováNL Tamara Tihonova
1989–90NL Larisa LazutinaNL Jelena VälbeNorja Trude Dybendahl
1990–91NL Jelena VälbeItalia Stefania BelmondoNL Ljubov Jegorova
1991–92Venäjä Jelena VälbeItalia Stefania BelmondoVenäjä Ljubov Jegorova
1992–93Venäjä Ljubov JegorovaVenäjä Jelena VälbeItalia Stefania Belmondo
1993–94Italia Manuela Di CentaVenäjä Ljubov JegorovaVenäjä Jelena Välbe
1994–95Venäjä Jelena VälbeVenäjä Nina GavriljukVenäjä Larisa Lazutina
1995–96Italia Manuela Di CentaVenäjä Jelena VälbeVenäjä Larisa Lazutina
1996–97Venäjä Jelena VälbeItalia Stefania BelmondoTšekki Katerina Neumannová
1997–98Venäjä Larisa LazutinaNorja Bente SkariItalia Stefania Belmondo
1998–99Italia Stefania BelmondoNorja Bente SkariVenäjä Nina Gavriljuk
1999–00Norja Bente SkariViro Kristina ŠmigunVenäjä Larisa Lazutina
2000–01Venäjä Julija TšepalovaNorja Bente SkariVenäjä Larisa Lazutina
2001–02Norja Bente SkariTšekki Katerina NeumannováItalia Stefania Belmondo
2002–03Norja Bente SkariViro Kristina ŠmigunItalia Gabriella Paruzzi
2003–04Italia Gabriella ParuzziNorja Marit BjørgenUkraina Valentyna Ševtšenko
2004–05Norja Marit BjørgenTšekki Katerina NeumannováSuomi Virpi Kuitunen
2005–06Norja Marit BjørgenKanada Beckie ScottVenäjä Julija Tšepalova
2006–07Suomi Virpi KuitunenNorja Marit BjørgenTšekki Katerina Neumannová
2007–08Suomi Virpi KuitunenNorja Astrid Uhrenholdt JacobsenPuola Justyna Kowalczyk
2008–09Puola Justyna KowalczykSlovenia Petra MajdičSuomi Aino-Kaisa Saarinen
2009–10Puola Justyna KowalczykNorja Marit BjørgenSlovenia Petra Majdič
2010–11Puola Justyna KowalczykNorja Marit BjørgenItalia Arianna Follis
2011–12Norja Marit BjørgenPuola Justyna KowalczykNorja Therese Johaug
2012–13Puola Justyna KowalczykNorja Therese JohaugKikkan Randall
2013–14Norja Therese JohaugNorja Marit BjørgenNorja Astrid Uhrenholdt Jacobsen
2014–15Norja Marit BjørgenNorja Therese JohaugNorja Heidi Weng
2015–16Norja Therese JohaugNorja Ingvild Flugstad ØstbergNorja Heidi Weng
2016–17Norja Heidi WengSuomi Krista PärmäkoskiNorja Ingvild Flugstad Østberg
2017–18Norja Heidi WengUSA Jessica DigginsNorja Ingvild Flugstad Østberg
2018-19Norja Ingvild Flugstad ÖstbergVenäjä Natalia NepryaevaNorja Therese Johaug


Sprintticupin kolme parasta kautta aikain


Miehet

Kausi1.2.3.
1996–97Norja Bjørn DæhlieItalia Fulvio ValbusaItalia Silvio Fauner
1997–98Norja Thomas AlsgaardNorja Bjørn DæhlieKazakstan Vladimir Smirnov
1998–99Norja Bjørn DæhlieNorja Tor Arne HetlandRuotsi Mathias Fredriksson
1999–00Norja Morten BrørsNorja Odd-Bjørn HjelmesetNorja Håvard Solbakken
2000–01Norja Jan Jacob VerdeniusItalia Cristian ZorziNorja Tor Arne Hetland
2001–02Norja Trond IversenNorja Jens Arne SvartedalItalia Cristian Zorzi
2002–03Ruotsi Thobias FredrikssonNorja Tor Arne HetlandSuomi Lauri Pyykönen
2003–04Ruotsi Thobias FredrikssonNorja Jens Arne SvartedalNorja Håvard Bjerkeli
2004–05Norja Tor Arne HetlandNorja Eldar RønningNorja Trond Iversen
2005–06Ruotsi Björn LindRuotsi Thobias FredrikssonNorja Tor Arne Hetland
2006–07Norja Jens Arne SvartedalNorja Trond IversenRuotsi Emil Jönsson
2007–08Norja Ola Vigen HattestadRuotsi Emil JönssonNorja John Kristian Dahl
2008–09Norja Ola Vigen HattestadItalia Renato PasiniNorja Tor Arne Hetland
2009–10Ruotsi Emil JönssonNorja Petter NorthugVenäjä Aleksei Petuhov
2010–11Ruotsi Emil JönssonNorja Ola Vigen HattestadRuotsi Jesper Modin
2011–12Ruotsi Teodor PetersonVenäjä Nikolai MorilovNorja Eirik Brandsdal
2012–13Ruotsi Emil JönssonNorja Petter NorthugVenäjä Nikita Kriukov
2013–14Norja Ola Vigen HattestadNorja Eirik BrandsdalSaksa Josef Wenzl
2014–15Norja Finn Hågen KroghNorja Eirik BrandsdalItalia Federico Pellegrino
2015–16Italia Federico PellegrinoNorja Petter NorthugNorja Finn Hågen Krogh
2016–17Norja Johannes Høsflot KlæboItalia Federico PellegrinoNorja Sindre Bjørnestad Skar
2017–18Norja Johannes Høsflot KlæboItalia Federico PellegrinoRanska Lucas Chanavat


Naiset

Kausi1.2.3.
1996–97Italia Stefania BelmondoVenäjä Jelena VälbeTšekki Katerina Neumannová
1997–98Norja Bente MartinsenVenäjä Larisa LazutinaItalia Stefania Belmondo
1998–99Norja Bente MartinsenTšekki Katerina NeumannováViro Kristina Šmigun
1999–00Norja Bente SkariNorja Anita MoenViro Kristina Šmigun
2000–01Norja Bente SkariSuomi Pirjo ManninenSaksa Manuela Henkel
2001–02Norja Bente SkariNorja Anita MoenTšekki Katerina Neumannová
2002–03Norja Marit BjørgenNorja Bente SkariSuomi Pirjo Manninen
2003–04Norja Marit BjørgenItalia Gabriella ParuzziRuotsi Anna Olsson
2004–05Norja Marit BjørgenSuomi Virpi KuitunenRuotsi Anna Olsson
2005–06Norja Marit BjørgenNorja Ella GjømleKanada Beckie Scott
2006–07Suomi Virpi KuitunenSlovenia Petra MajdičVenäjä Natalja Matvejeva
2007–08Slovenia Petra MajdičNorja Astrid Uhrenholdt JacobsenSuomi Virpi Kuitunen
2008–09Slovenia Petra MajdičItalia Arianna FollisSuomi Pirjo Muranen
2009–10Puola Justyna KowalczykNorja Marit BjørgenSlovenia Petra Majdič
2010–11Slovenia Petra MajdičItalia Arianna FollisUSA Kikkan Randall
2011–12USA Kikkan RandallNorja Maiken Caspersen FallaNorja Marit Bjørgen
2012–13USA Kikkan RandallPuola Justyna KowalczykNorja Ingvild Flugstad Østberg
2013–14USA Kikkan RandallSaksa Denise HerrmannNorja Marit Bjørgen
2014–15Norja Marit BjørgenNorja Ingvild Flugstad ØstbergNorja Maiken Caspersen Falla
2015–16Norja Maiken Caspersen FallaNorja Ingvild Flugstad ØstbergRuotsi Stina Nilsson
2016–17Norja Maiken Caspersen FallaRuotsi Stina NilssonRuotsi Hanna Falk
2017–18Norja Maiken Caspersen FallaRuotsi Stina NilssonUSA Sophie Caldwell