Rabat Timanttiliiga 2022 - Ohjelma, Aikataulu & Tulokset

Rabat Timanttiliiga 2022


Timanttiliiga-kauden neljäs osakilpailu kilpaillaan Pohjois-Afrikassa Marokon Rabatissa.
Vuoden 2022 Timanttiliigan neljäs osakilpailu kilpaillaan Pohjois-Afrikassa, kun kisaisäntänä toimii Marokon pääkaupunki Rabat. Kilpailu käydään 5.6.2022.



Rabat Timanttiliiga 2022 – lajit


Rabatissa kilpaillaan yhteensä 13 Timanttiliiga-lajissa (7 miesten, 6 naisten).

Rabatin lajikattaus

MiehetNaiset
200 m100 m
800 m1500 m
1500 m5000 m
3000 m esteetKorkeushyppy
400 m aidatSeiväshyppy
PituushyppyKolmiloikka
Kiekonheitto 


Rabat Timanttiliiga 2022 – Ohjelma & aikataulu


Aikataulun ajat ovat Suomen aikoja. Kisapäivä on sunnuntai 5.6.2022.

Aikataulu

AikaLaji
20:00Korkeusthyppy naiset
20:16Pituushyppy miehet
20:45Seiväshyppy naiset
21:04400 m naiset
21:151500 m miehet
21:27100 m naiset
21:32Kiekonheitto miehet
21:37800 m miehet
21:43Kolmiloikka naiset
21:451500 m naiset
21:58200 m miehet
22:073000 m naiset
22:27400 m aidat miehet
22:35800 m naiset
22:463000 m esteet miehet



Rabatin Timanttiliiga 2022 – Tulokset





Rabatin Timanttiliiga 2022 – Osallistujat


Lähtölistat tuottaa: Tilastopaja
Valitse laji
Näytä vain suomalaislajit

M 100 m

UrheilijaPB/SB
Lamont Marcell Jacobs (ITA)9.80 -21/10.04
Akani Simbine (RSA)9.84 -21/10.06
Jimmy Vicaut (FRA)9.86 -15/10.10
Reece Prescod (GBR)9.93 -22/9.93
Rohan Browning (AUS)10.01 -21/10.12
Mouhamadou Fall (FRA)10.04 -21/10.15
Mudiyanselage Abeykoon (SRI)10.06 -22/10.06
Henrik Larsson (SWE)10.20 -19/10.27

M 800 m

UrheilijaPB/SB
Emmanuel Korir (KEN)1:42.05 -18/1:46.29
Ferguson Rotich (KEN)1:42.54 -19/1:46.63
Bryce Hoppel (USA)1:43.23 -20/1:44.60
Benjamin Robert (FRA)1:43.75 -22/1:43.75
Collins Kipruto (KEN)1:43.95 -21/1:44.58
Elliot Giles (GBR)1:44.05 -21/1:45.94
Adrian Ben (ESP)1:44.18 -21/1:44.93
Slimane Moula (ALG)1:44.19 -22/1:44.19
Gabriel Tual (FRA)1:44.23 -22/1:44.23
Andreas Kramer (SWE)1:44.47 -20/1:44.59
Khalid Benmahdi (ALG)1:46.06 -15/

M 1500 m

UrheilijaPB/SB
Ronald Musagala (UGA)3:30.58 -19/3:38.31
Kalle Berglund (SWE)3:33.70 -19/
Matthew Ramsden (AUS)3:34.08 -21/3:38.01
Filip Sasínek (CZE)3:35.02 -20/3:36.22
Andrew Coscoran (IRL)3:35.66 -21/3:36.54
Matthew Stonier (GBR)3:35.92 -22/3:35.92
Samuel Pihlström (SWE)3:38.46 -22/3:38.46
Ben Buckingham (AUS)3:39.08 -21/
Adam Czerwiński (POL)3:39.89 -13/
Gustav Berlin (SWE)3:41.14 -21/3:50.52
Jonathan Grahn (SWE)3:41.20 -22/3:41.20
Abdelfath Yassin (SWE)3:42.51 -21/3:46.45
Alexander Nilsson (SWE)3:45.13 -22/3:45.13
Olof Silvander (SWE)3:47.56 -21/3:47.62

M 3000 m

UrheilijaPB/SB
Jacob Kiplimo (UGA)7:26.64 -20/
Stewart McSweyn (AUS)7:28.02 -20/
Adel Mechaal (ESP)7:35.28 -17/7:47.25
Thierry Ndikumwenayo (BDI)7:41.04 -18/
Narve Gilje Nordås (NOR)7:41.31 -21/7:43.53
Emil Danielsson (SWE)7:46.29 -21/8:07.69
Ryuji Miura (JPN)7:48.07 -21/
Luis Grijalva (GUA)7:48.08 -21/
Dominic Lokinyomo Lobalu (SSD)7:49.31 -21/8:14.43
Jack Rayner (AUS)7:52.70 -17/
Mounir Akbache (FRA)/
Cornelius Kemboi (KEN)/
Boaz Kiprugut (KEN)/
Isaac Ndiema (KEN)/

M 400 m aidat

UrheilijaPB/SB
Alison dos Santos (BRA)46.72 -21/47.23
Kyron McMaster (IVB)47.08 -21/49.93
Rasmus Mägi (EST)47.82 -22/47.82
Carl Bengtström (SWE)48.52 -22/48.52
Wilfried Happio (FRA)48.57 -22/48.57
Julien Watrin (BEL)48.90 -22/48.90

M Seiväshyppy

UrheilijaPB/SB
Armand Duplantis (SWE)6.15 -20/6.02
Renaud Lavillenie (FRA)6.05 -15/5.81
Thiago Braz (BRA)6.03 -16/5.60
Chris Nilsen (USA)6.00 -22/6.00
KC Lightfoot (USA)5.87 -21/5.71
Pål Haugen Lillefosse (NOR)5.86 -22/5.86
Ben Broeders (BEL)5.85 -22/5.85
Sondre Guttormsen (NOR)5.81 -21/5.81

M Pituushyppy

UrheilijaPB/SB
Miltiádis Tentóglou (GRE)8.60 -21/8.36
Murali Sreeshankar (IND)8.36 -22/8.36
Thobias Montler (SWE)8.27 -21/8.27
Héctor Santos (ESP)8.19 -19/8.11
Jules Pommery (FRA)8.17 -22/8.17
Gabriel Bitan (ROU)8.11 -21/8.07

M Kiekonheitto

UrheilijaPB/SB
Daniel Ståhl (SWE)71.86 -19/71.47
Kristjan Čeh (SLO)71.27 -22/71.27
Andrius Gudžius (LTU)69.59 -18/69.39
Simon Pettersson (SWE)69.48 -21/65.94
Mykolas Alekna (LTU)69.00 -22/69.00
Sam Mattis (USA)68.69 -22/68.69
Matt Denny (AUS)67.07 -22/67.07

M Keihäänheitto

UrheilijaPB/SB
Anderson Peters (GRN)93.07 -22/93.07
Jakub Vadlejch (CZE)90.88 -22/90.88
Oliver Helander (FIN)89.83 -22/89.83
Julian Weber (GER)89.54 -22/89.54
Neeraj Chopra (IND)89.30 -22/89.30
Vítězslav Veselý (CZE)88.34 -12/85.97
Andrian Mardare (MDA)86.66 -21/84.77
Kim Amb (SWE)86.49 -20/78.52

N 200 m

UrheilijaPB/SB
Dina Asher-Smith (GBR)21.88 -19/22.27
Mujinga Kambundji (SUI)22.18 -22/22.18
Aminatou Seyni (NIG)22.21 -22/22.21
Tynia Gaither (BAH)22.45 -22/22.45
Ida Kathrine Karstoft (DEN)22.67 -22/22.67
Daryll Neita (GBR)22.81 -21/22.81
Lisa Lilja (SWE)23.39 -21/23.74
Julia Henriksson (SWE)23.51 -22/23.51

N 400 m

UrheilijaPB/SB
Anna Kiełbasińska (POL)50.28 -22/50.28
Lieke Klaver (NED)50.80 -22/50.80
Ama Pipi (GBR)51.08 -21/51.31
Moa Hjelmer (SWE)51.13 -12/53.76
Eveline Saalberg (NED)51.22 -22/51.22
Linnéa Frobe (SWE)54.27 -22/54.27
Klara Helander (SWE)54.27 -22/54.27
Josephine Risberg Thoor (SWE)54.52 -22/54.52

N 800 m

UrheilijaPB/SB
Keely Hodgkinson (GBR)1:55.88 -21/1:57.71
Halimah Nakaayi (UGA)1:58.03 -21/1:58.68
Catriona Bisset (AUS)1:58.09 -21/1:59.42
Hedda Hynne (NOR)1:58.10 -20/2:00.90
Sage Hurta (USA)1:58.30 -22/1:58.30
Prudence Sekgodisa (RSA)1:58.41 -22/1:58.41
Lovisa Lindh (SWE)1:58.77 -17/2:02.24
Mary Moraa (KEN)1:58.93 -22/1:58.93
Sarah Billings (AUS)2:03.28 -22/2:03.28

N 1500 m

UrheilijaPB/SB
Linden Hall (AUS)3:59.01 -21/4:00.58
Winnie Nanyondo (UGA)3:59.56 -19/4:00.25
Georgia Griffith (AUS)4:00.16 -22/4:00.16
Sarah Healy (IRL)4:02.86 -22/4:02.86
Allie Wilson (USA)4:05.49 -22/4:05.49
Caterina Granz (GER)4:05.60 -19/4:22.03
Ellie Baker (GBR)4:06.54 -21/4:06.64
Sarah Lahti (SWE)4:08.00 -21/
Viktória Wagner-Gyürkes (HUN)4:10.73 -22/4:10.73
Elin Brink (SWE)4:21.23 -21/4:24.52
Olivia Weslien (SWE)4:22.30 -22/4:22.30
Saga Provci (SWE)4:22.97 -22/4:22.97
Jackie Baumann (GER)/
Ellie Sanford (AUS)/

N 3000 m esteet

UrheilijaPB/SB
Winfred Yavi (BRN)8:56.55 -22/8:56.55
Gesa-Felicitas Krause (GER)9:03.30 -19/
Daisy Jepkemei (KAZ)9:06.66 -19/9:27.39
Roseline Chepngetich (KEN)9:08.23 -18/9:32.67
Virginia Nyambura (KEN)9:13.85 -15/9:45.92
Zerfe Wondemagegn (ETH)9:16.41 -21/9:27.75
Chiara Scherrer (SUI)9:20.28 -22/9:20.28
Alice Finot (FRA)9:21.41 -22/9:21.41
Fancy Cherono (KEN)9:23.92 -18/9:36.74
Lea Meyer (GER)9:26.89 -22/9:26.89
Elena Burkard (GER)9:27.81 -21/9:50.10
Nataliya Strebkova (UKR)9:32.05 -21/9:33.11
Emilia Lillemo (SWE)9:49.36 -21/9:53.61

N 100 m aidat

UrheilijaPB/SB
Jasmine Camacho-Quinn (PUR)12.26 -21/12.37
Danielle Williams (JAM)12.32 -19/12.59
Nia Ali (USA)12.34 -19/12.49
Tobi Amusan (NGR)12.41 -22/12.41
Nadine Visser (NED)12.51 -21/12.72
Tia Jones (USA)12.53 -22/12.53
Devynne Charlton (BAH)12.61 -21/12.63
Pia Skrzyszowska (POL)12.62 -22/12.62

N 400 m aidat

UrheilijaPB/SB
Femke Bol (NED)52.03 -21/52.61
Anna Ryzhykova (UKR)52.96 -21/54.50
Rushell Clayton (JAM)53.74 -19/54.20
Viktoriya Tkachuk (UKR)53.76 -21/54.81
Cassandra Tate (USA)54.01 -15/54.81
Jessie Knight (GBR)54.09 -22/54.09
Ayomide Folorunso (ITA)54.60 -22/54.60
Viivi Lehikoinen (FIN)54.96 -22/54.96

N Korkeushyppy

UrheilijaPB/SB
Yaroslava Mahuchikh (UKR)2.04 -19/2.03
Elena Vallortigara (ITA)2.02 -18/1.98
Yuliya Levchenko (UKR)2.02 -19/1.95
Nadezhda Dubovitskaya (KAZ)2.00 -21/1.93
Iryna Herashchenko (UKR)1.99 -19/1.98
Eleanor Patterson (AUS)1.99 -20/1.85
Kateryna Tabashnyk (UKR)1.96 -18/1.95
Ella Junnila (FIN)1.95 -19/1.92

N Pituushyppy

UrheilijaPB/SB
Malaika Mihambo (GER)7.30 -19/7.09
Ese Brume (NGR)7.17 -21/6.92
Ivana Vuleta (SRB)7.10 -16/6.54
Lorraine Ugen (GBR)7.05 -18/6.69
Khaddi Sagnia (SWE)6.95 -22/6.95
Maryna Bekh-Romanchuk (UKR)6.93 -16/6.86
Jazmin Sawyers (GBR)6.90 -21/6.62
Agate De Sousa (STP)6.81 -22/6.81
Maja Åskag (SWE)6.60 -21/6.09

N Kuulantyöntö

UrheilijaPB/SB
Chase Ealey (USA)20.51 -22/20.51
Sarah Mitton (CAN)20.33 -22/20.33
Jessica Ramsey (USA)20.12 -21/19.38
Raven Saunders (USA)19.96 -21/18.95
Auriol Dongmo (POR)19.75 -21/19.68
Jessica Schilder (NED)19.68 -22/19.68
Danniel Thomas-Dodd (JAM)19.55 -19/19.53
Fanny Roos (SWE)19.34 -21/19.10




Rabat Timanttiliiga 2022 – Televisiointi


Timanttiliigan osakilpailut eivät näy Suomessa vapailla kanavilla, vaan lähetysoikeudet ovat maksukanavilla.