Kalevan kisat 2020 Turku - Katso Ohjelma & Tulokset

Kalevan kisat 2020


Kalevan kisat ovat vuosittain järjestettävä urheilutapahtuma, jossa taistellaan yleisurheilun Suomen mestaruuksista.
Yleisurheilun Kalevan kisat omaavat pitkät perinteet, sillä kisoja on järjestetty jo vuodesta 1907 lähtien. Vuoden 2020 Kalevan kisat järjestetään Turussa. Vuoden 2021 Kalevan kisat ovat vuorostaan Tampereella.

Etusuoran yleisurheilun Kalevan kisa -sivulta löydät kisojen kisa-aikataulun, tulokset sekä runsaasti historiatietoa menneistä yleisurheilun Kalevan kisoista.



Kalevan kisat 2020 Turussa


Kalevan kisat 2020 järjestetään turun Paavo Nurmen stadionilla 13.-16.8.2020. Kyseessä on 12 kerta Kalevan kisojen historiassa, kun kisat saapuvat Turkuun. Edellisen kerran Turussa kilpailtiin Suomen mestaruuksista vuonna 2011.

Kristian Bäck
Kuva: Olavi Kaljunen/trackpic
Kristian Bäck


Turun Kalevan kisojen ohjelma


Torstai 13.8.2020

KelloM/NLajiVaihe
16.30M/N20 000m ratakävely/10 000m ratakävelyFinaali
16.35MKorkeusKarsinta A + B
17.30NMoukariKarsinta
18.00NPituusKarsinta A + B
18.25M400mAlkuerät
18.30MKuulaKarsinta
18.55N400mAlkuerät
19.00NSeiväsKarsinta A + B
19.25MKiekkoKarsinta
19.30M10 000mFinaali
20.15N5000mFinaali


Perjantai 14.8.2020

KelloM/NLajiVaihe
12.40M10-ottelu100m
12.45MSeiväsKarsinta A + B
12.55NKeihäsKarsinta
13.35M10-otteluPituus A + B
15.00MMoukariKarsinta
15.05NKorkeusKarsinta A + B
15.10M10-otteluKuula
16.05M3-loikkaKarsinta A + B
16.30NKuulaKarsinta
17.05M10-otteluKorkeus A + B
17.10MKiekkoLoppukilpailu
18.00N100m aidatAlkuerät
18.05MKuulaLoppukilpailu
18.30M1500mLoppukilpailu
18.40NPituusLoppukilpailu
18.45N1500mLoppukilpailu
19.00MKorkeusLoppukilpailu
19.05M400mLoppukilpailu
19.10NMoukariLoppukilpailu
19.30N400mLoppukilpailu
19.55M10-ottelu400m
20.25N100m aidatLoppukilpailu


Lauantai 15.8.2020

KelloM/NLajiVaihe
11.30NKiekkoKarsinta
12.10M10-ottelu110m aidat
13.00N7-ottelu100m aidat
13.05M10-otteluKiekko
14.00N7-otteluKorkeus A + B
14.30MKeihäsKarsinta
14.55N400m aidatAlkuerät
15.00M10-otteluSeiväs
15.20M400m aidatAlkuerät
15.50N800mAlkuerät
16.00MPituusKarsinta A + B
16.10NKeihäsLoppukilpailu
16.20M800mAlkuerät
16.35N7-otteluKuula
16.50M110 aidatAlkuerät
17.15M5000mLoppukilpailu
17.20NKorkeusLoppukilpailu
17.50N100mAlkuerät
17:50N3-loikkaKarsinta A + B
17.55M10-otteluKeihäs
18.10M100mAlkuerät
18.30NSeiväsLoppukilpailu
18:35NKuulaLoppukilpailu
18.40N10000mLoppukilpailu
19.30M110 aidatLoppukilpailu
19: 30MMoukariLoppukilpailu
19.40M3-loikkaLoppukilpailu
19.45N7-ottelu200m
20.15M10-ottelu1500m
20.35N100mLoppukilpailu
20.45M100mLoppukilpailu


Sunnuntai 16.8.2020

KelloM/NLajiVaihe
13.30NKiekkoLoppukilpailu
13.35N7-otteluPituus A + B
13.50P/T11, 13, 156x200mFinaali
14.25N200mAlkuerät
14.50MPituusLoppukilpailu
14.55M200mAlkuerät
15.15N7-otteluKeihäs
15.25M800mLoppukilpailu
15.30MSeiväsLoppukilpailu
15.45N800mLoppukilpailu
16.00N3000m esteetLoppukilpailu
16.25M3000m esteetLoppukilpailu
16.35N3-loikkaLoppukilpailu
16.45MKeihäsLoppukilpailu
16.50M400m aidatLoppukilpailu
17.05N400m aidatLoppukilpailu
17.25N7-ottelu800m
17.50N200mLoppukilpailu
18.00M200mLoppukilpailu


Kalevan kisojen osallistujalistat


Voit katsella jo ilmoittautuneita urheilijoita TÄÄLTÄ.

Kalevan kisat 2020 – Televisiointi


Yle televisioi Kalevan kisat 2020 perjantaina, lauantaina ja sunnuntaina. Torstain lajeja ei televisioida. Kalevan kisat näytetään YLEn kanavilla ainakin vuoteen 2026 saakka.

Television lisäksi kisat ovat katseltavissa YLE Areena -palvelusta eri päätelaitteilla.

Lähetysajat

PäiväAikaKanava
Pe 14.8.Klo 17:50-20:47YLE 2, YLE Areena
La 15.8.Klo 17:45-21:00YLE 2
La 15.8.Klo 16:00-21:00YLE Areena
Su 16.8.Klo 14:45-18:15YLE 2
Su 16.8.Klo 13:25-18:15YLE Areena


Kalevan kisat 2020 - Tulokset


Voit seurata kisojen tuloksia reaaliajassa oheisesta livetuloslinkistä.

Kalevan Kisat 16.8.2020 - Loppukilpailut


N 200 m

#UrheilijaTulos
1.Anniina Kortetmaa (Jyväskylän Kenttäurheilijat)23,74
2.Lotta Kemppinen (HIFK)23,86
3.Milja Thureson (Turun Toverit)23,90
4.Alina Strömberg (Larsmo IF)24,00
5.Mette Baas (Veitsiluodon Kisaveikot)24,17
6.Elisabet Salmela (Veitsiluodon Kisa-Veikot)24,34 PB
7.Aino Pulkkinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)24,67
8.Kerttu Latvala (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)24,94

M 200 m

#UrheilijaTulos
1.Samuli Samuelsson (Ikaalisten Urheilijat)21,15
2.Roope Saarinen (Esbo IF)21,20
3.Samuel Purola (Oulun Pyrintö)21,21
4.Viljami Kaasalainen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)21,49
5.Tuukka Huuskola (Esbo IF)21,60
6.Aleksi Lehto (Seinäjoen Seudun Urheilijat)21,78
7.Ilari Manninen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)22,05
8.Konsta Alatupa (Kokkolan Työväen Urheilijat)22,08



M 400 m aj

#UrheilijaTulos
1.Tuomas Lehtonen (Liedon Parma)50,53 PB
2.Oskari Mörö (Esbo IF)50,90
3.Jonni Blomqvist (Borgå Akilles)51,44 PB
4.Joni Vainio-Kaila (Laitilan Jyske)52,81
5.Samuli Raikunen (Liedon Parma)53,62 PB
6.Tomi Laakso (Tapanilan Erä)53,91 PB
7.Anton Tallbacka (HIFK)53,91 PB
8.Pekka Sinkkonen (HIFK)55,83

N 400 m aj

#UrheilijaTulos
1.Viivi Lehikoinen (HIFK)58,58
2.Martta Rautala (Viipurin Urheilijat)58,87 PB
3.Aada Aho (Raision Kuula)58,88 PB
4.Heidi Salminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)59,58 PB
5.Frida Hämäläinen (Tampereen Pyrintö)60,30
6.Hilla Uusimäki (Kenttäurheilijat -58)60,36
7.Mathilda Kvist (Vasa IS)60,60
8.Meeri Salomaa (Esbo IF)64,56



M Keihäänheitto

#UrheilijaTulos
1.Lassi Etelätalo (Joensuun Kataja)82,20
2.Antti Ruuskanen (Viipurin Urheilijat)79,22
3.Toni Kuusela (Kuortaneen Kunto)77,22
4.Teemu Wirkkala (Toholammin Urheilijat)76,84
5.Topias Laine (Helsingin Kisa-Veikot)76,52
6.Jami Kinnunen (Äänekosken Urheilijat)75,26
7.Toni Keränen (Limingan Niittomiehet)74,78
8.Jarmo Marttila (Kälviän Tarmo)74,11
9.Sampo Lehtola (Lapinlahden Veto)71,31
10.Patrik Torn (Pyhäselän Urheilijat)66,51

N 7-ottelu

#UrheilijaTulos
1.Maria Huntington (Tampereen Pyrintö)6074
2.Saga Vanninen (Tampereen Pyrintö)5861
3.Amanda Liljendal (Borgå Akilles)5467
4.Jessica Rautelin (Esbo IF)5380
5.Janette Hanski (Karhulan Urheilijat)5263
6.Laura Lepistö (Porin Yleisurheilu)5073
7.Minttu Mattinen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)5057
8.Vilma Itälinna (Tampereen Pyrintö)4954
9.Sanni Säntti (Ilmajoen Kisailijat)4845
10.Miina Palonen (Viitasaaren Viesti)4814
11.Eucabeth Kivikangas (Alajärven Ankkurit)4698
12.Valentina Lemettinen (Seinäjoen Seudun Urheilijat)4310
-Reeta Valve (Muuramen Yritys)DNF
-Miia Sillman (Tampereen Pyrintö)DNF
-Maria Peura (Tervolan Terävä)DNF



N 3000 m ej

#UrheilijaTulos
1.Janica Rauma (Turun Urheiluliitto)10.17,26
2.Alisa Virtanen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)10.27,15 PB
3.Sofie Lövdahl (Vasa IS)10.32,77
4.Pinja Kotinurmi (Lahden Ahkera)10.32,83 PB
5.Vilma Pere (Euran Raiku)10.51,06 PB
6.Sara-Elise Ruokonen (Kuusjoen Humu)10.51,21 PB
7.Amanda Virtanen (Turun Urheiluliitto)10.54,42 PB
8.Oona-Mari Hakulinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)10.58,99
9.Oona Kettunen (Karhulan Katajaiset)11.09,90
10.Janette Vänttinen (Porvoon Urheilijat)11.24,11
11.Lotta-Maria Maine (Lauttakylän Luja)11.25,19
12.Emma Hietaranta (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)11.35,29
13.Anni Suominen (Raision Kuula)11.37,60
-Emma Hakala (Espoon Tapiot)DQ

M 3000 m ej

#UrheilijaTulos
1.Hannu Granberg (Lahden Ahkera)8.56,07
2.Wilho Hautala (Lahden Ahkera)8.56,71 PB
3.Miika Tenhunen (Nivalan Urheilijat)8.56,85
4.Eemil Helander (Jyväskylän Kenttäurheilijat)8.58,70 PB
5.Santtu Heikkinen (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)9.07,19 PB
6.Mikko Hirvonen (Joensuun Kataja)9.20,80
7.Kari Poutiainen (Limingan Niittomiehet)9.23,85 PB
8.Oskari Kangasniemi (Ikaalisten Urheilijat)9.27,19 PB
9.Eero Heinonen (Turun Urheiluliitto)9.28,58 PB
10.Jussi Eskola (Jyväskylän Kenttäurheilijat)9.31,74 PB
11.Walte Hautala (Lahden Ahkera)9.33,15
12.Samuel Auvinen (Joensuun Kataja)9.33,31
13.Johannes Brunila (Turun Urheiluliitto)10.18,18



N 800 m

#UrheilijaTulos
1.Sara Kuivisto (Borgå Akilles)2.03,24
2.Viola Westling (Turun Urheiluliitto)2.11,94
3.Ilona Mononen (Lahden Ahkera)2.12,46
4.Amira Chokairy (Helsingin Kisa-Veikot)2.12,51
5.Kaisa Honkaharju (Kälviän Tarmo)2.12,88
6.Moona Latvala (Helsingin Kisa-Veikot)2.13,12
7.Heini Ikonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.14,25
8.Ronja Koskela (Kuivasjärven Aura)2.17,66

N Kolmiloikka

#UrheilijaTulos
1.Kristiina Mäkelä (Orimattilan Jymy)13,61
2.Emma Pullola (Vaasan Vasama)13,05
3.Elina Kostiainen (Vihdin Viesti)12,92 PB
4.Jessica Miettinen (Joensuun Kataja)12,77 PB
5.Roosa Mähönen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)12,60 PB
6.Lotta Kirvesmies (Mikkelin Kilpa-Veikot)12,56 PB
7.Ella Nisula (Kuivasjärven Aura)12,45
8.Tilda Lipasti (HIFK)12,10
9.Pinja Kössi (Paimion Urheilijat)12,02
-Kira Kytölä (Esbo IF)NM



M 800 m

#UrheilijaTulos
1.Joonas Rinne (Saarijärven Pullistus)1.50,14
2.Ville Lampinen (Kenttäurheilijat -58)1.50,53
3.Benjamin Lee (Helsingin Kisa-Veikot)1.50,81 PB
4.Niko Viljola (Helsingin Kisa-Veikot)1.51,27 PB
5.Markus Teijula (Naantalin Löyly)1.51,52
6.Elias Tuominen (Naantalin Löyly)1.52,13
7.Niklas Heikkilä (Kuusankosken Urheiluseura)1.53,41
8.Olli Ahlgren (Lahden Ahkera)1.55,38

M Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Mikko Paavola (Alajärven Ankkurit)531
2.Johan-Antti Kivilahti (Haapajärven Kiilat)531 PB
3.Tomas Wecksten (Karhulan Urheilijat)521
4.Urho Kujanpää (Tampereen Pyrintö)508
5.Juho Alasaari (Laihian Luja)508
6.Eetu Turakainen (Turun Urheiluliitto)495
7.Mikael Westö (Vasa IS)479
8.Einari Välimäki (Noormarkun Nopsa)479
-Jami Siira (Tampereen Pyrintö)NH
-Severi Niittymäki (Savonlinnan Riento)NH
-Tommi Holttinen (Someron Esa)DNS



N Kiekonheitto

#UrheilijaTulos
1.Salla Sipponen (Keuruun Kisailijat)58,19
2.Sanna Kämäräinen (Lapinlahden Veto)55,50
3.Helena Leveelahti (Virtain Urheilijat)54,06
4.Lotta-Kaisa Eliander (Turun Urheiluliitto)53,13
5.Katri Hirvonen (Joensuun Kataja)52,44
6.Vilma Paakkala (Espoon Tapiot)50,83
7.Pauliina Aalto (Raision Kuula)49,58
8.Elina Mattila (Turun Urheiluliitto)49,55
9.Johanna Lehtiö (Kenttäurheilijat -58)48,10
10.Sanni Kuparinen (Janakkalan Jana)47,89

M Pituushyppy

#UrheilijaTulos
1.Kristian Pulli (Viipurin Urheilijat)783
2.Kristian Bäck (Vasa IS)777
3.Roni Ollikainen (Helsingin Kisa-Veikot)753
4.Topias Koukkula (Kangasalan Urheilijat -68)744
5.Otto Pulkkinen (Imatran Urheilijat)721
6.Julius Toivola (Jyväskylän Kenttäurheilijat)705
7.Joska Tommola (Lahden Ahkera)698
8.Jimi Nukala (Vasa IS)690
9.Janne Etelämäki (Kuortaneen Kunto)690
10.Juho Nieminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)670
11.Tuomas Rouvali (Jyväskylän Kenttäurheilijat)653
12.Miika Mäkinen (Riihimäen Kisko)648

Kalevan Kisat 15.8.2020 - Loppukilpailut


N 100 m

#UrheilijaTulos
1.Lotta Kemppinen (Helsingfors IFK)11,62
2.Anniina Kortetmaa (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,71
3.Nooralotta Neziri (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,75
4.Alina Strömberg (Larsmo IF)11,84 PB
5.Sara Francis (Kiuruveden Urheilijat)11,87 PB
6.Elisabet Salmela (Veitsiluodon Kisa-Veikot)11,89 PB
7.Johanna Kylmänen (Raision Kuula)11,89
8.Taika Koilahti (Turun Weikot)12,05

M 100 m

#UrheilijaTulos
1.Viljami Kaasalainen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)10,35
2.Samuli Samuelsson (Ikaalisten Urheilijat)10,43
3.Riku Illukka (Vantaan Salamat)10,49
4.Tuukka Huuskola (Esbo IF)10,53
5.Oskari Lehtonen (Nurmijärven Yleisurheilu)10,59
6.Jonathan Brace (Esbo IF)10,71
7.Arttu Peltola (Jyväskylän Kenttäurheilijat)10,79
8.Willem Kajander (Borgå Akilles)10,80



M Kolmiloikka

#UrheilijaTulos
1.Simo Lipsanen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)16,30
2.Tuomas Kaukolahti (Kenttäurheilijat -58)16,12
3.Topias Koukkula (Kangasalan Urheilijat -68)15,88
4.Veikko Nugraha (Espoon Tapiot)15,86 PB
5.Arttu Tyystjärvi (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)15,62
6.Iikka Alingue (Janakkalan Jana)15,60
7.Aaro Davidila (Lapin Lukko)15,56 PB
8.Antti Tiekso (Turun Weikot)15,25
9.Daniel Ofosu (Turun Weikot)15,05
10.Aapo Karvinen (Vammalan Seudun Voima)14,99

M 10-ottelu

#UrheilijaTulos
1.Juuso Hassi (Oriveden Ponnistus)7379
2.Leo Uusimäki (Kenttäurheilijat -58)7288
3.Ville Toivonen (Ähtärin Urheilijat)7152
4.Petri Ihander (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)7123
5.Tarmo Savola (Lappajärven Veikot)7029
6.Joni Heikkinen (Oulun Pyrintö)7014
7.Petri Lemmetyinen (Kenttäurheilijat -58)6758
8.Aleksi Salminen (Harjavallan Jymy)6567
9.Otto Ylöstalo (IF Sibbo Vargarna)6212
10.Jere Liskojärvi (Helsingin Tarmo)5886
11.Toma Lahtinen (HIFK)5644
12.Lassi Saarela (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)4911
DNFEetu Kangas (Seinäjoen Seudun Urheilijat) 
DNFVictor Fagerholm (Borgå Akilles) 



M Moukarinheitto

#UrheilijaTulos
1.Aaron Kangas (Kankaanpäänseudun Leisku)76,94
2.Aleksi Jaakkola (Vehmaisten Urheilijat)72,77
3.Henri Liipola (Someron Esa)72,19
4.Tuomas Seppänen (Noormarkun Nopsa)72,08
5.Marco Kammer (Helsingfors IFK)66,65
6.Markus Kokkonen (Pyhäselän Urheilijat)66,51
7.Roope Auvinen (Sjundeå IF)66,29
8.Petri Rautio (Oulun Pyrintö)61,19
-Oskari Lahtinen (Noormarkun Nopsa)NM
-Tommi Remes (Kiuruveden Urheilijat)NM

M 110 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Elmo Lakka (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,70
2.Ilari Manninen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14,25
3.Valtteri Kalliokulju (Liedon Parma)14,36
4.Pyry Santahuhta (Kankaanpään Seudun Leisku)14,60
5.Viktor Kantele (Borgå Akilles)14,65
6.Jere Lehto (Oulun Pyrintö)14,68
7.Miska Sundberg (Jyväskylän Kenttäurheilijat)15,66
-Juuso Peltola (Jyväskylän Kenttäurheilijat)DQ



N Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Wilma Murto (Salon Vilpas)432
2.Elina Lampela (Oulun Pyrintö)412
3.Saga Andersson (Esbo IF)404
4.Minttu Koskiaho (Karijoen Tappara)388
5.Pinja Koivumäki (Lauttakylän Luja)388
5.Essi Melender (Vaasan Vasama)388
7.Maria Kytölä (Nurmijärven Yleisurheilu)378
8.Miisa Koskiaho (Karijoen Tappara)378 PB
9.Kiia Jullenmaa (Porin Yleisurheilu)366
-Laura Ollikainen (Varkauden Kenttä-Veikot)NH

N 10000 m

#UrheilijaTulos
1.Annemari Kiekara (Pudasjärven Urheilijat)34.12,33
2.Johanna Peiponen (Rovaniemen Lappi)34.17,31
3.Laura Manninen (Kenttäurheilijat -58)35.01,48
4.Päivi Kauppinen (Helsingin Juoksijat)35.35,91
5.Taru Häyrinen (Mikkelin Kisa-Veikot)37.04,56 PB
6.Minna Syvälä (Espoon Tapiot)37.39,91
7.Laura Karkkulainen (Pyhäselän Urheilijat)37.56,50
8.Sofia Muinonen (Espoon Tapiot)38.44,51
9.Laura Heikkilä (Run Club)38.44,82
10.Johanna Sällinen (Turun Urheiluliitto)38.47,19
11.Emilia Siltanen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)38.56,69
12.Iida Haataja (Oulun Pyrintö)39.26,37
13.Mari Uikuniemi (Run Club)39.53,88
14.Saara Malinen (Run Club)42.22,32
DNFKatri Niemistö (Jyväskylän Kenttäurheilijat) 
DNFNatalia Nylund (Lahden Ahkera) 



N Korkeushyppy

#UrheilijaTulos
1.Heta Tuuri (Lahden Ahkera)186
2.Sini Lällä (Jyväskylän Kenttäurheilijat)186 PB
3.Jessica Kähärä (Mikkelin Kilpa-Veikot)180
4.Linda Sandblom (Hangö IK)177
5.Laura Rautanen (Viipurin Urheilijat)177
6.Elin Pajunen (IF Åsarna)174
7.Venla Pulkkanen (Lahden Ahkera)174
8.Ilona Äyräväinen (Karhulan Katajaiset)174
9.Miia Lindholm (HIFK)174
10.Viivi Voutilainen (Turun Urheiluliitto)170

N Kuulantyöntö

#UrheilijaTulos
1.Senja Mäkitörmä (Varpaisjärven Vire)16,35
2.Eveliina Rouvali (Kuopion Reipas)15,75
3.Helena Leveelahti (Virtain Urheilijat)15,36 PB
4.Kaisa Kymäläinen (Oriveden Ponnistus)15,30
5.Henna Sallinen (Savonlinnan Riento)15,23 PB
6.Emilia Kangas (Seinäjon Seudun Urheilijat)14,81
7.Katri Hirvonen (Joensuun Kataja)14,44
8.Suvi Helin (Tampereen Pyrintö)14,43
9.Kaisu Eskelinen (Maaningan Mahti)13,55
10.Niina Kelo (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)13,05



N Keihäänheitto

#UrheilijaTulos
1.Sanne Erkkola (Turun Urheiluliitto)57,04 PB
2.Jatta-Mari Jääskeläinen (Turun Urheiluliitto)56,50
3.Jenni Kangas (Lahden Ahkera)56,16
4.Jelena Jaakkola (Soinin Sisu)55,89
5.Saara Lipsanen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)55,77
6.Siiri Elomaa (Tampereen Pyrintö)54,47 PB
7.Julia Valtanen (Rauman Urheilijat)52,80
8.Minna Hollanti (Gamlakarleby IF)51,87
9.Emilia Karell (Sjundeå IF)48,86
-Janette Lepistö (Lehtimäen Jyske)NM

M 5000 m

#UrheilijaTulos
1.Konsta Hämäläinen (Joensuun Kataja)14.28,54
2.Eemil Helander (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14.29,53
3.Eero Saleva (Helsingin Kisa-Veikot)14.30,68
4.Hannu Granberg (Lahden Ahkera)14.33,59
5.Samu Mikkonen (Joensuun Kataja)14.36,20 PB
6.Mika Kotiranta (Joensuun Kataja)14.38,82
7.Otto Kaario (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14.41,36
8.Frédéric Tranchand (Turun Toverit)14.42,39
9.Jarkko Järvenpää (Tampereen Pyrintö)14.46,06
10.Ossi Kekki (Lahden Ahkera)14.47,63
11.Niklas Wihlman (Turun Urheiluliitto)14.56,82
12.Samuli Hussa (Limingan Niittomiehet)15.06,58 PB
13.Juho Ylinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)15.14,44
14.Henrik Goesch (Turun Urheiluliitto)15.15,80
15.Aki Nummela (Helsingin Kisa-Veikot)15.23,13
16.Akseli Ruohola (Liedon Parma)15.32,98
17.Jesse Laukkarinen (Helsingin Kisa-Veikot)16.17,09
DNFRobin Kronqvist (IK Falken) 
DNFLeevi Keronen (Lempäälän Kisa) 
DNFTuomas Heikkilä (Mäntsälän Urheilijat) 

Kalevan Kisat 14.8.2020 - Loppukilpailut


N 100 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Annimari Korte (Helsingfors IFK)12,79
2.Nooralotta Neziri (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,01
3.Reetta Hurske (Tampereen Pyrintö)13,02
4.Lotta Harala (Tampereen Pyrintö)13,15
5.Anni Siirtola (Helsingin Kisa-Veikot)13,71
6.Lotta Vento (Turun Urheiluliitto)13,84
7.Viivi Avikainen (Lahden Ahkera)13,87
8.Saara Keskitalo (Espoon Tapiot)13,87

N Moukarinheitto

#UrheilijaTulos
1.Silja Kosonen (Someron Esa)68,40
2.Kati Ojaloo (Noormarkun Nopsa)67,16
3.Suvi Koskinen (Kauhajoen Karhu)65,17
4.Krista Tervo (Karhulan Katajaiset)64,52
5.Kiira Väänänen (Varpaisjärven Vire)63,90
6.Tiina Rinnekari (Nurmijärven Yleisurheilu)61,39
7.Sara Killinen (Lapuan Virkiä)59,83
8.Heli Rinnekari (Nurmijärven Yleisurheilu)59,63
9.Tytti Oikarainen (Posion Pyrintö)53,08
10.Kaisu Eskelinen (Maaningan Mahti)51,73



M 400 m

#UrheilijaTulos
1.Tommi Mäkinen (Helsingin Kisa-Veikot)47,85 PB
2.Ilari Ryyppö (Tampereen Pyrintö)48,22 PB
3.Christian Vänttinen (Naantalin Löyly)48,27 PB
4.Filiph Johansson (Gamlakarleby IF)48,29
5.Ville Lampinen (Kenttäurheilijat -58)48,34
6.Erik Back (HIFK)48,51
7.Joel Turkka (Tampereen Pyrintö)48,80 PB
8.Eemeli Välimäki (Noormarkun Nopsa)48,87

N 400 m

#UrheilijaTulos
1.Mette Baas (Veitsiluodon Kisaveikot)54,29
2.Amira Chokairy (Helsingin Kisa-Veikot)54,69 PB
3.Milja Thureson (Turun Toverit)54,91
4.Alisa Aalto (Tampereen Pyrintö)55,85
5.Inka Pöyry (HIFK)56,33
6.Jeanine Nygård (Vasa IS)56,44
7.Hertta Hankimaa (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)56,65
8.Eerika Koivuniemi (Kauhavan Wisa)56,99



N Pituushyppy

#UrheilijaTulos
1.Senni Salminen (Imatran Urheilijat)656 PB
2.Kira Kytölä (Esbo IF)618
3.Sini Sanaslahti (Kaipolan Vire)612
4.Neea Käyhkö (Savonlinnan Riento)606 PB
5.Roosa Määttälä (Kokkolan Veikot)592
6.Katja Kangas (Pohjan Koitto)582
7.Oona Nieminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)582
8.Henriikka Aaltonen (Vaasan Vasama)570
9.Minttu-Maaria Alanen (Vaasan Vasama)564
10.Nathalie Westman (Gamlakarleby IF)562

N 1500 m

#UrheilijaTulos
1.Sara Kuivisto (Borgå Akilles)4.29,39
2.Ilona Mononen (Lahden Ahkera)4.31,61
3.Kaisa Tyni (Pyhtään Yritys)4.32,78
4.Noora Hyyrynen (Viipurin Urheilijat)4.33,63 PB
5.Kaisa Honkaharju (Kälviän Tarmo)4.33,82 PB
6.Moona Latvala (Helsingin Kisa-Veikot)4.34,08
7.Mona Jäppinen (Helsingin Kisa-Veikot)4.34,25
8.Katja Blunden (Helsingin Kisa-Veikot)4.34,43
9.Alisa Virtanen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)4.34,53
10.Jemina Forss (Tampereen Pyrintö)4.36,14
11.Pinja Kotinurmi (Lahden Ahkera)4.36,99
12.Satu Rautiainen (Äänekosken Urheilijat)4.40,80



M 1500 m

#UrheilijaTulos
1.Joonas Rinne (Saarijärven Pullistus)3.49,84
2.Konsta Hämäläinen (Joensuun Kataja)3.51,85
3.Samu Mikkonen (Joensuun Kataja)3.52,50
4.Otto Kaario (Jyväskylän Kenttäurheilijat)3.53,21
5.Niklas Heikkilä (Kuusankosken Urheiluseura)3.54,37
6.Panu Jantunen (Helsingin Kisa-Veikot)3.54,59
7.Wilho Hautala (Lahden Ahkera)3.55,19
8.Santtu Heikkinen (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)3.55,26
9.Samuli Hussa (Limingan Niittomiehet)3.55,58
10.Tuomo Salonen (Espoon Tapiot)3.55,59
11.Robin Kronqvist (IK Falken)3.56,16
12.Tuure Haapanen (Turun Urheiluliitto)3.57,10
13.Tuomas Puputti (IF Raseborg)4.02,78
DNSAntton Launto (Sauvon Urheilijat)-

M Korkeushyppy

#UrheilijaTulos
1.Arttu Mattila (Äänekosken Urheilijat)217
2.Daniel Kosonen (Tampereen Pyrintö)217
3.Samuli Eriksson (Salon Vilpas)207
4.Ville Eikkula (Tampereen Pyrintö)207
5.Matias Mustonen (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)204
6.Ville Waher (Turun Urheiluliitto)201
7.Jesse Huttunen (Savitaipaleen Urheilijat)201
8.Julius Kuusela (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)197
9.Artturi Tiipiö (Teuvan Rivakka)197
10.Valtteri Välimäki (Uudenkaupungin Kenttäkarhut)197



M Kiekonheitto

#UrheilijaTulos
1.Frantz Krüger (Vasa IS)58,38
2.Oskari Perälampi (Espoon Tapiot)56,43
3.Ville Kivioja (Nokian Urheilijat)55,11
4.Pyry Niskala (Seinäjoen Seudun Urheilijat)54,39
5.Antti Pränni (Track and Field Espoo)53,19 PB
6.Olli-Pekka Korhonen (Kaavin Kaiku)52,16
7.Teemu Poikolainen (Joensuun Kataja)51,97
8.Olli Takala (Lahden Ahkera)51,42
9.Raine Munukka (Kuortaneen Kunto)49,69
10.Juha Lahdenranta (Porin Yleisurheilu)49,20

M Kuulantyöntö

#UrheilijaTulos
1.Eero Ahola (Porin Yleisurheilu)18,30
2.Arttu Kangas (Kankaanpään Seudun Leisku)18,21
3.Arttu Korkeasalo (Lielahden Kipinä)17,93
4.Nico Oksanen (Turun Urheiluliitto)17,71
5.Timo Kööpikkä (Seinäjoen Seudun Urheilijat)17,68
6.Panu Tirkkonen (Keiteleen Kunto)17,38
7.Tomas Söderlund (IF Raseborg)17,20
8.Samuli Kyrönviita (Ikaalisten Urheilijat)16,80
9.Mikko Toiviainen (Loimaan Jankko)16,53
10.Lauri Lindqvist (Siilijärven Ponnistus)16,23

Kalevan Kisat 13.8.2020 - Loppukilpailut


M 10 000 m

#UrheilijaTulos
1.Eero Saleva (Helsingin Kisa-Veikot)29.52,65
2.Arttu Vattulainen (Joensuun Kataja)29.57,90
3.Frédéric Tranchand (Turun Toverit)30.07,18
4.Jarkko Järvenpää (Tampereen Pyrintö)30.24,47
5.Niklas Wihlman (Turun Urheiluliitto)30.24,67
6.Jaakko Nieminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)30.45,62
7.Mika Kotiranta (Joensuun Kataja)31.15,21
8.Aki Nummela (Helsingin Kisa-Veikot)31.30,61
9.Henrik Goesch (Turun Urheiluliitto)31.32,81
10.Ali Abdulrahman (Turun Urheiluliitto)31.33,49 PB
11.Matti Rauma (Turun Urheiluliitto)31.42,52
12.Mikko Patana (Seinäjoen Seudun Urheilijat)31.47,79
13.Jan Kaas (Gamlakarleby IF)32.10,45
14.Juho Ylinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)32.19,88
15.Jukka Kero (Turun Urheiluliitto)32.24,31
DNFBjörn Sandler (IK Falken) 
DNFAntti-Pekka Niinistö (Lahden Ahkera) 
DNFJaakko Piesanen (SaarijPU) 
DNFFredric Portin (Vasa IS) 
DNFAntti Ihamäki (Alajärven Ankkurit) 
DNFTommi Hytönen (Nurmijärven Yleisurheilu) 

N 5000 m

#UrheilijaTulos
1.Annemari Kiekara (Pudasjärven Urheilijat)16.21,69
2.Johanna Peiponen (Rovaniemen Lappi)16.33,99
3.Janica Rauma (Turun Urheiluliitto)16.44,64
4.Taru Häyrinen (Mikkelin Kisa-Veikot)16.58,95 PB
5.Noora Hyyrynen (Viipurin Urheilijat)17.02,07 PB
6.Suvi Selvenius (Helsingin Kisa-Veikot)17.02,87 PB
7.Hennariikka Rahkola (IF Länken)17.04,78 PB
8.Oona Kettunen (Karhulan Katajaiset)17.05,62
9.Katri Niemistö (Jyväskylän Kenttäurheilijat)17.07,40 PB
10.Sara-Elise Ruokonen (Kuusjoen Humu)17.26,07 PB
11.Edith Eikkinen (Kenttäurheilijat -58)17.29,37 PB
12.Aino Niemi (Turun Urheiluliitto)17.30,36 PB
13.Mona Jäppinen (Helsingin Kisa-Veikot)17.35,71 PB
14.Laura Karkkulainen (Pyhäselän Urheilijat)17.36,66
15.Iida Haataja (Oulun Pyrintö)18.01,47



N 10 000 m kävely

#UrheilijaTulos
1.Anniina Kivimäki (Lapuan Virkiä)47.11,84 PB
2.Elisa Neuvonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)47.17,84 PB
3.Tiia Kuikka (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)47.26,17 PB
4.Enni Nurmi (Espoon Tapiot)49.36,67
5.Elina Heikkinen (Oulun Pyrintö)49.51,01 PB
6.Venla Laiho (Laitilan Jyske)50.57,33
7.Peppi Ahponen (Pyhäselän Urheilijat)51.39,62
8.Ellen Seisto (Espoon Tapiot)52.40,60
9.Cindy Ahponen (Pyhäselän Urheilijat)53.02,63
10.Venla-Nora Nirkkonen (Turun Weikot)53.03,25
11.Sanna Mäenpää (Lapuan Virkiä)54.10,05

M 20 000 m kävely

#UrheilijaTulos
1.Aleksi Ojala (Urjalan Urheilijat)1:23.49,7
2.Joni Hava (Espoon Tapiot)1:28.57,5
3.Matias Korpela (Turun Urheiluliitto)1:31.55,7
4.Jaakko Määttänen (Espoon Tapiot)1:32.15,5 PB
5.Lauri Joukas (Yläneen Kiri)1:33.06,0
6.Jere Niemi (Espoon Tapiot)1:39.25,2
7.Sajan Irincheev (Espoon Tapiot)1:40.19,8



Torstain täydelliset tulokset



Kalevan kisojen historiaa


Etusuora haluaa tarjota lukijoilleen runsaasti tilastotietoa. Kalevan kisat tarjoaa tähän oivan mahdollisuuden johtuen kisojen pitkästä historiasta. Seuraavassa Etusuoran kokoamaa mielenkiintoista tilastotietoa Kalevan kisoista.

Kalevan kisojen järjestäjä vaihtuu vuosittain. Vuonna 2018 Suomen mestaruuksista miteltiin Jyväskylässä Harjun kentällä.
Kalevan kisojen järjestäjä vaihtuu vuosittain. Vuonna 2018 Suomen mestaruuksista miteltiin Jyväskylässä Harjun kentällä. (Harjun Stadion. Arkistokuva. Kuva: JyvKU [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)


Kalevan kisat 2019


Kalevan kisat su 4.8.2019


200 m finaali, naiset

#UrheilijaTulos
1.Hanna-Maari Latvala (Jyväskylän Kenttäurheilijat)23,78
2.Anniina Kortetmaa (Jyväskylän Kenttäurheilijat)23,84
3.Lotta Kemppinen (Helsingfors IFK)24,24
4.Jenna Kokkonen (Kajaanin Kipinä)24,67
5.Kerttu Latvala (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)24,71
6.Johanna Kylmänen (Raision Kuula)24,71
7.Jeanine Nygård (IF Drott)24,75
8.Milla Heiskanen (Iisalmen Visa)24,89

110 m aidat finaali, miehet

#UrheilijaTulos
1.Elmo Lakka (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,70
2.Santeri Kuusiniemi (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)14,28 PB
3.Ilari Manninen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14,31
4.Juuso Peltola (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14,90
5.Miska Sundberg (Jyväskylän Kenttäurheilijat)15,07
6.Jere Lehto (Oulun Pyrintö)15,14
7.Eelis Hirvinen (Kankaanpään Seudun Leisku)15,32
-Viktor Kantele (Borgå Akilles)DQ


200 m finaali, miehet

#UrheilijaTulos
1.Roope Saarinen (Esbo IF)21,13
2.Riku Illukka (Vantaan Salamat)21,31 PB
3.Konsta Alatupa (Kokkolan Työväen Urheilijat)21,53
4.Ville Aarnivala (Tampereen Pyrintö)21,53
5.Eljas Aalto (IF Sibbo Vargarna)21,62
6.Erik Back (HIFK)21,93
7.Tommi Mäkinen (Helsingin Kisa-Veikot)22,27
-Oskari Lehtonen (Nurmijärven Yleisurheilu)DNS

10-ottelu lopputulokset

#UrheilijaTulos
1.Elmo Savola (Lappajärven Veikot)7666
2.Juuso Hassi (Oriveden Ponnistus)7169
3.Leo Uusimäki (Kenttäurheilijat -58)7056
4.Petri Ihander (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)6993
5.Jere Liskojärvi (Helsingin Tarmo)6705
6.Petri Lemmetyinen (Kenttäurheilijat -58)5983
7.Tuomas Helin (Lahden Ahkera)5826
-Otto Ylöstalo (IF Sibbo Vargarna)DNF
-Aleksi Salminen (Harjavallan Jymy)DNF
-Eetu Kangas (Seinäjoen Seudun Urheilijat)DNF
-Ville Kattelus (Ylihärmän Junkkarit)DNF


5000 m finaali, naiset

#UrheilijaTulos
1.Moona Korkealaakso (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)16.43,52 PB
2.Katarina Skräddar (Helsingin Jyry)16.50,15 PB
3.Jenni Moskari (Kenttäurheilijat -58)17.15,02
4.Suvi Selvenius (Helsingin Kisa-Veikot)17.22,08
5.Minna Syvälä (Espoon Tapiot)17.33,09
6.Oona Kettunen (Karhulan Katajaiset)17.35,69
7.Anne-Marika Partanen (Kuopion Reipas)17.37,46 PB
8.Linnea Harala (Someron Esa)17.39,25 PB
9.Krista Lindholm (Pudasjärven Urheilijat)17.46,38 PB
10.Iida Haataja (Pudasjärven Urheilijat)17.48,96
11.Ilona Välimäki (Uudenkaupungin kenttäkarhut)17.51,64
12.Mira Tuominen (Forssan Salama)17.54,54
13.Laura Karkkulainen (Pyhäselän Urheilijat)18.19,97
14.Jenni Keränen (Oulun Pyrintö)18.28,42
-Sofia Muinonen (Espoon Tapiot)DNF
-Mona Jäppinen (Helsingin Kisa-Veikot)DNF

10-ottelu 1500 m, miehet

#UrheilijaTulos
1.Leo Uusimäki (Kenttäurheilijat -58)4.39,16
2.Juuso Hassi (Oriveden Ponnistus)4.57,11
3.Petri Ihander (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)4.58,14
4.Elmo Savola (Lappajärven Veikot)5.04,26
5.Petri Lemmetyinen (Kenttäurheilijat -58)5.04,48
6.Tuomas Helin (Lahden Ahkera)5.06,78
7.Jere Liskojärvi (Helsingin Tarmo)5.07,90


Kolmiloikka finaali, miehet

#UrheilijaTulos
1.Simo Lipsanen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)16,44
2.Tuomas Kaukolahti (Kenttäurheilijat -58)16,29
3.Topias Koukkula (Kangasalan Urheilijat -68)16,12
4.Arttu Tyystjärvi (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)15,89
5.Antti Tiekso (Turun Weikot)15,34 PB
6.Veikko Nugraha (Espoon Tapiot)15,29
7.Juho Nieminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14,85
8.Daniel Ofosu (Turun Weikot Yleisurheilu)14,76
9.Aapo Karvinen (Vammalan Seudun Voima)14,38
10.Oliver Kärki (Vaasan Vasama)14,34

Keihäs finaali, miehet

#UrheilijaTulos
1.Lassi Etelätalo (Joensuun Kataja)84,11
2.Antti Ruuskanen (Pielaveden Sampo)82,57
3.Toni Kuusela (Kuortaneen Koitto)79,53
4.Sami Peltomäki (Alajärven Ankkurit)78,92
5.Teemu Wirkkala (Toholammin Urheilijat)78,01
6.Teo Takala (IF Raseborg)74,83
7.Toni Keränen (Limingan Niittomiehet)73,40
8.Teemu Narvi (Kankaanpään Seudun Leisku)72,79
9.Jarmo Marttila (Kälviän Tarmo)69,36
10.Lassi Saarinen (Keuruun Kisailijat)67,85


800 m finaali, naiset

#UrheilijaTulos
1.Sara Kuivisto (Borgå Akilles)2.04,08
2.Nathalie Blomqvist (IK Falken)2.07,62 PB
3.Viola Westling (Turun Urheiluliitto)2.11,02 PB
4.Heini Ikonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.11,25 PB
5.Moona Latvala (Helsingin Kisa-Veikot)2.11,61 PB
6.Katja Blunden (Helsingin Kisa-Veikot)2.11,66
7.Kaisa Honkaharju (Kälviän Tarmo)2.12,17
8.Ronja Koskela (Kuivasjärven Aura)2.13,37
9.Alisa Virtanen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.14,85

800 m finaali, miehet

#UrheilijaTulos
1.Markus Teijula (Naantalin Löyly)1.51,01
2.Ville Lampinen (Kenttäurheilijat -58)1.51,03
3.Joonas Rinne (Saarijärven Pullistus)1.51,34
4.Jaakko Lehtilä (Helsingfors IFK)1.52,63
5.Niko Viljola (Helsingin Kisa-Veikot)1.53,21
6.Elias Tuominen (Naantalin Löyly)1.53,66
7.Matias Tiiro (Limingan Niittomiehet)1.53,67 PB
8.Janne Kanerva (Lahden Ahkera)1.54,15


5000 m finaali, miehet

#UrheilijaTulos
1.Martti Siikaluoma (Lahden Ahkera)14.35,19
2.Eemil Helander (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14.38,00 PB
3.Eero Saleva (Helsingin Kisa-Veikot)14.41,15
4.Hannu Granberg (Lahden Ahkera)14.45,98
5.Mika Kotiranta (Joensuun Kataja)14.51,30
6.Ossi Kekki (Lahden Ahkera)14.52,54
7.Aki Nummela (Helsingin Kisa-Veikot)14.54,79
8.Antti-Pekka Niinistö (Lahden Ahkera)15.00,33
9.Niklas Wihlman (Turun Urheiluliitto)15.02,47
10.Matti Rauma (Turun Urheiluliitto)15.09,93
11.Leevi Kuronen (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)15.10,73
12.Samuli Huusko (Turun Urheiluliitto)15.16,79 PB
13.Antti Ihamäki (Alajärven Ankkurit)15.19,41
14.Otto Kaario (Jyväskylän Kenttäurheilijat)15.24,61
15.Samu Heikkonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)15.25,67
16.Ari-Pekka Lassila (Vetelin Urheilijat)15.28,87
17.Joonas Harjamäki (Helsingin Kisa-Veikot)15.37,24
-Ilari Piipponen (Karhulan Katajaiset)DNF

Seiväs finaali, naiset

#UrheilijaTulos
1.Wilma Murto (Salon Vilpas)426
2.Laura Ollikainen (Varkauden Kenttä-Veikot)411
3.Aino Siitonen (Helsingin Kisa-Veikot)391
4.Enna Hassinen (Oulun Pyrintö)391
5.Elina Lampela (Oulun Pyrintö)381
6.Pinja Koivumäki (Lauttakylän Luja)366
7.Kiia Jullenmaa (Porin Yleisurheilu)366
8.Tuuli Kujala (Seinäjoen Seudun Urheilijat)351
-Saga Andersson (Esbo IF)NH
-Essi Melender (Vaasan Vasama)NH
-Henriikka Könönen (Kuivasjärven Aura)NH


10-ottelu keihäs, miehet

#UrheilijaTulos
1.Elmo Savola (Lappajärven Veikot)65,59 (822)
2.Juuso Hassi (Oriveden Ponnistus)57,52 (701)
3.Petri Ihander (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)55,65 (673)
4.Jere Liskojärvi (Helsingin Tarmo)55,62 (672)
5.Leo Uusimäki (Kenttäurheilijat -58)52,69 PB (628)
6.Tuomas Helin (Lahden Ahkera)49,46 (581)
7.Petri Lemmetyinen (Kenttäurheilijat -58)48,00 (559)

Kuula finaali, naiset

#UrheilijaTulos
1.Senja Mäkitörmä (Varpaisjärven Vire)16,19
2.Katri Hirvonen (Joensuun Kataja)15,00
3.Eveliina Rouvali (Kuopion Reipas)14,84
4.Jessica Meriheinä (Liljendal IK)14,51
5.Suvi Helin (Tampereen Pyrintö)14,33
6.Henna Sallinen (Savonlinnan Riento)14,24
7.Emilia Kangas (Seinäjon Seudun Urheilijat)13,69
8.Hennariikka Järvinen (Turun Urheiluliitto)13,15
9.Suvi Arvela (Vehmaan Kiisto)12,88
10.Oona Viljanen (Oriveden Ponnistus)12,54 PB


400 m aidat finaali, miehet

#UrheilijaTulos
1.Oskari Mörö (Esbo IF)51,21
2.Joni Vainio-Kaila (Laitilan Jyske)51,69
3.Tuomas Lehtonen (Liedon Parma)52,28
4.Kalle Stylman (Liedon Parma)52,68 PB
5.Jonni Blomqvist (Borgå Akilles)53,04
6.Lauri Eneh (Tampereen Urheilijat -38)53,41
7.Anton Tallbacka (HIFK)53,75
8.Eero Ilomäki (HIFK)55,39

110 m aidat alkuerät, miehet

#UrheilijaTulos
1.Elmo Lakka (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,57 Q
2.Santeri Kuusiniemi (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)14,34 Q
3.Ilari Manninen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14,36 Q
4.Juuso Peltola (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14,56 PB Q
5.Viktor Kantele (Borgå Akilles)14,73 Q
6.Eelis Hirvinen (Kankaanpään Seudun Leisku)14,85 PB Q
7.Miska Sundberg (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14,91 PB q
8.Jere Lehto (Oulun Pyrintö)15,04 q


400 m aidat finaali, naiset

#UrheilijaTulos
1.Eveliina Määttänen (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)58,59
2.Viivi Lehikoinen (Helsingfors IFK)58,67
3.Nea Mattila (Helsingfors IFK)59,56
4.Mathilda Kvist (Vasa IS)1.00,10 PB
5.Oona Hujanen (Helsingin Kisa-Veikot)1.00,62
6.Martta Rautala (Viipurin Urheilijat)1.01,23
7.Annika Hannola (Helsingin Kisa-Veikot)1.01,35
8.Elin Mickos (IF Sibbo-Vargarna)1.02,20

Kolmiloikka finaali, naiset

#UrheilijaTulos
1.Kristiina Mäkelä (Orimattilan Jymy)14,19
2.Emma Pullola (Vaasan Vasama)13,54
3.Senni Salminen (Imatran Urheilijat)13,54 PB
4.Jessica Kähärä (Mikkelin Kilpa-Veikot)12,90
5.Sini Sanaslahti (Kaipolan Vire)12,73
6.Liisa Naskali (Nokian Urheilijat)12,64
7.Saara Hakanen (Helsingin Kisa-Veikot)12,58
8.Elina Kostiainen (Vihdin Viesti)12,46
9.Jessica Miettinen (Joensuun Kataja)12,43


200 m alkuerät, miehet

#UrheilijaTulos
1.Ville Aarnivala (Tampereen Pyrintö)21,45 Q
2.Konsta Alatupa (Kokkolan Työväen Urheilijat)21,48 Q
3.Eljas Aalto (IF Sibbo Vargarna)21,51 q
4.Roope Saarinen (Esbo IF)21,59 Q
5.Riku Illukka (Vantaan Salamat)21,69 Q
6.Oskari Lehtonen (Nurmijärven Yleisurheilu)21,79 Q
7.Erik Back (HIFK)21,81 q
8.Tommi Mäkinen (Helsingin Kisa-Veikot)21,97 Q

Korkeus finaali, miehet

#UrheilijaTulos
1.Arttu Mattila (Äänekosken Urheilijat)212
2.Samuli Eriksson (Salon Vilpas)212
3.Valtteri Välimäki (Uudenkaupungin Kenttäkarhut)206
3.Jesse Huttunen (Savitaipaleen Urheilijat)206
5.Mika Hietaniemi (Espoon Tapiot)206
6.Daniel Kosonen (Tampereen Pyrintö)203
7.Ville Waher (Turun Urheiluliitto)203
8.Matias Mustonen (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)199
9.Artturi Tiipiö (Teuvan Rivakka)199
9.Julius Kuusela (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)199
11.Aleksi Klemola (Ullavan Kilpa)195


10-ottelu seiväs, miehet

#UrheilijaTulos
1.Leo Uusimäki (Kenttäurheilijat -58)475 (834)
2.Petri Ihander (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)465 (804)
3.Jere Liskojärvi (Helsingin Tarmo)455 PB (775)
4.Elmo Savola (Lappajärven Veikot)435 (716)
5.Petri Lemmetyinen (Kenttäurheilijat -58)435 (716)
6.Juuso Hassi (Oriveden Ponnistus)425 (688)
7.Tuomas Helin (Lahden Ahkera)415 (659)

200 m alkuerät, naiset

#UrheilijaTulos
1.Anniina Kortetmaa (FIN)23,84 Q
2.Hanna-Maari Latvala (Jyväskylän Kenttäurheilijat)24,21 Q
3.Jeanine Nygård (IF Drott)24,38 Q
4.Jenna Kokkonen (Kajaanin Kipinä)24,43 PB Q
5.Milla Heiskanen (Iisalmen Visa)24,44 PB q
6.Johanna Kylmänen (Raision Kuula)24,75 q
7.Lotta Kemppinen (Helsingfors IFK)24,83 Q
8.Kerttu Latvala (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)25,20 Q


10-ottelu kiekko, miehet

#UrheilijaTulos
1.Petri Lemmetyinen (Kenttäurheilijat -58)41,47 (694)
2.Elmo Savola (Lappajärven Veikot)41,46 (694)
3.Juuso Hassi (Oriveden Ponnistus)39,04 (645)
4.Jere Liskojärvi (Helsingin Tarmo)38,13 PB (627)
5.Petri Ihander (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)37,08 (605)
6.Otto Ylöstalo (IF Sibbo Vargarna)35,14 (566)
7.Tuomas Helin (Lahden Ahkera)34,97 (563)
8.Ville Kattelus (Ylihärmän Junkkarit)33,57 (535)
9.Leo Uusimäki (Kenttäurheilijat -58)32,86 (521)

10-ottelu 100 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Elmo Savola (Lappajärven Veikot)14,38 (926)
2.Leo Uusimäki (Kenttäurheilijat -58)14,99 PB (851)
3.Jere Liskojärvi (Helsingin Tarmo)15,21 PB (824)
4.Juuso Hassi (Oriveden Ponnistus)15,28 (816)
5.Petri Lemmetyinen (Kenttäurheilijat -58)15,52 (788)
6.Petri Ihander (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)15,82 (753)
7.Ville Kattelus (Ylihärmän Junkkarit)16,78 (647)
8.Tuomas Helin (Lahden Ahkera)17,62 (561)
-Otto Ylöstalo (IF Sibbo Vargarna)DNF



Kalevan kisat la 3.8.2019


7-ottelu lopputulokset

#UrheilijaTulos
1.Maria Huntington (Tampereen Pyrintö)6339 PB SE22
2.Miia Sillman (Tampereen Pyrintö)6048
3.Jutta Heikkinen (Joensuun Kataja)5952 PB
4.Hertta Heikkinen (Joensuun Kataja)5926 PB
5.Janette Hanski (Karhulan Urheilijat)5224
6.Amanda Liljendal (Borgå Akilles)5181
7.Maria Peura (Tervolan Terävä)4796
8.Janette Lepistö (Lehtimäen Jyske)4789 PB
9.Iina-Kaisa Mäkelä (Kenttäurheilijat -58)4739
10.Heidi Parikka (Helsingin Kisa-Veikot)4648 PB
11.Valentina Lemettinen (Seinäjoen Seudun Urheilijat)4514 PB
12.Minttu Mattinen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)4497 PB
13.Iitu Sutela (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)4339
14.Karoliina Isoaho (Espoon Tapiot)3474
15.Reeta Valve (Muuramen Yritys)2808
16.Lotta Putkiranta (Espoon Tapiot)2256
-Elisa Oksanen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)DNF

10-ottelu tilanne 5/10

#UrheilijaTulos
1.Elmo Savola (Lappajärven Veikot)3973
2.Juuso Hassi (Oriveden Ponnistus)3743
3.Petri Ihander (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)3588
4.Leo Uusimäki (Kenttäurheilijat -58)3536
5.Ville Kattelus (Ylihärmän Junkkarit)3409
6.Otto Ylöstalo (IF Sibbo Vargarna)3346
7.Jere Liskojärvi (Helsingin Tarmo)3292
8.Tuomas Helin (Lahden Ahkera)2941
9.Petri Lemmetyinen (Kenttäurheilijat -58)2692
10.Eetu Kangas (Seinäjoen Seudun Urheilijat)1997
11.Aleksi Salminen (Harjavallan Jymy)763


10-ottelu 400 m, miehet

#UrheilijaTulos
1.Elmo Savola (Lappajärven Veikot)49,85 (822)
2.Leo Uusimäki (Kenttäurheilijat -58)50,01 (814)
3.Juuso Hassi (Oriveden Ponnistus)51,20 (760)
4.Ville Kattelus (Ylihärmän Junkkarit)52,49 (703)
5.Otto Ylöstalo (IF Sibbo Vargarna)52,52 (702)
6.Petri Ihander (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)52,74 (693)
7.Jere Liskojärvi (Helsingin Tarmo)52,89 (686)
8.Petri Lemmetyinen (Kenttäurheilijat -58)54,62 (614)
9.Tuomas Helin (Lahden Ahkera)55,76 (569)

7-ottelu 800 m, naiset

#UrheilijaTulos
1.Hertta Heikkinen (Joensuun Kataja)2.16,03 PB (878)
2.Jutta Heikkinen (Joensuun Kataja)2.17,71 PB (855)
3.Maria Huntington (Tampereen Pyrintö)2.20,27 PB (820)
4.Janette Hanski (Karhulan Urheilijat)2.22,18 (794)
5.Miia Sillman (Tampereen Pyrintö)2.24,91 (758)
6.Laura Lepistö (Porin Yleisurheilu)2.26,94 (732)
7.Amanda Liljendal (Borgå Akilles)2.30,73 (684)
8.Maria Peura (Tervolan Terävä)2.33,88 PB (645)
9.Valentina Lemettinen (Seinäjoen Seudun Urheilijat)2.35,96 (620)
10.Iina-Kaisa Mäkelä (Kenttäurheilijat -58)2.36,72 (611)
11.Minttu Mattinen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)2.40,86 (563)
12.Heidi Parikka (Helsingin Kisa-Veikot)2.41,73 (553)
13.Iitu Sutela (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)2.42,67 (543)
-Karoliina Isoaho (Espoon Tapiot)DNF


100 m finaali, naiset

#UrheilijaTulos
1.Lotta Kemppinen (Helsingfors IFK)11,65
2.Hanna-Maari Latvala (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,66
3.Anniina Kortetmaa (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,71
4.Taika Koilahti (Turun Weikot)11,78
5.Jandeh Jallow (Oulun Pyrintö)12,03
6.Johanna Kylmänen (Raision Kuula)12,08
7.Jenna Kokkonen (Kajaanin Kipinä)12,15
8.Jenna Jokela (Helsingfors IFK)12,16

100 m finaali, miehet

#UrheilijaTulos
1.Konsta Alatupa (Kokkolan Työväen Urheilijat)10,53 PB
2.Riku Illukka (Vantaan Salamat)10,59
3.Samuel Purola (Oulun Pyrintö)10,64
4.Otto Ahlfors (Ikaalisten Urheilijat)10,66
5.Kristian Pulli (Kaipolan Vire)10,69
6.Willem Kajander (Borgå Akilles)10,71
7.Jesse Väyrynen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)10,84
8.Tuukka Huuskola (Esbo IF)10,94


Keihäs finaali, naiset

#UrheilijaTulos
1.Heidi Nokelainen (Joensuun Kataja)58,70
2.Julia Valtanen (Rauman Urheilijat)54,78 PB
3.Jatta-Mari Jääskeläinen (Turun Urheiluliitto)54,28
4.Vivian Suominen (HIFK)53,10 PB
5.Saara Lipsanen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)52,18
6.Jenni Kangas (Seinäjoen Seudun Urheilijat)50,89
7.Sanni Utriainen (Tampereen Pyrintö)49,77
8.Miia Makkonen (Sysmän Sisu)49,55
9.Sanne Erkkola (Turun Urheiluliitto)49,34
10.Janette Lepistö (Lehtimäen Jyske)49,28

3000 m esteet finaali, miehet

#UrheilijaTulos
1.Topi Raitanen (Helsingin Kisa-Veikot)8.45,92
2.Miika Tenhunen (Nivalan Urheilijat)9.01,28
3.Eemil Helander (Jyväskylän Kenttäurheilijat)9.01,44 PB
4.Hannu Granberg (Lahden Ahkera)9.03,29
5.Joonas Harjamäki (Helsingin Kisa-Veikot)9.16,19
6.Jari Piller (Vehkalahden Veikot)9.20,35
7.Mikko Hirvonen (Joensuun Kataja)9.21,30
8.Kari Poutiainen (Limingan Niittomiehet)9.28,86 PB
9.Walte Hautala (Lahden Ahkera)9.32,96
10.Samuel Auvinen (Joensuun Kataja)9.36,04 PB
11.Eero Heinonen (Turun Urheiluliitto)9.39,35 PB
12.Väinö Klemola (Kuopion Reipas)9.46,45
13.Vilho Helenius (Nokian Urheilijat)9.51,86


3000 m esteet finaali, naiset

#UrheilijaTulos
1.Camilla Richardsson (Vasa IS)9.44,21
2.Janica Rauma (Forssan Salama)10.08,43
3.Sofie Lövdahl (Vasa IS)10.48,10
4.Linnea Harala (Someron Esa)10.48,56 PB
5.Aino Kuljukka (Lahden Ahkera)10.55,88
6.Oona Kettunen (Karhulan Katajaiset)10.56,42
7.Emma Hakala (Espoon Tapiot)10.57,42 PB
8.Pihla Hokkanen (Kuopion Reipas)10.59,70
9.Sara-Elise Ruokonen (Kuusjoen Humu)11.06,73
10.Emma Hietaranta (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)11.10,53
11.Oona-Mari Hakulinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11.11,90
12.Anni Suominen (Raision Kuula)11.15,59
13.Salla Laukkanen (Lahden Ahkera)11.20,57
14.Roosa Hämäläinen (Kälviän Tarmo)11.24,33
-Astrid Snäll (Forssan Salama)DNF
-Mira Tuominen (Forssan Salama)DNF

Kuula karsinta, naiset

#UrheilijaTulos
1.Suvi Helin (Tampereen Pyrintö)14,94 Q
2.Eveliina Rouvali (Kuopion Reipas)14,62 Q
3.Katri Hirvonen (Joensuun Kataja)14,59 Q
4.Henna Sallinen (Savonlinnan Riento)14,22 Q
5.Senja Mäkitörmä (Varpaisjärven Vire)14,05 Q
6.Suvi Arvela (Vehmaan Kiisto)13,78 Q
7.Emilia Kangas (Seinäjon Seudun Urheilijat)13,51 q
8.Oona Viljanen (Oriveden Ponnistus)13,27 q PB
9.Jessica Meriheinä (Liljendal IK)13,12 q
10.Hennariikka Järvinen (Turun Urheiluliitto)13,03 q


Kolmiloikka karsinta, miehet

#UrheilijaTulos
1.Simo Lipsanen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)15,75 Q
2.Arttu Tyystjärvi (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)15,54 Q
3.Tuomas Kaukolahti (Kenttäurheilijat -58)15,52 Q
4.Veikko Nugraha (Espoon Tapiot)15,37 Q
5.Topias Koukkula (Kangasalan Urheilijat -68)15,05 Q
6.Daniel Ofosu (Turun Weikot Yleisurheilu)14,82 Q
7.Antti Tiekso (Turun Weikot)14,67 Q
8.Aapo Karvinen (Vammalan Seudun Voima)14,51 q
9.Juho Nieminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14,39 q
10.Oliver Kärki (Vaasan Vasama)14,24 q

Seiväs finaali, miehet

#UrheilijaTulos
1.Tomas Wecksten (Karhulan Urheilijat)531
2.Anton Kunnas (IF Sibbo-Vargarna)511
3.Eetu Turakainen (Turun Urheiluliitto)501
3.Einari Välimäki (Noormarkun Nopsa)501
5.Mikko Paavola (Alajärven Ankkurit)501
6.Juuso Toivonen (Ähtärin Urheilijat)481
7.Jere Keskinen (Vaasan Toverit)481
-Aleksi Saarelainen (Espoon Tapiot)NM
-Tuomas Outinen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)NM
-Juho Alasaari (Laihian Luja)NM


Moukari finaali, naiset

#UrheilijaTulos
1.Krista Tervo (Karhulan Katajaiset)69.58
2.Kati Ojaloo (Noormarkun Nopsa)67,95
3.Suvi Koskinen (Kauhajoen Karhu)64,87 PB
4.Inga Linna (Riihimäen Kisko)63,33
5.Heli Rinnekari (Nurmijärven Yleisurheilu)62,73 PB
6.Kiira Väänänen (Varpaisjärven Vire)62,56 PB
7.Johanna Witka (Someron Esa)61,30
8.Silja Kosonen (Someron Esa)61,15 PB
9.Tytti Oikarainen (Posion Pyrintö)55,01
10.Sara Killinen (Lapuan Virkiä)54,12

400 m alkuerät, naiset

#UrheilijaTulos
1.Eveliina Määttänen (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)1.00,18 Q
2.Oona Hujanen (Helsingin Kisa-Veikot)1.00,59 Q
3.Viivi Lehikoinen (Helsingfors IFK)1.00,63 Q
4.Mathilda Kvist (Vasa IS)1.00,84 q
5.Nea Mattila (Helsingfors IFK)1.00,87 Q
6.Martta Rautala (Viipurin Urheilijat)1.01,18 Q
7.Elin Mickos (IF Sibbo-Vargarna)1.01,31 q
8.Annika Hannola (Helsingin Kisa-Veikot)1.01,77 q


Seiväs karsinta, naiset

#UrheilijaTulos
1.Laura Ollikainen (Varkauden Kenttä-Veikot)375 Q
2.Saga Andersson (Esbo IF)375 Q
3.Enna Hassinen (Oulun Pyrintö)375 Q
4.Aino Siitonen (Helsingin Kisa-Veikot)375 Q
5.Henriikka Könönen (Kuivasjärven Aura)375 Q
6.Wilma Murto (Salon Vilpas)375 Q
7.Elina Lampela (Oulun Pyrintö)375 Q
8.Pinja Koivumäki (Lauttakylän Luja)370 q
9.Kiia Jullenmaa (Porin Yleisurheilu)370 q
10.Essi Melender (Vaasan Vasama)365 q
11.Tuuli Kujala (Seinäjoen Seudun Urheilijat)365 q PB

400 m aidat alkuerät, miehet

#UrheilijaTulos
1.Oskari Mörö (FIN)52,43 Q
2.Joni Vainio-Kaila (Laitilan Jyske)52,63 Q
3.Tuomas Lehtonen (Liedon Parma)52,99 Q
4.Kalle Stylman (Liedon Parma)53,13 PB Q
5.Lauri Eneh (Tampereen Urheilijat -38)53,26 PB q
6.Jonni Blomqvist (Borgå Akilles)53,53 Q
7.Anton Tallbacka (HIFK)53,79 Q
8.Eero Ilomäki (HIFK)54,78 PB Q


Keihäs karsinta, miehet

#UrheilijaTulos
1.Antti Ruuskanen (Pielaveden Sampo)76,67 Q
2.Sami Peltomäki (Alajärven Ankkurit)76,46 Q
3.Toni Kuusela (Kuortaneen Koitto)75,39 Q
4.Lassi Saarinen (Keuruun Kisailijat)74,17 Q
5.Teemu Wirkkala (Toholammin Urheilijat)74,14 Q
6.Lassi Etelätalo (Joensuun Kataja)74,10 Q
7.Teo Takala (IF Raseborg)72,88 q
8.Jarmo Marttila (Kälviän Tarmo)72,51 q
9.Teemu Narvi (Kankaanpään Seudun Leisku)72,09 q
10.Toni Keränen (Limingan Niittomiehet)71,73 q

100 m alkuerät, miehet

#UrheilijaTulos
1.Riku Illukka (Vantaan Salamat)10,59 Q
2.Konsta Alatupa (Kokkolan Työväen Urheilijat)10,61 Q
3.Otto Ahlfors (Ikaalisten Urheilijat)10,67 Q
4.Tuukka Huuskola (EsboIF)10,73 Q
5.Samuel Purola (Oulun Pyrintö)10,73 Q
6.Willem Kajander (Borgå Akilles)10,75 Q
7.Jesse Väyrynen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)10,76 q
8.Kristian Pulli (Kaipolan Vire)10,77 q


Kolmiloikka karsinta, naiset

#UrheilijaTulos
1.Kristiina Mäkelä (Orimattilan Jymy)13,62 Q
2.Senni Salminen (Imatran Urheilijat)13,21 Q
3.Emma Pullola (Vaasan Vasama)13,12 Q
4.Sini Sanaslahti (Kaipolan Vire)12,70 Q
5.Jessica Kähärä (Mikkelin Kilpa-Veikot)12,67 Q
6.Elina Kostiainen (Vihdin Viesti)12,65 Q
7.Liisa Naskali (Nokian Urheilijat)12,65 Q
8.Elina Torro (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)12,60 Q
9.Jessica Miettinen (Joensuun Kataja)12,58 Q
10.Saara Hakanen (Helsingin Kisa-Veikot)12,53 q

100 m alkuerät, naiset

#UrheilijaTulos
1.Anniina Kortetmaa (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,66 Q
2.Hanna-Maari Latvala (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,80 Q
3.Lotta Kemppinen (Helsingfors IFK)11,82 Q
4.Taika Koilahti (Turun Weikot)11,91 Q
5.Johanna Kylmänen (Raision Kuula)11,98 Q
6.Jenna Jokela (Helsingfors IFK)12,01 Q
7.Jenna Kokkonen (Kajaanin Kipinä)12,04 q
8.Jandeh Jallow (Oulun Pyrintö)12,07 q


10-ottelu korkeus, miehet

#UrheilijaTulos
1.Elmo Savola (Lappajärven Veikot)193 (740)
2.Juuso Hassi (Oriveden Ponnistus)190 (714)
3.Petri Ihander (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)181 (636)
4.Jere Liskojärvi (Helsingin Tarmo)178 PB (610)
5.Otto Ylöstalo (IF Sibbo Vargarna)175 (585)
6.Ville Kattelus (Ylihärmän Junkkarit)172 (560)
7.Tuomas Helin (Lahden Ahkera)172 (560)
8.Leo Uusimäki (Kenttäurheilijat -58)169 (536)
-Petri Lemmetyinen (Kenttäurheilijat -58)NM

800 m alkuerät, miehet

#UrheilijaTulos
1.Ville Lampinen (Kenttäurheilijat -58)1.52,71 Q
2.Jaakko Lehtilä (Helsingfors IFK)1.52,96 Q
3.Elias Tuominen (Naantalin Löyly)1.53,23 q
4.Janne Kanerva (Lahden Ahkera)1.53,46 PB q
5.Markus Teijula (Naantalin Löyly)1.53,76 Q
6.Matias Tiiro (Limingan Niittomiehet)1.53,89 Q
7.Joonas Rinne (Saarijärven Pullistus)1.54,64 Q
8.Niko Viljola (Helsingin Kisa-Veikot)1.54,80 Q


800 m alkuerät, naiset

#UrheilijaTulos
1.Sara Kuivisto (Borgå Akilles)2.10,57 Q
2.Moona Latvala (Helsingin Kisa-Veikot)2.11,77 Q
3.Ronja Koskela (Kuivasjärven Aura)2.11,82 PB q
4.Heini Ikonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.12,19 q
5.Kaisa Honkaharju (Kälviän Tarmo)2.12,52 Q
6.Alisa Virtanen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)2.13,41 Q
7.Marika Aarnio (Turun Weikot)2.13,98 PB
8.Roosa Lahtinen (Tampereen Pyrintö)2.14,76
9.Veera Hakomäki (Seinäjoen Seudun Urheilijat)2.16,96
10.Pinja Kotinurmi (Lahden Ahkera)2.17,45
11.Katri Gauriloff (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)2.19,56
12.Erika Utriainen (Veistiluodon Kisa-Veikot)2.20,07
-Riina Heikkonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)DNF

7-ottelu keihäs, naiset

#UrheilijaTulos
1.Jutta Heikkinen (Joensuun Kataja)45,30 (769)
2.Miia Sillman (Tampereen Pyrintö)44,59 (756)
3.Maria Huntington (Tampereen Pyrintö)44,20 PB (748)
4.Amanda Liljendal (Borgå Akilles)42,78 (721)
5.Hertta Heikkinen (Joensuun Kataja)40,42 (675)
6.Iina-Kaisa Mäkelä (Kenttäurheilijat -58)40,03 (668)
7.Janette Hanski (Karhulan Urheilijat)38,16 (632)
8.Laura Lepistö (Porin Yleisurheilu)38,07 PB (630)
9.Maria Peura (Tervolan Terävä)36,23 (595)
10.Valentina Lemettinen (Seinäjoen Seudun Urheilijat)35,42
11.Minttu Mattinen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)34,85 PB (569)
12.Heidi Parikka (Helsingin Kisa-Veikot)32,92 (532)
13.Iitu Sutela (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)29,45 (466)
14.Karoliina Isoaho (Espoon Tapiot)21,27 (313)


10-ottelu kuula, miehet

#UrheilijaTulos
1.Elmo Savola (Lappajärven Veikot)14,10 PB (734)
2.Eetu Kangas (Seinäjoen Seudun Urheilijat)13,24 (682)
3.Juuso Hassi (Oriveden Ponnistus)12,91 (662)
4.Ville Kattelus (Ylihärmän Junkkarit)12,84 (657)
5.Petri Ihander (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)12,72 PB (650)
6.Petri Lemmetyinen (Kenttäurheilijat -58)12,59 (642)
7.Otto Ylöstalo (IF Sibbo Vargarna)12,28 (623)
8.Leo Uusimäki (Kenttäurheilijat -58)11,80 (594)
9.Jere Liskojärvi (Helsingin Tarmo)11,02 (547)
10.Tuomas Helin (Lahden Ahkera)10,67 (526)

7-ottelu pituus, naiset

#UrheilijaTulos
1.Maria Huntington (Tampereen Pyrintö)643 (985)
2.Miia Sillman (Tampereen Pyrintö)621 (915)
3.Hertta Heikkinen (Joensuun Kataja)604 PB (862)
4.Amanda Liljendal (Borgå Akilles)570 PB (759)
5.Janette Hanski (Karhulan Urheilijat)569 PB (756)
6.Jutta Heikkinen (Joensuun Kataja)568 (753)
7.Heidi Parikka (Helsingin Kisa-Veikot)556 (717)
8.Maria Peura (Tervolan Terävä)555 (715)
9.Laura Lepistö (Porin Yleisurheilu)543 PB (680)
10.Iitu Sutela (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)528 (637)
11.Iina-Kaisa Mäkelä (Kenttäurheilijat -58)523 (623)
12.Minttu Mattinen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)520 (614)
13.Valentina Lemettinen (Seinäjoen Seudun Urheilijat)509 (584)
14.Karoliina Isoaho (Espoon Tapiot)509 (584)


Korkeus karsinta, miehet

#UrheilijaTulos
1.Daniel Kosonen (Tampereen Pyrintö)197 q
2.Arttu Mattila (Äänekosken Urheilijat)197 q
3.Jesse Huttunen (Savitaipaleen Urheilijat)197 q
4.Artturi Tipiö (Teuvan Rivakka)197 q
5.Valtteri Välimäki (Uudenkaupungin Kenttäkarhut)197 q
6.Samuli Eriksson (Salon Vilpas)197 q
7.Ville Waher (Turun Urheiluliitto)197 q
8.Julius Kuusela (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)197 q
9.Aleksi Klemola (Ullavan Kilpa)194 q
10.Matias Mustonen (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)194 q
11.Mika Hietaniemi (Espoon Tapiot)194 q
12.Herman Haavisto (Kannuksen Ura)194
13.Valtteri Mattila (Äänekosken Urheilijat)190
14.Casper Tillander (IF Sibbo-Vargarna)190
15.Joonatan Veijola (Hämeenlinnan Tarmo)190
16.Sebastian Widjeskog (IF Åsarna)185
-Ville Eikkula (Tampereen Pyrintö)NM

Kiekko karsinta, miehet

#UrheilijaTulos
1.Ville Kivioja (Nokian Urheilijat)52,81 Q
2.Oskari Perälampi (Espoon Tapiot)52,68 Q
3.Raine Munukka (Kuortaneen Kunto)51,91 Q
4.Teemu Poikolainen (Joensuun Kataja)49,47 q
5.Sami Aartolahti (Lahden Ahkera)48,76 q
6.Olli-Pekka Korhonen (Kaavin Kaiku)48,40 q
7.Juha Lahdenranta (Porin Yleisurheilu)48,22 q
8.Jouni Helppikangas (Orimattilan Jymy)48,08 q
9.Olli Takala (Lahden Ahkerta)47,99 q
10.Aaro Leinonen (Rymättylän Soihtu)47,58 q PB
11.Eero Ahola (Porin Yleisurheilu)46,71
12.Jussi Hämelahti (Längelmäen Urheilijat)46,51
13.Mika Ruhtinas (Jyväskylän Kenttäurheilijat)45,78
14.Topi Laitila (Teuvan Rivakka)45,77
15.Mikko Martinmäki (Raahen Vesa)45,12
16.Juuso Sillanpää (Jyväskylän Kenttäurheilijat)44,91
17.Eero Virtanen (Imatran Urheilijat)39,89


10-ottelu pituus, miehet

#UrheilijaTulos
1.Elmo Savola (Lappajärven Veikot)700 (814)
2.Petri Ihander (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)690 (790)
3.Juuso Hassi (Oriveden Ponnistus)689 (788)
4.Ville Kattelus (Ylihärmän Junkkarit)670 PB (743)
5.Leo Uusimäki (Kenttäurheilijat -58)667 (736)
6.Jere Liskojärvi (Helsingin Tarmo)666 (734)
7.Otto Ylöstalo (IF Sibbo Vargarna)663 (727)
8.Petri Lemmetyinen (Kenttäurheilijat -58)646 (688)
9.Eetu Kangas (Seinäjoen Seudun Urheilijat)611 (610)
10.Tuomas Helin (Lahden Ahkera)605 (597)
-Aleksi Salminen (Harjavallan Jymy)NM

10-ottelu 100 m, miehet

#UrheilijaTulos
1.Elmo Savola (Lappajärven Veikot)10,99 (863)
2.Leo Uusimäki (Kenttäurheilijat -58)11,02 (856)
3.Juuso Hassi (Oriveden Ponnistus)11,19 (819)
3.Petri Ihander (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)11,19 (819)
5.Aleksi Salminen (Harjavallan Jymy)11,45 (763)
6.Petri Lemmetyinen (Kenttäurheilijat -58)11,52 (748)
7.Ville Kattelus (Ylihärmän Junkkarit)11,53 (746)
8.Jere Liskojärvi (Helsingin Tarmo)11,68 (715)
9.Otto Ylöstalo (IF Sibbo Vargarna)11,71 (709)
10.Eetu Kangas (Seinäjoen Seudun Urheilijat)11,73 (705)
11.Tuomas Helin (Lahden Ahkera)11,81 (689)

Kalevan kisat pe 2.8.2019


Naisten 100 m aidat

#UrheilijaAika (-0,2)
1.Reetta Hurske (Tampereen Pyrintö)13,05
2.Nooralotta Neziri (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,05
3.Annimari Korte (Helsingfors IFK)13,12
4.Matilda Bogdanoff (Helsingfors IFK)13,15
5.Julia Enarvi (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,79
6.Anni Siirtola (Helsingin Kisa-Veikot)13,88
7.Saara Keskitalo (Espoon Tapiot)13,96
8.Viivi Avikainen (Lahden Ahkera)14,15

Miesten pituus

#UrheilijaTulos
1.Kristian Pulli (Kaipolan Vire)789
2.Roni Ollikainen (Helsingin Kisa-Veikot)783
3.Eero Haapala (Viipurin Urheilijat)767
4.Arttu Pajulahti (Viipurin Urheilijat)753
5.Kalle Salminen (Joensuun Kataja)748
6.Pyry Keränen (Karkkilan Pojat)741
7.Joona Kokkola (Valtimon Vasama)718
8.Joska Tommola (Lahden Ahkera)708
9.Ville Hakomäki (Ylihärmän Junkkarit)691
10.Jimi Nukala (Vasa IS)689



Miesten 1500 metriä

#UrheilijaAika
1.Joonas Rinne (Saarijärven Pullistus)3.57,05
2.Samu Mikkonen (Joensuun Kataja)3.59,05
3.Martti Siikaluoma (Lahden Ahkera)3.59,17
4.Tuomo Salonen (Espoon Tapiot)3.59,94
5.Panu Jantunen (HKV)4.00,92
6.Tommi Sundell (Porin Yleisurheilu)4.01,26
7.Tuomas Puputti (IF Raseborg)4.01,88
8.Samuli Hussa (Limingan Niittomiehet)4.02,22
9.Antton Launto (Sauvon Urheilijat)4.03,44
10.Jiri Karjalainen (Joensuun Kataja)4.05,40
11.Santtu Heikkinen (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)4.05,65
12.Samu Heikkonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)4.05,85
13.Tuure Haapanen (Turun Urheiluliitto)4.06,46
14.Niklas Heikkilä (Kuusankosken Urheiluseura)4.10,30

Naisten kiekko

#UrheilijaTulos
1.Salla Sipponen (Keuruun Kisailijat)56,29
2.Sanna Kämäräinen (Lapinlahden Veto)55,66
3.Vilma Paakkala (Espoon Tapiot)51,99
4.Lotta-Kaisa Eliander (Turun Urheiluliitto)51,58
5.Johanna Lehtiö (Kenttäurheilijat -58)50,70
6.Katri Hirvonen (Joensuun Kataja)49,47
7.Krista Uusi-Kinnala (Laitilan Jyske)48,29
8.Elina Mattila (Turun Urheiluliitto)47,63
9.Tuula Penttinen (Puumalan Viri)46,32



10000 m finaali, naiset

#UrheilijaTulos
1.Johanna Peiponen (Rovaniemen Lappi)33.59,63
2.Alisa Vainio (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)34.05,00
3.Katarina Skräddar (Helsingin Jyry)34.08,64 PB
4.Laura Manninen (Kenttäurheilijat -58)34.56,98
5.Jenni Moskari (Kenttäurheilijat -58)35.03,13 PB
6.Minttu Hukka (Helsingin Kisa-Veikot)35.05,92 PB
7.Annemari Kiekara (Forssan Salama)35.05,92
8.Minna Syvälä (Espoon Tapiot)35.52,60 PB
9.Josefin Sjölind-Kohtamäki (HIFK)36.14,36
10.Anne-Marika Partanen (Kuopion Reipas)36.32,94 PB
11.Krista Lindholm (Pudasjärven Urheilijat)36.39,92 PB
12.Sofia Muinonen (Espoon Tapiot)36.44,24 PB
13.Johanna Lindholm (Lovisa Tor)36.55,31 PB
14.Iida Haataja (Pudasjärven Urheilijat)36.54,42
15.Nina Chydenius (Gamlakarleby IF)37.15,04
16.Laura Karkkulainen (Pyhäselän Urheilijat)37.41,52
17.Jenni Keränen (Oulun Pyrintö)38.09,41
18.Tiina Alhonen (Vaajakosken Kuohu)38.12,89 PB
19.Laura Heikkilä (Run Club)38.15,24 PB
-Natalia Nylund (Lahden Ahkera)DNF


7-ottelu 200 m, naiset

#UrheilijaTulos
1.Hertta Heikkinen (Joensuun Kataja)24,22 PB (960)
2.Maria Huntington (Tampereen Pyrintö)24,29 PB (953)
3.Jutta Heikkinen (Joensuun Kataja)24,62 PB (922)
4.Miia Sillman (Tampereen Pyrintö)25,16 (872)
5.Laura Lepistö (Porin Yleisurheilu)25,88 PB (808)
6.Amanda Liljendal (Borgå Akilles)25,97 (800)
7.Maria Peura (Tervolan Terävä)25,98 (799)
8.Heidi Parikka (Helsingin Kisa-Veikot)26,13 (786)
9.Reeta Valve (Muuramen Yritys)26,40 (763)
10.Valentina Lemettinen (Seinäjoen Seudun Urheilijat)26,77 (731)
11.Janette Hanski (Karhulan Urheilijat)26,82 (727)
12.Minttu Mattinen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)27,47 (673)
13.Karoliina Isoaho (Espoon Tapiot)27,57 (665)
14.Iina-Kaisa Mäkelä (Kenttäurheilijat -58)27,75 (651)
15.Iitu Sutela (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)28,22 (614)
16.Lotta Putkiranta (Espoon Tapiot)28,65 (581)

7-ottelu tilanne 4/7

#UrheilijaTulos
1.Maria Huntington (Tampereen Pyrintö)3786
2.Miia Sillman (Tampereen Pyrintö)3619
3.Jutta Heikkinen (Joensuun Kataja)3575
4.Hertta Heikkinen (Joensuun Kataja)3511
5.Janette Hanski (Karhulan Urheilijat)3042
6.Amanda Liljendal (Borgå Akilles)3017
7.Heidi Parikka (Helsingin Kisa-Veikot)2846
8.Maria Peura (Tervolan Terävä)2841
9.Iina-Kaisa Mäkelä (Kenttäurheilijat -58)2831
10.Reeta Valve (Muuramen Yritys)2808
11.Minttu Mattinen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)2751
12.Laura Lepistö (Porin Yleisurheilu)2747
13.Valentina Lemettinen (Seinäjoen Seudun Urheilijat)2730
14.Iitu Sutela (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)2693
15.Karoliina Isoaho (Espoon Tapiot)2577
16.Lotta Putkiranta (Espoon Tapiot)2256
-Elisa Oksanen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)DNF


400 m finaali, miehet

#UrheilijaTulos
1.Eljas Aalto (IF Sibbo Vargarna)47,79
2.Ville Lampinen (Kenttäurheilijat -58)48,03
3.Christoffer Envall (IK Falken)48,07
4.Erik Back (HIFK)48,20
5.Ville Aarnivala (Tampereen Pyrintö)48,29
6.Ilari Ryyppö (Tampereen Pyrintö)48,36 PB
7.Filip Johansson (Gamlakarleby IF)48,57
8.Tommi Mäkinen (Helsingin Kisa-Veikot)48,88

400 m finaali, naiset

#UrheilijaTulos
1.Amira Chokairy (Helsingin Kisa-Veikot)55,84
2.Jeanine Nygård (IF Drott)56,12
3.Ida Ravaska (Veitsiluodon Kisaveikot)56,16
4.Kristiina Halonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)56,28
5.Viola Westling (Turun Urheiluliitto)56,68
6.Heidi Erkinheimo (Seinäjoen Seudun Urheilijat)56,93
7.Malva Nylund (Vasa IS)57,71
8.Alisa Aalto (Tampereen Pyrintö)57,85


Moukari finaali, miehet

#UrheilijaTulos
1.Henri Liipola (Someron Esa)73,29
2.Aaron Kangas (Kankaanpäänseudun Leisku)73,17
3.Tuomas Seppänen (Noormarkun Nopsa)72,15
4.Aleksi Jaakkola (Vehmaisten Urheilijat)71,84
5.Tommi Remes (Kiuruveden Urheilijat)70,96
6.Roope Auvinen (Sjundeå IF)69,32
7.Markus Kokkonen (Pyhäselän Urheilijat)68,77
8.Marco Kammer (Helsingfors IFK)65,01
9.Petri Rautio (Oulun Pyrintö)60,75
10.Fredrik Fröberg (Sjundeå IF)59,46

1500 m finaali, naiset

#UrheilijaTulos
1.Sara Kuivisto (Borgå Akilles)4.18,00
2.Kristiina Mäki (Lahden Ahkera)4.21,36
3.Nathalie Blomqvist (IK Falken)4.22,87 PB
4.Moona Korkealaakso (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)4.28,52 PB
5.Katja Blunden (Helsingin Kisa-Veikot)4.29,51
6.Reetta Joronen (Savonlinnan Riento)4.31,60
7.Alisa Virtanen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)4.31,90 PB
8.Kaisa Honkaharju (Kälviän Tarmo)4.34,39 PB
9.Moona Latvala (Helsingin Kisa-Veikot)4.35,35
10.Mona Jäppinen (Helsingin Kisa-Veikot)4.37,72
11.Katri Gauriloff (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)4.42,33
12.Ilona Välimäki (Uudenkaupungin kenttäkarhut)4.43,57
13.Pihla Hokkanen (Kuopion Reipas)4.45,04


100 m aidat alkuerät, naiset

#UrheilijaTulos
1.Annimari Korte (Helsingfors IFK)13,14 Q
2.Nooralotta Neziri (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,16 Q
3.Matilda Bogdanoff (Helsingfors IFK)13,25 Q
4.Reetta Hurske (Tampereen Pyrintö)13,43 Q
5.Anni Siirtola (Helsingin Kisa-Veikot)13,71 Q
6.Julia Enarvi (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,72 Q
7.Viivi Avikainen (Lahden Ahkera)13,98 q
8.Saara Keskitalo (Espoon Tapiot)14,07 q
9.Olivia Ben Kalifa (Tampereen Pyrintö)14,34
10.Janette Rinne (Helsingin Kisa-Veikot)14,34
11.Ella Nisula (Kuivasjärven Aura)14,50
12.Noora Kauranen (Hämeenlinnan Tarmo)14,50
13.Nora-Julia Isoluoma (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14,58
14.Sonja Stång (Kuivasjärven Aura)14,59
15.Niina Karttunen (Savonlinnan Riento)14,69
16.Emma Hyvärinen (Turun Urheiluliitto)14,70
17.Lotta Vento (Turun Urheiluliitto)14,89
18.Erin Karjalahti (Nurmijärven Yleisurheilu)15,00
19.Petra-Sofia Laakso (Savonlinnan Riento)15,11
-Eveliina Bogdanoff (Kuivasjärven Aura)DNF

Pituus finaali, naiset

#UrheilijaTulos
1.Taika Koilahti (Turun Weikot)669 PB
2.Anne-Mari Lehtiö (Kenttäurheilijat -58)624
3.Marika Partinen (Joensuun Kataja)618
4.Sini Sanaslahti (Kaipolan Vire)615 PB
5.Roosa Määttälä (Kokkolan Veikot)611
6.Emmi Mäkinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)599
7.Aino Tapio (IF Sibbo-Vargarna)591
8.Neea Käyhkö (Savonlinnan Riento)587 PB
9.Oona Hietala (Tampereen Pyrintö)574
10.Jessica Miettinen (Joensuun Kataja)558


Kuula finaali, miehet

#UrheilijaTulos
1.Arttu Kangas (Kankaanpään Seudun Leisku)18,33
2.Nico Oksanen (Loimaan Voima)17,88 PB
3.Tomas Söderlund (IF Raseborg)17,54
4.Eero Ahola (Porin Yleisurheilu)17,41
5.Panu Tirkkonen (Keiteleen Kunto)17,16
6.Samuli Kyrönviita (Ikaalisten Urheilijat)16,70
7.Mikko Toiviainen (Loimaan Jankko)16,66
8.Henri Pakisjärvi (Arctic Athletics Rovaniemi)15,50
9.Niklas Loukola (Seinäjoen Seudun Urheilijat)15,19
10.Lauri Lindqvist (Siilijärven Ponnistus)14,97

Seiväs karsinta, miehet

#UrheilijaTulos
1.Jere Keskinen (Vaasan Toverit)485 q
1.Mikko Paavola (Alajärven Ankkurit)485 q
1.Tomas Wecksten (Karhulan Urheilijat)485 q
4.Anton Kunnas (IF Sibbo-Vargarna)485 q
4.Eetu Turakainen (Turun Urheiluliitto)485 q
6.Einari Välimäki (Noormarkun Nopsa)485 q
6.Aleksi Saarelainen (Espoon Tapiot)485 q
8.Juho Alasaari (Laihian Luja)485 q
9.Juuso Toivonen (Ähtärin Urheilijat)485 q
10.Tuomas Outinen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)475 q
11.Mikael Westö (Vasa IS)475
12.Jami Siira (Tampereen Pyrintö)475
13.Tommi Holttinen (Someron Esa)475
14.Joonas Jokivartio (Jyväskylän Kenttäurheilijat)460
15.Joonas Mikkanen (Lahden Ahkera)460
16.Pietari Outinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)460
17.Veeti Vesalainen (Lahden Ahkera)460
18.Iiro Suutarinen (Ähtärin Urheilijat)445


Moukari karsinta, naiset

#UrheilijaTulos
1.Kati Ojaloo (Noormarkun Nopsa)67,70 Q
2.Krista Tervo (Karhulan Katajaiset)65,31 Q
3.Suvi Koskinen (Kauhajoen Karhu)64,29 Q
4.Inga Linna (Riihimäen Kisko)62,59 Q
5.Silja Kosonen (Someron Esa)61,51 Q PB
6.Sara Killinen (Lapuan Virkiä)61,10 Q
7.Heli Rinnekari (Nurmijärven Yleisurheilu)60,57 Q
8.Johanna Witka (Someron Esa)59,65 q
9.Tytti Oikarainen (Posion Pyrintö)59,62 q PB
10.Kiira Väänänen (Varpaisjärven Vire)59,49 q
11.Julia Kivinen (Kaustisen Pohjan-Veikot)57,66
12.Tiina Rinnekari (Nurmijärven Yleisurheilu)55,81
13.Taru Kangas (Ylämaan Pyrkijät)54,93
14.Kaisu Eskelinen (Maaningan Mahti)53,87
15.Maija Valli (Kurikan Ryhti)53,26
16.Hannamari Kinnunen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)51,24
17.Andrea Österman (HIFK)50,02
18.Josefine Lundström (IF Raseborg)47,84
19.Kati Rinnekari (Nurmijärven Yleisurheilu)47,71
-Johanna Salmela (Jyväskylän Kenttäurheilijat)NM


7-ottelu tilanne 3/7

#UrheilijaTulos
1.Maria Huntington (Tampereen Pyrintö)2833
2.Miia Sillman (Tampereen Pyrintö)2747
3.Jutta Heikkinen (Joensuun Kataja)2653
4.Hertta Heikkinen (Joensuun Kataja)2551
5.Janette Hanski (Karhulan Urheilijat)2315
6.Amanda Liljendal (Borgå Akilles)2217
7.Iina-Kaisa Mäkelä (Kenttäurheilijat -58)2180
8.Iitu Sutela (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)2079
9.Minttu Mattinen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)2078
10.Heidi Parikka (Helsingin Kisa-Veikot)2060
11.Reeta Valve (Muuramen Yritys)2045
12.Maria Peura (Tervolan Terävä)2042
13.Valentina Lemettinen (Seinäjoen Seudun Urheilijat)1999
14.Laura Lepistö (Porin Yleisurheilu)1939
15.Karoliina Isoaho (Espoon Tapiot)1912
16.Lotta Putkiranta (Espoon Tapiot)1675
-Elisa Oksanen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)DNF

7-ottelu kuula, naiset

#UrheilijaTulos
1.Janette Hanski (Karhulan Urheilijat)13,24 (743)
2.Miia Sillman (Tampereen Pyrintö)12,79 (713)
3.Hertta Heikkinen (Joensuun Kataja)12,68 (706)
4.Maria Huntington (Tampereen Pyrintö)12,67 (706)
5.Jutta Heikkinen (Joensuun Kataja)12,40 (688)
6.Amanda Liljendal (Borgå Akilles)12,22 (676)
7.Iina-Kaisa Mäkelä (Kenttäurheilijat -58)11,77 (646)
8.Minttu Mattinen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)11,09 PB (601)
9.Iitu Sutela (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)10,96 (592)
10.Laura Lepistö (Porin Yleisurheilu)10,63 PB (571)
11.Heidi Parikka (Helsingin Kisa-Veikot)10,47 PB (560)
12.Valentina Lemettinen (Seinäjoen Seudun Urheilijat)10,27 PB (547)
13.Lotta Putkiranta (Espoon Tapiot)10,04 (532)
14.Reeta Valve (Muuramen Yritys)9,83 (518)
15.Karoliina Isoaho (Espoon Tapiot)9,57 (501)
16.Maria Peura (Tervolan Terävä)9,02 (465)
-Elisa Oksanen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)DNS


Keihäs karsinta, naiset

#UrheilijaTulos
1.Sanne Erkkola (Turun Urheiluliitto)55,56 Q PB
2.Janette Lepistö (Lehtimäen Jyske)52,56 Q
3.Jenni Kangas (Seinäjoen Seudun Urheilijat)52,46 Q
4.Sanni Utriainen (Tampereen Pyrintö)52,34 Q
5.Saara Lipsanen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)52,22 Q
6.Heidi Nokelainen (Joensuun Kataja)51,54 q
7.Vivian Suominen (HIFK)50,59 q
8.Miia Makkonen (Sysmän Sisu)50,50 q
9.Julia Valtanen (Rauman Urheilijat)50,14 q
10.Jatta-Mari Jääskeläinen (Turun Urheiluliitto)50,04 q
11.Meri Rautamies (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)49,97
12.Minna Hollanti (Gamlakarleby IF)49,81
13.Elina Kinnunen (Uudenkaupungin Kenttäkarhut)49,73
14.Anni-Linnea Alanen (Vaasan Vasama)48,47
15.Rebecca Ljung (Larsmo IF)46,95
16.Heli Pynnönen (Hankasalmen Hanka)46,67
17.Jelena Jaakkola (Soinin Sisu)45,97
18.Sofia Pölkky (Seinäjoen Seudun Urheilijat)45,65
19.Milja Lusila (Asikkalan Raikas)44,98


7-ottelu korkeus, naiset

#UrheilijaTulos
1.Miia Sillman (Tampereen Pyrintö)183 PB (1016)
1.Maria Huntington (Tampereen Pyrintö)183 (1016)
3.Jutta Heikkinen (Joensuun Kataja)174 PB (903)
4.Lotta Putkiranta (Espoon Tapiot)171 (867)
5.Hertta Heikkinen (Joensuun Kataja)168 (830)
6.Maria Peura (Tervolan Terävä)165 (795)
7.Iina-Kaisa Mäkelä (Kenttäurheilijat -58)162 (759)
8.Valentina Lemettinen (Seinäjoen Seudun Urheilijat)159 (724)
9.Iitu Sutela (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)159 (724)
10.Minttu Mattinen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)159 (724)
11.Reeta Valve (Muuramen Yritys)156 (689)
12.Elisa Oksanen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)156 (689)
13.Karoliina Isoaho (Espoon Tapiot)153 PB (655)
14.Janette Hanski (Karhulan Urheilijat)153 (655)
15.Laura Lepistö (Porin Yleisurheilu)153 (655)
16.Amanda Liljendal (Borgå Akilles)153 (655)
17.Heidi Parikka (Helsingin Kisa-Veikot)150 (621)

7-ottelu 100 m aidat, naiset

#UrheilijaTulos
1.Maria Huntington (Tampereen Pyrintö)13,09 PB (1111)
2.Jutta Heikkinen (Joensuun Kataja)13,42 PB (1062)
3.Miia Sillman (Tampereen Pyrintö)13,72 PB (1018)
4.Hertta Heikkinen (Joensuun Kataja)13,74 PB (1015)
5.Janette Hanski (Karhulan Urheilijat)14,44 PB (917)
6.Amanda Liljendal (Borgå Akilles)14,67 PB (886)
7.Heidi Parikka (Helsingin Kisa-Veikot)14,72 (879)
8.Elisa Oksanen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14,95 (848)
9.Reeta Valve (Muuramen Yritys)15,03 (838)
10.Maria Peura (Tervolan Terävä)15,46 PB (782)
11.Iina-Kaisa Mäkelä (Kenttäurheilijat -58)15,51 (775)
12.Iitu Sutela (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)15,61 (763)
13.Karoliina Isoaho (Espoon Tapiot)15,66 (756)
14.Minttu Mattinen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)15,69 (753)
15.Valentina Lemettinen (Seinäjoen Seudun Urheilijat)15,89 (728)
16.Laura Lepistö (Porin Yleisurheilu)16,01 (713)
17.Lotta Putkiranta (Espoon Tapiot)20,32 (276)



Kalevan kisat to 1.8.2019


20 km kävely, miehet

#UrheilijaTulos
1.Veli-Matti Partanen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)1.24,38
2.Aleksi Ojala (Urjalan Urheilijat)1.28,02
3.Joni Hava (Espoon Tapiot)1.33,04
4.Jaakko Määttänen (Espoon Tapiot)1.33,59
5.Lauri Joukas (Yläneen Kiri)1.41,06
-Matias Korpela (Turun Urheiluliitto)DQ

10 km kävely, naiset

#UrheilijaTulos
1.Enni Nurmi (Espoon Tapiot)47.30
2.Hele Haapaniemi (Espoon Tapiot)47.41 PB
3.Elisa Neuvonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)48.07
4.Venla Laiho (Laitilan Jyske)48.18 PB
5.Anniina Kivimäki (Lapuan Virkiä)48.31 PB
6.Heta Veikkola (Lapuan Virkiä)51.43 PB
7.Peppi Ahponen (Pyhäselän Urheilijat)52.37
8.Elina Heikkinen (Oulun Pyrintö)53.20
9.Venla-Nora Nirkkonen (Turun Weikot)55.05 PB
10.Sanna Mäenpää (Lapuan Virkiä)55.55 PB



10000 m finaali, miehet

#UrheilijaTulos
1.Eero Saleva (Helsingin Kisa-Veikot)30.21,21
2.Aki Nummela (Helsingin Kisa-Veikot)30.23,34 PB
3.Antti Ihamäki (Alajärven Ankkurit)30.27,74 PB
4.Henrik Goesch (Turun Urheiluliitto)30.29,30 PB
5.Henri Manninen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)30.31,44
6.Antti-Pekka Niinistö (Lahden Ahkera)30.42,02 PB
7.Ossi Kekki (Lahden Ahkera)31.08,98
8.Niklas Wihlman (Turun Urheiluliitto)31.11,11
9.Jaakko Nieminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)31.14,78
10.Matti Rauma (Turun Urheiluliitto)31.33,00
11.Björn Sandler (IK Falken)31.41,96 PB
12.Jarkko Järvenpää (Tampereen Pyrintö)31.41,98
13.Jukka Kero (Turun Urheiluliitto)31.52,20
14.Kevin Sandell (IK Falken)32.02,26 PB
15.Harri Hietamäki (Vasa IS)32.02,36 PB
16.Jaakko Kero (Turun Urheiluliitto)32.07,33
17.Samuli Huusko (Turun Urheiluliitto)32.07,54
18.Toni Valido (RunClub)32.28,49
-Tommi Hytönen (Nurmijärven Yleisurheilu)DNF

Pituus karsinta, miehet

#UrheilijaTulos
1.Kristian Pulli (Kaipolan Vire)760 Q
2.Eero Haapala (Viipurin Urheilijat)741 Q
3.Kalle Salminen (Joensuun Kataja)737 Q
4.Pyry Keränen (Karkkilan Pojat)733 Q
5.Joona Kokkola (Valtimon Vasama)732 Q
6.Arttu Pajulahti (Viipurin Urheilijat)730 Q
7.Roni Ollikainen (Helsingin Kisa-Veikot)722 q
8.Joska Tommola (Lahden Ahkera)719 q
9.Jimi Nukala (Vasa IS)712 q
10.Ville Hakomäki (Ylihärmän Junkkarit)711 q
11.Valtteri Välläri (Janakkalan Jana)700
12.Konsta Kauppinen (Orimattilan Jymy)699
13.Julius Toivola (Jyväskylän Kenttäurheilijat)689
14.Janne Etelämäki (Kuortaneen Kunto)685
15.Karim Echahid (Lahden Ahkera)680
16.Miika Mäkinen (Riihimäen Kisko)656
-Juho Nieminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)NM
-Lasse Hämelahti (Janakkalan Jana)NM
-Tuomas Rouvali (Jyväskylän Kenttäurheilijat)NM



Kiekko karsinta, naiset

#UrheilijaTulos
1.Sanna Kämäräinen (Lapinlahden Veto)52,47 Q
2.Vilma Paakkala (Espoon Tapiot)51,67 Q
3.Salla Sipponen (Keuruun Kisailijat)51,65 Q
4.Lotta-Kaisa Eliander (Turun Urheiluliitto)51,13 Q
5.Katri Hirvonen (Joensuun Kataja)50,26 Q
6.Elina Mattila (Turun Urheiluliitto)49,22 Q
7.Johanna Lehtiö (Kenttäurheilijat -58)48,96 Q
8.Helena Leveelahti (Virtain Urheilijat)48,79 Q
9.Tuula Penttinen (Puumalan Viri)48,16 q
10.Krista Uusi-Kinnala (Laitilan Jyske)46,87 q
11.Pauliina Aalto (Raision Kuula)46,47
12.Pinja Karhunen (Hämeenlinnan Tarmo)45,49
13.Silja Ahonen (Parkanon Urheilijat)45,35
14.Roosa Naula (Turun Urheiluliitto)44,90
15.Anna Olkkonen (Hartolan Voima)44,02
16.Enni Aula (Pohjan Koitto)42,96
17.Tiia Tirkkonen (Keiteleen Kunto)42,70
18.Taija Tirkkonen (Keiteleen Kunto)42,49
19.Sanni Kuparinen (Janakkalan Jana)36,30



400 m alkuerät, naiset

#UrheilijaTulos
1.Amira Chokairy (Helsingin Kisa-Veikot)55,69 Q
2.Jeanine Nygård (IF Drott)56,18 Q
3.Ida Ravaska (Veitsiluodon Kisaveikot)56,21 Q
4.Sanna Erkinheimo (Lahden Ahkera)56,27 Q
5.Kristiina Halonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)56,53 Q
6.Viola Westling (Turun Urheiluliitto)57,06 q
7.Malva Nylund (Vasa IS)57,50 q
8.Alisa Aalto (Tampereen Pyrintö)57,94 Q
9.Elin Mickos (IF Sibbo-Vargarna)58,13
10.Krista Lindholm (IF Raseborg)58,14
11.Wilma Lassfolk (IF Kraft)58,70
12.Hertta Hankimaa (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)58,84
13.Riina Heikkonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)59,99
14.Erin Karjalahti (Nurmijärven Yleisurheilu)1.00,06
-Milja Thureson (Turun Toverit)DNF

400 m alkuerät, miehet

#UrheilijaTulos
1.Christoffer Envall (IK Falken)48,43 Q
2.Ville Lampinen (Kenttäurheilijat -58)48,61 Q
3.Eljas Aalto (IF Sibbo Vargarna)48,65 Q
4.Filip Johansson (Gamlakarleby IF)48,72 q
5.Erik Back (HIFK)48,74 Q
6.Ville Aarnivala (Tampereen Pyrintö)48,75 Q
7.Ilari Ryyppö (Tampereen Pyrintö)48,77 Q
8.Tommi Mäkinen (Helsingin Kisa-Veikot)49,08 q
9.Asseri Välimäki (Noormakun Nopsa)49,30
10.Lauri Eerola (Lahden Ahkera)49,50
11.Niko Viljola (Helsingin Kisa-Veikot)49,57
12.Markus Teijula (Naantalin Löyly)49,63
13.Heikki Äijälä (Nousiaisten Susi)49,70 PB
14.Matias Linkoaho (Helsingin Kisa-Veikot)49,76
15.Eemeli Välimäki (Noormarkun Nopsa)49,81
16.Juho Pirskanen (Kuopion Reipas)49,82
17.Christian Vänttinen (Naantalin Löyly)50,04
18.Teemu Keronen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)50,06
19.Elias Jrad (Kenttäurheilijat -58)50,40
20.Robin Lainto (Turun Urheiluliitto)50,60



Korkeus karsinta, naiset

#UrheilijaTulos
1.Heta Tuuri (Lahden Ahkera)170 q
1.Jessica Kähärä (Mikkelin Kilpa-Veikot)170 q
3.Ella Junnila (Tampereen Pyrintö)165 q
3.Neea Käyhkö (Savonlinnan Riento)165 q
3.Sini Lällä (Jyväskylän Kenttäurheilijat)165 q
3.Miia Lindholm (HIFK)165 q
3.Elin Pajunen (IF Åsarna)165 q
3.Linda Sandblom (HIK Friidrott)165 q
3.Gabriela Kosonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)165 q
10.Tilda Huff (Kuivasjärven Aura Oulu)165 q
10.Viivi Voutilainen (Turun Urheiluliitto)165 q
12.Heidi Erkinheimo (Seinäjoen Seudun Urheilijat)160
13.Salla Tuominen (Tampereen Pyrintö)160

Moukari karsinta, miehet

#UrheilijaTulos
1.Tommi Remes (Kiuruveden Urheilijat)70,01 Q
2.Aaron Kangas (Kankaanpäänseudun Leisku)68,16 Q
3.Markus Kokkonen (Pyhäselän Urheilijat)66,27 Q
4.Tuomas Seppänen (Noormarkun Nopsa)65,96 Q
5.Aleksi Jaakkola (Vehmaisten Urheilijat)65,54 Q
6.Roope Auvinen (Sjundeå IF)64,46 Q
7.Henri Liipola (Someron Esa)64,20 Q
8.Marco Kammer (Helsingfors IFK)63,53 Q
9.Fredrik Fröberg (Sjundeå IF)62,70 q
10.Petri Rautio (Oulun Pyrintö)61,88 q
11.Joni Syrjälä (Tampereen Pyrintö)61,81
12.Oskari Lahtinen (Noormarkun Nopsa)61,80 PB
13.Arttu Väänänen (Varpaisjärven Vire)61,34
14.Tuomas Kalliovaara (Länsi-Uudenmaan Urheilijat Lohja)60,68
15.Simon Solvin (IK Falken)57,45
16.Juhana Karjanlahti (Alajärven Ankkurit)57,04
17.Oskari Eskola (Säkylän Urheilijat)55,20
18.Jani Pihkanen (Someron Esa)54,08
-Veikka Koskinen (Kauhajoen Karhu)NM



Pituus karsinta, naiset

#UrheilijaTulos
1.Taika Koilahti (Turun Weikot)633 Q
2.Anne-Mari Lehtiö (Kenttäurheilijat -58)611 Q
3.Sini Sanaslahti (Kaipolan Vire)610 Q PB
4.Marika Partinen (Joensuun Kataja)606 Q
5.Roosa Määttälä (Kokkolan Veikot)596 Q
5.Aino Tapio (IF Sibbo-Vargarna)596 Q
7.Emmi Mäkinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)587 q
8.Jessica Miettinen (Joensuun Kataja)584 q PB
9.Neea Käyhkö (Savonlinnan Riento)583 q
10.Oona Hietala (Tampereen Pyrintö)580 q
11.Sini Toivola (Jyväskylän Kenttäurheilijat)574
12.Gia Reinholm (Jyväskylän Kenttäurheilijat)573
13.Reeta Valve (Muuramen Yritys)572
14.Wilhelmiina Harju (Jyväskylän Kenttäurheilijat)570
15.Tilda Lipasti (HIFK)568
16.Eeva Paavilainen (Turun Weikot)568
17.Suvi Eerikäinen (Janakkalan Jana)563
18.Paula Vihtalahti (Noormarkun Nopsa)561
19.Katja Kangas (Pohjan Koitto)434
20.Selma Saarinen (Laapajärven Veikot)367
-Oona Nieminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)NM

Kuula karsinta, miehet

#UrheilijaTulos
1.Arttu Kangas (Kankaanpään Seudun Leisku)17,65 Q
2.Tomas Söderlund (IF Raseborg)17,08 Q
3.Nico Oksanen (Loimaan Voima)17,05 Q
4.Panu Tirkkonen (Keiteleen Kunto)16,78 Q
5.Eero Ahola (Porin Yleisurheilu)16,61 Q
6.Mikko Toiviainen (Loimaan Jankko)16,57 Q
7.Samuli Kyrönviita (Ikaalisten Urheilijat)16,54 Q
8.Niklas Loukola (Seinäjoen Seudun Urheilijat)16,23 q
9.Henri Pakisjärvi (Arctic Athletics Rovaniemi)15,42 q
10.Lauri Lindqvist (Siilijärven Ponnistus)15,38 q
11.Jussi Tukeva (Jalasjärven Jalas)15,32
12.Vesa Leveelahti (Virtain Urheilijat)14,68
13.Jonas Solvin (IK Falken)14,64
14.Olli Niemi (Kangasalan Kisa)14,38
15.Matti Kahilainen (Pihtiputaan Tuisku)14,37
16.Kalle Savolainen (Keiteleen Nuju)14,23
17.Jani Santala (Himangan Urheilijat)13,93



Kalevan kisat 2018


Vuoden 2018 Kalevan kisat käytiin 19.–22.7.2018 Jyväskylässä Harjun kentällä. Kisat järjestettiin Jyväskylässä kuudennen kerran. Edellisen kerran Jyväskylässä kisattiin Suomen mestaruuksista vuonna 2006. Seuraavassa 2018 Kalevan kisojen mitalistit lajeittain.

Tuplamestareita Harjulla nähtiin kaksi: miehissä Markus Teijula voitti 400 m ja 800 m mestaruudet, naisissa Sara Kuivisto oli edellisvuoden tapaan paras sekä 800 että 1500 metrillä. Milja Thureson oli myös hurjassa vireessä Jyväskylässä. Hän voitti pikamatkoilta peräti kolme mitalia: hopeaa 100 metriltä, kultaa 200 metriltä ja hopeaa 400 metriltä.

Miehet

Laji1.2.3.
100 mEetu RantalaSamuel PurolaOtto Alhfors
200 mOskari LehtonenRoope SaarinenEljas Aalto
400 mMarkus TeijulaChristopher EnvallErik Back
800 mMarkus TeijulaJoonas RinneVille Lampinen
1500 mJoonas RinneTuomo SalonenPanu Jantunen
5000 mArttu VattulainenEero SalevaJaakko Piesanen
10000 mJaakko PiesanenOssi KekkiHenri Manninen
110 m aidatElmo LakkaViktor KanteleIlari Manninen
400 m aidatJoni Vainio-KailaChibunna EzeabasirimPetteri Monni
3000 m esteetTopi RaitanenHannu GranbergMiika Tenhunen
20 km kävelyVeli-Matti PartanenElmo KoivunenJaakko Määttänen
KorkeushyppySamuli ErikssonArttu MattilaMatias Mustonen
SeiväshyppyUrho KujanpääTomas WeckstenTommi Holttinen
PituushyppyKristian BäckHenri VäyrynenKristian Pulli
KolmiloikkaSimo LipsanenTopias KoukkulaVeikko Nugraha
KuulantyöntöTopi KööpikkäArttu KangasTomas Söderlund
KiekonheittoFrantz KrugerPyry NiskalaOskari Perälampi
MoukarinheittoHenri LiipolaTuomas SeppänenAaron Kangas
KeihäänheittoOliver HelanderToni KeränenTeo Takala
KymmenotteluJuuso HassiLeo UusimäkiEetu Kangas


Naiset

Laji1.2.3.
100 mAnniina KortetmaaMilja ThuresonJohanna Kylmänen
200 mMilja ThuresonAino PulkkinenSara Francis
400 mAino PulkkinenMilja ThuresonKatri Mustola
800 mSara KuivistoJonna JulinAino Paunonen
1500 mSara KuivistoKristiina MäkiNathalie Blomqvist
5000 mKristiina MäkiJanica RaumaAlisa Vainio
10000 mAlisa VainoLaura ManninenKatarina Skräddar
110 m aidatNooralotta NeziriAnnimari KorteReetta Hurske
400 m aidatViivi LehikoinenHilla UusimäkiNea Mattila
3000 m esteetCamilla RichardssonSandra ErikssonAstrid Snäll
10 km kävelyElisa NeuvonenEnni NurmiTiia Kuikka
KorkeushyppyEleriin HaasElla JunnilaJessica Kähärä
SeiväshyppyWilma MurtoMinna NikkanenSaga Andersson
PituushyppyKira KytöläTaika KoilahtiJessica Kähärä
KolmiloikkaKristiina MäkeläKira KytöläSanna Nygård
KuulantyöntöSenja MäkitörmäKaisa KymäläinenSuvi Helin
KiekonheittoSanna KämäräinenHelena LeveelahtiKatri Hirvonen
MoukarinheittoKrista TervoInga LinnaMerja Korpela
KeihäänheittoJenni KangasSaara LipsanenHeidi Nokelainen
SeitsenotteluMaria HuntingtonMiia SillmanHertta Heikkinen


Kalevan kisat 2017


Vuoden 2017 Kalevan kisat kilpailtiin 20.–23.7.2017 Seinäjoella. Kisat järjestettiin Seinäjoella neljännen kerran. Edellisen kerran Seinäjoella kisattiin Suomen mestaruuksista vuonna 1999. Seuraavassa 2017 Kalevan kisojen mitalistit lajeittain.

Tuplamestareita Seinäjoella nähtiin peräti neljä. Miehissä Samuli Samuelsson voitti pikamatkojen 100 m ja 200 m mestaruudet. Ville Lampinen puolestaan oli paras sekä 400 että 800 metrin matkoilla. Naisissa Hanna-Maari Latvala dominoi pikamatkoja voittamalla sekä 100 m että 200 m mestaruudet. Sara Kuivisto oli puolestaan keskimatkojen valtiatar voittaessaan sekä 800 että 1500 metriä.

Miehet

Laji1.2.3.
100 mSamuli SamuelssonOtto AlhforsVille Myllymäki
200 mSamuli SamuelssonJani KoskelaEljas Aalto
400 mVille LampinenTommi MäkinenJuho Vanhala
800 mVille LampinenJaakko LaaksoJoonas Rinne
1500 mJoonas RinneSamu MikkonenTuomo Salonen
5000 mRobin RyynänenJarkko JärvenpääEero Saleva
10000 mJarkko JärvenpääTuomas JokinenMatti Rauma
110 m aidatElmo LakkaIlari ManninenViktor Kantele
400 m aidatOskari MöröJoni Vainio-KailaValtteri Toimela
3000 m esteetTopi RaitanenHannu GranbergOtto Loukkalahti
20 km kävelyAleksi OjalaVeli-Matti PartanenJarkko Kinnunen
KorkeushyppyJesse HuttunenSamuli ErikssonMiro Rastas
SeiväshyppyTomas WeckstenTommi HolttinenAleksi Saarelainen
PituushyppyKristian BäckArttu PajulahtiRoni Ollikainen
KolmiloikkaSimo LipsanenTuomas KaukolahtiTopias Koukkula
KuulantyöntöArttu KangasTomas SöderlundTimo Kööpikkä
KiekonheittoFrantz KrugerOlli TakalaPyry Niskala
MoukarinheittoHenri LiipolaAleksi JaakkolaTuomas Seppänen
KeihäänheittoTero PitkämäkiOliver HelanderLassi Etelätalo
KymmenotteluJuuso HassiThomas BarrineauEetu Kangas


Naiset

Laji1.2.3.
100 mHanna-Maari LatvalaMaria RäsänenMilja Thureson
200 mHanna-Maari LatvalaJeanine NygårdKatri Mustola
400 mKatri MustolaHilla UusimäkiJeanine Nygård
800 mSara KuivistoAino PaunonenZenitha Eriksson
1500 mSara KuivistoKristiina MäkiKarin Storbacka
5000 mKristiina MäkiCamilla RichardssonKarin Storbacka
10000 mSaara NikanderJanica MäkeläMeri Rantanen
110 m aidatLotta HaralaReetta HurskeViivi Avikainen
400 m aidatJonna BerghemEveliina MäättänenEmma Koistinen
3000 m esteetCamilla RichardssonJanica MäkeläAnni Suominen
10 km kävelyElisa NeuvonenTiia KuikkaVenla Laiho
KorkeushyppyLinda SandblomElina SmolanderEleriin Haas
SeiväshyppyMinna NikkanenAlina StrömbergAino Siitonen
PituushyppyMatilta BogdanoffAnne-Mari LehtiöEmmi Mäkinen
KolmiloikkaKristiina MäkeläSanna NygårdSenni Salminen
KuulantyöntöKaisa KymäläinenSenja MäkitörmäEveliina Rouvali
KiekonheittoSalla SipponenKrista Uusi-KinnalaKatri Hirvonen
MoukarinheittoKrista TervoMerja KorpelaJohanna Salmela
KeihäänheittoJenni KangasOona SormunenSanni Utriainen
SeitsenotteluJutta HeikkinenHertta HeikkinenJessica Rautelin



Kalevan kisojen tilastoja


Eniten mestaruuksia samassa lajissa

MestaruudetUrheilijaLajiVuodet
15Olli-Pekka KarjalainenMoukari1998-2012
12Arto Bryggare110 metrin aidat1977-1992
12Erik Wilén400 metrin aidat1918-1932
12Sirkka Norrlund80/100 metrin aidat1961-1972
11Asta OvaskaKuula1983-1993
11Minna Nikkanenseiväshyppy2006-2017
10Bengt Sjöstedt110 metrin aidat1927-1937
10Johan Meriluotokolmiloikka1997-2007
10Jorma Valkamapituus1951-1961
10Sari Essayah5000/10 000 metrin kävely1987-1996
10Tuija Helander400 metrin aidat1977-1990
10Sandra Eriksson3000 metrin esteet2007-2016
10Päivi Tikkanen3000 metriä1985-1994


Sandra Eriksson on voittanut Kalevan kisoissa peräti 10 peräkkäistä mestaruutta 3000 metrin esteissä vuosina 2007-2016. Kuva vuoden 2018 Kalevan kisoista Jyväskylästä, jossa Eriksson joutui tyytymään hopeamitaliin.
Sandra Eriksson on voittanut Kalevan kisoissa peräti 10 peräkkäistä mestaruutta 3000 metrin esteissä vuosina 2007-2016. Kuva vuoden 2018 Kalevan kisoista Jyväskylästä, jossa Eriksson joutui tyytymään hopeamitaliin. (Kuva: Tuomas Vitikainen [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)


Eniten mestaruuksia nykyisin ohjelmassa olevissa lajeissa

MestaruudetUrheilijaLajitVuodet
29Erik Wilén100 metriä, 200 metriä, 400 metriä, 800 metriä, 110 m aj. ja 400 m aj.1916-1932
22Päivi Tikkanen1500 metriä, 3000 metriä, 5000 metriä ja 10 000 metriä1985-1998
20Sirkka Norrlund100 metriä, 200 metriä, 80/100 m aj. ja 200 m aj1961-1972


Eniten mitaleja samassa lajissa

MitalitUrheilijaLajiVuodet
19Matti Yrjöläkuula1957-1979
17Harri Huhtalamoukari1973-1989
17Merja Korpelamoukari1999-2016
15Olli-Pekka Karjalainenmoukari1998-2012
15David Söderbergmoukari2001-2016
15Asta Ovaskakuula1979-2000


Eniten mitaleja nykyisin ohjelmassa olevissa lajeissa

MitalitUrheilijaLajitVuodet
43Erik Wilénkuudessa lajissa1916-1932
36Päivi Tikkanenneljässä lajissa1983-2001
32Niina Keloviidessä lajissa2000-2013


SM-historian isoimmat voittomarginaalit


Miehet

LajiMarginaaliUrheilijaTulosVuosi
100 m0,46Antti Rajamäki10,231978
200 m1,1Erik Wilen22,31919
400 m3,0Erik Wilen49,91923
800 m3,3Einari Anttila1.57,61916
1500 m12,2Viljami Kolehmainen4.32,82008
5000 m1.00,5Paavo Nurmi15.00,51920
10 000 m2.01,9Albin Stenroos33.05,41912
3000 m esteet29,6Pentti Siltaloppi9.12,01947
110 m aidat2,0Veikko Jussila16,21944
400 m aidat3,2Erkki Kättö59,31916
Korkeus13Eero Salminen2101959
Seiväs50Armas Rauhamaa3701921
Pituus62Hugo Lahtinen6781915
Kolmiloikka1,25Johan Meriluoto17,042001
Kuula1,95Reijo Ståhlberg20,771977
Kiekko7,95Elmer Niklander43,641915
Kiekko niukin voitto0,02Harri Uurainen61,421995
Moukari9,13Johan Pettersson42,631912
Moukari niukin voitto0,02Erik Eriksson44,401928
Keihäs11,59Toivo Elo60,131915
Keihäs niukin voitto0,02Yrjö Nikkanen70,321946
10-ottelu977Akilles Järvinen68651930
20 km kävely8.50Antero Lindman1.26.261998


Naiset

LajiMarginaaliUrheilijaTulosVuosi
100 m0,88Helinä Marjamaa11,601979
200 m1,4Riitta Salin23,01974
400 m2,7Riitta Salin51,21974
800 m6,4Kerttu Palenius2.30,61946
1500 m14,81Nina Holmen4.06,931976
5000 m1.15,90Kirsi Valasti15.40,432004
10 000 m2.01,42Annemari Sandell33.14,162009
3000 m esteet21,47Johanna Lehtinen10.33,762001
100 m aidat0,8Ulla Lempiäinen14,51973
400 m aidat4,13Tuija Helander56,431985
Korkeus11Hanna Grobler1892003
Seiväs51Minna Nikkanen4512014
Pituus63Pirkko Helenius6331974
Kolmiloikka1,16Heli Koivula-Kruger14,272004
Kuula3,73Asta Ovaska17,961988
Kiekko8,56Anne Känsäkangas58,121988
Kiekko niukin voitto0,05Elsa Tuomola33,591947
Moukari5,15Merja Korpela67,432008
Moukari niukin voitto0,50Merja Korpela65,671914
Keihäs12,14Tiina Lillak74,141983
Keihäs niukin voitto0,04Mikael Ingberg58,541994
7-ottelu677Ragne Kytölä56861986
7-ottelu niukin voitto15Helle Aro60071992
10 km kävely6.00Sari Essayah44.381993