Brysselin Timanttiliiga 3.9.2021 – Aikataulu & Tulokset

Brysselin Timanttiliiga 2021


Brysselin Timanttiliigan osakilpailu kilpaillaan perjantaina syyskuun 3. päivänä. Katso kilpailun aikataulu, osallistujat ja tulokset!
Timanttiliiga-kausi 2021 lähestyy huipennustaan Brysselissä syyskuun alussa. Kysessä on kauden viimeinen osakilpailu ennen Zürichin kaksipäiväistä finaalihuipennusta. "Memorial van Damme" -yleisurheiluillassa King Baudouin -stadionilla ratkaistaan siis viimeiset paikat kauden päätösviikonloppuun.

Brysselin Timanttiliiga-tapahtuma Memorial van Damme järjestetään King Baudouin -stadionilla.
Brysselin Timanttiliiga-tapahtuma Memorial van Damme järjestetään King Baudouin -stadionilla. (Photo: fdecomite, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons)



Brysselin Timanttiliigan ohjelmat & aikataulu 2021


Kiekonheittäjät ottavat varaslähdön Brysselin Timanttiliigaan. Sekä miesten että naisten kiekkokisa käydään jo keskiviikkona 1.9. kaksi päivää ennen varsinaista Timanttiliiga-iltaa.

Keskiviikko 1.9.

AikaLaji
17:00Kiekonheitto Naiset
18:30Kiekonheitto Miehet


Perjantai 3.9.

AikaLaji
19:34100 m kelaus seka
19:56100 m Equal Rights Run seka
20:1110000 m Naiset
20:30Seiväshyppy Miehet
20:50Korkeushyppy Naiset
21:03400 m Miehet
21:11Maili Naiset
21:23100 m Miehet
21:305000 m Naiset
21:47Pituushyppy Miehet
21:56100 m aidat Naiset
22:04200 m Naiset
22:131500 m Miehet
22:27400 m Naiset
22:38400 m aidat Miehet
22:51800 m Naiset



Brysselin Timanttiliiga 2021 – Tulokset


Löydät Brysselin kisojen tulokset täältä - Livetulokset


Brysselin Timanttiliiga 2021 – Osallistujalistat


Brysselin Timanttiliigassa nähdään jälleen hurja määrä yleisurheilun kirkkaimpia tähtiä. Mukana ovat muun muassa olympiavoittajat Armand Duplantis, Elaine Thompson-Herah ja Sifan Hassan. Keskiviikon kiekkokisoissa ovat mukana kaikki maailman kärkinimet Daniel Ståhlin johdolla.

Lajikohtaiset osallistujalistat Brysselin Timanttiliigaan löydät Timanttiligan sivuilta.



Brysselin Timanttiliiga 2021 – Televisiointi


Brysselin Timanttiliigaa voi seurata maksukanava C Morelta.

Qatarin Femi Ogunode oli nopein Brysselin Timanttiliiga-illan 200 metrillä vuonna 2015.
Qatarin Femi Ogunode oli nopein Brysselin Timanttiliiga-illan 200 metrillä vuonna 2015. (Photo: filip bossuyt from Kortrijk, Belgium, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons)


Brysselin Timanttiliiga – Kisaennätykset


Brysselissä on tehty aikojen saatossa useita maailmanennätyksiä. Vielä tänä päivänä Brysselissä tehdyistä ME-lukemista ovat voimassa miesten 3000 metrin esteiden, 10 000 metrin, tunninjuoksun ja 110 metrin aitojen ME:t. Myös Yohan Blake pääsi lähelle 200 metrin maailmanennätystä juoksemalla 19,26.

Naisten puolella voimassa olevat maailmanennätykset löytyvät 1000 metriltä, kahdelta maililta ja tunninjuoksusta.



Miehet

LajiTulosUrheilijaPäivä
100 m9,76Usain BOLT (JAM)16.9.2011
200 m19,26Yohan BLAKE (JAM)16.9.2011
300 m32,22Butch REYNOLDS (USA)19.8.1988
400 m44,06Michael JOHNSON (USA)28.8.1998
800 m1.42,20Wilson KIPKETER (DEN)22.8.1997
1000 m2.14,95Sammy KOSKEI (KEN)30.8.1985
1500 m3.2,12Hicham EL GUERROUJ (MAR)24.8.2001
Maili3.47,30Noureddine MORCELI (ALG)3.9.1993
2000 m4.51,98Saïd AOUITA (MAR)5.9.1986
3000 m7.23,09Hicham EL GUERROUJ (MAR)3.9.1999
5000 m12.39,74Daniel KOMEN (KEN)22.8.1997
10000 m26.17,53Kenenisa BEKELE (ETH)26.8.2005
20000 m56:20.02Bashir ABDI (BEL)4.9.2020
Tunninjuoksu21330Mo FARAH (GBR)4.9.2020
110 m aj12,80Aries MERRITT (USA)7.9.2012
400 m aj47,51André PHILLIPS (USA)5.9.1986
2000 m esteet5.30,7hJoseph MAHMOUD (FRA)24.8.1984
3000 m esteet7.53,63Saif Saaeed SHAHEEN (QAT)3.9.2004
Korkeushyppy243Mutaz Essa BARSHIM (QAT)5.9.2014
Seiväshyppy600Armand DUPLANTIS (SWE)4.9.2020
Pituushyppy865Carl LEWIS (USA)24.8.1984
Kolmiloikka17,66Christian TAYLOR (USA)6.9.2019
Kuulantyöntö22,44Darrell HILL (USA)31.8.2017
Kiekonheitto69,94Imrich BUGÁR (TCH)24.8.1984
Moukarinheitto82,26Lance DEAL (USA)23.8.1996
Keihäänheitto90,50Jan ŽELEZNÝ (CZE)25.8.1995
4x100 m38,65Yhdysvallat (USA)19.8.1988
4x800 m7.02,43Kenia (KEN)25.8.2006
4x1500 m14.36,23Kenia (KEN)4.9.2009


Naiset

LajiTulosUrheilijaPäivä
100 m9,72Shelly-Ann FRASER-PRYCE (JAM)6.9.2013
100 m9,72Elaine THOMPSON (JAM)9.9.2016
200 m21,64Merlene OTTEY (JAM)13.9.1991
400 m48,83Sanya RICHARDS-ROSS (USA)4.9.2009
800 m1.55,16Pamela JELIMO (KEN)5.9.2008
1000 m2.28,98Svetlana MASTERKOVA (RUS)23.8.1996
1500 m3.55,33Süreyya AYHAN-KOP (TUR)5.9.2003
Maili4.16,71Faith KIPYEGON (KEN)11.9.2015
2000 m5.30,19Gelete BURKA (ETH)4.9.2009
3000 m8.24,51Meseret DEFAR (ETH)14.9.2007
2 Mailia8.58,58Meseret DEFAR (ETH)14.9.2007
5000 m14.18,89Almaz AYANA (ETH)9.9.2016
Tunninjuoksu18930Sifan HASSAN (NED)4.9.2020
100 m aj.12,42Yordanka DONKOVA (BUL)5.9.1986
400 m aj53,43Nezha BIDOUANE (MAR)28.8.1998
3000m est.8.55,10Beatrice CHEPKOECH (KEN)31.8.2018
Korkeushyppy205Anna CHICHEROVA (RUS)16.9.2011
Seiväshyppy500Sandi MORRIS (USA)9.9.2016
Pituushyppy725Heike DRECHSLER (GER)13.9.1991
Kolmiloikka15,14Tatyana LEBEDEVA (RUS)5.9.2003
Kuulantyöntö20,59Valerie ADAMS (NZL)5.9.2014
Kiekonheitto69,84Tsvetanka KHRISTOVA (BUL)5.9.1986
Keihäänheitto67,99Barbora ŠPOTÁKOVÁ (CZE)5.9.2014
4x100 m42,97Yhdysvallat19.8.1988



Videomateriaalia Brysselin yleisurheiluilloista


Renaud Lavillenie rikkoo Sergei Bubkan kisaennätyksen Brysselin Timanttiliigassa vuonna 2013





Kenenisa Bekele juoksee 10 000 metrin maailmanennätyksen Brysselin Kultaisessa Liigassa vuonna 2005





Brysselin Timanttiliiga 2020 – Tulokset


Bryssel Timanttiliiga 4.9.2020


M 200 m

#UrheilijaTulos
1.Eseosa Fostine DESALU (ITA)20.39
2.Ján VOLKO (SVK)20.81
3.Jiří POLÁK (CZE)20.89
4.Kojo MUSAH (DEN)20.99
5.Julien WATRIN (BEL)21.04
6.Richard KILTY (GBR)21.27
7.Jonathan BORLÉE (BEL)21.30
8.Marcus LAWLER (IRL)21.33

M 1500 m

#UrheilijaTulos
1.Jakob INGEBRIGTSEN (NOR)3:30.69
2.Jesús GÓMEZ (ESP)3:34.64
3.Boaz KIPRUGUT (KEN)3:37.93
4.Ismael DEBJANI (BEL)3:38.00
5.Charlie DA'VALL GRICE (GBR)3:38.22
6.Saúl ORDÓÑEZ (ESP)3:38.38
7.Marius PROBST (GER)3:38.50
8.Isaac KIMELI (BEL)3:38.54
9.Quentin TISON (FRA)3:39.26
 Collins KIPRUTO (KEN)DNF
 Mounir AKBACHE (FRA)DNF
 Evans KIPCHUMBA (KEN)DNF



M 20 000 m

#UrheilijaTulos
 Adbi Hakin ULAD (DEN)1:00:03.83
 Mohamed ALI (NED)59:52.27
 Emil MILLÁN DE LA OLIVA (SWE)59:41.32
 Mo FARAH (GBR)56:20.30
 Bashir ABDI (BEL)56:20.02

M tunnin juoksu

#UrheilijaTulos
1.Mo FARAH (GBR)21330 WR
2.Bashir ABDI (BEL)21322
3.Emil MILLÁN DE LA OLIVA (SWE)20128
4.Mohamed ALI (NED)20055
5.Adbi Hakin ULAD (DEN)19985
 David NILSSON (SWE)DNF
 Peter KIPROTICH (KEN)DNF
 Soufiane BOUCHIKHI (BEL)DNF
 Kelvin KIPTUM (KEN)DNF
 Robert KETER (KEN)DNF
 Simon DEBOGNIES (BEL)DNF
 Benjamin CHOQUERT (FRA)DNF
 Alberto SÁNCHEZ (ESP)DNF



M Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Armand DUPLANTIS (SWE)6.00
2.Ben BROEDERS (BEL)touko.70
3.Christopher NILSEN (USA)touko.60
4.Claudio Michel STECCHI (ITA)touko.60
5.Thomas VAN DER PLAETSEN (BEL)touko.40
 Thiago BRAZ (BRA)NH

N 100 m (Tuuli: +0.2)

#UrheilijaTulos
1.Rani ROSIUS (BEL)marras.43
2.Carolle ZAHI (FRA)marras.56
3.Irene SIRAGUSA (ITA)marras.57
4.Mathilde U. KRAMER (DEN)marras.58
5.Ángela Gabriela TENORIO (ECU)marras.68
6.Cynthia BOLINGO (BEL)marras.72
7.Vittoria FONTANA (ITA)marras.74



N 400 m

#UrheilijaTulos
1.Iga BAUMGART-WITAN (POL)52.13
2.Anita HORVAT (SLO)52.70
3.Patrycja WYCISZKIEWICZ-ZAWADZKA (POL)52.78
4.Camille LAUS (BEL)52.81
5.Alice MANGIONE (ITA)52.85
6.Paulien COUCKUYT (BEL)53.08
7.Amandine BROSSIER (FRA)53.64
8.Margo VAN PUYVELDE (BEL)54.32

N 1000 m

#UrheilijaTulos
1.Faith KIPYEGON (KEN)2:29.92
2.Esther GUERRERO (ESP)2:35.64
3.Lindsey BUTTERWORTH (CAN)2:37.26
4.Elise VANDERELST (BEL)2:37.86
5.Eleonora VANDI (ITA)2:38.48
6.Renée EYKENS (BEL)2:39.15
7.Fancy CHERONO (KEN)2:45.78
8.Mercy CHEPKURUI (KEN)2:50.16
 Noélie YARIGO (BEN)DNF



N tunnin juoksu

#UrheilijaTulos
1.Sifan HASSAN (NED)18930 WR
2.Lonah Chemtai SALPETER (ISR)18571
3.Eva CHERONO (KEN)18341
4.Helen BEKELE (ETH)17974
5.Sarah LAHTI (SWE)17955
6.Marta GALIMANY (ESP)17546
7.Likina AMEBAW (ETH)17323
8.Nina LAUWAERT (BEL)17315
9.Elena LOYO (ESP)16935
 Sheila CHELANGAT (KEN)DNF
 Hanna VANDENBUSSCHE (BEL)DNF
 Brigid KOSGEI (KEN)DQ

N 100 m aj (Tuuli: -0.2)

#UrheilijaTulos
1.Anne ZAGRE (BEL)13.21
2.Mette GRAVERSGAARD (DEN)13.26
3.Sarah MISSINNE (BEL)13.55
4.Katarina JOHNSON-THOMPSON (GBR)13.57
5.Joni TOMIČIČ PREZELJ (SLO)13.64
6.Chloe BEAUCARNE (BEL)13.93
 Sharona BAKKER (NED)DNF



N Korkeushyppy

#UrheilijaTulos
1.Nicola MCDERMOTT (AUS)191
2.Erika KINSEY (SWE)188
3.Sofie SKOOG (SWE)188
4.Ioanna ZAKKA (GRE)184
4.Claire ORCEL (BEL)184
6.Katarina JOHNSON-THOMPSON (GBR)184