Brysselin Timanttiliiga 2.9.2022 | Ohjelma & Livetulokset

Brysselin Timanttiliiga 2022


Brysselin Timanttiliigan osakilpailu kilpaillaan perjantaina syyskuun 2. päivänä. Katso kilpailun aikataulu, osallistujat ja livetulokset!
Timanttiliiga-kausi 2022 lähestyy huipennustaan Brysselissä syyskuun toisena päivänä. Miesten kuulantyöntö kilpaillaan ainoana lajina jo edeltävänä iltana torstaina.

Kysessä on kauden viimeinen osakilpailu ennen Zürichin kaksipäiväistä finaalihuipennusta. "Memorial van Damme" -yleisurheiluillassa King Baudouin -stadionilla ratkaistaan siis viimeiset paikat kauden päätösviikonloppuun.

Brysselin Timanttiliiga-tapahtuma Memorial van Damme järjestetään King Baudouin -stadionilla.
Brysselin Timanttiliiga-tapahtuma Memorial van Damme järjestetään King Baudouin -stadionilla. (Photo: fdecomite, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons)




Brysselin Timanttiliiga 2022 – Kisojen aikataulu


To 1.9.2022

AikaLaji
19.00M kuulantyöntö


Pe 2.9.2022

AikaLaji
19.17N 100 m kelaus
19.25M tunninjuoksu
20.15M seiväshyppy
20.22M kolmiloikka
20.38N keihäänheitto
20.39M 200 m kelaus
20.45N 400 m B-erä
20.50N korkeushyppy
20.52M 400 m
21.04M 400 m aidat
21.13N 3000 m esteet
21.33M 200 m
21.45N 100 m
21.54N 400 m
22.01N pituushyppy
22.07N 100 m aidat
22.15M 5000 m
22.36N 1500 m
22.52M 800 m



Brysselin Timanttiliiga 2022 – Osallistujalistat


Lähtölistat tuottaa: Tilastopaja
Valitse laji
Näytä vain suomalaislajit

M 200 m

UrheilijaPB/SB
Erriyon Knighton (USA)19.49 -22/19.49
Reynier Mena (CUB)19.63 -22/19.63
Jereem Richards (TTO)19.80 -22/19.80
Joe Fahnbulleh (LBR)19.83 -22/19.83
Alexander Ogando (DOM)19.91 -22/19.91
Aaron Brown (CAN)19.95 -19/20.03
Eseosa Desalu (ITA)20.13 -18/20.46
Robin Vanderbemden (BEL)20.43 -18/20.51

M 400 m

UrheilijaPB/SB
Jonathan Borlée (BEL)44.43 -12/46.00
Kevin Borlée (BEL)44.56 -12/45.12
Jonathan Sacoor (BEL)45.03 -18/46.36
Jochem Dobber (NED)45.07 -21/46.36
Dylan Borlée (BEL)45.18 -22/45.18
Alexander Doom (BEL)45.34 -21/45.36
Thomas Jordier (FRA)45.37 -22/45.37

M 800 m

UrheilijaPB/SB
Emmanuel Korir (KEN)1:42.05 -18/1:43.71
Ferguson Rotich (KEN)1:42.54 -19/1:45.76
Wycliffe Kinyamal (KEN)1:43.12 -18/1:43.54
Marco Arop (CAN)1:43.26 -21/1:43.61
Djamel Sejati (ALG)1:43.69 -22/1:43.69
Benjamin Robert (FRA)1:43.75 -22/1:43.75
Collins Kipruto (KEN)1:43.95 -21/1:44.42
Jake Wightman (GBR)1:44.18 -20/1:44.91
Gabriel Tual (FRA)1:44.23 -22/1:44.23
Eliott Crestan (BEL)1:44.84 -21/1:45.68
Mariano Garcia (ESP)1:44.85 -22/1:44.85
Khalid Benmahdi (ALG)1:46.06 -15/1:50.73

M 5000 m

UrheilijaPB/SB
Nicholas Kipkorir (KEN)12:46.33 -22/12:46.33
Yomif Kejelcha (ETH)12:46.79 -18/12:52.10
Jacob Krop (KEN)12:46.79 -22/12:46.79
Daniel Simiyu (KEN)12:55.88 -21/13:10.61
Woody Kincaid (USA)12:58.10 -19/13:06.70
Thierry Ndikumwenayo (BDI)12:59.39 -22/12:59.39
Grant Fisher (USA)13:02.53 -21/13:03.86
Cornelius Kemboi (KEN)13:04.31 -22/13:04.31
Joe Klecker (USA)13:04.42 -22/13:04.42
Stanley Waithaka (KEN)13:05.21 -19/13:17.26
Stewart McSweyn (AUS)13:05.23 -18/
Oscar Chelimo (UGA)13:06.79 -21/13:10.20
Emmanuel Kiprop (KEN)13:08.42 -22/13:08.42
Luis Grijalva (GUA)13:10.09 -21/13:10.44
Robin Hendrix (BEL)13:19.50 -19/13:32.55
Andreas Almgren (SWE)13:26.48 -22/13:26.48
Dominic Lokinyomo Lobalu (SSD)13:34.18 -21/
Mounir Akbache (FRA)/

M 1H

UrheilijaPB/SB
Nguse Amsolom (ERI)/
Joshua Belet (KEN)/
Michael Kamau (KEN)/
Kibiwott Kandie (KEN)/
Levy Kibet (KEN)/
Emmanuel Kipchumba (KEN)/
Juan Pérez (ESP)/
Brett Robinson (AUS)/
Sabastian Sawe (KEN)/
Albert Tonui (KEN)/

M 400 m aidat

UrheilijaPB/SB
Alison dos Santos (BRA)46.29 -22/46.29
Wilfried Happio (FRA)47.41 -22/47.41
Khallifah Rosser (USA)47.59 -22/47.59
Yasmani Copello (TUR)47.81 -18/48.27
CJ Allen (USA)48.17 -22/48.17
Constantin Preis (GER)48.60 -21/49.04
Julien Watrin (BEL)48.81 -22/48.81
Ismail Nezir (TUR)48.84 -22/48.84

M Seiväshyppy

UrheilijaPB/SB
Armand Duplantis (SWE)6.21 -22/6.21
Renaud Lavillenie (FRA)6.05 -15/5.87
Thiago Braz (BRA)6.03 -16/5.93
Chris Nilsen (USA)6.00 -22/6.00
Ernest John Obiena (PHI)5.94 -22/5.94
Oleg Zernikel (GER)5.87 -22/5.87
Pål Haugen Lillefosse (NOR)5.86 -22/5.86
Ben Broeders (BEL)5.85 -22/5.85
Sondre Guttormsen (NOR)5.81 -21/5.81
Rutger Koppelaar (NED)5.81 -22/5.81

M Kolmiloikka

UrheilijaPB/SB
Christian Taylor (USA)18.21 -15/16.54
Hugues Fabrice Zango (BUR)17.82 -21/17.55
Zhu Yaming (CHN)17.57 -21/17.31
Almir dos Santos (BRA)17.53 -18/17.04
Lázaro Martínez (CUB)17.50 -22/17.50
Donald Scott (USA)17.43 -19/17.14
Jean-Marc Pontvianne (FRA)17.17 -21/16.96
Tobia Bocchi (ITA)17.14 -21/16.93

M Kuulantyöntö

UrheilijaPB/SB
Joe Kovacs (USA)22.91 -19/22.89
Tom Walsh (NZL)22.90 -19/22.31
Josh Awotunde (USA)22.29 -22/22.29
Filip Mihaljević (CRO)21.94 -21/21.88
Jacko Gill (NZL)21.90 -22/21.90
Armin Sinančević (SRB)21.88 -21/21.82
Nick Ponzio (ITA)21.83 -22/21.83
Adrian Piperi (USA)21.54 -22/21.54

N 100 m

UrheilijaPB/SB
Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM)10.60 -21/10.62
Shericka Jackson (JAM)10.71 -22/10.71
Sha'Carri Richardson (USA)10.72 -21/10.85
Marie Josée Ta Lou (CIV)10.72 -22/10.72
Aleia Hobbs (USA)10.81 -22/10.81
Tamara Clark (USA)10.88 -22/10.88
Aminatou Seyni (NIG)11.07 -22/11.07
Delphine Nkansa (BEL)11.26 -22/11.26

N 400 m

UrheilijaPB/SB
Stephenie Ann McPherson (JAM)49.34 -21/50.15
Candice McLeod (JAM)49.51 -21/49.87
Sada Williams (BAR)49.75 -22/49.75
Fiordaliza Cofil (DOM)50.13 -22/50.13
Lieke Klaver (NED)50.18 -22/50.18
Anna Kiełbasińska (POL)50.28 -22/50.28
Cynthia Bolingo Mbongo (BEL)50.29 -21/50.83
Mary Moraa (KEN)50.84 -22/50.84

N 1500 m

UrheilijaPB/SB
Laura Muir (GBR)3:54.50 -21/3:55.28
Freweyni Hailu (ETH)3:56.28 -21/3:58.18
Diribe Welteji (ETH)3:56.91 -22/3:56.91
Axumawit Embaye (ETH)3:58.80 -22/3:58.80
Jessica Hull (AUS)3:58.81 -21/3:59.31
Sinclaire Johnson (USA)3:58.85 -22/3:58.85
Heather MacLean (USA)3:58.89 -22/3:58.89
Winnie Nanyondo (UGA)3:59.56 -19/4:00.25
Ayal Dagnachew (ETH)3:59.87 -22/3:59.87
Marta Pérez (ESP)4:00.12 -21/4:04.24
Ciara Mageean (IRL)4:00.15 -19/4:02.56
Georgia Griffith (AUS)4:00.16 -22/4:00.16
Cory McGee (USA)4:00.34 -22/4:00.34
Claudia Bobocea (ROU)4:01.10 -22/4:01.10
Gaia Sabbatini (ITA)4:01.93 -22/4:01.93
Elise Vanderelst (BEL)4:02.63 -21/4:05.16
Noélie Yarigo (BEN)4:20.09 -18/

N 3000 m esteet

UrheilijaPB/SB
Beatrice Chepkoech (KEN)8:44.32 -18/9:28.34
Werkwuha Getachew (ETH)8:54.61 -22/8:54.61
Mekides Abebe (ETH)8:56.08 -22/8:56.08
Winfred Yavi (BRN)8:56.55 -22/8:56.55
Courtney Frerichs (USA)8:57.77 -21/9:10.59
Emma Coburn (USA)9:02.35 -19/9:07.93
Zerfe Wondemagegn (ETH)9:06.63 -22/9:06.63
Daisy Jepkemei (KAZ)9:06.66 -19/9:15.77
Simbo Alemayehu (ETH)9:09.19 -22/9:09.19
Jackline Chepkoech (KEN)9:09.72 -22/9:09.72
Luiza Gega (ALB)9:10.04 -22/9:10.04
Faith Cherotich (KEN)9:12.04 -22/9:12.04
Virginia Nyambura (KEN)9:13.85 -15/9:38.55
Lea Meyer (GER)9:15.35 -22/9:15.35
Nataliya Strebkova (UKR)9:24.54 -22/9:24.54

N 100 m aidat

UrheilijaPB/SB
Kendra Harrison (USA)12.20 -16/12.27
Jasmine Camacho-Quinn (PUR)12.26 -21/12.32
Britany Anderson (JAM)12.31 -22/12.31
Devynne Charlton (BAH)12.46 -22/12.46
Tia Jones (USA)12.47 -22/12.47
Nadine Visser (NED)12.51 -21/12.66
Pia Skrzyszowska (POL)12.51 -22/12.51
Megan Tapper (JAM)12.52 -22/12.52

N Korkeushyppy

UrheilijaPB/SB
Yaroslava Mahuchikh (UKR)2.04 -19/2.03
Elena Vallortigara (ITA)2.02 -18/2.00
Nafissatou Thiam (BEL)2.02 -19/1.98
Yuliya Levchenko (UKR)2.02 -19/1.95
Nicola Olyslagers (AUS)2.02 -21/1.96
Eleanor Patterson (AUS)2.02 -22/2.02
Iryna Herashchenko (UKR)2.00 -22/2.00
Marija Vuković (MNE)1.97 -21/1.95
Safina Sadullayeva (UZB)1.97 -22/1.97

N Pituushyppy

UrheilijaPB/SB
Ese Brume (NGR)7.17 -21/7.02
Quanesha Burks (USA)6.96 -21/6.88
Kate Hall (USA)6.83 -15/6.52
Larissa Iapichino (ITA)6.80 -20/6.64
Mariia Horielova (UKR)6.59 -22/6.59
Noor Vidts (BEL)6.39 -19/6.33

N Keihäänheitto

UrheilijaPB/SB
Barbora Špotáková (CZE)72.28 -08/62.29
Kelsey-Lee Barber (AUS)67.70 -19/66.91
Kara Winger (USA)66.67 -10/64.68
Haruka Kitaguchi (JPN)66.00 -19/65.10
Elína Tzénggo (GRE)65.81 -22/65.81
Līna Mūze (LAT)64.87 -19/62.88
Liz Gleadle (CAN)64.83 -15/63.33
Liveta Jasiūnaitė (LTU)63.98 -19/63.80
Adriana Vilagoš (SRB)63.52 -22/63.52


Brysselin Timanttiliiga 2022 – Kisojen tulokset


Katso: kisojen tulokset



Brysselin Timanttiliiga 2022 – Televisiointi


Brysselin Timanttiliigaa voi seurata maksukanavilta.

Qatarin Femi Ogunode oli nopein Brysselin Timanttiliiga-illan 200 metrillä vuonna 2015.
Qatarin Femi Ogunode oli nopein Brysselin Timanttiliiga-illan 200 metrillä vuonna 2015. (Photo: filip bossuyt from Kortrijk, Belgium, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons)


Brysselin Timanttiliiga – Kisaennätykset


Brysselissä on tehty aikojen saatossa useita maailmanennätyksiä. Vielä tänä päivänä Brysselissä tehdyistä ME-lukemista ovat voimassa miesten 3000 metrin esteiden, 10 000 metrin, tunninjuoksun ja 110 metrin aitojen ME:t. Myös Yohan Blake pääsi lähelle 200 metrin maailmanennätystä juoksemalla 19,26.

Naisten puolella voimassa olevat maailmanennätykset löytyvät 1000 metriltä, kahdelta maililta ja tunninjuoksusta.



Miehet

LajiTulosUrheilijaPäivä
100 m9,76Usain BOLT (JAM)16.9.2011
200 m19,26Yohan BLAKE (JAM)16.9.2011
300 m32,22Butch REYNOLDS (USA)19.8.1988
400 m44,06Michael JOHNSON (USA)28.8.1998
800 m1.42,20Wilson KIPKETER (DEN)22.8.1997
1000 m2.14,95Sammy KOSKEI (KEN)30.8.1985
1500 m3.2,12Hicham EL GUERROUJ (MAR)24.8.2001
Maili3.47,30Noureddine MORCELI (ALG)3.9.1993
2000 m4.51,98Saïd AOUITA (MAR)5.9.1986
3000 m7.23,09Hicham EL GUERROUJ (MAR)3.9.1999
5000 m12.39,74Daniel KOMEN (KEN)22.8.1997
10000 m26.17,53Kenenisa BEKELE (ETH)26.8.2005
20000 m56:20.02Bashir ABDI (BEL)4.9.2020
Tunninjuoksu21330Mo FARAH (GBR)4.9.2020
110 m aj12,80Aries MERRITT (USA)7.9.2012
400 m aj47,51André PHILLIPS (USA)5.9.1986
2000 m esteet5.30,7hJoseph MAHMOUD (FRA)24.8.1984
3000 m esteet7.53,63Saif Saaeed SHAHEEN (QAT)3.9.2004
Korkeushyppy243Mutaz Essa BARSHIM (QAT)5.9.2014
Seiväshyppy600Armand DUPLANTIS (SWE)4.9.2020
Pituushyppy865Carl LEWIS (USA)24.8.1984
Kolmiloikka17,66Christian TAYLOR (USA)6.9.2019
Kuulantyöntö22,44Darrell HILL (USA)31.8.2017
Kiekonheitto69,94Imrich BUGÁR (TCH)24.8.1984
Moukarinheitto82,26Lance DEAL (USA)23.8.1996
Keihäänheitto90,50Jan ŽELEZNÝ (CZE)25.8.1995
4x100 m38,65Yhdysvallat (USA)19.8.1988
4x800 m7.02,43Kenia (KEN)25.8.2006
4x1500 m14.36,23Kenia (KEN)4.9.2009



Naiset

LajiTulosUrheilijaPäivä
100 m9,72Shelly-Ann FRASER-PRYCE (JAM)6.9.2013
100 m9,72Elaine THOMPSON (JAM)9.9.2016
200 m21,64Merlene OTTEY (JAM)13.9.1991
400 m48,83Sanya RICHARDS-ROSS (USA)4.9.2009
800 m1.55,16Pamela JELIMO (KEN)5.9.2008
1000 m2.28,98Svetlana MASTERKOVA (RUS)23.8.1996
1500 m3.55,33Süreyya AYHAN-KOP (TUR)5.9.2003
Maili4.16,71Faith KIPYEGON (KEN)11.9.2015
2000 m5.30,19Gelete BURKA (ETH)4.9.2009
3000 m8.24,51Meseret DEFAR (ETH)14.9.2007
2 Mailia8.58,58Meseret DEFAR (ETH)14.9.2007
5000 m14.18,89Almaz AYANA (ETH)9.9.2016
Tunninjuoksu18930Sifan HASSAN (NED)4.9.2020
100 m aj.12,42Yordanka DONKOVA (BUL)5.9.1986
400 m aj53,43Nezha BIDOUANE (MAR)28.8.1998
3000m est.8.55,10Beatrice CHEPKOECH (KEN)31.8.2018
Korkeushyppy205Anna CHICHEROVA (RUS)16.9.2011
Seiväshyppy500Sandi MORRIS (USA)9.9.2016
Pituushyppy725Heike DRECHSLER (GER)13.9.1991
Kolmiloikka15,14Tatyana LEBEDEVA (RUS)5.9.2003
Kuulantyöntö20,59Valerie ADAMS (NZL)5.9.2014
Kiekonheitto69,84Tsvetanka KHRISTOVA (BUL)5.9.1986
Keihäänheitto67,99Barbora ŠPOTÁKOVÁ (CZE)5.9.2014
4x100 m42,97Yhdysvallat19.8.1988



Videomateriaalia Brysselin yleisurheiluilloista


Renaud Lavillenie rikkoo Sergei Bubkan kisaennätyksen Brysselin Timanttiliigassa vuonna 2013





Kenenisa Bekele juoksee 10 000 metrin maailmanennätyksen Brysselin Kultaisessa Liigassa vuonna 2005