Hiihdon SM-kisat - Katso SM-hiihdot 2019 Ohjelma & Tulokset

Hiihdon SM-kisat 2019


Vuoden 2019 hiihdon SM-mitaleista taistellaan Imatralla, Äänekoskella ja Ylitorniossa.
Hiihdon SM-kisoilla on pitkät perinteet. Ensimmäisen kerran hiihdon SM-kilpailut järjestettiin vuonna 1909 ja tämän jälkeen hiihdon Suomen mestaruuksista on kilpailtu lähes jokaisena vuotena.

SM-hiihdot 2019 – Lajit & Ohjelma


SM-hiihtojen lajit ovat vaihdelleet runsaasti vuosien mittaan. Erityisesti 2000-luvun alun sprinttikisojen (sprintti ja sprinttiviesti) mukaantulo oli suuri muutos aikaisempaan. Pisimpään kilpailulajina on säilynyt 50 kilometriä, joka on ollut ohjelmassa jo yli 90 vuotta.

Kauden 2018–2019 SM-hiihdoissa mitaleja jaetaan viidessä henkilökohtaisessa lajissa sekä kahdessa viestikisassa.



Kisakalenteri Hiihdon SM-kisat 2019

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 01.02.2019 - 03.02.2019SM-Kisat ImatraImatra, Suomi
    +
    pe 01.02.2019 09:3010 km, väliaikalähtö (P), naiset
    pe 01.02.2019 12:0015 km, väliaikalähtö (P), miehet
    la 02.02.2019 10:30Viesti 4x10 km (2P + 2V), miehet
    la 02.02.2019 15:00Viesti 4x5 km (1P + 2V), naiset
    su 03.02.2019 09:30Sprintti, karsinta (V), miehet
    su 03.02.2019 09:30Sprintti, karsinta (V), naiset
    su 03.02.2019 11:30Sprintti, finaali (V), naiset
    su 03.02.2019 12:00Sprintti, finaali (V), miehet
  • 22.02.2019 - 24.02.2019Nuorten SM-kisat KuopioKuopio, Suomi
  • 22.03.2019 - 24.03.2019Nuorten SM-kisat HaapajärviHaapajärvi, Suomi
  • 29.03.2019 - 31.03.2019SM-kisat ÄänekoskiÄänekoski, Suomi
    +
    pe 29.03.2019Parisprintti (P), miehet
    pe 29.03.2019Parisprintti (P), naiset
    la 30.03.201915 km, väliaikalähtö (V), miehet
    la 30.03.201910 km, väliaikalähtö (V), naiset
    su 31.03.201915 km, takaa-ajo (P), miehet
    su 31.03.201910 km, takaa-ajo (P), naiset
  • 06.04.2019 - 07.04.2019SM-kisat YlitornioYlitornio, Suomi
    +
    la 06.04.2019Viesti 3x7,5 km (V), miehet
    la 06.04.2019Viesti 3x5 km (V), naiset
    su 07.04.201950 km, väliaikalähtö (V), miehet
    su 07.04.201930 km, väliaikalähtö (V), naiset


Ylitornion SM-hiihdot 6.-7.4.2019


Ylitorniolla kilpaillaan SM-mitaleista (6.-7.4.2019) vapaan tyylin viesteistä ja pitkissä väliaikalähtökilpailuissa (30 & 50 km). Ylitornion SM-hiihdot ovat myös osa Suomen Cup -sarjaa. Tarkemmat tiedot Ylitornion SM-hiihdoista löydät Ylitornion Suomen Cup -sivultamme.

Ylitornion SM-kisaviikonlopun - Aikataulu


AikatauluLaji
la 6.4.2019 klo 12:55Naiset viesti 3 x 5 km (v) (ei SM-arvoa)
la 6.4.2019 klo 14:00Miesten viesti 3 x 7,5 km (v) (ei SM-arvoa)
su 7.4.2019 klo 9:40Naiset 30 km (v), väliaikalähtö (SM-arvo)
su 7.4.2019 klo 12:45Miehet 50 km (v), väliaikalähtö (SM-arvo)


SM-hiihdot 2019 - Tulokset


Ylitornion SM-hiihdot 6.-7.4.2019 - Tulokset


SM-hiihdot Ylitornio miesten 50 km (v) 7.4.2019

#UrheilijaAika
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)1:56.49,2
2.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.50,1
3.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+2.42,2
4.Matti Heikkinen (Vantaan Hiihtoseura)+3.15,5
5.Heikki Korpela (Pohti Skiteam)+3.30,3
6.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+4.23,2
7.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+4.29,9
8.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+5.01,8

SM-hiihdot Ylitornio naisten 30 km (v) 7.4.2019

#UrheilijaAika
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)1:11.11,8
2.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.28,9
3.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+1.49,2
4.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)+2.40,2
5.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+2.48,6
6.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+3.55,5
7.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+4.31,7
8.Sini Alusniemi (Ikaalisten Urheilijat)+4.46,8



Äänekosken SM-hiihdot 29.3.–31.3.2019 - Tulokset


SM-hiihdot Äänekoski, miehet 15 km (p) takaa-ajo 31.3.2019

#UrheilijaAika
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)41.21,0
2.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+1.30,4
3.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.33,6
4.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+3.02,2
5.Anssi Pentsinen (Vantaan Hiihtoseura)+3.28,3
6.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+3.34,1
7.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+4.09,8
8.Ari Luusua (Ski Team Mäenpää)+4.29,5
9.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+4.35,4
10.Lauri Gummerus (Puijon Hiihtoseura)+4.50,7
11.Petteri Koivisto (Kuhmo-Ski)+4.53,3
12.Juuso Haarala (IF Minken)+5.30,0
13.Heikki Korpela (Pohti Skiteam)+5.33,5
14.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)+5.40,1
15.Joonas Sarkkinen (Ounasvaaran Hiihtoseura)+6.17,6
16.Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)+6.21,6
17.Lassi Vuorinen (Skiteam 105)+6.44,7
18.Martti Jylhä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+7.24,5
19.Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)+7.29,4
20.Sami Lähdemäki (Saarijärven Pullistus)+7.36,5

SM-hiihdot Äänekoski, naiset 10 km (p) takaa-ajo 31.3.2019

#UrheilijaAika
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)29.34,1
2.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+1.03,2
3.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.07,7
4.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+1.20,9
5.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+2.08,7
6.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+3.04,4
7.Maija Hakala (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+3.47,1
8.Jasmi Joensuu (Seinäjoen Hiihtoseura)+3.56,4
9.Rebecca Immonen (Nastolan Naseva)+4.29,7
10.Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+4.33,5
11.Katariina Lonka (Ikaalisten Urheilijat)+4.48,9
12.Julia Häger (IF Minken)+4.53,9
13.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)+5.00,9
14.Linnea Henriksson (IF Femman)+5.10,3
15.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+5.16,2
16.Hennariikka Rahkola (Jämin Jänne)+5.17,5
17.Johanna Ukkola (Siilinjärven Hiihtoseura)+5.22,0
18.Marjaana Pitkänen (Oulun Hiihtoseura)+5.34,1
19.Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)+5.45,6
20.Kati Venäläinen (Noormarkun Nopsa)+6.06,2


SM-hiihdot Äänekoski, miehet 15 km (v) 30.3.2019

#UrheilijaAika
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)40.53,3
2.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+29,0
3.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+32,6
4.Joni Mäki (Pohti Skiteam)+1.06,3
5.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+1.26,1
6.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+1.32,0
7.Anssi Pentsinen (Vantaan Hiihtoseura)+1.47,7
8.Matti Heikkinen (Vantaan Hiihtoseura)+1.50,9
9.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+1.52,1
10.Petteri Koivisto (Kuhmo-Ski)+2.10,4

SM-hiihdot Äänekoski, naiset 10 km (v) 30.3.2019

#UrheilijaAika
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)27.16,8
2.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+55,6
3.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)+57,9
4.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+1.02,9
5.Kaisa Mäkäräinen (Kontiolahden Urheilijat)+1.11,1
6.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+1.11,2
7.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.19,1
8.Maija Hakala (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.42,5
9.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)+1.49,4
10.Ida Haapala (Espoon Hiihtoseura)+2.19,2

SM-hiihdot Äänekoski, parisprintti (p), finaali miehet 29.3.2019


Parisprintti (p) finaali miehet

#UrheilijaAika
1.Puijon Hiihtoseura (Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen)21.34,24
2.Pohti Skiteam (Heikki Korpela, Joni Mäki)+3,20
3.Skiteam 105 (Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen)+4,52
4.Jämin Jänne (Antti Ojansivu, Ristomatti Hakola)+6,59
5.Vuokatti Ski Team Kainuu (Martti Jylhä, Juho Mikkonen)+8,98
6.IF Minken (Matias Strandvall, Juuso Haarala)+33,00
7.Vantaan Hiihtoseura (Matti Heikkinen, Anssi Pentsinen)+45,36
8.Skiteam 105 2 (Leo Rantahalvari, Lassi Vuorinen)+49,90
9.Ilmajoen Kisailijat 2 (Karri Hakala, Niko Koskela)+50,68
10.Petoteam (Henri Jelonen, Veli-Matti Räsänen)+53,58
11.Ilmajoen Kisailijat (Kari Varis, Timo Mantere)+54,63
12.Kouvolan Hiihtoseura (Emil Liekari, Lauri Lepistö)+55,41
13.Puijon Hiihtoseura 2 (Antti Honkimaa, Lauri Gummerus)+57,44
14.Ounasvaaran Hiihtoseura (Juuso Mäkelä, Joonas Sarkkinen)+1.04,14
15.Pohti Skiteam 2 (Iiro-Mikko Harju, Joel Ikonen)+2.54,97


SM-hiihdot Äänekoski, parisprintti (p), naiset 29.3.2019


Parisprintti (p) finaali naiset

#JoukkueAika
1.Ikaalisten Urheilijat (Maaret Pajunoja, Krista Pärmäkoski)25.38,42
2.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Anni Kainulainen, Laura Mononen)+1.16
3.Kainuun Hiihtoseura (Anne Kyllönen, Anita Korva)+17,44
4.Lempäälän Kisa (Sanni Alatalo, Leena Nurmi)+1.04,93
5.Vuokatti Ski Team Kainuu (Vilma Nissinen, Katri Lylynperä)+1.06,52
6.Vantaan Hiihtoseura (Eeva Ahervo, Mariel Merlii Pulles)+1.06,57
7.IF Minken (Julia Häger, Andrea Julin)+1.07,82
8.Siilinjärven Hiihtoseura (Johanna Ukkola, Päivi Roivainen)+1.10,07
9.Visaskiteam Kemi (Josefiina Böök, Emmi Lämsä)+1.38,55
10.Seinäjoen Hiihtoseura (Senni Vuolle, Jasmi Joensuu)+1.46,46
11.Team Skiers (Roosa Juuska, Heli Heiskanen)+1.49,77
12.Oulun Hiihtoseura (Anna-Kaisa Saari, Marjaana Pitkänen)+2.06,16
13.Mikkelin Hiihtäjät (Noora Tivinen, Jasmin Kähärä)+2.21,17
14.Kuusamon Erä-Veikot (Elina Läspä, Eveliina Korva)+3.02,96
15.Espoon Hiihtoseura (Rebecca Ehrnrooth, Sirkka Ehrnrooth)+3.14,69

SM-hiihdot Äänekoski, miesten parisprintti (p) alkuerät, 29.3.2019


Alkuerä 1

#JoukkueAika
1.Pohti Skiteam (Heikki Korpela, Joni Mäki)22.26,20 Q
2.Vantaan Hiihtoseura (Matti Heikkinen, Anssi Pentsinen)+1,36 Q
3.Kouvolan Hiihtoseura (Emil Liekari, Lauri Lepistö)+3,88 Q
4.Skiteam 105 2 (Leo Rantahalvari, Lassi Vuorinen)+5,17 q
5.Tampereen Yritys (Joona Koponen, Olli Haavisto)+39,33
6.Vehkalahden Veikot (Tuomas Kotro, Väinö Kotro)+1.03,41


Alkuerä 2

#JoukkueAika
1.Vuokatti Ski Team Kainuu (Martti Jylhä, Juho Mikkonen)22.30,67 Q
2.Jämin Jänne (Antti Ojansivu, Ristomatti Hakola)+0,51 Q
3.IF Minken (Matias Strandvall, Juuso Haarala)+2,68 Q
4.Ounasvaaran Hiihtoseura (Juuso Mäkelä, Joonas Sarkkinen)+7,86 q
5.Petoteam (Henri Jelonen, Veli-Matti Räsänen)+9,91 q
6.Puijon Hiihtoseura 2 (Antti Honkimaa, Lauri Gummerus)+25,72 q


Alkuerä 3

#JoukkueAika
1.Puijon Hiihtoseura (Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen)22.35,47 Q
2.Skiteam 105 (Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen)+2,34 Q
3.Ilmajoen Kisailijat 2 (Karri Hakala, Niko Koskela)+2,61 Q
4.Ilmajoen Kisailijat (Kari Varis, Timo Mantere)+6,11 q
5.Pohti Skiteam 2 (Iiro-Mikko Harju, Joel Ikonen)+13,53 q
6.Vihdin Viesti (Jukka Palo, Vesa Raussi)+47,10


SM-hiihdot Äänekoski, naisten parisprintti (p) alkuerät, 29.3.2019


Alkuerä 1

#JoukkueAika
1.Ikaalisten Urheilijat (Maaret Pajunoja, Krista Pärmäkoski)25.38,70 Q
2.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Anni Kainulainen, Laura Mononen)+2,02 Q
3.Siilinjärven Hiihtoseura (Johanna Ukkola, Päivi Roivainen)+16,69 Q
4.IF Minken (Julia Häger, Andrea Julin)+22,40 q
5.Vantaan Hiihtoseura (Eeva Ahervo, Mariel Merlii Pulles)+22,88 q
6.Oulun Hiihtoseura (Anna-Kaisa Saari, Marjaana Pitkänen)+57,17 q
7.Team Skiers (Heli Heiskanen, Roosa Juuska)+1.03,30 q
8.Kuusamon Erä-Veikot (Eveliina Korva, Elina Läspä)+1.22,20 q
9.Espoon Hiihtoseura (Rebecca Ehrnrooth, Sirkka Ehrnrooth)+1.36,22 q


Alkuerä 2

#JoukkueAika
1.Kainuun Hiihtoseura (Anne Kyllönen, Anita Korva)26.07,65 Q
2.Vuokatti Ski Team Kainuu (Vilma Nissinen, Katri Lylynperä)+35,30 Q
3.Lempäälän Kisa (Sanni Alatalo, Leena Nurmi)+37,60 Q
4.Mikkelin Hiihtäjät (Noora Tivinen, Jasmin Kähärä)+41,69 q
5.Visaskiteam Kemi (Josefiina Böök, Emmi Lämsä)+43,47 q
6.Seinäjoen Hiihtoseura (Senni Vuolle, Jasmi Joensuu)+53,85 q



Imatran SM-hiihdot 1.2.–3.2.2019 tulokset


Sunnuntai 3.2.2019


Sprintti (v), finaali - miehet

SijaKilpailijaSeuraAika
1.Martti JylhäVuokatti Ski Team Kainuu2:45.60
2.Verneri SuhonenHollolan Urheilijat -46+0.23
3.Joni MäkiPyhäjärven Pohti+0.61
4.Lauri VuorinenSkiteam 105+0.88
5.Olli HiidensaloVantaan Hiihtoseura+1.38
6.Juuso HaaralaIF Minken+1.61


Sprintti (v), finaali - naiset

SijaKilpailijaSeuraAika
1.Katri LylynperäVuokatti Ski Team Kainuu3:10.22
2.Laura MononenHämeenlinnan Hiihtoseura+0.17
3.Emmi LämsäKarihaaran Visa+1.14
4.Riitta-Liisa RoponenOulun Hiihtoseura+2.58
5.Maaret PajunojaIkaalisten Urheilijat+8.78
6.Hennariikka RahkolaJämin Jänne+14.10


Sprintti (v), karsinta - miehet

SijaKilpailijaSeuraAika
1.Juuso HaaralaIF Minken2:39.36
2.Verneri SuhonenHollolan Urheilijat -46+0.88
3.Joni MäkiPyhäjärven Pohti+1.31
4.Martti JylhäVuokatti Ski Team Kainuu+1.36
5.Lauri LepistöKouvolan Hiihtoseura+2.11
6.Graham RitchieKanada+3.41


Sprintti (v), karsinta - naiset

SijaKilpailijaSeuraAika
1.Katri LylynperäVuokatti Ski Team Kainuu3:06.44
2.Anni AlakoskiReisjärven Pilke+2.70
3.Riitta-Liisa RoponenOulun Hiihtoseura+2.80
4.Mari EderEnon Kisa-Pojat+3.29
5.Anne KyllönenKainuun Hiihtoseura+5.31
6.Julia HägerIF Minken+5.52


Lauantai 2.2.2019


Naiset 3 x 5 km (p+v+v)

SijaNimiAika
1.Kainuun Hiihtoseura41:54.5
2.Hämeenlinnan Hiihtoseura+2.1
3.Vuokatti Ski Team Kainuu+12.9
4Oulun Hiihtoseura+30.1
5Ikaalisten Urheilijat+1:41.5
6Lempäälän Kisa+2:29.8


Miehet 4 x 10 km (p+p+v+v)

SijaNimiAika
1.Jämin Jänne1:35:29.9
2.Vantaan Hiihtoseura 1+4.0
3.Vuokatti Ski Team Kainuu+31.4
4Puijon Hiihtoseura+33.0
5Pohti Ski Team 1+1:29.4
6Imatran Urheilijat 1+2:08.3


Perjantai 1.2.2019


Miehet 15 km väliaikalähtö 1.2.2019

SijaKilpailijaSeuraAika
1.Ristomatti HakolaJämin Jänne36.45.6
2.Perttu HyvärinenPuijon Hiihtoseura+27.0
3.Anssi PentsinenVantaan Hiihtoseura+55.3
4.Matti HeikkinenVantaan Hiihtoseura+1.02.7
5.Antti OjansivuJämin Jänne+1.43.7
6.Ari LuusuaSki Team Mäenpää+1.44.1
7.Timo MantereIlmajoen Kisailijat+2.17.7
8.Markus VuorelaJämin Jänne+2.19.2
9.Lauri LepistöKouvolan Hiihtoseura+2.21.7
10.Juho MikkonenVuokatti Ski Team Kainuu+2.35.1


Naiset 10km väliaikalähtö 1.2.2019

SijaKilpailijaSeuraAika
1.Krista PärmäkoskiIkaalisten Urheilijat26:31.8
2.Kerttu NiskanenVieremän Koitto+53.6
3.Anita KorvaKainuun Hiihtoseura+1:08.6
4.Laura MononenHämeenlinnan Hiihtoseura+1:09.0
5.Riitta-Liisa RoponenOulun Hiihtoseura+1:09.3
6.Johanna MatintaloPöytyän Urheilijat+1:29.4
7.Andrea JulinIF Minken+1:33.5
8.Anne KyllönenKainuun Hiihtoseura+1:36.4
9.Vilma NissinenVuokatti Ski Team+1:45.3
10.Anni KainulainenHämeenlinnan Hiihtoseura+1:52.0


Äänekosken SM-hiihdot 29.3.–31.3.2019


Äänekoskella kilpaillaan SM-mitaleista (29.3.–31.3.2019) parisprinteissä, vapaan tyylin väliaikalähtökilpailuissa (10 & 15 km) sekä 10 ja 15 km perinteisen tyylin takaa-ajossa. Äänekosken SM-hiihdot ovat myös osa Suomen Cup -sarjaa. Tarkemmat tiedot Äänekosken SM-hiihdoista löydät Äänekosken Suomen Cup -sivultamme.

Lähtölistat Äänekosken SM-hiihdot 2019


15 km / 10 km (p) takaa-ajot su 31.3.2019


Naiset 10 km (p) top 30

NroUrheiljaSeuraAikaero
1Krista PärmäkoskiIkaalisten Urheilijat+0.00
2Anne KyllönenKainuun Hiihtoseura+0.56
3Eveliina PiippoVuokatti Ski Team Kainuu+0.58
4Kerttu NiskanenVieremän Koitto+1.03
5Riitta-Liisa RoponenOulun Hiihtoseura+1.12
6Laura MononenHämeenlinnan Hiihtoseura+1.19
7Maija HakalaHämeenlinnan Hiihtoseura+1.43
8Anita KorvaKainuun Hiihtoseura+1.50
9Jasmi JoensuuSeinäjoen Hiihtoseura+2.27
10Marjaana PitkänenOulun Hiihtoseura+2.34
11Johanna MatintaloPöytyän Urheilijat+2.34
12Andrea JulinIF Minken+2.38
13Julia HägerIF Minken+2.40
14Jasmin KähäräMikkelin Hiihtäjät+2.45
15Rebecca ImmonenNastolan Naseva+2.46
16Linnea HenrikssonIF Femman+2.56
17Heini HokkanenKainuun Hiihtoseura+3.00
18Anni KainulainenHämeenlinnan Hiihtoseura+3.04
19Maaret PajunojaIkaalisten Urheilijat+3.18
20Johanna UkkolaSiilinjärven Hiihtoseura+3.19
21Katariina LonkaIkaalisten Urheilijat+3.20
22Laura KarkkulainenKontiolahden Urheilijat+3.22
23Katri LylynperäVuokatti Ski Team Kainuu+3.30
24Hennariikka RahkolaJämin Jänne+3.33
25Kati VenäläinenNoormarkun Nopsa+3.36
26Vilma JylhäSavonlinnan Hiihtoseura+3.59
27Hanna RayIK Falken+4.01
28Siiri KaijansinkkoLappeen Riento+4.04
29Vilma NissinenVuokatti Ski Team Kainuu+4.05
30Sanni AlataloLempäälän Kisa+4.20


Miehet 15 km (p) top 30

NroUrheiljaSeuraAikaero
1Iivo NiskanenPuijon Hiihtoseura+0.00
2Juho MikkonenVuokatti Ski Team Kainuu+0.29
3Ristomatti HakolaJämin Jänne+0.32
4Joni MäkiPyhäjärven Pohti+1.06
5Perttu HyvärinenPuijon Hiihtoseura+1.26
6Markus VuorelaJämin Jänne+1.32
7Matti HeikkinenVantaan Hiihtoseura+1.48
8Anssi PentsinenVantaan Hiihtoseura+1.51
9Joel IkonenPyhäjärven Pohti+1.52
10Petteri KoivistoKuhmo-Ski+2.10
11Lauri VuorinenSkiteam 105+2.12
12Juuso HaaralaIF Minken+2.31
13Lauri GummerusPuijon Hiihtoseura+2.33
14Ari LuusuaSki Team Mäenpää+2.39
15Heikki KorpelaPyhäjärven Pohti+2.50
16Joonas SarkkinenOunasvaaran Hiihtoseura+3.03
17Lauri LepistöKouvolan Hiihtoseura+3.04
18Aleksi ParttimaaSkiteam 105+3.11
19Kari VarisIlmajoen Kisailijat+3.14
20Tero SimiläOunasvaaran Hiihtoseura+3.21
21Timo MantereIlmajoen Kisailijat+3.28
22Arsi RuuskanenSiilinjärven Hiihtoseura+3.28
23Anssi KoirikiviHaapajärven Kiilat+3.32
24Sami LähdemäkiSaarijärven Pullistus+3.34
25Lassi VuorinenSkiteam 105+3.52
26Martti JylhäVuokatti Ski Team Kainuu+3.54
27Juuso MäkeläOunasvaaran Hiihtoseura+4.01
28Karri HakalaIlmajoen Kisailijat+4.06
29Tino TiilikainenVuokatti Ski Team Kainuu+4.08
30Leo RantahalvariSkiteam 105+4.19


15 km / 10 km (v) väliaikalähdöt la 30.3.2019


HUOM! LAUANTAIN LÄHTÖLISTAT MUUTTUNEET!

Miehet 15 km (v)

NroUrheiljaSeuraLähtö
1Verneri PoikonenÄänekosken Huima12:30:30
2Topi KuorelahtiÄänekosken Huima12:31:00
3Emil LiekariKouvolan Hiihtoseura12:31:30
4Timo MantereIlmajoen Kisailijat12:32:00
5Lauri GummerusPuijon Hiihtoseura12:32:30
6Heikki KorpelaPyhäjärven Pohti12:33:00
7Turo SipiläVuokatti Ski Team Kainuu12:33:30
8Aleksi ParttimaaSkiteam 10512:34:00
9Lauri MannilaOulun Hiihtoseura12:34:30
10Petteri KoivistoKuhmo-Ski12:35:00
11Juuso TossavainenKuusamon Erä-Veikot12:35:30
12Miska PoikkimäkiVuokatti Ski Team Kainuu12:36:00
13Juuso MäkeläOunasvaaran Hiihtoseura12:36:30
14Juuso HaaralaIF Minken12:37:00
15Karri HakalaIlmajoen Kisailijat12:37:30
16Markus VuorelaJämin Jänne12:38:00
17Joel IkonenPyhäjärven Pohti12:38:30
18Waltteri VinkanharjuVantaan Hiihtoseura12:39:00
19Lassi VuorinenSkiteam 10512:39:30
20Joni MäkiPyhäjärven Pohti12:40:00
21Sami LähdemäkiSaarijärven Pullistus12:40:30
22Lauri LepistöKouvolan Hiihtoseura12:41:00
23Verneri SuhonenHollolan Urheilijat -4612:41:30
24Antti OjansivuJämin Jänne12:42:00
25Reima IdströmInarin Yritys12:42:30
26Ari LuusuaSki Team Mäenpää12:43:00
27Tero SimiläOunasvaaran Hiihtoseura12:43:30
28Anssi PentsinenVantaan Hiihtoseura12:44:00
29Anssi KoirikiviHaapajärven Kiilat12:44:30
30Kari VarisIlmajoen Kisailijat12:45:00
31Joonas SarkkinenOunasvaaran Hiihtoseura12:45:30
32Lauri VuorinenSkiteam 10512:46:00
33Arsi RuuskanenSiilinjärven Hiihtoseura12:46:30
34Perttu HyvärinenPuijon Hiihtoseura12:47:00
35Santeri PirneskoskiKarihaaran Visa12:47:30
36Matti HeikkinenVantaan Hiihtoseura12:48:00
37Tino TiilikainenVuokatti Ski Team Kainuu12:48:30
38Ristomatti HakolaJämin Jänne12:49:00
39Juho MikkonenVuokatti Ski Team Kainuu12:49:30
40Iivo NiskanenPuijon Hiihtoseura12:50:00
41Tero SeppäläHaapajärven Kiilat12:50:30
42Mikko KuuselaVantaan Hiihtoseura12:51:00
43Eero AittolampiOulun Hiihtoseura12:51:30
44Santeri ErolaEspoon Hiihtoseura12:52:00
45Oskari HökkäTaivalkosken Metsä-Veikot 8512:52:30
46Leo RantahalvariSkiteam 10512:53:00
47Ville AhonenImatran Urheilijat12:53:30
48Janne StenbäckVantaan Hiihtoseura12:54:00
49Matias HeinonenEspoon Hiihtoseura12:54:30
50Remi LindholmIF Minken12:55:00
51Kalle ParantainenVantaan Hiihtoseura12:55:30
52Vili HämäläinenMikkelin Hiihtäjät12:56:00
53Antti HonkimaaPuijon Hiihtoseura12:56:30
54Vilho MoilanenVantaan Hiihtoseura12:57:00
55Niklas NiskaOunasvaaran Hiihtoseura12:57:30
56Eelis ValikainenKalajoen Junkkarit12:58:00
57Jussi KarkkulainenKontiolahden Urheilijat12:58:30
58Iiro-Mikko HarjuPyhäjärven Pohti12:59:00
59Teemu PöntinenKuusamon Erä-Veikot12:59:30
60Alexander StåhlbergNorrvalla Ski Team13:00:00
61Joona KoponenTampereen Yritys13:00:30
62Roni LukkarinenVantaan Hiihtoseura13:01:00
63Olli HaavistoTampereen Yritys13:01:30
64Miro KarppanenKiteen Urheilijat13:02:00
65Markus JärvenpääPyhäjärven Pohti13:02:30
66Tino StenmanYlöjärven Ryhti13:03:00
67Elmeri ToivanenKouvolan Hiihtoseura13:03:30
68Miikka KinnunenPyhäjärven Pohti13:04:00
69Niko HusuKuusamon Erä-Veikot13:04:30
70Topi HuttunenMikkelin Hiihtäjät13:05:00
71Eino VuolletPosion Pyrintö13:05:30
72Juho MuhonenJämsänkosken Ilves13:06:00
73Henri JelonenJämsänkosken Ilves13:06:30
74Aku NikanderJämin Jänne13:07:00
75Tomi SantasaloJämin Jänne13:07:30
76Jani SimolaValkealan Kajo13:08:00
77Juho FrimanInarin Yritys13:08:30
78Veli-Matti RäsänenJämsänkosken Ilves13:09:00
79Johannes VuorelaIF Minken13:09:30
80Nico BennertKuusamon Erä-Veikot13:10:00
81Antti KartanoIlmajoen Kisailijat13:10:30
82Matias TiiroJämsänkosken Ilves13:11:00
83Petteri KymäläinenKuusamon Erä-Veikot13:11:30
84Ville-Petteri SaarelaKeminsuun Kisa13:12:00
85Vesa RaussiVihdin Viesti13:12:30
86Niila AhokasInarin Yritys13:13:00
87Jere AlénVantaan Hiihtoseura13:13:30
88Jonas NordströmIF Sibbo-Vargarna13:14:00
89Kevin LindholmIF Minken13:14:30
90Miika HeikkiläEspoon Hiihtoseura13:15:00
91Niklas PeltoniemiTeuvan Rivakka13:15:30
92August HögnabbaIF Åsarna13:16:00
93Lauri-Aleksi LaitinenMikkelin Hiihtäjät13:16:30
94Onni RantahalvariSkiteam 10513:17:00
95Vesa KallioImatran Urheilijat13:17:30
96Joachim GustafssonIF Femman13:18:00
97Jussi TauriainenMikkelin Hiihtäjät13:18:30
98Olli VertanenSaarijärven Pullistus13:19:00
99Juuso MattilaHimangan Urheilijat13:19:30
100Jussi SaloIlmajoen Kisailijat13:20:00
101Oscar HögnabbaIF Åsarna13:20:30
102Juho HalonenPyhäjärven Pohti13:21:00
103Kari PetersLN13:21:30
104Ville MaunukselaEspoon Hiihtoseura13:22:00
105Matti KorhonenOulun Hiihtoseura13:22:30
106Samuli SchroderusOulun Hiihtoseura13:23:00
107Martti JylhäVuokatti Ski Team Kainuu13:23:30
108Johan GustafssonIF Femman13:24:00
109Roope HaapakangasPyhäjärven Pohti13:24:30
110Arttu NymanAnjalan Liitto13:25:00
111Jeremias LipsanenMikkelin Hiihtäjät13:25:30
112Jukka PaloVihdin Viesti13:26:00
113Tomi MikkonenImatran Urheilijat13:26:30
114Eero MannilaOulun Hiihtoseura13:27:00
115Petri TorvinenLiperin Hiihtoseura13:27:30
116Matti AaltoKeuruun Kisailijat13:28:00
117Antti HäkämiesPosion Pyrintö13:28:30
118Otso KlemolaVantaan Hiihtoseura13:29:00
119Ville MuhonenJämsänkosken Ilves13:29:30
120Henri ErkkiläVantaan Hiihtoseura13:30:00
121Eerik PuranenSaarijärven Pullistus13:30:30
122Tero LinnainmaaJämsänkosken Ilves13:31:00
123Viljami VuorreOulun Hiihtoseura13:31:30
124Jeri KoponenTampereen Yritys13:32:00
125Pauli MäkeläKeuruun Kisailijat13:32:30
126Alex SvartsjöIF Femman13:33:00
127Tero TurunenKeravan Urheilijat13:33:30
128Janne HäkkinenJämsänkosken Ilves13:34:00
129Juha NurmiKuusamon Erä-Veikot13:34:30
130Veeti PyykköLiperin Hiihtoseura13:35:00
131Oskari JuutinenKuhmo-Ski13:35:30
132Juha HyyryläinenMikkelin Hiihtäjät13:36:00
133Joona MäkeläKeuruun Kisailijat13:36:30
134Arttu KaarioJämsänkosken Ilves13:37:00
135Akseli KuusimaaOunasvaaran Hiihtoseura13:37:30
136Niilo HelkamaEspoon Hiihtoseura13:38:00
137Axel AurénIF Åsarna13:38:30
138Lauri PyhäjärviOunasvaaran Hiihtoseura13:39:00
139Jaakko MattilaHimangan Urheilijat13:39:30
140Ilmari SaarinenEspoon Hiihtoseura13:40:00
141Christian KronbergIF Minken13:40:30
142Matias LanttaMikkelin Hiihtäjät13:41:00
143Jari JoutsenSki Jyväskylä13:41:30
144Jari TurtiainenSavonlinnan Hiihtoseura13:42:00
145Johannes LeppänenJoensuun Kataja13:42:30
146Väinö KotroVehkalahden Veikot13:43:00
147Eero Iso-TryykäriEspoon Hiihtoseura13:43:30
148Jani SarkkinenOunasvaaran Hiihtoseura13:44:00
149Oskari Yli-PenttiläEspoon Hiihtoseura13:44:30
150Santtu NymanAnjalan Liitto13:45:00
151Pekka PääkkönenKuusamon Erä-Veikot13:45:30
152Miska TervalaHollolan Urheilijat -4613:46:00
153Markus NikanderVihdin Viesti13:46:30
154Visa JoenperäTaivalkosken Metsä-Veikot 8513:47:00
155Tuomas KotroVehkalahden Veikot13:47:30
156Mikko MarjamaaSki Jyväskylä13:48:00
157Patrick KronbergIF Minken13:48:30
158Joonas LottaLahden Hiihtoseura13:49:00
159Lauri VaahtoPakilan Veto13:49:30
160Kalle RytkönenVihdin Viesti13:50:00
161Benjamin SundqvistIF Minken13:50:30
162Jussi PesonenKuusamon Erä-Veikot13:51:00
163Erno KantanenJuvan Urheilijat13:51:30
164Hugo KarlströmIF Åsarna13:52:00
165Esa SeppäLempäälän Kisa13:52:30
166Veeti SeppäläYlöjärven Ryhti13:53:00
167Valtteri NiskanenLempäälän Kisa13:53:30
168Ville ParantainenVantaan Hiihtoseura13:54:00
169Teemu SillantausVantaan Hiihtoseura13:54:30
170Konsta KajanVantaan Hiihtoseura13:55:00
171Eric StorvallIF Åsarna13:55:30
172Aki KauppinenLahden Hiihtoseura13:56:00
173Joona MännistöOulaisten Huima13:56:30
174Veeti NissinenPuolangan Ryhti13:57:00
175Raul KorolainenIisalmen Visa13:57:30
176Aku HietaharjuIlmajoen Kisailijat13:58:00
177Mikko HarjuJämsänkosken Ilves13:58:30
178Pekka KarppanenSaarijärven Pullistus13:59:00
179Henri KaukanenKuoreveden Kärki13:59:30
180Aki HeinonenViialan Viri14:00:00
181Kalle HäkkinenSki Jyväskylä14:00:30
182Ilmo RäisänenSki Jyväskylä14:01:00
183Jonne SeppänenSki Jyväskylä14:01:30
184Aleksi LeinoJämsänkosken Ilves14:02:00
185Juho RönkköVieremän Koitto14:02:30
186Joel SariolaPuijon Hiihtoseura14:03:00
187Jari KuhnoSaarijärven Pullistus14:03:30
188Hannu LappiSiilinjärven Hiihtoseura14:04:00
189Viljam KnifIF Åsarna14:04:30
190Juha-Matti MikkolainenValkeakosken Haka14:05:00
191Tuukka InveniusSkiteam 10514:05:30



Naiset 10 km (v)

NroUrheiljaSeuraLähtö
1Hanna RayIK Falken10:30:30
2Andrea JulinIF Minken10:31:00
3Rebecca EhrnroothEspoon Hiihtoseura10:31:30
4Jasmi JoensuuSeinäjoen Hiihtoseura10:32:00
5Noora TivinenMikkelin Hiihtäjät10:32:30
6Jasmin KähäräMikkelin Hiihtäjät10:33:00
7Linnea HenrikssonIF Femman10:33:30
8Rebecca ImmonenNastolan Naseva10:34:00
9Jenni RaivioSki Jyväskylä10:34:30
10Anni KainulainenHämeenlinnan Hiihtoseura10:35:00
11Sonja EskelinenVantaan Hiihtoseura10:35:30
12Marjaana PitkänenOulun Hiihtoseura10:36:00
13Julia HägerIF Minken10:36:30
14Anni AlakoskiReisjärven Pilke10:37:00
15Laura KarkkulainenKontiolahden Urheilijat10:37:30
16Katri LylynperäVuokatti Ski Team Kainuu10:38:00
17Vilma JylhäSavonlinnan Hiihtoseura10:38:30
18Emmi LämsäKarihaaran Visa10:39:00
19Ida HaapalaEspoon Hiihtoseura10:39:30
20Maija HakalaHämeenlinnan Hiihtoseura10:40:00
21Heini HokkanenKainuun Hiihtoseura10:40:30
22Anita KorvaKainuun Hiihtoseura10:41:00
23Siiri KaijansinkkoLappeen Riento10:41:30
24Anna-Kaisa SaariOulun Hiihtoseura10:42:00
25Leena NurmiLempäälän Kisa10:42:30
26Vilma NissinenVuokatti Ski Team Kainuu10:43:00
27Kaisa MäkäräinenKontiolahden Urheilijat10:43:30
28Eveliina PiippoVuokatti Ski Team Kainuu10:44:00
29Hennariikka RahkolaJämin Jänne10:44:30
30Riitta-Liisa RoponenOulun Hiihtoseura10:45:00
31Katariina LonkaIkaalisten Urheilijat10:45:30
32Laura MononenHämeenlinnan Hiihtoseura10:46:00
33Sini AlusniemiIkaalisten Urheilijat10:46:30
34Johanna MatintaloPöytyän Urheilijat10:47:00
35Sanni AlataloLempäälän Kisa10:47:30
36Anne KyllönenKainuun Hiihtoseura10:48:00
37Josefiina BöökKarihaaran Visa10:48:30
38Kerttu NiskanenVieremän Koitto10:49:00
39Johanna UkkolaSiilinjärven Hiihtoseura10:49:30
40Krista PärmäkoskiIkaalisten Urheilijat10:50:00
41Ella AnttolaKarihaaran Visa10:50:30
42Eeva AhervoVantaan Hiihtoseura10:51:00
43Maaret PajunojaIkaalisten Urheilijat10:51:30
44Eevakaisa LoukusaSiilinjärven Hiihtoseura10:52:00
45Riina HakalaKuoreveden Kärki10:52:30
46Tiia OlkkonenHaapajärven Kiilat10:53:00
47Suvi KarjaluotoSki Jyväskylä10:53:30
48Merja EronenJoroisten Urheilijat10:54:00
49Annu PylkkänenSki Jyväskylä10:54:30
50Elina MäkitaloHimangan Urheilijat10:55:00
51Aira-Maarit MantsinenVantaan Hiihtoseura10:55:30
52Elina LäspäKuusamon Erä-Veikot10:56:00
53Silja TarvonenKangasniemen Kalske10:56:30
54Senni VuolleSeinäjoen Hiihtoseura10:57:00
55Tiina IdströmInarin Yritys10:57:30
56Nea KatajalaKymin Koskenpojat10:58:00
57Kati VenäläinenNoormarkun Nopsa10:58:30
58Marja-Terttu RepoLahden Hiihtoseura10:59:00
59Anita KirvesniemiSki Jyväskylä10:59:30
60Siiri SaaloKeravan Urheilijat11:00:00
61Tiia HuuskonenSki Jyväskylä11:00:30
62Petra ViirumäkiJärviseudun Hiihtoseura11:01:00
63Päivi RoivainenSiilinjärven Hiihtoseura11:01:30
64Eveliina KorvaKuusamon Erä-Veikot11:02:00
65Katariina NeuvonenMikkelin Hiihtäjät11:02:30
66Iina AhokasVantaan Hiihtoseura11:03:00
67Josefin SandvikIF Brahe11:03:30
68Ella HimankaKalajoen Junkkarit11:04:00
69Riina PerkiöVantaan Hiihtoseura11:04:30
70Heta JalonenJämin Jänne11:05:00
71Aija SöyrinkiVuokatti Ski Team Kainuu11:05:30
72Ronja LinnaSki Jyväskylä11:06:00
73Anniina NeuvonenMikkelin Hiihtäjät11:06:30
74Anni HuuhaTampereen Pyrintö11:07:00
75Tuuli SuutariAnjalan Liitto11:07:30
76Maarit KorpiIF Åsarna11:08:00
77Alisa PyrröLahden Hiihtoseura11:08:30
78Ida MeriläinenSki Jyväskylä11:09:00
79Heli HeiskanenTeam Skiers11:09:30
80Emma JyrkinenImatran Urheilijat11:10:00
81Oona KettunenLempäälän Kisa11:10:30
82Emma HämäläinenSki Jyväskylä11:11:00
83Saana VuolleSeinäjoen Hiihtoseura11:11:30
84Riikka-Liisa RäsänenJoutsan Pommi11:12:00
85Tiia KauppinenSavonlinnan Hiihtoseura11:12:30
86Emmi HakomäkiJämin Jänne11:13:00
87Miia KemppainenKainuun Hiihtoseura11:13:30
88Krista VohlakariKuusamon Erä-Veikot11:14:00
89Jemina BöökKarihaaran Visa11:14:30
90Jennifer AntellIF Femman11:15:00
91Elisa PelttariVantaan Hiihtoseura11:15:30
92Anne PenttiläVehkalahden Veikot11:16:00
93Krista LehtolaKarihaaran Visa11:16:30
94Hanna VarjusImatran Urheilijat11:17:00
95Petra TorvinenLiperin Hiihtoseura11:17:30
96Emelie SvenlinIF Åsarna11:18:00
97Roosa JuuskaTeam Skiers11:18:30
98Jennie LindvallIF Åsarna11:19:00
99Maria VirpiOulun Hiihtoseura11:19:30
100Amanda SaariTampereen Pyrintö11:20:00
101Bettina WikströmPerniön Urheilijat11:20:30
102Linnea HalonenIF Femman11:21:00
103Sirkka EhrnroothEspoon Hiihtoseura11:21:30
104Marie SippusVörå IF11:22:00
105Eeva NurmiLempäälän Kisa11:22:30
106Greta SariolaPuijon Hiihtoseura11:23:00
107Henna RautiainenHimangan Urheilijat11:23:30
108Saara NikanderVihdin Viesti11:24:00
109Essi LievonenHollolan Urheilijat -4611:24:30
110Noora KivikkoLahden Hiihtoseura11:25:00
111Saana UkkonenTeam Skiers11:25:30
112Anna-Kajsa LallIF Femman11:26:00
113Fanny StorvallIF Åsarna11:26:30
114Sara LeppäsalmiKuoreveden Kärki11:27:00
115Janette MäkiKarinaisten Kunto11:27:30
116Piritta MäättäKuusamon Erä-Veikot11:28:00
117Johanna NiskakoskiReisjärven Pilke11:28:30
118Lotta TuominenSeinäjoen Hiihtoseura11:29:00
119Ruut VähämetsäOulun Hiihtoseura11:29:30
120Heini NikanderVihdin Viesti11:30:00
121Jonna JuntunenKainuun Hiihtoseura11:30:30
122Katariina HämäläinenMikkelin Hiihtäjät11:31:00
123Anna-Riikka TyniTaivalkosken Metsä-Veikot 8511:31:30
124Emma MetznerKuusamon Erä-Veikot11:32:00
125Mari LindströmImatran Urheilijat11:32:30
126Venla LehtonenImatran Urheilijat11:33:00
127Erika StorbackaIF Femman11:33:30
128Salla KoskelaTammelan Ryske11:34:00
129Sanna MartikkalaVuokatti Ski Team Kainuu11:34:30


Parisprintti 29.3.2019


Miehet

NroJoukkue
1Puijon Hiihtoseura 1
2Jämin Jänne 1
3Vantaan Hiihtoseura 1
4Pohti SkiTeam 1
5SkiTeam 105 1
6IF Minken
7Ilmajoen Kisailijat 1
8Vuokatti Ski Team Kainuu 2
9Vuokatti Ski Team Kainuu 1
10Kouvolan Hiihtoseura
11Vantaan Hiihtoseura 2
12Ilmajoen Kisailijat 2
13Äänekosken Huima
14Ounasvaaran Hiihtoseura 1
15SkiTeam 105 2
16Puijon Hiihtoseura 2
17Pohti SkiTeam 2
18Espoon Hiihtoseura 1
19Vantaan Hiihtoseura 3
20Tampereen Yritys
21Haapajärven Kiilat
22Oulun Hiihtoseura 1
23Petoteam 1
24Imatran Urheilijat
25Siilinjärven Hiihtoseura
26Ilmajoen Kisailijat 3
27Posion Pyrintö
28Petoteam 3
29Espoon Hiihtoseura 2
30Jämin Jänne 2
31Vihdin Viesti
32Pohti SkiTeam 3
33Mikkelin Hiihtäjät
34Keravan Urheilijat
35Petoteam 2
36Oulun Hiihtoseura 2
37IF Åsarna
38Himangan Urheilijat
39Oulun Hiihtoseura 3
40Liperin Hiihtoseura
41Kuusamon Erä-Veikot
42Norrvalla Ski Team 1
43Espoon Hiihtoseura 4
44Ounasvaaran Hiihtoseura 2
45Petoteam 4
46IF Femman
47Pohti SkiTeam 4
48Espoon Hiihtoseura 3
49Ski Jyväskylä
50Vehkalahden Veikot 1
51Vantaan Hiihtoseura 4
52Norrvalla Ski Team 2
53Puijon Hiihtoseura 3

Naiset

NroJoukkue
1Ikaalisten Urheilijat
2Kainuun Hiihtoseura
3Vuokatti Ski Team Kainuu
4Hämeenlinnan Hiihtoseura
5Oulun Hiihtoseura 1
6Lempäälän Kisa 1
7VisaSkiTeam Kemi 1
8IF Minken
9Vantaan Hiihtoseura 1
10Seinäjoen Hiihtoseura 1
11Siilinjärven Hiihtoseura
12Vantaan Hiihtoseura 2
13Mikkelin Hiihtäjät 1
14Ski Jyväskylä 1
15Mikkelin Hiihtäjät 2
16Kuusamon Erä-Veikot
17Savonlinnan Hiihtoseura
18Imatran Urheilijat 1
19Liperin Hiihtoseura
20Ski Jyväskylä 2
21Keravan Urheilijat
22IF Femman
23Lahden Hiihtoseura
24Espoon Hiihtoseura
25Ski Jyväskylä 3
26Team Skiers
27Tampereen Pyrintö 1
28VisaSkiTeam Kemi 2
29Kankaantaan Kisa
30Lempäälän Kisa 2
31Oulun Hiihtoseura 2
32IF Åsarna
33Tampereen Pyrintö 2
34Seinäjoen Hiihtoseura 2
35Imatran Urheilijat 2



Imatran SM-hiihdot 2019


Imatralla kilpaillaan SM-mitaleista (1.2.–3.2.2019) perinteisen väliaikalähtökilpailuissa (10 & 15 km), viesteissä sekä päätöspäivän sprinteissä (v). Hiihtoliiton tiedotteen mukaan kilpailuissa katsastetaan vielä hiihtäjiä Seefeldin MM-kisoihin, mikä nostattaa kisojen arvoa.



Imatran kisojen ohjelma


Perjantai 1.2.2019

KelloLaji
9:30Naiset 10km (p)
12:00Miehet 15km (p)


Lauantai 2.2.2019

KelloLaji
10:30Miesten viesti 4x10km, 2P+2V
15:00Naisten viesti 3x5km 1P+2V


Sunnuntai 3.2.2019

KelloLaji
9:30Sprintin karsinta (v) N ja M
11:30Naisten alkuerät, sprintti
12:00Miesten alkuerät, sprintti
12:30Naisten välierät, sprintti
12:45Miesten välierät, sprintti
13:00Naisten finaali, sprintti
13:10Miesten finaali, sprintti


SM-hiihdot – Televisiointi


Yle televisioi SM-hiihdot suorana lähetyksenä. TV2:n lisäksi voit katsoa SM-hiihtoja YLE Areenan kautta, missä lähetykset pysyvät hetken aikaa myös jälkilähetyksinä. Televisiossa kilpailut selostaa Jussi Eskola.