SM-Hiihdot 2021 - Katso Hiihdon SM-kisojen Ohjelma & Tulokset

SM-hiihdot 2021 Pyhäjärvi & Ristijärvi


Vuoden 2021 hiihdon SM-mitaleista taistellaan Pyhäjärvellä ja Ristijärvellä.
Hiihdon SM-kisoilla on pitkät perinteet. Ensimmäisen kerran hiihdon SM-kilpailut järjestettiin vuonna 1909 ja tämän jälkeen hiihdon Suomen mestaruuksista on kilpailtu lähes jokaisena vuotena.

SM-hiihdot 2021 – Lajit & Ohjelma


SM-hiihtojen lajit ovat vaihdelleet runsaasti vuosien mittaan. Erityisesti 2000-luvun alun sprinttikisojen (sprintti ja sprinttiviesti) mukaantulo oli suuri muutos aikaisempaan. Pisimpään kilpailulajina on säilynyt 50 kilometriä, joka on ollut ohjelmassa jo yli 90 vuotta.



Ristijärven SM-hiihdot 26.-28.3.2021 - Kisojen aikataulu


PvmKloLaji
pe 26.3.202111:00Naiset 10 km (p) väliaikalähtö
pe 26.3.202113:00Miehet 15 km (p) väliaikalähtö
la 27.3.202111:00Naisten viesti 3 x 5 km (1p+2v)
la 27.3.202112:10Miesten viesti 4 x 10 km (2p+2v)
su 28.3.20219:45Naiset 30 km (v) väliaikalähtö
su 28.3.202112:45Miehet 50 km (v) väliaikalähtö


Pyhäjärven SM-hiihdot 12.-14.2.2021 - Kisojen aikataulu


PvmKloLaji
Pe 12.2.202110:30Naisten parisprintti (p) karsinta
Pe 12.2.202111:30Miesten parisprintti (p) karsinta
Pe 12.2.202114:10Naisten parisprintti (p) finaali
Pe 12.2.202114:40Miesten parisprintti (p) finaali
La 13.2.202110:00Naiset 10 km (v), väliaikalähtö
La 13.2.202113:00Miehet 15 km (v), väliaikalähtö
Su 14.2.202112:00Naisten ja miesten sprintti (p) karsinta
Su 14.2.202114:30Naisten ja miesten sprintti (p) erät ja finaali



Ristijärven SM-hiihdot 26.-28.3.2021 - Lähtölistat




Pe 26.3.2021


Naisten 10 km (p) kilpailuun on ilmoittautunut 123 hiihtäjää ja miesten 15 km (p) kilpailuun 151 hiihtäjää.

Naiset 10 km (p)

NroUrheilijaLähtöaika
1Riina Perkiö (Vantaan Hiihtoseura)11:00:30
2Tuuli Järviluoma (Nivalan Urheilijat)11:01:00
3Leena Nurmi (Lempäälän Kisa)11:01:30
4Kaisa Salminen (Aavasaksan Urheilijat)11:02:00
5Heini Nikander (Vihdin Viesti)11:02:30
6Sanna-Mari Purola (Visa Ski Team Kemi)11:03:00
7Iina Lauren (Team Skiers)11:03:30
8Teodora Westerlund (IF Brahe)11:04:00
9Johanna Niskakoski (Team Skiers)11:04:30
10Silja Saarela (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)11:05:00
11Anna-Kajsa Lall (IF Femman)11:05:30
12Linnea Källbacka (Vörå IF)11:06:00
13Elisa Pelttari (Vantaan Hiihtoseura)11:06:30
14Henna Rautiainen (Himangan Urheilijat)11:07:00
15Lotta Tuominen (Seinäjoen Hiihtoseura)11:07:30
16Jonna Juva (Perniön Urheilijat)11:08:00
17Janette Mäki (Karinaisten Kunto)11:08:30
18Katariina Hämäläinen (Mikkelin Hiihtäjät)11:09:00
19Frida Häggkvist (Närpes Kraft Skidförening)11:09:30
20Felicia Krook (Närpes Kraft Skidförening)11:10:00
21Eeva Nurmi (Lempäälän Kisa)11:10:30
22Emilia Irvankoski (Ounasvaaran Hiihtoseura)11:11:00
23Ella Noora Haapalehto (Lempäälän Kisa)11:11:30
24Alisa Vuollet (Kalajoen Junkkarit)11:12:00
25Minerva Karppanen (Kiteen Urheilijat)11:12:30
26Bettina Wikström (Perniön Urheilijat)11:13:00
27Maija Borén (Kontiolahden Urheilijat)11:13:30
28Reetta Silvasti (Puijon Hiihtoseura)11:14:00
29Hanna Varjus (Tampereen Pyrintö)11:14:30
30Eerika Konu (Kokkolan Veikot)11:15:00
31Anni Kaipainen (Rantasalmen Urheilijat)11:15:30
32Silva Kemppi (Espoon Hiihtoseura)11:16:00
33Rebecca Lönnqvist (Pargas IF)11:16:30
34Kati Roivas (Liperin Hiihtoseura)11:17:00
35Rebecca Sandnäs (IF Brahe)11:17:30
36Jennifer Antell (IF Femman)11:18:00
37Noora Kupari (Puijon Hiihtoseura)11:18:30
38Peppi Leppälä (Reisjärven Pilke)11:19:00
39Annu Virtanen (Espoon Hiihtoseura)11:19:30
40Amanda Nyfors (IF Brahe)11:20:00
41Roosa Juuska (Team Skiers)11:20:30
42Saana Vuolle (Tampereen Pyrintö)11:21:00
43Pinja Aaltonen (Espoon Hiihtoseura)11:21:30
44Iina Ahokas (Vantaan Hiihtoseura)11:22:00
45Eveliina Toivanen (Visa Ski Team Kemi)11:22:30
46Iiris Helander (Ski Jyväskylä)11:23:00
47Jennie Lindvall (IF Minken)11:23:30
48Anni Huuha (Tampereen Pyrintö)11:24:00
49Lotta Kurttila (Liperin Hiihtoseura)11:24:30
50Maria Harju (Kalajoen Junkkarit)11:25:00
51Eeva Haasanen (Vantaan Hiihtoseura)11:25:30
52Sirkka Ehrnrooth (Espoon Hiihtoseura)11:26:00
53Emmi Hakomäki (Jämin Jänne)11:26:30
54Terhi Pollari (Hämeenlinnan Hiihtoseura)11:27:00
55Anniina Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)11:27:30
56Laura Kankkunen (Keravan Urheilijat)11:28:00
57Sofia Joronen (Seinäjoen Hiihtoseura)11:28:30
58Venla Järvelä (Vuokatti Ski Team Kainuu)11:29:00
59Fanny Kukonlehto (Tampereen Pyrintö)11:29:30
60Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)11:30:00
61Venla Rantala (Vehkalahden Veikot)11:30:30
62Katariina Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)11:31:00
63Hilda Kukonlehto (Tampereen Pyrintö)11:31:30
64Nora Kytäjä (Skiteam 105)11:32:00
65Anni Huovinen (Puijon Hiihtoseura)11:32:30
66Iitu Vuorma (Liperin Hiihtoseura)11:33:00
67Roosa Riikola (Ylikiimingin Nuijamiehet)11:33:30
68Jonna Vestenius (Visa Ski Team Kemi)11:34:00
69Eveliina Korva (Kuusamon Erä-Veikot)11:34:30
70Noora Kivikko (Lahden Hiihtoseura)11:35:00
71Suvi Leinonen (Kainuun Hiihtoseura)11:35:30
72Miia Säilynoja (Team Skiers)11:36:00
73Elsa Torvinen (Ylöjärven Ryhti)11:36:30
74Emma Jyrkinen (Imatran Urheilijat)11:37:00
75Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)11:37:30
76Sanni Alatalo (Lempäälän Kisa)11:38:00
77Heli Heiskanen (Team Skiers)11:38:30
78Marja-Terttu Repo (Lahden Hiihtoseura)11:39:00
79Senni Vuolle (Siilinjärven Hiihtoseura)11:39:30
80Aija Söyrinki (Vuokatti Ski Team Kainuu)11:40:00
81Maija Tiainen (Savonlinnan Hiihtoseura)11:40:30
82Anni Lindroos (Pargas IF)11:41:00
83Sanni Räisänen (Ski Jyväskylä)11:41:30
84Aino Pihlava (Kankaantaan Kisa)11:42:00
85Nea Katajala (Espoon Hiihtoseura)11:42:30
86Ella Anttola (Visa Ski Team Kemi)11:43:00
87Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)11:43:30
88Emma Hämäläinen (Lahden Hiihtoseura)11:44:00
89Anita Kirvesniemi (Ski Jyväskylä)11:44:30
90Merja Eronen (Puijon Hiihtoseura)11:45:00
91Oona Kettunen (Lempäälän Kisa)11:45:30
92Iida Vuollet (Kalajoen Junkkarit)11:46:00
93Ida Haapala (Espoon Hiihtoseura)11:46:30
94Petra Torvinen (Liperin Hiihtoseura)11:47:00
95Julia Häger (IF Minken)11:47:30
96Andrea Julin (IF Minken)11:48:00
97Rebecca Immonen (Nastolan Naseva)11:48:30
98Vilja Kauranen (Espoon Hiihtoseura)11:49:00
99Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)11:49:30
100Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)11:50:00
101Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)11:50:30
102Sonja Eskelinen (Vantaan Hiihtoseura)11:51:00
103Hennariikka Rahkola (Vantaan Hiihtoseura)11:51:30
104Laura Karkkulainen (Mikkelin Hiihtäjät)11:52:00
105Marjaana Pitkänen (Vantaan Hiihtoseura)11:52:30
106Noora Tivinen (Mikkelin Hiihtäjät)11:53:00
107Katariina Lonka (Ikaalisten Urheilijat)11:53:30
108Josefiina Böök (Jämin Jänne)11:54:00
109Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)11:54:30
110Tiia Huuskonen (Viitasaaren Viesti)11:55:00
111Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)11:55:30
112Eevakaisa Loukusa (Siilinjärven Hiihtoseura)11:56:00
113Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)11:56:30
114Eevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)11:57:00
115Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)11:57:30
116Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura)11:58:00
117Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)11:58:30
118Linnea Henriksson (IF Femman)11:59:00
119Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)11:59:30
120Johanna Ukkola (Siilinjärven Hiihtoseura)12:00:00
121Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)12:00:30
122Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)12:01:00
123Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)12:01:30


Miehet 15 km (p)

NroUrheilijaLähtöaika
1Ilmo Räisänen (Ski Jyväskylä)13:00:30
2Jani Keto (Ski Jyväskylä)13:01:00
3Matti Korhonen (Haapajärven Kiilat)13:01:30
4Kalle Linnasaari (Raision Kuula)13:02:00
5Veeti Nissinen (Puolangan Ryhti)13:02:30
6Ivar Thors (Vörå IF)13:03:00
7Aki Järvelä (Iso-Mustajärven Urheilijat)13:03:30
8Ville Soininen (Iisalmen Visa)13:04:00
9Lauri Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura)13:04:30
10Janne Uusitalo (Pihtiputaan Tuisku)13:05:00
11Jacob Smeds (Oravais IF)13:05:30
12Lauri Pyhäjärvi (Ounasvaaran Hiihtoseura)13:06:00
13Lasse Komu (Iisalmen Visa)13:06:30
14Tuomas Ranto (Team Skiers)13:07:00
15Jukka Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura)13:07:30
16Iisakki Ponnikas (Keravan Urheilijat)13:08:00
17Elias Hannula (Espoon Hiihtoseura)13:08:30
18Eevert Toivonen (Pirkkalan Hiihtäjät)13:09:00
19Erik Ingman (Espoon Hiihtoseura)13:09:30
20Ville Parantainen (IF Minken)13:10:00
21Lauri Vaahto (Pakilan Veto)13:10:30
22Kristian Väänänen (Rovaniemen Maratonhiihtäjät)13:11:00
23Toni Huuskonen (Viitasaaren Viesti)13:11:30
24Aku Hietaharju (Ilmajoen Kisailijat)13:12:00
25Juuso Hämäläinen (Vehkalahden Veikot)13:12:30
26Jirka Oja (Kalajoen Junkkarit)13:13:00
27Elias Valikainen (Kalajoen Junkkarit)13:13:30
28Santeri Leikas (Norrvalla Ski Team)13:14:00
29Erno Kantanen (Juvan Urheilijat)13:14:30
30Juho Halonen (Pohti SkiTeam)13:15:00
31Aapo Taipale (Vetelin Urheilijat)13:15:30
32Pekka Karppanen (Saarijärven Pullistus)13:16:00
33Markus Malmberg (Jämsänkosken Ilves)13:16:30
34Petri Torvinen (Liperin Hiihtoseura)13:17:00
35Oskari Juutinen (Kuhmo-Ski)13:17:30
36Eero Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:18:00
37Jonni Mukkala (Seinäjoen Hiihtoseura)13:18:30
38Ville Happonen (Liperin Hiihtoseura)13:19:00
39Antti Häkämies (Posion Pyrintö)13:19:30
40Juha Nurmi (Kuusamon Erä-Veikot)13:20:00
41Petteri Laurén (Team Skiers)13:20:30
42Markus Nikander (Vihdin Viesti)13:21:00
43Arttu Kaario (Jämsänkosken Ilves)13:21:30
44Iiro Uusitalo (Valkeakosken Haka)13:22:00
45Eero Vuollet (Posion Pyrintö)13:22:30
46Santtu Nyman (Anjalan Liitto)13:23:00
47Jussi Rantala (Visa Ski Team Kemi)13:23:30
48Valtteri Pennanen (Puijon Hiihtoseura)13:24:00
49Otso Klemola (Vantaan Hiihtoseura)13:24:30
50Antti Ahvenjärvi (Espoon Hiihtoseura)13:25:00
51Erno Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)13:25:30
52Casper Hjerpe (Norrvalla Ski Team)13:26:00
53Wilhelm Stenbacka (IF Sibbo-Vargarna)13:26:30
54Timo Grönlund (Kiteen Urheilijat)13:27:00
55Juha Hyyryläinen (Juvan Urheilijat)13:27:30
56Jussi Jussila (Jämin Jänne)13:28:00
57Jaakko Mattila (Himangan Urheilijat)13:28:30
58Elias Mäkinen (Kankaantaan Kisa)13:29:00
59Alex Svartsjö (IF Femman)13:29:30
60Aaron Häggman (Vörå IF)13:30:00
61Markus Kasanen (Liperin Hiihtoseura)13:30:30
62Patrik Kuuttinen (IF Minken)13:31:00
63Valtteri Härkönen (Mikkelin Hiihtäjät)13:31:30
64Benjamin Sundqvist (IF Minken)13:32:00
65Valtteri Heinimaa (Tampereen Yritys)13:32:30
66Juho Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)13:33:00
67Eemil Juntunen (Pohti SkiTeam)13:33:30
68Tomi Santasalo (Jämin Jänne)13:34:00
69Leevi Virkkala (Sievin Sisu)13:34:30
70Benjamin Holmgren (IF Sibbo-Vargarna)13:35:00
71Arttu Nyman (Anjalan Liitto)13:35:30
72Jukka Palo (Vihdin Viesti)13:36:00
73Verneri Poikonen (Äänekosken Huima)13:36:30
74Ike Melnits (Kankaantaan Kisa)13:37:00
75Vesa Raussi (Vihdin Viesti)13:37:30
76Väinö Kotro (Vehkalahden Veikot)13:38:00
77Eerik Puranen (Saarijärven Pullistus)13:38:30
78Juuso Mattila (Himangan Urheilijat)13:39:00
79Petteri Mattila (Norrvalla Ski Team)13:39:30
80Petteri Kymäläinen (Kuusamon Erä-Veikot)13:40:00
81Roope Haapakangas (Pohti SkiTeam)13:40:30
82Leo Rantahalvari (Skiteam 105)13:41:00
83Roni Lukkarinen (IF Minken)13:41:30
84Henri Erkkilä (Vantaan Hiihtoseura)13:42:00
85Jussi Hyytiäinen (Jämsänkosken Ilves)13:42:30
86Topi Huttunen (Juvan Urheilijat)13:43:00
87Teemu Pöntinen (Kuusamon Erä-Veikot)13:43:30
88Ville-Petteri Saarela (Keminsuun Kisa)13:44:00
89Markus Hietanen (Ounasvaaran Hiihtoseura)13:44:30
90Jonas Nordström (IF Sibbo-Vargarna)13:45:00
91Miika Heikkilä (Espoon Hiihtoseura)13:45:30
92Eero Rantala (Vehkalahden Veikot)13:46:00
93Oscar Högnabba (IF Åsarna)13:46:30
94Iiro-Mikko Harju (Pohti SkiTeam)13:47:00
95Wiljam Mattila (Keravan Urheilijat)13:47:30
96Olli Jarva (Imatran Urheilijat)13:48:00
97Matias Hyvönen (Lahden Hiihtoseura)13:48:30
98Olli-Pekka Laitila (Vehkalahden Veikot)13:49:00
99Aku Nikander (Jämin Jänne)13:49:30
100Matias Heinonen (Espoon Hiihtoseura)13:50:00
101Nico Bennert (Kuusamon Erä-Veikot)13:50:30
102Miikka Kinnunen (Pohti SkiTeam)13:51:00
103Vili Hämäläinen (Mikkelin Hiihtäjät)13:51:30
104Niila Ahokas (Inarin Yritys)13:52:00
105Turo Sipilä (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:52:30
106Niko Koskela (Ilmajoen Kisailijat)13:53:00
107Eelis Valikainen (Kalajoen Junkkarit)13:53:30
108Antti Kartano (Ilmajoen Kisailijat)13:54:00
109Niilo Moilanen (Pohti SkiTeam)13:54:30
110Joona Koponen (Tampereen Yritys)13:55:00
111Niko Anttola (Visa Ski Team Kemi)13:55:30
112August Högnabba (IF Åsarna)13:56:00
113Petteri Koivisto (Puijon Hiihtoseura)13:56:30
114Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:57:00
115Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)13:57:30
116Elmeri Toivanen (Kouvolan Hiihtoseura)13:58:00
117Antti Honkimaa (Puijon Hiihtoseura)13:58:30
118Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)13:59:00
119Johannes Vuorela (IF Minken)13:59:30
120Juuso Mäkelä (Pohti SkiTeam)14:00:00
121Joonas Sarkkinen (Puijon Hiihtoseura)14:00:30
122Santeri Erola (Imatran Urheilijat)14:01:00
123Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)14:01:30
124Karri Hakala (Ilmajoen Kisailijat)14:02:00
125Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)14:02:30
126Oskari Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)14:03:00
127Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)14:03:30
128Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)14:04:00
129Timo Mantere (Ilmajoen Kisailijat)14:04:30
130Topi Kuorelahti (Vuokatti Ski Team Kainuu)14:05:00
131Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)14:05:30
132Jussi Karkkulainen (Mikkelin Hiihtäjät)14:06:00
133Heikki Korpela (Pohti SkiTeam)14:06:30
134Niko Husu (Kuusamon Erä-Veikot)14:07:00
135Juuso Haarala (Pohti SkiTeam)14:07:30
136Mikko Kuusela (Vantaan Hiihtoseura)14:08:00
137Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)14:08:30
138Sami Lähdemäki (Saarijärven Pullistus)14:09:00
139Ari Luusua (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)14:09:30
140Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)14:10:00
141Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)14:10:30
142Lassi Vuorinen (Skiteam 105)14:11:00
143Joni Mäki (Pohti SkiTeam)14:11:30
144Kalle Parantainen (IF Minken)14:12:00
145Markus Vuorela (Jämin Jänne)14:12:30
146Veli-Matti Räsänen (Jämsänkosken Ilves)14:13:00
147Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)14:13:30
148Waltteri Vinkanharju (Vantaan Hiihtoseura)14:14:00
149Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)14:14:30
150Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)14:15:00
151Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)14:15:30


La 26.3.


Lauantain viesteihin on ilmoitettu 44 naisjoukkuetta ja 38 miesjoukkuetta.

Naisten viesti 3 x 5 km

NroJoukkue
1Kainuun Hiihtoseura
2Hämeenlinnan Hiihtoseura
3Vuokatti Ski Team Kainuu
4Ikaalisten Urheilijat
5Lempäälän Kisa 1
6Kontiolahden Urheilijat 1
7Lahden Hiihtoseura
8Siilinjärven Hiihtoseura
9Vantaan Hiihtoseura 1
10Ski Jyväskylä 1
11Imatran Urheilijat 1
12IF Minken
13Visa Ski Team Temi 1
14Mikkelin Hiihtäjät 1
15Savonlinnan Hiihtoseura
16Espoon Hiihtoseura 1
17Team Skiers 1
18Tampereen Pyrintö 1
19Kankaantaan Kisa
20Puijon Hiihtoseura 1
21Liperin Hiihtoseura
22Ounasvaaran Hiihtoseura
23Perniön Urheilijat
24IF Femman
25Skiteam 105
26Hollolan Urheilijat -46
27IFBrahe
28Vörå IF
29Joensuun Kataja
30Jämin Jänne
31Valkeakosken Haka
32Pargas IF
33Lempäälän Kisa 2
34Kontiolahden Urheilijat 2
35Vantaan Hiihtoseura 2
36Ski Jyväskylä 2
37Imatran Urheilijat 2
38Visa Ski Team Kemi 2
39Mikkelin Hiihtäjät 2
40Espoon Hiihtoseura 2
41Team Skiers 2
42Tampereen Pyrintö 2
43Visa Ski Team Kemi 3
44Tampereen Pyrintö 3

Miesten viesti 4 x 10 km

NroJoukkue
1Jämin Jänne
2Vantaan Hiihtoseura
3Vuokatti Ski Team Kainuu
4Puijon Hiihtoseura 1
5Pohti SkiTeam 1
6Imatran Urheilijat 1
7Ilmajoen Kisailijat
8Skiteam 105
9Haapajärven Kiilat
10Kouvolan Hiihtoseura
11Taivalkosken Metsä-Veikot 85
12Juvan Urheilijat
13Petoteam
14Kuusamon Erä-Veikot 1
15Espoon Hiihtoseura 1
16Posion Pyrintö
17Mikkelin Hiihtäjät
18Vehkalahden Veikot
19IF Minken
20Tampereen Yritys
21Hollolan Urheilijat -46
22Visa Ski Team Kemi
23Vihdin Viesti
24Liperin Hiihtoseura
25Lempäälän Kisa
26Inarin Yritys
27Team Skiers
28Keravan Urheilijat
29Ski Jyväskylä
30Siilinjärven Hiihtoseura
31Valkeakosken Haka
32Norrvalla Ski Team
33Puijon Hiihtoseura 2
34Pohti SkiTeam 2
35Imatran Urheilijat 2
36Kuusamon Erä-Veikot 2
37Espoon Hiihtoseura 2
38Pohti SkiTeam 3



Su 27.3.


Naisten 30 km (v) kilpailuun on ilmoittautunut 101 hiihtäjää ja miesten 50 km (v) kilpailuun 166 hiihtäjää.

Naiset 30 km (v)

NroUrheilijaLähtöaika
1Jonna Juntunen (Kainuun Hiihtoseura)9:45:30
2Sanna Laari (Noormarkun Nopsa)9:46:00
3Jenni Keränen (Imatran Urheilijat)9:46:30
4Erika Jänkä (Jämin Jänne)9:47:00
5Venla Lehtonen (Imatran Urheilijat)9:47:30
6Tellervo Ranto (Team Skiers)9:48:00
7Sanna-Mari Purola (Visa Ski Team Kemi)9:48:30
8Teodora Westerlund (IF Brahe)9:49:00
9Sanna Martikkala (Vuokatti Ski Team Kainuu)9:49:30
10Lotta Tuominen (Seinäjoen Hiihtoseura)9:50:00
11Henna Hamari (Visa Ski Team Kemi)9:50:30
12Janette Mäki (Karinaisten Kunto)9:51:00
13Katariina Hämäläinen (Mikkelin Hiihtäjät)9:51:30
14Eeva Nurmi (Lempäälän Kisa)9:52:00
15Heidi Nikkinen (Kouvolan Hiihtoseura)9:52:30
16Emilia Irvankoski (Ounasvaaran Hiihtoseura)9:53:00
17Jonna Kuronen (Lieksan Hiihtoseura)9:53:30
18Saana Ukkonen (Team Skiers)9:54:00
19Bettina Wikström (Perniön Urheilijat)9:54:30
20Vilma Kanerva (Valkeakosken Haka)9:55:00
21Maija Borén (Kontiolahden Urheilijat)9:55:30
22Hanna Varjus (Tampereen Pyrintö)9:56:00
23Anni Kaipainen (Rantasalmen Urheilijat)9:56:30
24Nina Vänskä (Rantasalmen Urheilijat)9:57:00
25Sanni Oikkonen (Ounasvaaran Hiihtoseura)9:57:30
26Rebecca Lönnqvist (Pargas IF)9:58:00
27Rebecca Sandnäs (IF Brahe)9:58:30
28Jennifer Antell (IF Femman)9:59:00
29Tiina Idström (Inarin Yritys)9:59:30
30Marie Sippus (Vörå IF)10:00:00
31Amanda Nyfors (IF Brahe)10:00:30
32Roosa Juuska (Team Skiers)10:01:00
33Saana Vuolle (Tampereen Pyrintö)10:01:30
34Iina Ahokas (Vantaan Hiihtoseura)10:02:00
35Eveliina Toivanen (Visa Ski Team Kemi)10:02:30
36Jennie Lindvall (IF Minken)10:03:00
37Maria Harju (Kalajoen Junkkarit)10:03:30
38Eeva Haasanen (Vantaan Hiihtoseura)10:04:00
39Emmi Hakomäki (Jämin Jänne)10:04:30
40Kati Venäläinen (Puijon Hiihtoseura)10:05:00
41Petra Viirumäki (Visa Ski Team Kemi)10:05:30
42Terhi Pollari (Hämeenlinnan Hiihtoseura)10:06:00
43Anniina Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)10:06:30
44Sofia Joronen (Seinäjoen Hiihtoseura)10:07:00
45Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)10:07:30
46Katariina Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)10:08:00
47Roosa Riikola (Ylikiimingin Nuijamiehet)10:08:30
48Jonna Vestenius (Visa Ski Team Kemi)10:09:00
49Noora Kivikko (Lahden Hiihtoseura)10:09:30
50Miia Säilynoja (Team Skiers)10:10:00
51Elsa Torvinen (Ylöjärven Ryhti)10:10:30
52Emma Jyrkinen (Imatran Urheilijat)10:11:00
53Sonja Leinamo (Valkeakosken Haka)10:11:30
54Sanni Alatalo (Lempäälän Kisa)10:12:00
55Heli Heiskanen (Team Skiers)10:12:30
56Marja-Terttu Repo (Lahden Hiihtoseura)10:13:00
57Salla Koskela (Keravan Urheilijat)10:13:30
58Senni Vuolle (Siilinjärven Hiihtoseura)10:14:00
59Aija Söyrinki (Vuokatti Ski Team Kainuu)10:14:30
60Heta Jalonen (Lempäälän Kisa)10:15:00
61Anni Lindroos (Pargas IF)10:15:30
62Ella Anttola (Visa Ski Team Kemi)10:16:00
63Ida Haapala (Espoon Hiihtoseura)10:16:30
64Emma Hämäläinen (Lahden Hiihtoseura)10:17:00
65Julia Häger (IF Minken)10:17:30
66Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat)10:18:00
67Rebecca Immonen (Nastolan Naseva)10:18:30
68Merja Eronen (Puijon Hiihtoseura)10:19:00
69Siiri Kaijansinkko (Lappeen Riento)10:19:30
70Iida Vuollet (Kalajoen Junkkarit)10:20:00
71Hennariikka Rahkola (Vantaan Hiihtoseura)10:20:30
72Petra Torvinen (Liperin Hiihtoseura)10:21:00
73Marjaana Pitkänen (Vantaan Hiihtoseura)10:21:30
74Andrea Julin (IF Minken)10:22:00
75Sini Alusniemi (Ikaalisten Urheilijat)10:22:30
76Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)10:23:00
77Maija Hakala (Hämeenlinnan Hiihtoseura)10:23:30
78Laura Karkkulainen (Mikkelin Hiihtäjät)10:24:00
79Katariina Lonka (Ikaalisten Urheilijat)10:24:30
80Josefiina Böök (Jämin Jänne)10:25:00
81Emmi Lämsä (Visa Ski Team Kemi)10:25:30
82Tiia Huuskonen (Viitasaaren Viesti)10:26:00
83Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)10:26:30
84Eevakaisa Loukusa (Siilinjärven Hiihtoseura)10:27:00
85Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)10:27:30
86Eevi-Inkeri Tossavainen (Savonlinnan Hiihtoseura)10:28:00
87Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)10:28:30
88Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura)10:29:00
89Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)10:29:30
90Linnea Henriksson (IF Femman)10:30:00
91Kaisa Mäkäräinen (Kontiolahden Urheilijat)10:30:30
92Johanna Ukkola (Siilinjärven Hiihtoseura)10:31:00
93Riitta-Liisa Roponen (Visa Ski Team Kemi)10:31:30
94Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)10:32:00
95Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)10:32:30
96Nea Katajala (Espoon Hiihtoseura)10:33:00
97Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)10:33:30
98Anita Kirvesniemi (Ski Jyväskylä)10:34:00
99Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)10:34:30
100Oona Kettunen (Lempäälän Kisa)10:35:00
101Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)10:35:30


Miehet 50 km (v)

NroUrheilijaLähtöaika
1Onni-Kalle Lahdelma (Hollolan Urheilijat -46)12:40:30
2Samppo Kumpumäki (Pohti Skiteam)12:41:00
3Matti Korhonen (Haapajärven Kiilat)12:41:30
4Marko Leppämäki (Ylöjärven Urheilijat)12:42:00
5Eero Aittolampi (Visa Ski Team Kemi)12:42:30
6Roope Etelämäki (Toholammin Urheilijat)12:43:00
7Samuel Hyyppä (Vimpelin Hiihtoseura)12:43:30
8Marko Mänttäri (Kouvolan Hiihtoseura)12:44:00
9Risto Uusivirta (Haapajärven Kiilat)12:44:30
10Lauri Maaninka (Kuusamon Erä-Veikot)12:45:00
11Morten Priks (Tampereen Yritys)12:45:30
12Juuso Kivilähde (Noormarkun Nopsa)12:46:00
13Esa Seppä (Lempäälän Kisa)12:46:30
14Jaakko Ranta (Imatran Urheilijat)12:47:00
15Ilmo Räisänen (Ski Jyväskylä)12:47:30
16Roni Etelämäki (Toholammin Urheilijat)12:48:00
17Kalle Häkkinen (Ski Jyväskylä)12:48:30
18Seppo Kuhanen (Raision Kuula)12:49:00
19Hannu Henrik Lappi (Siilinjärven Hiihtoseura)12:49:30
20Severi Oikkonen (Ounasvaaran Hiihtoseura)12:50:00
21Eetu Nordman (Heinolan Isku)12:50:30
22Juho Repo (Simpeleen Urheilijat)12:51:00
23Tuomas Säily (Oulun Hiihtoseura)12:51:30
24Ville Pirttijoki (Ylöjärven Ryhti)12:52:00
25Simeon Hyyppä (Vimpelin Hiihtoseura)12:52:30
26Kalle Linnasaari (Raision Kuula)12:53:00
27Veeti Nissinen (Puolangan Ryhti)12:53:30
28Pyry Rannikko (Espoon Hiihtoseura)12:54:00
29Axel Nordman (Borgå Akilles)12:54:30
30Eero Viitikko (Teuvan Rivakka)12:55:00
31Aki Järvelä (Iso-Mustajärven Urheilijat)12:55:30
32Aapo Viippola (Oulun Hiihtoseura)12:56:00
33Aleksi Koskela (Sippolan Kunto)12:56:30
34Tuomas Ranto (Team Skiers)12:57:00
35Viljam Knif (IF Åsarna)12:57:30
36Iisakki Ponnikas (Keravan Urheilijat)12:58:00
37Otto Ruusunen (Tampereen Yritys)12:58:30
38Lauri Vaahto (Pakilan Veto)12:59:00
39Jeri Koponen (Tampereen Yritys)12:59:30
40Toni Huuskonen (Viitasaaren Viesti)13:00:00
41Ville Mäkelä (Tampereen Pyrintö)13:00:30
42Jonne Seppänen (Ski Jyväskylä)13:01:00
43Aku Hietaharju (Ilmajoen Kisailijat)13:01:30
44Juuso Hämäläinen (Vehkalahden Veikot)13:02:00
45Onni Rantahalvari (Skiteam 105)13:02:30
46Juho Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:03:00
47Juho Halonen (Pohti SkiTeam)13:03:30
48Miska Tervala (Hollolan Urheilijat -46)13:04:00
49Aapo Taipale (Vetelin Urheilijat)13:04:30
50Kalle Rytkönen (Vihdin Viesti)13:05:00
51Pekka Karppanen (Saarijärven Pullistus)13:05:30
52Niko Nättinen (Finlandia-hiihto Team)13:06:00
53Markus Malmberg (Jämsänkosken Ilves)13:06:30
54Petri Torvinen (Liperin Hiihtoseura)13:07:00
55Oskari Juutinen (Kuhmo-Ski)13:07:30
56Juho Friman (Inarin Yritys)13:08:00
57Rasmus Räikkönen (Imatran Urheilijat)13:08:30
58Jonni Mukkala (Seinäjoen Hiihtoseura)13:09:00
59Niilo Helkama (Espoon Hiihtoseura)13:09:30
60Juha Nurmi (Kuusamon Erä-Veikot)13:10:00
61Eino Vuollet (Posion Pyrintö)13:10:30
62Markus Nikander (Vihdin Viesti)13:11:00
63Rasmus Ähtävä (Lahden Hiihtoseura)13:11:30
64Iiro Uusitalo (Valkeakosken Haka)13:12:00
65Ville Muhonen (Jämsänkosken Ilves)13:12:30
66Eero Vuollet (Posion Pyrintö)13:13:00
67Santtu Nyman (Anjalan Liitto)13:13:30
68Aki Kauppinen (Pakilan Veto)13:14:00
69Otso Klemola (Vantaan Hiihtoseura)13:14:30
70Antti Ahvenjärvi (Espoon Hiihtoseura)13:15:00
71Wilhelm Stenbacka (IF Sibbo-Vargarna)13:15:30
72Timo Grönlund (Kiteen Urheilijat)13:16:00
73Juha Hyyryläinen (Juvan Urheilijat)13:16:30
74Jussi Jussila (Jämin Jänne)13:17:00
75Jaakko Mattila (Himangan Urheilijat)13:17:30
76Alex Svartsjö (IF Femman)13:18:00
77Tuomas Kotro (Vehkalahden Veikot)13:18:30
78Lauri-Aleksi Laitinen (Mikkelin Hiihtäjät)13:19:00
79Valtteri Härkönen (Mikkelin Hiihtäjät)13:19:30
80Benjamin Sundqvist (IF Minken)13:20:00
81Juho Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)13:20:30
82Benjamin Holmgren (IF Sibbo-Vargarna)13:21:00
83Jussi Salo (Ilmajoen Kisailijat)13:21:30
84Arttu Nyman (Anjalan Liitto)13:22:00
85Jukka Palo (Vihdin Viesti)13:22:30
86Vilho Moilanen (Vantaan Hiihtoseura)13:23:00
87Eerik Puranen (Saarijärven Pullistus)13:23:30
88Petteri Mattila (Norrvalla Ski Team)13:24:00
89Matias Lantta (Juvan Urheilijat)13:24:30
90Petteri Kymäläinen (Kuusamon Erä-Veikot)13:25:00
91Tero Similä (Posion Pyrintö)13:25:30
92Roope Haapakangas (Pohti SkiTeam)13:26:00
93Leo Rantahalvari (Skiteam 105)13:26:30
94Roni Lukkarinen (IF Minken)13:27:00
95Ville Maunuksela (Imatran Urheilijat)13:27:30
96Henri Erkkilä (Vantaan Hiihtoseura)13:28:00
97Topi Huttunen (Juvan Urheilijat)13:28:30
98Teemu Pöntinen (Kuusamon Erä-Veikot)13:29:00
99Jeremias Lipsanen (Juvan Urheilijat)13:29:30
100Ville-Petteri Saarela (Keminsuun Kisa)13:30:00
101Markus Hietanen (Ounasvaaran Hiihtoseura)13:30:30
102Reima Idström (Inarin Yritys)13:31:00
103Veeti Pyykkö (Liperin Hiihtoseura)13:31:30
104Jonas Nordström (IF Sibbo-Vargarna)13:32:00
105Miika Heikkilä (Espoon Hiihtoseura)13:32:30
106Oscar Högnabba (IF Åsarna)13:33:00
107Iiro-Mikko Harju (Pohti SkiTeam)13:33:30
108Olli Jarva (Imatran Urheilijat)13:34:00
109Matias Hyvönen (Lahden Hiihtoseura)13:34:30
110Ville Vakkila (Kuusamon Erä-Veikot)13:35:00
111Janne Häkkinen (Jämsänkosken Ilves)13:35:30
112Matias Heinonen (Espoon Hiihtoseura)13:36:00
113Nico Bennert (Kuusamon Erä-Veikot)13:36:30
114Santeri Pirneskoski (Visa Ski Team Kemi)13:37:00
115Miikka Kinnunen (Pohti SkiTeam)13:37:30
116Vili Hämäläinen (Mikkelin Hiihtäjät)13:38:00
117Olli Ahonen (Imatran Urheilijat)13:38:30
118Niila Ahokas (Inarin Yritys)13:39:00
119Turo Sipilä (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:39:30
120Eelis Valikainen (Kalajoen Junkkarit)13:40:00
121Antti Kartano (Ilmajoen Kisailijat)13:40:30
122Joona Koponen (Tampereen Yritys)13:41:00
123August Högnabba (IF Åsarna)13:41:30
124Elmeri Toivanen (Kouvolan Hiihtoseura)13:42:00
125Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)13:42:30
126Juuso Mäkelä (Pohti SkiTeam)13:43:00
127Tino Tiilikainen (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:43:30
128Johannes Vuorela (IF Minken)13:44:00
129Santeri Erola (Imatran Urheilijat)13:44:30
130Joonas Sarkkinen (Puijon Hiihtoseura)13:45:00
131Oskari Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:45:30
132Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)13:46:00
133Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:46:30
134Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)13:47:00
135Topi Kuorelahti (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:47:30
136Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)13:48:00
137Jussi Karkkulainen (Mikkelin Hiihtäjät)13:48:30
138Remi Lindholm (IF Minken)13:49:00
139Niko Husu (Kuusamon Erä-Veikot)13:49:30
140Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)13:50:00
141Mikko Kuusela (Vantaan Hiihtoseura)13:50:30
142Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)13:51:00
143Tuomas Harjula (Keravan Urheilijat)13:51:30
144Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)13:52:00
145Tero Seppälä (Haapajärven Kiilat)13:52:30
146Heikki Korpela (Pohti SkiTeam)13:53:00
147Sami Lähdemäki (Saarijärven Pullistus)13:53:30
148Joel Ikonen (Pohti SkiTeam)13:54:00
149Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13:54:30
150Juuso Haarala (Pohti SkiTeam)13:55:00
151Lassi Vuorinen (Skiteam 105)13:55:30
152Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)13:56:00
153Kalle Parantainen (IF Minken)13:56:30
154Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)13:57:00
155Veli-Matti Räsänen (Jämsänkosken Ilves)13:57:30
156Lari Lehtonen (Hollolan Urheilijat -46)13:58:00
157Waltteri Vinkanharju (Vantaan Hiihtoseura)13:58:30
158Joni Mäki (Pohti SkiTeam)13:59:00
159Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)13:59:30
160Markus Vuorela (Jämin Jänne)14:00:00
161Petteri Koivisto (Puijon Hiihtoseura)14:00:30
162Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)14:01:00
163Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)14:01:30
164Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)14:02:00
165Antti Honkimaa (Puijon Hiihtoseura)14:02:30
166Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)14:03:00



SM-hiihdot 2021 – Televisiointi


YLE televisioi aiempien vuosien tapaan SM-hiihdot kanavillaan ja YLE Areenassa.

Ristijärven SM-hiihtojen lähetysajat YLE2


PvmKloLaji
pe 26.3.202110:50-12:15Naiset 10 km (p) väliaikalähtö
pe 26.3.202113:15-15:15Miehet 15 km (p) väliaikalähtö
la 27.3.202110:50-11:50Naisten viesti 3 x 5 km (1p+2v)
la 27.3.202112:00-14:00Miesten viesti 4 x 10 km (2p+2v)
su 28.3.202110:10-12:45Naiset 30 km (v) väliaikalähtö
su 28.3.202113:30-16:20Miehet 50 km (v) väliaikalähtö



SM-hiihdot 2021 - Tulokset




Ristijärvi 26.-28.3.2021


Päivitämme tähän Ristijärven SM-hiihtojen tulokset sitä mukaa kun kilpailuja käydään.

Katso myös:

SM-hiihdot Ristijärvi 28.3.2021


Miehet 50 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)2:06.53,0
2.Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)+5.39,6
3.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+7.13,7
4.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+7.36,1
5.Oskari Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot -85)+8.13,0
6.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+9.28,4
7.Lari Lehtonen (Imatran Urheilijat)+10.41,9
8.Tino Tiilikainen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+11.16,6
9.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+11.58,2
10.Heikki Korpela (Pohti Skiteam)+12.05,7


Naiset 30 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Riitta-Liisa Roponen (Visa Ski Team Kemi)1:22.32,9
2.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+29,9
3.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)+54,1
4.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+1.36,7
5.Kaisa Mäkäräinen (Kontiolahden Urheilijat)+1.49,7
6.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+4.01,2
7.Emmi Lämsä (Visa Ski Team Kemi)+4.48,0
8.Sini Alusniemi (Ikaalisten Urheilijat)+5.44,7
9.Rebecca Immonen (Nastolan Naseva)+5.57,9
10.Anni Lindroos (Pargas IF)+6.47,7


SM-hiihdot Ristijärvi 27.3.2021


Miesten viesti 4 x 10 km

#UrheilijaTulos
1.Puijon Hiihtoseura1:47.33,2
2.Jämin Jänne+1.29,7
3.Pohti SkiTeam+4.40,2
4.Vuokatti Ski Team Kainuu+5.12,3
5.Imatran Urheilijat+6.30,7
6.IF Minken+6.32,9
7.Kuusamon Erä-Veikot+6.44,1
8.Ilmajoen Kisailijat+6.56,8
9.Juvan Urheilijat+8.00,5
10.Haapajärven Kiilat+8.27,5


Naisten viestin 3 x 5 km

#UrheilijaTulos
1.Ikaalisten Urheilijat42.47,1
2.Hämeenlinnan Hiihtoseura+4,5
3.Vuokatti Ski Team Kainuu+15,8
4.Visa Ski Team Kemi+23,3
5.Kainuun Hiihtoseura+41,0
6.Vantaan Hiihtoseura+1.03,5
7.Siilinjärven Hiihtoseura+1.40,3
8.Kontiolahden Urheilijat+1.53,5
9.IF Minken+2.04,5
10.Lempäälän Kisa+2.13,4


SM-hiihdot Ristijärvi 26.3.2021


Miehet 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)39.12,4
2.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+35,0
3.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+52,8
4.Heikki Korpela (Pohti Skiteam)+1.33,8
5.Juuso Haarala (Pohti Skiteam)+1.59,9
6.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+2.13,5
7.Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)+2.19,2
8.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+2.20,9
9.Joonas Sarkkinen (Puijon Hiihtoseura)+2.23,8
10.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)+2.27,9

Naiset 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)28.39,1
2.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+24,2
3.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+59,9
4.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.16,7
5.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+1.26,0
6.Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.59,3
7.Johanna Ukkola (Siilinjärven Hiihtoseura)+2.09,4
8.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+2.13,4
9.Sanni Alatalo (Lempäälän Kisa)+2.37,4
10.Marjaana Pitkänen (Vantaan Hiihtoseura)+2.38,7





Pyhäjärvi 12.-14.2.2021


Livetulokset

Pyhäjärven SM-hiihdot 14.2.2021


Sprintti (p) naiset

#UrheilijaTulos
1.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)3.59,75
2.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+3,80
3.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+5,90
4.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+12,96
5.Josefiina Böök (Jämin Jänne)+15,92
6.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+16,34

Miesten sprintti (p)

#UrheilijaTulos
1.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)3.28,98
2.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+2,13
3.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)+4,17
4.Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)+4,69
5.Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)+14,94
6.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)+21,62



Hiihdon SM-kisat, Pyhäjärvi 13.2.2021


Miehet 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)35.14,6
2.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+39,3
3.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+53,2
4.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+1.23,8
5.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+1.36,3
6.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+1.36,3
7.Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)+1.55,4
8.Johannes Vuorela (IF Minken)+1.59,7
9.Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)+2.02,7
10.Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)+2.14,4


Naiset 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)26.45,9
2.Kaisa Mäkäräinen (Kontiolahden Urheilijat)+11,2
3.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+24,3
4.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+28,3
5.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+46,4
6.Sini Alusniemi (Ikaalisten Urheilijat)+1.06,6
7.Julia Häger (IF Minken)+1.06,8
8.Katariina Lonka (Ikaalisten Urheilijat)+1.13,2
9.Susanna Saapunki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.29,2
10.Johanna Ukkola (Siilinjärven Hiihtoseura)+1.41,1

Hiihdon SM-kisat, Pyhäjärvi 12.2.2021


Miesten parisprintti finaali (p)

#JoukkueTulos
1.Puijon Hiihtoseura 122.39,04
2.Jämin Jänne 1+8,54
3.SkiTeam 105 1+21,04
4.Pohti SkiTeam 1+23,13
5.Vuokatti Ski Team Kainuu 1+42,10
6.Imatran Urheilijat 1+45,09
7.Ilmajoen Kisailijat+47,20
8.Petoteam+55,02



Naisten parisprintti finaali (p)

#JoukkueTulos
1.Vuokatti Ski Team Kainuu26.33,32
2.Kainuun Hiihtoseura+1,88
3.Hämeenlinnan Hiihtoseura+4,84
4.Vantaan Hiihtoseura 1+31,94
5.IF Minken+46,40
6.Siilinjärven Hiihtoseura+1.27,42
7.Savonlinnan Hiihtoseura+1.37,25
8.Vantaan Hiihtoseura 2+1.45,11




SM-hiihdot 2021 Ristijärvi – Lähtölistat


Päivitämme tähän Ristijärven SM-hiihtojen lähtölistat, kun ne julkaistaan.


SM-hiihtojen tuloksia 2019-2020


SM-hiihdot 2020 - Tulokset


Vöyrin SM-hiihdot 2.2.2020


Miesten sprintti (v) finaali

#UrheilijaTulos
1.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)2.48,78
2.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)+1,57
3.Karri Hakala (Ilmajoen Kisailijat)+2,25
4.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+5,92
5.Lauri Mannila (Oulun Hiihtoseura)+6,50
6.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+7,28


Naisten sprintti (v) finaali

#UrheilijaTulos
1.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)3.13,87
2.Julia Häger (IF Minken)+1,57
3.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+4,67
4.Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)+9,17
5.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)+9,24
6.Heini Hokkanen (Kainuun Hiihtoseura)+15,75


Miesten sprintti (v), karsinta

#UrheilijaTulos
1.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)2.48,69
2.Karri Hakala (Ilmajoen Kisailijat)+2,41
3.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+3,47
4.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)+4,52
5.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+5,91
6.Juuso Haarala (Pohti Ski Team)+6,21
7.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)+7,25
8.Antti Häkämies (Posion Pyrintö)+8,43
9.Lauri Mannila (Oulun Hiihtoseura)+8,93
10.Verneri Poikonen (Äänerkosken Huima)+9,09


Naisten sprintti (v), karsinta

#UrheilijaTulos
1.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)3.15,45
2.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+1,32
3.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+4,10
4.Susanna Saapunki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+4,32
5.Julia Häger (IF Minken)+5,59
6.Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura)+6,00
7.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)+6,77
8.Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)+10,20
9.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+10,32
9.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)+10,32


Vöyrin SM-hiihdot 1.2.2020


Miesten 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)41.58,8
2.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+3,1
3.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+1.55,7
4.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+2.05,5
5.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+2.17,9
6.Timo Mantere (Ilmajoen Kisailijat)+2.31,4
7.Aku Nikander (Jämin Jänne)+2.39,4
8.Juuso Haarala (Pohti Ski Team)+2.43,3
9.Joonas Sarkkinen (Ounasvaaran Hiihtoseura)+2.47,3
10.Ville Nousiainen (Kouvolan Hiihtoseura)+2.54,3


Naiset 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)30.07,3
2.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+45,3
3.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.04,8
4.Susanna Saapunki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.14,2
5.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+1.33,4
6.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.41,6
7.Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.58,7
8.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)+2.52,9
9.Marjaana Pitkänen (Oulun Hiihtoseura)+2.58,2
10.Katariina Lonka (Ikaalisten Urheilijat)+3.07,2

Vöyrin SM-hiihdot 31.1.2019


Miesten parisprintti (v) finaali

#UrheilijaTulos
1.Jämin Jänne (Markus Vuorela, Ristomatti Hakola)18.41,44
2.Pohti Skiteam (Heikki Korpela, Joni Mäki)+7,41
3.Skiteam 105 (Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen)+12,57
4.Ilmajoen Kisailijat (Kari Varis, Karri Hakala)+12,76
5.Pohti SkiTeam 2 (Joel Ikonen, Juuso Haarala)+14,40
6.Vuokatti Ski Team Kainuu (Turo Sipilä, Miska Poikkimäki)+27,20
7.Vantaan Hiihtoseura (Waltteri Vinkanharju, Kaarel Kasper Kõrge)+35,41
8.Haapajärven Kiilat (Anssi Koirikivi, Risto Uusivirta)+40,47
9.Skiteam 105 2 (Leo Rantahalvari, Lassi Vuorinen)+40,67
10.Imatran Urheilijat (Lari Lehtonen, Ville Ahonen)+45,59


Naisten parisprintti (v) finaali

#UrheilijaTulos
1.Vuokatti Ski Team Kainuu (Vilma Nissinen, Katri Lylynperä)21.07,91
2.Ikaalisten Urheilijat (Maaret Pajunoja, Krista Pärmäkoski)+3,07
3.Kainuun Hiihtoseura (Anne Kyllönen, Anni Alakoski)+6,62
4.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Anni Kainulainen, Laura Mononen)+21,54
5.Oulun Hiihtoseura (Marjaana Pitkänen, Riitta-Liisa Roponen)+42,80
6.Vantaan Hiihtoseura (Hennariikka Rahkola, Jasmi Joensuu)+59,74
7.Kainuun Hiihtoseura 2 (Heini Hokkanen, Anita Korva)+1.07,94
8.Mikkelin Hiihtäjät (Jasmin Kähärä, Noora Tivinen)+1.39,59
9.Jämin Jänne (Erika Jänkä, Josefiina Böök)+1.41,16
10.Savonlinnan Hiihtoseura (Eevi-Inkeri Tossavainen, Vilma Jylhä)+1.42,51


Miesten parisprintti (v) erä 3

#UrheilijaTulos
1.Pohti Skiteam (Heikki Korpela, Joni Mäki)19.50,24 Q
2.Ilmajoen Kisailijat (Kari Varis, Karri Hakala)+1,71 Q
3.Vantaan Hiihtoseura (Waltteri Vinkanharju, Kaarel Kasper Kõrge)+2,22 q
4.Skiteam 105 2 (Leo Rantahalvari, Lassi Vuorinen)+5,67 q
5.Imatran Urheilijat (Miro Karppanen, Olli Ahonen)+11,42 q
6.Espoon Hiihtoseura (Matias Heinonen, Miika Heikkilä)+15,60 q
7.Haapajärven Kiilat (Anssi Koirikiva, Risto Uusivirta)+16,02 q


Miesten parisprintti (v) erä 2

#UrheilijaTulos
1.Skiteam 105 (Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen)20.27,36 Q
2.Pohti SkiTeam 2 (Joel Ikonen, Juuso Haarala)+0,49 Q
3.Ilmajoen Kisailijat 2 (Antti Kartano, Timo Mantere)+1,47 q
4.IF Minken (Johannes Vuorela, Remi Lindholm)+1,49
5.Vantaan Hiihtoseura 3 (Vilho Moilanen, Janne Stenbäck,)+16,67
6.IF Åsarna (Oscar Högnabba, August Högnabba)+17,68


Miesten parisprintti (v) erä 1

#JoukkueTulos
1.Jämin Jänne (Markus Vuorela, Ristomatti Hakola)20.07,70 Q
2.Imatran Urheilijat (Lari Lehtonen, Ville Ahonen)+0,11 Q
3.Vuokatti Ski Team Kainuu (Turo Sipilä, Miska Poikkimäki)+1,83 q
4.Petoteam (Henri Jelonen, Veli-Matti Räsänen)+2,29 q
5.Skiteam 105 3 (Tuukka Invenius, Onni Rantahalvari)+4,94 q
6.Jämin Jänne 2 (Aku Nikander, Jussi Jussila)+7,23


Naisten parisprintti (v) erä 2

#UrheilijaTulos
1.Ikaalisten Urheilijat (Maaret Pajunoja, Krista Pärmäkoski)22.29,81 Q
2.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Anni Kainulainen, Laura Mononen)+18,49 Q
3.Oulun Hiihtoseura (Marjaana Pitkänen, Riitta-Liisa Roponen)+47,69 q
4.Mikkelin Hiihtäjät (Jasmin Kähärä, Noora Tivinen)+1.00,94 q
5.Jämin Jänne (Erika Jänkä, Josefiina Böök)+1.01,23 q
6.Siilinjärven Hiihtoseura (Senni Vuolle, Johanna Ukkola)+1.05,01 q
7.Lahden Hiihtoseura (Noora Kivikko, Marja-Terttu Repo)+1.08,70 q
8.Vantaan Hiihtoseura 2 (Iina Ahokas, Aira-Maarit Mantsinen)+1.44,45


Naisten parisprintti (v) erä 1

#JoukkueTulos
1.Kainuun Hiihtoseura (Anne Kyllönen, Anni Alakoski)22.40,42 Q
2.Vuokatti Ski Team Kainuu (Vilma Nissinen, Katri Lylynperä)+8,18 Q
3.Vantaan Hiihtoseura (Hennariikka Rahkola, Jasmi Joensuu)+8,63 q
4.Kainuun Hiihtoseura 2 (Heini Hokkanen, Anita Korva)+10,58 q
5.Ski Jyväskylä (Ida Meriläinen, Anita Kirvesniemi)+46,47 q
6.Kontiolahden Urheilijat (Johanna Pykäläinen, Laura Karkkulainen)+47,71 q
7.Savonlinnan Hiihtoseura (Eevi-Inkeri Tossavainen, Vilma Jylhä)+54,70 q
8.Visa Ski Team Kemi (Jonna Vestenius, Ella Anttola)+1.16,88 q





SM-hiihdot 2019


Ylitornion SM-hiihdot 6.-7.4.2019 - Tulokset


SM-hiihdot Ylitornio miesten 50 km (v) 7.4.2019

#UrheilijaAika
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)1:56.49,2
2.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.50,1
3.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+2.42,2
4.Matti Heikkinen (Vantaan Hiihtoseura)+3.15,5
5.Heikki Korpela (Pohti Skiteam)+3.30,3
6.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+4.23,2
7.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+4.29,9
8.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+5.01,8

SM-hiihdot Ylitornio naisten 30 km (v) 7.4.2019

#UrheilijaAika
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)1:11.11,8
2.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.28,9
3.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+1.49,2
4.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)+2.40,2
5.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+2.48,6
6.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+3.55,5
7.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+4.31,7
8.Sini Alusniemi (Ikaalisten Urheilijat)+4.46,8



Äänekosken SM-hiihdot 29.3.–31.3.2019 - Tulokset


SM-hiihdot Äänekoski, miehet 15 km (p) takaa-ajo 31.3.2019

#UrheilijaAika
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)41.21,0
2.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+1.30,4
3.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.33,6
4.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+3.02,2
5.Anssi Pentsinen (Vantaan Hiihtoseura)+3.28,3
6.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+3.34,1
7.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+4.09,8
8.Ari Luusua (Ski Team Mäenpää)+4.29,5
9.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+4.35,4
10.Lauri Gummerus (Puijon Hiihtoseura)+4.50,7
11.Petteri Koivisto (Kuhmo-Ski)+4.53,3
12.Juuso Haarala (IF Minken)+5.30,0
13.Heikki Korpela (Pohti Skiteam)+5.33,5
14.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)+5.40,1
15.Joonas Sarkkinen (Ounasvaaran Hiihtoseura)+6.17,6
16.Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)+6.21,6
17.Lassi Vuorinen (Skiteam 105)+6.44,7
18.Martti Jylhä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+7.24,5
19.Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)+7.29,4
20.Sami Lähdemäki (Saarijärven Pullistus)+7.36,5

SM-hiihdot Äänekoski, naiset 10 km (p) takaa-ajo 31.3.2019

#UrheilijaAika
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)29.34,1
2.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+1.03,2
3.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.07,7
4.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+1.20,9
5.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+2.08,7
6.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+3.04,4
7.Maija Hakala (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+3.47,1
8.Jasmi Joensuu (Seinäjoen Hiihtoseura)+3.56,4
9.Rebecca Immonen (Nastolan Naseva)+4.29,7
10.Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+4.33,5
11.Katariina Lonka (Ikaalisten Urheilijat)+4.48,9
12.Julia Häger (IF Minken)+4.53,9
13.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)+5.00,9
14.Linnea Henriksson (IF Femman)+5.10,3
15.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+5.16,2
16.Hennariikka Rahkola (Jämin Jänne)+5.17,5
17.Johanna Ukkola (Siilinjärven Hiihtoseura)+5.22,0
18.Marjaana Pitkänen (Oulun Hiihtoseura)+5.34,1
19.Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)+5.45,6
20.Kati Venäläinen (Noormarkun Nopsa)+6.06,2


SM-hiihdot Äänekoski, miehet 15 km (v) 30.3.2019

#UrheilijaAika
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)40.53,3
2.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+29,0
3.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+32,6
4.Joni Mäki (Pohti Skiteam)+1.06,3
5.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+1.26,1
6.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+1.32,0
7.Anssi Pentsinen (Vantaan Hiihtoseura)+1.47,7
8.Matti Heikkinen (Vantaan Hiihtoseura)+1.50,9
9.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+1.52,1
10.Petteri Koivisto (Kuhmo-Ski)+2.10,4

SM-hiihdot Äänekoski, naiset 10 km (v) 30.3.2019

#UrheilijaAika
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)27.16,8
2.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+55,6
3.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)+57,9
4.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+1.02,9
5.Kaisa Mäkäräinen (Kontiolahden Urheilijat)+1.11,1
6.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+1.11,2
7.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.19,1
8.Maija Hakala (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.42,5
9.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)+1.49,4
10.Ida Haapala (Espoon Hiihtoseura)+2.19,2

SM-hiihdot Äänekoski, parisprintti (p), finaali miehet 29.3.2019


Parisprintti (p) finaali miehet

#UrheilijaAika
1.Puijon Hiihtoseura (Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen)21.34,24
2.Pohti Skiteam (Heikki Korpela, Joni Mäki)+3,20
3.Skiteam 105 (Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen)+4,52
4.Jämin Jänne (Antti Ojansivu, Ristomatti Hakola)+6,59
5.Vuokatti Ski Team Kainuu (Martti Jylhä, Juho Mikkonen)+8,98
6.IF Minken (Matias Strandvall, Juuso Haarala)+33,00
7.Vantaan Hiihtoseura (Matti Heikkinen, Anssi Pentsinen)+45,36
8.Skiteam 105 2 (Leo Rantahalvari, Lassi Vuorinen)+49,90
9.Ilmajoen Kisailijat 2 (Karri Hakala, Niko Koskela)+50,68
10.Petoteam (Henri Jelonen, Veli-Matti Räsänen)+53,58
11.Ilmajoen Kisailijat (Kari Varis, Timo Mantere)+54,63
12.Kouvolan Hiihtoseura (Emil Liekari, Lauri Lepistö)+55,41
13.Puijon Hiihtoseura 2 (Antti Honkimaa, Lauri Gummerus)+57,44
14.Ounasvaaran Hiihtoseura (Juuso Mäkelä, Joonas Sarkkinen)+1.04,14
15.Pohti Skiteam 2 (Iiro-Mikko Harju, Joel Ikonen)+2.54,97


SM-hiihdot Äänekoski, parisprintti (p), naiset 29.3.2019


Parisprintti (p) finaali naiset

#JoukkueAika
1.Ikaalisten Urheilijat (Maaret Pajunoja, Krista Pärmäkoski)25.38,42
2.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Anni Kainulainen, Laura Mononen)+1.16
3.Kainuun Hiihtoseura (Anne Kyllönen, Anita Korva)+17,44
4.Lempäälän Kisa (Sanni Alatalo, Leena Nurmi)+1.04,93
5.Vuokatti Ski Team Kainuu (Vilma Nissinen, Katri Lylynperä)+1.06,52
6.Vantaan Hiihtoseura (Eeva Ahervo, Mariel Merlii Pulles)+1.06,57
7.IF Minken (Julia Häger, Andrea Julin)+1.07,82
8.Siilinjärven Hiihtoseura (Johanna Ukkola, Päivi Roivainen)+1.10,07
9.Visaskiteam Kemi (Josefiina Böök, Emmi Lämsä)+1.38,55
10.Seinäjoen Hiihtoseura (Senni Vuolle, Jasmi Joensuu)+1.46,46
11.Team Skiers (Roosa Juuska, Heli Heiskanen)+1.49,77
12.Oulun Hiihtoseura (Anna-Kaisa Saari, Marjaana Pitkänen)+2.06,16
13.Mikkelin Hiihtäjät (Noora Tivinen, Jasmin Kähärä)+2.21,17
14.Kuusamon Erä-Veikot (Elina Läspä, Eveliina Korva)+3.02,96
15.Espoon Hiihtoseura (Rebecca Ehrnrooth, Sirkka Ehrnrooth)+3.14,69

SM-hiihdot Äänekoski, miesten parisprintti (p) alkuerät, 29.3.2019


Alkuerä 1

#JoukkueAika
1.Pohti Skiteam (Heikki Korpela, Joni Mäki)22.26,20 Q
2.Vantaan Hiihtoseura (Matti Heikkinen, Anssi Pentsinen)+1,36 Q
3.Kouvolan Hiihtoseura (Emil Liekari, Lauri Lepistö)+3,88 Q
4.Skiteam 105 2 (Leo Rantahalvari, Lassi Vuorinen)+5,17 q
5.Tampereen Yritys (Joona Koponen, Olli Haavisto)+39,33
6.Vehkalahden Veikot (Tuomas Kotro, Väinö Kotro)+1.03,41


Alkuerä 2

#JoukkueAika
1.Vuokatti Ski Team Kainuu (Martti Jylhä, Juho Mikkonen)22.30,67 Q
2.Jämin Jänne (Antti Ojansivu, Ristomatti Hakola)+0,51 Q
3.IF Minken (Matias Strandvall, Juuso Haarala)+2,68 Q
4.Ounasvaaran Hiihtoseura (Juuso Mäkelä, Joonas Sarkkinen)+7,86 q
5.Petoteam (Henri Jelonen, Veli-Matti Räsänen)+9,91 q
6.Puijon Hiihtoseura 2 (Antti Honkimaa, Lauri Gummerus)+25,72 q


Alkuerä 3

#JoukkueAika
1.Puijon Hiihtoseura (Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen)22.35,47 Q
2.Skiteam 105 (Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen)+2,34 Q
3.Ilmajoen Kisailijat 2 (Karri Hakala, Niko Koskela)+2,61 Q
4.Ilmajoen Kisailijat (Kari Varis, Timo Mantere)+6,11 q
5.Pohti Skiteam 2 (Iiro-Mikko Harju, Joel Ikonen)+13,53 q
6.Vihdin Viesti (Jukka Palo, Vesa Raussi)+47,10


SM-hiihdot Äänekoski, naisten parisprintti (p) alkuerät, 29.3.2019


Alkuerä 1

#JoukkueAika
1.Ikaalisten Urheilijat (Maaret Pajunoja, Krista Pärmäkoski)25.38,70 Q
2.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Anni Kainulainen, Laura Mononen)+2,02 Q
3.Siilinjärven Hiihtoseura (Johanna Ukkola, Päivi Roivainen)+16,69 Q
4.IF Minken (Julia Häger, Andrea Julin)+22,40 q
5.Vantaan Hiihtoseura (Eeva Ahervo, Mariel Merlii Pulles)+22,88 q
6.Oulun Hiihtoseura (Anna-Kaisa Saari, Marjaana Pitkänen)+57,17 q
7.Team Skiers (Heli Heiskanen, Roosa Juuska)+1.03,30 q
8.Kuusamon Erä-Veikot (Eveliina Korva, Elina Läspä)+1.22,20 q
9.Espoon Hiihtoseura (Rebecca Ehrnrooth, Sirkka Ehrnrooth)+1.36,22 q


Alkuerä 2

#JoukkueAika
1.Kainuun Hiihtoseura (Anne Kyllönen, Anita Korva)26.07,65 Q
2.Vuokatti Ski Team Kainuu (Vilma Nissinen, Katri Lylynperä)+35,30 Q
3.Lempäälän Kisa (Sanni Alatalo, Leena Nurmi)+37,60 Q
4.Mikkelin Hiihtäjät (Noora Tivinen, Jasmin Kähärä)+41,69 q
5.Visaskiteam Kemi (Josefiina Böök, Emmi Lämsä)+43,47 q
6.Seinäjoen Hiihtoseura (Senni Vuolle, Jasmi Joensuu)+53,85 q



Imatran SM-hiihdot 1.2.–3.2.2019 tulokset


Sprintti (v), finaali - miehet

SijaKilpailijaSeuraAika
1.Martti JylhäVuokatti Ski Team Kainuu2:45.60
2.Verneri SuhonenHollolan Urheilijat -46+0.23
3.Joni MäkiPyhäjärven Pohti+0.61
4.Lauri VuorinenSkiteam 105+0.88
5.Olli HiidensaloVantaan Hiihtoseura+1.38
6.Juuso HaaralaIF Minken+1.61


Sprintti (v), finaali - naiset

SijaKilpailijaSeuraAika
1.Katri LylynperäVuokatti Ski Team Kainuu3:10.22
2.Laura MononenHämeenlinnan Hiihtoseura+0.17
3.Emmi LämsäKarihaaran Visa+1.14
4.Riitta-Liisa RoponenOulun Hiihtoseura+2.58
5.Maaret PajunojaIkaalisten Urheilijat+8.78
6.Hennariikka RahkolaJämin Jänne+14.10


Sprintti (v), karsinta - miehet

SijaKilpailijaSeuraAika
1.Juuso HaaralaIF Minken2:39.36
2.Verneri SuhonenHollolan Urheilijat -46+0.88
3.Joni MäkiPyhäjärven Pohti+1.31
4.Martti JylhäVuokatti Ski Team Kainuu+1.36
5.Lauri LepistöKouvolan Hiihtoseura+2.11
6.Graham RitchieKanada+3.41


Sprintti (v), karsinta - naiset

SijaKilpailijaSeuraAika
1.Katri LylynperäVuokatti Ski Team Kainuu3:06.44
2.Anni AlakoskiReisjärven Pilke+2.70
3.Riitta-Liisa RoponenOulun Hiihtoseura+2.80
4.Mari EderEnon Kisa-Pojat+3.29
5.Anne KyllönenKainuun Hiihtoseura+5.31
6.Julia HägerIF Minken+5.52


Naiset 3 x 5 km (p+v+v)

SijaNimiAika
1.Kainuun Hiihtoseura41:54.5
2.Hämeenlinnan Hiihtoseura+2.1
3.Vuokatti Ski Team Kainuu+12.9
4Oulun Hiihtoseura+30.1
5Ikaalisten Urheilijat+1:41.5
6Lempäälän Kisa+2:29.8


Miehet 4 x 10 km (p+p+v+v)

SijaNimiAika
1.Jämin Jänne1:35:29.9
2.Vantaan Hiihtoseura 1+4.0
3.Vuokatti Ski Team Kainuu+31.4
4Puijon Hiihtoseura+33.0
5Pohti Ski Team 1+1:29.4
6Imatran Urheilijat 1+2:08.3


Miehet 15 km väliaikalähtö 1.2.2019

SijaKilpailijaSeuraAika
1.Ristomatti HakolaJämin Jänne36.45.6
2.Perttu HyvärinenPuijon Hiihtoseura+27.0
3.Anssi PentsinenVantaan Hiihtoseura+55.3
4.Matti HeikkinenVantaan Hiihtoseura+1.02.7
5.Antti OjansivuJämin Jänne+1.43.7
6.Ari LuusuaSki Team Mäenpää+1.44.1
7.Timo MantereIlmajoen Kisailijat+2.17.7
8.Markus VuorelaJämin Jänne+2.19.2
9.Lauri LepistöKouvolan Hiihtoseura+2.21.7
10.Juho MikkonenVuokatti Ski Team Kainuu+2.35.1


Naiset 10km väliaikalähtö 1.2.2019

SijaKilpailijaSeuraAika
1.Krista PärmäkoskiIkaalisten Urheilijat26:31.8
2.Kerttu NiskanenVieremän Koitto+53.6
3.Anita KorvaKainuun Hiihtoseura+1:08.6
4.Laura MononenHämeenlinnan Hiihtoseura+1:09.0
5.Riitta-Liisa RoponenOulun Hiihtoseura+1:09.3
6.Johanna MatintaloPöytyän Urheilijat+1:29.4
7.Andrea JulinIF Minken+1:33.5
8.Anne KyllönenKainuun Hiihtoseura+1:36.4
9.Vilma NissinenVuokatti Ski Team+1:45.3
10.Anni KainulainenHämeenlinnan Hiihtoseura+1:52.0