Skandinavia Cup 2021-2022

Skandinavia Cup 2021-2022


Skandinavia Cupin 2021-2022 pitää sisällään neljä kisaviikonloppua. Sarja käynnistyy joulukuun puolivälissä Norjan Beitostølenissä.
Skandinavia Cup on Kansainvälisen hiihtoliiton järjestämä hiihtokilpailusarja, jossa kilpailee pääosin hiihtäjiä Latviasta, Norjasta, Ruotsista, Suomesta ja Virosta. Myös muiden maiden hiihtäjät voivat osallistua Skandinavia Cupin kilpailuihin, mutta heitä ei lasketa mukaan sarjan kokonaiskilpailussa.

Skandinavia Cup on maailmancupia alempi kilpailusarja, jonka kautta on mahdollisuus ansaita osallistumisoikeus maailmancupiin. Skandinavia Cupissa on kilpailtu kaudesta 2004-2005 alkaen.

Kaudella 2020-2021 Skandinavia Cupissa ei kisattu lainkaan koronaviruspandemian takia. Kaudella 2021-2022 Skandinavia Cupissa järjestetään neljä kisaviikonloppua Norjassa, Ruotsissa, Virossa ja Islannissa.



Skandinavia Cup 2021-2022 - Ohjelma & Aikataulut


Kisakalenteri Skandinavia Cup 2021-2022

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 10.12.2021 - 12.12.2021Skandinavia Cup Beitostølen Beitostølen, Norja
    +
    pe 10.12.2021 10:0015 km (p) väliaikalähtö, miehet
    pe 10.12.2021 12:5010 km (p) väliaikalähtö, naiset
    la 11.12.2021 11:00Sprintti (p) karsinta, miehet
    la 11.12.2021 11:00Sprintti (p) karsinta, naiset
    la 11.12.2021 13:25Sprintti (p) erävaihe, miehet
    la 11.12.2021 13:25Sprintti (p) erävaihe, naiset
    su 12.12.2021 10:0015 km (v) väliaikalähtö, naiset
    su 12.12.2021 13:4010 km (v) väliaikalähtö, naiset
  • 7.1.2022 - 9.1.2022Skandinavia Cup Falun Falun, Ruotsi
    +
    pe 07.01.2022Sprintti (v), miehet
    pe 07.01.2022Sprintti (v), naiset
    la 08.01.202210 km (p) väliaikalähtö, naiset
    la 08.01.202215 km (p) väliaikalähtö, miehet
    su 09.01.202210 km (v) väliaikalähtö, naiset
    su 09.01.202215 km (v) väliaikalähtö, miehet
  • 11.2.2022 - 13.2.2022Skandinavia Cup Otepää Otepää, Viro
    +
    pe 11.02.2022Sprintti (v), miehet
    pe 11.02.2022Sprintti (v), naiset
    la 12.02.202210 km (p) väliaikalähtö, naiset
    la 12.02.202215 km (p) väliaikalähtö, miehet
    su 13.02.202220 km (p) väliaikalähtö, naiset
    su 13.02.202230 km (p) väliaikalähtö, miehet
  • 18.3.2022 - 20.3.2022Skandinavia Cup Akureyri Akureyri, Islanti
    +
    pe 18.03.2022Sprintti (v), naiset
    pe 18.03.2022Sprintti (v), miehet
    la 19.03.202210 km (v) väliaikalähtö, naiset
    la 19.03.202215 km (v) väliaikalähtö, miehet
    su 20.03.202210 km (v) yhteislähtö, naiset
    su 20.03.202215 km (v) yhteislähtö, miehet



Skandinavia Cup 2021-2022 - Kokonaiskilpailun tilanne


Päivitämme tähän kauden 2021-2022 kokonaiskilpailun pistetilannetta sitä mukaa, kun kilpailuja käydään.

Miehet 6/12

#UrheilijaPisteet
1.Mattis Stenshagen (NOR)176
2.Gjøran Tefre (NOR)153
3.Vebjørn Turtveit (NOR)150
4.Gaute Kvåle (NOR)143
5.Lars Agnar Hjelmeset (NOR)140
6.Ole Jørgen Bruvoll (NOR)139
7.Eirik Mysen (NOR)121
8.William Poromaa (SWE)120
8.Didrik Tønseth (NOR)120
10.Daniel Stock (NOR)120
34.Ville Ahonen (FIN)57
42.Arsi Ruuskanen (FIN)38
66.Lauri Lepistö (FIN)22
80.Wiljam Mattila (FIN)8
86.Alexander Ståhlberg (FIN)4

Naiset 6/12

#UrheilijaPisteet
1.Silje Øyre Slind (NOR)232
2.Marte Skaanes (NOR)215
3.Jonna Sundling (SWE)180
4.Kristin Austgulen Fosnæs (NOR)174
5.Hedda Östberg Amundsen (NOR)172
6.Karoline Simpson-Larsen (NOR)165
7.Maren Wangensteen (NOR)156
8.Silje Theodorsen (NOR)151
9.Berit Mogstad (NOR)149
10.Emma Kirkeberg Mörk (NOR)144
26.Vilma Nissinen (FIN)86
29.Eveliina Piippo (FIN)71
43.Anni Kainulainen (FIN)30
51.Tiia Olkkonen (FIN)23
53.Tuuli Raunio (FIN)20





Skandinavia Cup 2021-2022 - Tulokset


Päivitämme tähän skandinavia cup 2021-2022 osakilpailujen tulokset sitä mukaa, kun kilpailuja käydään.

Falun Skandinavia Cup 9.1.2022


Naiset 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Jonna Sundling (SWE)26.02,6
2.Maren Wangensteen (NOR)+26,8
3.Karoline Simpson-Larsen (NOR)+30,8
4.Emma Kirkeberg Mörk (NOR)+50,9
5.Silje Øyre Slind (NOR)+1.00,4
6.Margrethe Bergane (NOR)+1.02,7
7.Maria Nordström (SWE)+1.09,8
8.Marte Skaanes (NOR)+1.11,1
9.Magni Smedås (NOR)+1.12,9
10.Lovisa Modig (SWE)+1.14,1

Miehet 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.William Poromaa (SWE)36.05,5
2.Andreas Fjorden Ree (NOR)+15,8
3.Magne Haga (NOR)+16,1
4.Jon Rolf Skamo Hope (NOR)+22,3
5.Gaute Kvåle (NOR)+38,3
6.Iver Tildheim Andersen (NOR)+43,5
7.Henrik Dönnestad (NOR)+45,3
8.Gjøran Tefre (NOR)+48,3
9.Erland Kvisle (NOR)+49,0
10.Finn Hågen Krogh (NOR)+49,5


Falun Skandinavia Cup 8.1.2022


Miehet 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.William Poromaa (SWE)40.52,1
2.Mikael Gunnulfsen (NOR)+23,4
3.Johan Häggström (SWE)+25,4
4.Leo Johansson (SWE)+33,2
5.Eirik Mysen (NOR)+37,7
6.Jonas Eriksson (SWE)+40,7
7.Mattis Stenshagen (NOR)+46,3
8.Magne Haga (NOR)+46,5
9.Andreas Fjorden Ree (NOR)+55,4
10.Iver Tildheim Andersen (NOR)+1.04,0

Naiset 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Jonna Sundling (SWE)29.11,8
2.Marte Skaanes (NOR)+35,2
3.Moa Olsson (SWE)+42,4
4.Maja Dahlqvist (SWE)+51,1
5.Emma Kirkeberg Mörk (NOR)+1.00,0
6.Hedda Östberg Amundsen (NOR)+1.06,5
7.Berit Mogstad (NOR)+1.17,9
8.Karoline Simpson-Larsen (NOR)+1.23,7
9.Sofia Henriksson (SWE)+1.27,0
10.Silje Øyre Slind (NOR)+1.28,4


Falun Skandinavia Cup 7.1.2022


Naisten sprintti (v) 1,4 km

#UrheilijaTulos
1.Jonna Sundling (SWE) 
2.Maja Dahlqvist (SWE) 
3.Moa Olsson (SWE) 
4.Kristin Austgulen Fosnæs (NOR) 
5.Silje Øyre Slind (NOR) 
6.Magni Smedås (NOR) 
7.Moa Hansson (SWE) 
8.Maria Hartz Melling (NOR) 
9.Ingrid Andrea Gulbrandsen (NOR) 
10.Jenny Solin (SWE) 
11.Märta Rosenberg (SWE) 
12.Julie Bjervig Drivenes (NOR) 

Miesten sprintti (v) 1,4 km

#UrheilijaTulos
1.Karl-Johan Westberg (SWE) 
2.Håvard Solås Taugbøl (NOR) 
3.Finn Hågen Krogh (NOR) 
4.David Thorvik (NOR) 
5.Sindre Bjørnestad Skar (NOR) 
6.Edvin Anger (SWE) 
7.Emil Danielsson (SWE) 
8.Hugo Jacobsson (SWE) 
9.Harald Astrup Arnesen (NOR) 
10.Axel Aflodal (SWE) 
11.Arngrim Sörumshaugen (NOR) 
12.Nikolai Elde Holmbö (NOR) 


Beitostølen Skandinavia Cup 12.12.2021


Miesten 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Didrik Tønseth (NOR)34.13,0
2.Martin Kirkeberg Mörk (NOR)+33,5
3.Vebjørn Turtveit (NOR)+35,5
4.Ole Jørgen Bruvoll (NOR)+43,3
5.Lars Agnar Hjelmeset (NOR)+44,4
6.Gaute Kvåle (NOR)+46,6
7.Gjøran Tefre (NOR)+57,1
8.Sindre Grønflaten (NOR)+1.01,3
9.Eirik Sverdrup Augdal (NOR)+1.02,2
10.Daniel Stock (NOR)+1.09,6
21.Arsi Ruuskanen (FIN)+1.39,6
29.Alexander Ståhlberg (FIN)+2.05,9
50.Johannes Vuorela (FIN)+2.44,0
74.Kari Varis (FIN)+3.20,9

Naisten 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Silje Theodorsen (NOR)25.30,4
2.Karoline Simpson-Larsen (NOR)+9,8
3.Maren Wangensteen (NOR)+37,2
4.Silje Øyre Slind (NOR)+40,0
5.Eveliina Piippo (FIN)+41,1
6.Marte Skaanes (NOR)+47,2
7.Berit Mogstad (NOR)+58,9
8.Julie Myhre (NOR)+59,3
9.Tiril Liverud Knudsen (NOR)+1.03,2
10.Marte Mikkelsplass (NOR)+1.14,3
18.Vilma Nissinen (FIN)+1.35,2
41.Marjaana Pitkänen (FIN)+3.12,8
55.Tiia Olkkonen (FIN)+4.37,0


Beitostølen Skandinavia Cup 11.12.2021


Naisten sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Anna Svendsen (NOR)3.06,7
2.Julie Myhre (NOR)+1,0
3.Hedda Östberg Amundsen (NOR)+3,4
4.Margrete Rössum Dyrhovd (NOR)+4,5
5.Silje Øyre Slind (NOR)+5,8
6.Johanne Hauge Harviken (NOR)+11,5

7. Vilma Nissinen (FIN)
17. Anni Kainulainen (FIN)
18. Tiia Olkkonen (FIN)
21. Tuuli Raunio (FIN)

Miesten sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Aron Åkre Rysstad (NOR)2.42,4
2.Lars Agnar Hjelmeset (NOR)+0,7
3.Håkon Skaanes (NOR)+1,5
3.Gjøran Tefre (NOR)+1,5
5.Vebjørn Moen (NOR)+4,2
6.Sivert Knotten (NOR)+21,6

11. Ville Ahonen (FIN)
19. Lauri Lepistö (FIN)
27. Wiljam Mattila (FIN)



Sprintti (p) karsinta, naiset

#UrheilijaTulos
1.Anna Svendsen (NOR) 
2.Hedda Östberg Amundsen (NOR) 
3.Julie Myhre (NOR) 
4.Amalie Haakonsen Ous (NOR) 
5.Kristin Austgulen Fosnäs (NOR) 
6.Maria Hartz Melling (NOR) 
6.Tuuli Raunio (FIN) 
8.Maria Nordström (SWE) 
9.Jenny Solin (SWE) 
10.Silje Theodorsen (NOR) 
10.Anni Kainulainen (FIN) 
12.Tiia Olkkonen (FIN) 
13.Vilma Nissinen (FIN) 
34.Anni Lindroos (FIN) 

Miesten sprintti (p), karsinta

#UrheilijaTulos
1.Lars Agnar Hjelmeset (NOR)2.46,9
2.Harald Astrup Arnesen (NOR)+0,2
3.Sivert Wiig (NOR)+0,7
4.Simen Bratberg Ramstad (NOR)+0,9
5.Mattis Stenshagen (NOR)+1,3
6.Petter Stakston (NOR)+1,8
7.Amund Hoel (NOR)+2,2
7.Ville Ahonen (FIN)+2,2
9.Pål Trøan Aune (NOR)+2,8
10.Sivert Knotten (NOR)+3,4
12.Lauri Lepistö (FIN)+3,8
13.Wiljam Mattila (FIN)+4,0
33.Olli Ahonen (FIN)+5,9
91.Nico Bennert (FIN)+14,5
DNSLauri Mannila (FIN) 
DNSHeikki Korpela (FIN) 


Beitostølen Skandinavia Cup 10.12.2021


Miehet 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Didrik Tønseth (NOR)36.17,8
2.Ole Jørgen Bruvoll (NOR)+1.02,7
3.Vebjørn Turtveit (NOR)+1.07,1
4.Henrik Dönnestad (NOR)+1.29,1
5.Gaute Kvåle (NOR)+1.31,5
6.Haavard Moseby (NOR)+1.32,3
7.Mattis Stenshagen (NOR)+1.35,1
8.Eirik Mysen (NOR)+1.43,0
9.Gjøran Tefre (NOR)+1.46,8
10.Eric Rosjö (SWE)+1.50,3
14.Ville Ahonen (FIN)+2.02,8
22.Arsi Ruuskanen (FIN)+2.31,7
31.Lauri Lepistö (FIN)+2.47,8
34.Alexander Ståhlberg (FIN)+2.51,6
63.Lauri Mannila (FIN)+4.00,7
65.Johannes Vuorela (FIN)+4.09,0
97.Olli Ahonen (FIN)+5.11,0
107.Wiljam Mattila (FIN)+5.38,0
123.Nico Bennert (FIN)+6.38,5
DNSHeikki Korpela (FIN) 

Naiset 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Silje Theodorsen (NOR)28.16,2
2.Marte Skaanes (NOR)+12,6
3.Berit Mogstad (NOR)+25,8
4.Kristin Austgulen Fosnäs (NOR)+27,2
5.Sofia Henriksson (SWE)+27,4
6.Silje Øyre Slind (NOR)+27,9
7.Anna Svendsen (NOR)+30,5
8.Emma Kirkeberg Mörk (NOR)+34,4
9.Synne Arnesen (NOR)+39,2
10.Eveliina Piippo (FIN)+41,8
14.Vilma Nissinen (FIN)+57,2
28.Anni Kainulainen (FIN)+1.57,5
32.Marjaana Pitkänen (FIN)+2.08,8
43.Tuuli Raunio (FIN)+2.35,6
DNFAnni Lindroos (FIN) 
DNFTiia Olkkonen (FIN) 






Skandinavia Cup - Tilastot


Skandinavia Cup on ollut norjalaisten temmellyskenttä. Miehissä kaikki kokonaiskilpailun voitot ovat matkanneet Norjaan. Naisissa kahta kautta lukuunottamatta norjalaiset ovat korjanneet kokonaiskilpailun ykköspalkinnon. Suomalaisista ainoana Skandinavia Cupin kokonaiskilpailun on voittanut kaudella 2005-2006 Katja Ruotsalainen. Suomi nappasi tuona vuonna heti kerralla kolmoisvoiton Annmari Viljanmaan oltua toinen ja Pirjo Porvarin sijoitettua kolmanneksi.

Skandinavia Cupin kokonaiskilpailun kunniataulukko on komeaa luettavaa. Skandinavia Cup on toiminut monelle hiihtäjälle reittinä kohti maailmancup-menestystä. Miesten voittajien joukosta löytyy mm. Petter Northug, Hans Christer Holund ja Finn Hågen Krogh. Naisten cupin ovat vieneet nimiinsä mm. Heidi Weng, Astrid Uhrenholdt Jacobsen ja Ingvild Flugstad Østberg.

Miesten kokonaiskilpailu

KausiVoittajaToinenKolmas
2004–2005John Anders GaustadStig Rune KveenRemi Andersen
2005–2006Petter NorthugØystein PettersenFredrik Persson (SWE)
2006–2007Øystein PettersenKrister TrondsenJohn Kristian Dahl
2007–2008Hans Petter LykkjaFredrik Östberg (SWE)John Anders Gaustad
2008–2009Roger Aa DjupvikGeir Ludvig Aasen OurenJesper Modin (SWE)
2009–2010Kristian Tettli RennemoHans Petter LykkjaSjur Røthe
2010–2011Finn Hågen KroghHans Petter LykkjaØyvind Gløersen
2011–2012John Kristian DahlKristian Tettli RennemoFredrik Karlsson (SWE)
2012–2013Tomas NorthugSnorri EinarssonHans Christer Holund
2013–2014Simen ØstensenDaniel Myrmæl HelgestadEmil Iversen
2014–2015Hans Christer HolundMathias RundgreenSindre Bjørnestad Skar
2015–2016Martin Løwstrøm NyengetJohan HoelDaniel Myrmæl Helgestad
2016–2017Håvard Solås TaugbølDaniel StockMathias Rundgreen
2017–2018Martin Løwstrøm NyengetEirik Sverdrup AugdalDaniel Stock
2018–2019Mattis StenshagenDaniel StockHarald Østberg Amundsen
2019-2020Gjöran TefreJohan HoelHarald Østberg Amundsen
2020-2021PERUTTU  



Naisten kokonaiskilpailu

KausiVoittajaToinenKolmas
2004–2005Ine WigernæsAnn Eli TafjordMarjo Korander (FIN)
2005–2006Katja Ruotsalainen (FIN)Annmari Viljanmaa (FIN)Pirjo Porvari (FIN)
2006–2007Astrid Uhrenholdt JacobsenKati Venäläinen (FIN)Susanne Nyström (SWE)
2007–2008Ingri Aunet TyldumSara SvendsenKarianne Gaasland Bjellånes
2008–2009Sara SvendsenKristin Mürer StemlandAgnetha Åsheim
2009–2010Ingvild Flugstad ØstbergMarte EldenEva Svensson (SWE)
2010–2011Heidi WengBritt Ingunn NydalAstrid Øyre Slind
2011–2012Martine Ek HagenMaria Nysted GrønvollBritt Ingunn Nydal
2012–2013Kari Vikhagen GjeitnesTuva Toftdahl StaverBritt Ingunn Nydal
2013–2014Kathrine Rolsted HarsemMartine Ek HagenMarthe Kristoffersen
2014–2015Kathrine Rolsted HarsemSilje Øyre SlindSilje Theodorsen
2015–2016Barbro KvåleSofia Henriksson (SWE)Jonna Sundling (SWE)
2016–2017Anna Dyvik (SWE)Tiril Udnes WengLotta Udnes Weng
2017–2018Tiril Udnes WengLotta Udnes WengJonna Sundling (SWE)
2018–2019Anne Kjersti KalvåJohanna Hagström (SWE)Moa Lundgren (SWE)
2019-2020Julie MyhreLinn Sömskar (SWE)Maria Nordström (SWE)
2020-2021PERUTTU  

(Taulukoissa urheilijoiden maa on Norja, mikäli toisin ei ole mainittu.)

Skandinavia Cup 2019-2020


Kokonaiskilpailun lopputilanne


Miehet 6/6

SijaUrheilijaPisteet
1.Gjöran Tefre (NOR)210
2.Johan Hoel (NOR)188
3.Harald Östberg Amundsen (NOR)176
3.Jörgen Säternes Ulvang (NOR)176
5.Daniel Stock (NOR)155
6.Martin Löwström Nyenget (NOR)151
7.Eirik Sverdrup Augdal (NOR)147
8.Mikael Gunnulfsen (NOR)130
9.Johan Tjelle (NOR)124
10.Eirik Mysen (NOR)122

Suomalaiset:
25. Lauri Lepistö 66
52. Lauri Vuorinen 28
55. Juho Mikkonen 26
58. Joel Ikonen 24
60. Markus Vuorela 23
63. Juuso Haarala 22
63. Verneri Suhonen 22
67. Olli Ahonen 21
69. Antti Ojansivu 18
79. Heikki Korpela 10
84. Niilo Moilanen 6
87. Verneri Poikonen 2

Naiset 6/6

SijaUrheilijaPisteet
1.Julie Myhre (NOR)261
2.Linn Sömskar (SWE)242
3.Maria Nordström (SWE)223
4.Tiril Liverud Knudsen (NOR)212
5.Silje Öyre Slind (NOR)198
6.Anna Dyvik (SWE)172
6.Johanne Hauge Harviken (NOR)172
6.Marthe Björnsgård (NOR)172
9.Anikken Gjerde Alnäs (NOR)162
10.Marie Helen Fossesholm (NOR)128

Suomalaiset:
18. Vilma Nissinen 103
23. Anni Alakoski 72
25. Jasmi Joensuu 66
26. Anni Kainulainen 56
27. Laura Mononen 53
31. Susanna Saapunki 48
32. Katri Lylynperä 45
33. Katariina Lonka 43
35. Emmi Lämsä 40
42. Tiia Olkkonen 31
48. Julia Häger 26
49. Anita Kirvesniemi 24
49. Eveliina Piippo 24
52. Rebecca Immonen 22
54. Hennariikka Rahkola 21
56. Vilma Jylhä 20
57. Kati Roivas 16
63. Jasmin Kähärä 12
67. Anita Korva 10
69. Maija Hakala 6
72. Tuuli Raunio 4
72. Marjaana Pitkänen 4
74. Roosa Juuska 2
74. Heini Hokkanen 2



Skandinavia Cup 2019-2020 - Osakilpailujen tulokset


Nes Skianlegg Skandinavia Cup 5.1.2020


Miehet 15 km (p) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Magnus Stenås (NOR)39.03,9
2.Håvard Solås Taugbøl (NOR)+6,8
3.Johan Hoel (NOR)+15,1
4.Sindre Grønflaten (NOR)+15,8
5.Johan Tjelle (NOR)+18,7
6.Daniel Stock (NOR)+23,2
7.Mattis Stenshagen (NOR)+24,3
8.Eirik Mysen (NOR)+24,7
9.Karstein Johaug jr. (NOR)+29,0
10.Daniel Rickardsson (SWE)+32,3

15. Juho Mikkonen (FIN) +45,5
22. Lauri Vuorinen (FIN) +53,9
29. Heikki Korpela (FIN) +1.08,2
30. Markus Vuorela (FIN) +1.16,9
68. Joel Ikonen (FIN) +2.02,8
71. Juuso Haarala (FIN) +2.03,7
79. Aleksi Parttimaa (FIN) +2.12,4
106. Verneri Suhonen (FIN) +2.49,4
108. Kari Varis (FIN) +2.51,3
109. Kalle Parantainen (FIN) +2.51,6
111. Arsi Ruuskanen (FIN) +2.53,9
144. Remi Lindholm (FIN) +4.05,3
159. Johannes Vuorela (FIN) +4.33,0
169. Lauri Mannila (FIN) +5.19,8
173. Vesa Raussi (FIN) +5.25,5

Naiset 10 km (p) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Anna Dyvik (SWE)28.00,8
2.Evelina Settlin (SWE)+9,6
3.Moa Olsson (SWE)+18,8
4.Hedda Östberg Amundsen (NOR)+28,7
5.Helene Marie Fossesholm (NOR)+33,5
6.Maria Nordström (SWE)+40,1
7.Anna Svendsen (NOR)+43,3
8.Marte Skaanes (NOR)+47,1
9.Laura Mononen (FIN)+52,3
10.Linn Sömskar (SWE)+52,9

11. Susanna Saapunki (FIN) +55,3
16. Katri Lylynperä (FIN) +1.09,4
21. Jasmi Joensuu (FIN) +1.24,1
32. Eveliina Piippo (FIN) +1.43,6
39. Emmi Lämsä (FIN) +2.04,3
48. Julia Häger (FIN) +2.27,5
56. Katariina Lonka (FIN) +3.13,8
69. Josefiina Böök (FIN) +3.50,3



Nes Skianlegg Skandinavia Cup 4.1.2020


Miehet 30 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Finn Hågen Krogh (NOR)1:07.25,0
2.Mattis Stenshagen (NOR)+44,3
3.Daniel Stock (NOR)+48,1
4.Harald Östberg Amundsen (NOR)+1.01,8
5.Johan Hoel (NOR)+1.16,11
6.Jørgen Sæternes Ulvang (NOR)+1.26,8
7.Niklas Dyrhaug (NOR)+1.30,7
8.Gjøran Tefre (NOR)+1.32,6
9.Jonas Eriksson (SWE)+1.37,1
10.Sindre Grønflaten (NOR)+1.41,5

32. Kari Varis (FIN) +3.52,6
36. Markus Vuorela (FIN) +4.03,2
38. Joel Ikonen (FIN) +4.29,8
39. Heikki Korpela (FIN) +4.30,0

Naiset 20 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Helene Marie Fossesholm (NOR)50.03,8
2.Moa Olsson (SWE)+1.05,1
3.Linn Sömskar (SWE)+1.14,0
4.Silje Øyre Slind (NOR)+1.19,9
5.Evelina Settlin (SWE)+1.34,8
6.Hedda Östberg Amundsen (NOR)+1.44,6
7.Marthe Björnsgård (NOR)+1.50,7
8.Maria Nordström (SWE)+1.51,4
9.Julie Myhre (NOR)+1.57,6
10.Maren Wangensteen (NOR)+2.09,4

17. Eveliina Piippo (FIN) +2.36,3
20. Laura Mononen (FIN) +2.44,1
21. Anni Alakoski (FIN) +2.48,2
22. Susanna Saapunki (FIN) +2.51,1

Nes Skianlegg Skandinavia Cup 3.1.2020


Sprintti (v) finaali miehet

#UrheilijaTulos
1.Håvard Solås Taugbøl (NOR)3.05,50
2.Pål Trøan Aune (NOR)+0,21
3.Harald Astrup Arnesen (NOR)+0,54
4.Jørgen Sæternes Ulvang (NOR)+1,57
5.Aron Åkre Rysstad (NOR)+8,25
6.Joachim Aurland (NOR)+8,45

Sprintti (v) naiset finaali

#UrheilijaTulos
1.Anikken Gjerde Alnäs (NOR)2.59,82
2.Julie Myhre (NOR)+0,01
3.Tilde Bångman (SWE)+0,36
4.Johanne Hauge Harviken (NOR)+1,74
5.Kristine Stavås Skistad (NOR)+2,02
6.Maria Nordström (SWE)+11,31



Karsinnat


Sprintti (v) karsinta miehet

#UrheilijaTulos
1.Håvard Solås Taugbøl (NOR)3.01,7
2.Vebjørn Hegdal (NOR)+1,3
3.Gjøran Tefre (NOR)+1,5
4.Eirik Brandsdal (NOR)+2,1
5.Harald Astrup Arnesen (NOR)+2,4
6.Even Northug (NOR)+2,5
6.Pål Trøan Aune (NOR)+2,5
8.Martin Bergström (SWE)+4,1
8.Jørgen Sæternes Ulvang (NOR)+4,1
10.Kasper Stadaas (NOR)+4,4

Parhaat suomalaiset:
19. Lauri Vuorinen +7,0 Q
20. Verneri Suhonen +7,2 Q
26. Verneri Poikonen +8,2 Q

Sprintti (v) karsinta naiset

#UrheilijaTulos
1.Julie Myhre (NOR)2.59,1
2.Anikken Gjerde Alnäs (NOR)+2,4
3.Tilde Bångman (SWE)+2,9
4.Jennie Öberg (SWE)+4,3
5.Mathilde Myhrvold (NOR)+4,8
5.Linn Sömskar (SWE)+4,8
7.Helene Marie Fossesholm (NOR)+5,7
8.Evelina Settlin (SWE)+5,9
9.Alicia Persson (SWE)+6,6
10.Kristine Stavås Skistad (NOR)+8,6

Parhaat suomalaiset:
11. Katri Lylynperä +9,0 Q
16. Jasmi Joensuu +10,6 Q
33. Tiia Olkkonen +15,3
39. Anni Alakoski +15,8


Vuokatti Skandinavia Cup 15.12.2019


Naiset 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Julie Myhre (NOR)24.02,7
2.Linn Sömskar (SWE)+27,7
3.Johanne Hauge Harviken (NOR)+40,5
4.Tiril Knudsen (NOR)+55,1
5.Vilma Nissinen (FIN)+1.01,3
6.Marthe Björnsgård (NOR)+1.01,4
7.Sofia Henriksson (SWE)+1.08,2
8.Silje Slind (NOR)+1.10,5

Vuokatti Skandinavia Cup 14.12.2019


Naiset 20 km (p) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Maria Nordström (SWE)57.34,2
2.Tiril Liverud Kundsen (NOR)+0,9
3.Linn Sömskar (SWE)+1,1
4.Marthe Björnsgård (NOR)+4,5
5.Silje Öyre Slind (NOR)+5,3
6.Vilma Nissinen (FIN)+5,5
7.Silje Theodorsen (NOR)+6,5
8.Julie Myhre (NOR)+17,7
9.Johanne Hauge Harviken (NOR)+19,9
10.Sofia Henriksson (SWE)+20,4

Muita suomalaisia:
11. Anni Kainulainen +21,6
18. Hennariikka Rahkola +2.12,0
19. Katariine Lonka +2.13,2
20. Emmi Lämsä +3.01,2
21. Kati Roivas +3.18,0
22. Rebecca Immonen +3.18,5
27. Marjaan Pitkänen +4.18,7
29. Julia Häger +5.47,1
30. Anita Kirvesniemi +6.00,8

Miehet 30 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Eirik Augdal (NOR)1:11.05,2
2.Martin Nyenget (NOR)+1,0
3.Vebjörn Turtveit (NOR)+3,2
4.Jan Jenssen (NOR)+4,4
5.Mikael Gunnulfsen (NOR)+4,9
6.Johan Hoel (NOR)+7,0
7.Joergen Ulvang (NOR)+8,8
8.Johan Tjelle (NOR)+9,5
9.Eirik Mysen (NOR)+10,5
10.Magne Haga (NOR)+11,3

15. Lauri Lepistö +24,9
28. Heikki Korpela +1.09,4
32. Antti Ojansivu +1.48,5
39. Juuso Mäkelä +2.34,0




Vuokatti Skandinavia Cup 13.12.2019


Sprintti (p) finaali, M

#UrheilijaTulos
1.Thomas Larsen (NOR)2.59,28
2.Martin Løwstrøm Nyenget (NOR)+1,17
3.Jörgen Lippert (NOR)+1,89
4.Kasper Stadaas (NOR)+3,05
5.Harald Östberg Amundsen (NOR)+5,54
6.Gjöran Tefre (NOR)+11,49

Sprintti (p) finaali, N

#UrheilijaTulos
1.Silje Öyre Slind (NOR)2.31,64
2.Julie Myhre (NOR)+0,01
3.Johanna Hagström (SWE)+2,04
4.Jennie Öberg (SWE)+2,10
5.Anna Dyvik (SWE)+2,90
6.Tiril Liverud Kundsen (NOR)+4,05



Sprintti (p) karsinta M

#UrheilijaTulos
1.Martin Løwstrøm Nyenget (NOR)2.59,53
2.Gjöran Tefre (NOR)+2,58
3.Eirik Mysen (NOR)+3,38
4.Thomas Larsen (NOR)+3,80
5.Harald Arnesen (NOR)+3,95
6.Jörgen Lippert (NOR)+4,53
7.Erik Thorstensen (NOR)+4,88
8.Mikael Gunnulfsen (NOR)+5,04
9.Kasper Stadaas (NOR)+5,58
10.Harald Östberg Amundsen (NOR)+5,64

Jatkoon menneet suomalaiset:
11. Lauri Lepistö
22. Niilo Moilanen
23. Juuso Haarala
24. Olli Ahonen

Sprintti (p) karsinta N

#UrheilijaTulos
1.Johanna Hagström (SWE)2.31,80
2.Silje Öyre Slind (NOR)+0,77
3.Linn Sömskar (SWE)+1,63
4.Tiia Olkkonen (FIN)+2,45
5.Anita Korva (FIN)+2,69
6.Anikken Alnäs (NOR)+2,75
7.Jennie Öberg (SWE)+2,81
8.Anna Dyvik (SWE)+3,17
9.Julie Myhre (NOR)+3,42
10.Jasmi Joensuu (FIN)+4,03

Muut jatkoon menneet suomalaiset:
12. Vilma Jylhä
14. Anni Alakoski
15. Anni Kainulainen
17. Vilma Nissinen
18. Anita Kirvesniemi
24. Tuuli Raunio
28. Roosa Juuska



Skandinavia Cup 2018-2019


Skandinavia Cup 2018-2019 lopputulokset


Miehet

SijaUrheilijaPisteet
1.Mattis Stenshagen (NOR)399
2.Daniel Stock (NOR)284
3.Harald Östberg Amundsen (NOR)259
4.Martin Löwström Nyenget (NOR)253
5.Erik Valnes (NOR)248
6.Gjoeran Tefre (NOR)241
7.Johan Hoel (NOR)228
8.Erland Kvisle (NOR)210
9.Gaute Kvaale (NOR)203
10.Pål Tröan Aune (NOR)184

Parhaat suomalaiset:
35. Lauri Vuorinen 61 p.
36. Iivo Niskanen 60 p.
39. Juuso Haarala 59 p.
42. Joni Mäki 58 p.

Naiset

SijaUrheilijaPisteet
1.Anne Kjersti Kalvå (NOR)407
2.Johanna Hagström (SWE)335
3.Moa Lundgren (SWE)314
4.Emma Ribom (SWE)240
5.Julie Myhre (NOR)221
6.Lisa Vinsa (SWE)209
6.Elina Rönlund (SWE)209
8.Moa Olsson (SWE)200
9.Tiril Liverud Knudsen (NOR)195
10.Frida Karlsson (SWE)194

Parhaat suomalaiset:
20. Andrea Julin, 100 p.
30. Eveliina Piippo 79 p.
33. Johanna Matintalo 77 p.
41. Anita Korva 57 p.



Skandinavia Cup 2018-2019 - Osakilpailujen tulokset


Skandinavia Cup Madona 2019


Skandinavia cup Madona miehet 15 km (v) takaa-ajo 3.3.2019

#UrheilijaAika
1.Martin Löwsrtöm Nyenget (NOR)35.38,8
2.Mattis Stenshagen (NOR)+2,2
3.Gjöran Tefre (NOR)+4,1
4.Daniel Stock (NOR)+12,0
5.Jörgen Säternes Ulvang (NOR)+21,7
6.Harald Östberg Amundsen (NOR)+21,8

Parhaat suomalaiset:
32. Lauri Vuorinen +2.03,5
33. Markus Vuorela +2.15,7

Skandinavia cup Madona naiset 10 km (v) takaa-ajo 3.3.2019

#UrheilijaAika
1.Moa Lundgren (SWE)27.05,9
2.Emma Ribom (SWE)+6,6
3.Johanna Hagström (SWE)+7,1
4.Anne Kjersti Kalvå (NOR)+7,9
5.Julie Myhre (NOR)+16,1
6.Lisa Vinsa (SWE)+16,3

Parhaat suomalaiset:
26. Anni Alakoski +2.30,5
31. Katariina Lonka +3.16,7

Skandinavia cup Madona naiset 5 km (p) 2.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johanna Hagström (SWE)13.48,0
2.Lisa Vinsa (SWE)+15,1
3.Elina Rönnlund (SWE)+17,8
4.Moa Molander Kristiansen (SWE)+20,2
5.Emma Ribom (SWE)+20,3
6.Anne Kjersti Kalvå (NOR)+21,3

Parhaat suomalaiset:
17. Anni Alakoski +48,2
22. Andrea Julin +56,8
26. Johanna Ukkola +1.02,9
28. Katariina Lonka +1.04,5

Skandinavia cup Madona miehet 10 km (p) 2.3.2019

#UrheilijaAika
1.Daniel Stock (NOR)24.40,6
2.Mattis Stenshagen (NOR)+6,1
3.Martin Löwsrtöm Nyenget (NOR)+7,0
4.Erik Valnes (NOR)+8,0
5.Mikael Gunnulfsen (NOR)+14,9
6.Ole Jörgen Bruvoll (NOR)+24,5

Parhaat suomalaiset:
14. Lauri Vuorinen +36,0
43. Markus Vuorela +1.09,6

Skandinavia cup Madona miesten sprintti 1.3.2019

#UrheilijaAika
1.Gjöran Tefre (NOR) 
2.Mattis Stenshagen (NOR) 
3.Erik Valnes (NOR) 
4.Johan Hägström (SWE) 
5.Pål Tröan Aune (NOR) 
6.Vebjörn Hegdal (NOR) 

Parhaat suomalaiset:
8. Lauri Vuorinen
12. Verneri Suhonen
17. Juuso Haarala

Skandinavia cup Madona naisten sprintti 1.3.2019

#UrheilijaAika
1.Moa Lundgren (SWE) 
2.Linn Swahn (SWE) 
3.Emma Ribom (SWE) 
4.Mathilde Myhrvold (NOR) 
5.Julie Myhre (NOR) 
6.Tiril Liverud Kundsen (NOR) 

Parhaat suomalaiset:
17. Andrea Julin
22. Tiia Olkkonen
30. Josefiina Böök


Skandinavia Cup Vuokatti 2019 - Tulokset


Miehet 30 km (v) tulokset - Skandinavia Cup Vuokatti 6.1.2019


SijaUrheilijaAika
1.Mattis Stenshagen (NOR)1:14:12.7
2.Jan Thomas Jensen (NOR)+1.1
3.Alexey Chervotkin (RUS)+2.0
4.Thomas Qvist Bucher-Johannessen (NOR)+8.3
5.Jens Burman (SWE)+11.8
6.Eirik Svardrup Augdal+12.4
7.Simen Andreas Sveen (NOR)+13.6
8.Johan Hoel (NOR)+19.0
9.Gaute Kvåle (NOR)+19.6
10.Harald Östberg Amundsen (NOR)+19.7

15. Lari Lehtonen +51.8
26. Kari Varis +2_08.3

Iivo Niskanen hiihti kilpailun kärjessä 18.8 km väliajoissa neljän miehen irtiotossa. Niskanen kuitenkin keskeytti kilpailun pian tämän jälkeen.

Naiset 20 km (v) tulokset - Skandinavia Cup Vuokatti 6.1.2019


SijaUrheilijaAika
1.Frida Karlsson (SWE)53:03.2
2.Anne Kjersti Kalvå (NOR)+1:50.6
3.Eveliina Piippo (FIN)+1:53.2
4.Emelie Fleten (NOR)+1:58.1
5.Anna Dyvik (SWE)+2:16.2
6.Emmi Lämsä (FIN)+2:19.4
7.Johanna Hagström (SWE)+2:19.7
8.Emma Ribom (SWE)+2:21.6
9.Moa Olsson (SWE)+2:23.3
10.Elina Rönnlund (SWE)+2:24.9

13. Johanna Matintalo +2:29.6
19. Rebecca Immonen +2:44.8

Miehet 15 km (p) tulokset - Skandinavia Cup Vuokatti 5.1.2019


SijaUrheilijaAika
1.Iivo Niskanen (FIN)38:01.4
2.Mattis Stenshagen (NOR)+13.4
3.Alexey Chervotkin (RUS)+14.8
4.Daniel Stock (NOR)+1:00.0
5.Ivan Kirillov (RUS)+1:02.2
6.Anton Timashov (RUS)+1:04.1
7.Magnus Stenås (NOR)+1:04.5
8.Pål Golberg (NOR)+1:06.8
9.Ole Jörgen Bruvoll (NOR)+ 1:12.1
10.Perttu Hyvärinen (FIN)+1:13.3


Naiset 10 km (p) 5.1.2019


SijaUrheilijaAika
1.Frida Karlsson (SWE)28:11.0
2.Anne Kjersti Kalvå (NOR)+21.1
3.Jana Kiprichenko (RUS)+32.9
4.Johanna Matintalo (FIN)+36.7
5.Polina Nekrasova (RUS)+39.2
6.Anna Dyvik (SWE)+41.5

Muita suomalaisia:
8. Riitta-Liisa Roponen +1:05.6
10. Eveliina Piippo +1:10.3

Sprinttifinaalit (v), 4.1.2019


Naiset

SijaUrheilijaAika
1.Johanna Hagstörm (SWE)2:29.37
2.Moa Lundgren (SWE)+0.05
3.Anne Kjersti Kalvå (NOR)+0.78
4.Ane Appelkvist Stenseth (NOR)+1.52
5.Jennie Öberg (SWE)+2.03
6.Amalie Håkonsen Ous (NOR)+10.93

Suomalaiset:
Anita Korva selvisi välieriin ja hiihti välierässään kolmanneksi. Aika ei riittänyt finaalipaikkaan aikavertailussa.

Karsinnasta jatkoon edenneet Maaret Pajuoja, Anni Kainulainen, Andrea Julin, Leena Nurmi, Heini Hokkanen, Jasmi Joensuu ja Johanna Matintalo putosivat puolivälierissä.

Miehet

SijaUrheilijaAika
1.Erik Valnes (NOR)3:00.64
2.Sondre Turvoll Fossli (NOR)+0.33
3.Håvard Solås Taugböl (NOR)+0.50
4.Gjöran Tefre (NOR)+0.68
5.Even Northug (NOR)+1.86
6.Kasper Stadås (NOR)+3.03

Suomalaiset:
Martti Jylhä ja Joni Mäki etenivät välieriin, mutta eivät selviytyneet finaaliin. Juuso Haarala, Lauri Lepistö, Verneri Suhonen putosivat puolivälierissä.

Sprinttikarsinnat (v), 4.1.2019


Naiset

SijaUrheilijaAika
1.Tatiana Aleshina (RUS)2:32.60
2.Anne Kjersti Kalvå (NOR)+0.91
3.Jennie Öberg (SWE)+1.62
4.Moa Lundgren (SWE)+1.88
5.Amalie Håkonsen Ous (NOR)+2.64
6.Ane Appelkvist Stenseth (NOR)+2.88
7.Anna Dyvik (SWE)+3.58
8.Johanna Hagstörm (SWE)+3.86
9.Frida Karlsson (SWE)+4.76
10.Irina Kovalenko (RUS)+5.10

Jatkoon menneet suomalaiset:
11. Anita Korva +6.03
21. Maaret Pajuoja +8.29
22. Anni Kainulainen +8.46
24. Andrea Julin +8.80
26. Leena Nurmi +9.24
27. Heini Hokkanen +9.43
28. Jasmi Joensuu +9.65
29. Johanna Matintalo +9.88

Miehet

SijaUrheilijaAika
1.Joni Mäki (FIN)2:57.70
2.Gjöran Tefre (NOR)+0.21
3.Kasper Stadås (NOR)+0.68
4.Alexander Terentev (RUS)+0.82
5.Alexander Dyrberg Ek (NOR)+1.11
6.Håvard Solås Taugböl (NOR)+1.64
7.Mattis Stenshagen (NOR)+1.74
8.Martin Bergstörm (NOR)+1.77
9.Sondre Turvoll Fossli (NOR)+1.92
10.Pål Golberg (NOR)+2.35

Muut jatkoon menneet suomalaiset:
15. Martti Jylhä +3.31
18. Juuso Haarala +4.14
19. Lauri Lepistö +4.77
24. Verneri Suhonen +5.82



Skandinavia Cup Östersund 2018 - Tulokset


Miehet 15 km (v) 16.12.2018

SijaKilpailijaAika
1.Daniel Rickardsson (SWE)35:54.4
2.Daniel Stock (NOR)+6.6
3.Harald Östberg Amundsen (NOR)+8.8
4.Martin Löwström Nyenget (NOR)+22.1
5.Mattis Stenshagen (NOR)+23.2
6.Gaute Kvåle (NOR)+32.8

Parhaat suomalaiset:
17. Kari Varis +58.3
26. Markus Vuorela +1:42.2
30. Aleksi Parttimaa +1:48.9

Naiset 10 km (v) 16.12.2018

1.Astrid Öyre Slind (NOR)27:02.1
2.Linn Somskär (SWE)+18.0
3.Moa Molander Kristiansen (SWE)+22.0
4.Lisa Vinsa (SWE)+28.4
5.Julie Myhre (NOR)+31.6
6.Marte Maehlum Johansen (NOR)+32.8

Parhaat suomalaiset:
26. Vilma Nissinen +1:38.2
30. Hanneriikka Rahkola +1:51.5

Lauantain 15.12.2018 ohjelmassa olleet 10 km (p) ja 15 km (p) kilpailut jouduttiin peruuttamaan kovan pakkasen takia.

Naiset sprintti (p) 14.12.2018

1.Anna SvendsenNOR3:44.35
2.Anne Kjersti KalvåNOR+4.87
3.Anna DyvikSWE+5.16
4.Frida KarlssonSWE+5.73
5.Johanna HagströmNOR+10.69
6.Ane Appelqvist StensethNOR+12.19


Miehet sprintti (p) 14.12.2018

1.Pål Tröan AuneNOR3:39.34
2.Turgeir Sulen HovlandNOR+0.37
3.Erik ValnesNOR+0.47
4.Fredrik RisethNOR+0.52
5.Magnus StensåsNOR+0.55
6.Martin Löwström NyengetNOR+1.14