Monaco Timanttiliiga 9.7.2021 – Aikataulu & Tulokset

Monacon Timanttiliiga 2021


Monacon Timanttiliiga kilpaillaan perjantaina 9.7.2021. Katso kisan aikataulu, urheilijat ja tulokset.
Vuoden 2021 Monacon Timanttiliigan osakilpailu on kilpailusarjan kauden kuudes koitos. Monacon jälkeen Timanttiliiga-karavaani siirtyy Lontooseen, jossa kilpaillaan vain neljä päivää Monacon jälkeen.



Monaco Timanttiliiga 2021 – Ohjelma & aikataulu


Monacon kisat käynnistyvät Suomen aikaa klo 20:05 naisten kolmiloikalla, joka onkin suomalaisittain äärimmäisen mielenkiintoinen kilpailu, sillä mukana on tuore SE-nainen Senni Salminen.

Pe 9.7.2021

KloLaji
20:05Kolmiloikka Naiset (Salminen)
20:20Keihäänheitto Naiset
20:20Seiväshyppy Naiset
20:50korkeushyppy Miehet
21:03400 m aidat Miehet
21:07Finaalikierros Kolmiloikka
21:18800 m Naiset
21:24Finaalikierros Keihäänheitto
21:321500 m Miehet
21:43200 m Naiset
21:493000 m esteet Miehet
21:50Pituushyppy Miehet
22:06800 m Miehet
22:161500 m Naiset
22:28100 m Miehet
22:363000 m esteet Naiset
22:47Finaalikierros Pituushyppy


Monacon Timanttiliiga 2021 – Tulokset


Kisojen livetuloksia voi seurata täältä


Monacon Timanttiliiga 2021 – Osallistujalistat


Monacon Timanttiliigan osallistujalistat lajeittain löydät Timanttiliigan kotisivuilta.


Monaco Timanttiliiga 2021 – Televisiointi


Monacon Timanttiliigaa voi seurata maksukanava C Morelta.


Monaco Timanttiliiga 2020 – Tulokset


Monaco Timanttiliiga 14.8.2020


M 200 m (+0,7 m/s)

#UrheilijaTulos
1.Noah LYLES (USA)19.76
2.Josephus LYLES (USA)20.30
3.Deniz ALMAS (GER)20.64
4.Adam GEMILI (GBR)20.68
5.Ramil GULIYEV (TUR)20.80
6.Mario BURKE (BAR)20.91
7.Marvin RENÉ (FRA)20.97
8.Mouhamadou FALL (FRA)21.20

M 800 m

#UrheilijaTulos
1.Donavan BRAZIER (USA)1:43.15
2.Bryce HOPPEL (USA)1:43.23
3.Marco AROP (CAN)1:44.14
4.Benjamin ROBERT (FRA)1:44.56
5.Kyle LANGFORD (GBR)1:44.83
6.Marc REUTHER (GER)1:44.93
7.Peter BOL (AUS)1:44.96
8.Ferguson Cheruiyot ROTICH (KEN)1:45.48
9.Amel TUKA (BIH)1:45.97
10.Joseph DENG (AUS)1:46.20
-Mame-Ibra ANNE (FRA)DNF



M 1500 m

#UrheilijaTulos
1.Timothy CHERUIYOT (KEN)3:28.45
2.Jakob INGEBRIGTSEN (NOR)3:28.68
3.Jake WIGHTMAN (GBR)3:29.47
4.Filip INGEBRIGTSEN (NOR)3:30.35
5.Yomif KEJELCHA (ETH)3:32.69
6.Jesús GÓMEZ (ESP)3:33.07
7.Marcin LEWANDOWSKI (POL)3:33.99
8.Charlie DA'VALL GRICE (GBR)3:34.63
9.Pierrik JOCTEUR-MONROZIER (FRA)3:35.00
10.Kalle BERGLUND (SWE)3:35.34
11.Craig ENGELS (USA)3:35.42
12.Ryan GREGSON (AUS)3:35.57
-Timothy SEIN (KEN)DNF
-Vincent Kibet KETER (KEN)DNF

M 5000 m

#UrheilijaTulos
1.Joshua CHEPTEGEI (UGA)12:35.36 WR
2.Nicholas Kipkorir KIMELI (KEN)12:51.78
3.Jacob KROP (KEN)13:11.32
4.Mike FOPPEN (NED)13:13.06
5.Ouassim OUMAIZ (ESP)13:13.14
6.Stewart MCSWEYN (AUS)13:13.22
7.Jimmy GRESSIER (FRA)13:15.77
8.Per SVELA (NOR)13:23.97
9.Suldan HASSAN (SWE)13:31.62
10.Julien WANDERS (SUI)13:49.85
 Roy HOORNWEG (NED)DNF
 Henrik INGEBRIGTSEN (NOR)DNF
 Stephen KISSA (UGA)DNF
 Yemaneberhan CRIPPA (ITA)DNF
 Matthew RAMSDEN (AUS)DNF



M 110 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Orlando ORTEGA (ESP)13.marras
2.Andrew POZZI (GBR)13.14
3.Wilhem BELOCIAN (FRA)13.18
4.Grant HOLLOWAY (USA)13.19
5.Paolo DAL MOLIN (ITA)13.61
6.Vladimir VUKICEVIC (NOR)13.75
7.Jason JOSEPH (SUI)13.84
8.Antonio ALKANA (RSA)13.87

M 400 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Karsten WARHOLM (NOR)47.10
2.Yasmani COPELLO (TUR)49.04
3.Rasmus MÄGI (EST)49.23
4.Ludvy VAILLANT (FRA)49.35
5.Constantin PREIS (GER)49.49



M 3000 m esteet

#UrheilijaTulos
1.Soufiane EL BAKKALI (MAR)8:08.04
2.Leonard Kipkemoi BETT (KEN)8:08.78
3.Djilali BEDRANI (FRA)8:13.43
4.Fernando CARRO (ESP)8:13.45
5.Matthew HUGHES (CAN)8:16.25
6.Topi RAITANEN (FIN)8:16.57
7.Daniel ARCE (ESP)8:19.40
8.Lamecha GIRMA (ETH)8:22.57
9.Ole HESSELBJERG (DEN)8:24.87
10.Getnet WALE (ETH)8:35.85
11.Zak SEDDON (GBR)8:38.86
-Alexis PHELUT (FRA)DNF

M Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Armand DUPLANTIS (SWE)600
2.Ben BROEDERS (BEL)570
3.Ernest John OBIENA (PHI)570
4.Claudio Michel STECCHI (ITA)550
5.Thiago BRAZ (BRA)550
-Sam KENDRICKS (USA)DNS



N 100 m (+0,4 m/s)

#UrheilijaTulos
1.Ajla DEL PONTE (SUI)11,16
2.Aleia HOBBS (USA)11,28
3.Gina LÜCKENKEMPER (GER)11,31
4.Marie-Josée TA LOU (CIV)11,39
5.Maja MIHALINEC (SLO)11,44
6.Anna BONGIORNI (ITA)11,44
7.Rebekka HAASE (GER)11,47
8.Daryll NEITA (GBR)11,50

N 400 m

#UrheilijaTulos
1.Lynna IRBY (USA)50,50
2.Wadeline JONATHAS (USA)51,40
3.Femke BOL (NED)51,57
4.Justyna ŚWIĘTY-ERSETIC (POL)52,11
5.Lada VONDROVÁ (CZE)52,13
6.Corinna SCHWAB (GER)52,21
7.Anita HORVAT (SLO)52,45
8.Amandine BROSSIER (FRA)52,98



N 1000 m

#UrheilijaTulos
1.Faith KIPYEGON (KEN)2:29.15
2.Laura MUIR (GBR)2:30.82
3.Ciara MAGEEAN (IRL)2:31.06
4.Jemma REEKIE (GBR)2:31.11
5.Halimah NAKAAYI (UGA)2:32.12
6.Sofia ENNAOUI (POL)2:32.30
7.Selina BÜCHEL (SUI)2:35.58
8.Winnie NANYONDO (UGA)2:36.54
9.Raevyn ROGERS (USA)2:37.10
-Shelayna OSKAN-CLARKE (GBR)DNF

N 5000 m

#UrheilijaTulos
1.Hellen OBIRI (KEN)14:22.12
2.Letesenbet GIDEY (ETH)14:26.57
3.Laura WEIGHTMAN (GBR)14:35.44
4.Jessica HULL (AUS)14:43.80
5.Shannon ROWBURY (USA)14:45.11
6.Beatrice CHEPKOECH (KEN)14:55.01
7.Eilish MCCOLGAN (GBR)14:57.37
8.Genevieve GREGSON (AUS)15:38.22
9.Liv WESTPHAL (FRA)15:39.66
10.Alessia ZARBO (FRA)16:09.70
-Sifan HASSAN (NED)DNF
-Winny CHEBET (KEN)DNF
-Esther GUERRERO (ESP)DNF



N Korkeushyppy

#UrheilijaTulos
1.Yaroslava MAHUCHIKH (UKR)198
2.Yuliya LEVCHENKO (UKR)198
3.Jeannelle SCHEPER (LCA)188
4.Mirela DEMIREVA (BUL)184
4.Salome LANG (SUI)184
6.Katarina JOHNSON-THOMPSON (GBR)184
7.Erika FURLANI (ITA)184

N Kolmiloikka

#UrheilijaTulos
1.Yulimar ROJAS (VEN)14,27
2.Gabriela PETROVA (BUL)14,18
3.Patrícia MAMONA (POR)14,08
4.Dovilė KILTY (LTU)13,98
5.Neja FILIPIČ (SLO)13,80
6.Naomi OGBETA (GBR)13,56
7.Diana ZAGAINOVA (LTU)13,52