Monaco Timanttiliiga 10.8.2022 | Ohjelma & Tulokset

Monacon Timanttiliiga 2022


Monacon Timanttiliiga kilpaillaan keskiviikkona 10.8.2022. Katso kisan ohjelma, aikataulu, urheilijat ja livetulokset.
Vuoden 2022 Timanttiliiga-karavaani palaa Kiinan kiertueen jälkeen takaisin Eurooppaan, kun Timanttiliiga huipentuu elo-syyskuussa perinteisissä Monacon, Lausannen, Brysselin ja Zürichin osakilpailuissa.

Monacon Timanttiliigan osakilpailu 10.8. on kilpailusarjan kauden yhdestoista koitos.



Monacon Timanttiliiga 2022 – lajit


Monacossa kilpaillaan yhteensä 14 Timanttiliiga-lajissa (7 miesten, 7 naisten).

Monacon lajikattaus

MiehetNaiset
200 m100 m
800 m400 m
5000 m1500 m
110 m aidat400 m aidat
Korkeushyppy3000 m esteet
PituushyppySeiväshyppy
KeihäänheittoKolmiloikka


Monacon Timanttiliiga 2022 – Kisojen aikataulu


Kisojen aikataulu

KloLaji
19.30Pituushyppy miehet
20.20Seiväshyppy naiset
20.35Keihäänheitto naiset
20.45Korkeushyppy miehet
21.04400 m aidat naiset
21.141000 m miehet
21.24100 m naiset
21.26Kolmiloikka naiset
21.321500 m naiset
21.47110 m aidat miehet
21.56800 m naiset
22.06400 m naiset
22.163000 m miehet
22.33200 m miehet
22.443000 m esteet naiset



Monacon Timanttiliiga 2022 – Osallistujalistat


Lähtölistat tuottaa: Tilastopaja
Valitse laji
Näytä vain suomalaislajit

M 200 m

UrheilijaPB/SB
Noah Lyles (USA)19.31 -22/19.31
Erriyon Knighton (USA)19.49 -22/19.49
Kenny Bednarek (USA)19.68 -21/19.77
Michael Norman (USA)19.70 -19/19.83
Joe Fahnbulleh (LBR)19.83 -22/19.83
Alexander Ogando (DOM)19.91 -22/19.91
Josephus Lyles (USA)19.93 -22/19.93
Aaron Brown (CAN)19.95 -19/20.03

M 1000 m

UrheilijaPB/SB
Ferguson Rotich (KEN)2:14.88 -18/
Jake Wightman (GBR)2:16.27 -18/
Clayton Murphy (USA)2:17.17 -17/
Erik Sowinski (USA)2:20.29 -14/
Josh Thompson (USA)/
Luke McCann (IRL)/
Tony van Diepen (NED)/
Bryce Hoppel (USA)/
Wycliffe Kinyamal (KEN)/
Benjamin Robert (FRA)/
Marco Arop (CAN)/
Emmanuel Korir (KEN)/

M 3000 m

UrheilijaPB/SB
Stewart McSweyn (AUS)7:28.02 -20/7:31.93
Dominic Lokinyomo Lobalu (SSD)7:29.48 -22/7:29.48
Jacob Krop (KEN)7:30.07 -21/
Cornelius Kemboi (KEN)7:31.26 -22/7:31.26
Nicholas Kipkorir (KEN)7:31.33 -21/
Paul Chelimo (USA)7:31.57 -17/
Bethwel Birgen (KEN)7:32.48 -16/
Berihu Aregawi (ETH)7:33.39 -21/
Thierry Ndikumwenayo (BDI)7:34.91 -22/7:34.91
Grant Fisher (USA)7:37.21 -21/
Telahun Haile (ETH)7:38.55 -18/
Joe Klecker (USA)7:39.18 -21/
Daniel Simiyu (KEN)7:43.79 -21/
Woody Kincaid (USA)7:46.08 -21/
Samuel Tanner (NZL)7:54.16 -21/
Hugo Hay (FRA)8:14.52 -17/
Mounir Akbache (FRA)/

M 110 m aidat

UrheilijaPB/SB
Grant Holloway (USA)12.81 -21/13.01
Hansle Parchment (JAM)12.94 -14/13.09
Pascal Martinot-Lagarde (FRA)12.95 -14/13.40
Daniel Roberts (USA)13.00 -19/13.03
Trey Cunningham (USA)13.00 -22/13.00
Sasha Zhoya (FRA)13.17 -22/13.17
Damian Czykier (POL)13.25 -22/13.25
Just Kwaou-Mathey (FRA)13.27 -22/13.27

M Korkeushyppy

UrheilijaPB/SB
Mutaz Essa Barshim (QAT)2.43 -14/2.37
Andrii Protsenko (UKR)2.40 -14/2.33
Gianmarco Tamberi (ITA)2.39 -16/2.33
Donald Thomas (BAH)2.37 -16/2.25
JuVaughn Harrison (USA)2.36 -21/2.30
Woo Sang-Hyeok (KOR)2.35 -21/2.35
Shelby McEwen (USA)2.33 -21/2.33
Django Lovett (CAN)2.33 -21/2.28
Hamish Kerr (NZL)2.31 -21/2.30
Jonathan Kapitolnik (ISR)2.30 -22/2.30

M Pituushyppy

UrheilijaPB/SB
Tajay Gayle (JAM)8.69 -19/7.97
Miltiádis Tentóglou (GRE)8.60 -21/8.36
Marquis Dendy (USA)8.42 -16/8.16
Maykel D. Massó (CUB)8.39 -21/8.15
Murali Sreeshankar (IND)8.36 -22/8.36
Thobias Montler (SWE)8.27 -21/8.27
Steffin McCarter (USA)8.26 -21/8.15
Jules Pommery (FRA)8.17 -22/8.17
Erwan Konate (FRA)8.12 -21/8.08
Mattia Furlani (ITA)8.04 -22/8.04

N 100 m

UrheilijaPB/SB
Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM)10.60 -21/10.66
Shericka Jackson (JAM)10.73 -22/10.73
Marie Josée Ta Lou (CIV)10.78 -21/10.87
Aleia Hobbs (USA)10.81 -22/10.81
Melissa Jefferson (USA)10.82 -22/10.82
TeeTee Terry (USA)10.82 -22/10.82
Tamara Clark (USA)10.88 -22/10.88
Daryll Neita (GBR)10.90 -22/10.90

N 400 m

UrheilijaPB/SB
Shaunae Miller-Uibo (BAH)48.36 -21/49.11
Stephenie Ann McPherson (JAM)49.34 -21/50.15
Candice McLeod (JAM)49.51 -21/50.05
Sada Williams (BAR)49.75 -22/49.75
Fiordaliza Cofil (DOM)50.14 -22/50.14
Kaylin Whitney (USA)50.29 -21/51.17
Sokhna Lacoste (FRA)51.62 -22/51.62
Gabrielle Thomas (USA)/

N 800 m

UrheilijaPB/SB
Natoya Goule (JAM)1:56.15 -18/1:57.88
Raevyn Rogers (USA)1:56.81 -21/1:57.96
Jemma Reekie (GBR)1:56.90 -21/1:58.44
Halimah Nakaayi (UGA)1:58.03 -21/1:58.68
Sage Hurta (USA)1:58.30 -22/1:58.30
Olivia Baker (USA)1:58.46 -22/1:58.46
Agnes Raharolahy (FRA)1:59.59 -22/1:59.59
Heather MacLean (USA)1:59.72 -21/1:59.80
Abbey Caldwell (AUS)2:00.03 -22/2:00.03
Kendra Chambers (USA)2:00.76 -16/2:02.40

N 1500 m

UrheilijaPB/SB
Faith Kipyegon (KEN)3:51.07 -21/3:52.59
Hirut Meshesha (ETH)3:57.30 -22/3:57.30
Axumawit Embaye (ETH)3:58.80 -22/3:58.80
Jessica Hull (AUS)3:58.81 -21/3:59.31
Sinclaire Johnson (USA)3:58.85 -22/3:58.85
Winnie Nanyondo (UGA)3:59.56 -19/4:00.25
Marta Pérez (ESP)4:00.12 -21/4:04.24
Georgia Griffith (AUS)4:00.16 -22/4:00.16
Cory McGee (USA)4:00.34 -22/4:00.34
Gaia Sabbatini (ITA)4:01.93 -22/4:01.93
Adelle Tracey (JAM)4:02.36 -22/4:02.36
Elise Cranny (USA)4:02.62 -21/4:08.07
Karoline Bjerkeli Grøvdal (NOR)4:03.07 -21/4:05.83
Aurore Fleury (FRA)4:03.35 -21/4:04.78
Allie Wilson (USA)4:04.02 -22/4:04.02

N 3000 m esteet

UrheilijaPB/SB
Werkwuha Getachew (ETH)8:54.61 -22/8:54.61
Mekides Abebe (ETH)8:56.08 -22/8:56.08
Courtney Frerichs (USA)8:57.77 -21/9:10.59
Peruth Chemutai (UGA)9:01.45 -21/9:05.54
Emma Coburn (USA)9:02.35 -19/9:10.63
Daisy Jepkemei (KAZ)9:06.66 -19/9:15.77
Courtney Wayment (USA)9:12.10 -22/9:12.10
Marwa Bouzayani (TUN)9:12.14 -22/9:12.14
Virginia Nyambura (KEN)9:13.85 -15/9:38.55
Jackline Chepkoech (KEN)9:15.68 -22/9:15.68
Zerfe Wondemagegn (ETH)9:16.41 -21/9:27.75
Elizabeth Bird (GBR)9:17.79 -22/9:17.79
Amy Cashin (AUS)9:21.46 -22/9:21.46
Irene Sánchez-Escribano (ESP)9:23.94 -22/9:23.94
Tatiane Raquel da Silva (BRA)9:24.38 -22/9:24.38

N 400 m aidat

UrheilijaPB/SB
Anna Ryzhykova (UKR)52.96 -21/54.33
Janieve Russell (JAM)53.08 -21/53.63
Rushell Clayton (JAM)53.63 -22/53.63
Gianna Woodruff (PAN)53.69 -22/53.69
Viktoriya Tkachuk (UKR)53.76 -21/54.24
Line Kloster (NOR)53.91 -22/53.91
Ayomide Folorunso (ITA)54.34 -22/54.34
Camille Seri (FRA)55.79 -22/55.79

N Seiväshyppy

UrheilijaPB/SB
Sandi Morris (USA)5.00 -16/4.85
Ekateríni Stefanídi (GRE)4.91 -17/4.70
Nina Kennedy (AUS)4.82 -21/4.80
Tina Šutej (SLO)4.76 -21/4.72
Ninon Chapelle (FRA)4.75 -18/4.50
Roberta Bruni (ITA)4.71 -22/4.71
Lene Retzius (NOR)4.70 -22/4.70
Margot Chevrier (FRA)4.70 -22/4.70
Angelica Moser (SUI)4.66 -20/4.60
Marie-Julie Bonnin (FRA)4.52 -22/4.52

N Kolmiloikka

UrheilijaPB/SB
Yulimar Rojas (VEN)15.67 -21/15.47
Patrícia Mamona (POR)15.01 -21/14.35
Shanieka Ricketts (JAM)14.98 -21/14.94
Keturah Orji (USA)14.91 -21/14.79
Tori Franklin (USA)14.84 -18/14.72
Leyanis Pérez (CUB)14.70 -22/14.70
Thea LaFond (DMA)14.60 -21/14.56
Maryna Bekh-Romanchuk (UKR)14.54 -22/14.54

N Keihäänheitto

UrheilijaPB/SB
Barbora Špotáková (CZE)72.28 -08/62.29
Kelsey-Lee Barber (AUS)67.70 -19/66.91
Kara Winger (USA)66.67 -10/64.26
Haruka Kitaguchi (JPN)66.00 -19/65.10
Līna Mūze (LAT)64.87 -19/62.88
Liz Gleadle (CAN)64.83 -15/63.33
Mackenzie Little (AUS)64.27 -22/64.27
Yulenmis Aguilar (CUB)64.17 -22/64.17
Liveta Jasiūnaitė (LTU)63.98 -19/63.80


Monacon Timanttiliiga 2022 – Kisojen tulokset





Monacon Timanttiliiga 2022 – Televisiointi


Monacon Timanttiliigaa voi seurata maksukanavilta.