Arber IBU Cup 2023 | Katso Ohjelma & Tulokset

Arber IBU Cup 2023


IBU Cup -kauden 2022-2023 viidennet kilpailut hiihdetään Slovakian Arberissa 12.-14.1.2023.
Saksan Arber on tuttu kisaisäntä ampumahiihdon IBU Cupissa. Ensimmäistä kertaa Arberssä kilpailtiin IBU Cupin merkeissä jo kaudella 2003-2004.

Kaudella 2022/23 Arberssä hiihdetään IBU Cupin viides kisarupeama 12.-14.1.2023.



Arber IBU Cup 2023 - Ohjelma & aikataulut


Arberin kilpailut käynnistyvät torstaina miesten ja naisten lyhyillä normaalimatkoilla. Lauantaina vuorossa ovat pikakilpailut.

Kisakalenteri Arber 12.-14.1.2023

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 12.1.2023 - 14.1.2023IBU Cup Arber Arber, Saksa
    -
    to 12.01.2023 11:00Lyhyt normaalimatka 15 km, miehet
    to 12.01.2023 15:00Lyhyt normaalimatka 12,5 km, naiset
    la 14.01.2023 11:30Pikakilpailu 10 km, miehet
    la 14.01.2023 15:00Pikakilpailu 7,5 km, naiset




Arber IBU Cup 2023 - Tulokset


Päivitämme tähän Arberin IBU Cupin 2023 tulokset.



Tuloksia Arberin IBU Cupista aiemmilta vuosilta


Arber IBU Cup 2022


Avoimet Euroopan mestaruuskilpailut Arber 30.1.2022


Sekaviesti

#JoukkueTulos
1.Norja1.17.44,9 (2+11)
2.Saksa+18,6 (2+13)
3.Sveitsi+4.53,7 (5+18)
4.Ranska+5.04,5 (3+18)
5.Venäjä+5.06,4 (5+21)
6.Itävalta+5.26,7 (2+17)
7.Valko-Venäjä+5.42,2 (7+18)
8.Ukraina+6.09,1 (7+16)
11.Suomi (Ranta, Mustonen, Laari, Kuuttinen)+7.29,7 (4+13)

Parisekaviesti

#JoukkueTulos
1.Venäjä39.10,5 (1+7)
2.Ranska+1.01,4 (4+10)
3.Saksa+1.34,1 (3+14)
4.Italia+1.48,8 (3+12)
5.Norja+2.10,9 (7+17)
6.Ruotsi+2.31,9 (3+14)
7.Ukraina+3.53,6 (8+14)
8.Valko-Venäjä+4.33,0 (3+13)
16.Suomi (Karvinen, Kuuttinen)LAPPED


Avoimet Euroopan mestaruuskilpailut Arber 29.1.2022


Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Sverre Dahlen Aspenes (NOR)34.02,1 (3)
2.Petr Pashchenko (RUS)+38,1 (5)
3.Lucas Fratzscher (GER)+53,0 (6)
4.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+1.04,7 (6)
5.Johannes Dale (NOR)+1.14,5 (6)
6.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)+1.17,9 (5)
7.Nikita Porshnev (RUS)+1.35,6 (5)
8.Justus Strelow (GER)+1.36,1 (5)
9.Emilien Claude (FRA)+1.36,5 (5)
10.Dmitrii Shamaev (ROU)+2.05,9 (1)
17.Jaakko Ranta (FIN)+3.18,5 (6)

Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Alina Stremous (MDA)30.39,1 (4)
2.Janina Hettich (GER)+17,7 (5)
3.Jenny Enodd (NOR)+26,8 (4)
4.Aita Gasparin (SUI)+48,3 (3)
5.Larisa Kuklina (RUS)+1.32,6 (5)
6.Juni Arnekleiv (NOR)+1.46,1 (5)
7.Ragnhild Femsteinevik (NOR)+2.03,4 (8)
8.Natalia Tomaszewska (POL)+2.11,8 (2)
9.Maren Bakken (NOR)+2.25,7 (4)
10.Beatrice Trabucchi (ITA)+2.37,5 (6)


Avoimet Euroopan mestaruuskilpailut Arber 28.1.2022


Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Ragnhild Femsteinevik (NOR)21.52,7 (0)
2.Franziska Hildebrand (GER)+3,7 (0)
3.Janina Hettich (GER)+25,9 (1)
4.Alina Stremous (MDA)+33,5 (1)
5.Lou Jeanmonnot (FRA)+37,2 (0)
6.Irina Kruchynkina (BLR)+39,4 (1)
7.Yuliia Zhuravok (UKR)+39,8 (0)
8.Natalia Gerbulova (RUS)+40,1 (1)
9.Beatrice Trabucchi (ITA)+44,1 (0)
10.Karoline Erdal (NOR)+47,2 (1)
72.Heidi Kuuttinen (FIN)+3.31,9 (3)
83.Sofia Joronen (FIN)+3.53,7 (0)
90.Sanna Laari (FIN)+4,27,0 (5)

Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)26.39,4 (0)
2.Nikita Porshnev (RUS)+20,6 (0)
3.Lucas Fratzscher (GER)+22,9 (1)
4.Petr Pashchenko (RUS)+23,4 (1)
5.Justus Strelow (GER)+43,6 (1)
6.Emilien Claude (FRA)+45,0 (0)
7.Sverre Dahlen Aspenes (NOR)+45,6 (2)
8.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)+47,4 (2)
9.Johannes Dale (NOR)+48,0 (2)
10.Simon Hallström (SWE)+53,8 (0)
15.Jaakko Ranta (FIN)+1.17,0 (0)
67.Joni Mustonen (FIN)+3.19,4 (6)
73.Otto-Eemil Karvinen (FIN)+3.40,3 (2)
99.Juho Hökkä (FIN)+5.23,1 (5)


Avoimet Euroopan mestaruuskilpailut Arber 26.1.2022


Naisten normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Evgeniya Burtasova (RUS)44.22,9 (0)
2.Alina Stremous (MDA)+12,1 (1)
3.Natalia Gerbulova (RUS)+16,4 (0)
4.Victoria Slivko (RUS)+21,7 (1)
5.Elisa Gasparin (SUI)+31,1 (1)
6.Janina Hettich (GER)+1.06,5 (2)
7.Anastasiya Merkushyna (UKR)+1.07,6 (1)
8.Sophia Schneider (GER)+1.17,9 (1)
9.Beatrice Trabucchi (ITA)+1.26,8 (0)
10.Anastasiia Egorova (RUS)+1.32,6 (1)
33.Venla Lehtonen (FIN)+4.00,0 (1)
53.Sanna Laari (FIN)+5.52,3 (3)
65.Heidi Kuuttinen (FIN)+6.51,3 (3)
81.Sofia Joronen (FIN)+8.55,0 (2)

Miesten normaalimatka 20 km

#UrheilijaTulos
1.Sverre Dahlen Aspenes (NOR)51.32,1 (0)
2.Anton Babikov (RUS)+11,6 (0)
3.Matthias Dorfer (GER)+1.08,9 (0)
4.Oscar Lombardot (FRA)+1.36,8 (0)
5.Philipp Horn (GER)+2.02,3 (3)
6.Taras Lesiuk (UKR)+2.10,0 (1)
7.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+2.18,2 (3)
8.Patrick Braunhofer (ITA)+2.39,4 (2)
9.Nikita Porshnev (RUS)+2.41,5 (2)
10.Ilya Auseyenka (BLR)+2.57,5 (0)
23.Joni Mustonen (FIN)+4.20,5 (3)
24.Jaakko Ranta (FIN)+4.21,3 (2)
61.Otto-Eemil Karvinen (FIN)+7.24,4 (2)