SM-maastot 2020 Kurikka - Katso Tulokset

SM-maastot 2020


SM-maastot 2020 kilpaillaan syksyllä Kurikassa. Katso kisojen aikataulu ja muuta tietoa kisoista.
Maastojuoksun SM-kisat 2020 oli alkujaan tarkoitus kilpailla totutusti toukokuussa, mutta koronatilanteen vuoksi kilpailut siirtyivät syksyyn 26.9.-27.9.2020.

Muutoksia matkoihin


Vuoden 2020 SM-maastojen matkoissa tapahtui muutoksia edellisvuosiin nähden, sillä tämän vuoden kisoissa miesten perinteinen 12 km matka on korvattu 10 km matkalla. Lisäksi naiset ovat normaalisti juosseet vain yhden 6 km kilpailun, mutta nyt myös naisilla on kaksi matkaa – 10 km ja 4 km.

Maastojuoksun 2020 SM-kisojen aikataulu


SM-maastot 27.9.2020

SarjaMatkaKello
Naiset10 km11:00
Miehet10 km11:50
Tytöt 15v4 km12:40
Pojat 15v4 km13:05
Naiset 19v4 km13:30
Miehet 17v4 km13:55
Naiset 22v4 km14:30
Miehet 22v.6 km14:55
Naiset 17 v.4 km15:25
Miehet 19 v.6 km15:55
Naiset4 km16:25
Miehet4 km16:50


SM-maastot 2020 - tulokset


Katso kisojen livetulokset.

SM-maastot 27.9.2020 Kurikka


N 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johanna Peiponen (Rovaniemen Lappi)0:35:49
2.Janica Rauma (Turun Urheiluliitto)0:36:55
3.Nina Chydenius (Gamlakarleby IF)0:37:02
4.Taru Häyrinen (Mikkelin Kilpa-Veikot)0:37:03
5.Oona Kettunen (Karhulan Katajaiset)0:37:50
6.Mira Tuominen (Forssan Salama)0:37:58
7.Aino Niemi (Turun Urheiluliitto)0:38:15
8.Katri Niemistö (Jyväskylän Kenttäurheilijat)0:38:16
9.Saara Nikander (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)0:38:23
10.Suvi Selvenius (Helsingin kisa-veikot)0:39:06
11.Marie Sippus (IF VOM)0:39:42
12.Alexandra Enlund (Vasa IS)0:39:56
13.Laura Karkkulainen (Pyhäselän Urheilijat)0:40:03
14.Anna-Elina Heikkinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)0:40:05
15.Natalia Nylund (Lahden Ahkera)0:40:24
16.Anna Vuorimaa (Turun Urheiluliitto)0:40:48
17.Anne Rajaniemi (Lahden Ahkera)0:41:47
 Annemari Kiekara (Pudasjärven Urheilijat)DNF


M 10 km

#UrheilijaTulos
1.Antti Ihamäki (Alajärven Ankkurit)0:31:22
2.Frédéric Tranchand (Turun Toverit)0:31:30
3.Jarkko Järvenpää (Tampereen Pyrintö)0:31:41
4.Arttu Vattulainen (Joensuun Kataja)0:32:00
5.Niklas Wihlman (Turun Urheiluliitto)0:32:17
6.Jaakko Piesanen (Saarijärven Pullistus)0:32:28
7.Ari-Pekka Lassila (Vetelin Urheilijat)0:32:29
8.Miika Tenhunen (Nivalan Urheilijat)0:32:32
9.Aki Nummela (Helsingin kisa-veikot)0:32:46
10.Victor Lövdal (Vasa IS)0:32:51
11.Ali Abdulrahman (Turun Urheiluliitto)0:33:00
12.Fredric Portin (Vasa IS)0:33:05
13.Juho Ylinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)0:33:19
14.Björn Sandler (IK Falken)0:33:25
15.Aku Nikander (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)0:33:26
16.Juuso Hakala (Turun Urheiluliitto)0:33:28
17.Mikko Patana (Seinäjoen Seudun Urheilijat)0:33:29
18.Jukka Kero (Turun Urheiluliitto)0:33:34
19.Henrik Goesch (Turun Urheiluliitto)0:33:45
20.Jonathan Kilpelä (Jyväskylän Kenttäurheilijat)0:33:46
21.Antti-Pekka Niinistö (Lahden Ahkera)0:33:49
22.Matti Rauma (Turun Urheiluliitto)0:33:50
23.Jan Kaas (Gamlakarleby IF)0:33:52
24.Miika Takala (Jyväskylän Kenttäurheilijat)0:33:57
25.Darby Thomas (Turun Urheiluliitto)0:34:12
26.Mika Sällinen (Gamlakarleby IF)0:34:22
27.Joonas Harjamäki (Helsingin kisa-veikot)0:34:43
28.Jussi Karkkulainen (Pyhäselän Urheilijat)0:34:46
29.Jukka Salo (Karkkilan Pojat)0:34:53
30.Jaakko Kero (Turun Urheiluliitto)0:35:25
31.Markus Hämäläinen (Espoon Tapiot)0:35:28
32.Antti Kartano (Ilmajoen Kisailijat)0:35:40
33.Konsta Puutio (Gamlakarleby IF)0:35:48
34.Kalle Linnasaari (Turun Urheiluliitto)0:35:54
35.Matti Uusitalo (Kuivasjärven aura)0:36:13
36.Joonas Kuisma (Teivo Stayers)0:36:40
37.Eero Markkila (Kurikan Ryhti)0:38:35
.Jonatan Lindqvist (Larsmo IF)DNF
.Andras Pauko (Jyväskylän Kenttäurheilijat)DNF
.Jani Ylisaukko-Oja (Rovaniemen roadrunners)DNF


N 4 km

#UrheilijaTulos
1.Sara Kuivisto (Borgå Akilles)0:13:26
2.Kaisa Tyni (Pyhtään Yritys)0:13:43
3.Sandra Eriksson (IK Falken)0:13:45
4.Maija Sianoja (Vammalan seudun Voima)0:13:47
5.Moona Latvala (Helsingin kisa-veikot)0:14:10
6.Oona Kettunen (Karhulan Katajaiset)0:14:11
7.Janica Rauma (Turun Urheiluliitto)0:14:13
8.Mona Jäppinen (Helsingin kisa-veikot)0:14:15
9.Satu Rautiainen (äänekosken urheilijat)0:14:17
10.Kaisa Honkaharju (Kälviän Tarmo)0:14:26
11.Jenny Patana (Seinäjoen Seudun Urheilijat)0:14:27
12.Mira Tuominen (Forssan Salama)0:14:30
13.Iida Haataja (Oulun Pyrintö)0:14:32
14.Roosa Hämäläinen (Kälviän Tarmo)0:14:34
15.Johanna Sällinen (Turun Urheiluliitto)0:14:36
16.Suvi Selvenius (Helsingin kisa-veikot)0:14:44
17.Oona-Mari Hakulinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)0:14:50
18.Veronica Kengo (IF Nykarlebynejden)0:15:12
19.Venla Mäkäräinen (Kuopion Reipas)0:15:14
20.Viivi Lankinen (Turun Urheiluliitto)0:15:17
21.Veronika Virtapohja (Tampereen Pyrintö)0:15:20
22.Elisa Sihvola (Viipurin Urheilijat)0:15:25
23.Päivi Knutar (Kälviän Tarmo)0:15:55
24.Jenni Lautiala (Salon Vilpas)0:16:23
25.Pihla Tiilikainen (Viipurin Urheilijat)0:16:58
26.Camilla Niemi (Viipurin Urheilijat)0:18:07
.Emma Jalkanen (Borgå Akilles)DNF


M 4 km

#UrheilijaTulos
1.Hannu Granberg (Lahden Ahkera)0:11:36
2.Eero Saleva (Helsingin kisa-veikot)0:11:40
3.Ossi Kekki (Lahden Ahkera)0:11:44
4.Martti Siikaluoma (Lahden Ahkera)0:11:48
5.Panu Jantunen (Helsingin kisa-veikot)0:11:49
6.Otto Kaario (Jyväskylän Kenttäurheilijat)0:11:54
7.Samu Mikkonen (Joensuun Kataja)0:11:56
8.Jarkko Järvenpää (Tampereen Pyrintö)0:11:58
9.Samuli Hussa (Limingan Niittomiehet)0:11:58
10.Leevi Keronen (Lempäälän kisa yleisurheilu)0:11:59
11.Aki Nummela (Helsingin kisa-veikot)0:12:04
12.Aleksi Niemi (Tampereen Pyrintö)0:12:04
13.Miika Tenhunen (Nivalan Urheilijat)0:12:06
14.Niklas Wihlman (Turun Urheiluliitto)0:12:12
15.Mikko Hirvonen (Joensuun Kataja)0:12:13
16.Joni Virkkala (Gamlakarleby IF)0:12:14
17.Jussi Eskola (Jyväskylän Kenttäurheilijat)0:12:15
18.Aleksi Kivelä (Lempäälän kisa yleisurheilu)0:12:16
19.Kari Poutiainen (Limingan Niittomiehet)0:12:16
20.Juho Ylinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)0:12:16
21.Ali Abdulrahman (Turun Urheiluliitto)0:12:20
22.Harri Hietamäki (Vasa IS)0:12:21
23.Henrik Goesch (Turun Urheiluliitto)0:12:24
24.Tuomas Puputti (IF Raseborg)0:12:27
25.Jaakko Leinonen (Ylikiimingin Nuijamiehet)0:12:27
26.Juuso Hakala (Turun Urheiluliitto)0:12:31
27.Jesse Laukkarinen (Helsingin kisa-veikot)0:12:32
28.Niklas Lainto (Turun Urheiluliitto)0:12:34
29.Joakim Träskelin (Vasa IS)0:12:36
30.Tuomas Aho (Limingan Niittomiehet)0:12:50
31.Björn Sandler (IK Falken)0:12:53
32.Joona Sointu (Lempäälän kisa yleisurheilu)0:12:53
33.Joonas Harjamäki (Helsingin kisa-veikot)0:12:54
34.Matti Rauma (Turun Urheiluliitto)0:12:54
35.Jussi Raittinen (Kurikan Ryhti)0:12:54
36.Darby Thomas (Turun Urheiluliitto)0:12:59
37.Teppo Syrjälä (Tampereen Pyrintö)0:13:01
38.Otto Loukkalahti (IF Raseborg)0:13:03
39.Robert Hagström (Gamlakarleby IF)0:13:05
40.Joonas Hytönen (Rauman Urheilijat)0:13:09
41.Pauli Mäkelä (Kälviän Tarmo)0:13:10
42.Jussi Huuskonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)0:13:11
43.Olli Toivola (Joensuun Kataja)0:13:25
44.Juha Järvelä (Kurikan Ryhti)0:13:27
45.Antti Ranta-Aho (Vasa IS)0:13:30
46.Lasse Minkkinen (IF Raseborg)0:13:35
47.Eero Vuollet (Posion Pyrintö)0:13:41
48.Mathias Hall (Vasa IS)0:13:45
49.Roope Hyvärinen (Rauman Urheilijat)0:13:48
50.Samuli Mattila (Hämeenlinnan tarmo)0:14:05


M22 6 km

#UrheilijaTulos
1.Konsta Hämäläinen (Joensuun Kataja)0:17:33
2.Mika Kotiranta (Joensuun Kataja)0:17:38
3.Wilho Hautala (Lahden Ahkera)0:17:46
4.Remi Lindholm (Lovisa Tor)0:18:11
5.Kevin Lindholm (Lovisa Tor)0:18:28
6.Kevin Sandell (IK Falken)0:18:46
7.Samu Heikkonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)0:18:50
8.Ville Vakkila (Lovisa Tor)0:19:13
9.Tuukka Mäkinen (Lauttakylän Luja)0:19:15
10.Leevi Kallio (Lahden Ahkera)0:19:16
11.Markus Kasanen (Joensuun Kataja)0:19:18
12.Lassi Vuorinen (IF Raseborg)0:19:34
13.Atte Nokka (Oripään Vesa)0:20:01
14.Lassi Kuva (Lahden Ahkera)0:20:12
15.Antton Koivisto (Kenttäurheilijat -58)0:20:15
16.Juho-Kusti Sivosavi (Turun Weikot yleisurheilu)0:20:17
17.Elias Kortelainen (Joensuun Kataja)0:20:33
18.Jaakko Kotajärvi (Limingan Niittomiehet)0:20:43
19.Miikka Ojala (Kenttäurheilijat -58)0:20:54
20.Marko Alasaukko-Oja (Kenttäurheilijat -58)0:21:12
21.Eetu Luoma (Limingan Niittomiehet)0:21:25
22.Nuutti Pirhonen (Turun Weikot yleisurheilu)0:22:36
23.Joose Nurmela (Limingan Niittomiehet)0:23:02
24.Alijan Danish (Kurikan Ryhti)0:26:15


N22 4 km

#UrheilijaTulos
1.Heidi Kuuttinen (IF KRAFT)0:14:07
2.Sara-Elise Ruokonen (Kuusjoen Humu)0:14:12
3.Emma Katajalaakso (Kannuksen Ura)0:14:18
4.Reetta Joronen (Savonlinnan Riento)0:14:30
5.Cecilia Österblad (Vasa IS)0:14:34
6.Siiri Rainio (Jyväskylän Kenttäurheilijat)0:14:35
7.Heini Ikonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)0:14:39
8.Veera Mensonen (Maaningan Mahti)0:14:54
9.Venla Ranta (Lempäälän kisa yleisurheilu)0:15:03
10.Andrea Lilja (Vasa IS)0:15:04
11.Anna Hyvärinen (Turun Urheiluliitto)0:15:04
12.Aino Kuljukka (Lahden Ahkera)0:15:11
13.Mona Af Forselles (Rekolan Raikas)0:15:32
14.Kaarina Lehtonen (Hyvinkään Seudun Urheilijat)0:15:43
15.Sara Kivenmäki (Kuortaneen Kunto)0:15:45
16.Helena Knaapi (Vasa IS)0:15:50
17.Helmi Vuorimaa (Lahden Ahkera)0:16:09
18.Marika Aarnio (Turun Weikot yleisurheilu)0:16:14
19.Heidi Haapamäki (Jyväskylän Kenttäurheilijat)0:16:27
20.Lotta Penttinen (Espoon Tapiot)0:16:43
21.Heidi Plit (Espoon Tapiot)0:17:41
22.Henriikka Mälkönen (Espoon Tapiot)0:17:49
23.Ilona Pulkkinen (Turun Weikot yleisurheilu)0:18:36
24.Evelina Ojaniittu (Turun Weikot yleisurheilu)0:18:39


M19 6 km

#UrheilijaTulos
1.Eemil Helander (Jyväskylän Kenttäurheilijat)0:17:26
2.Walte Hautala (Lahden Ahkera)0:18:13
3.Oskari Kangasniemi (Ikaalisten Urheilijat)0:18:23
4.Tuure Haapanen (Turun Urheiluliitto)0:18:29
5.Alexander Ståhlberg (IF VOM)0:18:36
6.Veikka Saren (Someron Esa)0:18:42
7.Niko Putkinen (Karhulan Katajaiset)0:18:45
8.Matias Mononen (Lahden Ahkera)0:18:50
9.Samuel Auvinen (Joensuun Kataja)0:18:52
10.Ville Lehtoniemi (Porvoon Urheilijat)0:19:10
11.Oskari Lepistö (Liedon Luja)0:19:15
12.Rasmus Krogell (Kenttäurheilijat -58)0:19:16
13.Juho Savolainen (Joensuun Kataja)0:19:22
14.Petteri Mattila (Kauhajoen Karhu)0:19:32
15.Johannes Helander (Limingan Niittomiehet)0:19:37
16.Onni Mäkelä (Kälviän Tarmo)0:19:51
17.Ville-Valtteri Salonen (Nokian Urheilijat)0:19:56
18.Pyry Suojanen (Turun Urheiluliitto)0:20:05
19.Roni Tirkkonen (Joensuun Kataja)0:20:22
20.Eemeli Kumara (Laihian Luja)0:20:36
21.Veeti-Valtteri Soikkeli (Oulun Pyrintö)0:20:40
22.Santeri Leikas (Jurvan Urheilijat)0:20:51
23.Onni Ikonen (Hankasalmen Hanka)0:20:56
24.Veikko Huuskonen (Posion Pyrintö)0:21:36
25.Junnu Korvenpää (Kenttäurheilijat -58)0:21:45
26.Valtteri Luomala (Kauhavan Wisa)0:21:47
27.Mikko Korpela (Kauhajoen Karhu)0:21:57
28.Johannes Ehrs (IF VOM)0:23:18
29.Okko Tiilikainen (Viipurin Urheilijat)0:24:03
.Santtu Heikkinen (Lempäälän kisa yleisurheilu)DNF
.Oskari Jacobsson (Keravan Urheilijat)DNF
.Juuso Hava (Kenttäurheilijat -58)DNF
.Mustafe Muuse (Turun Urheiluliitto)DNF


N19 4 km

#UrheilijaTulos
1.Nathalie Blomqvist (IK Falken)0:13:30
2.Lotta-Maria Maine (Lauttakylän Luja)0:14:22
3.Pinja Kotinurmi (Lahden Ahkera)0:14:23
4.Janette Vänttinen (Porvoon Urheilijat)0:14:32
5.Lotta Tarvainen (Joensuun Kataja)0:15:00
6.Aada Miskala (Mikkelin Kilpa-Veikot)0:15:08
7.Katariina Kärkkäinen (Iisalmen Visa)0:15:29
8.Liisa Raasakka (Espoon Tapiot)0:15:36
9.Enni Katajalaakso (Kannuksen Ura)0:15:38
10.Milla Ala-Lahti (Lempäälän kisa yleisurheilu)0:16:19
11.Sara Niittyviita (Lahden Ahkera)0:16:33
12.Elna Rikkinen (Lahden Ahkera)0:16:51
13.Nea Kytäjä (Lempäälän kisa yleisurheilu)0:17:52
14.Miisa Mäkelä (Espoon Tapiot)0:18:15
15.Aino Eno (Lauttakylän Luja)0:18:20
16.Susanna Palomäki (Nakkilan Vire)0:18:50
17.Tuuli Mäkinen (Lauttakylän Luja)0:19:45
18.Pinja Lehtinen (Lempäälän kisa yleisurheilu)0:20:50
.Alisa Virtanen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)DNF
.Laura Laitila (Jalasjärven Jalas)DNF


M17 4 km

#UrheilijaTulos
1.Leonard Markén (IF VOM)0:12:34
2.Aaron Häggman (IF VOM)0:12:40
3.Karlos Kemppaala (Viipurin Urheilijat)0:12:42
4.Aleksi Rajaniemi (Lahden Ahkera)0:12:42
5.Otto Vilpponen (Joensuun Kataja)0:13:03
6.Jimi Alastalo (Pyhäselän Urheilijat)0:13:09
7.Aarni Eijs (Salon Vilpas)0:13:14
8.Justus Luonela (Lahden Ahkera)0:13:19
9.Benjamin Tasa (Vehkalahden Veikot)0:13:24
10.Joel Vuohtoniemi (Viipurin Urheilijat)0:13:25
11.Aarre Paukkeri (Limingan Niittomiehet)0:13:33
12.Miki Niemensivu (Rauman Urheilijat)0:13:36
13.Pietari Jussinmäki (Halsuan Toivo)0:13:38
14.Niklas Moilanen (Kuivasjärven aura)0:13:42
15.Atte Taipale (Vetelin Urheilijat)0:13:43
16.Elias Marjamäki (Tampereen Pyrintö)0:13:44
17.Veikko Korpikallio (Mikkelin Kilpa-Veikot)0:13:52
18.Juuso Honkanen (Nastolan Naseva)0:14:02
19.Jacob Smeds (IF VOM)0:14:03
20.Juho Seppälä (Seinäjoen Seudun Urheilijat)0:14:03
21.Otto Hirvilampi (Ähtärin Urheilijat)0:14:08
22.Jussi Raasakka (Espoon Tapiot)0:14:10
23.Elmeri Kero (Turun Urheiluliitto)0:14:15
24.Elias Mäkinen (Tampereen Pyrintö)0:14:18
25.Niko Mikkola (Porin Yleisurheilu)0:14:20
26.Jakob Ehrs (IF VOM)0:14:22
27.Joona Heikkerö (Porvoon Urheilijat)0:14:24
28.Miska Koponen (Viipurin Urheilijat)0:14:38
29.Emil Huomo (Oulun Pyrintö)0:14:39
30.Kasper Lindeberg (Lahden Ahkera)0:14:59
31.Patrik Järvinen (Tampereen Pyrintö)0:15:04
32.Teemu Pihlajamäki (Lapuan Virkiä)0:15:14
33.Christoffer Ingman (IF Raseborg)0:16:51
.Eemeli Katajalaakso (Kannuksen Ura)DNF


N17 4 km

#UrheilijaTulos
1.Nelli Viskari (Valkealan Kajo)0:14:33
2.Vilma Pere (Euran Raiku)0:14:40
3.Ronja Koskela (Kuivasjärven aura)0:14:51
4.Nora Kytäjä (Lempäälän kisa yleisurheilu)0:14:55
5.Elsa Torvinen (Lempäälän kisa yleisurheilu)0:14:57
6.Petriina Niininen (Nokian Urheilijat)0:14:58
7.Venla Saari (Jyväskylän Kenttäurheilijat)0:15:00
8.Emilia Tala (Viipurin Urheilijat)0:15:00
9.Venla Häkkinen (Joensuun Kataja)0:15:08
10.Melissa Kykyri (Kälviän Tarmo)0:15:09
11.Emma Ranta (Lempäälän kisa yleisurheilu)0:15:14
12.Iiris Helander (Jyväskylän Kenttäurheilijat)0:15:24
13.Muska Sanden (Salon Vilpas)0:15:27
14.Ella Sorvisto (Kuivasjärven aura)0:15:32
15.Kiia Paavola (Jyväskylän Kenttäurheilijat)0:15:37
16.Emma Hietaranta (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)0:15:43
17.Carla Jalkanen (Borgå Akilles)0:15:47
18.Jenni Ojala (Pohjan Koitto)0:15:50
19.Meeri Korhonen (Kuivasjärven aura)0:16:05
20.Maija Virtanen (Eurajoen Veikot)0:16:11
21.Nea Niemi (Porvoon Urheilijat)0:16:19
22.Veera Helkama (Salon Vilpas)0:16:21
23.Vilma Sorvisto (Kuivasjärven aura)0:16:30
24.Saimi Lupala (IF Raseborg)0:16:37
25.Enni-Sofia Saari (Ylivieskan Kuula)0:16:44
26.Frida Häggkvist (IF KRAFT)0:16:47
27.Anni Mylläri (Heinolan Isku)0:16:56
28.Emma Syväoja (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)0:17:01
29.Aino Tengvall (Rekolan Raikas)0:17:12
30.Henna Viitala (Lahden Ahkera)0:17:25
31.Helmi Köykkä (Rekolan Raikas)0:17:35
32.Rosa Niittyviita (Lahden Ahkera)0:18:02
33.Juulia Tala (Viipurin Urheilijat)0:18:21
34.Anna-Maj Vierikko (Rekolan Raikas)0:18:38
35.Helmiemilia Malin (Heinolan Isku)0:19:03
36.Hilja Rautkoski (Heinolan Isku)0:19:16
37.Krista Virtanen (Hämeenlinnan tarmo)0:19:45
38.Taika Nurro (Rekolan Raikas)0:20:34
39.Viivi Värilä (Heinolan Isku)0:21:24
.Sini Rahkonen (Polvijärven Urheilijat)DNF


P15 4 km

#UrheilijaTulos
1.Luukas Kontro (Jyväskylän Kenttäurheilijat)0:13:08
2.Eetu Valtola (Mikkelin Kilpa-Veikot)0:13:14
3.Anssi Mustonen (Koiviston Kipinä)0:13:26
4.Anton Packalen (Helsingin kisa-veikot)0:13:34
5.Kasper Björkbacka (Vetelin Urheilijat)0:13:41
6.Joona Heiskanen (Kenttäurheilijat -58)0:13:45
7.Henri Säisä (Iisalmen Visa)0:13:47
8.Oliver Nordberg (IF KRAFT)0:13:50
9.Santtu Heiskanen (Kenttäurheilijat -58)0:13:54
10.Juho Hyyryläinen (Vaalan Karhu)0:13:55
11.Noah Sjöblom (IF Femman)0:14:00
12.Rasmus Laapas (Nurmijärven Yleisurheilu)0:14:01
13.Eero Ranta (Lempäälän kisa yleisurheilu)0:14:09
14.Florian Fritzén (IF Raseborg)0:14:14
15.Oliver Asikainen (Helsingin kisa-veikot)0:14:15
16.Joonatan Hämäläinen (Sulkavan Urheilijat -41)0:14:21
17.Josue Perez Rosello (Kenttäurheilijat -58)0:14:24
18.Jimi Rousu (Gamlakarleby IF)0:14:28
19.Melker Wikblom (IF Nykarlebynejden)0:14:31
20.Jaakko Siltala (Helsingin kisa-veikot)0:14:36
21.Isak Finskas (IF Femman)0:14:37
22.Lauri Kilpeläinen (Piikkiön Kehitys)0:14:37
23.Samuel Pasanen (Lahden Ahkera)0:14:37
24.Eelis Kuusjärvi (Lempäälän kisa yleisurheilu)0:14:38
25.Tero Korpi (Kenttäurheilijat -58)0:14:39
26.Patrik Rautiainen (äänekosken urheilijat)0:14:39
27.Noa Korhonen (Oulun Pyrintö)0:14:45
28.Armas Uusitalo (Oulun Pyrintö)0:14:47
29.Arno Hautaniemi (Seinäjoen Seudun Urheilijat)0:14:50
30.Iisakki Jussinmäki (Halsuan Toivo)0:14:54
31.Samuel Kiviharju (Ilmajoen Kisailijat)0:14:56
32.Veeti Savolainen (Keravan Urheilijat)0:14:56
33.Niilo Mölsä (Porvoon Urheilijat)0:14:56
34.René-Peter Vuorio (Maarian Mahti)0:15:00
35.Lauri Hiisvirta (Vaasan Vasama)0:15:02
36.Matias Mällinen (Oulun NMKY:n Urheilijat)0:15:07
37.Santtu Aho (Kaustisen Pohjan-Veikot)0:15:10
38.Jussi Raudaskoski (Oulun Pyrintö)0:15:11
39.Oliver Metsälä (Seinäjoen Seudun Urheilijat)0:15:27
40.Valtteri Partanen (Karhulan Katajaiset)0:15:29
41.Mika Kärkkäinen (Kauhavan Wisa)0:15:40
42.Lauri Nokkala (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)0:15:45
43.Topi Raunio (Kyrön Voima)0:15:47
44.Valtteri Kinnunen (Ylämaan Pyrkijät)0:15:52
45.Aleksi Hauhia (Seinäjoen Seudun Urheilijat)0:15:56
46.Eeli Tohmola (Oulun Pyrintö)0:15:59
47.Niilo Kotiranta (Ylämaan Pyrkijät)0:16:02
48.Sisu Peltoniemi (Kaustisen Pohjan-Veikot)0:16:06
49.Jesse Salo (Lempäälän kisa yleisurheilu)0:16:06
50.Anton Sabel (IF Femman)0:16:42
51.Ville Korhonen (Keravan Urheilijat)0:16:56
 Roni-Eemil Norrbacka (Asikkalan Raikas)DNF


T15 4 km

#UrheilijaTulos
1.Elma Hannikainen (Helsingin kisa-veikot)0:14:29
2.Heidi Paasonen (Mikkelin Kilpa-Veikot)0:14:39
3.Saana Lappalainen (Seinäjoen Seudun Urheilijat)0:14:47
4.Sissi Oikkonen (Lapin Lukko)0:14:50
5.Selene Rossi (Espoon Tapiot)0:14:55
6.Eva Peltopuro (Vantaan Salamat)0:15:03
7.Miina Kilpeläinen (Viipurin Urheilijat)0:15:07
8.Enni Tammilehto (Espoon Tapiot)0:15:18
9.Helmi Karkiainen (Keuruun Kisailijat)0:15:26
10.Sini-Minea Saarikoski (Keravan Urheilijat)0:15:26
11.Tiitu Hjerppe (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)0:15:40
12.Wilma Hjerpe (IF Femman)0:15:41
13.Pinja Yläharju (Puumalan Viri)0:15:52
14.Venla Virrantuomi (Helsingin kisa-veikot)0:15:53
15.Riikka Jokinen (Joensuun Kataja)0:15:57
16.Annika Koistinen (Turun Urheiluliitto)0:15:57
17.Sofia Rinne (Lahden Ahkera)0:15:59
18.Sirja Tyystjärvi (Vähänkyrön Viesti)0:16:01
19.Emma Korhonen (IF Femman)0:16:01
20.Sini Hietamäki (Seinäjoen Seudun Urheilijat)0:16:24
21.Eveliina Kujala (Limingan Niittomiehet)0:16:33
22.Aida Koivisto (Evijärven Urheilijat)0:16:38
23.Veera Väisänen (Lahden Ahkera)0:16:39
24.Aino Anttila (Nakkilan Vire)0:16:42
25.Linnea Kero (Turun Urheiluliitto)0:16:44
26.Netta Nieminen (Vammalan seudun Voima)0:16:47
27.Meeri Kurttila (Mikkelin Kilpa-Veikot)0:16:52
28.Signe Jakobsson (IF Nykarlebynejden)0:17:00
29.Sara Parviainen (Nurmijärven Yleisurheilu)0:17:01
30.Katarina Krapf (Helsingin kisa-veikot)0:17:01
31.Maija Oksa (Viialan Valtti)0:17:04
32.Linda Hyöty (Malax IF)0:17:06
33.Emma Korpikallio (Mikkelin Kilpa-Veikot)0:17:15
34.Emilia Reinikainen (Kalajoen Junkkarit)0:17:19
35.Viia Vuorikoski (Lahden Ahkera)0:17:23
36.Ella Huuskonen (Kurikan Ryhti)0:17:24
37.Ella Rajamäki (Turun Urheiluliitto)0:17:34
38.Jenna Vakkilainen (Vantaan Salamat)0:17:37
39.Aava Lajunen (Vantaan Salamat)0:17:38
40.Ilona Pelli (Mikkelin Kilpa-Veikot)0:17:45
41.Tilde Stråka (IF Nykarlebynejden)0:18:10
42.Ella Tuomaala (Vähänkyrön Viesti)0:18:10
43.Olivia Kumara (Vähänkyrön Viesti)0:18:21
44.Johanna Häggkvist (IF KRAFT)0:19:11
45.Noora Niininen (Espoon Tapiot)0:19:27
46.Venla Koivula (Laihian Luja)0:19:40
47.Ellen Immonen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)0:20:31
 Ronja Orivuori (Viipurin Urheilijat)DNF
 Milla Utriainen (Kaustisen Pohjan-Veikot)DNF
 Nataliya Rozhnova (Viipurin Urheilijat)DNF
 Oona Saarimäki (Ähtärin Urheilijat)DNF
 Minea Näsi (Seinäjoen Seudun Urheilijat)DNF