Östersund Maailmancup Ampumahiihto 2021 - Katso Ohjelma & Tulokset

Östersund maailmancup 2021


Ruotsin Östersundissa oli tarkoitus järjestää ampumahiihdon maailmancup-kauden 2020-2021 toinen kilpailurupeama 3.-6.12.2020. Kisaviikonloppu siirrettiin kuitenkin koronavirustilanteen takia Suomeen Kontiolahdelle. Östersund sai myöhemmin uuden kauden päättävän kisaviikonlopun maaliskuun lopulle.
Ampumahiihdon maailmancup-kauden toinen kisaviikonloppu oli tarkoitus järjestää Östersundissa, mutta koronavirustilanteen takia kisat siirrettiin Kontiolahdelle. Östersund sai kuitenkin uuden mahdollisuuden järjestää, kun kauden päätöskisat Holmenkollenilla peruttiin. Maailmancupkauden viimeinen kisaviikonloppu järjestetään Kollenin sijaan Östersundissa 19.-21.3.2021.

Östersund on avannut usein ampumahiihdon maailmancup-kauden. Kaudesta 2005/2006 alkaen maailmancup-kausi on käynnistynyt Östersundista, Östersundin MM-kisavuosia (kaudet 2007/2008 ja 2018/2019) lukuunottamatta. Ensimmäisen kerran maailmancup-viikonloppu järjestettiin Östersundissa jo kaudella 1992/1993.

Östersund on perinteikäs ampumahiihtopitäjä ja kokenut kisajärjestäjä.
Östersund on perinteikäs ampumahiihtopitäjä ja kokenut kisajärjestäjä. (Kuva: Andreaze [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons)



Östersund Maailmancup - Ohjelma 2021


Ampumahiihdon maailmancup-kauden 2020-2021 Östersundissa hiihdetään kuusi kilpailua. Viikonloppu alkaa pikakilpailuilla, joiden lisäksi kilpaillaan takaa-ajot ja yhteislähdöt.

HUOM! Sunnuntain yhteislähdöt siirrettiin kovan tuulen takia pari tuntia eteenpäin. Naisten kisa alkaa klo 16:30 ja miesten klo 18:15.

Kisakalenteri Östersund 19.-21.3.2021

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 19.3.2021 - 21.3.2021Maailmancup Östersund Östersund, Ruotsi
    -
    pe 19.03.2021 13:30Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    pe 19.03.2021 16:30Pikakilpailu 10 km, miehet
    la 20.03.2021 13:15Takaa-ajo 10 km, naiset
    la 20.03.2021 16:15Takaa-ajo 12,5 km, miehet
    su 21.03.2021 16:30Yhteislähtö 12,5 km, naiset
    su 21.03.2021 18:15Yhteislähtö 15 km, miehet




Östersund Maailmancup - Tulokset 2021


Päivitämme tähän Östersundin maailmancup-tuloksia sitä mukaa kun kilpailuja käydään.

Östersund maailmancup 21.3.2021


Miesten yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Simon Desthieux (FRA)35.43,7
2.Eduard Latypov (ANA+8,9
3.Johannes Thingnes Bø (NOR)+17,5
4.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+32,2
5.Benedikt Doll (GER)+36,9
6.Tarjei Bø (NOR)+38,2
7.Jakov Fak (SLO)+44,3
8.Sturla Holm Laegreid (NOR)+48,4
9.Johannes Dale (NOR)+54,3
10.Christian Gow (CAN)+56,6



Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)34.53,1 (5)
2.Dzinara Alimbekava (BLR)+6,9 (6)
3.Franziska Preuss (GER)+11,1 (6)
4.Lena Haecki (SUI)+15,0 (7)
5.Uliana Kaisheva (RUS)+20,1 (5)
6.Hanna Sola (BLR)+24,9 (8)
7.Tiril Eckhoff (NOR)+29,2 (8)
8.Svetlana Mironova (RUS)+33,3 (5)
9.Janina Hettich (GER)+35,2 (4)
10.Emilie Ågheim Kalkenberg (NOR)+45,5 (5)


Ampumahiihto, Östersund 20.3.2021


Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Sturla Holm Laegreid (NOR)32.40,5
2.Johannes Thingnes Bø (NOR)+22,6
3.Lukas Hofer (ITA)+32,4
4.Sebastian Samuelsson (SWE)+51,1
5.Erik Lesser (GER)+56,3
6.Martin Ponsiluoma (SWE)+1.02,5
7.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+1.14,0
8.Felix Leitner (AUT)+1.22,2
9.Simon Desthieux (FRA)+1.26,7
10.Tarjei Bø (NOR)+1.31,8

34. Tero Seppälä +3.39,8


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland (NOR)32.54,8
2.Tiril Eckhoff (NOR)+29,3
3.Hanna Sola (BLR)+44,0
4.Julia Simon (FRA)+1.01,7
5.E. A. Kalkenberg+1.54,8
6.Franziska Preuss (GER)+2.05,9
7.Ivona Fialkova+2.08,6
8.Uliana Kaisheva (RUS)+2.11,1
9.Elena Kruchinkina (BLR)+2.11,5
10.Larisa Kuklina (RUS)+2.13,5

40. Suvi Minkkinen + 4.09,1


Östersund maailmancup 19.3.2021


Miehet pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Lukas Hofer (ITA)22.27,1
2.Sebastian Samuelsson (SWE)+4,0
3.Tarjei Bø (NOR)+14,4
4.Simon Desthieux (FRA)+22,4
5.Quentin Fillon Maillet (FRA)+28,6
6.Sturla Holm Laegreid (NOR)+31,9
7.Johannes Thingnes Bø (NOR)+46,1
8.Johannes Dale (NOR)+50,7
9.Vladimir Iliev (BUL)+55,1
10.Roman Rees (GER)+57,6

45. Tero Seppälä +1.55,6
81. Heikki Laitinen +3.12,1
84. Tuomas Harjula +3.20,5


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)18.44,6 (1)
2.Dorothea Wierer (ITA)+2,5 (0)
3.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+6,7 (0)
4.Anais Chevalier-Bouchet (FRA)+15,4 (1)
5.Lisa Theresa Hauser (AUT)+16,4 (1)
6.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+18,2 (1)
7.Lena Haecki (SUI)+21,3 (0)
8.Milena Todorova (BUL)+22,3 (0)
9.Ida Lien (NOR)+25,6 (0)
10.Paulina Fialkova (SVK)+26,0 (1)
36.Suvi Minkkinen (FIN)+1.10,7 (0)
63.Mari Eder (FIN)+1.50,6 (3)
90.Nastassia Kinnunen (FIN)+2.44,2 (3)
-Erika Jänkä (FIN)DNS





Televisiointi & TV-lähetykset


Ampumahiihdon maailmancupia näyttää Suomessa sekä YLE että Eurosport. Näet kilpailuja sekä TV-kanavilla että netissä. Netissä ampumahiihdon maailmancupia voi katsoa YLE Areenan sekä Eurosport Playerin kautta.

Lähetysajat YLE2

PäiväKloLaji
Pe 19.3.13:25-14:50Naisten pikakilpailu 7,5 km
Pe 19.3.16:25-17:50Miesten pikakilpailu 10 km
La 20.3.13:45-14:20Naisten takaa-ajo 10 km
La 20.3.16:10-16:50Miesten takaa-ajo 12,5 km
Su 21.3.13:55-14:40Naisten yhteislähtö 12,5 km
Su 21.3.16:25-17:15Miesten yhteislähtö 15 km



Östersundin vanhoja tuloksia


Kaisa Mäkäräinen on menestynyt Östersundissa vuosien varrella erinomaisesti. Hänellä on yhteensä neljä voittoa ja kymmenen palkintopallisijaa Östersundin maailmancupista.

Östersund Maailmancup - Tulokset 2019


Östersund maailmancup 8.12.2019


Naiset viesti 4x6 km

#MaaAika
1.Norja1:11.08,7
2.Sveitsi+8,5
3.Ruotsi+10,2
4.Saksa+15,5
5.Venäjä+1.37,7
6.Ranska+2.07,3

17. Suomi (Eder, Kuuttinen, Minkkinen & Fellman) +8.08,3

Östersund maailmancup 7.12.2019


Miesten viesti 4x7,5km

#UrheilijaTulos
1.Norja1:10.30,4
2.Ranska+32,3
3.Italia+1.27,1
4.Venäjä+1.41,4
5.Ruotsi+2.00,7
6.Ukraina+2.32,7
7.Slovenia+2.47,1
8.Saksa+3.23,1
9.Bulgaria+3.39,0
10.Sveitsi+3.45,0

18. Suomi (Hiidensalo, Seppälä, Ranta, Harjula) +5.21,0

Östersund maailmancup 5.12.2019


Naisten normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Justine Braisaz (FRA)42.35,1 (2)
2.Yuliia Dzhima (UKR)+11,1 (0)
3.Julia Simon (FRA)+17,7 (2)
4.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+25,2 (1)
5.Larisa Kuklina (RUS)+38,8 (2)
6.Lena Haecki (SUI)+1.05,7 (3)
7.Dorothea Wierer (ITA)+1.08,4 (3)
8.Monika Hojnisz-Starega (POL)+1.11,7 (1)
9.Lisa Vittozzi (ITA)+1.28,4 (2)
10.Hanna Öberg (SWE)+1.48,7 (3)

Suomalaiset:
13. Kaisa Mäkäräinen +2.05,5 (4)
54. Mari Eder +5.19,5 (5)
72. Suvi Minkkinen +7.04,7 (4)
98. Jenny Fellman +11.44,3 (9)

Östersund maailmancup 4.12.2019


Miehet normaalimatka 20 km

#UrheilijaTulos (sakot)
1.Martin Fourcade (FRA)53.11,9 (1)
2.Simon Desthieux (FRA)+12,7 (1)
3.Quentin Fillon Maillet (FRA)+1.50,8 (3)
4.Emilien Jacquelin (FRA)+2.17,8 (2)
5.Benjamin Weger (SUI)+2.28,2 (1)
6.Tarjei Bø (NOR)+2.28,8 (2)
7.Fabien Claude (FRA)+2.32,4 (2)
8.Matvey Eliseev (RUS)+2.54,6 (1)
9.Alexander Loginov (RUS)+2.55,1 (2)
10.Johannes Thingnes Bø (NOR)+3.12,6 (2)

26. Tero Seppälä +4.40,9 (3)
71. Olli Hiidensalo +8.26,4 (5)
90. Jaakko Ranta 11.00,1 (4)

Östersund pikamatkat 1.12.2019


Miehet 10 km, pikamatka

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)24.18,3 (1+0)
2.Tarjei Bø (NOR)+19,0 (0+1)
3.Matvey Eliseev (RUS)+19,9 (0+0)
4.Alexander Loginov (RUS)+27,1 (0+1)
5.Martin Fourcade (FRA)+27,9 (0+2)
6.Johannes Kuehn (GER)+28,7 (0+2)
7.Johannes Dale (NOR)+29,4 (0+1)
8.Erlend Bjöntegård (NOR)+31,7 (0+1)
9.Julian Eberhard (AUT)+33,8 (2+0)
10.Vladimir Iliev (BUL)+36,0 (0+2)

38. Tero Seppälä +1.53,9 (2+1)
78. Olli Hiidensalo +2.52,1 (1+3)
105. Jaakko Ranta +4.00,8 (1+3)

Naiset pikamatka 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Dorothea Wierer (ITA)19.48,5 (0+1)
2.M. A. Roeiseland (NOR)+8,6 (2+0)
3.Marketa Davidova (CZE)+11,9 (0+0)
4.Franziska Preuss (GER)+19,2 (0+0)
5.Linn Persson (SWE)+21,6 (0+1)
6.Denise Herrmann (GER)+22,1 (0+1)
7.Katharina Innerhofer (AUT)+37,3 (0+1)
8.Lena Haecki (SUI)+39,6 (2+0)
9.Celia Aymonier (FRA)+40,0 (1+0)
10.Vita Semerenko (UKR)+41,1 (1+0)

Suomalaiset:
23. Mari Eder +1.03,6 (1+0)
53. Kaisa Mäkäräinen +1.57,9 (1+3)
88. Suvi Minkkinen +3.27,2 (1+3)
98. Venla Lehtonen +4.03,5 (1+1)



Östersund maailmancup 30.11.2019


Sekaviesti

#JoukkueTulos
1.Italia (Vittozzi, Wierer, Hofer Windisch)1:05.56,1 (0+9)
2.Norja (Tandrewold, Eckhoff, T. Bö, J. Bö)+4,1 (0+15)
3.Ruotsi (Persson, Brorsson, Nelin, Ponsiluoma)+59,9 (0+11)
4.Venäjä (Yurlova-Pecht, Mironova, Malyshko, Loginov)+1.44,9 (1+13)
5.Itävalta (Schwaiger, Innerhofer, Leitner, Landertinger)+1.53,6 (1+10
6.Sveitsi (Gasparin S., Haecki, Weger, Finello)+1.55,5 (1+15)

10. Suomi (Eder, Mäkäräinen, Seppälä, Hiidensalo) 2+14

Parisekaviesti

#JoukkueTulos
1.Ruotsi (Öberg, Samuelsson)36.42,1 (2+11)
2.Saksa (Preuss, Lesser)+18,1 (1+9)
3.Norja (Röiseland, Christiansen)+40,4 (1+16)
4.Ukraina (Merkushyna, Tyshchenko)+56,9 (3+6)
5.Viro (Oja, Zahkna)+1.01,6 (1+8)
6.USA (Dunklee, Dohery)+1.17,0 (1+16)
7.Ranska (Simon, Desthieux)+1.19,5 (3+15)
8.Italia (Sanfilippo, Bormolini)+1.51,7 (3+13)
9.Valko-Venäjä (Sola, Labastau)+2.03,1 (5+17)
10.Kanada (Lunder, Gow)+2.03,7 (2+10)

17. Suomi (Minkkinen, Ranta) 5+16 - Suomi otettiin kierroksella kiinni ja Suomen kilpailu päättyi siihen.



Östersundissa hiihdettiin ampumahiihdon MM-kisat keväällä 2019. Alla tulokset näistä kisoista.

Ampumahiihdon MM: Miesten yhteislähtö 15 km 17.3.2019

#UrheilijaAika
1.Dominik Windisch (ITA)40.54,1
2.Antonin Guigonnat (FRA)+22,8
3.Julian Eberhard (AUT)+23,3
4.Alexander Loginov (RUS)+27,4
5.Quinton Fillon Maillet (FRA)+33,2
6.Arnd Peiffer (GER)+39,6
7.Simon Eder (AUT)+43,9
8.Benedikt Doll (GER)+44,4
9.Tarjei Bø (NOR)+47,9
10.Dmytro Pidruchnyi (UKR)+48,2


Ampumahiihdon MM: Naisten yhteislähtö 12,5 km 17.3.2019

#UrheilijaAika
1.Dorothea Wierer (ITA)37.26,4
2.Ekaterina Yurlova-Percht (RUS)+4,9
3.Denise Herrmann (GER)+15,4
4.Hanna Öberg (SWE)+52,7
5.Tiril Eckhoff (NOR)+57,7
6.Laura Dahlmeier (GER)+1.03,4
7.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+1.10,1
8.Lisa Vittozzi (ITA)+1.11,2
9.Linn Persson (SWE)+1.29,7
10.Joanne Reid (USA)+1.32,1

23. Kaisa Mäkäräinen (FIN) +2.34,7

Ampumahiihdon MM: Miesten viesti 4x7,5 km 16.3.2019

#JoukkueAika
1.Norja1:12.03,7
2.Saksa+38,1
3.Venäjä+1.04,1
4.Tsekki+1.20,7
5.Slovenia+1.22,4
6.Ranska+1.37,2
7.Ruotsi+1.37,4
8.Itävalta+2.00,1
9.Bulgaria+2.03,9
10.Valko-Venäjä+2.04,0

17. Suomi (Ranta, Seppälä, Grönman, Hiidensalo) +4.09,5

Ampumahiihdon MM: Naisten viesti 4x6 km 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Norja (1+8)1.12.00
2.Ruotsi (0+6)+24.3
3.Ukraina (0+5)+35.1
4.Saksa (1+14)+35.6
5.Venäjä (0+12)+43.6
6.Slovakia (0+9)+53.1

Suomi otettiin kierroksella kiinni.

Ampumahiihdon MM: Parisekaviesti 14.3.2019

#UrheilijaAika
1.Norja (Röiseland, J. Bö)35.43,2
2.Italia (Wierer, Hofer)+13,4
3.Ruotsi (Öberg, Samuelsson)+20,0
4.Saksa (Hermann, Lesser)+30,5
5.Ukraina (Merkushyna, Pidruchnyi)+41,5
6.Venäjä (Pavlova, Eliseev)+52,7
7.Ranska (Simon, Guigonnat)+1.06,5
8.Itävalta (Hauser, Eder)+1.08,2
9.Tsekki (Puskarcikova, Moravec)+1.34,1
10.Latvia (Bendika, Rastorgujevs)+1.34,3
11.Viro (Tomingas, Zahkna)+1.38,8
12.Suomi (Mäkäräinen, Seppälä)+1.39,0

Kilpailuun osallistui 28 joukkuetta.

Ampumahiihdon MM: Miesten normaalimatka 20 km 13.3.2019

#UrheilijaAika
1.Arnd Peiffer (GER)(0) 52.42.4
2.Vladimir Iliev (BUL)(1) +1.08.7
3.Tarjei Bø (NOR)(1) +1.09.1
4.Sebastian Samuelsson (SWE)(1) +1.35.7
5.Lukas Hofer (ITA)(2) +1.53.2
6.Simon Desthieux (FRA)(3) +1.54.0
7.Evgeniy Garanichev (RUS)(1) +1.56.5
8.Vetle Sjastad Christiansen (NOR)(0) +1.59.2

Suomalaiset
31. Tero Seppälä (3) +4.51.7
62. Olli Hiidensalo (4) +8.38.7
78. Tuomas Grönman (5) +10.36.9

Ampumahiihdon MM: Naisten normaalimatka 15 km 12.3.2019

#UrheilijaAika
1.Hanna Öberg (SWE)43.10,4
2.Lisa Vittozzi (ITA)+23,6
3.Justine Braisaz (FRA)+32,5
4.Laura Dahlmeier (GER)+39,5
5.Paula Fialkova (SVK)+45,5
6.Mona Brorsson (SWE)+49,9
7.Lisa Theresa Hauser (AUT)+53,7
8.Dorothea Wierer (ITA)+1.06,7
9.Selina Gasparin (SUI)+1.59,5
10.Anastasiya Merkushyna (UKR)+2.04,6

Suomalaiset:
45. Kaisa Mäkäräinen +5.06,1
56. Suvi Minkkinen +6.02,1
74. Venla Lehtonen +8.04,7
78. Laura Toivanen +8.44,3

Ampumahiihdon MM: Naisten takaa-ajo 10 km 10.3.2019

#UrheilijaAika
1.Denise Herrmann (GER)31.45,9
2.Tiril Ekchoff (NOR)+31,4
3.Laura Dahlmeier (GER)+31,6
4.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+1.35,0
5.Hanna Öberg (SWE)+1.35,0
6.Anastasia Kuzmina (SVK)+1.41,3
7.Mona Brorsson (SWE)+1.47,2
8.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+2.01,2
9.Evgeniya Pavlova (RUS)+2.14,3
10.Lisa Vittozzi (ITA)+2.32,2

Suomalaiset:
17. Kaisa Mäkäräinen +3.03,0
49. Venla Lehtonen +6.00,3

Ampumahiihdon MM: Miesten takaa-ajo 12,5 km 10.3.2019

#UrheilijaAika
1.Dmytro Pidruchnyi (UKR)31.54,1
2.Johannes Thingnes Bø (NOR)+8,3
3.Quinton Fillon Maillet (FRA)+17,7
4.Tarjei Bø (NOR)+18,1
5.Martin Fourcade (FRA)+27,8
6.Andrejs Rastugojevs (LAT)+40,8
7.Antonin Guigonnat (FRA)+47,3
8.Benjamin Weger (SUI)+47,8
9.Evgeniy Garanichev (RUS)+48,3
10.Simon Eder (AUT)+49,3

Suomalaiset:
28. Tero Seppälä +2.22,8
40. Tuomas Grönman +3.26,6
47. Olli Hiidensalo +4.36,9

Ampumahiihdon MM: Miesten pikakisa 10 km 9.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)24.37,6
2.Alexander Loginov (RUS)+13,7
3.Quentin Fillon Maillet (FRA)+16,5
4.Dmytro Pidruchnyi (UKR)+16,8
5.Simon Desthieux (FRA)+24,8
6.Martin Fourcade (FRA)+32,5
7.Erlend Bjøntegård (NOR)+34,8
8.Erik Lesser (GER)+44,7
9.Arnd Peiffer (GER)+47,3
10.Benjamin Weger (SUI)+49,8

Suomalaiset:
25. Olli Hiidensalo +1.34,6
35. Tero Seppälä +1.55,8
37. Tuomas Grönman +1.57,7

Ampumahiihdon MM: Naisten pikakisa 7.5 km 8.3.2019

#UrheilijaAika
1.Anastasia Kuzmina (SVK)22.17.5 (1)
2.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+9.5 (0)
3.Laura Dahlmeier (GER)+12.6 (0)
4.Hanna Öberg (SWE+13.2 (1)
5.Mona Brorsson (SWE)+21.7 (1)
6.Denise Herrmann (GER)+23.9 (2)
7.Marketa Davidova (CZE)+26.5 (1)
8.Ekaterina Yurlova-Percht (RUS)+31.4 (1)
9.Tiril Ekchoff (NOR)+32.6 (2)
10.Dorothea Wierer (ITA)+33.2 (2)

Suomalaiset
12. Kaisa Mäkäräinen +34.0 (2)
45. Venla Lehtinen +2.07.3 (1)
63. Laura Toivanen +2.38.2 (2)
73. Suvi Minkkinen +2.58.8 (2)

Ampumahiihdon MM: Sekaviesti 7.3.2019

#JoukkueAika
1.Norja1:17:41.4
2.Saksa+13.1
3.Italia+1:09.6
4.Venäjä+1:32.4
5.Ruotsi+1:35.3
6.Tshekki+1:51.3
7.Ukraina+2:27.2
8.Ranska+2:41.2
9.Puola+2:48.8
10.Suomi+2:53.2