Ampumahiihto - Katso Uutiset & Tulokset Tänään | Etusuora.com

Ampumahiihto


Etusuoran Ampumahiihto-sivulta löydät uusimmat urheilu-uutiset, miesten & naisten ampumahiihto tulokset tänään sekä paljon muuta tietoa aiheesta.
Kuten mäkihyppy, ampumahiihto (englanniksi biathlon) on yksi Keski-Euroopan suosituimmista ja seuratuimmista hiihtolajeista, missä on myös isoimmat palkinnot. Nimensä mukaisesti ampumahiihdossa on yhdistettynä hiihto ja ammunta.

Tältä sivulta löydät kaiken tarvittavan ampumahiihdon seuraamiseen. Sivulta löytää uusimmat päivitetyt ampumahiihdon uutiset, blogi-kirjoitukset sekä artikkelit. Lisäksi sivuilla on paljon perustietoa lajista, esimerkiksi ampumahiihtotaulun ja ampumahiihtoaseen osaalta. Näistä voit lukea tarkemmin alempaa.

Ampumahiihto - Uutiset & muut julkaisut


Alta löydät Etusuoran uusimmat julkaisut aiheesta ampumahiihto; uutiset, blogit ja artikkelit.



Kalenteri - Tärkeimmät ampumahiihtokilpailut 2020-2021


Ampumahiihdon suosituimpia kilpailuja ovat ampumahiihdon maailmancup, ampumahiihdon mm-kisat sekä tottakai olympialaisten ampumahiihto.

Näiden kansainvälisten suurtapahtumien lisäksi Suomessa käydään SM-kisat vuosittain ja Euroopassa kilpaillaan IBU cupissa sekä erillisissä kesäkilpailuissa. Alla on täydellinen ampumahiihto-ohjelma ensi kaudelle. Kaudella 2020-2021 ampumahiihdon MM-kisat järjestetään Slovenian Pokljukassa helmikuussa 2021.

Kisakalenteri Ampumahiihto

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 27.11.2021 - 28.11.2021Maailmancup ÖstersundÖstersund, Suomi
    +
    la 27.11.2021 12:45Normaalimatka 15 km, naiset
    la 27.11.2021 16:00Normaalimatka 20 km, miehet
    su 28.11.2021 12:00Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    su 28.11.2021 14:45Pikakilpailu 10 km, miehet
  • 2.12.2021 - 5.12.2021Maailmancup ÖstersundÖstersund, Ruotsi
    +
    to 02.12.2021 14:45Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    to 02.12.2021 17:30Pikakilpailu 10 km, miehet
    la 04.12.2021 10:00Takaa-ajo 10 km, naiset
    la 04.12.2021 16:10Viesti 4 x 7,5 km, miehet
    su 05.12.2021 13:35Viesti 4 x 6 km, naiset
    su 05.12.2021 16:15Takaa-ajo 12,5 km, miehet
  • 10.12.2021 - 12.12.2021Maailmancup HochfilzenHochfilzen, Itävalta
    +
    pe 10.12.2021 12:25Pikakilpailu 10 km, miehet
    pe 10.12.2021 15:15Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    la 11.12.2021 13:15Takaa-ajo 12,5 km, miehet
    la 11.12.2021 15:15Viesti 4 x 6 km, naiset
    su 12.12.2021 12:45Viesti 4 x 7,5 km, miehet
    su 12.12.2021 15:30Takaa-ajo 10 km, naiset
  • 16.12.2021 - 19.12.2021Maailmancup AnnecyAnnecy-Le Grand Bornand, Ranska
    +
    to 16.12.2021 15:15Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    pe 17.12.2021 15:15Pikakilpailu 10 km, miehet
    la 18.12.2021 14:00Takaa-ajo 10 km, naiset
    la 18.12.2021 16:00Takaa-ajo 12,5 km, miehet
    su 19.12.2021 13:45Yhteislähtö 12,5 km, naiset
    su 19.12.2021 15:45Yhteislähtö 15 km, miehet
  • 6.1.2022 - 9.1.2022Maailmancup OberhofOberhof, Saksa
    +
    to 06.01.2022 15:15Pikakilpailu 10 km, miehet
    pe 07.01.2022 15:15Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    la 08.01.2022 13:15Parisekaviesti
    la 08.01.2022 15:45Sekaviesti
    su 09.01.2022 13:30Takaa-ajo 12,5 km, miehet
    su 09.01.2022 15:45Takaa-ajo 10 km, naiset
  • 12.1.2022 - 16.1.2022Maailmancup RuhpoldingRuhpolding, Saksa
    +
    ke 12.01.2022 15:30Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    to 13.01.2022 15:30Pikakilpailu 10 km, miehet
    pe 14.01.2022 15:30Viesti 4 x 6 km, naiset
    la 15.01.2022 15:30Viesti 4 x 7,5 km, miehet
    su 16.01.2022 13:45Takaa-ajo 10 km, naiset
    su 16.01.2022 15:45Takaa-ajo 12,5 km, miehet
  • 20.1.2022 - 23.1.2022Maailmancup Antholz-AnterselvaAntholz-Anterselva, Italia
    +
    to 20.01.2022 15:15Normaalimatka 20 km, miehet
    pe 21.01.2022 15:15Normaalimatka 15 km, naiset
    la 22.01.2022 13:50Yhteislähtö 15 km, miehet
    la 22.01.2022 16:00Viesti 4 x 6 km, naiset
    su 23.01.2022 13:15Viesti 4 x 7,5 km, miehet
    su 23.01.2022 16:15Yhteislähtö 12,5 km, naiset
  • 5.2.2022 - 19.2.2022Olympialaiset PekingPeking. Kiina
    +
    la 05.02.2022 11:00Sekaviesti
    ma 07.02.2022 11:00Normaalimatka 15 km, naiset
    ti 08.02.2022 10:30Normaalimatka 20 km, miehet
    pe 11.02.2022 11:00Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    la 12.02.2022 11:00Pikakilpailu 10 km, miehet
    su 13.02.2022 11:00Takaa-ajo 10 km, naiset
    su 13.02.2022 12:45Takaa-ajo 12,5 km, miehet
    ti 15.02.2022 11:00Viesti 4 x 7,5 km, miehet
    ke 16.02.2022 09:45Viesti 4 x 6 km, naiset
    pe 18.02.2022 11:00Yhteislähtö 15 km, miehet
    la 19.02.2022 11:00Yhteislähtö 12,5 km, naiset
  • 3.3.2022 - 6.3.2022Maailmancup KontiolahtiKontiolahti, Suomi
    +
    to 03.03.2022 15:30Viesti 4 x 6 km, naiset
    pe 04.03.2022 15:30Viesti 4 x 7,5 km, miehet
    la 05.03.2022 13:15Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    la 05.03.2022 16:00Pikakilpailu 10 km, miehet
    su 06.03.2022 13:45Takaa-ajo 10 km, naiset
    su 06.03.2022 15:40Takaa-ajo 12,5 km, miehet
  • 10.3.2022 - 13.3.2022Maailmancup OtepääOtepää, Viro
    +
    to 10.03.2022 15:30Pikakilpailu 10 km, miehet
    pe 11.03.2022 15:30Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    la 12.03.2022 14:00Yhteislähtö 15 km, miehet
    la 12.03.2022 16:15Yhteislähtö 12,5 km, naiset
    su 13.03.2022 13:30Sekaviesti
    su 13.03.2022 16:15Parisekaviesti
  • 17.3.2022 - 20.3.2022Maailmancup HolmenkollenOslo, Norja
    +
    to 17.03.2022 16:45Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    pe 18.03.2022 16:45Pikakilpailu 10 km, miehet
    la 19.03.2022 13:50Takaa-ajo 10 km, naiset
    la 19.03.2022 16:00Takaa-ajo 12,5 km, miehet
    su 20.03.2022 13:50Yhteislähtö 12,5 km, naiset
    su 20.03.2022 16:00Yhteislähtö 15 km, miehet


Ampumahiihto - Tulokset tänään



Östersund maailmancup 21.3.2021


Miesten yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Simon Desthieux (FRA)35.43,7
2.Eduard Latypov (ANA+8,9
3.Johannes Thingnes Bø (NOR)+17,5
4.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+32,2
5.Benedikt Doll (GER)+36,9
6.Tarjei Bø (NOR)+38,2
7.Jakov Fak (SLO)+44,3
8.Sturla Holm Laegreid (NOR)+48,4
9.Johannes Dale (NOR)+54,3
10.Christian Gow (CAN)+56,6



Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)34.53,1 (5)
2.Dzinara Alimbekava (BLR)+6,9 (6)
3.Franziska Preuss (GER)+11,1 (6)
4.Lena Haecki (SUI)+15,0 (7)
5.Uliana Kaisheva (RUS)+20,1 (5)
6.Hanna Sola (BLR)+24,9 (8)
7.Tiril Eckhoff (NOR)+29,2 (8)
8.Svetlana Mironova (RUS)+33,3 (5)
9.Janina Hettich (GER)+35,2 (4)
10.Emilie Ågheim Kalkenberg (NOR)+45,5 (5)


Ampumahiihto, Östersund 20.3.2021


Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Sturla Holm Laegreid (NOR)32.40,5
2.Johannes Thingnes Bø (NOR)+22,6
3.Lukas Hofer (ITA)+32,4
4.Sebastian Samuelsson (SWE)+51,1
5.Erik Lesser (GER)+56,3
6.Martin Ponsiluoma (SWE)+1.02,5
7.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+1.14,0
8.Felix Leitner (AUT)+1.22,2
9.Simon Desthieux (FRA)+1.26,7
10.Tarjei Bø (NOR)+1.31,8

34. Tero Seppälä +3.39,8


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland (NOR)32.54,8
2.Tiril Eckhoff (NOR)+29,3
3.Hanna Sola (BLR)+44,0
4.Julia Simon (FRA)+1.01,7
5.E. A. Kalkenberg+1.54,8
6.Franziska Preuss (GER)+2.05,9
7.Ivona Fialkova+2.08,6
8.Uliana Kaisheva (RUS)+2.11,1
9.Elena Kruchinkina (BLR)+2.11,5
10.Larisa Kuklina (RUS)+2.13,5

40. Suvi Minkkinen + 4.09,1


Östersund maailmancup 19.3.2021


Miehet pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Lukas Hofer (ITA)22.27,1
2.Sebastian Samuelsson (SWE)+4,0
3.Tarjei Bø (NOR)+14,4
4.Simon Desthieux (FRA)+22,4
5.Quentin Fillon Maillet (FRA)+28,6
6.Sturla Holm Laegreid (NOR)+31,9
7.Johannes Thingnes Bø (NOR)+46,1
8.Johannes Dale (NOR)+50,7
9.Vladimir Iliev (BUL)+55,1
10.Roman Rees (GER)+57,6

45. Tero Seppälä +1.55,6
81. Heikki Laitinen +3.12,1
84. Tuomas Harjula +3.20,5


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)18.44,6 (1)
2.Dorothea Wierer (ITA)+2,5 (0)
3.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+6,7 (0)
4.Anais Chevalier-Bouchet (FRA)+15,4 (1)
5.Lisa Theresa Hauser (AUT)+16,4 (1)
6.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+18,2 (1)
7.Lena Haecki (SUI)+21,3 (0)
8.Milena Todorova (BUL)+22,3 (0)
9.Ida Lien (NOR)+25,6 (0)
10.Paulina Fialkova (SVK)+26,0 (1)
36.Suvi Minkkinen (FIN)+1.10,7 (0)
63.Mari Eder (FIN)+1.50,6 (3)
90.Nastassia Kinnunen (FIN)+2.44,2 (3)
-Erika Jänkä (FIN)DNS


IBU Cup Obertilliach 13.-14.3.2021


Sekaviesti

#JoukkueTulos
1.Saksa1:17.02,2 (1+5)
2.Norja+11,0 (1+13)
3.Tsekki+19,9 (0+6)
4.Ranska+32,7 (1+6)
5.Venäjä+33,3 (2+15)
6.Ruotsi+1.30,6 (1+10)
10.Suomi (Laari, H. Kuuttinen, O. Invenius, Mustonen)+4.06,5 (2+12)

Parisekaviesti

#JoukkueTulos
1.Norja42.10,9 (0+11)
2.Venäjä+20,0 (0+6)
3.Ranska+41,4 (0+8)
4.Italia+1.05,3 (0+10)
5.Ruotsi+1.21,8 (2+7)
6.Saksa+1.29,3 (0+8)
10.Suomi (Lehtonen,Laitinen)+3.11,0 (2+16)



Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Anastasiia Goreeva (RUS)20.52,7 (0)
2.Anastasiia Egorova (RUS)+1,1 (0)
3.Caroline Colombo (FRA)+20,2 (0)
4.Natalia Gerbulova (RUS)+35,0 (0)
5.Anastasia Shevchenko (RUS)+35,6 (1)
6.Marion Deigentesch (GER)+51,9 (0)
7.Karoline Erdal (NOR)+53,7 (1)
8.Irina Kruchinkina (BLR)+1.02,0 (2)
9.Alina Kudisova (RUS)+1.05,4 (1)
10.Lena Repinc (SLO)+1.05,8 (1)
51.Venla Lehtonen (FIN)+2.32,5 (2)
55.Sanna Laari (FIN)+2.39,5 (2)
58.Heidi Kuuttinen (FIN)+2.43,7 (1)
97.Noora Kaisa Keränen (FIN)+4.28,4 (4)

Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Filip Fjeld Andersen (NOR)22.25,0 (1)
2.Sivert Guttorm Bakken (NOR)+4,0 (0)
3.Aleksander Fjeld Andersen (NOR)+6,0 (0)
4.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)+6,1 (1)
5.Taras Lesiuk (UKR)+36,3 (0)
6.Anton Babikov (RUS)+36,9 (1)
7.Daniele Cappellari (ITA)+37,9 (0)
8.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+40,1 (2)
9.Milan Zemlicka (CZE)+41,0 (0)
10.Lucas Fratzscher (GER)+43,2 (1)
27.Heikki Laitinen (FIN)+1.19,8 (1)
28.Otto Invenius (FIN)+1.20,3 (1)
81.Patrik Kuutinen (FIN)+2.47,6 (2)
95.Joni Mustonen (FIN)+3.19,0 (6)



Östersund maailmancup 7.12.2019


Miesten viesti 4x7,5km

#UrheilijaTulos
1.Norja1:10.30,4
2.Ranska+32,3
3.Italia+1.27,1
4.Venäjä+1.41,4
5.Ruotsi+2.00,7
6.Ukraina+2.32,7
7.Slovenia+2.47,1
8.Saksa+3.23,1
9.Bulgaria+3.39,0
10.Sveitsi+3.45,0

18. Suomi (Hiidensalo, Seppälä, Ranta, Harjula) +5.21,0

Östersund maailmancup 5.12.2019


Naisten normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Justine Braisaz (FRA)42.35,1 (2)
2.Yuliia Dzhima (UKR)+11,1 (0)
3.Julia Simon (FRA)+17,7 (2)
4.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+25,2 (1)
5.Larisa Kuklina (RUS)+38,8 (2)
6.Lena Haecki (SUI)+1.05,7 (3)
7.Dorothea Wierer (ITA)+1.08,4 (3)
8.Monika Hojnisz-Starega (POL)+1.11,7 (1)
9.Lisa Vittozzi (ITA)+1.28,4 (2)
10.Hanna Öberg (SWE)+1.48,7 (3)

Suomalaiset:
13. Kaisa Mäkäräinen +2.05,5 (4)
54. Mari Eder +5.19,5 (5)
72. Suvi Minkkinen +7.04,7 (4)
98. Jenny Fellman +11.44,3 (9)

Östersund maailmancup 30.11.2019


Sekaviesti

#JoukkueTulos
1.Italia (Vittozzi, Wierer, Hofer Windisch)1:05.56,1 (0+9)
2.Norja (Tandrewold, Eckhoff, T. Bö, J. Bö)+4,1 (0+15)
3.Ruotsi (Persson, Brorsson, Nelin, Ponsiluoma)+59,9 (0+11)
4.Venäjä (Yurlova-Pecht, Mironova, Malyshko, Loginov)+1.44,9 (1+13)
5.Itävalta (Schwaiger, Innerhofer, Leitner, Landertinger)+1.53,6 (1+10
6.Sveitsi (Gasparin S., Haecki, Weger, Finello)+1.55,5 (1+15)

10. Suomi (Eder, Mäkäräinen, Seppälä, Hiidensalo) 2+14

Parisekaviesti

#JoukkueTulos
1.Ruotsi (Öberg, Samuelsson)36.42,1 (2+11)
2.Saksa (Preuss, Lesser)+18,1 (1+9)
3.Norja (Röiseland, Christiansen)+40,4 (1+16)
4.Ukraina (Merkushyna, Tyshchenko)+56,9 (3+6)
5.Viro (Oja, Zahkna)+1.01,6 (1+8)
6.USA (Dunklee, Dohery)+1.17,0 (1+16)
7.Ranska (Simon, Desthieux)+1.19,5 (3+15)
8.Italia (Sanfilippo, Bormolini)+1.51,7 (3+13)
9.Valko-Venäjä (Sola, Labastau)+2.03,1 (5+17)
10.Kanada (Lunder, Gow)+2.03,7 (2+10)

17. Suomi (Minkkinen, Ranta) 5+16 - Suomi otettiin kierroksella kiinni ja Suomen kilpailu päättyi siihen.

Östersund maailmancup 8.12.2019


Naiset viesti 4x6 km

#MaaAika
1.Norja1:11.08,7
2.Sveitsi+8,5
3.Ruotsi+10,2
4.Saksa+15,5
5.Venäjä+1.37,7
6.Ranska+2.07,3

17. Suomi (Eder, Kuuttinen, Minkkinen & Fellman) +8.08,3

Östersund maailmancup 4.12.2019


Miehet normaalimatka 20 km

#UrheilijaTulos (sakot)
1.Martin Fourcade (FRA)53.11,9 (1)
2.Simon Desthieux (FRA)+12,7 (1)
3.Quentin Fillon Maillet (FRA)+1.50,8 (3)
4.Emilien Jacquelin (FRA)+2.17,8 (2)
5.Benjamin Weger (SUI)+2.28,2 (1)
6.Tarjei Bø (NOR)+2.28,8 (2)
7.Fabien Claude (FRA)+2.32,4 (2)
8.Matvey Eliseev (RUS)+2.54,6 (1)
9.Alexander Loginov (RUS)+2.55,1 (2)
10.Johannes Thingnes Bø (NOR)+3.12,6 (2)

26. Tero Seppälä +4.40,9 (3)
71. Olli Hiidensalo +8.26,4 (5)
90. Jaakko Ranta 11.00,1 (4)

Östersund pikamatkat 1.12.2019


Miehet 10 km, pikamatka

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)24.18,3 (1+0)
2.Tarjei Bø (NOR)+19,0 (0+1)
3.Matvey Eliseev (RUS)+19,9 (0+0)
4.Alexander Loginov (RUS)+27,1 (0+1)
5.Martin Fourcade (FRA)+27,9 (0+2)
6.Johannes Kuehn (GER)+28,7 (0+2)
7.Johannes Dale (NOR)+29,4 (0+1)
8.Erlend Bjöntegård (NOR)+31,7 (0+1)
9.Julian Eberhard (AUT)+33,8 (2+0)
10.Vladimir Iliev (BUL)+36,0 (0+2)

38. Tero Seppälä +1.53,9 (2+1)
78. Olli Hiidensalo +2.52,1 (1+3)
105. Jaakko Ranta +4.00,8 (1+3)

Naiset pikamatka 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Dorothea Wierer (ITA)19.48,5 (0+1)
2.M. A. Roeiseland (NOR)+8,6 (2+0)
3.Marketa Davidova (CZE)+11,9 (0+0)
4.Franziska Preuss (GER)+19,2 (0+0)
5.Linn Persson (SWE)+21,6 (0+1)
6.Denise Herrmann (GER)+22,1 (0+1)
7.Katharina Innerhofer (AUT)+37,3 (0+1)
8.Lena Haecki (SUI)+39,6 (2+0)
9.Celia Aymonier (FRA)+40,0 (1+0)
10.Vita Semerenko (UKR)+41,1 (1+0)

Suomalaiset:
23. Mari Eder +1.03,6 (1+0)
53. Kaisa Mäkäräinen +1.57,9 (1+3)
88. Suvi Minkkinen +3.27,2 (1+3)
98. Venla Lehtonen +4.03,5 (1+1)



Ampumahiihto Nove Mesto 14.3.2021


Parisekaviesti

#MaaTulos
1.Ruotsi37.41,4
2.Norja+1,5
3.USA+26,1
4.Itävalta+40,8
5.Venäjä+1.10,8
6.Ranska+1.19,3
7.Sveitsi+1.23,0
8.Valko-Venäjä+1.24,3
9.Belgia+1.33,5
10.Ukraina+1.33,9

13. Suomi +1.49,1

Ampumahiihto, Nove Mesto 14.3.2021


Sekaviesti

#MaaTulos
1.Norja1:01.24,1
2.Italia+1.08,7
3.Ruotsi+1.22,7
4.Ranska+1.42,3
5.Ukraina+2.16,5
6.USA+2.26,4
7.Venäjä+3.04,1
8.Itävalta+3.17,9

LAPPED Suomi

Ampumahiihto, Nove Mesto 13.3.2021


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)27.13,6 (1)
2.Dzinara Alimbekava (BLR)+34,6 (0)
3.Franziska Preuss (GER)+40,2 (2)
4.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+41,6 (1)
5.Dorothea Wierer (ITA)+46,0 (2)
6.Marketa Davidova (CZE)+52,6 (1)
7.Lisa Theresa Hauser (AUT)+1.01,8 (2)
8.Susan Dunklee (USA)+1.12,9 (1)
9.Anais Chevalier-Bouchet (FRA)+1.17,0 (1)
10.Denise Herrmann (GER)+1.22,3 (3)
39.Suvi Minkkinen (FIN)+3.30,0 (2)
50.Mari Eder (FIN)+4.27,7 (6)
56.Nastassia Kinnunen (FIN)+5.15,9 (3)


Miesten takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Quentin Fillon Maillet (FRA)28.46,7
2.Johannes Thingnes Bø (NOR)+8,0
3.Emilien Jacquelin (FRA)+14,6
4.Sturla Holm Laegreid (NOR)+18,1
5.Lukas Hofer (ITA)+23,4
6.Tarjei Bø (NOR)+25,8
7.Antonin Guigonnat (FRA)+43,4
8.Jakov Fak (SLO)+1.05,1
9.Johannes Dale (NOR)+1.14,8
10.Matvey Eliseev (RUS)+1.19,3

25. Tero Seppälä
48. Tuomas Harjula
51. Jaakko Ranta

Nove Mesto maailmancup 12.3.2021


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)18.11,1 (1)
2.Denise Herrmann (GER)+6,1 (0)
3.Dorothea Wierer (ITA)+10,5 (0)
4.Franziska Preuss (GER)+17,3 (1)
5.Yuliia Dzhima (UKR)+30,5 (0)
6.Dzinara Alimbekava (BLR)+31,4 (1)
7.Elvira Öberg (SWE)+36,1 (0)
8.Susan Dunklee (USA)+37,2 (0)
9.Julia Schwaiger (AUT)+38,1 (0)
10.Lucie Charvatova (CZE)+39,7 (1)
44.Nastassia Kinnunen (FIN)+1.35,8 (0)
45.Mari Eder (FIN)+1.39,2 (3)
49.Suvi Minkkinen (FIN)+1.42,9 (0)
89.Erika Jänkä (FIN)+2.50,9 (1)


IBU Cup Obertilliach 12.3.2021


Naisten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Emilie Ågheim Kalkenberg (NOR)20.12,6 (0)
1.Anastasiia Egorova (RUS)20.12,6 (0)
3.Rebecca Passler (ITA)+15,6 (0)
4.Juni Arnekleiv (NOR)+21,0 (0)
5.Elisabeth Högberg (SWE)+21,7 (1)
6.Elizaveta Kaplina (RUS)+24,6 (0)
7.Aasne Skrede (NOR)+25,0 (1)
8.Ekaterina Noskova (RUS)+30,3 (2)
9.Anastasia Shevchenko (RUS)+34,3 (1)
10.Ella Halvarsson (SWE)+36,6 (0)
43.Heidi Kuuttinen (FIN)+1.39,3 (0)
54.Venla Lehtonen (FIN)+1.52,2 (1)
77.Sanna Laari (FIN)+2.34,6 (2)
-Noora Kaisa Keränen (FIN)DNS

Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Philipp Nawrath (GER)23.19,9 (0)
2.Aleksander Fjeld Andersen (NOR)+27,2 (1)
3.Hugo Rivail (FRA)+33,3 (0)
4.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+35,6 (1)
4.David Schmuck (GER)+35,6 (1)
6.Filip Fjeld Andersen (NOR)+39,6 (1)
6.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)+39,6 (1)
8.Sivert Guttorm Bakken (NOR)+44,1 (1)
9.Saverio Zini (ITA)+48,2 (0)
10.Semen Suchilov (RUS)+48,4 (1)
27.Otto Invenius (FIN)+1.47,9 (1)
42.Heikki Laitinen (FIN)+2.12,0 (2)
63.Patrik Kuuttinen (FIN)+3.00,8 (2)
96.Joni Mustonen (FIN)+4.11,5 (5)



Nove Mesto maailmancup 11.3.2021


Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Quentin Fillon Maillet (FRA)22.07,2 (0)
2.Tarjei Bø (NOR)+11,3 (0)
3.Lukas Hofer (ITA)+14,8 (0)
4.Emilien Jacquelin (FRA)+22,7 (0)
5.Sturla Holm Lægreid (NOR)+23,4 (1)
6.Antonin Guigonnat (FRA)+23,6 (1)
7.Sebastian Samuelsson (SWE)+30,0 (0)
8.Johannes Dale (NOR)+36,7 (1)
9.Johannes Thingnes Bø (NOR)+37,0 (2)
10.Jakov Fak (SLO)+39,8 (1)
40.Tero Seppälä (FIN)+1.45,3 (3)
47.Tuomas Harjula (FIN)+1.49,7 (1)
53.Jaakko Ranta (FIN)+1.57,6 (1)


IBU Cup Obertilliach 10.3.2021


Naisten lyhyt normaalimatka 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Vanessa Voigt (GER)36.21,8 (0)
2.Anastasiia Goreeva (RUS)+12,1 (3)
3.Sophie Chauveau (FRA)+53,5 (3)
4.Anna Gandler (AUT)+55,0 (2)
5.Hannah Auchentaller (ITA)+55,2 (2)
6.Aasne Skrede (NOR)+1.08,7 (3)
7.Rebecca Passler (ITA)+1.09,6 (3)
8.Juni Arnekleiv (NOR)+1.14,0 (2)
9.Iryna Petrenko (UKR)+1.24,4 (2)
10.Juliane Frühwirt (GER)+1.25,4 (2)
28.Heidi Kuuttinen (FIN)+3.01,6 (2)
80.Sanna Laari (FIN)+6.19,7 (4)
-Venla Lehtonen (FIN)DNS
-Noora Kaisa Keränen (FIN)DNS

Miesten lyhyt normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Hugo Rivail (FRA)36.49,1 (1)
2.Daniele Cappellari (ITA)+11,0 (0)
3.Heikki Laitinen (FIN)+39,8 (1)
3.Justus Strelow (GER)+39,8 (1)
5.Filip Andersen (NOR)+46,4 (2)
6.David Zobel (GER)+1.04,0 (2)
7.Aleksander Fjeld Andersen (NOR)+1.07,5 (2)
8.Philipp Nawrath (GER)+1.08,2 (3)
9.Tomas Mikyska (CZE)+1.22,2 (1)
10.Patrick Braunhofer (ITA)+1.22,5 (1)
66.Joni Mustonen (FIN)+4.38,4 (6)
85.Patrik Kuuttinen (FIN)+6.00,7 (5)
87.Otto Invenius (FIN)+6.14,5 (8)



Nove Mesto maailmancup 7.3.2021


Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tarjei Bø (NOR)28.17,3 (1)
2.Johannes Thingnes Bø (NOR)+8,2 (2)
3.Simon Desthieux (FRA)+11,5 (2)
4.Jakov Fak (SLO)+12,8 (0)
5.Sturla Holm Lægreid (NOR)+13,4 (2)
6.Quentin Fillon Maillet (FRA)+13,5 (2)
7.Emilien Jacquelin (FRA)+13,8 (1)
8.Benedikt Doll (GER)+15,5 (2)
9.Dmytro Pidruchnyi (UKR)+29,5 (0)
10.Arnd Peiffer (GER)+37,2 (3)

Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)27.28,0 (3)
2.Denise Herrmann (GER)+24,0 (1)
3.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+29,9 (3)
4.Linn Persson (SWE)+30,9 (1)
5.Franziska Preuss (GER)+35,8 (2)
6.Yuliia Dzhima (UKR)+39,8 (2)
7.Hanna Sola (BLR)+1.05,8 (4)
8.Anais Bescond (FRA)+1.21,7 (1)
9.Paula Fialkova (SVK)+1.26,9 (2)
10.Anais Chevalier-Bouchet (FRA)+1.30,8 (4)
37.Mari Eder (FIN)+2.58,4 (5)
46.Suvi Minkkinen (FIN)+3.53,9 (3)



Nove Mesto maailmancup 6.3.2021


Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Simon Desthieux (FRA)22.58,0
2.Sebastian Samuelsson (SWE)+2,4
3.Arnd Peiffer (GER)+4,4
4.Sturla Holm Laegreid (NOR)+10,4
5.Tarjei Bø (NOR)+10,6
6.Benedikt Doll (GER)+14,5
7.Quentin Fillon Maillet (FRA)+26,9
8.Emilien Jacquelin (FRA)+29,9
9.Jakov Fak (SLO)+32,8
10.Eduard Latypov (ANA+37,2

Tero Seppälä +1.07,5


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)18.48,4 (1)
2.Yuliia Dzhima (UKR)+9,3 (0)
3.Lisa Vittozzi (ITA)+15,0 (0)
4.Dzinara Alimbekava (BLR)+16,1 (0)
5.Dorothea Wierer (ITA)+16,3 (1)
6.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+17,4 (0)
7.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+18,5 (2)
8.Franziska Preuss (GER)+25,1 (1)
9.Justine Braisaz-Bouchet (FRA)+28,7 (1)
10.Denise Herrmann (GER)+29,1
18.Mari Eder (FIN)+58,3 (1)
52.Suvi Minkkinen (FIN)+1.52,8 (2)
65.Nastassia Kinnunen (FIN)+2.06,1 (2)
84.Erika Jänkä (FIN)+2.47,4 (2)


Ampumahiihdon mc, Nove Mesto 5.3.2021


Miesten viesti 4 x 7,5 km

#MaaTulos
1.Saksa1:12.28,1
2.Venäjä+1.21,7
3.Norja+1.33,2
4.Slovenia+2.13,2
5.Ranska+2.14,7
6.Itävalta+2.17,0
7.Italia+2.48,1
8.Valko-Venäjä+3.26,6

16. Suomi +6.10,2

Ampmahiihto maailmancup Nove Mesto 4.3.2021


Naisten viesti 4 x 6 km

#UrheilijaTulos
1.Ruotsi1:03.26,6 (0+6)
2.Valko-Venäjä+1,2 (0+9)
3.Ranska+27,8 (1+8)
4.Norja+40,0 (1+10)
5.USA+40,1 (0+7)
6.Italia+40,1 (0+10)
7.Venäjä+51,6 (0+11)
8.Itävalta+1.00,8 (1+10)
9.Sveitsi+1.38,7 (0+14)
10.Puola+1.52,1 (0+9)
18.Suomi+5.07,4 (3+12)

Neljäntenä maaliin tullut Ukraina hylättiin vaihtovirheen takia.

IBU Cup Brezno-Osrblie 20.-21.2.2021


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Anna Weidel (GER)26.13,7 (1)
2.Anna Kryvonos (UKR)+9,4 (1)
3.Ragnhild Femsteinevik (NOR)+15,0 (2)
4.Marte Krakstad Johansen (NOR)+18,9 (1)
5.Ingela Andersson (SWE)+20,5 (3)
6.Juliane Frühwirt (GER)+27,7 (1)
7.Hanna Kebinger (GER)+28,8 (1)
8.Lou Jeanmonnot (FRA)+30,5 (0)
9.Aasne Skrede (NOR)+34,4 (1)
10.Felicia Lindqvist (SWE)+40,3 (2)
35.Sanna Laari (FIN)+3.12,3 (3)

Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Endre Strømsheim (NOR)30.29,8 (1)
2.Sivert Guttorm Bakken (NOR)+1,4 (2)
3.Aleksander Fjeld Andersen (NOR)+8,7 (1)
4.Justus Strelow (GER)+17,1 (0)
5.David Zobel (GER)+40,8 (2)
6.Filip Andersen (NOR)+50,4 (3)
7.Philipp Horn (GER)+53,7 (4)
8.Semen Suchilov (RUS)+56,4 (2)
9.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)+1.01,2 (3)
10.Ruslan Tkalenko (UKR)+1.02,3 (3)
12.Heikki Laitinen (FIN)+1.14,3 (1)
47.Joni Mustonen (FIN)+4.26,0 (5)



Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Anastasiia Egorova (RUS)19.57,1 (0)
2.Marte Krakstad Johansen (NOR)+14,7 (0)
3.Karoline Erdal (NOR)+17,4 (1)
4.Anna Kryvonos (UKR)+17,6 (0)
5.Vanessa Voigt (GER)+19,9 (1)
6.Ingela Andersson (SWE)+20,7 (1)
7.Anna Weidel (GER)+23,2 (0)
8.Ragnhild Femsteinevik (NOR)+24,2 (2)
9.Hanna Kebinger (GER)+39,1 (0)
10.Caroline Colombo (FRA)+39,4 (2)
32.Sanna Laari (FIN)+1.31,5 (1)
68.Jenni Keränen (FIN)+3.10,2 (2)
70.Heidi Kuuttinen (FIN)+3.31,9 (4)
73.Hilda Kukonlehto (FIN)+4.23,8 (4)

Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Philipp Nawrath (GER)25.01,2 (1)
2.David Zobel (GER)+0,4 (0)
3.Ruslan Tkalenko (UKR)+11,5 (0)
3.Philipp Horn (GER)+11,5 (1)
5.Filip Andersen (NOR)+13,4 (1)
6.Sivert Guttorm Bakken (NOR)+15,0 (1)
7.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)+15,1 (2)
8.Andriy Dotsenko (UKR)+17,3 (0)
9.Aleksander Fjeld Andersen (NOR)+19,0 (1)
10.Nikita Porshnev (RUS)+19,4 (0)
24.Heikki Laitinen (FIN)+1.00,3 (1)
59.Joni Mustonen (FIN)+2.23,5 (4)
66.Otto Ruusunen (FIN)+2.46,2 (1)
90.Lauri Peltoniemi (FIN)+4.29,9 (3)



Pokljuka MM-kisat 21.2.2021


Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Sturla Holm Lægreid (NOR)36.27,2 (1)
2.Johannes Dale (NOR)+10,2 (2)
3.Quentin Fillon Maillet (FRA)+12,8 (2)
4.Simon Eder (AUT)+23,1 (1)
5.Jakov Fak (SLO)+30,0 (1)
6.Tarjei Bø (NOR)+33,3 (2)
7.Lukas Hofer (ITA)+39,7 (2)
8.Johannes Thingnes Bø (NOR)+45,4 (5)
9.Alexander Loginov (RUS)+50,0 (2)
10.Sebastian Samuelsson (SWE)+59,7 (3)


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Lisa Theresa Hauser (AUT)36.05,7 (0)
2.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+21,7 (1)
3.Tiril Eckhoff (NOR)+23,0 (3)
4.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+23,6 (1)
5.Lisa Vittozzi (ITA)+48,9 (1)
6.Franziska Preuss (GER)+52,6 (2)
7.Hanna Öberg (SWE)+57,7 (2)
8.Dorothea Wierer (ITA)+1.05,3 (3)
9.Baiba Bendika (LAT)+1.14,3 (2)
10.Vanessa Hinz (GER)+1.21,2 (1)


Ampumahiihdon MM-kisat 20.2.2021


Miesten viesti 4 x 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Norja1:12.27,4 (0+8)
2.Ruotsi+33,1 (0+7)
3.RBU (Venäjä)+50,9 (0+5)
4.Ranska+1.02,0 (1+11)
5.Ukraina+1.12,7 (0+4)
6.Italia+1.35,5 (2+14)
7.Saksa+1.43,2 (0+4)
8.Slovenia+1.44,3 (0+8)
9.Valko-Venäjä+2.25,4 (0+9)
10.Itävalta+2.31,1 (1+6)
19.Suomi+7.09,8 (1+8)


Naisten viesti

#UrheilijaTulos
1.Norja1:10.39,0
2.Saksa+8,8
3.Ukraina+9,2
4.Valko-Venäjä+28,8
5.Ruotsi+47,9
6.Puola+52,1
7.Itävalta+1.04,3
8.Ranska+1.15,2
9.Italia+1.28,2
10.Tsekki+1.40,4

14. Suomi +4.46,8

IBU Cup Brezno-Osrblie 18.2.2021


Naisten viesti 4 x 6 km

#JoukkueTulos
1.Venäjä1:06.47,5 (2+9)
2.Ruotsi+9,4 (2+12)
3.Saksa+26,5 (1+8)
4.Norja+1.38,2 (1+12)
5.Ranska+2.26,2 (2+9)
6.Ukraina+2.32,4 (2+14)
13.SuomiLAPPED

Miesten viesti 4 x 7,5 km

#JoukkueTulos
1.Saksa1:16.16,5 (1+9)
2.Venäjä+26,6 (0+6)
3.Norja+39,3 (2+8)
4.Ukraina+49,0 (1+10)
5.Itävalta+3.22,4 (0+12)
6.Ranska+4.12,5 (2+11)
13.Suomi+6.52,4 (3+15)



Ampumahiihdon MM-kisat 18.2.2021


Parisekaviesti

#MaaTulos
1.Ranska36.42,4 (0+5)
2.Norja+2,8 (0+9)
3.Ruotsi+22,6 (0+8)
4.Ukraina+35,9 (0+2)
5.Italia+55,2 (1+6)
6.Itävalta+1.03,5 (1+7)
7.Saksa+1.21,2 (1+10)
8.Kanada+1.24,4 (0+6)
9.Sveitsi+1.50,2 (1+9)
10.Viro+1.56,4 (1+7)
25.Suomi (Ranta, Eder)+4.18,6 (2+16)


IBU Cup Brezno-Osrblie 13.-14.2.2021


Naisten lyhyt normaalimatka 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Vanessa Voigt (GER)38.52,3 (0)
2.Hanna Kebinger (GER)+6,9 (0)
3.Madeleine Phaneuf (USA)+26,2 (1)
4.Marion Deigentesch (GER)+28,3 (1)
5.Anna Weidel (GER)+45,1 (2)
6.Ragnhild Femsteinevik (NOR)+1.00,7 (2)
7.Lou Jeanmonnot (FRA)+1.01,0 (1)
8.Samuela Comola (ITA)+1.01,1 (0)
9.Iryna Petrenko (UKR)+1.02,8 (1)
10.Anna Kryvonos (UKR)+1.13,1 (1)
40.Sanna Laari (FIN)+4.06,6 (3)
45.Heidi Kuuttinen (FIN)+4.15,6 (3)
70.Hilda Kukonlehto (FIN)+8.03,7 (5)
73.Jenni Keränen (FIN)+8.41,1 (5)


Miesten lyhyt normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Nikita Porshnev (RUS)39.22,2 (0)
2.Justus Strelow (GER)+13,6 (1)
3.Endre Strømsheim (NOR)+15,7 (2)
4.Tobias Eberhard (AUT)+17,9 (1)
5.Nicola Romanin (ITA)+24,9 (0)
6.Semen Suchilov (RUS)+30,8 (2)
7.Philipp Nawrath (GER)+40,6 (3)
8.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+44,1 (2)
9.Lucas Fratzscher (GER)+49,8 (2)
10.Philipp Horn (GER)+52,0 (3)
11.Heikki Laitinen (FIN)+52,8 (1)
46.Joni Mustonen (FIN)+3.45,7 (5)
67.Lauri Peltoniemi (FIN)+5.20,0 (3)
84.Otto Ruusunen (FIN)+9.11,2 (8)


Ampumahiihdon MM Pokljuka 17.2.2021


Miesten normaalimatka 20 km

#UrheilijaTulos
1.Sturla Holm Lægreid (NOR)49.27,6 (0)
2.Arnd Peiffer (GER)+16,9 (0)
3.Johannes Dale (NOR)+40,9 (1)
4.Quentin Fillon Maillet (FRA)+1.12,9 (2)
5.Johannes Thingnes Bø (NOR)+1.13,5 (2)
6.Said Karimulla Khalili (RUS)+1.45,3 (0)
7.Simon Eder (AUT)+1.59,7 (1)
8.Benedikt Doll (GER)+2.06,9 (2)
9.Artem Pryma (UKR)+2.31,2 (1)
10.Roman Rees (GER)+2.31,6 (1)
37.Tero Seppälä (FIN)+4.56,4 (4)
65.Tuomas Harjula (FIN)+6.34,6 (4)
94.Olli Hiidensalo (FIN)+11.48,1 (8)


Ampumahiihdon MM-kisat, Pokljuka 16.1.2021


Naisten normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Marketa Davidova (CZE)42.27
2.Hanna Öberg (SWE)+27
3.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+1.04
4.Lisa Theresa Hauser (AUT)+1.52
5.Svetlana Mironova (RUS)+2.05
6.Selina Gasparin (SUI)+2.09
7.Franziska Preuss (GER)+2.14
8.Irene Cadurisch (SUI)+2.15
9.Dorothea Wierer (ITA)+2.20
10.Julia Schwaiger (AUT)+2.20

44. Mari Eder +4.57
57. Suvi Minkkinen +6.02
81. Erika Jänkä +8.48
Venla Lehtonen DNF

IBU Cup Brezno-Osrblie 13.-14.2.2021


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Vanessa Voigt (GER)27.57,5 (1)
2.Anastasiia Goreeva (RUS)+30,8 (2)
3.Anastasiia Egorova (RUS)+46,9 (2)
4.Juliane Frühwirt (GER)+56,7 (1)
5.Lou Jeanmonnot (FRA)+1.00,3 (1)
6.Ragnhild Femsteinevik (NOR)+1.00,8 (5)
7.Anna Weidel (GER)+1.19,8 (4)
8.Stina Nilsson (SWE)+1.24,5 (3)
9.Caroline Colombo (FRA)+1.26,1 (3)
10.Elisabeth Högberg (SWE)+1.26,5 (3)
32.Sanna Laari (FIN)+3.38,9 (1)

Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Philipp Nawrath (GER)32.15,3 (1)
2.Justus Strelow (GER)+14,8 (1)
3.Sivert Guttorm Bakken (NOR)+26,6 (0)
4.Aleksander Fjeld Andersen (NOR)+27,2 (2)
5.Filip Andersen (NOR)+1.16,4 (3)
6.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+1.18,0 (4)
7.Endre Strømsheim (NOR)+1.24,3 (6)
8.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)+1.27,3 (6)
9.Martin Bourgeois Republique (FRA)+1.30,9 (1)
10.Denis Nasyko (UKR)+1.34,6 (1)
20.Heikki Laitinen (FIN)+2.16,3 (4)
49.Joni Mustonen (FIN)+4.31,4 (7)



Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Vanessa Voigt (GER)20.31,2 (0)
2.Ekaterina Noskova (RUS)+0,6 (0)
3.Anna Weidel (GER)+5,7 (0)
4.Ragnhild Femsteinevik (NOR)+17,6 (1)
5.Anastasiia Egorova (RUS)+30,5 (0)
6.Anastasiia Goreeva (RUS)+37,9 (2)
7.Anna Magnusson (SWE)+45,1 (2)
8.Felicia Lindqvist (SWE)+54,9 (1)
9.Lou Jeanmonnot (FRA)+56,4 (0)
10.Emilie Ågheim Kalkenberg (NOR)+57,9 (1)
45.Sanna Laari (FIN)+2.10,3 (2)
63.Heidi Kuuttinen (FIN)+2.41,2 (1)
69.Jenni Keränen (FIN)+2.58,6 (1)
79.Hilda Kukonlehto (FIN)+3.47,2 (3)

Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)25.13,4 (0)
2.Justus Strelow (GER)+27,3 (0)
3.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+43,4 (2)
4.Aleksander Fjeld Andersen (NOR)+48,6 (1)
5.Endre Strømsheim (NOR)+50,4 (1)
6.Philipp Nawrath (GER)+50,5 (2)
7.Taras Lesiuk (UKR)+1.01,4 (0)
8.Niklas Homberg (GER)+1.01,6 (1)
9.Filip Andersen (NOR)+1.05,5 (3)
10.Lucas Fratzscher (GER)+1.07,4 (1)
18.Heikki Laitinen (FIN)+1.24,6 (1)
34.Joni Mustonen (FIN)+2.10,0 (4)
95.Otto Ruusunen (FIN)+4.49,9 (4)
101.Lauri Peltoniemi (FIN)+5.25,1 (6)



Ampumahiihdon MM-kisat, Pokljuka 14.2.2021


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)30.38,1 (2)
2.Lisa Theresa Hauser (AUT)+17,3 (2)
3.Anais Chevalier-Bouchet (FRA)+33,0 (1)
4.Dorothea Wierer (ITA)+45,2 (0)
5.Franziska Preuss (GER)+49,3 (2)
6.Vanessa Hinz (GER)+1.05,1 (0)
7.Olena Pidhrushna (UKR)+1.13,9 (0)
8.Denise Herrmann (GER)+1.16,3 (3)
9.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+1.26,5 (3)
10.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+1.34,1 (2)
31.Mari Eder (FIN)3.14,4 (1)


Miesten takaa-ajo 12.5 km

#UrheilijaTulos
1.Emilien Jacquelin (FRA)31.22,1 (0)
2.Sebastian Samuelsson (SWE)+7,3 (0)
3.Johannes Thingnes Bø (NOR)+8,1 (2)
4.Quentin Fillon Maillet (FRA)+32,5 (2)
5.Simon Desthieux (FRA)+41,9 (1)
6.Sturla Holm Laegreid (NOR)+57,9 (1)
7.Eduard Latypov (ANA+1.35,1 (2)
8.Artem Pryma (UKR)+2.00,6 (3)
9.Simon Eder (AUT)+2.03,8 (1)
10.Andrejs Rastorgujevs (LAT)+2.12,2 (3)

27. Tuomas Harjula +3.20,3 (1)
32. Tero Seppälä +3.38,3 (4)
52. Olli Hiidensalo +5.41,1 (6)

Ampumahiihdon MM-kisat 13.2.2021


Naisten pikakisa 7.5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)21.18,7
2.Anais Chevalier-Bouchet (FRA)+12,0
3.Hanna Sola (BLR)+14,4
4.Denise Herrmann (GER)+22,3
5.Lisa Vittozzi (ITA)+37,7
6.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+43,5
7.Lena Haecki (SUI)+49,5
8.Franziska Preuss (GER)+50,4
9.Lisa Theresa Hauser (AUT)+50,5
10.Hanna Öberg (SWE)+58,8

Mari Eder +2.33,0
Erika Jänkä +2.54,1
Nastassia Kinnunen +3.45,1
Suvi Minkkinen +4.09,3

Ampumahiihdon MM-kisat 12.2.2021


Miehet pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Martin Ponsiluoma (SWE)24.41,1 (0)
2.Simon Desthieux (FRA)+11,2 (0)
3.Emilien Jacquelin (FRA)+12,9 (1)
4.Johannes Dale (NOR)+22,4 (1)
5.Johannes Thingnes Bø (NOR)+22,5 (2)
6.Quentin Fillon Maillet (FRA)+23,9 (1)
7.Sturla Holm Laegreid (NOR)+25,7 (0)
8.Sebastian Samuelsson (SWE)+26,7 (1)
9.Tarjei Bø (NOR)+28,2 (1)
10.Eduard Latypov (ANA+33,3 (1)

28. Tero Seppälä +1.19,1 (2)
29. Olli Hiidensalo +1.19,6 (1)
57. Tuomas Harjula +1.59,5 (1)

Ampumahiihdon MM-kisat, Pokljuka 10.2.2021


Sekaviesti

#MaaTulos
1.Norja (0+11)1:20.19,3
2.Itävalta (0+2)+27,0
3.Ruotsi (0+8)+30,6
4.Ukraina (0+8)+31,1
5.Ranska (1+10)+46,2
6.Italia (0+6)+58,9
7.Saksa (0+11)+1.04,9
8.Kanada (0+6)+2.06,0

13. Suomi +3.35,0 (0+6)

IBU Cup / Avoimet EM-kisat 31.1.2021 Duszniki Zdroj, Puola


Sekaviesti

#JoukkueAika
1.Norja1:01.23,7 (1+7)
2.Saksa+30,7 (0+7)
3.Ukraina+52,5 (0+10)
4.Liettua+1.02,4 (0+5)
5.Italia+1.14,4 (0+10)
6.Itävalta+1.14,5 (0+3)
7.Venäjä+1.50,0 (1+10)
8.Ruotsi+2.13,9 (0+11)
17.Suomi+4.47,6 (2+12)

Parisekaviesti

#UrheilijaTulos
1.Saksa35.01,6 (0+5)
2.Ranska+21,0 (1+8)
3.Venäjä+26,7 (0+6)
4.Italia+29,1 (0+7)
5.Ukraina+46,6 (0+6)
6.Norja+50,2 (1+14)
7.Ruotsi+53,1 (0+11)
8.Itävalta+54,4 (0+3)
16.Suomi+2.38,5 (0+7)



IBU Cup / Avoimet EM-kisat 30.1.2021 Duszniki Zdroj, Puola


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Kamila Zuk (POL)29.12,7 (0)
2.Karoline Erdal (NOR)+13,4 (3)
3.Aasne Skrede (NOR)+16,2 (3)
4.Larisa Kuklina (RUS)+18,3 (3)
5.Ingela Andersson (SWE)+39,3 (4)
6.Anna Magnusson (SWE)+52,3 (2)
7.Vanessa Voigt (GER)+52,8 (1)
8.Natalia Gerbulova (RUS)+1.03,6 (2)
9.Ekaterina Bekh (UKR)+1.06,7 (0)
10.Juliane Frühwirt (GER)+1.08,5 (1)

Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Artem Pryma (UKR)32.11,3 (2)
2.Michal Krcmar (CZE)+6,6 (1)
3.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)+12,5 (3)
4.Johannes Kühn (GER)+18,6 (3)
5.Filip Andersen (NOR)+21,0 (3)
6.Sivert Guttorm Bakken (NOR)+21,9 (5)
7.Martin Jäger (SUI)+31,1 (4)
8.David Schmuck (GER)+40,5 (3)
9.Vytautas Strolia (LTU)+45,6 (2)
10.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+54,4 (4)
13.Jaakko Ranta (FIN)+58,4 (0)
51.Heikki Laitinen (FIN)+5.15,5 (7)



IBU Cup / Avoimet EM-kisat 29.1.2021 Duszniki Zdroj, Puola


Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Martin Jäger (SUI)27.19,2 (0)
2.Said Karimulla Khalili (RUS)+7,3 (0)
3.Johannes Kühn (GER)+15,3 (2)
4.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)+28,9 (1)
5.Eric Perrot (FRA)+30,6 (1)
6.Artem Pryma (UKR)+32,0 (1)
7.Aleksander Fjeld Andersen (NOR)+32,3 (2)
8.Michal Krcmar (CZE)+32,6 (1)
9.David Schmuck (GER)+33,2 (1)
10.Daniil Serokhvostov (RUS)+35,1 (2)
41.Jaakko Ranta (FIN)+1.35,2 (2)
46.Heikki Laitinen (FIN)+1.40,9
68.Joni Mustonen (FIN)+2.22,7 (4)
102.Otto-Eemil Karvinen (FIN)+3.29,9 (4)


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Baiba Bendika (LAT)22.00,7 (1)
2.Karoline Erdal (NOR)+5,7 (0)
3.Anastasia Shevchenko (RUS)+9,7 (0)
4.Larisa Kuklina (RUS)+11,9 (1)
5.Valeriia Vasnetcova (RUS)+12,3 (1)
6.Emilie Ågheim Kalkenberg (NOR)+16,2 (0)
7.Aasne Skrede (NOR)+21,1 (0)
8.Ingela Andersson (SWE)+21,6 (1)
9.Irina Kruchinkina (BLR)+26,7 (1)
73.Sanna Laari (FIN)+2.17,0 (2)
10.Vita Semerenko (UKR)+27,1 (1)
101.Sanni Oikkonen (FIN)+3.29,3 (2)
126.Nastassia Kinnunen (FIN)+8.18,4 (4)
-Kaisa Keränen (FIN)DNS


IBU Cup / Avoimet EM-kisat 27.1.2021 - Duszniki Zdroj, Puola


Miesten normaalimatka 20 km

#UrheilijaTulos
1.Andrejs Rastorgujevs (LAT)52.05,7 (1)
2.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+1.27,5 (2)
3.Endre Strømsheim (NOR)+1.41,4 (2)
4.Said Karimulla Khalili (RUS)+1.59,7 (0)
5.Sivert Guttorm Bakken (NOR)+2.03,5 (2)
6.Artem Pryma (UKR)+2.10,0 (3)
7.Justus Strelow (GER)+2.17,3 (1)
8.Joscha Burkhalter (SUI)+2.24,8 (1)
9.Patrick Jakob (AUT)+2.31,1 (1)
10.Emilien Claude (FRA)+2.40,9 (1)
73.Jaakko Ranta (FIN)+7.16,2 (5)
77.Otto-Eemil Karvinen (FIN)+7.36,0 (4)
89.Heikki Laitinen (FIN)+8.37,5 (6)
115.Joni Mustonen (FIN)+12.42,2 (9)

Naisten normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Monika Hojnisz-Starega (POL)45.17,1 (1)
2.Anastasiya Merkushyna (UKR)+2,9 (0)
3.Larisa Kuklina (RUS)+15,5 (1)
4.Anastasia Shevchenko (RUS)+33,5 (0)
5.Iryna Petrenko (UKR)+2.11,1 (0)
6.Ella Halvarsson (SWE)+2.14,3 (1)
7.Stefanie Scherer (GER)+2.19,1 (1)
8.Milena Todorova (BUL)+2.24,7 (2)
9.Ekaterina Bekh (UKR)+2.26,3 (2)
10.Elisabeth Högberg (SWE)+2.42,1 (3)
57.Sanna Laari (FIN)+6.21,4 (3)
71.Sanni Oikkonen (FIN)+7.13,6 (2)
74.Nastassia Kinnunen (FIN)+8.05,3 (6)



IBU Cup Arber 23.1.2021


Parisekaviesti

#JoukkueTulos
1.Norja41.27,7
2.Italia+45,0
3.Saksa+59,7
4.Ranska+1.30,0
5.Ruotsi+1.49,5
6.Itävalta+1.49,9
7.Ukraina+2.13,1
8.Venäjä+2.33,3
10.Suomi (Karvinen, Keränen)+3.24,6


Sekaviesti

#JoukkueTulos
1.Venäjä1:22.52,8
2.Ranska+40,3
3.Norja+1.06,7
4.Saksa+1.13,0
5.Ruotsi+2.06,6
6.Moldova+2.37,2
7.Italia+2.56,5
8.Ukraina+3.24,8
10.Suomi (Laitinen, Mustonen, Kinnunen, Laari)+4.04,7


Anterselva maailmancup 24.1.2021


Yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)35.44,3 (1)
2.Quentin Fillon Maillet (FRA)+31,3 (2)
3.Jakov Fak (SLO)+44,2 (1)
4.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+49,1 (3)
5.Arnd Peiffer (GER)+49,1 (2)
6.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+50,6 (3)
7.Benedikt Doll (GER)+55,1 (3)
8.Simon Eder (AUT)+57,8 (2)
9.Johannes Dale (NOR)+1.04,8 (4)
10.Martin Ponsiluoma (SWE)+1.05,9 (4)



Naisten viesti 4 x 6 km

#JoukkueTulos
1.Venäjä1:07.32,4
2.Saksa+11,0
3.Ranska+21,2
4.Italia+40,5
5.Valko-Venäjä+46,5
6.Norja+59,6
7.Ruotsi+1.09,7
8.Ukraina+1.09,9
8.Sveitsi+1.09,9
10.Tsekki+1.10,2
17.Suomi+5.21,8


Anterselva, maailmancup 23.1.2021


Miesten viesti 4 x 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Ranska1:14.25,8
2.Norja+0,8
3.Venäjä+50,8
4.Saksa+54,4
5.Italia+1.55,1
6.Itävalta+2.19,0
7.Suomi+2.30,9
8.Ukraina+2.36,9
9.Kanada+2.57,4
10.Slovenia+3.26,0


Naisten yhteislähtö 12.5 km

#UrheilijaTulos
1.Julia Simon (FRA)37.05,5
2.Hanna Öberg (SWE)+0,2
3.Lisa Theresa Hauser (AUT)+3,5
4.Franziska Preuss (GER)+9,0
5.Marketa Davidova (CZE)+17,6
6.Svetlana Mironova (RUS)+29,3
7.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+35,8
8.Tiril Eckhoff (NOR)+43,4
9.Anais Bescond (FRA)+55,7
10.Yuliia Dzhima (UKR)+56,6



IBU Cup Arber 22.1.2021


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Valeriia Vasnetcova (RUS)20.09,1 (0)
2.Aasne Skrede (NOR)+36,8 (1)
3.Lou Jeanmonnot (FRA)+50,0 (0)
4.Madeleine Phaneuf (USA)+53,4 (0)
5.Ella Halvarsson (SWE)+54,8 (0)
6.Emilie Ågheim Kalkenberg (NOR)+55,3 (1)
7.Sophie Chauveau (FRA)+55,8 (1)
8.Nadiia Bielkina (UKR)+58,0 (0)
9.Iryna Petrenko (UKR)+58,2 (0)
10.Juni Arnekleiv (NOR)+1.02,6 (0)
50.Nastassia Kinnunen (FIN)+2.08,3 (3)
58.Sanna Laari (FIN)+2.23,2 (1)
74.Kaisa Keränen (FIN)+2.58,3 (1)
80.Sanni Oikkonen (FIN)+3.10,8 (1)


Ampumahiihto, Anterselva 22.1.2021


Miesten normaalimatka 20 km

#UrheilijaTulos
1.Alexander Loginov (RUS)48.41,8 (0)
2.Sturla Holm Laegreid (NOR)+58,5 (2)
3.Quentin Fillon Maillet (FRA)+1.10,6 (2)
4.Lukas Hofer (ITA)+1.10,7 (2)
5.Anton Dudchenko (UKR)+1.10,9 (0)
6.Martin Ponsiluoma (SWE)+1.18,1 (2)
7.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+1.22,2 (2)
8.Simon Eder (AUT)+1.25,2 (1)
9.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+1.50,4 (2)
10.Johannes Thingnes Bø (NOR)+1.56,4 (4)

19. Tero Seppälä +2.45,6 (3)
64. Tero Harjula +6.06,8 (4)
66. Olli Hiidensalo +6.18,6 (5)

IBU Cup Arber 22.1.2021


Miehet pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Filip Andersen (NOR)25.31,2 (0)
2.Sivert Guttorm Bakken (NOR)+53,1 (0)
3.Philipp Nawrath (GER)+56,3 (2)
4.Mihail Usov (MDA)+1.00,4 (0)
5.Jules Burnotte (CAN)+1.15,0 (1)
6.Daniil Serokhvostov (RUS)+1.15,8 (1)
7.Vebjørn Sørum (NOR)+1.16,9 (1)
8.Endre Strømsheim (NOR)+1.22,0 (3)
9.Aleksander Fjeld Andersen (NOR)+1.32,0 (2)
10.Pavel Magazeev (MDA)+1.36,0 (3)
37.Joni Mustonen (FIN)+2.51,3 (3)
42.Heikki Laitinen (FIN)+3.04,2 (2)
108.Otto-Eemil Karvinen (FIN)+5.56,1 (7)
115.Juho Hökkä (FIN)+6.27,8 (2)


Anterselva, maailmancup 21.1.2021


Naisten normaalimatka

#UrheilijaTulos
1.Lisa Theresa Hauser (AUT)42.29,3 (1)
2.Yuliia Dzhima (UKR)+43,7 (0)
3.Anais Chevalier-Bouchet (FRA)+1.04,0 (1)
4.Dorothea Wierer (ITA)+1.15,1 (2)
5.Janina Hettich (GER)+1.23,9 (1)
6.Evgeniya Pavlova (RUS)+1.49,1 (2)
7.Svetlana Mironova (RUS)+1.51,3 (2)
8.Dzinara Alimbekava (BLR)+1.52,4 (2)
9.Uliana Kaisheva (RUS)+1.55,6 (2)
10.Dunja Zdouc (AUT)+2.28,0 (1)

58. Suvi Minkkinen +6.01 (6)
68. Venla Lehtonen +7.08,0 (5)
78. Erika Jänkä +8.21,0 (4)

IBU Cup Arber 20.1.2021


Naisten lyhyt normaalimatka 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tamara Steiner (AUT)36.56,8 (0)
2.Anna Weidel (GER)+12,3 (1)
3.Ekaterina Bekh (UKR)+38,5 (1)
4.Anna Magnusson (SWE)+40,8 (1)
5.Lena Repinc (SLO)+44,7 (1)
6.Stefanie Scherer (GER)+49,7 (1)
7.Vanessa Voigt (GER)+50,9 (0)
8.Franziska Hildebrand (GER)+1.19,9 (2)
9.Olga Moshchenkova (RUS)+1.24,3 (1)
10.Juliane Frühwirt (GER)+1.25,4 (1)
20.Nastassia Kinnunen (FIN)+2.03,4 (1)
56.Kaisa Keränen (FIN)+4.42,6 (1)
57.Sanna Laari (FIN)+4.44,8 (3)
111.Sanni Oikkonen (FIN)+11.55,5 (9)

Miesten lyhyt normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Endre Strømsheim (NOR)41.33,7 (1)
2.Philipp Nawrath (GER)+30,8 (2)
3.Aleksander Fjeld Andersen (NOR)+35,3 (2)
4.Said Karimulla Khalili (RUS)+43,7 (1)
5.Campbell Wright (NZL)+44,1 (1)
6.Bogdan Tsymbal (UKR)+58,4 (1)
7.Patrick Braunhofer (ITA)+1.14,9 (1)
8.Sivert Guttorm Bakken (NOR)+1.24,2 (3)
9.Filip Andersen (NOR)+1.29,1 (4)
10.Malte Stefansson (SWE)+1.38,4 (2)
58.Joni Mustonen (FIN)+5.13,8 (6)
80.Heikki Laitinen (FIN)+6.17,3 (5)
113.Juho Hökkä (FIN)+8.57,2 (7)



Oberhof maailmancup 17.1.2021


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Julia Simon (FRA)40.11,1 (3)
2.Franziska Preuss (GER)+3,9 (2)
3.Hanna Öberg (SWE)+11,7 (3)
4.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+13,0 (2)
5.Mona Brorsson (SWE)+14,9 (1)
6.Dorothea Wierer (ITA)+28,8 (2)
7.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+30,3 (4)
8.Tiril Eckhoff (NOR)+32,1 (4)
9.Justine Braisaz-Bouchet (FRA)+32,6 (4)
10.Marketa Davidova (CZE)+33,0 (3)



Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Tarjei Bø (NOR)37.41,9 (1)
2.Felix Leitner (AUT)+3,6 (0)
3.Benjamin Weger (SUI)+7,8 (0)
4.Lukas Hofer (ITA)+12,5 (2)
5.Simon Eder (AUT)+12,7 (0)
6.Matvey Eliseev (RUS)+20,1 (1)
7.Johannes Thingnes Bø (NOR)+27,4 (4)
8.Erik Lesser (GER)+31,4 (1)
9.Simon Desthieux (FRA)+31,9 (3)
10.Quentin Fillon Maillet (FRA)+36,4 (3)

IBU Cup Arber 16.1.2021


Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Filip Andersen (NOR)24.39,9 (0)
2.Philipp Nawrath (GER)+46,8 (1)
3.Sivert Guttorm Bakken (NOR)+49,0 (1)
4.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)+56,3 (2)
5.Daniele Cappellari (ITA)+57,8 (0)
6.Endre Strømsheim (NOR)+59,7 (3)
7.Said Karimulla Khalili (RUS)+1.00,6 (1)
8.Danilo Riethmüller (GER)+1.06,2 (0)
9.Niklas Hartweg (SUI)+1.06,4 (0)
10.Patrick Jakob (AUT)+1.25,1 (0)
30.Joni Mustonen (FIN)+2.16,9 (3)
44.Heikki Laitinen (FIN)+2.44,0 (2)
133.Juho Hökkä (FIN)+6.47,1 (4)

Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tatiana Akimova (RUS)22.58,1 (1)
2.Anastasia Shevchenko (RUS)+4,0 (1)
3.Camille Bened (FRA)+5,4 (0)
4.Alina Stremous (MDA)+7,6 (0)
5.Tilda Johansson (SWE)+23,9 (0)
6.Sara Andersson (SWE)+29,0 (1)
7.Marion Deigentesch (GER)+30,9 (1)
8.Aasne Skrede (NOR)+31,0 (2)
9.Elisabeth Högberg (SWE)+33,2 (2)
10.Franziska Hildebrand (GER)+33,2 (1)
30.Nastassia Kinnunen (FIN)+1.07,3 (2)
65.Sanna Laari (FIN)+2.11,6 (0)
109.Kaisa Keränen (FIN)+4.36,9 (3)
125.Sanni Oikkonen (FIN)+7.37,0 (7)



Oberhof, maailmancup 16.1.2021


Naisten viesti 4 x 6 km

#UrheilijaTulos
1.Saksa+1.14.31,5
2.Valko-Venäjä+17,4
3.Ruotsi+35,7
4.Venäjä+42,5
5.Ranska+1.48,2
6.Tsekki+2.01,4
7.Norja+2.45,5
8.Ukraina+2.52,9
9.Itävalta+3.10,7
10.Sveitsi+3.17,1

13. Suomi

Oberhof, maailmancup 15.1.2021


Miehet 4x7,5 km

#MaaTulos
1.Ranska1:22.28,0
2.Norja+4,8
3.Italia+1.06
4.Venäjä+1.55,3
5.Saksa+2.06,4
6.Ukraina+2.31,8
7.Ruotsi+2.59,6
8.Kanada+3.05,3
9.Sveitsi+3.17,1
10.Suomi+3.32,9

Oberhof, maailmancup 14.1.2021


Naisten sprintti 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)22.33,8 (1)
2.Dorothea Wierer (ITA)+9,3 (0)
3.Lisa Theresa Hauser (AUT)+12,6 (0)
4.Justine Braisaz-Bouchet (FRA)+19,4 (0)
5.Anais Chevalier-Bouchet (FRA)+23,5 (1)
6.Franziska Preuss (GER)+33,5 (1)
7.Hanna Öberg (SWE)+38,2 (1)
8.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+40,4 (2)

37. Mari Eder +1.43,0 (2)
56. Suvi Minkkinen +2.09,2 (1)
70. Erika Jänkä +2.29,4 (2)

IBU Cup Arber 14.1.2021


Miesten sprintti 10 km

#UrheilijaTulos
1.Aleksander Fjeld Andersen (NOR)24.58,1
2.Filip Andersen (NOR)+11,9
3.Sivert Guttorm Bakken (NOR)+18,8
4.Daniele Cappellari (ITA)+28,8
5.Said Karimulla Khalili (RUS)+37,7
6.Semen Suchilov (RUS)+40,6
7.Giuseppe Montello (ITA)+47,2
8.Eric Perrot (FRA)+47,8
9.Malte Stefansson (SWE)+51,1
10.Daniil Serokhvostov (RUS)+53,4

37. Heikki Latinen +1.58,6
51. Joni Mustonen +2.22,9
86. Juho Hökkä +3.37,0

Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tatiana Akimova (RUS)22.30,7 (1)
2.Valeriia Vasnetcova (RUS)+9,8 (2)
3.Anastasia Shevchenko (RUS)+23,0 (1)
4.Marion Deigentesch (GER)+27,1 (1)
5.Lou Jeanmonnot (FRA)+27,2 (1)
6.Gilonne Guigonnat (FRA)+29,0 (0)
7.Anna Kryvonos (UKR)+33,2 (0)
8.Ella Halvarsson (SWE)+41,2 (0)
9.Tamara Voronina (RUS)+42,9 (1)
10.Tilda Johansson (SWE)+48,4 (2)
28.Nastassia Kinnunen (FIN)+1.22,2 (3)
61.Sanna Laari (FIN)+2.17,6 (2)
111.Sanni Oikkonen (FIN)+4.37,4 (3)
112.Kaisa Keränen (FIN)+4.41,5 (5)


Oberhof, maailmancup 13.1.2021


Miesten sprintti 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)24.43,6 (0)
2.Sturla Holm Laegreid (NOR)+12,4 (0)
3.Arnd Peiffer (GER)+27,9 (0)
4.Erik Lesser (GER)+30,6 (0)
5.Johannes Dale (NOR)+38,3 (1)
6.Lukas Hofer (ITA)+40,7 (2)
7.Dmytro Pidruchnyi (UKR)+45,5 (1)
8.Quentin Fillon Maillet (FRA)+46,3 (1)
9.Martin Ponsiluoma (SWE)+46,9 (2)
10.Matvey Eliseev (RUS)+47,5 (0)

31. Tero Seppälä +1.51,2 (2)
45. Tuomas Harjula +2.09,0 (0)
62. Jaakko Ranta +2.45,1 (2)

Oberhof maailmancup 10.1.2021


Parisekaviesti

#JoukkueAika
1.Ranska39.04,8
2.Ruotsi+38,7
3.Norja+43,9
4.Saksa+1.02,0
5.Valko-Venäjä+1.13,8
6.Kanada+1.17,6
7.Italia+1.36,3
8.Itävalta+1.51,6
-SuomiLAPPED


Sekaviesti

#JoukkueAika
1.Venäjä1:08.21,7
2.Norja+0,7
3.Ranska+12,1
4.Valko-Venäjä+50,3
5.Saksa+1.06,0
6.Sveitsi+1.29,4
7.Italia+1.58,8
8.Suomi+1.59,7


Oberhof maailmancup 9.1.2021


Miesten takaa-ajo 15 km

#UrheilijaTulos
1.Sturla Holm Laegreid (NOR)36.01,8 (2)
2.Johannes Dale (NOR)+15,6 (2)
3.Tarjei Bø (NOR)+25,4 (3)
4.Fabien Claude (FRA)+30,7 (2)
5.Lukas Hofer (ITA)+36,4 (4)
6.Jakov Fak (SLO)+41,2 (1)
7.Sebastian Samuelsson (SWE)+45,4 (2)
8.Johannes Thingnes Bø (NOR)+46,1 (7)
9.Simon Desthieux (FRA)+46,5 (3)
10.Arnd Peiffer (GER)+51,4 (0)
41.Tero Seppälä (FIN)+3.23,3 (4)
50.Tuomas Harjula (FIN)+4.38,8 (2)


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)32.30,9 (1)
2.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+0,5 (0)
3.Lisa Theresa Hauser (AUT)+43,0 (1)
4.Svetlana Mironova (RUS)+1.11,2 (2)
5.Anais Chevalier-Bouchet (FRA)+1.20,8 (2)
6.Monika Hojnisz-Starega (POL)+1.21,4 (1)
7.Dorothea Wierer (ITA)+1.23,1 (0)
8.Hanna Öberg (SWE)+1.36,3 (4)
9.Elena Kruchinkina (BLR)+1.36,4 (2)
10.Linn Persson (SWE)+1.41,4 (1)

34. Mari Eder (FIN) +3.49,7 (2)

Oberhof 8.1.2021


Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)25.12,0 (1)
2.Tarjei Bø (NOR)+10,8 (0)
3.Sturla Holm Laegreid (NOR)+21,6 (0)
4.Lukas Hofer (ITA)+32,4 (1)
5.Johannes Dale (NOR)+35,2 (1)
6.Martin Ponsiluoma (SWE)+52,0 (2)
7.Simon Desthieux (FRA)+54,2 (1)
8.Fabien Claude (FRA)+56,0 (1)

46. Tero Seppälä +2.09,4 (3)
53. Tuomas Harjula +2.23,8 (1)
92. Olli Hiidensalo +4.10,4 (5)

Oberhof maailmancup 8.1.2021


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)23.54,0 (0)
2.Hanna Öberg (SWE)+29,6 (0)
3.Lisa Theresa Hauser (AUT)+40,2 (1)
4.Julia Simon (FRA)+44,3 (2)
5.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+52,6 (2)
6.Evgeniya Pavlova (RUS)+59,1 (0)
7.Marketa Davidova (CZE)+59,7 (1)
8.Elena Kruchinkina (BLR)+1.00,9 (2)
9.Justine Braisaz-Bouchet (FRA)+1.09,1 (1)
10.Anais Chevalier-Bouchet (FRA)+1.09,9 (2)
-----------------
55.Mari Eder (FIN)+2.44,2 (4)
60.Erika Jänkä (FIN)+2.51,3 (1)
72.Venla Lehtonen (FIN)+3.18,7 (1)
75.Suvi Minkkinen (FIN)+3.27,2 (2)


Hochfilzen maailmancup 20.12.2020


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland (NOR)34:05,4 (1)
2.Tiril Eckhoff (NOR)+14,0 (1)
3.Dorothea Wierer (ITA)+26,9 (1)
4.Marketa Davidova (CZE)+33,0 (1)
5.Denise Herrmann (GER)+36,6 (2)
6.Elvira Öberg (SWE)+42,4 (2)
7.Julia Simon (FRA)+47,8 (3)
8.Lisa Theresa Hauser (AUT)+49,2 (3)
9.Franziska Preuss (GER)+49,2 (3)
10.Janina Hettich (GER)+56,5 (0)


Miehet yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Arnd Peiffer (GER)35.53,3 (0)
2.Martin Ponsiluoma (SWE)+1,3 (1)
3.Tarjei Bø (NOR)+9,3 (1)
4.Benedikt Doll (GER)+11,7 (1)
5.Emilien Jacquelin (FRA)+22,4 (2)
6.Sturla Holm Laegreid (NOR)+25,0 (1)
7.Johannes Thingnes Bø (NOR)+25,9 (3)
8.Sebastian Samuelsson (SWE)+29,3 (2)
9.Quinton Fillon Maillet (FRA)+32,4 (2)
10.Alexander Loginov (RUS)+32,8 (2)


Hochfilzen 19.12.2020


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)28.24,8 (1)
2.Hanna Öberg (SWE)+22,5 (2)
3.Elvira Öberg (SWE)+27,6 (2)
4.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+28,2 (2)
5.Dorothea Wierer (ITA)+42,2 (1)
6.Franziska Preuss (GER)+49,4 (2)
7.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+1.03,5 (4)
8.Linn Persson (SWE)+1.04,3 (2)
9.Denise Herrmann (GER)+1.13,7 (2)
10.Emma Lunder (CAN)+1.23,6 (1)

25. Suvi Minkkinen +2.28,9 (1)

Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Sturla Holm Laegreid (NOR)31.14,9
2.Emilien Jacquelin (FRA)+8,5
3.Johannes Thingnes Bø (NOR)+8,9
4.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+13,0
5.Martin Ponsiluoma (SWE)+15,7
6.Johannes Dale (NOR)+38,6
7.Tarjei Bø (NOR)+41,0
8.Quentin Fillon Maillet (FRA)+1.08,3
9.Simon Eder (AUT)+1.10,0
10.Jakov Fak (SLO)+1.15,9

44. Tero Seppälä +3.38,9 (6)

Hochfilzen 18.12.2020


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)19.38,0 (1)
2.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+7,6 (0)
3.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+24,6 (1)
4.Franziska Preuss (GER)+25,1 (1)
5.Elvira Öberg (SWE)+27,4 (1)
6.Hanna Öberg (SWE)+29,4 (1)
7.Elena Kruchinkina (BLR)+39,8 (0)
8.Linn Persson (SWE)+46,3 (1)
9.Clare Egan (USA)+46,4 (1)
10.Dorothea Wierer (ITA)+47,3 (1)

44. Suvi Minkkinen (FIN) +1.44,3 (1)
78. Mari Eder (FIN) +2.40,7 (4)
84. Venla Lehtonen (FIN) +2.54,1 (2)

Hochfilzen 17.12.2020


Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Sturla Holm Laegreid (NOR)23.04,9 (0)
2.Johannes Dale (NOR)+7,9 (0)
3.Johannes Thingnes Bø (NOR)+19,9 (2)
4.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+42,5 (1)
5.Sebastian Samuelsson (SWE)+44,9 (0)
6.Dmytro Pidruchnyi (UKR)+51,3 (0)
7.Quentin Fillon Maillet (FRA)+52,3 (1)
8.Emilien Jacquelin (FRA)+56,1 (1)
9.Martin Ponsiluoma (SWE)+58,0 (1)
10.Julian Eberhard (AUT)+1.01,9 (1)

31. Tero Seppälä +1.51,0 (1)
41. Tuomas Harjula +2.03,6 (2)
66. Olli Hiidensalo +2.47,6 (2)

Hochfilzen 13.12.2020


Miesten viesti

#MaaTulos
1.Ruotsi1:16.31,5
2.Norja+5,7
3.Saksa+44,1
4.Venäjä+1.13,5
5.Tsekki+1.35,1
6.Ranska+1.51,3
7.Itävalta+1.56,2
8.Italia+2.04,2
9.Sveitsi+2.24,2
10.Suomi+2.35,0


Naiset takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Marte Olsbu Røiseland (NOR)29.04,6 (2)
2.Dzinara Alimbekava (BLR)+13.9 (0)
3.Julia Simon (FRA)+17,8 (3)
4.Hanna Öberg (SWE)+21,4 (0)
5.Karoline Knotten (NOR)+52,6 (0)
6.Dorothea Wierer (ITA)+1.04,9 (2)
7.Elvira Öberg (SWE)+1.11,8 (3)
8.Franziska Preuss (GER)+1.13,9 (3)
9.Marketa Davidova (CZE)+1.22,0 (3)
10.Lisa Theresa Hauser (AUT)+1.31,6 (3)

21. Mari Eder (FIN) +2.09,2 (3)
33. Suvi Minkkinen (FIN) +3.40,9 (3)

Hochfilzen 12.12.2020


Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Quentin Fillon Maillet (FRA)32.38,7
2.Emilien Jacquelin (FRA)+25,5
3.Johannes Dale (NOR)+49,5
4.Johannes Thingnes Bø (NOR)+58,0
5.Fabien Claude (FRA)+1.10,2
6.Sturla Holm Laegreid (NOR)+1.18,1
7.Tarjei Bø (NOR)+1.21,6
8.Simon Eder (AUT)+1.22,0

26. Tero Seppälä (FIN) +2.33,7 (4)
38. Olli Hiidensalo (FIN) +4.19,5 (6)
52. Jaakko Ranta (FIN) +5.23,5 (5)

Naisten viesti 4 x 7,5 km

#MaaTulos
1.Norja1:08.04,3
2.Ranska+24,5
3.Ruotsi+32,5
4.Saksa+32,7
5.Italia+37,1
6.Itävalta+1.12,9
7.Ukraina+1.13,3
8.Venäjä+1.51,0

14. Suomi +3.53,5

Hochfilzen 11.12.2020


Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Dale (NOR)23.32,5 (0)
2.Quentin Fillon Maillet (FRA)+17,1 (0)
3.Fabien Claude (FRA)+29,0 (1)
4.Johannes Thingnes Bø (NOR)+41,2 (1)
5.Sebastian Samuelsson (SWE)+44,3 (0)
6.Emilien Jacquelin (FRA)+45,7 (2)
7.Vetle Sjaastad Christiansen (NOR)+51,1 (1)
8.Benedikt Doll (GER)+51,7 (1)
9.Sturla Holm Laegreid (NOR)+56,3 (1)
10.Erik Lesser (GER)+1.00,0 (1)

16. Tero Seppälä +1.18,2 (1)
18. Olli Hiidensalo +1.21,2 (1)


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Dzinara Alimbekava (BLR)20.12,3 (0)
2.Tiril Eckhoff (NOR)+8,5 (1)
3.Franziska Preuss (GER)+9,9 (1)
4.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+16,9 (1)
5.Marketa Davidova (CZE)+19,4 (1)
6.Julia Simon (FRA)+20,1 (2)
7.Lisa Vittozzi (ITA)+22,3 (0)
8.Dorothea Wierer (ITA)+25,6 (1)
9.Lisa Theresa Hauser (AUT)+34,1 (1)
10.Clare Egan (USA)+35,7 (1)

15. Mari Eder (FIN) +48,5 (1)
56. Suvi Minkkinen (FIN) +2.00,9 (2)
63. Venla Lehtonen (FIN) +2.21,5 (1)
70. Erika Jänkä (FIN) +2.22,3 (1)

Kontiolahti 6.12.2020


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)31.05,9 (0)
2.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+21,5 (2)
3.Hanna Öberg (SWE)+35,4 (3)
4.Dzinara Alimbekava (BLR)+55,0 (2)
5.Johanna Skottheim (SWE)+56,3 (0)
6.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+1.03,8 (2)
7.Franziska Preuss (GER)+1.08,6 (2)
8.Elvira Öberg (SWE)+1.19,3 (4)
9.Emma Lunder (CAN)+1.30,3 (1)
10.Justine Braisaz-Bouchet (FRA)+1.38,6 (2)


Miesten viesti 4x7,5 km

#MaaTulos
1.Norja1:16.21,0
2.Ruotsi+39,2
3.Saksa+51,7
4.Venäjä+1.08,0
5.Italia+1.37,0
6.Itävalta+1.46,9

12. Suomi +3.51,6

Kontiolahti maailmancup 5.12.2020


Naisten viesti 4x6 km

#MaaTulos
1.Ruotsi1:12.44,5
2.Ranska+9,6
3.Saksa+43,9
4.Venäjä+2.31,3
5.Ukraina+2.39,9
6.Italia+2.46,4



Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Sebastian Samuelsson (SWE)32.26,7 (1)
2.Fabien Claude (FRA)+15,8 (3)
3.Johannes Thingnes Bø (NOR)+19,5 (3)
4.Strula Holm Laegreid (NOR)+23,9 (1)
5.Benedikt Doll (GER)+27,9 (2)
6.Jakov Fak (SLO)+37,3 (1)
7.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+42,0 (2)
8.Emilien Jacquelin (FRA)+44,8 (2)
9.Johannes Dale (NOR)+48,7 (3)
10.Quinton Fillon Maillet (FRA)+51,4 (2)

37. Tero Seppälä (FIN) +2.45,9 (5)
56. Olli Hiidensalo (FIN) +4.55,1 (7)

Kontiolahti, maailmancup 3.12.2020


Naiset, pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Hanna Öberg (SWE)21.11,5 (0)
2.Anais Chevalier-Bouchet (FRA)+9,6 (0)
3.Elvira Öberg (SWE)+27,9 (1)
4.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+33,8 (1)
5.Denise Herrmann (GER)+47,6 (1)
6.Marketa Davidova (CZE)+48,1 (1)
7.Dzinara Alimbekava (BLR)+50,0 (1)
8.Tiril Eckhoff (NOR)+1.00,8 (2)
9.Valj Semerenko (UKR)+1.01,5 (0)
10.Svetlana Mironova (RUS)+1.03,7 (1)

71. Suvi Minkkinen (FIN) +3.01,3 (2)
75. Erika Jänkä (FIN) +3.09,5 (2)
85. Sanna Laari (FIN) +3.44,2 (3)
93. Mari Eder (FIN) +4.05,7 (4)

Miehet, pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tarjei Bø (NOR)24.03,7 (0)
2.Arnd Peiffer (GER)+13,9 (0)
3.Johannes Thingnes Bø (NOR)+29,4 (1)
4.Benjamin Weger (SUI)+35,9 (0)
5.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+44,0 (0)
6.Jakov Fak (SLO)+45,3 (0)
7.Johannes Dale (NOR)+50,8 (1)
8.Benedikt Doll (GER)+50,9 (1)

31. Tero Seppälä +1.27,2 (1)
57. Olli Hiidensalo +2.23,1 (2)
76. Tero Harjula +2.58,5 (1)

Kontiolahti 29.11.2020


Naiset pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Hanna Öberg (SWE)21.01,4
2.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+23,9
3.Karoline Knotten (NOR)+37,8
4.Johanna Skottheim (SWE)+44,1
5.Mona Brorsson (SWE)+50,1
6.Dzinara Alimbekava (BLR)+52,5
7.Tuuli Tomingas (EST)+56,0
8.Anais Chevalier (FRA)+56,4
9.Maren Hammerschmidt (GER)+58,7
10.Olena Pidhrushna (UKR)+1.07,4

54. Mari Eder +2.16,1 (3)
78. Suvi Minkkinen +3.02,3 (2)
84. Sanna Laari +3.12,9 (2)
100. Erika Jänkä +4.47,2 (4)

Miesten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)23.53,0 (0)
2.Sebastian Samuelsson (SWE)+44,1 (1)
3.Martin Ponsiluoma (SWE)+47,9 (1)
4.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+51,9 (1)
5.Jakov Fak (SLO)+53,1 (0)
6.Quentin Fillon Maillet (FRA)+1.01,3 (0)
7.Arnd Peiffer (GER)+1.03,1 (1)
8.Emilien Jacquelin (FRA)+1.05,1 (2)
9.Erik Lesser (GER)+1.09,4 (1)
10.Ondrej Moravec (CZE)+1.12,6 (0)

41. Tero Seppälä (FIN) +2.27,9 (3)
42. Olli Hiidensalo (FIN) +2.29,5 (1)
54. Tuomas Harjula (FIN) +2.50,1 (1)

Kontiolahti 28.11.2020


Naisten normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Dorothea Wierer (ITA)44.00,9 (0)
2.Denise Herrmann (GER)+0,8 (1)
3.Johanna Skottheim (SWE)+24,1 (0)
4.Elvira Öberg (SWE)+34,1 (1)
5.Linn Persson (SWE)+36,8 (0)
6.Anais Bescond (FRA)+1.18,5 (1)
7.Hanna Öberg (SWE)+1.23,7 (2)
8.Dzinara Alimbekava (BLR)+1.50,0 (2)
9.Anais Chevalier-Bouchet (FRA)+1.52,0 (2)
10.Yuliia Dzhima (UKR)+1.54,8 (0)

32. Mari Eder (FIN) +3.35,4 (3)
69. Suvi Minkkinen (FIN) +6.29,1 (4)
DNF Erika Jänkä (FIN)

Kontiolahti, 28.11.2020


Miesten 20 km

#UrheilijaTulos
1.Sturla Holm Laegreid (NOR)48.57,0 (0)
2.Johannes Thingnes Bø (NOR)+19,6 (1)
3.Erik Lesser (GER)+1.03,6 (1)
4.Quentin Fillon Maillet (FRA)+1.05,9 (1)
5.Ondrej Moravec (CZE)+1.06,9 (0)
6.Sebastian Samuelsson (SWE)+1.31,8 (2)
7.Jakov Fak (SLO)+1.32,0 (1)
8.Emilien Jacquelin (FRA)+2.02,1 (2)

14. Tuomas Harjula 2.47,1 (1)
60. Tero Seppälä +6.26,6 (5)
66. Jaakko Ranta +6.56,4 (3)

Idre 15.11.2020


Naisten lyhyt normaalimatka 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Hanna Öberg (SWE)38.34,0 (1)
2.Elvira Öberg (SWE)+1.16,2 (3)
3.Tuuli Tomingas (EST)+1.18,3 (3)
4.Mona Brorsson (SWE)+1.29,8 (3)
5.Ella Halvarsson (SWE)+2.39,8 (2)
6.Linn Persson (SWE)+2.40,6 (4)
7.Kadri Lehtla (EST)+2.49,6 (3)
8.Marketa Davidova (CZE)+3.41,2 (7)
9.Amanda Lightfoot (GBR)+3.46,7 (1)
10.Ingela Andersson (SWE)+3.58,0 (5)


Sakosta 45 sekunnin aikarangaistus. Stina Nilsson ampui 10 ohilaukausta ja sijoittui 27:nneksi 6.49 kärjestä jääneenä.

Kontiolahti GP 15.11.2020


Naisten lyh. normaalimatka 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Suvi Minkkinen (FIN)38.06,4 (3)
2.Monika Hojnisz (POL)+19,8 (2)
3.Karolina Piton (POL)+1.37,9 (3)
4.Venla Lehtonen (FIN)+1.39,1 (3)
5.Saana Lahdelma (FIN)+3.37,2 (2)
6.Natalia Tomaszewska (POL)+3.57,4 (3)
7.Sanna Laari (FIN)+4.06,9 (6)
8.Johanna Isojärvi (FIN)+4.12,0 (2)
9.Kaisa Keränen (FIN)+4.17,5 (4)
10.Nastassia Kinnunen (FIN)+4.36,2 (8)


Sakko 45 sekuntia.

Kontiolahti GP 15.11.2020


Miesten lyh. normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Jaakko Ranta (FIN)38.03,9 (2)
2.Olli Hiidensalo (FIN)+1.13,3 (4)
3.Lauri Peltoniemi (FIN)+1.45,6 (1)
4.Grzegorz Guzik (POL)+1.52,4 (3)
5.Heikki Laitinen (FIN)+2.16,0 (4)
6.Wojtek Skorusa (POL)+2.24,0 (2)
7.Otto Ruusunen (FIN)+4.32,6 (5)
8.Otto Invenius (FIN)+4.41,2 (6)
9.Patrik Kuutinen (FIN)+4.45,2 (5)
10.Andrzej Nedza-Kubiniec (POL)+4.45,6 (6)


Sakko 45 sekuntia.

Idre 15.11.2020


Miesten lyhennetty normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Sebastian Samuelsson (SWE)39.48,7 (3)
2.Tomas Mikyska (CZE)+30,6 (1)
3.Jesper Nelin (SWE)+1.39,6 (5)
4.Tobias Arwidson (SWE)+1.43,7 (2)
5.Ondrej Moravec (CZE)+1.53,2 (4)
6.Milan Zemlicka (CZE)+1.54,7 (3)
7.Peppe Femling (SWE)+2.35,2 (4)
8.Alenksandrs Partijuks (LAT)+2.41,3 (2)
9.Martin Ponsiluoma (SWE)+2.59,8 (7)
10.Oskar Brandt (SWE)+3.25,9 (6)


Sakko 45 sekuntia.

Idre 14.11.2020


Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Hanna Öberg (SWE)23.35,0 (0)
2.Johanna Skottheim (SWE)23.52,7 (0)
3.Marketa Davidova (CZE)24.09,6 (2)
4.Elvira Öberg (SWE)24.29,2 (2)
5.Mona Brorsson (SWE)24.33,9 (1)
6.Tuuli Tomingas (EST)24.42,1 (1)
7.Lucie Charvatova (CZE)24.59,2 (3)
8.Ingela Andersson (SWE)25.02,7 (1)
9.Baiba Bendika (LAT)25.05,0 (2)
10.Elisabeth Högberg (SWE)25.05,0 (3)
11.Stina Nilsson (SWE)25.23,6 (3)

Kyseessä oli aiemmin maastohiihdossa menestyneen Stina Nilssonin avauskilpailu ampumahiihdon puolella.


Miesten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Sebastian Samuelsson (SWE)25.34,2 (1)
2.Jesper Nelin (SWE)+1,1 (1)
3.Ondrej Moravec (CZE)+13,6 (0)
4.Malte Stefansson (SWE)+24,6 (2)
5.Tomas Mikyska (CZE)+31,5 (0)
6.Martin Ponsiluoma (SWE)+34,5 (1)
7.Michal Krcmar (CZE)+1.11,9 (2)
8.Torstein Stenersen (SWE)+1.17,1 (2)
9.Antonio Flore Raul (ROM)+1.19,1 (1)
10.Simon Hallström (SWE)+1.23,5 (4)

Kontiolahti maailmancup 14.3.2020


Naiset takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Julia Simon (FRA)30.43,5
2.Selina Gasparin (SUI)+17,3
3.Lisa Vittozzi (ITA)+20,9
4.Kaisa Mäkäräinen (FIN)+28,2
5.Monika Hojnisz-Starega (POL)+39,8
6.Mona Brorsson (SWE)+42,8
7.Johanna Skottheim (SWE)+44,4
8.Marketa Davidova (CZE)+50,8
9.Franziska Preuss (GER)+56,7
10.Tiril Eckhoff (NOR)+57,2



Miehet takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Martin Fourcade (FRA)31.25,4
2.Quentin Fillon Maillet (FRA)+2,9
3.Emilien Jacquelin (FRA)+4,5
4.Johannes Thingnes Bø (NOR)+8,3
5.Arnd Peiffer (GER)+14,1
6.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+15,6
7.Alexander Loginov (RUS)+24,0
8.Martin Ponsiluoma (SWE)+29,8
9.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+36,5
10.Lukas Hofer (ITA)+42,0

31. Tero Seppälä +2.53,7

Kontiolahti, maailmancup 13.3.2020


Naiset pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Denise Herrmann (GER)20.00,5
2.Franziska Preuss (GER)+20,1
3.Tiril Eckhoff (NOR)+32,3
4.Lisa Vittozzi (ITA)+37,1
5.Marketa Davidova (CZE)+42,5
6.Monika Hojnisz-Starega (POL)+47,3
7.Larisa Kuklina (RUS)+47,9
8.Celia Chevalier (FRA)+51,5

18. Kaisa Mäkäräinen (3) +1.17,7
35. Suvi Minkkinen (1) +1.48,7
47. Mari Eder (3) +2.02,6

IBU Cup Minsk-Raubichi 4.-6.3.2020


Naisten yhteislähtö 12 km

#UrheilijaTulos
1.Stefanie Scherer (GER)32.29,7 (0)
2.Victoria Slivko (RUS)+26,3 (1)
3.Caroline Colombo (FRA)+37,9 (2)
4.Gilonne Guigonnat (FRA)+38,0 (1)
5.Maren Hammerschmidt (GER)+38,1 (2)
6.Polina Shevnina (RUS)+47,7 (0)
7.Aasne Skrede (NOR)+1.13,3 (3)
8.Vanessa Voigt (GER)+1.16,4 (2)
9.Emma Nilsson (SWE)+1.16,9 (3)
10.Ingela Andersson (SWE)+1.17,1 (4)


Miesten yhteislähtö 15 km 6.3.

#UrheilijaTulos
1.Sivert Guttorm Bakken (NOR)38.26,8 (1)
2.Lars Helge Birkeland (NOR)+20,5 (2)
3.Vasilii Tomshin (RUS)+34,1 (2)
4.Kirill Streltsov (RUS)+41,4 (2)
5.Endre Strømsheim (NOR)+1.02,3 (4)
6.Sindre Pettersen (NOR)+1.02,9 (5)
7.Anton Babikov (RUS)+1.05,8 (2)
8.Justus Strelow (GER)+1.26,4 (1)
9.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)+1.29,8 (4)
10.Nikolaus Leitinger (AUT)+1.30,6 (3)


Naisten pikakisa 7,5 km 5.3.

#UrheilijaTulos
1.Ingela Andersson (SWE)20.40,9 (0)
2.Caroline Colombo (FRA)+4,5 (0)
3.Ekaterina Glazyrina (RUS)+4,7 (0)
4.Aasne Skrede (NOR)+8,3 (0)
5.Stefanie Scherer (GER)+8,4 (0)
6.Elisabeth Högberg (SWE)+43,9 (1)
7.Susanna Meinen (SUI)+45,9 (1)
8.Anna Weidel (GER)+51,3 (0)
9.Vanessa Voigt (GER)+57,0 (1)
10.Victoria Slivko (RUS)+57,5 (2)


Miesten pikakisa 10 km 5.3.

#UrheilijaTulos
1.Sivert Guttorm Bakken (NOR)25.49,2 (1)
2.Lars Helge Birkeland (NOR)+21,3 (0)
3.Emilien Claude (FRA)+25,8 (0)
4.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)+27,2 (1)
5.Martin Perrillat Bottonet (FRA)+28,9 (0)
6.Pavel Magazeev (MDA)+36,7 (1)
7.Sindre Pettersen (NOR)+37,3 (3)
8.Lucas Fratzscher (GER)+42,5 (1)
9.Kirill Streltsov (RUS)+46,4 (1)
10.Vasilii Tomshin (RUS)+49,0 (1)


Naisten pikakisa 7,5 km 4.3.

#UrheilijaTulos
1.Elisabeth Högberg (SWE)21.42,7 (0)
2.Stefanie Scherer (GER)+28,7 (0)
3.Aasne Skrede (NOR)+29,8 (0)
4.Vanessa Voigt (GER)+33,8 (0)
5.Maren Hammerschmidt (GER)+44,6 (1)
6.Caroline Colombo (FRA)+45,9 (1)
7.Emma Nilsson (SWE)+1.01,9 (0)
8.Gilonne Guigonnat (FRA)+1.03,9 (0)
9.Lyudmila Akhatova (KAZ)+1.05,0 (0)
10.Valeriia Vasnetcova (RUS)+1.15,8 (1)


Miesten pikakisa 10 km 4.3.

#UrheilijaTulos
1.Sivert Guttorm Bakken (NOR)27.56,2 (1)
2.Maksim Varabei (BLR)+5,2 (1)
3.Endre Strømsheim (NOR)+34,5 (1)
4.Martin Perrillat Bottonet (FRA)+43,6 (1)
5.Pavel Magazeev (MDA)+44,4 (0)
6.Sindre Pettersen (NOR)+1.07,0 (3)
7.Vasilii Tomshin (RUS)+1.08,1 (2)
8.Emilien Claude (FRA)+1.10,9 (1)
9.Taras Lesiuk (UKR)+1.11,2 (0)
10.Lucas Fratzscher (GER)+1.15,4 (2)


Kontiolahti maailmancup 12.3.2020


Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)18.40,9 (0)
2.Martin Fourcade (FRA)+21,1 (0)
3.Emilien Jacquelin (FRA)+22,3 (0)
4.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+30,6 (0)
5.Tarjei Bø (NOR)+34,0 (0)
6.Benedikt Doll (GER)+34,1 (1)
7.Quentin Fillon Maillet (FRA)+39,7 (0)
8.Simon Desthieux (FRA)+40,8 (0)
9.Arnd Peiffer (GER)+48,4 (0)
10.Sturla Holm Lägreid (NOR)+51,9 (0)

43. Tero Seppälä (FIN) +1.56,1 (2)
78. Olli Hiidensalo (FIN) +3.44,9 (3)
93. Jaakko Ranta (FIN) +3.03,0 (1)



Suomen ampumahiihtomaajoukkue 2020-2021


Suomen ampumahiihdon maajoukkueen valmennusryhmät kaudelle 2019-2020 valittiin 8.5.2020. A-maajoukkueeseen valittiin kahdeksan urheilijaa (viisi naista, kolme miestä).

Joukosta puuttuvat huikean kansainvälisen uransa viime kauteen päättänyt Kaisa Mäkäräinen ja suomalaisen miesampumahiihdon selkeä ykkösnimi Tero Seppälä, joka ei ole päässyt yhteisymmärrykseen liiton kanssa maajoukkuesopimuksen ehdoista.

Haastajaryhmään nimettiin neljä naista ja neljä miestä.

A-maajoukkue

NaisetMiehet
Mari Eder, Enon Kisa-PojatOlli Hiidensalo, Lahden Hiihtoseura
Erika Jänkä, Ahveniston AmpumahiihtäjätTuukka Invenius, Soisalon Ampumahiihtäjät
Venla Lehtonen, Imatran UrheilijatJaakko Ranta, Tuusulan Voima-Veikot
Suvi Minkkinen, Joutsan Pommi 
Heidi Nikkinen, Kouvolan Hiihtoseura 

Valmennus: päävalmentaja Jonne Kähkönen, Aku Moilanen

Haastaja-ryhmä

NaisetMiehet
Sofia Joronen, Seinäjoen HiihtoseuraTuomas Harjula, Tuusulan Voima-Veikot
Kaisa Keränen, Ahveniston AmpumahiihtäjätJuho Hökkä, Oulun Hiihtoseura
Heidi Kuuttinen, Närpes Kraft SkidföreningOtto-Eemil Karvinen, Kontiolahden Urheilijat
Sanna Markkanen, Leppävirran ViriJoni Mustonen, Kontiolahden Urheilijat

Valmennus: Vuokatin OVK-ympäristön valmennustiimi (nimetään myöhemmin)


Televisiointi 2020-2021


Ampumahiihdon maailmancupin televisioi tänäkin vuonna YLE ja Eurosport, joiden molempien kanavilta näet kaikki ampumahiihdon lähetykset. Voit katsoa myös ampumahiihto lähetykset ilmaiseksi netissä, joko YLE Areenan tai Eurosport Playerin kautta.

YLE Areena on maksuton ja sen lähetykset toimivat ilmaiseksi kaikille suomalaisille katsojille. Eurosport Player maksaa sen sijaan 6,99€ kuukaudessa, mutta saat näkyviisi hurjan määrän muutakin urheilua.

Ampumahiihto säännöt & kilpailumuodot


Ampumahiihdossa on pieni määrä omia mielenkiintoisia sääntöjään, mutta jo nopeasti penkkiurheilija pääsee lajin saloihin periksi. Laji on varsin mielenkiintoinen, mikä käy ilmi myös alta olevalta ampumahiihdon esittelyvideolta (Procam tuotanto Oy / Olli Kangas.)

Videon alta löydät myös Etusuoran tarkan opastuksen yleisimpiin kysymyksiin ampumahiihdosta.



Ampumahiihtoase


Ampumahiihto aseena käytetään pienoiskivääriä, mitä kannetaan koko kilpailun ajan selässä. Juniorisarjoissa asetta ei kanneta mukana, vaan se odottaa koko ajan ampumapaikalla. Aseissa käytetään diopteritähtäimiä. Optisia tähtäimiä ei sallita.

Aseen lippaaseen mahtuu viisi patruunaa, sama määrä, mitä tauluja tulee pudottaa. Mikäli kilpailija ei saa pudotettua tauluja, seuraa jokaisesta ohilaukauksesta joko sakkokierros tai aikasakko. Viestikilpailuissa on lisäksi käytössä erilliset varapatruunat.

Ampumahiihtotaulu


Kansainvälisissä kilpailuissa käytetään kahdenlaisia ampumahiihtotauluja: suomalaisia ja saksalaisia. Suomalainen malli toimii mekaanisesti, kun taas saksalainen sähköisesti. Suomalaista, Ilmo Kurvisen kehittämää taulua pidetään laji-ihmisten parissa “tasapuolisempana”, sillä se ei kaada tauluja ns. sirpaleosumista.

Ampumahiihto taulun koko vaihtelee pysty- ja makuuammunnan mukaan. Kaikilla matkoilla ammutaan samankokoisiin tauluihin (sekä naisissa että miehissä), mutta pystyammunnassa taulun osumakohdan halkaisija on 11,5cm ja makuuammunnassa 4,5cm. Taulun kaatamiseen riittää, kun vähintään puoli luotia osuu tauluun.

Vaikka makuuammunnassa on huomattavasti pienempi osumakohta, ovat kilpailijat usein tätäkin varmempia makuuammunnassa. Pystyammunnassa hiihdon väsyttämät jalat alkavat usein tärisemään ja optimaalisen ammunta-asennon ylläpitäminen on hankalaa.

Pikamatka


Pikamatka (myös sprintti) on nimensä mukaisesti lyhyin ja nopein ampumahiihdon kilpailumuoto. Miehet hiihtävät 10 ja naiset 7,5 kilometriä.

Pikamatkalla on vain kaksi ammuntapaikkaa, ensin ammunta makuulta, sen jälkeen pystystä. Jokaisesta ammutusta ohilaukauksesta kilpailija joutuu kiertämään 150 metrin pituisen sakkokierroksen.

Hiihtäjästä riippuen sakkokierrokseen menee usein noin 20-30 sekuntia. Pikamatka hiihdetään väliaikalähtönä ja kilpailijat lähtevät matkaan aina 30 sekunnin välein toisistaan.

Takaa-ajo


Ampumahiihdon takaa-ajo kilpailuun selviytyy pikamatkan 60 parasta kilpailijaa. Matkaan lähdetään siitä järjestyksestä, missä pikamatkalla tultiin maaliin. Lähdöt suoritetaan pikamatkan syntyneiden aikaerojen mukaisesti.

Matkan pituus on miehillä 12,5 ja naisilla 10 kilometriä. Kilpailussa on neljä ammuntapaikkaa, kaksi ensimmäistä ammutaan makuulta ja kaksi viimeistä pystystä. Jokainen ohilaukaus tietää yhtä 150m pituista sakkorinkiä.

Normaalimatka


Normaalimatka on pisin kilpailtava matka sekä naisten että miesten ampumahiihdossa. Hiihtomatka miehillä on 20 ja naisilla 15 kilometriä. Kyseessä on väliaikalähtö ja kilpailijat lähtevät matkaan 30 sekunnin välein.

Kilpailussa on neljä ammuntapaikkaa järjestyksessä makuu, pysty, makuu, pysty. Jokainen ohilaukaus tuo kilpailijalle minuutin aikasakon. Tämän vuoksi normaalimatkalla pärjäävät lähes poikkeuksetta juuri varmat ampujat.

Yhteislähtö


Yhteislähtöön (myös massalähtö) lähdetään nimenmukaisesti yhtäaikaa. Kilpailuun pääsee mukaan vain 30 kilpailijaa; maailmancupin pisteiden mukaisesti 25 parasta kilpailijaa sekä viisi kisaviikonlopun parasta kilpailijaa.

Hiihtomatka on miehillä 15 ja naisilla 12,5 kilometriä. Kilpailussa hiihdetään yhteensä neljälle ammuntapaikalle, jotka tulevat järjestyksessä makuu, makuu, pysty, pysty. Jokaisesta ohilaukauksesta joutuu kiertämään 150m mittaisen sakkoringin.

Viesti


Ampumahiihtoviestit hiihdetään neljän kilpailijan joukkueissa. Naiset hiihtävät neljä kertaa kuusi (4x6km) ja miehet neljä kertaa seitsemän ja puoli (4x7,5km) kilometriä. Lähtö tapahtuu yhteislähtönä.

Jokainen neljästä viestinviejästä käy kaksi kertaa ampumapaikalla järjestyksessä makuu-pysty. Kilpailijoilla on viiden patruunan lippaan lisäksi kolme varapatruunaa käytössä ampumapaikkaa kohden. Varapatruunat tulee kuitenkin asettaa lippaaseen ja ne tulee ampua yksitellen.

Mikäli varapatruunoillakaan kilpailija ei saa kaikkia tauluja alas, joutuu kilpailija kiertämään 150m mittaisen sakkoringin. Mikäli kärkijoukkue saa jonkun joukkueen kierroksella kiinni, hylätään ohitettu joukkue.

Sekaviesti


Sekaviesti hiihdetään yhteislähtönä neljän kilpailijan joukkueissa. Naiset avaavat kilpailun hiihtämällä kaksi ensimmäistä osuutta ja miehet päättävät kilpailun hiihtämällä kaksi viimeistä osuutta.

Hiihtomatka on naisilla kuusi ja miehillä 7,5 kilometriä, eli yhteensä sekaviestin matka on 2x6km + 2x7,5km. Muuten sekaviestin säännöt ovat samat kuin tavallisessa viestissä.

Parisekaviesti


Parisekaviesti (myös pariviesti tai sprinttisekaviesti) hiihdetään kahden hengen joukkueissa, joista toinen on nainen ja toinen mies. Kilpailumuoto on hyvin uusi, mutta saanut varsin laajaa suosiota jo nyt.

Parisekaviesti poikkeaa monellakin tapaa perinteisistä kilpailumuodoista ja siinä saatetaan nähdä hyvinkin yllättäviä lopputuloksia. Kilpailu käydään hiihtämällä vain 1,5 kilometrin mittaista lenkkiä.

Ensimmäisen osuuden hiihtää nainen, joka kiertää lenkin kahdesti, käyden välillä ampumassa sekä makuulla että pystystä. Tämän jälkeen mies hiihtää saman lenkin ja nainen hiihtää vielä saman lenkin.

Neljännellä ja viimeisellä lenkillä mieshiihtäjä hiihtää vielä saman lenkin ammuntoineen, minkä lisäksi kiertää ylimääräisenä 1,5 kilometrin hiihtolenkin pysähtymättä ampumaan.

Yhteismatkaa tulee siis (2x1,5km+2x1,5km+2x1,5km+2x1,5km+1,5km) 13,5 kilometriä kahdelle hiihtäjälle sekä kahdeksan ammuntakertaa (neljä makuulta ja neljä pystystä). Nopea sekä tarkka ammunta onkin tässä kilpailumuodossa äärimmäisen suotavaa, eikä kovallakaan hiihtovauhdilla saa lyhyellä matkalla tehtyä suuria eroja.

Kilpailussa on varapatruunat käytössä normaalien viestien tapaan, mutta sakkolenkki on normaaliviesteistä poiketen vain 75 metriä.

Miesten & naisten ampumahiihto


Ampumahiihto on myös yksi tasa-arvoisimmista lajeista ja monissa maissa naisten ampumahiihto on jopa reilusti enemmän mitä miesten ampumahiihto. Kuten esimerkiksi Suomessa, kiitos Kaisa Mäkäräisen ja Mari Laukkasen.

Eroja miesten ja naisten ampumahiihdon välillä on hyvin vähän. Naisilla hiihtomatkat ovat hieman lyhyempiä, mutta muuten kaikki kilpailevat samoilla radoilla ja samoissa kilpailuissa.

Lisäksi ampumahiihdossa otettiin ensimmäisenä hiihtolajina mukaan sekalajit, mitkä ovatkin myös ne supersuosittuja. Miesten ja naisten sekakilpailuihin kuuluu sekä parisekaviesti että sekaviesti. Parisekaviestissä hiihdetään kahden hengen joukkueissa (nainen ja mies), kun taas sekaviestissä kilpaillaan neljällä hengen ryhmissä (kaksi naista, kaksi miestä).

Palkintorahat


Ampumahiihto on sekä Pohjoismaissa että Keski-Euroopassa valtavan suosittua, minkä vuoksi myös palkintorahat ovat hurjia. Mäkihypyn sekä alppihiihdon ohella ampumahiihdossa on talvilajien suurimmat rahapalkinnot.

Tulevan kauden palkintorahoja ei ole vielä julkaistu IBU:n toimesta, mutta päivittelemme niitä sivuillemme, kun ne julkaistaan.

Alla on viime kauden palkintorahat. Ampumahiihdon maailmancupissa 2017-2018 jaettiin palkintorahoja yhteensä 2 310 000 euroa. Kilpailukohden summa tekee 52 500 euroa.

Lisäksi kilpailijat saavat myös 750€ aina kun kantavat punaista tai keltaista liiviä. Jos siis esimerkiksi johtaisi Maailmancupia ensimmäisestä kilpailusta viimeiseen saakka, tienaisi 44 kilpailun aikana yhteensä 44x750€=33000€. Varsin mukava summa kaikkien muiden palkintojen päälle.

Myös huomattavasti vähemmän seuratun IBU Cupin sekä kesäkilpailuiden palkinnot ovat korkealla tasolla, sillä voittaja saa kuitenkin 3000 euroa kilpailusta.

Maailmancup: Henkilökohtaiset matkat

1. sija13 000€6. sija3 500€
2. sija10 000€7. sija3 000€
3. sija7 000€8. sija2 000€
4. sija5 000€9. sija1 500€
5. sija4 000€10. sija1 000€
Sijat 11-15500€  


Maailmancup: Kokonaiskilpailu

1. sija28 000€6. sija10 000€
2. sija23 000€7. sija9 000€
3. sija18 000€8. sija8 000€
4. sija15 000€9. sija7 000€
5. sija13 000€10. sija6 000€


IBU Cup / Kesäkisat

1. sija3000€4. sija1000€
2. sija2000€5. sija900€
3. sija1500€6. sija800€


Tilastot


Ampumahiihtoa tilastoidaan jatkuvasti ja hyvin tarkkaan. Ennen kaikkea ammuntatarkkuudet ovat hyvin tarkkoja tilastoitavia asioita. Tämän lisäksi data-analyyseista löytyy aina ammuntapenkalla vietetty aika erikseen, rata-aika erikseen ja niin edelleen.

Ampumahiihdon statistiikkaan on helppo tutustua IBU:n ylläpitämän datacenterin kautta. Sivuilta löydät kaikista kisoista ja lähdöistä erilliset data-analyysit, missä on käyty kilpailijoiden suorittamista radalla hyvin tarkkaan läpi.