Etusuoran Ampumahiihto-sivulta löydät uusimmat urheilu-uutiset, miesten & naisten ampumahiihto tulokset tänään sekä paljon muuta tietoa aiheesta.
Kuten
mäkihyppy,
ampumahiihto (englanniksi biathlon) on yksi Keski-Euroopan suosituimmista ja seuratuimmista hiihtolajeista, missä on myös isoimmat palkinnot. Nimensä mukaisesti
ampumahiihdossa on yhdistettynä hiihto ja ammunta.
Tältä sivulta löydät kaiken tarvittavan ampumahiihdon seuraamiseen. Sivulta löytää uusimmat päivitetyt ampumahiihdon uutiset, blogi-kirjoitukset sekä artikkelit. Lisäksi sivuilla on paljon perustietoa lajista, esimerkiksi ampumahiihtotaulun ja ampumahiihtoaseen osaalta. Näistä voit lukea tarkemmin alempaa.
Ampumahiihto - Uutiset & muut julkaisut
Alta löydät Etusuoran uusimmat julkaisut aiheesta ampumahiihto; uutiset, blogit ja artikkelit.
Kalenteri - Ampumahiihtokilpailut 2023-2024
Ampumahiihdon korkein kansainvälinen kilpailusarja on
ampumahiihdon maailmancup, joka pitää kaudella 2023-2024 sisällään yhdeksän kilpailurupeamaa. Toiseksi korkein taso
IBU Cup käsittää tulevalla kaudella niin ikään yhdeksän kilpailutapahtumaa.
Vuosittain kilpailtavat
ampumahiihdon MM-kisat käydään helmikuussa 2024 Tsekin Nove Mestossa.
Ampumahiihto
11.11.2023 - 12.11.2023 | Sverigepremiär | Idre Fjäll, Ruotsi |
+la 11.11.2023 11:00 | Lyhyt normaalimatka, miehet |
la 11.11.2023 13:15 | Lyhyt normaalimatka, naiset |
su 12.11.2023 11:00 | Pikakilpailu, miehet |
su 12.11.2023 13:00 | Pikakilpailu, naiset |
11.11.2023 - 12.11.2023 | Sesongstart Skiskyting | Sjusjøen, Norja |
+la 11.11.2023 11:15 | Pikakilpailu, naiset |
la 11.11.2023 13:45 | Pikakilpailu, miehet |
su 12.11.2023 11:45 | Yhteislähtö 80 B-erä, miehet |
su 12.11.2023 13:30 | Yhteislähtö 40+40, naiset |
su 12.11.2023 15:15 | Yhteislähtö A-erä, miehet |
18.11.2023 - 19.11.2023 | Kontiolahti GP | Kontiolahti, Suomi |
+la 18.11.2023 11:00 | Pikakilpailu, naiset |
la 18.11.2023 11:00 | Pikakilpailu, miehet |
su 19.11.2023 11:00 | Pikakilpailu, naiset |
su 19.11.2023 11:00 | Pikakilpailu, miehet |
25.11.2023 - 3.12.2023 | Maailmancup Östersund | Östersund, Ruotsi |
+la 25.11.2023 13:30 | Parisekaviesti |
la 25.11.2023 15:50 | Sekaviesti |
su 26.11.2023 12:20 | Normaalimatka 15 km, naiset |
su 26.11.2023 15:30 | Normaalimatka 20 km, miehet |
ke 29.11.2023 16:20 | Viesti 4 x 6 km, naiset |
to 30.11.2023 16:20 | Viesti 4 x 7,5 km, miehet |
pe 01.12.2023 15:45 | Pikakilpailu 7,5 km, naiset |
la 02.12.2023 15:45 | Pikakilpailu 10 km, miehet |
su 03.12.2023 15:00 | Takaa-ajo 10 km, naiset |
su 03.12.2023 17:00 | Takaa-ajo 12,5 km, miehet |
30.11.2023 - 3.12.2023 | IBU Cup Kontiolahti | Kontiolahti, Suomi |
+to 30.11.2023 11:45 | Normaalimatka 15 km, naiset |
to 30.11.2023 15:30 | Normaalimatka 20 km, miehet |
la 02.12.2023 12:00 | Pikakilpailu 7,5 km, naiset |
la 02.12.2023 15:30 | Pikakilpailu 10 km, miehet |
su 03.12.2023 12:00 | Sekaviesti |
su 03.12.2023 15:00 | Parisekaviesti |
8.12.2023 - 10.12.2023 | Maailmancup Hochfilzen | Hochfilzen, Itävalta |
+pe 08.12.2023 12:30 | Pikakilpailu 10 km, miehet |
pe 08.12.2023 15:25 | Pikakilpailu 7,5 km, naiset |
la 09.12.2023 13:15 | Takaa-ajo 12,5 km, miehet |
la 09.12.2023 15:45 | Takaa-ajo 10 km, naiset |
su 10.12.2023 12:30 | Viesti 4 x 7,5 km, miehet |
su 10.12.2023 15:15 | Viesti 4 x 6 km, naiset |
8.12.2023 - 10.12.2023 | IBU Cup Idre | Idre, Ruotsi |
+pe 08.12.2023 12:00 | Takaa-ajo 12,5 km, miehet |
pe 08.12.2023 15:30 | Takaa-ajo 10 km, naiset |
la 09.12.2023 12:00 | Pikakilpailu 10 km, miehet |
la 09.12.2023 12:00 | Pikakilpailu 10 km, miehet |
la 09.12.2023 15:30 | Pikakilpailu 7,5 km, naiset |
la 09.12.2023 15:30 | Pikakilpailu 7,5 km, naiset |
13.12.2023 - 16.12.2023 | IBU Cup Sjusjøen | Sjusjøen, Norja |
+ke 13.12.2023 11:30 | Pikakilpailu 7,5 km, naiset |
ke 13.12.2023 15:00 | Pikakilpailu 10 km, miehet |
pe 15.12.2023 12:00 | Takaa-ajo 10 km, naiset |
pe 15.12.2023 14:30 | Takaa-ajo 12,5 km, miehet |
la 16.12.2023 12:00 | Yhteislähtö 12,5 km 60, naiset |
la 16.12.2023 14:30 | Yhteislähtö 15 km 60, miehet |
14.12.2023 - 17.12.2023 | Maailmancup Lenzerheide | Lenzerheide, Sveitsi |
+to 14.12.2023 15:15 | Pikakilpailu 7,5 km, naiset |
pe 15.12.2023 15:15 | Pikakilpailu 10 km, miehet |
la 16.12.2023 13:30 | Takaa-ajo 10 km, naiset |
la 16.12.2023 15:30 | Takaa-ajo 12,5 km, miehet |
su 17.12.2023 13:30 | Yhteislähtö 12,5 km, naiset |
su 17.12.2023 15:45 | Yhteislähtö 15 km, miehet |
4.1.2024 - 7.1.2024 | Maailmancup Oberhof | Oberhof, Saksa |
+to 04.01.2024 15:20 | Pikakilpailu 10 km, miehet |
pe 05.01.2024 15:25 | Pikakilpailu 7,5 km, naiset |
la 06.01.2024 13:25 | Takaa-ajo 12,5 km, miehet |
la 06.01.2024 15:40 | Takaa-ajo 10 km, naiset |
su 07.01.2024 12:30 | Viesti 4 x 7,5 km, miehet |
su 07.01.2024 15:25 | Viesti 4 x 6 km, naiset |
4.1.2024 - 7.1.2024 | IBU Cup Martell-Val Martello | Martell-Val Martello, Italia |
+to 04.01.2024 11:30 | Lyhyt normaalimatka 15 km, miehet |
to 04.01.2024 15:15 | Lyhyt normaalimatka 12,5 km, naiset |
la 06.01.2024 12:00 | Pikakilpailu 10 km, miehet |
la 06.01.2024 15:30 | Pikakilpailu 7,5 km, naiset |
su 07.01.2024 12:00 | Takaa-ajo 12,5 km, miehet |
su 07.01.2024 14:30 | Takaa-ajo 10 km, naiset |
10.1.2024 - 14.1.2024 | Maailmancup Ruhpolding | Ruhpolding, Saksa |
+ke 10.01.2024 15:30 | Viesti 4 x 6 km, naiset |
to 11.01.2024 15:30 | Viesti 4 x 7,5 km, miehet |
pe 12.01.2024 15:30 | Pikakilpailu 7,5 km, naiset |
la 13.01.2024 15:30 | Pikakilpailu 10 km, miehet |
su 14.01.2024 13:30 | Takaa-ajo 10 km, naiset |
su 14.01.2024 15:45 | Takaa-ajo 12,5 km, miehet |
10.1.2024 - 13.1.2024 | IBU Cup Ridnaun-Val Ridanna | Ridnaun-Val Ridanna, Italia |
+ke 10.01.2024 12:00 | Pikakilpailu 7,5 km, naiset |
ke 10.01.2024 15:30 | Pikakilpailu 10 km, miehet |
pe 12.01.2024 12:00 | Yhteislähtö 12,5 km 60, naiset |
pe 12.01.2024 14:30 | Yhteislähtö 15 km 60, miehet |
la 13.01.2024 11:30 | Sekaviesti |
la 13.01.2024 14:30 | Parisekaviesti |
18.1.2024 - 21.1.2024 | Maailmancup Antholz-Anterselva | Antholz-Anterselva, Italia |
+to 18.01.2024 15:20 | Lyhyt normaalimatka 15 km, miehet |
pe 19.01.2024 15:20 | Lyhyt normaalimatka 12,5 km, naiset |
la 20.01.2024 13:55 | Parisekaviesti |
la 20.01.2024 15:45 | Sekaviesti |
su 21.01.2024 13:30 | Yhteislähtö 15 km, miehet |
su 21.01.2024 15:45 | Yhteislähtö 12,5 km, naiset |
24.1.2024 - 28.1.2024 | IBU Cup Brezno-Osrblie (Avoimet EM-kisat) | Brezno-Osrblie, Slovakia |
+ke 24.01.2024 11:30 | Normaalimatka 20 km, miehet |
ke 24.01.2024 15:30 | Normaalimatka 15 km, naiset |
pe 26.01.2024 12:00 | Pikakilpailu 10 km, miehet |
pe 26.01.2024 15:30 | Pikakilpailu 7,5 km, naiset |
la 27.01.2024 12:00 | Takaa-ajo 12,5 km, miehet |
la 27.01.2024 15:00 | Takaa-ajo 10 km, naiset |
su 28.01.2024 11:45 | Sekaviesti |
su 28.01.2024 15:00 | Parisekaviesti |
1.2.2024 - 3.2.2024 | IBU Cup Arber | Arber, Saksa |
+to 01.02.2024 12:00 | Pikakilpailu 7,5 km, naiset |
to 01.02.2024 15:30 | Pikakilpailu 10 km, miehet |
la 03.02.2024 12:00 | Pikakilpailu 7,5 km, naiset |
la 03.02.2024 15:30 | Pikakilpailu 10 km, miehet |
7.2.2024 - 18.2.2024 | MM-kisat Nove Mesto | Nove Mesto, Tsekki |
+ke 07.02.2024 18:20 | Sekaviesti |
pe 09.02.2024 18:20 | Pikakilpailu 7,5 km, naiset |
la 10.02.2024 18:05 | Pikakilpailu 10 km, miehet |
su 11.02.2024 15:30 | Takaa-ajo 10 km, naiset |
su 11.02.2024 18:05 | Takaa-ajo 12,5 km, miehet |
ti 13.02.2024 18:10 | Normaalimatka 15 km, naiset |
ke 14.02.2024 18:20 | Normaalimatka 20 km, miehet |
to 15.02.2024 19:00 | Parisekaviesti |
la 17.02.2024 14:45 | Viesti 4 x 6 km, naiset |
la 17.02.2024 17:30 | Viesti 4 x 7,5 km, miehet |
su 18.02.2024 15:15 | Yhteislähtö 12,5 km, naiset |
su 18.02.2024 17:30 | Yhteislähtö 15 km, miehet |
23.2.2024 - 2.3.2024 | Nuorten MM-kisat | Otepää, Viro |
+pe 23.02.2024 10:30 | U19 Sekaviesti |
pe 23.02.2024 14:00 | U22 Sekaviesti |
la 24.02.2024 10:30 | U19 Normaalimatka 12,5 km, miehet |
la 24.02.2024 14:00 | U19 Normaalimatka 10 km, naiset |
su 25.02.2024 10:30 | U22 Normaalimatka 15 km, miehet |
su 25.02.2024 14:00 | U22 Normaalimatka 12,5 km, naiset |
ti 27.02.2024 10:30 | U19 Pikakilpailu 7,5 km, miehet |
ti 27.02.2024 14:00 | U19 Pikakilpailu 6 km, naiset |
ke 28.02.2024 10:30 | U22 Pikakilpailu 10 km, miehet |
ke 28.02.2024 14:00 | U22 Pikakilpailu 7,5 km, naiset |
to 29.02.2024 10:00 | U19 Yhteislähtö 12 km (60), miehet |
to 29.02.2024 11:00 | U19 Yhteislähtö 9 km (60), naiset |
to 29.02.2024 13:20 | U22 Yhteislähtö 12 km (60), miehet |
to 29.02.2024 14:20 | U22 Yhteislähtö 9 km (60), naiset |
pe 01.03.2024 10:30 | U19 Viesti 3 x 7,5 km, miehet |
pe 01.03.2024 13:30 | U19 Viesti 3 x 6 km, naiset |
la 02.03.2024 09:45 | U22 Viesti 4 x 7,5 km, miehet |
la 02.03.2024 12:40 | U22 Viesti 4 x 6 km, naiset |
29.2.2024 - 3.3.2024 | Maailmancup Holmenkollen | Oslo, Norja |
+pe 01.03.2024 14:00 | Normaalimatka 15 km, naiset |
pe 01.03.2024 16:45 | Normaalimatka 20 km, miehet |
la 02.03.2024 14:20 | Yhteislähtö 12,5 km, naiset |
la 02.03.2024 16:20 | Yhteislähtö 15 km, miehet |
su 03.03.2024 13:45 | Parisekaviesti |
su 03.03.2024 15:45 | Sekaviesti |
29.2.2024 - 9.3.2024 | IBU Cup Obertilliach | Obertilliach, Itävalta |
+to 29.02.2024 11:30 | Pikakilpailu 10 km, miehet |
to 29.02.2024 15:00 | Pikakilpailu 7,5 km, naiset |
la 02.03.2024 11:30 | Takaa-ajo 12,5 km, miehet |
la 02.03.2024 14:15 | Takaa-ajo 10 km, naiset |
su 03.03.2024 11:30 | Sekaviesti |
su 03.03.2024 14:30 | Parisekaviesti |
to 07.03.2024 11:30 | Lyhyt normaalimatka 12,5 km, naiset |
to 07.03.2024 15:15 | Lyhyt normaalimatka 15 km, miehet |
pe 08.03.2024 11:30 | Pikakilpailu 7,5 km, naiset |
pe 08.03.2024 15:00 | Pikakilpailu 10 km, miehet |
la 09.03.2024 11:30 | Yhteislähtö 12,5 km 60, naiset |
la 09.03.2024 14:15 | Yhteislähtö 15 km 60, miehet |
8.3.2024 - 10.3.2024 | Maailmancup Soldier Hollow | Soldier Hollow, USA |
+pe 08.03.2024 21:25 | Viesti 4 x 7,5 km, miehet |
pe 08.03.2024 23:59 | Pikakilpailu 7,5 km, naiset |
la 09.03.2024 21:25 | Viesti 4 x 6 km, naiset |
la 09.03.2024 23:59 | Pikakilpailu 10 km, miehet |
su 10.03.2024 18:00 | Takaa-ajo 10 km, naiset |
su 10.03.2024 19:50 | Takaa-ajo 12,5 km, miehet |
14.3.2024 - 17.3.2024 | Maailmancup Canmore | Canmore, Kanada |
+to 14.03.2024 18:40 | Pikakilpailu 7,5 km, naiset |
pe 15.03.2024 18:40 | Pikakilpailu 10 km, miehet |
la 16.03.2024 19:10 | Takaa-ajo 10 km, naiset |
la 16.03.2024 23:10 | Takaa-ajo 12,5 km, miehet |
su 17.03.2024 19:10 | Yhteislähtö 12,5 km, naiset |
su 17.03.2024 23:20 | Yhteislähtö 15 km, miehet |
Ampumahiihto - Tulokset tänään
Päivitämme tähän ampumahiihtokauden 2023/2024 tuloksia kauden mittaan
Canmore maailmancup 17.3.2024
Miesten yhteislähtö 15 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | 36.03,4 (1) |
2. | Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴 | +44,5 (2) |
3. | Emilien Jacquelin 🇫🇷 | +1.07,2 (3) |
4. | Tommaso Giacomel 🇮🇹 | +1.15,1 (4) |
5. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +1.19,9 (4) |
6. | Martin Ponsiluoma 🇸🇪 | +1.23,8 (4) |
7. | Quentin Fillon Maillet 🇫🇷 | +1.31,4 (3) |
8. | Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴 | +1.33,4 (3) |
9. | Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻 | +1.41,8 (3) |
10. | Lukas Hofer 🇮🇹 | +1.53,9 (3) |
Koko tuloslista
Naisten yhteislähtö 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Lou Jeanmonnot 🇫🇷 | 32.55,0 (1) |
2. | Janina Hettich-Walz 🇩🇪 | +11,9 (1) |
3. | Gilonne Guigonnat 🇫🇷 | +15,8 (0) |
4. | Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷 | +22,1 (4) |
5. | Anna Gandler 🇦🇹 | +25,6 (1) |
6. | Hanna Öberg 🇸🇪 | +31,2 (2) |
7. | Julia Simon 🇫🇷 | +41,5 (3) |
8. | Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴 | +50,2 (3) |
9. | Amy Baserga 🇨🇭 | +58,9 (1) |
10. | Lena Häcki-Gross 🇨🇭 | +1.13,2 (4) |
Koko tuloslista
Canmore maailmancup 16.3.2024
Miesten takaa-ajo 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | 34.38,0 (3) |
2. | Sebastian Samuelsson 🇸🇪 | +11,2 (1) |
3. | Eric Perrot 🇫🇷 | +11,6 (1) |
4. | Emilien Jacquelin 🇫🇷 | +33,5 (4) |
5. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +37,9 (2) |
6. | Tommaso Giacomel 🇮🇹 | +1.09,3 (4) |
7. | Johan-Olav Botn 🇳🇴 | +1.10,7 (2) |
8. | Tero Seppälä 🇫🇮 | +1.45,0 (2) |
9. | Quentin Fillon Maillet 🇫🇷 | +1.57,1 (4) |
10. | Fabien Claude 🇫🇷 | +1.59,5 (0) |
Naisten takaa-ajo 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | 28.15,9 (1) |
2. | Lou Jeanmonnot 🇫🇷 | +12,2 (3) |
3. | Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷 | +19,4 (3) |
4. | Julia Simon 🇫🇷 | +1.03,2 (3) |
5. | Gilonne Guigonnat 🇫🇷 | +1.07,6 (2) |
6. | Anna Gandler 🇦🇹 | +1.13,4 (3) |
7. | Hanna Öberg 🇸🇪 | +1.15,9 (4) |
8. | Marketa Davidova 🇨🇿 | +1.16,5 (3) |
9. | Janina Hettich-Walz 🇩🇪 | +1.18,0 (4) |
10. | Lena Häcki-Gross 🇨🇭 | +1.18,4 (6) |
Maailmancup Canmore 15.3.2024
Miesten pikakisa 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | 22.37,0 |
2. | Tommaso Giacomel 🇮🇹 | +1.02,7 |
3. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +1.04,2 |
4. | Emilien Jacquelin 🇫🇷 | +1.12,2 |
5. | Johan-Olav Botn 🇳🇴 | +1.13,2 |
6. | Sebastian Samuelsson 🇸🇪 | +1.16,3 |
7. | Eric Perrot 🇫🇷 | +1.20,4 |
7. | Johannes Kühn 🇩🇪 | +1.20,4 |
Tulokset
Maailmancup Canmore 14.3.2024
Naiset pikakisa 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | 19.38,2 |
2. | Lou Jeanmonnot 🇫🇷 | +5,5 |
3. | Lena Haecki-Gross 🇨🇭 | +8,6 |
4. | Julia Simon 🇫🇷 | +19,4 |
5. | Hanna Öberg 🇸🇪 | +20,7 |
6. | Anna Gandler 🇦🇹 | +27,7 |
Tulokset
Obertilliach IBU Cup 8.-9.3.2024
Miesten yhteislähtö 15 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴 | 38.56,0 (4) |
2. | Martin Uldal 🇳🇴 | +22,6 (3) |
3. | Martin Nevland 🇳🇴 | +31,4 (2) |
4. | Mats Øverby 🇳🇴 | +1.02,8 (2) |
5. | Isak Frey 🇳🇴 | +2.02,8 (3) |
6. | Emilien Claude 🇫🇷 | +2.30,7 (2) |
7. | Lucas Fratzscher 🇩🇪 | +2.55,8 (2) |
8. | David Zobel 🇩🇪 | +2.57,5 (2) |
9. | Sindre Fjellheim Jorde 🇳🇴 | +3.00,1 (6) |
10. | Pavel Magazeev 🇲🇩 | +3.00,7 (5) |
Koko tuloslista
Naisten yhteislähtö 12 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Anaelle Bondoux 🇫🇷 | 34.01,8 (1) |
2. | Oceane Michelon 🇫🇷 | +53,5 (4) |
3. | Emily Schumann 🇩🇪 | +55,1 (2) |
4. | Camille Bened 🇫🇷 | +55,9 (2) |
5. | Marion Wiesensarter 🇩🇪 | +1.29,0 (1) |
6. | Gro Randby 🇳🇴 | +1.32,7 (4) |
7. | Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴 | +1.36,7 (3) |
8. | Paula Botet 🇫🇷 | +1.38,8 (4) |
9. | Marlene Fichtner 🇩🇪 | +1.41,2 (1) |
10. | Chloe Chevalier 🇫🇷 | +1.44,8 (4) |
Koko tuloslista
Miesten pikakilpailu 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Martin Uldal 🇳🇴 | 23.25,5 (0) |
2. | Isak Frey 🇳🇴 | +38,0 (0) |
3. | Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴 | +39,1 (2) |
4. | Mats Øverby 🇳🇴 | +54,2 (1) |
5. | Emilien Claude 🇫🇷 | +1.04,2 (1) |
6. | Lucas Fratzscher 🇩🇪 | +1.05,2 (1) |
7. | Artem Tyshchenko 🇺🇦 | +1.12,1 (0) |
8. | Malte Stefansson 🇸🇪 | +1.22,7 (1) |
9. | Philipp Lipowitz 🇩🇪 | +1.30,3 (0) |
10. | Henning Sjökvist 🇸🇪 | +1.35,5 (1) |
Koko tuloslista
Soldier Hollow 10.3.2024
Naiset takaa-ajo 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Lou Jeanmonnot 🇫🇷 | 26.51,7 |
2. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | +0,4 |
3. | Julia Simon 🇫🇷 | +1.01,0 |
4. | Karoline Knotten 🇳🇴 | +1.09,1 |
5. | Lena Haecki-Gross 🇨🇭 | +1.14,9 |
Tulokset
Miehet takaa-ajo 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | 28.01,1 |
2. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +6,4 |
3. | Emilien Jacquelin 🇫🇷 | +7,1 |
4. | Sturla Holm Laegreid 🇳🇴 | +7,7 |
5. | Sebastian Samuelsson 🇸🇪 | +40,5 |
26. Tero Seppälä +2.47,7
Soldier Hollow maailmancup 9.3.2024
Miesten pikakilpailu 10 km
# | Joukkue | Tulos |
1. | Eric Perrot 🇫🇷 | 22.19,8 (0) |
2. | Emilien Jacquelin 🇫🇷 | +3,9 (2) |
3. | Johan-Olav Botn 🇳🇴 | +11,3 (0) |
4. | Sturla Holm Lægreid 🇳🇴 | +12,9 (1) |
5. | Sebastian Samuelsson 🇸🇪 | +16,3 (0) |
6. | Campbell Wright 🇺🇸 | +20,0 (1) |
7. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +21,6 (2) |
8. | Tommaso Giacomel 🇮🇹 | +30,8 (2) |
9. | Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴 | +32,9 (1) |
10. | Johannes Kühn 🇩🇪 | +33,4 (1) |
Koko tuloslista
Naisten viesti 4 x 6 km
# | Joukkue | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 1.04.15,5 (0+5) |
2. | Saksa 🇩🇪 | +17,2 (0+7) |
3. | Ruotsi 🇸🇪 | +42,0 (0+10) |
4. | Itävalta 🇦🇹 | +1.36,0 (0+5) |
5. | Tsekki 🇨🇿 | +1.40,5 (2+6) |
6. | Ranska 🇫🇷 | +2.01,8 (2+10) |
7. | Ukraina 🇺🇦 | +2.17,8 (0+6) |
8. | Puola 🇵🇱 | +2.21,5 (0+7) |
Koko tuloslista
Soldier Hollow maailmancup 8.3.2024
Naisten pikakilpailu 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷 | 20.42,7 (1) |
2. | Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴 | +13,4 (0) |
3. | Lou Jeanmonnot 🇫🇷 | +19,2 (0) |
4. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | +29,1 (0) |
5. | Karoline Knotten 🇳🇴 | +48,2 (0) |
6. | Anna Gandler 🇦🇹 | +1.02,0 (0) |
7. | Julia Simon 🇫🇷 | +1.15,2 (3) |
8. | Aita Gasparin 🇨🇭 | +1.17,8 (0) |
9. | Lena Häcki-Gross 🇨🇭 | +1.19,2 (2) |
10. | Tuuli Tomingas 🇪🇪 | +1.22,8 (2) |
17. | Suvi Minkkinen 🇫🇮 | +1.48,6 (0) |
59. | Sonja Leinamo 🇫🇮 | +3.27,4 (3) |
72. | Venla Lehtonen 🇫🇮 | +4.09,5 (4) |
90. | Noora Kaisa Keränen 🇫🇮 | +5.18,6 (2) |
Koko tuloslista
Miesten viesti 4 x 7,5 km
# | Joukkue | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 1.13.12,3 (3+5) |
2. | Italia 🇮🇹 | +26,5 (0+8) |
3. | Saksa 🇩🇪 | +27,3 (0+8) |
4. | USA 🇺🇸 | +1.30,0 (1+9) |
5. | Ruotsi 🇸🇪 | +1.46,5 (1+9) |
6. | Itävalta 🇦🇹 | +3.12,1 (0+8) |
7. | Suomi 🇫🇮 | +3.34,7 (1+9) |
8. | Ranska 🇫🇷 | +3.34,9 (4+13) |
Koko tuloslista
Obertilliach IBU Cup 8.3.2024
Naisten pikakilpailu 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Stefanie Scherer 🇩🇪 | 21.40,7 (0) |
2. | Gro Randby 🇳🇴 | +13,2 (1) |
3. | Oceane Michelon 🇫🇷 | +18,2 (1) |
4. | Marion Wiesensarter 🇩🇪 | +18,8 (0) |
5. | Marit Ishol Skogan 🇳🇴 | +20,4 (1) |
6. | Anna Andexer 🇦🇹 | +22,3 (0) |
7. | Karoline Erdal 🇳🇴 | +30,8 (2) |
8. | Emily Schumann 🇩🇪 | +48,0 (1) |
9. | Camille Bened 🇫🇷 | +52,9 (2) |
10. | Ella Halvarsson 🇸🇪 | +59,8 (0) |
37. | Erika Jänkä 🇫🇮 | +2.10,3 (1) |
63. | Seela Peuralahti 🇫🇮 | +3.37,0 (4) |
Koko tuloslista
Obertilliach IBU Cup 7.3.2024
Miesten lyhyt normaalimatka 15 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Mats Øverby 🇳🇴 | 39.28,4 (1) |
2. | Isak Frey 🇳🇴 | +14,0 (1) |
3. | Martin Uldal 🇳🇴 | +43,5 (3) |
4. | Simon Kaiser 🇩🇪 | +1.02,4 (2) |
5. | Emilien Claude 🇫🇷 | +1.06,4 (2) |
6. | Adam Vaclavik 🇨🇿 | +2.05,3 (3) |
7. | Lucas Fratzscher 🇩🇪 | +2.13,9 (3) |
8. | Pavel Magazeev 🇲🇩 | +2.19,5 (3) |
9. | Cedric Christille 🇮🇹 | +2.20,7 (0) |
10. | Sindre Fjellheim Jorde 🇳🇴 | +2.25,1 (5) |
29. | Joni Mustonen 🇫🇮 | +4.29,5 (5) |
30. | Jonni Mukkala 🇫🇮 | +4.41,9 (5) |
37. | Elias Erkkilä 🇫🇮 | +5.11,8 (2) |
Koko tuloslista
Obertilliach IBU Cup 7.3.2024
Naisten lyhyt normaalimatka 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Lisa Maria Spark 🇩🇪 | 36.34,6 (0) |
2. | Chloe Chevalier 🇫🇷 | +12,5 (2) |
3. | Camille Bened 🇫🇷 | +17,1 (1) |
4. | Stefanie Scherer 🇩🇪 | +17,6 (1) |
5. | Anna Andexer 🇦🇹 | +33,9 (2) |
6. | Karoline Erdal 🇳🇴 | +55,7 (3) |
7. | Oceane Michelon 🇫🇷 | +1.18,7 (3) |
8. | Anaelle Bondoux 🇫🇷 | +1.43,8 (4) |
9. | Julia Schwaiger 🇦🇹 | +1.45,4 (2) |
10. | Julia Tannheimer 🇩🇪 | +1.56,3 (2) |
42. | Erika Jänkä 🇫🇮 | +4.38,8 (4) |
62. | Seela Peuralahti 🇫🇮 | +6.54,0 (5) |
Obertilliach IBU Cup 3.3.2024
Sekaviesti
# | Joukkue | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 1.03.54,1 (0+15) |
2. | Italia 🇮🇹 | +1.15,3 (0+7) |
3. | Ranska 🇫🇷 | +1.27,1 (0+15) |
4. | Saksa 🇩🇪 | +1.50,9 (4+12) |
5. | Ruotsi 🇸🇪 | +2.03,4 (2+14) |
6. | Ukraina 🇺🇦 | +2.11,9 (1+13) |
7. | Sveitsi 🇨🇭 | +2.16,1 (2+17) |
8. | Tsekki 🇨🇿 | +3.11,1 (0+9) |
Koko tuloslista
Parisekaviesti
# | Joukkue | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 39.01,5 (0+9) |
3. | Ranska 🇫🇷 | +37,9 (1+7) |
4. | Saksa 🇩🇪 | +51,6 (1+8) |
6. | Ukraina 🇺🇦 | +1.08,0 (0+10) |
5. | Itävalta 🇦🇹 | +1.18,5 (0+7) |
5. | Ruotsi 🇸🇪 | +1.24,0 (1+9) |
7. | Grönlanti (GRL) | +1.30,5 (0+4) |
8. | Suomi 🇫🇮 | +1.43,9 (1+10) |
Koko tuloslista
Oslo Holmenkollen maailmancup 3.3.2024
Sekaviesti
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ranska 🇫🇷 | 1.03.48,6 (0+6) |
2. | Ruotsi 🇸🇪 | +32,2 (0+8) |
3. | Norja 🇳🇴 | +35,9 (1+10) |
4. | Italia 🇮🇹 | +46,4 (2+9) |
5. | Saksa 🇩🇪 | +59,4 (0+10) |
Oslo Holmenkollen maailmancup 3.3.2024
Parisekaviesti
# | Joukkue | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 38.43,0 (1+8) |
2. | Ruotsi 🇸🇪 | +0,1 (0+7) |
3. | Suomi 🇫🇮 | +31,3 (0+6) |
4. | Sveitsi 🇨🇭 | +44,5 (2+8) |
5. | Ranska 🇫🇷 | +1.11,8 (1+11) |
6. | Saksa 🇩🇪 | +1.19,9 (2+8) |
7. | USA 🇺🇸 | +1.48,0 (2+12) |
8. | Itävalta 🇦🇹 | +1.49,8 (1+6) |
9. | Tsekki 🇨🇿 | +1.56,7 (1+9) |
10. | Belgia 🇧🇪 | +1.59,6 (0+5) |
Oslo Holmenkollen maailmancup 2.3.2024
Miesten yhteislähtö 15 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Sturla Holm Lægreid 🇳🇴 | 37.52,0 (1) |
2. | Benedikt Doll 🇩🇪 | +6,4 (2) |
3. | Jesper Nelin 🇸🇪 | +9,9 (1) |
4. | Fabien Claude 🇫🇷 | +15,3 (2) |
5. | Emilien Jacquelin 🇫🇷 | +17,7 (3) |
6. | Philipp Nawrath 🇩🇪 | +18,6 (1) |
7. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +20,0 (3) |
8. | Justus Strelow 🇩🇪 | +33,1 (0) |
9. | Martin Ponsiluoma 🇸🇪 | +41,7 (4) |
10. | Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴 | +52,4 (4) |
12. | Tero Seppälä 🇫🇮 | +58,7 (3) |
Obertiliiach IBU Cup 2.3.2024
Miesten takaa-ajo 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Mats Øverby 🇳🇴 | 31.54,9 (4) |
2. | Martin Nevland 🇳🇴 | +8,0 (2) |
3. | Sindre Fjellheim Jorde 🇳🇴 | +14,6 (4) |
4. | Jørgen Sæter 🇳🇴 | +29,1 (3) |
5. | Danilo Riethmüller 🇩🇪 | +38,3 (1) |
6. | Emilien Claude 🇫🇷 | +58,3 (3) |
7. | David Zobel 🇩🇪 | +1.12,6 (4) |
8. | Henning Sjökvist 🇸🇪 | +1.27,4 (0) |
9. | Linda Zingerle 🇮🇹 | +1.33,2 (4) |
10. | Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴 | +1.34,6 (9) |
Koko tuloslista
Naisten takaa-ajo 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Marthe Kråkstad Johansen 🇳🇴 | 32.19,3 (1) |
2. | Oceane Michelon 🇫🇷 | +52,7 (2) |
3. | Tereza Vinklarkova 🇨🇿 | +1.23,5 (1) |
4. | Åsne Skrede 🇳🇴 | +1.31,3 (3) |
5. | Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴 | +1.56,2 (8) |
6. | Karoline Erdal 🇳🇴 | +1.57,3 (5) |
7. | Kristina Oberthaler 🇦🇹 | +1.57,4 (2) |
8. | Chloe Chevalier 🇫🇷 | +2.05,3 (0) |
9. | Jenny Enodd 🇳🇴 | +2.25,9 (3) |
10. | Marion Wiesensarter 🇩🇪 | +2.44,6 (2) |
Koko tuloslista
Nuorten MM-kisat Otepää 2.3.2024
U22 naisten 3 x 6 km
# | Joukkue | Tulos |
1. | Saksa 🇩🇪 | 1.16.46,7 (0+6) |
2. | Norja 🇳🇴 | +27,7 (0+11) |
3. | Ranska 🇫🇷 | +55,4 (0+4) |
4. | Italia 🇮🇹 | +3.09,6 (2+12) |
5. | Itävalta 🇦🇹 | +4.17,4 (1+17) |
6. | Slovakia 🇸🇰 | +4.49,5 (3+6) |
Koko tuloslista
U22 miesten 4 x 7,5 km viesti
# | Joukkue | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 1.25.03,1 (3+12) |
2. | Ukraina 🇺🇦 | +56,5 (0+11) |
3. | Ranska 🇫🇷 | +1.06,0 (1+10) |
4. | Saksa 🇩🇪 | +1.49,4 (1+13) |
5. | Tsekki 🇨🇿 | +2.08,4 (3+12) |
6. | Puola 🇵🇱 | +2.42,1 (2+9) |
Koko tuloslista
Oslo Holmenkollen maailmancup 2.3.2024
Naisten yhteislähtö 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Lena Häcki-Gross 🇨🇭 | 35.46,3 (2) |
2. | Julia Simon 🇫🇷 | +16,8 (4) |
3. | Lou Jeanmonnot 🇫🇷 | +22,3 (3) |
4. | Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴 | +23,3 (3) |
5. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | +24,7 (3) |
6. | Juni Arnekleiv 🇳🇴 | +41,8 (4) |
7. | Sophie Chauveau 🇫🇷 | +50,0 (4) |
8. | Tereza Vobornikova 🇨🇿 | +57,9 (1) |
9. | Elvira Öberg 🇸🇪 | +59,3 (5) |
10. | Anamarija Lampic 🇸🇮 | +1.00,3 (6) |
Ampumahiihdon maailmancup 1.3.2024
Miesten normaalimatka 20 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Sturla Holm Lägreid 🇳🇴 | 48.31,0 (0) |
2. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +28,5 (1) |
3. | Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴 | +1.05,6 (1) |
4. | Eric Perrot 🇫🇷 | +1.06,4 (1) |
5. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | +1.14,9 (2) |
6. | Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻 | +1.44,0 (1) |
7. | Endre Strømsheim 🇳🇴 | +1.51,6 (1) |
8. | Campbell Wright 🇺🇸 | +1.59,8 (1) |
Ampumahiihdon maailmancup Holmenkollen 1.3.2024
Naisten normaalimatka 15 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴 | 44.13,1 (1) |
2. | Elvira Öberg 🇸🇪 | +28,8 (2) |
3. | Ida Lien 🇳🇴 | +32,0 (1) |
4. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | +51,2 (2) |
5. | Tereza Vobornikova 🇨🇿 | +1.08,6 (1) |
6. | Vanessa Voigt 🇩🇪 | +1.19,5 (1) |
7. | Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷 | +1.25,7 (3) |
8. | Sophie Chauveau 🇫🇷 | +1.42,8 (3) |
29. Suvi Minkkinen +3.15,6 (2)
Nuorten MM-kisat Otepää 1.3.2024
U19 naisten 3 x 6 km viesti
# | Joukkue | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 1.01.42,2 (0+7) |
2. | Italia 🇮🇹 | +6,0 (0+6) |
3. | Tsekki 🇨🇿 | +42,6 (0+8) |
4. | Ranska 🇫🇷 | +42,7 (1+8) |
5. | Saksa 🇩🇪 | +2.23,4 (0+5) |
6. | Ruotsi 🇸🇪 | +3.43,4 (2+10) |
Koko tuloslista
U19 miesten 3 x 7,5 km viesti
# | Joukkue | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 1.01.30,7 (0+6) |
2. | Ranska 🇫🇷 | +1.46,4 (0+8) |
3. | Italia 🇮🇹 | +2.10,1 (2+6) |
4. | Puola 🇵🇱 | +2.46,3 (0+8) |
5. | Slovenia 🇸🇮 | +2.58,9 (0+8) |
6. | Tsekki 🇨🇿 | +3.05,3 (2+7) |
7. | Ruotsi 🇸🇪 | +3.06,5 (0+8) |
8. | Kanada 🇨🇦 | +3.11,7 (3+12) |
9. | Viro 🇪🇪 | +3.40,7 (5+15) |
10. | Itävalta 🇦🇹 | +3.47,7 (1+9) |
- | Suomi 🇫🇮 | DNS |
Koko tuloslista
Obertiliiach IBU Cup 29.2.2024
Naisten pikakilpailu 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴 | 21.49,5 (0) |
2. | Oceane Michelon 🇫🇷 | +14,4 (1) |
3. | Kristina Oberthaler 🇦🇹 | +40,4 (0) |
4. | Jenny Enodd 🇳🇴 | +48,6 (0) |
5. | Marthe Kråkstad Johansen 🇳🇴 | +58,0 (1) |
6. | Anastasia Kuzmina 🇸🇰 | +1.15,8 (2) |
6. | Karoline Erdal 🇳🇴 | +1.15,8 (2) |
8. | Camille Bened 🇫🇷 | +1.19,2 (0) |
9. | Åsne Skrede 🇳🇴 | +1.20,0 (3) |
10. | Anaelle Bondoux 🇫🇷 | +1.20,3 (2) |
21. | Erika Jänkä 🇫🇮 | +2.06,3 (0) |
37. | Seela Peuralahti 🇫🇮 | +2.57,5 (2) |
51. | Heidi Kuuttinen 🇫🇮 | +3.48,9 (1) |
Obertiliiach IBU Cup 29.2.2024
Miesten pikakilpailu 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Mats Øverby 🇳🇴 | 23.34,7 (0) |
2. | Sindre Fjellheim Jorde 🇳🇴 | +39,9 (2) |
3. | Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴 | +47,0 (3) |
4. | Jørgen Sæter 🇳🇴 | +55,8 (0) |
5. | Martin Nevland 🇳🇴 | +1.03,5 (1) |
6. | David Zobel 🇩🇪 | +1.06,8 (0) |
7. | Maxime Germain 🇺🇸 | +1.08,6 (1) |
8. | Lucas Fratzscher 🇩🇪 | +1.14,7 (1) |
9. | Emilien Claude 🇫🇷 | +1.18,3 (1) |
10. | Artem Tyshchenko 🇺🇦 | +1.22,2 (0) |
11. | Joni Mustonen 🇫🇮 | +1.22,6 (2) |
35. | Jonni Mukkala 🇫🇮 | +3.10,7 (5) |
53. | Elias Erkkilä 🇫🇮 | +4.32,2 (3) |
Nuorten MM-kisat Otepää 29.2.2024
U22 naisten yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Julia Kink 🇩🇪 | 29.19,8 (2) |
2. | Ema Kapustova 🇸🇰 | +0,8 (2) |
3. | Fany Bertrand 🇫🇷 | +6,6 (1) |
4. | Sara Andersson 🇸🇪 | +18,1 (4) |
5. | Leonie Jeannier 🇫🇷 | +18,3 (1) |
6. | Sonja Leinamo 🇫🇮 | +23,6 (3) |
7. | Anna Andexer 🇦🇹 | +33,3 (3) |
8. | Maren Brannare-Gran 🇳🇴 | +41,7 (3) |
9. | Valentina Dimitrova 🇧🇬 | +49,9 (3) |
10. | Maya Cloetens 🇧🇪 | +53,1 (3) |
Nuorten MM-kisat Otepää 29.2.2024
U22 miesten yhteislähtö
# | Urheilija | Tulos |
1. | Sivert Gerhardsen 🇳🇴 | 32.44,6 (0) |
2. | Isak Frey 🇳🇴 | +27,1 (2) |
3. | Tobias Alm 🇳🇴 | +33,1 (1) |
4. | Vitalii Mandzyn 🇺🇦 | +46,3 (1) |
5. | Konrad Badacz 🇵🇱 | +49,7 (2) |
6. | Ole Suhrke 🇳🇴 | +51,1 (1) |
7. | Christoph Pircher 🇮🇹 | +59,6 (1) |
8. | Jan Gunka 🇵🇱 | +1.04,5 (2) |
9. | Fabian Müllauer 🇦🇹 | +1.17,3 (4) |
10. | Leonhard Pfund 🇩🇪 | +1.29,7 (3) |
31. | Joonas Nelimarkka 🇫🇮 | +2.39,0 (5) |
41. | Arttu Heikkinen 🇫🇮 | +3.14,1 (7) |
51. | Kalle Loukkaanhuhta 🇫🇮 | +4.06,0 (7) |
Nuorten MM-kisat Otepää 29.2.2024
U19 naisten yhteislähtö 9 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Oleksandra Merkushyna 🇺🇦 | 28.17,2 (2) |
2. | Lola Bugeaud 🇫🇷 | +1,9 (1) |
3. | Carlotta Gautero 🇮🇹 | +11,1 (2) |
4. | Lou-Anne Dupont Ballet Baz 🇫🇷 | +12,3 (2) |
5. | Alma Siegismund 🇩🇪 | +12,4 (1) |
6. | Karla Gehrmann 🇩🇪 | +22,3 (1) |
7. | Agathe Brathagen 🇳🇴 | +28,2 (0) |
8. | Voldiya Galmace Paulin 🇫🇷 | +1.11,7 (5) |
9. | Fabiola Miraglio Mellano 🇫🇷 | +1.13,0 (2) |
10. | Ilona Plechacova 🇨🇿 | +1.19,4 (3) |
31. | Inka Hämäläinen 🇫🇮 | +2.19,4 (5) |
37. | Eveliina Hakala 🇫🇮 | +2.50,7 (3) |
52. | Sissi Oikkonen 🇫🇮 | +4.59,4 (4) |
Nuorten MM-kisat Otepää 29.2.2024
U19 miesten yhteislähtö 12 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Kasper Kalkenberg 🇳🇴 | 31.36,4 (0) |
2. | Jakob Kulbin 🇪🇪 | +37,4 (0) |
3. | Oliver Alm 🇳🇴 | +38,8 (2) |
4. | Pavel Trojer 🇸🇮 | +1.22,9 (1) |
5. | Martino Carollo 🇮🇹 | +1.28,2 (2) |
6. | Antonin Guy 🇫🇷 | +1.46,0 (3) |
7. | Grzegorz Galica 🇵🇱 | +1.53,6 (4) |
8. | Mathias Prosser 🇦🇹 | +2.02,3 (3) |
9. | Leo Carlier 🇫🇷 | +2.03,7 (3) |
10. | Jeremie Bouchex-Bellomie 🇫🇷 | +2.07,6 (3) |
20. | Jimi Klemettinen 🇫🇮 | +2.49,8 (4) |
39. | Kaapo Saarinen 🇫🇮 | +4.03,9 (3) |
46. | Tuomas Latvalahti 🇫🇮 | 4.30,2 (5) |
Koko tuloslista
Nuorten MM-kisat Otepää 28.2.2024
U22 naisten pikakilpailu 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Sara Andersson 🇸🇪 | 21.12,6 (1) |
2. | Julia Tannheimer 🇩🇪 | +9,0 (1) |
3. | Valentina Dimitrova 🇧🇬 | +13,8 (0) |
4. | Maya Cloetens 🇧🇪 | +25,7 (0) |
5. | Julia Kink 🇩🇪 | +29,8 (1) |
6. | Lisa Siberchicot 🇫🇷 | +34,2 (0) |
7. | Marlene Fichtner 🇩🇪 | +40,7 (1) |
8. | Anna Andexer 🇦🇹 | +49,1 (2) |
9. | Maren Brannare-Gran 🇳🇴 | +1.10,7 (1) |
10. | Gro Randby 🇳🇴 | +1.23,2 (1) |
14. | Sonja Leinamo 🇫🇮 | +1.28,6 (3) |
48. | Frida Achrén 🇫🇮 | +3.37,0 (4) |
49. | Lyydia Rainio 🇫🇮 | +3.43,7 (1) |
Nuorten MM-kisat Otepää 28.2.2024
U22 miesten pikakilpailu 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Isak Frey 🇳🇴 | 24.01,8 (2) |
2. | Jan Gunka 🇵🇱 | +10,6 (0) |
3. | Linus Kesper 🇩🇪 | +25,8 (1) |
4. | Sivert Gerhardsen 🇳🇴 | +34,3 (1) |
5. | Fabian Müllauer 🇦🇹 | +39,2 (1) |
6. | Valentin Lejeune 🇫🇷 | +46,4 (0) |
7. | Konrad Badacz 🇵🇱 | +50,6 (2) |
8. | Ludek Abraham 🇨🇿 | +53,5 (1) |
9. | Vasil Zashev 🇧🇬 | +1.04,9 (0) |
10. | Vitalii Mandzyn 🇺🇦 | +1.15,1 (2) |
21. | Arttu Heikkinen 🇫🇮 | +1.52,6 (3) |
41. | Kalle Loukkaanhuhta 🇫🇮 | +2.53,4 (3) |
48. | Joonas Nelimarkka 🇫🇮 | +3.12,2 (3) |
65. | Eemi Naumanen 🇫🇮 | +4.02,6 (4) |
Koko tuloslista
Nuorten MM-kisat Otepää 27.2.2024
U19 naisten pikakilpailu 6 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Elsa Tänglander 🇸🇪 | 18.55,9 (1) |
2. | Voldiya Galmace Paulin 🇫🇷 | +12,5 (2) |
3. | Melina Gaupp 🇩🇪 | +20,2 (1) |
4. | Carlotta Gautero 🇮🇹 | +20,9 (1) |
5. | Alma Siegismund 🇩🇪 | +35,0 (0) |
6. | Anna Torjussen 🇳🇴 | +42,0 (1) |
7. | Elza Bleidele 🇱🇻 | +44,7 (0) |
8. | Anna Millinger 🇦🇹 | +44,9 (0) |
9. | Heda Mikolasova 🇨🇿 | +53,8 (2) |
10. | Lola Bugeaud 🇫🇷 | +1.11,6 (1) |
23. | Inka Hämäläinen 🇫🇮 | +1.46,9 (3) |
25. | Eveliina Hakala 🇫🇮 | +1.47,4 (2) |
35. | Sissi Oikkonen 🇫🇮 | +2.22,2 (1) |
Nuorten MM-kisat Otepää 27.2.2024
U19 miesten pikakilpailu 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Kasper Kalkenberg 🇳🇴 | 18.48,1 (0) |
2. | Matija Legovic 🇭🇷 | +30,1 (1) |
3. | Jimi Klemettinen 🇫🇮 | +1.04,4 (1) |
4. | Jakub Potoniec 🇵🇱 | +1.07,7 (1) |
5. | Jakob Kulbin 🇪🇪 | +1.13,0 (1) |
6. | Grzegorz Galica 🇵🇱 | +1.16,7 (1) |
7. | Yaroslav Neverov 🇪🇪 | +1.17,9 (2) |
8. | Jasper Fleming 🇨🇦 | +1.24,4 (1) |
9. | Flavio Guy 🇫🇷 | +1.26,8 (1) |
10. | Sam Parmantier 🇧🇪 | +1.31,0 (1) |
26. | Kaapo Saarinen 🇫🇮 | +2.21,9 (0) |
45. | Tuomas Latvalahti 🇫🇮 | +3.07,7 (2) |
Koko tuloslista
Nuorten MM-kisat Otepää 24.2.2024
U22 naisten normaalimatka 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Julia Tannheimer 🇩🇪 | 42.14,0 (1) |
2. | Ema Kapustova 🇸🇰 | +1.23,9 (0) |
3. | Lena Repinc 🇸🇮 | +1.47,1 (0) |
4. | Beatrice Trabucchi 🇮🇹 | +2.31,0 (0) |
5. | Leonie Jeannier 🇫🇷 | +2.37,9 (0) |
6. | Anna Andexer 🇦🇹 | +2.57,6 (2) |
7. | Gro Randby 🇳🇴 | +3.02,9 (2) |
8. | Maya Cloetens 🇧🇪 | +3.36,1 (2) |
9. | Lisa Siberchicot 🇫🇷 | +3.53,9 (2) |
10. | Lora Hristova 🇧🇬 | +4.14,7 (3) |
13. | Sonja Leinamo 🇫🇮 | +4.40,8 (3) |
26. | Rebecca Sandnäs 🇫🇮 | +6.40,0 (0) |
54. | Lyydia Rainio 🇫🇮 | +12.02,9 (5) |
55. | Frida Achrén 🇫🇮 | +12.05,1 (8) |
Koko tuloslista
U22 miesten normaalimatka 15 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Leonhard Pfund 🇩🇪 | 39.51,3 (1) |
2. | Valentin Lejeune 🇫🇷 | +12,8 (0) |
3. | Jan Gunka 🇵🇱 | +15,3 (1) |
4. | Isak Frey 🇳🇴 | +24,8 (2) |
5. | James Pacal 🇨🇭 | +1.00,8 (1) |
6. | Linus Kesper 🇩🇪 | +1.10,3 (2) |
7. | Konrad Badacz 🇵🇱 | +1.55,9 (3) |
8. | Vadim Kurales 🇰🇿 | +2.17,9 (2) |
9. | Sivert Gerhardsen 🇳🇴 | +2.19,9 (3) |
10. | Nikita Cigak 🇱🇹 | +2.23,9 (3) |
16. | Arttu Heikkinen 🇫🇮 | +3.50,2 (4) |
39. | Kalle Loukkaanhuhta 🇫🇮 | +5.51,9 (4) |
56. | Joonas Nelimarkka 🇫🇮 | +7.52,1 (5) |
75. | Eemi Naumanen 🇫🇮 | +11.18,0 (7) |
Koko tuloslista
Nuorten MM-kisat Otepää 24.2.2024
U19 naisten normaalimatka 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Alma Siegismund 🇩🇪 | 38.33,4 (1) |
2. | Ilona Plechacova 🇨🇿 | +40,3 (2) |
3. | Voldiya Galmace Paulin 🇫🇷 | +44,7 (5) |
4. | Anna Torjussen 🇳🇴 | +52,3 (3) |
5. | Melina Gaupp 🇩🇪 | +1.09,2 (3) |
6. | Inka Hämäläinen 🇫🇮 | +1.11,8 (5) |
7. | Heda Mikolasova 🇨🇿 | +1.45,0 (5) |
8. | Nayeli Mariotti Cavagnet 🇮🇹 | +1.48,5 (4) |
9. | Amelia Liszka 🇵🇱 | +2.04,8 (2) |
10. | Sophie Patz 🇩🇪 | +2.19,1 (4) |
28. | Eveliina Hakala 🇫🇮 | +4.01,3 (6) |
59. | Sissi Oikkonen 🇫🇮 | +8.12,0 (9) |
Koko tuloslista
U19 miesten normaalimatka 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Antonin Guy 🇫🇷 | 39.39,2 (1) |
2. | Kasper Kalkenberg 🇳🇴 | +9,1 (2) |
3. | Pavel Trojer 🇸🇮 | +47,8 (1) |
4. | Jimi Klemettinen 🇫🇮 | +1.10,2 (3) |
5. | Matija Legovic 🇭🇷 | +1.29,0 (4) |
6. | Michele Carollo 🇮🇹 | +2.44,7 (4) |
7. | Grzegorz Galica 🇵🇱 | +2.45,8 (4) |
8. | Benjamin Brousseau 🇨🇦 | +2.57,0 (4) |
9. | Yaroslav Neverov 🇪🇪 | +2.57,7 (5) |
10. | Leo Carlier 🇫🇷 | +3.04,6 (2) |
23. | Kaapo Saarinen 🇫🇮 | +4.44,3 (2) |
30. | Tuomas Latvalahti 🇫🇮 | +5.33,0 (4) |
Koko tuloslista
Nuorten MM-kisat Otepää 23.2.2024
U22 sekaviesti 4 x 6 km
# | Joukkue | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 1.22.33,7 (2+11) |
2. | Saksa 🇩🇪 | +13,3 (3+16) |
3. | Itävalta 🇦🇹 | +36,5 (2+15) |
4. | Puola 🇵🇱 | +1.02,0 (1+12) |
5. | Ranska 🇫🇷 | +1.25,2 (1+16) |
6. | Bulgaria 🇧🇬 | +1.34,0 (1+13) |
7. | Suomi 🇫🇮 | +1.42,6 (3+12) |
8. | Ukraina 🇺🇦 | +2.08,7 (1+12) |
9. | Ruotsi 🇸🇪 | +3.36,0 (1+14) |
10. | Belgia 🇧🇪 | +4.09,6 (3+11) |
Nuorten MM-kisat Otepää 23.2.2024
U19 sekaviesti 4 x 6 km
# | Joukkue | Tulos |
1. | Ranska 🇫🇷 | 1.26.04,9 (1+9) |
2. | Norja 🇳🇴 | +1.51,0 (2+11) |
3. | Tsekki 🇨🇿 | +2.37,5 (1+13) |
4. | Suomi 🇫🇮 | +3.17,7 (3+16) |
5. | Italia 🇮🇹 | +3.32,7 (2+14) |
6. | Saksa 🇩🇪 | +3.42,2 (5+14) |
7. | Puola 🇵🇱 | +4.19,8 (2+11) |
8. | Slovenia 🇸🇮 | +4.36,9 (5+14) |
9. | Itävalta 🇦🇹 | +4.43,9 (3+13) |
10. | Ruotsi 🇸🇪 | +5.04,5 (3+15) |
Nove Mesto MM-kisat 18.2.2024
Miesten yhteislähtö 15 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | 34.50,2 (1) |
2. | Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻 | +15,1 (0) |
3. | Quentin Fillon Maillet 🇫🇷 | +33,0 (1) |
4. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +42,1 (2) |
5. | Fabien Claude 🇫🇷 | +1.02,5 (2) |
6. | Jakov Fak 🇸🇮 | +1.10,9 (1) |
TuloksetNove Mesto MM-kisat 18.2.2024
Naisten yhteislähtö 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷 | 34.37,2 (0) |
2. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | +31,2 (0) |
3. | Lou Jeanmonnot 🇫🇷 | +56,7 (1) |
4. | Julia Simon 🇫🇷 | +1.24,9 (3) |
5. | Vanessa Voigt 🇩🇪 | +1.29,7 (0) |
6. | Lisa Theresa Hauser 🇦🇹 | +1.36,9 (1) |
7. | Anna Gandler 🇦🇹 | +1.44,8 (2) |
8. | Tuuli Tomingas 🇪🇪 | +1.46,9 (1) |
9. | Hanna Öberg 🇸🇪 | +1.48,4 (3) |
10. | Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴 | +1.48,8 (3) |
Nove Mesto MM-kisat 17.2.2024
Miesten viesti 4 x 7,5 km
# | Joukkue | Tulos |
1. | Ruotsi 🇸🇪 | 1.16.22,8 (0+9) |
2. | Norja 🇳🇴 | +11,8 (4+11) |
3. | Ranska 🇫🇷 | +12,8 (3+13) |
4. | Saksa 🇩🇪 | +51,6 (1+8) |
5. | USA 🇺🇸 | +1.22,2 (0+8) |
6. | Italia 🇮🇹 | +1.44,1 (1+11) |
7. | Tsekki 🇨🇿 | +1.48,0 (0+6) |
8. | Suomi 🇫🇮 | +2.23,9 (1+11) |
Nove Mesto MM-kisat 17.2.2024
Naisten viesti 4 x 6 km
# | Joukkue | Tulos |
1. | Ranska 🇫🇷 | 1.15.00,8 (2+11) |
2. | Ruotsi 🇸🇪 | +38,3 (1+12) |
3. | Saksa 🇩🇪 | +1.14,2 (0+9) |
4. | Viro 🇪🇪 | +1.40,1 (0+11) |
5. | Ukraina 🇺🇦 | +2.08,8 (0+10) |
6. | Puola 🇵🇱 | +2.14,6 (0+3) |
7. | Tsekki 🇨🇿 | +2.22,7 (2+12) |
8. | Itävalta 🇦🇹 | +2.34,4 (2+9) |
17. | Suomi 🇫🇮 | LAPPED |
MM-kisat Nove Mesto 15.2.2024
Parisekaviesti
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ranska 🇫🇷 | 36.21,7 (0+3) |
2. | Italia 🇮🇹 | +24,6 (0+5) |
3. | Norja 🇳🇴 | +27,4 (1+7) |
4. | Ruotsi 🇸🇪 | +1.00,9 (1+12) |
5. | Sveitsi 🇨🇭 | +1.01,1 (0+6) |
6. | Saksa 🇩🇪 | +1.04,6 (0+4) |
7. | Yhdysvallat 🇺🇸 | +1.07,3 (0+4) |
8. | Latvia 🇱🇻 | +1.10,9 (0+6) |
12- | Suomi 🇫🇮 | +1.45,3 (1+7) |
MM-kisat Nove Mesto 14.2.2024
Miesten normaalimatka 20 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | 45.49,0 (1) |
2. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +58,9 (1) |
3. | Benedikt Doll 🇩🇪 | +1.53,3 (1) |
4. | Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻 | +2.50,2 (2) |
5. | Emilien Jacquelin 🇫🇷 | +3.03,2 (1) |
6. | Quentin Fillon Maillet 🇫🇷 | +3.16,2 (3) |
7. | Sebastian Samuelsson 🇸🇪 | +3.28,7 (3) |
8. | Eric Perrot 🇫🇷 | +3.32,1 (3) |
9. | Jakov Fak 🇸🇮 | +3.35,6 (1) |
10. | Tomas Mikyska 🇨🇿 | +4.14,9 (1) |
36. | Tero Seppälä 🇫🇮 | +6.37,8 (3) |
48. | Otto Invenius 🇫🇮 | +7.30,4 (5) |
52. | Jaakko Ranta 🇫🇮 | +8.04,0 (2) |
59. | Olli Hiidensalo 🇫🇮 | +8.17,4 (2) |
Tulokset
MM-kisat Nove Mesto 13.2.2024
Naisten normaalimatka 15 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | 40.02,9 (0) |
2. | Janina Hettich-Walz 🇩🇪 | +20,5 (0) |
3. | Julia Simon 🇫🇷 | +29,6 (1) |
4. | Selina Grotian 🇩🇪 | +1.01,1 (0) |
5. | Vanessa Voigt 🇩🇪 | +1.06,2 (0) |
6. | Lou Jeanmonnot 🇫🇷 | +1.10,6 (1) |
7. | Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷 | +1.25,8 (3) |
8. | Khrystyna Dmytrenko 🇺🇦 | +2.10,1 (0) |
9. | Mona Brorsson 🇸🇪 | +2.10,7 (1) |
10. | Linn Persson 🇸🇪 | +2.16,7 (1) |
23. | Suvi Minkkinen 🇫🇮 | +4.02,7 (2) |
48. | Venla Lehtonen 🇫🇮 | +6.03,9 (3) |
54. | Noora Kaisa Keränen 🇫🇮 | +6.47,5 (2) |
59. | Daria Virolainen 🇫🇮 | +7.05,9 (4) |
Tulokset
MM-kisat Nove Mesto 11.2.2024
Miesten takaa-ajo 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | 32.36,9 (3) |
2. | Sturla Holm Lægreid 🇳🇴 | +28,7 (2) |
3. | Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴 | +38,5 (3) |
4. | Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴 | +54,0 (3) |
5. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +1.20,9 (4) |
6. | Sebastian Samuelsson 🇸🇪 | +1.28,3 (3) |
7. | Martin Ponsiluoma 🇸🇪 | +1.36,8 (4) |
8. | Endre Strømsheim 🇳🇴 | +1.42,4 (1) |
9. | Lukas Hofer 🇮🇹 | +1.47,9 (0) |
10. | Fabien Claude 🇫🇷 | +1.55,0 (0) |
34. | Otto Invenius 🇫🇮 | +4.50,1 (2) |
49. | Tero Seppälä 🇫🇮 | +6.52,4 (8) |
51. | Heikki Laitinen 🇫🇮 | +7.48,6 (5) |
Koko tuloslista
MM-kisat Nove Mesto 11.2.2024
Naisten takaa-ajo 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Julia Simon 🇫🇷 | 29.54,8 (1) |
2. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | +46,3 (1) |
3. | Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷 | +49,3 (4) |
4. | Sophie Chauveau 🇫🇷 | +57,6 (3) |
5. | Hanna Öberg 🇸🇪 | +1.16,6 (2) |
6. | Franziska Preuss 🇩🇪 | +1.24,7 (1) |
7. | Lou Jeanmonnot 🇫🇷 | +1.43,0 (2) |
8. | Elvira Öberg 🇸🇪 | +2.05,3 (2) |
9. | Marketa Davidova 🇨🇿 | +2.21,0 (2) |
10. | Tuuli Tomingas 🇪🇪 | +2.30,3 (2) |
29. | Suvi Minkkinen 🇫🇮 | +4.05,2 (1) |
40. | Venla Lehtonen 🇫🇮 | +5.19,4 (2) |
47. | Daria Virolainen 🇫🇮 | +5.38,1 (4) |
50. | Noora Kaisa Keränen 🇫🇮 | +6.22,2 (3) |
Koko tuloslista
MM-kisat Nove Mesto 10.2.2024
Miesten 10 km pikakilpailu
# | Urheilija | Tulos |
1. | Sturla Holm Lægreid 🇳🇴 | 25.23,9 (0) |
2. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | +3,5 (1) |
3. | Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴 | +18,5 (1) |
4. | Eric Perrot 🇫🇷 | +28,9 (1) |
5. | Sebastian Samuelsson 🇸🇪 | +36,6 (0) |
6. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +37,5 (2) |
7. | Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴 | +38,2 (2) |
8. | Quentin Fillon Maillet 🇫🇷 | +40,7 (1) |
9. | Emilien Jacquelin 🇫🇷 | +55,4 (1) |
10. | Martin Ponsiluoma 🇸🇪 | +1.03,3 (2) |
31. | Tero Seppälä 🇫🇮 | +2.29,4 (3) |
54. | Otto Invenius 🇫🇮 | +3.29,9 (4) |
55. | Heikki Laitinen 🇫🇮 | +3.30,5 (2) |
61. | Olli Hiidensalo 🇫🇮 | +3.39,1 (2) |
MM-kisat Nove Mesto 9.2.2024
Naisten pikakilpailu 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Julia Simon 🇫🇷 | 20.07,5 (0) |
2. | Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷 | +4,9 (1) |
3. | Lou Jeanmonnot 🇫🇷 | +40,8 (1) |
4. | Sophie Chauveau 🇫🇷 | +44,2 (1) |
5. | Baiba Bendika 🇱🇻 | +46,5 (1) |
6. | Franziska Preuss 🇩🇪 | +1.05,3 (1) |
7. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | +1.06,3 (0) |
8. | Hanna Öberg 🇸🇪 | +1.08,3 (1) |
9. | Elvira Öberg 🇸🇪 | +1.09,2 (1) |
10. | Dorothea Wierer 🇮🇹 | +1.18,9 (0) |
30. | Daria Virolainen 🇫🇮 | +2.09,1 (1) |
47. | Suvi Minkkinen 🇫🇮 | +2.37,5 (2) |
52. | Venla Lehtonen 🇫🇮 | +2.49,3 (1) |
59. | Noora Kaisa Keränen 🇫🇮 | +2.59,0 (0) |
MM-kisat Nove Mesto 7.2.2024
Sekaviesti
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ranska 🇫🇷 | 1.09.24,4 (1+9) |
2. | Norja 🇳🇴 | +45,2 (0+8) |
3. | Ruotsi 🇸🇪 | +1.01,7 (0+10) |
4. | Sveitsi 🇨🇭 | +1.02,9 (0+3) |
5. | Saksa 🇩🇪 | +1.30,9 (1+9) |
6. | Itävalta 🇦🇹 | +2.30,5 (0+7) |
7. | Ukraina 🇺🇦 | +2.48,8 (0+8) |
8. | Belgia 🇧🇪 | +3.10,0 (0+4) |
9. | Slovenia 🇸🇮 | +3.22,2 (1+11) |
10. | Italia 🇮🇹 | +4.02,8 (3+15) |
20. | Suomi 🇫🇮 | +7.17,1 (1+13) |
Arber IBU Cup 3.2.2024
Miehet sprintti
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johan-Olav Botn 🇳🇴 | 25.02,3 (0) |
2. | Martin Uldal 🇳🇴 | +38,5 (1) |
3. | Simon Kaiser 🇩🇪 | +1.21,2 (0) |
4. | Mats Överby 🇳🇴 | +1.22,4 (2) |
5. | Isak Frey 🇳🇴 | +1.31,3 (2) |
Tulokset
Arber IBU Cup 3.2.2024
Naiset sprintti
# | Urheilija | Tulos |
1. | Karoline Erdal 🇳🇴 | 21.22,0 (0) |
2. | Camille Bened 🇫🇷 | +15,2 (1) |
3. | Lea Rothschopf 🇦🇹 | +28,4 (1) |
4. | Ella Halfvarsson 🇸🇪 | +35,8 (0) |
5. | Dunja Zdouc 🇦🇹 | +40,8 (1) |
6. | Beatrice Trabucchi 🇮🇹 | +44,4 (1) |
7. | Julia Schwaiger 🇦🇹 | +45,3 (0) |
8. | Stina Nilsson 🇸🇪 | +47,1 (3) |
Tulokset
Arber IBU Cup 1.2.2024
Miesten pikakilpailu 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Martin Uldal 🇳🇴 | 25.59,4 (0) |
2. | Johan-Olav Botn 🇳🇴 | +48,8 (2) |
3. | Isak Frey 🇳🇴 | +1.05,4 (2) |
4. | Mats Øverby 🇳🇴 | +1.20,5 (1) |
5. | Martin Nevland 🇳🇴 | +1.40,5 (3) |
6. | Vebjørn Sørum 🇳🇴 | +1.46,3 (2) |
7. | Nicolo Betemps 🇮🇹 | +1.46,7 (0) |
8. | Danilo Riethmüller 🇩🇪 | +1.49,0 (2) |
9. | Emil Nykvist 🇸🇪 | +1.57,6 (0) |
10. | David Zobel 🇩🇪 | +2.14,7 (1) |
25. | Tero Seppälä 🇫🇮 | +2.55,7 (3) |
37. | Joni Mustonen 🇫🇮 | +3.39,3 (4) |
49. | Jonni Mukkala 🇫🇮 | +4.08,9 (4) |
Koko tuloslista
Arber IBU Cup 1.2.2024
Naisten pikakilpailu 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Hannah Auchentaller 🇮🇹 | 24.02,6 (0) |
2. | Emilie Ågheim Kalkenberg 🇳🇴 | +26,6 (2) |
3. | Sara Scattolo 🇮🇹 | +29,6 (1) |
4. | Stefanie Scherer 🇩🇪 | +32,2 (1) |
4. | Noemie Remonnay 🇫🇷 | +32,2 (1) |
6. | Anna-Karin Heijdenberg 🇸🇪 | +32,8 (0) |
7. | Jenny Enodd 🇳🇴 | +42,7 (1) |
8. | Tuuli Tomingas 🇪🇪 | +46,8 (1) |
9. | Lea Rothschopf 🇦🇹 | +51,5 (1) |
10. | Camille Bened 🇫🇷 | +56,7 (1) |
37. | Daria Virolainen 🇫🇮 | +2.52,6 (3) |
57. | Heidi Kuuttinen 🇫🇮 | +4.00,7 (3) |
63. | Seela Peuralahti 🇫🇮 | +4.26,1 (4) |
66. | Inka Hämäläinen 🇫🇮 | +4.45,6 (3) |
EM-kisat Brezno-Osrblie 28.1.2024
Sekaviesti
# | Joukkue | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 1.04.23,3 (1+7) |
2. | Ranska 🇫🇷 | +14,6 (1+7) |
3. | Italia 🇮🇹 | +53,8 (0+5) |
4. | Ruotsi 🇸🇪 | +1.42,2 (2+15) |
5. | Saksa 🇩🇪 | +2.37,6 (2+10) |
6. | Itävalta 🇦🇹 | +2.54,6 (2+15) |
7. | Sveitsi 🇨🇭 | +3.17,7 (2+10) |
8. | Liettua 🇱🇹 | +3.46,1 (2+10) |
9. | Ukraina 🇺🇦 | +4.16,2 (4+12) |
10. | Slovakia 🇸🇰 | +4.25,4 (3+15) |
11. | Suomi 🇫🇮 | +4.29,0 (4+11) |
Koko tuloslista
EM-kisat Brezno-Osrblie 27.1.2024
Naisten takaa-ajo 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Maren Kirkeeide 🇳🇴 | 29.49,9 (2) |
2. | Emilie Ågheim Kalkenberg 🇳🇴 | +11,1 (2) |
3. | Oceane Michelon 🇫🇷 | +27,1 (2) |
4. | Ida Lien 🇳🇴 | +28,5 (4) |
5. | Marlene Fichtner 🇩🇪 | +35,9 (0) |
6. | Johanna Skottheim 🇸🇪 | +49,9 (2) |
7. | Anastasiya Merkushyna 🇺🇦 | +57,3 (0) |
8. | Marte Krakstad Johansen 🇳🇴 | +58,5 (2) |
9. | Anna Andexer 🇦🇹 | +1.10,5 (2) |
10. | Lea Meier 🇨🇭 | +1.26,9 (4) |
EM-kisat Brezno-Osrblie 27.1.2024
Miehet takaa-ajo 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Isak Frey 🇳🇴 | 32.42,1 (3) |
2. | Dmitrii Shamaev 🇷🇴 | +12,3 (0) |
3. | Antonin Guigonnat 🇫🇷 | +26,0 (5) |
4. | Vebjørn Sørum 🇳🇴 | +50,8 (6) |
5. | Mats Överby 🇳🇴 | +58,5 (4) |
6. | Martin Nevland 🇳🇴 | +1.04,1 (4) |
7. | Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦 | +1.10,1 (2) |
8. | Martin Uldal 🇳🇴 | +1.19,1 (5) |
15. Tero Seppälä +135,1 (3)
27. Tuomas Harjula +2.33,6 (5)
EM-kisat Brezno-Osrblie 26.1.2024
Naiset pikakisa
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ida Lien 🇳🇴 | 19.11,5 |
2. | Maren Kirkeeide 🇳🇴 | +14,0 |
3. | Khrystyna Dmytrenko 🇺🇦 | +35,3 |
4. | Anna-Karin Heijdenberg 🇸🇪 | +40,8 |
5. | Jenny Enodd 🇳🇴 | +40,9 |
Tulokset
EM-kisat Brezno-Osrblie 26.1.2024
Miesten pikakilpailu 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Antonin Guigonnat 🇫🇷 | 22.51,9 (0) |
2. | Johan-Olav Botn 🇳🇴 | +14,5 (2) |
3. | Isak Frey 🇳🇴 | +16,7 (1) |
4. | Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻 | +25,5 (1) |
5. | Vebjørn Sørum 🇳🇴 | +32,3 (2) |
6. | Theo Guirard Poillot 🇫🇷 | +32,9 (1) |
7. | Mats Øverby 🇳🇴 | +36,0 (1) |
8. | Martin Uldal 🇳🇴 | +36,2 (1) |
9. | Daniele Cappellari 🇮🇹 | +47,6 (0) |
10. | Martin Nevland 🇳🇴 | +48,9 (1) |
22. | Tuomas Harjula 🇫🇮 | +1.19,4 (2) |
27. | Tero Seppälä 🇫🇮 | +1.26,1 (2) |
32. | Joni Mustonen 🇫🇮 | +1.33,9 (3) |
64. | Arttu Heikkinen 🇫🇮 | +2.15,0 (3) |
83. | Jonni Mukkala 🇫🇮 | +3.02,8 (5) |
96. | Joonas Nelimarkka 🇫🇮 | +3.30,3 (2) |
Koko tuloslista
EM-kisat Brezno-Osrblie 24.1.2024
Naisten normaalimatka 15 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Maren Kirkeeide 🇳🇴 | 41.26,2 (0) |
2. | Alina Stremous 🇲🇩 | +46,5 (0) |
3. | Ema Kapustova 🇸🇰 | +59,1 (0) |
4. | Ida Lien 🇳🇴 | +2.03,4 (3) |
5. | Marion Wiesensarter 🇩🇪 | +2.04,8 (1) |
6. | Annie Lind 🇸🇪 | +2.10,4 (0) |
7. | Lidiia Zhurauskaite 🇱🇹 | +2.11,5 (1) |
8. | Beatrice Trabucchi 🇮🇹 | +2.15,2 (1) |
9. | Oceane Michelon 🇫🇷 | +2.23,1 (2) |
10. | Stefanie Scherer 🇩🇪 | +2.25,3 (1) |
23. | Inka Hämäläinen 🇫🇮 | +3.44,1 (2) |
40. | Heidi Kuuttinen 🇫🇮 | +5.31,6 (1) |
82. | Frida Archen 🇫🇮 | +9.40,3 (4) |
92. | Seela Peuralahti 🇫🇮 | +14.53,3 (9) |
Koko tuloslista
EM-kilpailut Brezno-Osrblie 24.1.2024
Miesten normaalimatka 20 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Vebjørn Sørum 🇳🇴 | 51.32,7 (0) |
2. | Johan-Olav Botn 🇳🇴 | +1.09,7 (2) |
3. | Martin Nevland 🇳🇴 | +1.44,9 (1) |
4. | Martin Uldal 🇳🇴 | +1.57,9 (1) |
5. | Isak Frey 🇳🇴 | +2.13,1 (1) |
6. | Vincent Bonacci 🇺🇸 | +2.27,9 (0) |
7. | Mats Øverby 🇳🇴 | +2.48,5 (2) |
8. | Malte Stefansson 🇸🇪 | +3.16,9 (2) |
9. | Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻 | +3.28,6 (3) |
10. | Maxime Germain 🇺🇸 | +3.45,7 (1) |
31. | Tuomas Harjula 🇫🇮 | +6.15,0 (4) |
36. | Arttu Heikkinen 🇫🇮 | +6.54,5 (4) |
41. | Joni Mustonen 🇫🇮 | +7.04,5 (5) |
46. | Tero Seppälä 🇫🇮 | +7.18,2 (5) |
50. | Jonni Mukkala 🇫🇮 | +7.43,9 (5) |
52. | Joonas Nelimarkka 🇫🇮 | 7.52,1 (3) |
Koko tuloslista
Anterselva maailmancup 21.1.2024
Naisten yhteislähtö 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Julia Simon 🇫🇷 | 34.42,5 (1) |
2. | Lou Jeanmonnot 🇫🇷 | +8,9 (0) |
3. | Lena Häcki-Gross 🇨🇭 | +20,7 (1) |
4. | Vanessa Voigt 🇩🇪 | +28,6 (0) |
5. | Karoline Knotten 🇳🇴 | +46,4 (2) |
6. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | +49,3 (1) |
7. | Juni Arnekleiv 🇳🇴 | +53,0 (2) |
8. | Antonin Guigonnat 🇫🇷 | +55,5 (2) |
9. | Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷 | +58,4 (4) |
10. | Amy Baserga 🇨🇭 | +1.01,6 (1) |
Anterselva maailmancup 21.1.2024
Miehet yhteislähtö 15 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴 | 31.50,4 (1) |
2. | Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴 | +10,7 (2) |
3. | Vebjørn Sørum 🇳🇴 | +14,1 (1) |
4. | Quentin Fillon Maillet 🇫🇷 | +20,1 (0) |
5. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | +23,3 (3) |
6. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +34,4 (1) |
7. | Jesper Nelin 🇸🇪 | +43,2 (2) |
8. | Sebastian Stalder 🇨🇭 | +43,7 (1) |
10. Otto Invenius +1.03,1 (2)
Anterselva maailmancup 20.1.2024
Sekaviesti
# | Urheilija | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 1.04.36,3 |
2. | Italia 🇮🇹 | +22,3 |
3. | Ruotsi 🇸🇪 | +1.07,8 |
4. | Sveitsi 🇨🇭 | +1.20,6 |
5. | Ranska 🇫🇷 | +1.33,5 |
Tulokset
Anterselva maailmancup 20.1.2024
Parisekaviesti
# | Urheilija | Tulos |
1. | Saksa 🇩🇪 | 38.58,0 |
2. | Norja 🇳🇴 | +11,2 |
3. | Itävalta 🇦🇹 | +28,3 |
4. | Italia 🇮🇹 | +37,9 |
5. | Latvia 🇱🇻 | +39,1 |
6. | Suomi 🇫🇮 | +41,4 |
7. | Ranska 🇫🇷 | +1.00,1 |
8. | Viro 🇪🇪 | +1.05,8 |
Anterselva maailmancup 19.1.2024
Naiset normaalimatka 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Lena Haecki-Gross 🇨🇭 | 36.49,0 (0) |
2. | Julia Simon 🇫🇷 | +20,2 (2) |
3. | Lou Jeanmonnot 🇫🇷 | +31,4 (2) |
4. | Vanessa Voigt 🇩🇪 | +37,2 (0) |
5. | Juni Arnekleiv 🇳🇴 | +41,1 (1) |
6. | Karoline Knotten 🇳🇴 | +52,2 (1) |
7. | Janina Hettich-Walz 🇩🇪 | +1.13,9 (2) |
8. | Franziska Preuss 🇩🇪 | +1.23,1 (2) |
28. | Noora Kaisa Keränen 🇫🇮 | +3.30,3 (1) |
Koko tuloslista
Anterselva maailmancup 18.1.2024
Miehet lyhyt normaalimatka 15 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | 37.28,0 (0) |
2. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +1.36,1 (2) |
3. | Johannes Kühn 🇩🇪 | +1.44,0 (2) |
4. | Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴 | +1.47,3 (3) |
5. | Martin Ponsiluoma 🇸🇪 | +1.58,6 (3) |
6. | Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴 | +2.16,4 (2) |
7. | Danilo Riethmüller 🇩🇪 | +2.27,6 (1) |
8. | Tommaso Giacomel 🇮🇹 | +2.37,7 (4) |
11. Otto Invenius +2.44,1 (1)
23. Jaakko Ranta +3.22,9 (1)
33. Olli Hiidensalo +4.14,2 (3)
Tulokset
Ruhpolding maailmancup 14.1.2024
Miehet takaa-ajo 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴 | 30.38,0 (2) |
2. | Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴 | +1,7 (3) |
3. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | +2,4 (2) |
4. | Emilien Jacquelin 🇫🇷 | +9,6 (3) |
5. | Justus Strelow 🇩🇪 | +14,7 (1) |
6. | Tommaso Giacomel 🇮🇹 | +24,1 (4) |
7. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +31,9 (3) |
8. | Martin Ponsiluoma 🇸🇪 | +34,5 (4) |
9. | Eric Perrot 🇫🇷 | +35,1 (3) |
10. | Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻 | +35,7 (0) |
TuloksetRuhpolding maailmancup 14.1.2024
Naiset takaa-ajo
# | Urheilija | Tulos |
1. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | 30.30,7 (1) |
2. | Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴 | +0,7 (1) |
3. | Juni Arnekleiv 🇳🇴 | +9,1 (0) |
4. | Lou Jeanmonnot 🇫🇷 | +31,1 (2) |
5. | Lena Haecki-Gross 🇨🇭 | +43,2 (2) |
6. | Franziska Preuss 🇩🇪 | +44,5 (2) |
7. | Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷 | +46,2 (4) |
8. | Hanna Öberg 🇸🇪 | +52,5 (1) |
9. | Mona Brorsson 🇸🇪 | +1.02,4 (1) |
10. | Karoline Knotten 🇳🇴 | +1.05,0 (0) |
TuloksetRidnaun-Val Ridanna IBU Cup 13.1.2024
Sekaviesti
# | Joukkue | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 1.05.19,3 (3+11) |
2. | Saksa 🇩🇪 | +13,0 (1+14) |
3. | Ranska 🇫🇷 | +25,0 (2+6) |
4. | Ruotsi 🇸🇪 | +27,9 (2+13) |
5. | Itävalta 🇦🇹 | +57,8 (0+10) |
6. | Ukraina 🇺🇦 | +1.26,1 (1+8) |
Koko tuloslista
Parisekaviesti
# | Joukkue | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 36.49,4 (0+6) |
2. | Ranska 🇫🇷 | +16,3 (0+6) |
3. | Suomi 🇫🇮 | +20,7 (0+6) |
4. | Saksa 🇩🇪 | +23,0 (1+12) |
5. | Italia 🇮🇹 | +26,9 (0+9) |
6. | Itävalta 🇦🇹 | +38,6 (2+8) |
Koko tuloslista
Ruhpolding maailmancup 13.1.2024
Miesten pikakilpailu 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴 | 22.27,2 (0) |
2. | Tommaso Giacomel 🇮🇹 | +16,9 (1) |
3. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +20,1 (0) |
4. | Emilien Jacquelin 🇫🇷 | +20,9 (0) |
5. | Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴 | +23,0 (2) |
6. | Justus Strelow 🇩🇪 | +33,8 (1) |
7. | Sebastian Stalder 🇨🇭 | +39,4 (0) |
8. | Niklas Hartweg 🇨🇭 | +41,8 (1) |
9. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | +43,6 (1) |
10. | Sturla Holm Lægreid 🇳🇴 | +44,0 (1) |
Koko tuloslista
Ruhpolding maailmancup 12.1.2024
Naiset pikakisa 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴 | 19.25,4 (0) |
2. | Mona Brorsson 🇸🇪 | +18,2 (0) |
3. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | +19,0 (0) |
4. | Lou Jeanmonnot 🇫🇷 | +24,8 (0) |
5. | Elvira Öberg 🇸🇪 | +33,9 (2) |
6. | Janina Hettich-Walz 🇩🇪 | +35,0 (0) |
7. | Linn Persson 🇸🇪 | +35,8 (0) |
8. | Lucie Charvatova 🇨🇿 | +47,5 (1) |
Ridnaun-Val Ridanna IBU Cup 12.1.2024
Miesten yhteislähtö 15 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Danilo Riethmüller 🇩🇪 | 37.07,5 (0) |
2. | Martin Nevland 🇳🇴 | +10,2 (2) |
3. | Antonin Guigonnat 🇫🇷 | +14,6 (1) |
4. | Mats Øverby 🇳🇴 | +20,1 (2) |
5. | David Zobel 🇩🇪 | +21,9 (2) |
6. | Johan-Olav Botn 🇳🇴 | +26,9 (5) |
7. | Simon Kaiser 🇩🇪 | +31,3 (1) |
8. | Isak Frey 🇳🇴 | +44,0 (2) |
9. | Martin Uldal 🇳🇴 | +56,8 (3) |
10. | Fabian Müllauer 🇦🇹 | +1.11,8 (4) |
13. | Tuomas Harjula 🇫🇮 | +1.49,8 (1) |
15. | Jaakko Ranta 🇫🇮 | +1.52,6 (2) |
16. | Joni Mustonen 🇫🇮 | +1.55,1 (3) |
25. | Jonni Mukkala 🇫🇮 | +2.43,1 (4) |
Koko tuloslista
Ridnaun-Val Ridanna IBU Cup 12.1.2024
Naisten yhteislähtö 12 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johanna Puff 🇩🇪 | 34.00,8 (0) |
2. | Selina Grotian 🇩🇪 | +52,1 (4) |
3. | Ida Lien 🇳🇴 | +56,3 (4) |
4. | Johanna Skottheim 🇸🇪 | +1.09,5 (2) |
5. | Anna Kryvonos 🇺🇦 | +1.15,3 (2) |
6. | Lea Rothschopf 🇦🇹 | +1.16,5 (2) |
7. | Gilonne Guigonnat 🇫🇷 | +1.26,8 (3) |
8. | Karoline Erdal 🇳🇴 | +1.34,2 (3) |
9. | Jenny Enodd 🇳🇴 | +1.36,9 (1) |
10. | Stina Nilsson 🇸🇪 | +1.45,1 (7) |
38. | Heidi Kuuttinen 🇫🇮 | +4.45,6 (1) |
Koko tuloslista
Ruhpolding maailmancup 11.1.2024
Miehet viesti 4 x 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 1.09.49,6 |
2. | Saksa 🇩🇪 | +45,0 |
3. | Italia 🇮🇹 | +58,7 |
4. | Ranska 🇫🇷 | +1.11,0 |
5. | Itävalta 🇦🇹 | +1.22,8 |
TuloksetRidnaun-Val Ridanna IBU Cup 10.1.2024
Miesten pikakilpailu 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johan-Olav Botn 🇳🇴 | 23.05,9 (0) |
2. | Mats Øverby 🇳🇴 | +18,0 (0) |
3. | Danilo Riethmüller 🇩🇪 | +26,4 (0) |
4. | Vebjørn Sørum 🇳🇴 | +50,7 (1) |
5. | Martin Nevland 🇳🇴 | +52,1 (1) |
6. | Martin Uldal 🇳🇴 | +1.02,7 (1) |
7. | Valentin Lejeune 🇫🇷 | +1.18,7 (0) |
8. | Isak Frey 🇳🇴 | +1.22,0 (2) |
9. | Jonni Mukkala 🇫🇮 | +1.25,2 (0) |
10. | Darius Lodl 🇩🇪 | +1.29,7 (0) |
30. | Joni Mustonen 🇫🇮 | +2.08,6 (2) |
37. | Tuomas Harjula 🇫🇮 | +2.27,5 (1) |
48. | Jaakko Ranta 🇫🇮 | +2.56,8 (2) |
Koko tuloslista
Ruhpolding maailmancup 10.1.2024
Naisten viesti 4 x 6 km
# | Joukkue | Tulos |
1. | Ranska 🇫🇷 | 1.08.44,5 (0+4) |
2. | Ruotsi 🇸🇪 | +8,7 (0+3) |
3. | Saksa 🇩🇪 | +46,7 (0+3) |
4. | Sveitsi 🇨🇭 | +1.22,3 (0+7) |
5. | Ukraina 🇺🇦 | +1.36,1 (0+4) |
6. | Italia 🇮🇹 | +1.40,7 (0+9) |
7. | Tsekki 🇨🇿 | +2.33,1 (0+8) |
8. | Itävalta 🇦🇹 | +2.37,5 (0+7) |
12. | Suomi 🇫🇮 | +3.51,2 (0+7) |
Koko tuloslista
Ridnaun-Val Ridanna IBU Cup 10.1.2024
Naisten pikakilpailu 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Gilonne Guigonnat 🇫🇷 | 20.48,7 (0) |
2. | Sara Scattolo 🇮🇹 | +5,8 (0) |
3. | Ida Lien 🇳🇴 | +10,0 (2) |
4. | Anna Andexer 🇦🇹 | +17,5 (1) |
5. | Johanna Puff 🇩🇪 | +29,0 (0) |
6. | Selina Grotian 🇩🇪 | +37,0 (1) |
7. | Karoline Erdal 🇳🇴 | +40,6 (1) |
8. | Anna-Karin Heijdenberg 🇸🇪 | +44,8 (0) |
9. | Anna Kryvonos 🇺🇦 | +45,5 (0) |
10. | Gro Randby 🇳🇴 | +50,7 (1) |
49. | Heidi Kuuttinen 🇫🇮 | +2.44,5 (0) |
72. | Sofia Joronen 🇫🇮 | +4.21,3 (2) |
Koko tuloslista
Martell-Val Martello IBU Cup 7.1.2024
Naisten takaa-ajo 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Gilonne Guigonnat 🇫🇷 | 36.09,0 (0) |
2. | Anna Andexer 🇦🇹 | +34,0 (3) |
3. | Johanna Puff 🇩🇪 | +55,4 (2) |
4. | Lea Rothschopf 🇦🇹 | +1.18,6 (2) |
5. | Ida Lien 🇳🇴 | +1.19,6 (4) |
6. | Maya Cloetens 🇧🇪 | +1.20,1 (2) |
7. | Julia Tannheimer 🇩🇪 | +1.38,0 (5) |
8. | Kristina Oberthaler 🇦🇹 | +1.42,6 (3) |
9. | Johanna Skottheim 🇸🇪 | +1.47,0 (2) |
10. | Stefanie Scherer 🇩🇪 | +1.57,5 (3) |
Koko tuloslista
Miesten takaa-ajo 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Isak Frey 🇳🇴 | 36.07,5 (0) |
2. | Vebjørn Sørum 🇳🇴 | +16,5 (1) |
3. | Danilo Riethmüller 🇩🇪 | +32,9 (3) |
4. | Mats Øverby 🇳🇴 | +1.23,9 (4) |
5. | David Zobel 🇩🇪 | +1.36,5 (2) |
6. | Lucas Fratzscher 🇩🇪 | +1.42,2 (1) |
7. | Oscar Lombardot 🇫🇷 | +2.17,1 (5) |
8. | Martin Nevland 🇳🇴 | +2.35,6 (4) |
9. | Simon Kaiser 🇩🇪 | +2.45,5 (5) |
10. | Taras Lesiuk 🇺🇦 | +2.47,3 (2) |
27. | Jonni Mukkala 🇫🇮 | +4.55,3 (5) |
28. | Arttu Heikkinen 🇫🇮 | +4.55,9 (5) |
39. | Heikki Laitinen 🇫🇮 | +5.48,0 (4) |
44. | Tuomas Harjula 🇫🇮 | +6.24,2 (6) |
Koko tuloslista
Oberhof maailmancup 7.1.2024
Naisten viesti 4 x 6 km
# | Joukkue | Tulos |
1. | Ranska 🇫🇷 | 1.12.42,5 (0+12) |
2. | Norja 🇳🇴 | +9,3 (0+10) |
3. | Ruotsi 🇸🇪 | +33,5 (1+8) |
4. | Italia 🇮🇹 | +3.33,9 (3+11) |
5. | Saksa 🇩🇪 | +4.20,6 (3+15) |
6. | Tsekki 🇨🇿 | +4.39,6 (2+16) |
7. | Sveitsi 🇨🇭 | +4.49,8 (2+19) |
8. | Ukraina 🇺🇦 | +5.18,7 (1+10) |
Koko tuloslista
Oberhof maailmancup 7.1.2024
Miesten viesti 4 x 7,5 km
# | Joukkue | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 1.17.34,2 (0+7) |
2. | Saksa 🇩🇪 | +2.01,9 (1+15) |
3. | Italia 🇮🇹 | +2.50,5 (0+16) |
4. | Ruotsi 🇸🇪 | +3.37,9 (1+11) |
5. | Sveitsi 🇨🇭 | +2.42,6 (1+15) |
Koko tuloslista
Martell-Val Martello IBU Cup 6.1.2024
Naisten pikakilpailu 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Maren Kirkeeide 🇳🇴 | 24.23,1 (0) |
2. | Maya Cloetens 🇧🇪 | +6,7 (0) |
3. | Stina Nilsson 🇸🇪 | +13,4 (2) |
4. | Kristina Oberthaler 🇦🇹 | +23,0 (0) |
5. | Anaelle Bondoux 🇫🇷 | +24,5 (3) |
6. | Anna Andexer 🇦🇹 | +24,6 (2) |
7. | Noemie Remonnay 🇫🇷 | +30,2 (0) |
8. | Emilie Ågheim Kalkenberg 🇳🇴 | +31,2 (1) |
9. | Stefanie Scherer 🇩🇪 | +35,4 (0) |
10. | Beatrice Trabucchi 🇮🇹 | +40,6 (0) |
Koko tuloslista
Oberhof maailmancup 6.1.2024
Naisten takaa-ajo 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Julia Simon 🇫🇷 | 31.45,2 (2) |
2. | Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷 | +18,9 (3) |
3. | Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴 | +44,4 (2) |
4. | Elvira Öberg 🇸🇪 | +53,8 (3) |
5. | Lou Jeanmonnot 🇫🇷 | +55,3 (1) |
6. | Karoline Knotten 🇳🇴 | +1.00,0 (2) |
7. | Franziska Preuss 🇩🇪 | +1.00,3 (2) |
8. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | +1.12,4 (2) |
9. | Jeanne Richard 🇫🇷 | +1.18,4 (2) |
10. | Lena Häcki-Gross 🇨🇭 | +1.25,1 (2) |
Koko tuloslistaMartell-Val Martello IBU Cup 6.1.2024
Miesten pikakilpailu 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Isak Frey 🇳🇴 | 26.46,9 (0) |
2. | Mats Øverby 🇳🇴 | +2,6 (1) |
3. | Danilo Riethmüller 🇩🇪 | +4,7 (1) |
4. | Oscar Lombardot 🇫🇷 | +25,6 (1) |
5. | Vebjørn Sørum 🇳🇴 | +34,2 (2) |
6. | Fabian Müllauer 🇦🇹 | +41,5 (1) |
7. | David Zobel 🇩🇪 | +56,5 (1) |
8. | Martin Nevland 🇳🇴 | +1.04,7 (2) |
9. | Simon Kaiser 🇩🇪 | +1.14,9 (3) |
10. | Cornel Puchianu 🇷🇴 | +1.29,5 (0) |
Koko tuloslista
Oberhof maailmancup 5.1.2024
Miehet takaa-ajo 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Endre Strømsheim 🇳🇴 | 33.04,2 (2) |
2. | Sturla Holm Laegreid 🇳🇴 | +17,8 (2) |
3. | Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴 | +36,4 (1) |
4. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +45,5 (3) |
5. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | +50,3 (4) |
6. | Fabien Claude 🇫🇷 | +53,2 (1) |
7. | Martin Ponsiluoma 🇸🇪 | +58,5 (3) |
8. | Johannes Kühn 🇩🇪 | +1.00,7 (2) |
Tulokset
Oberhof maailmancup 5.1.2024
Naiset pikakisa 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷 | 22.43,0 (2) |
2. | Franziska Preuss 🇩🇪 | +4,4 (0) |
3. | Sophie Chauveau 🇫🇷 | +4,6 (1) |
4. | Anna Magnusson 🇸🇪 | +17,6 (0) |
5. | Janina Hettich-Walz 🇩🇪 | +23,8 (0) |
6. | Karoline Knotten 🇳🇴 | +28,2 (1) |
7. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | +31,1 (1) |
8. | Jeanne Richard 🇫🇷 | +34,4 (0) |
TuloksetOberhof maailmancup 5.1.2024
Miehet pikakisa 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Benedikt Doll 🇩🇪 | 24.12,2 (1) |
2. | Sturla Holm Laegreid 🇳🇴 | +1,8 (1) |
3. | Endre Strømsheim 🇳🇴 | +5,4 (1) |
4. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | +19,6 (2) |
5. | Jakov Fak 🇸🇮 | +29,8 (0) |
6. | Johannes Kuehn 🇩🇪 | +29,8 (0) |
7. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +40,3 (2) |
8. | Martin Ponsiluoma 🇸🇪 | +40,4 (3) |
9. | Sebastian Stalder 🇨🇭 | +42,9 (0) |
10. | Sebastian Samuelsson 🇸🇪 | +44,8 (2) |
30. | Otto Invenius 🇫🇮 | +1.49,9 (3) |
56. | Tero Seppälä 🇫🇮 | +2.38,4 (3) |
79. | Olli Hiidensalo 🇫🇮 | +3.31,1 (4) |
84. | Joni Mustonen 🇫🇮 | +3.41,5 (4) |
88. | Jaakko Ranta 🇫🇮 | +4.02,1 (4) |
Tulokset
Martell-Val Martello IBU Cup 4.1.2024
Naisten lyhyt normaalimatka 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Julia Kink 🇩🇪 | 42.11,8 (1) |
2. | Emily Schumann 🇩🇪 | +0,8 (1) |
3. | Stina Nilsson 🇸🇪 | +3,5 (2) |
4. | Maren Kirkeeide 🇳🇴 | +21,4 (2) |
5. | Emilie Ågheim Kalkenberg 🇳🇴 | +44,6 (2) |
6. | Beatrice Trabucchi 🇮🇹 | +54,1 (1) |
7. | Ida Lien 🇳🇴 | +1.04,3 (4) |
8. | Gilonne Guigonnat 🇫🇷 | +1.12,6 (1) |
9. | Chloe Chevalier 🇫🇷 | +1.23,7 (2) |
10. | Jenny Enodd 🇳🇴 | +1.27,0 (1) |
44. | Heidi Kuuttinen 🇫🇮 | +5.12,2 (1) |
47. | Sofia Joronen 🇫🇮 | +5.45,7 (1) |
Koko tuloslista
Martell-Val Martello IBU Cup 4.1.2024
Miesten lyhyt normaalimatka 15 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Vebjørn Sørum 🇳🇴 | 42.36,2 (2) |
2. | Mats Øverby 🇳🇴 | +7,4 (1) |
3. | Isak Frey 🇳🇴 | +45,2 (2) |
4. | Danilo Riethmüller 🇩🇪 | +58,6 (3) |
5. | Patrick Jakob 🇦🇹 | +1.34,5 (0) |
6. | Daniele Cappellari 🇮🇹 | +1.43,7 (1) |
7. | David Zobel 🇩🇪 | +1.49,6 (2) |
8. | Anton Ivarsson 🇸🇪 | +1.51,6 (2) |
9. | Emilien Claude 🇫🇷 | +1.57,6 (2) |
10. | Taras Lesiuk 🇺🇦 | +1.57,7 (1) |
13. | Arttu Heikkinen 🇫🇮 | +2.39,6 (2) |
19. | Heikki Laitinen 🇫🇮 | +3.26,4 (2) |
28. | Tuomas Harjula 🇫🇮 | +4.36,4 (3) |
29. | Jonni Mukkala 🇫🇮 | +4.44,1 (5) |
Koko tuloslista
World Team Challenge, Gelsenkirchen (GER) 28.12.2023
Parisekaviesti yhteislähtö
# | Joukkue | Tulos |
1. | Julia Simon / Fabien Claude 🇫🇷 | 33:55,2 (+4) |
2. | Hanna Kebinger / Benedikt Doll 🇩🇪 | +50,5 (+4) |
3. | Ingrid Landmark Tandrevold / Sturla Holm Lægreid 🇳🇴 | +1:00,7 (5) |
4. | Julija Dschyma / Dmytro Pidrutschnyj 🇺🇦 | +1:16,8 (5) |
5. | Polona Klemenčič / Jakov Fak 🇸🇮 | +1:28,2 (6) |
6. | Lisa Hauser / Felix Leitner 🇦🇹 | +1:53,7 () |
7. | Janina Hettich-Walz / Roman Rees 🇩🇪 | +1:59,5 (7) |
8. | Amy Baserga / Sebastian Stalder 🇨🇭 | +2:22,4 (8) |
9. | Lotte Lie / Florent Claude 🇧🇪 | +3:04,6 (10) |
10. | Markéta Davidová / Michal Krčmář 🇨🇿 | LAPPED (14) |
Parisekaviesti takaa-ajo
# | Joukkue | Tulos |
1. | Julia Simon / Fabien Claude 🇫🇷 | 34:43,5 (3) |
2. | Ingrid Landmark Tandrevold / Sturla Holm Lægreid 🇳🇴 | +57,5 (3) |
3. | Polona Klemenčič / Jakov Fak 🇸🇮 | +1:08,2 (2) |
4. | Janina Hettich-Walz / Roman Rees 🇩🇪 | +1:10,1 (4) |
5. | Julija Dschyma / Dmytro Pidrutschnyj 🇺🇦 | +1:30,5 (6) |
6. | Hanna Kebinger / Benedikt Doll 🇩🇪 | +1:32,2 (7) |
7. | Lotte Lie / Florent Claude 🇧🇪 | +1:37,3 (4) |
8. | Markéta Davidová / Michal Krčmář 🇨🇿 | +1:58,1 (6) |
9. | Amy Baserga / Sebastian Stalder 🇨🇭 | +1:59,1 (5) |
10. | Lisa Hauser / Felix Leitner 🇦🇹 | +2:24,5 (7) |
Kaikki tulokset
Lenzerheide maailmancup 17.12.2023
Miehet yhteislähtö 15 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | 35.00,1 (2) |
2. | Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴 | +14,6 (1) |
3. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +21,8 (1) |
4. | Martin Ponsiluoma 🇸🇪 | +43,5 (3) |
5. | Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴 | +49,8 (3) |
6. | Vebjørn Sørum 🇳🇴 | +51,1 (3) |
TuloksetLenzerheide maailmancup 17.12.2023
Naisten yhteislähtö 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷 | 36.04,6 (0) |
2. | Elvira Öberg 🇸🇪 | +5,5 (2) |
3. | Hanna Öberg 🇸🇪 | +10,6 (2) |
4. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | +29,1 (0) |
5. | Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴 | +29,7 (2) |
6. | Julia Simon 🇫🇷 | +43,1 (3) |
7. | Franziska Preuss 🇩🇪 | +46,4 (0) |
8. | Juni Arnekleiv 🇳🇴 | +46,4 (1) |
9. | Sophie Chauveau 🇫🇷 | +1.11,2 (2) |
10. | Linn Persson 🇸🇪 | +1.24,1 (3) |
Lenzerheide maailmancup 16.12.2023
Miesten takaa-ajo 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | 32.30,0 (3) |
2. | Endre Strømsheim 🇳🇴 | +24,7 (2) |
3. | Sturla Holm Lægreid 🇳🇴 | +29,1 (1) |
4. | Martin Ponsiluoma 🇸🇪 | +40,9 (3) |
5. | Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴 | +50,5 (3) |
6. | Quentin Fillon Maillet 🇫🇷 | +57,5 (3) |
7. | Philipp Horn 🇩🇪 | +1.01,4 (3) |
8. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +1.09,1 (3) |
9. | Johannes Kühn 🇩🇪 | +1.12,8 (4) |
10. | Justus Strelow 🇩🇪 | +1.13,2 (1) |
Sjusjøen IBU Cup 16.12.2023
Miesten yhteislähtö 15 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Martin Nevland 🇳🇴 | 38.58,5 (1) |
2. | Mats Øverby 🇳🇴 | +13,6 (0) |
3. | Johan-Olav Botn 🇳🇴 | +14,0 (6) |
4. | Martin Uldal 🇳🇴 | +1.12,4 (4) |
5. | Vetle Paulsen 🇳🇴 | +1.24,2 (4) |
6. | Valentin Lejeune 🇫🇷 | +1.30,8 (2) |
7. | Viktor Brandt 🇸🇪 | +1.40,6 (2) |
8. | Isak Frey 🇳🇴 | +1.48,4 (3) |
9. | Sondre Slettemark (GRL) | +1.53,1 (3) |
10. | Vitezslav Hornig 🇨🇿 | +2.02,1 (1) |
Naisten yhteislähtö 12 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Julia Tannheimer 🇩🇪 | 37.53,7 |
2. | Jenny Enodd 🇳🇴 | +9,2 |
3. | Ida Lien 🇳🇴 | +19,0 |
4. | Oceane Michelon 🇫🇷 | +25,1 |
5. | Dunja Zdouc 🇦🇹 | +48,3 |
6. | Stina Nilsson 🇸🇪 | +1.04,7 |
7. | Gro Randby 🇳🇴 | +1.15,1 |
8. | Jeanne Richard 🇫🇷 | +1.23,7 |
9. | Anaelle Bondoux 🇫🇷 | +1.25,3 |
10. | Anna Hedström 🇸🇪 | +1.27,2 |
Lenzerheide maailmancup 16.12.2023
Naisten takaa-ajo 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷 | 27.31,0 (3) |
2. | Julia Simon 🇫🇷 | +25,2 (2) |
3. | Marit Ishol Skogan 🇳🇴 | +1.13,6 (2) |
4. | Franziska Preuss 🇩🇪 | +1.16,0 (2) |
5. | Elvira Öberg 🇸🇪 | +1.27,3 (4) |
6. | Linn Persson 🇸🇪 | +1.28,1 (2) |
7. | Vanessa Voigt 🇩🇪 | +1.28,7 (0) |
8. | Janina Hettich-Walz 🇩🇪 | +1.29,8 (1) |
9. | Marketa Davidova 🇨🇿 | +1.36,3 (1) |
10. | Anastasiya Merkushyna 🇺🇦 | +1.49,6 (1) |
Lenzerheide maailmancup 15.12.2023
Miehet sprintti 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Benedikt Doll 🇩🇪 | 23.15,8 |
2. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | +5,4 |
3. | Philipp Nawrath 🇩🇪 | +36,8 |
4. | Sturla Holm Laegreid 🇳🇴 | +39,1 |
4. | Philipp Horn 🇩🇪 | +39,1 |
6. | Johannes Kühn 🇩🇪 | +44,3 |
7. | Martin Ponsiluoma 🇸🇪 | +59,4 |
8. | Quentin Fillon Maillet 🇫🇷 | +59,5 |
Kaikki tuloksetSjusjøen IBU Cup 15.12.2023
Miesten takaa-ajo 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johan-Olav Botn 🇳🇴 | 33.09,6 (3) |
2. | Martin Uldal 🇳🇴 | +10,0 (2) |
3. | Martin Nevland 🇳🇴 | +23,4 (3) |
4. | Mats Øverby 🇳🇴 | +43,4 (4) |
5. | Lucas Fratzscher 🇩🇪 | +47,2 (1) |
6. | Isak Frey 🇳🇴 | +1.08,3 (3) |
7. | Danilo Riethmüller 🇩🇪 | +1.27,4 (3) |
8. | Viktor Brandt 🇸🇪 | +1.29,5 (3) |
9. | Vetle Paulsen 🇳🇴 | +1.30,2 (4) |
10. | Daniele Cappellari 🇮🇹 | +1.36,4 (0) |
Sjusjøen IBU Cup 15.12.2023
Naisten takaa-ajo 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Anaelle Bondoux 🇫🇷 | 31.51,3 (0) |
2. | Ida Lien 🇳🇴 | +26,0 (1) |
3. | Stina Nilsson 🇸🇪 | +42,6 (2) |
4. | Julia Tannheimer 🇩🇪 | +1.19,1 (4) |
5. | Jenny Enodd 🇳🇴 | +1.24,6 (0) |
6. | Jeanne Richard 🇫🇷 | +1.32,9 (4) |
7. | Baiba Bendika 🇱🇻 | +1.35,7 (3) |
8. | Michela Carrara 🇮🇹 | +1.46,6 (4) |
9. | Julia Kink 🇩🇪 | +1.58,2 (3) |
10. | Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴 | +2.08,1 (3) |
Lenzerheide maailmancup 14.12.2023
Naiset sprintti 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷 | 22.13,0 (0) |
2. | Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴 | +12,2 (0) |
3. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | +17,2 (0) |
4. | Julia Simon 🇫🇷 | +39,7 (1) |
5. | Elvira Öberg 🇸🇪 | +52,0 (1) |
6. | Marit Ishol Skogan 🇳🇴 | +55,7 (0) |
TuloksetSjusjøen IBU Cup 13.12.2023
Miesten pikakilpailu 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Simon Kaiser 🇩🇪 | 24.26,4 (0) |
2. | Johan-Olav Botn 🇳🇴 | +16,8 (2) |
3. | Mats Øverby 🇳🇴 | +18,5 (1) |
4. | Lucas Fratzscher 🇩🇪 | +27,8 (1) |
5. | Viktor Brandt 🇸🇪 | +35,1 (0) |
6. | Isak Frey 🇳🇴 | +36,3 (0) |
7. | Martin Nevland 🇳🇴 | +39,5 (1) |
8. | Vitalii Mandzyn 🇺🇦 | +44,8 (0) |
9. | Danilo Riethmüller 🇩🇪 | +48,1 (1) |
10. | Xingyuan Yan 🇨🇳 | +1.00,6 (0) |
Sjusjøen IBU Cup 13.12.2023
Naisten pikakilpailu 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Oceane Michelon 🇫🇷 | 21.25,0 |
2. | Jeanne Richard 🇫🇷 | +15,0 |
3. | Gro Randby 🇳🇴 | +17,6 |
4. | Anna-Karin Heijdenberg 🇸🇪 | +22,6 |
5. | Anaelle Bondoux 🇫🇷 | +23,7 |
6. | Annie Lind 🇸🇪 | +31,6 |
7. | Stina Nilsson 🇸🇪 | +35,2 |
8. | Julia Tannheimer 🇩🇪 | +40,4 |
9. | Emily Schumann 🇩🇪 | +40,8 |
10. | Julia Kink 🇩🇪 | +46,6 |
Idre Fjäll IBU Cup 10.12.2023
Miesten takaa-ajo 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johan-Olav Botn 🇳🇴 | 36.16,6 (5) |
2. | Philipp Horn 🇩🇪 | +15,0 (4) |
3. | Martin Uldal 🇳🇴 | +32,4 (2) |
4. | Oscar Lombardot 🇫🇷 | +58,5 (4) |
5. | Martin Nevland 🇳🇴 | +1.13,7 (4) |
6. | Damien Levet 🇫🇷 | +1.23,3 (3) |
7. | Mats Øverby 🇳🇴 | +1.45,7 (3) |
8. | Lucas Fratzscher 🇩🇪 | +1.45,9 (4) |
9. | Peppe Femling 🇸🇪 | +1.46,3 (3) |
10. | Vetle Paulsen 🇳🇴 | +2.06,0 (7) |
Naisten takaa-ajo 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jenny Enodd 🇳🇴 | 33.41,6 |
2. | Karoline Erdal 🇳🇴 | +39,6 |
3. | Ella Halvarsson 🇸🇪 | +51,4 |
4. | Oceane Michelon 🇫🇷 | +1.22,9 |
5. | Jeanne Richard 🇫🇷 | +1.40,4 |
6. | Pascale Paradis 🇫🇷 | +1.43,9 |
7. | Anna-Karin Heijdenberg 🇸🇪 | +1.45,4 |
8. | Annie Lind 🇸🇪 | +1.52,3 |
9. | Emily Schumann 🇩🇪 | +1.53,3 |
10. | Beatrice Trabucchi 🇮🇹 | +1.59,2 |
Hochfilzen maailmancup 10.12.2023
Naisten viesti 4 x 6 km
# | Joukkue | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 1.07.39,0 (0+6) |
2. | Ruotsi 🇸🇪 | +31,6 (0+10) |
3. | Ranska 🇫🇷 | +1.01,5 (1+8) |
4. | Italia 🇮🇹 | +1.14,7 (0+5) |
5. | Saksa 🇩🇪 | +1.22,9 (0+7) |
6. | Itävalta 🇦🇹 | +2.20,1 (0+10) |
7. | Sveitsi 🇨🇭 | +2.31,3 (0+10) |
8. | Tsekki 🇨🇿 | +2.40,8 (2+12) |
Hochfilzen maailmancup 10.12.2023
Miesten viesti 4 x 7,5 km
# | Joukkue | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 1.15.38,5 (0+5) |
2. | Ranska 🇫🇷 | +28,7 (0+6) |
3. | Saksa 🇩🇪 | +1.06,9 (1+9) |
4. | Italia 🇮🇹 | +1.24,1 (0+11) |
5. | Ukraina 🇺🇦 | +2.24,9 (0+3) |
6. | Ruotsi 🇸🇪 | +2.36,4 (2+14) |
7. | Sveitsi 🇨🇭 | +4.01,6 (0+12) |
8. | Itävalta 🇦🇹 | +4.23,5 (3+10) |
11. | Suomi 🇫🇮 | +5.04,0 (4+13) |
Idre Fjäll IBU Cup 9.12.2023
Naisten pikakilpailu 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Karoline Erdal 🇳🇴 | 23.14,8 (2) |
2. | Juliane Frühwirt 🇩🇪 | +1,7 (0) |
3. | Anna-Karin Heijdenberg 🇸🇪 | +13,2 (2) |
4. | Ella Halvarsson 🇸🇪 | +18,7 (1) |
5. | Michela Carrara 🇮🇹 | +28,1 (2) |
6. | Julia Tannheimer 🇩🇪 | +40,3 (3) |
7. | Linda Zingerle 🇮🇹 | +44,9 (0) |
8. | Anaelle Bondoux 🇫🇷 | +47,9 (3) |
9. | Annie Lind 🇸🇪 | +50,9 (2) |
10. | Gro Randby 🇳🇴 | +51,3 (2) |
Miesten pikakilpailu 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Philipp Horn 🇩🇪 | 26.26,7 (0) |
2. | Johan-Olav Botn 🇳🇴 | +17,2 (3) |
3. | Oscar Lombardot 🇫🇷 | +39,5 (0) |
4. | Vetle Paulsen 🇳🇴 | +44,4 (2) |
5. | Damien Levet 🇫🇷 | +56,4 (0) |
6. | Ludek Abraham 🇨🇿 | +1.07,7 (0) |
7. | Heikki Laitinen 🇫🇮 | +1.20,6 (1) |
8. | Simon Kirkeeide 🇳🇴 | +1.20,7 (3) |
9. | Simon Kaiser 🇩🇪 | +1.29,0 (3) |
10. | Peppe Femling 🇸🇪 | +1.29,6 (2) |
Hochfilzen maailmancup 9.12.2023
Naisten takaa-ajo 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Elvira Öberg 🇸🇪 | 29.44,6 (1) |
2. | Lena Häcki-Gross 🇨🇭 | +11,2 (1) |
3. | Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴 | +13,9 (1) |
4. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | +32,0 (1) |
5. | Julia Simon 🇫🇷 | +1.01,5 (1) |
6. | Hanna Öberg 🇸🇪 | +1.14,6 (0) |
7. | Karoline Knotten 🇳🇴 | +1.33,9 (1) |
8. | Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷 | +1.46,1 (5) |
9. | Anna Magnusson 🇸🇪 | +1.48,9 (2) |
10. | Anna Gandler 🇦🇹 | +1.52,9 (1) |
41. | Suvi Minkkinen 🇫🇮 | +4.33,2 (3) |
54. | Daria Virolainen 🇫🇮 | +6.03,0 (5) |
Hochfilzen maailmancup 9.12.2023
Miehet takaa-ajo 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | 33.05,1 (1) |
2. | Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴 | +22,6 (3) |
3. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +28,4 (2) |
4. | Sturla Holm Laegreid 🇳🇴 | +39,2 (2) |
5. | Sebastian Samuelsson 🇸🇪 | +48,5 (3) |
6. | Emilien Jacquelin 🇫🇷 | +52,8 (2) |
TuloksetIdre Fjäll IBU Cup 8.12.2023
Naisten pikakilpailu 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johanna Puff 🇩🇪 | 22.23,0 (0) |
2. | Jenny Enodd 🇳🇴 | +3,3 (1) |
3. | Jeanne Richard 🇫🇷 | +14,7 (1) |
4. | Ella Halvarsson 🇸🇪 | +17,4 (1) |
5. | Oceane Michelon 🇫🇷 | +18,7 (2) |
6. | Frida Dokken 🇳🇴 | +19,5 (0) |
7. | Julia Tannheimer 🇩🇪 | +36,8 (2) |
8. | Anna-Karin Heijdenberg 🇸🇪 | +37,0 (2) |
9. | Karoline Erdal 🇳🇴 | +47,7 (3) |
10. | Julia Kink 🇩🇪 | +51,2 (2) |
Hochfilzen maailmacup 8.12.2023
Naisten pikakilpailu 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴 | 20.59,9 (0) |
2. | Elvira Öberg 🇸🇪 | +4,9 (1) |
3. | Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷 | +19,7 (1) |
4. | Lena Häcki-Gross 🇨🇭 | +20,0 (1) |
5. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | +24,4 (0) |
6. | Karoline Knotten 🇳🇴 | +40,4 (2) |
7. | Julia Simon 🇫🇷 | +44,2 (1) |
8. | Anamarija Lampic 🇸🇮 | +54,0 (3) |
9. | Anna Magnusson 🇸🇪 | +54,7 (1) |
10. | Jessica Jislova 🇨🇿 | +57,7 (0) |
Tulokset
Idre Fjäll IBU Cup 8.12.2023
Miesten pikakilpailu 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johan-Olav Botn 🇳🇴 | 25.35,3 (2) |
2. | Martin Nevland 🇳🇴 | +2,1 (0) |
3. | Martin Uldal 🇳🇴 | +13,9 (1) |
4. | Philipp Horn 🇩🇪 | +14,1 (1) |
5. | Danilo Riethmüller 🇩🇪 | +14,3 (0) |
6. | Vetle Paulsen 🇳🇴 | +21,8 (1) |
7. | Mats Øverby 🇳🇴 | +23,6 (1) |
8. | Lucas Fratzscher 🇩🇪 | +43,3 (1) |
9. | Theo Guirard Poillot 🇫🇷 | +59,2 (1) |
10. | Christoph Pircher 🇮🇹 | +1.05,2 (0) |
Hochfilzen maailmancup 8.12.2023
Miehet sprintti 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Tarjei Bø 🇳🇴 | 24.37,5 (0) |
2. | Sturla Holm Laegreid 🇳🇴 | +4,9 (0) |
3. | Sebastian Samuelsson 🇸🇪 | +10,0 (1) |
4. | Martin Ponsiluoma 🇸🇪 | +18,4 (1) |
5. | Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴 | +19,2 (2) |
6. | Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴 | +26,5 (1) |
7. | Benedikt Doll 🇩🇪 | +31,1 (1) |
8. | Tommaso Giacomel 🇮🇹 | +33,1 (0) |
9. | Johannes Kühn 🇩🇪 | +40,1 (1) |
10. | Eric Perrot 🇫🇷 | +43,9 (1) |
36. Otto Invenius +2.02,2 (2)
45. Jaakko Ranta +2.17,4 (0)
65. Jonni Mukkala +2.58, (4)
Tulokset
Kontiolahti IBU Cup 3.12.2023
Parisekaviesti
# | Joukkue | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 35.34,8 (1+10) |
2. | Ranska 🇫🇷 | +5,5 (0+7) |
3. | Italia 🇮🇹 | +17,1 (0+10) |
4. | Ruotsi 🇸🇪 | +30,4 (1+10) |
5. | Tsekki 🇨🇿 | +39,6 (0+8) |
6. | Itävalta 🇦🇹 | +1.05,9 (1+11) |
16. | Suomi 🇫🇮 | +4.40,0 (2+11) |
Sekaviesti
# | Joukkue | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 1.13.54,0 (0+6) |
2. | Ruotsi 🇸🇪 | +2.19,4 (0+10) |
3. | Ranska 🇫🇷 | +2.31,4 (0+8) |
4. | Saksa 🇩🇪 | +2.59,2 (0+11) |
5. | Suomi 🇫🇮 | +3.52,0 (0+7) |
6. | Italia 🇮🇹 | +4.28,3 (1+13) |
Östersund maailmancup 3.12.2023
Naisten takaa-ajo 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Lou Jeanmonnot 🇫🇷 | 31.41,3 (0) |
2. | Franziska Preuss 🇩🇪 | +0,3 (1) |
3. | Vanessa Voigt 🇩🇪 | +18,5 (1) |
4. | Juni Arnekleiv 🇳🇴 | +24,7 (1) |
5. | Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴 | +35,9 (2) |
6. | Hanna Öberg 🇸🇪 | +1.03,2 (2) |
7. | Julia Simon 🇫🇷 | +1.16,4 (2) |
8. | Karoline Knotten 🇳🇴 | +1.18,0 (3) |
9. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | +1.22,3 (1) |
10. | Elvira Öberg 🇸🇪 | +1.27,8 (4) |
34. | Suvi Minkkinen 🇫🇮 | +4.18,2 (2) |
Miesten takaa-ajo 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Sebastian Samuelsson 🇸🇪 | 31.38,4 |
2. | Philipp Nawrath 🇩🇪 | +5,1 |
3. | Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴 | +7,2 |
4. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +29,6 |
5. | Endre Strømsheim 🇳🇴 | +38,2 |
6. | Martin Ponsiluoma 🇸🇪 | +42,5 |
7. | Vebjørn Sørum 🇳🇴 | +48,1 |
8. | Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴 | +49,0 |
9. | Quentin Fillon Maillet 🇫🇷 | +49,5 |
10. | Johannes Kühn 🇩🇪 | +49,7 |
48. | Tero Seppälä 🇫🇮 | +4.48,6 (4) |
Kontiolahti IBU Cup 2.12.2023
Miesten sprintti
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johan-Olav Botn 🇳🇴 | 24.36,5 |
2. | Philipp Horn 🇩🇪 | +1,2 |
3. | Mats Overby 🇳🇴 | +4,8 |
4. | Martin Uldal 🇳🇴 | +22,8 |
5. | Danilo Riethmüller 🇩🇪 | +27,3 |
TuloksetKontiolahti IBU Cup 2.12.2023
Naisten sprintti
# | Urheilija | Tulos |
1. | Emilie Ågheim Kalkenberg 🇳🇴 | 21.52,1 |
2. | Sara Andersson 🇸🇪 | +23,3 |
3. | Oceane Michelon 🇫🇷 | +39,3 |
4. | Jeanne Richard 🇫🇷 | +40,6 |
5. | Julia Kink 🇩🇪 | +54,6 |
TuloksetÖstersund maailmancup 2.12.2023
Miehet sprintti 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Philipp Nawrath 🇩🇪 | 24.02,0 (0) |
2. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +18,7 (0) |
3. | Vebjørn Sørum 🇳🇴 | +19,8 (0) |
4. | Sebastian Samuelsson 🇸🇪 | +26,7 (2) |
5. | Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴 | +46,6 (1) |
Tulokset
Östersund maailmancup 1.12.2023
Naisten pikakilpailu 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Lou Jeanmonnot 🇫🇷 | 21.04,1 (0) |
2. | Karoline Knotten 🇳🇴 | +8,5 (1) |
3. | Juni Arnekleiv 🇳🇴 | +17,6 (1) |
4. | Franziska Preuss 🇩🇪 | +18,3 (2) |
5. | Vanessa Voigt 🇩🇪 | +20,0 (1) |
6. | Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴 | +23,8 (2) |
7. | Marthe Kråkstad Johansen 🇳🇴 | +27,6 (0) |
8. | Gilonne Guigonnat 🇫🇷 | +32,8 (0) |
9. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | +33,7 (0) |
10. | Mona Brorsson 🇸🇪 | +34,8 (0) |
Tulokset
Östersund maailmancup 30.11.2023
Miesten viesti 4 x 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 1.14.28,4 |
2. | Ranska 🇫🇷 | +20,6 |
3. | Saksa 🇩🇪 | +50,5 |
4. | Itävalta 🇦🇹 | +1.44,5 |
5. | Italia 🇮🇹 | +1.45,0 |
Kontiolahti IBU Cup 30.11.2023
Miesten normaalimatka 20 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johan-Olav Botn 🇳🇴 | 50.48,1 |
2. | Mats Øverby 🇳🇴 | +1.15,5 |
3. | Martin Nevland 🇳🇴 | +1.33,1 |
4. | Philipp Horn 🇩🇪 | +1.54,6 |
5. | Vetle Paulsen 🇳🇴 | +2.05,7 |
6. | Vincent Bonacci 🇺🇸 | +2.18,1 |
7. | Emil Nykvist 🇸🇪 | +2.26,1 |
8. | Danilo Riethmüller 🇩🇪 | +2.41,3 |
9. | Lucas Fratzscher 🇩🇪 | +3.09,9 |
10. | Filip Fjeld Andersen 🇳🇴 | +3.19,5 |
Naisten normaalimatka 15 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jeanne Richard 🇫🇷 | 46.35,1 |
2. | Maren Kirkeeide 🇳🇴 | +1,0 |
3. | Karoline Erdal 🇳🇴 | +22,5 |
4. | Juliane Frühwirt 🇩🇪 | +1.20,4 |
5. | Fanqi Meng 🇨🇳 | +1.20,5 |
6. | Johanna Puff 🇩🇪 | +1.51,3 |
7. | Emilie Ågheim Kalkenberg 🇳🇴 | +2.23,6 |
8. | Paula Botet 🇫🇷 | +2.31,1 |
9. | Ella Halvarsson 🇸🇪 | +2.55,3 |
10. | Sara Andersson 🇸🇪 | +3.00,7 |
Östersund maailmancup 29.11.2023
Naisten viesti
# | Urheilija | Tulos |
1. | Norja 🇳🇴 | 1.18.48,3 (0+9) |
2. | Ruotsi 🇸🇪 | +41,6 (1+9) |
3. | Saksa 🇩🇪 | +47,9 (0+4) |
4. | Sveitsi 🇨🇭 | +2.19,9 (0+4) |
5. | Ranska 🇫🇷 | +2.23,4 (1+10) |
6. | Tsekki 🇨🇿 | +2.47,9 (3+13) |
Tulokset
Östersund maailmancup 26.11.2023
Miehet normaalimatka 20 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Roman Rees 🇩🇪 | 51.27,2 (1) |
2. | Justus Strelow 🇩🇪 | +12,1 (1) |
3. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | +25,0 (2) |
4. | Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻 | +29,1 (1) |
5. | Sebastian Stalder 🇨🇭 | +29,3 (1) |
6. | Endre Strømsheim 🇳🇴 | +39,3 (1) |
7. | Sebastian Samuelsson 🇸🇪 | +40,4 (3) |
8. | Tommaso Giacomel 🇮🇹 | +46,8 (2) |
Tulokset
Östersund maailmancup 26.11.2023
Naiset normaalimatka 15 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | 44.03,9 (1) |
2. | Franziska Preuss 🇩🇪 | +0,1 (0) |
3. | Vanessa Voigt 🇩🇪 | +10,1 (0) |
4. | Karoline Knotten 🇳🇴 | +46,5 (1) |
5. | Sophia Schneider 🇩🇪 | +1.01,0 (1) |
6. | Lisa Theresa Hauser 🇦🇹 | +1.07,7 (0) |
7. | Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴 | +1.09,7 (2) |
8. | Marte Krakstad Johansen 🇳🇴 | +1.29,6 (1) |
Östersund maailmancup 25.11.2023
Sekaviesti
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ranska | 2.09.09 (1+5) |
2. | Norja | +15,7 (0+7) |
3. | Italia | +39,7 (1+9) |
4. | Saksa | +55,7 (0+8) |
5. | Tsekki | +57,4 (0+9) |
6. | Ruotsi | +2.28,0 (0+9) |
7. | Sveitsi | +2.59,8 (0+10) |
8. | Ukraina | +3.37,2 (0+6) |
10. Suomi +4.28,1 (0+5)
Tulokset
Östersund maailmancup 25.11.2023
Parisekaviesti
# | Urheilija | Tulos |
1. | Ruotsi | 37.46,9 (0+8) |
2. | Norja | +13,8 (0+6) |
3. | Ranska | +42,2 (2+12) |
4. | Slovenia | +47,4 (0+5) |
5. | Itävalta | +56,9 (1+8) |
6. | Sveitsi | +59,9 (1+8) |
7. | Saksa | +1.00,3, (0+7) |
8. | USA | +1.10,9 (0+8) |
9. | Suomi | +1.16,5 (0+4) |
10. | Ukraina | +1.21,3 (0+7) |
Tulokset
Kontiolahti GP 19.11.2023
Miesten pikakilpailu 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Anton Dudchenko 🇺🇦 | 25.56,9 (0) |
2. | Tero Seppälä 🇫🇮 | +3,4 (0) |
3. | Jaakko Ranta 🇫🇮 | +26,4 (1) |
4. | Asset Dyussenov 🇰🇿 | +27,8 (1) |
5. | Tuomas Harjula 🇫🇮 | +34,3 (1) |
6. | Alexandr Mukhin 🇰🇿 | +35,4 (0) |
7. | Heikki Laitinen 🇫🇮 | +1.02,6 (2) |
8. | Roman Borovik 🇺🇦 | +1.06,2 (0) |
9. | Jonni Mukkala 🇫🇮 | +1.11,2 (3) |
10. | Otto Invenius 🇫🇮 | +1.11,5 (2) |
Naisten pikakilpailu 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Noora Kaisa Keränen 🇫🇮 | 25.45,8 (1) |
2. | Daria Virolainen 🇫🇮 | +23,4 (1) |
3. | Heidi Kuuttinen 🇫🇮 | +1.08,7 (2) |
4. | Inka Hämäläinen 🇫🇮 | +1.11,8 (2) |
5. | Sofia Joronen 🇫🇮 | +1.20,5 (1) |
6. | Sonja Leinamo 🇫🇮 | +1.28,4 (4) |
7. | Jatta Tuominen 🇫🇮 | +2.13,4 (1) |
8. | Seela Peuralahti 🇫🇮 | +2.22,4 (3) |
9. | Emilia Irvankoski 🇫🇮 | +2.28,1 (1) |
10. | Frida Achrén 🇫🇮 | +2.45,7 (3) |
Kontiolahti GP 18.11.2023
Miesten pikakilpailu 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Denis Nasyko 🇺🇦 | 27.31,3 (0) |
2. | Jaakko Ranta 🇫🇮 | +3,0 (1) |
3. | Tuomas Harjula 🇫🇮 | +13,5 (1) |
4. | Olli Hiidensalo 🇫🇮 | +18,0 (2) |
5. | Heikki Laitinen 🇫🇮 | +24,6 (2) |
6. | Artem Tischenko 🇺🇦 | +29,7 (0) |
7. | Ville-Valtteri Karvinen 🇫🇮 | +39,2 (0) |
7. | Jonni Mukkala 🇫🇮 | +39,2 (3) |
9. | Boghdan Tsymbal 🇺🇦 | +55,3 (2) |
10. | Otto Invenius 🇫🇮 | +55,4 (2) |
Naisten pikakilpailu 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Suvi Minkkinen 🇫🇮 | 26.07,6 (0) |
2. | Erika Jänkä 🇫🇮 | +25,3 (0) |
3. | Daria Virolainen 🇫🇮 | +58,3 (2) |
4. | Noora Kaisa Keränen 🇫🇮 | +1.02,2 (1) |
5. | Sonja Leinamo 🇫🇮 | +1.40,8 (3) |
6. | Anastassiya Kondratyeva 🇰🇿 | +1.55,5 (1) |
7. | Inka Hämäläinen 🇫🇮 | +1.56,4 (2) |
8. | Emilia Irvankoski 🇫🇮 | +2.11,2 (0) |
9. | Frida Achrén 🇫🇮 | +2.24,2 (1) |
10. | Milana Geneva 🇰🇿 | +2.27,8 (1) |
Sesongstart Skiskyting, Sjusjøen, Norja 12.11.2023
Miesten yhteislähtö 15 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | 38.20,5 (2) |
2. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +9,6 (2) |
3. | Vebjørn Sørum 🇳🇴 | +19,2 (2) |
4. | Johannes Dale-Skjevdal 🇳🇴 | +24,2 (2) |
5. | Martin Nevland 🇳🇴 | +36,9 (1) |
6. | Martin Uldal 🇳🇴 | +42,7 (3) |
7. | Sturla Holm Lægreid 🇳🇴 | +43,9 (1) |
8. | Vetle Paulsen 🇳🇴 | +1.04,0 (2) |
9. | Endre Strømsheim 🇳🇴 | +1.16,4 (4) |
10. | Filip Fjeld Andersen 🇳🇴 | +1.18,1 (3) |
Naisten yhteislähtö 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Juni Arnekleiv 🇳🇴 | 37.48,3 (1) |
2. | Marthe Kråkstad Johansen 🇳🇴 | +1,9 (1) |
3. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | +10,5 (0) |
4. | Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴 | +17,7 (3) |
5. | Karoline Knotten 🇳🇴 | +22,3 (2) |
6. | Vanessa Voigt 🇩🇪 | +28,8 (0) |
7. | Jenny Enodd 🇳🇴 | +40,0 (1) |
8. | Marit Ishol Skogan 🇳🇴 | +52,8 (1) |
9. | Janina Hettich-Walz 🇩🇪 | +54,0 (1) |
10. | Maren Kirkeeide 🇳🇴 | +1.05,2 (2) |
Sesongstart Skiskyting, Sjusjøen, Norja 11.11.2023
Miesten pikakilpailu 10 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | 25.50,1 (1) |
2. | Sturla Holm Lægreid 🇳🇴 | +21,4 (0) |
3. | Vebjørn Sørum 🇳🇴 | +22,5 (2) |
4. | Endre Strømsheim 🇳🇴 | +38,8 (2) |
5. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +45,9 (3) |
6. | Mats Øverby 🇳🇴 | +1.00,7 (1) |
7. | Benedikt Doll 🇩🇪 | +1.03,2 (1) |
8. | Filip Fjeld Andersen 🇳🇴 | +1.09,6 (2) |
9. | Johannes Dale 🇳🇴 | +1.12,3 (4) |
10. | Martin Uldal 🇳🇴 | +1.19,6 (2) |
Naisten pikakilpailu 7,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | 22.21,7 (1) |
2. | Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴 | +3,1 (2) |
3. | Marketa Davidova 🇨🇿 | +4,9 (1) |
4. | Marthe Kråkstad Johansen 🇳🇴 | +49,4 (2) |
5. | Frida Dokken 🇳🇴 | +1.06,9 (0) |
6. | Natalia Sidorowicz 🇵🇱 | +1.13,3 (1) |
7. | Karoline Knotten 🇳🇴 | +1.14,2 (3) |
8. | Emilie Ågheim Kalkenberg 🇳🇴 | +1.14,5 (3) |
9. | Lotte Lie 🇧🇪 | +1.25,7 (2) |
10. | Janina Hettich-Walz 🇩🇪 | +1.27,4 (1) |
Sverigepremiär 12.11.2023
Naiset, sprintti
# | Urheilija | Tulos |
1. | Elvira Öberg 🇸🇪 | 23.29,0 (3) |
2. | Anna-Karin Heijdenberg 🇸🇪 | +14,7 (1) |
3. | Tilda Johansson 🇸🇪 | +17,1 (0) |
4. | Anna Magnusson 🇸🇪 | +26,4 (1) |
5. | Tuuli Tomingas 🇪🇪 | +34,0 (1) |
Sverigepremiär 12.11.2023
Miehet, sprintti
# | Urheilija | Tulos |
1. | Sebastian Samuelsson 🇸🇪 | 28.05,8 (2) |
2. | Jesper Nelin 🇸🇪 | +18,5 (1) |
3. | Anton Ivarsson 🇸🇪 | +37,7 (0) |
4. | Viktor Brandt 🇸🇪 | +44,4 (0) |
5. | Emil Nykvist 🇸🇪 | +47,0 (1) |
Tulokset
Ampumahiihto, Sesongstart skiskyting Sjusjøen 11.11.2023
Miehet, sprintti
# | Urheilija | Tulos |
1. | Johannes Thingnes Bø 🇳🇴 | 25.50,1 (1) |
2. | Sturla Holm Laegreid 🇳🇴 | +21,4 (0) |
3. | Vebjørn Sørum 🇳🇴 | +22,5 (2) |
4. | Endre Strømsheim 🇳🇴 | +38,8 (2) |
5. | Tarjei Bø 🇳🇴 | +45,9 (3) |
Tulokset
Naiset sprintti
# | Urheilija | Tulos |
1. | Lisa Vittozzi 🇮🇹 | 22.21,7 (1) |
2. | Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴 | +3,1 (2) |
3. | Marketa Davidova 🇨🇿 | +4,9 (1) |
4. | Marthe Kråkstad Johansen 🇳🇴 | +49,4 (2) |
5. | Frida Tormodsgard Dokken 🇳🇴 | +1.06,9 (0) |
Tulokset
Ampumahiihto, Sverigepremiär 11.11.2023
Miehet 15 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Anton Ivarsson 🇸🇪 | 46.53,6 (1) |
2. | Sebastian Samuelsson 🇸🇪 | +25,7 (5) |
3. | Oskar Brandt 🇸🇪 | +50,5 (4) |
4. | Jesper Nelin 🇸🇪 | +54,9 (4) |
5. | Emil Nykvist 🇸🇪 | +1.18,8 (3) |
Tulokset
Naiset 12,5 km
# | Urheilija | Tulos |
1. | Anna Magnusson 🇸🇪 | 42.08,3 (0) |
2. | Elvira Öberg 🇸🇪 | +33,0 (3) |
3. | Susan Külm 🇪🇪 | +1.32,9 (0) |
4. | Regina Ermits 🇪🇪 | +2.02,8 (2) |
5. | Mona Brorsson 🇸🇪 | +2.39,5 (4) |
Tulokset
Suomen ampumahiihtomaajoukkue 2023-2024
Suomen Ampumahiihtoliitto on vahvistanut A-maajoukkueen, Terrafame-ryhmän ja nuorten maajoukkueet harjoituskaudelle 2023. A-maajoukkueeseen valittiin kahdeksan urheilijaa (kolme naista, viisi miestä).
Joukosta puuttuu Suomen miesten ykkösnimi
Tero Seppälä, joka ei harjoittele maajoukkueen kanssa.
A-maajoukkue
Naiset | Miehet |
Erika Jänkä, Ahveniston Ampumahiihtäjät | Tuomas Harjula, Tuusulan Voima-Veikot |
Venla Lehtonen, Imatran Urheilijat | Arttu Heikkinen, Puijon Hiihtoseura |
Suvi Minkkinen, Joutsan Pommi | Olli Hiidensalo, Lahden Hiihtoseura |
| Otto Invenius, Soisalon Ampumahiihtäjät |
| Jaakko Ranta, Tuusulan Voima-Veikot |
Valmennus: päävalmentaja Erik Bartlett Kulstad, lajivalmentaja Aku Moilanen
A-maajoukkueen haastajaryhmään eli Terrafame-ryhmään valittiin kuusi urheilijaa.
Terrafame-ryhmä
Naiset | Miehet |
Emilia Irvankoski, Ounasvaaran Hiihtoseura | Jonni Mukkala, Soisalon Ampumahiihtäjät |
Noora Kaisa Keränen, Ahveniston Ampumahiihtäjät | Joni Mustonen, Kontiolahden Urheilijat |
Heidi Kuuttinen, Närpes Kraft Skidförening | |
Sonja Leinamo, Ahveniston Ampumahiihtäjät | |
Valmennus: vastuuvalmentaja Ilkka Jarva
Nuorten maajoukkueeseen nimettiin seitsemän urheilijaa. Nuorten maajoukkue koostuu alle 22-vuotiaista urheilijoista, joilla päätähtäimenä ovat nuorten MM-kilpailut.
Nuorten maajoukkue U22
Naiset | Miehet |
Frida Achren, Vörå IF | Vili Kotikumpu, Soisalon Ampumahiihtäjät |
Inka Hämäläinen, Kontiolahden Urheilijat | Kalle Loukkaanhuhta, Oulun Hiihtoseura |
Lyydia Raunio, Tuusulan Voima-Veikot | Eemi Naumanen, Puijon Hiihtoseura |
Teodora Westerlund, Larsmo IF | |
Valmennus: vastuuvalmentaja Maija Holopainen
Suomen Ampumahiihtoliitto on vahvistanut U19-ryhmän harjoituskaudelle 2023. Ryhmä koostuu alle 19-vuotiaista urheilijoista, joiden päätähtäimenä ovat kotimaan kilpailuiden lisäksi Nuorten talviolympialaiset 2024.
U19-ryhmä
Naiset | Miehet |
Eveliina Hakala, Ahveniston Ampumahiihtäjät | Arno Hautaniemi, Seinäjoen Hiihtoseura |
Saga Hurskainen, Kontiolahden Urheilijat | Joonas Jarkko, Saloisten Reipas |
Hanni Koski, Ahveniston Ampumahiihtäjät | Akseli Kirjavainen, Puijon Hiihtoseura |
Erika Kujala, Kontiolahden Urheilijat | Otto Konttinen, Puijon Hiihtoseura |
Elli Loukkaanhuhta, Oulun Hiihtoseura | Tuomas Latvalahti, Tuusulan Voima-Veikot |
Sissi Oikkonen, Ounasvaaran Hiihtoseura | Antti Martikainen, Hollolan Urheilijat -46 |
Ilona Rantakömi, Hollolan Urheilijat -46 | Topias Ollikka, Ahveniston Ampumahiihtäjät |
Aino Sorjonen, Kontiolahden Urheilijat | Sisu Rannikko, Tuusulan Voima-Veikot |
Pinja Yläharju, Imatran Urheilijat | Arttu Remes, Keuruun Kisailijat |
| Kaapo Saarinen, Lahden Hiihtoseura |
Valmennus: Antti Repo ja Matti Hakala
Televisiointi 2023-2024
Ampumahiihdon maailmancupin televisioi tänäkin vuonna YLE, jonka kanavilta näet kaikki ampumahiihdon lähetykset. Voit katsoa myös ampumahiihto lähetykset ilmaiseksi netissä YLE Areenan kautta.
Ampumahiihto säännöt & kilpailumuodot
Ampumahiihdossa on pieni määrä omia mielenkiintoisia sääntöjään, mutta jo nopeasti penkkiurheilija pääsee lajin saloihin periksi. Laji on varsin mielenkiintoinen, mikä käy ilmi myös alta olevalta ampumahiihdon esittelyvideolta (Procam tuotanto Oy / Olli Kangas.)
Videon alta löydät myös Etusuoran tarkan opastuksen yleisimpiin kysymyksiin ampumahiihdosta.
Ampumahiihtoase
Ampumahiihto aseena käytetään
pienoiskivääriä, mitä kannetaan koko kilpailun ajan selässä. Juniorisarjoissa asetta ei kanneta mukana, vaan se odottaa koko ajan ampumapaikalla. Aseissa käytetään diopteritähtäimiä. Optisia tähtäimiä ei sallita.
Aseen l
ippaaseen mahtuu viisi patruunaa, sama määrä, mitä tauluja tulee pudottaa. Mikäli kilpailija ei saa pudotettua tauluja, seuraa jokaisesta ohilaukauksesta joko sakkokierros tai aikasakko. Viestikilpailuissa on lisäksi käytössä erilliset varapatruunat.
Ampumahiihtotaulu
Kansainvälisissä kilpailuissa käytetään kahdenlaisia ampumahiihtotauluja: suomalaisia ja saksalaisia. Suomalainen malli toimii mekaanisesti, kun taas saksalainen sähköisesti. Suomalaista,
Ilmo Kurvisen kehittämää taulua pidetään laji-ihmisten parissa “tasapuolisempana”, sillä se ei kaada tauluja ns. sirpaleosumista.
Ampumahiihto taulun koko vaihtelee pysty- ja makuuammunnan mukaan. Kaikilla matkoilla ammutaan samankokoisiin tauluihin (sekä naisissa että miehissä), mutta pystyammunnassa taulun osumakohdan halkaisija on 11,5cm ja makuuammunnassa 4,5cm. Taulun kaatamiseen riittää, kun vähintään puoli luotia osuu tauluun.
Vaikka makuuammunnassa on huomattavasti pienempi osumakohta, ovat kilpailijat usein tätäkin varmempia makuuammunnassa. Pystyammunnassa hiihdon väsyttämät jalat alkavat usein tärisemään ja optimaalisen ammunta-asennon ylläpitäminen on hankalaa.
Pikamatka
Pikamatka (myös sprintti) on nimensä mukaisesti lyhyin ja nopein ampumahiihdon kilpailumuoto. Miehet hiihtävät 10 ja naiset 7,5 kilometriä.
Pikamatkalla on vain kaksi ammuntapaikkaa, ensin ammunta makuulta, sen jälkeen pystystä. Jokaisesta ammutusta ohilaukauksesta kilpailija joutuu kiertämään 150 metrin pituisen sakkokierroksen.
Hiihtäjästä riippuen sakkokierrokseen menee usein noin 20-30 sekuntia. Pikamatka hiihdetään väliaikalähtönä ja kilpailijat lähtevät matkaan aina 30 sekunnin välein toisistaan.
Takaa-ajo
Ampumahiihdon takaa-ajo kilpailuun selviytyy pikamatkan 60 parasta kilpailijaa. Matkaan lähdetään siitä järjestyksestä, missä pikamatkalla tultiin maaliin. Lähdöt suoritetaan pikamatkan syntyneiden aikaerojen mukaisesti.
Matkan pituus on miehillä 12,5 ja naisilla 10 kilometriä. Kilpailussa on neljä ammuntapaikkaa, kaksi ensimmäistä ammutaan makuulta ja kaksi viimeistä pystystä. Jokainen ohilaukaus tietää yhtä 150m pituista sakkorinkiä.
Normaalimatka
Normaalimatka on pisin kilpailtava matka sekä naisten että miesten ampumahiihdossa. Hiihtomatka miehillä on 20 ja naisilla 15 kilometriä. Kyseessä on väliaikalähtö ja kilpailijat lähtevät matkaan 30 sekunnin välein.
Kilpailussa on neljä ammuntapaikkaa järjestyksessä makuu, pysty, makuu, pysty. Jokainen ohilaukaus tuo kilpailijalle minuutin aikasakon. Tämän vuoksi normaalimatkalla pärjäävät lähes poikkeuksetta juuri varmat ampujat.
Yhteislähtö
Yhteislähtöön (myös massalähtö) lähdetään nimenmukaisesti yhtäaikaa. Kilpailuun pääsee mukaan vain 30 kilpailijaa; maailmancupin pisteiden mukaisesti 25 parasta kilpailijaa sekä viisi kisaviikonlopun parasta kilpailijaa.
Hiihtomatka on miehillä 15 ja naisilla 12,5 kilometriä. Kilpailussa hiihdetään yhteensä neljälle ammuntapaikalle, jotka tulevat järjestyksessä makuu, makuu, pysty, pysty. Jokaisesta ohilaukauksesta joutuu kiertämään 150m mittaisen sakkoringin.
Viesti
Ampumahiihtoviestit hiihdetään neljän kilpailijan joukkueissa. Naiset hiihtävät neljä kertaa kuusi (4x6km) ja miehet neljä kertaa seitsemän ja puoli (4x7,5km) kilometriä. Lähtö tapahtuu yhteislähtönä.
Jokainen neljästä viestinviejästä käy kaksi kertaa ampumapaikalla järjestyksessä makuu-pysty. Kilpailijoilla on viiden patruunan lippaan lisäksi kolme varapatruunaa käytössä ampumapaikkaa kohden. Varapatruunat tulee kuitenkin asettaa lippaaseen ja ne tulee ampua yksitellen.
Mikäli varapatruunoillakaan kilpailija ei saa kaikkia tauluja alas, joutuu kilpailija kiertämään 150m mittaisen sakkoringin. Mikäli kärkijoukkue saa jonkun joukkueen kierroksella kiinni, hylätään ohitettu joukkue.
Sekaviesti
Sekaviesti hiihdetään yhteislähtönä neljän kilpailijan joukkueissa. Naiset avaavat kilpailun hiihtämällä kaksi ensimmäistä osuutta ja miehet päättävät kilpailun hiihtämällä kaksi viimeistä osuutta.
Hiihtomatka on naisilla kuusi ja miehillä 7,5 kilometriä, eli yhteensä sekaviestin matka on 2x6km + 2x7,5km. Muuten sekaviestin säännöt ovat samat kuin tavallisessa viestissä.
Parisekaviesti
Parisekaviesti (myös pariviesti tai sprinttisekaviesti) hiihdetään kahden hengen joukkueissa, joista toinen on nainen ja toinen mies. Kilpailumuoto on hyvin uusi, mutta saanut varsin laajaa suosiota jo nyt.
Parisekaviesti poikkeaa monellakin tapaa perinteisistä kilpailumuodoista ja siinä saatetaan nähdä hyvinkin yllättäviä lopputuloksia. Kilpailu käydään hiihtämällä vain 1,5 kilometrin mittaista lenkkiä.
Ensimmäisen osuuden hiihtää nainen, joka kiertää lenkin kahdesti, käyden välillä ampumassa sekä makuulla että pystystä. Tämän jälkeen mies hiihtää saman lenkin ja nainen hiihtää vielä saman lenkin.
Neljännellä ja viimeisellä lenkillä mieshiihtäjä hiihtää vielä saman lenkin ammuntoineen, minkä lisäksi kiertää ylimääräisenä 1,5 kilometrin hiihtolenkin pysähtymättä ampumaan.
Yhteismatkaa tulee siis (2x1,5km+2x1,5km+2x1,5km+2x1,5km+1,5km) 13,5 kilometriä kahdelle hiihtäjälle sekä kahdeksan ammuntakertaa (neljä makuulta ja neljä pystystä). Nopea sekä tarkka ammunta onkin tässä kilpailumuodossa äärimmäisen suotavaa, eikä kovallakaan hiihtovauhdilla saa lyhyellä matkalla tehtyä suuria eroja.
Kilpailussa on varapatruunat käytössä normaalien viestien tapaan, mutta sakkolenkki on normaaliviesteistä poiketen vain 75 metriä.
Miesten & naisten ampumahiihto
Ampumahiihto on myös yksi tasa-arvoisimmista lajeista ja monissa maissa naisten ampumahiihto on jopa reilusti enemmän mitä miesten ampumahiihto. Kuten esimerkiksi Suomessa, kiitos Kaisa Mäkäräisen ja Mari Laukkasen.
Eroja miesten ja naisten ampumahiihdon välillä on hyvin vähän. Naisilla hiihtomatkat ovat hieman lyhyempiä, mutta muuten kaikki kilpailevat samoilla radoilla ja samoissa kilpailuissa.
Lisäksi ampumahiihdossa otettiin ensimmäisenä hiihtolajina mukaan sekalajit, mitkä ovatkin myös ne supersuosittuja. Miesten ja naisten sekakilpailuihin kuuluu sekä parisekaviesti että sekaviesti. Parisekaviestissä hiihdetään kahden hengen joukkueissa (nainen ja mies), kun taas sekaviestissä kilpaillaan neljällä hengen ryhmissä (kaksi naista, kaksi miestä).
Ampumahiihdon palkintorahat
Ampumahiihto on sekä Pohjoismaissa että Keski-Euroopassa valtavan suosittua, minkä vuoksi myös palkintorahat ovat hurjia. Mäkihypyn sekä alppihiihdon ohella ampumahiihdossa on talvilajien suurimmat rahapalkinnot.
Katso uutisemme aiheesta: Ampumahiihdon palkintorahat 2023-2024
Tilastot
Ampumahiihtoa tilastoidaan jatkuvasti ja hyvin tarkkaan. Ennen kaikkea ammuntatarkkuudet ovat hyvin tarkkoja tilastoitavia asioita. Tämän lisäksi data-analyyseista löytyy aina ammuntapenkalla vietetty aika erikseen, rata-aika erikseen ja niin edelleen.
Ampumahiihdon statistiikkaan on helppo tutustua IBU:n ylläpitämän
datacenterin kautta. Sivuilta löydät kaikista kisoista ja lähdöistä erilliset data-analyysit, missä on käyty kilpailijoiden suorittamista radalla hyvin tarkkaan läpi.