Skidskytte | IBU Program & Resultat Idag

Skidskytte | IBU Program & Resultat idag


Etusuora tillhandahåller ett brett utbud av skidskytteinformation. Se IBU:s tävlingsschema, tidtabeller, resultat, statistik och mycket mer!
Skidskytte är en av de populäraste vintersporterna i Centraleuropa och i Norden. Skidskytte kombinerar fristils längdskidåkning med skytte.

På den här sidan kan du hitta all info du behöver när du vill följa skidskytte. Vi tillhandahåller grundläggande information om sporten, schema och tidtabell för de viktigaste internationella tävlingarna samt resultat från alla huvudloppen.



Skidskyttekalender - IBU tävlingsschema 2022-2023


Här hittar du schemat och tidtabeller för IBU världscupen i skidskytte och IBU Cup för säsongen 2022/2023. Nästa världsmästerskap i skidskytte kommer att anordnas i Oberhof, Tyskland i februari 2023.

Program Skidskytte

  • DatumEvenemangPlats
  • 12.11.2022 - 13.11.2022Kontiolahti Grand PrixKontiolahti, Finland
    +
    Lö 12.11.2022 10:00Sprint 9 km (M + M22)
    Lö 12.11.2022 10:25Sprint 7,5 km (N+N22)
    Sö 13.11.2022 10:00Sprint 9 km (M + M22)
    Sö 13.11.2022 10:25Sprint 7,5 km (N+N22)
  • 29.11.2022 - 4.12.2022Världscupen KontiolahtiKontiolahti, Finland
    +
    Ti 29.11.2022 13:15Distans 20 km, herrar
    On 30.11.2022 13:15Distans 15 km, damer
    To 01.12.2022 11:00Stafett 4 x 7,5 km, herrar
    To 01.12.2022 13:35Stafett 4 x 6 km, damer
    Lö 03.12.2022 10:45Sprint 10 km, herrar
    Lö 03.12.2022 13:45Sprint 7,5 km, damer
    Sö 04.12.2022 12:15Jaktstart 12,5 km, herrar
    Sö 04.12.2022 14:15Jaktstart 10 km, damer
  • 29.11.2022 - 4.12.2022IBU Cup Idre Idre, Sverige
    +
    Ti 29.11.2022 10:30Sprint 7,5 km, damer
    Ti 29.11.2022 14:00Sprint 10 km, herrar
    On 30.11.2022 10:00Distans 15 km, damer
    On 30.11.2022 13:30Distans 20 km, herrar
    Lö 03.12.2022 10:30Jaktstart 10 km, damer
    Lö 03.12.2022 13:00Jaktstart 12,5 km, herrar
    Sö 04.12.2022 10:30Sprint 7,5 km, damer
    Sö 04.12.2022 14:00Sprint 10 km, herrar
  • 8.12.2022 - 11.12.2022Världscupen HochfilzenHochfilzen, Österrike
    +
    To 08.12.2022 14:10Sprint 7,5 km, damer
    Fr 09.12.2022 13:45Sprint 10 km, herrar
    Lö 10.12.2022 11:30Jaktstart 10 km, damer
    Lö 10.12.2022 13:40Stafett 4 x 7,5 km, herrar
    Sö 11.12.2022 11:30Stafett 4 x 6 km, damer
    Sö 11.12.2022 14:15Jaktstart 12,5 km, herrar
  • 15.12.2022 - 18.12.2022Världscupen Annecy Annecy-Le Grand Bornand, Frankrike
    +
    To 15.12.2022 14:10Sprint 10 km, herrar
    Fr 16.12.2022 14:15Sprint 7,5 km, damer
    Lö 17.12.2022 12:10Jaktstart 12,5 km, herrar
    Lö 17.12.2022 14:15Jaktstart 10 km, damer
    Sö 18.12.2022 12:10Masstart 15 km, herrar
    Sö 18.12.2022 14:15Masstart 12,5 km, damer
  • 15.12.2022 - 18.12.2022IBU Cup Ridnaun-Val Ridanna Ridnaun-Val Ridanna, Italien
    +
    To 15.12.2022 10:30Sprint 10 km, herrar
    To 15.12.2022 14:00Sprint 7,5 km, damer
    Lö 17.12.2022 10:30Jaktstart 12,5 km, herrar
    Lö 17.12.2022 13:00Jaktstart 10 km, damer
    Sö 18.12.2022 10:30Masstart 15 km, herrar
    Sö 18.12.2022 13:15Masstart 12,5 km, damer
  • 5.1.2023 - 8.1.2023Världscupen Pokljuka Pokljuka, Slovenien
    +
    To 05.01.2023 14:20Sprint 7,5 km, damer
    Fr 06.01.2023 14:20Sprint 10 km, herrar
    Lö 07.01.2023 12:30Jaktstart 10 km, damer
    Lö 07.01.2023 14:45Jaktstart 12,5 km, herrar
    Sö 08.01.2023 12:00Singel Mixstafett
    Sö 08.01.2023 14:15Mixedstafett
  • 5.1.2023 - 8.1.2023IBU Cup Brezno-Osrblie Brezno-Osrblie, Slovakia
    +
    To 05.01.2023 10:00Supersprint 4,5 km, kval, damer
    To 05.01.2023 11:50Supersprint 7,5 km, finaali, damer
    To 05.01.2023 13:40Supersprint 4,5 km, kval, herrar
    To 05.01.2023 15:20Supersprint 7,5 km, finaali, herrar
    Lö 07.01.2023 10:30Sprint 7,5 km, damer
    Lö 07.01.2023 14:00Sprint 10 km, herrar
    Sö 08.01.2023 10:30Mixedstafett, damer
    Sö 08.01.2023 13:30Singel Mixstafett, herrar
  • 11.1.2023 - 15.1.2023Världscupen Ruhpolding Ruhpolding, Tyskland
    +
    On 11.01.2023 14:10Distans 20 km, herrar
    To 12.01.2023 14:10Distans 15 km, damer
    Fr 13.01.2023 14:25Stafett 4 x 7,5 km, herrar
    Lö 14.01.2023 14:25Stafett 4 x 6 km, damer
    Sö 15.01.2023 12:30Masstart 15 km, herrar
    Sö 15.01.2023 14:45Masstart 12,5 km, damer
  • 13.1.2023 - 15.1.2023IBU Cup Pokljuka Pokljuka, Slovenien
    +
    Fr 13.01.2023 10:00Kort distans 15 km, herrar
    Fr 13.01.2023 14:00Kort distans 12,5 km, damer
    Lö 14.01.2023 10:30Sprint 10 km, herrar
    Lö 14.01.2023 14:00Sprint 7,5 km, damer
    Sö 15.01.2023 10:30Sprint 10 km, herrar
    Sö 15.01.2023 14:00Sprint 7,5 km, damer
  • 19.1.2023 - 22.1.2023Världscupen Antholz-Anterselva Antholz-Anterselva, Italien
    +
    To 19.01.2023 14:30Sprint 7,5 km, damer
    Fr 20.01.2023 14:30Sprint 10 km, herrar
    Lö 21.01.2023 13:00Jaktstart 10 km, damer
    Lö 21.01.2023 15:00Jaktstart 12,5 km, herrar
    Sö 22.01.2023 11:45Stafett 4 x 6 km, damer
    Sö 22.01.2023 14:30Stafett 4 x 7,5 km, herrar
  • 25.1.2023 - 29.1.2023IBU Cup Lenzerheide (Öppna Europamästerskapen) Lenzerheide, Schweiz
    +
    On 25.01.2023 10:15Distans 15 km, damer
    On 25.01.2023 14:00Distans 20 km, herrar
    Fr 27.01.2023 10:30Sprint 7,5 km, damer
    Fr 27.01.2023 14:00Sprint 10 km, herrar
    Lö 28.01.2023 10:30Jaktstart 10 km, damer
    Lö 28.01.2023 13:30Jaktstart 12,5 km, herrar
    Sö 29.01.2023 10:30Mixedstafett
    Sö 29.01.2023 13:30Singel Mixstafett
  • 2.2.2023 - 4.2.2023IBU Cup Obertilliach Obertilliach, Österrike
    +
    To 02.02.2023 10:30Sprint 10 km, herrar
    To 02.02.2023 14:00Sprint 7,5 km, damer
    Lö 04.02.2023 10:30Sprint 10 km, herrar
    Lö 04.02.2023 14:00Sprint 7,5 km, damer
  • 8.2.2023 - 19.2.2023Världsmästerskapen Oberhof Oberhof, Tyskland
    +
    On 08.02.2023 14:45Mixedstafett
    Fr 10.02.2023 14:30Sprint 7,5 km, damer
    Lö 11.02.2023 14:30Sprint 10 km, herrar
    Sö 12.02.2023 13:25Jaktstart 10 km, damer
    Sö 12.02.2023 15:30Jaktstart 12,5 km, herrar
    Ti 14.02.2023 14:30Distans 20 km, herrar
    On 15.02.2023 14:30Distans 15 km, damer
    To 16.02.2023 15:10Singel Mixstafett
    Lö 18.02.2023 11:45Stafett 4 x 7,5 km, herrar
    Lö 18.02.2023 15:00Stafett 4 x 6 km, damer
    Sö 19.02.2023 12:30Masstart 15 km, herrar
    Sö 19.02.2023 15:15Masstart 12,5 km, damer
  • 23.2.2023 - 4.3.2023IBU Cup CanmoreCanmore, Kanada
    +
    To 23.02.2023 19:00Sprint 7,5 km, damer
    To 23.02.2023 22:30Sprint 10 km, herrar
    Lö 25.02.2023 18:00Supersprint 4,5 km, kval, damer
    Lö 25.02.2023 19:50Supersprint 7,5 km, finaali, damer
    Lö 25.02.2023 21:40Supersprint 4,5 km, kval, herrar
    Sö 26.02.2023 23:20Supersprint 7,5 km, finaali, herrar
    Sö 26.02.2023 19:00Masstart 12,5 km, damer
    Sö 26.02.2023 21:40Masstart 15 km, herrar
    On 01.03.2023 19:00Sprint 10 km, herrar
    On 01.03.2023 22:30Sprint 7,5 km, damer
    Fr 03.03.2023 19:00Jaktstart 12,5 km, herrar
    Fr 03.03.2023 21:30Jaktstart 10 km, damer
    Lö 04.03.2023 18:30Mixedstafett
    Lö 04.03.2023 21:30Singel Mixstafett
  • 2.3.2023 - 5.3.2023Världscupen Nove Mesto Nove Mesto, Tjeckien
    +
    To 02.03.2023 16:20Sprint 10 km, herrar
    Fr 03.03.2023 16:20Sprint 7,5 km, damer
    Lö 04.03.2023 13:45Jaktstart 12,5 km, herrar
    Lö 04.03.2023 15:45Jaktstart 10 km, damer
    Sö 05.03.2023 11:30Singel Mixstafett
    Sö 05.03.2023 15:15Mixedstafett
  • 9.3.2023 - 12.3.2023Världscupen Östersund Östersund, Sverige
    +
    To 09.03.2023 13:15Distans 15 km, damer
    To 09.03.2023 16:20Distans 20 km, herrar
    Lö 11.03.2023 14:00Stafett 4 x 6 km, damer
    Lö 11.03.2023 16:30Stafett 4 x 7,5 km, herrar
    Sö 12.03.2023 13:00Masstart 12,5 km, damer
    Sö 12.03.2023 15:45Masstart 15 km, herrar
  • 16.3.2023 - 19.3.2023Världscupen HolmenkollenOslo, Norge
    +
    To 16.03.2023 15:30Sprint 10 km, herrar
    Fr 17.03.2023 15:30Sprint 7,5 km, damer
    Lö 18.03.2023 12:50Jaktstart 12,5 km, herrar
    Lö 18.03.2023 15:10Jaktstart 10 km, damer
    Sö 19.03.2023 12:50Masstart 15 km, herrar
    Sö 19.03.2023 15:10Masstart 12,5 km, damer


Biathlon resultat idag


Här kan du hitta de senaste resultaten från internationella IBU-tävlingar från säsongen 2022-2023.



Obertilliach IBU Cup 4.2.2023


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Juni Arnekleiv 🇳🇴20.52,2 (2)
2.Fuyuko Tachizaki 🇯🇵+5,9 (0)
3.Selina Grotian 🇩🇪+10,1 (1)
4.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+13,7 (0)
5.Ella Halvarsson 🇸🇪+22,3 (0)
6.Paula Botet 🇫🇷+27,0 (1)
7.Maren Kirkeeide 🇳🇴+29,9 (2)
8.Felicia Lindqvist 🇸🇪+31,4 (1)
9.Linda Zingerle 🇮🇹+39,0 (0)
10.Vanessa Hinz 🇩🇪+39,7 (1)
12.Tilda Johansson 🇸🇪+41,8 (2)
21.Stina Nilsson 🇸🇪+1.03,1 (4)

Fullständiga resultat


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Vebjørn Sørum 🇳🇴22.16,1 (1)
2.Endre Strømsheim 🇳🇴+9,6 (0)
3.Anton Ivarsson 🇸🇪+23,0 (1)
4.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+31,9 (1)
5.Marco Gross 🇩🇪+43,4 (0)
6.Lucas Fratzscher 🇩🇪+46,3 (1)
7.Philipp Horn 🇩🇪+53,6 (1)
8.Maksim Makarov 🇲🇩+57,9 (1)
9.Simon Kaiser 🇩🇪+1.00,2 (1)
10.Oscar Lombardot 🇫🇷+1.12,1 (1)
29.Malte Stefansson 🇸🇪+1.51,2 (3)
33.Henning Sjökvist 🇸🇪+1.56,9 (2)
42.Oskar Brandt 🇸🇪+2.08,7 (4)

Fullständiga resultat

Obertilliach IBU Cup 2.2.2023


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Tilda Johansson 🇸🇪22.16,8 (0)
2.Sophie Chauveau 🇫🇷+36,6 (1)
3.Lydia Hiernickel 🇨🇭+47,0 (1)
4.Paula Botet 🇫🇷+50,8 (1)
5.Fuyuko Tachizaki 🇯🇵+53,5 (1)
6.Juliane Frühwirt 🇩🇪+53,6 (0)
7.Selina Grotian 🇩🇪+1.06,9 (4)
8.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+1.10,0 (2)
9.Lea Meier 🇨🇭+1.13,0 (1)
10.Maren Kirkeeide 🇳🇴+1.17,0 (3)
24.Johanna Skottheim 🇸🇪+1.50,3 (1)
28.Ella Halvarsson 🇸🇪+2.14,5 (2)
30.Stina Nilsson 🇸🇪+2.18,6 (4)
31.Felicia Lindqvist 🇸🇪+2.21,3 (1)

Fullständiga resultat

Obertilliach IBU Cup 2.2.2023


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Endre Strømsheim 🇳🇴24.26,9 (2)
2.Vebjørn Sørum 🇳🇴+9,4 (2)
3.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+9,8 (1)
4.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+18,6 (1)
5.Mats Øverby 🇳🇴+23,0 (1)
6.George Buta 🇷🇴+31,2 (0)
7.Philipp Horn 🇩🇪+37,8 (2)
8.Maksim Makarov 🇲🇩+43,7 (1)
9.Anton Ivarsson 🇸🇪+49,6 (2)
10.Tomas Mikyska 🇨🇿+51,1 (1)
31.Henning Sjökvist 🇸🇪+1.38,9 (1)
35.Malte Stefansson 🇸🇪+1.50,9 (4)
40.Oskar Brandt 🇸🇪+2.08,2 (4)
54.Viktor Brandt 🇸🇪+2.38,8 (2)

Fullständiga resultat

Lenzerheide skidskytte-EM 29.1.2023


Singel mixstafett

#LagResultat
1.Norge 🇳🇴34.34,7 (0+9)
2.Schweiz 🇨🇭+16,6 (0+9)
3.Frankrike 🇫🇷+21,0 (0+7)
4.Moldavien 🇲🇩+22,5 (0+6)
5.Österrike 🇦🇹+42,9 (0+9)
6.Tyskland 🇩🇪+1.04,5 (0+11)
7.Ukraina 🇺🇦+1.12,4 (2+10)
8.Japan 🇯🇵+1.15,4 (1+4)

Fullständiga resultat

Lenzerheide skidskytte-EM 29.1.2023


Mixedstafett 4 x 6 km

#IdrottareResultat
1.Norge 🇳🇴1.03.40,9 (0+2)
2.Tyskland 🇩🇪+25,1 (0+6)
3.Sverige 🇸🇪+46,8 (0+9)
4.Schweiz 🇨🇭+1.46,2 (1+8)
5.Ukraina 🇺🇦+2.09,9 (1+7)
6.Österrike 🇦🇹+2.33,7 (0+7)
7.Frankrike 🇫🇷+2.56,6 (1+8)
8.Italien 🇮🇹+4.41,3 (4+12)
9.Romania 🇷🇴+5.07,7 (1+10)


Lenzerheide skidskytte-EM 28.1.2023


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareResultat
1.Vebjørn Sørum 🇳🇴34.37,5 (2)
2.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+28,1 (2)
3.Endre Strømsheim 🇳🇴+1.03,7 (3)
4.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+1.23,8 (3)
5.Philipp Nawrath 🇩🇪+1.30,6 (6)
6.Pavel Magazeev 🇲🇩+1.37,2 (3)
7.Vladimir Iliev 🇧🇬+1.48,7 (4)
8.Sindre Fjellheim Jorde 🇳🇴+2.01,1 (5)
9.Martin Uldal 🇳🇴+2.04,9 (3)
10.Anton Ivarsson 🇸🇪+2.08,1 (2)

Fullständiga resultat

Lenzerheide skidskytte-EM 28.1.2023


Damernas 10 km jaktstart

#IdrottareResultat
1.Selina Grotian 🇩🇪30.25,6 (1)
2.Tilda Johansson 🇸🇪+17,6 (2)
3.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+23,6 (1)
4.Vanessa Hinz 🇩🇪+41,3 (2)
5.Stina Nilsson 🇸🇪+56,4 (4)
6.Alina Stremous 🇲🇩+56,4 (2)
7.Anastasiya Merkushyna 🇺🇦+59,9 (2)
8.Michela Carrara 🇮🇹+1.11,0 (2)
9.Karoline Erdal 🇳🇴+1.12,3 (3)
10.Tereza Vobornikova 🇨🇿+1.14,1 (1)
29.Sara Andersson 🇸🇪+3.35,6 (3)
37.Johanna Skottheim 🇸🇪+4.23,8 (5)
38.Felicia Lindqvist 🇸🇪+4.26,1 (3)

Fullständiga resultat

Lenzerheide skidskytte-EM 27.1.2023


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴24.57,3 (0)
2.Vebjørn Sørum 🇳🇴+11,5 (2)
3.Philipp Nawrath 🇩🇪+43,0 (2)
4.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+44,0 (1)
5.David Schmuck 🇩🇪+44,9 (0)
6.Ambroise Meunier 🇫🇷+51,0 (0)
7.Lucas Fratzscher 🇩🇪+56,7 (1)
8.Adam Vaclavik 🇨🇿+1.00,2 (2)
9.Pavel Magazeev 🇲🇩+1.05,0 (1)
10.Vladimir Iliev 🇧🇬+1.06,0 (2)
12.Anton Ivarsson 🇸🇪+1.22,8 (2)
14.Malte Stefansson 🇸🇪+1.25,4 (2)
48.Henning Sjökvist 🇸🇪+2.20,3 (1)
69.Viktor Brandt 🇸🇪+3.03,1 (3)
84.Oskar Brandt 🇸🇪+3.36,4 (6)
88.Alfred Eriksson 🇸🇪+3.42,5 (3)

Fullständiga resultat

Lenzerheiden skidskytte-EM 27.1.2023


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Anastasiya Merkushyna 🇺🇦23.14,5 (0)
2.Tilda Johansson 🇸🇪+0,5 (1)
3.Vanessa Hinz 🇩🇪+1,8 (0)
4.Stina Nilsson 🇸🇪+7,9 (1)
5.Selina Grotian 🇩🇪+18,1 (2)
6.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+20,2 (1)
7.Karoline Erdal 🇳🇴+21,4 (1)
8.Hanna Kebinger 🇩🇪+23,2 (2)
9.Milena Todorova 🇧🇬+28,2 (2)
10.Juni Arnekleiv 🇳🇴+37,0 (1)
36.Sara Andersson 🇸🇪+1.51,3 (1)
44.Felicia Lindqvist 🇸🇪+2.00,5 (1)
51.Johanna Skottheim 🇸🇪+2.10,7 (3)
66.Ella Halvarsson 🇸🇪+2.44,8 (2)

Fullständiga resultat

Lenzerheide EM 25.1.2023


Herrarnas distans 20 km

#IdrottareResultat
1.Endre Strømsheim 🇳🇴51.05,9 (0)
2.Anton Dudchenko 🇺🇦+2.04,7 (1)
3.Lovro Planko 🇸🇮+2.16,5 (1)
4.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+2.34,1 (2)
5.Philipp Nawrath 🇩🇪+2.44,3 (3)
6.Vebjørn Sørum 🇳🇴+2.58,3 (3)
7.Sindre Fjellheim Jorde 🇳🇴+3.05,4 (2)
8.Ambroise Meunier 🇫🇷+3.08,1 (1)
9.Adam Vaclavik 🇨🇿+3.30,7 (2)
10.Maksim Makarov 🇲🇩+3.45,9 (1)
11.Henning Sjökvist 🇸🇪+3.52,7 (0)
15.Malte Stefansson 🇸🇪+4.25,7 (4)
38.Anton Ivarsson 🇸🇪+6.44,2 (5)
54.Anton Eriksson 🇸🇪+7.59,5 (4)
76.Viktor Brandt 🇸🇪+10.16,6 (5)
86.Oskar Brandt 🇸🇪+11.58,7 (10)

Fullständiga resultat

Lenzerheide skidskytte-EM 25.1.2023


Damernas distans 15 km

#IdrottareResultat
1.Lisa Maria Spark 🇩🇪45.02,4 (0)
2.Yuliia Dzhima 🇺🇦+5,5 (1)
3.Selina Grotian 🇩🇪+33,3 (2)
4.Vanessa Hinz 🇩🇪+37,9 (1)
5.Tilda Johansson 🇸🇪+49,2 (2)
6.Juliane Frühwirt 🇩🇪+50,3 (1)
7.Alina Stremous 🇲🇩+56,2 (2)
8.Linda Zingerle 🇮🇹+1.00,8 (1)
9.Marthe Krakstad Johansen 🇳🇴+1.04,4 (0)
10.Paula Botet 🇫🇷+1.07,1 (2)
23.Sara Andersson 🇸🇪+2.46,0 (2)
38.Ella Halvarsson 🇸🇪+4.12,6 (0)
39.Johanna Skottheim 🇸🇪+4.13,1 (4)
47.Stina Nilsson 🇸🇪+4.44,8 (6)
50.Felicia Lindqvist 🇸🇪+4.59,1 (2)

Fullständiga resultat

Antholz-Anterselva världscupen 22.1.2023


Herrarnas stafett 4x7,5km

#LagResultat
1.Norge 🇳🇴1.11.50,2 (0+6)
2.Frankrike 🇫🇷+59,0 (0+6)
3.Tyskland 🇩🇪+2.17,5 (1+11)
4.Sverige 🇸🇪+2.38,7 (1+13)
5.Italien 🇮🇹+2.47,3 (0+7)
6.Tjeckien 🇨🇿+2.51,5 (0+10)
7.Schweiz 🇨🇭+2.55,7 (1+13)
8.Ukraina 🇺🇦+3.52,8 (0+8)
9.Finland 🇫🇮+4.03,1 (3+8)

Fullständiga resultat

Antholz-Anterselva världscupen 22.1.2023


Damernas stafett 4x6 km

#LagResultat
1.Frankrike 🇫🇷1.07.21,3 (0+2)
2.Sverige 🇸🇪+45,2 (0+8)
3.Tyskland 🇩🇪+1.16,9 (0+10)
4.Italien 🇮🇹+1.30,4 (1+6)
5.Österrike 🇦🇹+1.56,1 (0+3)
6.Norge 🇳🇴+2.35,4 (3+9)
7.Schweiz 🇨🇭+3.13,2 (0+7)
8.Kanada 🇨🇦+3.42,1 (0+6)

Fullständiga resultat

Antholz-Anterselva världscupen 21.1.2023


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴31.24,4 (2)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+40,2 (0)
3.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.02,1 (2)
4.Roman Rees 🇩🇪+1.34,3 (1)
5.Johannes Dale 🇳🇴+2.00,8 (1)
6.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+2.17,8 (4)
7.Niklas Hartweg 🇨🇭+2.21,8 (1)
8.Sebastian Stalder 🇨🇭+2.22,8 (1)
9.Simon Eder 🇦🇹+2.26,5 (1)
10.Benedikt Doll 🇩🇪+2.33,0 (3)


Världscupen, Anterselva 21.1.2023


Damernas jaktstart

#IdrottareResultat
1.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪29.53,1
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+11,0
3.Elvira Öberg 🇸🇪+17,2
4.Hanna Öberg 🇸🇪+21,5
5.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+25,4
6.Marketa Davidova 🇨🇿+27,6
7.Dorothea Wierer 🇮🇹+42,2
8.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+1.07,0
9.Lena Haecki 🇨🇭+1.19,5
10.Hanna Kebinger 🇩🇪+1.19,6

Antholz-Anterselva världscupen 20.1.2023


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴22.44,1 (1)
2.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+31,4 (1)
3.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+37,3 (0)
4.Roman Rees 🇩🇪+56,7 (1)
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+57,0 (1)
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷+1.07,5 (1)
7.Tommaso Giacomel 🇮🇹+1.10,2 (1)
8.Simon Eder 🇦🇹+1.11,1 (0)
9.Justus Strelow 🇩🇪+1.23,6 (0)
10.Fabien Claude 🇫🇷+1.26,0 (2)

Fullständiga resultat

Antholz-Anterselva världscupen 19.1.2023


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Dorothea Wierer 🇮🇹20.59,6 (0)
2.Chloe Chevalier 🇫🇷+2,8 (0)
3.Elvira Öberg 🇸🇪+8,7 (0)
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+14,7 (1)
5.Anamarija Lampic 🇸🇮+18,4 (2)
6.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+23,1 (2)
7.Janina Hettich-Walz 🇩🇪+23,6 (0)
8.Caroline Colombo 🇫🇷+26,5 (1)
9.Julia Simon 🇫🇷+26,7 (2)
10.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+28,9 (1)


Pokljuka IBU Cup 15.1.2023


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Paula Botet 🇫🇷21.22,2 (0)
2.Hanna Kebinger 🇩🇪+42,1 (2)
3.Lisa Maria Spark 🇩🇪+46,8 (0)
4.Camille Bened 🇫🇷+54,9 (0)
5.Selina Grotian 🇩🇪+56,1 (2)
6.Tilda Johansson 🇸🇪+59,2 (2)
7.Ivona Fialkova 🇸🇰+1.14,1 (2)
8.Karoline Erdal 🇳🇴+1.16,1 (2)
9.Stina Nilsson 🇸🇪+1.24,1 (3)
10.Marion Wiesensarter 🇩🇪+1.25,3 (1)
12.Felicia Lindqvist 🇸🇪+1.31,2 (0)
27.Emma Nilsson 🇸🇪+2.32,2 (2)

Fullständiga resultat

Pokljuka IBU Cup 15.1.2023


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Vebjørn Sørum 🇳🇴25.03,2 (1)
2.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+7,7 (0)
3.Lucas Fratzscher 🇩🇪+9,2 (1)
4.Sindre Fjellheim Jorde 🇳🇴+34,1 (2)
5.Elia Zeni 🇮🇹+50,0 (1)
6.Fredrik Mühlbacher 🇦🇹+51,3 (1)
7.Philipp Horn 🇩🇪+54,7 (2)
8.Jonni Mukkala 🇫🇮+1.10,6 (0)
9.Pavel Trojer 🇸🇮+1.13,8 (0)
10.Mats Øverby 🇳🇴+1.14,1 (2)
42.Anton Ivarsson 🇸🇪+2.54,9 (5)
46.Gabriel Stegmayr 🇸🇪+3.07,1 (4)
86.Erik Larsson 🇸🇪+4.52,9 (6)

Fullständiga resultat

Ruhpolding världscupen 15.1.2023


Damernas masstart 12,5 km

#IdrottareResultat
1.Julia Simon 🇫🇷32.53,0 (3)
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+2,6 (1)
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+6,7 (1)
4.Linn Persson 🇸🇪+30,7 (2)
5.Vanessa Voigt 🇩🇪+41,5 (2)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+42,4 (3)
7.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+44,6 (2)
8.Anna Magnusson 🇸🇪+1.08,3 (2)
9.Emma Lunder 🇨🇦+1.09,3 (2)
10.Chloe Chevalier 🇫🇷+1.10,1 (2)

Ruhpolding världscupen 15.1.2023


Herrarnas masstart 15 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴36.12,0 (3)
2.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+19,3 (2)
3.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+35,3 (2)
4.Tarjei Bø 🇳🇴+36,4 (1)
5.Emilien Jacquelin 🇫🇷+49,7 (2)
6.Vytautas Strolia 🇱🇹+55,6 (1)
7.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+59,3 (2)
8.Justus Strelow 🇩🇪+1.00,1 (1)
9.Sebastian Stalder 🇨🇭+1.06,1 (2)
10.Fabien Claude 🇫🇷+1.18,1 (3)
14.Jesper Nelin 🇸🇪+1.27,3 (2)
26.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+2.36,1 (5)

Fullständiga resultat

Ruhpolding världscupen 14.1.2023


Damernas stafett 4 x 6 km

#LagResultat
1.Norge 🇳🇴1.08.17,3 (0+6)
2.Tyskland 🇩🇪+15,3 (0+10)
3.Italien 🇮🇹+33,5 (0+4)
4.Schweiz 🇨🇭+36,3 (0+10)
5.Tjeckien 🇨🇿+57,6 (0+7)
6.Frankrike 🇫🇷+1.20,1 (2+9)
7.Sverige 🇸🇪+1.25,4 (1+8)
8.Viro 🇪🇪+2.21,9 (0+10)
10.Finland 🇫🇮+3.00,3 (0+12)

Fullständiga resultat

Pokljuka IBU Cup 14.1.2023


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Hanna Kebinger 🇩🇪21.23,4 (1)
2.Karoline Erdal 🇳🇴+17,7 (1)
3.Michela Carrara 🇮🇹+18,4 (1)
4.Paula Botet 🇫🇷+24,2 (1)
5.Stina Nilsson 🇸🇪+25,5 (2)
6.Juni Arnekleiv 🇳🇴+27,7 (1)
7.Tilda Johansson 🇸🇪+42,1 (2)
8.Luise Müller 🇩🇪+46,9 (0)
9.Ella Halvarsson 🇸🇪+53,6 (0)
10.Selina Grotian 🇩🇪+1.02,3 (2)

Fullständiga resultat

Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Sindre Fjellheim Jorde 🇳🇴24.45,2 (0)
2.Lucas Fratzscher 🇩🇪+9,0 (0)
3.Vebjørn Sørum 🇳🇴+33,4 (1)
4.Endre Strømsheim 🇳🇴+40,1 (2)
5.Mats Øverby 🇳🇴+54,9 (1)
6.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+55,8 (2)
7.Oscar Lombardot 🇫🇷+56,4 (2)
8.Joni Mustonen 🇫🇮+58,5 (1)
9.Nicola Romanin 🇮🇹+1.08,4 (0)
10.Vincent Bonacci 🇺🇸+1.21,3 (1)

Fullständiga resultat

Pokljuka IBU Cup 13.1.2023


Herrarnas kort distans 15 km

#IdrottareResultat
1.Sindre Fjellheim Jorde 🇳🇴38.17,2 (1)
2.Mats Øverby 🇳🇴+39,5 (0)
3.Vebjørn Sørum 🇳🇴+56,1 (1)
4.David Schmuck 🇩🇪+1.05,2 (0)
5.Endre Strømsheim 🇳🇴+1.19,7 (2)
6.Marco Barale 🇮🇹+1.40,6 (1)
7.Isak Frey 🇳🇴+1.45,6 (2)
8.Remi Broutier 🇫🇷+1.52,9 (2)
9.Lucas Fratzscher 🇩🇪+1.58,8 (3)
10.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+2.18,0 (3)
16.Anton Ivarsson 🇸🇪+3.06,0 (3)
22.Gabriel Stegmayr 🇸🇪+3.39,7 (2)
29.Oskar Brandt 🇸🇪+4.07,6 (3)
48.Erik Larsson 🇸🇪+5.48,8 (6)

Fullständiga resultat


Damernas kort distans 12,5 km

#IdrottareResultat
1.Hannah Auchentaller 🇮🇹37.24,7 (0)
2.Hanna Kebinger 🇩🇪+27,0 (2)
3.Paula Botet 🇫🇷+30,5 (1)
4.Lisa Maria Spark 🇩🇪+48,9 (1)
5.Tilda Johansson 🇸🇪+53,6 (3)
6.Lea Rothschopf 🇦🇹+1.20,1 (1)
7.Juni Arnekleiv 🇳🇴+1.54,9 (2)
8.Linda Zingerle 🇮🇹+1.58,6 (1)
9.Alva Skold 🇸🇪+2.02,7 (0)
10.Ekaterina Avvakumova 🇰🇷+2.06,5 (3)
15.Emma Nilsson 🇸🇪+2.17,6 (2)
19.Felicia Lindqvist 🇸🇪+2.29,4 (1)
35.Stina Nilsson 🇸🇪+4.15,9 (6)
36.Ella Halvarsson 🇸🇪+4.25,5 (4)

Fullständiga resultat

Ruhpolding världscupen 13.1.2023


Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#LagResultat
1.Norge 🇳🇴1.10.51,4 (1+7)
2.Tyskland 🇩🇪+20,1 (0+2)
3.Frankrike 🇫🇷+55,6 (1+7)
4.Sverige 🇸🇪+1.49,3 (1+15)
5.Italien 🇮🇹+1.56,8 (0+10)
6.Ukraina 🇺🇦+2.06,8 (0+7)
7.USA 🇺🇸+2.13,6 (1+11)
8.Finland 🇫🇮+2.21,1 (1+6)

Fullständiga resultat

Ruhpolding världscupen 12.1.2023


Damernas distans 15 km

#IdrottareResultat
1.Lisa Vittozzi 🇮🇹40.05,9 (0)
2.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+39,0 (0)
3.Julia Simon 🇫🇷+45,2 (1)
4.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.09,7 (1)
5.Hanna Öberg 🇸🇪+1.10,9 (1)
6.Elvira Öberg 🇸🇪+1.20,5 (1)
7.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.31,8 (1)
8.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+1.50,1 (1)
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.59,9 (1)
10.Paulina Batovska Fialkova 🇸🇰+2.00,0 (1)
19.Anna Magnusson 🇸🇪+3.11,9 (2)
42.Mona Brorsson 🇸🇪+5.13,7 (3)

Fullständiga resultat

Världscupen, Ruhpolding 11.1.2023


Herrarnas distans 20 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴48.48,4 (2)
2.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+9,9 (1)
3.Jakov Fak 🇸🇮+29,3 (0)
4.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+42,8 (1)
5.Tommaso Giacomel 🇮🇹+47,6 (1)
6.Benedikt Doll 🇩🇪+56,3 (1)
7.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+1.21,6 (1)
8.Michal Krcmar 🇨🇿+1.27,7 (1)
9.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.44,3 (2)
10.Tarjei Bø 🇳🇴+1.46,0 (1)



Herrarnas distans 20 km 13.3.2019

#IdrottareTid
1.Arnd Peiffer 🇩🇪(0) 52.42.4
2.Vladimir Iliev 🇧🇬(1) +1.08.7
3.Tarjei Bø 🇳🇴(1) +1.09.1
4.Sebastian Samuelsson 🇸🇪(1) +1.35.7
5.Lukas Hofer 🇮🇹(2) +1.53.2
6.Simon Desthieux 🇫🇷(3) +1.54.0
7.Evgeniy Garanichev(1) +1.56.5
8.Vetle Sjastad Christiansen 🇳🇴(0) +1.59.2


Damernas distans 15 km 12.3.2019

#IdrottareTid
1.Hanna Öberg 🇸🇪43.10,4
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+23,6
3.Justine Braisaz 🇫🇷+32,5
4.Laura Dahlmeier 🇩🇪+39,5
5.Paula Fialkova 🇸🇰+45,5
6.Mona Brorsson 🇸🇪+49,9
7.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+53,7
8.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.06,7
9.Selina Gasparin 🇨🇭+1.59,5
10.Anastasiya Merkushyna 🇺🇦+2.04,6


Damernas jaktstart 10 km 10.3.2019

#IdrottareTid
1.Denise Herrmann 🇩🇪31.45,9
2.Tiril Ekchoff 🇳🇴+31,4
3.Laura Dahlmeier 🇩🇪+31,6
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+1.35,0
5.Hanna Öberg 🇸🇪+1.35,0
6.Anastasia Kuzmina 🇸🇰+1.41,3
7.Mona Brorsson 🇸🇪+1.47,2
8.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+2.01,2
9.Evgeniya Pavlova+2.14,3
10.Lisa Vittozzi 🇮🇹+2.32,2


Herrarnas jaktstart 12,5 km 10.3.2019

#IdrottareTid
1.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦31.54,1
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+8,3
3.Quinton Fillon Maillet 🇫🇷+17,7
4.Tarjei Bø 🇳🇴+18,1
5.Martin Fourcade 🇫🇷+27,8
6.Andrejs Rastugojevs 🇱🇻+40,8
7.Antonin Guigonnat 🇫🇷+47,3
8.Benjamin Weger 🇨🇭+47,8
9.Evgeniy Garanichev+48,3
10.Simon Eder 🇦🇹+49,3


Herrarnas sprint 10 km 9.3.2019

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴24.37,6
2.Alexander Loginov+13,7
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+16,5
4.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+16,8
5.Simon Desthieux 🇫🇷+24,8
6.Martin Fourcade 🇫🇷+32,5
7.Erlend Bjøntegård 🇳🇴+34,8
8.Erik Lesser 🇩🇪+44,7
9.Arnd Peiffer 🇩🇪+47,3
10.Benjamin Weger 🇨🇭+49,8


Damernas sprint 7.5 km 8.3.2019

#IdrottareTid
1.Anastasia Kuzmina 🇸🇰22.17.5 (1)
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+9.5 (0)
3.Laura Dahlmeier 🇩🇪+12.6 (0)
4.Hanna Öberg (SWE+13.2 (1)
5.Mona Brorsson 🇸🇪+21.7 (1)
6.Denise Herrmann 🇩🇪+23.9 (2)
7.Marketa Davidova 🇨🇿+26.5 (1)
8.Ekaterina Yurlova-Percht+31.4 (1)
9.Tiril Ekchoff 🇳🇴+32.6 (2)
10.Dorothea Wierer 🇮🇹+33.2 (2)


Mixedstafett 7.3.2019

#LagTid
1.Norge1:17:41.4
2.Tyskland+13.1
3.Italien+1:09.6
4.Venäjä+1:32.4
5.Sverige+1:35.3
6.Tshekki+1:51.3
7.Ukraina+2:27.2
8.Frankrike+2:41.2
9.Puola+2:48.8


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴21.13,1
2.Susan Dunklee 🇺🇸+6,8
3.Lucie Charvatova 🇨🇿+21,3
4.Olena Pidhrushna 🇺🇦+25,6
5.Denise Herrmann 🇩🇪+30,5
6.Lisa Vittozzi 🇮🇹+37,6
7.Dorothea Wierer 🇮🇹+39,0
8.Franziska Preuss 🇩🇪+40,8


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Alexander Loginov22.48,1 (0)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+6,5 (1)
3.Martin Fourcade 🇫🇷+19,5 (0)
4.Tarjei Bø 🇳🇴+22,5 (0)
5.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+23,9 (1)
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷+29,8 (1)
7.Arnd Peiffer 🇩🇪+39,7 (0)
8.Philipp Horn 🇩🇪+44,4 (2)
9.Felix Leitner 🇦🇹+52,1 (0)
10.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+56,4 (1)


Herrarnas jaktstart

#IdrottareTid
1.Emilien Jacquelin 🇫🇷31.15,2
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+0,4
3.Alexander Loginov+23,9
4.Martin Fourcade 🇫🇷+46,3
5.Arnd Peiffer 🇩🇪+53,9
6.Tarjei Bø 🇳🇴+1.12,5
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.25,9
8.Simon Desthieux 🇫🇷+1.26,9
9.Felix Leitner 🇦🇹+1.33,0
10.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.58,4



Damernas jaktstart

#IdrottareTid
1.Dorothea Wierer 🇮🇹29.22,0
2.Denise Herrmann 🇩🇪+9,5
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+13,8
4.Hanna Öberg 🇸🇪+22,3
5.Vanessa Hinz 🇩🇪+26,8
6.Ivona Fialkova+35,7
7.Franziska Preuss 🇩🇪+40,6
8.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+51,4
9.Baiba Bendika 🇱🇻+1.03,2
10.Aita Gasparin 🇨🇭+1.07,4


Damernas distans 15 km

#IdrottareTid
1.Dorothea Wierer 🇮🇹43.07,7
2.Vanessa Hinz 🇩🇪+2,2
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+15,8
4.Hanna Öberg 🇸🇪+38,7
5.Franziska Preuss 🇩🇪+1.03,4
6.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+1.10,1
7.Chrtistina Rieder 🇦🇹+1.20,6
8.Marketa Davidova 🇨🇿+1.30,7


Herrarnas distans 20 km

#IdrottareTid
1.Martin Fourcade 🇫🇷49.43,1
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+57,0
3.Dominik Landertinger 🇦🇹+1.22,1
4.Jakov Fak 🇸🇮+1.30,2
5.Benjamin Weger 🇨🇭+2.25,5
6.Tarjei Bø 🇳🇴+2.33,6
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+2.34,6
8.Leif Nordgren 🇺🇸+3.04,3

Damernas stafett 4x6 km

#LandTid
1.Norge1:07.05,7
2.Tyskland+10,7
3.Ukraina+18,4
4.Tjeckien+31,1
5.Sverige+44,9
6.Schweiz+47,1
7.Polen+50,3
8.Ryssland+1.02,6
9.Kanada+2.13,7
10.Italien+2.29,4

Herrarnas stafett 4x7,5 km

#LandTid
1.Frankrike1:12.35,9
2.Norge+21,5
3.Tyskland+36,2
4.Ryssland+1.44,7
5.Slovenien+1.45,8
6.Österrike+2.28,5
7.Italien+2.32,0
8.USA+2.32,9
9.Belarus+2.40,4
10.Sverige+3.28,9



Singel Mixstafett

#IdrottareTid
1.Norge34.19,9
2.Tyskland+17,6
3.Frankrike+29,8
4.Sverige+35,2
5.Schweiz+40,6
6.Österrike+54,5
7.Ryssland+1.00,5
8.Kanada+1.03,4


Herrarnas masstart 15 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴38.09,5
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+42,0
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+55,0
4.Tarjei Bø 🇳🇴+55,6
5.Simon Desthieux 🇫🇷+1.03,7
6.Felix Leitner 🇦🇹+1.06,7
7.Martin Fourcade 🇫🇷+1.13,1
8.Johannes Dale 🇳🇴+1.17,1
9.Julian Eberhard 🇦🇹+1.19,6
10.Johannes Kuehn 🇩🇪+1.25,2



Damernas masstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴39.14,0 (2)
2.Dorothea Wierer 🇮🇹+20,7 (3)
3.Hanna Öberg 🇸🇪+26,1 (3)
4.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+29,1 (2)
5.Julia Simon 🇫🇷+45,1 (2)
6.Ekaterina Yurlova-Percht+52,0 (2)
7.Tiril Eckhoff 🇳🇴+1.00,2 (4)
8.Franziska Preuss 🇩🇪+1.00,3 (3)
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.02,5 (2)
10.Anais Bescond 🇫🇷+1.21,3 (3)


Pokljuka VM i skidskytte 21.2.2021


Herrarnas masstart 15 km

#IdrottareTid
1.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴36.27,2 (1)
2.Johannes Dale 🇳🇴+10,2 (2)
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+12,8 (2)
4.Simon Eder 🇦🇹+23,1 (1)
5.Jakov Fak 🇸🇮+30,0 (1)
6.Tarjei Bø 🇳🇴+33,3 (2)
7.Lukas Hofer 🇮🇹+39,7 (2)
8.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+45,4 (5)
9.Alexander Loginov+50,0 (2)
10.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+59,7 (3)


Damernas masstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹36.05,7 (0)
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+21,7 (1)
3.Tiril Eckhoff 🇳🇴+23,0 (3)
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+23,6 (1)
5.Lisa Vittozzi 🇮🇹+48,9 (1)
6.Franziska Preuss 🇩🇪+52,6 (2)
7.Hanna Öberg 🇸🇪+57,7 (2)
8.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.05,3 (3)
9.Baiba Bendika 🇱🇻+1.14,3 (2)
10.Vanessa Hinz 🇩🇪+1.21,2 (1)


IBU Cup Brezno-Osrblie 8.1.2023


Mixedstafett

#LagResultat
1.Norge 🇳🇴1.16.44,2 (0+7)
2.Tyskland 🇩🇪+1.02,7 (0+6)
3.Sverige 🇸🇪+2.02,2 (2+11)
4.Frankrike 🇫🇷+2.29,3 (1+10)
5.Österrike 🇦🇹+2.39,8 (2+14)
6.Schweiz 🇨🇭+2.40,9 (1+14)
7.Italien 🇮🇹+3.34,1 (2+10)
8.Finland 🇫🇮+4.18,7 (2+12)

Fullständiga resultat


Single mixstafett

#LagResultat
1.Norge 🇳🇴41.27,2 (0+4)
2.Frankrike 🇫🇷+31,7 (0+9)
3.Schweiz 🇨🇭+33,8 (0+10)
4.Österrike 🇦🇹+41,0 (0+8)
5.Romania 🇷🇴+1.13,3 (0+7)
6.Tjeckien 🇨🇿+1.33,5 (0+7)
7.Italien 🇮🇹+2.00,6 (1+8)
8.Ukraina 🇺🇦+2.19,8 (1+9)

Fullständiga resultat

IBU Cup Brezno-Osrblie 7.1.2023


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Eleonora Fauner 🇮🇹19.51,4
2.Hannah Auchentaller 🇮🇹+10,1
3.Juni Arnekleiv 🇳🇴+12,3
4.Frida Dokken 🇳🇴+16,0
5.Beatrice Trabucchi 🇮🇹+23,9
6.Juliane Frühwirt 🇩🇪+26,4
7.Camille Bened 🇫🇷+26,9
8.Paula Botet 🇫🇷+27,3
9.Felicia Lindqvist 🇸🇪+30,2
10.Sara Andersson 🇸🇪+33,8
40.Noora Kaisa Keränen 🇫🇮+1.54,2 (3)
50.Sanna Laari 🇫🇮+2.24,7 (3)
51.Sonja Leinamo 🇫🇮+2.26,3 (4)

Fullständiga resultat


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Eric Perrot 🇫🇷23.30,6 (1)
2.Isak Frey 🇳🇴+24,0 (0)
3.Endre Strømsheim 🇳🇴+27,3 (1)
4.Mats Øverby 🇳🇴+35,6 (1)
5.Daniele Cappellari 🇮🇹+37,5 (0)
6.Maxime Germain 🇺🇸+42,1 (1)
6.Philipp Nawrath 🇩🇪+42,1 (2)
8.Cornel Puchianu 🇷🇴+47,1 (0)
9.Dajan Danuser 🇨🇭+53,0 (1)
10.Dominic Unterweger 🇦🇹+57,7 (1)
11.Arttu Heikkinen 🇫🇮+1.00,3 (1)
14.Otto Invenius 🇫🇮+1.18,2 (2)
32.Joni Mustonen 🇫🇮+2.07,5 (3)
41.Jonni Mukkala 🇫🇮+2.27,9 (3)
44.Ville-Valtteri Karvinen 🇫🇮+2.32,1 (1)

Fullständiga resultat

Pokljuka världscupen 8.1.2023


Mixedstafett

#IdrottareResultat
1.Frankrike 🇫🇷1.19.48,9 (1+7)
2.Italien 🇮🇹+24,6 (0+7)
3.Sverige 🇸🇪+47,2 (1+5)
4.Schweiz 🇨🇭+1.09,3 (0+13)
5.Tyskland 🇩🇪+1.09,9 (2+11)
6.Norge 🇳🇴+1.41,2 (1+12)
7.Tjeckien 🇨🇿+2.12,3 (0+8)
8.Puola 🇵🇱+3.23,1 (0+5)
9.Österrike 🇦🇹+4.07,1 (0+7)
10.Belgia 🇧🇪+4.12,1 (0+2)
15.Finland 🇫🇮+5.39,4 (0+11)

Fullständiga resultat

Pokljuka, världscupen 8.1.2023


Mixedstafett

#IdrottareResultat
1.Norge38.54,1
2.Frankrike+41,0
3.Schweiz+49,6
4.Finland+1.33,3
5.Österrike+1.45,9
6.USA+2.01,4
7.Ukraina+2.14,1
8.Japani+2.14,5
9.Moldova+2.18,7
10.Sverige+2.19,0

Pokljuka världscupen 7.1.2023


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴31.43,2 (1)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.04,9 (1)
3.Tarjei Bø 🇳🇴+1.06,6 (1)
4.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+1.17,8 (2)
5.Tommaso Giacomel 🇮🇹+1.31,0 (2)
6.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.48,9 (2)
7.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+1.53,8 (1)
8.Johannes Dale 🇳🇴+2.02,0 (3)
9.Timofei Lapshin 🇰🇷+2.04,1 (2)
10.Niklas Hartweg 🇨🇭+2.12,8 (0)
31.Olli Hiidensalo 🇫🇮+4.12,7 (3)

Fullständiga resultat

Pokljuka världscupen 7.1.2023


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareResultat
1.Elvira Öberg 🇸🇪29.41,6 (0)
2.Dorothea Wierer 🇮🇹+17,6 (1)
3.Julia Simon 🇫🇷+22,4 (2)
4.Paulina Batovska Fialkova 🇸🇰+31,0 (2)
5.Marketa Davidova 🇨🇿+34,7 (1)
6.Linn Persson 🇸🇪+36,2 (1)
7.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+37,4 (2)
8.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+51,0 (1)
9.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.01,5 (2)
10.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.01,7 (2)
40.Mona Brorsson 🇸🇪+3.55,1 (3)
50.Anna Magnusson 🇸🇪+6.04,0 (5)
-Johanna Skottheim 🇸🇪LAPPED

Fullständiga resultat

Pokljuka världscupen 6.1.2023


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴23.55,9 (1)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+48,1 (0)
3.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+55,6 (1)
4.Benedikt Doll 🇩🇪+1.03,3 (1)
5.Michal Krcmar 🇨🇿+1.03,9 (0)
6.Tommaso Giacomel 🇮🇹+1.09,5 (2)
7.Timofei Lapshin 🇰🇷+1.17,3 (0)
8.Roman Rees 🇩🇪+1.17,9 (1)
9.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.21,2 (1)
10.Antonin Guigonnat 🇫🇷+1.27,7 (1)

Fullständiga resultat

Pokljuka världscupen 5.1.2023


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Elvira Öberg 🇸🇪20.25,2 (0)
2.Julia Simon 🇫🇷+6,9 (0)
3.Dorothea Wierer 🇮🇹+18,7 (0)
4.Paulina Batovska Fialkova 🇸🇰+26,5 (1)
5.Marketa Davidova 🇨🇿+28,7 (1)
6.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+36,3 (1)
7.Linn Persson 🇸🇪+40,1 (1)
8.Sophie Chauveau 🇫🇷+42,4 (1)
9.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+46,0 (1)
10.Mari Eder 🇫🇮+52,2 (1)
10.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+52,2 (0)
33.Mona Brorsson 🇸🇪+1.34,6 (0)
56.Anna Magnusson 🇸🇪+2.23,1 (3)
58.Johanna Skottheim 🇸🇪+2.27,2 (2)
64.Stina Nilsson 🇸🇪+2.41,8 (5)

Fullständiga resultat

IBU Cup Brezno-Osrblie 5.1.2023


Herrarnas super sprint 7,5 km final

#IdrottareResultat
1.Eric Perrot 🇫🇷20.45,6 (3)
2.Mats Øverby 🇳🇴+10,1 (1)
3.Martin Uldal 🇳🇴+11,1 (4)
4.Isak Frey 🇳🇴+14,8 (2)
5.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+16,6 (3)
6.Wojciech Skorusa 🇵🇱+16,8 (1)
7.Philipp Nawrath 🇩🇪+27,0 (2)
8.Daniele Cappellari 🇮🇹+28,7 (0)
9.Endre Strømsheim 🇳🇴+40,6 (5)
10.Lucas Fratzscher 🇩🇪+43,5 (3)

Fullständiga resultat


Damernas super sprint 7,5 km final

#IdrottareResultat
1.Maren Kirkeeide 🇳🇴23.59,8 (1)
2.Frida Dokken 🇳🇴+24,0 (1)
3.Fany Bertrand 🇫🇷+31,4 (1)
4.Anna Juppe 🇦🇹+56,9 (4)
5.Felicia Lindqvist 🇸🇪+59,9 (1)
6.Ella Halvarsson 🇸🇪+1.03,4 (1)
7.Katharina Komatz 🇦🇹+1.06,5 (6)
8.Juni Arnekleiv 🇳🇴+1.09,6 (5)
9.Sara Scattolo 🇮🇹+1.11,9 (3)
10.Karoline Erdal 🇳🇴+1.15,1 (5)

Fullständiga resultat

Pokljuka världscupen 23.1.2019


Herrarnas 20 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴47.54,3 (0)
2.Martin Fourcade 🇫🇷+11,4 (0)
3.Fabien Claude 🇫🇷+25,6 (0)
4.Philipp Nawrath 🇩🇪+36,7 (0)
5.Johannes Dale 🇳🇴+1.02,4 (1)
6.Tarjei Bø 🇳🇴+1.26,4 (1)
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.28,5 (1)
8.Johannes Kühn 🇩🇪+1.41,8 (1)
9.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.56,1 (1)
10.Benedikt Doll 🇩🇪+2.06,5 (2)


Pokljuka världscupen 24.1.2019


Damernas 15 km

#IdrottareTid
1.Denise Herrmann 🇩🇪41.33,4 (0)
2.Hanna Öberg 🇸🇪+59,2 (1)
3.Anais Bescond 🇫🇷+1.15,7 (0)
4.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.21,7 (0)
5.Franziska Preuss 🇩🇪+2.02,8 (0)
6.Clare Egan 🇺🇸+2.10,4 (0)
7.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+2.53,2 (1)
8.Irina Starykh+2.59,5 (0)
9.Aita Gasparin 🇨🇭+3.02,6 (1)
10.Emma Lunder 🇨🇦+3.06,8 (1)

Pokljuka, världscupen 25.1.2020


Mixedstafett

#IdrottareTid
1.Frankrike1:17.53,3 (0+8)
2.Norge+40,6 (0+4)
3.Tyskland+1.01,4 (0+5)
4.Venäjä+1.24,8 (0+7)
5.Sverige+1.34,1 (0+6)
6.Tjeckien+1.49,8 (1+5)
7.Österrike+2.01,1 (1+10)
8.Vitryssland+2.29,6 (0+7)
9.Italien+2.52,8 (0+12)
10.Ukraina+3.30,8 (0+9)


Singel Mixstafett

#IdrottareTid
1.Frankrike38.33,4
2.Estniska+5,9
3.Österrike+12,1
4.Kanada+16,0
5.Ukraina+28,8
6.Schweiz+40,7
7.Lettland+41,2
8.Korea+43,7
9.Valko-Venäjä+44,1
10.Norge+48,9

Pokljuka VM i skidskytte 10.2.2021


Mixedstafett

#MaaTid
1.Norge (0+11)1:20.19,3
2.Österrike (0+2)+27,0
3.Sverige (0+8)+30,6
4.Ukraina (0+8)+31,1
5.Frankrike (1+10)+46,2
6.Italien (0+6)+58,9
7.Tyskland (0+11)+1.04,9
8.Kanada (0+6)+2.06,0

Pokljuka VM i skidskytte 12.2.2021


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Martin Ponsiluoma 🇸🇪24.41,1 (0)
2.Simon Desthieux 🇫🇷+11,2 (0)
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+12,9 (1)
4.Johannes Dale 🇳🇴+22,4 (1)
5.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+22,5 (2)
6.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+23,9 (1)
7.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+25,7 (0)
8.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+26,7 (1)
9.Tarjei Bø 🇳🇴+28,2 (1)
10.Eduard Latypov (ANA+33,3 (1)

Pokljuka VM i skidskytte 13.2.2021


Damernas sprint 7.5 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴21.18,7
2.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+12,0
3.Hanna Sola 🇧🇾+14,4
4.Denise Herrmann 🇩🇪+22,3
5.Lisa Vittozzi 🇮🇹+37,7
6.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+43,5
7.Lena Haecki 🇨🇭+49,5
8.Franziska Preuss 🇩🇪+50,4
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+50,5
10.Hanna Öberg 🇸🇪+58,8

Pokljuka VM i skidskytte 14.2.2021


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴30.38,1 (2)
2.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+17,3 (2)
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+33,0 (1)
4.Dorothea Wierer 🇮🇹+45,2 (0)
5.Franziska Preuss 🇩🇪+49,3 (2)
6.Vanessa Hinz 🇩🇪+1.05,1 (0)
7.Olena Pidhrushna 🇺🇦+1.13,9 (0)
8.Denise Herrmann 🇩🇪+1.16,3 (3)
9.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+1.26,5 (3)
10.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.34,1 (2)


Herrarnas jaktstart 12.5 km

#IdrottareTid
1.Emilien Jacquelin 🇫🇷31.22,1 (0)
2.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+7,3 (0)
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+8,1 (2)
4.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+32,5 (2)
5.Simon Desthieux 🇫🇷+41,9 (1)
6.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+57,9 (1)
7.Eduard Latypov (ANA+1.35,1 (2)
8.Artem Pryma 🇺🇦+2.00,6 (3)
9.Simon Eder 🇦🇹+2.03,8 (1)
10.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+2.12,2 (3)

Pokljuka VM i skidskytte 16.1.2021


Damernas 15 km

#IdrottareTid
1.Marketa Davidova 🇨🇿42.27
2.Hanna Öberg 🇸🇪+27
3.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.04
4.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.52
5.Svetlana Mironova+2.05
6.Selina Gasparin 🇨🇭+2.09
7.Franziska Preuss 🇩🇪+2.14
8.Irene Cadurisch 🇨🇭+2.15
9.Dorothea Wierer 🇮🇹+2.20
10.Julia Schwaiger 🇦🇹+2.20

Pokljuka VM i skidskytte 17.2.2021


Herrarnas 20 km

#IdrottareTid
1.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴49.27,6 (0)
2.Arnd Peiffer 🇩🇪+16,9 (0)
3.Johannes Dale 🇳🇴+40,9 (1)
4.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.12,9 (2)
5.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+1.13,5 (2)
6.Said Karimulla Khalili+1.45,3 (0)
7.Simon Eder 🇦🇹+1.59,7 (1)
8.Benedikt Doll 🇩🇪+2.06,9 (2)
9.Artem Pryma 🇺🇦+2.31,2 (1)
10.Roman Rees 🇩🇪+2.31,6 (1)


Pokljuka VM i skidskytte 18.2.2021


Singel Mixstafett

#MaaTid
1.Frankrike36.42,4 (0+5)
2.Norge+2,8 (0+9)
3.Sverige+22,6 (0+8)
4.Ukraina+35,9 (0+2)
5.Italien+55,2 (1+6)
6.Österrike+1.03,5 (1+7)
7.Tyskland+1.21,2 (1+10)
8.Kanada+1.24,4 (0+6)
9.Schweiz+1.50,2 (1+9)
10.Estniska+1.56,4 (1+7)


Pokljuka VM i skidskytte 20.2.2021


Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#IdrottareTid
1.Norge1:12.27,4 (0+8)
2.Sverige+33,1 (0+7)
3.RBU (Venäjä)+50,9 (0+5)
4.Frankrike+1.02,0 (1+11)
5.Ukraina+1.12,7 (0+4)
6.Italien+1.35,5 (2+14)
7.Tyskland+1.43,2 (0+4)
8.Slovenien+1.44,3 (0+8)
9.Vitryssland+2.25,4 (0+9)
10.Österrike+2.31,1 (1+6)


Damernas stafett

#IdrottareTid
1.Norge1:10.39,0
2.Tyskland+8,8
3.Ukraina+9,2
4.Vitryssland+28,8
5.Sverige+47,9
6.Puola+52,1
7.Österrike+1.04,3
8.Frankrike+1.15,2
9.Italien+1.28,2
10.Tjeckien+1.40,4

IBU Cup Ridnaun Val-Ridanna 18.12.2022


Herrarnas masstart 15 km

#IdrottareResultat
1.Martin Uldal 🇳🇴37.43,9 (1)
2.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+34,2 (3)
3.Lucas Fratzscher 🇩🇪+45,4 (3)
4.Martin Nevland 🇳🇴+55,2 (2)
5.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+1.03,5 (3)
6.Endre Strømsheim 🇳🇴+1.14,3 (5)
7.Viktor Brandt 🇸🇪+1.41,1 (1)
8.Damien Levet 🇫🇷+1.42,1 (2)
9.Martin Bourgeois Republique 🇫🇷+1.44,7 (0)
10.Daniele Cappellari 🇮🇹+1.47,6 (1)



Damernas masstart 12 km

#IdrottareResultat
1.Gilonne Guigonnat 🇫🇷35.25,9 (0)
2.Anamarija Lampic 🇸🇮+9,0 (5)
3.Tilda Johansson 🇸🇪+40,7 (1)
4.Fany Bertrand 🇫🇷+45,0 (1)
5.Vanessa Hinz 🇩🇪+46,2 (4)
6.Juliane Frühwirt 🇩🇪+46,2 (1)
7.Marion Wiesensarter 🇩🇪+50,8 (1)
8.Frida Dokken 🇳🇴+55,9 (0)
9.Maren Bakken 🇳🇴+59,3 (2)
10.Kristina Oberthaler 🇦🇹+1.06,7 (1)


IBU Cup Ridnaun Val-Ridanna 17.12.2022


Damernas jaktstart 12,5 km

#IdrottareResultat
1.Maren Kirkeeide 🇳🇴30.41,8 (1)
2.Federica Sanfilippo 🇮🇹+0,2 (3)
3.Vanessa Hinz 🇩🇪+6,5 (3)
4.Paula Botet 🇫🇷+26,7 (3)
5.Juliane Frühwirt 🇩🇪+28,7 (0)
6.Camille Bened 🇫🇷+32,8 (2)
7.Maren Bakken 🇳🇴+34,9 (1)
8.Michela Carrara 🇮🇹+35,3 (3)
9.Selina Grotian 🇩🇪+38,9 (1)
10.Juni Arnekleiv 🇳🇴+1.05,7 (3)



Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareResultat
1.Mats Øverby 🇳🇴32.45,3 (1)
2.Oscar Lombardot 🇫🇷+2,7 (2)
3.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+2,7 (4)
4.Martin Nevland 🇳🇴+32,5 (1)
5.Lucas Fratzscher 🇩🇪+44,4 (3)
6.Martin Uldal 🇳🇴+55,2 (5)
7.Endre Strømsheim 🇳🇴+58,6 (7)
8.David Schmuck 🇩🇪+1.26,6 (2)
9.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+1.43,2 (5)
10.Daniele Cappellari 🇮🇹+1.54,0 (2)


Annecy världscupen 18.12.2022


Damernas massstart 12,5 km

#IdrottareResultat
1.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹33.54,1 (1)
2.Julia Simon 🇫🇷+12,3 (2)
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+14,3 (1)
4.Elvira Öberg 🇸🇪+15,8 (2)
5.Sophie Chauveau 🇫🇷+22,6 (2)
6.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+27,2 (2)
7.Anna Magnusson 🇸🇪+30,6 (1)
8.Chloe Chevalier 🇫🇷+32,4 (1)
9.Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴+47,9 (2)
10.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+51,5 (3)

Världscupen Annecy 18.12.2022


Herrarnas Masstart 15 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Dale 🇳🇴35.02,2
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+0,3
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+10,6
4.Fabien Claude 🇫🇷+17,2
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+19,1
6.Tarjei Bø 🇳🇴+20,6
7.Benedikt Doll 🇩🇪+25,8
8.Stalder 🇨🇭+31,8
9.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+40,9
10.Tuomas Harjula 🇫🇮+45,7

22. Jesper Nelin +1.49,8
26. Martin Ponsiluoma +2.18,2
30. Sebastian Samuelsson +4.16,5

Världscupen Annecy 17.12.2022


Damernas jaktstart

#IdrottareResultat
1.Elvira Öberg 🇸🇪29.42,4
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+20,4
3.Julia Simon 🇫🇷+46,9
4.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.19,9
5.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.51,9
6.Linn Persson 🇸🇪+1.56,1
7.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+1.57,8
8.Sophie Chauveau 🇫🇷+2.02,7
9.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+2.33,7
10.Franziska Preuss 🇩🇪+2.37,6


Världscupen Annecy 17.12.2022


Herrarnas jaktstart

#IdrottareResultat
1.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴29.44
2.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+24,6
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+35,8
4.Fabien Claude 🇫🇷+43,7
5.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+54,1
6.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.03,6
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.10,7
8.Antonin Guigonnat 🇫🇷+1.13,4
9.Tommaso Giacomel 🇮🇹+1.15,0
10.Artem Pryma 🇺🇦+1.21,2

Annecy världscupen 16.12.2022


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Anna Magnusson 🇸🇪21.04,7 (0)
2.Linn Persson 🇸🇪+12,8 (1)
3.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+15,2 (1)
4.Sophie Chauveau 🇫🇷+19,9 (0)
5.Mari Eder 🇫🇮+21,3 (1)
6.Lisa Vittozzi 🇮🇹+31,8 (0)
7.Paulina Batovska Fialkova 🇸🇰+33,4 (1)
8.Elvira Öberg 🇸🇪+33,6 (1)
9.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+35,2 (0)
10.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+36,8 (1)

Fullständiga resultat

IBU Cup Ridnaun Val-Ridanna


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Federica Sanfilippo 🇮🇹20.54,7 (1)
2.Vanessa Hinz 🇩🇪+9,5 (1)
3.Paula Botet 🇫🇷+11,7 (1)
4.Marion Wiesensarter 🇩🇪+22,8 (0)
5.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+23,0 (0)
6.Maren Kirkeeide 🇳🇴+24,2 (1)
7.Camille Bened 🇫🇷+36,8 (1)
8.Lydia Hiernickel 🇨🇭+43,4 (1)
9.Juni Arnekleiv 🇳🇴+44,9 (0)
10.Mona Brorsson 🇸🇪+45,8 (1)


Världscupen Annecy 15.12.2022


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴22.52,2
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+17,6
3.Benedikt Doll 🇩🇪+38,8
4.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+52,1
5.Timofei Lapshin 🇰🇷+59,9
6.Michal Krcmar 🇨🇿+1.00,2
7.Fabien Claude 🇫🇷+1.02,2
8.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.10,2
9.Johannes Dale 🇳🇴+1.17,1
10.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.18,4


IBU Cup Ridnaun Val-Ridanna 15.12.2022


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Endre Strømsheim 🇳🇴23.55,2 (1)
2.Oscar Lombardot 🇫🇷+2,2 (0)
3.Martin Uldal 🇳🇴+6,6 (0)
4.Mats Øverby 🇳🇴+7,2 (0)
5.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+11,9 (1)
6.Lucas Fratzscher 🇩🇪+28,5 (1)
7.David Schmuck 🇩🇪+28,7 (0)
8.Paul Fontaine 🇫🇷+45,3 (0)
9.Vitezslav Hornig 🇨🇿+46,5 (0)
10.Adam Vaclavik 🇨🇿+57,2 (3)


Hochfilzen världscupen 11.12.2022


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴33.50,7 (2)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+47,9 (2)
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+1.13,9 (3)
4.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.22,2 (1)
5.Niklas Hartweg 🇨🇭+1.35,5 (1)
6.Tommaso Giacomel 🇮🇹+1.42,8 (2)
7.Jakov Fak 🇸🇮+1.46,2 (2)
8.Johannes Dale 🇳🇴+1.47,5 (3)
9.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.47,6 (2)
10.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.53,2 (4)



Damernas stafett 4 x 6 km

#LagTid
1.Frankrike 🇫🇷1.14.27,1 (0+4)
2.Sverige 🇸🇪+10,4 (0+9)
3.Italien 🇮🇹+18,5 (0+4)
4.Tyskland 🇩🇪+33,7 (0+5)
5.Norge 🇳🇴+1.12,9 (0+4)
6.Schweiz 🇨🇭+2.14,2 (0+6)
7.Tjeckien 🇨🇿+2.34,6 (1+10)
8.Slovenien 🇸🇮+3.09,7 (2+8)

Hochfilzen 10.12.2022


Damernas jaktstart

#IdrottareTid
1.Julia Simon 🇫🇷29.56,7
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+19,6
3.Marketa Davidova 🇨🇿+28,1
4.Elvira Öberg 🇸🇪+41,1
5.Denise Herrmann 🇩🇪+42,7
6.Linn Persson 🇸🇪+46,0
7.Hanna Öberg 🇸🇪+1.05,2
8.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.08,2
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.08,5
10.Paulina Batovska Fialkova 🇸🇰+1.14,1


Hochfilzen världscupen 9.12.2022


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴23.04,0 (0)
2.Emilien Jacquelin 🇫🇷+43,0 (1)
3.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+46,9 (1)
4.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+54,5 (0)
5.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+1.00,4 (0)
6.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.03,7 (1)
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.09,1 (1)
8.Jakub Stvrtecky 🇨🇿+1.10,5 (0)
9.Justus Strelow 🇩🇪+1.14,5 (0)
10.Johannes Dale 🇳🇴+1.20,1 (2)

Resultat

Hochfilzen världscupen 8.12.2022


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪20.07,1 (0)
2.Marketa Davidova 🇨🇿+18,1 (1)
3.Julia Simon 🇫🇷+20,1 (1)
4.Elvira Öberg 🇸🇪+32,4 (2)
5.Anamarija Lampic 🇸🇮+35,8 (3)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+37,2 (2)
7.Dorothea Wierer 🇮🇹+37,3 (1)
8.Karoline Knotten 🇳🇴+41,3 (0)
9.Anna Magnusson 🇸🇪+42,3 (1)
10.Linn Persson 🇸🇪+45,3 (1)

IBU Cup Idre 3.-4.12.2022


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Selina Grotian 🇩🇪20.53,7 (1)
2.Tilda Johansson 🇸🇪+7,3 (1)
3.Vanessa Hinz 🇩🇪+8,7 (1)
4.Hannah Auchentaller 🇮🇹+12,0 (1)
5.Anna Gandler 🇦🇹+16,3 (1)
6.Marthe Krakstad Johansen 🇳🇴+21,1 (1)
7.Camille Bened 🇫🇷+21,3 (1)
8.Lisa Maria Spark 🇩🇪+29,8 (1)
9.Frida Dokken 🇳🇴+37,1 (1)
10.Janina Hettich-Walz 🇩🇪+40,0 (2)

Resultat

Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Endre Strømsheim 🇳🇴24.44,5 (1)
2.Philipp Horn 🇩🇪+13,1 (0)
3.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+22,5 (1)
4.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+23,5 (0)
5.Remi Broutier 🇫🇷+32,2 (0)
6.Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴+32,5 (3)
7.Marco Gross 🇩🇪+57,6 (0)
8.David Schmuck 🇩🇪+1.03,3 (1)
9.Daniele Fauner 🇮🇹+1.04,1 (1)
10.Harald Öygard 🇳🇴+1.10,0 (1)

Resultat



Damernas normaalimatka 15 km

#IdrottareTid
1.Janina Hettich-Walz 🇩🇪43.49,2 (1)
2.Maren Kirkeeide 🇳🇴+5,0 (1)
3.Mona Brorsson 🇸🇪+8,6 (0)
4.Mareike Braun 🇩🇪+26,8 (1)
5.Marion Wiesensarter 🇩🇪+27,3 (0)
6.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+29,7 (1)
7.Anna Gandler 🇦🇹+31,8 (1)
8.Marthe Maehlum Johansen 🇳🇴+37,1 (1)
9.Vanessa Hinz 🇩🇪+1.12,3 (2)
10.Tilda Johansson 🇸🇪+1.14,0 (2)

Resultat

Herrarnas normaalimatka 20 km

#IdrottareTid
1.Endre Strømsheim 🇳🇴 
2.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+
3.Lucas Fratzscher 🇩🇪+
4.Philipp Horn 🇩🇪+
5.Mats Överby 🇳🇴+
6.Arttu Heikkinen 🇫🇮+
7.Dominic Unterweger 🇦🇹+
8.Johan-Olav Botn 🇳🇴+
9.Vitezslav Hornig 🇨🇿+
10.Ruslan Tkalenko 🇺🇦+

Resultat


Kontiolahden världscupen 4.12.2022


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Julia Simon 🇫🇷31.13,0 (0)
2.Dorothea Wierer 🇮🇹+11,9 (0)
3.Elvira Öberg 🇸🇪+21,7 (1)
4.Lisa Vittozzi 🇮🇹+26,3 (1)
5.Emma Lunder 🇨🇦+33,2 (1)
6.Caroline Colombo 🇫🇷+53,5 (0)
7.Marketa Davidova 🇨🇿+59,3 (1)
8.Vanessa Voigt 🇩🇪+1.04,6 (1)
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.04,7 (3)
10.Hanna Öberg 🇸🇪+1.15,7 (3)
15.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.50,7 (2)
24.Mari Eder 🇫🇮+2.45,6 (6)
48.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+4.45,5 (5)
54.Erika Jänkä 🇫🇮+5.29,0 (4)
58.Venla Lehtonen 🇫🇮+6.31,4 (6)



Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴32.44,4 (3)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+19,2 (2)
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+47,3 (2)
4.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.12,7 (2)
5.Roman Rees 🇩🇪+1.20,7 (2)
6.Jesper Nelin 🇸🇪+1.32,0 (2)
7.Fabien Claude 🇫🇷+1.40,2 (2)
8.David Zobel 🇩🇪+1.44,2 (2)
9.Tarjei Bø 🇳🇴+1.51,9 (2)
10.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.55,4 (3)
27.Olli Hiidensalo 🇫🇮+3.19,7 (4)
51.Tero Seppälä 🇫🇮+5.00,9 (6)

Kontiolahti världscupen 3.12.2022


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹20.39,5
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+17,3
3.Linn Persson 🇸🇪+24,2
4.Emma Lunder 🇨🇦+25,4
5.Anna Weidel 🇩🇪+26,6
6.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+31,6
6.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+31,6
8.Sophia Schneider 🇩🇪+34,2
9.Dorothea Wierer 🇮🇹+34,9
10.Ida Lien 🇳🇴+37,8
19.Mari Eder 🇫🇮+50,3 (2)
27.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.01,9 (1)
40.Venla Lehtonen 🇫🇮+1.22,5 (0)
43.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+1.29,4 (2)
55.Erika Jänkä 🇫🇮+1.55,9 (1)

Resultat

Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴23.09,0 (1)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+10,5 (0)
3.Roman Rees 🇩🇪+28,8 (0)
4.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+36,2 (1)
5.Emilien Jacquelin 🇫🇷+39,5 (1)
6.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+49,7 (1)
7.Johannes Dale 🇳🇴+55,3 (1)
8.Jesper Nelin 🇸🇪+1.02,1 (1)
9.David Zobel 🇩🇪+1.05,0 (1)
10.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.05,1 (2)
31.Tero Seppälä 🇫🇮+1.48,4 (2)
33.Olli Hiidensalo 🇫🇮+1.50,2 (1)
63.Tuomas Harjula 🇫🇮+2.35,5 (2)
71.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.49,8 (3)
80.Jaakko Ranta 🇫🇮+3.07,5 (3)

Resultat

Ampumahiihto, Kontiolahti MC 1.12.2022


MDamernas stafett 4 x 6 km

#LagTid
1.Sverige 🇸🇪1.14.59,8 (0+6)
2.Tyskland 🇩🇪+28,1 (0+6)
3.Norge 🇳🇴+31,5 (0+3)
4.Frankrike 🇫🇷+1.30,0 (0+7)
5.Schweiz 🇨🇭+1.48,5 (0+8)
6.Tjeckien 🇨🇿+3.13,1 (0+9)
7.Finland 🇫🇮+3.22,3 (1+10)
8.Österrike 🇦🇹+3.29,2 (1+9)


Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#LagTid
1.Norge 🇳🇴1.19.26,2 (0+7)
2.Tyskland 🇩🇪+43,9 (0+8)
3.Frankrike 🇫🇷+1.05,9 (0+9)
4.Österrike 🇦🇹+2.31,2 (0+4)
5.Tjeckien 🇨🇿+2.33,9 (0+10)
6.Finland 🇫🇮+2.34,1 (1+12)
7.Slovenien 🇸🇮+2.47,2 (2+9)
8.Liettua 🇱🇹+2.47,8 (1+3)

Ampumahiihto, Kontiolahti MC 30.11.2022


Damernas normaalimatka 15 km

#IdrottareTid
1.Hanna Öberg 🇸🇪43.53,8 (1)
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+36,5 (0)
3.Lisa Vittozzi 🇮🇹+39,7 (1)
4.Vanessa Voigt 🇩🇪+1.00,5 (0)
5.Julia Simon 🇫🇷+1.11,9 (1)
6.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+1.31,4 (2)
7.Marketa Davidova 🇨🇿+1.37,6 (2)
8.Paulina Batovska Fialkova 🇸🇰+1.39,7 (1)
9.Elvira Öberg 🇸🇪+2.07,6 (3)
10.Lotte Lie 🇧🇪+2.08,1 (0)
15.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+2.25,2 (1)
17.Mari Eder 🇫🇮+2.45,9 (3)
40.Suvi Minkkinen 🇫🇮+4.44,8 (3)
60.Erika Jänkä 🇫🇮+6.49,2 (2)
73.Venla Lehtonen 🇫🇮+7.57,9 (5)

Idre IBU Cup 30.11.2022


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Martin Uldal 🇳🇴32.11,3 (3)
2.Endre Strømsheim 🇳🇴+32,5 (5)
3.Mats Överby 🇳🇴+53,4 (2)
4.Martin Nevland 🇳🇴+59,0 (0)
5.Lucas Spitzer 🇦🇹+1.03,6 (0)
6.Philipp Horn 🇩🇪+1.06,0 (3)
7.Lucas Fratzscher 🇩🇪+1.20,7 (2)
8.Adam Vaclavik 🇨🇿+1.30,1 (2)
9.Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴+1.30,4 (6)
10.Malte Stefansson 🇸🇪+1.31,4 (3)
16.Arttu Heikkinen 🇫🇮+2.50,7 (5)
20.Otto Invenius 🇫🇮+3.07,8 (1)
27.Joni Mustonen 🇫🇮+4.24,7 (6)
37.Otto-Eemil Karvinen 🇫🇮+5.21,4 (4)


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Marthe Krakstad Johansen 🇳🇴32.04,5 (1)
2.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+19,6 (1)
3.Marion Wiesensarter 🇩🇪+21,9 (2)
4.Tilda Johansson 🇸🇪+29,5 (2)
5.Janina Hettich-Walz 🇩🇪+35,5 (3)
6.Kristina Oberthaler 🇦🇹+48,0 (1)
7.Fany Bertrand 🇫🇷+52,5 (0)
8.Camille Bened 🇫🇷+1.02,5 (2)
9.Tamara Steiner 🇦🇹+1.27,2 (1)
10.Anna Gandler 🇦🇹+1.42,9 (5)
31.Emilia Irvankoski 🇫🇮+3.26,9 (2)

Ampumahiihto, Kontiolahti MC 29.11.2022


Herrarnas, normaalimatka 20 km

#IdrottareTid
1.Martin Ponsiluoma 🇸🇪49.36,5
2.Niklas Hartweg 🇨🇭+37,2
3.David Zobel 🇩🇪+59,3
4.Roman Rees 🇩🇪+1.00,9
5.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.02,8
6.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+1.23,4
7.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.32,9
8.Vytautas Strolia 🇱🇹+1.37,1
9.Fabien Claude 🇫🇷+2.07,5
10.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+2.11,5

11. Olli Hiidensalo +2.24,1 (1)
35. Tero Seppälä +4.51,1 (4)
46. Jaakko Ranta +5.25,9 (2)
72. Tuomas Harjula +7.21,1 (5)
78. Heikki Laitinen +7.59,5 (6)

Idre IBU Cup 29.11.2022


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Endre Strømsheim 🇳🇴26.09,7 (2)
2.Mats Överby 🇳🇴+8,2 (0)
3.Philipp Horn 🇩🇪+18,0 (1)
4.Serafin Wiestner 🇩🇪+24,4 (1)
5.Martin Uldal 🇳🇴+25,0 (3)
6.Lucas Fratzscher 🇩🇪+39,2 (2)
7.Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴+40,0 (4)
8.Vitezslav Hornig 🇨🇿+44,5 (1)
9.Arttu Heikkinen 🇫🇮+53,7 (0)
10.Timofei Lapshin 🇰🇷+56,2 (2)
29.Joni Mustonen 🇫🇮+1.50,4 (3)
34.Otto Invenius 🇫🇮+2.18,2 (3)
35.Otto-Eemil Karvinen 🇫🇮+2.19,4 (1)
74.Ville-Valtteri Karvinen 🇫🇮+3.55,4 (5)


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Marthe Krakstad Johansen 🇳🇴21.15,9 (0)
2.Janina Hettich-Walz 🇩🇪+20,5 (0)
3.Marion Wiesensarter 🇩🇪+23,0 (1)
4.Lena Repinc 🇸🇮+30,8 (0)
5.Mona Brorsson 🇸🇪+36,6 (0)
6.Anamarija Lampic 🇸🇮+37,0 (4)
7.Camille Bened 🇫🇷+45,1 (1)
8.Maren Kirkeeide 🇳🇴+46,4 (1)
9.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+47,8 (1)
10.Kristina Oberthaler 🇦🇹+49,2 (1)
47.Emilia Irvankoski 🇫🇮+2.05,4 (0)
63.Sonja Leinamo 🇫🇮+3.19,7 (4)
64.Sanna Laari 🇫🇮+3.24,6 (3)
75.Nenna Lukkarinen 🇫🇮+4.27,4 (2)

Holmenkollen världscupen 20.3.2022


Herrarnas yhteislähtö 15 km

#IdrottareTid
1.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴38.31,2 (0)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+0,5 (2)
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+13,4 (2)
4.Erik Lesser 🇩🇪+21,6 (2)
5.Philipp Nawrath 🇩🇪+31,5 (1)
6.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+44,8 (0)
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+48,4 (3)
8.David Zobel 🇩🇪+49,2 (1)
9.Simon Desthieux 🇫🇷+59,0 (3)
10.Simon Eder 🇦🇹+1.01,8 (1)
15.Tero Seppälä 🇫🇮+1.36,6 (4)


Damernas yhteislähtö 12,5 km

#IdrottareTid
1.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷35.20,8 (2)
2.Franziska Preuss 🇩🇪+7,8 (2)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+8,6 (2)
4.Linn Persson 🇸🇪+13,6 (2)
5.Elvira Öberg 🇸🇪+13,7 (2)
6.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+14,1 (2)
7.Denise Herrmann 🇩🇪+14,5 (3)
8.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+15,4 (1)
9.Janina Hettich 🇩🇪+15,6 (0)
10.Vanessa Voigt 🇩🇪+45,0 (1)
22.Mari Eder 🇫🇮+2.15,3 (4)

Holmenkollen världscupen 19.3.2022


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴29.55,7 (2)
2.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+24,9 (2)
3.Paulina Fialkova 🇸🇰+50,5 (0)
4.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+59,0 (1)
5.Denise Herrmann 🇩🇪+1.05,2 (2)
6.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.11,0 (3)
7.Marketa Davidova 🇨🇿+1.19,7 (3)
8.Elvira Öberg 🇸🇪+1.29,7 (2)
9.Franziska Hildebrand 🇩🇪+1.34,3 (0)
10.Franziska Preuss 🇩🇪+1.37,2 (0)
36.Mari Eder 🇫🇮+4.06,6 (6)
46.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+5.20,7 (3)

Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Erik Lesser 🇩🇪32.03,8 (0)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+9,4 (1)
3.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+22,7 (3)
4.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+1.04,9 (2)
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.09,7 (2)
6.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.31,3 (3)
7.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+1.37,9 (1)
8.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+1.40,2 (2)
9.Benedikt Doll 🇩🇪+1.43,6 (3)
10.Vytautas Strolia 🇱🇹+1.50,1 (1)
23.Tero Seppälä 🇫🇮+3.23,1 (3)
48.Otto Invenius 🇫🇮+5.51,9 (4)
49.Heikki Laitinen 🇫🇮+6.06,2 (7)


Holmenkollen världscupen 18.3.2022


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴25.27,1 (0)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+22,4 (0)
3.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+26,5 (0)
4.Benedikt Doll 🇩🇪+39,5 (0)
5.Erik Lesser 🇩🇪+40,0 (1)
6.Philipp Nawrath 🇩🇪+40,5 (0)
7.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+54,3 (0)
8.Johannes Kühn 🇩🇪+59,7 (1)
9.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+59,8 (0)
10.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.08,8 (2)
35.Tero Seppälä 🇫🇮+2.21,5 (4)
54.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.52,0 (4)
55.Otto Invenius 🇫🇮+2.52,7 (2)
73.Jaakko Ranta 🇫🇮+3.45,5 (2)


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴21.28,3 (1)
2.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+7,0 (0)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+9,4 (1)
4.Marketa Davidova 🇨🇿+19,7 (0)
5.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+40,3 (0)
6.Jessica Jislova 🇨🇿+54,2 (0)
7.Denise Herrmann 🇩🇪+56,1 (1)
8.Paulina Fialkova 🇸🇰+1.02,4 (1)
9.Franziska Hildebrand 🇩🇪+1.08,3 (0)
10.Chloe Chevalier 🇫🇷+1.10,2 (1)
21.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+1.42,4 (0)
22.Mari Eder 🇫🇮+1.43,3 (3)

Otepää världscupen 13.3.2022


Mixedstafett

#LagTid
1.Norge1.19.39,3
2.Sverige+22,5
3.Frankrike+34,6
4.Tyskland+1.53,7
5.Tjeckien+2.34,6
6.Slovakia+3.30,7
7.Österrike+4.09,2
8.Finland+4.39,0
9.Schweiz+4.57,3
10.Bulgaria+5.11,2

Otepää världscupen 12.3.2022


Damernas yhteislähtö 12,5 km

#IdrottareTid
1.Elvira Öberg 🇸🇪34.41,6 (1)
2.Denise Herrmann 🇩🇪+4,5 (2)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+4,8 (1)
4.Linn Persson 🇸🇪+5,9 (1)
5.Franziska Preuss 🇩🇪+8,1 (1)
6.Vanessa Voigt 🇩🇪+13,8 (0)
7.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+15,2 (3)
8.Tiril Eckhoff 🇳🇴+17,4 (2)
9.Hanna Öberg 🇸🇪+27,1 (2)
10.Marketa Davidova 🇨🇿+40,4 (2)
19.Mari Eder 🇫🇮+1.26,1 (3)
22.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.44,0 (1)


Herrarnas yhteislähtö 15 km

#IdrottareTid
1.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴34.29,8 (0)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+5,9 (1)
3.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+15,5 (1)
4.Antonin Guigonnat 🇫🇷+30,5 (0)
5.Erik Lesser 🇩🇪+38,6 (1)
6.Lukas Hofer 🇮🇹+46,4 (2)
7.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+49,9 (2)
8.Emilien Jacquelin 🇫🇷+52,5 (1)
9.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+55,7 (1)
10.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+1.01,9 (3)
20.Tero Seppälä 🇫🇮+2.22,1 (4)

Otepää världscupen 11.3.2022


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Julia Simon 🇫🇷20.45,8
2.Vanessa Voigt 🇩🇪+11,0 (0)
3.Karoline Knotten 🇳🇴+12,8 (0)
4.Denise Herrmann 🇩🇪+16,1 (1)
5.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+21,9 (1)
6.Hanna Öberg 🇸🇪+23,0 (1)
7.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+24,6 (1)
8.Elvira Öberg 🇸🇪+33,5 (2)
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+34,2 (1)
10.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+35,5 (2)
20.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.08,9 (0)
58.Mari Eder 🇫🇮+2.25,7 (5)
71.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+3.01,0 (4)
73.Erika Jänkä 🇫🇮+3.04,3 (3)

Otepää världscupen 10.3.2022


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷22.27,4 (0)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+7,2 (0)
3.Benedikt Doll 🇩🇪+11,1 (0)
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+16,3 (0)
5.Roman Rees 🇩🇪+29,6 (0)
6.Vytautas Strolia 🇱🇹+30,1 (0)
7.Erik Lesser 🇩🇪+30,8 (1)
8.Benjamin Weger 🇨🇭+31,9 (0)
9.Fabien Claude 🇫🇷+34,2 (0)
10.Tarjei Bø 🇳🇴+34,5 (0)
11.Tero Seppälä 🇫🇮+40,6 (0)
38.Jaakko Ranta 🇫🇮+1.38,3 (1)
59.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.18,6 (3)

Kontiolahti världscupen 6.3.2022


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷32.55,0 (1)
2.Erik Lesser 🇩🇪+8,2 (0)
3.Lukas Hofer 🇮🇹+8,8 (1)
4.Emilien Jacquelin 🇫🇷+22,6 (2)
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+31,9 (0)
6.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+51,1 (2)
7.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+1.02,9 (3)
8.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+1.03,9 (3)
9.Roman Rees 🇩🇪+1.11,1 (1)
10.Simon Desthieux 🇫🇷+1.16,4 (2)
14.Tero Seppälä 🇫🇮+1.24,1 (4)
29.Olli Hiidensalo 🇫🇮+2.36,2 (3)
38.Jaakko Ranta 🇫🇮+3.16,6 (1)
-Heikki Laitinen 🇫🇮DSQ

Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴31.40,8
2.Dorothea Wierer 🇮🇹+15,9
3.Denise Herrmann 🇩🇪+19,5
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+35,8
5.Karoline Knotten 🇳🇴+43,5
6.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+54,3
7.Jessica Jislova 🇨🇿+56,0
8.Franziska Preuss 🇩🇪+1.00,3
9.Elvira Öberg 🇸🇪+1.10,7
10.Dunja Zdouc 🇦🇹+1.18,0
24.Suvi Minkkinen 🇫🇮+2.22,5
42.Mari Eder 🇫🇮+3.47,8


Kontiolahti världscupen 5.3.2022


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Denise Herrmann 🇩🇪20.08,6 (1)
2.Tiril Eckhoff 🇳🇴+5,0 (1)
3.Stina Nilsson 🇸🇪+5,2 (1)
4.Hanna Öberg 🇸🇪+6,8 (1)
5.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+15,5 (1)
6.Vanessa Voigt 🇩🇪+16,7 (0)
7.Elvira Öberg 🇸🇪+18,5 (2)
8.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+28,1 (2)
9.Mari Eder 🇫🇮+29,1 (1)
10.Linn Persson 🇸🇪+32,0 (1)
25.Suvi Minkkinen 🇫🇮+1.13,1 (1)
73.Erika Jänkä 🇫🇮+3.19,8 (3)
-Nastassia Kinnunen 🇫🇮DSQ

Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷23.21,0 (0)
2.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+18,3 (0)
3.Johannes Kühn 🇩🇪+29,7 (1)
4.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+31,2 (1)
5.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+32,4 (2)
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷+34,3 (2)
7.Philipp Nawrath 🇩🇪+34,8 (1)
8.Lukas Hofer 🇮🇹+42,5 (1)
9.Peppe Femling 🇸🇪+43,5 (0)
10.Simon Eder 🇦🇹+44,7 (0)
18.Tero Seppälä 🇫🇮+59,4 (2)
38.Olli Hiidensalo 🇫🇮+1.39,4 (2)
57.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.22,4 (4)
59.Jaakko Ranta 🇫🇮+2.24,3 (2)


Pekingin olympialaiset ampumahiihto 18.2.2022


Herrarnas yhteislähtö 15 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴38.14,4 (4)
2.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+40,3 (2)
3.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.12,5 (3)
4.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.25,6 (5)
5.Dominik Windisch 🇮🇹+1.38,4 (3)
6.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+1.46,1 (5)
7.Simon Eder 🇦🇹+1.56,4 (2)
8.Benedikt Doll 🇩🇪+2.31,4 (6)
9.Tero Seppälä 🇫🇮+2.32,7 (5)
10.Johannes Kühn 🇩🇪+2.38,3 (5)

Damernas yhteislähtö 12,5 km

#IdrottareTid
1.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷40.18,0 (4)
2.Tiril Eckhoff 🇳🇴+15,3 (4)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+34,9 (4)
4.Marketa Davidova 🇨🇿+53,4 (4)
5.Kristina Reztsova+1.11,0 (6)
6.Julia Simon 🇫🇷+1.22,6 (6)
7.Yuliia Dzhima 🇺🇦+1.25,7 (3)
8.Franziska Preuss 🇩🇪+1.26,4 (4)
9.Elvira Öberg 🇸🇪+1.37,7 (4)
10.Hanna Sola 🇧🇾+1.39,2 (8)

Kilpailussa ei ollut mukana suomalaisurheilijoita.


Pekingin olympialaiset ampumahiihto 16.2.2022


Damernas stafett 4 x 6 km

#LagTid
1.Sverige1.11.03,9 (0+6)
2.Venäjän olympiakomitea+12,0 (1+7)
3.Tyskland+37,4 (0+6)
4.Norge+50,7 (2+8)
5.Italien+1.33,1 (0+5)
6.Frankrike+2.13,0 (2+10)
7.Ukraina+3.00,2 (0+5)
8.Tjeckien+3.02,1 (1+8)
9.Österrike+4.03,7 (3+7)
10.Kanada+4.30,4 (0+8)
16.FinlandLAPPED (2+4)

Pekingin olympialaiset ampumahiihto 15.2.2022


Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#LagTid
1.Norge1.19.50,2 (1+7)
2.Frankrike+27,4 (0+9)
3.Venäjän olympiakomitea+45,3 (2+6)
4.Tyskland+1.04,3 (1+9)
5.Sverige+1.49,4 (1+13)
6.Kanada+1.56,3 (2+9)
7.Italien+1.58,6 (2+13)
8.Valko-Venäjä+1.59,0 (2+11)
9.Ukraina+3.41,3 (4+12)
10.Österrike+3.41,7 (2+8)
17.Finland+7.07,5 (4+14)

Pekingin olympialaiset ampumahiihto 13.2.2022


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷39.07,5 (0)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+28,6 (1)
3.Eduard Latypov+35,3 (1)
4.Lukas Hofer 🇮🇹+51,1 (0)
5.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+2.13,7 (7)
6.Roman Rees 🇩🇪+2.30,2 (1)
7.Simon Desthieux 🇫🇷+2.47,2 (3)
8.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+3.02,7 (5)
9.Emilien Jacquelin 🇫🇷+3.06,2 (6)
10.Felix Leitner 🇦🇹+3.08,8 (1)
21.Tero Seppälä 🇫🇮+4.22,7 (7)
49.Heikki Laitinen 🇫🇮+7.39,7 (6)
52.Olli Hiidensalo 🇫🇮+7.57,4 (8)


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴34.46,9 (1)
2.Elvira Öberg 🇸🇪+1.36,5 (3)
3.Tiril Eckhoff 🇳🇴+1.48,7 (3)
4.Hanna Sola 🇧🇾+1.58,9 (3)
5.Linn Persson 🇸🇪+ 2.07,2 (2)
6.Dorothea Wierer 🇮🇹+2.09,1 (3)
7.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+2.09,8 (2)
8.Julia Simon 🇫🇷+2.18,3 (2)
9.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+2.28,8 (2)
10.Paula Fialkova 🇸🇰+2.38,8 (2)
30.Mari Eder 🇫🇮+4.28,7 (4)
43.Suvi Minkkinen 🇫🇮+5.51,1 (0)

Pekingin olympialaiset ampumahiihto 12.2.2022


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴24.00,4 (1)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+25,5 (1)
3.Tarjei Bø 🇳🇴+38,9 (1)
4.Maxim Tsvetkov+40,6 (0)
5.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+52,0 (1)
6.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+53,7 (2)
7.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+1.02,3 (2)
8.Benedikt Doll 🇩🇪+1.05,0 (1)
9.Emilien Jacquelin 🇫🇷+1.05,9 (2)
10.Anton Smolski 🇧🇾+1.12,5 (1)
.Tero Seppälä 🇫🇮+1.47,1 (3)
.Olli Hiidensalo 🇫🇮+2.15,1 (3)
.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.40,7 (2)
.Tuomas Harjula 🇫🇮+4.20,8 (2)

Pekingin olympialaiset ampumahiihto 11.2.2022


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴20.44,3 (0)
2.Elvira Öberg 🇸🇪+30,9 (0)
3.Dorothea Wierer 🇮🇹+37,2 (0)
4.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+47,3 (0)
5.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.00,2 (0)
6.Kristina Reztsova+1.05,0 (2)
7.Anna Magnusson 🇸🇪+1.05,9 (0)
8.Yuliia Dzhima 🇺🇦+1.07,5 (1)
9.Anais Bescond 🇫🇷+1.08,8 (1)
10.Alina Stremous 🇲🇩+1.15,2 (0)
28.Mari Eder 🇫🇮+1.55,5 (2)
51.Suvi Minkkinen 🇫🇮+2.37,4 (1)
73.Erika Jänkä 🇫🇮+3.36,6 (0)
75.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+3.45,7 (3)

Pekingin olympialaiset ampumahiihto 8.2.2022


Herrarnas normaalimatka 20 km

#IdrottareTid
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷48.47,4 (2)
2.Anton Smolski 🇧🇾+14,8 (0)
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+31,1 (2)
4.Maxim Tsvetkov+34,9 (1)
5.Scott Gow 🇨🇦+1.05,6 (1)
6.Benedikt Doll 🇩🇪+1.07,1 (2)
7.Roman Rees 🇩🇪+1.21,6 (1)
8.Tarjei Bø 🇳🇴+1.29,6 (1)
9.Fabien Claude 🇫🇷+1.38,1 (2)
10.Alexander Loginov+1.40,2 (3)
23.Tero Seppälä 🇫🇮+3.26,9 (2)
66.Heikki Laitinen 🇫🇮+7.05,4 (5)
74.Olli Hiidensalo 🇫🇮+7.58,2 (5)
81.Tuomas Harjula 🇫🇮+9.27,3 (4)

Pekingin olympialaiset ampumahiihto 7.2.2022


Damernas normaalimatka 15 km

#IdrottareTid
1.Denise Herrmann 🇩🇪44.12,7 (1)
2.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+9,4 (1)
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+15,3 (2)
4.Vanessa Voigt 🇩🇪+16,6 (1)
5.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+31,7 (1)
6.Marketa Davidova 🇨🇿+31,9 (1)
7.Deedra Irwin 🇺🇸+1.01,4 (1)
8.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.02,7 (1)
9.Kristina Reztsova+1.13,1 (2)
10.Yuliia Dzhima 🇺🇦+1.21,7 (2)
32.Mari Eder 🇫🇮+4.30,2 (3)
51.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+6.00,8 (4)

Pekingin olympialaiset ampumahiihto 5.2.2022


Mixedstafett 4 x 6 km

#IdrottareTid
1.Norge1.06.45,6 (3+13)
2.Frankrike+0,9 (3+11)
3.Venäjä+1,5 (1+13)
4.Sverige+41,0 (0+13)
5.Tyskland+1.05,5 (2+18)
6.Valko-Venäjä+1.14,6 (2+14)
7.USA+2.12,7 (1+12)
8.Schweiz+2.20,4 (2+11)
9.Italien+2.39,7 (2+14)
10.Österrike+2.58,6 (2+13)
11.Finland+3.21,1 (1+12)

Avoimet Euroopan mestaruuskilpailut Arber 30.1.2022


Mixedstafett

#LagTid
1.Norge1.17.44,9 (2+11)
2.Tyskland+18,6 (2+13)
3.Schweiz+4.53,7 (5+18)
4.Frankrike+5.04,5 (3+18)
5.Venäjä+5.06,4 (5+21)
6.Österrike+5.26,7 (2+17)
7.Valko-Venäjä+5.42,2 (7+18)
8.Ukraina+6.09,1 (7+16)
11.Finland (Ranta, Mustonen, Laari, Kuuttinen)+7.29,7 (4+13)

Singel Mixstafett

#LagTid
1.Venäjä39.10,5 (1+7)
2.Frankrike+1.01,4 (4+10)
3.Tyskland+1.34,1 (3+14)
4.Italien+1.48,8 (3+12)
5.Norge+2.10,9 (7+17)
6.Sverige+2.31,9 (3+14)
7.Ukraina+3.53,6 (8+14)
8.Valko-Venäjä+4.33,0 (3+13)
16.Finland (Karvinen, Kuuttinen)LAPPED


Avoimet Euroopan mestaruuskilpailut Arber 29.1.2022


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴34.02,1 (3)
2.Petr Pashchenko+38,1 (5)
3.Lucas Fratzscher 🇩🇪+53,0 (6)
4.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+1.04,7 (6)
5.Johannes Dale 🇳🇴+1.14,5 (6)
6.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴+1.17,9 (5)
7.Nikita Porshnev+1.35,6 (5)
8.Justus Strelow 🇩🇪+1.36,1 (5)
9.Emilien Claude 🇫🇷+1.36,5 (5)
10.Dmitrii Shamaev 🇷🇴+2.05,9 (1)
17.Jaakko Ranta 🇫🇮+3.18,5 (6)

Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Alina Stremous 🇲🇩30.39,1 (4)
2.Janina Hettich 🇩🇪+17,7 (5)
3.Jenny Enodd 🇳🇴+26,8 (4)
4.Aita Gasparin 🇨🇭+48,3 (3)
5.Larisa Kuklina+1.32,6 (5)
6.Juni Arnekleiv 🇳🇴+1.46,1 (5)
7.Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴+2.03,4 (8)
8.Natalia Tomaszewska 🇵🇱+2.11,8 (2)
9.Maren Bakken 🇳🇴+2.25,7 (4)
10.Beatrice Trabucchi 🇮🇹+2.37,5 (6)


Avoimet Euroopan mestaruuskilpailut Arber 28.1.2022


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴21.52,7 (0)
2.Franziska Hildebrand 🇩🇪+3,7 (0)
3.Janina Hettich 🇩🇪+25,9 (1)
4.Alina Stremous 🇲🇩+33,5 (1)
5.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+37,2 (0)
6.Irina Kruchynkina 🇧🇾+39,4 (1)
7.Yuliia Zhuravok 🇺🇦+39,8 (0)
8.Natalia Gerbulova+40,1 (1)
9.Beatrice Trabucchi 🇮🇹+44,1 (0)
10.Karoline Erdal 🇳🇴+47,2 (1)
72.Heidi Kuuttinen 🇫🇮+3.31,9 (3)
83.Sofia Joronen 🇫🇮+3.53,7 (0)
90.Sanna Laari 🇫🇮+4,27,0 (5)

Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴26.39,4 (0)
2.Nikita Porshnev+20,6 (0)
3.Lucas Fratzscher 🇩🇪+22,9 (1)
4.Petr Pashchenko+23,4 (1)
5.Justus Strelow 🇩🇪+43,6 (1)
6.Emilien Claude 🇫🇷+45,0 (0)
7.Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴+45,6 (2)
8.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴+47,4 (2)
9.Johannes Dale 🇳🇴+48,0 (2)
10.Simon Hallström 🇸🇪+53,8 (0)
15.Jaakko Ranta 🇫🇮+1.17,0 (0)
67.Joni Mustonen 🇫🇮+3.19,4 (6)
73.Otto-Eemil Karvinen 🇫🇮+3.40,3 (2)
99.Juho Hökkä 🇫🇮+5.23,1 (5)


Avoimet Euroopan mestaruuskilpailut Arber 26.1.2022


Damernas normaalimatka 15 km

#IdrottareTid
1.Evgeniya Burtasova44.22,9 (0)
2.Alina Stremous 🇲🇩+12,1 (1)
3.Natalia Gerbulova+16,4 (0)
4.Victoria Slivko+21,7 (1)
5.Elisa Gasparin 🇨🇭+31,1 (1)
6.Janina Hettich 🇩🇪+1.06,5 (2)
7.Anastasiya Merkushyna 🇺🇦+1.07,6 (1)
8.Sophia Schneider 🇩🇪+1.17,9 (1)
9.Beatrice Trabucchi 🇮🇹+1.26,8 (0)
10.Anastasiia Egorova+1.32,6 (1)
33.Venla Lehtonen 🇫🇮+4.00,0 (1)
53.Sanna Laari 🇫🇮+5.52,3 (3)
65.Heidi Kuuttinen 🇫🇮+6.51,3 (3)
81.Sofia Joronen 🇫🇮+8.55,0 (2)

Herrarnas normaalimatka 20 km

#IdrottareTid
1.Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴51.32,1 (0)
2.Anton Babikov+11,6 (0)
3.Matthias Dorfer 🇩🇪+1.08,9 (0)
4.Oscar Lombardot 🇫🇷+1.36,8 (0)
5.Philipp Horn 🇩🇪+2.02,3 (3)
6.Taras Lesiuk 🇺🇦+2.10,0 (1)
7.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+2.18,2 (3)
8.Patrick Braunhofer 🇮🇹+2.39,4 (2)
9.Nikita Porshnev+2.41,5 (2)
10.Ilya Auseyenka 🇧🇾+2.57,5 (0)
23.Joni Mustonen 🇫🇮+4.20,5 (3)
24.Jaakko Ranta 🇫🇮+4.21,3 (2)
61.Otto-Eemil Karvinen 🇫🇮+7.24,4 (2)


Antholz-Anterselva världscupen 23.1.2022


Damernas yhteislähtö 12,5 km

#IdrottareTid
1.Dorothea Wierer 🇮🇹35.58,7 (2)
2.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+3,7 (1)
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+11,6 (1)
4.Kristina Reztsova+22,8 (2)
5.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+24,8 (4)
6.Tiril Eckhoff 🇳🇴+28,0 (2)
7.Vanessa Voigt 🇩🇪+35,8 (0)
8.Uliana Nigmatullina+42,5 (1)
9.Alina Stremous 🇲🇩+49,6 (2)
10.Julia Simon 🇫🇷+1.03,4 (3)
24.Mari Eder 🇫🇮+2.23,4 (6)

Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#LagTid
1.Norge1.12.14,7 (0+4)
2.Venäjä+1.57,2 (1+12)
3.Tyskland+2.04,4 (0+4)
4.Frankrike+2.20,5 (0+7)
5.Kanada+2.31,5 (1+8)
6.Ukraina+2.38,7 (0+11)
7.Schweiz+2.48,6 (1+7)
8.Italien+3.03,6 (1+13)
9.Österrike+3.08,6 (0+7)
10.Slovakia+4.01,4 (1+8)
11.Finland+4.21,7 (0+13)

Anterselva 22.1.2022


Damernas stafett 4 x 6 km

#IdrottareTid
1.Norge1:12.54,1
2.Venäjä+24,6
3.Frankrike+32,6
4.Italien+32,6
5.USA+50,1
6.Tjeckien+59,8
7.Schweiz+1.03,7
8.Tyskland+1.08,2
9.Finland+1.18,9
10.Puola+1.36,0



Herrarnas yhteislähtö 15 km

#IdrottareTid
1.Benedikt Doll 🇩🇪37.14,9
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+31,3
3.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴1.28,8
4.Antonin Guigonnat 🇫🇷+1.34,7
5.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+1.35,2
6.Tero Seppälä 🇫🇮+1.42,1 (3)
7.Michal Krcmar 🇨🇿+1.54,1
8.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.55,5
9.Lukas Hofer 🇮🇹+1.56,4
10.Anton Babikov+1.58,7

16. Olli Hiidensalo +2.45,7 (4)

Anterselva-Antholz världscupen 20.1.2022


Herrarnas normaalimatka 20 km

#IdrottareTid
1.Anton Babikov49.46,8 (0)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+9,7 (2)
3.Said Karimulla Khalili+48,5 (1)
4.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+50,5 (3)
5.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+1.32,9 (3)
6.Simon Desthieux 🇫🇷+2.08,2 (3)
7.Alexander Loginov+2.16,3 (3)
8.Fabien Claude 🇫🇷+2.22,4 (3)
9.Paul Schommer 🇺🇸+2.26,5 (2)
10.Emilien Jacquelin 🇫🇷+2.27,9 (2)
18.Olli Hiidensalo 🇫🇮+3.23,7 (3)
23.Tero Seppälä 🇫🇮+3.50,0 (4)
40.Tuomas Harjula 🇫🇮+5.25,4 (3)
80.Heikki Laitinen 🇫🇮+9.09,1 (7)

Ruhpolding världscupen 16.1.2022


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷31.30,6 (2)
2.Alexander Loginov+8,8 (1)
3.Anton Smolski 🇧🇾+13,1 (2)
4.Simon Desthieux 🇫🇷+22,4 (2)
5.Vytautas Strolia 🇱🇹+30,4 (1)
6.Erik Lesser 🇩🇪+37,9 (1)
7.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+40,8 (3)
8.Jakov Fak 🇸🇮+41,0 (1)
9.Maxim Tsvetkov+44,4 (2)
10.David Zobel 🇩🇪+47,3 (1)
13.Tero Seppälä 🇫🇮+52,2 (2)
48.Olli Hiidensalo 🇫🇮+3.12,4 (4)

Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴30.55,0 (0)
2.Elvira Öberg 🇸🇪+20,8 (2)
3.Hanna Öberg 🇸🇪+32,4 (1)
4.Anais Bescond 🇫🇷+47,9 (1)
5.Linn Persson 🇸🇪+50,7 (2)
6.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+53,2 (3)
7.Dorothea Wierer 🇮🇹+53,5 (3)
8.Julia Simon 🇫🇷+57,8 (1)
9.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+58,5 (3)
10.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.10,4 (3)
18.Suvi Minkkinen 🇫🇮+2.28,4 (0)

Sijoitus oli Minkkisen paras världscupenissa.


IBU Cup Brezno-Osrblie 14-15.1.2022


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Evgeniya Burtasova28.44,4 (2)
2.Sara Andersson 🇸🇪+1.02,2 (4)
3.Jenny Enodd 🇳🇴+1.07,7 (4)
4.Marthe Krakstad Johansen 🇳🇴+1.10,8 (3)
5.Caroline Colombo 🇫🇷+1.27,2 (6)
6.Camille Bened 🇫🇷+1.29,1 (7)
7.Victoria Slivko+1.31,6 (5)
8.Tamara Steiner 🇦🇹+1.34,2 (2)
9.Aasne Skrede 🇳🇴+1.44,7 (3)
10.Sophie Chauveau 🇫🇷+1.45,7 (3)
DNSSanna Laari 🇫🇮 
Herrarnas jaktstart peruttiin.



Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Camille Bened 🇫🇷19.51,1 (0)
2.Evgeniya Burtasova+13,4 (0)
3.Natalia Gerbulova+18,2 (0)
4.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+25,9 (0)
5.Amanda Lightfoot 🇬🇧+30,8 (0)
6.Jenny Enodd 🇳🇴+31,5 (0)
7.Joanne Reid 🇺🇸+32,7 (1)
8.Victoria Slivko+34,0 (1)
9.Caroline Colombo 🇫🇷+40,1 (2)
10.Anastasiia Egorova+43,2 (0)
45.Sanna Laari 🇫🇮+2.17,7 (1)
66.Heidi Kuuttinen 🇫🇮+3.11,1 (2)
71.Sofia Joronen 🇫🇮+3.35,6 (2)
74.Nenna Lukkarinen 🇫🇮+3.41,3 (3)

Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Emilien Claude 🇫🇷24.35,8 (1)
2.Sindre Pettersen 🇳🇴+15,0 (3)
3.Petr Pashchenko+17,5 (1)
4.Denys Nasyko 🇺🇦+17,7 (2)
5.Vasilii Tomshin+23,2 (2)
6.Milan Zemlicka 🇨🇿+23,7 (0)
7.Dmitrii Ivanov+30,5 (1)
8.Patrick Braunhofer 🇮🇹+33,7 (1)
9.Justus Strelow 🇩🇪+46,1 (2)
10.Mikhail Pervushin+47,8 (2)
38.Otto Invenius 🇫🇮+2.15,6 (6)
40.Joni Mustonen 🇫🇮+2.18,3 (5)
51.Patrik Kuuttinen 🇫🇮+2.48,6 (4)
61.Juho Hökkä 🇫🇮+3.16,8 (3)


Ruhpolding MC 15.1.1022


Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#MaaTid
1.Venäjä1:11.06,1
2.Tyskland+7,0
3.Valko-Venäjä+23,0
4.Italien+53,7
5.Frankrike+1.15,0
6.Ukraina+1.44,9
7.Norge+2.00,6
8.Sverige+2.10,6

11. Finland +3.17,3

Ruhpolding världscupen 14.1.2022


Damernas stafett 4 x 6 km

#LagTid
1.Frankrike1.10.50,0
2.Sverige+35,1
3.Venäjä+1.12,2
4.Tyskland+1.26,6
5.Valko-Venäjä+1.27,8
6.Italien+1.28,4
11.Finland+3.08,7 (0+8)

Ruhpolding världscupen 13.1.2022


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷23.23,7 (0)
2.Benedikt Doll 🇩🇪+7,2 (0)
3.Anton Smolski 🇧🇾+32,1 (1)
4.Vytautas Strolia 🇱🇹+33,6 (0)
5.Tero Seppälä 🇫🇮+41,9 (0)
6.Erik Lesser 🇩🇪+43,3 (1)
7.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+47,1 (1)
8.Eric Perrot 🇫🇷+49,4 (0)
9.Simon Desthieux 🇫🇷+50,4 (1)
10.Joshca Burkhalter 🇨🇭+51,7 (0)
48.Olli Hiidensalo 🇫🇮+1.32,8 (1)
73.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.08,1 (2)
88.Jaakko Ranta 🇫🇮+2.25,3 (0)

Ruhpolding Maailmancup 12.1.2022


Damernas pikakisa

#IdrottareTid
1.Elvira Öberg 🇸🇪19.45,2
2.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+21,6
3.Dorothea Wierer 🇮🇹+29,7
4.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+30,2
5.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+40,0
6.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+42,1
7.Anais Bescond 🇫🇷+48,2
8.Svetlana Mironova+50,9
9.Linn Persson 🇸🇪+55,9
9.Mona Brorsson 🇸🇪+55,9

43. Mari Eder +1.58,3 (3)
51. Suvi Minkkinen +2.12,2 (2)
61. Nastassia Kinnunen +2.21,7 (2)
97. Venla Lehtonen +3.31,7 (2)