Skidskytte-VM 2023 Oberhof | Program, Trupper & Resultat

Skidskytte-VM 2023 Oberhof


Världsmästerskapen i skidskytte arrangeras i 2023 i Oberhof, Tyskland. Ta en titt på skidskytte-VM program, trupper, resultat och statistik!
Skidskytte-VM 2023 arrangeras mellan den 8 och 19 februari 2023 i Oberhof i Tyskland.
Skidskytte-VM 2023 arrangeras mellan den 8 och 19 februari 2023 i Oberhof i Tyskland.


VM i skidskytte har anordnats årligen sedan 1958 för herrar och sedan 1984 för damer, med undantag för de år då olympiska vinterspelen går av stapeln. Nästa kamp om VM-medaljer kommer att hållas i Oberhof i Tyskland. Skidskytte-VM 2023 arrangeras mellan den 8 och 19 februari 2023.

VM i skidskytte omfattar tolv tävlingar: sprint, jaktstart, masstart, distans och stafett för damer respektive herrar, samt mixedstafett och singelmixstafett.



VM i skidskytte 2023 i Oberhof – Program & tidtabeller


Den första tävling i skidskytte-VM 2023 i Oberhof är mixedstafett på onsdag den 8 februari klockan 14:45.

Program VM i skidskytte Oberhof 8.-19.2.2023

  • DatumEvenemangPlats
  • 8.2.2023 - 19.2.2023Världsmästerskapen Oberhof Oberhof, Tyskland
    -
    On 08.02.2023 14:45Mixedstafett
    Fr 10.02.2023 14:30Sprint 7,5 km, damer
    Lö 11.02.2023 14:30Sprint 10 km, herrar
    Sö 12.02.2023 13:25Jaktstart 10 km, damer
    Sö 12.02.2023 15:30Jaktstart 12,5 km, herrar
    Ti 14.02.2023 14:30Distans 20 km, herrar
    On 15.02.2023 14:30Distans 15 km, damer
    To 16.02.2023 15:10Singel Mixstafett
    Lö 18.02.2023 11:45Stafett 4 x 7,5 km, herrar
    Lö 18.02.2023 15:00Stafett 4 x 6 km, damer
    Sö 19.02.2023 12:30Masstart 15 km, herrar
    Sö 19.02.2023 15:15Masstart 12,5 km, damer


Kan Elvira Öberg vinna sin första VM-titel i Oberhof?
Foto: Julia Sadykova
Kan Elvira Öberg vinna sin första VM-titel i Oberhof?




Skidskytte-VM 2023 i Oberhof - Trupper


Vi kommer att uppdatera trupper till skidskytte-VM 2023 i Oberhof här.

🇸🇪 Sverige


DamerHerrar
Elvira ÖbergMartin Ponsiluoma
Linn PerssonSebastian Samuelsson
Anna MagnussonJesper Nelin
Mona BrorssonPeppe Femling
Hanna ÖbergEmil Nykvist


🇩🇪 Tyskland


DamerHerrar
Denise Herrmann-WickBenedikt Doll
Janina Hettich-WalzJohannes Kuehn
Hanna KebingerRoman Rees
Sophia SchneiderJustus Strelow
Vanessa VoigtDavid Zobel
Anna Weidel 

Den sjätte manliga idrottaren kommer att väljas ut efter skidskytte-EM i Lenzerheide.


🇨🇭 Schweiz


DamerHerrar
Amy BasergaJoscha Burkhalter
Aita GasparinJeremy Finello
Elisa GasparinNiklas Hartweg
Lena Haecki-GrossSebastian Stalder
Lea MeierSerafin Wiestner



🇫🇷 Frankrike


DamerHerrar
Sophie ChauveauFabien Claude
Anaïs Chevalier-BouchetQuentin Fillon-Maillet
Chloé ChevalierAntonin Guigonnat
Caroline ColomboEmilien Jacquelin
Lou JeanmonnotEric Perrot
Julia SimonOscar Lombardot


🇫🇮 Finland


DamerHerrar
Mari EderTuomas Harjula
Erika JänkäOlli Hiidensalo
Nastassia KinnunenHeikki Laitinen
Venla LehtonenJaakko Ranta
Suvi MinkkinenTero Seppälä



🇳🇴 Norge


DamerHerrar
Ragnhild FemsteinevikFilip Fjeld Andersen
Marte Olsbu RøiselandJohannes Thingnes Bø
Karoline KnottenTarjei Bø
Ida LienVetle Sjåstad Christiansen
Ingrid Landmark TandrevoldJohannes Dale
 Sturla Holm Lægreid


🇨🇿 Tjeckien


DamerHerrar
Marketa DavidovaMichal Krcmar
Lucie CharvatovaJonas Marecek
Jessica JislovaTomas Mikyska
Tereza VobornikovaJakub Stvrtecky
 Adam Vaclavik


🇸🇮 Slovenien


DamerHerrar
Ziva KlemencicJakov Fak
Polona KlemencicAlex Cisar
Anamarija LampicMiha Dovzan
Lena RepincToni Vidmar
 Lovro Planko
 Rok Trsan


🇦🇹 Österrike


DamerHerrar
Anna GandlerSimon Eder
Lisa Theresa HauserDavid Komatz
Anna JuppeFelix Leitner
Tamara SteinerHarald Lemmerer
Dunja ZdoucDominic Unterweger



Skidskytte-VM 2023 i Oberhof - TV-tider


TV-tider för skidskytte-VM

DagTidLoppKanal
On 8.2.14:15-16:10Mixed stafettSVT1
On 8.2.20:00-21:00Skidskytte-VM: MagasinSVT2
Fr 10.2.14:00-16:00Damernas sprint 7,5 kmSVT1
Fr 10.2.20:00-21:00Skidskytte-VM: MagasinSVT2
Lö 11.2.14:30-15:50Herrarnas sprint 10 kmSVT1
Sö 12.2.13:25-14:05Damernas jaktstart 10 kmSVT1
Sö 12.2.15:30-16:10Herrarnas jaktstart 12,5 kmSVT1
Ti 14.2.14:00-16:30Herrarnas individuella 20 kmSVT1
Ti 14.2.20:00-21:00Skidskytte-VM: MagasinSVT2
On 15.2.14:00-16:25Damernas individuella 15 kmSVT1
On 15.2.20:00-21:00Skidskytte-VM: MagasinSVT2
To 16.2.14:45-16:10Single mixed stafettSVT1
To 16.2.20:30-21:00Skidskytte-VM: MagasinSVT2
Lö 18.2.11:45-13:00Herrarnas stafett 4 x 7,5 kmSVT1
Lö 18.2.15:00-16:15Damernas stafett 4 x 6 kmSVT1
Sö 19.2.12:30-13:10Herrarnas masstart 15 kmSVT1
Sö 19.2.15:15-16:00Damernas masstart 12,5 kmSVT1



Skidskytte-VM 2023 i Oberhof - Resultat


Vi kommer att uppdatera resultat från skidskytte-VM 2023 i Oberhof här. Du kan hitta resultaten från de tidigare IBU-världsmästerskapen i sektionen för tidigare resultat.

Se också: IBU liveresultat för skidskytte-VM i Oberhof



VM i skidskytte - Historia och statistik


Här finns statistik och historik från IBUs världsmästerskap i skidskytte.

Medaljligan för världsmästerskap i skidskytte genom tiderna


Tyskland (inkl Väst- och Östtyskland), Norge och Ryssland (inkl Sovjetunionen) är klart de tre mest framgångsrika länderna i skidskyttevärldsmästerskapens historia. Tyskland har flest guldmedaljer med 75 medan Norge har 73 guldmedaljer. Norge har tagit flest medaljer med totalt 198.

Medaljligan 1958-2021

#LandI-II-IIITotal
1.Tyskland75-60-49184
2.Norge73-63-62198
3.Ryssland71-70-47188
4.Frankrike33-32-2994
5.Sverige13-14-2350
6.Finland10-10-1535
7.Ukraina6-10-2036
8.Belarus6-8-1327
9.Italien6-4-1126
10.Tjeckien och Tjeckoslovakien5-5-919
11.Österrike3-7-717
12.Slovenien2-2-15
13.Polen1-6-714
14.Kanada1-2-14
15.Bulgarien0-3-47
16.Kina0-3-03
17.Slovakien0-2-13
17.USA0-2-13
19.Romanien0-1-01
20.Lettland0-0-22
21.Estland0-0-11
21.Kroatien0-0-11



Värdarna för världsmästerskapen i skidskytte genom tiderna


Skidskytte-VM har anordnats sedan 1958. Vart fjärde år arrangeras inte världsmästerskapen på grund av vinter-OS. 2023 kommer spelen att anordnas i Oberhof i Tyskland.

Här är värdarna för världsmästerskapen i skidskytte mellan 1958 och 2025.

Värdarna

ÅrStadLand
1958SaalfeldenÖsterrike
1959CourmayeurItalien
1961UumajaSverige
1962HämeenlinnaFinland
1963SeefeldÖsterrike
1965ElverumNorge
1966Garmisch-PartenkirchenVäst-Tyskland
1967AltenbergÖst-Tyskland
1969ZakopanePolen
1970ÖstersundSverige
1971HämeenlinnaFinland
1973Lake PlacidUSA
1974MinskSovjetunionen
1975AnterselvaItalien
1976AnterselvaItalien
1977VingromNorge
1978HochfilzenÖsterrike
1979RuhpoldingVäst-Tyskland
1981LahtiFinland
1982MinskSovjetunionen
1983AnterselvaItalien
1984ChamonixFrankrike
1985Ruhpolding/Egg am EtzelVäst-Tyskland/Schweiz
1986Holmenkollen/FalunNorge/Sverige
1987Lake Placid/LahtiUSA/Finland
1988ChamonixFrankrike
1989Feistritz an der DrauÖsterrike
1990Minsk/Holmenkollen/KontiolahtiSovjetunionen/Norge/Finland
1991LahtiFinland
1992NovosibirskRyssland
1993BorovetsBulgarien
1994CanmoreKanada
1995AnterselvaItalien
1996RuhpoldingTyskland
1997OsrblieSlovakien
1998Pokljuka/HochfilzenSlovenien/Österrike
1999Kontiolahti/OsloFinland/Norge
2000Holmenkollen/LahtiNorge/Finland
2001PokljukaSlovenien
2002HolmenkollenNorge
2003Hanty-MansijskRyssland
2004OberhofTyskland
2005Hochfilzen/Hanty-MansijskÖsterrike/Ryssland
2006PokljukaSlovenien
2007AnterselvaItalien
2008ÖstersundSverige
2009PyeongchangSydkorea
2010Hanty-MansijskRyssland
2011Hanty-MansijskRyssland
2012RuhpoldingTyskland
2013Nové MěstoTjeckien
2015KontiolahtiFinland
2016OsloNorge
2017HochfilzenÖsterrike
2019ÖstersundSverige
2020AnterselvaItalien
2021PokljukaSlovenien
2023OberhofTyskland
2024Nove MestoTjeckien
2025LenzerheideSchweiz


2017 VM i skidskytte anordnades i vackra Hochfilzen i Österrike.
2017 VM i skidskytte anordnades i vackra Hochfilzen i Österrike. (Kuva: AnToni [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)


Resultat från tidigare VM i skidskytte


2021 Pokljuka, Slovenien


Pokljuka VM i skidskytte 21.2.2021


Herrarnas masstart 15 km

#IdrottareTid
1.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴36.27,2 (1)
2.Johannes Dale 🇳🇴+10,2 (2)
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+12,8 (2)
4.Simon Eder 🇦🇹+23,1 (1)
5.Jakov Fak 🇸🇮+30,0 (1)
6.Tarjei Bø 🇳🇴+33,3 (2)
7.Lukas Hofer 🇮🇹+39,7 (2)
8.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+45,4 (5)
9.Alexander Loginov+50,0 (2)
10.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+59,7 (3)


Damernas masstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹36.05,7 (0)
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+21,7 (1)
3.Tiril Eckhoff 🇳🇴+23,0 (3)
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+23,6 (1)
5.Lisa Vittozzi 🇮🇹+48,9 (1)
6.Franziska Preuss 🇩🇪+52,6 (2)
7.Hanna Öberg 🇸🇪+57,7 (2)
8.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.05,3 (3)
9.Baiba Bendika 🇱🇻+1.14,3 (2)
10.Vanessa Hinz 🇩🇪+1.21,2 (1)


Pokljuka VM i skidskytte 20.2.2021


Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#IdrottareTid
1.Norge1:12.27,4 (0+8)
2.Sverige+33,1 (0+7)
3.RBU (Venäjä)+50,9 (0+5)
4.Frankrike+1.02,0 (1+11)
5.Ukraina+1.12,7 (0+4)
6.Italien+1.35,5 (2+14)
7.Tyskland+1.43,2 (0+4)
8.Slovenien+1.44,3 (0+8)
9.Vitryssland+2.25,4 (0+9)
10.Österrike+2.31,1 (1+6)


Damernas stafett

#IdrottareTid
1.Norge1:10.39,0
2.Tyskland+8,8
3.Ukraina+9,2
4.Vitryssland+28,8
5.Sverige+47,9
6.Puola+52,1
7.Österrike+1.04,3
8.Frankrike+1.15,2
9.Italien+1.28,2
10.Tjeckien+1.40,4

Pokljuka VM i skidskytte 18.2.2021


Singel Mixstafett

#MaaTid
1.Frankrike36.42,4 (0+5)
2.Norge+2,8 (0+9)
3.Sverige+22,6 (0+8)
4.Ukraina+35,9 (0+2)
5.Italien+55,2 (1+6)
6.Österrike+1.03,5 (1+7)
7.Tyskland+1.21,2 (1+10)
8.Kanada+1.24,4 (0+6)
9.Schweiz+1.50,2 (1+9)
10.Estniska+1.56,4 (1+7)


Pokljuka VM i skidskytte 17.2.2021


Herrarnas 20 km

#IdrottareTid
1.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴49.27,6 (0)
2.Arnd Peiffer 🇩🇪+16,9 (0)
3.Johannes Dale 🇳🇴+40,9 (1)
4.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.12,9 (2)
5.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+1.13,5 (2)
6.Said Karimulla Khalili+1.45,3 (0)
7.Simon Eder 🇦🇹+1.59,7 (1)
8.Benedikt Doll 🇩🇪+2.06,9 (2)
9.Artem Pryma 🇺🇦+2.31,2 (1)
10.Roman Rees 🇩🇪+2.31,6 (1)


Pokljuka VM i skidskytte 16.1.2021


Damernas 15 km

#IdrottareTid
1.Marketa Davidova 🇨🇿42.27
2.Hanna Öberg 🇸🇪+27
3.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.04
4.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.52
5.Svetlana Mironova+2.05
6.Selina Gasparin 🇨🇭+2.09
7.Franziska Preuss 🇩🇪+2.14
8.Irene Cadurisch 🇨🇭+2.15
9.Dorothea Wierer 🇮🇹+2.20
10.Julia Schwaiger 🇦🇹+2.20

Pokljuka VM i skidskytte 14.2.2021


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Tiril Eckhoff 🇳🇴30.38,1 (2)
2.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+17,3 (2)
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+33,0 (1)
4.Dorothea Wierer 🇮🇹+45,2 (0)
5.Franziska Preuss 🇩🇪+49,3 (2)
6.Vanessa Hinz 🇩🇪+1.05,1 (0)
7.Olena Pidhrushna 🇺🇦+1.13,9 (0)
8.Denise Herrmann 🇩🇪+1.16,3 (3)
9.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+1.26,5 (3)
10.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+1.34,1 (2)


Herrarnas jaktstart 12.5 km

#IdrottareTid
1.Emilien Jacquelin 🇫🇷31.22,1 (0)
2.Sebastian Samuelsson 🇸🇪+7,3 (0)
3.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+8,1 (2)
4.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+32,5 (2)
5.Simon Desthieux 🇫🇷+41,9 (1)
6.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+57,9 (1)
7.Eduard Latypov (ANA+1.35,1 (2)
8.Artem Pryma 🇺🇦+2.00,6 (3)
9.Simon Eder 🇦🇹+2.03,8 (1)
10.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+2.12,2 (3)

Pokljuka VM i skidskytte 10.2.2021


Mixedstafett

#MaaTid
1.Norge (0+11)1:20.19,3
2.Österrike (0+2)+27,0
3.Sverige (0+8)+30,6
4.Ukraina (0+8)+31,1
5.Frankrike (1+10)+46,2
6.Italien (0+6)+58,9
7.Tyskland (0+11)+1.04,9
8.Kanada (0+6)+2.06,0



2020 Antholz-Anterselva, Italien


Herrarnas masstart 15 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴38.09,5
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+42,0
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+55,0
4.Tarjei Bø 🇳🇴+55,6
5.Simon Desthieux 🇫🇷+1.03,7
6.Felix Leitner 🇦🇹+1.06,7
7.Martin Fourcade 🇫🇷+1.13,1
8.Johannes Dale 🇳🇴+1.17,1
9.Julian Eberhard 🇦🇹+1.19,6
10.Johannes Kuehn 🇩🇪+1.25,2



Damernas masstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴39.14,0 (2)
2.Dorothea Wierer 🇮🇹+20,7 (3)
3.Hanna Öberg 🇸🇪+26,1 (3)
4.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+29,1 (2)
5.Julia Simon 🇫🇷+45,1 (2)
6.Ekaterina Yurlova-Percht+52,0 (2)
7.Tiril Eckhoff 🇳🇴+1.00,2 (4)
8.Franziska Preuss 🇩🇪+1.00,3 (3)
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.02,5 (2)
10.Anais Bescond 🇫🇷+1.21,3 (3)


Damernas stafett 4x6 km

#LandTid
1.Norge1:07.05,7
2.Tyskland+10,7
3.Ukraina+18,4
4.Tjeckien+31,1
5.Sverige+44,9
6.Schweiz+47,1
7.Polen+50,3
8.Ryssland+1.02,6
9.Kanada+2.13,7
10.Italien+2.29,4

Herrarnas stafett 4x7,5 km

#LandTid
1.Frankrike1:12.35,9
2.Norge+21,5
3.Tyskland+36,2
4.Ryssland+1.44,7
5.Slovenien+1.45,8
6.Österrike+2.28,5
7.Italien+2.32,0
8.USA+2.32,9
9.Belarus+2.40,4
10.Sverige+3.28,9



Singel Mixstafett

#IdrottareTid
1.Norge34.19,9
2.Tyskland+17,6
3.Frankrike+29,8
4.Sverige+35,2
5.Schweiz+40,6
6.Österrike+54,5
7.Ryssland+1.00,5
8.Kanada+1.03,4


Herrarnas distans 20 km

#IdrottareTid
1.Martin Fourcade 🇫🇷49.43,1
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+57,0
3.Dominik Landertinger 🇦🇹+1.22,1
4.Jakov Fak 🇸🇮+1.30,2
5.Benjamin Weger 🇨🇭+2.25,5
6.Tarjei Bø 🇳🇴+2.33,6
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+2.34,6
8.Leif Nordgren 🇺🇸+3.04,3

Damernas distans 15 km

#IdrottareTid
1.Dorothea Wierer 🇮🇹43.07,7
2.Vanessa Hinz 🇩🇪+2,2
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+15,8
4.Hanna Öberg 🇸🇪+38,7
5.Franziska Preuss 🇩🇪+1.03,4
6.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+1.10,1
7.Chrtistina Rieder 🇦🇹+1.20,6
8.Marketa Davidova 🇨🇿+1.30,7


Herrarnas jaktstart

#IdrottareTid
1.Emilien Jacquelin 🇫🇷31.15,2
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+0,4
3.Alexander Loginov+23,9
4.Martin Fourcade 🇫🇷+46,3
5.Arnd Peiffer 🇩🇪+53,9
6.Tarjei Bø 🇳🇴+1.12,5
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.25,9
8.Simon Desthieux 🇫🇷+1.26,9
9.Felix Leitner 🇦🇹+1.33,0
10.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.58,4



Damernas jaktstart

#IdrottareTid
1.Dorothea Wierer 🇮🇹29.22,0
2.Denise Herrmann 🇩🇪+9,5
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+13,8
4.Hanna Öberg 🇸🇪+22,3
5.Vanessa Hinz 🇩🇪+26,8
6.Ivona Fialkova+35,7
7.Franziska Preuss 🇩🇪+40,6
8.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+51,4
9.Baiba Bendika 🇱🇻+1.03,2
10.Aita Gasparin 🇨🇭+1.07,4


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Alexander Loginov22.48,1 (0)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+6,5 (1)
3.Martin Fourcade 🇫🇷+19,5 (0)
4.Tarjei Bø 🇳🇴+22,5 (0)
5.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+23,9 (1)
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷+29,8 (1)
7.Arnd Peiffer 🇩🇪+39,7 (0)
8.Philipp Horn 🇩🇪+44,4 (2)
9.Felix Leitner 🇦🇹+52,1 (0)
10.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+56,4 (1)


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴21.13,1
2.Susan Dunklee 🇺🇸+6,8
3.Lucie Charvatova 🇨🇿+21,3
4.Olena Pidhrushna 🇺🇦+25,6
5.Denise Herrmann 🇩🇪+30,5
6.Lisa Vittozzi 🇮🇹+37,6
7.Dorothea Wierer 🇮🇹+39,0
8.Franziska Preuss 🇩🇪+40,8


Mixedstafett, 4x6 km

#LagTid
1.Norge1:02.27,7
2.Italien+15,6
3.Tjeckien+30,8
4.Tyskland+49,2
5.Ukraina+56,1
6.Venäjä+59,4
7.Frankrike+1.08,6
8.Österrike+1.39,2
9.Finland+1.39,6
10.Schweiz+1.50,5





2019 Östersund, Sverige


Herrarnas masstart 15 km 17.3.2019

#IdrottareTid
1.Dominik Windisch 🇮🇹40.54,1
2.Antonin Guigonnat 🇫🇷+22,8
3.Julian Eberhard 🇦🇹+23,3
4.Alexander Loginov+27,4
5.Quinton Fillon Maillet 🇫🇷+33,2
6.Arnd Peiffer 🇩🇪+39,6
7.Simon Eder 🇦🇹+43,9
8.Benedikt Doll 🇩🇪+44,4
9.Tarjei Bø 🇳🇴+47,9
10.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+48,2


Damernas masstart 12,5 km 17.3.2019

#IdrottareTid
1.Dorothea Wierer 🇮🇹37.26,4
2.Ekaterina Yurlova-Percht+4,9
3.Denise Herrmann 🇩🇪+15,4
4.Hanna Öberg 🇸🇪+52,7
5.Tiril Eckhoff 🇳🇴+57,7
6.Laura Dahlmeier 🇩🇪+1.03,4
7.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+1.10,1
8.Lisa Vittozzi 🇮🇹+1.11,2
9.Linn Persson 🇸🇪+1.29,7
10.Joanne Reid 🇺🇸+1.32,1


Herrarnas stafett 4x7,5 km 16.3.2019

#LagTid
1.Norge1:12.03,7
2.Tyskland+38,1
3.Ryssland+1.04,1
4.Tjeckien+1.20,7
5.Slovenien+1.22,4
6.Frankrike+1.37,2
7.Sverige+1.37,4
8.Österrike+2.00,1
9.Bulgarien+2.03,9
10.Belarus+2.04,0


Damernas stafett 4x6 km 16.3.2019

#LagTid
1.Norge (1+8)1.12.00
2.Sverige (0+6)+24.3
3.Ukraina (0+5)+35.1
4.Tyskland (1+14)+35.6
5.Ryssland (0+12)+43.6
6.Slovakia (0+9)+53.1


Singel Mixstafett 14.3.2019

#LagTid
1.Norge (Röiseland, J. Bö)35.43,2
2.Italien (Wierer, Hofer)+13,4
3.Sverige (Öberg, Samuelsson)+20,0
4.Tyskland (Hermann, Lesser)+30,5
5.Ukraina (Merkushyna, Pidruchnyi)+41,5
6.Ryssland (Pavlova, Eliseev)+52,7
7.Frankrike (Simon, Guigonnat)+1.06,5
8.Österrike (Hauser, Eder)+1.08,2
9.Tjeckien (Puskarcikova, Moravec)+1.34,1
10.Lettland (Bendika, Rastorgujevs)+1.34,3
11.Viro (Tomingas, Zahkna)+1.38,8


Herrarnas distans 20 km 13.3.2019

#IdrottareTid
1.Arnd Peiffer 🇩🇪(0) 52.42.4
2.Vladimir Iliev 🇧🇬(1) +1.08.7
3.Tarjei Bø 🇳🇴(1) +1.09.1
4.Sebastian Samuelsson 🇸🇪(1) +1.35.7
5.Lukas Hofer 🇮🇹(2) +1.53.2
6.Simon Desthieux 🇫🇷(3) +1.54.0
7.Evgeniy Garanichev(1) +1.56.5
8.Vetle Sjastad Christiansen 🇳🇴(0) +1.59.2


Damernas distans 15 km 12.3.2019

#IdrottareTid
1.Hanna Öberg 🇸🇪43.10,4
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+23,6
3.Justine Braisaz 🇫🇷+32,5
4.Laura Dahlmeier 🇩🇪+39,5
5.Paula Fialkova 🇸🇰+45,5
6.Mona Brorsson 🇸🇪+49,9
7.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+53,7
8.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.06,7
9.Selina Gasparin 🇨🇭+1.59,5
10.Anastasiya Merkushyna 🇺🇦+2.04,6


Damernas jaktstart 10 km 10.3.2019

#IdrottareTid
1.Denise Herrmann 🇩🇪31.45,9
2.Tiril Ekchoff 🇳🇴+31,4
3.Laura Dahlmeier 🇩🇪+31,6
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+1.35,0
5.Hanna Öberg 🇸🇪+1.35,0
6.Anastasia Kuzmina 🇸🇰+1.41,3
7.Mona Brorsson 🇸🇪+1.47,2
8.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+2.01,2
9.Evgeniya Pavlova+2.14,3
10.Lisa Vittozzi 🇮🇹+2.32,2


Herrarnas jaktstart 12,5 km 10.3.2019

#IdrottareTid
1.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦31.54,1
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+8,3
3.Quinton Fillon Maillet 🇫🇷+17,7
4.Tarjei Bø 🇳🇴+18,1
5.Martin Fourcade 🇫🇷+27,8
6.Andrejs Rastugojevs 🇱🇻+40,8
7.Antonin Guigonnat 🇫🇷+47,3
8.Benjamin Weger 🇨🇭+47,8
9.Evgeniy Garanichev+48,3
10.Simon Eder 🇦🇹+49,3


Herrarnas sprint 10 km 9.3.2019

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴24.37,6
2.Alexander Loginov+13,7
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+16,5
4.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+16,8
5.Simon Desthieux 🇫🇷+24,8
6.Martin Fourcade 🇫🇷+32,5
7.Erlend Bjøntegård 🇳🇴+34,8
8.Erik Lesser 🇩🇪+44,7
9.Arnd Peiffer 🇩🇪+47,3
10.Benjamin Weger 🇨🇭+49,8


Damernas sprint 7.5 km 8.3.2019

#IdrottareTid
1.Anastasia Kuzmina 🇸🇰22.17.5 (1)
2.Ingrid Landmark Tandrevold 🇳🇴+9.5 (0)
3.Laura Dahlmeier 🇩🇪+12.6 (0)
4.Hanna Öberg (SWE+13.2 (1)
5.Mona Brorsson 🇸🇪+21.7 (1)
6.Denise Herrmann 🇩🇪+23.9 (2)
7.Marketa Davidova 🇨🇿+26.5 (1)
8.Ekaterina Yurlova-Percht+31.4 (1)
9.Tiril Ekchoff 🇳🇴+32.6 (2)
10.Dorothea Wierer 🇮🇹+33.2 (2)


Mixedstafett 7.3.2019

#LagTid
1.Norge1:17:41.4
2.Tyskland+13.1
3.Italien+1:09.6
4.Venäjä+1:32.4
5.Sverige+1:35.3
6.Tshekki+1:51.3
7.Ukraina+2:27.2
8.Frankrike+2:41.2
9.Puola+2:48.8





2017 Hochfilzen, Österrike


Sprinttävlingar


Damer 7,5 km

#IdrottareTid
1.Gabriela Koukalova 🇨🇿19.12,6
2.Laura Dahlmeier 🇩🇪+4,0
3.Anais Chevalier 🇫🇷+25,1
4.Lisa Vittozzi 🇮🇹+25,3
5.Federica Sanfilippo 🇮🇹+31,9
6.Vanessa Hinz 🇩🇪+37,9

Herrar 10 km

#IdrottareTid
1.Benedikt Doll 🇩🇪23.27,4
2.Johannes Thingnes Bö 🇳🇴+0,7
3.Martin Fourcade 🇫🇷+23,1
4.Lowell Bailey 🇺🇸+29,5
5.Ondrej Moravec 🇨🇿+30,7
6.Krasimir Anev 🇧🇬+33,5



Jaktstarter


Damer 10 km

#IdrottareTid
1.Laura Dahlmeier 🇩🇪28.02,3
2.Darya Domracheva 🇧🇾+11,6
3.Gabriela Koukalova 🇨🇿+16,6
4.Irina Starykh+35,9
5.Justine Braisaz 🇫🇷+36,1
6.Marie Dorin Habert 🇫🇷+36,3

Herrar 12,5 km

#IdrottareTid
1.Martin Fourcade 🇫🇷30.16,9
2.Johannes Thingnes Bö 🇳🇴+22,8
3.Ole Einar Björndalen 🇳🇴+25,6
4.Anton Shipulin+33,6
5.Ondrej Moravec 🇨🇿+34,0
6.Lowell Bailey 🇺🇸+34,7



Distans


Damer 15 km

#IdrottareTid
1.Laura Dahlmeier 🇩🇪41.30,1
2.Gabriela Koukalova 🇨🇿+24,7
3.Alexia Runggaldier 🇮🇹+1.45,6
4.Mari Eder 🇫🇮+1.56,8
5.Ekaterina Avvakumova 🇰🇷+2.03,6
6.Susan Dunklee 🇺🇸+2.06,8

Herrar 20 km

#IdrottareTid
1.Lowell Bailey 🇺🇸48.07,4
2.Ondrej Moravec 🇨🇿+3,3
3.Martin Fourcade 🇫🇷+21,2
4.Erik Lesser 🇩🇪+32,0
5.Sergii Semenov 🇺🇦+38,6
6.Michal Krcmar 🇨🇿+43,6



Masstarter


Damer 12,5 km

#IdrottareTid
1.Laura Dahlmeier 🇩🇪33.13,8
2.Susan Dunklee 🇺🇸+4,6
3.Kaisa Mäkäräinen 🇫🇮+20,1
4.Gabriela Koukalova 🇨🇿+24,0
5.Teja Gregorin 🇸🇮+24,2
6.Yuliia Dzhima 🇺🇦+24,4

Herrar 15 km

#IdrottareTid
1.Simon Schempp35.38,3
2.Johannes Thingnes Bö 🇳🇴+9,0
3.Simon Eder 🇦🇹+10,1
4.Anton Shipulin+25,3
5.Martin Fourcade 🇫🇷+31,3
6.Lowell Bailey 🇺🇸+33,5



Stafett


Damer 4 x 6 km

#LagTid
1.Tyskland1:11.16,6
2.Ukraina+6,4
3.Frankrike+8,1
4.Tjeckien+14,0
5.Italien+36,5
6.Sverige+1.20,4

Herrar 4 x 7,5 km

#LagTid
1.Ryssland1:14.15,0
2.Frankrike+5,8
3.Österrike+20,1
4.Tyskland+29,6
5.Italien+1.30,8
6.Ukraina+1.41,3



Mixedstafett

#LagTid
1.Tyskland1:09.06,4
2.Frankrike+2,2
3.Ryssland+3,2
4.Italien+28,7
5.Ukraina+35,6
6.Sverige+41,6