Arber IBU Cupen i skidskytte 2024


Arber i Tyskland är värd för den sjunde tävlingshelgen under IBU Cup-säsongen 2023/24 i början av februari 2024.


Arber i Tyskland är värd för den femte tävlingshelgen i IBU Cup 2023/24. Idrottarna tävlar i Arber mellan den 1 och 3 februari 2024.

Arber har varit ordinarie IBU Cup-värd de senaste åren. Arber var värd för IBU Cupen för första gången säsongen 2003/04.


Arber IBU Cupen 2024 i skidskytte - Program & tidtabeller


IBU Cup-helgen i Arber innehåller två sprinttävlingar på torsdag och lördag.





Arber IBU Cupen 2024 i skidskytte - Trupper


Vi kommer att uppdatera trupper till Arber IBU Cupen 2024 i skidskytte här.

🇸🇪 Sverige


DamerHerrar
Anna-Karin HeijdenbergAnton Ivarsson
Anna HedströmEmil Nykvist
Annie LindhOskar Brandt
Ella HalvarssonHenning Sjökvist
Johanna SkottheimMalte Stefansson
Stina Nilsson 


🇫🇮 Finland


DamerHerrar
Inka HämäläinenJonni Mukkala
Heidi KuuttinenJoni Mustonen
Seela PeuralahtiJaakko Ranta
Daria VirolainenTero Seppälä


🇫🇷 Frankrike


DamerHerrar
Anaëlle BondouxThéo Guiraud-Poillot
Noémie RemonnayEmilien Claude
Océane MichelonDamien Levet
Camille BenedValentin Lejeune
 Antonin Guigonnat
 Sébastien Mahon



Arber IBU Cupen 2024 i skidskytte - Startlistor


1.2.2024 Arber IBU Cup


Startlista: Damernas sprint 7,5 kmStartlista: Damernas sprint 7,5 km

Startlista: Herrarnas sprint 10 kmStartlista: Herrarnas sprint 10 km



Arber IBU Cupen 2024 i skidskytte - Resultat


Vi kommer att uppdatera resultat från Arber IBU Cupen 2024 i skidskytte här.

Arber IBU Cup 3.2.2024


Herrar sprint

#IdrottareResultat
1.Johan-Olav Botn 🇳🇴25.02,3 (0)
2.Martin Uldal 🇳🇴+38,5 (1)
3.Simon Kaiser 🇩🇪+1.21,2 (0)
4.Mats Överby 🇳🇴+1.22,4 (2)
5.Isak Frey 🇳🇴+1.31,3 (2)

Resultat

Arber IBU Cup 3.2.2024


Damer sprint

#IdrottareResultat
1.Karoline Erdal 🇳🇴21.22,0 (0)
2.Camille Bened 🇫🇷+15,2 (1)
3.Lea Rothschopf 🇦🇹+28,4 (1)
4.Ella Halfvarsson 🇸🇪+35,8 (0)
5.Dunja Zdouc 🇦🇹+40,8 (1)
6.Beatrice Trabucchi 🇮🇹+44,4 (1)
7.Julia Schwaiger 🇦🇹+45,3 (0)
8.Stina Nilsson 🇸🇪+47,1 (3)

Resultat

Arber IBU Cup 1.2.2024


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Martin Uldal 🇳🇴25.59,4 (0)
2.Johan-Olav Botn 🇳🇴+48,8 (2)
3.Isak Frey 🇳🇴+1.05,4 (2)
4.Mats Øverby 🇳🇴+1.20,5 (1)
5.Martin Nevland 🇳🇴+1.40,5 (3)
6.Vebjørn Sørum 🇳🇴+1.46,3 (2)
7.Nicolo Betemps 🇮🇹+1.46,7 (0)
8.Danilo Riethmüller 🇩🇪+1.49,0 (2)
9.Emil Nykvist 🇸🇪+1.57,6 (0)
10.David Zobel 🇩🇪+2.14,7 (1)
21.Anton Ivarsson 🇸🇪+2.36,6 (0)
45.Malte Stefansson 🇸🇪+3.51,2 (4)
50.Henning Sjökvist 🇸🇪+4.14,4 (2)
77.Viktor Brandt 🇸🇪+6.01,7 (4)

Fullständiga resultat

Arber IBU Cup 1.2.2024


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Hannah Auchentaller 🇮🇹24.02,6 (0)
2.Emilie Ågheim Kalkenberg 🇳🇴+26,6 (2)
3.Sara Scattolo 🇮🇹+29,6 (1)
4.Stefanie Scherer 🇩🇪+32,2 (1)
4.Noemie Remonnay 🇫🇷+32,2 (1)
6.Anna-Karin Heijdenberg 🇸🇪+32,8 (0)
7.Jenny Enodd 🇳🇴+42,7 (1)
8.Tuuli Tomingas 🇪🇪+46,8 (1)
9.Lea Rothschopf 🇦🇹+51,5 (1)
10.Camille Bened 🇫🇷+56,7 (1)
33.Ella Halvarsson 🇸🇪+2.36,7 (2)
34.Johanna Skottheim 🇸🇪+2.37,5 (3)
36.Anna Hedström 🇸🇪+2.52,1 (4)
49.Annie Lind 🇸🇪+3.34,2 (6)
60.Stina Nilsson 🇸🇪+4.07,1 (6)





Tidigare resultat från Arber IBU Cupen i skidskytte


Arber IBU Cup 2022 i skidskytte - Resultat


Avoimet Euroopan mestaruuskilpailut Arber 30.1.2022


Mixedstafett

#LagTid
1.Norge1.17.44,9 (2+11)
2.Tyskland+18,6 (2+13)
3.Schweiz+4.53,7 (5+18)
4.Frankrike+5.04,5 (3+18)
5.Venäjä+5.06,4 (5+21)
6.Österrike+5.26,7 (2+17)
7.Valko-Venäjä+5.42,2 (7+18)
8.Ukraina+6.09,1 (7+16)
11.Finland (Ranta, Mustonen, Laari, Kuuttinen)+7.29,7 (4+13)

Singel Mixstafett

#LagTid
1.Venäjä39.10,5 (1+7)
2.Frankrike+1.01,4 (4+10)
3.Tyskland+1.34,1 (3+14)
4.Italien+1.48,8 (3+12)
5.Norge+2.10,9 (7+17)
6.Sverige+2.31,9 (3+14)
7.Ukraina+3.53,6 (8+14)
8.Valko-Venäjä+4.33,0 (3+13)
16.Finland (Karvinen, Kuuttinen)LAPPED


Avoimet Euroopan mestaruuskilpailut Arber 29.1.2022


Herrarnas 12,5 km

#IdrottareTid
1.Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴34.02,1 (3)
2.Petr Pashchenko+38,1 (5)
3.Lucas Fratzscher 🇩🇪+53,0 (6)
4.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+1.04,7 (6)
5.Johannes Dale 🇳🇴+1.14,5 (6)
6.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴+1.17,9 (5)
7.Nikita Porshnev+1.35,6 (5)
8.Justus Strelow 🇩🇪+1.36,1 (5)
9.Emilien Claude 🇫🇷+1.36,5 (5)
10.Dmitrii Shamaev 🇷🇴+2.05,9 (1)
17.Jaakko Ranta 🇫🇮+3.18,5 (6)

Damernas 10 km

#IdrottareTid
1.Alina Stremous 🇲🇩30.39,1 (4)
2.Janina Hettich 🇩🇪+17,7 (5)
3.Jenny Enodd 🇳🇴+26,8 (4)
4.Aita Gasparin 🇨🇭+48,3 (3)
5.Larisa Kuklina+1.32,6 (5)
6.Juni Arnekleiv 🇳🇴+1.46,1 (5)
7.Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴+2.03,4 (8)
8.Natalia Tomaszewska 🇵🇱+2.11,8 (2)
9.Maren Bakken 🇳🇴+2.25,7 (4)
10.Beatrice Trabucchi 🇮🇹+2.37,5 (6)


Avoimet Euroopan mestaruuskilpailut Arber 28.1.2022


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴21.52,7 (0)
2.Franziska Hildebrand 🇩🇪+3,7 (0)
3.Janina Hettich 🇩🇪+25,9 (1)
4.Alina Stremous 🇲🇩+33,5 (1)
5.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+37,2 (0)
6.Irina Kruchynkina 🇧🇾+39,4 (1)
7.Yuliia Zhuravok 🇺🇦+39,8 (0)
8.Natalia Gerbulova+40,1 (1)
9.Beatrice Trabucchi 🇮🇹+44,1 (0)
10.Karoline Erdal 🇳🇴+47,2 (1)
72.Heidi Kuuttinen 🇫🇮+3.31,9 (3)
83.Sofia Joronen 🇫🇮+3.53,7 (0)
90.Sanna Laari 🇫🇮+4,27,0 (5)

Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴26.39,4 (0)
2.Nikita Porshnev+20,6 (0)
3.Lucas Fratzscher 🇩🇪+22,9 (1)
4.Petr Pashchenko+23,4 (1)
5.Justus Strelow 🇩🇪+43,6 (1)
6.Emilien Claude 🇫🇷+45,0 (0)
7.Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴+45,6 (2)
8.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴+47,4 (2)
9.Johannes Dale 🇳🇴+48,0 (2)
10.Simon Hallström 🇸🇪+53,8 (0)
15.Jaakko Ranta 🇫🇮+1.17,0 (0)
67.Joni Mustonen 🇫🇮+3.19,4 (6)
73.Otto-Eemil Karvinen 🇫🇮+3.40,3 (2)
99.Juho Hökkä 🇫🇮+5.23,1 (5)


Avoimet Euroopan mestaruuskilpailut Arber 26.1.2022


Damernas normaalimatka 15 km

#IdrottareTid
1.Evgeniya Burtasova44.22,9 (0)
2.Alina Stremous 🇲🇩+12,1 (1)
3.Natalia Gerbulova+16,4 (0)
4.Victoria Slivko+21,7 (1)
5.Elisa Gasparin 🇨🇭+31,1 (1)
6.Janina Hettich 🇩🇪+1.06,5 (2)
7.Anastasiya Merkushyna 🇺🇦+1.07,6 (1)
8.Sophia Schneider 🇩🇪+1.17,9 (1)
9.Beatrice Trabucchi 🇮🇹+1.26,8 (0)
10.Anastasiia Egorova+1.32,6 (1)
33.Venla Lehtonen 🇫🇮+4.00,0 (1)
53.Sanna Laari 🇫🇮+5.52,3 (3)
65.Heidi Kuuttinen 🇫🇮+6.51,3 (3)
81.Sofia Joronen 🇫🇮+8.55,0 (2)

Herrarnas normaalimatka 20 km

#IdrottareTid
1.Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴51.32,1 (0)
2.Anton Babikov+11,6 (0)
3.Matthias Dorfer 🇩🇪+1.08,9 (0)
4.Oscar Lombardot 🇫🇷+1.36,8 (0)
5.Philipp Horn 🇩🇪+2.02,3 (3)
6.Taras Lesiuk 🇺🇦+2.10,0 (1)
7.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+2.18,2 (3)
8.Patrick Braunhofer 🇮🇹+2.39,4 (2)
9.Nikita Porshnev+2.41,5 (2)
10.Ilya Auseyenka 🇧🇾+2.57,5 (0)
23.Joni Mustonen 🇫🇮+4.20,5 (3)
24.Jaakko Ranta 🇫🇮+4.21,3 (2)
61.Otto-Eemil Karvinen 🇫🇮+7.24,4 (2)