IBU Cup 2022-2023 | Program, Resultat & Ställning

IBU Cup 2022-2023


Etusuora ger en komplett guide till skidskytte IBU Cup säsongen 2022-2023. Se programmet, tidtabellerna, alla resultaten och de aktuella IBU Cup -ställningar!
IBU Cup är den näst högsta tävlingsserien som anordnas av IBU (International Biathlon Union). Världscupen är den högsta nivån inom IBU skidskytte.

IBU Cup startade säsongen 1998-1999 med namnet European Cup. Från säsongen 2007-2008 och framåt har Europacupen varit känd under namnet IBU Cup.



Biathlon IBU Cup 2022-2023 - Program & tidtabeller


Program IBU Cup 2022-2023

  • DatumEvenemangPlats
  • 29.11.2022 - 4.12.2022IBU Cup Idre Idre, Sverige
    +
    Ti 29.11.2022 10:30Sprint 7,5 km, damer
    Ti 29.11.2022 14:00Sprint 10 km, herrar
    On 30.11.2022 10:00Distans 15 km, damer
    On 30.11.2022 13:30Distans 20 km, herrar
    Lö 03.12.2022 10:30Jaktstart 10 km, damer
    Lö 03.12.2022 13:00Jaktstart 12,5 km, herrar
    Sö 04.12.2022 10:30Sprint 7,5 km, damer
    Sö 04.12.2022 14:00Sprint 10 km, herrar
  • 15.12.2022 - 18.12.2022IBU Cup Ridnaun-Val Ridanna Ridnaun-Val Ridanna, Italien
    +
    To 15.12.2022 10:30Sprint 10 km, herrar
    To 15.12.2022 14:00Sprint 7,5 km, damer
    Lö 17.12.2022 10:30Jaktstart 12,5 km, herrar
    Lö 17.12.2022 13:00Jaktstart 10 km, damer
    Sö 18.12.2022 10:30Masstart 15 km, herrar
    Sö 18.12.2022 13:15Masstart 12,5 km, damer
  • 5.1.2023 - 8.1.2023IBU Cup Brezno-Osrblie Brezno-Osrblie, Slovakia
    +
    To 05.01.2023 10:00Supersprint 4,5 km, kval, damer
    To 05.01.2023 11:50Supersprint 7,5 km, finaali, damer
    To 05.01.2023 13:40Supersprint 4,5 km, kval, herrar
    To 05.01.2023 15:20Supersprint 7,5 km, finaali, herrar
    Lö 07.01.2023 10:30Sprint 7,5 km, damer
    Lö 07.01.2023 14:00Sprint 10 km, herrar
    Sö 08.01.2023 10:30Mixedstafett, damer
    Sö 08.01.2023 13:30Singel Mixstafett, herrar
  • 13.1.2023 - 15.1.2023IBU Cup Pokljuka Pokljuka, Slovenien
    +
    Fr 13.01.2023 10:00Kort distans 15 km, herrar
    Fr 13.01.2023 14:00Kort distans 12,5 km, damer
    Lö 14.01.2023 10:30Sprint 10 km, herrar
    Lö 14.01.2023 14:00Sprint 7,5 km, damer
    Sö 15.01.2023 10:30Sprint 10 km, herrar
    Sö 15.01.2023 14:00Sprint 7,5 km, damer
  • 25.1.2023 - 29.1.2023IBU Cup Lenzerheide (Öppna Europamästerskapen) Lenzerheide, Schweiz
    +
    On 25.01.2023 10:15Distans 15 km, damer
    On 25.01.2023 14:00Distans 20 km, herrar
    Fr 27.01.2023 10:30Sprint 7,5 km, damer
    Fr 27.01.2023 14:00Sprint 10 km, herrar
    Lö 28.01.2023 10:30Jaktstart 10 km, damer
    Lö 28.01.2023 13:30Jaktstart 12,5 km, herrar
    Sö 29.01.2023 10:30Mixedstafett
    Sö 29.01.2023 13:30Singel Mixstafett
  • 2.2.2023 - 4.2.2023IBU Cup Obertilliach Obertilliach, Österrike
    +
    To 02.02.2023 10:30Sprint 10 km, herrar
    To 02.02.2023 14:00Sprint 7,5 km, damer
    Lö 04.02.2023 10:30Sprint 10 km, herrar
    Lö 04.02.2023 14:00Sprint 7,5 km, damer
  • 23.2.2023 - 4.3.2023IBU Cup CanmoreCanmore, Kanada
    +
    To 23.02.2023 19:00Sprint 7,5 km, damer
    To 23.02.2023 22:30Sprint 10 km, herrar
    Lö 25.02.2023 18:00Supersprint 4,5 km, kval, damer
    Lö 25.02.2023 19:50Supersprint 7,5 km, finaali, damer
    Lö 25.02.2023 21:40Supersprint 4,5 km, kval, herrar
    Sö 26.02.2023 23:20Supersprint 7,5 km, finaali, herrar
    Sö 26.02.2023 19:00Masstart 12,5 km, damer
    Sö 26.02.2023 21:40Masstart 15 km, herrar
    On 01.03.2023 19:00Sprint 10 km, herrar
    On 01.03.2023 22:30Sprint 7,5 km, damer
    Fr 03.03.2023 19:00Jaktstart 12,5 km, herrar
    Fr 03.03.2023 21:30Jaktstart 10 km, damer
    Lö 04.03.2023 18:30Mixedstafett
    Lö 04.03.2023 21:30Singel Mixstafett



IBU Cup 2022-2023 - Ställning


Vi kommer att uppdatera IBU Cup 2022/23 totalt ställning här under säsongen.

Uppdaterad 6 februari 2023

Damer 19/22

#IdrottarePoäng
1.Tilda Johansson 🇸🇪722
2.Gilonne Guigonnat 🇫🇷644
3.Selina Grotian 🇩🇪614
4.Paula Botet 🇫🇷548
5.Vanessa Hinz 🇩🇪533
6.Maren Kirkeeide 🇳🇴515
7.Juni Arnekleiv 🇳🇴478
8.Marthe Krakstad Johansen 🇳🇴451
9.Marion Wiesensarter 🇩🇪411
10.Camille Bened 🇫🇷381
19.Mona Brorsson 🇸🇪242
23.Felicia Lindqvist 🇸🇪225
24.Stina Nilsson 🇸🇪209
25.Sara Andersson 🇸🇪202
37.Emma Nilsson 🇸🇪155
41.Alva Skold 🇸🇪143
43.Ella Halvarsson 🇸🇪138
86.Bente Skale 🇸🇪37
96.Nicolina Lindqvist 🇸🇪28
100.Johanna Skottheim 🇸🇪23

Herrar 19/22

#IdrottarePoäng
1.Endre Strømsheim 🇳🇴1051
2.Mats Øverby 🇳🇴744
3.Lucas Fratzscher 🇩🇪666
4.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴610
5.Vebjørn Sørum 🇳🇴580
6.Martin Uldal 🇳🇴453
7.Philipp Horn 🇩🇪446
8.Dominic Schmuck 🇩🇪445
9.Oscar Lombardot 🇫🇷400
10.Erlend Bjøntegrård 🇳🇴348
13.Anton Ivarsson 🇸🇪301
21.Malte Stefansson 🇸🇪204
51.Hennig Sjökvist 🇸🇪89
56.Tobias Arwidson 🇸🇪75
61.Viktor Brandt 🇸🇪71
69.Oskar Brandt 🇸🇪63
85.Gabriel Stegmayr 🇸🇪44
104.Alfred Eriksson 🇸🇪24





IBU Cup 2022-2023 - Resultat


Vi kommer att uppdatera IBU Cup resultatet här under Säsongen. Liveresultat finns på Biathlonresults.com.

Obertilliach IBU Cup 4.2.2023


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Juni Arnekleiv 🇳🇴20.52,2 (2)
2.Fuyuko Tachizaki 🇯🇵+5,9 (0)
3.Selina Grotian 🇩🇪+10,1 (1)
4.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+13,7 (0)
5.Ella Halvarsson 🇸🇪+22,3 (0)
6.Paula Botet 🇫🇷+27,0 (1)
7.Maren Kirkeeide 🇳🇴+29,9 (2)
8.Felicia Lindqvist 🇸🇪+31,4 (1)
9.Linda Zingerle 🇮🇹+39,0 (0)
10.Vanessa Hinz 🇩🇪+39,7 (1)
12.Tilda Johansson 🇸🇪+41,8 (2)
21.Stina Nilsson 🇸🇪+1.03,1 (4)

Fullständiga resultat


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Vebjørn Sørum 🇳🇴22.16,1 (1)
2.Endre Strømsheim 🇳🇴+9,6 (0)
3.Anton Ivarsson 🇸🇪+23,0 (1)
4.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+31,9 (1)
5.Marco Gross 🇩🇪+43,4 (0)
6.Lucas Fratzscher 🇩🇪+46,3 (1)
7.Philipp Horn 🇩🇪+53,6 (1)
8.Maksim Makarov 🇲🇩+57,9 (1)
9.Simon Kaiser 🇩🇪+1.00,2 (1)
10.Oscar Lombardot 🇫🇷+1.12,1 (1)
29.Malte Stefansson 🇸🇪+1.51,2 (3)
33.Henning Sjökvist 🇸🇪+1.56,9 (2)
42.Oskar Brandt 🇸🇪+2.08,7 (4)

Fullständiga resultat

Obertilliach IBU Cup 2.2.2023


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Tilda Johansson 🇸🇪22.16,8 (0)
2.Sophie Chauveau 🇫🇷+36,6 (1)
3.Lydia Hiernickel 🇨🇭+47,0 (1)
4.Paula Botet 🇫🇷+50,8 (1)
5.Fuyuko Tachizaki 🇯🇵+53,5 (1)
6.Juliane Frühwirt 🇩🇪+53,6 (0)
7.Selina Grotian 🇩🇪+1.06,9 (4)
8.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+1.10,0 (2)
9.Lea Meier 🇨🇭+1.13,0 (1)
10.Maren Kirkeeide 🇳🇴+1.17,0 (3)
24.Johanna Skottheim 🇸🇪+1.50,3 (1)
28.Ella Halvarsson 🇸🇪+2.14,5 (2)
30.Stina Nilsson 🇸🇪+2.18,6 (4)
31.Felicia Lindqvist 🇸🇪+2.21,3 (1)

Fullständiga resultat

Obertilliach IBU Cup 2.2.2023


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Endre Strømsheim 🇳🇴24.26,9 (2)
2.Vebjørn Sørum 🇳🇴+9,4 (2)
3.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+9,8 (1)
4.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+18,6 (1)
5.Mats Øverby 🇳🇴+23,0 (1)
6.George Buta 🇷🇴+31,2 (0)
7.Philipp Horn 🇩🇪+37,8 (2)
8.Maksim Makarov 🇲🇩+43,7 (1)
9.Anton Ivarsson 🇸🇪+49,6 (2)
10.Tomas Mikyska 🇨🇿+51,1 (1)
31.Henning Sjökvist 🇸🇪+1.38,9 (1)
35.Malte Stefansson 🇸🇪+1.50,9 (4)
40.Oskar Brandt 🇸🇪+2.08,2 (4)
54.Viktor Brandt 🇸🇪+2.38,8 (2)

Fullständiga resultat

Lenzerheide skidskytte-EM 29.1.2023


Singel mixstafett

#LagResultat
1.Norge 🇳🇴34.34,7 (0+9)
2.Schweiz 🇨🇭+16,6 (0+9)
3.Frankrike 🇫🇷+21,0 (0+7)
4.Moldavien 🇲🇩+22,5 (0+6)
5.Österrike 🇦🇹+42,9 (0+9)
6.Tyskland 🇩🇪+1.04,5 (0+11)
7.Ukraina 🇺🇦+1.12,4 (2+10)
8.Japan 🇯🇵+1.15,4 (1+4)

Fullständiga resultat

Lenzerheide skidskytte-EM 29.1.2023


Mixedstafett 4 x 6 km

#IdrottareResultat
1.Norge 🇳🇴1.03.40,9 (0+2)
2.Tyskland 🇩🇪+25,1 (0+6)
3.Sverige 🇸🇪+46,8 (0+9)
4.Schweiz 🇨🇭+1.46,2 (1+8)
5.Ukraina 🇺🇦+2.09,9 (1+7)
6.Österrike 🇦🇹+2.33,7 (0+7)
7.Frankrike 🇫🇷+2.56,6 (1+8)
8.Italien 🇮🇹+4.41,3 (4+12)
9.Romania 🇷🇴+5.07,7 (1+10)


Lenzerheide skidskytte-EM 28.1.2023


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareResultat
1.Vebjørn Sørum 🇳🇴34.37,5 (2)
2.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+28,1 (2)
3.Endre Strømsheim 🇳🇴+1.03,7 (3)
4.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+1.23,8 (3)
5.Philipp Nawrath 🇩🇪+1.30,6 (6)
6.Pavel Magazeev 🇲🇩+1.37,2 (3)
7.Vladimir Iliev 🇧🇬+1.48,7 (4)
8.Sindre Fjellheim Jorde 🇳🇴+2.01,1 (5)
9.Martin Uldal 🇳🇴+2.04,9 (3)
10.Anton Ivarsson 🇸🇪+2.08,1 (2)

Fullständiga resultat

Lenzerheide skidskytte-EM 28.1.2023


Damernas 10 km jaktstart

#IdrottareResultat
1.Selina Grotian 🇩🇪30.25,6 (1)
2.Tilda Johansson 🇸🇪+17,6 (2)
3.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+23,6 (1)
4.Vanessa Hinz 🇩🇪+41,3 (2)
5.Stina Nilsson 🇸🇪+56,4 (4)
6.Alina Stremous 🇲🇩+56,4 (2)
7.Anastasiya Merkushyna 🇺🇦+59,9 (2)
8.Michela Carrara 🇮🇹+1.11,0 (2)
9.Karoline Erdal 🇳🇴+1.12,3 (3)
10.Tereza Vobornikova 🇨🇿+1.14,1 (1)
29.Sara Andersson 🇸🇪+3.35,6 (3)
37.Johanna Skottheim 🇸🇪+4.23,8 (5)
38.Felicia Lindqvist 🇸🇪+4.26,1 (3)

Fullständiga resultat

Lenzerheide skidskytte-EM 27.1.2023


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴24.57,3 (0)
2.Vebjørn Sørum 🇳🇴+11,5 (2)
3.Philipp Nawrath 🇩🇪+43,0 (2)
4.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+44,0 (1)
5.David Schmuck 🇩🇪+44,9 (0)
6.Ambroise Meunier 🇫🇷+51,0 (0)
7.Lucas Fratzscher 🇩🇪+56,7 (1)
8.Adam Vaclavik 🇨🇿+1.00,2 (2)
9.Pavel Magazeev 🇲🇩+1.05,0 (1)
10.Vladimir Iliev 🇧🇬+1.06,0 (2)
12.Anton Ivarsson 🇸🇪+1.22,8 (2)
14.Malte Stefansson 🇸🇪+1.25,4 (2)
48.Henning Sjökvist 🇸🇪+2.20,3 (1)
69.Viktor Brandt 🇸🇪+3.03,1 (3)
84.Oskar Brandt 🇸🇪+3.36,4 (6)
88.Alfred Eriksson 🇸🇪+3.42,5 (3)

Fullständiga resultat

Lenzerheiden skidskytte-EM 27.1.2023


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Anastasiya Merkushyna 🇺🇦23.14,5 (0)
2.Tilda Johansson 🇸🇪+0,5 (1)
3.Vanessa Hinz 🇩🇪+1,8 (0)
4.Stina Nilsson 🇸🇪+7,9 (1)
5.Selina Grotian 🇩🇪+18,1 (2)
6.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+20,2 (1)
7.Karoline Erdal 🇳🇴+21,4 (1)
8.Hanna Kebinger 🇩🇪+23,2 (2)
9.Milena Todorova 🇧🇬+28,2 (2)
10.Juni Arnekleiv 🇳🇴+37,0 (1)
36.Sara Andersson 🇸🇪+1.51,3 (1)
44.Felicia Lindqvist 🇸🇪+2.00,5 (1)
51.Johanna Skottheim 🇸🇪+2.10,7 (3)
66.Ella Halvarsson 🇸🇪+2.44,8 (2)

Fullständiga resultat

Lenzerheide EM 25.1.2023


Herrarnas distans 20 km

#IdrottareResultat
1.Endre Strømsheim 🇳🇴51.05,9 (0)
2.Anton Dudchenko 🇺🇦+2.04,7 (1)
3.Lovro Planko 🇸🇮+2.16,5 (1)
4.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+2.34,1 (2)
5.Philipp Nawrath 🇩🇪+2.44,3 (3)
6.Vebjørn Sørum 🇳🇴+2.58,3 (3)
7.Sindre Fjellheim Jorde 🇳🇴+3.05,4 (2)
8.Ambroise Meunier 🇫🇷+3.08,1 (1)
9.Adam Vaclavik 🇨🇿+3.30,7 (2)
10.Maksim Makarov 🇲🇩+3.45,9 (1)
11.Henning Sjökvist 🇸🇪+3.52,7 (0)
15.Malte Stefansson 🇸🇪+4.25,7 (4)
38.Anton Ivarsson 🇸🇪+6.44,2 (5)
54.Anton Eriksson 🇸🇪+7.59,5 (4)
76.Viktor Brandt 🇸🇪+10.16,6 (5)
86.Oskar Brandt 🇸🇪+11.58,7 (10)

Fullständiga resultat

Lenzerheide skidskytte-EM 25.1.2023


Damernas distans 15 km

#IdrottareResultat
1.Lisa Maria Spark 🇩🇪45.02,4 (0)
2.Yuliia Dzhima 🇺🇦+5,5 (1)
3.Selina Grotian 🇩🇪+33,3 (2)
4.Vanessa Hinz 🇩🇪+37,9 (1)
5.Tilda Johansson 🇸🇪+49,2 (2)
6.Juliane Frühwirt 🇩🇪+50,3 (1)
7.Alina Stremous 🇲🇩+56,2 (2)
8.Linda Zingerle 🇮🇹+1.00,8 (1)
9.Marthe Krakstad Johansen 🇳🇴+1.04,4 (0)
10.Paula Botet 🇫🇷+1.07,1 (2)
23.Sara Andersson 🇸🇪+2.46,0 (2)
38.Ella Halvarsson 🇸🇪+4.12,6 (0)
39.Johanna Skottheim 🇸🇪+4.13,1 (4)
47.Stina Nilsson 🇸🇪+4.44,8 (6)
50.Felicia Lindqvist 🇸🇪+4.59,1 (2)

Fullständiga resultat

Pokljuka IBU Cup 15.1.2023


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Paula Botet 🇫🇷21.22,2 (0)
2.Hanna Kebinger 🇩🇪+42,1 (2)
3.Lisa Maria Spark 🇩🇪+46,8 (0)
4.Camille Bened 🇫🇷+54,9 (0)
5.Selina Grotian 🇩🇪+56,1 (2)
6.Tilda Johansson 🇸🇪+59,2 (2)
7.Ivona Fialkova 🇸🇰+1.14,1 (2)
8.Karoline Erdal 🇳🇴+1.16,1 (2)
9.Stina Nilsson 🇸🇪+1.24,1 (3)
10.Marion Wiesensarter 🇩🇪+1.25,3 (1)
12.Felicia Lindqvist 🇸🇪+1.31,2 (0)
27.Emma Nilsson 🇸🇪+2.32,2 (2)

Fullständiga resultat

Pokljuka IBU Cup 15.1.2023


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Vebjørn Sørum 🇳🇴25.03,2 (1)
2.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+7,7 (0)
3.Lucas Fratzscher 🇩🇪+9,2 (1)
4.Sindre Fjellheim Jorde 🇳🇴+34,1 (2)
5.Elia Zeni 🇮🇹+50,0 (1)
6.Fredrik Mühlbacher 🇦🇹+51,3 (1)
7.Philipp Horn 🇩🇪+54,7 (2)
8.Jonni Mukkala 🇫🇮+1.10,6 (0)
9.Pavel Trojer 🇸🇮+1.13,8 (0)
10.Mats Øverby 🇳🇴+1.14,1 (2)
42.Anton Ivarsson 🇸🇪+2.54,9 (5)
46.Gabriel Stegmayr 🇸🇪+3.07,1 (4)
86.Erik Larsson 🇸🇪+4.52,9 (6)

Fullständiga resultat

Pokljuka IBU Cup 14.1.2023


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Hanna Kebinger 🇩🇪21.23,4 (1)
2.Karoline Erdal 🇳🇴+17,7 (1)
3.Michela Carrara 🇮🇹+18,4 (1)
4.Paula Botet 🇫🇷+24,2 (1)
5.Stina Nilsson 🇸🇪+25,5 (2)
6.Juni Arnekleiv 🇳🇴+27,7 (1)
7.Tilda Johansson 🇸🇪+42,1 (2)
8.Luise Müller 🇩🇪+46,9 (0)
9.Ella Halvarsson 🇸🇪+53,6 (0)
10.Selina Grotian 🇩🇪+1.02,3 (2)

Fullständiga resultat

Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Sindre Fjellheim Jorde 🇳🇴24.45,2 (0)
2.Lucas Fratzscher 🇩🇪+9,0 (0)
3.Vebjørn Sørum 🇳🇴+33,4 (1)
4.Endre Strømsheim 🇳🇴+40,1 (2)
5.Mats Øverby 🇳🇴+54,9 (1)
6.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+55,8 (2)
7.Oscar Lombardot 🇫🇷+56,4 (2)
8.Joni Mustonen 🇫🇮+58,5 (1)
9.Nicola Romanin 🇮🇹+1.08,4 (0)
10.Vincent Bonacci 🇺🇸+1.21,3 (1)

Fullständiga resultat

Pokljuka IBU Cup 13.1.2023


Herrarnas kort distans 15 km

#IdrottareResultat
1.Sindre Fjellheim Jorde 🇳🇴38.17,2 (1)
2.Mats Øverby 🇳🇴+39,5 (0)
3.Vebjørn Sørum 🇳🇴+56,1 (1)
4.David Schmuck 🇩🇪+1.05,2 (0)
5.Endre Strømsheim 🇳🇴+1.19,7 (2)
6.Marco Barale 🇮🇹+1.40,6 (1)
7.Isak Frey 🇳🇴+1.45,6 (2)
8.Remi Broutier 🇫🇷+1.52,9 (2)
9.Lucas Fratzscher 🇩🇪+1.58,8 (3)
10.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+2.18,0 (3)
16.Anton Ivarsson 🇸🇪+3.06,0 (3)
22.Gabriel Stegmayr 🇸🇪+3.39,7 (2)
29.Oskar Brandt 🇸🇪+4.07,6 (3)
48.Erik Larsson 🇸🇪+5.48,8 (6)

Fullständiga resultat


Damernas kort distans 12,5 km

#IdrottareResultat
1.Hannah Auchentaller 🇮🇹37.24,7 (0)
2.Hanna Kebinger 🇩🇪+27,0 (2)
3.Paula Botet 🇫🇷+30,5 (1)
4.Lisa Maria Spark 🇩🇪+48,9 (1)
5.Tilda Johansson 🇸🇪+53,6 (3)
6.Lea Rothschopf 🇦🇹+1.20,1 (1)
7.Juni Arnekleiv 🇳🇴+1.54,9 (2)
8.Linda Zingerle 🇮🇹+1.58,6 (1)
9.Alva Skold 🇸🇪+2.02,7 (0)
10.Ekaterina Avvakumova 🇰🇷+2.06,5 (3)
15.Emma Nilsson 🇸🇪+2.17,6 (2)
19.Felicia Lindqvist 🇸🇪+2.29,4 (1)
35.Stina Nilsson 🇸🇪+4.15,9 (6)
36.Ella Halvarsson 🇸🇪+4.25,5 (4)

Fullständiga resultat

IBU Cup Brezno-Osrblie 8.1.2023


Mixedstafett

#LagResultat
1.Norge 🇳🇴1.16.44,2 (0+7)
2.Tyskland 🇩🇪+1.02,7 (0+6)
3.Sverige 🇸🇪+2.02,2 (2+11)
4.Frankrike 🇫🇷+2.29,3 (1+10)
5.Österrike 🇦🇹+2.39,8 (2+14)
6.Schweiz 🇨🇭+2.40,9 (1+14)
7.Italien 🇮🇹+3.34,1 (2+10)
8.Finland 🇫🇮+4.18,7 (2+12)

Fullständiga resultat


Single mixstafett

#LagResultat
1.Norge 🇳🇴41.27,2 (0+4)
2.Frankrike 🇫🇷+31,7 (0+9)
3.Schweiz 🇨🇭+33,8 (0+10)
4.Österrike 🇦🇹+41,0 (0+8)
5.Romania 🇷🇴+1.13,3 (0+7)
6.Tjeckien 🇨🇿+1.33,5 (0+7)
7.Italien 🇮🇹+2.00,6 (1+8)
8.Ukraina 🇺🇦+2.19,8 (1+9)

Fullständiga resultat

IBU Cup Brezno-Osrblie 7.1.2023


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Eleonora Fauner 🇮🇹19.51,4
2.Hannah Auchentaller 🇮🇹+10,1
3.Juni Arnekleiv 🇳🇴+12,3
4.Frida Dokken 🇳🇴+16,0
5.Beatrice Trabucchi 🇮🇹+23,9
6.Juliane Frühwirt 🇩🇪+26,4
7.Camille Bened 🇫🇷+26,9
8.Paula Botet 🇫🇷+27,3
9.Felicia Lindqvist 🇸🇪+30,2
10.Sara Andersson 🇸🇪+33,8
40.Noora Kaisa Keränen 🇫🇮+1.54,2 (3)
50.Sanna Laari 🇫🇮+2.24,7 (3)
51.Sonja Leinamo 🇫🇮+2.26,3 (4)

Fullständiga resultat


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Eric Perrot 🇫🇷23.30,6 (1)
2.Isak Frey 🇳🇴+24,0 (0)
3.Endre Strømsheim 🇳🇴+27,3 (1)
4.Mats Øverby 🇳🇴+35,6 (1)
5.Daniele Cappellari 🇮🇹+37,5 (0)
6.Maxime Germain 🇺🇸+42,1 (1)
6.Philipp Nawrath 🇩🇪+42,1 (2)
8.Cornel Puchianu 🇷🇴+47,1 (0)
9.Dajan Danuser 🇨🇭+53,0 (1)
10.Dominic Unterweger 🇦🇹+57,7 (1)
11.Arttu Heikkinen 🇫🇮+1.00,3 (1)
14.Otto Invenius 🇫🇮+1.18,2 (2)
32.Joni Mustonen 🇫🇮+2.07,5 (3)
41.Jonni Mukkala 🇫🇮+2.27,9 (3)
44.Ville-Valtteri Karvinen 🇫🇮+2.32,1 (1)

Fullständiga resultat

IBU Cup Brezno-Osrblie 5.1.2023


Herrarnas super sprint 7,5 km final

#IdrottareResultat
1.Eric Perrot 🇫🇷20.45,6 (3)
2.Mats Øverby 🇳🇴+10,1 (1)
3.Martin Uldal 🇳🇴+11,1 (4)
4.Isak Frey 🇳🇴+14,8 (2)
5.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+16,6 (3)
6.Wojciech Skorusa 🇵🇱+16,8 (1)
7.Philipp Nawrath 🇩🇪+27,0 (2)
8.Daniele Cappellari 🇮🇹+28,7 (0)
9.Endre Strømsheim 🇳🇴+40,6 (5)
10.Lucas Fratzscher 🇩🇪+43,5 (3)

Fullständiga resultat


Damernas super sprint 7,5 km final

#IdrottareResultat
1.Maren Kirkeeide 🇳🇴23.59,8 (1)
2.Frida Dokken 🇳🇴+24,0 (1)
3.Fany Bertrand 🇫🇷+31,4 (1)
4.Anna Juppe 🇦🇹+56,9 (4)
5.Felicia Lindqvist 🇸🇪+59,9 (1)
6.Ella Halvarsson 🇸🇪+1.03,4 (1)
7.Katharina Komatz 🇦🇹+1.06,5 (6)
8.Juni Arnekleiv 🇳🇴+1.09,6 (5)
9.Sara Scattolo 🇮🇹+1.11,9 (3)
10.Karoline Erdal 🇳🇴+1.15,1 (5)

Fullständiga resultat

IBU Cup Ridnaun Val-Ridanna 18.12.2022


Herrarnas masstart 15 km

#IdrottareResultat
1.Martin Uldal 🇳🇴37.43,9 (1)
2.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+34,2 (3)
3.Lucas Fratzscher 🇩🇪+45,4 (3)
4.Martin Nevland 🇳🇴+55,2 (2)
5.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+1.03,5 (3)
6.Endre Strømsheim 🇳🇴+1.14,3 (5)
7.Viktor Brandt 🇸🇪+1.41,1 (1)
8.Damien Levet 🇫🇷+1.42,1 (2)
9.Martin Bourgeois Republique 🇫🇷+1.44,7 (0)
10.Daniele Cappellari 🇮🇹+1.47,6 (1)



Damernas masstart 12 km

#IdrottareResultat
1.Gilonne Guigonnat 🇫🇷35.25,9 (0)
2.Anamarija Lampic 🇸🇮+9,0 (5)
3.Tilda Johansson 🇸🇪+40,7 (1)
4.Fany Bertrand 🇫🇷+45,0 (1)
5.Vanessa Hinz 🇩🇪+46,2 (4)
6.Juliane Frühwirt 🇩🇪+46,2 (1)
7.Marion Wiesensarter 🇩🇪+50,8 (1)
8.Frida Dokken 🇳🇴+55,9 (0)
9.Maren Bakken 🇳🇴+59,3 (2)
10.Kristina Oberthaler 🇦🇹+1.06,7 (1)


IBU Cup Ridnaun Val-Ridanna 17.12.2022


Damernas jaktstart 12,5 km

#IdrottareResultat
1.Maren Kirkeeide 🇳🇴30.41,8 (1)
2.Federica Sanfilippo 🇮🇹+0,2 (3)
3.Vanessa Hinz 🇩🇪+6,5 (3)
4.Paula Botet 🇫🇷+26,7 (3)
5.Juliane Frühwirt 🇩🇪+28,7 (0)
6.Camille Bened 🇫🇷+32,8 (2)
7.Maren Bakken 🇳🇴+34,9 (1)
8.Michela Carrara 🇮🇹+35,3 (3)
9.Selina Grotian 🇩🇪+38,9 (1)
10.Juni Arnekleiv 🇳🇴+1.05,7 (3)



Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareResultat
1.Mats Øverby 🇳🇴32.45,3 (1)
2.Oscar Lombardot 🇫🇷+2,7 (2)
3.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+2,7 (4)
4.Martin Nevland 🇳🇴+32,5 (1)
5.Lucas Fratzscher 🇩🇪+44,4 (3)
6.Martin Uldal 🇳🇴+55,2 (5)
7.Endre Strømsheim 🇳🇴+58,6 (7)
8.David Schmuck 🇩🇪+1.26,6 (2)
9.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+1.43,2 (5)
10.Daniele Cappellari 🇮🇹+1.54,0 (2)


IBU Cup Ridnaun Val-Ridanna


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Federica Sanfilippo 🇮🇹20.54,7 (1)
2.Vanessa Hinz 🇩🇪+9,5 (1)
3.Paula Botet 🇫🇷+11,7 (1)
4.Marion Wiesensarter 🇩🇪+22,8 (0)
5.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+23,0 (0)
6.Maren Kirkeeide 🇳🇴+24,2 (1)
7.Camille Bened 🇫🇷+36,8 (1)
8.Lydia Hiernickel 🇨🇭+43,4 (1)
9.Juni Arnekleiv 🇳🇴+44,9 (0)
10.Mona Brorsson 🇸🇪+45,8 (1)


IBU Cup Ridnaun Val-Ridanna 15.12.2022


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Endre Strømsheim 🇳🇴23.55,2 (1)
2.Oscar Lombardot 🇫🇷+2,2 (0)
3.Martin Uldal 🇳🇴+6,6 (0)
4.Mats Øverby 🇳🇴+7,2 (0)
5.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+11,9 (1)
6.Lucas Fratzscher 🇩🇪+28,5 (1)
7.David Schmuck 🇩🇪+28,7 (0)
8.Paul Fontaine 🇫🇷+45,3 (0)
9.Vitezslav Hornig 🇨🇿+46,5 (0)
10.Adam Vaclavik 🇨🇿+57,2 (3)


IBU Cup Idre 3.-4.12.2022


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Selina Grotian 🇩🇪20.53,7 (1)
2.Tilda Johansson 🇸🇪+7,3 (1)
3.Vanessa Hinz 🇩🇪+8,7 (1)
4.Hannah Auchentaller 🇮🇹+12,0 (1)
5.Anna Gandler 🇦🇹+16,3 (1)
6.Marthe Krakstad Johansen 🇳🇴+21,1 (1)
7.Camille Bened 🇫🇷+21,3 (1)
8.Lisa Maria Spark 🇩🇪+29,8 (1)
9.Frida Dokken 🇳🇴+37,1 (1)
10.Janina Hettich-Walz 🇩🇪+40,0 (2)

Resultat

Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Endre Strømsheim 🇳🇴24.44,5 (1)
2.Philipp Horn 🇩🇪+13,1 (0)
3.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻+22,5 (1)
4.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+23,5 (0)
5.Remi Broutier 🇫🇷+32,2 (0)
6.Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴+32,5 (3)
7.Marco Gross 🇩🇪+57,6 (0)
8.David Schmuck 🇩🇪+1.03,3 (1)
9.Daniele Fauner 🇮🇹+1.04,1 (1)
10.Harald Öygard 🇳🇴+1.10,0 (1)

Resultat



Damernas normaalimatka 15 km

#IdrottareTid
1.Janina Hettich-Walz 🇩🇪43.49,2 (1)
2.Maren Kirkeeide 🇳🇴+5,0 (1)
3.Mona Brorsson 🇸🇪+8,6 (0)
4.Mareike Braun 🇩🇪+26,8 (1)
5.Marion Wiesensarter 🇩🇪+27,3 (0)
6.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+29,7 (1)
7.Anna Gandler 🇦🇹+31,8 (1)
8.Marthe Maehlum Johansen 🇳🇴+37,1 (1)
9.Vanessa Hinz 🇩🇪+1.12,3 (2)
10.Tilda Johansson 🇸🇪+1.14,0 (2)

Resultat

Herrarnas normaalimatka 20 km

#IdrottareTid
1.Endre Strømsheim 🇳🇴 
2.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+
3.Lucas Fratzscher 🇩🇪+
4.Philipp Horn 🇩🇪+
5.Mats Överby 🇳🇴+
6.Arttu Heikkinen 🇫🇮+
7.Dominic Unterweger 🇦🇹+
8.Johan-Olav Botn 🇳🇴+
9.Vitezslav Hornig 🇨🇿+
10.Ruslan Tkalenko 🇺🇦+

Resultat


Idre IBU Cup 30.11.2022


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Martin Uldal 🇳🇴32.11,3 (3)
2.Endre Strømsheim 🇳🇴+32,5 (5)
3.Mats Överby 🇳🇴+53,4 (2)
4.Martin Nevland 🇳🇴+59,0 (0)
5.Lucas Spitzer 🇦🇹+1.03,6 (0)
6.Philipp Horn 🇩🇪+1.06,0 (3)
7.Lucas Fratzscher 🇩🇪+1.20,7 (2)
8.Adam Vaclavik 🇨🇿+1.30,1 (2)
9.Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴+1.30,4 (6)
10.Malte Stefansson 🇸🇪+1.31,4 (3)
16.Arttu Heikkinen 🇫🇮+2.50,7 (5)
20.Otto Invenius 🇫🇮+3.07,8 (1)
27.Joni Mustonen 🇫🇮+4.24,7 (6)
37.Otto-Eemil Karvinen 🇫🇮+5.21,4 (4)


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Marthe Krakstad Johansen 🇳🇴32.04,5 (1)
2.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+19,6 (1)
3.Marion Wiesensarter 🇩🇪+21,9 (2)
4.Tilda Johansson 🇸🇪+29,5 (2)
5.Janina Hettich-Walz 🇩🇪+35,5 (3)
6.Kristina Oberthaler 🇦🇹+48,0 (1)
7.Fany Bertrand 🇫🇷+52,5 (0)
8.Camille Bened 🇫🇷+1.02,5 (2)
9.Tamara Steiner 🇦🇹+1.27,2 (1)
10.Anna Gandler 🇦🇹+1.42,9 (5)
31.Emilia Irvankoski 🇫🇮+3.26,9 (2)

Idre IBU Cup 29.11.2022


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Endre Strømsheim 🇳🇴26.09,7 (2)
2.Mats Överby 🇳🇴+8,2 (0)
3.Philipp Horn 🇩🇪+18,0 (1)
4.Serafin Wiestner 🇩🇪+24,4 (1)
5.Martin Uldal 🇳🇴+25,0 (3)
6.Lucas Fratzscher 🇩🇪+39,2 (2)
7.Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴+40,0 (4)
8.Vitezslav Hornig 🇨🇿+44,5 (1)
9.Arttu Heikkinen 🇫🇮+53,7 (0)
10.Timofei Lapshin 🇰🇷+56,2 (2)
29.Joni Mustonen 🇫🇮+1.50,4 (3)
34.Otto Invenius 🇫🇮+2.18,2 (3)
35.Otto-Eemil Karvinen 🇫🇮+2.19,4 (1)
74.Ville-Valtteri Karvinen 🇫🇮+3.55,4 (5)


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Marthe Krakstad Johansen 🇳🇴21.15,9 (0)
2.Janina Hettich-Walz 🇩🇪+20,5 (0)
3.Marion Wiesensarter 🇩🇪+23,0 (1)
4.Lena Repinc 🇸🇮+30,8 (0)
5.Mona Brorsson 🇸🇪+36,6 (0)
6.Anamarija Lampic 🇸🇮+37,0 (4)
7.Camille Bened 🇫🇷+45,1 (1)
8.Maren Kirkeeide 🇳🇴+46,4 (1)
9.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+47,8 (1)
10.Kristina Oberthaler 🇦🇹+49,2 (1)
47.Emilia Irvankoski 🇫🇮+2.05,4 (0)
63.Sonja Leinamo 🇫🇮+3.19,7 (4)
64.Sanna Laari 🇫🇮+3.24,6 (3)
75.Nenna Lukkarinen 🇫🇮+4.27,4 (2)





IBU Cup poängberäkning


I IBU-cupen samlas poäng enligt samma formel som i världscupen. Poängberäkningen ändrades för säsongen 2022-2023 så att de sex bästa platserna ger poäng enligt följande: 90-75-60-50-45-40. För led 7-40 förblir poängsättningen oförändrad. Platserna 7-9 ger 36, 34 och 32 poäng, och under detta sjunker poängen alltid med en poäng, så att den 40:e platsen får ytterligare en IBU Cup-poäng.


IBU Cup totalvinnare 2003-2022


IBU-cupen har dominerats av tyska och ryska idrottare. Från de 20 senaste Säsongerna har IBU-cupen för män vunnits totalt 15 gånger av en rysk eller tysk idrottare. I Damers IBU Cup har antalet dominans varit allt större. Av 20 titlar har totalt 17 vunnits av en rysk eller tysk skidskytt.

Herrar

SäsongIIIIII
2002-03Hanspeter Foidl 🇦🇹Friedrich Pinter 🇦🇹Jon Per Nygård 🇳🇴
2003-04Alexander Os 🇳🇴Gael Poiree 🇫🇷Carsten Pump 🇩🇪
2004-05Carsten Pump 🇩🇪Jörn Wollschläger 🇩🇪Pavel Rostovtsev
2005-06Dmitri IarochenkoLois Habert 🇫🇷Sergio Bonaldi 🇮🇹
2006-07Norbert Schiller 🇩🇪Jörn Wollschläger 🇩🇪Alexandre Aubert 🇫🇷
2007-08Vincent Porret 🇫🇷Toni Lang 🇩🇪Arnaud Langel 🇫🇷
2008–09Christoph Knie 🇩🇪Hans Martin Gjedrem 🇳🇴Carsten Pump 🇩🇪
2009–10Daniel Graf 🇩🇪Toni Lang 🇩🇪Christoph Knie 🇩🇪
2010–11Viktor VasilievFlorian Graf 🇩🇪Martin Eng 🇳🇴
2011–12Benedikt Doll 🇩🇪Michael BurtasovErik Lesser 🇩🇪
2012–13Viktor VasilievDaniel Böhm 🇩🇪Benedikt Doll 🇩🇪
2013–14Alexey SlepovTimofey LapshinBenedikt Doll 🇩🇪
2014–15Florian Graf 🇩🇪Antonin Guigonnat 🇫🇷Johannes Kühn 🇩🇪
2015–16Matvey EliseevFlorian Graf 🇩🇪Petr Pashchenko
2016–17Alexey VolkovAlexandr LoginovAntonin Guigonnat 🇫🇷
2017–18Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴Fredrik Gjesbakk 🇳🇴Petr Pashchenko
2018–19Anton BabikovLucas Fratzscher 🇩🇪Aristide Bègue 🇫🇷
2019–20Lucas Fratzscher 🇩🇪Endre Strømsheim 🇳🇴Kirill Streltsov
2020–21Filip Fjeld Andersen 🇳🇴Philipp Nawrath 🇩🇪Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴
2021-22Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴Håvard Gutubø Bogetveit 🇳🇴Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴


Tysklands Benedikt Doll vann IBU-cupens totaltävling i Säsong 2011-12. 2017 vann Doll ett VM-guld i sprinttävlingen i Hochfilzen, Österrike.
Tysklands Benedikt Doll vann IBU-cupens totaltävling i Säsong 2011-12. 2017 vann Doll ett VM-guld i sprinttävlingen i Hochfilzen, Österrike. (Photo: Steffen Prößdorf, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons)


Damer

SäsongIIIIII
2002-03Ann Helen Grande 🇳🇴Teja Gregorin 🇸🇮Leda Abati 🇮🇹
2003-04Irina MalginaKatharina Echter 🇩🇪Ute Niziak 🇩🇪
2004-05Irina MalginaOlga AnisimovaJoulia Makarova
2005-06Olga AnisimovaRomy Beer 🇩🇪Anna Boulygina
2006-07Ute Niziak 🇩🇪Sabrina Buchholz 🇩🇪Jenny Adler 🇩🇪
2007-08Juliane Döll 🇩🇪Tina Bachmann 🇩🇪Anne Preussler 🇩🇪
2008–09Natalya SokolovaJuliane Döll 🇩🇪Romy Beer 🇩🇪
2009–10Sabrina Buchholz 🇩🇪Natalya SokolovaCarolin Hennecke 🇩🇪
2010–11Franziska Hildebrand 🇩🇪Nadine Horchler 🇩🇪Ekaterina Shumilova
2011–12Maren Hammerschmidt 🇩🇪Marina KorovinaJuliane Döll 🇩🇪
2012–13Anastasia ZagoruikoEvi Sachenbacher-Stehle 🇩🇪Jori Moerkve 🇳🇴
2013–14Anastasia ZagoruikoValentina NazarovaNadine Horchler 🇩🇪
2014–15Anna NikulinaKarolin Horchler 🇩🇪Olga Yakushova
2015–16Nadine Horchler 🇩🇪Svetlana SleptsovaGalina Nechkasova
2016–17Daria VirolaynenAnna NikulinaKarolin Horchler 🇩🇪
2017–18Karolin Horchler 🇩🇪Chloé Chevalier 🇫🇷Nadine Horchler 🇩🇪
2018–19Victoria SlivkoNadine Horchler 🇩🇪Ingela Andersson 🇸🇪
2019–20Elisabeth Högberg 🇸🇪Ekaterina GlazyrinaAnastasiia Porshneva
2020–21Vanessa Voigt 🇩🇪Karoline Erdal 🇳🇴Emilie Kalkenberg 🇳🇴
2021-22Lou Jeanmonnot 🇫🇷Raghild Femsteinevik 🇳🇴Elisabeth Högberg 🇸🇪

Sources: Biathlonresults.com & Wikipedia

Svenska Elisabeth Högberg vann IBU-cupen för damer säsongen 2019-2020.
Svenska Elisabeth Högberg vann IBU-cupen för damer säsongen 2019-2020. (Photo: Picture taken by Marcus Cyron, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons)




Tidigare IBU Cup-säsonger


IBU Cup 2021-2022


Overall final Ställning


Herrar 23/23

#IdrottarePoäng
1.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴829
2.Håvard Gutubø Bogetveit 🇳🇴647
3.Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴639
4.Lucas Fratzscher 🇩🇪605
5.Justus Strelow 🇩🇪565
6.Emilien Claude 🇫🇷549
7.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴548
8.Philipp Horn 🇩🇪484
9.Vasilii Tomshin467
10.Johannes Dale 🇳🇴402

Damer 23/23

#IdrottarePoäng
1.Lou Jeanmonnot 🇫🇷668
2.Raghild Femsteinevik 🇳🇴643
3.Elisabeth Högberg 🇸🇪590
4.Marthe Krakstad Johansen 🇳🇴562
5.Camille Bened 🇫🇷555
6.Evgeniya Burtasova548
7.Sophie Chauveau 🇫🇷519
8.Caroline Colombo 🇫🇷513
9.Karoline Erdal 🇳🇴493
10.Jenny Enodd 🇳🇴481



Resultat


Avoimet Euroopan mestaruuskilpailut Arber 30.1.2022


Mixedstafett

#LagTid
1.Norge1.17.44,9 (2+11)
2.Tyskland+18,6 (2+13)
3.Schweiz+4.53,7 (5+18)
4.Frankrike+5.04,5 (3+18)
5.Venäjä+5.06,4 (5+21)
6.Österrike+5.26,7 (2+17)
7.Valko-Venäjä+5.42,2 (7+18)
8.Ukraina+6.09,1 (7+16)
11.Finland (Ranta, Mustonen, Laari, Kuuttinen)+7.29,7 (4+13)

Singel Mixstafett

#LagTid
1.Venäjä39.10,5 (1+7)
2.Frankrike+1.01,4 (4+10)
3.Tyskland+1.34,1 (3+14)
4.Italien+1.48,8 (3+12)
5.Norge+2.10,9 (7+17)
6.Sverige+2.31,9 (3+14)
7.Ukraina+3.53,6 (8+14)
8.Valko-Venäjä+4.33,0 (3+13)
16.Finland (Karvinen, Kuuttinen)LAPPED


Avoimet Euroopan mestaruuskilpailut Arber 29.1.2022


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴34.02,1 (3)
2.Petr Pashchenko+38,1 (5)
3.Lucas Fratzscher 🇩🇪+53,0 (6)
4.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+1.04,7 (6)
5.Johannes Dale 🇳🇴+1.14,5 (6)
6.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴+1.17,9 (5)
7.Nikita Porshnev+1.35,6 (5)
8.Justus Strelow 🇩🇪+1.36,1 (5)
9.Emilien Claude 🇫🇷+1.36,5 (5)
10.Dmitrii Shamaev 🇷🇴+2.05,9 (1)
17.Jaakko Ranta 🇫🇮+3.18,5 (6)

Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Alina Stremous 🇲🇩30.39,1 (4)
2.Janina Hettich 🇩🇪+17,7 (5)
3.Jenny Enodd 🇳🇴+26,8 (4)
4.Aita Gasparin 🇨🇭+48,3 (3)
5.Larisa Kuklina+1.32,6 (5)
6.Juni Arnekleiv 🇳🇴+1.46,1 (5)
7.Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴+2.03,4 (8)
8.Natalia Tomaszewska 🇵🇱+2.11,8 (2)
9.Maren Bakken 🇳🇴+2.25,7 (4)
10.Beatrice Trabucchi 🇮🇹+2.37,5 (6)


Avoimet Euroopan mestaruuskilpailut Arber 28.1.2022


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴21.52,7 (0)
2.Franziska Hildebrand 🇩🇪+3,7 (0)
3.Janina Hettich 🇩🇪+25,9 (1)
4.Alina Stremous 🇲🇩+33,5 (1)
5.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+37,2 (0)
6.Irina Kruchynkina 🇧🇾+39,4 (1)
7.Yuliia Zhuravok 🇺🇦+39,8 (0)
8.Natalia Gerbulova+40,1 (1)
9.Beatrice Trabucchi 🇮🇹+44,1 (0)
10.Karoline Erdal 🇳🇴+47,2 (1)
72.Heidi Kuuttinen 🇫🇮+3.31,9 (3)
83.Sofia Joronen 🇫🇮+3.53,7 (0)
90.Sanna Laari 🇫🇮+4,27,0 (5)

Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴26.39,4 (0)
2.Nikita Porshnev+20,6 (0)
3.Lucas Fratzscher 🇩🇪+22,9 (1)
4.Petr Pashchenko+23,4 (1)
5.Justus Strelow 🇩🇪+43,6 (1)
6.Emilien Claude 🇫🇷+45,0 (0)
7.Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴+45,6 (2)
8.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴+47,4 (2)
9.Johannes Dale 🇳🇴+48,0 (2)
10.Simon Hallström 🇸🇪+53,8 (0)
15.Jaakko Ranta 🇫🇮+1.17,0 (0)
67.Joni Mustonen 🇫🇮+3.19,4 (6)
73.Otto-Eemil Karvinen 🇫🇮+3.40,3 (2)
99.Juho Hökkä 🇫🇮+5.23,1 (5)


Avoimet Euroopan mestaruuskilpailut Arber 26.1.2022


Damernas normaalimatka 15 km

#IdrottareTid
1.Evgeniya Burtasova44.22,9 (0)
2.Alina Stremous 🇲🇩+12,1 (1)
3.Natalia Gerbulova+16,4 (0)
4.Victoria Slivko+21,7 (1)
5.Elisa Gasparin 🇨🇭+31,1 (1)
6.Janina Hettich 🇩🇪+1.06,5 (2)
7.Anastasiya Merkushyna 🇺🇦+1.07,6 (1)
8.Sophia Schneider 🇩🇪+1.17,9 (1)
9.Beatrice Trabucchi 🇮🇹+1.26,8 (0)
10.Anastasiia Egorova+1.32,6 (1)
33.Venla Lehtonen 🇫🇮+4.00,0 (1)
53.Sanna Laari 🇫🇮+5.52,3 (3)
65.Heidi Kuuttinen 🇫🇮+6.51,3 (3)
81.Sofia Joronen 🇫🇮+8.55,0 (2)

Herrarnas normaalimatka 20 km

#IdrottareTid
1.Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴51.32,1 (0)
2.Anton Babikov+11,6 (0)
3.Matthias Dorfer 🇩🇪+1.08,9 (0)
4.Oscar Lombardot 🇫🇷+1.36,8 (0)
5.Philipp Horn 🇩🇪+2.02,3 (3)
6.Taras Lesiuk 🇺🇦+2.10,0 (1)
7.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+2.18,2 (3)
8.Patrick Braunhofer 🇮🇹+2.39,4 (2)
9.Nikita Porshnev+2.41,5 (2)
10.Ilya Auseyenka 🇧🇾+2.57,5 (0)
23.Joni Mustonen 🇫🇮+4.20,5 (3)
24.Jaakko Ranta 🇫🇮+4.21,3 (2)
61.Otto-Eemil Karvinen 🇫🇮+7.24,4 (2)


IBU Cup Brezno-Osrblie 14-15.1.2022


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Evgeniya Burtasova28.44,4 (2)
2.Sara Andersson 🇸🇪+1.02,2 (4)
3.Jenny Enodd 🇳🇴+1.07,7 (4)
4.Marthe Krakstad Johansen 🇳🇴+1.10,8 (3)
5.Caroline Colombo 🇫🇷+1.27,2 (6)
6.Camille Bened 🇫🇷+1.29,1 (7)
7.Victoria Slivko+1.31,6 (5)
8.Tamara Steiner 🇦🇹+1.34,2 (2)
9.Aasne Skrede 🇳🇴+1.44,7 (3)
10.Sophie Chauveau 🇫🇷+1.45,7 (3)
DNSSanna Laari 🇫🇮 
Herrarnas jaktstart peruttiin.



Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Camille Bened 🇫🇷19.51,1 (0)
2.Evgeniya Burtasova+13,4 (0)
3.Natalia Gerbulova+18,2 (0)
4.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+25,9 (0)
5.Amanda Lightfoot 🇬🇧+30,8 (0)
6.Jenny Enodd 🇳🇴+31,5 (0)
7.Joanne Reid 🇺🇸+32,7 (1)
8.Victoria Slivko+34,0 (1)
9.Caroline Colombo 🇫🇷+40,1 (2)
10.Anastasiia Egorova+43,2 (0)
45.Sanna Laari 🇫🇮+2.17,7 (1)
66.Heidi Kuuttinen 🇫🇮+3.11,1 (2)
71.Sofia Joronen 🇫🇮+3.35,6 (2)
74.Nenna Lukkarinen 🇫🇮+3.41,3 (3)

Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Emilien Claude 🇫🇷24.35,8 (1)
2.Sindre Pettersen 🇳🇴+15,0 (3)
3.Petr Pashchenko+17,5 (1)
4.Denys Nasyko 🇺🇦+17,7 (2)
5.Vasilii Tomshin+23,2 (2)
6.Milan Zemlicka 🇨🇿+23,7 (0)
7.Dmitrii Ivanov+30,5 (1)
8.Patrick Braunhofer 🇮🇹+33,7 (1)
9.Justus Strelow 🇩🇪+46,1 (2)
10.Mikhail Pervushin+47,8 (2)
38.Otto Invenius 🇫🇮+2.15,6 (6)
40.Joni Mustonen 🇫🇮+2.18,3 (5)
51.Patrik Kuuttinen 🇫🇮+2.48,6 (4)
61.Juho Hökkä 🇫🇮+3.16,8 (3)


IBU Cup Brezno-Osrblie 12.1.2022


Herrarnas lyhyt normaalimatka 15 km

#IdrottareTid
1.Vetle Paulsen 🇳🇴36.35,0 (2)
2.Martin Femsteinevik 🇳🇴+5,9 (0)
3.Justus Strelow 🇩🇪+13,4 (2)
4.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+14,0 (3)
5.Tomas Krupcik 🇨🇿+18,4 (0)
6.Vasilii Tomshin+20,1 (2)
7.Oscar Lombardot 🇫🇷+20,4 (0)
8.Daniele Cappellari 🇮🇹+27,6 (1)
9.Milan Zemlicka 🇨🇿+29,8 (1)
10.Sindre Pettersen 🇳🇴+33,8 (3)
21.Joni Mustonen 🇫🇮+1.31,3 (3)
34.Otto Invenius 🇫🇮+2.32,8 (4)
54.Patrik Kuuttinen 🇫🇮+3.35,4 (3)
78.Juho Hökkä 🇫🇮+6.36,4 (6)

Damernas lyhyt normaalimatka 12,5 km

#IdrottareTid
1.Janina Hettich 🇩🇪35.26,6 (0)
2.Evgeniya Burtasova+41,8 (1)
3.Marthe Krakstad Johansen 🇳🇴+54,7 (0)
4.Kristina Oberthaler 🇦🇹+1.07,6 (0)
5.Sara Andersson 🇸🇪+1.09,0 (2)
6.Mareike Braun 🇩🇪+1.15,6 (0)
7.Lea Meier 🇨🇭+1.40,1 (1)
8.Sophia Schneider 🇩🇪+1.45,7 (1)
9.Gabriele Lescinkaite 🇱🇹+1.47,2 (1)
10.Oceane Michelon 🇫🇷+1.50,9 (2)
39.Heidi Kuuttinen 🇫🇮+4.13,7 (2)
56.Nenna Lukkarinen 🇫🇮+5.11,9 (2)
61.Sofia Joronen 🇫🇮+5.27,2 (2)
65.Sanna Laari 🇫🇮+5.55,5 (4)


IBU Cup Brezno-Osrblie 9.1.2022


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Sindre Fjellheim Jorde 🇳🇴23.54,5
2.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+6,2
3.Johannes Dale 🇳🇴+8,2
4.Vasilii Tomshin+12,8
5.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴+18,2
6.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+26,0
7.Philipp Horn 🇩🇪+27,0
8.Emilien Claude 🇫🇷+28,6
9.Vladislav Kireyev 🇰🇿+29,2
10.Daniele Cappellari 🇮🇹+32,6
28.Otto Invenius 🇫🇮+1.14,6
48.Joni Mustonen 🇫🇮+1.57,5
65.Patrik Kuuttinen 🇫🇮+2.27,5
100.Juho Hökkä 🇫🇮+4.50,6

Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Larisa Kuklina20.24,1
2.Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴+2,4
3.Victoria Slivko+12,3
4.Sophie Chauveau 🇫🇷+17,6
5.Camille Bened 🇫🇷+36,9
6.Jenny Enodd 🇳🇴+38,0
7.Elisabeth Högberg 🇸🇪+40,7
8.Kristina Oberthaler 🇦🇹+43,8
9.Anna Gandler 🇦🇹+44,4
10.Michela Carrara 🇮🇹+44,7
61.Sanna Laari 🇫🇮+2.22,7
77.Nenna Lukkarinen 🇫🇮+3.10,9
84.Sofia Joronen 🇫🇮+3.26,2

IBU Cup Brezno-Osrblie 8.1.2022


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴23.16,3 (0)
2.Nikita Porshnev+21,0 (0)
3.Ilnaz Mukhamedzianov+26,9 (0)
4.David Zobel 🇩🇪+28,9 (1)
5.Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴+30,2 (0)
6.Vasilii Tomshin+30,3 (1)
7.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴+32,7 (2)
8.Emilien Claude 🇫🇷+35,8 (1)
9.Justus Strelow 🇩🇪+45,3 (1)
10.Daniele Cappellari 🇮🇹+48,2 (0)
32.Joni Mustonen 🇫🇮+1.28,1 (3)
41.Otto Invenius 🇫🇮+1.49,6 (3)
45.Patrik Kuuttinen 🇫🇮+1.55,9 (1)
93.Juho Hökkä 🇫🇮+3.51,0 (2)

Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴19.30,2 (0)
2.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+49,2 (0)
3.Juni Arnekleiv 🇳🇴+55,2 (0)
4.Elisabeth Högberg 🇸🇪+57,0 (0)
5.Camille Bened 🇫🇷+57,2 (0)
6.Victoria Slivko+57,8 (0)
7.Marion Wiesensarter 🇩🇪+1.02,7 (0)
8.Lisa Maria Spark 🇩🇪+1.09,0 (1)
9.Aliona Ivanova 🇲🇩+1.12,9 (0)
10.Tamara Steiner 🇦🇹+1.19,8 (0)
60.Heidi Kuuttinen 🇫🇮+2.51,7 (1)
72.Sanna Laari 🇫🇮+2.58,2 (2)
86.Sofia Joronen 🇫🇮+3.41,0 (1)
DNFNenna Lukkarinen 🇫🇮 


IBU Cup Obertilliach 19.12.2021


Mixedstafett

#LagTid
1.Venäjä1.05.58,5 (0+6)
2.Norge+54,8 (0+8)
3.Italien+1.26,5 (0+9)
4.Schweiz+1.48,1 (0+9)
5.Ukraina+2.00,5 (2+14)
6.Valko-Venäjä+2.14,8 (1+11)
20.FinlandLAPPED

Singel Mixstafett

#LagTid
1.Venäjä39.39,2 (0+9)
2.Sverige+25,7 (0+5)
3.Italien+45,2 (0+5)
4.Frankrike+58,4 (1+10)
5.Österrike+1.14,1 (2+9)
6.Tyskland+1.18,1 (2+7)
13.Finland+2.30,7 (0+10)



IBU Cup Obertilliach 18.12.2021


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Anastasia Shevchenko21.39,3 (0)
2.Paula Botet 🇫🇷+0,3 (0)
3.Karoline Knotten 🇳🇴+6,1 (0)
4.Evgeniya Burtasova+8,2 (0)
5.Camille Bened 🇫🇷+17,3 (0)
6.Franziska Hildebrand 🇩🇪+17,7 (1)
7.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+19,4 (0)
8.Anastasiia Goreeva+30,3 (1)
9.Elisabeth Högberg 🇸🇪+31,3 (0)
10.Ekaterina Bekh 🇺🇦+49,5 (1)
65.Noora Kaisa Keränen 🇫🇮+2.48,7 (2)
83.Sonja Leinamo 🇫🇮+3.55,6 (5)
85.Nenna Lukkarinen 🇫🇮+4.00,1 (1)
88.Emilia Irvankoski 🇫🇮+4.08,9 (3)

Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴23.37,0 (1)
2.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+17,2 (2)
3.Maxim Tsvetkov+17,3 (1)
4.Emilien Claude 🇫🇷+18,4 (0)
5.Harald Lemmerer 🇦🇹+20,9 (0)
6.Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴+28,3 (1)
7.Dominik Windisch 🇮🇹+30,3 (2)
8.Anton Babikov+31,3 (0)
9.Didier Bionaz 🇮🇹+33,8 (0)
10.Joscha Burkhalter 🇨🇭+36,6 (0)
34.Arttu Heikkinen 🇫🇮+1.45,7 (1)
43.Jonni Mukkala 🇫🇮+1.57,5 (1)
53.Patrik Kuutinen 🇫🇮+2.15,0 (1)
99.Otto Ruusunen 🇫🇮+4.28,4 (3)


IBU Cup Obertilliach 16.12.2021


Damernas normaalimatka 15 km

#IdrottareTid
1.Elisabeth Högberg 🇸🇪43.44,4 (0)
2.Franziska Hildebrand 🇩🇪+5,7 (1)
3.Marthe Krakstad Johansen 🇳🇴+35,7 (0)
4.Valentina Semerenko 🇺🇦+44,1 (1)
5.Evgeniya Burtasova+1.03,0 (1)
6.Anastasiia Goreeva+1.29,4 (2)
7.Marion Wiesensarter 🇩🇪+1.33,3 (1)
8.Karoline Knotten 🇳🇴+1.40,1 (2)
9.Anastasia Shevchenko+1.54,7 (1)
10.Chrtistina Rieder 🇦🇹+2.17,3 (0)
26.Noora Kaisa Keränen 🇫🇮+4.06,6 (2)
69.Nenna Lukkarinen 🇫🇮+8.01,5 (1)
82.Sonja Leinamo 🇫🇮+9.42,8 (6)
91.Emilia Irvankoski 🇫🇮+12.32,2 (6)

Herrarnas normaalimatka 20 km

#IdrottareTid
1.David Zobel 🇩🇪50.36,9 (1)
2.Dominik Windisch 🇮🇹+9,1 (2)
3.Maxim Tsvetkov+23,3 (2)
4.Anton Babikov+45,8 (2)
5.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+48,2 (3)
6.Lucas Fratzscher 🇩🇪+48,7 (2)
7.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+1.09,1 (2)
8.Justus Strelow 🇩🇪+1.10,9 (2)
9.Nikita Porshnev+1.20,2 (2)
10.Ilnaz Mukhamedzianov+1.34,0 (3)
43.Arttu Heikkinen 🇫🇮+4.40,7 (2)
68.Patrik Kuuttinen 🇫🇮+7.29,4 (2)
81.Jonni Mukkala 🇫🇮+8.56,3 (4)
93.Otto Ruusunen 🇫🇮+9.58,7 (4)


IBU Cup Sjusjøen 4.12.2021


Herrarnas yhteislähtö 15 km

#IdrottareTid
1.Anton Babikov41.33,6 (1)
2.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+23,8 (2)
3.Remi Broutier 🇫🇷+46,5 (2)
4.Lucas Fratzscher 🇩🇪+1.07,4 (2)
5.Endre Strømsheim 🇳🇴+1.17,4 (6)
6.David Zobel 🇩🇪+1.21,0 (5)
7.Raman Yaliotnau 🇧🇾+1.24,8 (4)
8.Ivan Tulatsin 🇧🇾+1.27,7 (2)
9.Vitaliy Trush 🇺🇦+1.28,3 (1)
10.Daniele Cappellari 🇮🇹+1.32,7 (2)
25.Jaakko Ranta 🇫🇮+2.22,8 (4)
41.Joni Mustonen 🇫🇮+3.25,9 (6)

Damernas yhteislähtö 12,5 km

#IdrottareTid
1.Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴40.21,2 (1)
2.Anastasia Shevchenko+10,6 (1)
3.Paula Botet 🇫🇷+22,4 (1)
4.Ekaterina Noskova+28,0 (3)
5.Maren Hammerschmidt 🇩🇪+38,3 (2)
6.Karoline Erdal 🇳🇴+53,3 (1)
7.Marion Wiesensarter 🇩🇪+53,8 (2)
8.Franziska Hildebrand 🇩🇪+56,4 (3)
9.Tereza Vobornikova 🇨🇿+1.19,4 (3)
10.Elisabeth Högberg 🇸🇪+1.19,6 (3)
48.Noora Kaisa Keränen 🇫🇮+5.17,3 (4)
50.Heidi Kuuttinen 🇫🇮+5.38,4 (6)


IBU Cup Sjusjøen 3.12.2021


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Anton Babikov24.32,8 (0)
2.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+0,9 (1)
3.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴+9,8 (1)
4.David Zobel 🇩🇪+14,2 (1)
5.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+35,8 (1)
6.Martin Jäger 🇨🇭+50,4 (1)
7.Lucas Fratzscher 🇩🇪+58,2 (2)
8.Ilnaz Mukhamedzianov+59,4 (3)
9.Ambroise Meunier 🇫🇷+59,5 (0)
10.Remi Broutier 🇫🇷+1.00,2 (1)
16.Joni Mustonen 🇫🇮+1.08,0 (2)
19.Jaakko Ranta 🇫🇮+1.10,5 (0)
76.Patrik Kuuttinen 🇫🇮+3.36,9 (3)
86.Otto-Eemil Karvinen 🇫🇮+4.13,2 (2)

Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Anastasia Shevchenko21.30,2 (0)
2.Karoline Erdal 🇳🇴+1,2 (0)
3.Paula Botet 🇫🇷+4,3 (0)
4.Sara Andersson 🇸🇪+33,7 (0)
5.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+38,2 (0)
6.Ekaterina Noskova+44,3 (1)
7.Franziska Hildebrand 🇩🇪+44,4 (1)
8.Irene Lardschneider 🇮🇹+47,1 (0)
9.Katharina Innerhofer 🇦🇹+58,9 (2)
10.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+1.02,2 (1)
18.Venla Lehtonen 🇫🇮+1.21,5 (0)
43.Noora Kaisa Keränen 🇫🇮+2.14,6 (1)
72.Sanna Laari 🇫🇮+4.18,5 (3)
82.Heidi Kuuttinen 🇫🇮+5.31,1 (6)


IBU Cup Sjusjøen 1.-4.12.2021


Herrarnas supersprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴20.01,7 (2)
2.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+2,2 (1)
3.Justus Strelow 🇩🇪+16,5 (1)
4.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴+17,7 (3)
5.David Zobel 🇩🇪+21,5 (2)
6.Endre Strømsheim 🇳🇴+22,1 (5)
7.Lucas Fratzscher 🇩🇪+22,6 (4)
8.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+25,3 (3)
9.Vaclav Cervenka 🇺🇸+25,4 (1)
10.Martin Jäger 🇨🇭+30,6 (4)
15.Jaakko Ranta 🇫🇮+51,0 (3)

Damernas supersprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Linda Zingerle 🇮🇹23.23,4 (2)
2.Iryna Petrenko 🇺🇦+0,8 (1)
3.Anastasia Shevchenko+1,4 (2)
4.Irene Cadurisch 🇨🇭+9,2 (5)
5.Natalia Gerbulova+9,9 (1)
6.Maren Hammerschmidt 🇩🇪+10,4 (4)
7.Karoline Erdal 🇳🇴+10,5 (4)
8.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+31,1 (3)
9.Emma Nilsson 🇸🇪+31,3 (3)
10.Tereza Vobornikova 🇨🇿+33,4 (3)


IBU Cup Idre 28.11.2021


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Franziska Hildebrand 🇩🇪30.12,7 (2)
2.Evgeniya Burtasova+11,6 (0)
3.Paula Botet 🇫🇷+52,5 (2)
4.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+ +56,4 (0)
5.Hannah Auchentaller 🇮🇹+59,3 (0)
6.Elisabeth Högberg 🇸🇪+1.10,2 (0)
7.Tereza Vobornikova 🇨🇿+1.11,3 (0)
8.Karoline Erdal 🇳🇴+1.21,2 (0)
9.Anastasiia Goreeva+1.22,2 (0)
10.Maren Hammerschmidt 🇩🇪+1.22,2 (0)
29.Venla Lehtonen 🇫🇮+3.15,5 (4)
39.Noora Kaisa Keränen 🇫🇮+3.51,1 (3)

Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Vasilii Tomshin31.35,4 (0)
2.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+1.01,7 (4)
3.Alexander Povarnitsyn+1.07,7 (1)
4.Johannes Kühn 🇩🇪+1.12,6 (4)
5.David Zobel 🇩🇪+1.16,7 (4)
6.Lucas Fratzscher 🇩🇪+1.20,8 (5)
7.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+1.22,0 (3)
8.Adam Runnals 🇨🇦+1.22,2 (3)
9.Eric Perrot 🇫🇷+1.31,8 (1)
10.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴+1.56,8 (5)
30.Jaakko Ranta 🇫🇮+3.36,5 (3)
46.Joni Mustonen 🇫🇮+5.32,5 (8)
52.Patrik Kuuttinen 🇫🇮+6.17,2 (6)



IBU Cup Idre 27.11.2021


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Franziska Hildebrand 🇩🇪20.45,0 (0)
2.Caroline Colombo 🇫🇷+17,8 (1)
3.Irene Cadurisch 🇨🇭+35,3 (1)
3.Darya Blashko 🇺🇦+35,3 (0)
5.Evgeniya Burtasova+37,8 (1)
6.Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴+38,5 (2)
7.Ukaleq Astri Slettemark (GRL)+43,3 (0)
8.Elisabeth Högberg 🇸🇪+43,6 (1)
9.Olga Abramova 🇺🇦+44,0 (0)
10.Tereza Vobornikova 🇨🇿+45,0 (0)
26.Noora Kaisa Keränen 🇫🇮+1.31,1 (0)
30.Venla Lehtonen 🇫🇮+1.36,6 (2)
63.Heidi Kuuttinen 🇫🇮+2.40,6 (1)
DNSSanna Laari 🇫🇮 

Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴24.16,9 (0)
2.Lucas Fratzscher 🇩🇪+4,6 (0)
3.Vasilii Tomshin+15,7 (0)
4.Johannes Kühn 🇩🇪+36,4 (2)
5.David Zobel 🇩🇪+36,6 (1)
6.Ilnaz Mukhamedzianov+38,4 (1)
7.Viktor Brandt 🇸🇪+50,9 (1)
8.Alex Cisar 🇸🇮+53,0 (0)
9.Alexander Povarnitsyn+53,3 (1)
10.Adam Runnals 🇨🇦+56,1 (1)
35.Jaakko Ranta 🇫🇮+2.01,5 (2)
38.Patrik Kuuttinen 🇫🇮+2.06,2 (0)
40.Joni Mustonen 🇫🇮+2.10,4 (4)
86.Otto-Eemil Karvinen 🇫🇮+3.33,4 (2)



IBU Cup Idre 25.11.2021


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Lucas Fratzscher 🇩🇪24.10,6 (1)
2.Sverre Dahlen Aspenes 🇳🇴+0,3 (1)
3.Johannes Kühn 🇩🇪+1,6 (1)
4.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴+24,7 (3)
5.Vasilii Tomshin+29,3 (2)
6.Emilien Claude 🇫🇷+29,7 (2)
7.Eric Perrot 🇫🇷+30,6 (1)
8.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+31,2 (2)
9.Alexander Povarnitsyn+34,0 (1)
10.Timofei Lapshin 🇰🇷+36,7 (2)
28.Jaakko Ranta 🇫🇮+1.24,3 (1)
73.Otto-Eemil Karvinen 🇫🇮+2.54,7 (2)
79.Patrik Kuuttinen 🇫🇮+3.12,8 (3)
104.Joni Mustonen 🇫🇮+4.33,3 (9)

Katso myös: Resultat

Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Marion Wiesensarter 🇩🇪21.02,3 (1)
2.Caroline Colombo 🇫🇷+0,5 (2)
3.Darya Blashko 🇺🇦+3,1 (1)
4.Anastasia Shevchenko+3,7 (1)
5.Elisabeth Högberg 🇸🇪+10,0 (1)
6.Maren Hammerschmidt 🇩🇪+10,3 (2)
7.Paula Botet 🇫🇷+12,4 (2)
8.Karoline Erdal 🇳🇴+13,8 (2)
9.Evgeniya Burtasova+18,3 (1)
10.Megan Bankes 🇨🇦+29,2 (1)
59.Noora Kaisa Keränen 🇫🇮+2.11,6 (2)
71.Heidi Kuuttinen 🇫🇮+2.36,9 (2)
86.Venla Lehtonen 🇫🇮+3.16,1 (5)
87.Sanna Laari 🇫🇮+3.16,2 (4)

Katso myös: Resultat



IBU Cup 2020-2021


Overall final Ställning


Damer 15/15

#IdrottarePoäng
1.Vanessa Voigt 🇩🇪467
2.Karoline Erdal 🇳🇴356
3.Emilie Aagheim Kalkenberg 🇳🇴353
4.Aasne Skrede 🇳🇴351
5.Anastasia Shevchenko342
6.Lou Jeanmonnot 🇫🇷340
7.Anastasiia Goreeva334
8.Valeriia Vasnetcova327
9.Juliane Frühwirt 🇩🇪322
10.Anastasiia Egorova319

Herrar 15/15

#IdrottarePoäng
1.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴534
2.Philipp Nawrath 🇩🇪528
3.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴520
4.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴502
5.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴443
6.Justus Strelow 🇩🇪437
7.Endre Strömsheim 🇳🇴404
8.Erlend Bjöntegård 🇳🇴339
9.Daniele Cappellari 🇮🇹339
10.Nikita Porshnev327




Resultat


IBU Cup Obertilliach 13.-14.3.2021


Mixedstafett

#LagTid
1.Tyskland1:17.02,2 (1+5)
2.Norge+11,0 (1+13)
3.Tjeckien+19,9 (0+6)
4.Frankrike+32,7 (1+6)
5.Venäjä+33,3 (2+15)
6.Sverige+1.30,6 (1+10)
10.Finland (Laari, H. Kuuttinen, O. Invenius, Mustonen)+4.06,5 (2+12)

Singel Mixstafett

#LagTid
1.Norge42.10,9 (0+11)
2.Venäjä+20,0 (0+6)
3.Frankrike+41,4 (0+8)
4.Italien+1.05,3 (0+10)
5.Sverige+1.21,8 (2+7)
6.Tyskland+1.29,3 (0+8)
10.Finland (Lehtonen,Laitinen)+3.11,0 (2+16)



Damernas pikakisa 7,5 km

#IdrottareTid
1.Anastasiia Goreeva20.52,7 (0)
2.Anastasiia Egorova+1,1 (0)
3.Caroline Colombo 🇫🇷+20,2 (0)
4.Natalia Gerbulova+35,0 (0)
5.Anastasia Shevchenko+35,6 (1)
6.Marion Deigentesch 🇩🇪+51,9 (0)
7.Karoline Erdal 🇳🇴+53,7 (1)
8.Irina Kruchinkina 🇧🇾+1.02,0 (2)
9.Alina Kudisova+1.05,4 (1)
10.Lena Repinc 🇸🇮+1.05,8 (1)
51.Venla Lehtonen 🇫🇮+2.32,5 (2)
55.Sanna Laari 🇫🇮+2.39,5 (2)
58.Heidi Kuuttinen 🇫🇮+2.43,7 (1)
97.Noora Kaisa Keränen 🇫🇮+4.28,4 (4)

Herrarnas pikakisa 10 km

#IdrottareTid
1.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴22.25,0 (1)
2.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+4,0 (0)
3.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+6,0 (0)
4.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴+6,1 (1)
5.Taras Lesiuk 🇺🇦+36,3 (0)
6.Anton Babikov+36,9 (1)
7.Daniele Cappellari 🇮🇹+37,9 (0)
8.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+40,1 (2)
9.Milan Zemlicka 🇨🇿+41,0 (0)
10.Lucas Fratzscher 🇩🇪+43,2 (1)
27.Heikki Laitinen 🇫🇮+1.19,8 (1)
28.Otto Invenius 🇫🇮+1.20,3 (1)
81.Patrik Kuutinen 🇫🇮+2.47,6 (2)
95.Joni Mustonen 🇫🇮+3.19,0 (6)



IBU Cup Obertilliach 12.3.2021


Damernas pikakisa 10 km

#IdrottareTid
1.Emilie Ågheim Kalkenberg 🇳🇴20.12,6 (0)
1.Anastasiia Egorova20.12,6 (0)
3.Rebecca Passler 🇮🇹+15,6 (0)
4.Juni Arnekleiv 🇳🇴+21,0 (0)
5.Elisabeth Högberg 🇸🇪+21,7 (1)
6.Elizaveta Kaplina+24,6 (0)
7.Aasne Skrede 🇳🇴+25,0 (1)
8.Ekaterina Noskova+30,3 (2)
9.Anastasia Shevchenko+34,3 (1)
10.Ella Halvarsson 🇸🇪+36,6 (0)
43.Heidi Kuuttinen 🇫🇮+1.39,3 (0)
54.Venla Lehtonen 🇫🇮+1.52,2 (1)
77.Sanna Laari 🇫🇮+2.34,6 (2)
-Noora Kaisa Keränen 🇫🇮DNS

Herrarnas pikakisa 10 km

#IdrottareTid
1.Philipp Nawrath 🇩🇪23.19,9 (0)
2.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+27,2 (1)
3.Hugo Rivail 🇫🇷+33,3 (0)
4.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+35,6 (1)
4.David Schmuck 🇩🇪+35,6 (1)
6.Filip Fjeld Andersen 🇳🇴+39,6 (1)
6.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴+39,6 (1)
8.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+44,1 (1)
9.Saverio Zini 🇮🇹+48,2 (0)
10.Semen Suchilov+48,4 (1)
27.Otto Invenius 🇫🇮+1.47,9 (1)
42.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.12,0 (2)
63.Patrik Kuuttinen 🇫🇮+3.00,8 (2)
96.Joni Mustonen 🇫🇮+4.11,5 (5)



IBU Cup Obertilliach 10.3.2021


Damernas lyhyt normaalimatka 12,5 km

#IdrottareTid
1.Vanessa Voigt 🇩🇪36.21,8 (0)
2.Anastasiia Goreeva+12,1 (3)
3.Sophie Chauveau 🇫🇷+53,5 (3)
4.Anna Gandler 🇦🇹+55,0 (2)
5.Hannah Auchentaller 🇮🇹+55,2 (2)
6.Aasne Skrede 🇳🇴+1.08,7 (3)
7.Rebecca Passler 🇮🇹+1.09,6 (3)
8.Juni Arnekleiv 🇳🇴+1.14,0 (2)
9.Iryna Petrenko 🇺🇦+1.24,4 (2)
10.Juliane Frühwirt 🇩🇪+1.25,4 (2)
28.Heidi Kuuttinen 🇫🇮+3.01,6 (2)
80.Sanna Laari 🇫🇮+6.19,7 (4)
-Venla Lehtonen 🇫🇮DNS
-Noora Kaisa Keränen 🇫🇮DNS

Herrarnas lyhyt normaalimatka 15 km

#IdrottareTid
1.Hugo Rivail 🇫🇷36.49,1 (1)
2.Daniele Cappellari 🇮🇹+11,0 (0)
3.Heikki Laitinen 🇫🇮+39,8 (1)
3.Justus Strelow 🇩🇪+39,8 (1)
5.Filip Andersen 🇳🇴+46,4 (2)
6.David Zobel 🇩🇪+1.04,0 (2)
7.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+1.07,5 (2)
8.Philipp Nawrath 🇩🇪+1.08,2 (3)
9.Tomas Mikyska 🇨🇿+1.22,2 (1)
10.Patrick Braunhofer 🇮🇹+1.22,5 (1)
66.Joni Mustonen 🇫🇮+4.38,4 (6)
85.Patrik Kuuttinen 🇫🇮+6.00,7 (5)
87.Otto Invenius 🇫🇮+6.14,5 (8)



IBU Cup Brezno-Osrblie 20.-21.2.2021


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Anna Weidel 🇩🇪26.13,7 (1)
2.Anna Kryvonos 🇺🇦+9,4 (1)
3.Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴+15,0 (2)
4.Marte Krakstad Johansen 🇳🇴+18,9 (1)
5.Ingela Andersson 🇸🇪+20,5 (3)
6.Juliane Frühwirt 🇩🇪+27,7 (1)
7.Hanna Kebinger 🇩🇪+28,8 (1)
8.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+30,5 (0)
9.Aasne Skrede 🇳🇴+34,4 (1)
10.Felicia Lindqvist 🇸🇪+40,3 (2)
35.Sanna Laari 🇫🇮+3.12,3 (3)

Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Endre Strømsheim 🇳🇴30.29,8 (1)
2.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+1,4 (2)
3.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+8,7 (1)
4.Justus Strelow 🇩🇪+17,1 (0)
5.David Zobel 🇩🇪+40,8 (2)
6.Filip Andersen 🇳🇴+50,4 (3)
7.Philipp Horn 🇩🇪+53,7 (4)
8.Semen Suchilov+56,4 (2)
9.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴+1.01,2 (3)
10.Ruslan Tkalenko 🇺🇦+1.02,3 (3)
12.Heikki Laitinen 🇫🇮+1.14,3 (1)
47.Joni Mustonen 🇫🇮+4.26,0 (5)



Damernas pikakisa 7,5 km

#IdrottareTid
1.Anastasiia Egorova19.57,1 (0)
2.Marte Krakstad Johansen 🇳🇴+14,7 (0)
3.Karoline Erdal 🇳🇴+17,4 (1)
4.Anna Kryvonos 🇺🇦+17,6 (0)
5.Vanessa Voigt 🇩🇪+19,9 (1)
6.Ingela Andersson 🇸🇪+20,7 (1)
7.Anna Weidel 🇩🇪+23,2 (0)
8.Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴+24,2 (2)
9.Hanna Kebinger 🇩🇪+39,1 (0)
10.Caroline Colombo 🇫🇷+39,4 (2)
32.Sanna Laari 🇫🇮+1.31,5 (1)
68.Jenni Keränen 🇫🇮+3.10,2 (2)
70.Heidi Kuuttinen 🇫🇮+3.31,9 (4)
73.Hilda Kukonlehto 🇫🇮+4.23,8 (4)

Herrarnas pikakisa 10 km

#IdrottareTid
1.Philipp Nawrath 🇩🇪25.01,2 (1)
2.David Zobel 🇩🇪+0,4 (0)
3.Ruslan Tkalenko 🇺🇦+11,5 (0)
3.Philipp Horn 🇩🇪+11,5 (1)
5.Filip Andersen 🇳🇴+13,4 (1)
6.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+15,0 (1)
7.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴+15,1 (2)
8.Andriy Dotsenko 🇺🇦+17,3 (0)
9.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+19,0 (1)
10.Nikita Porshnev+19,4 (0)
24.Heikki Laitinen 🇫🇮+1.00,3 (1)
59.Joni Mustonen 🇫🇮+2.23,5 (4)
66.Otto Ruusunen 🇫🇮+2.46,2 (1)
90.Lauri Peltoniemi 🇫🇮+4.29,9 (3)



IBU Cup Brezno-Osrblie 18.2.2021


Damernas stafett 4 x 6 km

#LagTid
1.Venäjä1:06.47,5 (2+9)
2.Sverige+9,4 (2+12)
3.Tyskland+26,5 (1+8)
4.Norge+1.38,2 (1+12)
5.Frankrike+2.26,2 (2+9)
6.Ukraina+2.32,4 (2+14)
13.FinlandLAPPED

Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#LagTid
1.Tyskland1:16.16,5 (1+9)
2.Venäjä+26,6 (0+6)
3.Norge+39,3 (2+8)
4.Ukraina+49,0 (1+10)
5.Österrike+3.22,4 (0+12)
6.Frankrike+4.12,5 (2+11)
13.Finland+6.52,4 (3+15)



IBU Cup Brezno-Osrblie 13.-14.2.2021


Damernas lyhyt normaalimatka 12,5 km

#IdrottareTid
1.Vanessa Voigt 🇩🇪38.52,3 (0)
2.Hanna Kebinger 🇩🇪+6,9 (0)
3.Madeleine Phaneuf 🇺🇸+26,2 (1)
4.Marion Deigentesch 🇩🇪+28,3 (1)
5.Anna Weidel 🇩🇪+45,1 (2)
6.Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴+1.00,7 (2)
7.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+1.01,0 (1)
8.Samuela Comola 🇮🇹+1.01,1 (0)
9.Iryna Petrenko 🇺🇦+1.02,8 (1)
10.Anna Kryvonos 🇺🇦+1.13,1 (1)
40.Sanna Laari 🇫🇮+4.06,6 (3)
45.Heidi Kuuttinen 🇫🇮+4.15,6 (3)
70.Hilda Kukonlehto 🇫🇮+8.03,7 (5)
73.Jenni Keränen 🇫🇮+8.41,1 (5)


Herrarnas lyhyt normaalimatka 15 km

#IdrottareTid
1.Nikita Porshnev39.22,2 (0)
2.Justus Strelow 🇩🇪+13,6 (1)
3.Endre Strømsheim 🇳🇴+15,7 (2)
4.Tobias Eberhard 🇦🇹+17,9 (1)
5.Nicola Romanin 🇮🇹+24,9 (0)
6.Semen Suchilov+30,8 (2)
7.Philipp Nawrath 🇩🇪+40,6 (3)
8.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+44,1 (2)
9.Lucas Fratzscher 🇩🇪+49,8 (2)
10.Philipp Horn 🇩🇪+52,0 (3)
11.Heikki Laitinen 🇫🇮+52,8 (1)
46.Joni Mustonen 🇫🇮+3.45,7 (5)
67.Lauri Peltoniemi 🇫🇮+5.20,0 (3)
84.Otto Ruusunen 🇫🇮+9.11,2 (8)


IBU Cup Brezno-Osrblie 13.-14.2.2021


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Vanessa Voigt 🇩🇪27.57,5 (1)
2.Anastasiia Goreeva+30,8 (2)
3.Anastasiia Egorova+46,9 (2)
4.Juliane Frühwirt 🇩🇪+56,7 (1)
5.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+1.00,3 (1)
6.Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴+1.00,8 (5)
7.Anna Weidel 🇩🇪+1.19,8 (4)
8.Stina Nilsson 🇸🇪+1.24,5 (3)
9.Caroline Colombo 🇫🇷+1.26,1 (3)
10.Elisabeth Högberg 🇸🇪+1.26,5 (3)
32.Sanna Laari 🇫🇮+3.38,9 (1)

Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Philipp Nawrath 🇩🇪32.15,3 (1)
2.Justus Strelow 🇩🇪+14,8 (1)
3.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+26,6 (0)
4.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+27,2 (2)
5.Filip Andersen 🇳🇴+1.16,4 (3)
6.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+1.18,0 (4)
7.Endre Strømsheim 🇳🇴+1.24,3 (6)
8.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴+1.27,3 (6)
9.Martin Bourgeois Republique 🇫🇷+1.30,9 (1)
10.Denis Nasyko 🇺🇦+1.34,6 (1)
20.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.16,3 (4)
49.Joni Mustonen 🇫🇮+4.31,4 (7)



Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Vanessa Voigt 🇩🇪20.31,2 (0)
2.Ekaterina Noskova+0,6 (0)
3.Anna Weidel 🇩🇪+5,7 (0)
4.Ragnhild Femsteinevik 🇳🇴+17,6 (1)
5.Anastasiia Egorova+30,5 (0)
6.Anastasiia Goreeva+37,9 (2)
7.Anna Magnusson 🇸🇪+45,1 (2)
8.Felicia Lindqvist 🇸🇪+54,9 (1)
9.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+56,4 (0)
10.Emilie Ågheim Kalkenberg 🇳🇴+57,9 (1)
45.Sanna Laari 🇫🇮+2.10,3 (2)
63.Heidi Kuuttinen 🇫🇮+2.41,2 (1)
69.Jenni Keränen 🇫🇮+2.58,6 (1)
79.Hilda Kukonlehto 🇫🇮+3.47,2 (3)

Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴25.13,4 (0)
2.Justus Strelow 🇩🇪+27,3 (0)
3.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+43,4 (2)
4.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+48,6 (1)
5.Endre Strømsheim 🇳🇴+50,4 (1)
6.Philipp Nawrath 🇩🇪+50,5 (2)
7.Taras Lesiuk 🇺🇦+1.01,4 (0)
8.Niklas Homberg 🇩🇪+1.01,6 (1)
9.Filip Andersen 🇳🇴+1.05,5 (3)
10.Lucas Fratzscher 🇩🇪+1.07,4 (1)
18.Heikki Laitinen 🇫🇮+1.24,6 (1)
34.Joni Mustonen 🇫🇮+2.10,0 (4)
95.Otto Ruusunen 🇫🇮+4.49,9 (4)
101.Lauri Peltoniemi 🇫🇮+5.25,1 (6)



IBU Cup / Avoimet EM-kisat 31.1.2021 Duszniki Zdroj, Puola


Mixedstafett

#LagAika
1.Norge1:01.23,7 (1+7)
2.Tyskland+30,7 (0+7)
3.Ukraina+52,5 (0+10)
4.Liettua+1.02,4 (0+5)
5.Italien+1.14,4 (0+10)
6.Österrike+1.14,5 (0+3)
7.Venäjä+1.50,0 (1+10)
8.Sverige+2.13,9 (0+11)
17.Finland+4.47,6 (2+12)

Singel Mixstafett

#IdrottareTid
1.Tyskland35.01,6 (0+5)
2.Frankrike+21,0 (1+8)
3.Venäjä+26,7 (0+6)
4.Italien+29,1 (0+7)
5.Ukraina+46,6 (0+6)
6.Norge+50,2 (1+14)
7.Sverige+53,1 (0+11)
8.Österrike+54,4 (0+3)
16.Finland+2.38,5 (0+7)



IBU Cup / Avoimet EM-kisat 30.1.2021 Duszniki Zdroj, Puola


Damernas jaktstart 10 km

#IdrottareTid
1.Kamila Zuk 🇵🇱29.12,7 (0)
2.Karoline Erdal 🇳🇴+13,4 (3)
3.Aasne Skrede 🇳🇴+16,2 (3)
4.Larisa Kuklina+18,3 (3)
5.Ingela Andersson 🇸🇪+39,3 (4)
6.Anna Magnusson 🇸🇪+52,3 (2)
7.Vanessa Voigt 🇩🇪+52,8 (1)
8.Natalia Gerbulova+1.03,6 (2)
9.Ekaterina Bekh 🇺🇦+1.06,7 (0)
10.Juliane Frühwirt 🇩🇪+1.08,5 (1)

Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Artem Pryma 🇺🇦32.11,3 (2)
2.Michal Krcmar 🇨🇿+6,6 (1)
3.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴+12,5 (3)
4.Johannes Kühn 🇩🇪+18,6 (3)
5.Filip Andersen 🇳🇴+21,0 (3)
6.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+21,9 (5)
7.Martin Jäger 🇨🇭+31,1 (4)
8.David Schmuck 🇩🇪+40,5 (3)
9.Vytautas Strolia 🇱🇹+45,6 (2)
10.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+54,4 (4)
13.Jaakko Ranta 🇫🇮+58,4 (0)
51.Heikki Laitinen 🇫🇮+5.15,5 (7)



IBU Cup / Avoimet EM-kisat 29.1.2021 Duszniki Zdroj, Puola


Herrarnas pikakisa 10 km

#IdrottareTid
1.Martin Jäger 🇨🇭27.19,2 (0)
2.Said Karimulla Khalili+7,3 (0)
3.Johannes Kühn 🇩🇪+15,3 (2)
4.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴+28,9 (1)
5.Eric Perrot 🇫🇷+30,6 (1)
6.Artem Pryma 🇺🇦+32,0 (1)
7.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+32,3 (2)
8.Michal Krcmar 🇨🇿+32,6 (1)
9.David Schmuck 🇩🇪+33,2 (1)
10.Daniil Serokhvostov+35,1 (2)
41.Jaakko Ranta 🇫🇮+1.35,2 (2)
46.Heikki Laitinen 🇫🇮+1.40,9
68.Joni Mustonen 🇫🇮+2.22,7 (4)
102.Otto-Eemil Karvinen 🇫🇮+3.29,9 (4)


Damernas pikakisa 7,5 km

#IdrottareTid
1.Baiba Bendika 🇱🇻22.00,7 (1)
2.Karoline Erdal 🇳🇴+5,7 (0)
3.Anastasia Shevchenko+9,7 (0)
4.Larisa Kuklina+11,9 (1)
5.Valeriia Vasnetcova+12,3 (1)
6.Emilie Ågheim Kalkenberg 🇳🇴+16,2 (0)
7.Aasne Skrede 🇳🇴+21,1 (0)
8.Ingela Andersson 🇸🇪+21,6 (1)
9.Irina Kruchinkina 🇧🇾+26,7 (1)
73.Sanna Laari 🇫🇮+2.17,0 (2)
10.Vita Semerenko 🇺🇦+27,1 (1)
101.Sanni Oikkonen 🇫🇮+3.29,3 (2)
126.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+8.18,4 (4)
-Kaisa Keränen 🇫🇮DNS


IBU Cup / Avoimet EM-kisat 27.1.2021 - Duszniki Zdroj, Puola


Herrarnas normaalimatka 20 km

#IdrottareTid
1.Andrejs Rastorgujevs 🇱🇻52.05,7 (1)
2.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+1.27,5 (2)
3.Endre Strømsheim 🇳🇴+1.41,4 (2)
4.Said Karimulla Khalili+1.59,7 (0)
5.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+2.03,5 (2)
6.Artem Pryma 🇺🇦+2.10,0 (3)
7.Justus Strelow 🇩🇪+2.17,3 (1)
8.Joscha Burkhalter 🇨🇭+2.24,8 (1)
9.Patrick Jakob 🇦🇹+2.31,1 (1)
10.Emilien Claude 🇫🇷+2.40,9 (1)
73.Jaakko Ranta 🇫🇮+7.16,2 (5)
77.Otto-Eemil Karvinen 🇫🇮+7.36,0 (4)
89.Heikki Laitinen 🇫🇮+8.37,5 (6)
115.Joni Mustonen 🇫🇮+12.42,2 (9)

Damernas normaalimatka 15 km

#IdrottareTid
1.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱45.17,1 (1)
2.Anastasiya Merkushyna 🇺🇦+2,9 (0)
3.Larisa Kuklina+15,5 (1)
4.Anastasia Shevchenko+33,5 (0)
5.Iryna Petrenko 🇺🇦+2.11,1 (0)
6.Ella Halvarsson 🇸🇪+2.14,3 (1)
7.Stefanie Scherer 🇩🇪+2.19,1 (1)
8.Milena Todorova 🇧🇬+2.24,7 (2)
9.Ekaterina Bekh 🇺🇦+2.26,3 (2)
10.Elisabeth Högberg 🇸🇪+2.42,1 (3)
57.Sanna Laari 🇫🇮+6.21,4 (3)
71.Sanni Oikkonen 🇫🇮+7.13,6 (2)
74.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+8.05,3 (6)



IBU Cup Arber 23.1.2021


Singel Mixstafett

#LagTid
1.Norge41.27,7
2.Italien+45,0
3.Tyskland+59,7
4.Frankrike+1.30,0
5.Sverige+1.49,5
6.Österrike+1.49,9
7.Ukraina+2.13,1
8.Venäjä+2.33,3
10.Finland (Karvinen, Keränen)+3.24,6


Mixedstafett

#LagTid
1.Venäjä1:22.52,8
2.Frankrike+40,3
3.Norge+1.06,7
4.Tyskland+1.13,0
5.Sverige+2.06,6
6.Moldova+2.37,2
7.Italien+2.56,5
8.Ukraina+3.24,8
10.Finland (Laitinen, Mustonen, Kinnunen, Laari)+4.04,7


IBU Cup Arber 22.1.2021


Damernas pikakisa 7,5 km

#IdrottareTid
1.Valeriia Vasnetcova20.09,1 (0)
2.Aasne Skrede 🇳🇴+36,8 (1)
3.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+50,0 (0)
4.Madeleine Phaneuf 🇺🇸+53,4 (0)
5.Ella Halvarsson 🇸🇪+54,8 (0)
6.Emilie Ågheim Kalkenberg 🇳🇴+55,3 (1)
7.Sophie Chauveau 🇫🇷+55,8 (1)
8.Nadiia Bielkina 🇺🇦+58,0 (0)
9.Iryna Petrenko 🇺🇦+58,2 (0)
10.Juni Arnekleiv 🇳🇴+1.02,6 (0)
50.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+2.08,3 (3)
58.Sanna Laari 🇫🇮+2.23,2 (1)
74.Kaisa Keränen 🇫🇮+2.58,3 (1)
80.Sanni Oikkonen 🇫🇮+3.10,8 (1)


IBU Cup Arber 22.1.2021


Herrarnas pikakisa 10 km

#IdrottareTid
1.Filip Andersen 🇳🇴25.31,2 (0)
2.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+53,1 (0)
3.Philipp Nawrath 🇩🇪+56,3 (2)
4.Mihail Usov 🇲🇩+1.00,4 (0)
5.Jules Burnotte 🇨🇦+1.15,0 (1)
6.Daniil Serokhvostov+1.15,8 (1)
7.Vebjørn Sørum 🇳🇴+1.16,9 (1)
8.Endre Strømsheim 🇳🇴+1.22,0 (3)
9.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+1.32,0 (2)
10.Pavel Magazeev 🇲🇩+1.36,0 (3)
37.Joni Mustonen 🇫🇮+2.51,3 (3)
42.Heikki Laitinen 🇫🇮+3.04,2 (2)
108.Otto-Eemil Karvinen 🇫🇮+5.56,1 (7)
115.Juho Hökkä 🇫🇮+6.27,8 (2)


IBU Cup Arber 20.1.2021


Damernas lyhyt normaalimatka 12,5 km

#IdrottareTid
1.Tamara Steiner 🇦🇹36.56,8 (0)
2.Anna Weidel 🇩🇪+12,3 (1)
3.Ekaterina Bekh 🇺🇦+38,5 (1)
4.Anna Magnusson 🇸🇪+40,8 (1)
5.Lena Repinc 🇸🇮+44,7 (1)
6.Stefanie Scherer 🇩🇪+49,7 (1)
7.Vanessa Voigt 🇩🇪+50,9 (0)
8.Franziska Hildebrand 🇩🇪+1.19,9 (2)
9.Olga Moshchenkova+1.24,3 (1)
10.Juliane Frühwirt 🇩🇪+1.25,4 (1)
20.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+2.03,4 (1)
56.Kaisa Keränen 🇫🇮+4.42,6 (1)
57.Sanna Laari 🇫🇮+4.44,8 (3)
111.Sanni Oikkonen 🇫🇮+11.55,5 (9)

Herrarnas lyhyt normaalimatka 15 km

#IdrottareTid
1.Endre Strømsheim 🇳🇴41.33,7 (1)
2.Philipp Nawrath 🇩🇪+30,8 (2)
3.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴+35,3 (2)
4.Said Karimulla Khalili+43,7 (1)
5.Campbell Wright 🇳🇿+44,1 (1)
6.Bogdan Tsymbal 🇺🇦+58,4 (1)
7.Patrick Braunhofer 🇮🇹+1.14,9 (1)
8.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+1.24,2 (3)
9.Filip Andersen 🇳🇴+1.29,1 (4)
10.Malte Stefansson 🇸🇪+1.38,4 (2)
58.Joni Mustonen 🇫🇮+5.13,8 (6)
80.Heikki Laitinen 🇫🇮+6.17,3 (5)
113.Juho Hökkä 🇫🇮+8.57,2 (7)



IBU Cup Arber 16.1.2021


Herrarnas pikakisa 10 km

#IdrottareTid
1.Filip Andersen 🇳🇴24.39,9 (0)
2.Philipp Nawrath 🇩🇪+46,8 (1)
3.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+49,0 (1)
4.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴+56,3 (2)
5.Daniele Cappellari 🇮🇹+57,8 (0)
6.Endre Strømsheim 🇳🇴+59,7 (3)
7.Said Karimulla Khalili+1.00,6 (1)
8.Danilo Riethmüller 🇩🇪+1.06,2 (0)
9.Niklas Hartweg 🇨🇭+1.06,4 (0)
10.Patrick Jakob 🇦🇹+1.25,1 (0)
30.Joni Mustonen 🇫🇮+2.16,9 (3)
44.Heikki Laitinen 🇫🇮+2.44,0 (2)
133.Juho Hökkä 🇫🇮+6.47,1 (4)

Damernas pikakisa 7,5 km

#IdrottareTid
1.Tatiana Akimova22.58,1 (1)
2.Anastasia Shevchenko+4,0 (1)
3.Camille Bened 🇫🇷+5,4 (0)
4.Alina Stremous 🇲🇩+7,6 (0)
5.Tilda Johansson 🇸🇪+23,9 (0)
6.Sara Andersson 🇸🇪+29,0 (1)
7.Marion Deigentesch 🇩🇪+30,9 (1)
8.Aasne Skrede 🇳🇴+31,0 (2)
9.Elisabeth Högberg 🇸🇪+33,2 (2)
10.Franziska Hildebrand 🇩🇪+33,2 (1)
30.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+1.07,3 (2)
65.Sanna Laari 🇫🇮+2.11,6 (0)
109.Kaisa Keränen 🇫🇮+4.36,9 (3)
125.Sanni Oikkonen 🇫🇮+7.37,0 (7)



IBU Cup Arber 14.1.2021


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Aleksander Fjeld Andersen 🇳🇴24.58,1
2.Filip Andersen 🇳🇴+11,9
3.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+18,8
4.Daniele Cappellari 🇮🇹+28,8
5.Said Karimulla Khalili+37,7
6.Semen Suchilov+40,6
7.Giuseppe Montello 🇮🇹+47,2
8.Eric Perrot 🇫🇷+47,8
9.Malte Stefansson 🇸🇪+51,1
10.Daniil Serokhvostov+53,4

37. Heikki Latinen +1.58,6
51. Joni Mustonen +2.22,9
86. Juho Hökkä +3.37,0

Damernas pikakisa 7,5 km

#IdrottareTid
1.Tatiana Akimova22.30,7 (1)
2.Valeriia Vasnetcova+9,8 (2)
3.Anastasia Shevchenko+23,0 (1)
4.Marion Deigentesch 🇩🇪+27,1 (1)
5.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+27,2 (1)
6.Gilonne Guigonnat 🇫🇷+29,0 (0)
7.Anna Kryvonos 🇺🇦+33,2 (0)
8.Ella Halvarsson 🇸🇪+41,2 (0)
9.Tamara Voronina+42,9 (1)
10.Tilda Johansson 🇸🇪+48,4 (2)
28.Nastassia Kinnunen 🇫🇮+1.22,2 (3)
61.Sanna Laari 🇫🇮+2.17,6 (2)
111.Sanni Oikkonen 🇫🇮+4.37,4 (3)
112.Kaisa Keränen 🇫🇮+4.41,5 (5)




IBU Cup 2019-2020


Slutliga ställningar


IBU Cup 2019/2020 omfattade sammanlagt 23 lopp. Här hittar du den avslutande Ställningen av IBU Cup 2019/2020.

Damer 23/23

#IdrottarePoäng
1.Elisabeth Högberg 🇸🇪693
2.Ekaterina Glazyrina654
3.Anastasiia Porshneva566
4.Stefanie Scherer 🇩🇪555
5.Ingela Andersson 🇸🇪541
6.Vanessa Voigt 🇩🇪526
7.Victoria Slivko514
8.Karoline Erdal 🇳🇴504
9.Ida Lien 🇳🇴417
10.Maren Hammerschmidt 🇩🇪396

Herrar 23/23

#IdrottarePoäng
1.Lucas Fratzscher 🇩🇪746
2.Endre Strömsheim 🇳🇴745
3.Kirill Streltsov660
4.Martin Perrillat Bottonet 🇫🇷599
5.Haavard Gutuboe Bogetveit 🇳🇴561
6.Vasilii Tomshin540
7.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴532
8.Lars Helge Birkeland 🇳🇴499
9.Sindre Pettersen 🇳🇴498
10.Fredrik Gjesbakk 🇳🇴495