Ampumahiihdon IBU Cup 2019-2020 - Katso Ohjelma & Tilanne

IBU Cup 2019-2020


Etusuoran erikoissivulta löydät ampumahiihdon IBU Cupin 2019-2020 ohjelman, pisteet ja tulokset!
Ampumahiihdon IBU Cup on kansainvälisen ampumahiihtoliiton, IBU:n järjestämä ampumahiihdon sarjamuotoinen kilpailu. Kyseessä on maailmancupin jälkeen ampumahiihdon toiseksi korkein kilpailusarja.

Ampumahiihdon IBU Cup 2019-2020 - Ohjelma


Ampumahiihdon IBU Cup -kausi 2019-2020 pitää sisällään 9 kisarupeamaa. Kisajärjestäjät tulevalla kaudella ovat aikajärjestyksessä Norjan Sjusjöen, Italian Ridnaun-Val Ridanna, Itävallan Obertilliach, Slovakian Brezno-Osrblie, Puolan Duszniki Zdroj, Saksan Arbr, Italian Martell-Val Martello, Viron Otepää (avoimet EM-kisat) ja Valko-Venäjän Minsk-Raubichi.

Kisakalenteri IBU Cup

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 28.11.2019 - 1.12.2019IBU Cup SjusjöenSjusjöen, Norja
  • 12.12.2019 - 15.12.2019IBU Cup Ridnaun-Val RidannaRidnaun-Val Ridanna, Italia
  • 10.1.2020 - 12.1.2020IBU Cup Brezno-OsrblieBrezno-Osrblie, Slovakia
  • 16.1.2020 - 19.1.2020IBU Cup Duszniki ZdrojDuszniki Zdroj, Puola
  • 8.2.2020 - 9.2.2020IBU Cup ArberArber, Saksa
  • 13.2.2020 - 16.2.2020IBU Cup Martell-Val MartelloMartell-Val Martello, Italia
  • 26.2.2020 - 1.3.2020IBU Cup Otepää (EM-kisat)Otepää, Viro
  • 5.3.2020 - 8.3.2020IBU Cup Minsk-RaubichiMinsk-Raubichi, Valko-Venäjä


Ampumahiihdon IBU Cup 2019-2020 - Pisteet


IBU Cupissa hiihdetään kaudella 2019/2020 kaikkiaan 23 osakilpailua.

Päivitetty 10.2.2019 klo 13:19

Naiset 14/23 osakilpailua

#UrheilijaPisteet
1.Ekaterina Glazyrina (RUS)512
2.Anastasiia Porshneva (RUS)421
3.Karoline Erdal (NOR)393
4.Vanessa Voigt (GER)343
5.Irina Starykh (RUS)326
6.Ida Lien (NOR)320
7.Elisabeth Högberg (SWE)301
8.Alexia Runggaldier (ITA)280
9.Stefanie Scherer (GER)273
10.Ingela Andersson (SWE)263

69. Sanna Markkanen (FIN) 47
81. Jenny Fellman (FIN) 34
85. Erika Jänkä (FIN) 28
97. Heidi Nikkinen (FIN) 15
103. Heidi Kuuttinen (FIN) 9

Miehet 14/23 osakilpailua

#UrheilijaPisteet
1.Endre Strömsheim (NOR)493
2.Lucas Fratzscher (GER)488
3.Kirill Streltsov (RUS)418
4.Martin Perrillat Bottonet (FRA)406
5.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)353
6.Fredrik Gjesbakk (NOR)346
7.Philipp Nawrath (GER)342
8.Sindre Pettersen (NOR)328
9.Viktar Kryuko (BLR)318
10.Roman Rees (GER)311

74. Tero Seppälä (FIN) 38
84. Jaakko Ranta (FIN) 29
87. Heikki Laitinen (FIN) 22
114. Tuukka Invenius (FIN) 9
127. Tuomas Harjula (FIN) 1



Ampumahiihdon IBU Cup 2019-2020 - Tulokset


IBU Cup Martell-Val Martello 8.-9.2.2020


Miesten yhteislähtö 15 km 9.2.

#UrheilijaTulos
1.Sturla Holm Lägreid (NOR)40.47,6 (2)
2.Lucas Fratzscher (GER)+5,0 (2)
3.Roman Rees (GER)+11,5 (2)
4.Sindre Fjellheim Jorde (NOR)+30,3 (3)
5.Lars Helge Birkeland (NOR)+39,5 (3)
6.Endre Strømsheim (NOR)+57,0 (6)
7.Vasilii Tomshin (RUS)+1.01,6 (2)
8.Sindre Pettersen (NOR)+1.03,6 (6)
9.Sivert Guttorm Bakken (NOR)+1.07,8 (4)
10.Tobias Eberhard (AUT)+1.09,0 (4)

Suomalaisia ei ollut mukana kilpailussa.

Naisten yhteislähtö 12 km 9.2.

#UrheilijaTulos
1.Ida Lien (NOR)37.22,5 (2)
2.Franziska Hildebrand (GER)+13,6 (1)
3.Yuliia Zhuravok (UKR)+20,8 (1)
4.Tamara Steiner (AUT)+29,9 (0)
5.Anastasiia Porshneva (RUS)+32,6 (3)
6.Victoria Slivko (RUS)+34,3 (2)
7.Ingela Andersson (SWE)+35,8 (4)
8.Caroline Colombo (FRA)+52,7 (3)
9.Uliana Kaisheva (RUS)+58,0 (4)
10.Irene Lardschneider (ITA)+1.05,8 (2)

49. Erika Jänkä (FIN) +4.40,7 (8)
51. Sanna Markkanen (FIN) +4.48,5 (6)
54. Jenny Fellman (FIN) +5.04,7 (7)

Miesten pikakisa 10 km 8.2.

#UrheilijaTulos
1.Endre Strømsheim (NOR)24.35,2 (1)
2.Martn Perrillat Bottonet (FRA)+0,9 (0)
3.Lucas Fratzscher (GER)+7,1 (0)
4.Sivert Guttorm Bakken (NOR)+7,5 (0)
5.Sindre Fjellheim Jorde (NOR)+11,6 (0)
6.Tero Seppälä (FIN)+11,9 (0)
7.Justus Strelow (GER)+29,9 (0)
8.Thierry Langer (BEL)+34,1 (0)
9.Ruslan Tkalenko (UKR)+38,9 (1)
10.Adam Runnals (CAN)+41,4 (1)

70. Joni Mustonen (FIN) +3.02,8 (5)
80. Tuukka Invenius (FIN) +3.22,7 (5)
92. Heikki Laitinen (FIN) +3.49,4 (5)

Naisten pikakisa 7,5 km 8.2.

#UrheilijaTulos
1.Uliana Kaisheva (RUS)22.37,3 (0)
2.Franziska Hildebrand (GER)+9,7 (0)
3.Victoria Slivko (RUS)+21,7 (0)
4.Ekaterina Glazyrina (RUS)+27,5 (1)
5.Anna Nikulina (RUS)+30,5 (1)
6.Maren Hammerschmidt (GER)+40,0 (0)
7.Baiba Bendika (LAT)+47,2 (2)
8.Stefanie Scherer (GER)+56,5 (0)
9.Ida Lien (NOR)+58,5 (2)
10.Tamara Steiner (AUT)+1.00,3 (0)

48. Erika Jänkä (FIN) +2.31,9 (2)
60. Sanna Markkanen (FIN) +3.04,7 (1)
67. Jenny Fellman (FIN) +3.36,0 (4)

IBU Cup Brezno-Osrblie 17.1.2020


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Karoline Erdal (NOR)20.47,1 (1)
2.Victoria Slivko (RUS)+19,7 (0)
3.Ekaterina Glazyrina (RUS)+19,8 (1)
4.Nadiia Bielkina (UKR)+26,1 (0)
5.Vanessa Voigt (GER)+26,5 (0)
6.Susanna Meinen (SUI)+36,3 (1)
7.Franziska Hildebrand (GER)+43,5 (1)
8.Ingela Andersson (SWE)+45,1 (1)
9.Ida Lien (NOR)+46,3 (2)
10.Elisabeth Högberg (SWE)+49,5 (2)

30. Erika Jänkä (FIN) +1.55,7
37. Heidi Kuuttinen (FIN) +2.12,1 (1)
59. Heidi Nikkinen (FIN) +3.08,9 (4)

Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Semen Suchilov (RUS)23.56,0 (1)
2.Sivert Guttorm Bakken (NOR)+10,3 (1)
3.Endre Strømsheim (NOR)+12,7 (1)
4.Alexey Slepov (RUS)+29,0 (0)
5.Sindre Fjellheim Jorde (NOR)+33,7 (1)
6.Ruslan Tkalenko (UKR)+36,6 (1)
7.Kirill Streltsov (RUS)+37,7 (0)
8.Viktar Kryuko (BLR)+38,6 (0)
9.Sindre Pettersen (NOR)+45,1 (2)
10.Erik Lesser (GER)+48,6 (0)

38. Tuukka Invenius (FIN) +2.15,7 (2)
41. Heikki Laitinen (FIN) +2.22,0 (3)
45. Otto Invenius (FIN) +2.28,2 (2)
54. Otto-Eemil Karvinen (FIN) +2.55,2 (4)

IBU Cup Brezno-Osrblie 15.1.2020


Sekaviesti

#JoukkueTulos
1.Venäjä1:21.37,9 (0+3)
2.Saksa+2,6 (0+4)
3.Norja+44,7 (1+8)
4.Tsekki+2.21,7 (0+8)
5.Ranska+2.22,6 (0+6)
6.Ukraina+2.56,2 (0+11)

10. Suomi (Laitinen, T. Invenius, Markkanen, Jänkä) +4.42,6 (1+9)

Parisekaviesti

#UrheilijaTulos
1.Norja (Strömsheim, Erdal)38.57,7 (0+6)
2.Ranska (Begue, Jeanmonnot)+29,4 (0+3)
3.Ukraina (Trush, Churavok)+42,6 (0+2)
4.Saksa (Lesser, Scherer)+42,8 (0+5)
5.Tsekki (Hornig, Vinklarkova)+1.10,3 (0+4)
6.Ruotsi (Stegmayr, Högberg)+1.45,2 (2+12)

14. Suomi (Karvinen, Nikkinen) +4.12,4 (2+12)

IBU Cup Brezno-Osrblie 12.1.2020


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Evgeniya Pavlova (RUS)20.53,2 (0)
2.Irene Cadurisch (SUI)+3,6 (1)
3.Vanessa Voigt (GER)+4,5 (0)
4.Susanna Meinen (SUI)+8,6 (1)
5.Elisabeth Högberg (SWE)+14,7 (2)
6.Victoria Slivko (RUS)+23,5 (1)
7.Emma Nilsson (SWE)+30,2 (2)
8.Natalia Gerbulova (RUS)+32,1 (1)
9.Felicia Lindqvist (SWE)+35,0 (1)
10.Gilonne Guigonnat (FRA)+36,3 (1)

35. Erika Jänkä (FIN) +1.25,5 (2)
47. Sanna Markkanen (FIN) +2.00,6 (2)
54. Johanna Pykäläinen (FIN) +2.16,1 (4)
56. Maija Keränen (FIN) +2.17,9 (1)

Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Philipp Nawrath (GER)24.24,9 (2)
2.Vitezslav Hornig (CZE)+3,8 (0)
3.Roman Rees (GER)+5,4 (0)
4.Semen Suchilov (RUS)+6,0 (1)
5.Endre Strømsheim (NOR)+10,8 (2)
6.Vadim Filimonov (RUS)+19,9 (0)
7.Danilo Riethmüller (GER)+22,6 (1)
8.Kirill Streltsov (RUS)+31,7 (1)
9.Sindre Fjellheim Jorde (NOR)+34,1 (2)
10.Alexey Slepov (RUS)+38,1 (1)

19. Heikki Laitinen (FIN) +55,6 (1)
72. Otto Ruusunen (FIN) +3.13,7 (3)
73. Juho Hökkä (FIN) +3.18,2 (4)
91. Aapo Erkkilä (FIN) +4.24,7 (2)



IBU Cup Brezno-Osrblie 10.1.2020


Naiset lyhyt normaalimatka 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Ekaterina Glazyrina (RUS)36.19,8 (0)
2.Evgeniya Pavlova (RUS)+37,5 (0)
3.Alexia Runggaldier (ITA)+40,6 (1)
4.Emma Nilsson (SWE)+42,4 (1)
5.Karolin Horchler (GER)+1.01,7 (2)
6.Deedra Irwin (USA)+1.40,4 (2)
7.Felicia Lindqvist (SWE)+1.50,3 (0)
8.Stefanie Scherer (GER)+1.52,1 (2)
9.Sanna Markkanen (FIN)+2.02,3 (0)
10.Vanessa Voigt (GER)+2.04,6 (1)

55. Johanne Pykäläinen (FIN) +6.04,1 (5)
59. Erika Jänkä (FIN) +6.16,3 (7)
73. Maija Keränen (FIN) +8.41,4 (5)

Miehet lyhyt normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Endre Strømsheim (NOR)36.29,9 (0)
2.Roman Rees (GER)+57,3 (0)
3.Kirill Streltsov (RUS)+1.19,5 (1)
4.Sindre Pettersen (NOR)+1.40,8 (2)
4.Sivert Guttorm Bakken (NOR)+1.40,8 (1)
6.Adam Vaclavik (CZE)+1.49,6 (2)
7.Erik Lesser (GER)+1.49,7 (2)
8.Vitezslav Hornig (CZE)+1.50,4 (1)
9.Dzmitry Lazouski (BLR)+1.53,9 (0)
10.Philipp Nawrath (GER)+1.55,2 (0)

49. Heikki Laitinen (FIN) +6.08,7 (6)
59. Juho Hökkä (FIN) +7.05,4 (5)
65. Otto Ruusunen (FIN) +7.25,5, (5)
DNF Aapo Erkkilä (FIN)

IBU Cup Obertilliach 21.12.2019


Parisekaviesti

#JoukkueTulos
1.Saksa (Schrerer, Fratscher)44.31,4 (0+10)
2.Venäjä (Porshneva, Povarnitsyn)+8,6 (1+11)
3.Norja (Erdal, Jorde)+43,2 (1+9)
4.Ukraina (Merkushyna, Tsymbal)+1.14,0 (1+11)
5.Itävalta (Zdouc, Komatz)+1.40,6 (0+8)
6.Belgia (Lie, Lahaye-Goffart)+2.05,3 (0+9)

10. Suomi (Jänkä, Ranta) +2.31,4 (3+15)

IBU Cup Obertilliach 20.12.2019


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johanna Skottheim (SWE)21.12,0 (1)
2.Anna Magnusson (SWE)+14,3 (1)
3.Anastasiya Merkushyna (UKR)+17,6 (1)
4.Yuliia Zhuravok (UKR)+17,7 (0)
5.Stefanie Scherer (GER)+27,7 (0)
6.Ida Lien (NOR)+28,3 (1)
7.Emilie Aagheim Kalkenberg (NOR)+31,5 (1)
8.Irina Starykh (RUS)+31,6 (2)
9.Karoline Erdal (NOR)+33,5 (1)
10.Polina Shevnina (RUS)+33,7 (1)

Suomalaiset:
40. Sanna Markkanen (FIN) +2.09,9 (3)
51. Heidi Kuuttinen (FIN) +2.40,1 (2)
57. Erika Jänkä (FIN) +2.53,3 (4)

Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Aleksander Fjeld Andersen (NOR)25.45,8 (0)
2.Paul Schommer (GER)+19,5 (0)
3.Philipp Nawrath (GER)+40,1 (0)
4.Alexander Povarnitsyn (RUS)+51,0 (0)
5.Bogdan Tsymbal (UKR)+54,8 (0)
6.Tomas Krupcik (CZE)+1.05,5 (1)
7.Martn Perrillat Bottonet (FRA)+1.15,5 (0)
8.Vasilii Tomshin (RUS)+1.20,4 (1)
9.Lucas Fratzscher (GER)+1.27,1 (1)
10.Tom Lahaye-Goffart (BEL)+1.39,6 (0)

Suomalaiset:
12. Jaakko Ranta +1.48,3 (2)
49. Joni Mustonen +3.59,8 (3)
76. Heikki Laitinen +4.45,3 (4)
82. Tuukka Invenius +4.58,4 (4)

IBU Cup Ridnaun-Val Ridanna 12.-15.12.2019


Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Lars Helge Birkeland (NOR)37.28,1 (0)
2.Roman Rees (GER)+6,7 (0)
3.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)+20,8 (1)
4.Philipp Nawrath (GER)+28,6 (1)
5.Viktar Kryuko (BLR)+34,9 (0)
6.Endre Strömsheim (NOR)+38,6 (3)

55. Tuukka Invenius (FIN) +5.17,2 (7)

Naisten yhteislähtö 12 km

#UrheilijaTulos
1.Anastasiia Porshneva (RUS)34.39,5 (2)
2.Ekaterina Glazyrina (RUS)+11,0 (2)
3.Alexia Runggaldier (ITA)+18,6 (0)
4.Maren Hammerschmidt (GER)+23,9 (2)
5.Marion Deigentesch (GER)+28,8 (1)
6.Irina Starykh (RUS)+34,2 (1)



Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Maksim Varabei (BLR)26.19,3 (0)
2.Fredrik Gjesbakk (NOR)+3,7 (0)
3.Alexander Povarnitsyn (RUS)+5,9 (0)
3.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)+5,9 (1)
5.Sergii Semenov (UKR)+15,1 (0)
6.Jake Brown (USA)+27,1 (1)

35. Tuukka invenius (FIN) +1.56,2 (2)
59. Juho Mustonen (FIN) +3.05,5 (4)
86. Heikki Laitinen (FIN) +4.24,2 (4)

Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Johanna Skottheim (SWE)22.26,6 (0)
2.Irina Starykh (RUS)+5,4 (0)
3.Anastasiia Porshneva (RUS)+13,5 (0)
4.Olga Abramova (UKR)+15,5 (0)
5.Maren Hammerschmidt (GER)+31,3 (1)
6.Nadiia Bielkina (UKR)+38,4 (1)

66. Heidi Kuuttinen (FIN) +4.10,1 (3)
73. Johanna Pykäläinen (FIN) +4.35,0 (4)
77. Santra Säde (FIN) +5.28,4 (4)



Miehet Super Sprint

#UrheilijaTulos
1.Lars Helge Birkeland (NOR)14.39,6 (1)
2.Rudy Zini (ITA)+7,5 (0)
3.Martn Perrillat Bottonet (FRA)+8,5 (0)
4.Sergii Semenov (UKR)+9,0 (0)
5.Justus Strelow (GER)+10,8 (1)
6.Bogdan Tsymbal (UKR)+12,4 (1)

Naiset Super Sprint

#UrheilijaTulos
1.Ingela Andersson (SWE)16.26,1 (0)
2.Anastasiya Merkushyna (UKR)+1,7 (0)
3.Lou Jeanmonnot (FRA)+5,9 (0)
4.Anna Magnusson (SWE)+11,3 (0)
5.Polina Shevnina (RUS)+12,1 (0)
6.Karoline Erdal (NOR)+12,5 (0)

IBU Cup Obertilliach 18.12.2019


Naiset normaalimatka 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Stefanie Scherer (GER)39.40,2 (0)
2.Anastasiya Merkushyna (UKR)+56,8 (0)
3.Anna Weidel (GER)+1.04,2 (1)
4.Olga Abramova (UKR)+1.23,4 (1)
5.Ingela Andersson (SWE)+1.41,4 (2)
6.Karolin Horchler (GER)+1.53,2 (2)
7.Irina Starykh (RUS)+1.56,8 (2)
8.Marie Heinrich (GER)+1.56,9 (1)
9.Ekaterina Glazyrina (RUS)+1.59,6 (2)
10.Anna Magnusson (SWE)+2.05,3 (1)

Suomalaiset:
60. Johanna Pykäläinen +6.00,0 (5)
62. Erika Jänkä +6.27,7 (6)
63. Sanna Markkanen +6.30,0 (5)
68. Heidi Kuutinen +8.09,7 (7)

Miehet normaalimatka 15 km

#UrheilijaTulos
1.Sergii Semenov (UKR)40.36,9 (1)
2.Lucas Fratzscher (GER)+50,7 (2)
3.Lars Helge Birkeland (NOR)+1.00,8 (2)
4.Said Karimulla Khalili (RUS)+1.20,3 (1)
5.Martn Perrillat Bottonet (FRA)+1.31,1 (2)
6.Sindre Fjellheim Jorde (NOR)+1.44,5 (2)
7.Endre Strömsheim (NOR)+1.51,3 (2)
8.Thierry Chenal (FRA)+1.54,4 (2)
9.Aristide Begue (FRA)+2.04,1 (3)
10.Carsen Campbell (CAN)+2.05,4 (1)

Suomalaiset:
42. Jaakko Ranta +4.50,3 (4)
45. Heikki Laitinen +5.03,3 (2)
58. Tuukka Invenius +6.00,5 (6)
87. Joni Mustonen +8.40,8 (8)

IBU Cup Sjusjöen 1.12.2019


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Elisabeth Högberg (SWE)31.07,6
2.Irina Starykh (RUS)+15,4
3.Ekaterina Glazyrina (RUS)+19,4
4.Synnöve Solemdal (NOR)+46,6
5.Irene Cadurisch (SUI)+55,2
6.Natalia Gerbulova (RUS)+1.13,8
7.Anastasiia Porshneva (RUS)+1.21,1
8.Olena Pidhrushna (UKR)+1.33,5
9.Alexia Runggaldier (ITA)+1.34,3
10.Camille Bened (FRA)+1.42,5

47. Heidi Nikkinen +5.25,9
49. Sanna Markkanen +6.02,8
Johanne Pykäläinen LAPPED

Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Philipp Nawrath (GER)32.22,8
2.Fredrik Gjesbakk (NOR)+27,2
3.Lucas Fratzscher (GER)+33,3
4.Endre Strömsheim (NOR)+42,2
5.Said Karimulla Khalili (RUS)+59,0
6.Vasilii Tomshin (RUS)+1.02,0
7.Martn Perrillat Bottonet (FRA)+1.09,4
8.Aleksander Fjeld Andersen (NOR)+1.14,1
9.David Komatz (AUT)+1.22,3
10.Kirill Streltsov (RUS)+1.22,6

40. Tuomas Harjula (FIN) +4.29,7



Naisten pikamatka 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Irina Starykh (RUS)20.12,1
2.Olena Pidhrushna (UKR)+5,4
3.Ekaterina Glazyrina (RUS)+12,6
4.Anastasiia Porshneva (RUS)+13,4
5.Elisabeth Högberg (SWE)+24,4
6.Ida Lien (NOR)+35,0
7.Juliane Fruehwirt (GER)+38,8
8.Irene Cadurisch (SUI)+48,2
9.Anna Kryvonos (UKR)+53,8
10.Ukaleq Astri Slettemark (GRL)+56,1

34. Heidi Nikkinen +1.57,5
51. Johanna Pykäläinen +2.45,1
54. Sanna Markkanen +2.50,6
61. Jenny Fellman +3.24,1

Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Fredrik Gjesbakk (NOR)23.01,3
2.Sindre Pettersen (NOR)+20,9
3.Lucas Fratzscher (GER)+28,1
4.Philipp Nawrath (GER)+43,6
5.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)+46,0
6.Aleksander Fjeld Andersen (NOR)+46,4
7.Martn Perrillat Bottonet (FRA)+1.03,7
8.David Komatz (AUT)+1.05,9
9.Joscha Burkahlter (SUI)+1.08,4
10.Milan Zemlicka (CZE)+1.14,2

49. Tuomas Harjula +2.35,9
61. Heikki Laitinen +2.53,0
65. Joni Mustonen +3.08,2
84. Otto Ruusunen +4.28,0



IBU Cup Sjusjöen 28.11.


Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Lucas Fratzscher (GER)28.33,1 (1+0)
2.Harald Lemmerer (AUT)+5,7 (0+1)
3.Aleksander Fjeld Andersen (NOR)+17,3 (0+3)
4.Fredrik Gjesbakk (NOR)+55,0 (1+3)
5.Oskar Brandt (SWE)+1.06,7 (0+2)
6.Sindre Pettersen (NOR)+1.07,3 (2+3)
7.Andrejs Rastugojevs (LAT)+1.10,2 (1+4)
8.Kirill Streltsov (RUS)+1.21,7 (1+1)
9.Andriy Dotsenko (UKR)+1.22,3 (0+3)
10.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)+1.22,5 (2+3)

54. Joni Mustonen +3.42,5 (2+4)
67. Heikki Laitinen +4.13,7 (2+3)
77. Tuomas Harjula +5.03,3 (4+4)
84. Otto Ruusunen +5.17,6 (1+3)

Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Karoline Erdal (NOR)26.21,4 (1+2)
2.Kelsey Joan Dickinson (USA)+6,6 (0+2)
3.Maren Hammerschmidt (GER)+7,6 (2+2)
4.Elisabeth Högberg (SWE)+9,4 (1+3)
5.Ekaterina Glazyrina (RUS)+31,6 (1+3)
6.Olena Pidhrushna (UKR)+44,2 (2+2)
7.Natalia Gerbulova (RUS)+52,3 (1+3)
8.Jenny Fellman (FIN)+57,8 (1+3)
9.Anastasiia Porshneva (RUS)+59,5 (1+4)
10.Irina Starykh (RUS)+1.04,8 (0+4)

27. Sanna Markkanen +2.08,0 (2+2)
65. Johanne Pykäläinen +4.21,6 (3+4)
70. Heidi Nikkinen +4.43,5 (3+3)



Suomalaiset IBU Cupissa


Suomalaiset osallistujat IBU Cupiin valitaan pala kerrallaan. Seuraavassa ensimmäisten kisojen urheilijavalinnat.

IBU Cup 1 Sjusjöen, NOR


NaisetMiehet
Jenny FellmanTuomas Harjula
Erika JänkäHeikki Laitinen
Sanna MarkkanenJoni Mustonen
Heidi NikkinenOtto Ruusunen


IBU Cup 2 Ridnaun, ITA ja IBU Cup 3, Obertilliach, AUT


NaisetMiehet
Jenny FellmanTuomas Harjula
Erika JänkäHeikki Laitinen
Sanna MarkkanenJoni Mustonen
Johanna PykäläinenOtto Ruusunen
 Tuukka Invenius