Ampumahiihdon IBU Cup 2019-2020 - Katso Ohjelma & Tilanne

IBU Cup 2019-2020


Etusuoran erikoissivulta löydät ampumahiihdon IBU Cupin 2019-2020 ohjelman, pisteet ja tulokset!
Ampumahiihdon IBU Cup on kansainvälisen ampumahiihtoliiton, IBU:n järjestämä ampumahiihdon sarjamuotoinen kilpailu. Kyseessä on maailmancupin jälkeen ampumahiihdon toiseksi korkein kilpailusarja.

Ampumahiihdon IBU Cup 2019-2020 - Ohjelma


Ampumahiihdon IBU Cup -kausi 2019-2020 pitää sisällään 9 kisarupeamaa. Kisajärjestäjät tulevalla kaudella ovat aikajärjestyksessä Norjan Sjusjöen, Italian Ridnaun-Val Ridanna, Itävallan Obertilliach, Slovakian Brezno-Osrblie, Puolan Duszniki Zdroj, Saksan Arbr, Italian Martell-Val Martello, Viron Otepää (avoimet EM-kisat) ja Valko-Venäjän Minsk-Raubichi.

Kisakalenteri IBU Cup

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 28.11.2019 - 1.12.2019IBU Cup SjusjöenSjusjöen, Norja
  • 12.12.2019 - 15.12.2019IBU Cup Ridnaun-Val RidannaRidnaun-Val Ridanna, Italia
  • 10.01.2020 - 12.1.2020IBU Cup Brezno-OsrblieBrezno-Osrblie, Slovakia
  • 16.01.2020 - 19.1.2020IBU Cup Duszniki ZdrojDuszniki Zdroj, Puola
  • 8.02.2020 - 9.2.2020IBU Cup ArberArber, Saksa
  • 13.02.2020 - 16.2.2020IBU Cup Martell-Val MartelloMartell-Val Martello, Italia
  • 26.02.2020 - 1.3.2020IBU Cup Otepää (EM-kisat)Otepää, Viro
  • 5.03.2020 - 8.3.2020IBU Cup Minsk-RaubichiMinsk-Raubichi, Valko-Venäjä


Ampumahiihdon IBU Cup 2019-2020 - Pisteet


IBU Cupissa hiihdetään kaudella 2019/2020 kaikkiaan 21 osakilpailua.

Naiset 3/21 osakilpailua

#UrheilijaPisteet
1.Irina Starykh (RUS)145
2.Elisabeth Högberg (SWE)143
3.Ekaterina Glazyrina (RUS)136
4.Olena Pidhrushna (UKR)126
5.Anastasiia Porshneva (RUS)111
6.Natalia Gerbulova (RUS)101
7.Karoline Erdal (NOR)100
8.Alexia Runggaldier (ITA)79
9.Ida Lien (NOR)78
10.Irene Cadurisch (SUI)76

Suomalaiset:
31. Jenny Fellman 34
45. Sanna Markkanen 14
50. Heidi Nikkinen 7

Naiset 3/21 osakilpailua

#UrheilijaPisteet
1.Fredrik Gjesbakk (NOR)157
2.Lucas Fratzscher (GER)156
3.Philipp Nawrath (GER)125
4.Sindre Pettersen (NOR)120
5.Aleksander Fjeld Andersen (NOR)120
6.Said Karimulla Khalili (RUS)98
7.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)95
8.Endre Strömsheit (NOR)79
9.Kirill Streltsov (RUS)76
10.Martin Perrillat Bottonet (FRA)72



Ampumahiihdon IBU Cup 2019-2020 - Tulokset


Päivätämme tähän ampumahiihdon IBU Cup -kauden 2019-2020 tulokset sitä mukaa kun kilpailuja käydään.

IBU Cup Sjusjöen 1.12.2019


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Elisabeth Högberg (SWE)31.07,6
2.Irina Starykh (RUS)+15,4
3.Ekaterina Glazyrina (RUS)+19,4
4.Synnöve Solemdal (NOR)+46,6
5.Irene Cadurisch (SUI)+55,2
6.Natalia Gerbulova (RUS)+1.13,8
7.Anastasiia Porshneva (RUS)+1.21,1
8.Olena Pidhrushna (UKR)+1.33,5
9.Alexia Runggaldier (ITA)+1.34,3
10.Camille Bened (FRA)+1.42,5

47. Heidi Nikkinen +5.25,9
49. Sanna Markkanen +6.02,8
Johanne Pykäläinen LAPPED

Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Philipp Nawrath (GER)32.22,8
2.Fredrik Gjesbakk (NOR)+27,2
3.Lucas Fratzscher (GER)+33,3
4.Endre Strömsheim (NOR)+42,2
5.Said Karimulla Khalili (RUS)+59,0
6.Vasilii Tomshin (RUS)+1.02,0
7.Martn Perrillat Bottonet (FRA)+1.09,4
8.Aleksander Fjeld Andersen (NOR)+1.14,1
9.David Komatz (AUT)+1.22,3
10.Kirill Streltsov (RUS)+1.22,6

40. Tuomas Harjula (FIN) +4.29,7



Naisten pikamatka 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Irina Starykh (RUS)20.12,1
2.Olena Pidhrushna (UKR)+5,4
3.Ekaterina Glazyrina (RUS)+12,6
4.Anastasiia Porshneva (RUS)+13,4
5.Elisabeth Högberg (SWE)+24,4
6.Ida Lien (NOR)+35,0
7.Juliane Fruehwirt (GER)+38,8
8.Irene Cadurisch (SUI)+48,2
9.Anna Kryvonos (UKR)+53,8
10.Ukaleq Astri Slettemark (GRL)+56,1

34. Heidi Nikkinen +1.57,5
51. Johanna Pykäläinen +2.45,1
54. Sanna Markkanen +2.50,6
61. Jenny Fellman +3.24,1

Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Fredrik Gjesbakk (NOR)23.01,3
2.Sindre Pettersen (NOR)+20,9
3.Lucas Fratzscher (GER)+28,1
4.Philipp Nawrath (GER)+43,6
5.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)+46,0
6.Aleksander Fjeld Andersen (NOR)+46,4
7.Martn Perrillat Bottonet (FRA)+1.03,7
8.David Komatz (AUT)+1.05,9
9.Joscha Burkahlter (SUI)+1.08,4
10.Milan Zemlicka (CZE)+1.14,2

49. Tuomas Harjula +2.35,9
61. Heikki Laitinen +2.53,0
65. Joni Mustonen +3.08,2
84. Otto Ruusunen +4.28,0



IBU Cup Sjusjöen 28.11.


Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Lucas Fratzscher (GER)28.33,1 (1+0)
2.Harald Lemmerer (AUT)+5,7 (0+1)
3.Aleksander Fjeld Andersen (NOR)+17,3 (0+3)
4.Fredrik Gjesbakk (NOR)+55,0 (1+3)
5.Oskar Brandt (SWE)+1.06,7 (0+2)
6.Sindre Pettersen (NOR)+1.07,3 (2+3)
7.Andrejs Rastugojevs (LAT)+1.10,2 (1+4)
8.Kirill Streltsov (RUS)+1.21,7 (1+1)
9.Andriy Dotsenko (UKR)+1.22,3 (0+3)
10.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)+1.22,5 (2+3)

54. Joni Mustonen +3.42,5 (2+4)
67. Heikki Laitinen +4.13,7 (2+3)
77. Tuomas Harjula +5.03,3 (4+4)
84. Otto Ruusunen +5.17,6 (1+3)

Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Karoline Erdal (NOR)26.21,4 (1+2)
2.Kelsey Joan Dickinson (USA)+6,6 (0+2)
3.Maren Hammerschmidt (GER)+7,6 (2+2)
4.Elisabeth Högberg (SWE)+9,4 (1+3)
5.Ekaterina Glazyrina (RUS)+31,6 (1+3)
6.Olena Pidhrushna (UKR)+44,2 (2+2)
7.Natalia Gerbulova (RUS)+52,3 (1+3)
8.Jenny Fellman (FIN)+57,8 (1+3)
9.Anastasiia Porshneva (RUS)+59,5 (1+4)
10.Irina Starykh (RUS)+1.04,8 (0+4)

27. Sanna Markkanen +2.08,0 (2+2)
65. Johanne Pykäläinen +4.21,6 (3+4)
70. Heidi Nikkinen +4.43,5 (3+3)



Suomalaiset IBU Cupissa


Suomalaiset osallistujat IBU Cupiin valitaan pala kerrallaan. Seuraavassa ensimmäisten kisojen urheilijavalinnat.

IBU Cup 1 Sjusjöen, NOR


NaisetMiehet
Jenny FellmanTuomas Harjula
Erika JänkäHeikki Laitinen
Sanna MarkkanenJoni Mustonen
Heidi NikkinenOtto Ruusunen


IBU Cup 2 Ridnaun, ITA ja IBU Cup 3, Obertilliach, AUT


NaisetMiehet
Jenny FellmanTuomas Harjula
Erika JänkäHeikki Laitinen
Sanna MarkkanenJoni Mustonen
Johanna PykäläinenOtto Ruusunen
 Tuukka Invenius