Nove Mesto Maailmancup 2021 - Katso Ohjelma & Tulokset

Nove Mesto maailmancup 2021


Tsekin Nove Mestossa kilpaillaan ampumahiihdon maailmancupin osakilpailut kahtena peräkkäisenä viikonloppuna 4.-7.3. ja 11.-14.3.2021. Tältä sivulta löydät Nove Meston maailmancupin ohjelman, tulokset sekä matkat & liput paikan päälle.
Nove Mesto on suhteellisen uusi tulokas ampumahiihdon maailmancupin järjestäjien joukossa. Nove Mestossa on järjestetty osakilpailuja 2010-luvulla kuusi kertaa ennen kuluvaa kautta. Ensimmäisen kerran ampumahiihdon maailmancup rantautui sinne kaudella 2011-2012.

Tällä kaudella Nove Meston maailmancup kilpaillaan kahtena peräkkäisenä viikonloppuna 4.-7. sekä 11.-14. maaliskuuta 2021, kun Pekingin kisaviikonloppu siirrettiin koronaviruspandemian takia Nove Mestoon. Nove Mestossa on järjestetty myös ampumahiihdon MM-kisat vuonna 2013.

Nove Mesto Maailmancup 2021 - Ohjelma


Nove Meston ensimmäisen viikonlopun ohjelmaan kuuluu tällä kaudella viestit, pikakilpailut ja takaa-ajot. Kilpailut käynnistyvät torstaina 4.3.2021 naisten pikakilpailulla ja päättyvät sunnuntaina miesten takaa-ajoon.

Toisen kisarupeaman aikana kilpaillaan pikakilpailut, takaa-ajot ja sekaviestit. Kilpailut käynnistyvät torstaina 11.3.2021 miesten pikakilpailulla kello 18:30 ja viimeisenä kisana käydään parisekaviesti sunnuntaina kello 14:45.

Aikataulut 4.-7.3.2021

Pvm & kloLaji
to 4.3.2021 17:05Naisten viesti 4 x 6 km
pe 5.3.2021 16:20Miesten viesti 4 x 7,5 km
la 6.3.2021 12:00Naisten pikakilpailu 7,5 km
la 6.3.2021 16:40Miesten pikakilpailu 10 km
su 7.3.2021 13:00Naisten takaa-ajo 10 km
su 7.3.2021 17:00Miesten takaa-ajo 12,5 km


Aikataulut 11.-14.1.2021

Pvm & kloLaji
to 11.3.2021 18:30Miesten pikakilpailu 10 km
pe 12.3.2021 18:30Naisten pikakilpailu 7,5 km
la 13.3.2021 15:45Miesten takaa-ajo 12,5 km
la 13.3.2021 18:30Naisten takaa-ajo 10 km
su 14.3.2021 11:25Sekaviesti
su 14.3.2021 14:45Parisekaviesti


Nove Meston maailmancupissa riittää tunnelmaa.
Nove Meston maailmancupissa riittää tunnelmaa.


Nove Mesto Maailmancup - Tulokset 2021


Päivitämme tähän tulokset Nove Meston 2020 maailmancupista sitä mukaa kun kilpailuja käydään.

Ampumahiihto Nove Mesto 14.3.2021


Parisekaviesti

#MaaTulos
1.Ruotsi37.41,4
2.Norja+1,5
3.USA+26,1
4.Itävalta+40,8
5.Venäjä+1.10,8
6.Ranska+1.19,3
7.Sveitsi+1.23,0
8.Valko-Venäjä+1.24,3
9.Belgia+1.33,5
10.Ukraina+1.33,9

13. Suomi +1.49,1

Ampumahiihto, Nove Mesto 14.3.2021


Sekaviesti

#MaaTulos
1.Norja1:01.24,1
2.Italia+1.08,7
3.Ruotsi+1.22,7
4.Ranska+1.42,3
5.Ukraina+2.16,5
6.USA+2.26,4
7.Venäjä+3.04,1
8.Itävalta+3.17,9

LAPPED Suomi

Ampumahiihto, Nove Mesto 13.3.2021


Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)27.13,6 (1)
2.Dzinara Alimbekava (BLR)+34,6 (0)
3.Franziska Preuss (GER)+40,2 (2)
4.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+41,6 (1)
5.Dorothea Wierer (ITA)+46,0 (2)
6.Marketa Davidova (CZE)+52,6 (1)
7.Lisa Theresa Hauser (AUT)+1.01,8 (2)
8.Susan Dunklee (USA)+1.12,9 (1)
9.Anais Chevalier-Bouchet (FRA)+1.17,0 (1)
10.Denise Herrmann (GER)+1.22,3 (3)
39.Suvi Minkkinen (FIN)+3.30,0 (2)
50.Mari Eder (FIN)+4.27,7 (6)
56.Nastassia Kinnunen (FIN)+5.15,9 (3)


Miesten takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Quentin Fillon Maillet (FRA)28.46,7
2.Johannes Thingnes Bø (NOR)+8,0
3.Emilien Jacquelin (FRA)+14,6
4.Sturla Holm Laegreid (NOR)+18,1
5.Lukas Hofer (ITA)+23,4
6.Tarjei Bø (NOR)+25,8
7.Antonin Guigonnat (FRA)+43,4
8.Jakov Fak (SLO)+1.05,1
9.Johannes Dale (NOR)+1.14,8
10.Matvey Eliseev (RUS)+1.19,3

25. Tero Seppälä
48. Tuomas Harjula
51. Jaakko Ranta

Nove Mesto maailmancup 12.3.2021


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)18.11,1 (1)
2.Denise Herrmann (GER)+6,1 (0)
3.Dorothea Wierer (ITA)+10,5 (0)
4.Franziska Preuss (GER)+17,3 (1)
5.Yuliia Dzhima (UKR)+30,5 (0)
6.Dzinara Alimbekava (BLR)+31,4 (1)
7.Elvira Öberg (SWE)+36,1 (0)
8.Susan Dunklee (USA)+37,2 (0)
9.Julia Schwaiger (AUT)+38,1 (0)
10.Lucie Charvatova (CZE)+39,7 (1)
44.Nastassia Kinnunen (FIN)+1.35,8 (0)
45.Mari Eder (FIN)+1.39,2 (3)
49.Suvi Minkkinen (FIN)+1.42,9 (0)
89.Erika Jänkä (FIN)+2.50,9 (1)


Nove Mesto maailmancup 11.3.2021


Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Quentin Fillon Maillet (FRA)22.07,2 (0)
2.Tarjei Bø (NOR)+11,3 (0)
3.Lukas Hofer (ITA)+14,8 (0)
4.Emilien Jacquelin (FRA)+22,7 (0)
5.Sturla Holm Lægreid (NOR)+23,4 (1)
6.Antonin Guigonnat (FRA)+23,6 (1)
7.Sebastian Samuelsson (SWE)+30,0 (0)
8.Johannes Dale (NOR)+36,7 (1)
9.Johannes Thingnes Bø (NOR)+37,0 (2)
10.Jakov Fak (SLO)+39,8 (1)
40.Tero Seppälä (FIN)+1.45,3 (3)
47.Tuomas Harjula (FIN)+1.49,7 (1)
53.Jaakko Ranta (FIN)+1.57,6 (1)


Nove Mesto maailmancup 7.3.2021


Miesten takaa-ajo 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tarjei Bø (NOR)28.17,3 (1)
2.Johannes Thingnes Bø (NOR)+8,2 (2)
3.Simon Desthieux (FRA)+11,5 (2)
4.Jakov Fak (SLO)+12,8 (0)
5.Sturla Holm Lægreid (NOR)+13,4 (2)
6.Quentin Fillon Maillet (FRA)+13,5 (2)
7.Emilien Jacquelin (FRA)+13,8 (1)
8.Benedikt Doll (GER)+15,5 (2)
9.Dmytro Pidruchnyi (UKR)+29,5 (0)
10.Arnd Peiffer (GER)+37,2 (3)

Naisten takaa-ajo 10 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)27.28,0 (3)
2.Denise Herrmann (GER)+24,0 (1)
3.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+29,9 (3)
4.Linn Persson (SWE)+30,9 (1)
5.Franziska Preuss (GER)+35,8 (2)
6.Yuliia Dzhima (UKR)+39,8 (2)
7.Hanna Sola (BLR)+1.05,8 (4)
8.Anais Bescond (FRA)+1.21,7 (1)
9.Paula Fialkova (SVK)+1.26,9 (2)
10.Anais Chevalier-Bouchet (FRA)+1.30,8 (4)
37.Mari Eder (FIN)+2.58,4 (5)
46.Suvi Minkkinen (FIN)+3.53,9 (3)



Nove Mesto maailmancup 6.3.2021


Miesten pikakisa 10 km

#UrheilijaTulos
1.Simon Desthieux (FRA)22.58,0
2.Sebastian Samuelsson (SWE)+2,4
3.Arnd Peiffer (GER)+4,4
4.Sturla Holm Laegreid (NOR)+10,4
5.Tarjei Bø (NOR)+10,6
6.Benedikt Doll (GER)+14,5
7.Quentin Fillon Maillet (FRA)+26,9
8.Emilien Jacquelin (FRA)+29,9
9.Jakov Fak (SLO)+32,8
10.Eduard Latypov (ANA+37,2

Tero Seppälä +1.07,5


Naisten pikakisa 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)18.48,4 (1)
2.Yuliia Dzhima (UKR)+9,3 (0)
3.Lisa Vittozzi (ITA)+15,0 (0)
4.Dzinara Alimbekava (BLR)+16,1 (0)
5.Dorothea Wierer (ITA)+16,3 (1)
6.Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)+17,4 (0)
7.Marte Olsbu Røiseland (NOR)+18,5 (2)
8.Franziska Preuss (GER)+25,1 (1)
9.Justine Braisaz-Bouchet (FRA)+28,7 (1)
10.Denise Herrmann (GER)+29,1
18.Mari Eder (FIN)+58,3 (1)
52.Suvi Minkkinen (FIN)+1.52,8 (2)
65.Nastassia Kinnunen (FIN)+2.06,1 (2)
84.Erika Jänkä (FIN)+2.47,4 (2)


Ampumahiihdon mc, Nove Mesto 5.3.2021


Miesten viesti 4 x 7,5 km

#MaaTulos
1.Saksa1:12.28,1
2.Venäjä+1.21,7
3.Norja+1.33,2
4.Slovenia+2.13,2
5.Ranska+2.14,7
6.Itävalta+2.17,0
7.Italia+2.48,1
8.Valko-Venäjä+3.26,6

16. Suomi +6.10,2

Ampmahiihto maailmancup Nove Mesto 4.3.2021


Naisten viesti 4 x 6 km

#UrheilijaTulos
1.Ruotsi1:03.26,6 (0+6)
2.Valko-Venäjä+1,2 (0+9)
3.Ranska+27,8 (1+8)
4.Norja+40,0 (1+10)
5.USA+40,1 (0+7)
6.Italia+40,1 (0+10)
7.Venäjä+51,6 (0+11)
8.Itävalta+1.00,8 (1+10)
9.Sveitsi+1.38,7 (0+14)
10.Puola+1.52,1 (0+9)
18.Suomi+5.07,4 (3+12)

Neljäntenä maaliin tullut Ukraina hylättiin vaihtovirheen takia.



Televisiointi & TV-lähetykset


Ampumahiihdon maailmancupia näyttää Suomessa sekä YLE että Eurosport. Näet kilpailuja sekä TV-kanavilla että netissä. Netissä ampumahiihdon maailmancupia voi katsoa YLE Areenan sekä Eurosport Playerin kautta.

Matkat ja liput


Tshekin Nove Mesto on ollut viime vuosina yksi kovimpia ampumahiihtokisoja, kun katsotaan paikalla olevien fanien määrää ja tunnelmaa kisoissa. Tälläkin kaudella kilpailut on myyty loppuun pääosin jo hyvissä ajoin ja kilpailuiden virallisilla sivuilla ilmoitetaankin, että "Lippuja on turha yrittää saada kisapaikalta. Emme edes avaa lippuluukkuja."

Mikäli haluaa siis katsomaan kisoja Nove Mestoon, tulee liput ostaa hyvissä ajoin ennakkoon. Lippuja on myynnissä kolmenlaisia: stadium-paikkoja, VIP-paikkoja ja paikkoja radan varrelta. Lippuja myydään sekä neljän päivän paketeissa että yksittäislippuina. Huomaathan vielä, että kaikki liput tulee ostaa ennakkoon netistä. Lippuja myy Ticket Live -palvelu.

Päivälippujen hinnat vaihtelevat 150 CZK:n ratalipuista 5000 CZK:n VIP-lippuihin. Tshekin koruna on nykykurssilla noin 3,9 senttiä, eli halvimmat liput saa vain noin 5,8 eurolla. VIP-lipun hinta 5000 CZK on noin 193 euroa.

Nove Mesto liput & hinnat

LiputStadium-paikatVIP-liputRatapaikat
Koko viikon lippu1600-1800 CZK15 000 CZK600 CZK
Torstai275-350 CZK3000 CZK150 CZK
Perjantai275-350 CZK3000 CZK150 CZK
Lauantai550-650 CZK5000 CZK200 CZK
Sunnuntai550-650 CZK5000 CZK200 CZK


Tuloksia aiemmilta vuosilta


Nove Mesto Maailmancup - Tulokset 2020


Maailmancup Nove Mesto 8.3.2020


Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)39.32,7 (3)
2.Emilien Jacquelin (FRA)+15,1 (0)
3.Arnd Peiffer (GER)+25,0 (1)
4.Dmytro Pidruchnyi (UKR)+27,9 (2)
5.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+27,9 (2)
6.Johannes Dale (NOR)+34,1 (2)
7.Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)+38,9 (2)
8.Quinton Fillon Maillet (FRA)+44,8 (1)
9.Dominik Windisch (ITA)+52,3 (2)
10.Tarjei Bø (NOR)+53,7 (3)

18. Tero Seppälä (FIN) +1.45,6 (4)

Maailmancup Nove Mesto 8.3.2020


Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Tiril Eckhoff (NOR)34.00,8 (1)
2.Hanna Öberg (SWE)+25,3 (1)
3.Franziska Preuss (GER)+32,4 (1)
4.Justine Braisaz (FRA)+41,3 (3)
5.Dorothea Wierer (ITA)+43,2 (3)
6.Monika Hojnisz-Starega (POL)+43,5 (2)
7.Kaisa Mäkäräinen (FIN)+59,7 (3)
8.Emma Lunder (CAN)+1.09,6 (3)
9.Valj Semerenko (UKR)+1.14,8 (3)
10.Larisa Kuklina (RUS)+1.21,5 (4)

23. Mari Eder (FIN) +2.54,1 (6)

Ampumahiihdon maailmancup, Nove Mesto 7.3.2020


Miesten viesti 4x7,5km

#UrheilijaTulos
1.Norja1:10.25,1 (0+5)
2.Ukraina+38,2 (0+5)
3.Ruotsi+43,3 (1+8)
4.Venäjä+46,9 (0+7)
5.Saksa+57,2 (1+10)
6.Italia+1.46,9 (0+5)
7.Valko-Venäjä+2.17,5 (1+7)
8.Slovenia+2.53,6 (0+7)
9.Sveitsi+3.00,4 (0+6)
10.Itävalta+3.09,1 (0+10)

Suomi otettiin kierroksella kiinni ja joutui keskeyttämään.

Naisten viesti 4x6km

#UrheilijaTulos
1.Norja1:09.14,8
2.Ranska+28,7
3.Saksa+57,0
4.Ukraina+58,5
5.Venäjä+1.11,7
6.Italia+2.01,3
7.Ruotsi+2.03,3
8.Puola+3.30,0

16. Suomi (5+13) +5.38,4

Nove Mesto Maailmancup 6.3.2020


Tero Seppälä sijoittui upeasti seitsemänneksi.

Miehet pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Johannes Thingnes Bø (NOR)24.56,8
2.Quentin Fillon Maillet (FRA)+22,8
3.Tarjei Bø (NOR)+1.01,1
4.Michal Krcmar (CZE)+1.14,1
5.Jakov Fak (SLO)+1.16,6
6.Martin Fourcade (FRA)+1.19,1
7.Tero Seppälä (FIN)+1.29,5
8.Simon Desthieux (FRA)+1.37,6
9.Johannes Dale (NOR)+1.42,8
10.Emilien Jacquelin (FRA)+1.44,4

78. Tuukka Invenius +4.36,5
92. Heikki Laitinen +5.28,3

Nove Mesto maailmancup 5.3.2020


Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Denise Herrmann (GER)18.51,0 (0)
2.Anais Bescond (FRA)+27,2 (0)
3.Marketa Davidova (CZE)+49,7 (1)
4.Mari Eder (FIN)+59,0 (1)
5.Tiril Eckhoff (NOR)+1.11,1 (2)
6.Hanna Öberg (SWE)+1.11,7 (1)
7.Lisa Vittozzi (ITA)+1.13,7 (2)
8.Elvira Öberg (SWE)+1.22,4 (0)
9.Monika Hojnisz-Starega (POL)+1.24,4 (2)
10.Justine Braisaz (FRA)+1.24,6 (3)

14. Kaisa Mäkäräinen (FIN) +1.37,3 (3)
36. Suvi Minkkinen (FIN) +2.10,2 (2)
46. Erika Jänkä (FIN) +2.25,0 (1)

Nove Mesto maailmancup 19.1.2020


Miesten 15 km (p) takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Alexander Bolshunov (RUS)37.01,3
2.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)+46,7
3.Simen Hegstad Krüger (NOR)+47,2
4.Sjur Røthe (NOR)+47,2
5.Iivo Niskanen (FIN)+56,2
6.Andrey Melnichenko (RUS)+1.32,3
7.Perttu Hyvärinen (FIN)+1.43,6
8.Didrik Tønseth (NOR)+1.43,7
9.Jean-Marc Gaillard (FRA)+1.46,6
10.Francesco de Fabiani (ITA)+2.26,2

12. Ristomatti Hakola (FIN) +2.31,5
46. Markus Vuorela (FIN) +5.53,7

Naiset 10 km (p) takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)23.48,0
2.Natalia Nepryaeva (RUS)+1.04,8
3.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+1.06,0
4.Heidi Weng (NOR)+1.06,0
5.Krista Pärmäkoski (FIN)+1.49,1
6.Ebba Andersson (SWE)+1.49,4
7.Kerttu Niskanen (FIN)+1.56,7
8.Katerina Razymova (CZE)+1.59,9
9.Ragnhild Haga (NOR)+2.06,8
10.Jessica Diggins (USA)+2.12,0

15. Anne Kyllönen (FIN) +2.36,0
30. Vilma Nissinen (FIN) +3.49,4
35. Johanna Matintalo (FIN) +4.20,5

Nove Mesto maailmancup 18.1.2020


Miehet 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Alexander Bolshunov (RUS)33.45,0
2.Iivo Niskanen (FIN)+24,3
3.Sjur Røthe (NOR)+35,6
4.Andrey Melnichenko (RUS)+54,0
5.Jean-Marc Gaillard (FRA)+55,8
6.Perttu Hyvärinen (FIN)+1.01,0
7.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)+1.12,4
8.Simen Hegstad Krüger (NOR)+1.13,0
9.Alexey Chervotkin (RUS)+1.14,8
10.Didrik Tønseth (NOR)+1.21,4

18. Ristomatti Hakola (FIN) +1.42,5
53. Markus Vuorela (FIN) +3.44,2


Naiset 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)23.51,6
2.Natalia Nepryaeva (RUS)+32,7
3.Heidi Weng (NOR)+40,3
4.Jessica Diggins (USA)+48,5
5.Ragnhild Haga (NOR)+48,8
6.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+49,7
7.Krista Pärmäkoski (FIN)+51,0
8.Moa Lundgren (SWE)+58,1
9.Ebba Andersson (SWE)+1.04,3
10.Katerina Razymova (CZE)+1.07,6

11. Kerttu Niskanen (FIN) +1.11,5
18. Anne Kyllönen (FIN) +1.35,8
40. Vilma Nissinen (FIN) +2.20,5
44. Johanna Matintalo (FIN) +2.35,7



Nove Mesto Maailmancup - Tulokset 2018


Yhteislähtö naiset 12,5 km 23.12.2018

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Kuzmina A.SVK235:34.4
2.Fialkova P.SVK2+12.1
3.Chevalier A.FRA3+13.3
4.Wierer D.ITA1+20.1
5.Brorsson M.SWE2+36.3
6.Tandrevold I. L.NOR3+45.8
7.Preuss F.GER3+46.3
8.Braisaz J.FRA4+52.7
9.Yurlova-Percht E.RUS3+55.1
10.Oeberg H.SWE3+1:03.1
22.Makarainen K.FIN6+1:59.0
DNSDahlmeier L.GER--


Miesten yhteislähtö 15 km 23.12.2018

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Johannes Thingnes BöNOR0+0+0+037:25.2
2.Quinton Fillon MailetFRA0+0+1+1+46.5
3.Evegeniy GaranichevRUS0+0+0+0+54.1
4.Arnd PfeifferGER1+0+0+0+59.3
5.Erlend BjöntegårdNorja0+0+2+0+1:04.9
6.Benjamin DollGER0+0+1+1+1:18.9
7.Simon DesthieuxFRA1+0+1+2+1:21.6
8.Ondrej MoravecCZE2+0+0+0+1:23.8
9.Martin FourcadeFRA2+0+1+0+1:28.1
10.Michal KrcmarCZE0+0+0+1+1:44.2


Naisten takaa-ajo 10 km 22.12.2018

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Röiseland M. O.Norja0+0+1+129.53.5
2.Wierer D.Italia0+0+0+1+0.2
3.Öberg H.Ruotsi0+0+0+1+4.7
4.Vittozzi L.Italia1+0+0+0+53.9
5.Dahlmeier L.Saksa0+0+2+0+54.2
6.Hinx V.Saksa0+0+0+0+55.8
7.Semerenko V.Ukraina1+0+0+0+1:03.3
8.Chavelier A.Ranska1+1+0+0+1:13.5

Suomalaiset
36. Kaisa Mäkäräinen 1+1+2+2 (+3.26.9)

Miesten takaa-ajo 12.5 km 22.12.2018

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Johannes Thingnes BöNorja1+0+2+131:59.0
2.Alexander LoginovVenäjä1+1+1+1+6.2
3.Tarjei BöNorja0+0+0+1+23.9
4.Simon DesthieuxRanska0+0+0+2+29.2
5.Martin FourcadeRanska0+0+0+0+57.3
6.Dmytro PidruchnyiUkraina0+0+0+1+1:12.6
7.Quinton Fillon MailletRanska1+1+0+1+1:17.7
8.Simon EderItävalta0+1+0+1+1:23.7
9.Erlend BjöntegårdNorja0+0+0+4+1:35.0
10.Sebastian SamuelssonRuotsi0+1+0+1+1:47.1

Suomalaiset
48. Tero Seppälä 1+2+3+2 +5:18.1
Tuomas Grönman keskeytti

Naisten pikamatka 7.5 km 21.12.2018

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Marte Olsbu RoiselandNorja0+019.44.6
2.Laura DahlmeierSaksa0+1+4.5
3.Paulina FialkovaSlovakia0+0+6.2
4.Anais ChevalierRanska1+0+23.0
5.Lena HaeckiSveitsi0+1+29.3
6.Hanna ÖbergRuotsi0+0+31.0
7.Vita SemerenkoUkraina0+1+31.4
8.Kinga ZbylutPuola0+0+32.1
9.Dorothea WiererItalia1+1+38.3
10.Irina StarykhVenäjä0+1+40.9

Suomalaiset
xx. Kaisa Mäkäräinen 1+4 +2:05.8
xx. Suvi Minkkinen 1+1 +2.18.4
xx. Jenny Fellman 0+2 +2.26.0
xx. Venla Lehtonen 1+2 +2.44.7

Miesten pikamatka 10 km 20.12.2018

SijaUrheilijaMaaSakotAikaero
1.Johannes Thingnes BoeNorja0+023:09.9
2.Alexander LoginovVenäjä0+0+21.0
3.Martin PonsiluomaRuotsi0+0+54.2
4.Benjamin WegerSveitsi0+0+1:03.5
5.Simon DesthieuxRanska0+1+1:03.7
6.Julian EberhardItävalta1+0+1:04.6
7.Antonin GuigonnatRanska0+1+1:07.3
8.Tarjei BöNorja0+1+1:08.8
9.Henrik L'Abee LundNorja0+0+1:10.3
10.Erlend BjöntegårdNorja0+1+1:12.4

Suomalaiset
46. Tero Seppälä 0+2 +2:15.6
54. Tuomas Grönman 1+0 +2:26.7
62. Jaakko Ranta 0+0 +2:34.2
68. Olli Hiidensalo 0+2 +2:46.4

Edellisen kerran Nove Mestossa kilpailtiin maailmancup-tasolla kaksi vuotta sitten kaudella 2016-2017. Alta löydät viimeisimmän Nove Meston maailmancup-kisaviikonlopun tulokset kaudelta 2016-2017.

Sprintti 10km, miehet 15.12.2016

SijKilpailijaMaaAmmuntaAika
1.Fourcade M.FRA0+123:48.0
2.Shipulin A.RUS0+0+1.6
3.Svendsen E.NOR0+1+6.4


Sprintti 7,5km, naiset 16.12.2016

SijKilpailijaMaaAmmuntaAika
1.Akimova T.RUS0+021:58.9
2.Chevalier A.FRA0+0+4.3
3.Dunklee S.USA0+0+5.1
5.Mäkäräinen K.FIN1+1+18.2


Takaa-ajo 12.5km, miehet 17.12.2016

SijKilpailijaMaaAmmuntaAika
1.Fourcade M.FRA0+1+0+032:53.6
2.Shipulin A.RUS0+0+1+1+30.2
3.Fillon Maillet Q.FRA0+0+0+0+38.3


Takaa-ajo 10km, naiset 17.12.2016

SijKilpailijaMaaAmmuntaAika
1.Chevalier A.FRA1+0+0+030:38.1
2.Wierer D.ITA0+1+1+0+9.5
3.Akimova T.RUS1+0+0+0+19.4
11.Mäkäräinen K.FIN1+0+0+2+1:06.3


Massalähtö 15km, miehet 18.12.2016

SijKilpailijaMaaAmmuntaAika
1.Fourcade M.FRA0+1+0+036:18.9
2.Schempp S.GER1+1+0+0+8.3
3.Babikov I.RUS0+0+0+1+9.4


Massalähtö 12,5km, naiset 18.12.2016

SijKilpailijaMaaAmmuntaAika
1.Koukalova G.CZE0+1+0+034:42.1
2.Dahlmeier L.GER2+0+0+0+3.1
3.Wierer D.ITA1+0+0+0+9.7
8.Mäkäräinen K.FIN1+1+0+1+39.9


Nove Meston maailmancupissa 2015 naisten sprintin ykkönen oli Saksan Laura Dahlmeier ennen maannaistaan Franziska Hildebrandia ja Tsekin Veronika Vitkovaa. Kaisa Mäkäräinen oli kisan seitsemäs. (Pavel Hrdlička, Wikipedia [<a href='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0'>CC BY-SA 3.0</a>])
Nove Meston maailmancupissa 2015 naisten sprintin ykkönen oli Saksan Laura Dahlmeier ennen maannaistaan Franziska Hildebrandia ja Tsekin Veronika Vitkovaa. Kaisa Mäkäräinen oli kisan seitsemäs. (Pavel Hrdlička, Wikipedia [CC BY-SA 3.0])