EYOF 2023 Talviolympiafestivaalit | Ohjelma & Tulokset

EYOF 2023 talviolympiafestivaalit


EYOF eli Euroopan Nuorten Olympiafestivaalit järjestetään tammikuussa 2023 Friuli-Venezia Giuliassa, Koillis-Italiassa. Kesäkisat ovat vuorossa heinäkuussa 2023 Slovenian Mariborissa.
Euroopan Nuorten Olympiafestivaalien (tuttavallisemmin EYOF eli European Youth Olympic Festival) talvikisat järjestetään vuonna 2023 Koillis-Italiassa, Itävallassa ja Sloveniassa. Kisaisäntänä toimii Italian Friuli-Venezia Giulian itsehallintoalue.

EYOF on Euroopan Olympiakomiteoiden luoma ja kansainvälisen Olympiakomitean suojeluksessa järjestettävä kilpailutapahtuma eurooppalaisille nuorille urheilijoille. Järjestyksessään 16. EYOF-talvikisoihin voivat osallistua lajista riippuen vuosina 2004-2007 syntyneet urheilijat.

Vuoden 2023 EYOF-talvikisojen pääasiallisena kisaisäntänä toimii Italia, jossa järjestetään suurin osa kisatapahtumista. Ampumahiihto, maastohiihto, freestyle ja vuorihiihto kilpaillaan Carnian alueella.

Alppihiihto, taitoluistelu, short track -luistelu, lumilautailun freestyle, jääkiekko, yhdistetty ja mäkihyppy järjestetään Tarvision alueella. Mäkihyppylajit hypätään Slovenian puolella Planicassa ja jääkiekko järjestetään osittain Itävallan Spittalissa.

Kisat käynnistyvät avajaisilla 21.1.2023. Kisatapahtumat alkavat sunnuntaina 22.1.2023 ja viimeinen kilpailupäivä on lauantai 28.1.2023.



Soihtuviesti kisapaikalle Udineen:




EYOF 2023 talvikisat - Lajit


Euroopan Nuorten Olympialaisten talvikisojen kisavalikoima mukailee talviolympialaisten lajipalettia. EYOF-mitaleista kilpaillaan seuraavissa lajeissa: alppihiihto, ampumahiihto, curling, freestylehiihto, jääkiekko, lumilautailu, maastohiihto, mäkihyppy, short track, taitoluistelu ja yhdistetty sekä uutuutena vuorihiihto.

Lajiohjelma

LajiAikaPaikkakunta
Alppihiihto23.-28.1.2023Tarvisio, Italia
Ampumahiihto24.-28.1.2023Forni Avoltri, Italia
Curling23.-27.1.2023Claut, Italia
Freestylehiihto23.-27.1.2023Zoncolan, Italia
Jääkiekko22.-27.1.2023Udine, Italia & Spittal, Itävalta
Lumilautailu23.-27.1.2023Sella Nevea & Piancavallo, Italia
Maastohiihto23.-27.1.2023Sappada, Italia
Mäkihyppy23.-27.1.2023Planica, Slovenia
Short track22.-24.1.2023Pontebba, Italia
Taitoluistelu26.-27.1.2023Pontebba, Italia
Vuorihiihto24.-27.1.2023Forni di Sopra, Italia
Yhdistetty24.-26.1.2023Planica, Slovenia & Tarvisio, Italia



EYOF talvikisat 2023 - Ohjelma & aikataulut


Päivitämme tarkemman kisa-aikataulun ampumahiihdon, maastohiihdon, mäkihypyn ja yhdistetyn osalta tähän. Kisojen päiväkohtaisen ohjelman löydät tapahtuman kisasivuilta.

Ma 23.1.

KloLajiTapahtuma
10.30MäkihyppyTytöt HS102 henkilökohtainen kilpailu
11.00Maastohiihto10 km (p) väliaikalähtö, pojat
12.30MäkihyppyPojat HS102 henkilökohtainen kilpailu
13.00Maastohiihto7,5 km (p) väliaikalähtö, tytöt


Ti 24.1.

KloLajiTapahtuma
11.00YhdistettyHS102 mäkisouus, pojat ja tytöt
11.00AmpumahiihtoPikakilpailu 7,5 km, pojat
11.30Maastohiihto7,5 km (v) väliaikalähtö, pojat
14.30AmpumahiihtoPikakilpailu 6 km, tytöt
15.00Yhdistetty6/4 km hiihto-osuus, pojat ja tytöt



Ke 25.1.

KloLajiTapahtuma
10.30MäkihyppyTytöt HS102 joukkuemäki
11.30Maastohiihto5 km (v) väliaikalähtö, tytöt
12.30MäkihyppyPojat HS102 joukkuemäki


To 26.1.

KloLajiTapahtuma
10.30MaastohiihtoSprintti 1,2 km (p) karsinta, pojat ja tytöt
11.00YhdistettySekajoukkuekilpailu HS102 mäkiosuus
11.00AmpumahiihtoNormaalimatka 12,5 km, pojat
13.30MaastohiihtoSprintti 1,2 km (p) erävaihe, pojat ja tytöt
14.30AmpumahiihtoNormaalimatka 10 km, tytöt
15.00YhdistettySekajoukkuekilpailu 4 x 3,3 km hiihto-osuus


Pe 27.1.

KloLajiTapahtuma
10.30MäkihyppySekajoukkuemäki HS102
11.00MaastohiihtoSekaviesti 4 x 5 km (p+v)


La 28.1.

KloLajiTapahtuma
11.00AmpumahiihtoSekaviesti 4 x 6 km, pojat ja tytöt



EYOF 2023 talvikisojen tulokset & livetulokset


Päivitämme EYOF 2023 -tuloksia tähän valikoidusti. Seuraa EYOF 2023 talvikisojen tuloksia reaaliajassa alla olevista livetuloslinkeistä. Kisojen koko tulospalvelun löydät EYOF-kisasivuilta.

EYOF 27.1.2023


Sekaviesti

#JoukkueTulos
1.Ruotsi 🇸🇪51.45,0
2.Suomi 🇫🇮+3,5
3.Tsekki 🇨🇿+18,8
4.Sveitsi 🇨🇭+22,9
5.Italia 🇮🇹+24,8
6.Ranska 🇫🇷+26,6
7.Saksa 🇩🇪+31,7
8.Itävalta 🇦🇹+1.09,9

Koko tuloslista

EYOF 26.1.2023


Tyttöjen sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Heidi Bucher 🇦🇹2.45,87
2.Minna Mikaelsson 🇸🇪+0,17
3.Maja Axelsson 🇸🇪+0,21
4.Ella Noora Haapalehto 🇫🇮+1,13
5.Hana Randakova 🇨🇿+9,50
6.Ilaria Gruber 🇨🇭+15,54

Poikien sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Jonatan Lindberg 🇸🇪2.23,61
2.Federico Pozzi 🇮🇹+1,16
3.Simon Nordlander 🇸🇪+1,62
4.Maurin Jonas Egger 🇨🇭+4,39
5.Ralf Kivil 🇪🇪+4,61
6.Akseli Pitkänen 🇫🇮+4,78




Poikien sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Federico Pozzi 🇮🇹2.29,3 Q
2.Jonatan Lindberg 🇸🇪+1,4 Q
3.Simon Nordlander 🇸🇪+2,6 Q
4.Quentin Viguier 🇫🇷+2,7 Q
5.Lennart Röver 🇩🇪+4,8 Q
6.Jonas Hellmich 🇩🇪+5,2 Q
6.Jesse Kähärä 🇫🇮+5,2 Q
8.Ralf Kivil 🇪🇪+5,3 Q
8.Akseli Pitkänen 🇫🇮+5,3 Q
10.Maurin Jonas Egger 🇨🇭+5,5 Q
15.Anton Packalen 🇫🇮6,7 Q
35.Juho Länsiluoto 🇫🇮+13,6

Koko tuloslista

EYOF 26.1.2023


Tyttöjen sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Ilaria Gruber 🇨🇭2.57,1 Q
2.Minna Mikaelsson 🇸🇪+1,3 Q
3.Ella Noora Haapalehto 🇫🇮+2,3 Q
4.Heidi Bucher 🇦🇹+2,8 Q
5.Margot Tirloy 🇫🇷+3,3 Q
6.Maike Bogner 🇦🇹+4,4 Q
7.Hana Randakova 🇨🇿+ 5,5 Q
8.Lena Einsiedler 🇩🇪+5,7 Q
9.Marie Schwitzer 🇮🇹+5,8 Q
10.Anne Buchmann 🇩🇪+6,3 Q
16.Nelli-Lotta Karppelin 🇫🇮+9,6 Q
17.Silva Kemppi 🇫🇮+9,9 Q
19.Selene Rossi 🇫🇮+11,1 Q

Koko tuloslista

EYOF 25.1.2023


Tytöt 5 km (v) väliaikalähtö

#UrheilijaTulos
1.Margot Tirloy 🇫🇷13.10,1
2.Silva Kemppi 🇫🇮+32,1
3.Estelle Darbellay 🇨🇭+34,4
4.Lena Einsiedler 🇩🇪+37,6
5.Noelie Vittoz 🇫🇷+39,9
6.Mira Göransson 🇸🇪+43,3
7.Anina Hutter 🇨🇭+47,1
8.Leandra Scöpfer 🇨🇭+54,0
9.Ariane Pignot 🇫🇷+54,8
10.Selene Rossi 🇫🇮+57,5
11.Nelli-Lotta Karppelin 🇫🇮+58,1
31.Ella Noora Haapalehto 🇫🇮+1.38,9

Koko tuloslista

EYOF 24.1.2023


Pojat 7,5 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Gabriele Matli 🇮🇹18.08,5
2.Federico Pozzi 🇮🇹+7,4
3.Hugo Nilsson 🇸🇪+24,0
4.Jakob Moch 🇩🇪+30,7
5.Jonatan Lindberg 🇸🇪+32,0
6.Janne Walcher 🇦🇹+40,4
7.Lino Deloche 🇫🇷+40,7
8.Romain Vaxelaire 🇫🇷+40,8
9.Isai Näff 🇨🇭+41,0
10.Ralf Kivil 🇪🇪+43,6
14.Juho Länsiluoto 🇫🇮+58,5
20.Akseli Pitkänen 🇫🇮+1.06,9
27.Jesse Kähärä 🇫🇮+1.18,4
40.Anton Packalen 🇫🇮+2.09,6

Koko tuloslista

EYOF 23.1.2023


Tytöt 7,5 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Mira Göransson 🇸🇪23.00,2
2.Silva Kemppi 🇫🇮+34,8
3.Lena Einsiedler 🇩🇪+40,9
4.Leandra Scöpfer 🇨🇭+47,7
5.Estelle Darbellay 🇨🇭+50,2
6.Selene Rossi 🇫🇮+1.03,1
7.Minna Mikaelsson 🇸🇪+1.04,7
8.Seline Stadler 🇩🇪+1.10,4
9.Ella Noora Haapalehto 🇫🇮+1.11,0
10.Melina Holland 🇩🇪+1.14,6
16.Nelli-Lotta Karppelin 🇫🇮+1.30,3

Koko tuloslista


Pojat 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Gabriele Matli 🇮🇹27.05,7
2.Simon Norlander 🇸🇪+47,0
3.Hugo Nilsson 🇸🇪+47,1
4.Isai Naff 🇨🇭+51,2
5.Federico Pozzi 🇮🇹+57,2
6.Akseli Pitkänen 🇫🇮+1.01,0
7.Ralf Kivil 🇪🇪+1.05,3
8.Jakob Moch 🇩🇪+1.10,3
9.Niccolo Bianchi 🇮🇹+1.19,8
10.Janne Walcher 🇦🇹+1.20,0
18.Jesse Kähärä 🇫🇮+1.43,6
20.Juho Länsiluoto 🇫🇮+1.54,3
29.Anton Packalen 🇫🇮+2.33,7

Koko tuloslista



EYOF 2023 livetulokset


Ma 23.1.



Ti 24.1.

Ke 25.1.

To 26.1.


Pe 27.1.

La 28.1.


Suomen joukkue EYOF talvikisoihin 2023


Ampumahiihto


Eveliina Hakala, 2006, Ahveniston ampumahiihtäjät, Urheiluakatemia Tavastia
Inka Hämäläinen, 2005, Kontiolahden Urheilijat, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Saga Hurskainen, 2005, Kontiolahden Urheilijat, Joensuun urheiluakatemia
Pinja Yläharju, 2005, Imatran Urheilijat, Etelä-Savon urheiluakatemia

Akseli Kirjavainen, 2006, Puijon Hiihtoseura, Kuopion alueen urheiluakatemia
Jimi Klemettinen, 2005, Soisalon ampumahiihtäjät, Vuokatti-Ruka Urheiluakatemia
Kaapo Saarinen, 2006, Lahden Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Rasmus Saarinen, 2005, Hollolan Urheilijat, Päijät-Hämeen urheiluakatemia

Maija Holopainen, valmentaja
Virpi Tuokko, valmentaja
Petri Hara, suksihuolto
Antti Suoniemi, suksihuolto


Maastohiihto


Ella Noora Haapalehto, 2005, Lempäälän Kisa, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Nelli-Lotta Karppelin, 2006, Limingan Niittomiehet, Ouluseutu urheiluakatemia
Silva Kemppi, 2005, Espoon Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Selene Rossi, 2005, Espoon Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia

Jesse Kähärä, 2005, Mikkelin Hiihtäjät, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Juho Länsiluoto, 2005, Pakilan Veto
Anton Packalén, 2005, Espoon Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Akseli Pitkänen, 2005, Teiskon Urheilijat, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia

Jaakko Halonen, päävalmentaja
Miikka Kinnunen, valmentaja
Timo Suntela, huoltopäällikkö
Toni Ketelä, suksihuolto


Mäkihyppy


Sofia Mattila, 2006, Jokilaakson Mäkiseura, Jyväskylän urheiluakatemia

Tuomas Kinnunen, 2005, Lahden Hiihtoseura, Päijät-Hämeen urheiluakatemia
Tuomas Meis, 2005, Siilinjärven Ponnistus, Kuopion alueen urheiluakatemia

Kimmo Yliriesto, valmentaja
Miran Zupancic, huolto


Yhdistetty


Alva Thors, 2005, Vörå IF, Vaasan seudun urheiluakatemia
Julia Äikiä, 2006, Jyväskylän Hiihtoseura, Jyväskylän urheiluakatemia

Eeli Keränen, 2006, Jyväskylän Hiihtoseura, Jyväskylän urheiluakatemia
Juho Ojala, 2006, Siilinjärven Ponnistus, Kuopion alueen urheiluakatemia
Eetu Pulju, 2005, Ounasvaaran Hiihtoseura, Lapin urheiluakatemia
Peter Räisänen, 2006, Taivalkosken Kuohu, Kuopion alueen urheiluakatemia

Lasse Moilanen, tyttöjen päävalmentaja
Kai Kovaljeff, poikien päävalmentaja
Jouko Karjalainen, huolto
Timo Heikkilä, huolto


Alppihiihto


Kaisu Jaakkola, 2006, GrIFK Alpine
Aada Kanto, 2005, Porin Slalomseura, Kuopion alueen urheiluakatemia
Aada Marttila, 2006, Kuopio Ski Club, Kuopion alueen urheiluakatemia
Isabel Söderström, 2005, GrIFK Alpine

Rene Linnatsalo, 2005, Ruka Slalom, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Felix Maksimow, 2006, GrIFK Alpine
Jasper Palosaari, 2005, HYSS, Kuopion alueen urheiluakatemia
Altti Pyrrö, 2006, Helsinki Ski Club, Lapin urheiluakatemia

Arttu Niemelä, valmentaja
Mika Kanto, valmentaja
Sami Raittinen, valmentaja


Taitoluistelu


Iida Karhunen, 2008, Lappeenrannan Taitoluistelijat, Etelä-Karjalan urheiluakatemia
Matias Lindfors, 2007, Espoon Jäätaiturit

Laura Karhunen, valmentaja
Viveca Lindfors, valmentaja


Freestylehiihto


Lina Häggström, 2006, Moebius, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Liina Kuivalainen, 2005, Levi Ski Club, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Aimo Mandelin, 2006, Ruka Slalom, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Jaakko Koskinen, 2006, KSBD, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia

Juha Mourujärvi, valmentaja


Jääkiekko, tytöt


Maalivahdit
Kerttu Kuja-Halkola, 2007, JYP
Emilia Piekkari, 2007, TIHC/HTUHC, Lapin urheiluakatemia

Puolustajat
Nelly Andersson, 2007, Titaanit/HIFK, Etelä-Kymenlaakson urheiluakatemia
Sara Holopainen, 2007, KJT-Haukat
Iiris Hämäläinen, 2007, Rockets
Vilma Nurmisto, 2007, Forssan Palloseura
Elli Pohjanaho, 2007 HC Nokia/Ilves
Enni Riikonen, 2007, Kiekkohait/Salo HT
Riia Saarni, 2007, HaKi/K-Espoo

Hyökkääjät
Anastasia Borodina, 2008, Raision Nuorisokiekko
Abigail Byskata, 2007, Team Kuortane
Leni Granroth, 2008, EVU, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Ella-Sofia Hautala, 2008, Hermes
Laura Kivelä, 2008, Kärpät
Julia Kuhta, 2008, HJK/HIFK, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Eva Lamberg, 2007, HPK, Urheiluakatemia Tavastia
Annika Marjatsalo, 2007, PaRa
Noora Puhto, 2008, KJT-HAUKAT
Senja Siivonen, 2008, Lukko/UJK, Lapin urheiluakatemia
Jannika Sten, 2008, Pelicans

Mika Väärälä, päävalmentaja
Marjo Voutilainen, valmentaja
Vesa Lehtonen, valmentaja
Severi Kinnunen, maalivahtivalmentaja
Janne Hautamaa, huoltaja
Tarja Koski, fysioterapeutti
Sofia Pohjanen, joukkueenjohtaja


Jääkiekko, pojat


Maalivahdit
Veeti Louhivaara, 2006, JYP, Jyväskylän urheiluakatemia
Aatu Myllykangas, 2006, Kärpät, Ouluseutu urheiluakatemia

Puolustajat
Onni Amhamdi, 2006, Pelicans
Veikka Mononen, 2006, KalPa, Kuopion alueen urheiluakatemia
Toni Nyman, 2006, HIFK, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Heikki Peipinen, 2006, Kärpät, Ouluseutu urheiluakatemia
Atte Vikla, 2006, Jokerit, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Viljami Vuorinen, 2006, Rauman Lukko

Hyökkääjät
Matvey Butkovskiy, 2006, Jukurit, Etelä-Savon urheiluakatemia
Vertti Haikala, 2006, Pelicans, Päijät-Hämeen urheiluakatemia
Aatu Heinänen, 2006, HIFK
Joakim Hirschovits-Gerz, 2006, HIFK
Jonatan Hirschovits-Gerz 2006, HIFK, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Robin Huttunen, 2006, HPK
Aatu Karvinen, 2006, Jokerit
Benjamin Pietilä, 2006, Kärpät, Ouluseutu urheiluakatemia
Kasper Pikkarainen, 2006, TPS, Turun seudun urheiluakatemia
Tuukka Heiskanen, 2006, Tappara
Leo Tuuva, 2006, Rauman Lukko
Roope Rajala, 2006, Tappara, Tampereen urheiluakatemia

Marko Kauppinen, päävalmentaja
Markku Erholtz, valmentaja
Jukka Hentunen, valmentaja
Roope Koistinen, maalivahtivalmentaja
Joonas Ruosteinen, videovalmentaja
Iiro Välimäki, lääkäri
Oskari Korpikari, fysioterapeutti
Marko Yliniemi, huoltaja
Kai Halme, joukkueenjohtaja


Lumilautailu


Ville Jukola, 2007, Helsingin Lumilautailijat
Erik Jurmu, 2007, Rukan Lumilautailijat, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia

Saku Tiilikainen, valmentaja