EYOF 2022 Vuokatti | Katso Ohjelma, Aikataulu & Livestream

EYOF 2022 Vuokatti


EYOF eli Euroopan Nuorten Talviolympiafestivaalit järjestetään vuonna 2022 Vuokatissa, Lahdessa ja Kajaanissa.
EYOF eli Euroopan Nuorten Talviolympiafestivaalit järjestetään vuonna 2022 Suomessa, pääosin Vuokatissa.
EYOF eli Euroopan Nuorten Talviolympiafestivaalit järjestetään vuonna 2022 Suomessa, pääosin Vuokatissa.


Euroopan Nuorten Talviolympiafestivaalit eli tuttavallisemmin EYOF (European Youth Olympic Festival) järjestetään vuonna 2022 Suomessa. Kyseessä on Euroopan Olympiakomiteoiden luoma ja kansainvälisen Olympiakomitean suojeluksessa järjestettävä kilpailutapahtuma eurooppalaisille nuorille urheilijoille.

Järjestyksessään 15. EYOF-talvikisoihin voivat osallistua lajista riippuen vuosina 2003-2006 syntyneet urheilijat. Euroopan maista 47 on vahvistanut osallistumisensa kisoihin.

Vuoden 2022 kisojen pääasiallisena kisaisäntänä toimii Vuokatti, jossa järjestetään suurin osa kisatapahtumista. Lisäksi Lahti toimii mäkihypyn ja yhdistetyn kilpailujen järjestäjänä, ja Kajaani vastaa jääkiekon kisatapahtumista.

Kisat käydään 20.-25.3.2022 lukuun ottamatta poikien jääkiekkoa, joka on ohjelmassa Kajaanissa jo 13.-17.12.2021.



Kisojen esittelyvideo:




EYOF 2022 - Lajit


Euroopan Nuorten Talviolympialaisten kisavalikoima mukailee talviolympialaisten lajipalettia. EYOF-mitaleista kilpaillaan seuraavissa lajeissa: alppihiihto, ampumahiihto, jääkiekko, lumilautailu, maastohiihto, mäkihyppy, short track, taitoluistelu ja yhdistetty.

Lajiohjelma

LajiAikaPaikkakunta
Alppihiihto21.-25.3.2022Vuokatti
Ampumahiihto22.-25.3.2022Vuokatti
Jääkiekko13.-17.12.2021 & 21.-25.3.2022Kajaani
Lumilautailu22.-25.3.2022Vuokatti
Maastohiihto21.-25.3.2022Vuokatti
Mäkihyppy23.-25.3.2022Lahti
Short track21.-25.3.2022Vuokatti
Taitoluistelu23.-24.3.2022Vuokatti
Yhdistetty22.-25.3.2022Lahti


EYOF 2022 - Aikataulut


Ohessa tarkemmat kisa-aikataulut. Kevään 2022 kisarupeama käynnistyy virallisten kisatapahtumien osalta maanantaina 21.3. Poikien jääkiekko käynnistyi jo vuoden 2021 puolella 13.-17.12. Kajaanissa.

13.-17.12.2021

Pvm & KloLajiTapahtuma
13.12. 15.00Jääkiekko, pojatVenäjä-Tsekki
13.12. 18.30Jääkiekko, pojatSuomi-Latvia
14.12. 15.00Jääkiekko, pojatTsekki-Latvia
14.12. 18.30Jääkiekko, pojatVenäjä-Valko-Venäjä
15.12. 15.00Jääkiekko, pojatLatvia-Venäjä
15.12. 18.30Jääkiekko, pojatValko-Venäjä-Suomi
16.12. 15.00Jääkiekko, pojatLatvia-Valko-Venäjä
16.12. 18.30Jääkiekko, pojatTsekki-Suomi
17.12. 15.00Jääkiekko, pojatValko-Venäjä-Tsekki
17.12. 18.00Jääkiekko, pojatSuomi-Venäjä


Ma 21.3.2022

KloLajiTapahtuma
9.35-14.30Short track1500 m, tytöt ja pojat
9.35-14.30Short trackSekaviesti 3000 m alkuerät
10.00AlppihiihtoPujottelu, tytöt
14.00Maastohiihto7,5 km (v), tytöt
15.00JääkiekkoSveitsi-Venäjä, tytöt
15.30Maastohiihto10 km (v), pojat
18.30JääkiekkoSlovakia-Suomi, tytöt


Ti 22.3.2022

KloLajiTapahtuma
9.35-14.30Short track500 m, tytöt ja pojat
9.35-14.30Short trackSekaviesti 3000 m välierät
10.00AlppihiihtoPujottelu, pojat
10.00Maastohiihto5 km (p), tytöt
10.00Maastohiihto7,5 km (p), pojat
10.00LumilautailuBig Air karsinta, tytöt ja pojat
12.30AmpumahiihtoPikakilpailu 6 km, tytöt
15.00AmpumahiihtoPikakilpailu 7,5 km, pojat
15.00JääkiekkoTsekki-Sveitsi, tytöt
16.00YhdistettyMäkiosuus HS100, tytöt
18.15YhdistettyHiihto-osuus, tytöt
18.30JääkiekkoRuotsi-Slovakia, tytöt




Ke 23.3.2022

KloLajiTapahtuma
9.00YhdistettyMäkiosuus HS100, pojat
10.00AlppihiihtoParipujottelun karsinta, tytöt ja pojat
10.00LumilautailuSlopestyle karsinta, tytöt
11.30YhdistettyHiihto-osuus, pojat
13.45-21.10TaitoluisteluLyhytohjelma, tytöt ja pojat
15.00JääkiekkoVenäjä-Tsekki, tytöt
16.30MäkihyppyHS100 pojat
18.00LumilautailuBig Air Finaalit, tytöt ja pojat
18.30JääkiekkoSuomi-Ruotsi, tytöt


To 24.3.2022

KloLajiTapahtuma
9.00MäkihyppyHS100 tytöt
10.00MaastohiihtoSprintti (v), tytöt
10.00MaastohiihtoSprintti (v), pojat
10.00AmpumahiihtoNormaalimatka 10 km, tytöt
10.00AmpumahiihtoNormaalimatka 12,5 km, pojat
10.00LumilautailuSlopestyle karsinta, pojat
13.00AlppihiihtoJoukkuekilpailu
13.35-21.50TaitoluisteluVapaaohjelma, tytöt ja pojat
17.00MäkihyppyHS100 joukkuemäki, pojat
15.00JääkiekkoSijoitusottelut, tytöt
18.30JääkiekkoPronssiottelu, tytöt


Pe 25.3.2022

KloLajiTapahtuma
9.00MäkihyppyHS100 sekajoukkuemäki
10.00MaastohiihtoSekaviesti 4 x 5 km (p+v)
10.00AmpumahiihtoSekaviesti 2 x 6 km + 2 x 7,5 km
10.00AlppihiihtoParipujottelun finaalit tytöt ja pojat
10.00LumilautailuSlopestyle Finaalit, tytöt ja pojat
11.05-16.00Short track1000 m, tytöt ja pojat
11.05-16.00Short trackSekaviesti 3000 m finaali
14.00JääkiekkoFinaali, tytöt
14.00YhdistettySekajoukkuekisan mäkiosuus
16.00YhdistettySekajoukkuekisan hiihto-osuus


Kisoille on tehty myös virallinen teemakappale. Voit kuunnella kisabiisin oheiselta videolta:





EYOF 2022 Vuokatti - TV & livestream


YLE televisioi Euroopan Nuorten Olympiafestivaaleja suorina lähetyksinä Vuokatista. Lisäksi YLE välittää iltaisin koostelähetyksiä kisapäivän tapahtumista.

Euroopan Nuorten Olympiafestivaaleilta on tarjolla suoria livestream-lähetyksiä myös EYOF 2022 Vuokatin Youtube-kanavalla.

YLE2 lähetysaikoja

PäiväKloLaji
Ma 21.3.13.50-15.25Maastohiihto: Tytöt 7,5 km (v)
Ma 21.3.15.25-17.00Maastohiihto: Pojat 10 km (v)
Ma 21.3.18.00-19.00Päivän kooste
Ti 22.3.12.30-14.01Ampumahiihto: Tytöt pikakilpailu 6 km
Ti 22.3.15.10-16.46Ampumahiihto: Pojat pikakilpailu 7,5 km
Ti 22.3.18.00-19.00Päivän kooste
Ke 23.3.18.00-19.15Lumilautailu: Big Air Finaalit, tytöt ja pojat
Ke 23.3.19.15-19.45Päivän kooste
To 24.3.13.05-14.30Alppihiihto: Paripujottelu
To 24.3.19.30-20.00Päivän kooste
Pe 25.3.12.50-15.10Jääkiekko: tyttöjen loppuottelu
Pe 25.3.19.15-20.00Päivän kooste



EYOF 2022 tulokset & livetulokset


Päivitämme tähän EYOF 2022 tuloslinkit maastohiihdon, mäkihypyn ja yhdistetyn osalta. Katso kyseisten lajien FIS-livetulokset.

EYOF 2022 - Tuloslinkit





EYOF 2022 livetulokset


Päivitämme tähän EYOF 2022 livetuloslinkit maastohiihdon, mäkihypyn ja yhdistetyn osalta, kun ne ovat saatavilla.


Suomen joukkue EYOF 2022


Urheilijan nimen perässä on hänen syntymävuotensa, seuransa ja urheiluakatemiansa.

Alppihiihto


Veera Alaniska, 2003, Ruka Slalom, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Silja Koskinen, 2004, Turun Slalomseura, Turun seudun urheiluakatemia
Rosa Pohjolainen, 2003, Hyvinkään Slalomseura Sukkula, Kuopion alueen urheiluakatemia
Riia Pallari, 2003, Santa Claus Ski Team, Lapin urheiluakatemia

Eduard Hallberg, 2003, Slalom66
Jesperi Kemppainen, 2004, Santa Claus Ski Team, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Kasper Niemi, 2004, GrIFK alpine, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Erik Saravuo, 2003, Helsinki Ski Club, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea

Roope Leskinen, valmentaja
Magnus Brodin, valmentaja
Petri Tuomikoski, valmentaja


Ampumahiihto


Iiris Helander, 2003, Ski Jyväskylä, Jyväskylän urheiluakatemia
Lyydia Rainio, 2004, Tuusulan Voima-Veikot
Rebecca Sandnäs, 2004, Larsmo IF
Nea Vähäsarja, 2003, Tuusulan Voima-Veikot, Joensuun urheiluakatemia

Arttu Heikkinen, 2004, Puijon Hiihtoseura, Kuopion alueen urheiluakatemia
Eemi Naumanen, 2004, Puijon Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Joonas Nelimarkka, 2003, Seinäjoen Hiihtoseura
Turkka Nieminen, 2003, Seinäjoen Hiihtoseura

Maija Holopainen, valmentaja
Adam Adamson, valmentaja
Matti Hakala, suksihuoltaja
Antti Suoniemi, suksihuoltaja


Jääkiekko, pojat


Maalivahdit

Topias Leinonen, 2004, JYP Jyväskylä, Jyväskylän urheiluakatemia
Eemil Vinni, 2005, HIFK Helsinki

Puolustajat

Thomas Grönlund, 2004, Lukko Rauma
Kasper Kulonummi, 2004, Jokerit Helsinki
Elmeri Laakso, 2004, SaiPa Lappeenranta
Niko Minkkinen, 2004, JYP Jyväskylä
Rasmus Vuorinen, 2004, HIFK Helsinki, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Juuso Vesala, 2004, Sport Vaasa, Vaasanseudun urheiluakatemia

Hyökkääjät

Otto Hokkanen, 2004, SaiPa Lappeenranta
Topi Rönni, 2004, Tappara Tampere
Jani Nyman, 2004, Ilves Tampere
Jere Lassila, 2004, JYP Jyväskylä, Jyväskylän urheiluakatemia
Tommi Männistö, 2004, Tappara Tampere, Tampereen urheiluakatemia
Kasper Lundell, 2004, HIFK Helsinki, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Aleksanteri Kaskimäki, 2004, HIFK Helsinki
Aaron Hakala, 2004, Oulun Kärpät
Lenni Hämeenaho, 2004, Ässät Pori, Satakunnan urheiluakatemia
Kasper Halttunen, 2005, Jokerit Helsinki, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Oskari Vuorio, 2004, Jokerit Helsinki, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Lauri Raiman, 2004, Pelicans Lahti

Valmennus

Joukkueenjohtaja: Arto Sihvonen
Päävalmentaja: Mika Marttila
Valmentaja: Saku Martikainen
Valmentaja: Esa Pirnes
Valmentaja: Jari Saastamoinen
Maalivahtivalmentaja: Janne Laine / Olli-Pekka Äijälä
Lääkäri: Thomas Ibounig
Fysioterapeutti: Antti-Juuso Ropo
Huoltaja: Matti Väyrynen / Veli-Pekka Nykänen


Jääkiekko, tytöt


Maalivahdit

Lilia Huovinen, 2006, K-Espoo
Ronja Pätsi, 2005, Kärpät

Puolustajat

Aino Krook, 2005, Team Kuortane, Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia
Jennika Ojala, 2006, Team Kuortane, Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia
Bianca Kanerva, 2005, K-Espoo, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Nella Berg, 2005, VG-62/TPS
Sinna Varjonen, 2005, Team Kuortane, Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia
Tuuli Tallinen, 2006, Team Kuortane, Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia

Hyökkääjät

Eveliina Kitula, 2005, HIFK, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Emma Lappalainen, 2005, RoKi, Lapin urheiluakatemia
Charlotta Lundström, 2006, Lukko
Kerttu Lehmus, 2005, Team Kuortane, Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia
Neea Pelkonen, 2005, Team Kuortane, Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia
Roosa Vuosalmi, 2006, K-Espoo, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Tilli Keränen, 2005, Kärpät, Ouluseutu urheiluakatemia
Heidi Kokora, 2005, Team Kuortane, Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia
Sofia Kari, 2005, Team Kuortane, Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia
Julia Schalin, 2005, K-Espoo, Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhea
Sanni Vanhanen, 2005, Tappara
Pauliina Salonen, 2005, TPS, Turun seudun urheiluakatemia

Valmennus

Sofia Pohjanen, joukkueenjohtaja
Mira Kuisma, päävalmentaja
Heikki Kemppainen, valmentaja
Elina Ojala, fysioterapeutti
Tatu Vento, huoltaja


Lumilautailu


Saana Korhonen, 2005, Helsingin Lumilautailijat, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Telma Särkipaju, 2005, Seinäjoen Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia

Roni Aalto, 2004, Iso-Syöte Am Team, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Elias Hämäläinen, 2005, Helsingin Lumilautailijat, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Mitja Kauranen, 2004, Mountain Club Ounasvaara, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Niilo Silander, 2005, Snowboard & freestyle Oulu, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia

Saku Tiilikainen, valmentaja


Maastohiihto


Fanny Kukonlehto, 2003, Tampereen Pyrintö, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Sanni Räisänen, 2003, Ski Jyväskylä, Jyväskylän urheiluakatemia
Elsa Torvinen, 2003, Ylöjärven Ryhti, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Eevi-Inkeri Tossavainen, 2003, Ylöjärven Ryhti, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia

Niko Anttola, 2003, Visa Ski Team Kemi, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Ike Melnits, 2003, Kankaantaan Kisa, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Niilo Mäkinen, 2004, Puijon Hiihtoseura, Kuopion alueen urheiluakatemia
Eemil Juntunen, 2003, Pohti Ski Team, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia

Jaakko Halonen, päävalmentaja
Ville Maunuksela, valmentaja
Mika Ström, suksihuoltaja
Raimo Uusi-Autti, suksihuoltaja
Hannu Hovila, suksihuoltaja


Mäkihyppy


Tuomas Kinnunen, 2005, Lahden Hiihtoseura, Päijät-Hämeen urheiluakatemia
Tomas Kuisma , 2004, Puijon Hiihtoseura
Vilho Palosaari, 2004, Kuusamon Erä-Veikot, Kuopion alueen urheiluakatemia
Kasperi Valto, 2003, Lahden Hiihtoseura

Lauri Hakola, vastuuvalmentaja
Kimmo Yliriesto, huolto/apuvalmentaja
Lauri Asikainen, välineteknikko (mäkihyppy ja yhdistetty)


Taitoluistelu


Olivia Lisko, 2006, Espoon Jäätaiturit
Arttu Juusola, 2005, Porin Taitoluistelu, Satakunnan urheiluakatemia

Virpi Horttana, valmentaja
Riina Varjokari , valmentaja
Nuriya Pirogova, lajijohto


Yhdistetty


Annamaija Oinas (osallistuu myös joukkuemäkeen), 2003, Taivalkosken Kuohu, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Alva Thors (osallistuu myös joukkuemäkeen), 2005, Vörå IF, Vaasanseudun urheiluakatemia – Vasaregionens idrottsakademi

Herman Happonen, 2004, Puijon Hiihtoseura, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Valtteri Holopainen, 2005, Siilinjärven Ponnistus, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Eelis Meriläinen, 2004, Jyväskylän Hiihtoseura, Jyväskylän urheiluakatemia
Arsi Tietäväinen, 2004, Kiteen Urheilijat, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia

Antti Kuisma, valmentaja, miehet
Lasse Moilanen, valmentaja, naiset
Timo Heikkilä, huolto
Jouko Karjalainen, huolto