Lausannen Timanttiliiga 2023 Lausannen Timanttiliigan osakilpailu kilpaillaan 30.6.2023. Katso tapahtuman aikataulu, tulokset ja osallistujat.
Sveitsin Lausannen klassinen Athletissima-ilta on
Timanttiliigan kauden 2023 kuudes osakilpailu. Lausannen jälkeen timanttikiertue jatkuu Tukholmassa vain parin välipäivän jälkeen, kun 2.7. vuorossa on
Tukholman Timanttiliigan osakilpailu.
Suomalaisia Lausannessa on mukana peräti kolme kappaletta:
Wilma Murto (seiväshyppy),
Oliver Helander (keihäänheitto) ja
Viivi Lehikoinen (400 m aidat).
Lausannen Timanttiliiga 2023 – Kisojen aikataulu & lajit
Lausannessa kilpaillaan yhteensä 15 Timanttiliiga-lajissa (7 miesten, 8 naisten). Lisäksi ohjelmassa on miesten 400 m ja naisten 4 x 100 viesti.
Lausannen lajikattaus Miehet Naiset 200 m 100 m 1500 m 800 m 5000 m 3000 m est. 110 m aidat 100 m aidat Pituushyppy 400 m aidat Kuulantyöntö Korkeushyppy Keihäänheitto Seiväshyppy 400 m (ei timanttilaji) Keihäänheitto – 4 x 100 m
Lausannen Timanttiliiga 2023 – Aikataulu
To 29.6. Klo Laji 19.00 Korkeushyppy naiset (kaupungin keskustassa)
Pe 30.6. Klo Laji 19.00 400 m B naiset 19.10 800 m B miehet 19.20 100 m B naiset erä C 19.25 100 m B naiset erä B 19.30 100 m B naiset erä A 19.40 1500 m naiset U18 19.50 1500 m miehet U18 20.00 100 m B miehet 20.10 200 m naiset 20.15 Keihäänheitto naiset 20.35 Kuulantyöntö miehet 20.39 1500 m kelaus miehet 20.52 400 m miehet 21.04 800 m naiset 21.06 Seiväshyppy naiset (Murto) 21.16 110 m aidat miehet 21.25 3000 m Steeple naiset 21.35 Pituushyppy miehet 21.42 100 m naiset 21.48 Keihäänheitto miehet (Helander) 21.50 5000 m miehet 22.13 100 m aidat naiset 22.20 200 m miehet 22.28 400 m aidat naiset (Lehikoinen) 22.39 1500 m miehet 22.52 4x100 m naiset
Lausannen Timanttiliiga 2023 – Lähtölistat
Valitse laji
Kaikki M 200 m M 400 m M 1500 m M 5000 m M 110 m aidat M Pituushyppy M Kuulantyöntö M Keihäänheitto N 100 m N 200 m N 800 m N 3000 m esteet N 100 m aidat N 400 m aidat N Seiväshyppy N Keihäänheitto
Näytä vain suomalaislajit
M 200 m Urheilija PB/SB Taymir Burnet 🇳🇱 20.34 -19/20.36 Timothé Mumenthaler 🇨🇭 20.50 -23/20.50 Andre De Grasse 🇨🇦 19.62 -21/20.33 Aaron Brown 🇨🇦 19.95 -19/20.00 Joe Fahnbulleh 🇱🇷 19.83 -22/20.14 Reynier Mena 🇨🇺 19.63 -22/19.95 Letsile Tebogo 🇧🇼 19.87 -23/19.87 Jereem Richards 🇹🇹 19.80 -22/20.08
M 400 m Urheilija PB/SB Charles Devantay 🇨🇭 45.81 -21/46.62 Davide Re 🇮🇹 44.77 -19/45.54 Lionel Spitz 🇨🇭 45.46 -22/45.79 Liemarvin Bonevacia 🇳🇱 44.48 -21/45.06 Leungo Scotch 🇧🇼 44.82 -23/44.82 Emmanuel Bamidele 🇳🇬 44.24 -23/44.24 Ricky Petrucciani 🇨🇭 45.02 -21/46.30 Dylan Borlée 🇧🇪 45.18 -22/45.80
M 1500 m Urheilija PB/SB Tom Elmer 🇨🇭 3:35.62 -23/3:35.62 Neil Gourley 🇬🇧 3:30.88 -23/3:30.88 Josh Kerr 🇬🇧 3:29.05 -21/3:30.07 Jakob Ingebrigtsen 🇳🇴 3:27.95 -23/3:27.95 Erik Sowinski 🇺🇸 3:44.82 -18/ Mounir Akbache 🇫🇷 3:39.81 -14/ Stewart McSweyn 🇦🇺 3:29.51 -21/ Luke McCann 🇮🇪 3:34.76 -23/3:34.76 Julian Ranc 🇫🇷 3:33.90 -23/3:33.90 Elliot Giles 🇬🇧 3:33.56 -22/3:33.57 Pietro Arese 🇮🇹 3:33.56 -23/3:33.56 Lamecha Girma 🇪🇹 3:33.15 -23/3:33.15 Samuel Tanner 🇳🇿 3:31.34 -22/3:33.15 Teddese Lemi 🇪🇹 3:31.90 -21/3:32.24
M 5000 m Urheilija PB/SB Hagos Gebrhiwet 🇪🇹 12:45.82 -18/13:15.85 Berihu Aregawi 🇪🇹 12:50.05 -22/13:04.52 Egide Ntakarutimana 🇧🇮 13:03.61 -23/13:03.61 Selemon Barega 🇪🇹 12:43.02 -18/12:56.18 Telahun Haile 🇪🇹 12:46.21 -23/12:46.21 Joshua Cheptegei 🇺🇬 12:35.36 -20/12:53.81 Callum Davies 🇦🇺 13:48.63 -23/13:48.63 Adam Czerwiński 🇵🇱 14:17.33 -14/ Gemechu Dida 🇪🇹 13:14.39 -21/ Andreas Almgren 🇸🇪 13:01.70 -22/13:25.70 Ky Robinson 🇦🇺 13:22.29 -23/13:22.29 Jonas Raess 🇨🇭 13:13.83 -23/13:13.83 Magnus Tuv Myhre 🇳🇴 13:09.44 -23/13:09.44 Kuma Girma 🇪🇹 / Muktar Edris 🇪🇹 12:54.83 -14/ Birhanu Balew 🇧🇭 12:56.26 -19/13:05.29
M 110 m aidat Urheilija PB/SB Lorenzo Ndele Simonelli 🇮🇹 13.40 -23/13.40 Rafael Henrique Pereira 🇧🇷 13.17 -22/13.34 Just Kwaou-Mathey 🇫🇷 13.09 -23/13.09 Shunsuke Izumiya 🇯🇵 13.04 -23/13.04 Jason Joseph 🇨🇭 13.10 -23/13.10 Wilhem Belocian 🇫🇷 13.15 -21/13.20 Enrique Llopis 🇪🇸 13.30 -22/13.37 Joshua Zeller 🇬🇧 13.19 -22/13.40
M Pituushyppy Urheilija PB/SB Murali Sreeshankar 🇮🇳 8.41 -23/8.41 Miltiádis Tentóglou 🇬🇷 8.60 -21/8.34 Simon Ehammer 🇨🇭 8.45 -22/8.32 Mattia Furlani 🇮🇹 8.24 -23/8.24 LaQuan Nairn 🇧🇸 8.22 -22/8.10 Filip Pravdica 🇭🇷 8.09 -23/8.09 Cheswill Johnson 🇿🇦 8.26 -21/8.08 Yuki Hashioka 🇯🇵 8.36 -21/8.11 Thobias Montler 🇸🇪 8.27 -21/8.01
M Kuulantyöntö Urheilija PB/SB Ryan Crouser 🇺🇸 23.56 -23/23.56 Tom Walsh 🇳🇿 22.90 -19/22.22 Leonardo Fabbri 🇮🇹 21.99 -20/21.81 Zane Weir 🇮🇹 21.99 -22/21.74 Tomáš Staněk 🇨🇿 22.01 -17/21.71 Adrian Piperi 🇺🇸 21.61 -23/21.61 Roman Kokoshko 🇺🇦 21.52 -23/21.52 Filip Mihaljević 🇭🇷 21.94 -21/21.50 Armin Sinančević 🇷🇸 21.88 -21/21.14
M Keihäänheitto Urheilija PB/SB Jakub Vadlejch 🇨🇿 90.88 -22/89.51 Neeraj Chopra 🇮🇳 89.94 -22/88.67 Julian Weber 🇩🇪 89.54 -22/88.37 Oliver Helander 🇫🇮 89.83 -22/87.32 Anderson Peters 🇬🇩 93.07 -22/85.88 Keshorn Walcott 🇹🇹 90.16 -15/85.85 Patriks Gailums 🇱🇻 84.05 -23/84.05 Artur Felfner 🇺🇦 84.32 -22/82.24 Curtis Thompson 🇺🇸 87.70 -22/79.65
N 100 m Urheilija PB/SB Murielle Ahouré-Demps 🇨🇮 10.78 -16/11.09 Rosalina Santos 🇵🇹 11.31 -21/11.32 Ewa Swoboda 🇵🇱 11.03 -23/11.03 Mélissa Gutschmidt 🇨🇭 11.24 -22/11.24 Daryll Neita 🇬🇧 10.90 -22/10.97 N'ketia Seedo 🇳🇱 11.15 -22/11.22 Gina Lückenkemper 🇩🇪 10.95 -17/11.00 Jessika Gbai 🇨🇮 11.22 -23/11.22 Marie Josée Ta Lou 🇨🇮 10.72 -22/10.75 Arialis Martinez 🇵🇹 11.17 -23/11.17 Mujinga Kambundji 🇨🇭 10.89 -22/ Maboundou Koné 🇨🇮 11.22 -23/11.22 Zoe Hobbs 🇳🇿 10.97 -23/10.97 Torrie Lewis 🇦🇺 11.23 -23/11.23 Imani Lansiquot 🇬🇧 11.03 -23/11.03 Natacha Kouni 🇨🇭 11.12 -22/11.26
N 200 m Urheilija PB/SB Iris Caligiuri 🇨🇭 23.61 -23/23.61 Céline Bürgi 🇨🇭 23.46 -23/23.46 Mette Graversgaard 🇩🇰 23.30 -23/23.30 Alexandra Burghardt 🇩🇪 23.00 -21/23.12 Tasa Jiya 🇳🇱 22.84 -23/22.84 Sarah Atcho 🇨🇭 22.80 -18/23.05 Zoë Sedney 🇳🇱 23.27 -23/23.27 Léonie Pointet 🇨🇭 23.23 -21/23.43
N 800 m Urheilija PB/SB Noélie Yarigo 🇧🇯 1:58.65 -23/1:58.65 Elena Bellò 🇮🇹 1:58.97 -22/ Lore Hoffmann 🇨🇭 1:58.50 -20/2:01.37 Jemma Reekie 🇬🇧 1:56.90 -21/1:58.94 Catriona Bisset 🇦🇺 1:58.09 -21/1:58.32 Mary Moraa 🇰🇪 1:56.71 -22/1:58.72 Keely Hodgkinson 🇬🇧 1:55.77 -23/1:55.77 Natoya Goule 🇯🇲 1:56.15 -18/1:58.23 Audrey Werro 🇨🇭 1:59.53 -22/1:59.67
N 3000 m esteet Urheilija PB/SB Lea Meyer 🇩🇪 9:15.35 -22/ Alice Finot 🇫🇷 9:10.04 -23/9:10.04 Beatrice Chepkoech 🇰🇪 8:44.32 -18/9:06.90 Zerfe Wondemagegn 🇪🇹 9:04.61 -23/9:04.61 Sembo Almayew 🇪🇹 9:00.71 -23/9:00.71 Fancy Cherono 🇰🇪 9:23.92 -18/9:32.93 Aimee Pratt 🇬🇧 9:15.64 -22/ Adva Cohen 🇮🇱 9:29.74 -18/9:43.84 Peruth Chemutai 🇺🇬 9:01.45 -21/9:31.71 Lomi Muleta 🇪🇹 9:14.03 -21/9:30.66 Tatiane Raquel da Silva 🇧🇷 9:24.38 -22/9:24.75 Marwa Bouzayani 🇹🇳 9:11.76 -23/9:11.76 Mekides Abebe 🇪🇹 8:56.08 -22/9:11.09 Maruša Mišmaš-Zrimsek 🇸🇮 9:10.07 -23/9:10.07
N 100 m aidat Urheilija PB/SB Nadine Visser 🇳🇱 12.51 -21/12.71 Nia Ali 🇺🇸 12.34 -19/12.53 Tia Jones 🇺🇸 12.38 -22/12.44 Tobi Amusan 🇳🇬 12.12 -22/12.47 Jasmine Camacho-Quinn 🇵🇷 12.26 -21/12.31 Alaysha Johnson 🇺🇸 12.35 -22/12.41 Ditaji Kambundji 🇨🇭 12.70 -22/12.78 Pia Skrzyszowska 🇵🇱 12.51 -22/12.77
N 400 m aidat Urheilija PB/SB Lina Nielsen 🇬🇧 54.73 -22/54.96 Anna Ryzhykova 🇺🇦 52.96 -21/55.53 Jessie Knight 🇬🇧 54.09 -22/54.32 Viivi Lehikoinen 🇫🇮 54.40 -23/54.40 Femke Bol 🇳🇱 52.03 -21/52.30 Gianna Woodruff 🇵🇦 53.69 -22/54.46 Viktoriya Tkachuk 🇺🇦 53.76 -21/54.71 Ayomide Folorunso 🇮🇹 54.34 -22/54.79
N Seiväshyppy Urheilija PB/SB Holly Bradshaw 🇬🇧 4.90 -21/ Nina Kennedy 🇦🇺 4.82 -21/4.77 Katie Moon 🇺🇸 4.95 -21/4.81 Ekateríni Stefanídi 🇬🇷 4.91 -17/4.55 Angelica Moser 🇨🇭 4.66 -20/4.61 Roberta Bruni 🇮🇹 4.72 -22/4.61 Alysha Newman 🇨🇦 4.82 -19/4.61 Margot Chevrier 🇫🇷 4.71 -23/4.71 Wilma Murto 🇫🇮 4.85 -22/4.75 Eliza McCartney 🇳🇿 4.94 -18/4.75 Tina Šutej 🇸🇮 4.76 -21/4.76
N Keihäänheitto Urheilija PB/SB Sigrid Borge 🇳🇴 66.50 -23/66.50 Yulenmis Aguilar 🇨🇺 64.17 -22/60.61 Ariana Ince 🇺🇸 64.38 -22/56.12 Haruka Kitaguchi 🇯🇵 66.00 -19/65.09 Mackenzie Little 🇦🇺 64.27 -22/64.10 Victoria Hudson 🇦🇹 64.68 -21/64.05 Elína Tzénggo 🇬🇷 65.81 -22/63.65 Kelsey-Lee Barber 🇦🇺 67.70 -19/62.54 Līna Mūze 🇱🇻 64.87 -19/62.47 Liveta Jasiūnaitė 🇱🇹 63.98 -19/61.57 Adriana Vilagoš 🇷🇸 63.52 -22/61.22
Lausannen Timanttiliiga 2023 – Tulokset
Lausannen Timanttiliiga 2023 – Televisiointi
Lausannen Timanttiliigaa voi seurata maksukanavilta.
Lausanne Athletissima - Kisaennätykset
Miehet Laji Urheilija Tulos Pvm 60m Desai WILLIAMS 🇨🇦 6.67 15.9.1987 100m Yohan BLAKE 🇯🇲 9.69 23.8.2012 200m Noah LYLES 🇺🇸 19.50 5.7.2019 400m Wayde VAN NIEKERK 🇿🇦 43.62 6.7.2017 800m Wilson KIPKETER 🇩🇰 1:42.61 2.7.1997 1000m Ayanleh SOULEIMAN 🇩🇯 2:13.49 25.8.2016 1500m Timothy CHERUIYOT 🇰🇪 3:28.77 5.7.2019 Maili Noureddine MORCELI 🇩🇿 3:49.12 10.7.1991 2000m Jim SPIVEY 🇺🇸 4:52.44 15.9.1987 3000m Daniel KOMEN 🇰🇪 7:30.62 2.7.1999 5000m Muktar EDRIS 🇪🇹 12:55.23 6.7.2017 10000m Haile GEBRSELASSIE 🇪🇹 27:15.00 6.7.1994 110m aidat Xiang LIU 🇨🇳 12.88 11.7.2006 400m aidat Edwin MOSES 🇺🇸 47.14 14.7.1981 3000m esteet Brimin Kiprop KIPRUTO 🇰🇪 8:01.62 8.7.2010 Korkeushyppy Bohdan BONDARENKO 🇺🇦 2.41 4.7.2013 Seiväshyppy Armand DUPLANTIS 🇸🇪 6.07 2.9.2020 Pituushyppy Iván PEDROSO 🇨🇺 8.56 5.7.1995 Kolmiloikka Christian TAYLOR 🇺🇸 18.06 9.7.2015 Kuulantyöntö Ryan CROUSER 🇺🇸 22.39 6.7.2017 Kiekonheitto Virgilijus ALEKNA 🇱🇹 70.53 5.7.2005 Moukarinheitto Igor NIKULIN (URS) 84.48 12.7.1990 Keihäänheitto Keshorn WALCOTT 🇹🇹 90.16 9.7.2015 4x100m Jamaica 🇯🇲 38.75 10.7.2007 4x400m Switzerland 🇨🇭 3:07.26 8.7.1992
Jamaikan Yohan Blake pitää nimissään Lausannen stadionynnätystä miesten 100 metrillä tuloksella vuonna 2012 syntyneellä hurjalla tuloksella 9,69. (Photo:
Ludovic Péron ,
CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons)
Naiset Laji Urheilija Tulos Pvm 100m Marion JONES 🇺🇸 10.72 25.8.1998 200m Merlene OTTEY 🇯🇲 22.07 5.7.1995 400m Salwa Eid NASER 🇧🇭 49.17 5.7.2019 800m Maria de Lurdes MUTOLA (MOZ) 1:56.25 2.7.2002 1000m Monika VOGEL 🇨🇭 2:48.31 1.7.2003 1500m Shelby HOULIHAN 🇺🇸 3:57.34 5.7.2018 Maili Genzebe DIBABA 🇪🇹 4:16.05 6.7.2017 3000m Genzebe DIBABA 🇪🇹 8:31.84 25.8.2016 100m aidat Gail DEVERS 🇺🇸 12.40 2.7.2002 400m aidat Nezha BIDOUANE 🇲🇦 53.08 2.7.1999 3000m esteet Virginia NYAMBURA 🇰🇪 9:16.99 9.7.2015 Korkeushyppy Mariya LASITSKENE (ANA) 2.02 6.7.2017 Seiväshyppy Yelena ISINBAYEVA 4.93 5.7.2005 Pituushyppy Heike DRECHSLER 🇩🇪 7.48 8.7.1992 Kolmiloikka Tatyana LEBEDEVA 15.33 6.7.2004 Kuulantyöntö Valerie ADAMS 🇳🇿 20.95 23.8.2012 Kiekonheitto Sandra PERKOVIĆ 🇭🇷 68.96 4.7.2013 Keihäänheitto Sara KOLAK 🇭🇷 68.43 6.7.2017 Keihäänheitto (vanha) Natalya SHIKOLENKO 🇧🇾 69.58 6.7.1994 4x100m Switzerland 🇨🇭 42.29 5.7.2018