Lausanne Timanttiliiga 26.8.2021 – Aikataulu & Tulokset

Lausannen Timanttiliiga 2021


Lausannen Timanttiliigan osakilpailu kilpaillaan 26.8.2021. Katso tapahtuman aikataulu, tulokset ja osallistujat.
Lausannen klassinen Athletissima-ilta on Timanttiliigan kauden 2021 yhdestoista osakilpailu. Lausannen jälkeen timanttikiertue jatkaa matkaansa kohti Ranskaa, kun kahta päivää myöhemmin vuorossa on Pariisin Timanttiliigan osakilpailu "Meeting de Paris".



Lausannen Timanttiliiga 2021 – Aikataulu


Alla Lausannen kisa-aikataulu. Kisat käynnistyvät jo keskiviikkona miesten korkeushypyn kaupunkikisalla. Pääohjelma viedään läpi torstaina stadiontapahtumana.

Ke 25.8.

AikaLaji
19:00Korkeushyppy Miehet (kaupunkikisa)


To 26.8.

AikaLaji
19:00400 m Naiset
19:08400 m B-erä Miehet
19:16100 m B-erä 3 Naiset
19:21100 m B-erä 2 Naiset
19:26100 m B-erä 1 Naiset
19:31800 m B-erä Miehet
19:41400 m aidat Miehet
19:511500 m U18/U20 Naiset
19:591500 m U18/U20 Miehet
20:09100 m aidat Naiset
20:18200 m B-erä Miehet
20:25Pituushyppy Naiset
20:25Kuulantyöntö Miehet
20:35Seiväshyppy Miehet
20:36200 m Naiset
20:42800 m Naiset
20:54400 m Miehet
20:55Korkeushyppy Naiset
21:03400 m Naiset
21:06Finaalikierros-3 Kuulantyöntö Miehet
21:15800 m Miehet
21:18Finaalikierros-3 Pituushyppy Naiset
21:25Keihäänheitto Miehet
21:301500 m Naiset
21:40110 m aidat Miehet
21:45Kolmiloikka Naiset
21:503000 m Miehet
22:07100 m Naiset
22:18400 m aidat Naiset
22:25Finaalikierros-3 Keihäänheitto Miehet
22:35200m Miehet
22:43Finaalikierros-3 Kolmiloikka Naiset
22:524x100 m Naiset



Lausanne Timanttiliigan osallistujat


Kisoissa nähdään suomalaisväriä, kun kolmiloikkaajat Senni Salminen ja Kristiina Mäkelä loikkivat kohti huippulukemia. Myös Sara Kuivisto debytoi Timanttiliigassa 1500 metrillä.

Salmiselle ja Mäkelälle Lausannen kilpailu on samalla tulevan viikonlopun Kalevan kisojen kolmiloikan karsintakilpailu. Erikoisella järjestelyllä mahdollistetaan kaksikon osallistuminen aikataulujen puolesta Tampereen SM-kisoihin.

Voit katso täältä Lausannen Timanttiliigan 2021 osallistujat - Lähtölistat



Lausanne Timanttiliiga 2021 – Tulokset


Voit seurata Lausannen Timanttiliiga-illan tuloksia reaaliajassa Timanttiliigan livetulospalvelusta.


Lausannen Timanttiliiga 2021 – Televisiointi


Lausannen Timanttiliigaa voi seurata maksukanava C Morelta


Lausanne Athletissima - Kisaennätykset


Miehet

LajiUrheilijaTulosPvm
60mDesai WILLIAMS (CAN)6.6715.9.1987
100mYohan BLAKE (JAM)9.6923.8.2012
200mNoah LYLES (USA)19.505.7.2019
400mWayde VAN NIEKERK (RSA)43.626.7.2017
800mWilson KIPKETER (DEN)1:42.612.7.1997
1000mAyanleh SOULEIMAN (DJI)2:13.4925.8.2016
1500mTimothy CHERUIYOT (KEN)3:28.775.7.2019
MailiNoureddine MORCELI (ALG)3:49.1210.7.1991
2000mJim SPIVEY (USA)4:52.4415.9.1987
3000mDaniel KOMEN (KEN)7:30.622.7.1999
5000mMuktar EDRIS (ETH)12:55.236.7.2017
10000mHaile GEBRSELASSIE (ETH)27:15.006.7.1994
110m aidatXiang LIU (CHN)12.8811.7.2006
400m aidatEdwin MOSES (USA)47.1414.7.1981
3000m esteetBrimin Kiprop KIPRUTO (KEN)8:01.628.7.2010
KorkeushyppyBohdan BONDARENKO (UKR)2.414.7.2013
SeiväshyppyArmand DUPLANTIS (SWE)6.072.9.2020
PituushyppyIván PEDROSO (CUB)8.565.7.1995
KolmiloikkaChristian TAYLOR (USA)18.069.7.2015
KuulantyöntöRyan CROUSER (USA)22.396.7.2017
KiekonheittoVirgilijus ALEKNA (LTU)70.535.7.2005
MoukarinheittoIgor NIKULIN (URS)84.4812.7.1990
KeihäänheittoKeshorn WALCOTT (TTO)90.169.7.2015
4x100mJamaica (JAM)38.7510.7.2007
4x400mSwitzerland (SUI)3:07.268.7.1992


Jamaikan Yohan Blake pitää nimissään Lausannen stadionynnätystä miesten 100 metrillä tuloksella vuonna 2012 syntyneellä hurjalla tuloksella 9,69.
Jamaikan Yohan Blake pitää nimissään Lausannen stadionynnätystä miesten 100 metrillä tuloksella vuonna 2012 syntyneellä hurjalla tuloksella 9,69. (Photo: Ludovic Péron, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons)


Naiset

LajiUrheilijaTulosPvm
100mMarion JONES (USA)10.7225.8.1998
200mMerlene OTTEY (JAM)22.075.7.1995
400mSalwa Eid NASER (BRN)49.175.7.2019
800mMaria de Lurdes MUTOLA (MOZ)1:56.252.7.2002
1000mMonika VOGEL (SUI)2:48.311.7.2003
1500mShelby HOULIHAN (USA)3:57.345.7.2018
MailiGenzebe DIBABA (ETH)4:16.056.7.2017
3000mGenzebe DIBABA (ETH)8:31.8425.8.2016
100m aidatGail DEVERS (USA)12.402.7.2002
400m aidatNezha BIDOUANE (MAR)53.082.7.1999
3000m esteetVirginia NYAMBURA (KEN)9:16.999.7.2015
KorkeushyppyMariya LASITSKENE (ANA)2.026.7.2017
SeiväshyppyYelena ISINBAYEVA (RUS)4.935.7.2005
PituushyppyHeike DRECHSLER (GER)7.488.7.1992
KolmiloikkaTatyana LEBEDEVA (RUS)15.336.7.2004
KuulantyöntöValerie ADAMS (NZL)20.9523.8.2012
KiekonheittoSandra PERKOVIĆ (CRO)68.964.7.2013
KeihäänheittoSara KOLAK (CRO)68.436.7.2017
Keihäänheitto (vanha)Natalya SHIKOLENKO (BLR)69.586.7.1994
4x100mSwitzerland (SUI)42.295.7.2018



Lausannen Timanttiliiga 2020 – Tulokset


Kilpailuiden viralliset livetulokset: Tulokset

Lausanne Timanttiliiga 2.9.2020


M Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Armand Duplantis (SWE)607 WL,PB,NR
2.Sam Kendricks (USA)602
3.Thiago Braz (BRA)572
4.Renaud Lavillenie (FRA)572
5.Cole Walsh (USA)562
6.Thibaut Collet (FRA)562 PB
7.Christopher Nilsen (USA)562
8.Pawel Wojciechowski (POL)562
9.Claudio Michel Stecchi (ITA)552

N Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Angelica Bengtsson (SWE)472
2.Holly Bradshaw (GBR)464
3.Angelica Moser (SUI)464 PB
4.Michaela Meijer (SWE)464
5.Marion Lotout (FRA)454
6.Andrina Hodel (SUI)434
6.Robeilys Peinado (VEN)434
8.Romana Malácová (CZE)417
-Tina Sutej (SLO)NH