Lausanne Timanttiliiga 26.8.2022 | Aikataulu & Tulokset

Lausannen Timanttiliiga 2022


Lausannen Timanttiliigan osakilpailu kilpaillaan 26.8.2022. Katso tapahtuman aikataulu, tulokset ja osallistujat.
Sveitsin Lausannen klassinen Athletissima-ilta on Timanttiliigan kauden 2022 kahdestoista ja kolmanneksi viimeinen osakilpailu. Lausannen jälkeen timanttikiertue jatkuu Belgiassa, kun 10.9. vuorossa on Brysselin Timanttiliigan osakilpailu.



Lausannen Timanttiliiga 2022 – lajit


Lausannessa kilpaillaan yhteensä 14 Timanttiliiga-lajissa (7 miesten, 7 naisten). Lisäksi ohjelmassa on naisten 800 m ja 4 x 100 viesti.

Lausannen lajikattaus

MiehetNaiset
200 m100 m
1500 m400 m
3000 m esteet3000 m
110 m aidat100 m aidat
Korkeushyppy400 m aidat
KuulantyöntöKolmiloikka
KeihäänheittoSeiväshyppy


Lausannen Timanttiliiga 2022 – Kisojen aikataulu


Lausannen Timanttiliiga käynnistyy jo torstaina miesten seiväshypyn kaupunkikisalla. Päätapahtuma on vuorossa perjantaina La Pontaisen olympiastadionilla.

To 25.8.

AikaLaji
19.00Kaupunkikilpailu - Seiväshyppy miehet


Pe 26.8.

AikaLaji
19.10800 m miehet
19.20Kolmiloikka miehet
19.20100 m B naiset erä III
19.25100 m B naiset erä II
19.30100 m B naiset erä I
19.401500 m U18/U20 miehet
19.501500 m U18/U20 naiset
20.00200 m naiset
20.10400 m B naiset
20.10Seiväshyppy naiset (Murto)
20.30Keihäänheitto miehet (Etelätalo, Keränen)
20.36400 m aidat miehet
20.481500 m kelaus miehet
21.04400 m aidat naiset
21.10Korkeushyppy miehet
21.12800 m naiset
21.22110 m aidat miehet
21.331500 m miehet
21.40Kolmiloikka naiset (Mäkelä)
21.433000 m naiset
21.59100 m naiset
22.00Kuulantyöntö miehet
22.063000 m esteet miehet
22.23100 aidat naiset
22.31400 m naiset
22.42200 m miehet
22.534x100 m viesti naiset



Lausannen Timanttiliiga 2022 – Osallistujalistat


Katso Lausannen Timanttiliigan 2022 osallistujalistat.


Lausannen Timanttiliiga 2022 – Tulokset


Voit seurata Lausannen Timanttiliigan 2022 tuloksia reaaliajassa tapahtuman livetulospalvelusta.



Lausannen Timanttiliiga 2022 – Televisiointi


Lausannen Timanttiliigaa voi seurata maksukanavilta.


Lausanne Athletissima - Kisaennätykset


Miehet

LajiUrheilijaTulosPvm
60mDesai WILLIAMS (CAN)6.6715.9.1987
100mYohan BLAKE (JAM)9.6923.8.2012
200mNoah LYLES (USA)19.505.7.2019
400mWayde VAN NIEKERK (RSA)43.626.7.2017
800mWilson KIPKETER (DEN)1:42.612.7.1997
1000mAyanleh SOULEIMAN (DJI)2:13.4925.8.2016
1500mTimothy CHERUIYOT (KEN)3:28.775.7.2019
MailiNoureddine MORCELI (ALG)3:49.1210.7.1991
2000mJim SPIVEY (USA)4:52.4415.9.1987
3000mDaniel KOMEN (KEN)7:30.622.7.1999
5000mMuktar EDRIS (ETH)12:55.236.7.2017
10000mHaile GEBRSELASSIE (ETH)27:15.006.7.1994
110m aidatXiang LIU (CHN)12.8811.7.2006
400m aidatEdwin MOSES (USA)47.1414.7.1981
3000m esteetBrimin Kiprop KIPRUTO (KEN)8:01.628.7.2010
KorkeushyppyBohdan BONDARENKO (UKR)2.414.7.2013
SeiväshyppyArmand DUPLANTIS (SWE)6.072.9.2020
PituushyppyIván PEDROSO (CUB)8.565.7.1995
KolmiloikkaChristian TAYLOR (USA)18.069.7.2015
KuulantyöntöRyan CROUSER (USA)22.396.7.2017
KiekonheittoVirgilijus ALEKNA (LTU)70.535.7.2005
MoukarinheittoIgor NIKULIN (URS)84.4812.7.1990
KeihäänheittoKeshorn WALCOTT (TTO)90.169.7.2015
4x100mJamaica (JAM)38.7510.7.2007
4x400mSwitzerland (SUI)3:07.268.7.1992


Jamaikan Yohan Blake pitää nimissään Lausannen stadionynnätystä miesten 100 metrillä tuloksella vuonna 2012 syntyneellä hurjalla tuloksella 9,69.
Jamaikan Yohan Blake pitää nimissään Lausannen stadionynnätystä miesten 100 metrillä tuloksella vuonna 2012 syntyneellä hurjalla tuloksella 9,69. (Photo: Ludovic Péron, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons)


Naiset

LajiUrheilijaTulosPvm
100mMarion JONES (USA)10.7225.8.1998
200mMerlene OTTEY (JAM)22.075.7.1995
400mSalwa Eid NASER (BRN)49.175.7.2019
800mMaria de Lurdes MUTOLA (MOZ)1:56.252.7.2002
1000mMonika VOGEL (SUI)2:48.311.7.2003
1500mShelby HOULIHAN (USA)3:57.345.7.2018
MailiGenzebe DIBABA (ETH)4:16.056.7.2017
3000mGenzebe DIBABA (ETH)8:31.8425.8.2016
100m aidatGail DEVERS (USA)12.402.7.2002
400m aidatNezha BIDOUANE (MAR)53.082.7.1999
3000m esteetVirginia NYAMBURA (KEN)9:16.999.7.2015
KorkeushyppyMariya LASITSKENE (ANA)2.026.7.2017
SeiväshyppyYelena ISINBAYEVA (RUS)4.935.7.2005
PituushyppyHeike DRECHSLER (GER)7.488.7.1992
KolmiloikkaTatyana LEBEDEVA (RUS)15.336.7.2004
KuulantyöntöValerie ADAMS (NZL)20.9523.8.2012
KiekonheittoSandra PERKOVIĆ (CRO)68.964.7.2013
KeihäänheittoSara KOLAK (CRO)68.436.7.2017
Keihäänheitto (vanha)Natalya SHIKOLENKO (BLR)69.586.7.1994
4x100mSwitzerland (SUI)42.295.7.2018