Taivalkosken Suomen Cup 2021 - Katso Ohjelma & Tulokset

Taivalkosken Suomen Cup 2021


Kauden 2021-2022 Taivalkosken Suomen Cup -osakilpailu järjestetään 20.-21.11.2021.
Suomen Cup rantautuu toista kertaa Taivalkoskelle, kun hiihdon Suomen Cupin kauden 2021-2022 toinen osakilpailu hiihdetään 20.-21.11.2021 Taivalkoskella.

Taivalkosken kaksipäiväisissä kisoissa mitellään paremmuudesta perinteisen hiihtotavan kilpailuissa. Lauantaina kilpaillaan sprintit ja 10/15 km väliaikalähdöt. Erityistä mielenkiintoa Taivalkosken Suomen Cupiin tuo se, että maastohiihdon maailmancup käynnistyy vain viikkoa myöhemmin Rukalla.

Taivalkosken kisat toimivat viimeisenä näyttöpaikkana Rukaa ajatellen. Rukan maailmancup-kisojen perjantain ja lauantain ohjelmassa ovat Taivalkosken tapaan perinteisen hiihtotavan sprintit ja väliaikalähdöt.



Hiihdon Suomen Cup Taivalkoski 2021 - Aikataulu


Taivalkosken Suomen Cup käynnistyy lauantaina perinteisen hiihtotavan sprinteillä. Sunnuntaina vuorossa ovat 10 ja 15 km niin ikään perinteisellä hiihtotavalla kisattavat väliaikalähdöt.

Kisa-aikataulu

PäiväKloLaji
La 20.11.10.30Naisten sprintti (p) karsinta
La 20.11.10.30Miesten sprintti (p) karsinta
La 20.11.12.40Naisten sprintti (p) erävaihe
La 20.11.13.10Miesten sprintti (p) erävaihe
Su 21.11.10.10Naisten 9 km (p) väliaikalähtö
Su 21.11.12.40Miesten 15 km (p) väliaikalähtö


Hiihdon Suomen Cup Taivalkoski 2021 - Lähtölistat


Taivalkosken Suomen Cupiin odotettiin kotimaan kärkihiihtäjiä laajalla rintamalla, sillä kyseessä on viimeinen kisaviikonloppu ja näytönpaikka ennen Rukan maailmancup-kisoja. Kisoissa onkin mukana käytännössä koko Suomen kärkikaarti Iivo Niskasta lukuun ottamatta.

Numerolapun rintaansa Taivalkoskella pukevat muun muassa Kerttu Niskanen, Krista Pärmäkoski, Jasmi Joensuu, Johanna Matintalo, Riitta-Liisa Roponen, Joni Mäki, Ristomatti Hakola ja Perttu Hyvärinen.

Lähtölistat Taivalkosken Suomen Cupiin





Hiihdon Suomen Cup Taivalkoski 2021 - Televisiointi


YLE televisioi aiempien vuosien tapaan Suomen Cupin osakilpailuja kanavillaan ja YLE Areenassa suorina lähetyksinä. Kilpailut ovat katsottavissa myös Viasport- ja Viaplay-palveluista. YLE:llä selostuksesta ja kommeitoinnista vastaavat Kimmo Porttila ja Kalle Lassila. Viasportilla äänessä ovat aiemmin YLE:llä vaikuttaneet Jussi Eskola ja Sami Jauhojärvi.

Lähetysajat

PäiväKloLajiKanava
La 20.11.12.30-14.15Sprintti (p) miehet+naisetYLE2
Su 21.11.10.05-11.25Naiset 10 km (p) väliaikalähtöYLE2
Su 21.11.12.30-14.25Miehet 15 km (p) väliaikalähtöYLE2


Hiihdon Suomen Cup Taivalkoski 2021 - tulokset


Voit seurata Taivalkosken Suomen Cupin tuloksia reaaliajassa kisojen livetulospalvelusta.

Taivalkosken Suomen Cup 21.11.2021


Miehet 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)34.16,1
2.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+34,1
3.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+57,4
4.Lauri Lepistö (Jämin Jänne)+1.08,1
5.Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)+1.28,9
6.Remi Lindholm (Imatran Urheilijat)+1.40,6
7.Juuso Haarala (Pohti SkiTeam)+1.56,3
8.Arsi Ruuskanen (Kuusamon Erä-Veikot)+2.05,2
9.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)+2.07,6
10.Niilo Moilanen (Pohti SkiTeam)+2.12,5

Naiset 9 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)23.03,9
2.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+7,4
3.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+42,8
4.Riitta-Liisa Roponen (Visa Ski Team Kemi)+48,2
5.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+51,8
6.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+1.07,5
7.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.10,7
8.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+1.15,6
9.Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura)+1.27,8
10.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)+1.48,4


Taivalkosken Suomen Cup 20.11.2021


Naisten sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)3.38,32
2.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+0,76
3.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1,83
4.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+2,63
5.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+12,20
6.Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)+18,23

Miesten sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)3.09,32
2.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+0,70
3.Lauri Lepistö (Jämin Jänne)+1,92
4.Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)+9,58
5.Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)+9,82
6.Eero Rantala (Vehkalahden Veikot)+14,31



Miesten sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)3.07,80
2.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+2,66
3.Juuso Haarala (Pohti Skiteam)+4,53
4.Niilo Moilanen (Pohti Skiteam)+4,79
5.Lauri Lepistö (Jämin Jänne)+5,03
6.Wiljam Mattila (Keravan Urheilijat)+5,48
7.Eero Rantala (Vehkalahden Veikot)+7,72
8.Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)+8,47
9.Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)+8,69
10.Olli Ahonen (Imatran Urheilijat)+8,75

Naisten sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)3.38,85
2.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+1,43
3.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+2,19
4.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+3,10
5.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+5,19
6.Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)+6,30
7.Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)+9,39
8.Tuuli Raunio (Kankaantaan Kisa)+9,93
9.Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura)+10,27
10.Anni Kainulainen (Vantaan Hiihtoseura)+11,02






Taivalkosken Suomen Cupin latuprofiilit


Taivalkosken Suomen Cup sprinttirata on pituudeltaan 1,5 km. Korkeuseroa reitillä on 33 metriä.

Kuva: Taivalkosken Metsä-Veikot-85
Kuva: Taivalkosken Metsä-Veikot-85


Suomen Cup Taivalkoski 2020 - tulokset


Taivalkosken Suomen cup 22.11.2020


Miehet 14 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)26.53,8
2.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+8,5
3.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+13,4
4.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+40,4
5.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+41,8
6.Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)+50,1
7.Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)+50,7
8.Petteri Koivisto (Puijon Hiihtoseura)+51,2
9.Niko Husu (Kuusamon Erä-Veikot)+51,8
10.Juuso Haarala (Pohti Skiteam)+58,4


Taivalkosken Suomen cup 22.11.2020


Naiset 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)20.58,1
2.Riitta-Liisa Roponen (Visa Ski Team Kemi)+26,3
3.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)+29,1
4.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+46,5
5.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+47,7
6.Susanna Saapunki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.02,0
7.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.06,0
8.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.06,2
9.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)+1.30,5
10.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+1.31,4


Taivalkosken Suomen cup 21.11.2020


Miehet sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)3.08,34
2.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)+0,36
3.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+0,58
4.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+5,05
5.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)+5,66
6.Juuso Haarala (Pohti Ski Team)+7,28

Vuorinen kaatui finaalissa selvässä johtoasemassa.

Naiset sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)3.34,41
2.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+1,27
3.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+3,84
4.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+4,33
5.Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura)+10,59
6.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+63,29

Matintalo kaatui finaalissa johtoasemassa.


Taivalkosken Suomen cup 21.11.2020


Miesten sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)3.00,13
2.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+0,36
3.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)+7,01
4.Wiljam Mattila (Keravan Urheilijat)+7,28
5.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)+7,56
6.Turo Sipilä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+7,61
7.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+7,99
8.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+9,31
9.Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)+10,04
10.Niilo Moilanen (Pohti Skiteam)+10,05

14. Ristomatti Hakola (Jämin Jänne) +11,63

Naisten sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)3.34,42
2.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+0,25
3.Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura)+1,41
4.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+1,59
5.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+2,85
6.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+6,93
7.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+7,42
8.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)+8,49
9.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)+8,50
10.Anita Kirvesniemi (Ski Jyväskylä)+9,39





Katso myös: Livetulokset