Taivalkoski Suomen Cup Hiihdot 2020 - Katso Ohjelma & Tulokset

Taivalkosken Suomen Cup 2020


Kauden 2020-2021 Taivalkosken Suomen Cup -osakilpailu järjestetään 21.-22.11.2020. Ohjelmassa on perinteisen tyylin sprintit ja vapaan tyylin 10/15 km kilpailut.
Suomen Cup rantautuu ensi kertaa Taivalkoskelle, kun hiihdon Suomen Cupin kauden 2020-2021 toinen osakilpailu hiihdetään 21.-22.11.2020 Taivalkoskella. Taivalkosken kisojen ohjelmassa on lauantaina perinteisen tyylin sprintit ja sunnuntaina vapaan tyylin 10 ja 15 km kilpailut. Taivalkosken Suomen cupin hiihtokisat järjestetään koronaviruksen takia ilman yleisöä.

Taivalkoskella on mukana käytännössä koko Suomen maastohiihdon parhaimmisto Iivo Niskasen ja Krista Pärmäkosken johdolla.



Katso myös lähtölistat:

Hiihdon Suomen Cup Taivalkoski 2020 - Aikataulu


AikatauluLaji
la 21.11.2020 klo 10:00Naisten sprintti (p), karsinta
la 21.11.2020 klo 10:45Miesten sprintti (p), karsinta
la 21.11.2020 klo 12:30Naisten sprintti (p), finaalit
la 21.11.2020 klo 12:30Miesten sprintti (p), finaalit
su 22.11.2020 klo 9:45Naiset 10 km (v)
su 22.11.2020 klo 12:15Miehet 15 km (v)


Hiihdon Suomen Cup Taivalkoski 2020 - Televisiointi


YLE televisioi aiempien vuosien tapaan Suomen Cupin osakilpailuja kanavillaan ja YLE Areenassa suorina lähetyksinä. Vuokatin Suomen Cup -kisasta YLE solmi juuri vastikään televisiointilähetyksen ja näyttää kisat suorina lähetyksinä.

Lähetysajat

PäiväKloKanava
La 21.11.12:25-14:05YLE2
Su 22.11.9:55-11:00YLE2
Su 22.11.12:20-14:00YLE2


Hiihdon Suomen Cup Taivalkoski 2020 - tulokset


Taivalkosken Suomen cup 22.11.2020


Miehet 14 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)26.53,8
2.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+8,5
3.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+13,4
4.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+40,4
5.Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+41,8
6.Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)+50,1
7.Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)+50,7
8.Petteri Koivisto (Puijon Hiihtoseura)+51,2
9.Niko Husu (Kuusamon Erä-Veikot)+51,8
10.Juuso Haarala (Pohti Skiteam)+58,4


Taivalkosken Suomen cup 22.11.2020


Naiset 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)20.58,1
2.Riitta-Liisa Roponen (Visa Ski Team Kemi)+26,3
3.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)+29,1
4.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+46,5
5.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+47,7
6.Susanna Saapunki (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.02,0
7.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.06,0
8.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.06,2
9.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)+1.30,5
10.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+1.31,4


Taivalkosken Suomen cup 21.11.2020


Miehet sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)3.08,34
2.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)+0,36
3.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+0,58
4.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+5,05
5.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)+5,66
6.Juuso Haarala (Pohti Ski Team)+7,28

Vuorinen kaatui finaalissa selvässä johtoasemassa.

Naiset sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)3.34,41
2.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+1,27
3.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+3,84
4.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)+4,33
5.Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura)+10,59
6.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+63,29

Matintalo kaatui finaalissa johtoasemassa.


Taivalkosken Suomen cup 21.11.2020


Miesten sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)3.00,13
2.Joni Mäki (Pohti SkiTeam)+0,36
3.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)+7,01
4.Wiljam Mattila (Keravan Urheilijat)+7,28
5.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)+7,56
6.Turo Sipilä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+7,61
7.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+7,99
8.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+9,31
9.Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)+10,04
10.Niilo Moilanen (Pohti Skiteam)+10,05

14. Ristomatti Hakola (Jämin Jänne) +11,63

Naisten sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)3.34,42
2.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+0,25
3.Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura)+1,41
4.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+1,59
5.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+2,85
6.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+6,93
7.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+7,42
8.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)+8,49
9.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)+8,50
10.Anita Kirvesniemi (Ski Jyväskylä)+9,39





Katso myös: Livetulokset