Sjusjøen IBU Cup 2022 | Katso Ohjelma & Tulokset

Sjusjøen IBU Cup 2022


IBU Cup -kauden 2022-2023 ensimmäiset kilpailut hiihdetään Norjan Sjusjøenissä 24.-27.11.2022.
Sjusjøen on melko uusi kisaisäntä ampumahiihdon IBU Cupissa. Ensimmäistä kertaa Sjusjøenissä kilpailtiin IBU Cupin merkeissä kaudella 2017-2018. Myös hiihdon maailmancupin kisat on järjestettävä kertaalleen Sjusjøenissä vuonna 2011.

Sjusjøen sijaitsee Norjan keskiosissa vain 20 km päässä vuoden 1994 talviolympialaisten isännästä Lillehammerista. Kaudella 2022/23 IBU Cupin avausviikonloppu hiihdetään Sjusjøenissä 24.-27.11.2022.



Sjusjøen IBU Cup 2022 - Ohjelma & aikataulut


Naisten ja miesten IBU Cupin kausi 2022/23 alkaa Sjusjøenissä 24. marraskuuta 2022. Kilpailut käynnistyvät torstaina miesten ja naisten pikakilpailuilla. Lauantaina kilpaillaan toiset sprintit ja viikonloppu huipentuu sunnuntain sekaviesteihin.

Kisakalenteri Sjusjøen 24.-27.11.2022

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 24.11.2022 - 27.11.2022IBU Cup Sjusjøen Sjusjøen, Norja
    -
    to 24.11.2022 11:30Pikakilpailu 10 km, miehet
    to 24.11.2022 15:00Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    la 26.11.2022 11:30Pikakilpailu 10 km, miehet
    la 26.11.2022 15:00Pikakilpailu 7,5 km, naiset
    su 27.11.2022 11:30Sekaviesti
    su 27.11.2022 14:30Parisekaviesti




Sjusjøen IBU Cup 2022 - Tulokset


Päivitämme tähän Sjusjøenin IBU Cupin 2022 tulokset.



Tuloksia Sjusjøenin IBU Cupista aiemmilta vuosilta


Sjusjøen IBU Cup 2021


IBU Cup Sjusjøen 4.12.2021


Miesten yhteislähtö 15 km

#UrheilijaTulos
1.Anton Babikov (RUS)41.33,6 (1)
2.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+23,8 (2)
3.Remi Broutier (FRA)+46,5 (2)
4.Lucas Fratzscher (GER)+1.07,4 (2)
5.Endre Strømsheim (NOR)+1.17,4 (6)
6.David Zobel (GER)+1.21,0 (5)
7.Raman Yaliotnau (BLR)+1.24,8 (4)
8.Ivan Tulatsin (BLR)+1.27,7 (2)
9.Vitaliy Trush (UKR)+1.28,3 (1)
10.Daniele Cappellari (ITA)+1.32,7 (2)
25.Jaakko Ranta (FIN)+2.22,8 (4)
41.Joni Mustonen (FIN)+3.25,9 (6)

Naisten yhteislähtö 12,5 km

#UrheilijaTulos
1.Ragnhild Femsteinevik (NOR)40.21,2 (1)
2.Anastasia Shevchenko (RUS)+10,6 (1)
3.Paula Botet (FRA)+22,4 (1)
4.Ekaterina Noskova (RUS)+28,0 (3)
5.Maren Hammerschmidt (GER)+38,3 (2)
6.Karoline Erdal (NOR)+53,3 (1)
7.Marion Wiesensarter (GER)+53,8 (2)
8.Franziska Hildebrand (GER)+56,4 (3)
9.Tereza Vobornikova (CZE)+1.19,4 (3)
10.Elisabeth Högberg (SWE)+1.19,6 (3)
48.Noora Kaisa Keränen (FIN)+5.17,3 (4)
50.Heidi Kuuttinen (FIN)+5.38,4 (6)


IBU Cup Sjusjøen 3.12.2021


Miesten pikakilpailu 10 km

#UrheilijaTulos
1.Anton Babikov (RUS)24.32,8 (0)
2.Filip Fjeld Andersen (NOR)+0,9 (1)
3.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)+9,8 (1)
4.David Zobel (GER)+14,2 (1)
5.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+35,8 (1)
6.Martin Jäger (SUI)+50,4 (1)
7.Lucas Fratzscher (GER)+58,2 (2)
8.Ilnaz Mukhamedzianov (RUS)+59,4 (3)
9.Ambroise Meunier (FRA)+59,5 (0)
10.Remi Broutier (FRA)+1.00,2 (1)
16.Joni Mustonen (FIN)+1.08,0 (2)
19.Jaakko Ranta (FIN)+1.10,5 (0)
76.Patrik Kuuttinen (FIN)+3.36,9 (3)
86.Otto-Eemil Karvinen (FIN)+4.13,2 (2)

Naisten pikakilpailu 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Anastasia Shevchenko (RUS)21.30,2 (0)
2.Karoline Erdal (NOR)+1,2 (0)
3.Paula Botet (FRA)+4,3 (0)
4.Sara Andersson (SWE)+33,7 (0)
5.Lou Jeanmonnot (FRA)+38,2 (0)
6.Ekaterina Noskova (RUS)+44,3 (1)
7.Franziska Hildebrand (GER)+44,4 (1)
8.Irene Lardschneider (ITA)+47,1 (0)
9.Katharina Innerhofer (AUT)+58,9 (2)
10.Gilonne Guigonnat (FRA)+1.02,2 (1)
18.Venla Lehtonen (FIN)+1.21,5 (0)
43.Noora Kaisa Keränen (FIN)+2.14,6 (1)
72.Sanna Laari (FIN)+4.18,5 (3)
82.Heidi Kuuttinen (FIN)+5.31,1 (6)


IBU Cup Sjusjøen 1.-4.12.2021


Miesten supersprintti 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Filip Fjeld Andersen (NOR)20.01,7 (2)
2.Erlend Øvereng Bjøntegaard (NOR)+2,2 (1)
3.Justus Strelow (GER)+16,5 (1)
4.Haavard Gutuboe Bogetveit (NOR)+17,7 (3)
5.David Zobel (GER)+21,5 (2)
6.Endre Strømsheim (NOR)+22,1 (5)
7.Lucas Fratzscher (GER)+22,6 (4)
8.Aleksander Fjeld Andersen (NOR)+25,3 (3)
9.Vaclav Cervenka (USA)+25,4 (1)
10.Martin Jäger (SUI)+30,6 (4)
15.Jaakko Ranta (FIN)+51,0 (3)

Naisten supersprintti 7,5 km

#UrheilijaTulos
1.Linda Zingerle (ITA)23.23,4 (2)
2.Iryna Petrenko (UKR)+0,8 (1)
3.Anastasia Shevchenko (RUS)+1,4 (2)
4.Irene Cadurisch (SUI)+9,2 (5)
5.Natalia Gerbulova (RUS)+9,9 (1)
6.Maren Hammerschmidt (GER)+10,4 (4)
7.Karoline Erdal (NOR)+10,5 (4)
8.Lou Jeanmonnot (FRA)+31,1 (3)
9.Emma Nilsson (SWE)+31,3 (3)
10.Tereza Vobornikova (CZE)+33,4 (3)