Eugene Timanttiliiga 2024


Timanttiliiga-kauden 2024 viides osakilpailu kilpaillaan Eugenessa, Yhdysvalloissa toukokuun lopussa. Katso kisojen TV-tiedot, ohjelma, aikataulu, urheilijat ja tulokset.


Karsten Warholm oli vauhdissa Eugenen Timanttiliigan finaalissa 2023.
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Karsten Warholm oli vauhdissa Eugenen Timanttiliigan finaalissa 2023.


Vuoden 2024 Timanttiliigan viides osakilpailu käydään 25.5.2024 Eugenessa, Yhdysvalloissa. Prefontaine Classic -nimeä kantava tapahtuma omaa pitkät perinteet. Eugene on myös Yhdysvaltojen yleisurheilupääkaupunki ja siellä järjestettiin vuoden 2022 yleisurheilun MM-kisat.

Kaudella 2023 Euegenessa järjestettiin Timanttiliigan finaaliviikonloppu.



Eugene Timanttiliiga 2024 - Lajit


Eugenessa kilpaillaan yhteensä 14 Timanttiliiga-lajissa (6 miesten, 8 naisten).

Eugenen lajivalikoima

MiehetNaiset
💠 100 m💠 100 m
💠 200 m💠 800 m
💠 Maili💠 1500 m
💠 110 m aidat💠 5000 m
💠 400 m aidat💠 3000 m esteet
💠 Kuulantyöntö💠 Seiväshyppy
 💠 Kolmiloikka
 💠 Kiekonheitto



Eugene Timanttiliiga 2024 - Aikataulu


Ajat taulukossa ovat Suomen aikoja. Kisat käydään lauantaina 25.5.2024.

KloLaji
20.50Naiset 10 000 m
21.35Naiset moukarinheitto (Kosonen)
22.05Miehet 10 000 m
22.50Naiset kiekonheitto
22.55Naiset seiväshyppy
23.04Miehet 400 m aidat
23.12Miehet 100 m
23.15Naiset kolmiloikka
23.18Naiset 5000 m
23.41Naiset 100 m aidat
23.50Miehet 110 m aidat
23.57Naiset 1500 m
0.09Naiset 3000 m esteet
0.12Miehet kuulantyöntö
0.27Miehet 200 m
0.34Naiset 800 m
0.42Naiset 100 m
0.52Miehet maili



Eugenen Timanttiliiga 2024 - Lähtölistat


Lähtölistat tuottaa: Tilastopaja
Valitse laji
Näytä vain suomalaislajit

M 100 m

UrheilijaPB/SB
Sandrey Davison 🇯🇲10.15 -24/10.15
Benjamin Azamati 🇬🇭9.90 -22/10.23
Ackeem Blake 🇯🇲9.89 -23/10.02
Ferdinand Omanyala 🇰🇪9.77 -21/10.00
Christian Coleman 🇺🇸9.76 -19/10.04
Brandon Hicklin 🇺🇸9.94 -24/9.94
Brandon Carnes 🇺🇸10.01 -23/10.27
Hiroki Yanagita 🇯🇵10.02 -23/10.02
Rikkoi Brathwaite 🇻🇬10.03 -24/10.03

M 200 m

UrheilijaPB/SB
Brandon Carnes 🇺🇸20.07 -22/
Ian Kerr 🇧🇸20.33 -24/20.33
Alexander Ogando 🇩🇴19.91 -22/20.26
Aaron Brown 🇨🇦19.95 -19/20.29
Joe Fahnbulleh 🇱🇷19.83 -22/20.06
Courtney Lindsey 🇺🇸19.71 -24/19.71
Kenny Bednarek 🇺🇸19.67 -24/19.67
Kyree King 🇺🇸20.00 -22/20.11
Jeremiah Curry 🇺🇸20.15 -23/20.34

M Maili

UrheilijaPB/SB
Lamecha Girma 🇪🇹/
Hobbs Kessler 🇺🇸3:58.73 -22/3:48.66i -24/3:48.66i
Olli Hoare 🇦🇺3:47.48 -22/3:51.28
Geordie Beamish 🇳🇿3:54.86 -21/3:51.22i -23/
Josh Kerr 🇬🇧3:53.88 -19/3:48.87i -22/
Yared Nuguse 🇺🇸3:43.97 -23/3:51.06
Jakob Ingebrigtsen 🇳🇴3:43.73 -23/
Abraham Alvarado 🇺🇸3:55.70 -23/3:55.46i -24/3:55.46i
Cameron Myers 🇦🇺3:52.44 -24/3:52.44
Cooper Teare 🇺🇸3:51.70 -22/3:50.17i -22/3:53.41i
Jake Wightman 🇬🇧3:50.30 -22/3:52.11
Mario García 🇪🇸3:47.69 -23/3:54.15i
Neil Gourley 🇬🇧3:52.91 -22/3:49.46i -23/
Raynold Kipkorir 🇰🇪3:48.06 -23/
Cole Hocker 🇺🇸3:48.08 -23/
Abel Kipsang 🇰🇪3:50.87 -22/

M 10000 m

UrheilijaPB/SB
Peter Mwaniki Aila 🇰🇪28:52.21 -24/28:52.21
Stanley Waithaka 🇰🇪27:13.01 -18/27:21.03
Kibiwott Kandie 🇰🇪27:20.34 -22/
Francis Abong 🇰🇪28:26.62 -24/28:26.62
Nicholas Kipkorir 🇰🇪26:58.97 -20/
Daniel Ebenyo 🇰🇪26:57.80 -23/
Kasey Knevelbaard 🇺🇸/
AJ Ernst 🇺🇸/
Ronald Kwemoi 🇰🇪27:33.94 -16/
Edwin Kurgat 🇰🇪26:57.66 -24/26:57.66
Weldon Kipkirui 🇰🇪27:24.73 -21/
Daniel Mateiko 🇰🇪27:03.94 -21/
Gideon Rono 🇰🇪27:11.03 -22/27:27.50
Samwel Chebolei 🇰🇪27:10.06 -22/
Benson Sigei 🇰🇪27:09.83 -22/
Benard Kibet 🇰🇪26:55.04 -22/28:00.50

M 110 m aidat

UrheilijaPB/SB
Asier Martínez 🇪🇸13.14 -22/13.29
Trey Cunningham 🇺🇸13.00 -22/
Cordell Tinch 🇺🇸12.96 -23/13.16
Daniel Roberts 🇺🇸13.00 -19/13.11
Grant Holloway 🇺🇸12.81 -21/13.07
Hansle Parchment 🇯🇲12.93 -23/13.26
Shunsuke Izumiya 🇯🇵13.04 -23/13.17
Freddie Crittenden 🇺🇸13.00 -22/13.30
Jamal Britt 🇺🇸13.08 -22/13.38

M 400 m aidat

UrheilijaPB/SB
Malik James-King 🇯🇲48.39 -24/48.39
Trevor Bassitt 🇺🇸47.38 -23/48.93
Roshawn Clarke 🇯🇲47.34 -23/48.11
CJ Allen 🇺🇸47.58 -23/48.39
Rasmus Mägi 🇪🇪47.82 -22/
Gerald Drummond 🇨🇷48.11 -23/48.77
Jaheel Hyde 🇯🇲48.03 -22/49.48

M Kuulantyöntö

UrheilijaPB/SB
Payton Otterdahl 🇺🇸22.41 -24/22.59i -24/22.41
Tom Walsh 🇳🇿22.90 -19/21.51
Joe Kovacs 🇺🇸23.23 -22/22.93
Roger Steen 🇺🇸22.08 -23/21.78
Chukwuebuka Enekwechi 🇳🇬21.80 -19/21.78
Adrian Piperi 🇺🇸21.67 -23/21.74i -21/21.35
Rajindra Campbell 🇯🇲22.22 -23/21.69
Josh Awotunde 🇺🇸22.29 -22/21.80

N 100 m

UrheilijaPB/SB
Daryll Neita 🇬🇧10.90 -22/10.98
TeeTee Terry 🇺🇸10.82 -22/11.37
Julien Alfred 🇱🇨10.81 -22/
Elaine Thompson-Herah 🇯🇲10.54 -21/
Sha'Carri Richardson 🇺🇸10.65 -23/
Marie Josée Ta Lou-Smith 🇨🇮10.72 -22/10.91
Dina Asher-Smith 🇬🇧10.83 -19/
Melissa Jefferson 🇺🇸10.82 -22/10.94
Brittany Brown 🇺🇸10.90 -23/

N 800 m

UrheilijaPB/SB
Worknesh Mesele 🇪🇹1:58.71 -21/1:59.93i
Natoya Goule-Toppin 🇯🇲1:55.96 -23/1:59.74
Nia Akins 🇺🇸1:57.73 -23/2:00.90i
Sage Hurta-Klecker 🇺🇸1:57.85 -22/1:58.98
Halimah Nakaayi 🇺🇬1:57.56 -24/1:57.56
Catriona Bisset 🇦🇺1:57.78 -23/1:59.87
Tsige Duguma 🇪🇹1:57.56 -24/1:57.56
Keely Hodgkinson 🇬🇧1:55.19 -23/
Jemma Reekie 🇬🇧1:56.90 -21/1:58.42
Kaylin Whitney 🇺🇸/
Mary Moraa 🇰🇪1:56.03 -23/1:57.91

N 1500 m

UrheilijaPB/SB
Worknesh Mesele 🇪🇹3:57.00 -23/3:57.61
Katie Snowden 🇬🇧3:56.72 -23/4:00.89
Jessica Hull 🇦🇺3:57.29 -23/4:00.84
Nikki Hiltz 🇺🇸3:59.61 -23/4:02.32i
Laura Muir 🇬🇧3:54.50 -21/
Elle St. Pierre 🇺🇸3:58.03 -21/4:00.34i
Diribe Welteji 🇪🇹3:53.93 -23/3:55.25
Jazz Shukla 🇨🇦4:10.32 -23/
Georgia Bell 🇬🇧4:03.72 -24/4:03.22i -24/4:03.72
Habitam Alemu 🇪🇹3:59.06 -24/3:59.06
Elise Cranny 🇺🇸3:58.88 -23/4:09.65
Linden Hall 🇦🇺3:56.92 -23/4:00.71
Emily Mackay 🇺🇸3:59.99 -23/4:00.08
Sinclaire Johnson 🇺🇸3:58.85 -22/4:00.67
Susan Ejore 🇰🇪3:58.63 -24/3:58.63
Cory McGee 🇺🇸4:00.34 -22/4:02.96

N 5000 m

UrheilijaPB/SB
Yenawa Kefale 🇪🇹14:47.78 -24/14:47.78
Lauren Ryan 🇦🇺14:58.69 -24/14:58.69
Senayet Getachew 🇪🇹14:46.25 -23/14:42.94i -24/14:52.97
Weini Kelati 🇺🇸14:53.41 -23/
Karoline Bjerkeli Grøvdal 🇳🇴14:31.07 -22/
Nozomi Tanaka 🇯🇵14:29.18 -23/15:11.21
Lemlem Hailu 🇪🇹14:34.53 -23/
Aynadis Mebratu 🇪🇹14:45.70 -23/14:44.94i -24/14:53.55
Freweyni Hailu 🇪🇹14:23.45 -23/
Ayal Dagnachew 🇪🇹14:36.86 -24/14:36.86
Sifan Hassan 🇳🇱14:13.42 -23/14:58.83
Birke Haylom 🇪🇹14:37.94 -23/
Ejgayehu Taye 🇪🇹14:12.98 -22/14:29.26
Simone Plourde 🇨🇦15:13.57 -24/15:13.57
Hirut Meshesha 🇪🇹/
Fantaye Belayneh 🇪🇹14:44.51 -21/14:43.25i -24/14:43.25i
Teresia Gateri 🇰🇪14:44.89 -22/15:03.82
Joselyn Daniely Brea 🇻🇪14:36.59 -24/14:36.59
Bosena Mulate 🇪🇹14:54.22 -21/
Emily Infeld 🇺🇸14:50.90 -23/15:20.54
Tsige Gebreselama 🇪🇹14:43.90 -22/

N 10000 m

UrheilijaPB/SB
Lilian Rengeruk 🇰🇪/
Loice Chemnung 🇰🇪/
Catherine Amanang'ole 🇰🇪31:54.59 -23/
Diana Chepkorir 🇰🇪/
Miriam Chebet 🇰🇪/
Agnes Ngetich 🇰🇪31:34.83 -23/
Grace Nawowuna 🇰🇪29:47.42 -23/
Sarah Chelangat 🇺🇬31:06.46 -20/
Daisy Jepkemei 🇰🇿/
Gudaf Tsegay 🇪🇹29:29.73 -23/
Rachel McArthur 🇺🇸/
Selah Busienei 🇰🇪30:26.40 -23/
Saron Berhe 🇪🇹/
Mekedes Alemeshete 🇪🇹/
Beatrice Chebet 🇰🇪33:29.7h -20/
Cintia Chepngeno 🇰🇪/
Jesca Chelangat 🇰🇪/
Emmaculate Anyango 🇰🇪32:51.58 -23/
Faith Chepkoech 🇰🇪/
Janeth Chepngetich 🇰🇪31:57.70 -23/32:52.74
Margaret Kipkemboi 🇰🇪30:10.07 -22/

N 3000 m esteet

UrheilijaPB/SB
Belén Casetta 🇦🇷9:25.99 -17/9:29.86
Courtney Wayment 🇺🇸9:09.91 -22/9:30.57
Peruth Chemutai 🇺🇬9:01.45 -21/9:12.99
Val Constien 🇺🇸9:18.34 -21/9:27.22
Faith Cherotich 🇰🇪8:59.65 -23/9:05.49
Norah Jeruto 🇰🇿8:53.02 -22/9:22.45
Beatrice Chepkoech 🇰🇪8:44.32 -18/8:55.40
Winfred Yavi 🇧🇭8:50.66 -23/
Logan Jolly 🇺🇸9:26.23 -24/9:26.23
Marwa Bouzayani 🇹🇳9:11.76 -23/9:17.78
Krissy Gear 🇺🇸9:12.81 -23/
Parul Chaudhary 🇮🇳9:15.31 -23/
Sembo Almayew 🇪🇹9:00.71 -23/9:19.14
Gabrielle Jennings 🇺🇸9:19.59 -24/9:19.59
Regan Yee 🇨🇦9:24.82 -23/9:26.12
Kaylee Mitchell 🇺🇸9:24.01 -23/9:29.26
Jackline Chepkoech 🇰🇪8:57.35 -23/9:19.64

N 100 m aidat

UrheilijaPB/SB
Masai Russell 🇺🇸12.36 -23/12.67
Alaysha Johnson 🇺🇸12.35 -22/12.57
Devynne Charlton 🇧🇸12.44 -23/12.49
Tonea Marshall 🇺🇸12.42 -24/12.42
Danielle Williams 🇯🇲12.32 -19/12.46
Jasmine Camacho-Quinn 🇵🇷12.26 -21/12.45
Nia Ali 🇺🇸12.30 -23/12.44
Cyrena Samba-Mayela 🇫🇷12.52 -24/12.52
Cindy Sember 🇬🇧12.50 -22/12.57

N Seiväshyppy

UrheilijaPB/SB
Rachel Baxter 🇺🇸4.60 -23/4.62i -22/4.50
Anicka Newell 🇨🇦4.65 -17/4.70i -21/4.63
Gabriela Leon 🇺🇸4.61 -22/4.70i -24/4.48
Emily Grove 🇺🇸4.75 -22/4.50
Robeilys Peinado 🇻🇪4.70 -18/4.78i -20/4.50
Bridget Williams 🇺🇸4.71 -21/4.83i -24/4.63
Sandi Morris 🇺🇸5.00 -16/4.70
Katie Moon 🇺🇸4.95 -21/4.80i

N Kolmiloikka

UrheilijaPB/SB
Thea LaFond 🇩🇲14.90 -23/15.01i -24/14.37
Shanieka Ricketts 🇯🇲15.03 -23/14.50
Leyanis Pérez 🇨🇺14.98 -23/14.05
Kimberly Williams 🇯🇲14.69 -21/13.35
Keturah Orji 🇺🇸14.91 -21/13.91
Ryann Porter 🇺🇸13.05 -21/12.99
Jasmine Moore 🇺🇸14.78 -23/15.12i -23/14.28
Tori Franklin 🇺🇸14.86 -22/14.27

N Kiekonheitto

UrheilijaPB/SB
Laulauga Tausaga-Collins 🇺🇸69.49 -23/65.38
Valarie Allman 🇺🇸71.46 -22/69.86
Sandra Elkasević 🇭🇷71.41 -17/65.60
Yaimé Pérez 🇨🇺73.09 -24/73.09
Jorinde van Klinken 🇳🇱70.22 -21/63.31
Kristin Pudenz 🇩🇪67.87 -22/64.63
Chioma Onyekwere 🇳🇬64.96 -23/61.17

N Moukarinheitto

UrheilijaPB/SB
Jillian Weir 🇨🇦73.12 -22/71.13
Janeah Stewart 🇺🇸75.43 -19/70.93
Annette Echikunwoke 🇺🇸75.49 -21/73.80
Silja Kosonen 🇫🇮74.19 -23/72.56
DeAnna Price 🇺🇸80.31 -21/77.16
Janee' Kassanavoid 🇺🇸78.00 -22/75.99
Brooke Andersen 🇺🇸80.17 -23/79.92
Camryn Rogers 🇨🇦78.62 -23/76.87


Eugene Timanttiliiga 2024 – TV & livestream


Timanttiliigan osakilpailut näkyvät Suomessa kaudella 2024 MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta. Hanki katseluoikeus ja katso Eugenen Timanttiliigan osakilpailu suorana lähetyksinä.

MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:

  • Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour ja World Athletics Continental Tour
  • Liiga, Mestis ja muu jääkiekko
  • Mestarien liiga, Serie A, La Liga ja muu jalkapallo
  • MM-ralli, NFL, ATP-tennis ja paljon muuta
  • MTV:n suosikkiohjelmia ennakkoon
  • Runsaasti kotimaisia ja kansainvälisiä sarjoja ja elokuvia
  • Uutis- ja ajankohtaisohjelmat
  • Runsaasti lastenohjelmia
  • Kaikki MTV-alkuperäissarjat ensimmäisenä
  • 8 TV-kanavaa suorana



Eugenen Timanttiliiga 2024 – Tulokset