Lappeenranta Motonet GP 2022 | Ohjelmat & Livetulokset

Lappeenranta Motonet GP 2022


Lappeenrannan GP päättää Motonet GP -kauden 2022 24. elokuuta. Katso kisojen ohjelma, lähtölistat, tv-aikataulut ja muuta tietoa.
Kimpisen stadion, Lappeenranta
Kimpisen stadion, Lappeenranta


Lappeenranta palaa Motonet GP -järjestäjien joukkoon kaudella 2022. Edellisen kerran Motonet GP -kisoja isännöitiin Kimpisen sinisellä alustalla kesällä 2018.

Lappeenrannan osakilpailu on järjestyksessään kauden kuudes ja se päättää kuluvan vuoden Motonet GP -kisasarjan. Kilpailut järjestetään keskiviikkona 24.8.2022.



Lappeenrannan Motonet GP 2022 - Lajit


Lappeenrannan Motonet GP:ssä kilpaillaan seuraavissa lajeissa:

MIEHET: 100m, 400m, 1500m, 5000m, 110m aj, pituus, keihäs, kävely
NAISET: 100m, 1500m, 100m aj, 400m aj, seiväs, kolmiloikka, moukari, keihäs, kävely


Motonet GP Lappeenranta 2022 - Ohjelma & aikataulu


Lappeenrannan Motonet GP -kilpailut käynnistyvät keskiviikkona 24.8. kello 17.

KelloLaji
17.00N 3000 m kävely
17.00M Keihäänheitto
17.00Parakeihäs
17.35T 15 100 m
17.40Kelaus 100 m
17.45N 100 m alkuerä 1
17.50N 100 m alkuerä 2
18.00M 100 m alkuerä 1
18.05M Pituus
18.06M 100 m alkuerä 2
18.11M 100 m alkuerä 3
18.20N 400 m
18.25M 400 m B-erä
18.26N Keihäänheitto
18.30N Seiväshyppy
18.35M 1500 m B-erä
18.50N 100 m aj B-erä
19.05Kelaus 200 m
19.15N 100 m loppukilpailu
19.21M 100 m loppukilpailu
19.35M 110 m aj
19.40N Kolmiloikka
19.45N 100 m aj
19.45N Moukarinheitto
20.00N 400 m aj
20.10M 5000 m
20.25M 400 m A-erä
20.35N 1500 m A-erä
20.45M 1500 m A-erä



Motonet GP Lappeenranta 2022 - Lähtölistat


Lappeerannassa käydään kotimaisittain varsin kovatasoiset kilpailut. Erityisen mielenkiintoinen laji on miesten 1500 metriä, jossa Topi Raitanen ja Joonas Rinne iskevät yhteen ja hätyyttelevät kenties jopa matkan SE-lukemia.

Lisäksi kärkinimistämme GP-kisojen lähtölistoilta löytyvät muun muassa Kristian Pulli, Eveliina Määttänen, Elina Lampela, Krista Tervo, Samuli Samuelsson ja moni muu.

Muokkaus: Topi Raitanen ei juokse Lappeenrannassa koronavirustartunnan takia.

Lähtölistat tuottaa: Tilastopaja
Valitse laji
Näytä vain suomalaislajit

M 100 m

UrheilijaPB/SB
Chris Royster (USA)10.07 -22/10.07
Tommy Ramdhan (GBR)10.16 -21/10.22
Samuli Samuelsson (FIN)10.16 -22/10.16
Oliver Bromby (GBR)10.21 -22/10.21
David Morgan-Harrison (GBR)10.30 -22/10.30
Viljami Kaasalainen (FIN)10.34 -20/
Elvis Afrifa (NED)10.35 -22/10.35
Santeri Örn (FIN)10.36 -22/10.36
Oskari Lehtonen (FIN)10.41 -21/10.45
Roope Saarinen (FIN)10.44 -21/10.68
Aleksi Lehto (FIN)10.51 -18/10.67
Eljas Aalto (FIN)10.54 -22/10.54
Arttu Paananen (FIN)10.62 -22/10.62
Kalle Hirvi (FIN)10.68 -22/10.68
Heikki Nieminen (FIN)10.73 -16/10.77
Pauli Hyvärinen (FIN)10.92 -22/10.92
Tommi Eerola (FIN)10.98 -14/
Matias Salminen (FIN)10.98 -22/10.98
Aleksi Kuusinen (FIN)11.07 -22/11.07
Konsta Rutonen (FIN)/

M 400 m

UrheilijaPB/SB
Gustav Lundholm Nielsen (DEN)45.93 -21/46.05
Viljami Kaasalainen (FIN)46.54 -22/46.54
Eljas Aalto (FIN)46.92 -22/46.92
Oskari Mörö (FIN)47.40 -14/48.56
Benjamin Stendahl (FIN)47.81 -22/47.81
Elias Jrad (FIN)47.84 -22/47.84
Matias Linkoaho (FIN)48.16 -22/48.16
Sampo Kiviharju (FIN)48.61 -22/48.61
Jaakko Lehtilä (FIN)48.70 -16/49.35
Lauri Eneh (FIN)49.51 -19/
Evgeny Alexandrov (FIN)50.16 -22/50.16
Iiro Surkka (FIN)50.24 -21/
Mikko Ryhänen (FIN)50.27 -20/50.57

M 1500 m

UrheilijaPB/SB
Drew Hunter (USA)3:34.86 -22/3:34.86
Samuel Pihlström (SWE)3:37.23 -22/3:37.23
Emil Danielsson (SWE)3:37.57 -21/3:37.93
James Young (GBR)3:37.72 -21/3:38.95
Andrzej Kowalczyk (POL)3:37.76 -22/3:37.76
Ryoji Tatezawa (JPN)3:38.35 -22/3:38.35
Sam Blake (AUS)3:38.45 -21/3:40.22
Topi Raitanen (FIN)3:38.48 -21/3:43.84
Joonas Rinne (FIN)3:38.56 -21/3:41.09
Garrett O'Toole (USA)3:39.23 -21/3:43.40
Kristian Uldbjerg Hansen (DEN)3:39.67 -20/3:41.13
Luke Duffy (GBR)3:40.95 -22/3:40.95
Santtu Heikkinen (FIN)3:44.03 -22/3:44.03
Konsta Hämäläinen (FIN)3:44.26 -21/3:47.86
Alexander Nilsson (SWE)3:45.07 -22/3:45.07
Ville Lampinen (FIN)3:49.93 -22/3:49.93
Tuure Haapanen (FIN)3:50.01 -22/3:50.01
Antton Launto (FIN)3:50.09 -19/3:53.34
Samu Heikkonen (FIN)3:51.31 -21/
Joni Virkkala (FIN)3:51.97 -22/3:51.97
Luukas Kontro (FIN)3:56.94 -22/3:56.94
Mikko Hirvonen (FIN)3:58.14 -19/4:00.52
Eemeli Hirvonen (FIN)3:59.15 -22/3:59.15
Lauri Hassi (FIN)4:01.00 -20/4:02.95
Eetu Valtola (FIN)/
Tero Reinikainen (FIN)/

M 5000 m

UrheilijaPB/SB
Cole Hocker (USA)13:08.55 -22/13:08.55
Alex George (GBR)13:33.25 -22/13:33.25
Mika Kotiranta (FIN)13:40.67 -22/13:40.67
Olle Ahlberg (SWE)13:48.04 -22/13:48.04
Joey Berriatua (USA)13:49.16 -20/
Eemil Helander (FIN)13:55.80 -21/14:19.52
Eero Saleva (FIN)13:55.83 -21/13:57.88
Hannu Granberg (FIN)14:05.71 -21/14:18.31
Ossi Kekki (FIN)14:07.59 -21/14:12.89
Arash Ahmad Gul (FIN)15:02.49 -22/15:02.49

M 110 m aidat

UrheilijaPB/SB
Elmo Lakka (FIN)13.31 -21/13.55
Max Hairston (USA)13.56 -17/13.64
Job Geerds (NED)13.65 -22/13.65
Santeri Kuusiniemi (FIN)13.68 -22/13.68
Ilari Manninen (FIN)13.79 -22/13.79
Pyry Santahuhta (FIN)14.42 -20/14.44

M Pituushyppy

UrheilijaPB/SB
Kristian Pulli (FIN)8.27 -20/8.00
Ingar Kiplesund (NOR)8.10 -19/7.77
Roni Ollikainen (FIN)8.05 -12/7.54
Kristian Bäck (FIN)7.95 -16/7.42
Hans-Christian Hausenberg (EST)7.91 -20/7.85
Samuel Khogali (GBR)7.83 -22/7.83
Kalle Salminen (FIN)7.78 -19/7.43
Topias Koukkula (FIN)7.62 -20/
Nino Celec (SLO)7.62 -22/7.62
Kasperi Vehmaa (FIN)7.50 -21/7.50
Otto Pulkkinen (FIN)7.48 -20/7.35

M Keihäänheitto

UrheilijaPB/SB
Teemu Wirkkala (FIN)87.23 -09/78.00
Jarmo Marttila (FIN)82.04 -21/74.89
Topias Laine (FIN)81.67 -21/76.39
Tino Mäkelä (FIN)80.11 -20/74.37
Janne Läspä (FIN)79.07 -22/79.07
Taneli Juutinen (FIN)77.21 -19/76.37
Ville Miettinen (FIN)67.08 -19/66.31

N 100 m

UrheilijaPB/SB
Nea Mattila (FIN)11.74 -21/12.07
Jasmin Showlah (FIN)11.75 -13/12.05
Henriikka Parpala (FIN)11.77 -17/12.06
Elisabet Salmela (FIN)11.86 -21/11.86
Silja Kempas (FIN)11.90 -22/11.90
Kira Kruuti (FIN)12.07 -17/12.22
Emma Suhonen (FIN)12.09 -17/12.22
Sonja Nousiainen (FIN)12.16 -15/12.38
Meeri Riiali (FIN)12.16 -22/12.16
Yara Ahmed Abuljadayel (KSA)14.47 -18/

N 400 m

UrheilijaPB/SB
Eveliina Määttänen (FIN)54.18 -22/54.18
Jeanine Nygård (FIN)54.42 -21/54.82
Laura Kolehmainen (FIN)56.50 -22/56.50
Riina Heikkonen (FIN)57.46 -18/
Maija Jussila (FIN)59.69 -21/

N 1500 m

UrheilijaPB/SB
Klaudia Kazimierska (POL)4:07.47 -20/4:09.87
Hannah Nuttall (GBR)4:09.66 -22/4:09.66
Emilia Jousimaa (FIN)4:27.52 -22/4:27.52
Heini Ikonen (FIN)4:28.49 -21/4:30.82
Moona Latvala (FIN)4:29.18 -20/4:29.82
Veera Mensonen (FIN)4:29.24 -21/4:29.68
Nelli Nordlund (FIN)4:30.00 -22/4:30.00
Viola Westling (FIN)4:31.73 -21/4:35.04
Pihla Hokkanen (FIN)4:36.16 -22/4:36.16
Salla Laukkanen (FIN)4:37.57 -18/4:39.52
Ea Vuori (FIN)4:41.09 -22/4:41.09
Rauha Buchwald (FIN)4:42.69 -21/4:47.08
Emma Hakala (FIN)4:52.01 -19/
Kaarina Lehtonen (FIN)4:56.31 -22/4:56.31

N 100 m aidat

UrheilijaPB/SB
Reetta Hurske (FIN)12.78 -19/12.88
Hanna Plotitsyna (UKR)12.89 -17/13.20
Klaudia Wojtunik (POL)12.97 -21/13.03
Grit Šadeiko (EST)13.25 -19/13.38
Saara Keskitalo (FIN)13.30 -21/13.44
Viivi Avikainen (FIN)13.32 -17/13.91
Diana Suumann (EST)13.41 -18/13.42
Tanja Kokkonen (FIN)13.67 -21/13.83
Noora Juslin (FIN)13.71 -21/13.97
Janette Rinne (FIN)14.00 -17/14.04
Jessica Rautelin (FIN)14.15 -16/14.31

N 400 m aidat

UrheilijaPB/SB
Kristiina Halonen (FIN)56.68 -22/56.68
Martta Rautala (FIN)58.85 -22/58.85

N Seiväshyppy

UrheilijaPB/SB
Maryna Kylypko (UKR)4.70 -21/4.45
Elina Lampela (FIN)4.53 -21/4.50
Laura Ollikainen (FIN)4.30 -19/4.05
Maria Kytölä (FIN)4.11 -22/4.11
Vilma Hannula (FIN)3.90 -22/3.90

N Kolmiloikka

UrheilijaPB/SB
Maria Purtsa (GER)14.11 -21/13.65
Olha Korsun (UKR)13.86 -18/13.70
Rebecka Abrahamsson (SWE)13.64 -21/13.54
Emma Pullola (FIN)13.62 -20/13.21
Kira Kytölä (FIN)13.61 -18/13.16
Elina Kostiainen (FIN)13.30 -22/13.30
Sini Sanaslahti (FIN)12.95 -19/
Tilda Lipasti (FIN)12.58 -20/12.33
Laura Rautiainen (FIN)12.45 -16/12.03
Minttu Mattinen (FIN)12.32 -21/

N Moukarinheitto

UrheilijaPB/SB
Krista Tervo (FIN)74.40 -22/74.40
Katrine Koch Jacobsen (DEN)74.22 -22/74.22
Kati Ojaloo (EST)71.50 -20/67.91
Alex Hulley (AUS)70.55 -20/69.92
Kiira Väänänen (FIN)66.99 -22/66.99
Aada Koppeli (FIN)64.12 -20/62.94
Johanna Witka (FIN)62.70 -18/59.18
Anni Sinelampi (FIN)56.40 -21/52.47

N Keihäänheitto

UrheilijaPB/SB
Ariana Ince (USA)63.54 -19/62.74
Heidi Nokelainen (FIN)62.13 -16/51.04
Jenni Kangas (FIN)60.98 -17/55.60
Jelena Jaakkola (FIN)58.89 -08/51.29
Carolina Visca (ITA)58.47 -19/57.16
Gedly Tugi (EST)58.39 -22/58.39
Julia Valtanen (FIN)57.91 -20/57.10
Saara Lipsanen (FIN)57.90 -21/55.30
Jatta-Mari Jääskeläinen (FIN)57.47 -19/55.28
Laura Pesola (FIN)54.35 -18/50.25
Minka Nurro (FIN)49.99 -22/49.99

N 3000 m kävely

UrheilijaPB/SB
Elisa Neuvonen (FIN)13:09.97 -20/
Ella Rautawaara (FIN)13:20.25 -22/13:20.25
Aliisa Kiiski (FIN)14:41.20 -21/
Anna Kokko (FIN)/



Lappeenrannan Motonet GP 2022 - Livetulokset


Voit seurata vuoden 2022 Lappeenrannan Motonet GP:n tuloksia reaaliajassa tapahtuman livetulospalvelusta.


Lappeenrannan Motonet GP 2022 - Televisiointi


YLE näyttää Lappeenrannan Motonet GP -kilpailut suorana lähetyksenä keskiviikkona 24.8. klo 18.30-21.00 YLE2-kanavalla.