Äänekoski Suomen Cup Hiihdot 2019 - Katso Ohjelma & Tulokset

Äänekoski, Suomen Cup hiihdot


Äänekoskella kilpaillaan Suomen Cupissa ensimmäistä kertaa. Vuoden 2019 Äänekosken Suomen Cup -osakilpailu järjestetään 29.-31.3.2019. Ohjelmassa on perinteisen tyylin parisprintit, vapaan tyylin väliaikalähdöt ja perinteisen tyylin takaa-ajot. Kilpailut ovat samalla myös Suomen mestaruuskilpailut.
Hiihdon Suomen Cupin viides osakilpailu hiihdetään 29.-31.3.2019 Äänekoskella. Kisoilla on myös SM-arvo. Kisoihin osallistuu käytännössä koko Suomen hiihdon parhaimmisto. Naisten kympille on ilmoittanut muun muassa Krista Pärmäkoski, Kerttu Niskanen ja Laura Mononen. Mielenkiintoinen nimi naisten kympin lähtölistalla on Suomen ampumahiihdon ykkösnimi Kaisa Mäkäräinen. Miesten 15 km (v) lähtölistalta löytyvät kaikki maajoukkueen kärkinimet kuten Iivo Niskanen, Ristomatti Hakola ja Matti Heikkinen.

Lue myös:

Äänekoski Suomen Cup 2019 - Kisojen aikataulu


AikatauluLaji
pe 29.3.2019 klo 10:00Parisprintti (p), karsinta (miehet ja naiset)
pe 29.3.2019 klo 13:00Parisprintti (p), finaalit (miehet ja naiset)
la 30.3.2019 klo 10:30Naiset 10 km (v), väliaikalähtö
la 30.3.2019 klo 12:30Miehet 15 km (v), väliaikalähtö
su 31.3.2019 klo 11:00Naiset 10 km takaa-ajo (p)
su 31.3.2019 klo 12:30Miehet 15 km takaa-ajo (p)


Äänekoski Suomen Cup 2019 - Tulokset


SM-hiihdot Äänekoski, miehet 15 km (p) takaa-ajo 31.3.2019

#UrheilijaAika
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)41.21,0
2.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+1.30,4
3.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.33,6
4.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+3.02,2
5.Anssi Pentsinen (Vantaan Hiihtoseura)+3.28,3
6.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+3.34,1
7.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+4.09,8
8.Ari Luusua (Ski Team Mäenpää)+4.29,5
9.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+4.35,4
10.Lauri Gummerus (Puijon Hiihtoseura)+4.50,7
11.Petteri Koivisto (Kuhmo-Ski)+4.53,3
12.Juuso Haarala (IF Minken)+5.30,0
13.Heikki Korpela (Pohti Skiteam)+5.33,5
14.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)+5.40,1
15.Joonas Sarkkinen (Ounasvaaran Hiihtoseura)+6.17,6
16.Aleksi Parttimaa (Skiteam 105)+6.21,6
17.Lassi Vuorinen (Skiteam 105)+6.44,7
18.Martti Jylhä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+7.24,5
19.Arsi Ruuskanen (Siilinjärven Hiihtoseura)+7.29,4
20.Sami Lähdemäki (Saarijärven Pullistus)+7.36,5

SM-hiihdot Äänekoski, naiset 10 km (p) takaa-ajo 31.3.2019

#UrheilijaAika
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)29.34,1
2.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+1.03,2
3.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.07,7
4.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+1.20,9
5.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+2.08,7
6.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+3.04,4
7.Maija Hakala (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+3.47,1
8.Jasmi Joensuu (Seinäjoen Hiihtoseura)+3.56,4
9.Rebecca Immonen (Nastolan Naseva)+4.29,7
10.Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+4.33,5
11.Katariina Lonka (Ikaalisten Urheilijat)+4.48,9
12.Julia Häger (IF Minken)+4.53,9
13.Jasmin Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)+5.00,9
14.Linnea Henriksson (IF Femman)+5.10,3
15.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)+5.16,2
16.Hennariikka Rahkola (Jämin Jänne)+5.17,5
17.Johanna Ukkola (Siilinjärven Hiihtoseura)+5.22,0
18.Marjaana Pitkänen (Oulun Hiihtoseura)+5.34,1
19.Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)+5.45,6
20.Kati Venäläinen (Noormarkun Nopsa)+6.06,2


SM-hiihdot Äänekoski, miehet 15 km (v) 30.3.2019

#UrheilijaAika
1.Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)40.53,3
2.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+29,0
3.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)+32,6
4.Joni Mäki (Pohti Skiteam)+1.06,3
5.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+1.26,1
6.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+1.32,0
7.Anssi Pentsinen (Vantaan Hiihtoseura)+1.47,7
8.Matti Heikkinen (Vantaan Hiihtoseura)+1.50,9
9.Joel Ikonen (Pohti Skiteam)+1.52,1
10.Petteri Koivisto (Kuhmo-Ski)+2.10,4

SM-hiihdot Äänekoski, naiset 10 km (v) 30.3.2019

#UrheilijaAika
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)27.16,8
2.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+55,6
3.Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)+57,9
4.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+1.02,9
5.Kaisa Mäkäräinen (Kontiolahden Urheilijat)+1.11,1
6.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+1.11,2
7.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.19,1
8.Maija Hakala (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.42,5
9.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)+1.49,4
10.Ida Haapala (Espoon Hiihtoseura)+2.19,2

SM-hiihdot Äänekoski, parisprintti (p), finaali miehet 29.3.2019


Parisprintti (p) finaali miehet

#UrheilijaAika
1.Puijon Hiihtoseura (Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen)21.34,24
2.Pohti Skiteam (Heikki Korpela, Joni Mäki)+3,20
3.Skiteam 105 (Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen)+4,52
4.Jämin Jänne (Antti Ojansivu, Ristomatti Hakola)+6,59
5.Vuokatti Ski Team Kainuu (Martti Jylhä, Juho Mikkonen)+8,98
6.IF Minken (Matias Strandvall, Juuso Haarala)+33,00
7.Vantaan Hiihtoseura (Matti Heikkinen, Anssi Pentsinen)+45,36
8.Skiteam 105 2 (Leo Rantahalvari, Lassi Vuorinen)+49,90
9.Ilmajoen Kisailijat 2 (Karri Hakala, Niko Koskela)+50,68
10.Petoteam (Henri Jelonen, Veli-Matti Räsänen)+53,58
11.Ilmajoen Kisailijat (Kari Varis, Timo Mantere)+54,63
12.Kouvolan Hiihtoseura (Emil Liekari, Lauri Lepistö)+55,41
13.Puijon Hiihtoseura 2 (Antti Honkimaa, Lauri Gummerus)+57,44
14.Ounasvaaran Hiihtoseura (Juuso Mäkelä, Joonas Sarkkinen)+1.04,14
15.Pohti Skiteam 2 (Iiro-Mikko Harju, Joel Ikonen)+2.54,97


SM-hiihdot Äänekoski, parisprintti (p), naiset 29.3.2019


Parisprintti (p) finaali naiset

#JoukkueAika
1.Ikaalisten Urheilijat (Maaret Pajunoja, Krista Pärmäkoski)25.38,42
2.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Anni Kainulainen, Laura Mononen)+1.16
3.Kainuun Hiihtoseura (Anne Kyllönen, Anita Korva)+17,44
4.Lempäälän Kisa (Sanni Alatalo, Leena Nurmi)+1.04,93
5.Vuokatti Ski Team Kainuu (Vilma Nissinen, Katri Lylynperä)+1.06,52
6.Vantaan Hiihtoseura (Eeva Ahervo, Mariel Merlii Pulles)+1.06,57
7.IF Minken (Julia Häger, Andrea Julin)+1.07,82
8.Siilinjärven Hiihtoseura (Johanna Ukkola, Päivi Roivainen)+1.10,07
9.Visaskiteam Kemi (Josefiina Böök, Emmi Lämsä)+1.38,55
10.Seinäjoen Hiihtoseura (Senni Vuolle, Jasmi Joensuu)+1.46,46
11.Team Skiers (Roosa Juuska, Heli Heiskanen)+1.49,77
12.Oulun Hiihtoseura (Anna-Kaisa Saari, Marjaana Pitkänen)+2.06,16
13.Mikkelin Hiihtäjät (Noora Tivinen, Jasmin Kähärä)+2.21,17
14.Kuusamon Erä-Veikot (Elina Läspä, Eveliina Korva)+3.02,96
15.Espoon Hiihtoseura (Rebecca Ehrnrooth, Sirkka Ehrnrooth)+3.14,69

SM-hiihdot Äänekoski, miesten parisprintti (p) alkuerät, 29.3.2019


Alkuerä 1

#JoukkueAika
1.Pohti Skiteam (Heikki Korpela, Joni Mäki)22.26,20 Q
2.Vantaan Hiihtoseura (Matti Heikkinen, Anssi Pentsinen)+1,36 Q
3.Kouvolan Hiihtoseura (Emil Liekari, Lauri Lepistö)+3,88 Q
4.Skiteam 105 2 (Leo Rantahalvari, Lassi Vuorinen)+5,17 q
5.Tampereen Yritys (Joona Koponen, Olli Haavisto)+39,33
6.Vehkalahden Veikot (Tuomas Kotro, Väinö Kotro)+1.03,41


Alkuerä 2

#JoukkueAika
1.Vuokatti Ski Team Kainuu (Martti Jylhä, Juho Mikkonen)22.30,67 Q
2.Jämin Jänne (Antti Ojansivu, Ristomatti Hakola)+0,51 Q
3.IF Minken (Matias Strandvall, Juuso Haarala)+2,68 Q
4.Ounasvaaran Hiihtoseura (Juuso Mäkelä, Joonas Sarkkinen)+7,86 q
5.Petoteam (Henri Jelonen, Veli-Matti Räsänen)+9,91 q
6.Puijon Hiihtoseura 2 (Antti Honkimaa, Lauri Gummerus)+25,72 q


Alkuerä 3

#JoukkueAika
1.Puijon Hiihtoseura (Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen)22.35,47 Q
2.Skiteam 105 (Aleksi Parttimaa, Lauri Vuorinen)+2,34 Q
3.Ilmajoen Kisailijat 2 (Karri Hakala, Niko Koskela)+2,61 Q
4.Ilmajoen Kisailijat (Kari Varis, Timo Mantere)+6,11 q
5.Pohti Skiteam 2 (Iiro-Mikko Harju, Joel Ikonen)+13,53 q
6.Vihdin Viesti (Jukka Palo, Vesa Raussi)+47,10


SM-hiihdot Äänekoski, naisten parisprintti (p) alkuerät, 29.3.2019


Alkuerä 1

#JoukkueAika
1.Ikaalisten Urheilijat (Maaret Pajunoja, Krista Pärmäkoski)25.38,70 Q
2.Hämeenlinnan Hiihtoseura (Anni Kainulainen, Laura Mononen)+2,02 Q
3.Siilinjärven Hiihtoseura (Johanna Ukkola, Päivi Roivainen)+16,69 Q
4.IF Minken (Julia Häger, Andrea Julin)+22,40 q
5.Vantaan Hiihtoseura (Eeva Ahervo, Mariel Merlii Pulles)+22,88 q
6.Oulun Hiihtoseura (Anna-Kaisa Saari, Marjaana Pitkänen)+57,17 q
7.Team Skiers (Heli Heiskanen, Roosa Juuska)+1.03,30 q
8.Kuusamon Erä-Veikot (Eveliina Korva, Elina Läspä)+1.22,20 q
9.Espoon Hiihtoseura (Rebecca Ehrnrooth, Sirkka Ehrnrooth)+1.36,22 q


Alkuerä 2

#JoukkueAika
1.Kainuun Hiihtoseura (Anne Kyllönen, Anita Korva)26.07,65 Q
2.Vuokatti Ski Team Kainuu (Vilma Nissinen, Katri Lylynperä)+35,30 Q
3.Lempäälän Kisa (Sanni Alatalo, Leena Nurmi)+37,60 Q
4.Mikkelin Hiihtäjät (Noora Tivinen, Jasmin Kähärä)+41,69 q
5.Visaskiteam Kemi (Josefiina Böök, Emmi Lämsä)+43,47 q
6.Seinäjoen Hiihtoseura (Senni Vuolle, Jasmi Joensuu)+53,85 q



Lähtölistat Äänekosken Suomen Cup 2019



15 km / 10 km (p) takaa-ajot su 31.3.2019


Naiset 10 km (p) top 30

NroUrheiljaSeuraAikaero
1Krista PärmäkoskiIkaalisten Urheilijat+0.00
2Anne KyllönenKainuun Hiihtoseura+0.56
3Eveliina PiippoVuokatti Ski Team Kainuu+0.58
4Kerttu NiskanenVieremän Koitto+1.03
5Riitta-Liisa RoponenOulun Hiihtoseura+1.12
6Laura MononenHämeenlinnan Hiihtoseura+1.19
7Maija HakalaHämeenlinnan Hiihtoseura+1.43
8Anita KorvaKainuun Hiihtoseura+1.50
9Jasmi JoensuuSeinäjoen Hiihtoseura+2.27
10Marjaana PitkänenOulun Hiihtoseura+2.34
11Johanna MatintaloPöytyän Urheilijat+2.34
12Andrea JulinIF Minken+2.38
13Julia HägerIF Minken+2.40
14Jasmin KähäräMikkelin Hiihtäjät+2.45
15Rebecca ImmonenNastolan Naseva+2.46
16Linnea HenrikssonIF Femman+2.56
17Heini HokkanenKainuun Hiihtoseura+3.00
18Anni KainulainenHämeenlinnan Hiihtoseura+3.04
19Maaret PajunojaIkaalisten Urheilijat+3.18
20Johanna UkkolaSiilinjärven Hiihtoseura+3.19
21Katariina LonkaIkaalisten Urheilijat+3.20
22Laura KarkkulainenKontiolahden Urheilijat+3.22
23Katri LylynperäVuokatti Ski Team Kainuu+3.30
24Hennariikka RahkolaJämin Jänne+3.33
25Kati VenäläinenNoormarkun Nopsa+3.36
26Vilma JylhäSavonlinnan Hiihtoseura+3.59
27Hanna RayIK Falken+4.01
28Siiri KaijansinkkoLappeen Riento+4.04
29Vilma NissinenVuokatti Ski Team Kainuu+4.05
30Sanni AlataloLempäälän Kisa+4.20


Miehet 15 km (p) top 30

NroUrheiljaSeuraAikaero
1Iivo NiskanenPuijon Hiihtoseura+0.00
2Juho MikkonenVuokatti Ski Team Kainuu+0.29
3Ristomatti HakolaJämin Jänne+0.32
4Joni MäkiPyhäjärven Pohti+1.06
5Perttu HyvärinenPuijon Hiihtoseura+1.26
6Markus VuorelaJämin Jänne+1.32
7Matti HeikkinenVantaan Hiihtoseura+1.48
8Anssi PentsinenVantaan Hiihtoseura+1.51
9Joel IkonenPyhäjärven Pohti+1.52
10Petteri KoivistoKuhmo-Ski+2.10
11Lauri VuorinenSkiteam 105+2.12
12Juuso HaaralaIF Minken+2.31
13Lauri GummerusPuijon Hiihtoseura+2.33
14Ari LuusuaSki Team Mäenpää+2.39
15Heikki KorpelaPyhäjärven Pohti+2.50
16Joonas SarkkinenOunasvaaran Hiihtoseura+3.03
17Lauri LepistöKouvolan Hiihtoseura+3.04
18Aleksi ParttimaaSkiteam 105+3.11
19Kari VarisIlmajoen Kisailijat+3.14
20Tero SimiläOunasvaaran Hiihtoseura+3.21
21Timo MantereIlmajoen Kisailijat+3.28
22Arsi RuuskanenSiilinjärven Hiihtoseura+3.28
23Anssi KoirikiviHaapajärven Kiilat+3.32
24Sami LähdemäkiSaarijärven Pullistus+3.34
25Lassi VuorinenSkiteam 105+3.52
26Martti JylhäVuokatti Ski Team Kainuu+3.54
27Juuso MäkeläOunasvaaran Hiihtoseura+4.01
28Karri HakalaIlmajoen Kisailijat+4.06
29Tino TiilikainenVuokatti Ski Team Kainuu+4.08
30Leo RantahalvariSkiteam 105+4.19


15 km / 10 km (v) väliaikalähdöt la 30.3.2019


HUOM! LAUANTAIN LÄHTÖLISTAT MUUTTUNEET!

Miehet 15 km (v)

NroUrheiljaSeuraLähtö
1Verneri PoikonenÄänekosken Huima12:30:30
2Topi KuorelahtiÄänekosken Huima12:31:00
3Emil LiekariKouvolan Hiihtoseura12:31:30
4Timo MantereIlmajoen Kisailijat12:32:00
5Lauri GummerusPuijon Hiihtoseura12:32:30
6Heikki KorpelaPyhäjärven Pohti12:33:00
7Turo SipiläVuokatti Ski Team Kainuu12:33:30
8Aleksi ParttimaaSkiteam 10512:34:00
9Lauri MannilaOulun Hiihtoseura12:34:30
10Petteri KoivistoKuhmo-Ski12:35:00
11Juuso TossavainenKuusamon Erä-Veikot12:35:30
12Miska PoikkimäkiVuokatti Ski Team Kainuu12:36:00
13Juuso MäkeläOunasvaaran Hiihtoseura12:36:30
14Juuso HaaralaIF Minken12:37:00
15Karri HakalaIlmajoen Kisailijat12:37:30
16Markus VuorelaJämin Jänne12:38:00
17Joel IkonenPyhäjärven Pohti12:38:30
18Waltteri VinkanharjuVantaan Hiihtoseura12:39:00
19Lassi VuorinenSkiteam 10512:39:30
20Joni MäkiPyhäjärven Pohti12:40:00
21Sami LähdemäkiSaarijärven Pullistus12:40:30
22Lauri LepistöKouvolan Hiihtoseura12:41:00
23Verneri SuhonenHollolan Urheilijat -4612:41:30
24Antti OjansivuJämin Jänne12:42:00
25Reima IdströmInarin Yritys12:42:30
26Ari LuusuaSki Team Mäenpää12:43:00
27Tero SimiläOunasvaaran Hiihtoseura12:43:30
28Anssi PentsinenVantaan Hiihtoseura12:44:00
29Anssi KoirikiviHaapajärven Kiilat12:44:30
30Kari VarisIlmajoen Kisailijat12:45:00
31Joonas SarkkinenOunasvaaran Hiihtoseura12:45:30
32Lauri VuorinenSkiteam 10512:46:00
33Arsi RuuskanenSiilinjärven Hiihtoseura12:46:30
34Perttu HyvärinenPuijon Hiihtoseura12:47:00
35Santeri PirneskoskiKarihaaran Visa12:47:30
36Matti HeikkinenVantaan Hiihtoseura12:48:00
37Tino TiilikainenVuokatti Ski Team Kainuu12:48:30
38Ristomatti HakolaJämin Jänne12:49:00
39Juho MikkonenVuokatti Ski Team Kainuu12:49:30
40Iivo NiskanenPuijon Hiihtoseura12:50:00
41Tero SeppäläHaapajärven Kiilat12:50:30
42Mikko KuuselaVantaan Hiihtoseura12:51:00
43Eero AittolampiOulun Hiihtoseura12:51:30
44Santeri ErolaEspoon Hiihtoseura12:52:00
45Oskari HökkäTaivalkosken Metsä-Veikot 8512:52:30
46Leo RantahalvariSkiteam 10512:53:00
47Ville AhonenImatran Urheilijat12:53:30
48Janne StenbäckVantaan Hiihtoseura12:54:00
49Matias HeinonenEspoon Hiihtoseura12:54:30
50Remi LindholmIF Minken12:55:00
51Kalle ParantainenVantaan Hiihtoseura12:55:30
52Vili HämäläinenMikkelin Hiihtäjät12:56:00
53Antti HonkimaaPuijon Hiihtoseura12:56:30
54Vilho MoilanenVantaan Hiihtoseura12:57:00
55Niklas NiskaOunasvaaran Hiihtoseura12:57:30
56Eelis ValikainenKalajoen Junkkarit12:58:00
57Jussi KarkkulainenKontiolahden Urheilijat12:58:30
58Iiro-Mikko HarjuPyhäjärven Pohti12:59:00
59Teemu PöntinenKuusamon Erä-Veikot12:59:30
60Alexander StåhlbergNorrvalla Ski Team13:00:00
61Joona KoponenTampereen Yritys13:00:30
62Roni LukkarinenVantaan Hiihtoseura13:01:00
63Olli HaavistoTampereen Yritys13:01:30
64Miro KarppanenKiteen Urheilijat13:02:00
65Markus JärvenpääPyhäjärven Pohti13:02:30
66Tino StenmanYlöjärven Ryhti13:03:00
67Elmeri ToivanenKouvolan Hiihtoseura13:03:30
68Miikka KinnunenPyhäjärven Pohti13:04:00
69Niko HusuKuusamon Erä-Veikot13:04:30
70Topi HuttunenMikkelin Hiihtäjät13:05:00
71Eino VuolletPosion Pyrintö13:05:30
72Juho MuhonenJämsänkosken Ilves13:06:00
73Henri JelonenJämsänkosken Ilves13:06:30
74Aku NikanderJämin Jänne13:07:00
75Tomi SantasaloJämin Jänne13:07:30
76Jani SimolaValkealan Kajo13:08:00
77Juho FrimanInarin Yritys13:08:30
78Veli-Matti RäsänenJämsänkosken Ilves13:09:00
79Johannes VuorelaIF Minken13:09:30
80Nico BennertKuusamon Erä-Veikot13:10:00
81Antti KartanoIlmajoen Kisailijat13:10:30
82Matias TiiroJämsänkosken Ilves13:11:00
83Petteri KymäläinenKuusamon Erä-Veikot13:11:30
84Ville-Petteri SaarelaKeminsuun Kisa13:12:00
85Vesa RaussiVihdin Viesti13:12:30
86Niila AhokasInarin Yritys13:13:00
87Jere AlénVantaan Hiihtoseura13:13:30
88Jonas NordströmIF Sibbo-Vargarna13:14:00
89Kevin LindholmIF Minken13:14:30
90Miika HeikkiläEspoon Hiihtoseura13:15:00
91Niklas PeltoniemiTeuvan Rivakka13:15:30
92August HögnabbaIF Åsarna13:16:00
93Lauri-Aleksi LaitinenMikkelin Hiihtäjät13:16:30
94Onni RantahalvariSkiteam 10513:17:00
95Vesa KallioImatran Urheilijat13:17:30
96Joachim GustafssonIF Femman13:18:00
97Jussi TauriainenMikkelin Hiihtäjät13:18:30
98Olli VertanenSaarijärven Pullistus13:19:00
99Juuso MattilaHimangan Urheilijat13:19:30
100Jussi SaloIlmajoen Kisailijat13:20:00
101Oscar HögnabbaIF Åsarna13:20:30
102Juho HalonenPyhäjärven Pohti13:21:00
103Kari PetersLN13:21:30
104Ville MaunukselaEspoon Hiihtoseura13:22:00
105Matti KorhonenOulun Hiihtoseura13:22:30
106Samuli SchroderusOulun Hiihtoseura13:23:00
107Martti JylhäVuokatti Ski Team Kainuu13:23:30
108Johan GustafssonIF Femman13:24:00
109Roope HaapakangasPyhäjärven Pohti13:24:30
110Arttu NymanAnjalan Liitto13:25:00
111Jeremias LipsanenMikkelin Hiihtäjät13:25:30
112Jukka PaloVihdin Viesti13:26:00
113Tomi MikkonenImatran Urheilijat13:26:30
114Eero MannilaOulun Hiihtoseura13:27:00
115Petri TorvinenLiperin Hiihtoseura13:27:30
116Matti AaltoKeuruun Kisailijat13:28:00
117Antti HäkämiesPosion Pyrintö13:28:30
118Otso KlemolaVantaan Hiihtoseura13:29:00
119Ville MuhonenJämsänkosken Ilves13:29:30
120Henri ErkkiläVantaan Hiihtoseura13:30:00
121Eerik PuranenSaarijärven Pullistus13:30:30
122Tero LinnainmaaJämsänkosken Ilves13:31:00
123Viljami VuorreOulun Hiihtoseura13:31:30
124Jeri KoponenTampereen Yritys13:32:00
125Pauli MäkeläKeuruun Kisailijat13:32:30
126Alex SvartsjöIF Femman13:33:00
127Tero TurunenKeravan Urheilijat13:33:30
128Janne HäkkinenJämsänkosken Ilves13:34:00
129Juha NurmiKuusamon Erä-Veikot13:34:30
130Veeti PyykköLiperin Hiihtoseura13:35:00
131Oskari JuutinenKuhmo-Ski13:35:30
132Juha HyyryläinenMikkelin Hiihtäjät13:36:00
133Joona MäkeläKeuruun Kisailijat13:36:30
134Arttu KaarioJämsänkosken Ilves13:37:00
135Akseli KuusimaaOunasvaaran Hiihtoseura13:37:30
136Niilo HelkamaEspoon Hiihtoseura13:38:00
137Axel AurénIF Åsarna13:38:30
138Lauri PyhäjärviOunasvaaran Hiihtoseura13:39:00
139Jaakko MattilaHimangan Urheilijat13:39:30
140Ilmari SaarinenEspoon Hiihtoseura13:40:00
141Christian KronbergIF Minken13:40:30
142Matias LanttaMikkelin Hiihtäjät13:41:00
143Jari JoutsenSki Jyväskylä13:41:30
144Jari TurtiainenSavonlinnan Hiihtoseura13:42:00
145Johannes LeppänenJoensuun Kataja13:42:30
146Väinö KotroVehkalahden Veikot13:43:00
147Eero Iso-TryykäriEspoon Hiihtoseura13:43:30
148Jani SarkkinenOunasvaaran Hiihtoseura13:44:00
149Oskari Yli-PenttiläEspoon Hiihtoseura13:44:30
150Santtu NymanAnjalan Liitto13:45:00
151Pekka PääkkönenKuusamon Erä-Veikot13:45:30
152Miska TervalaHollolan Urheilijat -4613:46:00
153Markus NikanderVihdin Viesti13:46:30
154Visa JoenperäTaivalkosken Metsä-Veikot 8513:47:00
155Tuomas KotroVehkalahden Veikot13:47:30
156Mikko MarjamaaSki Jyväskylä13:48:00
157Patrick KronbergIF Minken13:48:30
158Joonas LottaLahden Hiihtoseura13:49:00
159Lauri VaahtoPakilan Veto13:49:30
160Kalle RytkönenVihdin Viesti13:50:00
161Benjamin SundqvistIF Minken13:50:30
162Jussi PesonenKuusamon Erä-Veikot13:51:00
163Erno KantanenJuvan Urheilijat13:51:30
164Hugo KarlströmIF Åsarna13:52:00
165Esa SeppäLempäälän Kisa13:52:30
166Veeti SeppäläYlöjärven Ryhti13:53:00
167Valtteri NiskanenLempäälän Kisa13:53:30
168Ville ParantainenVantaan Hiihtoseura13:54:00
169Teemu SillantausVantaan Hiihtoseura13:54:30
170Konsta KajanVantaan Hiihtoseura13:55:00
171Eric StorvallIF Åsarna13:55:30
172Aki KauppinenLahden Hiihtoseura13:56:00
173Joona MännistöOulaisten Huima13:56:30
174Veeti NissinenPuolangan Ryhti13:57:00
175Raul KorolainenIisalmen Visa13:57:30
176Aku HietaharjuIlmajoen Kisailijat13:58:00
177Mikko HarjuJämsänkosken Ilves13:58:30
178Pekka KarppanenSaarijärven Pullistus13:59:00
179Henri KaukanenKuoreveden Kärki13:59:30
180Aki HeinonenViialan Viri14:00:00
181Kalle HäkkinenSki Jyväskylä14:00:30
182Ilmo RäisänenSki Jyväskylä14:01:00
183Jonne SeppänenSki Jyväskylä14:01:30
184Aleksi LeinoJämsänkosken Ilves14:02:00
185Juho RönkköVieremän Koitto14:02:30
186Joel SariolaPuijon Hiihtoseura14:03:00
187Jari KuhnoSaarijärven Pullistus14:03:30
188Hannu LappiSiilinjärven Hiihtoseura14:04:00
189Viljam KnifIF Åsarna14:04:30
190Juha-Matti MikkolainenValkeakosken Haka14:05:00
191Tuukka InveniusSkiteam 10514:05:30



Naiset 10 km (v)

NroUrheiljaSeuraLähtö
1Hanna RayIK Falken10:30:30
2Andrea JulinIF Minken10:31:00
3Rebecca EhrnroothEspoon Hiihtoseura10:31:30
4Jasmi JoensuuSeinäjoen Hiihtoseura10:32:00
5Noora TivinenMikkelin Hiihtäjät10:32:30
6Jasmin KähäräMikkelin Hiihtäjät10:33:00
7Linnea HenrikssonIF Femman10:33:30
8Rebecca ImmonenNastolan Naseva10:34:00
9Jenni RaivioSki Jyväskylä10:34:30
10Anni KainulainenHämeenlinnan Hiihtoseura10:35:00
11Sonja EskelinenVantaan Hiihtoseura10:35:30
12Marjaana PitkänenOulun Hiihtoseura10:36:00
13Julia HägerIF Minken10:36:30
14Anni AlakoskiReisjärven Pilke10:37:00
15Laura KarkkulainenKontiolahden Urheilijat10:37:30
16Katri LylynperäVuokatti Ski Team Kainuu10:38:00
17Vilma JylhäSavonlinnan Hiihtoseura10:38:30
18Emmi LämsäKarihaaran Visa10:39:00
19Ida HaapalaEspoon Hiihtoseura10:39:30
20Maija HakalaHämeenlinnan Hiihtoseura10:40:00
21Heini HokkanenKainuun Hiihtoseura10:40:30
22Anita KorvaKainuun Hiihtoseura10:41:00
23Siiri KaijansinkkoLappeen Riento10:41:30
24Anna-Kaisa SaariOulun Hiihtoseura10:42:00
25Leena NurmiLempäälän Kisa10:42:30
26Vilma NissinenVuokatti Ski Team Kainuu10:43:00
27Kaisa MäkäräinenKontiolahden Urheilijat10:43:30
28Eveliina PiippoVuokatti Ski Team Kainuu10:44:00
29Hennariikka RahkolaJämin Jänne10:44:30
30Riitta-Liisa RoponenOulun Hiihtoseura10:45:00
31Katariina LonkaIkaalisten Urheilijat10:45:30
32Laura MononenHämeenlinnan Hiihtoseura10:46:00
33Sini AlusniemiIkaalisten Urheilijat10:46:30
34Johanna MatintaloPöytyän Urheilijat10:47:00
35Sanni AlataloLempäälän Kisa10:47:30
36Anne KyllönenKainuun Hiihtoseura10:48:00
37Josefiina BöökKarihaaran Visa10:48:30
38Kerttu NiskanenVieremän Koitto10:49:00
39Johanna UkkolaSiilinjärven Hiihtoseura10:49:30
40Krista PärmäkoskiIkaalisten Urheilijat10:50:00
41Ella AnttolaKarihaaran Visa10:50:30
42Eeva AhervoVantaan Hiihtoseura10:51:00
43Maaret PajunojaIkaalisten Urheilijat10:51:30
44Eevakaisa LoukusaSiilinjärven Hiihtoseura10:52:00
45Riina HakalaKuoreveden Kärki10:52:30
46Tiia OlkkonenHaapajärven Kiilat10:53:00
47Suvi KarjaluotoSki Jyväskylä10:53:30
48Merja EronenJoroisten Urheilijat10:54:00
49Annu PylkkänenSki Jyväskylä10:54:30
50Elina MäkitaloHimangan Urheilijat10:55:00
51Aira-Maarit MantsinenVantaan Hiihtoseura10:55:30
52Elina LäspäKuusamon Erä-Veikot10:56:00
53Silja TarvonenKangasniemen Kalske10:56:30
54Senni VuolleSeinäjoen Hiihtoseura10:57:00
55Tiina IdströmInarin Yritys10:57:30
56Nea KatajalaKymin Koskenpojat10:58:00
57Kati VenäläinenNoormarkun Nopsa10:58:30
58Marja-Terttu RepoLahden Hiihtoseura10:59:00
59Anita KirvesniemiSki Jyväskylä10:59:30
60Siiri SaaloKeravan Urheilijat11:00:00
61Tiia HuuskonenSki Jyväskylä11:00:30
62Petra ViirumäkiJärviseudun Hiihtoseura11:01:00
63Päivi RoivainenSiilinjärven Hiihtoseura11:01:30
64Eveliina KorvaKuusamon Erä-Veikot11:02:00
65Katariina NeuvonenMikkelin Hiihtäjät11:02:30
66Iina AhokasVantaan Hiihtoseura11:03:00
67Josefin SandvikIF Brahe11:03:30
68Ella HimankaKalajoen Junkkarit11:04:00
69Riina PerkiöVantaan Hiihtoseura11:04:30
70Heta JalonenJämin Jänne11:05:00
71Aija SöyrinkiVuokatti Ski Team Kainuu11:05:30
72Ronja LinnaSki Jyväskylä11:06:00
73Anniina NeuvonenMikkelin Hiihtäjät11:06:30
74Anni HuuhaTampereen Pyrintö11:07:00
75Tuuli SuutariAnjalan Liitto11:07:30
76Maarit KorpiIF Åsarna11:08:00
77Alisa PyrröLahden Hiihtoseura11:08:30
78Ida MeriläinenSki Jyväskylä11:09:00
79Heli HeiskanenTeam Skiers11:09:30
80Emma JyrkinenImatran Urheilijat11:10:00
81Oona KettunenLempäälän Kisa11:10:30
82Emma HämäläinenSki Jyväskylä11:11:00
83Saana VuolleSeinäjoen Hiihtoseura11:11:30
84Riikka-Liisa RäsänenJoutsan Pommi11:12:00
85Tiia KauppinenSavonlinnan Hiihtoseura11:12:30
86Emmi HakomäkiJämin Jänne11:13:00
87Miia KemppainenKainuun Hiihtoseura11:13:30
88Krista VohlakariKuusamon Erä-Veikot11:14:00
89Jemina BöökKarihaaran Visa11:14:30
90Jennifer AntellIF Femman11:15:00
91Elisa PelttariVantaan Hiihtoseura11:15:30
92Anne PenttiläVehkalahden Veikot11:16:00
93Krista LehtolaKarihaaran Visa11:16:30
94Hanna VarjusImatran Urheilijat11:17:00
95Petra TorvinenLiperin Hiihtoseura11:17:30
96Emelie SvenlinIF Åsarna11:18:00
97Roosa JuuskaTeam Skiers11:18:30
98Jennie LindvallIF Åsarna11:19:00
99Maria VirpiOulun Hiihtoseura11:19:30
100Amanda SaariTampereen Pyrintö11:20:00
101Bettina WikströmPerniön Urheilijat11:20:30
102Linnea HalonenIF Femman11:21:00
103Sirkka EhrnroothEspoon Hiihtoseura11:21:30
104Marie SippusVörå IF11:22:00
105Eeva NurmiLempäälän Kisa11:22:30
106Greta SariolaPuijon Hiihtoseura11:23:00
107Henna RautiainenHimangan Urheilijat11:23:30
108Saara NikanderVihdin Viesti11:24:00
109Essi LievonenHollolan Urheilijat -4611:24:30
110Noora KivikkoLahden Hiihtoseura11:25:00
111Saana UkkonenTeam Skiers11:25:30
112Anna-Kajsa LallIF Femman11:26:00
113Fanny StorvallIF Åsarna11:26:30
114Sara LeppäsalmiKuoreveden Kärki11:27:00
115Janette MäkiKarinaisten Kunto11:27:30
116Piritta MäättäKuusamon Erä-Veikot11:28:00
117Johanna NiskakoskiReisjärven Pilke11:28:30
118Lotta TuominenSeinäjoen Hiihtoseura11:29:00
119Ruut VähämetsäOulun Hiihtoseura11:29:30
120Heini NikanderVihdin Viesti11:30:00
121Jonna JuntunenKainuun Hiihtoseura11:30:30
122Katariina HämäläinenMikkelin Hiihtäjät11:31:00
123Anna-Riikka TyniTaivalkosken Metsä-Veikot 8511:31:30
124Emma MetznerKuusamon Erä-Veikot11:32:00
125Mari LindströmImatran Urheilijat11:32:30
126Venla LehtonenImatran Urheilijat11:33:00
127Erika StorbackaIF Femman11:33:30
128Salla KoskelaTammelan Ryske11:34:00
129Sanna MartikkalaVuokatti Ski Team Kainuu11:34:30


Parisprintti 29.3.2019


Miehet

NroJoukkue
1Puijon Hiihtoseura 1
2Jämin Jänne 1
3Vantaan Hiihtoseura 1
4Pohti SkiTeam 1
5SkiTeam 105 1
6IF Minken
7Ilmajoen Kisailijat 1
8Vuokatti Ski Team Kainuu 2
9Vuokatti Ski Team Kainuu 1
10Kouvolan Hiihtoseura
11Vantaan Hiihtoseura 2
12Ilmajoen Kisailijat 2
13Äänekosken Huima
14Ounasvaaran Hiihtoseura 1
15SkiTeam 105 2
16Puijon Hiihtoseura 2
17Pohti SkiTeam 2
18Espoon Hiihtoseura 1
19Vantaan Hiihtoseura 3
20Tampereen Yritys
21Haapajärven Kiilat
22Oulun Hiihtoseura 1
23Petoteam 1
24Imatran Urheilijat
25Siilinjärven Hiihtoseura
26Ilmajoen Kisailijat 3
27Posion Pyrintö
28Petoteam 3
29Espoon Hiihtoseura 2
30Jämin Jänne 2
31Vihdin Viesti
32Pohti SkiTeam 3
33Mikkelin Hiihtäjät
34Keravan Urheilijat
35Petoteam 2
36Oulun Hiihtoseura 2
37IF Åsarna
38Himangan Urheilijat
39Oulun Hiihtoseura 3
40Liperin Hiihtoseura
41Kuusamon Erä-Veikot
42Norrvalla Ski Team 1
43Espoon Hiihtoseura 4
44Ounasvaaran Hiihtoseura 2
45Petoteam 4
46IF Femman
47Pohti SkiTeam 4
48Espoon Hiihtoseura 3
49Ski Jyväskylä
50Vehkalahden Veikot 1
51Vantaan Hiihtoseura 4
52Norrvalla Ski Team 2
53Puijon Hiihtoseura 3

Naiset

NroJoukkue
1Ikaalisten Urheilijat
2Kainuun Hiihtoseura
3Vuokatti Ski Team Kainuu
4Hämeenlinnan Hiihtoseura
5Oulun Hiihtoseura 1
6Lempäälän Kisa 1
7VisaSkiTeam Kemi 1
8IF Minken
9Vantaan Hiihtoseura 1
10Seinäjoen Hiihtoseura 1
11Siilinjärven Hiihtoseura
12Vantaan Hiihtoseura 2
13Mikkelin Hiihtäjät 1
14Ski Jyväskylä 1
15Mikkelin Hiihtäjät 2
16Kuusamon Erä-Veikot
17Savonlinnan Hiihtoseura
18Imatran Urheilijat 1
19Liperin Hiihtoseura
20Ski Jyväskylä 2
21Keravan Urheilijat
22IF Femman
23Lahden Hiihtoseura
24Espoon Hiihtoseura
25Ski Jyväskylä 3
26Team Skiers
27Tampereen Pyrintö 1
28VisaSkiTeam Kemi 2
29Kankaantaan Kisa
30Lempäälän Kisa 2
31Oulun Hiihtoseura 2
32IF Åsarna
33Tampereen Pyrintö 2
34Seinäjoen Hiihtoseura 2
35Imatran Urheilijat 2



TV-lähetykset & televisiointi


YLE televisio kaikki Hiihdon Suomen Cup -lähetykset suorina lähetyksinä. Hiihdon Suomen Cup on katsottavina sekä TV2-kanavalla että myös YLE Areenassa. Yle Areenasta voit katsoa lähetyksiä myös jälkikäteen.

Lähetysajat TV2


AikaLaji
Pe 29.3. klo 12:45Parisprintit
La 30.3. klo 10:15Naiset 10 km (p)
La 30.3. klo 12:45Miehet 15 km (p)
La 30.3. klo 10:45Naiset 10 km (v) takaa-ajo
La 30.3. klo 12:15Miehet 15 km (v) takaa-ajo