Nordenkampen, Hallimaaottelu 2022 – Ohjelma & Tulokset

Hallimaaottelu, Nordenkampen 2022


Pohjoismaiden hallimaaottelu kilpaillaan vuonna 2022 Uppsalassa. Katso kisojen aikataulu, tulokset ja livestream.
Anniina Kortetmaa.
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Anniina Kortetmaa.


Hallimaaottelussa on mukana urheilijoita yhteensä viidestä maasta, jotka kilpailevat omina joukkueinaan: Suomi, Ruotsi, Norja, Tanska ja Islanti. Kokonaistuloksissa Tanska ja Islanti kilpailevat yhtenä joukkueena. Jokaisessa lajissa jokaisesta joukkueesta on mukana kaksi urheilijaa.

Järjestäjämaalla on ollut tapana vaihtua vuosittain. Vuoden 2022 hallimaaottelu järjestetään Ruotsissa, Uppsalassa.

Nordenkampen 2022 – Aikataulu


Kisat käydään sunnuntaina 13.2.2022. Ensimmäinen lajitapahtuma on kello 13:00. Lauantaina 12.2. kilpaillaan yhdessä lajitapahtumassa, painonheitossa kello 20:30 (naiset) ja 21:30 (miehet).

KelloM/NLaji
13:00NSeiväs
13:40MKolmiloikka
14:05N60 m aj.
14:10NKorkeus
14:15M60m aj.
14:20NPituus
14:25N60m
14:35M60m
14:45MKuula
15:00N800m
15:10M800m
15:25N3000m
15:30NKolmiloikka
15:35MSeiväs
15:40M3000m
16:00N400m h1
16:05N400m h2
16:10MKorkeus
16:15MPituus
16:20M400m h1
16:25M400m h2
16:30NKuula
16:35N200m h1
16:40N200m h2
16:45N200m h3
16:55M200m h1
17:00M200m h2
17:05M200m h3
17:20N1500m
17:30M1500m




Nordenkampen, hallimaaottelu 2022 Tulokset


Seuraa täältä hallimaaottelun livetuloksia


Suomen joukkue & lähtölistat


  • Kaikkien maiden lähtölistat kokonaisuudessaan - täällä

Miehet


60 m: Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat, Erno Mehtonen Savonlinnan Riento.

200 m: Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu, Eljas Aalto Sibbo-Vargarna.

400 m: Viljami Kaasalainen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Konsta Alatupa Jyväskylän Kenttäurheilijat.

800 m: Joonas Rinne Saarijärven Pullistus, Niko Viljola Helsingin Kisa-Veikot.

1500 m: Konsta Hämäläinen Joensuun Kataja, Eero Saleva Helsingin Kisa-Veikot.

3000 m: Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat, Ossi Kekki Lahden Ahkera

60 m aj: Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Santeri Kuusiniemi Jyväskylän Kenttäurheilijat.

Korkeus: Daniel Kosonen Tampereen Pyrintö, Matias Mustonen Lempäälän Kisa Yleisurheilu.

Seiväs: Juho Alasaari Laihian Luja, Tommi Holttinen Turun Urheiluliitto.

Pituus: Otto Pulkkinen Imatran Urheilijat, Karim Echahid Lahden Ahkera.

3-loikka: Aaro Davidila Lapin Lukko, Topias Koukkula Turun Urheiluliitto.

Kuula: Mikko Toiviainen Loimaan Jankko, Panu Tirkkonen Keiteleen Kunto.

Painonheitto: Henri Liipola Someron Esa, Roope Auvinen Sjundeå IF.

Naiset


60 m: Johanna Kylmänen Raision Kuula, Merituuli Jääskeläinen Lappeenrannan Urheilu-Miehet.

200 m: Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Aino Pulkkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat.

400 m: Mette Baas Joensuun Kataja, Milja Thureson Turun Toverit.

800 m: Sara Kuivisto Borgå Akilles, Eveliina Määttänen Espoon Tapiot.

1500 m: Ilona Mononen Lahden Ahkera, Kaisa Honkaharju Kälviän Tarmo.

3000m: Kaisa (os. Tyni) Kankaanranta Pyhtään Yritys, Nathalie Blomqvist IK Falken, Pedersöre.

60 m aj: Jenna Vakkilainen Vantaan Salamat, Anni Siirtola Helsingin Kisa-Veikot.

Korkeus: Sini Lällä Jyväskylän Kenttäurheilijat, Heta Tuuri Lahden Ahkera.

Seiväs: Saga Andersson Esbo Idrottsförening, Silja Andersson EsboIF.

Pituus: Taika Koilahti Turun Weikot, Neea Käyhkö Savonlinnan Riento.

3-loikka: Kira Kytölä Esbo IF, Sini Sanaslahti Kaipolan Vire, Jämsä.

Kuula: Senja Mäkitörmä Varpaisjärven Vire, Lapinlahti, Kaisa Kymäläinen Hirsilän Pyrkivä, Orivesi.

Painonheitto: Silja Kosonen Turun Urheiluliitto, Suvi Koskinen Kauhajoen Karhu.

Ruotsin joukkue


Miehet


60m Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad, Odain Rose 92 Upsala IF

200m Zion Eriksson 02 Falu IK, Desmond Rogo 96 Upsala IF

400m Carl Bengtström 00 Örgryte IS, Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö AI

800m Erik Martinsson 96 Upsala IF, Felix Francois 90 Örgryte IS

1500m Johan Rogestedt 93 F Stenungsunds FI, Samuel Pihlström 01 Hälle IF

3000m Jonathan Grahn 04 Mölndals AIK, Vakant

60m aj. Max Hrelja 98 Malmö AI, Anton Levin 92 Malmö AI

Korkeus Fabian Delryd 96 Täby IS, Melwin Lycke Holm 04 Kils AIK

Seiväs Robin Jacobsson 98 Ullevi FK, Marcus Nilsson 91 Högby IF

Pituus Thobias Montler 96 Ullevi FK. Joakim Hellbratt 03 Huddinge AIS

Kolmiloikka Gabriel Wallmark 02 Örgryte IS, Jesper Hellström 95 Hässelby SK

Kuula * Wictor Petersson 98 Malmö AI, Viktor Gardenkrans 95 Upsala IF

Painonheitto Ragnar Carlsson 00 Hässelby SK, Hugo Sörby 01 Upsala IF

Naiset


60m Claudia Payton 98 Ullevi FK, Julia Henriksson 00 IFK Helsingborg

200m Lisa Lilja 96 Ullevi FK, Elvira Tanderud 04 Ullevi FK

400m Hanna Karlsson 03 IF Göta Karlstad återbud, Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK, Linnea Frobe 98 Täby IS

800m Lova Perman 03 IF Göta Karlstad, Julia Svennblad 03 Hälle IF

1500m Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK, Caroline Högardh 92 Hässelby SK

3000m Emilia Lillemo 00 Täby IS, Nora Lundin 03 Hammarby IF

60m H Julia Wennersten 01 IK Ymer, Lovisa Karlsson 00 Högby IF

Korkeus Matilda Nilsson 93 IFK Lund, Louise Ekman 97 Gefle IF

Seiväs Michaela Meijer 93 Örgryte IS, Linnea Jönsson 99 IFK Helsingborg

Pituus Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK, Karolina Svensson 99 Upsala IF

Kolmiloikka Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FIF, Rebecka Abrahamsson 94 Örgryte IS

Kuula, Fanny Roos 95 Malmö AI, Frida Åkerström 90 Hässelby SK

Painonheitto Grete Ahlberg 98 Hammarby IF, Sara Forssell 00 Motala AIF

Norjan joukkue


Miehet

60 m
Even Meinseth, IL Gular
Mathias Hove Johansen, IL Skjalg*

200 m
Mathias Hove Johansen, IL Skjalg
Andreas Haara Bakketun, IL Gular

400 m
Håvard Bentdal Ingvaldsen, Moelven IL
Fredrik Øvereng, Overhalla IL

800 m
Sigurd Tveit, Kristiansands IF
Benjamin Olsen, Ull/Kisa IL

1500 m
Mats Hauge, IL Gular
Fredrik Sandvik, Ull/Kisa IL

3000 m
Per Svela, Ull/Kisa IL
Bjørnar Sandnes Lillefosse, IL Gular

60 m aj.
Gjert Høie Sjursen, IL Gneist
Sander Aae Skotheim, IK Tjalve

Pituus
Henrik Flåtnes, Tønsberg FIK
Ingar Bratseth-Kiplesund, SK Vidar

Kolmiloikka
Viljar Gjerde, IL Norna-Salhus
Elias Sanden Søvik, IK Tjalve

Korkeus
Sander Aae Skotheim, IK Tjalve
William Kollberg, Asker SK Friidrett*

Seiväs
Pål Haugen Lillefosse, Fana IL
Philip Andreas Kubon, Fana IL

Kuula
Marcus Thomsen, IL Norna-Salhus
Thomas Mardal, Gloppen Friidrettslag

Painonheitto
Eivind Henriksen, IK Tjalve
Thomas Mardal, Gloppen Friidrettslag

Naiset

60 m
Helene Rønningen, IL Tyrving
Vilde Humstad Aasmo, IK Tjalve

200 m
Maren Bakke Amundsen, Moelven IL
Marte Pettersen, Trondheim Friidrett

400 m
Linn Oppegård, Moss IL
Astri Lakeri Ayo Ertzgaard, IK Tjalve

800 m
Malin Ingeborg Nyfors, IK Tjalve
Amanda Marie Grefstad Frøynes, Sem IF

1500 m
Christina Maria Toogood, Sandnes IL
Ina Halle Haugen, IL Runar

3000 m
Sigrid Jervell Våg, IK Tjalve
Grethe Tyldum, Steinkjer FIK*

60 m aj.
Andrea Rooth, Lambertseter IF
Marlen Aakre, Fredrikstad IF

Pituus
Thale Leirfall Bremset, Stjørdal FIL
Mia Guldteig Lien, Ranheim IL

Kolmiloikka
Hedda Kronstrand Kvalvåg, IK Tjalve
Rachel Ombeni, IL Norna-Salhus

Korkeus
Caroline Fleischer, Trondheim Friidrett
Hedvig Kallåk, IL Tyrving

Seiväs
Lene Onsrud Retzius, IL i BUL
Kitty Augusta Friele Faye, Fana IL

Kuula
Hanna Emilie Hjeltnes, Ull/Kisa IL*
Oda Myklebust, Bergens Turnforening*

Painonheitto
Sarah Christine Kuoame Mikkelsen, Snøgg Friidrett
Oda Myklebust, Bergens Turnforening