Olympialaiset Yleisurheilu | Tulosrajat & Aikataulu

Olympialaiset yleisurheilu


Yleisurheilu ja olympialaiset ovat kenties yksi hienoimmista yhdistelmistä urheilumaailmassa. Yleisurheilu lukeutuu myös olympialaisten alkuperäisiin lajeihin. Seuraavat kesäolympialaiset järjestetään vuonna 2021 Tokiossa. Japani on isännöinyt kisoja aikaisemminkin, kun kisat järjestettiin vuonna 1964 myös Tokiossa.

Sivuiltamme löydät vuoden 2021 olympialaisten kisa-aikataulun, valintajärjestelmän, kisoihin valitut suomalaiset sekä historiatietoa menneistä yleisurheilun olympiakisoista!
Yleisurheilussa oli tarkoitus kilpailla Tokiossa 31.7.-9.8.2020 välisenä aikana, mutta koronavirusepidemian vuoksi kisoja siirrettiin vuodella eteenpäin. On vielä epäselvää, säilyvätkö alkuperäiset yleisurheilun kisapäivät siten, että ne siirtyvät vain päivällä eteenpäin, kuten tehtiin koko olympialaisten kisaohjelmalle. Myös tarkemmat lajikohtaiset aikataulut päivittyvät myöhemmin.

Katso myös: Tokion olympialaiset 2021 - Kisaohjelma, Suomen joukkue ja paljon muuta

Olympiayleisurheilu


Olympialaiset omaavat pitkät perinteet, kun ensimmäiset nykymuotoiset olympialaiset järjestettiin vuonna 1986. Seuraavat Tokion olympialaiset ovat järjestyksessään jo 33. Vuoden 2024 kesäolympialaiset järjestetään Pariisissa, kun taas vuoden 2028 olympialaiset siirtyvät Pohjois-Amerikan mantereelle, Los Angelesiin. Joka neljäs vuosi järjestettävät olympialaiset ovat jääneet järjestämättä vain maailmansotien aikoihin 1916, 1940 ja 1944.

Tokion olympialaisten yleisurheiluun kuuluu 49 lajia. Tämä on yksi laji enemmän kuin edellisissä kisoissa. Lisälajina mukaan tulee 4x400 metrin ”sekaviesti” (mixed relay). Lajissa miehet juoksevat kaksi osuutta ja naiset kaksi. Laji muistuttaa paljon ampumahiihdosta tuttua sekaviestiä.

Yleisurheilun kisa-aikataulu ja ohjelma Tokion olympialaisissa[/otsikko3]

Ohessa kisojen alkuperäinen aikataulu yleisurheilun osalta vuodelle 2020. Kaikki ajat aikataulussa ovat Suomen aikoja. Vuoden 2021 aikataulu tarkentuu myöhemmin.

Alkuperäinen vuoden 2020 aikataulu


Perjantai 31.7.

Aamu klo 2:00-5:30Ilta klo 12:20-14:10
Miesten 3000 m esteet alkuerätNaisten 5000 m alkuerät
Miesten korkeushyppy karsintaNaisten kolmiloikka karsinta
Miesten kiekonheitto karsintaNaisten kuulantyöntö karsinta
Naisten 800 m alkuerätSekaviesti 4 x 400 m alkuerät
Miesten 400 m aidat alkuerätMiesten 10,000 m finaali
Naisten 100 m alkuerät 


Lauantai 1.8.

Aamu klo 2:00-5:00Ilta klo 12:00-14:55
Naisten 400 m aidat alkuerätMiesten pituushyppy karsinta
Naisten kiekonheitto karsintaNaisten 100 m semifinaalit
Miesten seiväshyppy karsintaMiesten 100 m alkuerät
Miesten 800 m alkuerätMiesten kiekonheitto finaali
Naisten 100 m aidat alkuerätNaisten 800 m semifinaalit
Miesten 100 m esikarsintaSekaviesti 4 x 400 m finaali
 Naisten 100 m finaali


Sunnuntai 2.8.

Aamu klo 2:10-5:00Ilta klo 12:00-14:55
Naisten moukarinheitto karsintaMiesten korkeushyppy finaali
Naisten 3000 m esteet alkuerätMiesten 100 m semifinaalit
Naisten pituushyppy karsintaNaisten 100 m aidat semifinaalit
Naisten kuulantyöntö finaaliNaisten kolmiloikka finaali
Miesten 400 m alkuerätMiesten 800 m semifinaalit
 Miesten 400 m aidat semifinaalit
 Miesten 100 m finaali


Maanantai 3.8.

Aamu klo 2:10-4:55Ilta klo 12:00-15:00
Miesten moukarinheitto karsintaNaisten 5000 m finaali
Naisten 1500 m alkuerätNaisten seiväshyppy karsinta
Miesten pituushyppy finaaliNaisten 200 m semifinaalit
Naisten 200 m alkuerätNaisten kiekonheitto finaali
Naisten 100 m aidat finaaliMiesten 400 m semifinaalit
 Naisten 400 m aidat semifinaalit
 Miesten 3000 m esteet finaali


Tiistai 4.8.

Aamu klo 2:10-4:35Ilta klo 12:00-14:55
Miesten kolmiloikka karsintaMiesten 110 m aidat alkuerät
Miesten 1500 m alkuerätMiesten kuulantyöntö karsinta
Naisten keihäänheitto karsintaMiesten seiväshyppy finaali
Naisten 400 m alkuerätMiesten 5000 m alkuerät
Naisten pituushyppy finaaliNaisten moukarinheitto finaali
Miesten 200 m alkuerätMiesten 200 m semifinaalit
Miesten 400 m aidat finaaliNaisten 800 m finaali
 Naisten 200 m finaali


Keskiviikko 5.8.

Aamu klo 2:10-4:25Ilta klo 11:30-15:00
Miesten kymmenottelu 100 mMiesten kymmenottelu korkeushyppy
Miesten keihäänheitto karsintaNaisten 1500 m semifinaalit
Naisten seitsenottelu 100 m aidatNaisten seitsenottelu kuulantyöntö
Miesten kymmenottelu pituushyppyNaisten 400 m semifinaalit
Naisten seitsenottelu korkeushyppyNaisten 3000 m esteet finaali
Miesten 110 m aidat semifinaalitMiesten moukarinheitto finaali
Miesten kymmenottelu kuulantyöntöNaisten seitsenottelu 200 m
Naisten 400 m aidat finaaliMiesten 800 m finaali
 Miesten kymmenottelu 400 m
 Miesten 200 m finaali


Torstai 6.8.

Aamu klo 2:00-8:05Ilta klo 9:30-14:45
Miesten kymmenottelu 110 m aidatMiesten 20 km kävely finaali
Naisten korkeushyppy karsintaMiesten kymmenottelu keihäänheitto
Naisten seitsenottelu pituushyppyNaisten seiväshyppy finaali
Miesten kymmenottelu kiekonheittoNaisten 4 x 400 m viesti alkuerät
Naisten 4 x 100 m viesti alkuerätMiesten 1500 m semifinaalit
Miesten kolmiloikka finaaliMiesten 400 m finaali
Miesten kuulantyöntö finaaliNaisten seitsenottelu 800 m
Miesten 4 x 100 m viesti alkuerätMiesten kymmenottelu 1500 m
Miesten 110 m aidat finaali 
Miesten kymmenottelu seiväshyppy 
Naisten seitsenottelu keihäänheitto 


Torstai-Perjantai 6.-7.8.

Aamu klo 22:30-3:00Päivä klo 9:30-11:15Ilta 13:00-15:55
Miesten 50 km kävely finaaliNaisten 20 km kävely finaaliMiesten 4 x 400 m viesti alkuerät
  Naisten keihäänheitto finaali
  Miesten 5000 m finaali
  Naisten 400 m finaali
  Naisten 1500 m finaali
  Naisten 4 x 100 m viesti finaali
  Miesten 4 x 100 m viesti finaali


Lauantai 8.8.

Aamu klo 0:00-3:15Ilta 12:00-15:20
Naisten maraton finaaliNaisten korkeushyppy finaali
 Naisten 10,000 m finaali
 Miesten keihäänheitto finaali
 Miesten 1500 m finaali
 Naisten 4 x 400 m viesti finaali
 Miesten 4 x 400 m viesti finaali


Sunnuntai 9.8. klo 2:00-4:45

Miesten maraton finaali 


[otsikko2 id=tulosrajat; ankkuri=tulosrajat]Yleisurheilun tulosrajat 2020 olympialaisiin
Tokion olympialaisiin 2020 yleisurheilijat valitaan tulosrajojen ja rankingin perusteella. Kaikki tulosrajan saavuttaneet urheilijat valitaan kisoihin ja loput valitaan rankingin perusteella, niin että lajien tavoiteurheilijamäärät täyttyvät. Myös voittamalla Timanttiliigan finaaliosakilpailun, saa urheilija villin kortin olympialaisiin. Suomessa yleisurheilijat olympiajoukkueeseen valitsee Olympiakomitea Suomen Urheiluliiton (SUL) esityksestä.

LajiMiehetNaiset
100 m10,0511,15
200 m20,2422,80
400 m44,9051,35
800 m1.45,201.59,50
1500 m3.35,004.04,20
5000 m13.13,5015.10,00
10 000 m27.28,0031.25,00
110 m aj/100 m aj13,3212,84
400 m aj48,9055,40
3000 m ej8.22,009.30,00
Korkeus233196
Seiväs580470
Pituus822682
Kolmiloikka17,1414,32
Kuula21,1018,50
Kiekko66,0063,50
Moukari77,5072,50
Keihäs85,0064,00
Kymmenottelu/ Seitsenottelu83506420
20 km kävely1.21.001.31.00
50 km kävely3.50.00
Maraton2.11.302.29.30


Yleisurheilu olympialaiset 2020 – Ohjelma & Televisiointi


Tokion olympialaiset käynnistyvät 24.7.2020. Kisojen yleisurheilukilpailut alkavat 31.7. ja kestävät kymmenen päivää päättyen kisojen viimeisenä päivänä 9.8.2020. Tarkempi aikataulu julkaistaan tässä.

Olympialaisten ja samalla myös yleisurheilun televisio Yle, jolla on sopimus kesä- ja talviolympialaisten televisiointioikeuksista vuoteen 2022 asti.

Yleisurheilu olympialaiset - Tulokset


Yleisurheilun olympialaisten 2020 tulokset päivitetään tähän.

Olympiayleisurheilu – Tilastoja


Olympiahistorian aikana 488 suomalaisyleisurheilijaa on esiintynyt olympialaisissa (403 miesta ja 85 naista). Heistä nuorin olympiakävijä on ollut Johanna Manninen, joka esiintyi 4x100 metrin viestissä Atlantassa 1996 (16 vuotta, 121 päivää). Vanhin yleisurheilun olympiaedustajamme on Verner Järvinen, jolla oli ikää 42 vuotta ja 131 päivää vuoden 1912 kisoissa. Järvinen voitti myös Suomen ensimmäisen yleisurheilun olympiakullan vuoden 1906 kisoissa lajinaan kiekonheitto.

Suomi on saavuttanut yhteensä 116 yleisurheilun olympiamitalia, joista 49 on kultaista. Mitalisaaliillaan Suomi on kokonaismitalitilastossa komeasti neljäntenä, vaikkakin Suomen edellinen yleisurheilun olympiakulta on Sydneystä 2000, kun Arsi Harju voitti kuulantyönnön olympiakultaa.

Menestynein ja tunnetuin olympiaurheilijamme on Paavo Nurmi, joka on koko yleisurheilun olympiahistorian eniten mitaleja saavuttanut urheilija – 12 mitalia (9 kultaa ja 3 hopeaa). Nurmi osallistui kolmiin olympialaisiin 1920 – 1928 välisenä aikana.

Menestyneimmät yleisurheilijat olympialaisissa

SijaNimiKultaHopeaPronssiYhteensä
1Paavo Nurmi (FIN)93012
2Ray Ewry (USA)100010
3Carl Lewis (USA)91010
4Usain Bolt (JAM)9009
5Allyson Felix (USA)6309
6Martin Sheridan (USA)5319
7Merlene Ottey-Page (JAM)0369
8Ville Ritola (FIN)5308
9Veronica Campbell-Brown (JAM)3328
10Irena Szewińska-Kirszenstein (POL)3227
11Shirley Strickland de la Hunty (AUS)3137
12Jim Lightbody (USA)4206
13Eric Lemming (SWE)4026
14Renate Stecher (GDR)3216
15Ralph Rose (USA)3216
16Jackie Joyner-Kersee (USA)3126
17Tirunesh Dibaba (ETH)3036
18Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM)2316
19Bob Garrett (USA)2226
20Hannes Kolehmainen (FIN)4105


Menestyneimmät maat olympiayleisurheilussa

SijaMaaKultaHopeaPronssiYhteensä
1Yhdysvallat345264210819
2Iso-Britannia588567210
3Neuvostoliitto645574193
4Suomi493532116
5Saksa224347112
6Itä-Saksa383635109
7Kenia30372693
8Ruotsi21254692
9Venäjä26272578
10Jamaika23332177
11Australia20272875
12Ranska14262969
13Kanada15163162
14Italia19152660
15Puola24191457
16Etiopia2292253
17Unkari11151945
18Länsi-Saksa12141743
19Kuuba10141640
20Kreikka8141537


Huippuonnistuminen olympialaisissa


Etusuora rakastaa tilastoja ja haluaa tuottaa niitä lukijoilleen. Seuraavassa on yleisurheilijat, jotka ovat onnistuneet tekemään Suomen ennätyksen olympiakisoissa, alkaen vuoden 1972 Munchenin kisoista. Koko listan voi lukea täältä.

Olympiakulta SE-tuloksella

NimiLajiVuosiTulos
Lasse Viren10 000 metriä197227.38,35 (ME)
Pekka Vasala1500 metriä19723.36,33
Ville Ritola10 000 metriä192430.23,2 (ME)


SE olympialaisissa (alkuerät/välierät/finaali)

NimiLajiVuosiTulos
Oskari Mörö400 metrin aidat201649,04
Tommi Hartonen200 metriä200020,47
Annemari Sandell10 000 metriä199631.40,42
Naiset4×100 metriä199243,60
Petri Keskitalo10-ottelu19888143
Petri Keskitalo10-ottelu19888143
Petri Keskitalo10-ottelu19888143
Tuija Toivonenmaraton19842.32.07
Tuija Helander400 metrin aidat198456,59
Arto Bryggare110 metrin aidat198413,35
Tapio Kantanen3000 metrin esteet19768.12,60
Miehet4×100 metriä197239,30
Mona-Lisa Pursiainen400 metriä197252,23
Naiset4×400 metriä19723.29,44
Markku Kukkoaho400 metriä197245,49
Miehet4×400 metriä19723.01,12