Yleisurheilu Tokion Olympialaisissa 2021 | Aikataulu & Tulokset

Yleisurheilu Tokion Olympialaisissa 2021


Yleisurheilu ja olympialaiset ovat kenties yksi hienoimmista yhdistelmistä urheilumaailmassa. Yleisurheilu lukeutuu myös olympialaisten alkuperäisiin lajeihin. Seuraavat kesäolympialaiset järjestetään vuonna 2021 Tokiossa. Japani on isännöinyt kisoja aikaisemminkin, kun kisat järjestettiin vuonna 1964 myös Tokiossa.

Sivuiltamme löydät vuoden 2021 olympialaisten kisa-aikataulun, valintajärjestelmän, kisoihin valitut suomalaiset sekä historiatietoa menneistä yleisurheilun olympiakisoista!
Nafissatou Thiam.
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Nafissatou Thiam.


Yleisurheilussa kilpaillaan Tokiossa 30.7.-8.8.2021 välisenä aikana.

Katso myös: Tokion olympialaiset 2021 - Kisaohjelma, Suomen joukkue ja paljon muuta

Olympiayleisurheilu


Olympialaiset omaavat pitkät perinteet, kun ensimmäiset nykymuotoiset olympialaiset järjestettiin vuonna 1986. Seuraavat Tokion olympialaiset ovat järjestyksessään jo 33. Vuoden 2024 kesäolympialaiset järjestetään Pariisissa, kun taas vuoden 2028 olympialaiset siirtyvät Pohjois-Amerikan mantereelle, Los Angelesiin. Joka neljäs vuosi järjestettävät olympialaiset ovat jääneet järjestämättä vain maailmansotien aikoihin 1916, 1940 ja 1944.



Tokion olympialaisten yleisurheiluun kuuluu 49 lajia. Tämä on yksi laji enemmän kuin edellisissä kisoissa. Lisälajina mukaan tulee 4x400 metrin ”sekaviesti” (mixed relay). Lajissa miehet juoksevat kaksi osuutta ja naiset kaksi. Laji muistuttaa paljon ampumahiihdosta tuttua sekaviestiä.



Yleisurheilun kisa-aikataulu ja ohjelma Tokion olympialaisissa


Ohessa kisojen aikataulu yleisurheilun osalta kesälle 2021.

Kaikki ajat aikataulussa ovat Suomen aikoja.

Lue: Päivä 1: Miesten 10 000 m finaali kruunaa yleisurheilun avauspäivän Tokiossa – Raitainen, Kuivisto ja naiskolmiloikkaajat avaavat pelin

Perjantai 30.7. Aamu

KelloLaji
3:00Naisten 100 m karsintakierros (3 erää)
3:15Miehet Korkeus Karsinta - Ryhmä A ja B
3:30Miehet 3000m Esteet Alkuerät - Erä 1
3:45Miehet Kiekko Karsinta - Ryhmä A
3:47Miehet 3000m Esteet Alkuerät - Erä 2
4:04Miehet 3000m Esteet Alkuerät - Erä 3 RAITANEN
4:25Naiset 800m Alkuerät - Erä 1
4:33Naiset 800m Alkuerät - Erä 2
4:41Naiset 800m Alkuerät - Erä 3
4:49Naiset 800m Alkuerät - Erä 4
4:57Naiset 800m Alkuerät - Erä 5
5:05Naiset 800m Alkuerät - Erä 6 KUIVISTO
5:20Miehet Kiekko Karsinta - Ryhmä B
5:25Miehet 400m Aidat Alkuerät - Erä 1
5:33Miehet 400m Aidat Alkuerät - Erä 2
5:41Miehet 400m Aidat Alkuerät - Erä 3
5:49Miehet 400m Aidat Alkuerät - Erä 4
5:57Miehet 400m Aidat Alkuerät - Erä 5
6:15Naiset 100m Alkuerät - Erä 1
6:23Naiset 100m Alkuerät - Erä 2
6:31Naiset 100m Alkuerät - Erä 3
6:39Naiset 100m Alkuerät - Erä 4
6:47Naiset 100m Alkuerät - Erä 5
6:55Naiset 100m Alkuerät - Erä 6
7:03Naiset 100m Alkuerät - Erä 7


Perjantai 30.7. Päivä

KelloLaji
13:00Naiset 5000m Alkuerät - Erä 1
13:05Naiset Kolmiloikka Karsinta - Ryhmä A SALMINEN
13:05Naiset Kolmiloikka Karsinta - Ryhmä B MÄKELÄ
13:25Naiset Kuula Karsinta - Ryhmä A
13:25Naiset Kuula Karsinta - Ryhmä B
13:26Naiset 5000m Alkuerät - Erä 2
14:004 x 400m Sekaviesti Alkuerät - Erä 1
14:124 x 400m Sekaviesti Alkuerät - Erä 2
14:30Miehet 10 000m Finaali




Lauantaina aamuyöllä Viivi Lehikoinen kilpailee 400 m aitojen alkuerissä sekä Reetta Hurske ja Annimari Korte kilpailevat pika-aitojen alkuerissä.


Lauantai 31.7. Aamu

KelloLaji
3:00Naiset 400m Aidat Alkuerät - Erä 1
3:08Naiset 400m Aidat Alkuerät - Erä 2
3:16Naiset 400m Aidat Alkuerät - Erä 3
3:24Naiset 400m Aidat Alkuerät - Erä 4
3:30Naiset Kiekko Karsinta - Ryhmä A
3:32Naiset 400m Aidat Alkuerät - Erä 5
3:40Miehet Seiväs Karsinta - Ryhmä A
3:40Miehet Seiväs Karsinta - Ryhmä B
3:50Miehet 800m Alkuerät - Erä 1
3:58Miehet 800m Alkuerät - Erä 2
4:06Miehet 800m Alkuerät - Erä 3
4:14Miehet 800m Alkuerät - Erä 4
4:22Miehet 800m Alkuerät - Erä 5
4:30Miehet 800m Alkuerät - Erä 6
4:45Naiset 100m Aidat Alkuerät - Erä 1
4:53Naiset 100m Aidat Alkuerät - Erä 2
4:55Naiset Kiekko Karsinta - Ryhmä B
5:01Naiset 100m Aidat Alkuerät - Erä 3
5:09Naiset 100m Aidat Alkuerät - Erä 4
5:17Naiset 100m Aidat Alkuerät - Erä 5
5:35Miehet 100m Karsinta - Erä 1
5:43Miehet 100m Karsinta - Erä 2
5:51Miehet 100m Karsinta - Erä 3
5:59Miehet 100m Karsinta - Erä 4


Lauantaina päivällä Kristian Pulli hyppää pituuskarsinnassa ja Sara Kuivisto juoksee 800 metrin semifinaaleissa.

Lauantai 31.7. Päivä

KelloLaji
13:10Miehet Pituushyppy Karsinta - Ryhmä A
13:10Miehet Pituushyppy Karsinta - Ryhmä B
13:15Naiset 100m Semifinaali 1
13:23Naiset 100m Semifinaali 2
13:31Naiset 100m Semifinaali 3
13:45Miehet 100m Alkuerät - Erä 1
13:53Miehet 100m Alkuerät - Erä 2
14:01Miehet 100m Alkuerät - Erä 3
14:09Miehet 100m Alkuerät - Erä 4
14:15Miehet Kiekko Finaali
14:17Miehet 100m Alkuerät - Erä 5
14:25Miehet 100m Alkuerät - Erä 6
14:33Miehet 100m Alkuerät - Erä 7
14:50Naiset 800m Semifinaali 1
14:56Naiset 800m Semifinaali 2
15:02Naiset 800m Semifinaali 3
15:354 x 400m Sekaviesti Finaali
15:50Naiset 100m Finaali


Katso Veikkauksen yleisurheilukohteet


Sunnuntaina aamuyöllä Silja Kosonen ja Krista Tervo heittävät moukarikarsinnassa.


Sunnuntai 1.8. Aamu

KelloLaji
3:10Naiset Moukari Karsinta - Ryhmä A
3:40Naiset 3000m Esteet Alkuerät - Erä 1
3:50Naiset Pituushyppy Karsinta - Ryhmä A
3:50Naiset Pituushyppy Karsinta - Ryhmä B
3:55Naiset 3000m Esteet Alkuerät - Erä 2
4:10Naiset 3000m Esteet Alkuerät - Erä 3
4:35Naiset Kuula Finaali
4:40Naiset Moukari Karsinta - Ryhmä B
4:45Miehet 400m Alkuerät - Erä 1
4:53Miehet 400m Alkuerät - Erä 2
5:01Miehet 400m Alkuerät - Erä 3
5:09Miehet 400m Alkuerät - Erä 4
5:17Miehet 400m Alkuerät - Erä 5
5:25Miehet 400m Alkuerät - Erä 6




Sunnuntain päivällä naisloikkaajilla olisi vuorossa kolmiloikan finaali. Myös naisaiturit jatkavat kilpailuaan semifinaaleissa.

Sunnuntai 1.8. Päivä

KelloLaji
13:10Miehet Korkeus Finaali
13:15Miehet 100m Semifinaali 1
13:23Miehet 100m Semifinaali 2
13:31Miehet 100m Semifinaali 3
13:45Naiset 100m Aidat Semifinaali 1
13:53Naiset 100m Aidat Semifinaali 2
14:01Naiset 100m Aidat Semifinaali 3
14:20Naiset Kolmiloikka Finaali
14:25Miehet 800m Semifinaali 1
14:35Miehet 800m Semifinaali 2
14:45Miehet 800m Semifinaali 3
15:05Miehet 400m Aidat Semifinaali 1
15:15Miehet 400m Aidat Semifinaali 2
15:25Miehet 400m Aidat Semifinaali 3
15:50Miehet 100m Finaali


Maanantaina aamuyöllä Kristian Pulli hyppää mahdollisesti pituusfinaalissa ja Sara Kuivisto kisaa 1500 metrin alkuerissä. Ohjelmassa on myös naisten 100 metrin aitojen finaali.

Maanantai 2.8. Aamu

KelloLaji
3:00Miehet Moukari Karsinta - Ryhmä A
3:35Naiset 1500m Alkuerät - Erä 1
3:43Naiset 1500m Alkuerät - Erä 2
3:51Naiset 1500m Alkuerät - Erä 3
4:20Miehet Pituushyppy Finaali
4:30Miehet Moukari Karsinta - Ryhmä B
4:30Naiset 200m Alkuerät - Erä 1
4:38Naiset 200m Alkuerät - Erä 2
4:46Naiset 200m Alkuerät - Erä 3
4:54Naiset 200m Alkuerät - Erä 4
5:02Naiset 200m Alkuerät - Erä 5
5:10Naiset 200m Alkuerät - Erä 6
5:18Naiset 200m Alkuerät - Erä 7
5:50Naiset 100m Aidat Finaali


Iltapäivällä Wilma Murto ja Elina Lampela karsviat seipäässä pääsystä finaaliin ja naisten 400 metrin semifinaaleissa saatetaan nähdä Viivi Lehikoinen. Miesten 3000 m esteiden finaali on myös illan ohjelmistossa.

Maanantai 2.8. Päivä

KelloLaji
13:20Naiset Seiväs Karsinta - Ryhmä A
13:20Naiset Seiväs Karsinta - Ryhmä B
13:25Naiset 200m Semifinaali 1
13:32Naiset 200m Semifinaali 2
13:39Naiset 200m Semifinaali 3
14:00Naiset Kiekko Finaali
14:05Miehet 400m Semifinaali 1
14:13Miehet 400m Semifinaali 2
14:21Miehet 400m Semifinaali 3
14:40Naiset 400m Aidat Semifinaali 1
14:45Naiset 400m Aidat Semifinaali 2
14:50Naiset 400m Aidat Semifinaali 3
15:15Miehet 3000m Esteet Finaali
15:40Naiset 5000m Finaali


Tiistai 3.8. Aamu

KelloLaji
3:00Miehet Kolmiloikka Karsinta - Ryhmä A
3:00Miehet Kolmiloikka Karsinta - Ryhmä B
3:05Miehet 1500m Alkuerät - Erä 1
3:16Miehet 1500m Alkuerät - Erä 2
3:20Naiset Keihäs Karsinta - Ryhmä A
3:27Miehet 1500m Alkuerät - Erä 3
3:45Naiset 400m Alkuerät - Erä 1
3:53Naiset 400m Alkuerät - Erä 2
4:01Naiset 400m Alkuerät - Erä 3
4:09Naiset 400m Alkuerät - Erä 4
4:17Naiset 400m Alkuerät - Erä 5
4:25Naiset 400m Alkuerät - Erä 6
4:50Naiset Keihäs Karsinta - Ryhmä B
4:50Naiset Pituushyppy Finaali
5:05Miehet 200m Alkuerät - Erä 1
5:13Miehet 200m Alkuerät - Erä 2
5:21Miehet 200m Alkuerät - Erä 3
5:29Miehet 200m Alkuerät - Erä 4
5:37Miehet 200m Alkuerät - Erä 5
5:45Miehet 200m Alkuerät - Erä 6
5:53Miehet 200m Alkuerät - Erä 7
6:20Miehet 400m Aidat Finaali


Tiistain päivällä Elmo Lakka karsii 110 metrin aidoissa ja ohjelmassa on myös naisten moukarifinaali sekä naisten 800 metriä, jossa saatetaan nähdä suomalaisia.

Tiistai 3.8. Päivä

KelloLaji
13:10Miehet 110m Aidat Alkuerät - Erä 1
13:15Miehet Kuula Karsinta - Ryhmä A
13:18Miehet 110m Aidat Alkuerät - Erä 2
13:20Miehet Seiväs Finaali
13:26Miehet 110m Aidat Alkuerät - Erä 3
13:34Miehet 110m Aidat Alkuerät - Erä 4
13:42Miehet 110m Aidat Alkuerät - Erä 5
14:00Miehet 5000m Alkuerät - Erä 1
14:20Miehet 5000m Alkuerät - Erä 2
14:35Naiset Moukari Finaali
14:40Miehet Kuula Karsinta - Ryhmä B
14:50Miehet 200m Semifinaali 1
14:58Miehet 200m Semifinaali 2
15:06Miehet 200m Semifinaali 3
15:25Naiset 800m Finaali
15:50Naiset 200m Finaali


Keskiviikkona aamulla Maria Huntington aloittaa ottelunsa sekä keihäsmiehet karsivat finaalipaikasta. Vuorossa on myös miesten 110 m aitojen semifinaalit sekä naisten 400 metrin aitojen finaali.

Keskiviikko 4.8. Aamu

KelloLaji
3:00Miehet 10-ottelu 100m - Erä 1
3:05Miehet Keihäänheitto Karsinta - Ryhmä A
3:08Miehet 10-ottelu 100m - Erä 2
3:16Miehet 10-ottelu 100m - Erä 3
3:35Naiset 7-ottelu 100m Aidat - Erä 1
3:43Naiset 7-ottelu 100m Aidat - Erä 2
3:51Naiset 7-ottelu 100m Aidat - Erä 3
3:55Miehet 10-ottelu Pituushyppy - Ryhmä A
3:55Miehet 10-ottelu Pituushyppy - Ryhmä B
4:35Miehet Keihäs Karsinta - Ryhmä B
4:35Naiset 7-ottelu Korkeus - Ryhmä A
4:35Naiset 7-ottelu Korkeus - Ryhmä B
5:00Miehet 110m Aidat Semifinaali 1
5:08Miehet 110m Aidat Semifinaali 2
5:16Miehet 110m Aidat Semifinaali 3
5:30Naiset 400m Aidat Finaali
5:40Miehet 10-ottelu Kuula - Ryhmä A
5:40Miehet 10-ottelu Kuula - Ryhmä B


Sara Kuivisto kisaa keskiviikkona päivällä mahdollisesti 1500 metrin semifinaalissa. Maria Huntington jatkaa otteluaan.

Keskiviikko 4.8. Päivä

KelloLaji
12:30Miehet 10-ottelu Korkeus - Ryhmä A
12:30Miehet 10-ottelu Korkeus - Ryhmä B
13:00Naiset 1500m Semifinaali 1
13:05Naiset 7-ottelu Kuula - Ryhmä A
13:05Naiset 7-ottelu Kuula - Ryhmä B
13:12Naiset 1500m Semifinaali 2
13:30Naiset 400m Semifinaali 1
13:38Naiset 400m Semifinaali 2
13:46Naiset 400m Semifinaali 3
14:00Naiset 3000m Esteet Finaali
14:15Miehet Moukari Finaali
14:30Naiset 7-ottelu 200m - Erä 1
14:38Naiset 7-ottelu 200m - Erä 2
14:46Naiset 7-ottelu 200m - Erä 3
15:05Miehet 800m Finaali
15:30Miehet 10-ottelu 400m - Erä 1
15:38Miehet 10-ottelu 400m - Erä 2
15:46Miehet 10-ottelu 400m - Erä 3
15:55Miehet 200m Finaali


Ella Junnila karsii paikasta finaaliin torstai-aamuna ja Huntington jatkaa otteluaan. Ohjelmassa on myös 110 m aj. finaali, jossa saatetaan nähdä Elmo Lakka.

Torstai 5.8. Aamu

KelloLaji
3:00Miehet 10-ottelu 110m Aidat - Erä 1
3:08Miehet 10-ottelu 110m Aidat - Erä 2
9:10Naiset Korkeus Karsinta - Ryhmä A
3:10Naiset Korkeus Karsinta - Ryhmä B
3:16Miehet 10-ottelu 110m Aidat - Erä 3
3:40Naiset 7-ottelu Pituushyppy - Ryhmä A
3:40Naiset 7-ottelu Pituushyppy - Ryhmä B
3:50Miehet 10-ottelu Kiekko - Ryhmä A
4:00Naiset 4 x 100m Alkuerät - Erä 1
4:09Naiset 4 x 100m Alkuerät - Erä 2
4:55Miehet 10-ottelu Kiekko - Ryhmä B
5:00Miehet Kolmiloikka Finaali
5:05Miehet Kuula Finaali
5:30Miehet 4 x 100m Alkuerät - Erä 1
5:39Miehet 4 x 100m Alkuerät - Erä 2
5:55Miehet 110m Aidat Finaali
6:30Naiset 7-ottelu Keihäs - Ryhmä A
6:45Miehet 10-ottelu Seiväs - Ryhmä A
6:45Miehet 10-ottelu Seiväs - Ryhmä B
7:40Naiset 7-ottelu Keihäs - Ryhmä B


Torstaina päivällä on vuorossa naisten seiväsfinaali, jossa saatetaan nähdä suomalaisväriä. Huntington päättää ottelunsa. Myös miesten 50 km kävelyssä ratkotaan mitalit, jossa nähdään suomalaisia.

Torstai 5.8. Päivä

KelloLaji
10.30Miesten 20 km Kävely Finaali
13:15Miehet 10-ottelu Keihäs - Ryhmä A
13:20Naiset Seiväs Finaali
13:25Naiset 4 x 400m Alkuerät - Erä 1
13:37Naiset 4 x 400m Alkuerät - Erä 2
14:00Miehet 1500m Semifinaali 1
14:10Miehet 1500m Semifinaali 2
14:20Miehet 10-ottelu Keihäs - Ryhmä B
15:00Miehet 400m Finaali
15:20Naiset 7-ottelu 800m - Erä 1
15:30Naiset 7-ottelu 800m - Erä 2
15:40Miehet 10-ottelu 1500m - Erä 1
23:30Miehet 50km Kävely Finaali


Perjantaina juostaan naisten 1500 m finaali, jossa voi olla mukana Sara Kuivisto.

Perjantai 6.8.

KelloLaji
10:30Naiset 20km Kävely Finaali
14:25Miehet 4 x 400m Alkuerät - Erä 1
14:37Miehet 4 x 400m Alkuerät - Erä 2
14:50Naiset Keihäs Finaali
15:00Miehet 5000m Finaali
15:35Naiset 400m Finaali
15:50Naiset 1500m Finaali
16:30Naiset 4 x 100m Finaali
16:50Miehet 4 x 100m Finaali


Lauantaina vuorossa on miesten keihään ja naisten korkeuden finaalit, joissa voi olla mukana suomalaisia.

Lauantai 7.8.

KelloLaji
1:00Naiset Maraton Finaali
13:35Naiset Korkeus Finaali
13:45Naiset 10000m Finaali
14:00Miehet Keihäs Finaali
14:40Miehet 1500m Finaali
15:30Naiset 4 x 400m Finaali
15:50Miehet 4 x 400m Finaali


Sunnuntai 8.8.

KelloLaji
1:00Miesten Maraton Finaali


Yleisurheilu tulokset & lähtölistat Tokiossa 2021





Suomalaiset yleisurheilijat Tokiossa


NimiLaji
Senni Salminen3-loikka
Kristiina Mäkelä3-loikka
Reetta Hurske100 m aidat
Annimari Korte100m aidat
Jarkko Kinnunen50 km kävely
Elmo Lakka110 m aidat
Ella Junnilakorkeushyppy
Veli-Matti Partanen50 km kävely
Kristian Pullipituushyppy
Topi Raitanen3000 m estejuoksu
Lassi Etelätalokeihäänheitto
Toni Kuuselakeihäänheitto
Oliver Helanderkeihäänheitto
Maria Huntington7-ottelu
Silja Kosonenmoukarinheitto
Sara Kuivisto800 m ja 1500 m
Elina Lampelaseiväshyppy
Viivi Lehikoinen400 m aitajuoksu
Wilma Murtoseiväshyppy
Aleksi Ojala50 km kilpakävely
Camilla Richardsson3000 m estejuoksu (ei kilpaile)
Krista Tervomoukarinheitto



Yleisurheilun tulosrajat 2020 olympialaisiin


Tokion olympialaisiin 2020 yleisurheilijat valitaan tulosrajojen ja rankingin perusteella. Kaikki tulosrajan saavuttaneet urheilijat valitaan kisoihin ja loput valitaan rankingin perusteella, niin että lajien tavoiteurheilijamäärät täyttyvät. Myös voittamalla Timanttiliigan finaaliosakilpailun, saa urheilija villin kortin olympialaisiin. Suomessa yleisurheilijat olympiajoukkueeseen valitsee Olympiakomitea Suomen Urheiluliiton (SUL) esityksestä.

LajiMiehetNaiset
100 m10,0511,15
200 m20,2422,80
400 m44,9051,35
800 m1.45,201.59,50
1500 m3.35,004.04,20
5000 m13.13,5015.10,00
10 000 m27.28,0031.25,00
110 m aj/100 m aj13,3212,84
400 m aj48,9055,40
3000 m ej8.22,009.30,00
Korkeus233196
Seiväs580470
Pituus822682
Kolmiloikka17,1414,32
Kuula21,1018,50
Kiekko66,0063,50
Moukari77,5072,50
Keihäs85,0064,00
Kymmenottelu/ Seitsenottelu83506420
20 km kävely1.21.001.31.00
50 km kävely3.50.00
Maraton2.11.302.29.30


Yleisurheilu olympialaiset 2020 – Televisiointi


Tokion olympialaiset käynnistyvät 24.7.2020. Kisojen yleisurheilukilpailut alkavat 31.7. ja kestävät kymmenen päivää päättyen kisojen viimeisenä päivänä 9.8.2020. Tarkempi aikataulu julkaistaan tässä.

Olympialaisten ja samalla myös yleisurheilun televisio Yle, jolla on sopimus kesä- ja talviolympialaisten televisiointioikeuksista vuoteen 2022 asti.

Olympiayleisurheilu – Tilastoja


Olympiahistorian aikana 488 suomalaisyleisurheilijaa on esiintynyt olympialaisissa (403 miesta ja 85 naista). Heistä nuorin olympiakävijä on ollut Johanna Manninen, joka esiintyi 4x100 metrin viestissä Atlantassa 1996 (16 vuotta, 121 päivää). Vanhin yleisurheilun olympiaedustajamme on Verner Järvinen, jolla oli ikää 42 vuotta ja 131 päivää vuoden 1912 kisoissa. Järvinen voitti myös Suomen ensimmäisen yleisurheilun olympiakullan vuoden 1906 kisoissa lajinaan kiekonheitto.

Suomi on saavuttanut yhteensä 116 yleisurheilun olympiamitalia, joista 49 on kultaista. Mitalisaaliillaan Suomi on kokonaismitalitilastossa komeasti neljäntenä, vaikkakin Suomen edellinen yleisurheilun olympiakulta on Sydneystä 2000, kun Arsi Harju voitti kuulantyönnön olympiakultaa.

Menestynein ja tunnetuin olympiaurheilijamme on Paavo Nurmi, joka on koko yleisurheilun olympiahistorian eniten mitaleja saavuttanut urheilija – 12 mitalia (9 kultaa ja 3 hopeaa). Nurmi osallistui kolmiin olympialaisiin 1920 – 1928 välisenä aikana.

Menestyneimmät yleisurheilijat olympialaisissa

SijaNimiKultaHopeaPronssiYhteensä
1Paavo Nurmi (FIN)93012
2Ray Ewry (USA)100010
3Carl Lewis (USA)91010
4Usain Bolt (JAM)9009
5Allyson Felix (USA)6309
6Martin Sheridan (USA)5319
7Merlene Ottey-Page (JAM)0369
8Ville Ritola (FIN)5308
9Veronica Campbell-Brown (JAM)3328
10Irena Szewińska-Kirszenstein (POL)3227
11Shirley Strickland de la Hunty (AUS)3137
12Jim Lightbody (USA)4206
13Eric Lemming (SWE)4026
14Renate Stecher (GDR)3216
15Ralph Rose (USA)3216
16Jackie Joyner-Kersee (USA)3126
17Tirunesh Dibaba (ETH)3036
18Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM)2316
19Bob Garrett (USA)2226
20Hannes Kolehmainen (FIN)4105


Menestyneimmät maat olympiayleisurheilussa

SijaMaaKultaHopeaPronssiYhteensä
1Yhdysvallat345264210819
2Iso-Britannia588567210
3Neuvostoliitto645574193
4Suomi493532116
5Saksa224347112
6Itä-Saksa383635109
7Kenia30372693
8Ruotsi21254692
9Venäjä26272578
10Jamaika23332177
11Australia20272875
12Ranska14262969
13Kanada15163162
14Italia19152660
15Puola24191457
16Etiopia2292253
17Unkari11151945
18Länsi-Saksa12141743
19Kuuba10141640
20Kreikka8141537


Huippuonnistuminen olympialaisissa


Etusuora rakastaa tilastoja ja haluaa tuottaa niitä lukijoilleen. Seuraavassa on yleisurheilijat, jotka ovat onnistuneet tekemään Suomen ennätyksen olympiakisoissa, alkaen vuoden 1972 Munchenin kisoista. Koko listan voi lukea täältä.

Olympiakulta SE-tuloksella

NimiLajiVuosiTulos
Lasse Viren10 000 metriä197227.38,35 (ME)
Pekka Vasala1500 metriä19723.36,33
Ville Ritola10 000 metriä192430.23,2 (ME)


SE olympialaisissa (alkuerät/välierät/finaali)

NimiLajiVuosiTulos
Oskari Mörö400 metrin aidat201649,04
Tommi Hartonen200 metriä200020,47
Annemari Sandell10 000 metriä199631.40,42
Naiset4×100 metriä199243,60
Petri Keskitalo10-ottelu19888143
Petri Keskitalo10-ottelu19888143
Petri Keskitalo10-ottelu19888143
Tuija Toivonenmaraton19842.32.07
Tuija Helander400 metrin aidat198456,59
Arto Bryggare110 metrin aidat198413,35
Tapio Kantanen3000 metrin esteet19768.12,60
Miehet4×100 metriä197239,30
Mona-Lisa Pursiainen400 metriä197252,23
Naiset4×400 metriä19723.29,44
Markku Kukkoaho400 metriä197245,49
Miehet4×400 metriä19723.01,12