Olympialaiset Yleisurheilu | Etusuora.com

Olympialaiset yleisurheilu


Yleisurheilu ja olympialaiset ovat kenties yksi hienoimmista yhdistelmistä urheilumaailmassa. Yleisurheilu lukeutuu myös olympialaisten alkuperäisiin lajeihin. Seuraavat kesäolympialaiset järjestetään vuonna 2020 Tokiossa. Japani on isännöinyt kisoja aikaisemminkin, kun kisat järjestettiin vuonna 1964 myös Tokiossa.

Sivuiltamme löydät vuoden 2020 olympialaisten kisa-aikataulun, valintajärjestelmän, kisoihin valitut suomalaiset sekä historiatietoa menneistä yleisurheilun olympiakisoista!

Olympiayleisurheilu


Olympialaiset omaavat pitkät perinteet, kun ensimmäiset nykymuotoiset olympialaiset järjestettiin vuonna 1986. Seuraavat Tokion olympialaiset ovat järjestyksessään jo 33. Vuoden 2024 kesäolympialaiset järjestetään Pariisissa, kun taas vuoden 2028 olympialaiset siirtyvät Pohjois-Amerikan mantereelle, Los Angelesiin. Joka neljäs vuosi järjestettävät olympialaiset ovat jääneet järjestämättä vain maailmansotien aikoihin 1916, 1940 ja 1944.

Tokion olympialaisten yleisurheiluun kuuluu 49 lajia. Tämä on yksi laji enemmän kuin edellisissä kisoissa. Lisälajina mukaan tulee 4x400 metrin ”sekaviesti” (mixed relay). Lajissa miehet juoksevat kaksi osuutta ja naiset kaksi. Laji muistuttaa paljon ampumahiihdosta tuttua sekaviestiä.

Yleisurheilu olympialaiset 2020 – Ohjelma & Televisiointi


Tokion olympialaiset käynnistyvät 24.7.2020. Kisojen yleisurheilukilpailut alkavat 31.7. ja kestävät kymmenen päivää päättyen kisojen viimeisenä päivänä 9.8.2020. Tarkempi aikataulu julkaistaan tässä.

Olympialaisten ja samalla myös yleisurheilun televisio Yle, jolla on sopimus kesä- ja talviolympialaisten televisiointioikeuksista vuoteen 2022 asti.

Yleisurheilu olympialaiset - Tulokset


Yleisurheilun olympialaisten 2020 tulokset päivitetään tähän.

Olympiayleisurheilu – Tilastoja


Olympiahistorian aikana 488 suomalaisyleisurheilijaa on esiintynyt olympialaisissa (403 miesta ja 85 naista). Heistä nuorin olympiakävijä on ollut Johanna Manninen, joka esiintyi 4x100 metrin viestissä Atlantassa 1996 (16 vuotta, 121 päivää). Vanhin yleisurheilun olympiaedustajamme on Verner Järvinen, jolla oli ikää 42 vuotta ja 131 päivää vuoden 1912 kisoissa. Järvinen voitti myös Suomen ensimmäisen yleisurheilun olympiakullan vuoden 1906 kisoissa lajinaan kiekonheitto.

Suomi on saavuttanut yhteensä 116 yleisurheilun olympiamitalia, joista 49 on kultaista. Mitalisaaliillaan Suomi on kokonaismitalitilastossa komeasti neljäntenä, vaikkakin Suomen edellinen yleisurheilun olympiakulta on Sydneystä 2000, kun Arsi Harju voitti kuulantyönnön olympiakultaa.

Menestynein ja tunnetuin olympiaurheilijamme on Paavo Nurmi, joka on koko yleisurheilun olympiahistorian eniten mitaleja saavuttanut urheilija – 12 mitalia (9 kultaa ja 3 hopeaa). Nurmi osallistui kolmiin olympialaisiin 1920 – 1928 välisenä aikana.

Menestyneimmät yleisurheilijat olympialaisissa

SijaNimiKultaHopeaPronssiYhteensä
1Paavo Nurmi (FIN)93012
2Ray Ewry (USA)100010
3Carl Lewis (USA)91010
4Usain Bolt (JAM)9009
5Allyson Felix (USA)6309
6Martin Sheridan (USA)5319
7Merlene Ottey-Page (JAM)0369
8Ville Ritola (FIN)5308
9Veronica Campbell-Brown (JAM)3328
10Irena Szewińska-Kirszenstein (POL)3227
11Shirley Strickland de la Hunty (AUS)3137
12Jim Lightbody (USA)4206
13Eric Lemming (SWE)4026
14Renate Stecher (GDR)3216
15Ralph Rose (USA)3216
16Jackie Joyner-Kersee (USA)3126
17Tirunesh Dibaba (ETH)3036
18Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM)2316
19Bob Garrett (USA)2226
20Hannes Kolehmainen (FIN)4105


Menestyneimmät maat olympiayleisurheilussa

SijaMaaKultaHopeaPronssiYhteensä
1Yhdysvallat345264210819
2Iso-Britannia588567210
3Neuvostoliitto645574193
4Suomi493532116
5Saksa224347112
6Itä-Saksa383635109
7Kenia30372693
8Ruotsi21254692
9Venäjä26272578
10Jamaika23332177
11Australia20272875
12Ranska14262969
13Kanada15163162
14Italia19152660
15Puola24191457
16Etiopia2292253
17Unkari11151945
18Länsi-Saksa12141743
19Kuuba10141640
20Kreikka8141537


Huippuonnistuminen olympialaisissa


Etusuora rakastaa tilastoja ja haluaa tuottaa niitä lukijoilleen. Seuraavassa on yleisurheilijat, jotka ovat onnistuneet tekemään Suomen ennätyksen olympiakisoissa, alkaen vuoden 1972 Munchenin kisoista. Koko listan voi lukea täältä.

Olympiakulta SE-tuloksella

NimiLajiVuosiTulos
Lasse Viren10 000 metriä197227.38,35 (ME)
Pekka Vasala1500 metriä19723.36,33
Ville Ritola10 000 metriä192430.23,2 (ME)


SE olympialaisissa (alkuerät/välierät/finaali)

NimiLajiVuosiTulos
Oskari Mörö400 metrin aidat201649,04
Tommi Hartonen200 metriä200020,47
Annemari Sandell10 000 metriä199631.40,42
Naiset4×100 metriä199243,60
Petri Keskitalo10-ottelu19888143
Petri Keskitalo10-ottelu19888143
Petri Keskitalo10-ottelu19888143
Tuija Toivonenmaraton19842.32.07
Tuija Helander400 metrin aidat198456,59
Arto Bryggare110 metrin aidat198413,35
Tapio Kantanen3000 metrin esteet19768.12,60
Miehet4×100 metriä197239,30
Mona-Lisa Pursiainen400 metriä197252,23
Naiset4×400 metriä19723.29,44
Markku Kukkoaho400 metriä197245,49
Miehet4×400 metriä19723.01,12