Talviuniversiadit Lake Placid 2023 | Ohjelma, Livestream & Tulokset

Talviuniversiadit Lake Placid 2023


Vuoden 2023 talviuniversiadit järjestetään Lake Placidissa, Yhdysvalloissa 11.-22.1.2023.
Vuoden 2023 talviuniversiadit järjestetään Yhdysvalloissa Lake Placidin legendaarisissa olympiamaisemissa 11.-22.1.2023. Lake Placidiin odotetaan yhteensä noin 2500 osallistujaa 50 eri maasta.

Vuoden 2023 universiadeihin voivat osallistua urheilijat, jotka ovat syntyneet 1998-2005. Urheilijan tulee opiskella korkea-asteella. Myös 1.1.2022 tai sen jälkeen korkeakoulusta valmistuneet urheilijat voivat osallistua vuoden 2023 universiadeihin.

Kisat käynnistyvät miesten ja naisten jääkiekolla paikallista aikaa 11.1.2023. Talviuniversidien viimeinen kilpailupäivä on sunnuntaina 22.1.2023, jolloin muun muassa hiihdetään 15/30 km (v) maastohiihdon yhteislähdöt ja pelataan miesten jääkiekon mitalipelit.



Lake Placidin talviuniversiadien promovideo:




Talviuniversiadit 2023 - Lajit


Talviuniversiadien Kilpailuohjelmassa on 12 lajia: ampumahiihto, maastohiihto, mäkihyppy, yhdistetty, alppihiihto, curling, taitoluistelu, freestylehiihto ja vapaalasku, jääkiekko, ski cross, pikaluistelu ja short track -luistelu. Suomalaisedustusta nähdään kahdeksassa lajissa.

Lajiohjelma

LajiKilpailutapahtumat
Ampumahiihto14.-21.1.2023
Maastohiihto23.-27.1.2023
Mäkihyppy13.-22.1.2023
Yhdistetty13.-19.1.2023
Alppihiihto13.-21.1.2023
Curling13.-21.1.2023
Freestylehiihto ja vapaalasku16.-20.1.2023
Jääkiekko11.-22.1.2023
Lumilautailu12.-22.1.2023
Short track19.-21.1.2023
Taitoluistelu13.-16.1.2023
Pikaluistelu15.-20.1.2023



Talviuniversiadit 2023 - Ohjelma & aikataulut


Kisojen päivä- ja lajikohtaisen ohjelman löydät täältä PDF-muodossa. Ohessa kilpailuohjelma maastohiihdon, ampumahiihdon, yhdistetyn ja mäkihypyn osalta. Taulukon ajat ovat Suomen aikoja.

La 13.1.

KloLajiTapahtuma
16.00MaastohiihtoSekaviesti, miehet ja naiset
21.00YhdistettyMiesten HS100 mäkiosuus
21.00YhdistettyNaisten HS100 mäkiosuus


Su 14.1.

KloLajiTapahtuma
1.30YhdistettyMiesten hiihto-osuus 10 km
2.00YhdistettyNaisten hiihto-osuus 5 km
19.15AmpumahiihtoNaisten normaalimatka 12,5 km
21.45AmpumahiihtoMiesten normaalimatka 15 km


Su 15.1.

KloLajiTapahtuma
16.00MaastohiihtoSprintti (v) karsinta, miehet ja naiset
18.00MaastohiihtoSprintti (v) erävaihe, miehet ja naiset


Ma 16.1.

KloLajiTapahtuma
3.00YhdistettyMiesten hiihto-osuus 10 km yhteislähtö
3.00YhdistettyNaisten hiihto-osuus 5 km yhteislähtö
21.00AmpumahiihtoParisekaviesti
22.00YhdistettyNaisten mäkiosuus HS100
23.00YhdistettyMiesten mäkiosuus HS100


Ti 17.1.

KloLajiTapahtuma
0.00MäkihyppyNaisten HS100 kilpailu
3.00MäkihyppyMiesten HS100 kilpailu
16.00MaastohiihtoNaisten 5 km (p) väliaikalähtö
17.30MaastohiihtoMiesten 10 km (p) väliaikalähtö
21.00YhdistettyMiesten joukkuekilpailu mäkiosuus HS100



Ke 18.1.

KloLajiTapahtuma
1.00YhdistettyMiesten joukkuekilpailu hiihto-osuus 4 x 1,5 km
16.00MaastohiihtoNaisten 5 km (v) takaa-ajo
17.15MaastohiihtoMiesten 10 km (v) takaa-ajo
20.00AmpumahiihtoMiesten pikakilpailu 10 km
22.20AmpumahiihtoNaisten pikakilpailu 7,5 km


To 19.1.

KloLajiTapahtuma
1.00MäkihyppySekajoukkuemäki HS100
20.00YhdistettySekajoukkuekilpailu mäkiosuus HS100
20.40AmpumahiihtoMiesten takaa-ajo 12,5 km
22.20AmpumahiihtoNaisten takaa-ajo 10 km


Pe 20.1.

KloLajiTapahtuma
1.00YhdistettySekajoukkuekilpailu hiihto-osuus 2 x 2,5 km
16.00MaastohiihtoNaisten viesti 4 x 5 km (p+v)
18.00MaastohiihtoMiesten viesti 4 x 7,5 km (p+v)


La 21.1.

KloLajiTapahtuma
0.30MäkihyppyNaisten joukkuemäki HS100
3.00MäkihyppyMiesten joukkuemäki HS100
20.40AmpumahiihtoMiesten yhteislähtö 15 km
22.35AmpumahiihtoNaisten yhteislähtö 12,5 km


Su 22.1.

KloLajiTapahtuma
17.00MaastohiihtoMiesten 30 km (v) yhteislähtö
20.00MaastohiihtoNaisten 15 km (v) yhteislähtö



Lake Placidin talviuniversiadit 2023 - Livetulokset


Seuraa Lake Placidin talviuniversiadien 2023 tuloksia reaaliajassa alla olevista FIS-livetuloslinkeistä. Ampumahiihdon livetuloksia voit seurata biathlonresults-palvelusta OTH-välilehdeltä. Katso myös kisojen tulospalvelu.

Talviuniversiadit Lake Placid 22.1.2023


Miesten 30 km (v) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.John Steel Hagenbuch 🇺🇸1.12.48,8
2.Magnus Bøe 🇳🇴+2,5
3.Luca Compagnoni 🇮🇹+4,1
4.Simon Chappaz 🇫🇷+6,1
5.Ryo Hirose 🇯🇵+11,5
6.Garrett Butts 🇺🇸+17,6
7.Yuito Habuki 🇯🇵+23,3
8.Matteo Correia 🇫🇷+29,3
9.Marius Bauer 🇩🇪+29,5
10.Fedor Karpov 🇰🇿+35,2
18.Verneri Poikonen 🇫🇮+2.04,5
28.Juha Nurmi 🇫🇮+5.19,7
44.Eero Iso-Tryykäri 🇫🇮+11.57,4

Koko tuloslista


Naisten 15 km (v) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Mariel Merilii Pulles 🇪🇪39.38,4
2.Kendall Kramer 🇺🇸+0,4
3.Kreniya Shalygina 🇰🇿+11,7
4.Erin Bianco 🇺🇸+27,8
5.Anna-Maria Dietze 🇩🇪+1.00,8
6.Nadezha Stepashkina 🇰🇿+1.24,8
7.Laura Colombo 🇮🇹+1.29,2
8.Tania Kurek 🇫🇷+1.29,8
9.Maria Eugenia Boccardi 🇮🇹+1.31,1
10.Amelie Suiffet 🇫🇷+1.39,7
35.Sofia Joronen 🇫🇮+4.18,6
40.Sanni Oikkonen 🇫🇮+5.21,3

Koko tuloslista

Talviuniversiadit Lake Placid 20.1.2023


Miesten 4 x 7,5 km viesti

#JoukkueTulos
1.Ranska 🇫🇷1.18.01,5
2.Norja 🇳🇴+28,3
3.Japani 🇯🇵+55,2
4.Tsekki 🇨🇿+1.12,7
5.USA 🇺🇸+2.12,8
6.Saksa 🇩🇪+2.53,9
7.Kazakstan 🇰🇿+3.00,9
8.Suomi 🇫🇮+3.04,9

Koko tuloslista


Naisten 3x5 km viesti

#UrheilijaTulos
1.Suomi (Olkkonen, Kauranen, Niemelä) 🇫🇮43.49,6
2.Norja 🇳🇴+0,7
3.Kazakstan 🇰🇿+12,4
4.Japani 🇯🇵+18,0
5.Ranska 🇫🇷+30,6
6.Saksa 🇩🇪+1.07,7
7.Italia 🇮🇹+1.10,0
8.Tsekki 🇨🇿+1.39,9

Koko tuloslista

Talviuniversiadit Lake Placid 18.1.2023


Miesten 10 km (v) takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Ryo Hirose 🇯🇵22.44,9
2.Andreas Kirkeng 🇳🇴+9,0
3.John Steel Hagenbuch 🇺🇸+13,3
4.Mikayel Mikayelyan 🇦🇲+46,6
5.Magnus Bøe 🇳🇴+1.06,4
6.Tomas Dufek 🇨🇿+1.09,1
7.Finn Sweet 🇺🇸+1.16,0
8.Luca Compagnoni 🇮🇹+1.21,8
9.Krystof Zatloukal 🇨🇿+1.22,3
10.Simon Chappaz 🇫🇷+1.32,0
13.Verneri Poikonen 🇫🇮+1.58,9
20.Juha Nurmi 🇫🇮+2.42,8



Naisten 5 km (v) takaa-ajo

#UrheilijaTulos
1.Hilla Niemelä 🇫🇮12.27,8
2.Mariel Merilii Pulles 🇪🇪+7,8
3.Maria Eugenia Boccardi 🇮🇹+13,8
4.Kreniya Shalygina 🇰🇿+30,8
5.Tania Kurek 🇫🇷+39,2
6.Kendall Kramer 🇺🇸+39,7
7.Selma Andersen 🇳🇴+47,8
8.Tiia Olkkonen 🇫🇮+59,5
9.Karianne Olsvik Dengerud 🇳🇴+59,5
10.Pavlina Votockova 🇨🇿+1.07,2
23.Siiri Kaijansinkko 🇫🇮+1.48,4
27.Vilja Kauranen 🇫🇮+1.56,9

Koko tuloslista

Talviuniversiadit Lake Placid 17.1.2023


Naiset 5 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Hilla Niemelä 🇫🇮13.20,8
2.Mariel Merilii Pulles 🇪🇪+17,4
3.Maria Eugenia Boccardi 🇮🇹+22,2
4.Kreniya Shalygina 🇰🇿+25,5
5.Tania Kurek 🇫🇷+30,5
6.Anna-Maria Dietze 🇩🇪+39,8
7.Karianne Olsvik Dengerud 🇳🇴+47,6
8.Selma Andersen 🇳🇴+49,3
9.Celine Mayer 🇩🇪+49,8
10.Nadezha Stepashkina 🇰🇿+52,6
11.Tiia Olkkonen 🇫🇮+53,5
23.Siiri Kaijansinkko 🇫🇮+1.19,9
39.Vilja Kauranen 🇫🇮+1.45,0

Koko tuloslista


Miehet 10 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Ryo Hirose 🇯🇵24.37,0
2.Magnus Bøe 🇳🇴+15,8
3.Andreas Kirkeng 🇳🇴+17,6
4.Mikayel Mikayelyan 🇦🇲+34,7
5.Tomas Dufek 🇨🇿+36,6
6.Finn Sweet 🇺🇸+37,3
7.John Steel Hagenbuch 🇺🇸+37,5
8.Fredrik Lütcherath Nilsen 🇳🇴+44,3
9.Juha Nurmi 🇫🇮+48,5
10.Luca Compagnoni 🇮🇹+58,4
22.Verneri Poikonen 🇫🇮+1.37,1

Koko tuloslista

Talviuniversiadit Lake Placid 13.-15.1.2023


Naisten sprintti (v) 15.1.

#UrheilijaTulos
1.Mariel Merilii Pulles 🇪🇪 
2.Tiia Olkkonen 🇫🇮 
3.Anna-Maria Dietze 🇩🇪 
4.Erin Bianco 🇺🇸 
5.Siiri Kaijansinkko 🇫🇮 
6.Hilla Niemelä 🇫🇮 
7.Weronika Kaleta 🇵🇱 
8.Amelie Suiffet 🇫🇷 
9.Barbora Antosova 🇨🇿 
10.Laura Colombo 🇮🇹 


Miesten sprintti (v) 15.1.

#UrheilijaTulos
1.Verneri Poikonen 🇫🇮 
2.Jaume Pueyo 🇪🇸 
3.Tom Mancini 🇫🇷 
4.Marius Bauer 🇩🇪 
5.Kristoffer Alm Karsrud 🇳🇴 
6.Will Koch 🇺🇸 
7.Ivan Lyuft 🇰🇿 
8.Eero Iso-Tryykäri 🇫🇮 
9.John Steel Hagenbuch 🇺🇸 
10.Robert Bugara 🇵🇱 


Sekaviesti 13.1.

#JoukkueTulos
1.Japani 🇯🇵20.42,85
2.USA 🇺🇸+9,02
3.Norja 🇳🇴+12,76
4.Puola 🇵🇱+13,21
5.Suomi 2 🇫🇮+18,98
6.Italia 🇮🇹+26,36
7.Suomi 🇫🇮+36,24
8.Saksa 🇩🇪+40,50

Koko tuloslista



Talviuniversiadit 2023 maastohiihdon livetulokset





Talviuniversiadit 2023 mäkihypyn livetulokset



Talviuniversiadit 2023 yhdistetyn livetulokset





Lake Placidin talviuniversiadit 2023 - Livestream


Katso Lake Placidin talviuniversiadeja suorana lähetyksenä FISU.tv:n kautta. Lähetyksen pitäisi olla maksuton, mutta katsominen vaatii rekisteröitymisen sivustolle.


Lake Placidin Talviuniversiadit 2023 - Mitalitaulukko


Maastohiihto 7/11 lajia

#MaaI-II-IIIYht
1.Suomi 🇫🇮4-1-05
2.Japani 🇯🇵3-0-14
3.Viro 🇪🇪2-2-04
4.USA 🇺🇸1-2-14
5.Ranska 🇫🇷1-0-12
6.Norja 🇳🇴0-5-27
7.Espanja 🇪🇸0-1-01
8.Italia 🇮🇹0-0-33
9.Kazakstan 🇰🇿0-0-22
10.Saksa 🇩🇪0-0-11


Suomen joukkue Lake Placidin talviuniversiadeihin 2023


Ampumahiihto


Sofia Joronen, 1998, Itä-Suomen yliopisto, Joensuun urheiluakatemia, Seinäjoen Hiihtoseura
Hilda Kukonlehto, 2000, Kajaanin ammattikorkeakoulu, Ahveniston Ampumahiihtäjät
Sanni Oikkonen, 2000, Jyväskylän yliopisto, Ounasvaaran Hiihtoseura
Matias Maijala, 2001, Itä-Suomen yliopisto, Kuopion alueen urheiluakatemia, Lapin Biathlon Tokka

Pasi Sormunen, valmentaja ja suksihuoltaja


Maastohiihto


Siiri Kaijansinkko, 2001, Jyväskylän yliopisto, Jyväskylän urheiluakatemia, Iisalmen Visa
Vilja Kauranen, 2001, Jyväskylän yliopisto, Espoon Hiihtoseura
Hilla Niemelä, 2001, Tampereen yliopisto, Tampereen urheiluakatemia, Ikaalisten Urheilijat
Tiia Olkkonen, 1999, Lapin yliopisto, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia, Haapajärven Kiilat
Hanna Ray, 2000, University of Denver, IK Falken
Eero Iso-Tryykäri, 2000, Aalto-yliopisto, Urhea, Espoon Hiihtoseura
Juha Nurmi, 1998, Maanpuolustuskorkeakoulu (valm. 2022), Vuokatti-Ruka urheiluakatemia, Kuusamon Erä-Veikot
Verneri Poikonen, 1998, Jyväskylän yliopisto, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia, Äänekosken Huima

Janne Hyyppä, valmentaja
Mika Ström, huoltopäällikkö
Johan Ahlvik, suksihuoltaja
Raimo Uusi-Autti, suksihuoltaja


Yhdistetty


Rasmus Ähtävä, 2001, Tampereen yliopisto, Vuokatti Sport Club

Mikke Leinonen, valmentaja


Alppihiihto


Fanny Rintanen, 2002, University of Stavanger, Vörå IF
Niklas Järvikare, 1999, Helsingin avoin yliopisto, Urhea, FK-37
Emil Keränen, 1999, Kajaanin ammattikorkeakoulu, Vuokatti-Ruka urheiluakatemia, Hyvinkään Slalomseura Sukkula

Sami Merisalo, valmentaja


Freestyle


Viivi Paljärvi, 2002, Lapin yliopisto, Lapin urheiluakatemia, Lahden Hiihtoseura

Anni Halonen, valmentaja


Lumilautailu


Karoliina Wuorivirta, 1999, Oulun yliopisto, Rukan Lumilautailijat

Anni Halonen, valmentaja


Pikaluistelu


Max Kokko, 2001, Aalto-yliopisto, Urhea, Helsingin Luistinkiitäjät
Samuli Suomalainen, 1998, Haaga-Helia ammattikorkeakoulu, Urhea, Helsingin Luistinkiitäjät

Janne Hänninen, valmentaja


Taitoluistelu


Nella Pelkonen, 2005, Jyväskylän avoin yliopisto, Tampereen urheiluakatemia, Koovee
Makar Suntsev, 2004, Itä-Suomen avoin yliopisto, Etelä-Kymenlaakson urheiluakatemia, Kotkan Taitoluistelu

Minna Järvinen, valmentaja
Tatyana Lebedeva, valmentaja


Joukkueen yleisjohto:
Jukka Tirri, joukkueenjohtaja, 044 780 0213
Sari Rimpiläinen, joukkueen apulaisjohtaja, 040 627 6117
Mari Lohisalo, tiedottaja, 040 767 9925 (kotimaassa)
Mira Tuovinen, lääkäri
Susanna Hyvärinen, fysioterapeutti
Niko Leinonen, fysioterapeutti, naprapaatti
Martina Roos-Salmi, psyykkisen valmennuksen asiantuntija