Falun Maailmancup 2019 - Katso Ohjelma & Tulokset

Falun maailmancup 2019


Ruotsin Falunissa hiihdetään maailmancupin osakilpailut 16.-17.3.2019. Ohjelmassa on vapaan tyylin sprintit ja 10 km / 15 km väliaikalähdöt.
Falun on perinteikäs hiihtopaikkakunta ja se on toiminut maailmancup-järjestäjänä ensin yhtäjaksoisesti vuodesta 1994 alkaen. Vuosina 2009-2014 ja 2018 Falunissa järjestettiin kolmen osakilpailun minitour. Falunissa on järjestetty myös maastohiihdon MM-kisat vuosina 1954, 1974, 1993 ja 2015.



Falun maailmancup 2019 – Ohjelma & aikataulut


Falunissa hiihdetään kaksipäiväiset kilpailut. Lauantain ohjelmassa on vapaan tyylin sprintit ja sunnuntaina hiihdetään väliaikalähdöt niin ikään vapaalla tyylillä. Naisten matkana on 10 km ja miehillä 15 km.

LAUANTAI 16.3.2019


AikatauluLajiM/N
13:00Sprintti, karsinta (v)Naiset
13:40Sprintti, karsinta (v)Miehet
15:30Sprintti, finaali (v)Miehet
15:57Sprintti, finaali (v)Naiset


SUNNUNTAI 17.3.2019


AikatauluLajiM/N
12:3010 km (v) väliaikalähtöNaiset
15:3015 km (v) väliaikalähtöMiehet




Falun maailmancup 2019 - Tulokset


Falun mc miehet 15 km (v) 17.3.2019

#UrheilijaAika
1.Alexander Bolshunov (RUS)33.18,6
2.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+8,9
3.Didrik Tønseth (NOR)+17,7
4.Sjur Røthe (NOR)+32,2
5.Andrei Larkov (RUS)+41,3
6.Simen Hegstad Krueger (NOR)+44,6
7.Alexey Chervotkin (RUS)+52,1
8.Andrew Musgrave (GBR)+1.03,3
9.Ireneu Altimiras Esteve (AND)+1.07,9
10.Dario Cologna (SUI)+1.09,0

30. Matti Heikkinen (FIN) +1.45,3
31. Perttu Hyvärinen (FIN) +1.45,8
48. Markus Vuorela (FIN) +2.53,5
56. Verneri Suhonen (FIN) +4.10,7
58. Antti Ojansivu (FIN) +4.19,2
DNS Iivo Niskanen

Falun mc naiset 10 km (v) 17.3.2019

#UrheilijaAika
1.Therese Johaug (NOR)25.23,9
2.Ebba Andersson (SWE)+18,5
3.Jessica Diggins (USA)+30,3
4.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+30,8
5.Heidi Weng (NOR)+41,4
6.Krista Pärmäkoski (FIN) +45,4
7.Nathalie von Siebenthal (SUI)+47,5
8.Yulia Belorukova (RUS)+53,8
9.Maja Dahlqvist (SWE)+54,1
10.Kerttu Niskanen (FIN)+1.01,0

18. Eveliina Piippo +1.24,0
26. Laura Mononen +1.54,8
38. Anne Kyllönen +2.31,5

Falun mc miesten sprintti (v) finaali 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2.52.41
2.Emil Iversen (NOR)+0.13
3.Sindre Bjørnestad Skar (NOR)+0.28
4.Federico Pellegrino (ITA)+0.71
5.Martin Bergström (SWE)+1.97
6.Eirik Brandsdal (NOR)+2.22

Falun mc naisten sprintti (v) finaali 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Stina Nilsson (SWE)3.07.76
2.Maiken Caspersen Falla (NOR)+0.67
3.Maja Dahlqvist (SWE)+2.13
4.Ida Ingemarsdottir (SWE)+3.13
5.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+5.09
6.Annamarija Lampic (SLO)+8.87

Falun mc miesten sprintti (v) karsinta 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2.33.38
2.Federico Pellegrino (ITA)+1.26
3.Alexander Bolshunov (RUS)+2.22
4.Ristomatti Hakola (FIN)+2.90
5.Lucas Chanavat (FRA)+3.38
6.Richard Jouve (FRA)+3.42
7.Joni Mäki (FIN)+3.64
8.Andrew Young (GBR)+4.14
9.Eirik Brandsdal (NOR)+4.15
10.Viktor Thorn (SWE)+4.50

Muut suomalaiset
30. Lauri Vuorinen +8.11
35. Anssi Pentsinen +9.78 (karsiutui)
36. Verneri Suhonen +9.88 (karsiutui)
43. Martti Jylhä +10.25 (karsiutui)

Falun mc naisten sprintti (v) karsinta 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Maja Dahlqvist (SWE)2.55,00
2.Jonna Sundling (SWE)+1,89
3.Stina Nilsson (SWE)+2,81
4.Sadie Björnsen (USA)+5,26
5.Moa Lundgren (SWE)+5,76
6.Hanna Falk (SWE)+6,12
7.Annamarija Lampic (SLO)+6,13
8.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+7,07
9.Nadine Fähndrich (SUI)+7,16
10.Johanna Hagström (SWE)+7,24

Poimintoja:
27. Krista Pärmäkoski (FIN) +11,78 (jatkoon)
41. Charlotte Kalla (SWE) +14,38 (karsiutui)
42. Natalia Nepryaeva (RUS) +14,63 (karsiutui)
43. Laura Mononen (FIN) +14,69 (karsiutui)
44. Sandra Ringwald (GER) +14,91 (karsiutui)
46. Kerttu Niskanen (FIN) +15,74 (karsiutui)
49. Anne Kyllönen (FIN) +16,38 (karsiutui)
60. Katri Lylynperä (FIN) +25,85 (karsiutui)


Päivitämme tähän Falunin maailmancupin tulokset sitä mukaa, kun kilpailuja hiihdetään.

Joukkueet Falunin maailmancupiin 2019


Päivitämme tähän eri maiden joukkueet Falunin maailmancupiin sitä mukaa, kun joukkueita ilmoitetaan.

Suomen joukkue


MiehetNaiset
Ristomatti HakolaAnita Korva
Matti HeikkinenAnne Kyllönen
Perttu HyvärinenKatri Lylynperä
Martti JylhäLaura Mononen
Joni MäkiKerttu Niskanen
Iivo NiskanenEveliina Piippo
Antti OjansivuKrista Pärmäkoski
Anssi Pentsinen 
Verneri Suhonen 
Markus Vuorela 
Lauri Vuorinen 


Norjan joukkue


Sprintti

MiehetNaiset
Sindre Bjørnestad SkarMaiken Caspersen Falla
Johannes Høstflot KlæboTiril Udnes Weng
Emil IversenLotta Udnes Weng
Eirik BrandsdalKristine Stavås Skistad
Finn Hågen KroghMari Eide
Sondre Turvoll FossliAne Appelkvist Stenseth
Erik ValnesIngvild Flugstad Østberg
Mattis StenshagenAnne Kjersti Kalvå


15 km / 10 km

MiehetNaiset
Sjur RøtheTherese Johaug
Simen Hegstad KrügerAstrid Uhrenholdt Jacobsen
Martin Johnsrud SundbyIngvild Flugstad Østberg
Hans Christer HolundHeidi Weng
Didrik TønsethTiril Udnes Weng
Finn Hågen KroghKari Øyre Slind
Johannes Høstflot KlæboRagnhild Haga
Mattis StenshagenAnne Kjersti Kalvå


Ruotsin joukkue


Sprintti

MiehetNaiset
Marcus GrateMaja Dahlqvist
Calle HalfvarssonHanna Falk
Johan HäggströmJohanna Hagström
Teodor PetersonIda Ingemarsdotter
Oskar SvenssonCharlotte Kalla
Viktor ThornStina Nilsson
Axel Aflodal (kansallinen ryhmä)Evelina Settlin
Gustaf Berglund (kansallinen ryhmä)Jonna Sundling
Martin Bergström (kansallinen ryhmä)Anna Dyvik (kansallinen ryhmä)
Hugo Jacobsson (kansallinen ryhmä)Moa Lundgren (kansallinen ryhmä)
Olof Jonsson (kansallinen ryhmä)Emma Ribom (kansallinen ryhmä)
Gustav Nordström (kansallinen ryhmä)Elina Rönnlund (kansallinen ryhmä)
Anton Persson (kansallinen ryhmä)Linn Svahn (kansallinen ryhmä)
Erik Silfver (kansallinen ryhmä)Linn Sömskar (kansallinen ryhmä)
Karl Johan Westberg (kansallinen ryhmä)Jennie Öberg (kansallinen ryhmä)


10 km / 15 km

MiehetNaiset
Jens BurmanMaja Dahlqvist
Calle HalfvarssonHanna Falk
Axel EkströmEbba Andersson
Daniel RickardssonIda Ingemarsdotter
Oskar SvenssonCharlotte Kalla
Viktor ThornJonna Sundling
Fredrik Andersson (kansallinen ryhmä)Evelina Settlin
Jens Andersson (kansallinen ryhmä)Johanna Hagström (kansallinen ryhmä)
Johan Häggström (kansallinen ryhmä)Anna Dyvik (kansallinen ryhmä)
Simon Lageson (kansallinen ryhmä)Moa Lundgren (kansallinen ryhmä)
William Poromaa (kansallinen ryhmä)Emma Ribom (kansallinen ryhmä)
Eric Rosjö (kansallinen ryhmä)Moa Molander Kristiansen (kansallinen ryhmä)
Marcus Ruus (kansallinen ryhmä)Maria Nordström (kansallinen ryhmä)
Björn Sandström (kansallinen ryhmä)Linn Sömskar (kansallinen ryhmä)
Karl Johan Westberg (kansallinen ryhmä)Lisa Vinsa (kansallinen ryhmä)


Italian joukkue


MiehetNaiset
Federico PellegrinoLucia Scardoni
Francesco De FabianiGreta Laurent
Stefan ZelgerElisa Brocard
Giandomenico Salvadori-


Ranskan joukkue


Sprintti

MiehetNaiset
Lucas ChanavatLaura Chamiot-Maitral
Baptiste GrosDelphine Claudel
Renaud Jay-
Richard Jouve-
Tom Mancini-


10 km / 15 km

MiehetNaiset
Adrien BakcsheiderLaura Chamiot-Maitral
Jules LapierreDelphine Claudel
Hugo LapalusCoralie Bentz
Maurice Manificat-
Clément Parisse-


USA:n joukkue


Sprintti

MiehetNaiset
Kyle BratrudKaitlynn Miller
Simeon HamiltonSophie Caldwell
Andrew NewellJessica Diggins
Kevin BolgerSadie Björnsen
Logan HannemanJulia Kern
Ben SaxtonIda Sargent
-Rosie Brennan
-Kelsey Phinney


10 km / 15 km

MiehetNaiset
Kyle BratrudKaitlynn Miller
Simeon HamiltonRosie Brennan
David PattersonJessica Diggins
David NorrisSadie Björnsen
Erik BjörnsenJulia Kern
-Rosie Frankowski
-Caitlin Patterson


Saksan joukkue


MiehetNaiset
Lucas BöglJulia Belger
Jonas DoblerPia Fink
Sebastian EisenlauerLaura Gimmler
Andreas KatzKatharina Hennig
Florian NotzNadine Herrmann
-Sandra Ringwald
-Elisabeth Schicho
-Anne Winkler


Televisiointi & TV-lähetykset


Yle näyttää hiihdon maailmancupin Falunin osakilpailut suorina lähetyksinä TV1 ja TV2 -kanavilla että YLE Areenan kautta. Lisäksi Falunin hiihtolähetykset voi kuunnella radiosta.

Falun maailmancup - Tuloksia aiemmilta vuosilta


Falun maailmancup 2018


Sprintti (v)


Miehet

#Urheilija
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)
2.Federico Pellegrino (ITA)
3.Lucas Chanavat (FRA)
4.Ristomatti Hakola (FIN)
5.Oskar Svensson (SWE)
6.Teodor Peterson (SWE)

Naiset

#Urheilija
1.Hanna Falk (SWE)
2.Jonna Sundling (SWE)
3.Marit Björgen (NOR)
4.Anna Dyvik (SWE)
5.Silje Öyre Slind (NOR)
6.Sophie Caldwell (USA)



10/15 km (p) väliaikalähtö


Miehet 15 km

#UrheilijaAika
1.Alexander Bolshunov (RUS)36.59,8
2.Calle Halfvarsson (SWE)+1,3
3.Francesco de Fabiani (ITA)+3,1
4.Alexey Poltoranin (KAZ)+3,7
5.Alexey Chervotkin (RUS)+5,2
6.Dario Cologna (SUI)+5,6

Naiset 10 km

#UrheilijaAika
1.Krista Pärmäkoski (FIN)26.00,5
2.Marit Björgen (NOR)+0,2
3.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+5,1
4.Ebba Andersson (SWE)+14,5
5.Masako Ishida (JPN)+14,8
6.Charlotte Kalla (SWE)+15,2



10/15 km (v) takaa-ajo


Miehet 15 km

#UrheilijaAika
1.Alexander Bolshunov (RUS)35.03,3
2.Alex Harvey (CAN)+47,1
3.Dario Cologna (SUI)+47,5
4.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+48,7
5.Maxim Vylegzhanin (RUS)+50,3
6.Hans Christer Holund (NOR)+51,7

Naiset 10 km

#UrheilijaAika
1.Marit Björgen (NOR)24.18,9
2.Jessica Diggins (USA)+16,7
3.Sadie Björnsen (USA)+1.11,5
4.Ragnhild Haga (NOR)+1.12,0
5.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+1.12,8
6.Krista Pärmäkoski (FIN)+1.16,2