Falun Maailmancup 2023 | Katso Ohjelma & Tulokset

Falun maailmancup 2023


Ruotsin Falunissa hiihdetään maailmancupin osakilpailut 17.-19.3.2023. Katso kisojen ohjelma, joukkueet, tulokset ja paljon muuta.
Falun on perinteikäs hiihtopaikkakunta ja se on toiminut maailmancup-järjestäjänä ensin yhtäjaksoisesti vuodesta 1994 alkaen. Vuosina 2009-2014 ja 2018 Falunissa järjestettiin kolmen osakilpailun minitour. Falunissa on järjestetty myös maastohiihdon MM-kisat vuosina 1954, 1974, 1993 ja 2015.

Maailmancup-kaudella 2022-2023 Falunissa hiihdetään kolmipäiväiset kilpailut maaliskuun puolivälissä 17.-19.3.2023.

Falunissa järjestettiin hiihdon MM-kisat vuonnan 2015.
Falunissa järjestettiin hiihdon MM-kisat vuonnan 2015. (LZ6387, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons)




Falun maailmancup 2023 – Ohjelma & aikataulut


Falunissa hiihdetään kolmipäiväiset kilpailut perjantaista sunnuntaihin. Kisarupeama käynnistyy perjantaina perinteisen hiihtotavan 10 km väliaikalähdöillä.

Lauantaina jatketaan vapaan hiihtotavan sprinteillä. Sunnuntaina on vuorossa 4 x 5 km sekaviesti.

Kisakalenteri Falun 17.-19.3.2023

  • AjankohtaTapahtumaPaikka
  • 17.3.2023 - 19.3.2023Maailmancup Falun Falun, Ruotsi
    -
    pe 17.03.202310 km (p), väliaikalähtö, naiset
    pe 17.03.202310 km (p), väliaikalähtö, miehet
    la 18.03.2023Sprintti (v), karsinta, naiset
    la 18.03.2023Sprintti (v), karsinta, miehet
    la 18.03.2023Sprintti (v), erävaihe, naiset
    la 18.03.2023Sprintti (v), erävaihe, miehet
    su 19.03.2023Sekaviesti 4 x 5 km



Falun maailmancup 2023 - Tulokset


Päivitämme tähän Falunin maailmancupin tulokset ja livetuloslinkit.




Joukkueet Falunin maailmancupiin 2023


Päivitämme tähän kärkimaiden joukkueet Falunin maailmancupiin 2023.


Latukartat Falunin maailmancup 2023


Vuoden 2023 kisojen ladut eivät ole vielä varmistuneet. Seuraavassa kauden 2020-2021 maailmancupissa käytettyjen latujen läpikäyntiä.

YLE:n asiantuntijat Sami Jauhojärvi ja Kalle Lassila arvioivat vuonna 2018 Falunin rataprofiilit kovimpien joukkoon sekä normaalimatkojen (neljänneksi raskain) että sprinttien osalta (naiset vaativin, miehet kuudes). Vuonna 2021 miehet ja naiset hiihtivät sekä sprintin että normaalimatkat samalla radalla.

Miesten perjantain ja lauantain 15 km kilpailuissa kierretään kaksi eri 3,75 km reittiä (sininen ja punainen) kumpikin kahteen kertaan.

Punaisen reitin tarkka pituus on 3837 metriä, korkeuseroa reitillä on 69 m, maksiminousu 40 m ja nousujen kokonaismäärä on 130 m. Vaativamman sinisen reitin tarkka pituus on 3982 metriä, korkeuseroa reitillä on 84 m, maksiminousu 65 m ja nousujen kokonaismäärä on 152 m.

Kun reittien tarkat mitat summataan, saadaan 15 km kilpailun kokonaispituudeksi 15,638 km.



Falunin maailmancupin 2021 miesten 15 km kilpailuiden latukartat.
Falunin maailmancupin 2021 miesten 15 km kilpailuiden latukartat.


Naisten perjantain ja lauantain 10 km kilpailuissa kierretään kahta eri 3,75 km reittiä (sininen ja punainen). Reitit ovat samat kuin miesten kilpailuissa. Naiset kiertävät kummankin reitin yhden kerran ja lisäksi 2,5 km osan sinisestä reitistä.

Falunin maailmancupin 2021 naisten 10 km kilpailuiden latukartat.
Falunin maailmancupin 2021 naisten 10 km kilpailuiden latukartat.


Sunnuntain sprintit hiihdetään 1,408 km pituisella radalla. Korkeuseroa ladulla on 31 m, maksiminousu 26 m ja nousumetrejä yhteensä 56 m.

Falunin maailmancupin 2021 sprinttikilpailuiden latukartat.
Falunin maailmancupin 2021 sprinttikilpailuiden latukartat.


Alta voit ladata Falunin maailmancupin latukartat PDF-muodossa.



Falun maailmancupin televisiointi 2023


Falunin maailmancupin näkymisestä vapailla kanavilla ei ole vielä tietoa.


Falun maailmancup - Tuloksia aiemmilta vuosilta


Falun maailmancup tulokset 2022


Falun maailmancup 13.3.2022


Sekaparisprintti

#JoukkueTulos
1.Ruotsi23.05,91
2.Norja 2+10,09
3.Norja+10,16
4.Italia+17,96
5.Ruotsi 2+25,89
6.Saksa+31,08
7.Kanada+36,99
11.Suomi 2 
12.Suomi 


Sekaviesti 4 x 5 km

#JoukkueTulos
1.USA42.01,8
2.Suomi+3,8
3.Norja+4,3
4.Ruotsi+9,1
5.Saksa+16,2
6.Italia+29,0
7.Saksa 2+29,7
8.Norja 2+36,7
9.Ranska+1.04,4
10.Sveitsi+1.14,3

Falun maailmancup 12.3.2022


Naiset 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)22.34,4
2.Jonna Sundling (SWE)+35,9
3.Jessica Diggins (USA)+36,3
4.Krista Pärmäkoski (FIN)+38,2
5.Heidi Weng (NOR)+42,7
6.Ebba Andersson (SWE)+42,9
7.Kerttu Niskanen (FIN)+50,2
8.Rosie Brennan (USA)+59,8
9.Marte Skaanes (NOR)+1.01,1
10.Delphine Claudel (FRA)+1.04,0

26. Jasmi Joensuu +1.45,3
34. Johanna Matintalo +2.01,2
36. Anne Kyllönen +2.13,6
50. * Katri Lylynperä (FIN) * +3.06,8

Miesten 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Didrik Tønseth (NOR)31.57,6
2.Calle Halfvarsson (SWE)+9,0
3.Harald Östberg Amundsen (NOR)+20,4
4.Hans Christer Holund (NOR)+21,2
5.Martin Løwstrøm Nyenget (NOR)+23,6
6.Sjur Røthe (NOR)+28,2
7.Scott Patterson (USA)+42,0
8.Clement Parisse (FRA)+46,0
9.Olivier Leveille (CAN)+48,9
10.Iivo Niskanen (FIN)+51,0
10.Andrew Musgrawe (GBR))+51,0

14. Remi Lindholm +1.15,1
18. Perttu Hyvärinen +1.25,0
32. Arsi Ruuskanen +1.48,7
38. Markus Vuorela +2.05,4
56. Juuso Haarala +3.15,9

Falun maailmancup 11.3.2022


Miesten sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Richard Jouve (FRA)3.03,62
2.Joni Mäki (FIN)+0,49
3.Lucas Chanavat (FRA)+0,52
4.Sivert Wiig (NOR)+1,41
5.Federico Pellegrino (ITA)+2,06
6.Lars Agnar Hjelmeset (NOR)+13,18

10. Lauri Vuorinen (FIN)
21. Ristomatti Hakola (FIN)
24. Ville Ahonen (FIN)

Naisten sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Jonna Sundling (SWE)3.21,05
2.Anamarija Lampic (SLO)+8,41
3.Maja Dahlqvist (SWE)+9,54
4.Julia Kern (USA)+10,53
5.Nadine Fähndrich (SUI)+10,61
6.Maiken Caspersen Falla (NOR)+17,72

7. Johanna Matintalo (FIN)
8. Kerttu Niskanen (FIN)
13. Jasmi Joensuu (FIN)
18. Katri Lylynperä (FIN)
20. Krista Pärmäkoski (FIN)
23. Jasmin Kähärä (FIN)



Miesten sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Joni Mäki (FIN)2.51,58 Q
2.Sivert Wiig (NOR)+0,69
3.Calle Halfvarsson (SWE)+1,41
4.Lucas Chanavat (FRA)+1,83
5.Gjøran Tefre (NOR)+3,03
6.Federico Pellegrino (ITA)+3,34
7.Truls Gisselman (SWE)+3,44
8.Anton Persson (SWE)+3,59
9.Qiang Wang (CHN)+3,62
10.Richard Jouve (FRA)+3,82
12.Ristomatti Hakola (FIN)+4,71
13.Lauri Vuorinen (FIN)+4,87
26.Ville Ahonen (FIN)+7,74
34.Lauri Mannila (FIN)+9,43
48.Juuso Haarala (FIN)+11,10

Naisten sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Jonna Sundling (SWE)3.12,19 Q
2.Jasmi Joensuu (FIN)+8,41 Q
3.Johanna Matintalo (FIN)+8,86 Q
4.Johanna Hagström (SWE)+9,26 Q
5.Kerttu Niskanen (FIN)+9,32 Q
6.Anamarija Lampic (SLO)+9,33 Q
7.Rosie Brennan (USA)+9,61 Q
8.Moa Lundgren (SWE)+9,62 Q
9.Maja Dahlqvist (SWE)+10,20 Q
10.Laura Gimmler (GER)+10,26 Q
13.Katri Lylynperä (FIN)+10,87 Q
22.Krista Pärmäkoski (FIN)+14,42 Q
26.Jasmin Kähärä (FIN)+15,09 Q




Falun maailmancup tulokset 2021


Falun sprinttifinaalit 31.1.


Miehet, sprinttifinaali (p)

#UrheilijaTulos
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2.48,2
2.Oskar Svensson (SWE)+1,45
3.Håvard Solås Taugbøl (NOR)+2,80
4.Sergey Ustiugov (RUS)+2,97
5.Lucas Chanavat (FRA)+11,18
6.Erik Valnes (NOR)+48,36

11. Lauri Vuorinen (FIN)
13. Joni Mäki (FIN)
14. Ristomatti Hakola (FIN)

Lauri Vuorinen kaatui välierän loppuvaiheessa hyvästä noususta Norjan Håvard Solås Taugbølin leikattua suomalaisen eteen.


Naiset, sprinttifinaali (p)

#UrheilijaTulos
1.Linn Svahn (SWE)3.13,17
2.Anamarija Lampic (SLO)+0,33
3.Jonna Sundling (SWE)+0,33
4.Johanna Hagström (SWE)+3,53
5.Tiril Udnes Weng (NOR)+7,06
6.Ane Appelkvist Stenseth (NOR)+18,00

10. Jasmi Joensuu (FIN)
18. Johanna Matintalo (FIN)
23. Katri Lylynperä (FIN)


Maailmancup, Falun 31.1.2021


Sprintti (p), karsinta miehet

#UrheilijaTulos
1.Erik Valnes (NOR)2.46,83
2.Joni Mäki+1,24
3.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)+2,23
4.Sergey Ustiugov (RUS)+2,49
5.Viktor Thorn (SWE)+2,91
6.Federico Pellegrino (ITA)+3,47
7.Ristomatti Hakola (FIN)+4,17
8.Lauri Vuorinen (FIN)+4,46
9.Anton Person (SWE)+4,64
10.Sivert Wiig (NOR)+4,78

34. Verneri Suhonen
36. Lauri Lepistö
38. Juho Mikkonen
46. Alexander Bolshunov (kaatui)


Sprintti (p), karsinta naiset

#UrheilijaTulos
1.Johanna Hagström (SWE)3.14,18
2.Tiril Udnes Weng (NOR)+1,53
3.Linn Svahn (SWE)+3,31
4.Anna Dyvik (SWE)+3,51
5.Hanna Falk (SWE)+3,71
6.Jasmi Joensuu (FIN)+3,86
7.Jonna Sundling (SWE)+4,22
8.Ane Appelkvist Stenseth (NOR)+4,93
9.Anamarija Lampic (SLO)+6,13
10.Emma Ribom (SWE)+6,25
11.Mathilde Myhrvold (NOR)+6,73

16. Johanna Matintalo +8,34
21. Katri Lylynperä +9,95
34. Anne Kyllönen +12,64
39. Vilma Nissinen +14,11
45. Maaret Pajunoja +16,47

Falun maailmancup 30.1.2021


Naisten 10 km (p) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Linn Svahn (SWE)25.57,1
2.Yulia Stupak (RUS)+0,4
3.Therese Johaug (NOR)+0,9
4.Katharina Hennig (GER)+1,1
5.Yana Kirpichenko (RUS)+1,5
6.Helene Marie Fossesholm (NOR)+7,7
7.Jessica Diggins (USA)+8,3
8.Heidi Weng (NOR)+8,8
9.Frida Karlsson (SWE)+9,6
10.Ebba Andersson (SWE)+12,9

12. Kerttu Niskanen +25,2
16. Krista Pärmäkoski +35,7
22. Johanna Matintalo +59,8
27. Laura Mononen +1.06,4
40. Vilma Nissinen +1.47,7


Miesten 15 km (p) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Alexander Bolshunov (RUS)35.16,3
2.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)+0,4
3.Pål Golberg (NOR)+0,4
4.Emil Iversen (NOR)+4,0
5.Sjur Røthe (NOR)+4,3
6.Francesco de Fabiani (ITA)+4,9
7.Sergey Ustiugov (RUS)+5,9
8.Ilia Semikov (RUS)+6,4
9.Ivan Yakimushkin (RUS)+6,6
10.Jens Burman (SWE)+6,7
14.Ristomatti Hakola (FIN)+10,4
18.Perttu Hyvärinen (FIN)+14,0
19.Iivo Niskanen (FIN)+14,7
39.Markus Vuorela (FIN)+44,7
-Juho Mikkonen (FIN)DNF


Maailmancup, Falun 29.1.2021


Naiset 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Jessie Diggins (USA)23.35,9
2.Therese Johaug (NOR)+2,1
3.Ebba Andersson (SWE)+14,6
4.Ragnhild Haga (NOR)+40,6
5.Heidi Weng (NOR)+41,1
6.Helene Marie Fossesholm (NOR)+45,5
7.Tiril Udnes Weng (NOR)+46,5
8.Rosie Brennan (USA)+59,1
9.Katerina Razymova (CZE)+1.01,2
10.Sadie Maubet Björnsen (USA)+1.01,5
16.Kerttu Niskanen (FIN)+1.28,9
18.Krista Pärmäkoski (FIN)+1.31,2
23.Riitta-Liisa Roponen (FIN)+1.48,6
42.Laura Mononen (FIN)+2.19,8
52.Jasmi Joensuu (FIN)+2.49,8
62.Anne Kyllönen (FIN)+3.12,2

Miehet 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Alexander Bolshunov (RUS)32.33,3
2.Simen Hegstad Krüger (NOR)+1,8
3.Sjur Röthe (NOR)+23,9
4.Hans Christer Holund (NOR)+25,1
5.Ivan Yakimushkin (RUS)+51,7
6.Andrew Musgrawe (GBR)+55,5
7.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)+1.01,3
8.Harald Östberg Amundsen (NOR)+1.14,5
9.Gus Schumacher (USA)+1.17,4
10.Denis Spitsov (RUS)+1.21,2

33. Iivo Niskanen +2.31,6
43. Perttu Hyvärinen +2.44,9
50. Markus Vuorela +3.13,1
66. Joni Mäki +4.23,4
DNF Ristomatti Hakola





Falun maailmancupin tulokset 2020


Maailmancup Falun 9.2.2020


Miehet 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Alexander Bolshunov (RUS)33.10,3
2.Sjur Røthe (NOR)+0,8
3.Ivan Yakimushkin (RUS)+9,7
4.Andrey Melnichenko (RUS)+10,5
5.Hans Christer Holund (NOR)+11,0
6.Simen Hegstad Krüger (NOR)+30,2
7.Finn Hågen Krogh (NOR)+31,5
8.Jan Thomas Jenssen (NOR)+31,6
9.Iivo Niskanen (FIN)+32,1
10.Clement Parisse (FRA)+33,6

11. Ristomatti Hakola +45,5
22. Perttu Hyvärinen +1.15,4
71. Lauri Vuorinen +4.31,0

Naiset 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)25.04,1
2.Ebba Andersson (SWE)+6,5
3.Heidi Weng (NOR)+23,8
4.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+30,3
5.Helene Marie Fossesholm (NOR)+36,9
6.Natalia Nepryaeva (RUS)+44,8
7.Anamarija Lampic (SLO)+46,2
8.Ragnhild Haga (NOR)+47,6
9.Frida Karlsson (SWE)+50,1
10.Krista Pärmäkoski (FIN)+51,3

18. Laura Mononen +1.05,5
20. Kerttu Niskanen +1.18,8
36. Anne Kyllönen +1.57,7
56. Johanna Matintalo +3.10,5
62. Katri Lylynperä +3.50,5


Falun Maailmancup 8.2.2020


Naiset, sprinttifinaali

#UrheilijaTulos
1.Linn Svahn (SWE)3.23,54
2.Natalia Nepryaeva (RUS)+0,08
3.Jonna Sundling (SWE)+0,10
4.Anamarija Lampic (SLO)+0,93
5.Maiken Caspersen Falla (NOR)+3,70
6.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+7,00
7.Sophie Caldwell (USA)+8,46

Miehet, sprinttifinaali

#UrheilijaTulos
1.Pål Golberg (NOR)2.51,83
2.Erik Valnes (NOR)+0,52
3.Alexander Bolshunov (RUS)+0,92
4.Federico Pellegrino (ITA)+2,40
5.Håvard Solås Taugbøl (NOR)+9,74
6.Teodor Peterson (SWE)+49,48




Naiset, sprinttikarsinta (p)

#UrheilijaTulos
1.Johanna Hagström (SWE)3.15,96
2.Anna Dyvis (SWE)+0,78
3.Sophie Caldwell (USA)+2,16
4.Jonna Sundling (SWE)+2,80
5.Emma Ribom (SWE)+3,27
6.Ane Appelkvist Stenseth (NOR)+4,38
7.Anamarija Lampic (SLO)+4,92
8.Linn Svahn (SWE)+5,53
9.Linn Sömskar (SWE)+5,73
10.Maja Dahlqvist (SWE)+6,11

24. Katri Lylynperä +10,11
26. Anne Kyllönen +10,31
27. Laura Mononen +10,65
29. Kerttu Niskanen +11,55
35. Johanna Matintalo +16,52

Miehet, Sprinttikarsinta (p)

#UrheilijaTulos
1.Erik Valnes (NOR)2.51,15
2.Pål Golberg (NOR)+0,26
3.Alexander Bolshunov (RUS)+0,51
4.Richard Jouve (FRA)+1,27
5.Federico Pellegrino (ITA)+2,11
6.Calle Halfvarsson (SWE)+2,22
7.Lucas Chanavat (FRA)+2,47
8.Johan Häggström (SWE)+2,51
9.Håvard Solås Taugbøl (NOR)+3,01
10.Ristomatti Hakola (FIN)+3,27

13. Lauri Vuorinen +4,20
32. Iivo Niskanen +7,79
46. Lauri Lepistö +11,20
DNS Joni Mäki







Falun maailmancupin tulokset 2019


Falun mc miehet 15 km (v) 17.3.2019

#UrheilijaAika
1.Alexander Bolshunov (RUS)33.18,6
2.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+8,9
3.Didrik Tønseth (NOR)+17,7
4.Sjur Røthe (NOR)+32,2
5.Andrei Larkov (RUS)+41,3
6.Simen Hegstad Krueger (NOR)+44,6
7.Alexey Chervotkin (RUS)+52,1
8.Andrew Musgrave (GBR)+1.03,3
9.Ireneu Altimiras Esteve (AND)+1.07,9
10.Dario Cologna (SUI)+1.09,0

30. Matti Heikkinen (FIN) +1.45,3
31. Perttu Hyvärinen (FIN) +1.45,8
48. Markus Vuorela (FIN) +2.53,5
56. Verneri Suhonen (FIN) +4.10,7
58. Antti Ojansivu (FIN) +4.19,2
DNS Iivo Niskanen

Falun mc naiset 10 km (v) 17.3.2019

#UrheilijaAika
1.Therese Johaug (NOR)25.23,9
2.Ebba Andersson (SWE)+18,5
3.Jessica Diggins (USA)+30,3
4.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+30,8
5.Heidi Weng (NOR)+41,4
6.Krista Pärmäkoski (FIN) +45,4
7.Nathalie von Siebenthal (SUI)+47,5
8.Yulia Belorukova (RUS)+53,8
9.Maja Dahlqvist (SWE)+54,1
10.Kerttu Niskanen (FIN)+1.01,0

18. Eveliina Piippo +1.24,0
26. Laura Mononen +1.54,8
38. Anne Kyllönen +2.31,5

Falun mc miesten sprintti (v) finaali 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2.52.41
2.Emil Iversen (NOR)+0.13
3.Sindre Bjørnestad Skar (NOR)+0.28
4.Federico Pellegrino (ITA)+0.71
5.Martin Bergström (SWE)+1.97
6.Eirik Brandsdal (NOR)+2.22

Falun mc naisten sprintti (v) finaali 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Stina Nilsson (SWE)3.07.76
2.Maiken Caspersen Falla (NOR)+0.67
3.Maja Dahlqvist (SWE)+2.13
4.Ida Ingemarsdottir (SWE)+3.13
5.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+5.09
6.Annamarija Lampic (SLO)+8.87

Falun mc miesten sprintti (v) karsinta 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2.33.38
2.Federico Pellegrino (ITA)+1.26
3.Alexander Bolshunov (RUS)+2.22
4.Ristomatti Hakola (FIN)+2.90
5.Lucas Chanavat (FRA)+3.38
6.Richard Jouve (FRA)+3.42
7.Joni Mäki (FIN)+3.64
8.Andrew Young (GBR)+4.14
9.Eirik Brandsdal (NOR)+4.15
10.Viktor Thorn (SWE)+4.50

Muut suomalaiset
30. Lauri Vuorinen +8.11
35. Anssi Pentsinen +9.78 (karsiutui)
36. Verneri Suhonen +9.88 (karsiutui)
43. Martti Jylhä +10.25 (karsiutui)

Falun mc naisten sprintti (v) karsinta 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Maja Dahlqvist (SWE)2.55,00
2.Jonna Sundling (SWE)+1,89
3.Stina Nilsson (SWE)+2,81
4.Sadie Björnsen (USA)+5,26
5.Moa Lundgren (SWE)+5,76
6.Hanna Falk (SWE)+6,12
7.Annamarija Lampic (SLO)+6,13
8.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+7,07
9.Nadine Fähndrich (SUI)+7,16
10.Johanna Hagström (SWE)+7,24

Poimintoja:
27. Krista Pärmäkoski (FIN) +11,78 (jatkoon)
41. Charlotte Kalla (SWE) +14,38 (karsiutui)
42. Natalia Nepryaeva (RUS) +14,63 (karsiutui)
43. Laura Mononen (FIN) +14,69 (karsiutui)
44. Sandra Ringwald (GER) +14,91 (karsiutui)
46. Kerttu Niskanen (FIN) +15,74 (karsiutui)
49. Anne Kyllönen (FIN) +16,38 (karsiutui)
60. Katri Lylynperä (FIN) +25,85 (karsiutui)



Falun maailmancupin tulokset 2018


Sprintti (v)


Miehet

#Urheilija
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)
2.Federico Pellegrino (ITA)
3.Lucas Chanavat (FRA)
4.Ristomatti Hakola (FIN)
5.Oskar Svensson (SWE)
6.Teodor Peterson (SWE)

Naiset

#Urheilija
1.Hanna Falk (SWE)
2.Jonna Sundling (SWE)
3.Marit Björgen (NOR)
4.Anna Dyvik (SWE)
5.Silje Öyre Slind (NOR)
6.Sophie Caldwell (USA)



10/15 km (p) väliaikalähtö


Miehet 15 km

#UrheilijaAika
1.Alexander Bolshunov (RUS)36.59,8
2.Calle Halfvarsson (SWE)+1,3
3.Francesco de Fabiani (ITA)+3,1
4.Alexey Poltoranin (KAZ)+3,7
5.Alexey Chervotkin (RUS)+5,2
6.Dario Cologna (SUI)+5,6

Naiset 10 km

#UrheilijaAika
1.Krista Pärmäkoski (FIN)26.00,5
2.Marit Björgen (NOR)+0,2
3.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+5,1
4.Ebba Andersson (SWE)+14,5
5.Masako Ishida (JPN)+14,8
6.Charlotte Kalla (SWE)+15,2



10/15 km (v) takaa-ajo


Miehet 15 km

#UrheilijaAika
1.Alexander Bolshunov (RUS)35.03,3
2.Alex Harvey (CAN)+47,1
3.Dario Cologna (SUI)+47,5
4.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+48,7
5.Maxim Vylegzhanin (RUS)+50,3
6.Hans Christer Holund (NOR)+51,7

Naiset 10 km

#UrheilijaAika
1.Marit Björgen (NOR)24.18,9
2.Jessica Diggins (USA)+16,7
3.Sadie Björnsen (USA)+1.11,5
4.Ragnhild Haga (NOR)+1.12,0
5.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+1.12,8
6.Krista Pärmäkoski (FIN)+1.16,2