Falun Maailmancup 2020 - Katso Ohjelma & Tulokset

Falun maailmancup 2020


Ruotsin Falunissa hiihdetään maailmancupin osakilpailut 8.-9.2.2020. Ohjelmassa on perinteisen tyylin sprintit ja 10/15 km vapaan tyylin yhteislähdöt.
Falun on perinteikäs hiihtopaikkakunta ja se on toiminut maailmancup-järjestäjänä ensin yhtäjaksoisesti vuodesta 1994 alkaen. Vuosina 2009-2014 ja 2018 Falunissa järjestettiin kolmen osakilpailun minitour. Falunissa on järjestetty myös maastohiihdon MM-kisat vuosina 1954, 1974, 1993 ja 2015.



Falun maailmancup 2020 – Ohjelma & aikataulut


Falunissa hiihdetään kaksipäiväiset kilpailut. Lauantain ohjelmassa on perinteisen tyylin sprintit ja sunnuntaina hiihdetään yhteislähdöt vapaalla tyylillä. Naisten matkana on 10 km ja miehillä 15 km. Alkujaan tarkoituksena oli hiihtää väliaikalähdöt (15/30 km), mutta lumenpuutteen vuoksi matkoja lyhennettiin.

LAUANTAI 8.2.2020


AikatauluLajiM/N
12:45Sprintti (p), karsintaNaiset
13:20Sprintti (p), karsintaMiehet
15:15Sprintti (p), finaaliMiehet
15:15Sprintti (p), finaaliNaiset


SUNNUNTAI 9.2.2020


AikatauluLajiM/N
11:0015 km (v) yhteislähtöMiehet
15:3010 km (v) yhteislähtöNaiset


Falun maailmancup 2020 - Tulokset


Päivitämme tähän Falunin maailmancupin tulokset sitä mukaa, kun kilpailuja hiihdetään.

Maailmancup Falun 9.2.2020


Miehet 15 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Alexander Bolshunov (RUS)33.10,3
2.Sjur Røthe (NOR)+0,8
3.Ivan Yakimushkin (RUS)+9,7
4.Andrey Melnichenko (RUS)+10,5
5.Hans Christer Holund (NOR)+11,0
6.Simen Hegstad Krüger (NOR)+30,2
7.Finn Hågen Krogh (NOR)+31,5
8.Jan Thomas Jenssen (NOR)+31,6
9.Iivo Niskanen (FIN)+32,1
10.Clement Parisse (FRA)+33,6

11. Ristomatti Hakola +45,5
22. Perttu Hyvärinen +1.15,4
71. Lauri Vuorinen +4.31,0

Naiset 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Therese Johaug (NOR)25.04,1
2.Ebba Andersson (SWE)+6,5
3.Heidi Weng (NOR)+23,8
4.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+30,3
5.Helene Marie Fossesholm (NOR)+36,9
6.Natalia Nepryaeva (RUS)+44,8
7.Anamarija Lampic (SLO)+46,2
8.Ragnhild Haga (NOR)+47,6
9.Frida Karlsson (SWE)+50,1
10.Krista Pärmäkoski (FIN)+51,3

18. Laura Mononen +1.05,5
20. Kerttu Niskanen +1.18,8
36. Anne Kyllönen +1.57,7
56. Johanna Matintalo +3.10,5
62. Katri Lylynperä +3.50,5


Falun Maailmancup 8.2.2020


Naiset, sprinttifinaali

#UrheilijaTulos
1.Linn Svahn (SWE)3.23,54
2.Natalia Nepryaeva (RUS)+0,08
3.Jonna Sundling (SWE)+0,10
4.Anamarija Lampic (SLO)+0,93
5.Maiken Caspersen Falla (NOR)+3,70
6.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+7,00
7.Sophie Caldwell (USA)+8,46

Miehet, sprinttifinaali

#UrheilijaTulos
1.Pål Golberg (NOR)2.51,83
2.Erik Valnes (NOR)+0,52
3.Alexander Bolshunov (RUS)+0,92
4.Federico Pellegrino (ITA)+2,40
5.Håvard Solås Taugbøl (NOR)+9,74
6.Teodor Peterson (SWE)+49,48




Naiset, sprinttikarsinta (p)

#UrheilijaTulos
1.Johanna Hagström (SWE)3.15,96
2.Anna Dyvis (SWE)+0,78
3.Sophie Caldwell (USA)+2,16
4.Jonna Sundling (SWE)+2,80
5.Emma Ribom (SWE)+3,27
6.Ane Appelkvist Stenseth (NOR)+4,38
7.Anamarija Lampic (SLO)+4,92
8.Linn Svahn (SWE)+5,53
9.Linn Sömskar (SWE)+5,73
10.Maja Dahlqvist (SWE)+6,11

24. Katri Lylynperä +10,11
26. Anne Kyllönen +10,31
27. Laura Mononen +10,65
29. Kerttu Niskanen +11,55
35. Johanna Matintalo +16,52

Miehet, Sprinttikarsinta (p)

#UrheilijaTulos
1.Erik Valnes (NOR)2.51,15
2.Pål Golberg (NOR)+0,26
3.Alexander Bolshunov (RUS)+0,51
4.Richard Jouve (FRA)+1,27
5.Federico Pellegrino (ITA)+2,11
6.Calle Halfvarsson (SWE)+2,22
7.Lucas Chanavat (FRA)+2,47
8.Johan Häggström (SWE)+2,51
9.Håvard Solås Taugbøl (NOR)+3,01
10.Ristomatti Hakola (FIN)+3,27

13. Lauri Vuorinen +4,20
32. Iivo Niskanen +7,79
46. Lauri Lepistö +11,20
DNS Joni Mäki







Joukkueet Falunin maailmancupiin 2020


Päivitämme tähän eri maiden joukkueet Falunin maailmancupiin sitä mukaa, kun joukkueita ilmoitetaan.

Suomen joukkue


MiehetNaiset
Ristomatti HakolaAnne Kyllönen
Perttu HyvärinenKatri Lylynperä
Lauri LepistöJohanna Matintalo
Joni MäkiLaura Mononen
Iivo NiskanenKerttu Niskanen
Lauri VuorinenKrista Pärmäkoski


Ruotsin joukkue


Sprintti (maajoukkue)

MiehetNaiset
Marcus GrateMaja Dahlqvist
Calle HalfvarssonJohanna Hagström
Johan HäggströmMoa Lundgren
Teodor PetersonEmma Ribom
Oskar SvenssonJonna Sundling
Viktor ThornLinn Svahn


Sprintti (kansallinen)

MiehetNaiset
Gustaf AflodalAnna Dyvik
Jens AnderssonTilde Bångman
Martin BergströmMaria Nordström
Gustav ErikssonMoa Olsson
Pontus HermanssonAlicia Persson
Hugo JacobssonElina Rönnlund
Olof JonssonEvelina Settlin
Anton PerssonLinn Sömskar
Karl-Johan WestbergJennie Öberg


15km/10km (v) (maajoukkue)

MiehetNaiset
Calle HalfvarssonEbba Andersson
Johan HäggströmCharlotte Kalla
Daniel RichardssonMoa Lundgren
Oskar SvenssonEmma Ribom
Viktor ThornElina Rönnlund
Karl-Johan WestbergJonna Sundling


15km/10km (v) (kansallinen)

MiehetNaiset
Fredrik AnderssonMaja Dahlqvist
Simon AnderssonAnna Dyvik
Martin BergströmJohann Hagström
Filip DanielssonFrida Karlsson
Axel EkströmMoa Molander Kristiansen
Jonas ErikssonMaria Nordström
Fredrik JonssonMoa Olsson
Marcus RuusEvelina Settlin
Björn SandströmLinn Sömskar


Norjan joukkue


Sprintti

MiehetNaiset
Pål GolbergMaiken Caspersen Falla
Erik ValnesTiril Udnes Weng
Eirik BrandsdalAne Appelkvist Stenseth
Gjøran TefreAstrid Uhrenholdt Jacobsen
Håvard Solås TaugbølAnna Svendsen
Pål Trøan AuneHeidi Weng
Fredrik RisethTherese Johaug
 Julie Myhre


15km/10km (v)

MiehetNaiset
Martin Johnsrud SundbyTherese Johaug
Sjur RøtheHeidi Weng
Simen Hegstad KrügerIngvild Flugstad Østberg
Hans Christer HolundAstrid Uhrenholdt Jacobsen
Finn Hågen KroghRagnhild Haga
Gjøran TefreTiril Udnes Weng
Jan Thomas JenssenJulie Myhre
 Helene Marie Fossesholm


Televisiointi & TV-lähetykset


Yle näyttää hiihdon maailmancupin Falunin osakilpailut suorina lähetyksinä TV1-kanavalla että YLE Areenan kautta. Lisäksi Falunin hiihtolähetykset voi kuunnella radiosta.

Lauantaina lähetys alkaa kello 15:10. Sunnuntaina miesten 15 km (v) nähdään Ylellä kello 10:55 alkaen ja naisten 10 km (v) 15:25.

Falun maailmancup - Tuloksia aiemmilta vuosilta


Falun maailmancupin tulokset 2019


Falun mc miehet 15 km (v) 17.3.2019

#UrheilijaAika
1.Alexander Bolshunov (RUS)33.18,6
2.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+8,9
3.Didrik Tønseth (NOR)+17,7
4.Sjur Røthe (NOR)+32,2
5.Andrei Larkov (RUS)+41,3
6.Simen Hegstad Krueger (NOR)+44,6
7.Alexey Chervotkin (RUS)+52,1
8.Andrew Musgrave (GBR)+1.03,3
9.Ireneu Altimiras Esteve (AND)+1.07,9
10.Dario Cologna (SUI)+1.09,0

30. Matti Heikkinen (FIN) +1.45,3
31. Perttu Hyvärinen (FIN) +1.45,8
48. Markus Vuorela (FIN) +2.53,5
56. Verneri Suhonen (FIN) +4.10,7
58. Antti Ojansivu (FIN) +4.19,2
DNS Iivo Niskanen

Falun mc naiset 10 km (v) 17.3.2019

#UrheilijaAika
1.Therese Johaug (NOR)25.23,9
2.Ebba Andersson (SWE)+18,5
3.Jessica Diggins (USA)+30,3
4.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+30,8
5.Heidi Weng (NOR)+41,4
6.Krista Pärmäkoski (FIN) +45,4
7.Nathalie von Siebenthal (SUI)+47,5
8.Yulia Belorukova (RUS)+53,8
9.Maja Dahlqvist (SWE)+54,1
10.Kerttu Niskanen (FIN)+1.01,0

18. Eveliina Piippo +1.24,0
26. Laura Mononen +1.54,8
38. Anne Kyllönen +2.31,5

Falun mc miesten sprintti (v) finaali 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2.52.41
2.Emil Iversen (NOR)+0.13
3.Sindre Bjørnestad Skar (NOR)+0.28
4.Federico Pellegrino (ITA)+0.71
5.Martin Bergström (SWE)+1.97
6.Eirik Brandsdal (NOR)+2.22

Falun mc naisten sprintti (v) finaali 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Stina Nilsson (SWE)3.07.76
2.Maiken Caspersen Falla (NOR)+0.67
3.Maja Dahlqvist (SWE)+2.13
4.Ida Ingemarsdottir (SWE)+3.13
5.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+5.09
6.Annamarija Lampic (SLO)+8.87

Falun mc miesten sprintti (v) karsinta 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)2.33.38
2.Federico Pellegrino (ITA)+1.26
3.Alexander Bolshunov (RUS)+2.22
4.Ristomatti Hakola (FIN)+2.90
5.Lucas Chanavat (FRA)+3.38
6.Richard Jouve (FRA)+3.42
7.Joni Mäki (FIN)+3.64
8.Andrew Young (GBR)+4.14
9.Eirik Brandsdal (NOR)+4.15
10.Viktor Thorn (SWE)+4.50

Muut suomalaiset
30. Lauri Vuorinen +8.11
35. Anssi Pentsinen +9.78 (karsiutui)
36. Verneri Suhonen +9.88 (karsiutui)
43. Martti Jylhä +10.25 (karsiutui)

Falun mc naisten sprintti (v) karsinta 16.3.2019

#UrheilijaAika
1.Maja Dahlqvist (SWE)2.55,00
2.Jonna Sundling (SWE)+1,89
3.Stina Nilsson (SWE)+2,81
4.Sadie Björnsen (USA)+5,26
5.Moa Lundgren (SWE)+5,76
6.Hanna Falk (SWE)+6,12
7.Annamarija Lampic (SLO)+6,13
8.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+7,07
9.Nadine Fähndrich (SUI)+7,16
10.Johanna Hagström (SWE)+7,24

Poimintoja:
27. Krista Pärmäkoski (FIN) +11,78 (jatkoon)
41. Charlotte Kalla (SWE) +14,38 (karsiutui)
42. Natalia Nepryaeva (RUS) +14,63 (karsiutui)
43. Laura Mononen (FIN) +14,69 (karsiutui)
44. Sandra Ringwald (GER) +14,91 (karsiutui)
46. Kerttu Niskanen (FIN) +15,74 (karsiutui)
49. Anne Kyllönen (FIN) +16,38 (karsiutui)
60. Katri Lylynperä (FIN) +25,85 (karsiutui)



Falun maailmancupin tulokset 2018


Sprintti (v)


Miehet

#Urheilija
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR)
2.Federico Pellegrino (ITA)
3.Lucas Chanavat (FRA)
4.Ristomatti Hakola (FIN)
5.Oskar Svensson (SWE)
6.Teodor Peterson (SWE)

Naiset

#Urheilija
1.Hanna Falk (SWE)
2.Jonna Sundling (SWE)
3.Marit Björgen (NOR)
4.Anna Dyvik (SWE)
5.Silje Öyre Slind (NOR)
6.Sophie Caldwell (USA)



10/15 km (p) väliaikalähtö


Miehet 15 km

#UrheilijaAika
1.Alexander Bolshunov (RUS)36.59,8
2.Calle Halfvarsson (SWE)+1,3
3.Francesco de Fabiani (ITA)+3,1
4.Alexey Poltoranin (KAZ)+3,7
5.Alexey Chervotkin (RUS)+5,2
6.Dario Cologna (SUI)+5,6

Naiset 10 km

#UrheilijaAika
1.Krista Pärmäkoski (FIN)26.00,5
2.Marit Björgen (NOR)+0,2
3.Ingvild Flugstad Østberg (NOR)+5,1
4.Ebba Andersson (SWE)+14,5
5.Masako Ishida (JPN)+14,8
6.Charlotte Kalla (SWE)+15,2



10/15 km (v) takaa-ajo


Miehet 15 km

#UrheilijaAika
1.Alexander Bolshunov (RUS)35.03,3
2.Alex Harvey (CAN)+47,1
3.Dario Cologna (SUI)+47,5
4.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+48,7
5.Maxim Vylegzhanin (RUS)+50,3
6.Hans Christer Holund (NOR)+51,7

Naiset 10 km

#UrheilijaAika
1.Marit Björgen (NOR)24.18,9
2.Jessica Diggins (USA)+16,7
3.Sadie Björnsen (USA)+1.11,5
4.Ragnhild Haga (NOR)+1.12,0
5.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+1.12,8
6.Krista Pärmäkoski (FIN)+1.16,2