Jyväskylä Motonet GP 19.6.2019 | Katso Lajit, Aikataulu & Tulokset

Jyväskylä Motonet GP 2019


Motonet GP -sarjan vuoden 2019 toinen osakilpailu kilpaillaan Jyväskylässä 19.6.2019.
Jyväskylän Motonet GP:n osallistujalistat pursuavat kotimaisia yleisurheiluhuippuja. Lisäksi mukana on väkeviä ulkomaisia haastajia. Jyväskylän lajivalikoimassa on muun muassa suomalaisen yleisurheilun uusi superlaji: naisten 100 m aidat. Mukana on koko Suomen pika-aiturikerma: Nooralotta Neziri, Annimari Korte, Reetta Hurske, Matilda Bogdanoff, Lotta Harala ja seitsenottelussa vastikään 6000 pistettä rikkonut Maria Huntington.

Miesten pika-aidoissa nähdään järjestävän seuran Jyväskylän Kenttäurheilijoiden hurjakuntoinen Elmo Lakka. Miesten pituushypyssä on mielenkiintoista seurata mihin pystyy Suomen ykköskolmiloikkaaja Simo Lipsanen.

HUOM! Jyväskylän Motonet GP -kisa tulee suorana lähetyksenä YLE 2 -kanavalta keskiviikkona 19.6. klo 18:30-21:00.



Jyväskylän Motonet GP-lajit 2019


Jyväskylän Motonet GP:n GP-lajeja ovat miehillä korkeushyppy, moukarinheitto, pituushyppy, seiväshyppy, 800 m, 110 m aidat ja 5000 m sekä naisilla 100 m, 100 m aidat, 400 m aidat, 3000 m esteet, moukarinheitto ja kolmiloikka.

Motonet GP Jyväskylä - Aikataulu 19.6.2019


KloLaji
16:30M Korkeus (GP-laji)
16:30N19 Kiekko
16:40N19 Pituus
17:00Kuula (Valmet- haastekisa)
17:154×100 m (Valmet-haastekisa)
17:25P15 100 m
17:30T15 100 m
17:35N19 100 m
17:40M/N 100 m kelaus
17:45Avaus / Valmet tykkikerho
18:00M19 100 m alkuerät
18:05M Moukari (GP-laji)
18:12N 100 m alkuerät (GP-laji)
18:15M Pituus (GP-laji)
18:24N 400 m aidat (B-erä) (GP-laji)
18:30M Seiväs (GP-laji)
KloLaji
18:30N 400 m aidat (GP-laji)
18:40N19 1500 m
18:50M/N 400 m kelaus
19:00M 800 m (B-erä) (GP-laji)
19:10M19 100 m loppukilpailu
19:20M 110 m aidat 1. juoksu (GP-laji)
19:27N 100 m aidat alkuerät (GP-laji)
19:35N Moukari (GP-laji)
19:44N 100 m loppukilpailu (GP-laji)
19:45N 3-loikka (GP-laji)
19:54N 3000 m esteet (GP-laji)
20:12M 800 m (A-erä) (GP-laji)
20:20M 5000 m (GP-laji)
20:42M 110 m aidat 2. juoksu (GP-laji)
20:52N 100 m aidat loppukilpailu (GP-laji)



Jyväskylän Motonet GP 19.6.2019 - Tulokset


Motonet GP Jyväskylä 19.6.2019


100 m aidat finaali, (N) (+2,3)

#UrheilijaAika
1.Klaudia Siciarz (POL)12,77
2.Nooralotta Neziri (Jyväskylän Kenttäurheilijat)12,82
3.Reetta Hurske (Tampereen Pyrintö)12,86
4.Annimari Korte (Helsingfors IFK)12,90
5.Ruslana Rahskovan (BLR)13,17
6.Maria Huntington (Tampereen Pyrintö)13,22
7.Julia Enarvi (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,71

110 m aidat 2.juoksu, (M) (+2,4)

#UrheilijaAika
1.Elmo Lakka (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,65
2.Ilari Manninen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14,02
3.Tiaan Kleynhans (RSA)14,05
4.Valtteri Kalliokulju (Liedon Parma)14,23
5.Juuso Peltola (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14,50
6.Viktor Kantele (Borgå Akilles)14,59
7.Tuomas Valle (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14,67
8.Eelis Hirvinen (Kankaanpään Seudun Leisku)15,50



Moukarinheitto, naiset

#UrheilijaTulos
1.Krista Tervo (Karhulan Katajaiset)70,18 SE
2.Kati Ojaloo (EST)67,28
3.Charlene Woitha (GER)67,08
4.Inga Linna (Riihimäen Kisko)64,50
5.Kiira Väänänen (Varpaisjärven Vire)62,46
6.Johanna Salmela (Jyväskylän Kenttäurheilijat)62,44
7.Sara Killinen (Lapuan Virkiä)62,24
8.Silja Kosonen (Someron Esa)60,10
9.Julia Kivinen (Kaustisen Pohjan-Veikot)58,89
10.Aada Koppeli (Jyväskylän Kenttäurheilijat)54,22
11.Johanna Witka (Someron Esa)48,06
-Heli Rinnekari (Nurmijärven Yleisurheilu)NM

Kolmiloikka, naiset

#UrheilijaTulos
1.Senni Salminen (Imatran Urheilijat)13,50
2.Kira Kytölä (Esbo IF)13,38
3.Emma Pullola (Vaasan Vasama)13,24
4.Jessica Kähärä (Mikkelin Kilpa-Veikot)13,04
5.Sini Sanaslahti (Kaipolan Vire)12,95
6.Elina Kostiainen (Vihdin Viesti)12,81
7.Saara Hakanen (Helsingin Kisa-Veikot)12,75
8.Ada Koistinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)12,55
9.Nea Lehto (Tampereen Pyrintö)12,51
10.Wilhelmiina Harju (Jyväskylän Kenttäurheilijat)12,50
11.Liisa Naskali (Nokian Urheilijat)12,49
12.Jessica Miettinen (Joensuun Kataja)12,45
13.Johanna Hokkanen (Kangasniemen Kalske)12,27



5000 m, miehet (top 10)

#UrheilijaAika
1.Stanislav Maslov (UKR)14.10,09
2.Vasyl Koval (UKR)14.10,56
3.Eero Saleva (Helsingin Kisa-Veikot)14.36,96
4.Siarhei Platonau (BLR)14.41,06
5.Eemil Helander (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14.43,54
6.Mika Kotiranta (Joensuun Kataja)14.51,19
7.Antti Ihamäki (Alajärven Ankkurit)14.59,07
8.Rauno Palmi (EST)15.09,43
9.Aki Nummela (Helsingin Kisa-Veikot)15.10,97
10.Samu Heikkonen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)15.20,23

Seiväshyppy, miehet

#UrheilijaTulos
1.Urho Kujanpää (Tampereen Pyrintö)545
2.Carl Stenson (SWE)517
2.Eetu Turakainen (Turun Urheiluliitto)517
4.Jere Keskinen (Vaasan Toverit)506
5.Anton Kunnas (IF Sibbo-Vargarna)491
6.Mikko Paavola (Alajärven Ankkurit)491
7.Juho Alasaari (Laihian Luja)471
8.Joonas Jokivartio (Jyväskylän Kenttäurheilijat)471
-Pietari Outinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)NM
-Tomas Wecksten (Karhula Urheilijat)NM



800 m A-erä, miehet

#UrheilijaAika
1.Mohamed Abutahiri (MAR)1.49,78
2.Markus Teijula (Naantalin Löylu)1.50,46
3.Roman Fesenko (UKR)1.50,67
4.Joonas Rinne (Saarijärven Pullistus)1.50,78
5.Ville Lampinen (Kenttäurheilijat -58)1.51,39
6.Samu Mikkonen (Joensuun Kataja)1.51,41
7.Niko Viljola (Helsingin Kisa-Veikot)1.53,49
8.Joonatan Junkkala (Vammalan Seudun Voima)1.54,29
9.Aleksi Kivelä (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)1.54,39
10.Janne Kanerva (Lahden Ahkera)1.54,52

800 m B-erä, miehet

#UrheilijaAika
1.Tuomas Puputti (IF Raseborg)1.54,56
2.Santtu Heikkinen (Lempäälän Kisa Yleisurheilu)1.54,69
3.Jiri Karjalainen (Joensuun Kataja)1.54,94
4.Eelis Uitto (Viipurin Urheilijat)1.55,06
5.Niklas Heikkilä (Kuusankosken Urheiluseura)1.55,18
6.Lauri Hassi (Oriveden Ponnistus)1.55,45
7.Kristian Backman (Imatran Urheilijat)1.57,23
8.Niklas Lainto (Turun Urheiluliitto)1.57,59
9.Eetu Pöyry (Tampereen Pyrintö)1.57,87
9.Leevi Kallio (Lahden Ahkera)1.57,87
11.Juho Pirskanen (Kuopion Reipas)1.58,39



3000 m esteet, naiset

#UrheilijaAika
1.Camilla Richardsson (Vasa IS)9.52,46
2.Janica Rauma (Forssan Salama)10.04,35
3.Kerry O'Flaherty (IRL)10.11,76
4.Astrid Snäll (Forssan Salama)10.40,93
5.Aino Kuljukka (Lahden Ahkera)10.57,99
6.Emma Hietaranta (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)11.06,47
7.Pihla Hokkanen (Kuopion Reipas)11.08,31
8.Sara-Elise Ruokonen (Kuusjoen Humu)11.10,17
9.Heljä-Viivi Unkila (Turun Urheiluliitto)11.29,42
10.Lotta Mäkinen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11.43,62
-Amanda Virtanen (Turun Urheiluliitto)DNF

100 m finaali, naiset

#UrheilijaTulos
1.Hanna-Maari Latvala (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,45
2.Lotta Kemppinen (Helsingfors IFK)11,50
3.Anniina Kortetmaa (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,59
4.Johanna Kylmänen (Raision Kuula)11,78
5.Anna Pursiainen (Espoon Tapiot)11,88
6.Jenna Jokela (Helsingfors IFK)11,92
7.Kerttu Latvala (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)12,07



100 m aidat 1. alkuerä, naiset

#UrheilijaTulos
1.Klaudia Siciarz (POL)12,87 Q
2.Nooralotta Neziri (Jyväskylän Kenttäurheilijat)12,90 Q
3.Maria Huntington (Tampereen Pyrintö)13,11 Q
4.Anni Siirtola (Helsingin Kisa-Veikot)13,68
5.Marika Partinen (Joensuun Kataja)13,89
6.Hertta Heikkinen (Joensuun Kataja)14,48
7.Kaila Barber (USA)24,27
-Matilda Bogdanoff (Helsingfors IFK)DNF

100 m aidat 2. alkuerä, naiset

#UrheilijaAika
1.Reetta Hurske (Tampereen Pyrintö)13,12 Q
2.Annimari Korte (Helsingfors IFK)13,15 Q
3.Jade Barber (USA)13,15 Q
4.Ruslana Rahskovan (BLR)13,29 q
5.Julia Enarvi (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,41 q
6.Jutta Heikkinen (Joensuun Kataja)13,89
-Lotta Harala (Tampereen Pyrintö)DNF
-Saara Keskitalo (Espoon Tapiot)DNF



400 m ratakelaus M+N

#UrheilijaAika
1.Henry Manni (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)53,39
2.Niko Ristiranta (Kuusankosken Kisa)56,11
3.Tuomo Himanka (Kalajoen Junkkarit)56,61
4.Esa-Pekka Mattila (Espoon Tapiot)57,95
5.Jesse Anttila (Hämeenlinnan Tarmo)59,15
6.Sini Paukkeri (Pudasjärven Urheilijat)1.10,59

110 m aidat 1. juoksu, miehet

#UrheilijaAika
1.Elmo Lakka (Jyväskylän Kenttäurheilijat)13,71
2.Ilari Manninen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)14,02
3.Valtteri Kalliokulju (Liedon Parma)14,37
4.Viktor Kantele (Borgå Akilles)14,81
5.Tiaan Kleynhans (RSA)15,00
6.Eelis Hirvinen (Kankaanpääm Seudun Leisku)15,45
7.Juuso Hassi (Oriveden Ponnistus)15,48
-Otto Kilpi (Jyväskylän Kenttäurheilijat)NM



Moukarinheitto, miehet

#UrheilijaTulos
1.Myhaylo Kokhan (UKR)75,42
2.Nick Miller (GBR)75,33
3.Dilsod Nazarov (TJK)74,81
4.Tuomas Seppänen (Noormarkun Nopsa)73,02
5.Aaron Kangas (Kankaanpäänseudun Leisku)71,70
6.Tommi Remes (Kiuruveden Urheilijat)69,96
7.Roope Auvinen (Sjundeå IF)68,51
8.Markus Kokkonen (Pyhäselän Urheilijat)66,22
-Henri Liipola (Someron Esa)NM
-Aleksi Jaakkola (Vehmaisten Urheilijat)NM

Pituushyppy, miehet

#UrheilijaTulos
1.Roni Ollikainen (Helsingin Kisa-Veikot)768
2.Simo Lipsanen (Lappeenrannan Urheilu-Miehet)765
3.Kalle Salminen (Joensuun Kataja)763
4.Eero Haapala (Viipurin Urheilijat)755
5.Kristian Bäck (Vasa IS)748
6.Joska Tommola (Lahden Ahkera)695
7.Tuomas Rouvali (Jyväskylän Kenttäurheilijat)694
-Arttu Pajulahti (Viipurin Urheilijat)NM



400 m aidat erä 1, naiset

#UrheilijaAika
1.Mathilda Kvist (Vasa IS)1.00,13
2.Meeri Salomaa (Esbo IF)1.00,77
3.Annika Hannola (Helsingin Kisa-Veikot)1.01,00
4.Elin Mickos (IF Sibbo-Vargarna)1.01,08
5.Neea Käyhkö (Savonlinnan Riento)1.01,54
6.Heidi Salminen (Jyväskylän Kenttäurheilijat)1.01,68
7.Pinja Heinonen (Tampereen Pyrintö)1.05,35

400 m aidat 2. erä, naiset

#UrheilijaAika
1.Kiah Seymour (USA)58,18
2.Viivi Lehikoinen (Helsingfors IFK)59,35
3.Eveliina Määttänen (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)59,55
4.Lauren Williams (GBR)59,73
5.Frida Hämäläinen (Tampereen Pyrintö)1.00,46
6.Nea Mattila (Helsingfors IFK)1.00,64
7.Viola Westling (Turun Urheiluliitto)1.00,73
8.Oona Hujanen (Helsingin Kisa-Veikot)1.01,63



100 m alkuerä 1, naiset

#UrheilijaAika
1.Hanna-Maari Latvala (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,71 Q
2.Lotta Kemppinen (Helsingfors IFK)11,81 Q
3.Kerttu Latvala (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu)12,15 Q
4.Saara Keskitalo (Espoon Tapiot)12,15 q
5.Annika Haverinen (Kajaanin Kipinä)12,19
6.Milla Heiskanen (Iisalmen Visa)12,23
7.Maria Räsänen (Lapinlahden Veto)12,35

100 m alkuerä 2, naiset

#UrheilijaAika
1.Anniina Kortetmaa (Jyväskylän Kenttäurheilijat)11,83 Q
2.Johanna Kylmänen (Raision Kuula)11,99 Q
3.Anna Pursiainen (Espoon Tapiot)12,05 Q
4.Jenna Jokela (Helsingfors IFK)12,07 q
5.Merituuli Jääskeläinen (Lappeenranna Urheilu-Miehet)12,16
6.Annika Mäenpää (Noormarkun Nopsa)12,18
7.Sara Francis (Kiuruveden Urheilijat)12,32
8.Gia Reinholm (Jyväskylän Kenttäurheilijat)12,83



Korkeushyppy, miehet

#UrheilijaTulos
1.Samuli Eriksson (Salon Vilpas)207
2.Valtteri Välimäki (Uudenkaupungin Kenttäkarhut)207
3.Daniel Kosonen (Tampereen Pyrintö)205
4.Jesse Huttunen (Savitaipaleen Urheilijat)205
4.Arttu Mattila (Äänekosken Urheilijat)205
6.Valtteri Mattila (Äänekosken Urheilijat)200
7.Julius Kuusela (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)195
8.Casper Tillander (IF Sibbo-Vargarna)195

100 m ratakelaus M+N

#UrheilijaTulos
1.Leo-Pekka Tähti (Porin Tarmo)14,24
2.Esa-Pekka Mattila (Espoon Tapiot)15,52
3.Tuomo Himanka (Kalajoen Junkkarit)15,70
4.Jesse Anttila (Hämeenlinnan Tarmo)16,05
5.Niko Ristiranta (Kuusankosken Kisa)16,07
6.Henry Manni (Länsi-Uudenmaan Urheilijat)16,29
7.Sini Paukkeri (Pudasjjärven Urheilijat)18,20



Pääsyliput


Jyväskylän Motonet GP -osakilpailun pääkatsomoliput maksavat aikuisilta 25 € ja erityisryhmiltä 20 €. Aluelipun hinta on aikuisille 15 € ja erityisryhmille 13 €. Alle 12-vuotiaat pääsevät tapahtumaan ilmaiseksi.

Lisätietoa lipuista saat Motonet GP:n sivuilta.