Vuokatti Skandinavia Cup 2019 - Katso Ohjelma & Tulokset

Vuokatti Skandinavia Cup 2019


Maastohiihdon Skandinavia Cup -kausi 2019–2020 käynnistyy Vuokatista. Tältä sivulta löydät Vuokatin Skandinavia Cupin ohjelman & aikataulut sekä paljon muuta tietoa, kuten tulokset sekä Suomen joukkueen.
Vuokatin Skandinavia Cup 2019 -viikonloppuna 13.-15.12.2019 kilpaillaan miesten ja naisten perinteisen tyylin sprintit, perinteisen tyylin yhteislähdöt (naiset 20 km, miehet 30 km) sekä vapaan tyylin 10 km (N) ja 15 km (M) väliaikalähtökilpailut. Kisat ovat varsin kovatasoiset, sillä niin Suomesta, Ruotsista kuin Norjastakin on mukaan ilmoittautunut useampi maailmancup-kisojakin hiihtänyt urheilija.

Kisoihin on ilmoittautunut yli 300 urheilijaa (tilanne ke 11.12.). Suomalaisia osallistujalistalta löytyy peräti noin 200 ja norjalaisiakin noin 70!

Vuokatti Skandinavia Cup 2019 – Ohjelma & aikataulut


Pvm & kloLajiM/N
Pe 13.12.2019 klo 10:00Sprintti (p), karsintaN
Pe 13.12.2019 klo 10:25Sprintti (p), karsintaM
Pe 13.12.2019 klo 12:00Sprintti (p), finaalivaiheN
Pe 13.12.2019 klo 12:30Sprintti (p), finaalivaiheM
La 14.12.2019 klo 10:0020 km (p) yhteislähtöN
La 14.12.2019 klo 11:3030 km (p) yhteislähtöM
Su 15.12.2019 klo 9:0010 km (v) väliaikalähtöN
Su 15.12.2019 klo 9:0015 km (v) väliaikalähtöM



Vuokatin Skandinavia Cup 2019 - Tulokset


Vuokatti Skandinavia Cup 15.12.2019


Naiset 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Julie Myhre (NOR)24.02,7
2.Linn Sömskar (SWE)+27,7
3.Johanne Hauge Harviken (NOR)+40,5
4.Tiril Knudsen (NOR)+55,1
5.Vilma Nissinen (FIN)+1.01,3
6.Marthe Björnsgård (NOR)+1.01,4
7.Sofia Henriksson (SWE)+1.08,2
8.Silje Slind (NOR)+1.10,5

Vuokatti Skandinavia Cup 14.12.2019


Naiset 20 km (p) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Maria Nordström (SWE)57.34,2
2.Tiril Liverud Kundsen (NOR)+0,9
3.Linn Sömskar (SWE)+1,1
4.Marthe Björnsgård (NOR)+4,5
5.Silje Öyre Slind (NOR)+5,3
6.Vilma Nissinen (FIN)+5,5
7.Silje Theodorsen (NOR)+6,5
8.Julie Myhre (NOR)+17,7
9.Johanne Hauge Harviken (NOR)+19,9
10.Sofia Henriksson (SWE)+20,4

Muita suomalaisia:
11. Anni Kainulainen +21,6
18. Hennariikka Rahkola +2.12,0
19. Katariine Lonka +2.13,2
20. Emmi Lämsä +3.01,2
21. Kati Roivas +3.18,0
22. Rebecca Immonen +3.18,5
27. Marjaan Pitkänen +4.18,7
29. Julia Häger +5.47,1
30. Anita Kirvesniemi +6.00,8

Miehet 30 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Eirik Augdal (NOR)1:11.05,2
2.Martin Nyenget (NOR)+1,0
3.Vebjörn Turtveit (NOR)+3,2
4.Jan Jenssen (NOR)+4,4
5.Mikael Gunnulfsen (NOR)+4,9
6.Johan Hoel (NOR)+7,0
7.Joergen Ulvang (NOR)+8,8
8.Johan Tjelle (NOR)+9,5
9.Eirik Mysen (NOR)+10,5
10.Magne Haga (NOR)+11,3

15. Lauri Lepistö +24,9
28. Heikki Korpela +1.09,4
32. Antti Ojansivu +1.48,5
39. Juuso Mäkelä +2.34,0




Vuokatti Skandinavia Cup 13.12.2019


Sprintti (p) finaali, M

#UrheilijaTulos
1.Thomas Larsen (NOR)2.59,28
2.Martin Løwstrøm Nyenget (NOR)+1,17
3.Jörgen Lippert (NOR)+1,89
4.Kasper Stadaas (NOR)+3,05
5.Harald Östberg Amundsen (NOR)+5,54
6.Gjöran Tefre (NOR)+11,49

Sprintti (p) finaali, N

#UrheilijaTulos
1.Silje Öyre Slind (NOR)2.31,64
2.Julie Myhre (NOR)+0,01
3.Johanna Hagström (SWE)+2,04
4.Jennie Öberg (SWE)+2,10
5.Anna Dyvik (SWE)+2,90
6.Tiril Liverud Kundsen (NOR)+4,05



Sprintti (p) karsinta M

#UrheilijaTulos
1.Martin Løwstrøm Nyenget (NOR)2.59,53
2.Gjöran Tefre (NOR)+2,58
3.Eirik Mysen (NOR)+3,38
4.Thomas Larsen (NOR)+3,80
5.Harald Arnesen (NOR)+3,95
6.Jörgen Lippert (NOR)+4,53
7.Erik Thorstensen (NOR)+4,88
8.Mikael Gunnulfsen (NOR)+5,04
9.Kasper Stadaas (NOR)+5,58
10.Harald Östberg Amundsen (NOR)+5,64

Jatkoon menneet suomalaiset:
11. Lauri Lepistö
22. Niilo Moilanen
23. Juuso Haarala
24. Olli Ahonen

Sprintti (p) karsinta N

#UrheilijaTulos
1.Johanna Hagström (SWE)2.31,80
2.Silje Öyre Slind (NOR)+0,77
3.Linn Sömskar (SWE)+1,63
4.Tiia Olkkonen (FIN)+2,45
5.Anita Korva (FIN)+2,69
6.Anikken Alnäs (NOR)+2,75
7.Jennie Öberg (SWE)+2,81
8.Anna Dyvik (SWE)+3,17
9.Julie Myhre (NOR)+3,42
10.Jasmi Joensuu (FIN)+4,03

Muut jatkoon menneet suomalaiset:
12. Vilma Jylhä
14. Anni Alakoski
15. Anni Kainulainen
17. Vilma Nissinen
18. Anita Kirvesniemi
24. Tuuli Raunio
28. Roosa Juuska



Joukkueet Vuokatin Skandinavia Cupiin 2019


Suomen joukkue


MiehetNaiset
Aaltonen LauriAhokas Iina
Ahokas NiilaAlakoski Anni
Mantere TimoBöök Jemina
Mattila JaakkoBöök Josefiina
Ahonen OlliEskelinen Sonja
Mattila WiljamHaapala Ida
Ahonen VilleHakala Maija
Ahvenjärvi AnttiHakomäki Emmi
Alén JereHenriksson Linnea
Bennert NicoHokkanen Heini
Erkkilä HenriHuovinen Anni
Mattila JuusoHäger Julia
Erola SanteriHämäläinen Emma
Gustafsson JoachimIdström Tiina
Maunuksela VilleImmonen Rebecca
Haapakangas RoopeJoensuu Jasmin
Haarala JuusoJulin Andrea
Moilanen NiiloJunkkala Julia
Haataja AapoJuuska Roosa
Mäkelä JuusoJylhä Vilma
Hakala KarriJyrkinen Emma
Hanska SamuJärvelä Venla
Harju Iiro-MikkoKaijansinkko Siiri
Nissinen VeetiKainulainen Anni
Heikkilä MiikaKaipainen Anni
Heinonen MatiasKarkkulainen Laura
Helander EemilKatajala Nea
Helkama NiiloKatajamäki Sonja
Nurminen EerikKemppainen Miia
Henriksson VeetiKemppainen Suvi
Hietanen MarkusKettunen Oona
Nuutinen AkseliKirvesniemi Anita
Ojansivu AnttiKivikko Noora
Honkimaa AnttiKorpi Maarit
Parantainen KalleKorva Anita
Parttimaa AleksiKuorelahti Titta
Husu NikoKurttila Lotta
Huttunen TopiKytäjä Nea
Parttimaa AleksiKytäjä Nora
Hyvönen MatiasKähärä Jasmin
Peltoniemi NiklasLall Anna-Kajsa
Hyyryläinen JuhaLeinonen Suvi
Hyytiäinen HannesLindvall Jennie
Pennanen ValtteriLonka Katariina
Hyytiäinen JussiLoukusa Eevakaisa
Pirneskoski SanteriLoukusa Salla
Hämäläinen ViliLämsä Emmi
Ponnikas IisakkiNiemelä Hilla
Högnabba AugustNissinen Vilma
Högnabba OscarNurmi Eeva
Pyykkö VeetiOlkkonen Tiia
Hökkä OskariPenttilä Anne
Pöntinen TeemuPihlava Aino
Idström ReimaPitkänen Marjaana
Raussi VesaPollari Terhi
Ikonen JoelRahkola Hennariikka
Iso-Tryykäri EeroRaunio Tuuli
Rovio MikaelRepo Marja-Terttu
Jussila JussiRiikola Roosa
Ruuskanen ArsiRoivas Kati
Juutinen OskariRyytty Vilma
Räsänen Veli-MattiSippus Marie
Kaario ArttuSöyrinki Aija
Kantanen ErnoTarvonen Silja
Karkkulainen JussiTikkanen Elina
Saarela Ville-PetteriTivinen Noora
Karppanen MiroTorvinen Petra
Kartano AnttiTossavainen Eevi-Inkeri
Saarinen IlmariVarjus Hanna
Kasanen MarkusVohlakari Krista
Kinnunen MiikkaVuolle Saana
Santasalo Tomi 
Koirikivi Anssi 
Koponen Joona 
Korhonen Matti 
Sarkkinen Joonas 
Korpela Heikki 
Koskela Niko 
Kuorelahti Topi 
Laitinen Lauri-Aleksi 
Schroderus Samuli 
Lantta Matias 
Lepistö Lauri 
Lerssi Mitri 
Liekari Emil 
Lindholm Remi 
Simola Jani 
Lipsanen Jeremias 
Sipilä Turo 
Lius Jaska 
Siren Saku 
Lukkarinen Roni 
Stenback Janne 
Lähdemäki Sami 
Stenman Tino 
Mannila Eero 
Mannila Lauri 
Poikkimäki Miska 
Storvall Eric 
Ståhlberg Alexander 
Taipale Aapo 
Tauriainen Jussi 
Tervala Miska 
Tiilikainen Tino 
Tilli Aapo 
Toivanen Elmeri 
Torvinen Petri 
Tossavainen Juuso 
Vakkila Ville 
Valikainen Eelis 
Varis Kari 
Vinkanharju Waltteri 
Vuollet Eero 
Vuorela Johannes 
Vuorela Markus 
Vuorinen Lassi 
Vuorre Viljami 
Ähtävä Rasmus 


Norjan joukkue


MiehetNaiset
Aasboe JonasAarrestad Nora Lian
Amundsen Harald oestbergAlnaes Anikken Gjerde
Arnesen Harald AstrupAmundsen Hedda oestberg
Aune Paal TroeanBakkemo Tuva
Bjerkrheim Kjetil AndreBathe Nichole Marie
Broeto Emil IntelhusBjoernsgaard Marthe
Bruvoll Ole JoergenDrivenes Julie Bjervig
Bucher-Johannessen Thomas QvistFlatland Vilde Elisabet
Dahlen Thomas AlbertsenHarviken Johanne Hauge
Doennestad HenrikKnudsen Tiril Liverud
Dyrhaug NiklasMadsen Caroline
Ek Aleksander Emil DyrbergMyhre Julie
Folkvord Ingvaroevrebust Martine Lorgen
Folkvord SindreOlsen Amalie Honerud
Groenflaten SindreOus Amalie Haakonsen
Gunnulfsen MikaelSagstuen Susann
Haga AndersSimpson-Larsen Karoline
Haga MagneSkaanes Marte
Halbjoerhus TrymSkjerven Eivor Vestrheim
Hegdal VebjoernSlind Silje oeyre
Hoel AmundTheodorsen Silje
Hoel JohanUlvang Nora
Holth Bendik Skjoenberg 
Hope Jon Rolf Skamo 
Hovland Torgeir Sulen 
Jenssen Jan Thomas 
Johaug Jr Karstein 
Knotten Sivert 
Kvaale Gaute 
Kvisle Erland 
Larsen Thomas Helland 
Lippert Joergen 
Loefald Gjermund 
Moseby Haavard 
Mysen Eirik 
Northug Even 
Nygaard Per Kristian 
Ramse Sondre Skomedal 
Ramstad Simen Christopher Bratberg 
Riseth Fredrik 
Roenning Sigurd Hagen 
Skaanes Håkon 
Stadaas Kasper 
Stakston Petter 
Stensaas Magnus 
Stock Daniel 
Svinsaas Jo 
Taugboel Haavard Solaas 
Tefre Gjoeran Holstad 
Thorstensen Erik Lippestad 
Tjelle Johan 
Turtveit Vebjoern 
Ulvang Joergen Saeternes 
Wiig Sivert 


Ruotsin joukkue


MiehetNaiset
Aflodal GustavDyvik Anna
Andersson FredrikErkers Frida
Andersson JensHagström Johanna
Andersson SimonHenriksson Sofia
Brännmark ViktorMolander Kristiansen Moa
Buskqvist AlfredNiemi Evelina
Danielsson FilipNordström Maria
Eriksson GustavSömskar Linn
Eriksson JonasVinsa Lisa
Herbert JohanÖberg Jennie
Herbert MartinÖhrn Rebecca
Jacobsson Hugo 
Johansson Leo 
Jonsson Fredrik 
Jutterström Axel 
Lageson Simon 
Nordström Gustav 
Persson Adam 
Richardsson Daniel 
Rosjö Eric 
Ruus Markus