Vuokatti Skandinaviska Cupen 2023


Den första tävlingshelgen i Skandinaviska Cupen 2023-2024 kommer att tävlas i mittan av november i Vuokatti, Finland.


Första helgen av Scandinaviska Cupen säsongen 2023-2024 äger rum i Vuokatti, Finland, den 15-17 december 2023.


Vuokatti Skandinaviska Cupen 2023 – Program & tidtabeller


Tävlingar i Vuokatti börjar på fredag ​​med sprinttävlingar i fri teknik. På lördag är det dags 10 km intervallopp i klassiks teknik. Helgen avslutas med 20 km masstarttvälningar i fri teknik på söndag.

Vuokatti 15.-17.12.2023

  • DatumEvenemangPlats
  • 15.12.2023 - 17.12.2023Skandinaviska Cupen Vuokatti Vuokatti, Finland
    -
    Fr 15.12.2023 09:00Sprint (f) kval, damer
    Fr 15.12.2023 09:30Sprint (f) kval, herrar
    Fr 15.12.2023 11:00Sprint (f) final, damer
    Fr 15.12.2023 11:00Sprint (f) final, herrar
    Lö 16.12.2023 09:0010 km (k) intervallopp, damer
    Lö 16.12.2023 11:0010 km (k) intervallopp, herrar
    Sö 17.12.2023 08:1520 km (f) masstart, damer
    Sö 17.12.2023 09:4520 km (f) masstart, herrar




Trupper till Skandinaviska Cupen i Vuokatti 2023


Vi kommer att uppdatera trupper till Skandinaviska Cupen i Vuokatti 2023 här.

🇸🇪 Sverige


DamerHerrar
Ingrid HallquistJonas Eriksson
Lisa IngessonTruls Gisselman
Louise LindströmAnton Persson
Ella OlssonEric Rosjö
Josehanna Lundgren WikströmMåns Skoglund
 Karl-Johan Westberg


🇳🇴 Norge


DamerHerrar
Amalie Håkonsen OusAndreas Fjorden Ree
Berit MogstadAron Åkre Rysstad
Hanne Wilberg RofstadBirk Fjellheim
Ida RamstadDaniel Dukstad
Ingeborg Andberg StenersenDaniel Stock
Ingrid Andréa GulbrandsenDavid Thorvik
Ingrid Bergene AabrekkEdvin Ingebrigtsen
Johanne Hauge HarvikenEmil Iversen
Julie MyhreErland Kvisle
Karoline Simpson-LarsenFinn-Hågen Krogh
Maren Halle HaugenGaute Kvåle
Mari FolkvordHåvard Moseby
Mari NordlundeJohan Lien Nordeng
Marte MikkelsplassJon Rolf Skamo Hope
Nora SannessJonas Vika
Sigrid Leseth FøyenJørgen Schjølberg
Silje TheodorsenKarsten Andre Vestad
Sofie Nordsveen HustadKristoffer Berset
Tiril Liverud KnudsenLars Agnar Hjelmeset
Tone Lise PedersenMagne Haga
Tuva Anine Brusveen-JensenMagnus Harr Lian
 Magnus Øyaas Håbrekke
 Mats Håkon Breda
 Mats Opsal
 Mattis Stenshagen
 Mikkel Waldeland Gautvik
 Ole Morten Engesvold Flataker
 Preben Horven
 Simen Myhre
 Sindre Grønflaten
 Sivert Wiig
 Sondre Bjørkeng Pedersen
 Sondre Skomedal Ramse
 Thomas Linnebo Mollestad
 Vebjørn Turtveit
 Vegard Sivertsgård


🇫🇮 Finland


DamerHerrar
Anni AlakoskiVille Ahonen
Julia HägerNiko Anttola
Rebecca ImmonenJuuso Haarala
Vilma NissinenMiro Karppanen
Vilma RyyttyLauri Lepistö
Amanda SaariEmil Liekari

Dessutom finns det många andra finländare som åker i Vuokatti. Du kan hitta alla finska åkare här.



Skandinaviska Cupen i Vuokatti 2023 - Livestream


Tävlingarna från Skandinaviska Cupen i Vuokatti sänd live på finska websidan Ilta-Sanomat (ISTV).

ISTV livesändningar





Vuokatti Skandinaviska Cupen 2023 - Resultat


Vi kommer att uppdatera resultaten från Skandinaviska Cupen i Vuokatti 2023 här. Se också FIS-liveresultat.

Skandinaviska Cupen Vuokatti 17.12.2023


Herrar 20 km (f) masstart

#IdrottareResultat
1.Mattis Stenshagen 🇳🇴48.27,6
2.Haavard Moseby 🇳🇴+0,7
3.David Thorvik 🇳🇴+7,5
4.Thomas Linnebo Mollestad 🇳🇴+9,5
5.Gaute Kvåle 🇳🇴+10,4
6.Erland Kvisle 🇳🇴+15,0
7.Andreas Fjorden Ree 🇳🇴+23,5
8.Emil Iversen 🇳🇴+26,2
9.Gjøran Tefre 🇳🇴+26,8
10.Daniel Stock 🇳🇴+27,1



Damer 20 km (f) masstart

#IdrottareResultat
1.Silje Theodorsen 🇳🇴55.32,1
2.Nora Sanness 🇳🇴+7,0
3.Sofie Nordsveen Hustad 🇳🇴+7,1
4.Johanne Hauge Harviken 🇳🇴+57,8
5.Vilma Ryytty 🇫🇮+1.00,0
6.Tiril Liverud Knudsen 🇳🇴+1.06,5
7.Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴+1.12,5
8.Berit Mogstad 🇳🇴+1.19,1
9.Sigrid Leseth Føyen 🇳🇴+1.30,4
10.Anna-Kaisa Saari 🇫🇮+1.36,6


Vuokatti Skandinaviska Cupen 16.12.2023


Herrarnas 10 km (k) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Mattis Stenshagen 🇳🇴26.13,9
2.Haavard Moseby 🇳🇴+16,8
3.Emil Iversen 🇳🇴+26,3
4.Daniel Stock 🇳🇴+26,6
5.Andreas Fjorden Ree 🇳🇴+28,8
6.Finn Hågen Krogh 🇳🇴+32,1
7.David Thorvik 🇳🇴+34,1
8.Lars Agnar Hjelmeset 🇳🇴+37,4
9.Juuso Haarala 🇫🇮+39,3
10.Sivert Wiig 🇳🇴+40,3



Damernas 10 km (k) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Anni Alakoski 🇫🇮30.21,6
2.Silje Theodorsen 🇳🇴+7,3
3.Nora Sanness 🇳🇴+35,6
4.Vilma Nissinen 🇫🇮+1.00,7
5.Lisa Ingesson 🇸🇪+1.01,0
6.Elin Henriksson 🇸🇪+1.02,3
7.Lisa Vinsa 🇸🇪+1.03,6
8.Berit Mogstad 🇳🇴+1.04,4
9.Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴+1.07,6
10.Sigrid Leseth Føyen 🇳🇴+1.12,3


Skandinaviska Cupen Vuokatti 15.12.2023


Herrarnas sprint (f) final

#IdrottareResultat
1.David Thorvik 🇳🇴2.55,94
2.Sivert Wiig 🇳🇴+0,02
3.Mattis Stenshagen 🇳🇴+0,07
4.Gjøran Tefre 🇳🇴+0,08
5.Finn Hågen Krogh 🇳🇴+0,90
6.Simen Myhre 🇳🇴+3,26



Damernas sprint (f) final

#IdrottareResultat
1.Moa Hansson 🇸🇪3.27,22
2.Silje Theodorsen 🇳🇴+0,37
3.Ingrid Andrea Gulbrandsen 🇳🇴+0,67
4.Vilma Ryytty 🇫🇮+0,84
5.Lisa Ingesson 🇸🇪+1,65
6.Ella Olsson 🇸🇪+11,76


Skandinaviska Cupen Vuokatti 15.12.2023


Herrarnas sprint (f) kval

#IdrottareResultat
1.Emil Liekari 🇫🇮2.52,29 Q
2.Måns Skoglund 🇸🇪+0,53 Q
3.Sivert Wiig 🇳🇴+1,25 Q
4.Gjøran Tefre 🇳🇴+1,38 Q
5.Haavard Moseby 🇳🇴+1,76 Q
6.Eero Rantala 🇫🇮+2,08 Q
7.Juuso Haarala 🇫🇮+2,26 Q
8.Simen Myhre 🇳🇴+2,41 Q
9.Finn Hågen Krogh 🇳🇴+3,11 Q
10.Mattis Stenshagen 🇳🇴+3,30 Q
14.Wiljam Mattila 🇫🇮+3,48 Q
17.Olli-Pekka Laitila 🇫🇮+3,75 Q
21.Oskari Hökkä 🇫🇮+4,55 Q
27.Ike Melnits 🇫🇮+5,53 Q
28.Lauri Lepistö 🇫🇮+5,86 Q



Damernas sprint (f) kval

#IdrottareResultat
1.Moa Hansson 🇸🇪3.23,55 Q
2.Anni Alakoski 🇫🇮+1,36 Q
3.Ingrid Andrea Gulbrandsen 🇳🇴+1,75 Q
4.Julie Myhre 🇳🇴+4,74 Q
5.Vilma Jylhä 🇫🇮+6,24 Q
6.Ingrid Hallqvist 🇸🇪+6,89 Q
6.Johanne Hauge Harviken 🇳🇴+6,89 Q
8.Ella Olsson 🇸🇪+8,12 Q
9.Tiril Liverud Knudsen 🇳🇴+8,50 Q
10.Amalie Haakonsen Ous 🇳🇴+8,62 Q
12.Vilma Ryytty 🇫🇮+9,46 Q
17.Amanda Saari 🇫🇮+10,76 Q
19.Anni Lindroos 🇫🇮+11,90 Q
21.Siiri Kaijansinkko 🇫🇮+12,54 Q
23.Tuuli Raunio 🇫🇮+13,91 Q
24.Julia Häger 🇫🇮+14,10 Q
28.Anni Kaipainen 🇫🇮+14,74 Q
29.Elsa Torvinen 🇫🇮+15,10 Q


FIS-liveresultat


fr 15.12.



lö 16.12.



sö 17.12.





Tidigare resultat från Skandinaviska Cupen i Vuokatti


Vuokatti Skandinaviska Cupen 2019 - Resultat


Vuokatti Skandinavia Cup 15.12.2019


Damernas 10 km (f)

#IdrottareTid
1.Julie Myhre 🇳🇴24.02,7
2.Linn Sömskar 🇸🇪+27,7
3.Johanne Hauge Harviken 🇳🇴+40,5
4.Tiril Knudsen 🇳🇴+55,1
5.Vilma Nissinen 🇫🇮+1.01,3
6.Marthe Björnsgård 🇳🇴+1.01,4
7.Sofia Henriksson 🇸🇪+1.08,2
8.Silje Slind 🇳🇴+1.10,5

Vuokatti Skandinavia Cup 14.12.2019


Damernas 20 km (k) yhteislähtö

#IdrottareTid
1.Maria Nordström 🇸🇪57.34,2
2.Tiril Liverud Kundsen 🇳🇴+0,9
3.Linn Sömskar 🇸🇪+1,1
4.Marthe Björnsgård 🇳🇴+4,5
5.Silje Öyre Slind 🇳🇴+5,3
6.Vilma Nissinen 🇫🇮+5,5
7.Silje Theodorsen 🇳🇴+6,5
8.Julie Myhre 🇳🇴+17,7
9.Johanne Hauge Harviken 🇳🇴+19,9
10.Sofia Henriksson 🇸🇪+20,4

Muita suomalaisia:
11. Anni Kainulainen +21,6
18. Hennariikka Rahkola +2.12,0
19. Katariine Lonka +2.13,2
20. Emmi Lämsä +3.01,2
21. Kati Roivas +3.18,0
22. Rebecca Immonen +3.18,5
27. Marjaan Pitkänen +4.18,7
29. Julia Häger +5.47,1
30. Anita Kirvesniemi +6.00,8

Herrarnas 30 km (k)

#IdrottareTid
1.Eirik Augdal 🇳🇴1:11.05,2
2.Martin Nyenget 🇳🇴+1,0
3.Vebjörn Turtveit 🇳🇴+3,2
4.Jan Jenssen 🇳🇴+4,4
5.Mikael Gunnulfsen 🇳🇴+4,9
6.Johan Hoel 🇳🇴+7,0
7.Joergen Ulvang 🇳🇴+8,8
8.Johan Tjelle 🇳🇴+9,5
9.Eirik Mysen 🇳🇴+10,5
10.Magne Haga 🇳🇴+11,3

15. Lauri Lepistö +24,9
28. Heikki Korpela +1.09,4
32. Antti Ojansivu +1.48,5
39. Juuso Mäkelä +2.34,0




Vuokatti Skandinavia Cup 13.12.2019


Sprint (k) final, M

#IdrottareTid
1.Thomas Larsen 🇳🇴2.59,28
2.Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴+1,17
3.Jörgen Lippert 🇳🇴+1,89
4.Kasper Stadaas 🇳🇴+3,05
5.Harald Östberg Amundsen 🇳🇴+5,54
6.Gjöran Tefre 🇳🇴+11,49

Sprint (k) final, N

#IdrottareTid
1.Silje Öyre Slind 🇳🇴2.31,64
2.Julie Myhre 🇳🇴+0,01
3.Johanna Hagström 🇸🇪+2,04
4.Jennie Öberg 🇸🇪+2,10
5.Anna Dyvik 🇸🇪+2,90
6.Tiril Liverud Kundsen 🇳🇴+4,05



Sprint (k) kval M

#IdrottareTid
1.Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴2.59,53
2.Gjöran Tefre 🇳🇴+2,58
3.Eirik Mysen 🇳🇴+3,38
4.Thomas Larsen 🇳🇴+3,80
5.Harald Arnesen 🇳🇴+3,95
6.Jörgen Lippert 🇳🇴+4,53
7.Erik Thorstensen 🇳🇴+4,88
8.Mikael Gunnulfsen 🇳🇴+5,04
9.Kasper Stadaas 🇳🇴+5,58
10.Harald Östberg Amundsen 🇳🇴+5,64

Jatkoon menneet suomalaiset:
11. Lauri Lepistö
22. Niilo Moilanen
23. Juuso Haarala
24. Olli Ahonen

Sprint (k) kval N

#IdrottareTid
1.Johanna Hagström 🇸🇪2.31,80
2.Silje Öyre Slind 🇳🇴+0,77
3.Linn Sömskar 🇸🇪+1,63
4.Tiia Olkkonen 🇫🇮+2,45
5.Anita Korva 🇫🇮+2,69
6.Anikken Alnäs 🇳🇴+2,75
7.Jennie Öberg 🇸🇪+2,81
8.Anna Dyvik 🇸🇪+3,17
9.Julie Myhre 🇳🇴+3,42
10.Jasmi Joensuu 🇫🇮+4,03

Muut jatkoon menneet suomalaiset:
12. Vilma Jylhä
14. Anni Alakoski
15. Anni Kainulainen
17. Vilma Nissinen
18. Anita Kirvesniemi
24. Tuuli Raunio
28. Roosa Juuska