Junior VM 2024 (JVM) i friidrott


Junior-VM (U20) i friidrott kommer att hållas i slutet av augusti 2024 i Lima, Perus huvudstad. Se prgoram, schema, svenska truppen, liveresultat och livestream!


Världsmästerskapen i friidrott för ungdomar under 20 år, kommer att tävlas mellan 27 och 31 augusti 2024, för andra gången i rad i Sydamerika, då huvudstaden Lima i Peru, kommer att vara värd för JVM i friidrott 2024. Idrottare födda 2004 eller senare får delta i U20 JVM 2024 i friidrott.


Junior-VM 2024 (JVM) i friidrott i Lima - Program


Junior-VM (U20) kommer att hållas under loppet av fem tävlingsdagar. Första tävlingsdagen är tisdagen den 27 augusti 2024.

Tider nedanför är svenska tider.

Ti 27 augusti tidig kväll

TidM/KGrenInfo
16:00MSlägga (6kg)Kval - Grupp A
16:05K100 m häckSjukamp
16:15KLängdKval
16:35M+K4x400 m stafettFörsök
17:10K100 mFörsök
17:10KHöjdSjukamp
17:15MSlägga (6kg)Kval - Grupp B
18:00MKula (6kg)Kval
18:10M100 mFörsök
18:35KDiskusKval - Grupp A
19:05MTrestegKval
19:10M800 mFörsök
20:00KDiskusKval - Grupp B
20:05K800 mFörsök

Ti 27 augusti kväll/natt

TidM/KGrenInfo
23:00K3000 m hinderFörsök
23:00KStavKval
23:05KKulaSjukamp
23:20MSpjutKval - Grupp A
23:45K100 mSemifinal
0:07M100 mSemifinal
0:30K5000 mFinal
0:35MKula (6kg)Final
0:40MSpjutKval - Grupp B
0:55M5000 mFinal
1:25K200 mSjukamp
1:50M+K4x400 m stafettFinal




On 28 augusti tidig kväll

TidM/KGrenInfo
16:00KSpjutKval - Grupp A
16:10K400 m häckFörsök
16:40KLängdSjukamp
17:05M400 m häckFörsök
17:30MHöjdKval
17:35KSpjutKval - Grupp B
18:05K400 mFörsök
18:50KTrestegKval
19:00M400 mFörsök
19:05KSpjutSjukamp
19:50M3000 m hinderFörsök

On 28 augusti kväll/natt

TidM/KGrenInfo
23:05M1500 mFörsök
23:05MStavKval
23:29KDiskusFinal
23:40K1500 mFörsök
0:20M400 mSemifinal
0:20KLängdFinal
0:45K400 mSemifinal
1:10K800 mSjukamp
1:30K100 mFinal
1:47M100 mFinal




To 29 augusti tidig kväll

TidM/KGrenInfo
16:00M100 mTiokamp
16:10KSläggaKval - Grupp A
16:25K100 m häckFörsök
16:35MLängdTiokamp
17:20M110m häck (99.0cm)Försök
17:25KSläggaKval - Grupp B
18:05KHöjdKval
18:10MKula (6kg)Tiokamp
18:15K200 mFörsök
18:45MLängdKval
19:10M200 mFörsök

To 29 augusti kväll/natt

TidM/KGrenInfo
22:00K100 m häckSemifinal
22:25MSlägga (6kg)Final
22:30M110m häck (99.0cm)Semifinal
22:50MHöjdTiokamp
22:55K800 mSemifinal
23:00KStavFinal
23:20M800 mSemifinal
23:47K200 mSemifinal
0:10M200 mSemifinal
0:20MTrestegFinal
0:30MSpjutFinal
0:35K3000 m hinderFinal
0:55M400 mTiokamp
1:15M3000 mFinal
1:43K400 mFinal
1:50M400 mFinal



Fr 30 augusti tidig kväll

TidM/KGrenInfo
16:00M110m häck (99.0cm)Tiokamp
16:20KKulaKval
16:25M10 000 m gångFinal
16:40MDiskus (0:750kg)Tiokamp - Grupp A
17:25K10 000 m gångFinal
17:50MDiskus (0:750kg)Tiokamp - Grupp B
18:30K4x400 m stafettFörsök
18:35MStavTiokamp - Grupp A
18:55MDiskus (0:750kg)Kval - Grupp A
19:00M4x400 m stafettFörsök
19:25MStavTiokamp - Grupp B
19:35K4x100 m stafettFörsök
20:05M4x100 m stafettFörsök
20:05MDiskus (0:750kg)Kval - Grupp B

Fr 30 augusti kväll/natt

TidM/KGrenInfo
22:30MSpjutTiokamp - Grupp A
22:35K400 m häckSemifinal
23:00MStavFinal
23:05M400 m häckSemifinal
23:10KKulaFinal
23:35M800 mFinal
23:35MSpjutTiokamp - Grupp B
23:50K800 mFinal
23:55MHöjdFinal
0:10K100 m häckFinal
0:15MLängdFinal
0:25M110m häck (99.0cm)Final
0:45KSpjutFinal
0:50K3000 mFinal
1:15M1500 mTiokamp
1:35K200 mFinal
1:50M200 mFinal




Lö 31 augusti kväll/natt

TidM/KGrenInfo
23:00MDiskus (0:750kg)Final
23:25KHöjdFinal
23:35K400 m häckFinal
23:45M400 m häckFinal
0:00K1500 mFinal
0:10KTrestegFinal
0:15M3000 m hinderFinal
0:40KSläggaFinal
0:45K4x100 m stafettFinal
0:55M4x100 m stafettFinal
1:10M1500 mFinal
1:30K4x400 m stafettFinal
1:50M4x400 m stafettFinal




Junior VM 2024 (JVM) i friidrott i Lima - Svenska trupper


Vi kommer uppdatera svenska truppen här.



Junior-VM 2024 (JVM) i friidrott i Lima - Kvalgränser


Resultatgränsen ska ha genomförts mellan 1 maj 2024 och 4 augusti 2024 i statistiskt giltiga tävlingar. I mångkamper och gång började perioden för att göra resultat redan ett år tidigare den 1 maj 2023.

GrenMänKvinnor
100 m10,4011,63
200 m21,0623,85
400 m46,9454,17
800 m1.49,062.06,70
1500 m3.46,104.22,50
3000 m8.03,339.26,30
5000 m13.58,9016.30,10
110m/100m häck13,8613,80
400 m häck51,9259,53
3000 m hinder8.55,1510.26,80
Höjd215181
Stav518405
Längd766631
Tresteg15,6413,04
Kula18,7015,08
Diskus56,9450,19
Slägga69,9759,48
Spjut70,0451,30
Tio-/Sjukamp72465376
10 000 m gång43.17,5548.39,07



Junior-VM 2024 (JVM) i friidrott i Lima - Resultat


Du kan följa resultaten av junior-VM 2024 liveresultatservice.


Junior-VM 2024 (JVM) i friidrott i Lima - Livestream


Du kan titta på JVM 2024 i Lima direkt på World Athletics YouTube eller Facebook.