Falun Skandinaviska Cupen 2023 | Program & Resultat

Falun Skandinaviska Cupen 2023


Den andra tävlingshelgen i Skandinaviska Cupen 2022-2023 kommer att tävlas i mitten av januari i Falun, Sverige.
Skandinaviska Cupen 2022-2023 fortsätter 13-15 januari i Falun, Sverige. Tävlingshelgen var ursprungligen planerad till Rovaniemi en vecka tidigare, men evenemanget flyttades till Falun på grund av kallt väder.

Skandinaviska Cupen började i december från Östersund och avslutas i Madona, Lettland i mars.



Falun Skandinaviska Cupen 2023 – Program & tidtabeller


Tredagarstävlingarna börjar på fredag ​​med 10 km intervallopp i fri teknik. På lördag är det dags för sprinttävlingar i klassisk teknik. Helgen avslutas med 30 km masstarttvälningar i klassisk teknik på söndag.

Program Falun 13.-15.1.2023

  • DatumEvenemangPlats
  • 13.1.2023 - 15.1.2023Skandinaviska Cup Falun Falun, Sverige




Falun Skandinaviska Cupen 2023 - Resultat


Vi kommer att uppdatera resultaten från Skandinaviska Cupen i Falun 2023 här. Se också FIS live resultat.

Falun Skandinaviska Cupen 15.1.2023


Damernas 30 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Ebba Andersson 🇸🇪1.33.00,7
2.Sigrid Leseth Føyen 🇳🇴+2.26,4
3.Anna Svendsen 🇳🇴+2.30,6
4.Moa Lundgren 🇸🇪+2.32,3
5.Linn Sömskar 🇸🇪+2.38,5
6.Emma Kirkeberg Mörk 🇳🇴+2.41,2
7.Maren Wangensteen 🇳🇴+2.52,0
8.Nora Sanness 🇳🇴+2.57,4
9.Berit Mogstad 🇳🇴+4.58,1
10.Sofia Henriksson 🇸🇪+5.56,5

Fullständiga resultat

Falun Skandinaviska Cupen 15.1.2023


Herrar 30 km (k) masstart

#IdrottareResultat
1.Jan Thomas Jenssen 🇳🇴1.20.35,0
2.Jonas Vika 🇺🇸+1,9
3.Mikael Gunnulfsen 🇳🇴+2,1
4.Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴+3,3
5.Edvard Sandvik 🇳🇴+4,6
6.Mattis Stenshagen 🇳🇴+5,2
7.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+19,3
8.Jens Burman 🇸🇪+20,8
9.Ole Morten Flataker 🇳🇴+22,6
10.Andreas Fjorden Ree 🇳🇴+23,6

Fullständiga resultat

Falun Skandinaviska Cupen 14.1.2023


Damernas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴3.51,86
2.Anna Svendsen 🇳🇴+0,86
3.Ebba Andersson 🇸🇪+4,11
4.Tuva Bakkemo 🇳🇴+7,80
5.Tiril Liverud Knudsen 🇳🇴+11,71
6.Sigrid Leseth Føyen 🇳🇴+1.04,53

Fullständiga resultat

Herrarnas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Erik Valnes 🇳🇴3.17,63
2.Jan Thomas Jenssen 🇳🇴+0,87
3.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+1,44
4.Ansgar Evensen 🇳🇴+6,61
5.Jonas Vika 🇺🇸+7,87
6.Sivert Wiig 🇳🇴+25,97

Fullständiga resultat



Falun Skandinaviska Cupen 14.1.2023


Damernas sprint (k) kval

#IdrottareResultat
1.Anna Svendsen 🇳🇴3.57,20
2.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴+0,79
3.Sigrid Leseth Føyen 🇳🇴+1,64
4.Ebba Andersson 🇸🇪+4,81
5.Linn Sömskar 🇸🇪+4,86
6.Tuva Bakkemo 🇳🇴+5,96
7.Ingrid Andrea Gulbrandsen 🇳🇴+7,60
8.Hedda Östberg Amundsen 🇳🇴+9,75
9.Margrete Rössum Dyrhovd 🇳🇴+9,95
10.Maria Hartz Melling 🇳🇴+11,67


Herrarnas sprint (k) kval

#IdrottareResultat
1.Erik Valnes 🇳🇴3.20,00
2.Olli Ahonen 🇫🇮+0,37
3.Sivert Wiig 🇳🇴+4,45
4.Jan Thomas Jenssen 🇳🇴+5,61
5.Pål Trøan Aune 🇳🇴+5,95
6.Harald Astrup Arnesen 🇳🇴+6,84
7.Lars Agnar Hjelmeset 🇳🇴+7,26
8.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+7,64
9.Ansgar Evensen 🇳🇴+7,89
10.Amund Hoel 🇳🇴+8,46


Falun Skandinaviska Cupen 13.1.2023


Damernas 10 km (f) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Ebba Andersson 🇸🇪28.06,8
2.Ragnhild Haga 🇳🇴+33,3
3.Moa Lundgren 🇸🇪+49,2
4.Julie Bjervig Drivenes 🇳🇴+1.13,3
5.Nora Sanness 🇳🇴+1.16,9
6.Elina Rönnlund 🇸🇪+1.33,5
7.Kristin Austgulen Fosnæs 🇳🇴+1.36,2
8.Maren Wangensteen 🇳🇴+1.37,8
9.Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴+1.39,2
10.Johanne Hauge Harviken 🇳🇴+1.54,1

Fullständiga resultat

Falun Skandinaviska Cupen 13.1.2023


Herrarnas 10 km (f) intervallopp

#IdrottareResultat
1.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴24.00,2
2.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴+1,4
3.Martin Kirkeberg Mørk 🇳🇴+8,2
4.Gjøran Tefre 🇳🇴+12,9
5.Eirik Sverdrup Augdal 🇳🇴+14,5
6.Edvard Sandvik 🇳🇴+17,6
7.Vegard Sivertgård 🇳🇴+20,5
8.Karsten Andre Vestad 🇳🇴+20,6
9.Magne Haga 🇳🇴+23,4
10.Simen Myhre 🇳🇴+29,9
14.Jens Burman 🇸🇪+37,4
19.Viktor Brännmark 🇸🇪+50,3
20.Truls Gisselman 🇸🇪+51,8

Fullständiga resultat



FIS live resultat


Fr 13.1.




Lö 14.1.




Sö 15.1.



Trupper till Skandinaviska Cupen i Falun 2023


Vi kommer att uppdatera topptrupper här till Skandinaviska Cupen i Falun 2023. Finland skickar inget lag till Falun på grund av oöverstigliga logistiska problem.



🇸🇪 Sverige


Bland andra Ebba Andersson, Johanna Hagström, Moa Lundgren, Louise Lindström och Jens Burman åker i Svenska laget i Falun.


🇳🇴 Norge


10 km (f) intervallopp

HerrarDamer
Aakervik, DanielAabrekk, Ingrid Bergene
Aakervik, EspenAas, Julie Sofie Franksdatter
Amundsen, Harald ØstbergAmundsen, Hedda Østberg
Andersen, Iver TildheimAndersen, Nora
Augdal, Eirik SverdrupArnesen, Synne
Bergsland, AndreasBakkemo, Hedda
Berset, KristofferBerg, Julie Victoria
Bjertnæs, BjarteDrivenes, Julie Bjervig
Brustad, HermanFosnæs, Kristin Austgulen
Bruvoll, Ole JørgenFøyen, Sigrid Leseth
Buvarp, Martin JulianHaga, Ragnhild Gløersen
Dukstad, DanielHarviken, Johanne Hauge
Dønnestad, HenrikHeggen, Anna
Evensen, AnsgarHeramb, Liv Tone
Falkanger, August BertheussenHolstrøm, Ellisif Luytkis
Flataker, Ole Morten EngesvoldHustad, Sofie Nordsveen
Fosse, Erling FagerbakkeJohnsen, Elena Rise
Gautvik, Mikkel WaldelandKnudsen, Tiril Liverud
Grønflaten, SindreMelling, Maria Hartz
Gunnarsen, BenjaminMikkelsplass, Marte
Gunnulfsen, MikaelMogstad, Berit
Haga, MagneMørk, Emma Kirkeberg
Haugan, Armann SaastadNordlunde, Mari
Herland, Kasper AnderssonRofstad, Hanne Wilberg
Hjelmeset, Lars AgnarSanness, Nora
Hoel, AmundSimpson-Larsen, Karoline
Holmboe, Nikolai EldeSkaanes, Marte
Holmboe, Aleksander EldeSvingheim, Mari Landro
Horven, PrebenWangensteen, Maren
Hovde, Håvard 
Husdal, Henrik 
Håbrekke, Magnus Øyaas 
Jenssen, Jan Thomas 
Jenssen, Matz William 
Johansen, Iver Wang 
Korsæth, Amund August 
Krogh, Finn-Hågen 
Kvisle, Sjur 
Kvåle, Gaute 
Lian, Magnus Harr 
Martens Meyer, Herman 
Melling, Christian Hartz 
Michelsen, Even Solem 
Moseby, Håvard 
Myhr, Petter 
Myhre, Simen 
Mørk, Martin Kirkeberg 
Opsal, Mats 
Perger, Magnus 
Ree, Andreas Fjorden 
Reinemo, Per Ivar Sølie 
Rogstad, Frederik Arent 
Sandvik, Edvard 
Schjølberg, Jørgen 
Sedeniussen, Magnus Nikolai 
Sivertsgård, Vegard 
Sjøli, Mattis 
Spigseth, Ola 
Stenshagen, Mattis 
Stigen, Jørgen 
Stock, Daniel 
Tandberg, Jostein 
Tefre, Gjøran Holstad 
Thoresen, Tobias Dyrli 
Thoresen, Jonas Dyrli 
Thorvik, David 
Tjelle, Johan 
Turtveit, Vebjørn 
Vestad, Karsten Andre 
Vika, Jonas 
Wiig, Sivert 
Øhlschlägel, Albert Sunde 



Sprint (k)

HerrarDamer
Aakervik, DanielAabrekk, Ingrid Bergene
Aakervik, EspenAas, Julie Sofie Franksdatter
Aasbø, JonasAmundsen, Hedda Østberg
Amundsen, Harald ØstbergBakkemo, Hedda
Arnesen, Harald AstrupDrivenes, Julie Bjervig
Augdal, Eirik SverdrupDyrhovd, Margrete Røssum
Aune, Pål TrøanFosnæs, Kristin Austgulen
Bergsland, AndreasFøyen, Sigrid Leseth
Berset, KristofferGarberg, Hanne Sæther
Bjertnæs, BjarteGulbrandsen, Ingrid Andréa
Buvarp, Martin JulianHarviken, Johanne Hauge
Evensen, AnsgarHeggen, Anna
Falkanger, August BertheussenJohnsen, Elena Rise
Flataker, Ole Morten EngesvoldKnudsen, Tiril Liverud
Gautvik, Mikkel WaldelandMelling, Maria Hartz
Gunnulfsen, MikaelMogstad, Berit
Haga, MagneMyhre, Julie
Haugan, Armann SaastadMyhrvold, Mathilde Skjærdalen
Hjelmeset, Lars AgnarMørk, Emma Kirkeberg
Hoel, AmundNordlunde, Mari
Holmboe, Nikolai EldeOus, Amalie Håkonsen
Holmboe, Aleksander EldeRofstad, Hanne Wilberg
Horven, PrebenSkistad, Kristine Stavås
Hovde, HåvardStenseth, Ane Appelkvist
Hoås, Geir KristianSvendsen, Anna
Håbrekke, Magnus ØyaasSvingheim, Mari Landro
Jenssen, Jan ThomasWangensteen, Maren
Jenssen, Matz William 
Knotten, Sivert 
Korsæth, Amund August 
Krogh, Finn-Hågen 
Kvisle, Sjur 
Martens Meyer, Herman 
Melling, Christian Hartz 
Moseby, Håvard 
Myhre, Simen 
Olsen, Oskar Myrvang 
Opsal, Mats 
Perger, Magnus 
Ramstad, Simen Christopher Bratberg 
Ree, Andreas Fjorden 
Sandvik, Edvard 
Schjølberg, Jørgen 
Skaanes, Håkon 
Skinstad, Mårten Soleng 
Solheim, Jan Marcus Nielsen 
Spigseth, Ola 
Stenshagen, Mattis 
Tefre, Gjøran Holstad 
Thoresen, Jonas Dyrli 
Thorstensen, Erik Lippestad 
Thorvik, David 
Tjelle, Johan 
Turtveit, Vebjørn 
Valnes, Erik 
Vestad, Karsten Andre 
Vika, Jonas 
Wiig, Sivert 


30 km (k) masstart

HerrarDamer
Aakervik, DanielAmundsen, Hedda Østberg
Aakervik, EspenAndersen, Nora
Aasbø, JonasArnesen, Synne
Amundsen, Harald ØstbergBakkemo, Hedda
Andersen, Iver TildheimBerg, Julie Victoria
Augdal, Eirik SverdrupFosnæs, Kristin Austgulen
Bergsland, AndreasFøyen, Sigrid Leseth
Bjertnæs, BjarteGulbrandsen, Ingrid Andréa
Brustad, HermanHarviken, Johanne Hauge
Bruvoll, Ole JørgenHeggen, Anna
Buvarp, Martin JulianHeramb, Liv Tone
Dukstad, DanielHolstrøm, Ellisif Luytkis
Dønnestad, HenrikJohnsen, Elena Rise
Falkanger, August BertheussenKnudsen, Tiril Liverud
Flataker, Ole Morten EngesvoldMelling, Maria Hartz
Fosse, Erling FagerbakkeMikkelsplass, Marte
Grønflaten, SindreMogstad, Berit
Gunnarsen, BenjaminMørk, Emma Kirkeberg
Gunnulfsen, MikaelNordlunde, Mari
Haga, MagneRofstad, Hanne Wilberg
Herland, Kasper AnderssonSanness, Nora
Hjelmeset, Lars AgnarSimpson-Larsen, Karoline
Holmboe, Nikolai EldeSkaanes, Marte
Holmboe, Aleksander EldeSvendsen, Anna
Hovde, HåvardSvingheim, Mari Landro
Hoås, Geir KristianWangensteen, Maren
Husdal, Henrik 
Håbrekke, Magnus Øyaas 
Jenssen, Jan Thomas 
Jenssen, Matz William 
Johansen, Iver Wang 
Knotten, Sivert 
Korsæth, Amund August 
Kvisle, Sjur 
Kvåle, Gaute 
Lian, Magnus Harr 
Melling, Christian Hartz 
Michelsen, Even Solem 
Moseby, Håvard 
Myhr, Petter 
Mysen, Eirik 
Mørk, Martin Kirkeberg 
Opsal, Mats 
Perger, Magnus 
Ramstad, Simen Christopher Bratberg 
Ree, Andreas Fjorden 
Reinemo, Per Ivar Sølie 
Rogstad, Frederik Arent 
Sandvik, Edvard 
Schjølberg, Jørgen 
Sedeniussen, Magnus Nikolai 
Sivertsgård, Vegard 
Sjøli, Mattis 
Skaanes, Håkon 
Skinstad, Mårten Soleng 
Solheim, Jan Marcus Nielsen 
Stenshagen, Mattis 
Stigen, Jørgen 
Stock, Daniel 
Tandberg, Jostein 
Tefre, Gjøran Holstad 
Thoresen, Tobias Dyrli 
Thoresen, Jonas Dyrli 
Thorvik, David 
Tjelle, Johan 
Turtveit, Vebjørn 
Valnes, Erik 
Vestad, Karsten Andre 
Vika, Jonas 
Wiig, Sivert 


Falun Skandinaviska Cupen 2022 - Resultat


Falun Skandinavia Cup 9.1.2022


Damernas 10 km (f)

#IdrottareTid
1.Jonna Sundling 🇸🇪26.02,6
2.Maren Wangensteen 🇳🇴+26,8
3.Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴+30,8
4.Emma Kirkeberg Mörk 🇳🇴+50,9
5.Silje Øyre Slind 🇳🇴+1.00,4
6.Margrethe Bergane 🇳🇴+1.02,7
7.Maria Nordström 🇸🇪+1.09,8
8.Marte Skaanes 🇳🇴+1.11,1
9.Magni Smedås 🇳🇴+1.12,9
10.Lovisa Modig 🇸🇪+1.14,1

Herrarnas 15 km (f)

#IdrottareTid
1.William Poromaa 🇸🇪36.05,5
2.Andreas Fjorden Ree 🇳🇴+15,8
3.Magne Haga 🇳🇴+16,1
4.Jon Rolf Skamo Hope 🇳🇴+22,3
5.Gaute Kvåle 🇳🇴+38,3
6.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴+43,5
7.Henrik Dönnestad 🇳🇴+45,3
8.Gjøran Tefre 🇳🇴+48,3
9.Erland Kvisle 🇳🇴+49,0
10.Finn Hågen Krogh 🇳🇴+49,5


Falun Skandinavia Cup 8.1.2022


Herrarnas 15 km (k)

#IdrottareTid
1.William Poromaa 🇸🇪40.52,1
2.Mikael Gunnulfsen 🇳🇴+23,4
3.Johan Häggström 🇸🇪+25,4
4.Leo Johansson 🇸🇪+33,2
5.Eirik Mysen 🇳🇴+37,7
6.Jonas Eriksson 🇸🇪+40,7
7.Mattis Stenshagen 🇳🇴+46,3
8.Magne Haga 🇳🇴+46,5
9.Andreas Fjorden Ree 🇳🇴+55,4
10.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴+1.04,0

Damernas 10 km (k)

#IdrottareTid
1.Jonna Sundling 🇸🇪29.11,8
2.Marte Skaanes 🇳🇴+35,2
3.Moa Olsson 🇸🇪+42,4
4.Maja Dahlqvist 🇸🇪+51,1
5.Emma Kirkeberg Mörk 🇳🇴+1.00,0
6.Hedda Östberg Amundsen 🇳🇴+1.06,5
7.Berit Mogstad 🇳🇴+1.17,9
8.Karoline Simpson-Larsen 🇳🇴+1.23,7
9.Sofia Henriksson 🇸🇪+1.27,0
10.Silje Øyre Slind 🇳🇴+1.28,4


Falun Skandinavia Cup 7.1.2022


Damernas sprint (f) 1,4 km

#IdrottareTid
1.Jonna Sundling 🇸🇪 
2.Maja Dahlqvist 🇸🇪 
3.Moa Olsson 🇸🇪 
4.Kristin Austgulen Fosnæs 🇳🇴 
5.Silje Øyre Slind 🇳🇴 
6.Magni Smedås 🇳🇴 
7.Moa Hansson 🇸🇪 
8.Maria Hartz Melling 🇳🇴 
9.Ingrid Andrea Gulbrandsen 🇳🇴 
10.Jenny Solin 🇸🇪 
11.Märta Rosenberg 🇸🇪 
12.Julie Bjervig Drivenes 🇳🇴 

Herrarnas sprint (f) 1,4 km

#IdrottareTid
1.Karl-Johan Westberg 🇸🇪 
2.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴 
3.Finn Hågen Krogh 🇳🇴 
4.David Thorvik 🇳🇴 
5.Sindre Bjørnestad Skar 🇳🇴 
6.Edvin Anger 🇸🇪 
7.Emil Danielsson 🇸🇪 
8.Hugo Jacobsson 🇸🇪 
9.Harald Astrup Arnesen 🇳🇴 
10.Axel Aflodal 🇸🇪 
11.Arngrim Sörumshaugen 🇳🇴 
12.Nikolai Elde Holmbö 🇳🇴