Antholz-Anterselva världscupen 2023 | Prgoram & Resultat

Antholz-Anterselva världscupen 2023 i skidskytte


Antholz-Anterselva i Italien är värd för IBUs världscuptävlingar i skidskytte i mitten av januari 2023. Här hittar du tävlingsprogram, tidtabeller, trupper och resultat.
Anterselva-Antholz skidskytteanläggning är omgiven av en vacker utsikt över bergen.
Anterselva-Antholz skidskytteanläggning är omgiven av en vacker utsikt över bergen. (Photo: 88bl [Public domain], from Wikimedia Commons)



Antholz-Anterselva är en traditionell skidskytteplats i norra Italien. Världscupen i skidskytte i Antholz-Anterselva anordnas på över tusen meters höjd över havet.

Under säsongen 2022-2023 kommer Anterselva att stå värd för en världscupshelg mellan den 19 och 22 januari 2023. Det är den sista världscupshelgen innan VM i skidskytte 2023 i Oberhof, Tyskland.

År 2020 var Anterselva värd för världsmästerskapen i skidskytte. Anterselva har arrangerat världsmästerskapen sex gånger: 1975, 1976 (endast sprint), 1983, 1995, 2007 och 2020.



Antholz-Anterselva världscupen i skidskytte 2023 - Program & tidtabeller


Antholz-Anterselva världscupshelg i skidskytte 2023 inkluderar fyra tävlingsdagar. Helgen börjar på torsdag med damernas sprinttävling.

Program Antholz-Anterselva 19.-22.1.2023

  • DatumEvenemangPlats
  • 19.1.2023 - 22.1.2023Världscupen Antholz-Anterselva Antholz-Anterselva, Italien
    -
    To 19.01.2023 14:30Sprint 7,5 km, damer
    Fr 20.01.2023 14:30Sprint 10 km, herrar
    Lö 21.01.2023 13:00Jaktstart 10 km, damer
    Lö 21.01.2023 15:00Jaktstart 12,5 km, herrar
    Sö 22.01.2023 11:45Stafett 4 x 6 km, damer
    Sö 22.01.2023 14:30Stafett 4 x 7,5 km, herrar




Antholz-Anterselva världscupen i skidskytte 2023 - Trupper


🇸🇪 Sverige


DamerHerrar
Elvira ÖbergMartin Ponsiluoma
Linn PerssonSebastian Samuelsson
Anna MagnussonJesper Nelin
Mona BrorssonPeppe Femling
Hanna ÖbergEmil Nykvist
Tilda JohanssonMalte Stefansson


🇩🇪 Tyskland


DamerHerrar
Denise Herrmann-WickBenedikt Doll
Janina Hettich-WalzLucas Fratzscher
Hanna KebingerJohannes Kuehn
Franziska PreussRoman Rees
Sophia SchneiderJustus Strelow
Vanessa VoigtDavid Zobel


🇦🇹 Österrike


DamerHerrar
Lisa Theresa HauserSimon Eder
Anna JuppeDavid Komatz
Tamara SteinerLucas Pitzer
Dunja ZdoucDominic Unterweger
Anna Gandler 



🇮🇹 Italien


DamerHerrar
Samuel ComolaDidier Bionaz
Lisa VittozziElia Zeni
Hannah AuchentallerTommaso Giacomel
Dorothea WiererDaniele Cappellari
Rebecca PasslerPatrick Braunhofer
 Daniele Fauner


🇫🇷 Frankrike


DamerHerrar
Sophie ChauveauFabien Claude
Anaïs Chevalier-BouchetQuentin Fillon-Maillet
Chloé ChevalierAntonin Guigonnat
Caroline ColomboEmilien Jacquelin
Lou JeanmonnotOscar Lombardot
Julia SimonEric Perrot


🇫🇮 Finland


DamerHerrar
Mari EderTuomas Harjula
Erika JänkäOlli Hiidensalo
Nastassia KinnunenHeikki Laitinen
Venla LehtonenJaakko Ranta
Suvi MinkkinenTero Seppälä


🇺🇸 USA


HerrarDamer
Jake BrownDeedra Irwin
Sean DohertyJoanne Reid
Vaclav CervenkaKelsey Dickinson
Paul Schommer Chloe Levins
 Tara Geraghty-Moats



Antholz-Anterselva världscupen i skidskytte 2023 - Resultat & Startlistor




Vi kommer att uppdatera resultaten från Antholz-Anterselva världscupen 2023 här.

Antholz-Anterselva världscupen 22.1.2023


Herrarnas stafett 4x7,5km

#LagResultat
1.Norge 🇳🇴1.11.50,2 (0+6)
2.Frankrike 🇫🇷+59,0 (0+6)
3.Tyskland 🇩🇪+2.17,5 (1+11)
4.Sverige 🇸🇪+2.38,7 (1+13)
5.Italien 🇮🇹+2.47,3 (0+7)
6.Tjeckien 🇨🇿+2.51,5 (0+10)
7.Schweiz 🇨🇭+2.55,7 (1+13)
8.Ukraina 🇺🇦+3.52,8 (0+8)
9.Finland 🇫🇮+4.03,1 (3+8)

Fullständiga resultat

Antholz-Anterselva världscupen 22.1.2023


Damernas stafett 4x6 km

#LagResultat
1.Frankrike 🇫🇷1.07.21,3 (0+2)
2.Sverige 🇸🇪+45,2 (0+8)
3.Tyskland 🇩🇪+1.16,9 (0+10)
4.Italien 🇮🇹+1.30,4 (1+6)
5.Österrike 🇦🇹+1.56,1 (0+3)
6.Norge 🇳🇴+2.35,4 (3+9)
7.Schweiz 🇨🇭+3.13,2 (0+7)
8.Kanada 🇨🇦+3.42,1 (0+6)

Fullständiga resultat

Antholz-Anterselva världscupen 21.1.2023


Herrarnas jaktstart 12,5 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴31.24,4 (2)
2.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+40,2 (0)
3.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.02,1 (2)
4.Roman Rees 🇩🇪+1.34,3 (1)
5.Johannes Dale 🇳🇴+2.00,8 (1)
6.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+2.17,8 (4)
7.Niklas Hartweg 🇨🇭+2.21,8 (1)
8.Sebastian Stalder 🇨🇭+2.22,8 (1)
9.Simon Eder 🇦🇹+2.26,5 (1)
10.Benedikt Doll 🇩🇪+2.33,0 (3)


Världscupen, Anterselva 21.1.2023


Damernas jaktstart

#IdrottareResultat
1.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪29.53,1
2.Lisa Vittozzi 🇮🇹+11,0
3.Elvira Öberg 🇸🇪+17,2
4.Hanna Öberg 🇸🇪+21,5
5.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+25,4
6.Marketa Davidova 🇨🇿+27,6
7.Dorothea Wierer 🇮🇹+42,2
8.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+1.07,0
9.Lena Haecki 🇨🇭+1.19,5
10.Hanna Kebinger 🇩🇪+1.19,6

Antholz-Anterselva världscupen 20.1.2023


Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareResultat
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴22.44,1 (1)
2.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+31,4 (1)
3.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+37,3 (0)
4.Roman Rees 🇩🇪+56,7 (1)
5.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+57,0 (1)
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷+1.07,5 (1)
7.Tommaso Giacomel 🇮🇹+1.10,2 (1)
8.Simon Eder 🇦🇹+1.11,1 (0)
9.Justus Strelow 🇩🇪+1.23,6 (0)
10.Fabien Claude 🇫🇷+1.26,0 (2)

Fullständiga resultat

Antholz-Anterselva världscupen 19.1.2023


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareResultat
1.Dorothea Wierer 🇮🇹20.59,6 (0)
2.Chloe Chevalier 🇫🇷+2,8 (0)
3.Elvira Öberg 🇸🇪+8,7 (0)
4.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+14,7 (1)
5.Anamarija Lampic 🇸🇮+18,4 (2)
6.Denise Herrmann-Wick 🇩🇪+23,1 (2)
7.Janina Hettich-Walz 🇩🇪+23,6 (0)
8.Caroline Colombo 🇫🇷+26,5 (1)
9.Julia Simon 🇫🇷+26,7 (2)
10.Lou Jeanmonnot 🇫🇷+28,9 (1)






Anterselva är en traditionell plats för IBU världscupen i skidskytte. Den här bilden är från 2006.
Anterselva är en traditionell plats för IBU världscupen i skidskytte. Den här bilden är från 2006. (Photo: Götz A. Primke from Muenchen, Germany [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons)


Antholz-Anterselva världscupen i skidskytte - Tidigare resultat


Antholz-Anterselva världscupen i skidskytte 2022 - Resultat


Antholz-Anterselva världscupen 23.1.2022


Damernas yhteislähtö 12,5 km

#IdrottareTid
1.Dorothea Wierer 🇮🇹35.58,7 (2)
2.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+3,7 (1)
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+11,6 (1)
4.Kristina Reztsova+22,8 (2)
5.Justine Braisaz-Bouchet 🇫🇷+24,8 (4)
6.Tiril Eckhoff 🇳🇴+28,0 (2)
7.Vanessa Voigt 🇩🇪+35,8 (0)
8.Uliana Nigmatullina+42,5 (1)
9.Alina Stremous 🇲🇩+49,6 (2)
10.Julia Simon 🇫🇷+1.03,4 (3)
24.Mari Eder 🇫🇮+2.23,4 (6)

Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#LagTid
1.Norge1.12.14,7 (0+4)
2.Venäjä+1.57,2 (1+12)
3.Tyskland+2.04,4 (0+4)
4.Frankrike+2.20,5 (0+7)
5.Kanada+2.31,5 (1+8)
6.Ukraina+2.38,7 (0+11)
7.Schweiz+2.48,6 (1+7)
8.Italien+3.03,6 (1+13)
9.Österrike+3.08,6 (0+7)
10.Slovakia+4.01,4 (1+8)
11.Finland+4.21,7 (0+13)

Anterselva 22.1.2022


Damernas stafett 4 x 6 km

#IdrottareTid
1.Norge1:12.54,1
2.Venäjä+24,6
3.Frankrike+32,6
4.Italien+32,6
5.USA+50,1
6.Tjeckien+59,8
7.Schweiz+1.03,7
8.Tyskland+1.08,2
9.Finland+1.18,9
10.Puola+1.36,0



Herrarnas yhteislähtö 15 km

#IdrottareTid
1.Benedikt Doll 🇩🇪37.14,9
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+31,3
3.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴1.28,8
4.Antonin Guigonnat 🇫🇷+1.34,7
5.Sivert Guttorm Bakken 🇳🇴+1.35,2
6.Tero Seppälä 🇫🇮+1.42,1 (3)
7.Michal Krcmar 🇨🇿+1.54,1
8.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.55,5
9.Lukas Hofer 🇮🇹+1.56,4
10.Anton Babikov+1.58,7

16. Olli Hiidensalo +2.45,7 (4)

Anterselva-Antholz världscupen 20.1.2022


Herrarnas normaalimatka 20 km

#IdrottareTid
1.Anton Babikov49.46,8 (0)
2.Tarjei Bø 🇳🇴+9,7 (2)
3.Said Karimulla Khalili+48,5 (1)
4.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+50,5 (3)
5.Sturla Holm Lægreid 🇳🇴+1.32,9 (3)
6.Simon Desthieux 🇫🇷+2.08,2 (3)
7.Alexander Loginov+2.16,3 (3)
8.Fabien Claude 🇫🇷+2.22,4 (3)
9.Paul Schommer 🇺🇸+2.26,5 (2)
10.Emilien Jacquelin 🇫🇷+2.27,9 (2)
18.Olli Hiidensalo 🇫🇮+3.23,7 (3)
23.Tero Seppälä 🇫🇮+3.50,0 (4)
40.Tuomas Harjula 🇫🇮+5.25,4 (3)
80.Heikki Laitinen 🇫🇮+9.09,1 (7)



Antholz-Anterselva världscupen i skidskytte 2021 - Resultat


Anterselva världscupen 24.1.2021


Masstart 15 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴35.44,3 (1)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+31,3 (2)
3.Jakov Fak 🇸🇮+44,2 (1)
4.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+49,1 (3)
5.Arnd Peiffer 🇩🇪+49,1 (2)
6.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+50,6 (3)
7.Benedikt Doll 🇩🇪+55,1 (3)
8.Simon Eder 🇦🇹+57,8 (2)
9.Johannes Dale 🇳🇴+1.04,8 (4)
10.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.05,9 (4)



Damernas stafett 4 x 6 km

#LagTid
1.Venäjä1:07.32,4
2.Tyskland+11,0
3.Frankrike+21,2
4.Italien+40,5
5.Valko-Venäjä+46,5
6.Norge+59,6
7.Sverige+1.09,7
8.Ukraina+1.09,9
8.Schweiz+1.09,9
10.Tjeckien+1.10,2
17.Finland+5.21,8


Anterselva, världscupen 23.1.2021


Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#IdrottareTid
1.Frankrike1:14.25,8
2.Norge+0,8
3.Venäjä+50,8
4.Tyskland+54,4
5.Italien+1.55,1
6.Österrike+2.19,0
7.Finland+2.30,9
8.Ukraina+2.36,9
9.Kanada+2.57,4
10.Slovenien+3.26,0


Damernas yhteislähtö 12.5 km

#IdrottareTid
1.Julia Simon 🇫🇷37.05,5
2.Hanna Öberg 🇸🇪+0,2
3.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+3,5
4.Franziska Preuss 🇩🇪+9,0
5.Marketa Davidova 🇨🇿+17,6
6.Svetlana Mironova+29,3
7.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+35,8
8.Tiril Eckhoff 🇳🇴+43,4
9.Anais Bescond 🇫🇷+55,7
10.Yuliia Dzhima 🇺🇦+56,6



Ampumahiihto, Anterselva 22.1.2021


Herrarnas normaalimatka 20 km

#IdrottareTid
1.Alexander Loginov48.41,8 (0)
2.Sturla Holm Laegreid 🇳🇴+58,5 (2)
3.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.10,6 (2)
4.Lukas Hofer 🇮🇹+1.10,7 (2)
5.Anton Dudchenko 🇺🇦+1.10,9 (0)
6.Martin Ponsiluoma 🇸🇪+1.18,1 (2)
7.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.22,2 (2)
8.Simon Eder 🇦🇹+1.25,2 (1)
9.Erlend Øvereng Bjøntegaard 🇳🇴+1.50,4 (2)
10.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+1.56,4 (4)

19. Tero Seppälä +2.45,6 (3)
64. Tero Harjula +6.06,8 (4)
66. Olli Hiidensalo +6.18,6 (5)

Anterselva, världscupen 21.1.2021


Damernas normaalimatka

#IdrottareTid
1.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹42.29,3 (1)
2.Yuliia Dzhima 🇺🇦+43,7 (0)
3.Anais Chevalier-Bouchet 🇫🇷+1.04,0 (1)
4.Dorothea Wierer 🇮🇹+1.15,1 (2)
5.Janina Hettich 🇩🇪+1.23,9 (1)
6.Evgeniya Pavlova+1.49,1 (2)
7.Svetlana Mironova+1.51,3 (2)
8.Dzinara Alimbekava 🇧🇾+1.52,4 (2)
9.Uliana Kaisheva+1.55,6 (2)
10.Dunja Zdouc 🇦🇹+2.28,0 (1)

58. Suvi Minkkinen +6.01 (6)
68. Venla Lehtonen +7.08,0 (5)
78. Erika Jänkä +8.21,0 (4)



Antholz-Anterselva VM i skidskytte 2020 - Resultat


Herrarnas masstart 15 km

#IdrottareTid
1.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴38.09,5
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+42,0
3.Emilien Jacquelin 🇫🇷+55,0
4.Tarjei Bø 🇳🇴+55,6
5.Simon Desthieux 🇫🇷+1.03,7
6.Felix Leitner 🇦🇹+1.06,7
7.Martin Fourcade 🇫🇷+1.13,1
8.Johannes Dale 🇳🇴+1.17,1
9.Julian Eberhard 🇦🇹+1.19,6
10.Johannes Kuehn 🇩🇪+1.25,2



Damernas masstart 12,5 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴39.14,0 (2)
2.Dorothea Wierer 🇮🇹+20,7 (3)
3.Hanna Öberg 🇸🇪+26,1 (3)
4.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+29,1 (2)
5.Julia Simon 🇫🇷+45,1 (2)
6.Ekaterina Yurlova-Percht+52,0 (2)
7.Tiril Eckhoff 🇳🇴+1.00,2 (4)
8.Franziska Preuss 🇩🇪+1.00,3 (3)
9.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+1.02,5 (2)
10.Anais Bescond 🇫🇷+1.21,3 (3)


Singel Mixstafett

#IdrottareTid
1.Norge34.19,9
2.Tyskland+17,6
3.Frankrike+29,8
4.Sverige+35,2
5.Schweiz+40,6
6.Österrike+54,5
7.Ryssland+1.00,5
8.Kanada+1.03,4


Damernas distans 15 km

#IdrottareTid
1.Dorothea Wierer 🇮🇹43.07,7
2.Vanessa Hinz 🇩🇪+2,2
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+15,8
4.Hanna Öberg 🇸🇪+38,7
5.Franziska Preuss 🇩🇪+1.03,4
6.Monika Hojnisz-Starega 🇵🇱+1.10,1
7.Chrtistina Rieder 🇦🇹+1.20,6
8.Marketa Davidova 🇨🇿+1.30,7


Herrarnas distans 20 km

#IdrottareTid
1.Martin Fourcade 🇫🇷49.43,1
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+57,0
3.Dominik Landertinger 🇦🇹+1.22,1
4.Jakov Fak 🇸🇮+1.30,2
5.Benjamin Weger 🇨🇭+2.25,5
6.Tarjei Bø 🇳🇴+2.33,6
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+2.34,6
8.Leif Nordgren 🇺🇸+3.04,3

Herrarnas sprint 10 km

#IdrottareTid
1.Alexander Loginov22.48,1 (0)
2.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+6,5 (1)
3.Martin Fourcade 🇫🇷+19,5 (0)
4.Tarjei Bø 🇳🇴+22,5 (0)
5.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+23,9 (1)
6.Emilien Jacquelin 🇫🇷+29,8 (1)
7.Arnd Peiffer 🇩🇪+39,7 (0)
8.Philipp Horn 🇩🇪+44,4 (2)
9.Felix Leitner 🇦🇹+52,1 (0)
10.Dmytro Pidruchnyi 🇺🇦+56,4 (1)


Herrarnas jaktstart

#IdrottareTid
1.Emilien Jacquelin 🇫🇷31.15,2
2.Johannes Thingnes Bø 🇳🇴+0,4
3.Alexander Loginov+23,9
4.Martin Fourcade 🇫🇷+46,3
5.Arnd Peiffer 🇩🇪+53,9
6.Tarjei Bø 🇳🇴+1.12,5
7.Quentin Fillon Maillet 🇫🇷+1.25,9
8.Simon Desthieux 🇫🇷+1.26,9
9.Felix Leitner 🇦🇹+1.33,0
10.Vetle Sjåstad Christiansen 🇳🇴+1.58,4



Damernas jaktstart

#IdrottareTid
1.Dorothea Wierer 🇮🇹29.22,0
2.Denise Herrmann 🇩🇪+9,5
3.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴+13,8
4.Hanna Öberg 🇸🇪+22,3
5.Vanessa Hinz 🇩🇪+26,8
6.Ivona Fialkova+35,7
7.Franziska Preuss 🇩🇪+40,6
8.Lisa Theresa Hauser 🇦🇹+51,4
9.Baiba Bendika 🇱🇻+1.03,2
10.Aita Gasparin 🇨🇭+1.07,4


Damernas sprint 7,5 km

#IdrottareTid
1.Marte Olsbu Røiseland 🇳🇴21.13,1
2.Susan Dunklee 🇺🇸+6,8
3.Lucie Charvatova 🇨🇿+21,3
4.Olena Pidhrushna 🇺🇦+25,6
5.Denise Herrmann 🇩🇪+30,5
6.Lisa Vittozzi 🇮🇹+37,6
7.Dorothea Wierer 🇮🇹+39,0
8.Franziska Preuss 🇩🇪+40,8


Mixedstafett, 4x6 km

#LagTid
1.Norge1:02.27,7
2.Italien+15,6
3.Tjeckien+30,8
4.Tyskland+49,2
5.Ukraina+56,1
6.Venäjä+59,4
7.Frankrike+1.08,6
8.Österrike+1.39,2
9.Finland+1.39,6
10.Schweiz+1.50,5




Antholz-Anterselva världscupen i skidskytte - Season 2018/2019 - Resultat


Masstart miehet 15.0 km 27.1.2019

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Fillon Maillet Q.FRA0+34.39.4
2.Bö J.T.NOR2+14.3
3.Peiffer A.GER0+24.6
4.Fourcade M.FRA1+50.4
5.Guigonnat A.FRA2+51.8
6.Weger B.SUI2+52.5


Masstart naiset 12.5 km 27.1.2019

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Dahlmeier L.GER1+35.32.2
2.Davidova M.CZE1+13.1
3.Hinz V.GER1+16.4
4.Öberg H.SWE2+17.1
5.Wierer D.ITA3+32.2
6.Mäkäräinen K.FIN2+33.3



Jaktstart naiset 10.0 km 26.1.2019

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Wierer D.ITA2+29.20.1
2.Dahlmeier L.GER1+6.0
3.Vittozzi L.ITA2+16.2
4.Roeiseland M. O.NOR3+10.2
5.Kuzmina A.SVK4+46.5
6.Hauser L.T.AUT2+55.8
7.Mäkäräinen K.FIN4+1.08.1



Jaktstart miehet 12.5 km 26.1.2019

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR331.33.7
2.Guigonnat A.FRA1+34.8
3.Fillon Maillet Q.FRA2+40.6
4.Desthieux S.FRA2+40.6
5.Fourcade M.FRA3+50.9
6.Peiffer A.GER2+56.7
7.Loginov A.RUS1+57.5
8.Eder S.AUT21.29.9

49. Tero Seppälä (6) +5.04.5

Jaktstart naiset 10.0 km 26.1.2019

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Wierer D.ITA2+29.20.1
2.Dahlmeier L.GER1+6.0
3.Vittozzi L.ITA2+16.2
4.Roeiseland M. O.NOR3+10.2
5.Kuzmina A.SVK4+46.5
6.Hauser L.T.AUT2+55.8
7.Mäkäräinen K.FIN4+1.08.1



Pikakisa miehet 10.0 km 25.1.2019

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Bö J.T.NOR123.53.9
2.Bjoentegaard E.NOR0+17.5
3.Guigonnat A.FRA1+20.2
4.Fourcade M.FRA0+21.3
5.Eder S.AUT1+23.9
6.Desthieux S.FRA2+33.5
7.Fillon Maillet Q.FRA2+33.7
8.Hofer L.ITA142.0

41. Tero Seppälä (2) +1.45.8


Pikakisa naiset 7.5 km 24.1.2019

SijaIdrottareMaaSakotAikaero
1.Davidova M.CZE032.32.9
2.Mäkäräinen K.FIN1+1.7
3.Roeiseland M.O.NOR1+3.5
4.Dahlmeier L.GER0+4.2
5.Vittozzi L.ITA1+10.2
6.Hojnisz M.POL1+10.5
7.Mironova S.RUS.0+13.8
8.Wierer D.ITA1+15.2
9.Hauser L.T.AUT0+18.7
10.Kuzmina A.SVK2+21.1

84. Laura Toivanen (3) +3.19.8
DNS Suvi Minkkinen