Lillehammer världscupen 2022 i längdskidor | Program & Resultat

Lillehammer världscupen 2022 i längdskidor


Den andra helgen av FIS World Cup för längdskidåkning säsongen 2022-2023 tävlas i Lillehammer, Norge i början av december 2022. På denna sida hittar du all viktig Lillehammer-information såsom program och resultat.
Lillehammer är ihågkommen som värd för vinter-OS 1994. Lillehammer har också varit värd för FIS världscupen flera gånger i längdskidåkning, nordisk kombination och backhoppning.

År 2022 är Lillehammer åter värd för en vintersport världscuphelg mellan 2:a och 4:e december 2022.



Lillehammer världscupen 2022 – Program


Här är schemat för Lillehammer världscupen 2022 i längdåkning.

Program Lillehammer 2.-4.12.2022

  • DatumEvenemangPlats
  • 2.12.2022 - 4.12.2022Världscupen Lillehammer Lillehammer, Norge
    -
    Fr 02.12.2022 11:0010 km (f), , damer
    Fr 02.12.2022 12:4510 km (f), , herrar
    Lö 03.12.2022 09:30Sprint (f), kval, damer
    Lö 03.12.2022 09:30Sprint (f), kval, herrar
    Lö 03.12.2022 12:00Sprint (f), final, damer
    Lö 03.12.2022 12:00Sprint (f), final, herrar
    Sö 04.12.2022 10:4520 km (k) masstart, damer
    Sö 04.12.2022 13:0020 km (k) masstart, herrar




Lillehammer FIS världscupen 2022 - Resultat


Vi kommer att uppdatera Lillehammer världscupens resultat/live resultatlänkar här. See även FIS liveresultat.

Lillehammer hiihdon världscupen 4.12.2022


Herrarnas 20 km (k) yhteislähtö

#IdrottareTid
1.Pål Golberg 🇳🇴48.14,5
2.Sjur Røthe 🇳🇴+0,9
3.Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴+1,1
4.Didrik Tønseth 🇳🇴+1,7
5.William Poromaa 🇸🇪+1,7
6.Emil Iversen 🇳🇴+2,0
7.Haavard Moseby 🇳🇴+2,4
8.Eric Rosjö 🇸🇪+2,6
9.Mattis Stenshagen 🇳🇴+3,5
10.Simen Hegstad Krüger 🇳🇴+3,9



Damernas 20 km (k) yhteislähtö

#IdrottareTid
1.Frida Karlsson 🇸🇪53.51,9
2.Tiril Udnes Weng 🇳🇴+0,6
3.Ebba Andersson 🇸🇪+2,1
4.Krista Pärmäkoski 🇫🇮+2,9
5.Kerttu Niskanen 🇫🇮+3,5
6.Moa Ilar 🇸🇪+4,1
7.Katharina Hennig 🇩🇪+4,3
8.Anne Kjersti Kalvå 🇳🇴+5,2
9.Jessie Diggins 🇺🇸+5,5
10.Heidi Weng 🇳🇴+7,2

Lillehammer världscupen 3.12.2022


Herrarnas sprint (f) final

#IdrottareTid
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴2.56,45
2.Federico Pellegrino 🇮🇹+0,75
3.Even Northug 🇳🇴+1,23
4.Edvin Anger 🇸🇪+1,51
5.Pål Golberg 🇳🇴+1,64
6.Ansgar Evensen 🇳🇴+24,83

Damernas sprint (f) final

#IdrottareTid
1.Emma Ribom 🇸🇪3.20,40
2.Maja Dahlqvist 🇸🇪+0,17
3.Tiril Udnes Weng 🇳🇴+1,11
4.Jessie Diggins 🇺🇸+2,24
5.Victoria Carl 🇩🇪+5,67
6.Johanna Hagström 🇸🇪+9,43



Herrarnas sprint (f) kval

#IdrottareTid
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴2.49,88
2.Lucas Chanavat 🇫🇷+0,53
3.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴+2,00
4.Erik Valnes 🇳🇴+2,28
5.Federico Pellegrino 🇮🇹+2,40
6.Simen Myhre 🇳🇴+3,14
7.Edvin Anger 🇸🇪+3,69
8.Pål Golberg 🇳🇴+3,90
9.Harald Astrup Arnesen 🇳🇴+3,92
10.Valerio Grond 🇨🇭+3,94

Resultat


Damernas sprint (f) kval

#IdrottareTid
1.Emma Ribom 🇸🇪3.15,90
2.Maria Hartz Melling 🇳🇴+1,10
3.Maja Dahlqvist 🇸🇪+1,14
4.Amalie Haakonsen Ous 🇳🇴+1,21
5.Jessie Diggins 🇺🇸+1,40
6.Ane Appelkvist Stenseth 🇳🇴+1,78
6.Julie Myhre 🇳🇴+1,78
8.Tiril Udnes Weng 🇳🇴+1,91
9.Nadine Fähndrich 🇨🇭+2,31
10.Johanna Hagström 🇸🇪+2,36

Resultat

Lillehammer världscupen 2.12.2022


Herrarnas 10 km (f)

#IdrottareTid
1.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴21.12,6
2.Didrik Tønseth 🇳🇴+2,8
3.Hans Christer Holund 🇳🇴+9,1
4.Andrew Musgrave 🇬🇧+12,5
5.Haavard Moseby 🇳🇴+16,4
6.Pål Golberg 🇳🇴+20,2
7.Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴+20,3
8.Mattis Stenshagen 🇳🇴+23,5
9.Sjur Røthe 🇳🇴+24,7
10.Simen Hegstad Krüger 🇳🇴+26,7



Damernas 10 km (f)

#IdrottareTid
1.Jessie Diggins 🇺🇸23.49,5
2.Katharina Hennig 🇩🇪+3,8
3.Heidi Weng 🇳🇴+15,4
4.Ebba Andersson 🇸🇪+15,5
5.Anne Kjersti Kalvå 🇳🇴+15,9
6.Victoria Carl 🇩🇪+21,8
7.Tiril Udnes Weng 🇳🇴+24,2
8.Frida Karlsson 🇸🇪+25,6
9.Helene Marie Fossesholm 🇳🇴+26,7
10.Ingvild Flugstad Østberg 🇳🇴+27,8




Liveresultat



Johannes Hösflot Kläbo.
Foto: K. Kantola
Johannes Hösflot Kläbo.


Lag för Lillehammer FIS världscupen 2022


🇳🇴 Norge


10 km (f)

DamerHerrar
Margrethe BerganeIver Tildheim Andersen
Julie Bjervig DrivenesPål Golberg
Helene Marie FossesholmHans Christer Holund
Kathrine HarsemEmil Iversen
Anne Kjersti KalvåJohannes Høsflot Klæbo
Astrid Øyre SlindSimen Hegstad Krüger
Magni SmedåsHåvard Moseby
Silje TheodorsenMartin Løwstrøm Nyenget
Heidi Weng, HeidiSjur Røthe
Lotta Udnes WengEdvard Sandvik
Tiril Udnes WengMattis Stenshagen
Ingvild Flugstad ØstbergDidrik Tønseth


Sprint (f)

DamerHerrar
Hedda Østberg AmundsenHarald Astrup Arnesen
Kristin Austgulen FosnæsAnsgard Evensen  
Maria Hartz MellingPål Golberg
Julie MyhreMats William Jensen
Mathilde Skjærdalen MyhrvoldJohannes Høsflot Klæbo
Amalie Håkonsen OusThomas Helland Larsen
Hanne Wilberg RofstadSimen Myhre
Magni SmedåsEven Northug
Kristine Stavås SkistadSindre Bjørnestad Skar
Ane Appelkvist StensethHåvard Solås Taugbøl
Lotta Udnes WengGjøran Tefre
Tiril Udnes WengErik Valnes


20 km (c) masstart

DamerHerrar
Hedda Østberg AmundsenPål Golberg
Margrethe BerganeHans Christer Holund
Kristin Austgulen FosnæsEmil Iversen
Helene Marie FossesholmJohannes Høsflot Klæbo
Sigrid Leseth FøyenAmund Korsæth
Kathrine HarsemHåvard Moseby
Anne Kjersti KalvåMartin Løwstrøm Nyenget
Anna SvendsenSjur Røthe
Silje TheodorsenMattis Stenshagen
Heidi WengDidrik Tønseth
Tiril Udnes WengErik Valnes
Ingvild Flugstad ØstbergJonas Vika



🇫🇮 Finland


DamerHerrar
Anni AlakoskiJuuso Haarala
Jasmi JoensuuPerttu Hyvärinen
Anne KyllönenLauri Lepistö
Jasmin KähäräEmil Liekari
Anni LindroosRemi Lindholm
Katri LylynperäLauri Mannila
Hilla NiemeläNiilo Moilanen
Kerttu NiskanenJoni Mäki
Eveliina PiippoArsi Ruuskanen
Krista PärmäkoskiMarkus Vuorela
 Lauri Vuorinen


Therese Johaug har dominerat den kvinnliga skidåkningen.
Therese Johaug har dominerat den kvinnliga skidåkningen. (Therese Johaug. Kuva: Granada [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)



🇫🇷 Frankrike


DamerHerrar
Delphine ClaudelLucas Channavat
Léna QuintinJules Chappaz
Flora DolciRenaud Jay
 Richard Jouve
 Hugo Lapalus
 Maurice Manificat
 Clément Parisse
 Théo Schely
 Arnaud Chautemps
 Jules Lapierre


🇸🇪 Sverige


DamerHerrar
Ebba AnderssonSimon Andersson
Maja DahlqvistEdvin Anger
Anna DyvikJens Burman
Frida ErkersEmil Danielsson
Johanna HagströmGeorge Ersson
Moa IlarTruls Gisselman
Frida KarlssonCalle Halfvarsson
Lovisa ModigLeo Johansson
Emma RibomOlof Jonsson
Ingrid HallquistEric Rosjö
 Oskar Svensson
 William Poromaa


Resultat från tidigare säsonger


Lillehammer världscupen 2021


Lillehammer världscupen 5.12.2021, mäkihyppy


Damernas HS140

#IdrottareTid
1.Marita Kramer 🇦🇹268,9
2.Katharina Althaus 🇩🇪259,8
3.Silje Opseth 🇳🇴253,2
4.Ema Klinec 🇸🇮252,7
5.Eva Pinkelnig 🇦🇹246,5
6.Ursa Bogataj 🇸🇮244,8
7.Nika Kriznar 🇸🇮243,4
8.Sara Takanashi 🇯🇵242,4
9.Daniela Iraschko-Stolz 🇦🇹239,5
10.Anna Odine Ström 🇳🇴220,7
32.Jenny Rautionaho 🇫🇮71,7
37.Julia Kykkänen 🇫🇮60,0

Lillehammer världscupen 5.12.2021, yhdistetty


Herrarnas HS140 + 10 km

#IdrottareTid
1.Jarl Magnus Riiber 🇳🇴25.40,1
2.Johannes Lamparter 🇦🇹+13,5
3.Eric Frenzel 🇩🇪+45,6
4.Jens Lurås Oftebro 🇳🇴+50,9
5.Mario Seidl 🇦🇹+56,1
6.Vinzenz Geiger 🇩🇪+1.00,0
7.Akito Watabe 🇯🇵+1.00,6
8.Terence Weber 🇩🇪+1.05,0
9.Ryota Yamamoto 🇯🇵+1.07,8
10.Ilkka Herola 🇫🇮+1.08,6

Damernas HS98 + 5 km

#IdrottareTid
1.Gyda Westvold Hansen 🇳🇴16.02,7
2.Mari Leinan Lund 🇳🇴+52,6
3.Lisa Hirner 🇦🇹+1.29,1
4.Marte Leinan Lund 🇳🇴+1.37,3
5.Ida Marie Hagen 🇳🇴+1.38,2
6.Ema Volavsek 🇸🇮+1.50,9
7.Annika Sieff 🇮🇹+1.55,2
8.Yuna Kasai 🇯🇵+1.57,0
9.Cindy Haasch 🇩🇪+2.27,0
10.Stefaniya Nadymova+2.32,9


Lillehammer världscupen 5.12.2021, maastohiihto


Damernas stafett 4 x 5 km

#LagTid
1.Venäjä54.40,6
2.Sverige+1,1
3.Norge+1,2
4.USA+22,5
5.Finland+22,5
6.Norge 2+25,3

Herrarnas stafett 4 x 7,5 km

#LagTid
1.Norge1.14.58,7
2.Venäjä 2+0,2
3.Norge 2+1,2
4.Venäjä+1,4
5.Italien+55,3
6.Sverige+58,4
11.Finland+1.29,4


Lillehammer världscupen 4.12.2021, mäkihyppy


Damernas HS98

#IdrottareTid
1.Katharina Althaus 🇩🇪278,1
2.Marita Kramer 🇦🇹273,2
3.Ursa Bogataj 🇸🇮272,3
4.Silje Opseth 🇳🇴268,7
5.Nika Kriznar 🇸🇮252,6
6.Sara Takanashi 🇯🇵250,3
7.Daniela Iraschko-Stolz 🇦🇹249,8
8.Eva Pinkelnig 🇦🇹243,8
9.Ema Klinec 🇸🇮243,1
10.Lisa Eder 🇦🇹231,6


Lillehammer världscupen 4.12.2021, yhdistetty


Herrarnas joukkuekilpailu

#LagTid
1.Norge52.56,1
2.Tyskland+5,3
3.Japani+2.23,3
4.Österrike+2.23,4
5.USA+3.19,9
6.Frankrike+3.33,4
7.Italien+4.35,4

Finland ei ollut kilpailussa mukana.

Damernas HS98 + 5 km

#IdrottareTid
1.Gyda Westvold Hansen 🇳🇴16.02,7
2.Mari Leinan Lund 🇳🇴+52,6
3.Lisa Hirner 🇦🇹+1.29,1
4.Marte Leinan Lund 🇳🇴+1.37,3
5.Ida Marie Hagen 🇳🇴+1.38,2
6.Ema Volavsek 🇸🇮+1.50,9
7.Annika Sieff 🇮🇹+1.55,2
8.Yuna Kasai 🇯🇵+1.57,0
9.Cindy Haasch 🇩🇪+2.27,0
10.Stefaniya Nadymova+2.23,9


Lillehammer världscupen 4.12.2021, maastohiihto


Damernas 10 km (f)

#IdrottareTid
1.Frida Karlsson 🇸🇪26.58,4
2.Therese Johaug 🇳🇴+0,3
3.Rosie Brennan 🇺🇸+11,3
4.Helene Marie Fossesholm 🇳🇴+16,0
5.Natalia Nepryaeva+28,5
6.Tiril Udnes Weng 🇳🇴+30,1
7.Ebba Andersson 🇸🇪+33,0
8.Tatiana Sorina+35,8
9.Heidi Weng 🇳🇴+39,6
10.Ragnhild Haga 🇳🇴+41,3
12.Kerttu Niskanen 🇫🇮+44,1
38.Anne Kyllönen 🇫🇮+1.45,8
42.Riitta-Liisa Roponen 🇫🇮+1.55,3
50.Eveliina Piippo 🇫🇮+2.14,4
51.Johanna Matintalo 🇫🇮+ 2.16,5
DNFMaaret Pajunoja 🇫🇮 

Herrarnas 15 km (f)

#IdrottareTid
1.Simen Hegstad Krüger 🇳🇴32.26,2
2.Hans Christer Holund 🇳🇴+1,6
3.Martin Løwstrøm Nyenget 🇳🇴+17,5
4.Alexey Chervotkin+21,0
5.Michal Novak 🇨🇿+21,1
6.Didrik Tønseth 🇳🇴+27,2
7.Harald Östberg Amundsen 🇳🇴+27,9
8.Haavard Moseby 🇳🇴+29,9
9.Sjur Røthe 🇳🇴+31,2
10.Maurice Manificat 🇫🇷+35,5
25.Perttu Hyvärinen 🇫🇮+1.09,0
32.Remi Lindholm 🇫🇮+1.19,2
39.Lauri Lepistö 🇫🇮+1.42,6
49.Joni Mäki 🇫🇮+2.07,2
DNFIivo Niskanen 🇫🇮-


Lillehammer världscupen 3.12.2021, maastohiihto


Damernas sprint (f) final

#IdrottareTid
1.Maja Dahlqvist 🇸🇪3.14,07
2.Jessie Diggins 🇺🇸+0,35
3.Tiril Udnes Weng 🇳🇴+0,86
4.Emma Ribom 🇸🇪+1,68
5.Rosie Brennan 🇺🇸+2,45
6.Anamarija Lampic 🇸🇮+2,62

12. Jasmi Joensuu (FIN)
30. Jasmin Kähärä (FIN)

Herrarnas sprint (f) final

#IdrottareTid
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴2.52,5
2.Thomas Helland Larsen 🇳🇴+0,58
3.Richard Jouve 🇫🇷+0,78
4.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴+2,98
5.Lauri Vuorinen 🇫🇮+4,43
6.Marcus Grate 🇸🇪+20,73

22. Niilo Moilanen (FIN)
26. Juuso Haarala (FIN)
28. Joni Mäki (FIN)



Herrarnas sprint (f) kval

#IdrottareTid
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴2.45,02
2.Lucas Chanavat 🇫🇷+1,78
3.Erik Valnes 🇳🇴+2,64
4.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴+2,85
5.Alexander Terentev+2,92
6.Alexander Bolshunov+3,17
7.Sindre Bjørnestad Skar 🇳🇴+3,65
8.Richard Jouve 🇫🇷+3,69
9.Pål Golberg 🇳🇴+4,36
10.Håkon Skaanes 🇳🇴+4,63
13.Juuso Haarala 🇫🇮+5,29
16.Niilo Moilanen 🇫🇮+5,65
17.Lauri Vuorinen 🇫🇮+5,82
25.Joni Mäki 🇫🇮+6,40
47.Lauri Mannila 🇫🇮+9,96
52.Emil Liekari 🇫🇮+11,65

Damernas sprint (f) kval

#IdrottareTid
1.Maja Dahlqvist 🇸🇪3.11,59 Q
2.Tiril Udnes Weng 🇳🇴+1,38 Q
3.Nadine Fähndrich 🇨🇭+2,84 Q
4.Greta Laurent 🇮🇹+3,52 Q
5.Johanna Hagström 🇸🇪+3,65 Q
6.Emma Ribom 🇸🇪+4,16 Q
7.Julia Kern 🇺🇸+4,90 Q
8.Jessie Diggins 🇺🇸+5,08 Q
9.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴+5,34 Q
10.Rosie Brennan 🇺🇸+5,49 Q
20.Jasmi Joensuu 🇫🇮+7,93 Q
29.Jasmin Kähärä 🇫🇮+9,98 Q
36.Katri Lylynperä 🇫🇮+11,49
54.Maaret Pajunoja 🇫🇮+15,05
57.Anne Kyllönen 🇫🇮+16,51




Lillehammer världscupen 2020


Lillehammer världscupen 2020 ställdes in på grund av covid-19-pandemin.

Lillehammer världscupen 2019 - Resultat


Lillehammer världscupen 8.12.2019


Herrarnas stafett 4x7,5km

#IdrottareTid
1.Venäjä 2 (Yakimushkin, Belov, Poroshkin, Ustiugov)1:26.46,8
2.Venäjä (Larkov, Semikov, Spitsov, Melnichenko)+1,3
3.Norge (Golberg, Holund, Röthe, Krogh)+8,9
4.Norge 2 (Dyrhaug, Stenshagen, Kruger, Turtveit)+9,0
5.Tyskland (Eisenlauer, Brugger, Bögl, Dobler)+9,9
6.Sverige (Sanström, Rickardsson, Burman, Ekström)+26,9
7.Finland (Hyvärinen, Niskanen, Lehtonen, Vuorela)+1.03,2
8.Frankrike (Chauvin, Manificat, Parisse, Jouve) +1.50,4

Damernas stafett 4x5km

#IdrottareTid
1.Norge (Falla, Jacobsen, Johaug, H. Weng)1:02.22,4
2.USA (Caldwell, Maubet Björnsen, Brennan, Diggins)+48,9
3.Sverige (Ribom, Rönnlund, Kalla, Lundgren)+1.19,7
4.Finland (Matintalo, Niskanen, Kyllönen, Pärmäkoski)+1.32,5
5.Norge 2 (L. Weng, Fossesholm, Haga, T. Weng)+1.46,5
6.Venäjä (Durkina, Nepryaeva, Nechaevskaya, Kiprichenko)+2.25,5
7.Venäjä 2 (Zherebyateva, Zhambalova, Smirnova, Golovan)+2.26,3
6.Tyskland (Fräbel, Hennig, Fink, Sauerbrey)+3.59,3



Lillehammer världscupen 7.12.2019


Damernas skiathlon (7,5km+7,5km)

#IdrottareTid
1.Therese Johaug 🇳🇴42.35,3
2.Jessica Diggins 🇺🇸+1.08,3
3.Heidi Weng 🇳🇴+1.19,1
4.Krista Pärmäkoski 🇫🇮+1.30,6
5.Astrid Uhrenholdt Jacobsen 🇳🇴+1.31,1
6.Charlotte Kalla 🇸🇪+1.31,2
7.Teresa Stadlober 🇦🇹+1.36,8
8.Sadie Maubet Björnsen 🇺🇸+1.43,9
9.Moa Lundgren 🇸🇪+1.56,1
10.Kerttu Niskanen 🇫🇮+2.11,3

Muut suomalaiset:
26. Anne Kyllönen +3.40,0
27. Laura Mononen ++3.55,7
29. Johanna Matintalo +3.59,3

Skiathlon, Herrarnas 15/15 km

#IdrottareTid
1.Alexander Bolshunov1:17.42,4
2.Hans Christer Holund 🇳🇴+2,2
3.Emil Iversen 🇳🇴+7,9
4.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴+57,4
5.Martin Johnsrud Sundby 🇳🇴+57,7
6.Sjur Röthe 🇳🇴+58,8
7.Jens Burman 🇸🇪+59,4
8.Denis Spitsov+1.06,6
9.Iivo Niskanen 🇫🇮+1.06,4
10.Sergey Ustiugov+1.42,9

Muut suomalaiset
27. Perttu Hyvärinen +4.05
35. Markus Vuorela +4.45
36. Lari Lehtonen +4.46
52. Lauri Lepistö +7.57






Lillehammer världscupen 2018 - Resultat


Lillehammerin världscupen-kilpailuiden tuloksia sunnuntailta 2.12.2018.

Hiihto, jaktstart 15 km (k), miehet

1.Didrik TönsethNorge44:13.8
2.Sjur RötheNorge+1.6
3.Emil IversenNorge+1:03.3
4.Calle HalfvarssonSverige+1:04.4
5.Alexander BolshunovVenäjä+1:04.5
6.Andrey LarkovVenäjä+1:05.0
7.Iivo NiskanenFinland+1:05.2
8.Simen Hegstad KrugerNorge+1:05.3
9.Viktor ThornSverige+1:05.5
10.Dario ColognaSchweiz+1.05.8

Muut suomalaiset
28. Ristomatti Hakola +1:16.9
56. Anssi Pentsinen +4:06.1
65. Lauri Vuorinen +4:41.5

Hiihto, 10 km, jaktstart (k), naiset

1.Therese JohaugNorge29.35.5
2.Ebba AnderssonSverige+16.8
3.Ingvild Flugstad ÖstbergNorge+17.9
4.Charlotte KallaSverige+23.1
5.Krista PärmäkoskiFinland+1.04.2
6.Stina NilssonSverige+1.35.4
7.Teresa StadloberÖsterrike+1.44.8
8.Natalia NepryaevaVenäjä+2.05.3
9.Ragnhild HagaNorge+2.13.2
10.Sadie BjornsenUSA+2.21.7

Suomalaiset:
20. Susanna Saapunki +4.00.3
30. Laura Mononen +4.42.2
43. Johanna Matintalo +5.59.8
DNF Katri Lylynperä

Lillehammerin världscupen-kilpailuiden tuloksia lauantailta 1.12.2018.

Hiihto, 15 km (f), miehet

1.Sjur RötheNorge36.34.0
2.Didrik TönsethNorge+6.0
3.Denis SpitsovVenäjä+28.6
4.Dario ColognaSchweiz+38.3
5.Andrei MelnichenkoVenäjä+40.6
6.Andrew MusgraveIso-Britannia+45.1
7.Emil IversenNorge+45.5
8.Simen Hegstad KrugerNorge+47.0
9.Hans Christer HolundNorge+48.7
10.Martin Johnsrud SundbyNorge+49.2

Suomalaiset:
22. Iivo Niskanen +1:34.2
30. Matti Heikkinen +1:51.2
41. Lari Lehtonen +2:17.1
51. Ristomatti Hakola +2:40.8
69. Anssi Pentsinen +3:39.6
79. Lauri Vuorinen +4:23.4
Antti Ojansivu, Joni Mäki ja Martti Jylhä keskeyttivät

Hiihto, 10 km (f), naiset

1.Therese JohaugNorge26:22.4
2.Ebba AnderssonSverige+9.2
3.Charlotte KallaSverige+15.7
4.Ingvild Flugstad ÖstbergNorge+34.8
5.Krista PärmäkoskiFinland+43.5
6.Ragnhild HagaNorge+55.9
7.Teresa StadloberÖsterrike+1:01.9
8.Heidi WengNorge+1:08.1
9.Sadie BjörnsenUSA+1:17.0
10.Ida IngemarsdottirSverige+1:22.0

Muut suomalaiset:
21. Susanna Saapunki +1:59.7
27. Laura Mononen +2:25.5
55. Johanna Matintalo +4:03.0
61. Katri Lylynperä +4:14.5
66. Andrea Julin +4:24.3

Lillehammerin världscupen-kilpailuiden tuloksia perjantailta 30.11.2018.

Yhdistetty, lopputulokset

1.Riiber J. M.Norge12:45.7
2.Frenzel E.Tyskland+0.1
3.Rehrl F-J.Österrike+5.7
4.Björnstad E.Norge+13.0
5.Seidl M.Österrike+21.3
6.Andersen E.Norge+28.9
7.Schmid J.Norge+29.9
8.Yamamoto G.Japani+35.4
29.Herola I.Finland+1:19.9
47.Mäkiaho A.Finland+2:27.4
48.Karhumaa W.Finland+2:31.0
50.Kettunen A.Finland3:03.4
30.Mutru L.Finland+5:05.4
DNSJohannes RydzekTyskland0:00:00
DNSTomas PortykTshekki0:00:00


Hiihto, Sprint, final (f), naiset

1.Jonna SundlingSverige2:52.74
2.Stina NilssonSverige+0.34
3.Sadie BjörnsenUSA+3.03
4.Evelina SettlinSverige+3.82
5.Kristine Stavaas SkistadNorge+6.65
6.Hanna FalkSverige+9.81


Hiihto, Sprint (f), miehet

1.Pellegrino F.Italien3:19.14
2.Iversen E.Norge+0.47
3.Harvey A.Kanada+0.71
4.Skar S.Norge+0.94
5.Krogh F. H.Norge+1.09
6.Hakola R.Finland+2.46


Hiihto, Sprint kval (f), miehet

1.Kläbo J.H.Norge3:07.63
2.Iversen E.Norge+1.56
3.Pellegrino F.Italien+2,40
4.Krogh F. H.Norge+3.63
5.Bolshunov A.Venäjä+4.62
6.Skar S. B.Norge+4.78
7.Halfvarsson C.Sverige+5.57
8.Tefre G.Norge+5.59
9.Retivykh G.Venäjä+5.65
10.Brandsdal E.Norge+6.01

Suomalaiset jatkoonmenijät:
11. Ristomatti Hakola +6.79
19. Joni Mäki +7.72
28. Iivo Niskanen +9.44
Poimintoja karsiutuneista:
31. Lauri Vuorinen +10.52
41. Anssi Pentsinen +12.34
48. Antti Ojansivu +13.23
51. Richard Jouve, Frankrike, +13.79
61. Martti Jylhä +14.69
72. Dario Cologna, Schweiz, +16.71
77. Lari Lehtonen +19.41
107. Matti Heikkinen +31.18