Östersund världscupen 2023 i längdskidor


Den tredje tävlingshelgen av världscupen i längdskidor säsongen 2023/2024 äger rum i Östersund, Sverige den 9 och 10 december 2023. Se Östersund världscup program, tidtabeller, trupper och resultat.


Den tredje tävlingshelgen under säsongen 2023-2024 i världscupen i längdskidor äger rum den 9-10 december 2023 i Östersund, Sverige. Östersund är geografiskt sett beläget i mellersta Sverige, mitt i Jämtlands län.

Världscupen i längdskidor hälls i Östersund för fjärde gången. De tidigare världscuptävlingarna i Östersund har arrangerats 1995, 2015 och 2020. Östersund är ännu mer känt som arrangör av skidskyttetävlingär. Säsongen 2023-2024 börjar skidskytte världscupen i Östersund i månadsskiftet november-december 2023.

Skidskytte-VM har även arrangerats i Östersund 2019.



Östersund världscupen 2023 – Program & tidtabeller


Världscuphelgen i Östersund börjar på lördag med sprinttävlingar i klassisk teknik. På söndag är det dags för 10 km intervallopp i fri teknik.

Östersund 9.-10.12.2023

  • DatumEvenemangPlats
  • 9.12.2023 - 10.12.2023Världscupen Östersund Östersund, Sverige
    -
    Lö 09.12.2023 10:30Sprint (k) kval, damer
    Lö 09.12.2023 10:55Sprint (k) kval, herrar
    Lö 09.12.2023 13:00Sprint (k) final, damer
    Lö 09.12.2023 13:25Sprint (k) final, herrar
    Sö 10.12.2023 10:1510 km (f) intervallopp, herrar
    Sö 10.12.2023 12:4510 km (f) intervallopp, damer




Trupper till Östersund världscupen i längdskidor 2023


Vi kommer att uppdatera trupper till Östersund världscupen här.

🇸🇪 Sverige


Sprint (k)


Landslag

DamerHerrar
Ebba AnderssonEdvin Anger
Maja DahlqvistEmil Danielsson
Moa IlarMarcus Grate
Frida KarlssonCalle Halfvarsson
Moa LundgrenJohan Häggström
Emma RibomMåns Skoglund
Linn Svahn 


Nationell grupp

DamerHerrar
Ingrid HallquistElias Danielsson
Moa HanssonGeorge Ersson
Sofia HenrikssonOlof Jonsson
Ella OlssonAlvar Myhlback
Märta RosenbergAdam Persson
 Oskar Svensson


10 km (f)


Landslag

DamerHerrar
Ebba AnderssonEdvin Anger
Maja DahlqvistEmil Danielsson
Moa IlarMarcus Grate
Frida KarlssonCalle Halfvarsson
Moa LundgrenJohan Häggström
Emma RibomMåns Skoglund
Linn Svahn 


Nationell grupp

DamerHerrar
Ingrid HallquistElias Danielsson
Moa HanssonGeorge Ersson
Sofia HenrikssonOlof Jonsson
Ella OlssonAlvar Myhlback
Märta RosenbergAdam Persson
 Oskar Svensson


🇩🇪 Tyskland


DamerHerrar
Victoria CarlLucas Bögl
Pia FinkJanosch Brugger
Laura GimmlerAlbert Kuchler
Katharina HennigFriedrich Moch
Helen HoffmannFlorian Notz
Sofie KrehlAnian Sossau
Lisa LohmannJan Stölben
Coletta Rydzek 


🇫🇮 Finland


DamerHerrar
Jasmi JoensuuJuuso Haarala
Anne KyllönenMiro Karppanen
Katri LylynperäLauri Lepistö
Johanna MatintaloEmil Liekari
Kerttu NiskanenRemi Lindholm
Eveliina PiippoNiilo Moilanen
Vilma RyyttyJoni Mäki
Amanda SaariIivo Niskanen
 Lauri Vuorinen


🇳🇴 Norge


Sprint (k)

DamerHerrar
Gulbrandsen, Ingrid AndreaAmundsen, Harald Østberg
Melling, Maria Hartz – Konnerud IL – Equinor RekruttlandslagEvensen, Ansgar
Skistad, Kristine StavåsGolberg, Pål
Stenseth, Ane AppelkvistJenssen, Matz William
Svendsen, AnnaKlæbo, Johannes Høsflot
Weng, Lotta UdnesNorthug Even
 Taugbøl, Håvard Solås
 Valnes, Erik


10 km (f)

DamerHerrar
Bergane, MargretheAmundsen, Harald Østberg
Fosnæs, Kristin AustgulenAndersen, Iver Tildheim
Kalvå, Anne KjerstiGolberg, Pål
Slind, Astrid ØyreJenssen, Jan Thomas
Weng, HeidiKlæbo, Johannes Høsflot
Weng, Lotta UdnesKrüger, Simen Hegstad
 Nyenget, Martin Løwstrøm
 Tønseth, Didrik


🇫🇷 Frankrike


WomenMen
Delphine ClaudelLucas Chanavat
Flora DolciRichard Jouve
Léna QuintinRenaud Jay
Juliette DucordeauHugo Lapalus
 Jules Lapierre
 Jules Chappaz
 Théo Schely
 Julien Arnaud


🇨🇦 Kanada


DamerHerrar
Amelia Wells Antoine Cyr 
Katherine Stewart-Jones Olivier Léveillé 
 Graham Ritchie 
 Xavier McKeever 
 Léo Grandbois 


Östersund världscupen 2023 - TV-tider


Som de senaste säsongerna är det Viasatkanalerna som äger rättigheterna till världscupen i längdskidor. Tävlingarna från världscupen kommer att sändas i TV6, Viasat Vinter samt streamas i Viaplay.



Östersund världscupen 2023 - Resultat


Vi kommer att uppdatera resultat från Östersund världscupen 2023 här. Se också FIS-liveresultat.

Östersund världscupen 10.12.2023


Damernas 10 km (f)

#IdrottareResultat
1.Jessie Diggins 🇺🇸27.05,6
2.Heidi Weng 🇳🇴+23,0
3.Victoria Carl 🇩🇪+29,1
4.Flora Dolci 🇫🇷+32,3
5.Rosie Brennan 🇺🇸+47,5
6.Delphine Claudel 🇫🇷+50,0
7.Anne Kjersti Kalvå 🇳🇴+56,8
8.Sophia Laukli 🇺🇸+59,7
9.Ebba Andersson 🇸🇪+1.01,7
10.Emma Ribom 🇸🇪+1.09,4

Östersund världscupen 10.12.2023


Herrar 10 km (f)

#IdrottareResultat
1.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴23.36,1
2.Simen Hegstad Krüger 🇳🇴+8,1
3.Didrik Tønseth 🇳🇴+14,3
4.Iver Tildheim Andersen 🇳🇴+18,9
5.Jan Thomas Jenssen 🇳🇴+38,8
6.Andrew Musgrave 🇬🇧+42,2
7.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴+43,9
8.Friedrich Moch 🇩🇪+51,1
9.Pål Golberg 🇳🇴+1.01,4
10.Remi Lindholm 🇫🇮+1.04,9

Resultat

Östersund världscupen 9.12.2023


Herrarnas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴3.12,06
2.Erik Valnes 🇳🇴+3,35
3.James Clinton Schoonmaker 🇺🇸+4,80
4.Ben Ogden 🇺🇸+7,06
5.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴+12,00
6.Even Northug 🇳🇴+18,78

Östersund världscupen 9.12.2023


Damernas sprint (k) final

#IdrottareResultat
1.Emma Ribom 🇸🇪3.38,88
2.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴+0,60
3.Linn Svahn 🇸🇪+0,81
4.Rosie Brennan 🇺🇸+2,04
5.Jessie Diggins 🇺🇸+3,44
6.Moa Lundgren 🇸🇪+18,85

Östersund världscupen 9.12.2023


Herrarnas sprint (k) kval

#IdrottareResultat
1.Johannes Høsflot Klæbo 🇳🇴3.02,11
2.Erik Valnes 🇳🇴+3,38
3.Ben Ogden 🇺🇸+4,53
4.Pål Golberg 🇳🇴+4,57
5.James Clinton Schoonmaker 🇺🇸+4,67
6.Ansgar Evensen 🇳🇴+4,76
7.Harald Østberg Amundsen 🇳🇴+4,91
8.Calle Halfvarsson 🇸🇪+5,01
9.Theo Schely 🇫🇷+6,00
10.Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴+6,67



Damernas sprint (k) kval

#IdrottareResultat
1.Linn Svahn 🇸🇪3.33,20
2.Emma Ribom 🇸🇪+0,91
3.Jessie Diggins 🇺🇸+2,90
4.Moa Lundgren 🇸🇪+3,29
5.Moa Ilar 🇸🇪+3,37
6.Rosie Brennan 🇺🇸+3,73
7.Frida Karlsson 🇸🇪+5,73
8.Caterina Ganz 🇮🇹+6,63
9.Märta Rosenberg 🇸🇪+7,19
10.Kristine Stavås Skistad 🇳🇴+7,67


FIS-liveresultat


lö 9.12.


sö 10.12.