Murskavoitot hiihdon maailmancupin historiassa

Venäjän mieshiihtäjille neloisvoitto sunnuntaina Rukalla - katso maailmancup-historian messevimmät murskavoitot


Kova pakkanen häiritsi Rukan maailmancupin kisojen sunnuntaina, ja muun muassa Iivo Niskanen sekä koko Norjan joukkue jäivät pois miesten takaa-ajokisasta.
Etusuora: 29.11.2021 13:22Hiihto
Venäjän mieshiihtäjille neloisvoitto sunnuntaina Rukalla - katso maailmancup-historian messevimmät murskavoitot
Kuva: Teemu Moisio (Ruka Nordic -kuvapankki)
Venäjän mieshiihtäjiä Rukan maailmancupissa 2021.
Venäjän miehet lähtivät matkaan ja ottivat Alexander Bolshunovin johdolla neloisvoiton miesten takaa-ajossa Rukan maailmancupissa.

Neloisvoitto yhdelle valtiolle voi tuntua poikkeuksellisen kovalta tempulta, mutta on kuitenkin ollut varsin tavanomaista maastohiihdon maailmancupin historiassa. Vitoisvoittojakin on nähty jo yli parikymmentä kertaa kiertueen syksyllä 1981 käynnistyneessä historiassa.

Kaikkien aikojen tylyin joukkuesuoritus nähtiin Norjan miehiltä Kuopiossa marraskuussa 2001, kun pohjoisnaapurimme otti 15 km:n perinteisen kisassa kahdeksan ensimmäistä sijaa. Seitsemään ensimmäisen sijaan ovat yltäneet Venäjän naiset Sappadassa joulukuussa 1994 ja Norjan miehet Beitostölenissä marraskuussa 2000.

Kahdeksan parasta samasta valtiosta


24.11.2001 Kuopio - Norja - miesten 15 km p - 1) Anders Aukland, 2) Erling Jevne, 3) Frode Estil, 4) Odd-Björn Hjelmeseth, 5) Kristen Skjeldal, 6) Thomas Alsgaard, 7) Tore Bjonviken, 8) Espen Bjervig.

Seitsemän parasta samasta valtiosta


20.12.1994 Sappada - Venäjä - naisten 5 km v - 1) Nina Gavriljuk, 2) Elena Välbe, 3) Olga Kornejeva, 4) Olga Danilova, 5) Larissa Lazutina, 6) Olga Pylova, 7) Elena Zalina.

25.11.2000 Beitostölen - Norja - miesten 15 km p - 1) Odd-Björn Hjelmseth, 2) Thomas Alsgaard, 3) Tore Bjönviken, 4) Krister Sörgård, 5) Kristen Skjeldal, 6) Anders Aukland, 7) Frode Estil.

Kuusi parasta samasta valtiosta


14.3.2001 Borlänge - Venäjä - naisten 5 km v - 1) Julia Tsepalova, 2) Elena Burukhina, 3) Larissa Lazutina, 4) Ekaterina Stchastlivaia, 5) Nina Gavriljuk, 6) Olga Kornejeva.

Viisi parasta samasta valtiosta


6.3.1982 Lahti - Norja - naisten 10 km - 1) Anette Böe, 2) Berit Aunli, 3) Inger Helene Nybråten, 4) Marit Myrmael, 5) Brit Pettersen Tofte.

20.2.1990 Val di Fiemme - Neuvostoliitto - naisten 10 km v - 1) Elena Välbe, 2) Ljubov Jegorova, 2) Svetlana Nagejkina, 4) Larissa Lazutina, 5) Tamara Tikhonova.

2.3.1990 Lahti - Neuvostoliitto - naisten 5 km v - 1) Elena Välbe, 2) Svetlana Nagejkina, 2) Larissa Lazutina, 4) Ljubov Jegorova, 5) Elena Kaschirskaja.

17.12.1994 Sappada - Venäjä - naisten 15 km v - 1) Elena Välbe, 2) Olga Kornejeva, 3) Nina Gavriljuk, 4) Natalia Martinova, 5) Olga Danilova

23.3.2002 Birkebeinerrennet - Norja - miesten 58 km p - 1) Thomas Alsgaard, 2) Anders Aukland, 3) Frode Estil, 4) Odd-Björn Hjelmeseth, 5) Håvard Skorstad

10.12.2005 Vernon - Saksa - miesten skiathlon - 1) Tobias Angerer, 2) Axel Teichmann, 3) Andreas Schlütter, 4) Jens Filbrich, 5) Rene Sommerfeldt

25.11.2006 Kuusamo - Norja - miesten sprintti p - 1) Jens Arne Svartedal, 2) Odd-Björn Hjelmseth, 3) Tor Arne Hetland, 4) Trond Iversen, 5) Johan Kjölstad.

15.2.2007 Changchun - Norja - miesten sprintti p - 1) Ola Vigen Hattestad, 2) Börre Naess, 3) Tor Arne Hetland, 4) Trond Iversen, 5) Simen Östensen.

16.12.2007 Rybinsk - Norja - miesten sprintti v - 1) Anders Glöersen, 2) Ola Vigen Hattestad, 3) Öystein Pettersen, 4) Tor Arne Hetland, 5) Johan Kjölstad.

23.1.2008 Canmore - Norja - miesten sprintti p - 1) Börre Naess, 2) Ola Vigen Hattestad, 3) Eldar Rönning, 4) Anders Gloersen, 5) Tor Arne Hetland.

25.1.2009 Otepää - Norja - miesten sprintti p - 1) Ola Vigen Hattestad, 2) Öystein Pettersen, 3) Börre Naess, 4) Tor Arne Hetland, 5) Eldar Rönning

14.12.2014 Davos - Norja - naisten sprintti v - 1) Ingvild Flugstad Östberg, 2) Maiken Caspersen Falla, 3) Celine Brun-Lie, 4) Marit Björgen, 5) Heidi Weng.

12.12.2015 Davos - Norja - naisten 15 km v - 1) Therese Johaug, 2) Ingvild Flugstad Östberg, 3) Heidi Weng, 4) Astrid Jacobsen, 5) Kari Öyre Slind.

21.2.2016 Lahti - Norja - miesten skiathlon - 1) Martin Johnsrud Sundby, 2) Finn Hågen Krogh, 3) Hans Christer Holund, 4) Didrik Tönseth, 5) Niklas Dyrhaug.

17.12.2017 Toblach - Norja - naisten 10 km p - 1) Marit Björgen, 2) Ingvild Flugstad Östberg, 3) Heidi Weng, 4) Astrid Jacobsen, 5) Ragnhild Haga.

22.2.2020 Trondheim - Norja - miesten sprintti p - 1) Johannes Klaebo, 2) Pål Golberg, 3) Erik Valnes, 4) Emil Iversen, 5) Finn Hågen Krogh.

5.1.2021 Toblach - Venäjä - miesten 15 km v - 1) Alexander Bolshunov, 2) Denis Spitsov, 3) Ivan Yakimushkin, 4) Aleksei Chervotkin, 5) Artem Maltsev.

6.1.2021 Toblach - Venäjä - miesten 15 km p - 1) Alexander Bolshunov, 2) Ivan Yakimushkin, 3) Jevgeni Belov, 4) Aleksei Chervotkin, 5) Andrei Melnichenko

Neljä parasta samasta valtiosta


22.1.1982 Furtwangen - Tsekkoslovakia - naisten 5 km - 1) Kvita Jeriova, 2) Gabriela Svobodova, 3) Blanka Paulu, 4) Anna Pasiarova.

23.3.1984 Murmansk - Neuvostoliitto - miesten 15 km - 1) Mikhail Devjatiarov, 2) Vladimir Smirnov, 3) Andrej Astaschin, 4) Nikolaj Zimjatov

15.12.1984 Davos - Norja - miesten 30 km - 1) Ove Aunli, 2) Pål Gunnar Mikkelsplas, 3) Tor Håkon Holte, 4) Arild Monsen.

26.1.1985 Seefeld - Norja - naisten 20 km - 1) Grete Ingeborg Nykkelmo, 2) Brit Pettersen Tofte, 3) Anette Böe, 4) Berit Aunli

16.3.1985 Oslo - Norja - naisten 20 km - 1) Anette Böe, 2) Grete Ingeborg Nykkelmo, 3) Brit Pettersen Tofte, 4) Anne Jahren.

16.12.1987 Bohinj - Neuvostoliitto - naisten 10 km v - 1) Tamara Tikhovova, 2) Anfisa Reztsova, 3) Antonina Ordina, 4) Svetlana Nageikina

14.12.1994 Tauplinzalm - Venäjä - naisten 10 km p - 1) Elena Välbe, 2) Nina Gavriljuk, 3) Olga Danilova, 4) Larissa Lazutina.

14.1.1995 Nove Mesto - Venäjä - naisten 15 km p - 1) Elena Välbe, 2) Larisssa Lazutina, 3) Nina Gavriljuk, 4) Olga Danilova.

4.2.1995 Falun - Venäjä - naisten 10 km p - 1) Nina Gavriljuk, 2) Elena Välbe, 3) Larissa Lazutina, 4) Olga Danilova.

5.2.1995 Falun - Venäjä - naisten 10 km f - 1) Elena Välbe, 2) Nina Gavriljuk, 3) Larissa Lazutina, 4) Olga Danilova.

18.12.1996 Oberstdorf - Norja - miesten 30 km p - 1) Björn Dählie, 2) Erling Jevne, 3) Sture Sivertsen, 4) Vegard Ulvang.

18.12.1996 Oberstdorf - Norja - miesten 10 km p - 1) Trude Dybendahl, 2) Bente Martinsen, 3) Anita Moen, 4) Marit Mikkelsplas.

20.12.1997 Davos - Norja - miesten 30 km p - 1) Björn Dählie, 2) Thomas Alsgaard, 3) Erling Jevne, 4) Frode Estil.

8.3.2000 Oslo - Norja - miesten sprintti p - 1) Odd-Björn Hjelmeseth, 2) Jens Arne Svartedal, 3) Trond Iversen, 4) Morten Broers.

29.12.1999 Kitzbuehel - Norja - naisten sprintti v - 1) Bente Skari, 2) Maj Helen Sorkmo, 3) Anita Moen, 4) Ronnaug Schei

29.12.2001 Salzburg - Norja - miesten sprintti p - 1) Håvard Bjerkeli, 2) Trond Einar Elden, 3) Tor Arne Hetland, 4) Morten Broers.

9.3.2005 Drammen - Norja - miesten sprintti p - 1) Tore Arne Hetland, 2) Eldar Rönning, 3) Börre Naess, 4) Trond Iversen.

10.12.2011 Davos - Norja - naisten 15 km v - 1) Marit Björgen, 2) Vibeke Skofterud, 3) Therese Johaug, 4) Marthe Kristoffersen

31.12.2011 Oberstdorf - Venäjä - miesten sprintti p - 1) Nikita Kriukov, 2) Alexei Petukhov, 3) Nikolai Morilov, 4) Dmitri Japarov.

3.3.2012 Lahti - Norja - naisten 7,5 + 7,5 km - 1) Therese Johaug, 2) Marit Björgen, 3) Heidi Weng, 4) Kristin Stoemer Steira.

4.1.2014 Val di Fiemme - Norja - miesten 10 km p - 1) Petter Northug, 2) Martin Johnsrud Sundby, 3) Chris Andre Jespersen, 4) Sjur Röthe.

29.11.2014 Kuusamo - Norja - miesten sprintti p - 1) Eirik Brandsdal, 2) Petter Northug, 3) Sondre Turvoll Fossli, 4) Finn Hågen Krogh.

5.12.2014 Lillehammer - Norja - naisten sprintti v - 1) Marit Björgen, 2) Celine Brun-Lie, 3) Heidi Weng, 4) Maiken Caspersen Falla.

3.1.2015 Oberstdorf - Norja - naisten 3 km v - 1) Marit Björgen, 2) Heidi Weng, 3) Ragnhild Haga, 4) Therese Johaug.

11.3.2015 Drammen - Norja - miesten sprintti p - 1) Eirik Brandsdal, 2) Finn Hågen Krogh, 3) Ola Vigen Hattestad, 4) Sondre Turvoll Fossli.

11.3.2015 Drammaen - Norja - naisten sprintti p - 1) Maiken Caspersen Falla, 2) Heidi Weng, 3) Marit Björgen, 4) Ingvild Flugstad Östberg.

29.11.2015 Kuusamo - Norja - miesten 15 km p - 1) Niklas Dyrhaug, 2) Martin Johnsrud Sundby, 3) Sjur Röthe, 4) Hans Christer Holund.

5.12.2015 Lillehammer - Norja - miesten skiathlon - 1) Martin Johnsrud Sundby, 2) Niklas Dyrhaug, 3) Hans Christer Holund, 4) Sjur Röthe.

2.1.2016 Lenzerheide - Norja - miesten 30 km p - 1) Martin Johnsrud Sundby, 2) Petter Northug, 3) Didrik Tönseth, 4) Sjur Röthe.

6.1.2016 Oberstdorf - Norja - naisten 10 km p - 1) Therese Johaug, 2) Ingvild Flugstad Östberg, 3) Heidi Weng, 4) Ragnhild Haga.

3.2.2016 Drammen - Norja - miesten sprintti p - 1) Petter Northug, 2) Ola Vigen Hattestad, 3) Eirik Brandsdal, 4) Finn Hågen Krogh.

13.2.2016 Falun - Norja - naisten 5 km p - 1) Therese Johaug, 2) Heidi Weng, 3) Ingvild Flugstad Östberg, 4) Astrid Jacobsen.

21.2.2016 Lahti - Norja - naisten skiathlon -1) Therese Johaug, 2) Heidi Weng, 3) Ingvild Flugstad Östberg, 4) Maiken Caspersen Falla.

2.3.2016 Montreal - Norja - naisten 10,5 km p - 1) Therese Johaug, 2) Heidi Weng, 3) Astrid Jacobsen, 4) Maiken Caspersen Falla.

5.3.2016 Quebec - Norja - naisten 10 km v - 1) Heidi Weng, 2) Therese Johaug, 3) Astrid Jacobsen, 4) Maiken Caspersen Falla.

3.12.2017 Lillehammer - Norja - miesten skiathlon - 1) Johannes Klaebo, 3) Martin Johnsrud Sundby, 3) Hans Christer Holund, 4) Simen Hegstad Krüger

9.3.2019 Oslo - Venäjä - miesten 50 km p - 1) Alexander Bolshunov, 2) Maxim Vylegzshanin, 3) Andrei Larkov, 4) Ilja Semikov.

15.2.2020 Östersund - Norja - miesten 15 km v - 1) Sjur Röthe, 2) Simen Hegstad Krüger, 3) Finn Hågen Krogh, 4) Martin Johnsrud Sundby.

4.3.2020 Konnerud - Norja - miesten sprintti v - 1) Johannes Klaebo, 2) Håvard Taugböl, 3) Eirik Brandsdal, 4) Sindre B. Skar.

13.12.2020 Davos - Venäjä - 15 km v - 1) Alexander Bolshunov, 2) Andrei Melnichenko, 3) Artem Maltsev, 4) Ivan Yakimushkin

23.1.2021 Lahti - Norja - miesten skiathlon - 1) Emil Iversen, 2) Sjur Röthe, 3) Pål Golberg, 4) Simen Hegstad Krüger.

28.11.2021 Kuusamo - Venäjä - miesten 15 km v - 1) Alexander Bolshunov, 2) Sergei Ustjugov, 3) Artem Maltsev, 4) Ivan Yakimushkin.

Lue myös



Katso kaikki artikkelit