Arttu Vattulainen teki upean suorituksen maratonilla Itävallassa
Arttu Vattulainen teki vakuuttavan suorituksen sunnuntaina Itävallassa.
Etusuora: 23.05.2021 12:08Yleisurheilu

Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Arttu Vattulainen (11) ja Henri Manninen (59.Joensuun Katajaa edustava Arttu Vattulainen juoksi Itävallassa maratonilla ajan 2:13.29, joka oikeutti kansainvälisessä seurassa upeaan neljänteen sijaan. Kisan voitti Kanadan Cameron Levins ajalla 2:10.14. Kilpailun aikana vallitsi sateinen sää.
29-vuotias Vattulainen lähti kisaan lähelle Tokion olympiarajaan tähtäävää vauhtia 2:11.30. Hän saapui puolimatkaan ajassa 1:06.00 ja 30 km kohdalla mies oli 2:12.41 aikataulussa.
Vattulainen oli urallaan kertaalleen aikaisemmin startannut maratonille, mutta tuolloin kisa päättyi keskeytykseen.
Suomalaisista 2000-luvulla maratonilla Vattulaista kovempaa ovat juosseet vain Janne Holmén, Francis Kirwa ja Jussi Utriainen.
Suomen parhaat maratonilla 2000-luvulla
Janne Holmén 2:10.46
Francis Kirwa 2:11.01
Jussi Utriainen 2:13.10
Arttu Vattulainen 2:13.29
Kaupallinen yhteistyö
Katso huippuyleisurheilua suorana yksinoikeudella
MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta! Näet muun muassa Timanttiliigan osakilpailut kaudella 2025 ainoastaan
MTV Katsomo+ Urheilusta.
MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:
- Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour ja World Athletics Continental Tour
- Liiga, Mestis ja muu jääkiekko
- Mestarien liiga, Serie A, La Liga ja muu jalkapallo
- MM-ralli, NFL, ATP-tennis ja paljon muuta
Hanki katseluoikeus ja
nauti huippu-urheilusta suorana lähetyksenä.
